Об утверждении Правил оказания медицинской помощи гражданам, свобода которых ограничена, а также отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, помещенным в специальные учреждения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2012 года № 430. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 821
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.10.2015 № 821 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра внутренних дел РК от 07.04.2015 г. № 314.
В соответствии с пунктом 4 статьи 88 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания медицинской помощи гражданам, свобода которых ограничена, а также отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, помещенным в специальные учреждения.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Mинистр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 апреля 2012 года № 430
Правила
оказания медицинской помощи гражданам, свобода которых
ограничена, а также отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, помещенным в специальные учреждения
1. Общие положения
Настоящие Правила оказания медицинской помощи гражданам, свобода которых ограничена, а также отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, помещенным в специальные учреждения (далее - Правила), разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 88 Кодекса Республики Казахстан «О здоровье народа и системе здравоохранения» (далее - Кодекс) и регламентирует порядок оказания медицинской помощи гражданам, свобода которых ограничена, а также отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, помещенным в специальные учреждения.
2. Порядок оказания медицинской помощи гражданам, свобода
которых ограничена
1. В специальных учреждениях (изоляторах временного содержания (далее - ИВС); приемниках-распределителях для лиц, не имеющих определенного места жительства и документов (далее - ПР); специальных приемниках для содержания лиц, подвергнутых административному аресту (далее - СПА), медицинские работники организуют и осуществляют медицинскую помощь содержащимся в них лицам, обеспечение соблюдения в специальных учреждениях санитарно-эпидемиологических норм и правил.
Лица, нуждающиеся в неотложной медицинской помощи, а также в обследовании и лечении по поводу онкологических, венерических заболеваний, ВИЧ-инфекции, туберкулеза, сахарного диабета и других заболеваний, при которых показаны непрерывное наблюдение и лечение, обеспечиваются необходимой специализированной медицинской помощью в соответствующих медицинских организациях системы здравоохранения Республики Казахстан (далее - медицинские организации).

Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы мекемелерге орналастырылған азаматтарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 сәуірдегі № 430 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 821 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.10.2015 № 821 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 314 бұйрығын қараңыз.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 88-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы мекемелерге орналастырылған азаматтарға медициналық көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 7 сәуірдегі
№ 430 қаулысымен
бекітілген
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға медициналық көмек
көрсету қағидалары
1. Жалпы ережелер
Осы Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген, арнайы мекемелерге орналастырылған азаматтарға медициналық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 88-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан, арнайы мекемелерге орналастырылған азаматтарға медициналық көмек көрсету тәртібін регламенттейді.
2. Бас бостандығы шектеулі азаматтарға медициналық көмек
көрсету тәртібі
1. Арнайы мекемелерде (уақытша ұстау изоляторларында (бұдан әрі - УҰИ) белгілі бір тұрғылықты жері мен құжаттары жоқ адамдарға арналған қабылдау-тарату орындарында (бұдан әрі - ҚТО), әкімшілік қамауға алынған адамдарға арналған арнайы қабылдау орындарында (бұдан әрі - АҚО) медицина қызметкерлері оларда ұсталатын адамдарға медициналық көмекті, арнайы мекемелерде санитарлық-эпидемиологиялық нормалар мен ережелердің сақталуын қамтамасыз етуді ұйымдастырады және жүзеге асырады.
Шұғыл медициналық көмекке, сондай-ақ онкологиялық, венерологиялық аурулар, АИТВ-инфекциясы, туберкулез, қант диабеті мен үздіксіз бақылау және емдеу көрсетілетін басқа да аурулар бойынша амбулаторлық немесе стационарлық тексеруге және емдеуге мұқтаж адамдар Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау жүйесінің тиісті медициналық ұйымдарында (бұдан әрі - медициналық ұйымдар) қажетті мамандандырылған медициналық көмекпен қамтамасыз етіледі.

Военнослужащим, содержащимся на гауптвахтах, медицинская помощь оказывается в порядке, предусмотренном уставом внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 «Об утверждении общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан».
2. При оказании медицинской помощи медицинские работники специальных учреждений руководствуются нормативными правовыми актами в сфере здравоохранения Республики Казахстан, а также настоящими Правилами.
3. Методическое обеспечение деятельности специальных учреждений по вопросам лечебно-профилактической и санитарно-противоэпидемической работы осуществляется структурным подразделением центрального исполнительного органа Республики Казахстан, возглавляющего единую систему органов внутренних дел (далее - органы внутренних дел), медицинскими службами департаментов органов внутренних дел (далее - медицинские службы) и уполномоченным органом в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган).
4. С целью оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в специальных учреждениях, функционирует специально оборудованный кабинет медицинского работника (далее - медицинский кабинет) или медицинский пункт.
5. Медицинский кабинет обеспечивается лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения и медицинской техникой, дезинфицирующими средствами и моющими материалами в соответствии с перечнем, утвержденным руководителем медицинской службы.
6. Деятельность медицинских работников специальных учреждений организуется в соответствии с планом работы, утвержденным руководителем специального учреждения, согласованным с медицинской службой.
7. Специальные учреждения представляют сведения по медицинскому обеспечению лиц, содержащихся в специальных учреждениях, в установленном порядке в медицинскую службу.
8. Руководителем специального учреждения разрабатываются и утверждаются функциональные обязанности медицинских работников, график работы медицинского кабинета, правила внутреннего распорядка для больных, находящихся в медицинском изоляторе, согласованные с медицинской службой.
9. Медицинские работники специальных учреждений осуществляют:
1) оказание медицинской помощи лицам, содержащимся в специальных учреждениях;
2) обеспечение соблюдения противоэпидемического режима в помещениях специальных учреждений;
3) осуществление взаимодействия с медицинскими организациями местного органа государственного управления здравоохранением по вопросам медико-санитарного обеспечения лиц, содержащихся в специальных учреждениях.

Гаупвахталарда ұсталатын әскери қызметшілерге медициналық көмек «Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құрамаларының жалпы әскери жарғыларын бекіту туралы» 2007 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Президентінің № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ішкі қызмет жарғысында көзделген тәртіппен көрсетіледі.
2. Медициналық көмек көрсету кезінде арнайы мекемелердің медицина қызметкерлері Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Қағидаларды басшылыққа алады.
3. Арнайы мекемелердің емдеу-профилактикалық және санитарлық-эпидемияға қарсы жұмыс мәселелері жөніндегі қызметін әдістемелік қамтамасыз етуді ішкі істер органдарының (бұдан әрі - ішкі істер органдары) бірыңғай жүйесін басқаратын Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органының құрылымдық бөлімшесі, ішкі істер органдары департаменттерінің медициналық қызметтері (бұдан әрі - медициналық қызметтер) және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдары (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүзеге асырады.
4. Арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету мақсатында арнайы жабдықталған медицина қызметкерінің кабинеті (бұдан әрі - медициналық кабинет) немесе медициналық пункт жұмыс істейді.
5. Медициналық кабинет медициналық қызметтің басшысы бекіткен тізбеге сәйкес медициналық тағайындалу бұйымдарымен және медициналық техникамен, залалсыздандыру құралдарымен және жуу материалдарымен қамтамасыз етіледі.
6. Арнайы мекемелердің медицина қызметкерлерінің қызметі арнайы мекеменің бастығы бекіткен, медициналық қызметпен келісілген жұмыс жоспарына сәйкес ұйымдастырылады.
7. Арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарды медициналық қамтамасыз ету жөніндегі мәліметтерді арнайы мекемелер белгіленген тәртіппен медициналық қызметке ұсынады.
8. Арнайы мекеменің басшысы медициналық қызметпен келісілген медицина қызметкерлерінің функционалдық міндеттерін, медицина кабинетінің жұмыс кестесін, медициналық изолятордағы науқастар үшін ішкі тәртіп ережесін әзірлейді және бекітеді.
9. Арнайы мекемелердің медицина қызметкерлері:
1) арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсетуді;
2) арнайы мекемелердің үй-жайларында індетке қарсы режимнің сақталуын қамтамасыз етуді;
3) арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарды медициналық-санитарлық қамтамасыз ету мәселелері бойынша мемлекеттік денсаулық сақтауды басқару жергілікті органының медициналық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады.

