Об утверждении Правил выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат на транспортные расходы при экспорте зерна
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года № 184
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года «О республиканском бюджете на 2012-2014 годы» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат на транспортные расходы при экспорте зерна.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 февраля 2012 года № 184
Правила
выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат на
транспортные расходы при экспорте зерна
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат на транспортные расходы при экспорте зерна (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8-4) пункта 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий», Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года «О республиканском бюджете на 2012-2014 годы».
2. Правила определяют порядок выплаты субсидий за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2012 год (далее – бюджетные субсидии), на удешевление стоимости затрат на транспортные расходы при экспорте зерна.
3. Администратор бюджетной программы, осуществляющий выплату бюджетных субсидий (далее - администратор бюджетной программы) – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Единый оператор - юридическое лицо, оказывающее услуги экспортерам по организации транспортировки зерна на экспорт, определенное национальной железнодорожной компанией.
5. Экспортер – физическое или юридическое лицо, осуществляющее реализацию зерна на экспорт с территории Республики Казахстан.
6. Бюджетные субсидии выплачиваются Единому оператору за фактически оказанные услуги по транспортировке зерна на экспорт.
7. Выплата бюджетных субсидий осуществляется администратором бюджетной программы на основе документов, подтверждающих осуществление затрат экспортерами при транспортировке с 22 марта по 31 июля (включительно) 2012 года в Китайскую Народную Республику либо транзитом через ее территорию, а также транзитом через территорию Российской Федерации продовольственной пшеницы первого, второго и третьего классов, в размере 4000 тенге за одну тонну.

Астықты экспорттау кезінде көлік шығыстарына жұмсалатын шығындар құнын арзандатуға субсидиялар төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 1 ақпандағы № 184 Қаулысы
«2012 - 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 24 қарашадағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Астықты экспорттау кезінде көлік шығыстарына жұмсалатын шығындар құнын арзандатуға субсидиялар төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 1 ақпандағы
№ 134 қаулысымен
бекітілген
Астықты экспорттау кезінде көлік шығыстарына жұмсалатын
шығындар құнын арзандатуға субсидиялар төлеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Астықты экспорттау кезінде көлік шығыстарына жұмсалатын шығындар құнын арзандатуға субсидиялар төлеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі Заңының 11-бабы 2-тармағының 8-4) тармақшасына, «2012 - 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 24 қарашадағы Заңына сәйкес әзірленген.
2. Қағидалар 2012 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде астықты экспорттау кезінде көлік шығыстарына жұмсалатын шығындар құнын арзандатуға субсидиялар (бұдан әрі - бюджеттік субсидиялар) төлеу тәртібін айқындайды.
3. Бюджеттік субсидиялар төлеуді жүзеге асыратын бюджеттік бағдарламаның әкімшісі (бұдан әрі - бюджеттік бағдарламаның әкімшісі) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі.
4. Бірыңғай оператор - ұлттық темір жол компаниясы айқындаған, астықты экспортқа тасымалдауды ұйымдастыру жөнінде экспорттаушыларға қызмет көрсететін заңды тұлға.
5. Экспорттаушы - Қазақстан Республикасының аумағынан астықты экспортқа сатуды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға.
6. Бюджеттік субсидиялар бірыңғай операторға астықты экспортқа тасымалдау жөнінде нақты көрсетілген көліктік қызметтер үшін төленеді.
7. Бюджеттік субсидияларды төлеуді бюджеттік бағдарламаның әкімшісі 2012 жылғы 22 наурыздан бастап 31 шілдеге (қоса алғанда) дейін Қытай Халық Республикасына не оның аумағы арқылы транзитпен, сондай-ақ Ресей Федерациясының аумағы арқылы транзитпен бірінші, екінші және үшінші сыныпты азық-түліктік бидайды тасымалдаған жағдайда экспорттаушылардың шығындарды жүзеге асыруын растайтын құжаттардың негізінде бір тоннаға 4000 теңге мөлшерінде жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2012 № 1638 .
8. Конечными получателями бюджетных субсидий являются экспортеры.
2. Порядок выплаты бюджетных субсидий
на удешевление стоимости затрат на транспортные расходы
при экспорте зерна
9. Единый оператор организовывает транспортировку зерна на экспорт путем оказания экспортерам услуг транспортной экспедиции на основании договора транспортной экспедиции.
