Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 130. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 895.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.12.2018 № 895.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 12.05.2016 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации подпункта 25) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные образовательные программы технического и профессионального образования.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 12.05.2016 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 января 2012 года № 130
Типовые правила
приема на обучение в организации образования, реализующие
образовательные программы технического и профессионального
образования
Сноска. Заголовок Типовых правил в редакции постановления Правительства РК от 12.05.2016 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования, (далее - Правила) устанавливают порядок приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования (далее - организации образования) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее - Закон).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 12.05.2016 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В организации образования принимаются граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства, имеющие основное среднее (основное общее), общее среднее (среднее общее), техническое и профессиональное (начальное профессиональное и среднее профессиональное), послесреднее, высшее (высшее профессиональное) образование.

Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 130 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 895 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 27.12.2018 № 895 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.05.2016 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 4-бабының 25) тармақшасын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Техникалық және кәсіптік білімнің кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.05.2016 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіле
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 19 қаңтардағы
№ 130 қаулысымен
бекітілген
Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын
іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі
қағидалары
Ескерту. Үлгі қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.05.2016 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы
27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына (бұдан әрі - білім беру ұйымдары) оқуға қабылдау тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.05.2016 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Білім беру ұйымдарына негізгі орта (жалпы негізгі), жалпы орта (орта жалпы), техникалық және кәсіптік (кәсіптік бастауыш және кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі, жоғары (кәсіптік жоғары) білімі бар Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдік азаматтар және азаматтығы жоқ адамдар қабылданады.

3. При поступлении на обучение в организации образования предусматривается квота приема для лиц, определенных пунктом 8 статьи 26 Закона.
4. Для лиц, имеющих техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование форма сдачи вступительных экзаменов устанавливаются организацией образования.
2. Порядок приема на обучение в организации образования,
реализующие образовательные программы технического и
профессионального образования. Организация приема документов и
проведения вступительных экзаменов
Сноска. Заголовок раздела 2 в редакции постановления Правительства РК от 12.05.2016 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В организациях образования для приема заявлений лиц на обучение, проведения вступительных экзаменов и зачисления в состав обучающихся руководителями организации образования создается приемная комиссия, которая начинает свою работу не позднее 1 июня.
В состав приемной комиссии входят председатель, ответственный секретарь, члены приемной комиссии.
6. Вопросы организации работы приемных комиссий организации образования по приему лиц на обучение с выездом в регионы решается по согласованию с уполномоченным органом соответствующей сферы.
7. Информация о результатах зачисления доводится до сведения поступающих на очную форму обучения по 30 августа, на вечернюю и заочную формы обучения по 30 сентября приемными комиссиями путем размещения на информационных стендах или на интернет ресурсах организации образования.
8. Прием заявлений лиц на обучение в организации образования осуществляется:
1) по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, на очную форму обучения с 20 июня по 20 августа, на вечернюю и заочную формы обучения с 20 июня по 20 сентября, по специальностям искусства и культуры с 20 июня по 20 июля;
2) по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку кадров по массовым профессиям и более сложным (смежным) профессиям, - с 20 июня по 20 августа, на вечернюю форму обучения - с 20 июня по 20 сентября.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 12.05.2016 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. К заявлению о приеме на обучение в организации образования поступающие прилагают подлинник документа об образовании, медицинскую справку по форме № 086-У c приложением флюороснимка (для инвалидов І и II группы и инвалидов с детства заключение медико-социальной экспертизы), 4 фотокарточки размером 3х4.
Документы, удостоверяющие личность поступающего, предъявляются лично, родителями или законными представителями.
Иностранцы и лица без гражданства представляют документ, определяющий их статус, с отметкой о регистрации по месту проживания:

3. Білім беру ұйымдарына оқуға түсу кезінде Заңның 26-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған тұлғаларды қабылдауға квота көзделеді.
4. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар тұлғалар үшін түсу емтихандарын тапсыру нысанын білім беру ұйымдары белгілейді.
2. Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау тәртібі. Құжаттарды қабылдауды және түсу емтихандарын өткізуді ұйымдастыру
Ескерту. 2-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.05.2016 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Білім беру ұйымдарында тұлғалардың оқуға өтініштерін қабылдау, түсу емтихандарын өткізу және білім алушылар құрамына қабылдау үшін білім беру ұйымдарының басшылары жұмысын 1 маусымнан кешіктірмей бастайтын қабылдау комиссиясын құрады.
Қабылдау комиссиясының құрамына комиссия төрағасы, жауапты хатшы және комиссия мүшелері кіреді.
6. Білім беру ұйымдары қабылдау комиссияларының өңірлерге барып тұлғаларды оқуға қабылдау жұмысын ұйымдастыру мәселелері тиісті саланың уәкілетті органының келісімі бойынша шешіледі.
7. Оқуға түсушілерді қабылдау нәтижесі туралы ақпаратпен оқудың күндізгі нысаны бойынша 30 тамызға дейін, сырттай және кешкі оқу нысаны бойынша 30 қыркүйекке дейін ақпараттық стендіге жариялау арқылы немесе білім беру ұйымының интернет ресурсы арқылы қабылдау комиссиялары таныстырады.
8. Білім беру ұйымдарында оқуға азаматтардың өтініштерін қабылдау:
1) орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына 20 маусым мен 20 тамыз аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына 20 маусым мен 20 қыркүйек аралығында, өнер және мәдениет мамандықтары бойынша 20 маусым мен 20 шілде аралығында;
2) бұқаралық кәсіптер мен неғұрлым күрделі (аралас) кәсіптер бойынша кадрлар даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша 20 маусым мен 20 тамыз аралығында, оқудың кешкі нысанына 20 маусым мен 20 қыркүйек аралығында жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.05.2016 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Оқуға түсушілер білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау туралы өтінішіне білімі туралы құжаттың түпнұсқасын, № 086-У нысаны бойынша медициналық анықтаманы флюрография суретімен (I және II топтағы мүгедектер мен бала жасынан мүгедектер үшін медициналық-әлеуметтік сараптаманың қорытындысы), 3x4 көлемдегі 4 суретті қоса береді.
Жеке басын куәландыратын құжаттарды оқуға түсушінің өзі, ата-аналары немесе заңды өкілдері ұсынады.
Шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар мәртебесін анықтайтын, тұрғылықты жерге тіркелгендігі туралы белгісі бар құжатты ұсынады:

1) иностранец - вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
2) лицо без гражданства - удостоверение лица без гражданства;
3) беженец - удостоверение беженца;
4) лицо, ищущее убежище - свидетельство лица, ищущего убежище;
5) оралман - удостоверение оралмана.
Заявления от поступающих регистрируются в журналах регистрации организации образования по формам обучения.
Лица, предоставившие сертификат комплексного тестирования (выпускники прошлых лет, участвовавшие в комплексном тестировании в текущем году для поступления в высшие учебные заведения) или сертификат о результатах ЕНТ (выпускники текущего года, участвовавшие в едином национальном тестировании), освобождаются от вступительных экзаменов и допускаются к конкурсу согласно условиям, указанным в пункте 15 настоящих Правил.
10. Вступительные экзамены для поступающих на обучение по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, и имеющих:
1) общее среднее образование проводятся по трем предметам (казахский язык или русский язык, история Казахстана и предмет по профилю специальности);
2) основное среднее образование - по двум предметам в объеме общеобразовательных учебных программ основного среднего образования (казахский или русский язык и предмет по профилю специальности);
3) техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование, не соответствующее профилю специальности, проводятся по профильному предмету специальности;
4) техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование, соответствующее профилю специальности, проводятся в форме собеседования.
Вступительные экзамены для поступающих на обучение по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку кадров по массовым профессиям и более сложным (смежным) профессиям, проводятся в форме собеседования.
Вступительные экзамены в организации образования проводятся на казахском или русском языках согласно заявлениям поступающих.
Перечень общеобразовательных предметов по профилю специальностей технического и профессионального образования определяется согласно приложению к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.05.2016 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Лица, поступающие на обучение в организации образования по специальностям искусства и культуры сдают специальные или творческие экзамены, которые проводятся по программам, утвержденным организацией образования.
Граждане, получившие по специальным или творческим экзаменам оценку "неудовлетворительно" или не явившиеся на них без уважительной причины, к остальным экзаменам не допускаются.
Формы вступительных экзаменов для лиц, имеющих основное среднее, общее среднее образование, указанных в пункте 12, тестирование или экзамены по предметам, устанавливаются организацией образования.

1) шетелдік - шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхат;
2) азаматтығы жоқ тұлға - азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі;
3) босқын - босқынның куәлігі;
4) пана іздеуші тұлға - пана іздеуші тұлғаның куәлігі;
5) оралман - оралман куәлігі.
Оқуға түсушілерден түскен өтініштер білім беру ұйымының тіркеу журналдарына оқытудың нысандары бойынша тіркеледі.
Кешенді тестілеу сертификатын (жоғары оқу орындарына түсу үшін ағымдағы жылы кешенді тестілеуге қатысқан өткен жылдар түлектері) немесе ҰБТ нәтижелері туралы сертификатын тапсырған (ағымдағы жылы ұлттық бірыңғай тестілеуге қатысқан бітірушілер) тұлғалар түсу емтихандарынан босатылады және осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген шарттарға сәйкес конкурсқа жіберіледі.
10. Түсу емтихандары орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша және:
1) жалпы орта білімі бар оқуға түсушілер үшін үш пән бойынша (қазақ немесе орыс тілі, Қазақстан тарихы және мамандық бейіні бойынша пән) өткізіледі;
2) негізгі орта білімі бар оқуға түсушілер негізгі орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары көлемінде екі пән бойынша (қазақ немесе орыс тілі және мамандық бейіні бойынша пән);
3) мамандық бейініне сәйкес келмейтін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар тұлғалар үшін мамандық бейіні бойынша өткізіледі;
4) мамандық бейініне сәйкес келетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар тұлғалар үшін әңгімелесу түрінде өткізіледі.
Бұқаралық кәсіптер мен неғұрлым күрделі (аралас) кәсіптер бойынша кадрлар даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілерге арналған түсу емтихандары әңгімелесу нысанында өткізіледі.
Білім беру ұйымдарына түсу емтихандары түсушілердің өтінішіне сәйкес қазақ немесе орыс тілдерінде өткізіледі.
Техникалық және кәсіптік білімнің мамандық бейіні бойынша жалпы білім беретін пәндер тізбесі осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.05.2016 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Өнер және мәдениет мамандықтары бойынша білім беру ұйымдарына оқуға түсетін тұлғалар білім беру ұйымдары бекіткен бағдарламалар бойынша өткізілетін арнайы немесе шығармашылық емтихандар тапсырады.
Арнайы немесе шығармашылық емтихандар бойынша "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған немесе емтиханға дәлелді себепсіз келмеген азаматтар қалған емтихандарға жіберілмейді.
12-тармақта көрсетілген негізгі орта, жалпы орта білімі бар тұлғалар үшін қабылдау емтихандарының нысанын, тестілеуді немесе пәндер бойынша емтихандарды білім беру ұйымы белгілейді.

12. Для лиц, поступающих на обучение по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, вступительные экзамены проводятся: на очную форму обучения - с 1 по 28 августа, на вечернюю и заочную формы обучения - с 1 августа по 25 сентября; по специальностям искусства и культуры специальные или творческие экзамены проводятся - с 21 по 28 июля.
Для лиц, поступающих на очную форму обучения по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку кадров по массовым профессиям и более сложным (смежным) профессиям, собеседование проводится с 1 по 28 августа, на вечернюю форму обучения - с 1 августа по 25 сентября.
При проведении вступительных экзаменов:
1) в форме тестирования количество тестовых заданий (вопросов) по каждому предмету 25; правильный ответ на каждое тестовое задание оценивается 1 баллом; на тестирование по трем предметам отводится 2 часа 15 минут, а по двум предметам - 1 час 30 минут; коды правильных ответов вывешиваются сразу после окончания тестирования; результаты тестирования объявляются в день его проведения;
2) в форме экзаменов по предметам оценки "3", "4", "5", полученные по результатам вступительных экзаменов переводятся приемной комиссией в баллы по следующей шкале: оценка "3" - 8 баллов, "4" - 17 баллов, "5" - 25 баллов.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.05.2016 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В целях обеспечения соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов при оценке тестовых заданий (вопросов) и экзаменов по предметам, защиты прав поступающих организацией образования создается апелляционная комиссия.
В состав апелляционной комиссии входят председатель, секретарь, члены апелляционной комиссии.
Лицо, не согласное с результатами тестирования или вступительного экзамена по предметам, может подать заявление на апелляцию.
Заявление на апелляцию подается в апелляционную комиссию до 13 часов следующего дня после объявления результатов тестирования или вступительных экзаменов и рассматривается апелляционной комиссией с участием заявителя в течение одного дня.
Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от списочного состава комиссии. В случае равенства голосов, председатель комиссии имеет право решающего голоса. Работа комиссии оформляется протоколами, которые подписываются председателем и всеми членами комиссии.

12. Орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсетін тұлғалар үшін оқудың күндізгі нысанына түсу емтихандары 1 тамыз бен 28 тамыз аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына 1 тамыз бен 25 қыркүйек аралығында; өнер және мәдениет мамандықтары бойынша арнайы немесе шығармашылық емтихандар 21 шілде мен 28 шілде аралығында өткізіледі.
Бұқаралық кәсіптер мен неғұрлым күрделі (аралас) кәсіптер бойынша кадрлар даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына түсетін азаматтар үшін әңгімелесу 1 тамыз бен 28 тамыз аралығында, оқудың кешкі нысанына 1 тамыз бен 25 қыркүйек аралығында өткізіледі.
Түсу емтихандарын өткізу кезінде:
1) тестілеу нысанында әрбір пән бойынша тестілеу тапсырмаларының (сұрақтарының) саны 25 болып белгіленеді; әрбір тест тапсырмасының дұрыс жауабы 1 баллмен бағаланады; тестілеуге үш пән бойынша 2 сағат 15 минут, ал екі пән бойынша 1 сағат 30 минут беріледі; дұрыс жауаптар коды тестілеу аяқтала салысымен ілінеді;
тестілеу нәтижелері өткізілген күні хабарланады;
2) пәндер бойынша емтихандардың, қабылдау емтихандарының нәтижелері бойынша алынған "3", "4", "5" бағаларын қабылдау комиссиясы мынадай шкала бойынша: "3" - 8 балл, "4" - 17 балл, "5" - 25 баллдарға ауыстырады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.05.2016 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету және тест тапсырмаларын (сұрақтарын) бағалау және пәндер емтихандары кезіндегі даулы мәселелерді шешу, түсушілердің құқығын қорғау мақсатында білім беру ұйымында апелляциялық комиссия құрылады.
Апелляциялық комиссия құрамына апелляция комиссиясының төрағасы, хатшысы және мүшелері кіреді.
Тестілеу немесе пәндер бойынша түсу емтихандарының нәтижелерімен келіспеген тұлға шағым білдіруіне болады.
Апелляцияға өтініш тестілеу немесе түсу емтихандарының нәтижелері хабарланғаннан кейін апелляциялық комиссияға келесі күнгі сағат 13.00-ге дейін беріледі және бір тәулік ішінде өтініш берушінің қатысуымен апелляциялық комиссияда қаралады.
Апелляциялық комиссия шешімі комиссия құрамы тізіміндегі тұлғалардың көпшілік даусымен қабылданады. Дауыс тең болған жағдайда комиссия төрағасы шешуші дауыс беруге құқылы. Комиссия жұмысы төрағаның және барлық комиссия мүшелерінің қолдары қойылатын хаттамамен ресімделеді.

14. Пересдача теста или вступительного экзамена по предметам не допускается.
3. Зачисление в состав обучающихся
15. Зачисление лиц на обучение в организации образования, осуществляется по заявлениям лиц на конкурсной основе.
Конкурс проводится: на основе баллов сертификатов ЕНТ; на основе баллов сертификатов, выданных по результатам вступительных экзаменов, проведенных в форме комплексного тестирования для поступления в ВУЗы Республики Казахстан; на основе баллов (оценок), полученных по результатам вступительных экзаменов по предметам или в форме тестирования, проведенных организацией образования.
При проведении конкурса на зачисление учитывается сумма баллов из трех предметов согласно пункту 12 настоящих Правил, указанных в сертификатах ЕНТ или комплексного тестирования.
Не допускаются к участию в конкурсе на зачисление в состав обучающихся лица набравшие:
1) менее 20 баллов из двух предметов, для имеющих основное общее образование, по специальностям образования, права, экономики, медицины и фармацевтики менее 25 баллов;
2) менее 30 баллов из трех предметов, для имеющих общее среднее образование, по специальностям образования, права, экономики, медицины и фармацевтики менее 35 баллов.
Условия конкурса должны гарантировать соблюдение прав на образование и обеспечить зачисление граждан наиболее способных и подготовленных к освоению образовательных программ технического и профессионального образования.
Зачисление в состав обучающихся по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, проводится:
Зачисление в состав обучающихся по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку кадров по массовым профессиям и более сложным (смежным) профессиям, проводится с 25 по 30 августа на основе отбора с учетом оценок по профильным предметам, указанных в документах об образовании основного среднего или общего среднего образования, результатов собеседования. Условия отбора определяются организацией образования.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.05.2016 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Зачисление в организации образования производится на открытом заседании приемной комиссии раздельно по профессиям, специальностям.
Приложение
к Типовым правилам приема на обучение
в организации образования, реализующие
образовательные программы технического и
профессионального образования

14. Тестілеуді немесе пәндер бойынша түсу емтихандарын қайта
тапсыруға рұқсат етілмейді.
3. Білім алушылар құрамына қабылдау
15. Білім беру ұйымдарына білім алуға азаматтарды қабылдау конкурстық негізінде азаматтардың өтініштері бойынша жүзеге асырылады.
Конкурс: ҰБТ сертификаттарының баллдары негізінде; Қазақстан Республикасының жоғары оқу орнына түсу үшін кешенді тестілеу нысанында өткізілген түсу емтихандарының нәтижелері бойынша берілген сертификаттар баллдары негізінде; пәндер бойынша немесе білім беру ұйымдары жүргізген тестілеу нысаны бойынша түсу емтихандарының нәтижелері бойынша алынған баллдар (бағалар) негізінде жүргізіледі.
Қабылдау конкурсын өткізу кезінде ҰБТ немесе кешенді тестілеу сертификаттарында көрсетілген үш пәннің осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес баллдар сомасы ескеріледі.
Білім алушылар құрамына қабылдау конкурсына қатысуға:
1) негізгі жалпы білім алғандар үшін екі пәннен 20 баллдан кем, білім, құқық, экономика, медицина және фармацевтика мамандықтары бойынша 25 баллдан кем;
2) жалпы орта білім алғандар үшін үш пәннен 30 баллдан кем, білім, құқық, экономика, медицина және фармацевтика мамандықтары бойынша 35 баллдан кем жинағандар жіберілмейді.
Конкурстың шарттары білім алу құқықтарының сақталуына кепілдік беруге және неғұрлым қабілетті әрі техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын меңгеруге даярлығы бар азаматтарды қабылдауды қамтамасыз етуге тиіс.
Орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың құрамына қабылдау:
Бұқаралық кәсіптер мен неғұрлым күрделі (аралас) кәсіптер бойынша кадрлар даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың құрамына қабылдау негізгі орта немесе жалпы орта білімі туралы құжаттарда көрсетілген бейіндік пәндер бойынша бағалар, әңгімелесу нәтижелері ескеріле отырып іріктеу негізінде 25 тамыз бен 30 тамыз аралығында өткізіледі. Іріктеу шарттарын білім беру ұйымдары айқындайды.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.05.2016 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Білім беру ұйымдарына қабылдауды қабылдау комиссиясы кәсіптер, мамандықтар бойынша жеке ашық отырыстарда жүргізеді.
Техникалық және кәсіптік білімнің
білім беру бағдарламаларын іске
асыратын білім беру ұйымдарына оқуға
қабылдаудың үлгі қағидаларына қосымша