10. При оказании медицинской помощи лицам, содержащимся в специальных учреждениях, медицинские работники осуществляют:
1) выявление инфекционных, венерических, кожных, психических, паразитарных и других опасных заболеваний, путем проведения медицинских осмотров: при поступлении, проведении ежедневных обходов, обращениях за медицинской помощью, убытии из специального учреждения;
2) оказание первичной медико-санитарной помощи;
3) госпитализацию лиц, нуждающихся в стационарном лечении;
4) выполнение рекомендаций и назначений врачей-специалистов и консультантов;
5) расчет потребности в лекарственных препаратах, дезинфекционных средствах и медицинском оборудовании, представление в установленном порядке руководству специального учреждения соответствующих заявок об их приобретении, выполнение установленных правил их хранения, выдачи и учета;
6) обеспечение соблюдения санитарных норм и правил при размещении, организации питания, банно-прачечном обеспечении, санитарной обработке лиц, содержащихся в специальных учреждениях;
7) обеспечение проведения санитарно-противоэпидемических мероприятий при выявлении инфекционных больных;
8) обеспечение контроля за проведением дезинфекционных мероприятий;
9) обеспечение проведения санитарно-просветительной работы;
10) направление в группу санитарно-эпидемиологического надзора департаментов органов внутренних дел (далее - ГСЭН) и одновременно в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия (далее - ДКГСЭН) экстренных извещений о выявлении инфекционных больных среди лиц, содержащихся в специальных учреждениях;
11) ведение медицинской документации в соответствии с формами первичной медицинской документации кабинета медицинского работника, утвержденными уполномоченным органом.
11. В течение первых суток пребывания в специальном учреждении медицинским работником проводится первичный профилактический медицинский осмотр всех вновь поступивших с целью выявления лиц с подозрением на инфекционные заболевания, представляющих опасность для окружающих и больных, нуждающихся в неотложной медицинской помощи. Прием проводится в присутствии представителя дежурного сотрудника по учреждению или службы контролеров.
При этом, обращается особое внимание на наличие проявлений кожных, венерических, психических заболеваний, пораженность педикулезом, чесоткой.
Осмотр проводится медицинским работником в специально оборудованном медицинском кабинете. Результаты осмотра регистрируются в журнале первичного опроса и регистрации оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в специальных учреждениях, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

10. Арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету кезінде медицина қызметкерлері:
1) келіп түскен, күнделікті аралау жүргізу, медициналық көмекке жүгінген, арнайы мекемеден кеткен кезде медициналық тексеру жүргізу арқылы жұқпалы, венерологиялық, тері, психикалық, паразиттік және басқа да қауіпті ауруларды анықтауды;
2) бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуді;
3) стационарлық емге мұқтаж науқастарды ауруханаға жатқызуды;
4) дәрігер-мамандар мен консультанттардың ұсыныстары мен тағайындауларын орындауды;
5) дәрі-дәрмектік препараттарға, залалсыздандыру құралдары мен медициналық жабдықтарға қажеттілікті есептеуді, оларды сатып алу туралы тиісті өтінімдерді арнайы мекеменің басшылығына белгіленген тәртіппен ұсынуды, оларды сақтаудың, берудің және есепке алудың белгіленген тәртібін орындауды;
6) арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарды орналастыру, тамақтандыруды ұйымдастыру, монша-кір жуумен қамтамасыз ету, арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарды санитарлық өңдеу;
7) жұқпалы науқастар анықталған кезде санитарлық эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз етуді;
8) залалсыздандыру іс-шараларының жүргізілуіне бақылауды қамтамасыз етуді;
9) санитарлық-ағарту жұмыстарының жүргізілуін қамтамасыз етуді;
10) ішкі істер органдары департаменттерінің санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау тобына (бұдан әрі - СЭҚТ) және біруақытта санитарлық-эпидемиологиялық саулық саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі - МСЭҚКД) арнайы мекемелерде ұсталатын адамдардың арасында жұқпалы науқастар анықталғаны туралы шұғыл хабарламалар жіберуді;
11) уәкілетті орган бекіткен медицина қызметкері кабинетінің бастапқы медициналық құжаттамасының нысандарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізуді жүзеге асырады.
11. Айналасындағы адамдарға қауіп төндіретін жұқпалы аурулармен ауыратынына күдік туындаған және шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдарды анықтау мақсатында жаңа келгендердің бәріне арнайы мекемеге келген бірінші тәулік ішінде бастапқы алдын алу медициналық тексеру жүргізіледі. Қабылдау мекеме бойынша кезекші қызметкер немесе бақылаушылар қызметі өкілінің қатысуымен жүргізіледі.
Бұл ретте тері, венерологиялық, психикалық аурулардың белгілеріне, педикулезбен, қышымамен ауыратындыққа ерекше көңіл бөлінеді.
Тексеруді медицина қызметкері арнайы жабдықталған медициналық кабинетте жүргізеді. Тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес арнайы мекемелерде ұсталатын адамдардан бастапқы жауап алу және оларға медициналық көмек көрсетуді тіркеу журналында тіркеледі.

12. В ходе осмотров обязательно проводятся:
1) сбор жалоб на состояние здоровья, анамнез жизни и заболевания;
2) антропометрическое исследование (рост, масса тела);
3) измерение пульса, частоты сердечных сокращений, артериального давления и температуры тела;
4) описание состояния кожных покровов и видимых слизистых оболочек;
5) объективное обследование внутренних органов.
13. В случае отсутствия медицинского работника, дежурный по специальному учреждению опрашивает вновь поступивших о состоянии их здоровья на предмет выявления нуждающихся в неотложной медицинской помощи, а также осуществляет наружный осмотр кожных покровов и волосистой части головы (туловища) на наличие признаков травмы, педикулеза, чесотки.
При наличии жалоб на плохое самочувствие или признаков заболевания (травмы) у вновь поступивших лиц, дежурный по специальному учреждению обязан немедленно вызвать бригаду скорой медицинской помощи.
О результатах опроса, заявленных жалобах на состояние здоровья и оказанной медицинской помощи производятся необходимые записи в журнале регистрации обращений в кабинет медицинского работника специального учреждения, который хранится в медицинском кабинете специального учреждения, а в период отсутствия медицинского работника - у дежурного по специальному учреждению, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Также медицинский работник организует проведение консультативной помощи больным врачами-специалистами медицинских организаций с основными рекомендациями и назначениями.
14. После проведения осмотра лица, пораженные контагиозными кожными заболеваниями, моются отдельно от остальных и в последнюю очередь. Все находившиеся в контакте с ними лица осматриваются медицинским работником и направляются на дополнительную санитарную обработку.
Лица, у которых при осмотре выявлен педикулез, подвергаются санитарной обработке в санпропускнике с применением противопедикулезных препаратов.
15. Лица с подозрением на наличие инфекционного заболевания сразу после осмотра изолируются от здоровых и содержатся отдельно до установления диагноза. В учреждении оборудуется медицинский изолятор на 1-2 койки с умывальником и туалетом для временной изоляции и оказания неотложной медицинской помощи больным и лицам с подозрением на инфекционное заболевание. Площадь на 1 койку должна составлять не менее 6 квадратных метров.
О каждом случае выявления инфекционного заболевания медицинский работник докладывает руководителю специального учреждения и руководителю медицинской службы.
Не позднее 24 часов с момента установления диагноза в ГСЭН и одновременно в ДКГСЭН направляются экстренные извещения об инфекционном заболевании, пищевом отравлении.

12. Тексеру барысында міндетті түрде:
1) денсаулық жағдайына шағымдарды, өмір және ауру тарихын жинау;
2) антропометриялық зерттеулер (бойы, дене салмағы);
3) тынысын, жүрек соғуының жиілігін, артериялық қан қысымын және дене температурасын өлшеу;
4) терісінің және көзге көрінетін шырышты қабаттарының жағдайын сипаттау;
5) ішкі органдарын обьективті зерттеу жүргізіледі.
13. Медицина қызметкері болмаған жағдайда арнайы мекеме бойынша кезекші шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдарды, сондай-ақ жарақат белгілерін, педикулезді, қышыманы анықтау үшін денесінің терісін және басының шашын (денесінің түгін) қарап, жаңадан келіп түскендердің денсаулық жағдайы туралы сұрау жүргізеді.
Жаңадан келіп түскендердің өзін нашар сезінуіне шағымы немесе ауру (жарақат) белгілері болған жағдайда арнайы мекеме бойынша кезекші дереу жедел медициналық жэрдем-бригадасын шақыруға міндетті.
Сұрау нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес денсаулық жағдайына шағымдары және көрсетілген медициналық көмек туралы арнайы мекеменің медициналық кабинетінде сақталатын медициналық көмек көрсетуге жүгінушілерді тіркеу журналына, ал медицина қызметкері болмаған кезеңде - арнайы мекеме бойынша кезекшінің журналына жазба жазылады.
Сондай-ақ медицина қызметкері негізгі ұсыныстарымен және тағайындауларымен бірге медицина ұйымдары дәрігер-мамандарының консультациялық көмегін ұйымдастырады.
14. Жұқпалы тері, іріңдік және саңырауқұлақтық аурулармен зақымдалған адамдар басқалардан жеке және олардан кейін жуынады. Олармен байланыста болған адамдарды медицина қызметкері тексереді және қосымша санитарлық өңдеуге жібереді.
Тексеру кезінде педикулез анықталған адамдар санитарлық өткізгіште педикулезге қарсы препараттарды қолдану арқылы санитарлық өңдеуден өткізіледі.
15. Жұқпалы аурулармен ауыратындығына күдікті адамдар тексерілгеннен кейін бірден дені сау адамдардан оқшауланады және олар диагнозы белгілі болғанша жеке ұсталады. Мекемеде жұқпалы аурулармен ауырған және ауыратындығына күдікті адамдарды уақытша оқшаулау үшін қол жуғышы және дәретханасы бар 1-2 төсек орынға арналған медициналық оқшаулағыш жабдықталады. Бір төсек орынның ауданы кемінде 6 шаршы метр болуы тиіс.
Медицина қызметкері анықталған жұқпалы аурудың әрбір оқиғасы туралы арнайы мекеменің бастығына және медициналық кызметтің бастығына баяндайды.
Диагнозы белгілі болған сәттен бастап 24 сағаттан кешіктірмей СЭҚТ-ге және бір мезгілде МСЭҚКД-ға жұқпалы ауру, тағамнан улану туралы шұғыл хабарламалар жіберіледі.

