Об утверждении Правил подготовки водителей транспортных средств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2012 года № 321. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 457
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.06.2015 № 457 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года «О безопасности дорожного движения» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки водителей транспортных средств.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 марта 2012 года № 321
Правила
подготовки водителей транспортных средств
1. Общие положения
1. Настоящие Правила подготовки водителей транспортных средств (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 1996 года «О безопасности дорожного движения» и определяют порядок подготовки водителей транспортных средств.
2. Подготовка водителей транспортных средств осуществляется в соответствии с типовой программой подготовки водителей транспортных средств категории «А», «В», «С», «Д», «Е» согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Подготовка водителей транспортных средств категорий «А», «В», «С», «Д», «Е» осуществляется из числа лиц, прошедших медицинское  освидетельствование  и не имеющих медицинских противопоказаний, при которых лицам запрещается управлять транспортными средствами.
2. Организация учебного процесса
4. Организация образовательного процесса регламентируется учебным планом и программами по каждой дисциплине, а также планом-графиком подготовки водителей транспортных средств, расписаниями занятий и графиком очередности обучения вождению, разрабатываемыми и утверждаемыми учебной организацией самостоятельно.
5. Учебная организация обеспечивает:
1) выполнение функций, отнесенных к его компетенции;
2) реализацию в полном объеме учебных программ, в соответствии с учебным планом и планом-графиком подготовки водителей транспортных средств;
3) высокое качество подготовки обучающихся;
4) защиту жизни и здоровья обучающихся, преподавателей, мастеров производственного обучения и мастеров обучения вождения во время образовательного процесса;
5) соблюдение прав и свобод обучающихся, преподавателей, мастеров производственного обучения и мастеров обучения вождения;

Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 наурыздағы № 321 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 457 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.06.2015 № 457 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Жол жүрісі қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шілдедегі Заңының 6-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 12 наурыздағы
№ 321 қаулысымен
бекітілген
Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Жол жүрісі қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленген және көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау тәртібін айқындайды.
2. Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау осы Қағидалардың  1-қосымшасына орай «А», «В», «С», «Д», «Е» санаттарындағы көлік құралдарын жүргізушілерді даярлаудың үлгілік бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. «А», «В», «С», «Д», «Е» санаттарындағы көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау медициналық куәландырудан өткен және көлік құралдарын басқару тыйым салынатын медициналық қарсы көрсетілімдері жоқ адамдар арасынан жүзеге асырылады.
2. Оқу процесін ұйымдастыру
4. Білім беру процесін ұйымдастыру оқу ұйымы дербес әзірлейтін және бекітетін әрбір пән бойынша оқу жоспарымен және бағдарламалармен, сондай-ақ көлік құралдарын жүргізушілерді даярлаудың кесте-жоспарымен, сабақ кестелерімен және жүргізуді үйрету кезектілігінің кестесімен регламенттеледі.
5. Оқыту ұйымы:
1) өз құзыретіне жатқызылған функциялардың орындалуын;
2) көлік құралын жүргізушілерді даярлаудың оқу жоспарына және жоспар-кестесіне сәйкес оқу бағдарламаларының толық көлемде іске асырылуын;
3) оқитындарды даярлаудың жоғары сапасын;
4) білім беру процесі кезінде оқитындардың, оқытушылардың, өндірістік оқыту шеберлерінің және жүргізуді үйрету шеберлерінің өмірі мен денсаулығын сақтауды;
5) оқитындардың, оқытушылардың, өндірістік оқыту шеберлерінің және жүргізуді үйрету шеберлерінің құқықтары мен бостандықтарын сақтауды;

6) поддержание транспортных средств в технически исправном состоянии и организацию предрейсового медицинского осмотра мастеров обучения вождения.
6. Проверка технического состояния автомобилей и проведение предрейсового медицинского осмотра отражается в путевом листе согласно приложению 2 к настоящим Правилам, который ежедневно выписывается на все учебные транспортные средства независимо от форм их собственности, используемые в процессе обучения.
7. Учебные организации за нарушения законодательства Республики Казахстан несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
8. Зачисление обучающихся осуществляется приказом по учебной организации согласно приложению 3 к настоящим Правилам на основании заявления установленной формы согласно приложению 4 к настоящим Правилам и договора об оказании образовательных услуг.
9. Прием лиц на обучение производится по предъявлению следующих документов:
1) заявления;
2) медицинской справки о пригодности к управлению соответствующими транспортными средствами;
3) две фотографии размером 3,5 х 4,5;
4) копии документа, удостоверяющего личность;
5) копии водительского удостоверения (предъявляется при необходимости подтверждения стажа работы водителем, получения права управления транспортными средствами дополнительной категории);
10. Выпуск обучающихся оформляется приказом учебной организации согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
11. Учебные группы по подготовке и переподготовке водителей транспортных средств создаются численностью от 15 до 30 человек.
12. В целях организации контроля за выполнением учебных планов и программ обучения не позднее 10 рабочих дней до начала занятий учебная организация регистрирует в регистрационно-экзаменационном подразделении дорожной полиции органов внутренних дел каждую учебную группу с предъявлением списка обучающихся установленной формы согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
13. С целью упорядочения приема квалификационных экзаменов и предварительной проверки обучающихся по базам данных водителей, лишенных права на управление транспортными средствами, учебные организации не менее чем за 30 рабочих дней до окончания обучения направляют в регистрационно-экзаменационное подразделение дорожной полиции органов внутренних дел списки обучающихся каждой учебной группы и заявку о приеме квалификационных экзаменов с указанием даты окончания обучения.
14. Основными формами обучения являются теоретические, лабораторно-практические, практические и контрольные занятия.
Теоретические занятия по каждому предмету должны планироваться, как правило, не более двух часов в день, лабораторно-практические 6 часов. В течение дня с одним обучаемым по вождению автомобиля разрешается отрабатывать: на автотренажере - не более одного часа, на учебном автомобиле не более двух часов, за исключением упражнения «Вождение в колонне», а также упражнений, связанных с перевозкой грузов, которые могут отрабатываться в течение четырех часов.

