Об утверждении Правил аттестации экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2012 года № 165. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2015 года № 542
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.07.2015 № 542 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 30 января 2012 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 января 2012 года № 165
Правила
аттестации экспертов, осуществляющих экспертные работы и
инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной
и строительной деятельности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» определяют порядок проведения аттестации экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности – комплекс услуг (технический и авторский надзоры), обеспечивающий подготовку и осуществление строительства с целью достижения оптимальных проектных показателей;
2) экспертные работы – работы по экспертизе проектов и проведению технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений;
3) эксперт – физическое лицо, осуществляющее определенные виды экспертных работ и инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
4) аттестат эксперта – квалификационный аттестат (свидетельство) установленного образца, удостоверяющий статус эксперта и его право на выполнение экспертных работ и инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;

Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтiк қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 қаңтардағы № 165 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 16 шілдедегі № 542 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.07.2015 № 542 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтiк қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2012 жылғы 30 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 25 қаңтардағы
№ 165 қаулысымен
бекітілген
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында
сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтiк қызметтерді
жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленген және сараптама жұмыстары мен инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы инжинирингтiк қызметтер – оңтайлы жобалық көрсеткiштерге қол жеткiзу мақсатында құрылыстың дайындығын және жүзеге асырылуын қамтамасыз ететiн қызметтер кешенi (техникалық және авторлық қадағалау);
2) сараптамалық жұмыстар – ғимараттар мен құрылыстардың жобаларына сараптама жасау және олардың сенiмдiлiгi мен тұрақтылығына техникалық тексеру жүргiзу жөнiндегi жұмыстар;
3) сарапшы – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтік қызметтердің белгілі бір түрлерін жүзеге асыратын жеке тұлға;
4) сарапшының аттестаты – сарапшының мәртебесін және оның қала құрылысы мен құрылыс қызметінде сараптамалық жұмыстарды және инжинирингтік қызметтер көрсетуді орындау құқығын куәландыратын белгіленген үлгідегі біліктілік аттестаты (куәлік);

5) заявитель – физическое лицо, претендующее на получение статуса эксперта, либо эксперт, подлежащий очередной аттестации;
6) аттестационная комиссия – коллегиальный орган, созданный приказом уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее – уполномоченный орган), который рассматривает документы на соответствие требованиям, утверждает список экспертов, допущенных к тестированию, и график проведения тестирования, а также принимает решение о прохождении экспертами аттестации. Количество членов комиссии должно составлять не менее пяти человек. Секретарь комиссии не является членом комиссии и не имеет права голоса.
3. Аттестация проводится в целях определения уровня профессиональной подготовки и компетентности экспертов, знаний государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, улучшения качества осуществляемых ими работ, изучения новых требований, с учетом изменений, происходящих в строительной отрасли.
4. Очередная аттестация проводится один раз в пять лет для экспертов, осуществляющих следующие виды экспертных работ и инжиниринговых услуг:
1) экспертиза градостроительной, предпроектной и проектно-сметной документации;
2) технический надзор;
3) авторский надзор;
4) техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений.
5. Эксперты по экспертизе градостроительной, предпроектной и проектно-сметной документации подразделяются по следующим специализациям:
1) градостроительство;
2) предпроектная документация;
3) архитектура;
4) конструктивная часть;
5) инженерные сети и системы (по видам инженерных сетей и систем);
6) технологическая часть (в зависимости от назначения объекта);
7) специальные разделы проектов.
6. Эксперты по осуществлению технического надзора подразделяются на следующие специализации:
1) по объектам первого уровня ответственности - в части несущих и ограждающих конструкций;
2) по объектам первого уровня ответственности - в части инженерных сетей;
3) по объектам первого уровня ответственности – в части технологического оборудования;
4) по объектам второго и третьего уровней ответственности – в части несущих и ограждающих конструкций;
5) по объектам второго и третьего уровней ответственности – в части инженерных сетей;
6) по объектам второго и третьего уровней ответственности – в части технологического оборудования.