16. При выявлении в специальном учреждении больных с подозрением на наличие опасного инфекционного заболевания, а также лиц, нуждающихся в неотложной медицинской помощи, медицинский работник (в случае его отсутствия - дежурный по специальному учреждению) немедленно вызывает бригаду скорой медицинской помощи.
В неотложных случаях, при наличии угрозы для жизни больного, при длительном отсутствии или невозможности прибытия бригады скорой медицинской помощи, дежурный по специальному учреждению обязан принять меры к срочной доставке больного в ближайшую медицинскую организацию.
17. Если по заключению медицинского работника специального учреждения или бригады скорой медицинской помощи больной нуждается в стационарном лечении, он направляется в медицинскую организацию.
18. Руководством медицинской организации для оказания необходимой медицинской помощи лицам, содержащимся в специальных учреждениях, в медицинской организации выделяются и соответствующим образом оборудуются (с помощью органов внутренних дел) отдельные специальные палаты.
19. При отсутствии показаний к госпитализации врачом бригады скорой медицинской помощи составляется соответствующая справка с указанием результатов осмотра, диагноза, выполненных медицинских манипуляций, а также рекомендаций для медицинских работников специального учреждения по ведению данного больного. Указанная справка приобщается к личному делу лица, содержащегося в специальном учреждении. Сведения, изложенные в справке, переносятся медицинским работником в журнал регистрации обращений за медицинской помощью.
20. Лица, заболевшие, но не подлежащие неотложной госпитализации, обеспечиваются необходимой амбулаторной медицинской помощью в период пребывания в специальном учреждении силами медицинских работников.
21. В случае отсутствия в специальном учреждении медицинских работников, мероприятия по оказанию первой доврачебной помощи лицам, содержащимся в специальном учреждении, осуществляются сотрудниками данного учреждения.
У дежурного по специальному учреждению должна быть аптечка для оказания первой доврачебной помощи.
22. В целях выявления заболевших из числа лиц, содержащихся в специальном учреждении, медицинским работником производится ежедневный обход камер в сопровождении дежурного сотрудника, результаты которого заносятся в журнал санитарного содержания специального учреждения.
23. Всем убывающим из ИВС, в том числе транзитным, для определения годности к конвоированию медицинским работником проводится обязательный медицинский осмотр. Результаты осмотра заносятся в журнал первичного опроса и регистрации оказания медицинской помощи, карту медицинского осмотра, которая приобщается к личному делу. Карта медицинского осмотра должна содержать информацию о наличии заболеваний, результатах проведенного медицинского обследования и оказанной медицинской помощи в период пребывания в ИВС.

16. Арнайы мекемеде аса қауіпті жұқпалы аурулармен ауыратындығына күдікті науқастар, сондай-ақ шұғыл медициналық көмекке  мұқтаж адамдар анықталған кезде медицина қызметкері (ол болмаған жағдайда - арнайы мекеме бойынша кезекші) жедел медициналық жәрдем бригадасын шақырады.
Шұғыл, науқастың өміріне қауіп төнген, жедел медициналық жәрдем бригадасы ұзақ уақыт болмаған немесе келу мүмкіндігі болмаған жағдайларда арнайы жеке мекеме бойынша кезекші науқасты дереу жақын жердегі медицина ұйымына жеткізу бойынша шаралар қабылдауға міндетті.
17. Егер арнайы мекеме медицина қызметкерінің немесе жедел медициналық жәрдем бригадасының қорытындысы бойынша науқас стационарлық емделуге мұқтаж болса, онда ол медицина ұйымына жіберіледі.
18. Медицина ұйымының басшысы арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарға қажетті медициналық көмек көрсету үшін медицина ұйымында арнайы палаталар бөледі және тиісті үлгіде (ішкі істер органдарының көмегімен) жабдықтайды.
19. Ауруханаға жатқызуға көрсетулер болмаған кезде жедел медициналық жәрдем бригадасының дәрігері тексеру нәтижелерін, диагнозын, орындалған медициналық манипуляцияларды, сондай-ақ арнайы мекеменің медицина қызметкеріне осы науқасты бақылау жөніндегі ұсыныстарын көрсете отырып, тиісті анықтама жасайды. Көрсетілген анықтама арнайы мекемеде ұсталатын адамның жеке ісіне тіркеледі. Медицина қызметкері анықтамада баяндалған мәліметтерді медициналық көмекке жүгінулерді тіркеу журналына көшіріп жазады.
20. Науқастанған, алайда шұғыл ауруханаға жатқызуға жатпайтын адамдар арнайы мекемеде болу кезеңінде медицина қызметкерлерінің күштерімен қажетті амбулаторлық медициналық көмекпен қамтамасыз етіледі.
21. Арнайы мекемеде медицина қызметкерлері болмаған жағдайда арнайы мекемеде ұсталатын адамдарға дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету жөніндегі іс-шараларды осы мекеменің қызметкерлері жүзеге асырады.
Арнайы мекеме бойынша кезекшіде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетуге арналған қобдиша болуы тиіс.
22. Арнайы мекемеде ұсталатын адамдардың арасынан ауырғандарды анықтау мақсатында медицина қызметкері кезекші қызметкердің еріп жүруімен күн сайын камераларды аралайды, оның нәтижелері арнайы мекемені санитарлық ұстау журналына жазылады.
23. Медицина қызметкері УҰИ-дан, оның ішінде транзитпен кететіндердің барлығын айдауылдауға жарамдылығын анықтау үшін міндетті медициналық тексеруден өткізеді. Тексеру нәтижелері бастапқы жауап алу жүргізу және медициналық көмек көрсету жұмысын тіркеу журналына, медициналық тексеру картасына жазылып, жеке ісіне тігіледі. Медициналық тексеру картасы УҰИ-да болған кезеңдегі ауруы, жүргізілген медициналық тексеру және көрсетілген медициналық көмек нәтижелері туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.

24. По заключению медицинского работника конвоированию не подлежат: больные в острой стадии заболевания, с инфекционными заболеваниями, пораженные педикулезом, чесоткой, не прошедшие установленный курс лечения, а также нетранспортабельные больные.
25. В случаях заболевания подозреваемого и обвиняемого в совершении преступления в пути следования, конвой доставляет заболевшего в ближайшую медицинскую организацию местного органа государственного управления здравоохранением и передает под охрану соответствующего органа внутренних дел.
26. В целях безопасности медицинских работников медицинской организации и бригад скорой медицинской помощи, администрация специальных учреждений организует их допуск к больному только в сопровождении дежурного по специальному учреждению, а в случае отсутствия дежурного по специальному учреждению - дежурного (помощника дежурного) по органу внутренних дел, при этом, предварительно изолировав лицо, нуждающееся в медицинской помощи, в камере либо в другом свободном помещении.
27. Медикаменты, назначаемые медицинскими работниками, хранятся в медицинском кабинете и принимаются больными только в присутствии медицинского работника или дежурного сотрудника.
28. В случае тяжкого заболевания либо смерти содержащегося лица, администрация специального учреждения незамедлительно сообщает об этом его близким родственникам и надзирающему прокурору.
29. Привлечение медицинского работника специального учреждения к выполнению работ, не связанных с медико-санитарным обеспечением, запрещается.
3. Порядок оказания медицинской помощи лицам, отбывающим
наказание по приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные и исправительные учреждения
30. Во всех исправительных учреждениях (далее - ИУ), специальных учреждениях (следственных изоляторах (далее - СИ) медицинская помощь оказывается в объеме, предусмотренном гарантированным объемом оказания бесплатной медицинской помощи гражданам Республики Казахстан, и по видам медицинской помощи согласно полученной лицензии.
Для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи обеспечение лекарственными средствами осуществляется в соответствии с лекарственными формулярами, утвержденными в установленном порядке.
Лекарственный формуляр подлежит периодическому пересмотру и обновлению не реже одного раза в год.
31. Медицинское обеспечение осужденных осуществляют лечебно-профилактические учреждения (далее - ЛПУ): больницы, специализированные больницы (психиатрические, противотуберкулезные), медицинские части (медпункты), исправительные учреждения на правах лечебных для содержания и амбулаторного лечения осужденных больных туберкулезом. Для реализации работы, связанной с охраной материнства и детства, организуется Дом ребенка.
Принудительное лечение осужденных, больных алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией, может осуществляться медицинской частью ИУ.