6) көлік құралдарының техникалық жарамды күйде ұсталуын және жүргізуді үйрету шеберлерін рейс алдындағы медициналық тексерудің ұйымдастырылуын қамтамасыз етеді.
6. Автомобильдердің техникалық жай-күйін тексеру және рейс алдындағы медициналық тексеруден өткізу жол парағында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көрсетіледі, ол меншік нысанына қарамастан, оқыту процесінде пайдаланылатын барлық үйрету көлік құралдарына күн сайын жазылады.
7. Оқыту ұйымдары Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
8. Оқитындарды қабылдау осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш және білім беру қызметін көрсету туралы шарттың негізінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес оқыту ұйымы бойынша бұйрықпен жүзеге асырылады.
9. Адамдарды оқуға қабылдау мынадай құжаттарды ұсынғаннан кейін жүргізіледі:
1) өтініш;
2) тиісті көлік құралын жүргізуге жарамдылығы туралы медициналық анықтама;
3) 3,5 х 4,5 өлшемдегі екі фотосурет;
4) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
5) жүргізуші куәлігінің көшірмесі (жүргізушінің жұмыс өтілін растау, қосымша санатты көлік құралын басқару құқығын алу қажеттілігі кезінде ұсынылады).
10. Оқитындарды даярлап шығару осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес оқыту ұйымының бұйрығымен ресімделеді.
11. Көлік құралын жүргізушілерді даярлау және қайта даярлау жөніндегі оқу топтары 15-тен 30-ға дейін адамнан тұрады.
12. Оқу жоспарлары мен оқыту бағдарламаларының орындалуын бақылауды ұйымдастыру мақсатында сабақ басталғаннан кейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей оқыту ұйымы оқитындардың тізімін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес белгіленген нысанда ұсына отырып, әрбір оқу тобын ішкі істер органдары жол полициясының тіркеу-емтихан бөлімшесінде тіркейді.
13. Біліктілік емтихандарын қабылдауды ретке келтіру және оқитындарды көлік құралдарын жүргізу құқығынан айырылған жүргізушілердің деректер базалары бойынша алдын ала тексеру мақсатында оқыту ұйымдары оқу аяқталуға дейін кемінде 30 жұмыс күні бұрын ішкі істер органдары жол полициясының тіркеу-емтихан бөлімшесіне әрбір оқу тобындағы оқитындар тізімін және оқу аяқталатын күнді көрсете отырып, біліктілік емтихандарын қабылдау туралы өтінім жібереді.
14. Теориялық, зертханалық-практикалық, практикалық және бақылау сабақтары оқытудың негізгі нысандары болып табылады.
Әрбір пән бойынша теориялық сабақтар, әдетте, күніне екі сағаттан, ал зертханалық-практикалық сабақтар 6 сағаттан аспайтындай етіп жоспарлануы тиіс. Бір күн ішінде автомобиль жүргізуді бір үйренушіге автотренажерда - бір сағаттан аспайтын, «Колоннада жүру» жаттығуын, сондай-ақ төрт сағат ішінде пысықталатын жүк тасымалдаумен байланысты жаттығуларды қоспағанда, үйрету автомобилінде екі сағаттан аспайтын уақыт пысықтап, үйретуге рұқсат етіледі.

15. Продолжительность учебного часа теоретических и лабораторно-практических занятий - 45 минут, а практических занятий по вождению автомобиля - 60 минут, включая время на постановку задач, подведение итогов, оформление документации и смену обучаемых. Допускается проведение лабораторно-практических занятий в течение 90 минут без перерыва. Продолжительность учебного времени не должна превышать в рабочие дни - 4 часов, в предвыходные и выходные дни - 6 часов.
16. Теоретические занятия проводятся преподавателем, лабораторно-практические по устройству и техническому обслуживанию автомобиля преподавателем совместно с мастером производственного обучения, практические занятия по вождению автомобиля проводятся мастером обучения вождению индивидуально с каждым обучаемым. Лабораторно-практические занятия по устройству и техническому обслуживанию автомобилей и оказанию первой помощи, пострадавшим в дорожно-транспортном происшествии проводится после изучения соответствующего теоретического материала по одной или нескольким темам.
17. Теоретические занятия проводятся в специально оборудованных классах (кабинетах) в составе учебной группы.
18. Лабораторно-практические проводятся в лабораториях по устройству и техническому обслуживанию автомобиля.
19. Занятия по практическому вождению проводятся индивидуально с каждым обучаемым на автотренажерах, автодромах (площадках для учебной езды) и учебных маршрутах, согласованных с подразделением дорожной полицией органов внутренних дел (не реже 1 раза в 3 года), обслуживающей данную территорию.
20. Проведение занятий по Правилам дорожного движения необходимо планировать до начала практического вождения автомобиля.
21. Для проведения занятия составляется план проведения занятия, в котором предусматриваются название темы, цели, учебные вопросы, расчет учебного времени, порядок использования учебно-наглядных пособий и технических средств обучения, действия преподавателя, мастера производственного обучения и мастера обучения вождению и обучаемых, задание на самостоятельную подготовку.
22. Мастер обучения вождению при проведении занятий должен иметь при себе водительское удостоверениесвидетельство о регистрации транспортного средства, путевой лист, график очередности вождения, схему учебных маршрутов, индивидуальную книжку учета обучения вождению обучающегося согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
23. Проверка знания пройденного материала осуществляется преподавателем, мастером производственного обучения и мастером обучения вождению в ходе проведения занятий с выставлением оценок в журнале учета занятий, индивидуальной книжке учета обучению вождению автотранспортных средств. При проведении теоретических занятий должно быть опрошено не менее 4 человек, а в ходе лабораторно-практических занятий оценка выставляется каждому обучающемуся.

15. Теориялық және зертханалық-практикалық оқу сабағының ұзақтығы – 45 минут, міндеттерді белгілеу, қорытынды шығару, құжаттама ресімдеу және оқитындарды ауыстыру уақытын қоса алғанда, автомобиль жүргізу жөніндегі практикалық сабақтардың ұзақтығы – 60 минут. 90 минут ішінде үзіліссіз зертханалық-практикалық сабақ өткізуге жол беріледі. Оқу уақытының ұзақтығы жұмыс күндері 4 сағаттан, демалыс алдындағы және демалыс күндері - 6 сағаттан аспауы тиіс.
16. Теориялық сабақтарды оқытушы, ал автомобиль құрылғылары мен оған техникалық қызмет көрсету бойынша зертханалық-практикалық сабақтарды оқытушы өндірістік үйрету шеберімен бірлесіп өткізеді, автомобильді жүргізу бойынша практикалық сабақтарды көлік жүргізуге үйрету шебері оқитын әрі адаммен жеке жүргізеді. Автомобиль құрылғылары мен оған техникалық қызмет көрсету және жол-көлік оқиғасында зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету бойынша зертханалық-практикалық сабақтар бір немесе бірнеше тақырып бойынша тиісті теориялық материалды оқып үйренгеннен кейін жүргізіледі.
17. Теориялық сабақтар оқу тобының құрамында арнайы жабдықталған сыныптарда (кабинеттерде) жүргізіледі.
18. Зертханалық-практикалық сабақтар автомобиль құрылғылары мен оған техникалық қызмет көрсету жөніндегі зертханаларда өткізіледі.
19. Практикалық жүргізу сабақтары әрбір оқитынмен жеке автотренажерларда, автодромдарда (жүргізіп үйренуге арналған алаңдарда) және осы аумаққа қызмет көрсететін ішкі істер органдарының жол полициясы бөлімшесімен келісілген (кемінде 3 жылда 1 рет) үйрету бағыттарында өткізіледі.
20. Жол қозғалысы ережелері бойынша сабақтар өткізуді автомобильді практикалық жүргізу басталғанға дейін жоспарлау қажет.
21. Сабақ өткізу үшін сабақ өткізу жоспары болуға тиіс, онда тақырыптың атауы, мақсаттары, оқу сұрақтары, оқу уақытының есебі, оқу-көрнекі құралдары мен оқытудың техникалық құралдарын пайдаланудың тәртібі, оқытушының, өндірістік үйрету шеберінің, жүргізуді үйрету шеберінің және оқитын адамдардың іс-әрекеттері, өзіндік даярлану тапсырмалары көзделеді.
22. Жүргізуге үйрету шеберінің сабақ өткізу кезінде жүргізуші куәлігі, көлік құралын тіркеу туралы куәлігі, жол парағы, жүргізу кезегінің кестесі, жаттығу бағыттарының схемасы, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес оқитынды жүргізуге үйретуді есепке алудың жеке кітапшасы болуы тиіс.
23. Өткен материалды білуін тексеруді сабақ өткізу барысында сабақты есепке алу журналына, автокөлік құралдарын жүргізуге үйретуді есепке алудың жеке кітапшасына баға қою арқылы оқытушы, өндірістік үйрету шебері жүзеге асырады. Теориялық сабақтар өткізу кезінде кемінде 4 адамнан сабақ сұралуға тиіс, ал зертханалық-практикалық сабақтар барысында әрбір оқитынға баға қойылады.

