Об утверждении Правил присвоения звания "Лучший педагог"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 394. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 260
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.04.2015 № 260 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 18) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения звания «Лучший педагог».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 марта 2012 года № 394
Правила
присвоения звания «Лучший педагог»
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения звания «Лучший педагог» (далее -Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании».
2. Правила определяют порядок присвоения звания «Лучший педагог» (далее - звание) педагогическим работникам организаций дошкольного обучения и воспитания, начального, основного и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования (далее - организации образования) независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, имеющим высокие достижения в педагогической деятельности.
3. Для присвоения звания проводится конкурс, целью которого является повышение статуса профессии педагога и вознаграждение творчески работающих педагогов, имеющих высокие достижения в профессиональной деятельности.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) вознаграждение - деньги, безвозмездно предоставляемые педагогу организации образования, победившему в конкурсе «Лучший педагог» (далее - Конкурс);
2) республиканская конкурсная комиссия - комиссия, создаваемая уполномоченным органом в области образования (далее - уполномоченный орган) для определения победителя Конкурса и присвоения ему звания «Лучший педагог» (далее - Комиссия);
3) участник Конкурса - штатный педагогический работник организации образования, предоставивший в соответствии с настоящими Правилами документы на участие в Конкурсе.
5. Обладателю звания выплачивается за счет средств республиканского бюджета вознаграждение в размере 1000-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, которое единовременно перечисляется на текущий счет обладателю звания.

"Үздік педагог" атағын беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 394 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 260 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.04.2015 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 4-бабының 18) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Үздік педагог" атағын беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 30 наурыздағы
№ 394 қаулысымен
бекiтiлген
"Үздік педагог" атағын беру қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы "Үздік педагог" атағын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 4-бабының 18) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Қағидалар меншік нысандарына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, педагогикалық қызметте жоғары жетістіктері бар мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту, бастауыш, негізгі және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогикалық (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) қызметкерлеріне "Үздік педагог" атағын (бұдан әрі – атақ) беру тәртібін айқындайды.
3. Атақ беру үшін конкурс өткізіледі, оның мақсаты педагог кәсібінің мәртебесін арттыру және кәсіби қызметте жоғары жетістіктері бар шығармашыл педагогтерге сыйақы беру болып табылады.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) сыйақы – білім беру ұйымының "Үздік педагог" конкурсында (бұдан әрі – Конкурс) жеңіске жеткен педагогіне қайтарымсыз берілетін ақша;
2) республикалық конкурстық комиссия – Конкурс жеңімпазын анықтау және оған "Үздік педагог" атағын беру үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) құратын комиссия (бұдан әрі – Комиссия);
3) Конкурсқа қатысушы – осы Қағидаларға сәйкес Конкурсқа қатысуға құжаттарын ұсынған білім беру ұйымының штаттағы педагог қызметкері.
5. Атақ иегеріне республикалық бюджеттің қаражаты есебінен тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1000 еселенген мөлшерінде сыйақы төленеді, ол атақ иегерінің ағымдағы шотына бір уақытта аударылады.