24. Медицина қызметкерінің қорытындысы бойынша: ауруы жіті сатыдағы науқастар, жұқпалы аурулармен ауыратындар, педикулез, қышыма жұқтырып алған, белгіленген емдеу курсынан өтпегендер, сондай-ақ тасымалдауға келмейтін науқастар айдауылдауға жатпайды.
25. Қылмыс жасағаны үшін күдікті және айыпталушы жүру бағытында сырқаттанған жағдайда айдауыл сырқаттанған адамды жақын жердегі мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасы жергілікті органының медициналық ұйымына жеткізеді және тиісті ішкі істер органының күзетіне тапсырады.
26. Медицина ұйымы медицина қызметкерлерінің және шұғыл медициналық көмек бригадаларының қауіпсіздігін сақтау мақсатында арнайы мекемелердің әкімшілігі олардың науқастарға баруын арнайы мекеме бойынша кезекшінің, ал ол болмаған жағдайда - ішкі істер органы бойынша кезекшінің (кезекші көмекшісінің) медициналық көмекке мұқтаж адамды камерада немесе басқа бір бос үй-жайға оқшаулап, медицина қызметкерлерінің науқасқа келуі кезінде еріп жүруін ұйымдастырады.
27. Медицина қызметкерлері тағайындайтын дәрі-дәрмектер медициналық кабинетте сақталады және науқастар медицина қызметкерінің немесе кезекші қызметкердің қатысумен қабылдайды.
28. Ұсталатын адам ауыр науқастанған немесе қайтыс болған жағдайда арнайы мекеменің әкімшілігі бұл туралы дереу туысқандарына және қадағалаушы прокурорға хабарлайды.
29. Арнайы мекеменің медицина қызметкерін медициналық-санитарлық қамтамасыз етумен байланысты емес жұмыстарды орындауға жұмылдыруға тыйым салынады.
3. Арнайы және түзеу мекемелерге орналастырылған, сот үкімі
бойынша бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп
жатқан адамдарға медициналық көмек көрсету тәртібі
30. Барлық түзету мекемелерінде (бұдан әрі - ТМ), арнайы мекемелерде тергеу изоляторларында (бұдан әрі - ТИ) медициналық көмек Қазақстан Республикасының азаматтарына тегін медициналық көмек көрсетудің кепілдендірілген көлемінде көзделген көлемде және медициналық көмек түрлері бойынша алынған лицензияға сәйкес көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемін көрсету үшін дәрілік заттармен қамтамасыз ету белгіленген тәртіппен бекітілген дәрі-дәрмектік формулярға сәйкес жүзеге асырылады.
Дәрі-дәрмектік формуляры кезеңдік қайта қарауға және жылына кемінде 1 реттен жаңартуға жатады.
31. Сотталғандарды медициналық қамтамасыз етуді емдеу-профилактикалық мекемелері: ауруханалар, мамандандырылған ауруханалар (психиатриялық, туберкулезге қарсы), медициналық бөлімдер (медициналық пункттер), туберкулезбен ауыратын науқастарды ұстау және амбулаторлық емдеу құқығындағы түзеу мекемелері жүзеге асырады. Ана мен баланы қорғаумен байланысты жұмысты жүзеге асыру үшін Балалар үйі ұйымдастырылады. Маскүнемдікпен, нашақорлықпен  және уытқұмарлықпен ауыратын сотталғандарды мәжбүрлеп емдеуді ТМ-нің медициналық бөлімі жүзеге асырады.

32. Лица, осужденные к лишению свободы с отбыванием наказания в колонии-поселении, получают специализированную медицинскую помощь в медицинских организациях местного органа государственного управления здравоохранением, расположенных по месту отбывания наказания, на равных условиях с другими гражданами Республики Казахстан.
В случаях, требующих оказания специализированной стационарной помощи, больные, содержащиеся в ИУ, СИ направляются в медицинские организации местного органа государственного управления здравоохранением, для чего выделяются изолированные палаты, оборудованные разборными средствами охраны.
33. В соответствии с пунктом 9 статьи 180 Кодекса в ИУ, СИ, ИВС запрещается проведение клинических исследований медицинских технологий, фармакологических и лекарственных средств.
3.1. Первичная медико-санитарная и
консультативно-диагностическая помощь
34. По прибытию в СИ всем поступившим (в том числе и следующим транзитом) проводится первичный медицинский осмотр с целью выявления лиц, представляющих эпидемическую опасность для окружающих и больных, нуждающихся в неотложной медицинской помощи.
При этом обращается особое внимание на наличие наружных проявлений кожных, венерических, инфекционных и других заболеваний, пораженность педикулезом. Эта работа должна быть проведена в обязательном порядке до направления вновь прибывших в общие помещения.
Осмотр производит врач или фельдшер в специально оборудованном медицинском кабинете сборного отделения учреждений. Комната должна быть оснащена тонометром, фонендоскопом, термометрами, шпателями для осмотра ротовой полости, рефлектором, весами, ростомером.
На каждого содержащегося в СИ заполняется медицинская карта амбулаторного пациента.
35. Всем убывающим из СИ (в том числе и транзитным) проводится заключительный (врачебный или фельдшерский) медицинский осмотр. К перевозке не допускаются больные в острой стадии заболевания, больные инфекционными (кроме туберкулеза) и венерическими заболеваниями, пораженные педикулезом, чесоткой, не прошедшие установленный курс лечения, нетранспортабельные больные.
По завершению осмотра дается заключение с отметкой в медицинской карте амбулаторного пациента о состоянии здоровья каждого убывающего, возможности его следования.
Медицинский работник, проводивший осмотр, ставит свою подпись с указанием фамилии и инициалов под заключением.
36. Лица с инфекционными заболеваниями или с подозрением на них сразу после осмотра изолируются от здоровых. Первичная санитарная обработка этих лиц осуществляется в последнюю очередь с обязательной дезинфекцией одежды и личных вещей, после чего они направляются в специально выделенные камеры, где им проводятся соответствующее обследование с диагностической целью и, при необходимости, лечение.

32. Қоныс колониясында жазасын өтеуге бас бостандығынан айырылған адамдарға Қазақстан Республикасының басқа азаматтарымен тең жағдайда, жазасын өтеп жүрген жеріне жақын орналасқан мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасы жергілікті органының медициналық ұйымдарында мамандандырылған медициналық көмек көрсетіледі.
Арнайы стационарлық көмек көрсетуді қажет ететін жағдайларда ТМ, ТИ-да ұсталатын науқастар мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасы жергілікті органының медициналық ұйымдарына жіберіледі, ол үшін жинамалы күзет құралдарымен жабдықталған оқшауланған палаталар бөлінеді.
33. Кодекстің 180-бабының 9-тармағына сәйкес ТМ-да, ТИ-да және УҰИ-да медициналық технологияларға, фармакологиялық және дәрілік заттарға клиникалық зерттеулер жүргізуге тыйым салынады.
3.1. Алғашқы медициналық-санитарлық және
консультативтік-диагностикалық көмек
34. ТИ-ге келгеннен кейін барлық келіп түсушілерге (оның ішінде транзитпен келгендерге) медициналық көмекке мұқтаж, айналасындағылар мен науқастар үшін эпидемиялық қауіп төндіретін адамдарды анықтау мақсатында, алғашқы медициналық тексеру жүргізіледі.
Бұл ретте тері, венерологиялық, жұқпалы және басқа да аурулардың сыртқы белгілеріне, педикулезбен зақымдалуына ерекше назар аударылады. Бұл жұмыс міндетті түрде жаңадан келгендерді жалпы үй-жайларға жібергенге дейін жүргізілуі тиіс.
Тексеруді мекеме бөлімінің дәрігері немесе фельдшері арнайы жабдықталған медициналық жинақтық кабинетінде жүргізеді. Бөлме тонометрмен, фонендоскоппен, термометрмен, бой өлшегішпен, таразымен, рефлектормен, ауыз қуысын қарайтын қалақшамен қамтамасыз етілуі тиіс.
ТИ-да әрбір ұсталушыға амбулаторлық науқастың медициналық картасы толтырылады.
35. ТИ-дан кететін барлық адамдарға (оның ішінде транзиттіктерге) қорытынды (дәрігерлік немесе фельдшерлік) медициналық тексеру жүргізіледі. Тасымалдауға аурудың жіті сатысындағы науқастар, қышымамен, бекітілген емдеу курсын өтпеген, педикулезбен ауыратын, венерологиялық және жұқпалы науқастар (туберкулезден басқа) жіберілмейді.
Тексеру аяқталған соң әрбір кетушіге амбулаторлық пациенттің медициналық картасына денсаулық жағдайы, оны жүру мүмкіндігі туралы белгісі бар қорытынды беріледі.
Тексеруді жүргізген медицина қызметкері қорытындының соңына өзінің аты-жөнін көрсете отырып, қолын қояды.
36. Жұқпалы аурулармен немесе оларға күдіктенген адамдар тез арада тексеруден өткеннен кейін дені сау адамдардан оқшауланады. Осы адамдарды алғашқы санитарлық өңдеу киімдері мен жеке заттарын міндетті түрде залалсыздандыру арқылы отырып соңында жүзеге асырылады, содан кейін олар арнайы бөлінген камераларға жіберіледі, ол жерде диагностикалық мақсатта тиісті тексеру, қажет болған жағдайда емдеу жүргізіледі.