7. Эксперты по осуществлению авторского надзора подразделяются по следующим специализациям:
1) по объектам первого уровня ответственности – в части архитектуры;

5) өтініш беруші – сарапшы мәртебесін алуға үміткер жеке тұлға не кезекті аттестаттауға жататын сарапшы;
6) аттестаттау комиссиясы – құжаттардың талаптарға сәйкестiгiн қарайтын, тестілеуге жіберілген сарапшылардың тізімін және тестілеу өткізудің кестесін бекітетін, сондай-ақ сарапшылардың аттестаттаудан өткендігі туралы шешім қабылдайтын, сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) бұйрығымен құрылған алқалы орган. Комиссия мүшелерiнiң саны бес адамнан кем болмауға тиiс. Комиссияның хатшысы комиссия мүшесi болып табылмайды және оның дауыс беру құқығы жоқ.
3. Аттестаттау сарапшылардың кәсіби дайындық деңгейі мен құзыреттілігін, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерді білуін анықтау, олар жүзеге асыратын жұмыстардың сапасын жақсарту, құрылыс саласында болып жатқан өзгерістерді ескеріп, жаңа талаптарды зерттеу мақсатында жүргізіледі.
4. Кезекті аттестаттау сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтік қызметтердің мынадай түрлерін:
1) қала құрылысы, жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттаманың сараптамасын;
2) техникалық қадағалауды;
3) авторлық қадағалауды;
4) ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық тексеруді жүзеге асыратын сарапшылар үшін бес жылда бер рет өткізіледі.
5. Қала құрылысы, жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттаманың сараптамасы бойынша сарапшылар мынадай мамандықтар бойынша бөлінеді:
1) қала құрылысы;
2) жобалау алдындағы құжаттама;
3) сәулет;
4) конструкциялық бөлігі;
5) инженерлік желілер мен жүйелер (инженерлік желілер мен жүйелердің түрлері бойынша);
6) технологиялық бөлігі (объектінің мақсатына байланысты);
7) жобаның арнайы бөлігі.
6. Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын сарапшылар мынадай мамандықтар бойынша бөлінеді:
1) жауапкершілігі бірінші деңгейдегі объектілер бойынша – тiреу және қоршау конструкциялары бөлігінде;
2) жауапкершілігі бірінші деңгейдегі объектілер бойынша – инженерлік желілер бөлігінде;
3) жауапкершілігі бірінші деңгейдегі объектілер бойынша – технологиялық жабдықтар бөлігінде;
4) жауапкершілігі екінші және үшінші деңгейдегі объектілер бойынша – тiреу және қоршау конструкциялары бөлігінде;
5) жауапкершілігі екінші және үшінші деңгейдегі объектілер бойынша – инженерлік желілер бөлігінде;
6) жауапкершілігі екінші және үшінші деңгейдегі объектілер бойынша – технологиялық жабдықтар бөлігінде.
7. Авторлық қадағалауды жүзеге асыратын сарапшылар мынадай мамандықтар бойынша бөлінеді:
1) жауапкершілігі бірінші деңгейдегі объектілер бойынша – сәулет бөлігінде;

2) по объектам первого уровня ответственности – в части несущих и ограждающих конструкций;
3) по объектам второго и третьего уровней ответственности – в части архитектуры;
4) по объектам второго и третьего уровней ответственности – в части несущих и ограждающих конструкций.
