Об утверждении Типовых правил о Доме юношества
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 406. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2022 года № 374.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.06. 2022 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2000 года "О детских деревнях семейного типа и домах юношества" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила о Доме юношества.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 марта 2012 года № 406
Типовые правила о Доме юношества
1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила о Доме юношества (центр социальной адаптации) (далее - Дом юношества) разработаны в соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2000 года "О детских деревнях семейного типа и домах юношества" и определяют порядок деятельности домов юношества независимо от их форм собственности и ведомственной подчиненности.
2. Дом юношества создается с целью оказания помощи в социальной адаптации воспитанников детских деревень и выпускников детских домов, школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (далее - лица, проходящие социальную адаптацию), направленной на формирование личности, способной принимать и соблюдать нормы и правила поведения в обществе.
3. Дом юношества представляет собой находящиеся на балансе детской деревни, детского дома, школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, общежитие или квартиры.
По решению местных исполнительных органов Дом юношества создается и функционирует как самостоятельное юридическое лицо в форме государственного учреждения.
4. Дом юношества обеспечивает условия для воспитания, получения образования, оказания помощи в выборе профессии и подготовки к самостоятельной жизни лиц, проходящих социальную адаптацию.
5. Дом юношества взаимодействует с администрацией детской деревни, детского дома, школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, органами опеки и попечительства, образования, с уполномоченными органами в области здравоохранения, социальной защиты населения, внутренних дел и другими организациями.
Дом юношества, функционирующий как самостоятельное юридическое лицо, взаимодействует с органами опеки и попечительства, образования, с уполномоченными органами в области здравоохранения, социальной защиты населения, внутренних дел и другими организациями.

Жасөспірімдер үйі туралы үлгі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 406 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 7 маусымдағы № 374 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.06.2022 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Отбасы үлгісіндегі балалар ауылы және жасөспірімдер үйлері туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 13 желтоқсандағы Заңының 22-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жасөспірімдер үйі туралы үлгі қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 30 наурыздағы
№ 406 қаулысымен
бекітілген
Жасөспірімдер үйі туралы үлгі қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жасөспірімдер үйі (әлеуметтік бейімделу орталықтары) (бұдан әрі - Жасөспірімдер үйі) туралы үлгі қағидалары "Отбасы үлгісіндегі балалар ауылы және жасөспірімдер үйлері туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 13 желтоқсандағы Заңының 22-бабына сәйкес әзірленді және меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан жасөспірімдер үйлері қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Жасөспірімдер үйі қоғамда жүріп-тұру нормалары мен қағидаларын қабылдауға және сақтауға қабілетті тұлғаны қалыптастыруға бағытталған балалар ауылдары тәрбиеленушілерінің және балалар үйлері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернат түлектерінің (бұдан әрі - әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан адамдар) әлеуметтік бейімделуіне көмек көрсету мақсатында құрылады.
3. Балалар ауылының, балалар үйінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттың теңгеріміндегі жатақхана немесе пәтерлер Жасөспірімдер үйін білдіреді.
Жергілікті атқарушы органдардың шешімімен Жасөспірімдер үйі мемлекеттік мекеме нысанындағы дербес заңды тұлға ретінде құрылады және жұмыс істейді.
4. Жасөспірімдер үйі әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан адамдардың тәрбиеленуіне, білім алуына, мамандық таңдауына көмек көрсетуге және дербес өмірге дайындалуына жағдайлар жасауды қамтамасыз етеді.
5. Жасөспірімдер үйі балалар ауылының, балалар үйінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттың әкімшілігімен, қорғаншылық және қамқоршылық, білім беру органдарымен, денсаулық сақтау, халықты әлеуметтік қорғау, ішкі істер саласындағы уәкілетті органдармен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды.
Дербес заңды тұлға ретінде жұмыс істейтін Жасөспірімдер үйі қорғаншылық және қамқоршылық, білім беру органдарымен, денсаулық сақтау, халықты әлеуметтік қорғау, ішкі істер саласындағы уәкілетті органдармен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды.