37. В смотровой комнате должен быть журнал медицинских осмотров (карантина), где регистрируются основные данные об осмотренных лицах и выявленных у них заболеваниях.
38. При наличии в штатах медицинских частей врачей-специалистов они, по решению руководителя медицинской части, привлекаются к проведению осмотров всех прибывших.
39. Осужденные, прибывшие в ИУ, помещаются в карантинное отделение на срок до 15 суток. Все прибывшие лица фиксируются в журнале приема этапа согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В первые две недели по прибытию в ИУ осужденные проходят в условиях карантинного отделения врачебный осмотр с целью выявления имеющихся заболеваний, оценки физического состояния, предварительного определения степени утраты трудоспособности. За время нахождения в карантине все осужденные проходят в обязательном порядке флюорографическое обследование, исследование крови на RW и ВИЧ.
40. В течение срока карантина осужденные содержатся в изолированных помещениях. В случае появления среди них инфекционного больного, срок карантина исчисляется с момента изоляции последнего инфекционного больного.
41. При проведении медицинского осмотра больного врач выясняет жалобы, изучает анамнез заболевания и жизни, данные о перенесенных заболеваниях, травмах, операциях, проводит внешний осмотр с целью обнаружения телесных повреждений, вновь нанесенных татуировок, иных особых примет, проводит всестороннее объективное обследование, используя общепринятые методы осмотра, в том числе пальпацию, перкуссию, аускультацию, при наличии показаний назначает дополнительные методы обследования.
42. Дальнейшее медицинское наблюдение за состоянием здоровья осужденных осуществляется во время профилактических медицинских осмотров, амбулаторных обращений в медицинскую часть, диспансерного наблюдения за лицами, имеющими хронические заболевания, по схемам согласно приложениям 456 к настоящим Правилам.
43. Перед помещением лиц, содержащихся в ИУ, в штрафной изолятор, помещение камерного типа, дисциплинарный изолятор (далее - ШИЗО, ПКТ, ДИЗО), одиночную камеру производится медицинский осмотр для определения возможности их содержания в перечисленных помещениях. Письменное заключение врача, (фельдшера) о возможности или невозможности их водворения по состоянию здоровья оформляется по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. При невозможности проведения осмотра лиц, содержащихся в ИУ, а также, если у них нет видимых признаков опасного заболевания, отравления, травмы, они помещается в ШИЗО, ПКТ, ДИЗО, одиночную камеру с обязательным медицинским осмотром в течение суток с момента водворения.

37. Тексеру бөлмесінде медициналық тексерудің (карантиннің) журналы болуы тиіс, онда тексерілген адамдар және оларда анықталған аурулар туралы негізгі деректер тіркеледі.
38. Медициналық бөлімдердің штаттарында дәрігер-мамандар бар болған жағдайда, медициналық бөлім басшысының шешімі бойынша олар барлық келгендерге тексеру жүргізуге жұмылдырылады.
39. ТМ-ге келген сотталғандар 15 тәулікке дейінгі мерзімге карантиндік бөлімшеге орналастырылады. Барлық келген адамдар осы Қағидадаларға 3-қосымшаға сәйкес этапты қабылдау журналында тіркеледі.
ТМ-ге келген бірінші екі аптада сотталғандар бар ауруларын анықтауға, денесінің жай-күйін бағалау, еңбекке жарамдылық қабілетін жоғалту деңгейін анықтау мақсатында дәрігерлік тексерістен өтеді. Тексеру барысында дәрігерлер сырқаттанған аурулары, жарақаттары, операциялар туралы анамнестикалық деректерді жинап, амбулаторлық пациенттің медициналық картасына тіркейді, қажет болған жағдайда, қосымша тексерулер тағайындалады. Карантинде болған барлық сотталғандар міндетті түрде флюорографиялық тексеруден, қанын RW және АИТВ зерттеуден өтеді.
40. Карантин мерзімі кезінде сотталғандар оқшауланған бөлмелерде ұсталады. Олардың ішінде жұқпалы аурулармен ауыратын науқас болса, карантин мерзімі жұқпалы ауруды соңғы оқшауланған сәттен бастап есептеледі.
41. Науқасқа медициналық тексеруді жүргізу кезінде дәрігер шағымдарын анықтайды, ауру мен өмірдің анамнезін зерделейді, дене зақымдарын, қайта салынған татуировкаларды, өзге де негізгі белгілерін анықтау мақсатында тексерудің жалпы қабылданған әдістерін, оның ішінде аускультацияны, перкуссияны, пальпацияны пайдалана отырып, жан-жақты объективті тексереді, көрсетулер бар болған жағдайда, зерттеудің қосымша әдістерін тағайындайды.
42. Сотталғандардың денсаулық жағдайын одан әрі медициналық бақылау осы Қағидаларға 456-қосымшаларға сәйкес профилактикалық медициналық тексеріс барысында, медициналық бөлімге амбулаторлық қаралу, созылмалы аурулары бар адамдарды диспансерлік қадағалау кезінде жүзеге асырылады.
43. ТМ-де ұсталатын адамдарды айыппұл изоляторына, камералық үлгідегі үй-жайға, тәртіптік изоляторға (бұдан әрі - АИ, КҮҮ, тәртіптік изолятор), жеке камераға орналастырмас бұрын оны жоғарыда аталған үй-жайларда ұстау мүмкіндігін анықтау мақсатында медициналық тексеру жүргізіледі. Оны денсаулық жағдайы бойынша қамауға алу мүмкіндігінің бар-жоғы туралы дәрігердің (фельдшердің) жазбаша қорытындысы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес қамауға алу туралы қаулыға қоса тіркеледі. ТМ-де ұсталатын адамдарды тексеруді жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, сондай-ақ егер онда қауіпті аурудың, уланудың, жарақаттанудың көрінетін белгілері болмаса, ол қамауға алынған сәттен бастап бір тәулік ішінде міндетті түрде медициналық тексеру жүргізе отырып, АИ-ға, КҮҮ-ға, тәртіптік изоляторға, жеке камераға орналастырылады.

44. При убытии из ИУ (перевод, освобождение, направление на лечение, убытие к основному месту отбывания наказания и прочее) осужденные проходят заключительный медицинский осмотр.
45. Время для амбулаторного приема в медицинских частях осужденных устанавливается распорядком дня ИУ, СИ.
46. Амбулаторный прием в медицинской части проводится в часы,установленные приказом ИУ, СИ, согласно графику приема амбулаторных больных. В ИУ для каждого отряда, смены или нескольких отрядов выделяется время амбулаторного приема. В СИ, тюрьмах и ИУ особого режима амбулаторный прием проводится врачами (фельдшерами) в режимных корпусах в специально оборудованных помещениях по предварительной записи, произведенной фельдшером (в исключительных случаях - старшим по корпусу).
В СИ, тюрьмах и ИУ особого режима больные выводятся на прием к врачу (фельдшеру) или выполнение процедур покамерно, индивидуально или группами по 3-5 человек.
47. В каждом отряде ИУ должен быть журнал предварительной записи на прием к врачу согласно приложению 8 к настоящим Правилам, который ведет начальник отряда. В СИ журнал ведет фельдшер корпуса. Журнал предварительной записи перед началом амбулаторного приема передается в медицинскую часть. После приема журнал возвращается указанным лицам.
Прием без записи в журнале проводится только в экстренных случаях.
48. В СИ, тюрьмах, ИУ особого режима фельдшер, совместно со старшим по корпусу, ежедневно проверяет санитарное состояние камер, путем обхода их после вывода лиц, содержащихся в ИУ, СИ на прогулку или санитарную обработку.
Для оказания неотложной медицинской помощи лицо, нуждающееся в ней, выводится в корпусную амбулаторию. Фельдшер делает соответствующие назначения в установленном для него объеме или производит запись больных на прием к врачу. О больных, нуждающихся в неотложной медицинской помощи, ЛПУ извещается через дежурных контролеров.
49. Лицам, содержащимся в ШИЗО, ДИЗО, ПКТ, а также в одиночных камерах СИ, тюрем и ИУ особого режима, медицинская помощь оказывается на месте медработниками при ежедневной проверке санитарного состояния этих помещений, результаты которой регистрируются в журнале оказания медицинской помощи согласно приложению 9 к настоящим Правилам. В случаях, когда отмечается тяжелое состояние здоровья лиц, содержащихся в указанных помещениях, медработник принимает меры к срочному переводу таких лиц в медицинскую часть.
50. Медицинский работник до начала амбулаторного приема подбирает медицинские карты амбулаторного пациента из записанных в журнале предварительной записи на амбулаторный прием. Кратко опрашивает больных для выяснения их жалоб, производит сбор анамнестических данных; антропометрические измерения (рост, масса тела); измерение артериального давления и определяет очередность их направления к врачу.
Медицинский работник при проведении сортировки особое внимание обращает на больных с повышенной температурой тела, острыми болями в животе, приступами стенокардии, желтухой и выраженной общей слабостью.