8. К аттестации допускаются следующие лица:
1) для аттестации в качестве эксперта по экспертизе градостроительной, предпроектной и проектно-сметной документации – лица с высшим профессиональным образованием по соответствующим разделам градостроительной, проектно-сметной документации и опытом работы по разработке соответствующих разделов градостроительной, предпроектной и проектно-сметной документации не менее пяти лет;
2) для аттестации в качестве эксперта технического надзора по объектам первого уровня ответственности в части несущих и ограждающих конструкций – лица с высшим профессиональным образованием в сфере строительства и опытом работы экспертом не менее пяти лет;
3) для аттестации в качестве эксперта технического надзора по объектам первого уровня ответственности в части инженерных сетей – лица с высшим профессиональным образованием в сфере строительства и опытом работы экспертом не менее пяти лет;
4) для аттестации в качестве эксперта технического надзора по объектам первого уровня ответственности в части технологического оборудования – лица с высшим профессиональным образованием в сфере строительства и опытом работы экспертом не менее пяти лет;
5) для аттестации в качестве эксперта технического надзора по объектам второго и третьего уровней ответственности в части несущих и ограждающих конструкций – лица с высшим профессиональным образованием в сфере строительства и опытом работы при производстве строительно-монтажных работ не менее трех лет;
6) для аттестации в качестве эксперта технического надзора по объектам второго и третьего уровней ответственности в части инженерных сетей – лица с высшим профессиональным образованием в сфере строительства и опытом работы при производстве строительно-монтажных работ не менее трех лет;
7) для аттестации в качестве эксперта технического надзора по объектам второго и третьего уровней ответственности в части технологического оборудования – лица с высшим профессиональным образованием в сфере строительства и опытом работы при производстве строительно-монтажных работ не менее трех лет;
8) для аттестации в качестве эксперта авторского надзора по объектам первого уровня ответственности в части архитектуры – лица с высшим профессиональным образованием в сфере строительства и опытом работы экспертом не менее трех лет;

2) жауапкершілігі бірінші деңгейдегі объектілер бойынша – тiреу және қоршау конструкциялары бөлігінде;
3) жауапкершілігі екінші және үшінші деңгейдегі объектілер бойынша – сәулет бөлігінде;
4) жауапкершілігі екінші және үшінші деңгейдегі объектілер бойынша – тiреу және қоршау конструкциялары бөлігінде.
8. Аттестаттауға:
1) қала құрылысы, жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттаманың сараптамасы бойынша сарапшы ретінде аттестаттау үшін – қала құрылысы, жобалау-сметалық құжаттаманың тиісті бөлімдері бойынша жоғары кәсіптік білімі және қала құрылысы, жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттаманың тиісті бөлімдерін әзірлеу жөнінде кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар адамдар;
2) тiреу және қоршау конструкциялары бөлігінде жауапкершілігі бірінші деңгейдегі объектілер бойынша техникалық қадағалаудың сарапшысы ретінде аттестаттау үшін – құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және сарапшы ретінде кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар адамдар;
3) инженерлік желілер бөлігінде жауапкершілігі бірінші деңгейдегі объектілер бойынша техникалық қадағалаудың сарапшысы ретінде аттестаттау үшін – құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және сарапшы ретінде кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар адамдар;
4) технологиялық жабдықтар бөлігінде жауапкершілігі бірінші деңгейдегі объектілер бойынша техникалық қадағалаудың сарапшысы ретінде аттестаттау үшін – құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және сарапшы ретінде кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар адамдар;
5) тiреу және қоршау конструкциялары бөлігінде жауапкершілігі екінші және үшінші деңгейдегі объектілер бойынша техникалық қадағалаудың сарапшысы ретінде аттестаттау үшін – құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуде кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі бар адамдар;
6) инженерлік желілер бөлігінде жауапкершілігі екінші және үшінші деңгейдегі объектілер бойынша техникалық қадағалаудың сарапшысы ретінде аттестаттау үшін – құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуде кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі бар адамдар;
7) технологиялық жабдықтар бөлігінде жауапкершілігі екінші және үшінші деңгейдегі объектілер бойынша техникалық қадағалаудың сарапшысы ретінде аттестаттау үшін – құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуде кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі бар адамдар;
8) сәулет бөлігінде жауапкершілігі бірінші деңгейдегі объектілер бойынша авторлық қадағалаудың сарапшысы ретінде аттестаттау үшін – құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және сарапшы ретінде кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі бар адамдар;

9) для аттестации в качестве эксперта авторского надзора по объектам первого уровня ответственности в части несущих и ограждающих конструкций – лица с высшим профессиональным образованием в сфере строительства и опытом работы экспертом не менее трех лет;
10) для аттестации в качестве эксперта авторского надзора по объектам второго и третьего уровней ответственности в части архитектуры – лица с высшим профессиональным образованием в сфере строительства и опытом работы проектной деятельности не менее пяти лет;
11) для аттестации в качестве эксперта авторского надзора по объектам второго и третьего уровней ответственности в части несущих и ограждающих конструкций – лица с высшим профессиональным образованием в сфере строительства и опытом работы проектной деятельности не менее пяти лет;
12) для аттестации в качестве эксперта авторского технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений – лица с высшим профессиональным образованием в сфере строительства и опытом работы проектной деятельности по специализации расчет и конструирование не менее трех лет, либо опытом работы эксперта в данном направлении не менее пяти лет.