24. Контроль за качеством проведения занятий преподавателем, мастером производственного обучения и мастером обучения вождению осуществляется руководством учебной организации с записями в журналах учета занятий.
25. Для определения качества усвоения учебного материала и оценки знаний обучающихся проводятся итоговые занятия. По результатам итоговых занятий определяется готовность каждого обучающегося и в целом учебной группы к итоговой аттестации. Обучающиеся, получившие положительные оценки по всем предметам обучения, допускаются к итоговой аттестации.
26. Итоговая аттестация проводится по истечению срока обучения для определения соответствия уровня знаний обучающихся требованиям учебных программ.
27. Итоговая аттестация проводится в виде принятия экзаменов по:
устройству и техническому обслуживанию автомобиля;
Правилам дорожного движения, основам безопасности движения и оказания первой медицинской помощи пострадавшим в дорожно-транспортном происшествии;
по практическому вождению автомобиля.
28. Для проведения итоговой аттестации приказом руководителя учебной организации создается экзаменационная комиссия в составе не менее трех человек, включая председателя комиссии. В состав комиссии могут включаться представители иных учебных организаций и сотрудники дорожной полиции органов внутренних дел. Председателем комиссии назначается лицо, имеющее высшее образование в области автомобильного транспорта.
29. Обучающиеся, не сдавшие теоретические экзамены, к сдаче экзамена по практическому вождению не допускаются.
30. Теоретический и практический экзамены итоговой аттестации проводятся аналогично проведению экзаменов для получения права на управление транспортными средствами в порядке, установленном уполномоченным органом.
31. Обучающиеся, не сдавшие экзамены на итоговой аттестации по уважительным причинам (болезнь, командировка), допускаются к их сдаче с очередными группами, а получившие неудовлетворительные оценки, допускаются к повторной сдаче после дополнительной самостоятельной подготовки, но не ранее, чем через 5 рабочих дней со дня проведения экзаменов итоговой аттестации.
32. Результаты итоговой аттестации оформляются протоколом согласно приложению 8 к настоящим Правилам, который подписывается председателем, членами экзаменационной комиссии, руководителем учебной организации и скрепляется печатью учебной организации.
33. Обучающимся, прошедшим итоговую аттестацию, выдается учебной организацией свидетельство об окончании курсов обучения согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

24. Оқытушының, өндірістік үйрету шеберінің және жүргізуді үйрету шеберінің сабақтарды өткізуінің сапасын бақылауды оқыту ұйымының басшысы сабақтарды есеп алу журналындағы жазбалар арқылы жүзеге асырады.
25. Оқу материалын меңгеру сапасын анықтау және оқитындардың білімін бағалау үшін қорытынды сабақтар өткізіледі. Қорытынды сабақтардың нәтижелері бойынша әрбір оқитынның және жалпы оқу тобының қорытынды аттестацияға дайындығы айқындалады. Барлық оқу пәндері бойынша оң баға алған оқитындар қорытынды аттестацияға жіберіледі.
26. Қорытынды аттестация оқу мерзімі өткеннен кейін оқитындардың білім деңгейінің оқу бағдарламаларының талаптарына сәйкестігін анықтау үшін өткізіледі.
27. Қорытынды аттестация:
автомобиль құрылғылары мен оған техникалық қызмет көрсету;
Жол қозғалысы ережелері, қозғалыс қауіпсіздігі мен жол-көлік оқиғасында зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету негіздері;
автомобильді практикалық жүргізу бойынша емтихандар қабылдау түрінде өткізіледі.
28. Қорытынды аттестация өткізу үшін оқыту ұйымы басшысының бұйрығымен комиссия төрағасын қоса алғанда, құрамында кемінде үш адам болатын емтихан комиссиясы құрылады. Комиссия құрамына өзге де оқыту ұйымдарының өкілдері мен ішкі істер органдары жол полициясының қызметкерлері енгізілуі мүмкін. Автомобиль көлігі саласында жоғары білімі бар адам комиссия төрағасы болып тағайындалады.
29. Теориялық емтихандарды тапсыра алмаған оқитындар практикалық жүргізу емтиханын тапсыруға жіберілмейді.
30. Қорытынды аттестацияның теориялық және практикалық емтихандары көлік құралын басқару құқығын алу үшін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен емтихандар өткізуге ұқсас жүргізіледі.
31. Қорытынды аттестацияда дәлелді себептермен (сырқаттану, іссапар) емтихан тапсыра алмаған оқитындар оларды кезекті топтармен бірге тапсыруға, ал қанағаттанғысыз баға алғандар қосымша өзіндік дайындықтан кейін, бірақ қорытынды аттестация емтихандары өткізілген күннен бастап кемінде 5 жұмыс күні өткен соң қайта емтихан тапсыруға жіберіледі.
32. Қорытынды аттестация нәтижелері осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес хаттамамен ресімделеді, оған емтихан комиссиясының төрағасы, мүшелері, оқыту ұйымының басшысы қол қояды және оқыту ұйымының мөрімен бекітіледі.
33. Қорытынды аттестациядан өткен оқитындарға оқыту ұйымы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес курсты бітіргені туралы куәліктер береді.