Сноска. Правый верхний угол Приложения в редакции постановления Правительства РК от 12.05.2016 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень
общеобразовательных предметов по профилю специальностей
технического и профессионального образования
Код
специальности
технического и
профессионального
образования
Наименование
специальности
Наименование
профильного предмета:
основное
среднее
образование
(основное
общее)
среднего
образования
(среднее
общее)
0100000 – Образование
0101000
Дошкольное воспитание
и обучение
Литература (по
языкам обучения)
Биология
0102000
Организация воспитательной
работы (по уровням)
Биология
Биология
0103000
Физическая культура и спорт
1 творческий
экзамен
1 творческий
экзамен
0104000
Профессиональное обучение
(по отраслям)
Математика
Математика
0105000
Начальное образование*
Математика
Математика
0106000
Изобразительное искусство
и черчение
1 творческий
экзамен
1 творческий
экзамен
0107000
Технология
1 творческий
экзамен
1 творческий
экзамен
0108000
Музыкальное образование
1 творческий
экзамен
1 творческий
экзамен
0109000
Безопасность жизнедеятельности
и валеология
Биология
Биология
0110000
Лаборант организации образования
Биология
Биология
0111000
Основное среднее образование*
Математика
Математика
0200000 – Право
0201000
Правоведение
Основы права
Всемирная
история
0202000
Правоохранительная деятельность
История Казахстана
Всемирная
история
0203000
Патентоведение
Основы права
Всемирная
история
0300000 – Медицина, фармацевтика
0301000
Лечебное дело
Биология
Биология
0302000
Сестринское дело
Биология
Биология
0303000
Гигиена и эпидемиология
Биология
Биология
0304000
Стоматология
Биология
Биология
0305000
Лабораторная диагностика
Биология
Биология
0306000
Фармация
Химия
Химия
0307000
Стоматология ортопедическая
Биология
Биология
0308000
Медицинская оптика
Биология
Биология
0400000 – Искусство и культура
0401000
Библиотечное дело
Литература (по
языкам обучения)
Литература
(по языкам
обучения)
0402000
Дизайн (по профилю)
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
0403000
Социально-культурная
деятельность и народное
художественное творчество
(по профилю)
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
0404000
Инструментальное исполнительство
и музыкальное искусство эстрады
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
0405000
Хоровое дирижирование
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
0406000
Теория музыки
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
0407000
Пение
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
0408000
Хореографическое искусство
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
0409000
Актерское искусство
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена

Ескерту. Қосымшаның оң жақ жоғары бұрыштағы мәтіні жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.05.2016 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Техникалық және кәсіптік білім мамандықтарының бейіні бойынша жалпы білім беру пәндерінің тізбесі
Техникалық және кәсіптік білім мамандығының коды
Мамандықтың атауы
Бейіндік пән атауы
Негізгі орта білім (жалпы негізгі)
Орта білім (жалпы орта)
0100000 - Білім
0101000
Мектепке дейінгі білім беру және тәрбиелеу
Әдебиет (оқыту тілдері бойынша)
Биология
0102000
Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгей бойынша)
Биология
Биология
0103000
Дене тәрбиесі және спорт
1 шығармашылық емтихан
1 шығармашылық емтихан
0104000
Кәсіптік білім беру (салалар бойынша)
Математика
Математика
0105000
Бастауыш білім беру*
Математика
Математика
0106000
Бейнелеу өнері және сызу
1 шығармашылық емтихан
1 шығармашылық емтихан
0107000
Технология
1 шығармашылық емтихан
1 шығармашылық емтихан
0108000
Музыкалық білім беру
1 шығармашылық емтихан
1 шығармашылық емтихан
0109000
Өмір сүру қауіпсіздігі және валеология
Биология
Биология
0110000
Білім ұйымдарындағы лаборант
Биология
Биология
0111000
Негізгі орта білім беру*
Математика
Математика
0200000 - Құқық
0201000
Құқықтану
Құқық негіздері
Дүние жүзі тарихы
0202000
Құқық қорғау қызметі
Қазақстан тарихы
Дүние жүзі тарихы
0203000
Патенттану
Құқық негіздері
Дүние жүзі тарихы
0300000 - Медицина, фармацевтика
0301000
Емдеу ісі
Биология
Биология
0302000
Медбикелік іс
Биология
Биология
0303000
Гигиена және эпидемиология
Биология
Биология
0304000
Стоматология
Биология
Биология
0305000
Зертханалық диагностика
Биология
Биология
0306000
Фармация
Химия
Химия
0307000
Ортопедиялық стоматология
Биология
Биология
0308000
Медициналық оптика
Биология
Биология
0400000 - Өнер және мәдениет
0401000
Кітапхана ісі
Әдебиет (оқыту тілдері бойынша)
Әдебиет (оқыту тілдері бойынша)
0402000
Дизайн (бейін бойынша)
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
0403000
Әлеуметтік-мәдени қызмет және халықтық көркем өнер шығармашылығы (бейін бойынша)
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
0404000
Аспаптық орындау және музыкалық өнер эстрадасы
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
0405000
Хор дирижері
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
0406000
Музыка теориясы
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
0407000
Ән салу
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
0408000
Хореография өнері
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
0409000
Актерлік өнер
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан

0410000
Цирковое искусство
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
0411000
Театрально-декоративное
искусство (по профилю)
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
0412000
Живопись, скульптура и графика
(по видам)
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
0413000
Декоративно-прикладное
искусство и народные промыслы
(по профилю)
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
0414000
Реставрация (по отраслям)
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
0415000
Ювелирное дело (по отраслям)
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
0500000 - Сервис, экономика и управление
0501000
Социальная работа
История Казахстана
Всемирная
история
0502000
Обслуживание и ремонт
телекоммуникационного
оборудования и бытовой техники
(по отраслям)
Математика
Физика
0503000
Слесарное дело
Физика
Физика
0504000
Химическая чистка и крашение
изделий
Химия
Химия
0505000
Фотодело
Химия
Химия
0506000
Парикмахерское искусство и
декоративная косметика
Химия
Химия
0507000
Организация обслуживания
гостиничных хозяйств
Математика
Математика
0508000
Организация питания
Математика
Математика
0509000
Обувное дело
Математика
Математика
0510000
Делопроизводство и
архивоведение
(по отраслям и областям
применения)
Литература (по
языкам обучения)
Казахский или
русский язык
0511000
Туризм (по отраслям)
География
География
0512000
Переводческое дело
(по видам)
Иностранный язык
Иностранный
язык
0513000
Маркетинг (по отраслям)
Математика
Математика
0514000
Оценка (по отраслям и областям
применения)
Математика
Математика
0515000
Менеджмент (по отраслям и
областям применения)
Математика
Математика
0516000
Финансы (по отраслям)
Математика
Математика
0517000
Статистика
Математика
Математика
0518000
Учет и аудит (по отраслям)
Математика
Математика
0519000
Экономика (по отраслям)
Математика
Математика
0600000 – Метрология, стандартизация и сертификация
0601000
Стандартизация, метрология и
сертификация (по отраслям)
Математика
Математика
0602000
Контроль качества (по отраслям
применения)
Математика
Математика
0700000 - Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
0701000
Геологическая съемка, поиск и
разведка месторождений полезных
ископаемых (по видам)
Математика
Математика
0702000
Технология и техника разведки
месторождений полезных
ископаемых
Математика
Математика
0703000
Гидрогеология и инженерная
геология
Математика
Математика
0704000
Геофизические методы поиска и
разведки месторождений полезных
ископаемых
Математика
Математика
0705000
Подземная разработка
месторождений полезных
ископаемых
Математика
Математика
0706000
Открытая разработка
месторождений полезных
ископаемых
Математика
Математика