2. Порядок аттестации
9. Для прохождения аттестации заявители направляют следующие документы в уполномоченный орган:
1) заявление по установленной форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) нотариально засвидетельствованную копию диплома о высшем профессиональном образовании (при наличии ученой степени и ученого звания - копии соответствующих документов);
3) нотариально засвидетельствованную копию трудовой книжки, либо иных документов, подтверждающих стаж работы.
Нотариального засвидетельствования не требуется в случае представления заявителем (экспертом) оригинала документа для сверки сотруднику уполномоченного органа.
10. По результатам сбора документов уполномоченный орган формирует один раз в неделю список лиц, подавших заявление на прохождение аттестации, и представляет материалы в аттестационную комиссию для их рассмотрения на соответствие требованиям.
11. Заседания аттестационной комиссии проводятся не реже одного раза в две недели, на которых рассматриваются представленные уполномоченным органом документы заявителей на соответствие требованиям, указанным в пункте 8 настоящих Правил.
12. Рассмотрение аттестационной комиссией представленных документов и оформление результатов проводится в течение двух рабочих дней с момента начала заседания. По результатам рассмотрения представленных документов на соответствие требованиям, приказом уполномоченного органа утверждается график проведения тестирования и протокол, в котором оформлены в отношении каждого эксперта следующие решения:

9) тiреу және қоршау конструкциялары бөлігінде жауапкершілігі бірінші деңгейдегі объектілер бойынша авторлық қадағалаудың сарапшысы ретінде аттестаттау үшін – құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және сарапшы ретінде кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар адамдар;
10) сәулет бөлігінде жауапкершілігі екінші және үшінші деңгейдегі объектілер бойынша авторлық қадағалаудың сарапшысы ретінде аттестаттау үшін – құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және жобалау қызметінде кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар адамдар;
11) тiреу және қоршау конструкциялары бөлігінде жауапкершілігі екінші және үшінші деңгейдегі объектілер бойынша авторлық қадағалаудың сарапшысы ретінде аттестаттау үшін – құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және жобалау қызметінде кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар адамдар;
12) ғимараттар мен құрылыстардың сенiмдiлiгi мен тұрақтылығын авторлық техникалық тексеру жөніндегі сарапшы ретінде аттестаттау үшін – құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және есеп пен конструкциялау мамандығы бойынша жобалау қызметінде кемінде үш жыл немесе осы бағытта сарапшы ретінде кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар адамдар.
2. Аттестаттау тәртібі
9. Аттестаттаудан өту үшін өтініш берушілер уәкілетті органға мынадай құжаттарды жібереді:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) жоғары кәсіптік бiлiмi туралы дипломның нотариалды куәландырылған көшірмесі (ғылыми дәрежесi және ғылыми атағы болғанда – тиісті құжаттардың көшiрмелерi);
3) еңбек кітапшасының не жұмыс өтілін растайтын басқа да құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмесі.
Өтініш беруші (сарапшы) уәкілетті органының қызметкеріне салыстырып тексеру үшін құжаттың түпнұсқасын ұсынған жағдайда, нотариалды куәландыру қажет емес.