2. Порядок присвоения звания «Лучший педагог»
6. Звание присваивается ежегодно на конкурсной основе педагогическим работникам организаций образования.
7. Звание не может присваиваться одному и тому же лицу более одного раза в течение пяти лет.
8. В Конкурсе могут участвовать граждане Республики Казахстан,соответствующие следующим требованиям:
1) являющиеся штатными педагогическими работниками организаций образования;
2) имеющие непрерывный педагогический стаж не менее пяти лет на момент представления документов на Конкурс.
9. Конкурс проводится ежегодно в три этапа:
1) I этап - районный (городской), проводится ежегодно в апреле месяце, где определяются участники Конкурса, рекомендуемые для участия во втором этапе;
2) II этап - областной, городов Астаны и Алматы, проводится ежегодно в мае месяце, где определяются участники Конкурса, рекомендуемые для участия на третьем этапе.
Для проведения районного (городского), областного, городов Астаны и Алматы этапов Конкурса на каждом уровне местными исполнительными органами в области образования при участии институтов повышения квалификации, методических служб и профсоюзов создаются организационные комитеты, которые определяют процедуру и сроки проведения Конкурса, а также перечень конкурсных документов;
3) III этап - республиканский, проводится ежегодно в августе-сентябре месяце, где определяются победители Конкурса.
10. Республиканский этап Конкурса проводится Комиссией,председателем которой является руководитель уполномоченного органа.
Отбор участников I, II и III этапов Конкурса проводится по критериям, указанным в пункте 14 настоящих Правил.
11. Комиссия формируется из числа сотрудников уполномоченного органа, других заинтересованных государственных органов, опытных педагогов, методистов, сотрудников институтов повышения квалификации, а также представителей общественных объединений.
Количество членов Комиссии должно составлять нечетное число. Заседания Комиссии считаются правомочными при наличии не менее двух третей ее членов.
12. Персональный состав Комиссии утверждается решением уполномоченного органа.
13. Объявление о проведении Конкурса публикуется уполномоченным органом в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, а также размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа за месяц до начала проведения I этапа Конкурса.
14. Достижения в педагогической деятельности педагога оцениваются по следующим критериям:
1) высокая результативность педагогической деятельности, отраженная в положительной динамике достижений учащихся и воспитанников (мониторинг знаний, результаты внешней оценки учебных достижений и итоговой аттестации учащихся, показатели единого национального тестирования, независимой оценки качества образования, выпускных экзаменов, достижения учащихся или воспитанников в предметных олимпиадах, конкурсах проектов, научно-практических конференциях, творческих конкурсах, спортивных соревнованиях);

2. "Үздік педагог" атағын беру тәртібі
6. Атақ жыл сайын конкурстық негізде білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлеріне беріледі.
7. Атақ бір адамға бес жыл ішінде бір реттен артық берілмейді.
8. Конкурсқа мынадай талаптарға сай келетін:
1) білім беру ұйымдарының штаттағы педагог қызметкері болып табылатын;
2) Конкурсқа құжаттарын тапсыру сәтінде кемінде бес жыл үзіліссіз педагогикалық стажы бар Қазақстан Республикасының азаматтары қатыса алады.
9. Конкурс жыл сайын үш кезеңде өткізіледі:
1) I кезең – аудандық (қалалық), жыл сайын сәуір айында өткізіледі, онда екінші кезеңге қатысуға ұсынылған Конкурсқа қатысушылар айқындалады;
2) II кезең – облыстық, Астана және Алматы қалалық, жыл сайын мамыр айында өткізіледі, онда үшінші кезеңге қатысуға ұсынылған педагогтер анықталады.
Конкурстың аудандық (қалалық), облыстық, Астана және Алматы қалалық кезеңдерін өткізу үшін әрбір деңгейде білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдардың ұйымдастыру комитетін құрады, ол біліктілікті арттыру институттарының, әдістемелік қызметтің және кәсіподақтардың қатысуымен конкурсты өткізудің рәсімін және мерзімін, сондай-ақ конкурстық құжаттар тізбесін айқындайды;
3) III кезең – республикалық, жыл сайын тамыз-қыркүйек айларында өткізіледі, онда Конкурстың жеңімпаздары анықталады.
10. Конкурстың республикалық кезеңін Комиссия өткізеді, уәкілетті органның басшысы оның төрағасы болып табылады.
Конкурстың I, II және III кезеңдеріне қатысушыларды іріктеу аталған Қағиданың 14-тармағында көрсетілген өлшемдерге сәйкес жүргізіледі.
11. Комиссия уәкілетті орган, басқа да мүдделі мемлекеттік органдар қызметкерлерінің, тәжірибелі педагогтердің, әдіскерлердің, біліктілікті арттыру институттары қызметкерлерінің, сондай-ақ қоғамдық бірлестіктер өкілдерінің арасынан құрылады.
Комиссия мүшелерінің саны тақ болуы тиіс. Комиссия отырыстары оның мүшелерінің кемінде үштен екісі болған жағдайда заңды деп саналады.
12. Комиссияның дербес құрамы уәкілетті органның шешімімен бекітіледі.
13. Конкурс өткізу туралы хабарландыруды уәкілетті орган Конкурстың I кезеңін өткізу басталғанға дейін бір ай бұрын Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды, сондай-ақ уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
14. Педагогтің педагогикалық қызметтегі жетістіктері мынадай өлшемдер бойынша бағаланады:
1) оқушылар мен тәрбиеленушілер жетістіктерінің оң серпінінде көрсетілген педагогикалық қызметтің жоғары нәтижелілігі (білім мониторингі, оқушылардың оқу жетістіктерін сырттай бағалау және қорытынды аттестаттаудың нәтижелері, ұлттық бірыңғай тестілеу көрсеткіштері, білім берудің, бітірушілер емтиханының сапасын тәуелсіз бағалау, оқушылар мен тәрбиеленушілердің пәндік олимпиадалардағы, жобалар конкурстарындағы, ғылыми-практикалық конференциялардағы, шығармашылық конкурстардағы, спорт жарыстарындағы жетістіктері туралы ақпарат);