0410000
Цирк өнері
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
0411000
Театр-декорация өнері (бейін бойынша)
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
0412000
Кескіндеу, мүсін және графика (түрлері бойынша)
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
0413000
Сәнді-қолданбалы және халықтық кәсіпшілік өнері (бейін бойынша)
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
0414000
Қайта қалпына келтіріп жөндеу (салалар бойынша)
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
0415000
Зергерлік іс (салалары бойынша)
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
0501000
Әлеуметтік жұмыс
Қазақстан тарихы
Дүние жүзі тарихы
0502000
Телекоммуникациялық құралдармен тұрмыстық техникаларды жөндеу және қызмет көрсету (салалар бойынша)
Математика
Физика
0503000
Cлесарлық іс
Физика
Физика
0504000
Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу
Химия
Химия
0505000
Фото ісі
Химия
Химия
0506000
Шаштараз өнері және сәндік косметика
Химия
Химия
0507000
Қонақ үйі шаруашылығына қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Математика
Математика
0508000
Тамақтандыруды ұйымдастыру
Математика
Математика
0509000
Аяқ киім ісі
Математика
Математика
0510000
Іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану (салалары және қолдану аясы бойынша)
Әдебиет (оқыту тілдері бойынша)
Қазақ және орыс тілдері
0511000
Туризм (салалары бойынша)
География
География
0512000
Аудармашы ісі (түрлері бойынша)
Шетел тілі
Шетел тілі
0513000
Маркетинг (салалар бойынша)
Математика
Математика
0514000
Бағалау (салалар және қолдану аясы бойынша)
Математика
Математика
0515000
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Математика
Математика
0516000
Қаржы (салалар бойынша)
Математика
Математика
0517000
Статистика
Математика
Математика
0518000
Есеп және аудит (салалар бойынша)
Математика
Математика
0519000
Экономика (салалар бойынша)
Математика
Математика
0600000 - Метрология, стандарттау және сертификаттау
0601000
Метрология, стандарттау және сертификаттау (салалар бойынша)
Математика
Математика
0602000
Сапаны бақылау (салалар бойынша)
Математика
Математика
0700000 - Геология, тау-кен өнеркәсібі және пайдалы қазбаларды өндіру
0701000
Геологиялық түсіру, пайдалы қазбалардың кен орындарын іздеу және барлау (түрлері бойынша)
Математика
Математика
0702000
Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау технологиясы мен техникасы
Математика
Математика
0703000
Гидрогеология және инженерлік геология
Математика
Математика
0704000
Пайдалы қазбалардың кен орындарын іздеу мен барлаудың геофизикалық әдістері
Математика
Математика
0705000
Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу
Математика
Математика
0706000
Пайдалы қазбаларды ашық түрде қазу
Математика
Математика

0707000
Техническое обслуживание и
ремонт горного
электромеханического
оборудования
Математика
Математика
0708000
Обогащение полезных ископаемых
(углеобогащение)
Математика
Химия
0709000
Обогащение полезных ископаемых
(рудообогащение)
Математика
Химия
0710000
Техническое обслуживание и
ремонт карьерного
электромеханического
оборудования
Математика
Химия
0711000
Маркшейдерское дело
Математика
Математика
0712000
Строительство подземных
сооружений
Математика
Математика
0713000
Геодезия и картография
Математика
Математика
0800000 - Нефтегазовое и химическое производство
0801000
Бурение нефтяных и газовых
скважин и технология буровых
работ (по профилю)
Математика
Математика
0802000
Сооружение и эксплуатация
газонефтепроводов и
газонефтехранилищ
Физика
Физика
0803000
Ремонт и обслуживание
электрических систем
компрессорных станций и
подземных трубопроводов
Математика
Математика
0804000
Монтаж технологического
оборудования и трубопроводов
Математика
Математика
0805000
Транспортировка и хранение
нефти и газа
Математика
Математика
0806000
Испытание скважин на нефть
и газ
Физика
Математика
0807000
Техническое обслуживание и
ремонт оборудования нефтяных и
газовых промыслов
Математика
Математика
0808000
Техническое обслуживание и
ремонт оборудования предприятий
нефтеперерабатывающей и
химической промышленности (по
видам)
Математика
Математика
0809000
Эксплуатация нефтяных и газовых
месторождений (по профилю)
Математика
Математика
0810000
Сооружения и эксплуатация
газонефтяных и заправочных
станций
Математика
Математика
0811000
Производство химических волокон
Химия
Химия
0812000
Резинотехническое производство
Химия
Химия
0813000
Производство шин и процесс
вулканизации
Химия
Химия
0814000
Технология полимерного
производства
Химия
Химия
0815000
Эксплуатация машин и
оборудований химического
производства вяжущих и сыпучих
материалов
Химия
Химия
0816000
Химическая технология и
производство (по видам)
Химия
Химия
0817000
Коксохимическое производство
Химия
Химия
0818000
Технология химического
производства (по профилю)
Химия
Химия
0819000
Технология переработки нефти и
газа
Химия
Химия
0820000
Технология разделения изотопов и
вакуумная техника
Химия
Химия
0821000
Эксплуатация и обслуживание
экологических установок
Математика
Физика
0822000
Производство стекловолокон и
стеклоизделий
Химия
Химия
0823000
Изготовление фарфоровых и
фаянсовых изделий
Химия
Химия
0824000
Керамическое производство
Химия
Химия
0825000
Отделочное производство
(по профилю)
Химия
Химия
0826000
Химическая обработка кожи
и меха
Химия
Химия
0900000 - Энергетика
0901000
Электрооборудование
электрических станций и сетей
(по видам)
Математика
Математика