6. Управление Домом юношества осуществляется администрацией детской деревни, детского дома, школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, совместно с директором Дома юношества, назначаемым на должность и освобождаемым от должности учредителем по представлению администрации детской деревни, детского дома, школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей. Взаимодействие администрации детской деревни, детского дома, школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и директора Дома юношества определяется Уставом.
Управление Домом юношества, функционирующим как самостоятельное юридическое лицо, осуществляется директором Дома юношества, назначаемым на должность и освобождаемым от должности учредителем.
2. Порядок приема лиц, проходящих социальную адаптацию
7. В Доме юношества на основании решения администрации детской деревни, детского дома, школы-интерната для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, а также в Доме юношества, функционирующем как самостоятельное юридическое лицо, на основании решения местных исполнительных органов социальную адаптацию проходят воспитанники детской деревни и выпускники детских домов, школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от шестнадцати до двадцати трех лет, за исключением лиц, имеющих психоневрологические заболевания.
8. Воспитанники детской деревни и выпускники детских домов, школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, желающие поступить в Дом юношества, предоставляют следующие документы:
1) заявление;
2) направление областного, городов Астаны и Алматы управления образования;
3) подлинник и копию удостоверения личности (подлинник документа возвращается лицу, проходящему социальную адаптацию после сверки с копией);
4) справку о состоянии здоровья, в том числе психического, об отсутствии наркотической (токсической), алкогольной зависимости;
5) сведения о родителях (смерть родителей, ограничение или лишение их родительских прав, признание родителей безвестно отсутствующими, объявление их умершими, признание недееспособными, ограниченно дееспособными, отбывание родителями наказания в местах лишения свободы, розыск родителей, уклонение родителей от воспитания ребенка или от защиты его прав и интересов, в том числе при отказе родителей взять своего ребенка из воспитательного, лечебного и медико-социального учреждения стационарного типа, а также иные случаи отсутствия родительского попечения);

6. Жасөспірімдер үйін басқаруды балалар ауылының, балалар үйінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттың әкімшілігі балалар ауылы, балалар үйі, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернат әкімшілігінің ұсынуы бойынша лауазымға тағайындалатын және лауазымынан босатылатын Жасөспірімдер үйінің директорымен бірлесіп жүзеге асырады. Балалар ауылының, балалар үйінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттың әкімшілігі мен Жасөспірімдер үйі директорының өзара іс-қимылы Жарғымен айқындалады.
Дербес тұлға ретінде жұмыс істейтін Жасөспірімдер үйін басқаруды құрылтайшы лауазымға тағайындайтын және лауазымынан босататын Жасөспірімдер үйінің директоры жүзеге асырады.
2. Әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан адамдарды қабылдау
тәртібі
7. Балалар ауылы, балалар үйі, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернат әкімшілігінің шешімі негізінде Жасөспірімдер үйінде, сондай-ақ дербес заңды тұлға ретінде жұмыс істейтін Жасөспірімдер үйінде жергілікті атқарушы органдардың шешімі негізінде психоневрологиялық аурулары бар адамдарды қоспағанда, он алты жастан жиырма үш жасқа дейінгі балалар ауылдарының тәрбиеленушілері және балалар үйлерінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттардың түлектері әлеуметтік бейімделуден етеді.
8. Жасөспірімдер үйіне түсуге тілек білдірген балалар ауылдарының тәрбиеленушілері және балалар үйлерінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттардың түлектері мына құжаттарды:
1) өтінішті;
2) облыстардың, Астана мен Алматы қалалары білім басқармаларының жолдамасын;
3) жеке куәліктің түпнұсқасын және көшірмесін (құжаттың түпнұсқасы көшірмесімен салыстырып тексеруден кейін әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан тұлғаға қайтарылады);
4) денсаулық жағдайы, оның ішінде психикалық саулығы, есірткіге (уытқұмарлыққа), алкогольге тәуелді еместігі туралы анықтаманы;
5) ата-аналары туралы мәліметті (ата-анасының қайтыс болуы, ата-ана құқықтарының шектелуі немесе олардан айрылуы, ата-анасының хабар-ошарсыз кетті деп танылуы, олардың қайтыс болды деп жариялануы, әрекетке қабілетсіз, әрекетке қабілеті шектеулі деп танылуы, ата-анасының бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуі, ата-анасының іздестірілуі, ата-анасының баласын тәрбиелеуден немесе оның құқықтары мен мүдделерін қорғаудан жалтаруы, оның ішінде ата-анасының өз баласын стационарлық үлгідегі тәрбиелеу, емдеу және медициналық-әлеуметтік мекемесінен алудан бас тартуы, сондай-ақ ата-ана қамқоршылығы болмаған өзге де жағдайлар);