44. ТМ-нен шыққан кезде (ауысу, босатылу, емдеуге жіберу, жазасын өтеудің негізгі орнына кету және өзгелер) сотталғандар қорытынды медициналық тексеруден өтеді.
45. Медициналық бөлімдерде сотталғандарды амбулаторлық қабылдауға арналған уақыт ТМ, ТИ күн тәртібімен белгіленеді.
46. Медициналық бөлімде амбулаторлық қабылдау амбулаторлық науқастарды қабылдау кестесіне сәйкес ТМ, ТИ бұйрығымен белгіленген уақытта өткізіледі. ТМ-де әрбір жасақ, ауысым немесе бірнеше жасақ үшін амбулаторлық қабылдау уақыты бөлінеді. ТИ, түрмелерде және ерекше режимдегі ТМ-де амбулаторлық қабылдау фельдшер жүргізген алдын ала жазылу бойынша режимдік корпустардағы арнайы жабдықталған үй-жайларда дәрігерлер (фельдшерлер) (ерекше жағдайларда - корпус бойынша бақылаушы) жүргізеді.
ТИ-де, түрмелерде, ерекше режимдегі ТМ-де науқастар дәрігерге (фельдшерге) қабылдауына немесе ем-шара жүргізуге камера бойынша, жеке немесе 3-5 адамнан тұратын топпен шығарылады.
47. ТМ-нің әрбір жасағында осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес дәрігерге қабылдауға жазылу журналы болуы тиіс, оны жасақ бастығы жүргізеді. ТИ-да журналды корпус фельдшері жүргізеді. Амбулаторлық қабылдауға дейін алдын ала жазылу журналы медицина бөліміне беріледі. Қабылдаған соң журнал көрсетілген адамдарға қайтарылады.
Журналға жазбай қабылдау тек шұғыл жағдайларда ғана жүргізіледі.
48. ТИ-де, түрмелерде, ерекше режимдегі ТМ-де фельдшер корпус бойынша бақылаушымен бірлесіп, ТИ, ТМ ұсталатын адамадарды серуендеуге немесе санитарлық өңдеуге шығарған уақытта камераларды аралау арқылы олардың санитарлық жай-күйін күн сайын тексереді.
Шұғыл медициналық көмек көрсету үшін көмекке мұқтаж адам корпустық амбулаторияға шығарылады. Фельдшер оған белгіленген көлемде тиісті тағайындаулар жасайды немесе науқастарды дәрігердің қабылдауына жазады. Шұғыл көмекке мұқтаж науқастар туралы ЕПМ кезекші бақылаушылар арқылы хабарланады.
49. АИ-да, тәртіптік изоляторда, КҮҮ-да, сондай-ақ ТИ-дің жеке камераларында, түрмелер мен ерекше режимдегі ТМ-де ұсталатын адамдарға медициналық көмекті медицина қызметкерлері осы үй-жайлардың санитарлық жай-күйін күнделікті тексеру кезінде сол жерде көрсетеді, олардың нәтижелері осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес медициналық көмек журналына тіркеледі. Көрсетілген үй-жайларда ұсталатын адамдардың денсаулық жағдайы нашарлағаны байқалса, медицина қызметкері осындай науқастарды жедел түрде медициналық бөлімге ауыстыру бойынша шаралар қабылдайды.
50. Медицина қызметкері амбулаторлық қабылдауға дейін дәрігерге алдын ала жазылу журналына жазылған амбулаторлық пациенттің медициналық картасын іріктейді. Науқастардың шағымдарын анықтау үшін қысқаша жауап алады, анамнестикалық деректерді жинауды, антропометрикалық өлшеулерді (бойы, денесінің салмағы) жүргізеді және оларды дәрігерге жіберу кезегін айқындайды.
Іріктеуді өткізген кезде медицина қызметкері дене қызуының жоғарылаған, жалпы әлсіздігі және сары аурумен, іштегі өткір аурулармен ауырған науқасқа ерекше назар аударады.

51. После осмотра больного врач кратко и разборчиво заносит в медицинскую карту амбулаторного пациента дату приема, жалобы, данные объективного обследования, диагноз, назначения, делает заключение о необходимости освобождения от работы и подписывается с указанием фамилии и инициалов.
52. В сложных случаях установления и дифференциации диагноза заболевания и выработки тактики лечения больные должны осматриваться комиссионно или направляться на консультацию к врачам-специалистам.
Для консультации привлекаются врачи-специалисты ЛПУ, а также врачи-специалисты медицинских организаций на договорной основе в установленном порядке.
53. В журнале предварительной записи на амбулаторный прием врач или фельдшер записывает диагноз, заключение об освобождении от работы или нарядов, дату повторной явки к врачу. На каждый случай освобождения заполняется талон регистрации причин временной нетрудоспособности.
54. Заключение на частичное или полное освобождение от нарядов и работы дается врачом, а в случае отсутствия врача - фельдшером не более чем на трое суток. Продление освобождения осуществляется врачебно-консультативной комиссией (далее - ВКК). Заключения ВКК фиксируются в журнале проведения ВКК согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Списки амбулаторно освобожденных лиц медицинская часть передает дежурному помощнику руководителя ИУ.
55. В медицинской карте амбулаторного пациента делаются записи обо всех медицинских осмотрах медицинскими работниками, назначениях и манипуляциях, независимо от места их проведения (ШИЗО, ДИЗО, ПКТ, камере).
56. Медицинские карты амбулаторного пациента, справки об освобождении от работы, листы назначений, другие медицинские документы на руки больному не выдаются. Хранятся в алфавитном порядке или по подразделениям в медицинской части, в шкафах в закрывающихся на замок помещениях. Помещения должны опечатываться. Вместе с медицинскими картами амбулаторного пациента хранятся журналы регистрации амбулаторных больных.
57. Медикаменты больному на руки не выдаются, прием лекарственных средств производится в присутствии медицинского работника.
Исключение могут составлять ненаркотические препараты, назначаемые при заболеваниях, нуждающихся в непрерывном поддерживающем лечении (ишемическая болезнь сердца со стенокардией напряжения и покоя, гипертоническая болезнь со стойким повышением артериального давления, сахарный диабет, бронхиальная астма). Решение вопроса о выделении этих препаратов на сутки приема на руки больному принимается руководителем медицинской части в индивидуальном порядке в соответствии с назначением врача, оформляется специальное разрешение, утверждаемое руководителем ИУ, СИ, и передается в дежурную часть.

51. Дәрігер науқасты тексеріп болғаннан соң амбулаторлық пациенттің медициналық картасына қысқаша және түсінікті етіп науқастың шағымдарын, қабылдау күнін, диагнозын, объективтік қарау деректерін, тағайындаулар жазады, жұмыстан босату қажеттілігі туралы қорытынды жасап, аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
52. Аурудың диагнозын анықтау мен саралауды және емдеу тактикасын әзірлеудің қиын жағдайларында науқастар комиссиялық түрде тексерілуі немесе дәрігер-мамандардың консультацияларына жіберілуі тиіс.
Консультация үшін ЕПМ дәрігер мамандары, сондай-ақ шарттық негізде белгіленген тәртіппен медициналық ұйымдардың дәрігер мамандары жұмылдырылады.
53. Амбулаториялық қабылдауға алдын ала жазылу журналына дәрігер немесе фельдшер диагнозды, жұмыстан немесе нарядтардан босату туралы қорытындыны жазады немесе дәрігерге қайта келу күнін жазады. Босатудың әрбір жағдайына уақтылы еңбекке жарамсыздығының тіркеу себептерінің талоны толтырылады.
54. Жұмыстан және жасақтан толық немесе ішінара босату туралы қорытындыны дәрігер береді, ал дәрігер болмаған жағдайда фельдшер үш тәуліктен аспайтын мерзімге береді. Босатуды ұзартуды дәрігерлік-консультативтік комиссия (бұдан әрі - ДКК) жүзеге асырады. ДКК қорытындысы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес ДКК-ні өткізу журналында тіркеледі.
Амбулаториялық босатылған адамдардың тізімін медициналық бөлім ТМ басшысының кезекші көмекшісіне тапсырады.
55. Амбулаторлық пациенттің медициналық картасында медицина қызметкерлерінің барлық медициналық тексерулері мен тағайындаулары, іс-әрекеттері туралы олардың өту орнына қарамастан (АИ, тәртіптік изолятор, камерада), жазбалар жазылады.
56. Амбулаторлық пациенттің медициналық картасы, жұмыстан босату туралы анықтамалар, тағайындаулар парағы, басқа да медициналық құжаттар науқастың қолына берілмейді. Алфавиттік тәртіппен немесе медициналық бөлімнің бөлімшелерінде, құлыппен жабылатын бөлмелердегі шкафтарда сақталады. Үй-жайлар мөрленуі тиіс. Науқастың медициналық амбулаторлық карталарымен бірге амбулаторлық науқастардың тіркеу журналдары да сақталады.
57. Дәрі-дәрмектер науқастың қолына берілмейді, дәрілік заттарды ішу медицина қызметкерінің қатысуымен жүргізіледі.
Ерекше жағдайларды құрамында есірткі заттары жоқ, емдеуді қажет ететін аурулар құрауы мүмкін (бронхиальдық астма, қант диабеті, артериалдық қызуының көтерілген гипертоникалық аурулары, жүрек ауруының көтерілуі және ишемиялық ауру). Науқасқа осы препараттарды бөлу туралы мәселені медициналық бөлімнің басшысы дәрігердің тағайындауымен жеке тәртіппен шешеді, мекеме басшысы бекітетін арнайы рұқсат ресімделеді және кезекші бөлімге тапсырылады.