10. После транспортировки зерна до станции пограничного перехода и/или станции (порта) назначения экспортер предоставляет Единому оператору копии железнодорожных накладных с календарным штемпелем станции пограничного перехода и/или станции (порта) назначения, заверенные подписью и печатью экспортера.
11. Единый оператор по факту предоставления экспортерами документов в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил составляет акты оказанных услуг по транспортировке зерна на экспорт по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - Акты).
12. Единый оператор на основании Актов формирует реестр оказанных услуг по транспортировке железнодорожным транспортом зерна на экспорт по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и предоставляет его Администратору бюджетной программы с приложением Актов.
13. Единый оператор выставляет Администратору бюджетной программы счет-фактуру и предоставляет заявку для перечисления денежных средств по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. Администратор бюджетной программы в течение десяти рабочих дней со дня представления Единым оператором надлежащим образом оформленных документов, указанных в пунктах 12 и 13 настоящих Правил:
1) проверяет представленные Единым оператором документы и формирует заключение на выплату бюджетных субсидий по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) направляет в территориальные подразделения Казначейства реестр счетов к оплате и счета к оплате в двух экземплярах.
15. Администратор бюджетной программы перечисляет бюджетные субсидии на счет Единого оператора.
Единый оператор производит возмещение экспортеру части стоимости затрат при транспортировке зерна на экспорт и предоставляет Администратору бюджетной программы акты подтверждения экспортером возмещения части стоимости затрат при транспортировке зерна на экспорт по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, подписанные Руководителем Единого оператора и экспортером.
16. Единый оператор обеспечивает достоверность документов, представленных Администратору бюджетной программы для получения бюджетных субсидий.
Приложение 1
к Правилам выплаты субсидий
на удешевление стоимости затрат
на транспортные расходы
при экспорте зерна
Акт оказанных услуг №____ от «___» ____________ 20__ г.
по транспортировке зерна
на экспорт _________________________________
направление экспорта
п/п
отп-
равки
ва-
гона
Станция
отправ-
ления
Стан-
ция
входа
Станция
выхода
Станция
(порт)
назначения
(погран-
перехода)
Дата
отправления
(штемпель
станции на
перевозоч-
ных
документах)
Объем
перевозок,
тонн
Стоимость
возмещения
,
тенге
1
2
3
4
5
6
7
итого
Наименование экспортера
______________________________
(Подпись, Ф.И.О. руководителя)
Наименование Единого оператора
_________________________________
(Подпись, Ф.И.О. руководителя)
Приложение 2
к Правилам выплаты субсидий
на удешевление стоимости затрат
на транспортные расходы
при экспорте зерна
Реестр оказанных услуг по транспортировке железнодорожным
транспортом зерна на экспорт __________________________________
направление экспорта
п/п
Наименование
экспортера
Период
отгрузки
(по месяцам)
Объем
перевозок,
тонн
Стоимость
возмещения на 1
тонну, тенге
Общая
стоимость
возмещения,
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование Единого оператора     _____________________________
подпись, Ф.И.О. руководителя
Приложение 3
к Правилам выплаты субсидий
на удешевление стоимости затрат
на транспортные расходы
при экспорте зерна
Заявка
на возмещение стоимости затрат на транспортные расходы
при экспорте зерна ____________________________________
направление экспорта
«___» __________20__ года
Настоящим Единый оператор просит Министерство сельского
хозяйства Республики Казахстан перечислить средства из
республиканского бюджета на счет получателя субсидии № ______ в
___________________________________
наименование банка
по республиканской бюджетной программе ____
«_______________________», в сумме
_________(__________________________________________) тенге.
цифрами и прописью
______________________________ ____________________________________
наименование Единого оператора подпись и Ф.И.О. первого руководителя
м.п.
К заявке в качестве неотъемлемой ее части прилагаются:
копия свидетельства о регистрации (перерегистрации) юридического
лица;
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
ИИН/БИН.