6) справку о наличии близких родственников (полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка);
7) справку с места учебы или работы.
9. Зачисление в Дом юношества при детской деревне, детском доме, школе-интернате для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, производится приказом руководителя этой организации.
Зачисление в Дом юношества, функционирующий как самостоятельное юридическое лицо, производится приказом директора Дома юношества.
10. При зачислении выпускника (воспитанника) для прохождения социальной адаптации администрация Дома юношества знакомит его с Правилами проживания в Доме юношества, с его правами и обязанностями.
11. Интересы лиц в возрасте от шестнадцати до восемнадцати лет, проходящих социальную адаптацию в Доме юношества при детской деревне, Детском доме, школе-интернате для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, представляет и защищает администрация этих организаций.
Интересы лиц в возрасте от шестнадцати до восемнадцати лет, проходящих социальную адаптацию в Доме юношества, функционирующем как самостоятельное юридическое лицо, представляет и защищает администрация Дома юношества.
12. Лица, проходящие социальную адаптацию в возрасте от шестнадцати до восемнадцати лет, самостоятельно распоряжаются своим заработком, стипендией, пособиями, другими социальными выплатами и созданными ими объектами права интеллектуальной собственности, а также совершают мелкие бытовые сделки.
13. При наличии достаточных оснований орган опеки и попечительства ограничивает или лишает несовершеннолетних лиц, проходящих социальную адаптацию, права самостоятельного распоряжения своим заработком, стипендией, пособиями, другими социальными выплатами и созданными ими объектами права интеллектуальной собственности.
14. Права и обязанности лиц, проходящих социальную адаптацию, определяются на основании договора о содержании в Доме юношества, заключенного между администрацией детской деревни, детским домом и школой-интернатом для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и выпускником (воспитанником).
Права и обязанности лиц, проходящих социальную адаптацию в Доме юношества, функционирующем как самостоятельное юридическое лицо, определяются на основании договора о содержании в Доме юношества, заключенного между администрацией Дома юношества и выпускником (воспитанником).
15. Расторжение договора о содержании в Доме юношества прекращает право лица, проходящего социальную адаптацию, на место в общежитии Дома юношества.

6) жақын туысқандарының (аса жақын және жақын аға-інілерінің және апа-сіңлілерінің, атасының, әжесінің) болуы туралы анықтаманы;
7) оқу немесе жұмыс орнынан анықтаманы ұсынады.
9. Балалар ауылының, балалар үйінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернат жанындағы Жасөспірімдер үйіне қабылдау аталған ұйым басшысының бұйрығымен жүргізіледі.
Дербес заңды тұлға ретінде жұмыс істейтін Жасөспірімдер үйіне қабылдау Жасөспірімдер үйі директорының бұйрығымен жүргізіледі.
10. Түлекті (тәрбиеленушіні) әлеуметтік бейімделуден өту үшін қабылдау кезінде Жасөспірімдер үйінің әкімшілігі оны Жасөспірімдер үйінде тұру ережелерімен, оның құқықтарымен және міндеттерімен таныстырады.
11. Балалар ауылының, балалар үйінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттың жанындағы Жасөспірімдер үйінде әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан он алты жастан он сегіз жасқа дейінгі адамдардың мүдделерін осы ұйымдардың әкімшілігі білдіреді және қорғайды.
Дербес заңды тұлға ретінде жұмыс істейтін Жасөспірімдер үйінде әлеуметтік бейімделуден етіп жатқан он алты жастан он сегіз жасқа дейінгі адамдардың мүдделерін Жасөспірімдер үйінің әкімшілігі білдіреді және қорғайды.
12. Әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан он алты жастан он сегіз жасқа дейінгі адамдар өз табысына, стипендиясына, жәрдемақыларына, өзге де әлеуметтік төлемдерге және өздері жасаған зияткерлік меншік құқығы объектілеріне дербес иелік етеді, сондай-ақ ұсақ тұрмыстық мәмілелерді жасайды.
13. Жеткілікті негіздер болған кезде қорғаншылық және қамқоршылық органы әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан кәмелетке толмаған адамдардың өз табысына, стипендиясына, жәрдемақыларына, өзге де әлеуметтік төлемдеріне және өздері жасаған зияткерлік меншік құқығы объектілеріне өз бетінше иелік ету құқығын шектейді немесе одан айырады.
14. Әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан адамдардың құқықтары мен міндеттері балалар ауылының әкімшілігі, балалар үйі және жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернат пен түлек (тәрбиеленуші) арасында жасалған Жасөспірімдер үйінде бағып-күту туралы шарт негізінде айқындалады.
Дербес заңды тұлға ретінде жұмыс істейтін Жасөспірімдер үйінде әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан адамдардың құқықтары мен міндеттері Жасөспірімдер үйінің әкімшілігі мен түлек (тәрбиеленуші) арасында жасалған Жасөспірімдер үйінде бағып-күту туралы шарт негізінде айқындалады.
15. Жасөспірімдер үйінде бағып-күту туралы шартты бұзу әлеуметтік бейімделуден өтіп жатқан адамның Жасөспірімдер үйі жатақханасындағы орынға құқығын тоқтатады.