0707000
Тау-кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Математика
Математика
0708000
Пайдалы қазбаларды байыту (көмірмен байыту)
Математика
Математика
0709000
Пайдалы қазбаларды байыту (кен байыту)
Математика
Математика
0710000
Ашық кеніштің электр-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Математика
Математика
0711000
Маркшейдерлік іс
Математика
Математика
0712000
Жер асты құбырларының құрылысы
Математика
Математика
0713000
Геодезия және картография
Математика
Математика
0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
0801000
Мұнай мен газ ұңғымаларын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы (бейін бойынша)
Математика
Математика
0802000
Мұнай-газ құбырлары мен мұнай газ қоймаларының құрылысы және оларды пайдалану
Физика
Физика
0803000
Компрессорлық станциялар мен жерасты құбырларының электр жүйесін жөндеу және қызмет көрсету
Математика
Математика
0804000
Технологиялық жабдықтар мен құбырларды монтаждау
Математика
Математика
0805000
Мұнай мен газды сақтау және тасымалдау
Математика
Математика
0806000
Ұңғымаларды мұнай мен газға сынау
Физика
Математика
0807000
Мұнай және газ кәсіпшілігінің техникалық жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету
Математика
Математика
0808000
Мұнай өңдеу және химия өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу (түрлері бойынша)
Математика
Математика
0809000
Мұнай және газ кен орындарын пайдалану (бейін бойынша)
Математика
Математика
0811000
Мұнай-газ және жанар май құю станцияларының құрылыстары мен оларды пайдалану
Математика
Математика
0811000
Химиялық талшықтар өндірісі
Химия
Химия
0812000
Резина-техника өндірісі
Химия
Химия
0813000
Шина өндірісі және вулканизация процесі
Химия
Химия
0814000
Полимер технологиясының өндірісі
Химия
Химия
0815000
Тұтқыр және сусымалы материалдардың химиялық өндірісінің машиналары мен жабдықтарын пайдалану
Химия
Химия
0816000
Химиялық технология және өндіріс (бейіні бойынша)
Химия
Химия
0817000
Кокс-химия өндірісі
Химия
Химия
0818000
Химиялық өндіріс технологиясы (бейіні бойынша)
Химия
Химия
081900
Мұнай мен газды қайта өңдеу технологиясы
Химия
Химия
0820000
Изотоптарды бөлу технологиясы мен вакуумдық техника
Химия
Химия
0821000
Экологиялық қондырғыларды пайдалану және оларға қызмет көрсету
Математика
Физика
0822000
Шыны-талшық пен шыны бұйымдары өндірісі
Химия
Химия
0823000
Фарфор және фаянс бұйымдарын жасау
Химия
Химия
0824000
Керамикалық өндіріс
Химия
Химия
0825000
Әрлеу өндірісі (бейіні бойынша)
Химия
Химия
0826000
Тері мен үлдірді химиялық өңдеу
Химия
Химия
0900000 - Энергетика
0901000
Электр станциялары мен желілерінің (түрлері бойынша) электр жабдықтары
Математика
Математика

0902000
Электроснабжение (по отраслям)
Математика
Математика
0903000
Электроэнергетика (по отраслям)
Математика
Математика
0904000
Электроснабжение, эксплуатация,
техническое обслуживание и
ремонт электротехнических
систем железных дорог
Математика
Математика
0905000
Эксплуатация энергетических
транспортных установок (по
видам транспорта)
Математика
Математика
0906000
Теплоэнергетические,
теплофикационные котельные
установки тепловых
электрических станций
Математика
Математика
0907000
Теплотехническое оборудование и
системы теплоснабжения
(по видам)
Математика
Математика
0908000
Технология воды, топлива и
смазочных материалов на
электрических станциях
Математика
Математика
0909000
Ядерные реакторы и
энергетические установки
Математика
Математика
0910000
Электрическое и
электромеханическое
оборудование (по видам)
Математика
Физика
0911000
Техническая эксплуатация,
обслуживание и ремонт
электрического и
электромеханического
оборудования (по видам)
Математика
Физика
0912000
Электротехнология (по видам)
Математика
Физика
1000000 - Металлургия и машиностроение
1001000
Обслуживание и ремонт доменной
печи
Математика
Математика
1002000
Металлургия черных металлов
(по видам)
Математика
Химия
1003000
Металлургия цветных металлов
Математика
Химия
1004000
Литейное производство
Математика
Математика
1005000
Внепечная обработка стали
Математика
Математика
1006000
Металлообработка (по видам)
Математика
Математика
1007000
Производство огнеупоров
Математика
Физика
1008000
Композиционные и порошковые
материалы, покрытия
Математика
Химия
1009000
Прокатное производство
Математика
Математика
1010000
Трубное производство
Математика
Физика
1011000
Автоматические линии и
агрегатные станки
Математика
Математика
1012000
Гибкие автоматические линии
Математика
Математика
1013000
Механообработка, контрольно-
измерительные приборы и
автоматика в машиностроении
Математика
Математика
1014000
Технология машиностроения
(по видам)
Математика
Математика
1015000
Монтаж в машиностроении и
испытание автомобиля
Математика
Математика
1100000 - Транспорт (по отраслям)
1101000
Производство летательных
аппаратов
Математика
Физика
1102000
Производство авиационных
приборов
Математика
Физика
1103000
Судостроение и техническое
обслуживание судовых машин и
механизмов
Математика
Математика
1104000
Электрорадиомонтаж морской
техники
Математика
Математика
1105000
Эксплуатация, техническое
обслуживание и ремонт
городского электротранспорта
(по отраслям)
Математика
Математика
1106000
Производство подвижного состава
железных дорог (по видам)
Математика
Математика
1107000
Техническая эксплуатация
подъемно-транспортных,
строительных, дорожных машин и
оборудования (по отраслям)
Математика
Математика

0902000
Электрмен жабдықтау (салалары бойынша)
Математика
Математика
0903000
Электр энергетикасы (салалары бойынша)
Математика
Математика
0904000
Темір жол электротехникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Математика
Математика
0905000
Энергетикалық көлік қондырғысын пайдалану (көлік түрлері бойынша)
Математика
Математика
0906000
Жылу-электр
станцияларының қазандық, жылы энергетикалық, жылу өңдеуші қондырғылары
Математика
Математика
0907000
Техникалық жылу жабдықтары және жылумен жабдықтау жүйелері (түрлері бойынша)
Математика
Математика
0908000
Электр станцияларында су, отын және майлау материалдары технологиясы
Математика
Математика
0909000
Ядролық реакторлар және энергетикалық қондырғылар
Математика
Математика
0910000
Электрлік және электромеханикалық жабдықтар (түрлері бойынша)
Математика
Физика
0911000
Электромеханикалық құралдарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)
Математика
Физика
0912000
Электротехнология (түрлері бойынша)
Математика
Физика
1000000 - Металлургия және машина жасау
1001000
Доменді пештерге қызмет көрсету және оларды жөндеу
Математика
Математика
1002000
Қара металл металлургиясы (түрлері бойынша)
Математика
Химия
1003000
Түсті металлдар металлургиясы
Математика
Химия
1004000
Құю өндірісі
Математика
Математика
1005000
Болаттарды пештен тыс өңдеу
Математика
Математика
1006000
Металл өңдеу (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1007000
Отқа төзімді заттар өндірісі
Математика
Физика
1008000
Композициялық және ұнтақты материалдар, жабындар
Математика
Химия
1009000
Прокаттау өндірісі
Математика
Математика
1010000
Құбыр өндірісі
Математика
Физика
1011000
Автоматтық тізбектер және агрегаттық станоктар
Математика
Математика
1012000
Икемді автоматтық тізбектер
Математика
Математика
1013000
Механикалық өңдеу, бақылау-өлшеу аспаптары және машина жасаудағы автоматика
Математика
Математика
1014000
Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1015000
Машина жасаудағы монтаж және автомобильдерді сынау
Математика
Математика
1100000 - Көлік (салалары бойынша)
1101000
Ұшу аппараттарының өндірісі
Математика
Физика
1102000
Авиациялық аспаптар өндірісі
Математика
Физика
1103000
Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету
Математика
Математика
1104000
Теңіз техникасын электр-радио монтаждаушы
Математика
Математика
1105000
Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)
Математика
Математика
1106000
Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1107000
Көтергіш көлік, құрылыс, жол машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану (салалары бойынша)
Математика
Математика