10. Құжаттарды жинақтау нәтижесі бойынша уәкілетті орган аттестаттаудан өтуге өтініш берген адамдардың тізімін аптасына бір рет қалыптастырады және олардың талаптарға сәйкестiгiн қарау үшін материалдарды аттестаттау комиссиясына ұсынады.
11. Аттестаттау комиссиясының отырысы екі аптада бір реттен сиретпей өткізіледі, онда уәкілетті орган ұсынған өтініш берушілердің құжаттарының осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестiгi қаралады.
12. Ұсынылған құжаттарды аттестаттау комиссиясының қарауы мен қорытындыларды ресімдеуі отырыс басталған кезден бастап екі жұмыс күн ішінде жүргізіледі. Ұсынылған құжаттардың талаптарға сәйкестiгiн қарау нәтижелері бойынша уәкілетті органның бұйрығымен тестілеу жүргізу кестесі мен хаттама бекітіледі, онда әр сарапшыға қатысты мынадай шешімдер ресімделеді:

1) допущен к тестированию;
2) не допущен к тестированию.
13. Уполномоченный орган уведомляет заявителей о месте, дате и времени проведения тестирования, либо о причинах недопущения к тестированию письменно в течение десяти рабочих дней со дня подписания приказа.
14. Тестирование предусматривает следующие требования и процедуры:
1) проведение тестирования автоматизированным компьютерным способом на государственном или русском языках по выбору эксперта;
2) допуск заявителей на тестирование осуществляется по предъявлению документа, удостоверяющего личность;
3) сотрудники уполномоченного органа ознакамливают тестируемых с процедурой проведения тестирования;
4) во время тестирования эксперты не могут разговаривать и покидать помещение, в котором проводится тестирование. Запрещено использование персональных электронных устройств (в том числе компьютеров, мобильных телефонов во время тестирования);
5) сотрудники уполномоченного органа удаляют с тестирования экспертов, нарушивших настоящую процедуру проведения тестирования;
6) подсчет правильных ответов компьютерного тестирования проводится автоматически компьютерной программой.
15. Время, отпущенное на тестирование составляет 120 минут. Тест состоит из 100 вопросов. Тестовые вопросы разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом.
16. Пороговый уровень для прохождения тестирования составляет:
1) для экспертов указанных в подпунктах 2)3)4)8)9) пункта 8 настоящих Правил – 90 правильных ответов;
2) для всех остальных экспертов – 70 правильных ответов.
17. Заявители, получившие при прохождении тестирования оценку ниже порогового уровня, могут пройти повторную аттестацию не ранее, чем через три месяца с момента предыдущей аттестации.
18. Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня завершения тестирования направляет результаты в аттестационную комиссию.
19. Заседания аттестационной комиссии проводятся не реже одного раза в две недели, на которых рассматриваются представленные уполномоченным органом результаты тестирования. В отношении каждого заявителя аттестационная комиссия выносит одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) не аттестован.
20. Решение аттестационной комиссии в течение двух рабочих дней со дня окончания работы аттестационной комиссии оформляется в виде протокола заседания аттестационной комиссии с приложением списка аттестованных и неаттестованных заявителей по итогам тестирования.
21. В случае принятия решения «не аттестован» в протоколе заседания аттестационной комиссии указываются причины.
22. По итогам заседания аттестационной комиссии в течение пяти рабочих дней уполномоченный орган на основании протокола издает приказ о прохождении аттестации, выдаче аттестата и внесении информации об эксперте, прошедшем аттестацию, в реестр экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, утверждаемый приказом уполномоченного органа.
Уполномоченный орган уведомляет заявителей о непрохождении аттестации письменно в течение пяти рабочих дней со дня подписания приказа.

1) тестілеуге жіберiледі;
2) тестілеуге жіберілмейдi.
13. Уәкілетті орган бұйрыққа қол қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш берушілерге тестілеудің өткізілетін орны, күні және уақыты туралы, не тестілеуге жіберілмеудің себептері туралы жазбаша хабар береді.