2) профессиональная компетентность педагога (сведения о повышении квалификации, использовании инновационных образовательных технологий, в том числе информационно-коммуникационных, участие в профессиональных конкурсах, результаты исследовательской работы);
3) самоанализ педагогической деятельности педагога, включая сведения об обобщении и распространении собственного педагогического опыта (разработки мастер-классов, материалы семинаров, научно-практических конференций, выступлений в средствах массовой информации с участием педагога, опубликованные методические труды, развитие межотраслевого и международного сотрудничества);
4) оценка профессионального мастерства и личности педагога (отзывы администрации, коллег, учащихся, воспитанников, их родителей, социальных партнеров, представителей научной, педагогической, творческой общественности, рецензии на методическую продукцию, благодарственные письма, грамоты, дипломы);
5) личный вклад педагога в развитие образования региона, республики (работа по внедрению в педагогическую практику государственных образовательных проектов, разработка авторских программ, учебно-методических комплексов по направлению деятельности, пропаганда инновационных педагогических идей).
15. Для участия в республиканском этапе Конкурса в августе текущего года в уполномоченный орган представляются следующие документы:
1) заявка по форме, утвержденной уполномоченным органом;
2) представление на участника республиканского этапа Конкурса, заверенное областными или городов Астаны и Алматы начальниками управлений образования;
3) характеристика профессиональных и личностных качеств участника Конкурса, заверенная непосредственным руководителем;
4) резюме участника Конкурса с указанием общих сведений, контактных телефонов, электронного адреса;
5) личный листок по учету кадров, заверенный по месту работы;
6) копия документа, удостоверяющего личность;
7) копии печатных изданий, методической продукции;
8) аналитический отчет участника конкурса о своей педагогической деятельности;
9) выписка из протокола заседания организационного комитета области или городов Астаны и Алматы;
10) уведомление о действующем 20-значном текущем счете в карточной базе.
16. Конкурсные материалы на бумажных носителях должны быть собраны в указанной последовательности. Электронные версии материалов, а также видеоматериалы должны быть предоставлены на электронном носителе (компакт-диске). Конкурсные материалы не рецензируются и не возвращаются.
17. Документы (выписка из протокола заседания организационного комитета области или городов Астаны и Алматы, представление, характеристика, резюме) предоставляются на государственном языке. Материалы педагогической деятельности предоставляются на языке обучения.