1108000
Эксплуатация, ремонт и
техническое обслуживание
подвижного состава железных
дорог (по видам)
Математика
Математика
1109000
Токарное дело и металлообработка
(по видам)
Математика
Математика
1110000
Грузоподъемные машины и
транспортеры
Математика
Математика
1111000
Кузнечно-прессовое оборудование
Математика
Математика
1112000
Эксплуатация машин и
оборудования промышленности
Математика
Математика
1113000
Машины и оборудование
в металлургии
Математика
Математика
1114000
Сварочное дело (по видам)
Математика
Математика
1115000
Электромеханическое оборудование
в промышленности (по видам)
Математика
Математика
1116000
Геологоразведочное оборудование
Математика
Математика
1117000
Оборудование для производства
электронной техники
Математика
Физика
1118000
Оборудование предприятий
питания торговли, и мясной
промышленности
Математика
Математика
1119000
Холодильно-компрессорные машины
и установки
Математика
Математика
1120000
Техническое обслуживание
технологических машин и
оборудования (по видам)
Математика
Математика
1121000
Монтаж, техническое
обслуживание и ремонт
медицинской техники
Математик
Математика
1122000
Военное дело и безопасность
Математика
Математика
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация
и ремонт (по отраслям) Эксплуатация транспорта
1201000
Техническое обслуживание,
ремонт и эксплуатация
автомобильного транспорта
Математика
Математика
1202000
Организация перевозок и
управление движением на
транспорте (по отраслям)
Математика
Математика
1203000
Организация перевозок и
управление движением на
железнодорожном транспорте
Математика
Математика
1204000
Эксплуатация водного транспорта
(по профилю)
Математика
Физика
1205000
Управление движением и
эксплуатация воздушного
транспорта
Математика
Математика
1206000
Организация дорожного движения
Математика
Математика
1207000
Технология обработки
волокнистых материалов
Математика
Математика
1208000
Технология прядильного и
чесального производства
(по видам)
Математика
Математика
1209000
Ткацкое производство (по видам)
Математика
Математика
1210000
Технология нетканых текстильных
материалов
Математика
Математика
1211000
Швейное производство и
моделирование одежды
Математика
Математика
1212000
Обувное производство (по видам)
Математика
Математика
1213000
Технология производств меховых
и овчинно-шубных изделий
Математика
Математика
1214000
Технология трикотажных,
текстильных, галантерейных
изделий
Математика
Математика
1215000
Оборудование организаций легкой
промышленности
Биология
Химия
1216000
Элеваторное, мукомольное,
крупяное и комбикормовое
производство
Биология
Химия
1217000
Производство табака
Биология
Химия
1218000
Производство пищевых продуктов
Математика
Физика

1108000
Темір жол жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1109000
Токарлық іс және металл өңдеу (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1110000
Жүк көтергіш машиналар және транспортерлер
Математика
Математика
1111000
Ұсталық тығыздау жабдықтары
Математика
Математика
1112000
Өнеркәсіп машиналары мен жабдықтарын пайдалану
Математика
Математика
1113000
Металлургиядағы машиналар және жабдықтар
Математика
Математика
1114000
Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1115000
Өндірістердегі электромеханикалық жабдықтар (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1116000
Геология барлау жабдықтары
Математика
Математика
1117000
Электроникалық техника өндірісіне арналған жабдықтар
Математика
Физика
1118000
Тамақ, сауда және ет өнеркәсібінің өндіріс жабдықтары
Математика
Математика
1119000
Тоңазытқыш-компрессор машиналары және қондырғылары
Математика
Математика
1120000
Технологиялық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1121000
Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Математика
Математика
1122000
Әскери іс және қауіпсіздік
Математика
Математика
1200000 - Өндіру, монтаждау, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Көлікті пайдалану
1201000
Автомобиль көлігіне қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Математика
Математика
1202000
Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша)
Математика
Математика
1203000
Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Математика
Математика
1204000
Су көлігін пайдалану (бейіні бойынша)
Математика
Физика
1205000
Әуе көліктерінің қозғалысын басқару және пайдалану
Математика
Математика
1206000
Жол қозғалысын ұйымдастыру
Математика
Математика
1207000
Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы
Математика
Математика
1208000
Иіру және тұту өндірісінің технологиясы (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1209000
Тоқыма өндірісі (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1210000
Мата емес тоқыма материалдар өндірісінің технологиясы
Математика
Математика
1211000
Тігін өндірісі және киімдерді модельдеу
Математика
Математика
1212000
Аяқ киім өндірісі (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1213000
Аң терісі мен қой терісі бұйымдары өндірісінің технологиясы
Математика
Математика
1214000
Трикотаж, тоқыма, галантерея бұйымдары
Математика
Математика
1215000
Жеңіл өнеркәсіпті ұйымдастыру жабдықтары
Биология
Химия
1216000
Элеватор, ұн тартатын, жармалық және құрама жем өндірісі
Биология
Химия
1217000
Темекі өндірісі
Биология
Химия
1218000
Азық-түлік өндірісі
Математика
Физика

1219000
Хлебопекарное, макаронное и
кондитерское производство
Химия
Химия
1220000
Сахарное производство
Химия
Химия
1221000
Рыбное производство
Биология
Химия
1222000
Производство консервов и пище
концентратов
Химия
Химия
1223000
Производство пива,
безалкогольных и спиртных
напитков
Химия
Химия
1224000
Производство молочной продукции
Химия
Химия
1225000
Производство мяса и мясных
продуктов (по видам)
Химия
Химия
1226000
Технология и организация
производства продукции
предприятий питания
Биология
Химия
1227000
Печатное производство
Математика
Математика
1228000
Кабельное производство
Математика
Физика
1229000
Приборостроение (по отраслям)
Математика
Математика
1230000
Технология жиров и
жирозаменителей
Биология
Химия
1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии
Электронная техника
1301000
Электронные приборы и устройства
Математика
Физика
1302000
Автоматизация и управление
(по профилю)
Математика
Математика
1303000
Автоматика, телемеханика и
управление движением на
железнодорожном транспорте
Математика
Математика
1304000
Вычислительная техника и
программное обеспечение
(по видам)
Математика
Математика
1305000
Информационные системы
(по областям применения)
Математика
Математика
1306000
Радиоэлектроника и связь
(по видам)
Математика
Физика
1307000
Эксплуатация линейных
сооружений электросвязи и
проводного вещания
Математика
Физика
1308000
Эксплуатация автоматизированных
систем связи
Математика
Физика
1309000
Оптическое и электронное
оборудование (по видам)
Математика
Математика
1310000
Техническая эксплуатация
транспортного радиоэлектронного
оборудования
(по видам транспорта)
Математика
Математика
1311000
Эксплуатация устройств
оперативной технологической
связи железнодорожного
транспорта
Математика
Математика
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
1401000
Строительство и эксплуатация
зданий и сооружений
Математика
Математика
1402000
Техническая эксплуатация
дорожно-строительных машин
(по видам)
Математика
Математика
1403000
Монтаж и эксплуатация внутренних
санитарно- технических
устройств, вентиляции и
инженерных систем (по видам)
Математика
Математика
1404000
Очистные сооружения систем
водоснабжения и водоотведения
Математика
Математика
1405000
Монтаж и эксплуатация
оборудования и систем
газоснабжения
Математика
Математика
1406000
Монтаж магистральных локальных и
сетевых трубопроводов
Математика
Математика
1407000
Гидротехническое строительство
Математика
Математика
1408000
Строительство и эксплуатация
городских путей сообщения
Математика
Математика
1409000
Строительство железных дорог,
путь и путевое хозяйство
Математика
Математика
1410000
Строительство автомобильных
дорог и аэродромов
Математика
Математика