14. Тестілеу мынадай талаптар мен рәсімдерді көздейді:
1) тестілеу автоматтандырылған компьютерлік тәсілмен сарапшының таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілінде жүргізіледі;
2) өтініш берушіні тестілеуге жіберу оның жеке басын куәландыратын құжаты бойынша жүзеге асырылады;
3) уәкілетті органның қызметкерлері тестіленушілерді тестiлеудi өткiзу рәсімімен таныстырады;
4) тестiлеу уақытында сарапшылардың сөйлесуiне және тестiлеу өткiзiліп отырған үй-жайдан шығып кетуiне болмайды. Дербес электрондық құрылғыларды (оның iшiнде компьютерлердi, ұялы телефондарды) тестiлеу кезiнде пайдалануға тыйым салынады;
5) уәкілетті органның қызметкерлері осы тестiлеудi өткiзу рәсімін бұзған сарапшыларды тестілеуден шығарып жібереді;
6) компьютерлік тестiлеудің дұрыс жауаптарын есептеу автоматты компьютерлiк бағдарламамен жүргізіледі.
15. Тестіні орындауға жiберiлген уақыт 120 минутты құрайды. Тест 100 сұрақтан тұрады. Тест сұрақтарын уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
16. Тестілеуден өту үшін шекті мәні:
1) осы Қағидалардың 8-тармағының 2)3)4)8),  9)тармақшаларында көрсетілген сарапшылар үшін 90 дұрыс жауапты;
2) барлық қалған сарапшылар үшін 70 дұрыс жауапты құрайды.
17. Тестілеуден өту кезінде шекті мәннен төмен баға алған өтініш берушілер алдыңғы аттестаттаудан өткен сәтінен бастап кемінде үш ай мерзiмнен кейiн қайтадан аттестаттаудан өтуіне болады.
18. Уәкілетті орган қорытындыларды тестілеу аяқталғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде аттестаттау комиссиясына жібереді.
19. Аттестаттау комиссиясының отырыстары екі аптада бір реттен сиретпей өткізіледі, онда уәкілетті орган ұсынған тестілеу қорытындылары қаралады. Аттестаттау комиссиясы әр сарапшыға қатысты мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) аттестаттаудан өттi;
2) аттестаттаудан өтпедi.
20. Аттестаттау комиссиясының шешiмi тестілеу қорытындылары бойынша аттестаттаудан өткен және аттестаттаудан өтпеген өтініш берушілердің тізімімен қоса аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасы түрінде аттестаттау комиссиясының жұмысы аяқталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ресімделеді.
21. «Аттестаттаудан өтпеді» деген шешім қабылдаған жағдайда аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасында себептер көрсетіледі.
22. Уәкілетті орган аттестаттау комиссиясы отырысының нәтижелері бойынша хаттаманың негізінде бес жұмыс күн ішінде аттестаттаудың өткені, аттестат беру және аттестаттаудан өткен сарапшы туралы ақпаратты уәкілетті органның бұйрығымен бекітілетін сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын сарапшылардың тізіліміне енгізу туралы бұйрық шығарады.
Уәкілетті орган бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде өтініш берушілерді аттестаттаудан өтпегені туралы жазбаша хабардар етеді.

23. Информация об аттестованных экспертах размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
24. Аттестат эксперта выдается в течение пяти рабочих дней со дня подписания приказа уполномоченного органа по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам аттестации
экспертов, осуществляющих
экспертные работы и
инжиниринговые услуги в
сфере архитектурной,
градостроительной и
строительной деятельности
Форма
В __________________________________________________________________
(полное наименование территориального подразделения)
от _________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя, отчество физического лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу аттестовать меня в качестве эксперта по осуществлению
_______________________________________________________________
(указать подпункт пункта 4 Правил)
по специализации ___________________________________________________
(указать подпункт пунктов 567 Правил)
Сведения о физическом лице:
1. Год рождения:
_____________________________________________________________________
2. Данные документа удостоверяющего личность:
_____________________________________________________________________
(серия, номер, кем и когда выдан)
3. Образование:
_____________________________________________________________________
(наименование учебного заведения, дата окончания, номер диплома)
4. Адрес, телефон:
_____________________________________________________________________
5. Место работы:
_____________________________________________________________________
(наименование организации, адрес)
6. Язык тестирования:
_____________________________________________________________________
7. Прилагаемые документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________     __________________________________
(подпись)              (фамилия, имя, отчество)
Приложение 2
к Правилам аттестации
экспертов, осуществляющих
экспертные работы и
инжиниринговые услуги в
сфере архитектурной,
градостроительной и
строительной деятельности
Агентство Республики Казахстан по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
АТТЕСТАТ ЭКСПЕРТА
АДСиЖКХ № _______
Настоящим удостоверяется что:
______________________________________________
(Ф.И.О.)