Приложение 4
к Правилам выплаты субсидий
на удешевление стоимости затрат
на транспортные расходы
при экспорте зерна
«Утверждаю»
Ответственный секретарь
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
________________________________
от «____»_____________20 __ года
Форма
Заключение на выплату бюджетных субсидий на удешевление
стоимости затрат при транспортировке железнодорожным
транспортом зерна на экспорт
________________________________________________
направление экспорта по бюджетной программе ___ «_________________»,
в соответствии с протоколом Государственной комиссии по
вопросам модернизации экономики
Республики Казахстан от «___» __________ 20__ года № ____
Наименование
экспортера
Номер и дата
заключения договора
транспортной
экспедиции
с Единым оператором
Всего перевезено
зерна
__________________,
направление экспорта
тонн, за период
Сумма
возмеще-
ния на 1
тонну,
тенге
Сумма
возмещения,
подлежащая
перечис-
лению
из бюджета,
тенге, за
период
1
2
3
4
5
Руководитель структурного подразделения
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан _______________
Приложение 5
к Правилам выплаты субсидий
на удешевление стоимости затрат
на транспортные расходы
при экспорте зерна
Акт № _____ от «___» _____________ 20__ г. подтверждения
_____________________________
наименование экспортера
возмещения части стоимости затрат при транспортировке зерна
на экспорт _____________________________________
направление экспорта
п/п
отправки
вагона
Станция
отправления
Станция
входа
Станция
выхода
Станция (порт)
назначения
(погранперехода)
1
2
3
4
5
6
7
итого
Продолжение таблицы:
Дата отправления
(штемпель станции
на перевозочных
документах)
Объем перевозок,
тонн
Сумма возмещения
за тонну, тенге
Общая сумма
возмещения, тенге
Наименование экспортера
______________________________
(Подпись, Ф.И.О. руководителя)
Наименование Единого оператора
_________________________________
(Подпись, Ф.И.О. руководителя)

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.20 № 1638 Қаулысымен.
8. Экспорттаушылар бюджеттік субсидиялардың түпкі алушылары болып табылады.
2. Астықты экспорттау кезінде көлік шығыстарына жұмсалатын
шығындар құнын арзандатуға арналған бюджеттік
субсидияларды төлеу тәртібі
9. Бірыңғай оператор экспорттаушыларға көліктік экспедиция шартының негізінде көліктік экспедиция қызметтерін көрсету арқылы астықты экспортқа тасымалдауды ұйымдастырады.
10. Астықты шекаралық өту станциясына және/немесе межелі станцияға (портқа) дейін тасымалдағаннан кейін экспорттаушы Бірыңғай операторға экспорттаушының қолымен және мөрімен куәландырылған шекаралық өту станциясының және/немесе межелі станцияның (порттың) күнтізбелік штемпелі бар темір жол жүк құжаттарының көшірмесін береді.
11. Бірыңғай оператор осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес экспорттаушылардың құжаттарды беру фактісі бойынша осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша астықты экспортқа тасымалдау жөнінде көрсетілген қызметтердің актілерін (бұдан әрі - Актілер) жасайды.
12. Бірыңғай оператор Актілердің негізінде осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша темір жол көлігімен астықты экспортқа тасымалдау жөнінде көрсетілген қызметтердің тізілімін қалыптастырады және Актілерді қосып, оны бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне береді.
13. Бірыңғай оператор бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне шот-фактураны ұсынады және осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша қаражатын аударуға өтінім береді.
14. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Бірыңғай оператор осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарында көрсетілген, тиісінше ресімделген құжаттарды тапсырғаннан кейін он жұмыс күні ішінде:
1) Бірыңғай оператор тапсырған құжаттарды тексереді және осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бюджеттік субсидияларды төлеуге қорытындыны қалыптастырады;
2) Қазынашылықтың аумақтық бөлімшелеріне төлем шоттарының тізілімін және екі данада төлем шоттарын жолдайды.
15. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Бірыңғай оператордың шотына бюджеттік субсидияларды аударады.
Бірыңғай оператор экспорттаушыға астықты экспортқа тасымалдау кезіндегі шығындар құнының бір бөлігін өтеуді жүргізеді және бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бірыңғай оператордың басшысы және экспорттаушы қол қойған астықты экспортқа тасымалдау кезіндегі шығындар құнының бір бөлігінің өтелгенін экспорттаушының растау актісін тапсырады.