2) педагогтің кәсіби құзыреттілігі (біліктілікті арттыру, инновациялық білім беру технологияларын пайдалану, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық, кәсіби конкурстарға қатысу, зерттеу жұмыстарының нәтижелері туралы мәлімет);
3) өзінің педагогикалық тәжірибесін жинақтау және тарату туралы мәліметтерді қоса отырып, педагогтің педагогикалық қызметін өзіндік талдауы (мастер-класс бойынша әзірлемелер, семинарлар, ғылыми-практикалық конференциялар материалдары, педагогтің қатысуымен бұқаралық ақпарат құралдарында сөйленген сөздер, жарияланған әдістемелік еңбектер, салаларалық, өңіраралық және халықаралық ынтымақтастықтарды дамыту);
4) педагогтің кәсіби шеберлігін және жеке тұлғасын бағалау (әкімшіліктің, әріптестердің, оқушылардың, тәрбиеленушілердің, олардың ата-аналарының, әлеуметтік әріптестердің, ғылыми, педагогикалық өкілдердің, шығармашылық қоғамның пікірлері, әдістемелік өнімдерге рецензия, алғыс хат, мақтау қағаздары, дипломдар);
5) педагогтің өңірлердегі, республикадағы білім беруді дамытудағы үлесі (мемлекеттік білім беру жобаларын педагогикалық практикаға енгізу жөніндегі жұмыс, инновациялық педагогикалық идеяларды насихаттау қызметінің бағыты бойынша оқу-әдістемелік кешендер, авторлық жұмыстар әзірлемелері).
15. Конкурстың республикалық кезеңіне қатысу үшін ағымдағы жылғы тамызда уәкілетті органға мынадай құжаттар ұсынылады:
1) уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінім;
2) облыстық немесе Астана және Алматы қалалық білім басқармаларының бастықтары растаған Конкурстың республикалық кезеңіне қатысушыға берілген ұсыным;
3) Конкурсқа қатысушының кәсіптік және жеке қасиеттерінің тікелей басшы растаған мінездемесі;
4) Конкурсқа қатысушының жалпы мәліметі, байланыс телефондары, электронды мекенжайы көрсетілген түйіндеме;
5) жұмыс орны растаған кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парағы;
6) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
7) баспа басылымдарының, әдістемелік өнімдерінің көшірмелері;
8) Конкурсқа қатысушының өзінің педагогикалық қызметі туралы талдамалық есебі;
9) облыстың немесе Астана және Алматы қалаларының ұйымдастыру комитеті отырысының хаттамасынан үзінді;
10) карточкалық базадағы 20 таңбалы қолданыстағы ағымдағы шоты туралы хабарлама.
16. Конкурстық материалдар қағаз тасығышта көрсетілген тізбектілік бойынша жинақталуы керек. Материалдардың электронды нұсқасы, сондай-ақ бейнематериалдар электронды тасығышта (компакт-диск) ұсынылуға тиіс. Конкурстық материалдар рецензияланбайды және қайтарылмайды.
17. Құжаттар (облыстың, Астана және Алматы қалаларының ұйымдастыру комитеті отырысының хаттамасынан үзінді, ұсыным, мінездеме, түйіндеме) мемлекеттік тілде ұсынылады. Педагогикалық қызметтің материалдары оқу тілінде ұсынылады.

18. Решение Комиссии о присвоении звания «Лучший педагог» принимается простым большинством голосов от участвовавших членов. При равенстве голосов членов Комиссии, голос председателя Комиссии является решающим.
Решение Комиссии оформляется протоколом.
19. Итоги республиканского этапа Конкурса публикуются в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, не позднее чем через десять календарных дней по окончании Конкурса, а также размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
20. Решение Комиссии может быть обжаловано в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
21. По итогам Конкурса победителю в срок не позднее пятнадцати календарных дней со дня принятия решения Комиссии присваивается звание «Лучший педагог» и вручается свидетельство, нагрудный знак, по форме установленной уполномоченным органом.

18. Комиссияның "Үздік педагог" атағын беру туралы шешімі қатысқан мүшелерінің қарапайым көпшілік даусымен қабылданады.
Комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған жағдайда, Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді.
19. Конкурстың республикалық кезеңінің қорытындылары Конкурстың қорытындысы шыққаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады, сондай-ақ уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
20. Комиссияның шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.
21. Конкурс қорытындысы бойынша шешім қабылданған күнінен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жеңімпазға "Үздік педагог" атағы беріледі және уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша куәлік, төсбелгі табыс етіледі.