присвоен статус эксперта по экспертным работам и инжиниринговым
услугам с правом осуществления этой деятельности:
по виду:
_____________________________________________________________________
(указать подпункт пункта 4 Правил)
по специализации: ___________________________________________________
(указать подпункт пунктов 567 Правил)
Протокол заседания Аттестационной комиссии
от ______ № _______
Срок действия аттестата до ________
Внесен в реестр уполномоченного государственного органа по делам
архитектуры, градостроительства и строительства за № _______
Руководитель
уполномоченного органа __________________
(Ф.И.О., подпись)
М.П.
г. Астана                «____» _____________ 20__ г.

23. Аттестаттаудан өткен сарапшылар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-сайтында орналастырылады.
24. Аттестат сарапшыға уәкілетті органның бұйрығына қол қойылған күннен бастап бес күн ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Сәулет, қала құрылысы және
құрылыс қызметі саласында
сараптамалық жұмыстар мен
инжинирингтiк қызметтерді
жүзеге асыратын сарапшыларды
аттестаттау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(аумақтық бөлімшенің толық атауы)
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның толық аты-жөні)
ӨТІНІШ
_____________________________жүзеге асыру жөніндегі сарапшы ретінде
(Қағидалардың 4-тармағының тармақшасын көрсету)
__________________________________________________________мамандығы
(Қағидалардың 567-тармақтарының тармақшасын көрсету)
бойынша аттестаттауды сұраймын.
Жеке тұлға туралы мәліметтер:
1. Туған жылы:
___________________________________________________________________
2. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері:
___________________________________________________________________
(сериясы, нөмірі, кім және қашан берген)
3. Білімі:
___________________________________________________________________
(оқу орнының атауы, бітірген жылы, диплом нөмірі)
4. Мекенжайы, телефоны:
___________________________________________________________________
5. Жұмыс орны:
___________________________________________________________________
(ұйымның атауы, мекенжайы)
6. Тестілеу тілі:
___________________________________________________________________
7. Қоса берілген құжаттар:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________         ___________________
(қолы)                       (аты-жөні)
Сәулет, қала құрылысы және
құрылыс қызметі саласында
сараптамалық жұмыстар мен
инжинирингтiк қызметтерді
жүзеге асыратын сарапшыларды
аттестаттау қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі САРАПШЫНЫҢ АТТЕСТАТЫ
ҚТКШІА № ________
Осы аттестат _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
сараптамалық жұмыстар және инжинирингтік қызметтер жөніндегі сарапшысы мәртебесі берілгенін және осы қызметтің _________________________________________________ түрі бойынша
(Қағидалардың 4-тармағының тармақшасын көрсету)
_______________________________________________ мамандығы бойынша
____________________________________________________________________
(Қағидалардың 567-тармақтарының тармақшасын көрсету)
_________________________________________________ жұмыстарды жүзеге
асыру құқығы берілгенін куәландырады.
Аттестаттау комиссиясы отырысының 20__ жылғы «__» ____________ №_________ хаттамасы
Аттестаттың қолданылу мерзімі 20__ жылғы «__» __________ дейін.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның тізіліміне № _______ енгізілген.
Уәкілетті органның
басшысы                                ________________
(Т.А.Ә., қолы)
М.О.
Астана қаласы 20___ жылғы «__» ___________