34. Свидетельства об окончании курсов обучения по программам подготовки водителей транспортных средств не являются документами на право управления этими транспортными средствами, а предъявляются в регистрационно-экзаменационное подразделение дорожной полиции органов внутренних дел при сдаче экзаменов для получения водительских удостоверений на право управления соответствующими категориями транспортных средств.
35. В случае утраты свидетельства учебная организация выдает «Дубликат» на основании письменного заявления и протокола экзаменационной комиссии, в течение одного рабочего дня с момента подачи заявления.
36. Свидетельство об окончании курсов обучения является документом строгой отчетности, имеет серию и типографский порядковый номер. Срок действия свидетельства об окончании обучения заканчивается при получении водительского удостоверения.
37. Дорожная полиция органов внутренних дел осуществляет учет учебных организаций, определяет качество подготовки в ходе проведения квалификационных экзаменов.
38. Непосредственное руководство учебной организацией возложено на руководителя (директора, начальника).
3. Учебно-материальная база
39. Учебные организации оснащаются:
1) методическим кабинетом;
2) классом устройства транспортных средств;
3) классом эксплуатации транспортных средств;
4) классом Правил дорожного движения;
5) классом безопасности движения;
6) классом медицинской подготовки;
7) классом по охране труда;
8) лабораторией по устройству транспортных средств;
9) лабораторией по техническому обслуживанию транспортных средств;
10) классом автотренажеров;
11) учебными транспортными средствами.
40. Количество и содержание учебных классов, лабораторий определяется, исходя из требований соответствующих учебных планов и программ.
41. Допустимо объединение классов: класса устройства транспортных средств с классом эксплуатации транспортных средств и классом по охране труда, класса Правил дорожного движения с классом безопасности движения и медицинской подготовки.
42. При подготовке водителей транспортных средств категорий «А» и «В» допускается создание совмещенных классов по устройству и техническому обслуживанию, Правилам дорожного движения, безопасности движения и медицинской подготовке.
43. Классы (кабинеты) для проведения теоретических занятий должны иметь рабочее место преподавателя, классную доску, столы и стулья из расчета одновременной посадки до 30 человек, и демонстрационный стол для показа отдельных деталей.
44. Размещение оборудования, макетов, стендов и щитов должно проводиться с соблюдением требований безопасности и обеспечивать охрану труда. Устанавливаемое учебное оборудование должно быть хорошо обозримо, удобно для пользования им.

34. Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау бағдарламалары бойынша оқу курстарын бітіргені туралы куәліктер осы көлік құралдарын басқаруға құқық беретін құжат болып табылмайды, ол көлік құралдарының тиісті санаттарын басқару құқығына жүргізуші куәлігін алу үшін емтихандар тапсыру кезінде ішкі істер органдары жол полициясының тіркеу-емтихан бөлімшесіне ұсынылады.
35. Куәлік жоғалған жағдайда оқыту ұйымы жазбаша өтініш және емтихан комиссиясының хаттамасы негізінде өтініш берілген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде «Телнұсқа» береді.
36. Оқу курстарын бітіргені туралы куәліктер қатаң есептегі құжаттар болып табылады, олардың сериясы және баспаханалық реттік нөмірі болады. Оқу бітіргені туралы куәліктің қолданылу мерзімі жүргізуші куәлігін алған кезде аяқталады.
37. Ішкі істер органдарының жол полициясы оқыту ұйымдарын есепке алуды жүзеге асырады, біліктілік емтихандарын өткізу барысында даярлау сапасын анықтайды.
38. Оқыту ұйымына тікелей басшылық жасау басшыға (директорға, бастыққа) жүктеледі.
3. Оқу-материалдық база
39. Оқыту ұйымдары:
1) әдістемелік кабинетпен;
2) көлік құралдары құрылғыларының сыныбымен;
3) көлік құралдарын пайдалану сыныбымен;
4) Жол қозғалысы ережелері сыныбымен;
5) қозғалыс қауіпсіздігі сыныбымен;
6) медициналық даярлық сыныбымен;
7) еңбекті қорғау сыныбымен;
8) көлік құралдарының құрылғылары жөніндегі зертханамен;
9) көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі зертханамен;
10) автотренажерлар сыныбымен;
11) үйрету көлік құралдарымен жарақталады.
40. Оқу сыныптарының, зертханалардың саны және мазмұны тиісті оқу жоспарлары мен бағдарламаларының талаптары негізге алынып айқындалады.
41. Көлік құралдарының құрылғылары сыныбын көлік құралдарын пайдалану сыныбымен және еңбекті қорғау сыныбымен біріктіруге, ал Жол қозғалысы ережелері сыныбын қозғалыс қауіпсіздігі мен медициналық дайындық сыныбымен біріктіруге жол беріледі.
42. «А» және «В» санаттарындағы көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау кезінде құрылғылар мен техникалық қызмет көрсету, Жол қозғалысы ережелері, қозғалыс қауіпсіздігі және медициналық дайындық сыныптарын біріктіруге жол беріледі.
43. Теориялық сабақ өткізуге арналған сыныптарда (кабинеттерде) оқытушының жұмыс орны, сынып тақтасы, бір мезгілде 30 адамға дейін отырғызу есебімен үстелдер мен орындықтар және жекелеген бөлшектерді көрсетуге арналған шолу үстелі болуы тиіс.
44. Жабдықты, макеттерді, стенділер мен қалқандарды орналастыру қауіпсіздік талаптары сақтала отырып, жүргізілуге және еңбектің қорғалуын қамтамасыз етуге тиіс. Орнатылатын оқу жабдығы толықтай анық көрінетін, пайдалану үшін ыңғайлы болуы тиіс.

45. Лаборатории должны иметь оборудованные учебные места. Каждое учебное место должно быть оборудовано рабочим столом, учебным оборудованием, комплектом инструментов, приборов и приспособлений, учебной документацией (планом выполнения задания, инструкцией по охране труда, инструкционно-технологической картой, описью учебного оборудования и инструмента).
46. Размещение учебных мест и оборудования должно производиться с учетом требований охраны труда и пожарной безопасности. Крупные агрегаты и механизмы устанавливаются на подставке. При установке действующих автомобилей (автобусов) и двигателей лаборатория (класс) оборудуется вентиляцией и трубопроводами для отвода наружу отработавших газов. Подача топлива на установленные на стендах двигатели должна проводиться из баков, находящихся вне помещений.
Учебную документацию размещают в рамки, размещенные на рабочем столе.
47. Учебные транспортные средства должны иметь опознавательный знак «Учебное транспортное средство», дополнительные зеркала заднего вида для обучающего и дополнительные педали сцепления и тормоза.