16. Бірыңғай оператор бюджеттік субсидияларды алу үшін бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне берілген құжаттардың дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Астықты экспорттау кезінде көлік
шығыстарына жұмсалатын шығындар
құнын арзандатуға субсидиялар
төлеу қағидаларына
1-қосымша
_______________________________________________________________
экспорттың бағыты
астықты экспортқа тасымалдау бойынша 20 __ ж. «__» ______ көрсетілген қызметтердің № ___ актісі
Р/с
Жөнелту №
Вагон №
Жөнелту станциясы
Кіретін станциясы
Шығатын станциясы
Межелі (шекарадан өту) станция (порт)
Жөнелту күні (тасымалдау құжаттарындағы станцияның штемпелі)
Тасымалдау көлемі, тонна
Өтеу құны, теңге
1
2
3
4
5
6
7
жиыны
Экспорттаушының атауы      Бірыңғай оператордың атауы
_____________________    ___________________________
(басшының қолы, Т.А.Ә.)   (басшының қолы, Т.А.Ә.)
Астықты экспорттау кезінде көлік
шығыстарына жұмсалатын шығындар
құнын арзандатуға субсидиялар
төлеу қағидаларына
2-қосымша
_________________________________________________________
экспорттың бағыты
темір жол көлігімен астықты экспортқа
тасымалдау бойынша көрсетілген қызметтердің тізілімі
Р/с
Экспорттаушының атауы
Тиеп жөнелту кезеңі (айлар бойынша)
Тасымалдау көлемі, тонна
1 тоннаға өтеу құны, теңге
Жалпы өтеу құны, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Бірыңғай оператордың атауы    _______________________________
(басшының қолы, Т.А.Ә.)
Астықты экспорттау кезінде көлік
шығыстарына жұмсалатын шығындар
құнын арзандатуға субсидиялар
төлеу қағидаларына
3-қосымша
_________________________________________________________
экспорттың бағыты
астықты экспорттау кезінде көлік шығыстарына арналған шығындардың құнын өтеуге өтінім
20 __ жылғы «__» __________
Осымен Бірыңғай оператор Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінен республикалық бюджеттен _____ «_________________________» республикалық бюджеттік бағдарламасы бойынша ________ (_________________________) теңге сомасындағы                      санмен және жазумен
қаражатты субсидия алушының ____________________ № ______ есеп
банктің атауы
шотына аударуды сұрайды.
_______________________________ _____________________________
Бірыңғай оператордың атауы        басшының қолы және Т.А.Ә.
бірінші
м.о.
Өтінімге оның ажырамас бөлігі ретінде мыналар қоса беріледі:
заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі;
нөмірі көрсетілген банк шотының болуы туралы банктің анықтамасы;
ЖСН/БСН.
Астықты экспорттау кезінде көлік
шығыстарына жұмсалатын шығындар
құнын арзандатуға субсидиялар
төлеу қағидаларына
4-қосымша
«Бекітемін»
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің
жауапты хатшысы
___________________________
20 __ жылғы «__» __________
Нысан
Қазақстан Республикасының экономиканы жаңғырту мәселелері
жөніндегі мемлекеттік комиссияның 20 __ жылғы «__»
_________ № ____ хаттамасына сәйкес ____ «________»
бюджеттік бағдарламасы бойынша
____________________________________________ темір жол
экспорттың бағыты       көлігімен астықты экспортқа тасымалдау кезіндегі
шығындардың құнын арзандатуға бюджеттік субсидияларды
төлеуге арналған қорытынды
Экспорттаушының атауы
Бірыңғай оператормен жасалған көліктік экспедиция шартының нөмірі мен күні
_________кезеңде
______________
экспорттың бағыты
тасымалданған барлық астық, тонна
1 тоннаға өтеу сомасы, теңге
бюджеттен аударуға жататын өтеу сомасы, теңге, кезеңі
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _____________ _____________
Астықты экспорттау кезінде көлік
шығыстарына жұмсалатын шығындар
құнын арзандатуға субсидиялар
төлеу қағидаларына
5-қосымша
_________________________________________________________
экспорттың бағыты
астықты экспортқа тасымалдау кезіндегі шығындар құнының
бір бөлігін өтеуді
___________________ 20 __ ж. «__» _____ №__ растау актісі
экспорттаушының атауы
Р/с
Жөнелту
Вагон №
Жөнелту станциясы
Кіретін станциясы
Шығатын станциясы
Межелі (шекарадан өту) станция (порт)
Жөнелту күні (тасымалдау құжаттарындағы станцияның штемпелі)
Тасымалдау көлемі, тонна
Бір тоннаға өтеу сомасы, теңге
Жалпы өтеу сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
жиыны
Экспорттаушының атауы             Бірыңғай оператордың атауы_________________________         ____________________________
(басшының қолы, Т.А.Ә.)              (басшының қолы, Т.А.Ә.)