58. Лечебные процедуры амбулаторным больным проводятся медицинской частью в течение дня в установленные часы.
59. При направлении больного на рентгенологическое, лабораторное и другое исследование, на прием к специалисту, а также на процедуры, которые не могут быть выполнены в медицинской части, медицинскую карту амбулаторного пациента выдают лицу, сопровождающему больного.
В медицинской карте амбулаторного пациента должны быть указаны данные проведенных в медицинской части обследований, предполагаемый диагноз и причины направления.
60. Амбулаторное лечение, проводимое осужденным, должно соответствовать протоколам диагностики и лечения по ПМСП.
61. Амбулаторному лечению продолжительностью не более 14-15 дней подлежат больные, не требующие по характеру заболевания (травмы) сложных методов диагностики и лечения (ушибы, дистрозии, абсцессы поверхностные и прочее). Объем диагностических мероприятий в отношении хирургических больных определяется возможностью обеспечить в условиях медицинской части лабораторное, рентгенологическое и другие специальные методы исследования.
62. Профилактический медицинский осмотр проводится один раз в год. Осужденные, содержащиеся в ИУ особого режима или в тюрьме (при камерном содержании), и несовершеннолетние в воспитательных колониях подлежат осмотру два раза в год.
63. График проведения профилактических медицинских осмотров утверждается руководителем ИУ, СИ. В соответствии с графиком, руководитель медицинской части организует осмотр лиц, содержащихся в ИУ силами врачей ЛПУ в ИУ. В осмотре обязательно принимают участие терапевт, фтизиатр, психиатр, стоматолог (зубной врач), а также врачи медицинских организаций (по согласованию).
64. Прибытие лиц, содержащихся в ИУ, СИ в медицинскую часть обеспечивает начальник отряда (старший по корпусу).
65. В ходе медицинских осмотров проводится: сбор анамнестических данных; антропометрическое исследование (рост, масса тела); гинекологический осмотр женщин с взятием мазка для цитологического исследования, у девушек - пальцевое исследование через прямую кишку (по показаниям); определение остроты зрения и слуха; анализ крови (определение скорости оседания эритроцитов (далее - СОЭ), гемоглобина, лейкоцитов, сахар крови по показаниям); исследование общего анализа мочи; электрокардиография (далее - ЭКГ) (с 15 лет - 1 раз в 3 года, с 30 лет - ежегодно); флюорография (рентгенография) органов грудной клетки - 2 раза в год; женщинам - пальпаторное исследование молочных желез; пальцевое исследование прямой кишки; осмотр врачом-терапевтом, фтизиатром, психиатром, стоматологом (зубным врачом); осмотр врачами других специальностей (по показаниям).
Результаты профилактического осмотра вносятся в медицинскую карту амбулаторного пациента.

58. Амбулаторлық науқастардың емдеу рәсімдерін күн ішінде белгіленген сағатта медициналық бөлім жүргізеді.
59. Науқасты рентгенологиялық, зертханалық және басқа зерттеулерге, маман қабылдауына, сондай-ақ медициналық бөлімде орындала алмайтын рәсімдерге жіберген кезде амбулаторлық пациенттің медициналық картасын науқасқа ілесіп жүретін адамға беріледі.
Амбулаторлық пациенттің медициналық картасында медициналық бөлімде жүргізілген тексеріс мәліметтері, болжамдаған диагнозы және жолданған себептері көрсетілуі тиіс.
60. Сотталғандармен өткізетін амбулаторлық емдеу БМСК емдеу және диагностикалық хаттамаларына сәйкес болуы тиіс.
61. Ұзақтығы 14-15 күн амбулаторлық емдеуге ауру сипаттамасы бойынша диагностикалау мен емдеудің (дистрозия, жарақаттар, абсцесстер және басқалар) күрделі әдістерін қажет етпейтін науқастар жатады. Хирургиялық науқастарға қатысты диагностикалық іс-шаралардың көлемі медициналық бөлім жағдайларында зертханалық, рентгендік және зерттеудің басқа да арнайы әдістерін қамтамасыз ету мүмкіндігімен айқындалады.
62. Профилактикалық медициналық тексеру жылына бір рет өткізіледі. Ерекше режимдегі түзеу мекемелерінде немесе түрмеде ұсталатын сотталғандар (камерада ұсталған кезде) және кәмелетке толмағандар жылына екі рет тексерілуге жатады.
63. Профилактикалық медициналық тексеруді өткізу кестесін ТМ, ТИ басшысы бекітеді. Кестеге сәйкес медициналық бөлім басшысы ТМ-де ЕПМ дәрігерлерінің күштерімен ТМ-де ұсталатын адамдардың тексеруін ұйымдастырады. Тексеруде терапевт, фризиатр, психиатр, стоматолог (тіс дәрігері), сондай-ақ медициналық ұйымдардың дәрігерлері келісім бойынша міндетті түрде қатысады.
64. ТМ, ТИ-де ұсталатын адамдарды медициналық бөлімге келуін жасақ бастығы (корпус бойынша аға) қамтамасыз етеді.
65. Медициналық тексерулер кезінде: анамнестикалық деректерді жинау; антропометрикалық зерттеулер (бойы, денесінің салмағы); цитологиялық зерттеу үшін әйелдерден жағынды алумен гинекологиялық тексеру, қыздарда - тік ішек арқылы саусақтық зерттеу (көрсеткіш бойынша); есту қабілетінің және көру мүшесінің өткірлігін анықтау; қан талдауы (эритроциттің жылдамдығын анықтау (бұдан әрі - ЭЖА); гемоглобиннің, лейкоциттің, қант қанының көрсеткіштері; зәр талдауының жалпы зерттеулері; электрокардиография (бұдан әрі - ЭКГ) (15 жастан бастап - 3 жылда 1 рет, 30 жастан бастап - жыл сайын); флюорография (рентгенография) өкпе қуысының органдары - жылына 2 рет; әйелдерге - өкпе қуыстарының пальпаторлық зерттеуі; тік ішекті саусақпен зерттеу; дәрігер-терапевттің, фтизиатрдың, психиатрдың, стоматологтың (тіс дәрігерімен) тексеруі; басқа да мамандықтардың (көрсетулер бойынша), дәрігерлердің тексеруі жүргізіледі.
Профилактикалық тексеру нәтижелері амбулаторлық пациенттің медициналық картасына енгізіледі.

66. Медицинское обеспечение осуществляется путем:
медицинского осмотра при поступлении лиц, содержащихся в ИУ, СИ, в учреждения с целью выявления инфекционных, паразитарных и других острых заболеваний;
предварительного и периодического медицинского осмотра при направлении на работу, с целью предотвращения инфекционных и паразитарных заболеваний;
проведения медицинских осмотров: ежегодных профилактических, целевых, при убытии из учреждения, с целью обеспечения динамического наблюдения за состоянием здоровья, своевременного установления начальных признаков заболеваний, предупреждения и нераспространения общих, инфекционных и паразитарных заболеваний;
диспансерного наблюдения за больными с нозологическими формами по схемам согласно приложениям 456 к настоящим Правилам;
систематической проверки выполнения рекомендаций ВКК по правильному трудоиспользованию инвалидов и лиц с ограниченной трудоспособностью, а также рекомендаций лечебно-профилактических учреждений по проведению лечебно-профилактических мероприятий среди хронических больных.
67. В целях охраны здоровья осужденных, предотвращения инфекционных и паразитарных заболеваний необходимо проводить обязательные периодические медицинские осмотры лиц, направляемых для работы на объекты питания, водопровода, в медицинские части, больницы, родильные отделения, Дома ребенка. Для прохождения медицинского осмотра выдается направление.
68. Медицинские осмотры включают в себя: осмотр терапевтом, дерматовенерологом, обследование на туберкулез, носительство возбудителей кишечных инфекций, гельминтозов, венерические и заразные кожные заболевания, в отдельных случаях стоматологом и отоларингологом в соответствии с кратностью и объемом проведения обязательных предварительных при поступлении на работу и периодических медицинских осмотров. При проведении медицинских осмотров:
1) врач-терапевт осуществляет:
сбор анамнеза, особенно в отношении перенесенных инфекционных заболеваний; проведение обследования состояния внутренних органов;
выдачу направления на общеклинические лабораторные анализы и флюорографическое обследование. При наличии в анамнезе перенесенных кишечных заболеваний указывает об этом в сопроводительном документе для проведения контрольного лабораторного исследования;
2) врач-дерматовенеролог осуществляет:
тщательный осмотр кожных, волосяных покровов, ногтевых пластинок, видимых слизистых, в том числе в области гениталий с помощью зеркал (у женщин);
пальпацию региональных лимфатических узлов; забор материала из уретры (у мужчин соскобом), цервикального канала и заднего свода влагалища, а по показаниям - и из прямой кишки на наличие гонококка, трихомонады и других патогенных микроорганизмов;
исследование крови на сифилис (микрореакции);
по показаниям - исследование на наличие грибковых заболеваний гладкой кожи, волос, ногтевых пластин, а также чесотки;