45. Зертханаларда жабдықталған оқу орындары болуы тиіс. Әрбір оқу орны жұмыс үстелімен, оқу жабдығымен, құрал-сайман жинағымен, аспаптармен және құрылғылармен, оқу құжаттамасымен (тапсырманы орындау жоспарымен, еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықпен, нұсқау-технологиялық картамен, оқу жабдығы мен құрал-саймандар тізімдемесімен) жабдықталуға тиіс.
46. Оқу орындары мен жабдықтарды орналастыру еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары ескеріле отырып, жүргізілуі тиіс. Ірі агрегаттар мен механизмдер тұғырға бекітіледі. Қолданыстағы автомобильдер (автобустар) және қозғалтқыштар орналастырылған жағдайда зертхана (сынып) газды сыртқа шығару үшін желдеткішпен және құбырмен жабдықталады. Стенділерге орнатылған қозғалтқыштарға отын беру үй-жайдан тыс орналастырылған бактардан жүргізілуі тиіс.
Оқу құжаттамасы жұмыс үстелінде орналасқан рамаларға орналастырылады.
47. Үйрету көлік құралдарында «Үйрету көлік құралы» деген айырым белгісі, оқитынға арналған қосымша артқы көрініс айнасы мен қосымша ілініс және тежегіш педальдары болуға тиіс.

4. Контроль за деятельностью по подготовке водителей
транспортных средств
48. Государственный контроль за деятельностью учебных организаций на предмет соответствия их деятельности требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
Приложение 1
к Правилам подготовки водителей
транспортных средств
Типовые программы подготовки водителей транспортных средств
Программа подготовки водителей транспортных средств
категории «А»
Учебный план
п/п
Предметы
Количество часов
всего
в том числе
теоретических
практических
(лабораторно-
практических)
1
Устройство и техническое обслуживание
9
8
1
2
Правила дорожного движения

4. Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау жөніндегі қызметті бақылау
48. Оқыту ұйымдарының қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан олардың қызметін мемлекеттік бақылау «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау қағидаларына
1-қосымша
Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлаудың үлгі бағдарламалары «А» санаттағы көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау бағдарламасы Оқу жоспары
Р/с №
Пәндер
Сағат саны
Барлығы
оның ішінде
теориялық
практикалық (зертханалық-практикалық)
1
Құрылымы және техникалық қызмет көрсету
9
8
1
2
Жол қозғалысы ережелері

12.05.1980
г.Алматы ул.Правды 13, кв.23
тел. 948-37-22
2
-
30
3. Начало обучения «___» ______________ _____ г.
4. Конец обучения «___» ______________ _____ г.
5. Режим занятий _____________________________________________
(дни и время проведения занятий)
6. Теоретические занятия – кабинет № ______________________
7. Лабораторно-практические занятия по ТО автомобиля –
лаборатория технического обслуживания –
кабинет № ___________________
___________________________________________________
Должность, ФИО и подпись руководителя учебной организации
Приложение 4
к Правилам подготовки водителей
транспортных средств
Начальнику (Директору)
______________________________
(наименование учебной организации)
от гр. _______________________
(фамилия и инициалы)
Заявление
Прошу принять меня на обучение в группу подготовки
(переподготовки) водителей транспортных средств
категории «_____». С режимом обучения согласен(а).
О себе сообщаю следующее:
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Родился(ась) __________________________________________________
(число, месяц, год)
Место рождения
_______________________________________________________________
Паспорт (удостоверение личности) серии ______ № ______
выдан ______________________________
(кем и когда выдан)
Медицинская справка ___________________________________________
(кем и когда выдана)
Место постоянного жительства __________________________________
(полный адрес)
Место регистрации _____________________________________________
(полный адрес)
Водительское удостоверение (при наличии):
серия ____, № ___________, категории _____.
Телефоны: домашний __________________, рабочий _______________.
Образование _________________________________
Место работы _____________________, занимаемая
должность ____________ ________________________
Документ, подтверждающий стаж работы водителем транспортного средства категории (для лиц проходящих переподготовку) ______________
Я являюсь гражданином(кой) _________________________________
(указать гражданство)
Ранее не имел (а) водительского удостоверения (при
первоначальной подготовке);
не лишался(ась) права управления транспортными средствами;
не задерживался(ась) Дорожной полицией за управление
транспортными средствами без водительского удостоверения.
________________
(подпись)
«____» ____________ ____ г.
Примечание. Документами, подтверждающими стаж управления транспортными средствами могут быть выписки из трудовых книжек о работе водителем или приказов о закреплении конкретного транспортного средства, регистрационные документы на принадлежащие им транспортные средства (доверенность) и др.
Приложение 5
к Правилам подготовки водителей
транспортных средств
________________________________________________________________
(наименование учебной организации)
Приказ
«___» _____________ ___ г.                              № ___
_______________________________________________________________
О выпуске учебной группы № ___
В соответствии с Планом подготовки водителей транспортных
средств на ___ учебный год приказываю:
Считать закончившей обучение по программе подготовки
(переподготовки) водителей транспортных средств категории «________»
учебную группу № ______, обучавшуюся в период
с «__» _________ ___ г.
по «__» _________ ___ г. в составе:
п/п
Фамилия, имя, отчество
Результаты итоговой
аттестации
Серия и №
свидетельства об
окончании обучения
УиТО
ПДД
Вождение
1.
Иванов Иван Иванович
4
4
4
АБ № 0000000
2.
-
-
30.
___________________________________________________
Должность, ФИО и подпись руководителя учебной организации
Результаты внутренних экзаменов утвердить.
Лицам, получившим по итогам внутренних экзаменов положительные оценки, выдать свидетельства об окончании обучения.
Указанную группу представить для сдачи квалификационного экзамена в регистрационно-экзаменационном подразделении дорожной полиции.
Приложение 6
к Правилам подготовки водителей
транспортных средств
Начальнику РЭО ___________________
___________________________________
Прошу зарегистрировать учебную группу № ___ по обучению
водителей транспортных средств категории
«______»
_______________________________________________________________
(наименование учебной организации)
Адрес ____________________________________________,
телефон _____________ начало занятий _________________, окончание
занятий __________________________________________
Преподаватели:
1. По устройству и техническому обслуживанию автотранспортных
средств
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
образование ________________________________,
специальность __________________________________