1219000
Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісі
Химия
Химия
1220000
Қант өндірісі
Химия
Химия
1221000
Балық өндірісі
Биология
Химия
1222000
Консервілер және тағам концентраттары өндірісі
Химия
Химия
1223000
Сыра, алкогольсіз және спиртті ішімдіктер өндірісі
Химия
Химия
1224000
Сүт тағамдарының өндірісі
Химия
Химия
1225000
Ет және ет тағамдарының өндірісі (түрлері бойынша)
Химия
Химия
1226000
Тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру
Биология
Химия
1227000
Баспа өндірісі
Математика
Математика
1228000
Кәбіл өндірісі
Математика
Физика
1229000
Құрал жасау (салалары бойынша)
Математика
Математика
1230000
Тоңмай және тоңмай алмастырғыштар технологиясы
Биология
Химия
1300000 - Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технология Электрондық техника
1301000
Электорондық аспаптар және құрылғылар
Математика
Физика
1302000
Автоматтандыру және басқару (бейіні бойынша)
Математика
Математика
1303000
Автоматика, телемеханика және темір жол көлігінде қозғалысты басқару
Математика
Математика
1304000
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1305000
Ақпараттық жүйелер (қолданылу саласы бойынша)
Математика
Математика
1306000
Радиоэлектроника және байланыс (түрлері бойынша)
Математика
Физика
1307000
Электр байланысы мен сымдық таратудың желілік құрылыстарын пайдалану
Математика
Физика
1308000
Автоматтандырылған байланыс жүйелерін пайдалану
Математика
Физика
1309000
Оптикалық және электрондық жабдық (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1310000
Көліктік (көлік түрлері бойынша) радиоэлектрондық жабдықтарды техникалық пайдалану
Математика
Математика
1311000
Темір жол көлігінің жедел технологиялық байланысының құрылғыларын пайдалану
Математика
Математика
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
1401000
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Математика
Математика
1402000
Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1403000
Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1404000
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің тазартқыш құрылыстары
Математика
Математика
1405000
Газбен жабдықтау жабдықтары мен жүйелерін монтаждау және пайдалану
Математика
Математика
1406000
Магистралдық жергілікті және желілік құбырларды монтаждау
Математика
Математика
1407000
Гидротехникалық құрылыс
Математика
Математика
1408000
Қалалық қатынас жолдарын салу және пайдалану
Математика
Математика
1409000
Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы
Математика
Математика
1410000
Автомобиль жолдарын және әуеайлақтарды салу
Математика
Математика

1411000
Мосты и транспортные тоннели
Математика
Математика
1412000
Производство строительных
изделий и конструкций
Математика
Математика
1413000
Производство железобетонных и
металлических изделий
(по видам)
Математика
Математика
1414000
Мебельное производство
(по видам)
Математика
Математика
1415000
Лифтовое хозяйство и эскалаторы
(по видам)
Математика
Математика
1416000
Переработка отходов
Математика
Химия
1417000
Дизайн интерьера, реставрация,
реконструкция гражданских зданий
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
1418000
Архитектура
2 творческих
экзамена
2 творческих
экзамена
1500000 - Сельское хозяйство, ветеринария и экология
1501000
Техническое обслуживание и
ремонт сельскохозяйственной
техники
Математика
Математика
1502000
Агрономия
Биология
Биология
1503000
Растениеводство
Биология
Биология
1504000
Фермерское хозяйство
(по профилю)
Биология
Биология
1505000
Рыбное хозяйство (по видам)
Биология
Биология
1506000
Охотоведение и звероводство
Биология
Биология
1507000
Пчеловодство и шелководство
Биология
Биология
1508000
Лесное хозяйство, садовопарковое
и ландшафтное строительство
(по видам)
Математика
Химия
1509000
Экология и природоохранная
деятельность (по видам)
Математика
Химия
1510000
Механизация сельского хозяйства
Математика
Математика
1511000
Землеустройство
Математика
Математика
1512000
Зоотехния
Биология
Биология
1513000
Ветеринария
Биология
Биология
1514000
Экология и рациональное
использование природных ресурсов (по отраслям)
Математика
Химия
1515000
Гидрология и метеорология
География
География
1516000
Пожарная безопасность
Математика
Физика
1517000
Защита в чрезвычайных ситуациях
(по профилю)
Математика
Физика
1518000
Электрификация и автоматизация
сельского хозяйства
Математика
Математика
Примечание*: наименование профильного предмета определяется организацией образования в зависимости от вида присваиваемой квалификации по специальности.

1411000
Көпірлер мен көлік тоннелдері
Математика
Математика
1412000
Құрылыс бұйымдары мен конструкцияларының өндірісі
Математика
Математика
1413000
Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1414000
Жиhаз өндірісі (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1415000
Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынша)
Математика
Математика
1416000
Қалдықтарды қайта өңдеу
Математика
Химия
1417000
Азаматтық ғимараттар интерьерінің дизайны, оларды қалпына келтіру, қайта жаңарту
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
1418000
Сәулет
2 шығармашылық емтихан
2 шығармашылық емтихан
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
1501000
Ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу
Математика
Математика
1502000
Агрономия
Биология
Биология
1503000
Өсімдік шаруашылығы
Биология
Биология
1504000
Фермер қожалығы (бейіні бойынша)
Биология
Биология
1505000
Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)
Биология
Биология
1506000
Аңшылық және аң өсіру
Биология
Биология
1507000
Балара өсіру және жібек шаруашылығы
Биология
Биология
1508000
Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)
Математика
Химия
1509000
Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)
Математика
Химия
1510000
Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Математика
Математика
1511000
Жерге орналастыру
Математика
Математика
1512000
Зоотехния
Биология
Биология
1513000
Ветеринария
Биология
Биология
1514000
Экология және табиғат ресурстарын тиімді пайдалану (салалары бойынша)
Математика
Химия
1515000
Гидрология және метеорология
География
География
1516000
Өрт қауіпсіздігі
Математика
Физика
1517000
Төтенше жағдайларда қорғау (бейіні бойынша)
Математика
Физика
1518000
Ауыл шаруашылығын электрлендіру және автоматтандыру
Математика
Математика
Ескертпе*: бейіндік пәннің атауын білім беру ұйымы берілетін мамандық бойынша біліктілігіне байланысты анықтайды.