12.05.1980
Алматы қ., Правда көшесі, 13-үй, 23-пәтер
тел. 948-37-22
2
-
30
3. Оқудың басталуы ____жылғы «____»_____________
4. Оқудың аяқталуы ____жылғы «____»_____________
5. Сабақ режимі ____________________________________
(сабақ өткізілетін күндер мен уақыты)
6. Теориялық сабақтар -       № ______ кабинет
7. Көлікке ТҚК жөніндегі зертханалық-практикалық сабақтар – техникалық қызмет көрсету зертханасы –
№ кабинет ___________________________
_____________________________________________________________________
Лауазымы, Т.А.Ә. және оқыту ұйымы басшысының қолы
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау қағидаларына
4-қосымша
______________________________
(оқыту ұйымының атауы)
бастығына (директорына)
азамат(ша)_____________________
(тегі мен аты-жөні)
Өтініш
Мені «___» санатындағы көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау (қайта даярлау) оқу тобына оқуға қабылдауыңызды өтінемін. Оқыту режимімен келісемін.
Өзім туралы:
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Туған күнім:
______________________________________________________________
(күні, айы, жылы)
Туған жерім
________________________________________________________
Паспорт (жеке куәлік) сериясы___________№_____________
_______________________________________________________________берген
(кім және қашан берген)
Медициналық анықтама __________________________________________
(кім және қашан берген)
Тұрақты тұратын жері __________________________________________
(толық мекенжайы)
Тіркелген жері ________________________________________________
(толық мекенжайы)
Жүргізу куәлігі (бар болса): сериясы___, №________, санаты____.
Телефондары: үй ________________, жұмыс_______________________
Білімі:________________________________________________________
Жұмыс орны _________________________атқаратын лауазымы_________
______________________________________________________________
_____ санатындағы көлік құралын жүргізушісінің жұмыс өтілін
растайтын құжат (қайта даярлаудан өтетін адамдар үшін).
Мен, _______________________________ азаматымын.
(азаматтығын көрсету)
Осыған дейін жүргізуші куәлігім болған жоқ (бастапқы даярлық кезінде);
Көлік құралын басқару құқығынан айырылған жоқпын;
Мені Жол полициясы көлік құралдарын жүргізуші куәлігісіз басқарғаным үшін ұстаған жоқ.
_________________________
(қолы)
______ жылғы «___»____________
Ескертпе: Еңбек кітапшасынан жүргізуші болып жұмыс істегені туралы үзінді көшірме немесе нақты көлік құралын бекітіп беру туралы бұйрықтан үзінді көшірме, өзіне тиесілі көлік құралын тіркеу құжаттары (сенімхат) және т.б. көлік құралдарын басқару өтілін растайтын құжаттар бола алады.
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау қағидаларына
5-қосымша
_________________________________________________________________
(оқыту ұйымының атауы)
Бұйрық
____ жылғы «___» _____________                                № _____
№ ____ оқу тобын шығару туралы
Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлаудың _____ оқу жылына арналған жоспарына сәйкес бұйырамын:
1. _____ жылғы «___»__________ _____жылғы «___»________аралығында оқыған, мынадай құрамдағы №_____ оқу тобы «____» санатындағы көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау (қайта даярлау) бағдарламасы бойынша оқытуды бітіріп шықты деп есептелсін:
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Қорытынды аттестация нәтижелері
Оқуды аяқтағаны туралы куәліктің сериясы мен №
ОжТК
ЖҚҚ
Жүру
1.
Иванов Иван Иванович
4
4
4
АБ № 0000000
2.
-
-
30.
_____________________________________________________________________
Лауазымы, Т.А.Ә. және оқыту ұйымы басшысының қолы
Ішкі емтихандар нәтижелері бекітілсін.
Ішкі емтихандар қорытындылары бойынша жақсы баға алған адамдарға оқуды бітіргені туралы куәліктер берілсін.
Аталған топ біліктілік емтиханын тапсыру үшін Жол полициясының тіркеу-емтихан бөлімшесіне жіберілсін.
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау қағидаларына
6-қосымша
____________________
ТЕБ бастығына
Мені________________________________________________________
(оқыту ұйымының атауы)
«___» санатындағы көлік құралдарын жүргізушілерді үйрету жөніндегі №_______ оқу тобына тіркеуіңізді өтінемін.
Мекенжайы___________________________________________________
Телефоны_________________
Сабақтың басталуы________________, сабақтың аяқталуы_____________
Оқытушылар:
1. Автокөлік құралдарының құрылымы және оларға техникалық қызмет
көрсету бойынша ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
білімі ___________________________
мамандығы_________________________

2. По правилам и основам безопасности дорожного движения
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
образование __________,
специальность ____________________________
наличие водительского удостоверения __________________________
3. По оказанию медицинской помощи
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
образование __________
специальность _____________________________
Мастер производственного обучения вождению:
1. _______________________________, образование _______________
(фамилия, имя, отчество)
стаж работы ____ лет водителем автотранспортных средств
категории ______,
свидетельство на право обучения серии__ №______
от «__» ______ __ г.
Список учащихся
п/п
Фамилия, Имя,
Отчество
Число, месяц
и год рождения
Образование
(водительское
удостоверение, серия,
№, кем выдано, дата
выдачи, категория
автотранспортного
средства)
Место
работы
Место
жительства
1
2
3
4
5
Руководитель учебной организации _________________
(подпись)
М.П.
«____» ____________ ___ г.
__________________________________
В графе 4 для лиц, подготавливаемых на водителя автотранспортного средства, указывается образование, а для водителей, переподготавливаемых на другие категории автотранспортных средств, - водительское удостоверение.
Приложение 7
к Правилам подготовки водителей
транспортных средств
Индивидуальная книжка
учета обучения вождению
автотранспортных средств
Правила
хранения и ведения
1. Книжка выдается обучающемуся при зачислении в учебную
организацию и хранится у него до окончания обучения.
2. Без предъявления книжки обучающийся к занятиям не
допускается.
3. На каждом занятии книжка предъявляется мастеру
производственного обучения вождению, который записывает в
соответствующих графах время фактического обучения и оценку
обучающемуся, ставит свою подпись.
4. Обучающийся должен беречь книжку и аккуратно содержать ее.
5. По окончании обучения книжка сдается в учебную часть учебной
организации.
_______________________________________________________________
(наименование учебной организации)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество обучающегося)
Учебная группа № ________
Обучение начато «___» ________ 19____ г.
Обучение закончено «___» ________ 19____ г.
Мастер производственного обучения вождению
________________________________________________
(фамилия и инициалы)
Автотренажер: марка ________, тип ________
Учебные автотранспортные средства:
марка ________, гос. № __________
марка ________, гос. № __________
Место для         Заместитель руководителя учебной организации
фотографии                     ______________________
(подпись)
«___» ________ _____ г.
М.П.

2. Жол қозғалысының ережелері және қауіпсіздігінің негіздері
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
білімі ___________________________
мамандығы_________________________
жүргізуші куәлігінің бар-жоғы_______________________________________
3. Медициналық көмек көрсету бойынша___________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) ___________________________________________
білімі________________________мамандығы___________________________
Өндірістік жүргізіп үйрету шебері:
1.__________________________________, білімі __________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____ санатындағы автокөлік құралдарын жүргізушісі ретіндегі жұмыс өтілі
үйрету құқығын беретін куәлігінің сериясы __________№ ________,
_____ жылғы «____» ______________ берілген.
Оқитындар тізімі
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты,
Туған күні, айы және жылы
Білімі (жүргізуші куәлігі, сериясы, №, кім берген, берілген күні, автокөлік құралының санаты)
Жұмыс орны
Тұрғылықты жері
1
2
3
4
5
Оқыту ұйымының басшысы ______________________
(қолы)
М.О.
_____ жылғы «____»_____________
_________________________________________
Автокөлік құралын жүргізушіге даярланып жатқан адамдарға арналған 4-бағанда - білімі, ал автокөлік құралдарының басқа санаттарына қайта даярланып жатқан жүргізушілер үшін - жүргізуші куәлігі көрсетіледі.
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау қағидаларына
7-қосымша
Автокөлік құралдарын жүргізуге үйретуді есепке алудың жеке кітапшасы
Сақтау және жүргізу қағидалары
1. Кітапша оқитын адамға оқыту ұйымына қабылданған кезде беріледі және ол оны оқу аяқталғанға дейін сақтайды.
2. Кітапшаны көрсетпеген оқитын адам сабаққа жіберілмейді.
3. Кітапша әр сабақта жүргізуге өндірістік үйрету шеберіне ұсынылып отырады, ол тиісті бағандарда оқитын адамның нақты оқыған уақыты мен алған бағасын жазып, қолын қояды.
4. Оқитын адам кітапшаны сақтап, оны мұқият ұстауы тиіс.
5. Оқу аяқталғаннан кейін кітапша оқыту ұйымының оқу бөліміне тапсырылады.
__________________________________________________________________
(оқыту ұйымының атауы)
__________________________________________________________________
(оқитын адамның тегі, аты, әкесінің аты)
№________ оқу тобы
Оқу 20___ ж. «___»____________ басталды.
Оқу 20___ ж. «___»____________ аяқталды.
Жүргізуге өндірістік үйрету шебері__________________________________
(тегі мен аты-жөні)
Автотренажер: маркасы __________, үлгісі ___________
Үйретуге арналған автокөлік құралдары:
маркасы ________, мемлекеттік № ____________
маркасы ________, мемлекеттік № ____________
Фотосуретке             Мекеменің оқыту ұйымы басшысының
арналған                орын орынбасары __________________
(қолы)
20___ ж. «___»_________
М.О.

1. Учет обучения на автотренажерах и вождения
автотранспортных средств
Дата
управ-
ления
Наименова-
ние
упражнения
по
программе
Кол-во часов
Оценка
Подписи
Мастер
Обучающегося
По программе
выполнено
Количество строк по числу упражнений по соответствующей программе
2. Учет выполнения работ по техобслуживанию
Дата
Контрольные осмотры,
Ежедневно ТО
Выполнено
Оценка
Подписи
Мастера
Обучающегося
3. Контрольные проверки
Дата
Краткое содержание записей
Оценка
Подпись проверяющего
4. Внутренний экзамен по вождению
1 этап практического экзамена
Дата
Номера упражнений
Итоговая
оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
Штрафные баллы
Дата
Номера упражнений
Итоговая
оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
Штрафные баллы
Дата
Номера упражнений
Итоговая
оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
Штрафные баллы
2 этап практического экзамена
Дата
Номер маршрута
Штрафные баллы
Итоговая
оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
Дата
Номер маршрута
Штрафные баллы
Итоговая
оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
Дата
Номер маршрута
Штрафные баллы
Итоговая
оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
Дата
Номер маршрута
Штрафные баллы
Итоговая
оценка
Подпись, фамилия
экзаменатора
5. Всего затрачено на обучение ______ час.
Из них на автотренажерах ____ ч. и на вождение автотранспортных
средств ___ ч., в т.ч.: грузового __, легкового ___, автобуса __, автопоезда ___.
Внутренний экзамен по вождению сдал(а)/не сдал(а).
Дано дополнительно на вождение _____ ч.
Заместитель руководителя
учебной организации _______________
(подпись)
М.П. «___» _________ ____ г.
После дополнительного вождения внутренний экзамен сдал(а).
Заместитель руководителя
учебной организации _______________
(подпись)
М.П. «___» _________ ____ г.
Приложение 8
к Правилам подготовки водителей
транспортных средств
Протокол № _____
экзаменационной комиссии
Экзаменационная комиссия в составе:
председателя
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
и членов ______________________________________________________
провела «___» _________ __ г. экзамен учебной группы № ________
окончившей обучение по программе
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
в _____________________________________________________________
(наименование учебной организации)
Преподаватель учебной группы
_______________________________________________________________
Мастера производственного обучения вождению
_______________________________________________________________
п/п
Фамилия,
имя, Отчество
Оценки
экзаменационной
комиссии по
предметам
Серия и №№
свидетельства
Расписка в
получении
свидетельства
1
2
3
30
Предложения и замечания комиссии ______________________________
_______________________________________________________________
Председатель экзаменационной комиссии             _____________
(подпись, ФИО)
Члены экзаменационной комиссии                    _____________
(подпись, ФИО)
_____________
(подпись, ФИО)
Руководитель учебной организации _____________
(подпись)
Печать учебной организации
________________________________________
К руководящему и обучающему составу учебной организации,
осуществляющей подготовку и переподготовку водителей транспортных
средств, относятся: руководители, председатели экзаменационных
комиссий, преподаватели и мастера производственного обучения.
Приложение 9
к Правилам подготовки водителей
транспортных средств
Лицевая сторона
Свидетельство об окончании курсов обучения
Оборотная сторона
(оқыту ұйымының атауы)
Куәлік
Сериясы В № 0000000
Азамат (ша) __________________
(тегі, аты, әкесінің аты,)
____ ж. «___» _________________
____ ж. «___» _________________
аралығында ___________________
______________________________
бағдарламасы бойынша оқығаны
және бітіру емтихандарында
______ ж. «__» ______________
№ _____________ хаттамаға сәйкес
мынадай бағалар («қанағаттанар-
лық», «жақсы», «өте жақсы»)
алғаны жөнінде берілді.
Құрылғы және техникалық
қызмет көрсету ______________
Жол қозғалысы қауіпсіздігінің
ережелері мен негіздері
____________________________
Практикалық жүргізу _____________
Емтихан комиссиясының
төрағасы ________________
Оқыту ұйымының басшысы
______________
М.О.
Жол полициясы
сериясы _______№ ___________________
жүргізуші куәлігін берді.
_____ ж. «__» _______________
М.О. _______
(     қолы)
(наименование учебной организации)
Свидетельство
Серия В № 0000000
Выдано гр.____________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что он(а) обучался(обучалась)
с «__» _______________ ____ г.
по «__» ______________ ____ г
по Программе ____________________
________________________________
и на выпускных экзаменах согласно
протоколу № ___________________
от «___» _____________ ____ г.
получил следующие оценки
(«удовлетворительно», «хорошо»,
«отлично»)
Устройство и техническое
обслуживание ___________________
Правила и основы безопасности
движения _______________________
Практическое вождение ___________
Председатель экзаменационной
комиссии ______________________
Руководитель
учебной организации ____________
М.П.
Выдано водительское удостоверение
серии ______ № ________________
Дорожной полицией
_________________________
«____» _______________ ____ г.
М.П. ____________
(подпись)

1. Автотренажерлерде үйретуді және автокөлік құралдарын жүргізуді есепке алу
Күні
Басқару №
Бағдарлама бойынша жаттығудың атауы
Сағат саны
Бағасы
Қолдары
Шебер
Оқитын адам
Бағдарлама бойынша
орындалғаны
Тиісті бағдарлама жөніндегі жаттығулар саны бойынша жол саны
2. Техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың орындалуын есепке алу
Күні
Бақылап тексерулер, Күн сайын ТБ
Орындалғаны
Бағасы
Қолдары
Шебер
Оқитын адам
3. Бақылап тексеру
Күні
Жазбалардың қысқаша мазмұны
Бағасы
Тексерушінің қолы
4. Жүргізу бойынша ішкі емтихан
Практикалық емтиханның 1-кезеңі
Күні
Жаттығулардың нөмірлері
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы, тегі
Айып балдары
Күні
Жаттығулардың нөмірлері
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы, тегі
Айып баллдары
Күні
Жаттығулардың нөмірлері
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы, тегі
Айып балдары
Практикалық емтиханның 2-кезеңі
Күні
Бағыттың нөмірі
Айып балдары
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы, тегі
Күні
Бағыттың нөмірі
Айып балдары
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы, тегі
Күні
Бағыттың нөмірі
Айып балдары
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы, тегі
Күні
Маршруттың нөмірі
Айып балдары
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы, тегі
5. Оқуға барлығы ________ сағат жұмсалды.
Оның ішінде автотренажерларда ________ сағат және автокөлік құралдарын жүргізуге ________ сағат, оның ішінде: жүк көліктерін жүргізуге ________ сағат, автобус жүргізуге ________ сағат, автопоезд жүргізуге ________ сағат.
Көлік жүргізу жөніндегі ішкі емтиханды тапсырды/тапсырған жоқ.
Көлік жүргізуге қосымша ________ сағат берілді.
Оқыту ұйымы басшысының орынбасары _________________________
(қолы)
М.О. 20___ жылғы «___»______________________________________
Қосымша жүргізуден кейін ішкі емтиханды тапсырды.
Оқыту ұйымы басшысының орынбасары _________________________
(қолы)
М.О. 20___ жылғы «___»______________________________________
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау қағидаларына
8-қосымша
Емтихан комиссиясының
№ __ хаттамасы
Емтихан комиссиясы мынадай құрамда:
төраға
______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
және мүшелері_____________________________________________________
_________жылғы «___»__________№______ оқу тобынан
___________________________________________________________
(оқыту ұйымының атауы)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
бағдарламасы бойынша емтихан қабылдады.
Оқу тобының оқытушысы
__________________________________________________________________
Жүргізуге өндірістік үйрету шеберлері _______________________________
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Пәндер бойынша емтихан комиссиясының бағасы
Куәліктің сериясы мен №
Куәлікті алғаны жөнінде қолхат
1
2
3
30
Комиссияның ұсыныстары мен ескертулері
_________________________________________________________________
Емтихан комиссиясының төрағасы            ______________
(қолы, Т.А.Ә.)
Емтихан комиссиясының мүшелері            ______________
(қолы, Т.А.Ә.)
______________
(қолы, Т.А.Ә.)
Оқыту ұйымының басшысы      ___________________
(қолы)
Оқыту ұйымының мөрі
Оқыту ұйымында көлік құралдарын жүргізушілерді даярлауды жүзеге асыратын басшы және оқытушы құрамға басшылар, емтихан комиссияларының төрағалары, оқытушылар және өндірістік үйрету шеберлері жатады.
Көлік құралдарын жүргізушілерді
даярлау қағидаларына
9-қосымша
Беткі жағы
Оқыту курстарын бітіргені туралы куәлік
Сыртқы жағы
(оқыту ұйымының атауы)
Куәлік
Сериясы В № 0000000
Азамат(ша)__________________
(тегі, аты, әкесінің аты,)
____ ж. «___» _________________
____ ж. «___» _________________
аралығында ___________________
______________________________
бағдарламасы бойынша оқығаны
және бітіру емтихандарында
______ж. «__»______________
№_____________ хаттамаға сәйкес
мынадай бағалар («қанағаттанарлық», «жақсы», «өте жақсы»)
алғаны жөнінде берілді.
(наименование учебной организации)
Свидетельство
Серия В № 0000000
Выдано гр.____________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что он(а) обучался(обучалась)
с «__»_______________ ____ г.
по «__»______________ ____ г
по Программе ____________________
________________________________
и на выпускных экзаменах согласно
протоколу № ___________________
от «___»_____________ ____ г.
получил следующие оценки
(«удовлетворительно», «хорошо»,
«отлично»)
Құрылғы және техникалық
қызмет көрсету______________
Жол қозғалысы қауіпсіздігінің
ережелері мен негіздері
____________________________
Практикалық жүргізу ___________
Емтихан комиссиясының
төрағасы________________
Оқыту ұйымының басшысы
______________
М.О.
Жол полициясы
сериясы_______№________________
жүргізуші куәлігін берді.
_____ж. «__»_______________
М.О. ____________
(қолы)
Устройство и техническое
обслуживание ___________________
Правила и основы безопасности
движения_______________________
Практическое вождение ___________
Председатель экзаменационной
комиссии ______________________
Руководитель
учебной организации ____________
М.П.
Выдано водительское удостоверение
серии ______ № ________________
Дорожной полицией
_________________________
«____»_______________ ____ г.
М.П. ____________
(подпись)

Свидетельство об окончании курсов обучения является документом строгой отчетности, для регистрации наносится типографским способом серия, состоящая из букв А, В, С, D, Е, Т и порядковый номер. На развороте свидетельство покрыто защитной сеткой розового цвета, с левой стороны текст на государственном языке, с правой текст на русском. Размер свидетельства: - в развернутом виде – 160х110 см, - по линии сгиба – 80х110 см.

Оқу курстарын бітіргені туралы куәлік қатаң есептегі құжат болып табылады, тіркеу үшін типографиялық әдіспен және А, В, С, D, Е, Т әріптері мен реттік нөмірінен тұратын сериясы енгізіледі. Куәліктің артқы беті қызғылт түсті қорғаныс торымен жабылған, мәтіннің сол жағы мемлекеттік тілде, мәтіннің оң жағы орыс тілінде. Куәліктің өлшемдері: 160х110 см ашылған түрінде, 80-110 см бүгілген сызығы бойынша.