66. Медициналық қамтамасыз ету:
ТМ, ТИ-да ұсталатын адамдардың мекемеге түскен кезде, жұқпалы, паразиттік және басқа да созылмалы ауруларды анықтау мақсатында медициналық қарау;
жұқпалы және паразиттік аурулардың алдын алу мақсатында жұмысқа жіберу кезінде алғашқы және мерзімді медициналық қарау;
медициналық тексеруді өткізу: денсаулық жағдайына динамикалық қадағалауды қамтамасыз ету, ауру белгілерін уақтылы анықтау үшін, жұқпалы және паразиттік аурулардың алдын алу және тарауына жол бермеу мақсатында мекемеден кетер кезде профилактикалық, нысаналы тексеру;
осы Қағидаларға 456-қосымшаларға сәйкес нозологиялық нысандағы аурулары бар адамдарға диспансерлік бақылау жүргізу;
мүгедектерді және еңбекке жарамдылығы шектелген адамдарды еңбекке дұрыс пайдалану бойынша ДКК ұсыныстарының орындалуын, сондай-ақ созылмалы науқастардың арасында емдеу мекемелерінің ұсыныстарына сәйкес іс-шараларының жүргізілуіне жүйелік тексеру жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
67. Сотталғандардың денсаулығын сақтау, тамақтану, су жүргізу объектілеріне медициналық бөлімдерге, босану бөлімдеріне, Балалар үйіне, ауруханаларға паразитарлық және жұқпалы ауруларды жою мақсатында, жұмысқа жіберілген адамдар міндетті түрде мезгілді медициналық зерттеуден өтуі тиіс. Медициналық тексерістен өтуге жолдама беріледі.
68. Медициналық тексерулер: терапевт және дерматовенерологпен тексеруді, туберкулезге тексеруді, ішек таяқшасының қоздырғышын тасымалдаушыға тексеру, гельминтоздарға, венерологиялық, жұқпалы тері ауруларына тексеруді, кейбір жағдайларда жұмысқа орналасар алдында, міндетті түрде алғашқы өткізу көлемі және қысқалығына сәйкес отоларингологтың және стоматологтың медициналық тексерулерді жатқызады. Медициналық тексерулерді жүргізген кезде:
1) дәрігер-терапевт:
анамнезді жинауды, әсіресе ауырған жұқпалы ауруларға қатысты; ішкі органдары жағдайының зерттеуін өткізуді;
жалпы клиникалық зертханалық талдауларды және флюорографиялық тексеруге жолдама беруді жүзеге асырады. Анамнезінде ішек ауруы болған жағдайда, зертханалық бақылау зерттеулерін өткізу үшін ілеспе құжатта бұл туралы көрсетеді;
2) дәрігер-дерматовенеролог:
тері, шаштың үстін мұқият қарауды, тырнақ пластинкаларын, көрінген шырыштар, оның ішінде гениталияны айнаның (әйелдерде) көмегімен қарауды;
лимфатикалық түйінін сипап қарауды; уретрадан материал жинауды (ер кісілерде) және де артқы қынаптан, цервикальдық каналдан жинауды, ал көрсеткіштер бойынша - тік ішектен гонококктың болуы, трихомонадтың және басқа да патогендік микроағзаның бар болуын;
сифилиске қан тапсыруды (микрореакциялар);
көрсеткіштер бойынша - жұмсақ терінің, шаштың, тырнақтағы пластинкалардың ауруларының бар болуын зерттеу, сондай-ақ қышыманы зерттеуді жүзеге асырады;

3) врач-стоматолог осуществляет:
тщательный осмотр состояния красной каймы губ, полости рта, пародонта на наличие кариеса, неудаленных корней, свищевых ходов, пародонтита и пародонтоза;
4) врач-отоларинголог осуществляет:
риноскопию, фарингоскопию, ларингоскопию, обратив особое внимание на состояние слизистых оболочек и наличие воспалительных процессов.
69. Лабораторные исследования на бактерионосительство проводятся в лабораториях санитарно-эпидемиологических служб на наличие гельминтозов - в клинико-диагностических лабораториях лечебно-профилактических учреждений. Лабораторные исследования на наличие сифилиса (экспресс-метод), гонореи, трихомониаза и заболеваний мочеполовых органов (мазки), на грибковые заболевания, чесотку (нативные препараты) проводятся в лабораториях медицинской организации территориального органа здравоохранения.
70. По окончании всех необходимых видов медицинского обследования и при отсутствии противопоказаний врачи-специалисты дают заключение и ставят отметку «допуск к работе» в личной медицинской книжке установленного образца, утвержденного Правительством Республики Казахстан. В случае диагностирования перечисленных в пункте 71 настоящих Правил заболеваний и бактерионосительства, препятствующих работе на объектах учреждений, они должны сообщить об этом в подразделения государственного санитарно-эпидемиологического надзора территориального органа уголовно-исполнительной системы (далее - ПГСЭН) и направить больного для лечения в соответствующее лечебно-профилактическое учреждение.
71. Не допускаются к работе лица при наличии у них следующих заболеваний и бактерионосительства: брюшного тифа, паратифов, сальмонеллеза, дизентерии, гименолепидоза, энтеробиоза, сифилиса (все формы); гонореи (все формы), лепры, заразных кожных заболеваний: чесотки, стригущего лишая (трихофитии и микроспории волосистой части головы, гладкой кожи и ногтей), парши, актиномикоза с изъязвлением или свищами на открытых частях тела, заразные и деструктивные формы туберкулеза легких, внелегочный туберкулез с наличием свищей, бактериоурии, туберкулезной волчанки лица и рук.
72. Допуск к работе больных незаразными кожными заболеваниями (псориаз, экзема, аллергические дерматиты) решается врачами, проводящими медицинские осмотры, в зависимости от состояния здоровья и места работы больного.
Администрация ИУ, СИ обеспечивает своевременное прохождение работниками обязательных периодических медицинских осмотров в соответствии с планом-графиком, который утверждается руководством ИУ, СИ.
У каждого работника, подлежащего медицинскому осмотру, должна быть личная медицинская книжка (далее - медкнижка), приобретаемая за свой счет.
Медкнижки работников по прохождению медицинского осмотра хранятся в медицинской части ИУ, СИ.
Лица, не прошедшие медицинский осмотр в 10-дневный срок с момента получения направления, к работе не допускаются.
Ответственность за прием и пребывание на работе лиц, не прошедших медицинские осмотры, а также нарушающих сроки, порядок их прохождения, возлагается на руководителя ИУ, СИ.
С лицами, направляемыми на работу в хозяйственную обслугу, проводятся специальные занятия по санитарно-техническому минимуму со сдачей зачетов, о чем делается соответствующая запись в медкнижке.
Лица, выделяемые на временную работу на пищеблок (суточный наряд), подвергаются обязательному телесному осмотру и могут выполнять работу, не связанную с приготовлением и раздачей пищи, мытьем столовой и кухонной посуды, инвентаря и оборудования.
Осужденные, занятые на вредных производствах, подлежат периодическим медицинским осмотрам.

3) дәрігер-стоматолог:
тіс жиегінің қызарған күйін, ауыз қуысын, тіс жегі, бар болған парадонтын, жұлдырмаған түптерін, ысқырған жолдарын, парадонтитті және парадонтозды мұқият қарауды жүзеге асырады;
4) дәрігер-отоларинголог:
риноскопияны, ларингоскопияны, фарингоскопияны өткізуді, қабыну процестерінің бар болуына және шырышты қабықтардың жағдайына ерекше назар аударуды жүзеге асырады.
69. Бактерия тасымалдаушыға зертханалық зерттеулер санитарлық-эпидемиологиялық қызметтердің зертханасында гельминтоздың бар-жоғы емдеу-профилактикалық мекемелерінің клиникалық-диагностикалық зертханаларында өткізіледі. Зәр-жыныстық органдарының аурулары және трихомониаздың, гонореяның, сифилистің (шұғыл әдіс) бар болуы, қышыма, таз ауруларына зертханалық зерттеулер емханалардың зертханаларында өту қажет.
70. Медициналық зерттеудің қажетті барлық түрлері аяқталған соң және дәрігер-мамандардың қарсы көрсетулері болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен белгіленген үлгідегі жеке медициналық кітапшада «жұмысқа жіберу» туралы белгі қойылады. Осы Қағидалардың 71-тармағында көрсетілген мекеменің аумақтарында жұмысына кедергі келтіретін, аурулар мен бактерия тасымалдаушылар диагностикалаған жағдайда, қылмыстық-атқару жүйесінің аумақтық органының мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесіне (бұдан әрі - МСЭҚБ) бұл туралы хабарлауға және науқасты емдеу үшін тиісті емдеу-профилактикалық мекемеге жіберуі тиіс.
71. Жұмысқа бактериялық және іш сүзегі, паратифі, сальмонеллезі, дизентериясы; гименолепидозы, энтеробиозы, сифилисі (барлық түрлері); гонорея (барлық түрлері); алапестері; жұқпалы тері аурулары: қышыма, теміреткі, (бастың шаш бөлігі, жұмсақ терісі мен тырнақтардың трихофитиялары және микроспорнялары) дененің ашық жерлеріндегі ақаулардың немесе актиномикозды анықтайтын; өкпе туберкулезінің деструктивтік және жұқпалы түрлері; ақаулары бар өкпе сыртындағы туберкулез, бактерияурия, бет және қолдың жөгі дерттері бар адамдар жіберілмейді.
72. Жұқпалы емес тері ауруларымен (псориаз, экзема, аллергиялық дерматиттер) ауыратын науқастарды жұмысқа жіберуді науқастың денсаулық жағдайы мен жұмыс орнына байланысты медициналық тексеруді жүргізетін дәрігер шешеді.
ТМ, ТИ әкімшілігі мекеменің басшылығы бекіткен жоспар-кестеге сәйкес жұмысшылардың міндетті түрде уақытылы мерзімді медициналық тексеруден өтуін қамтамасыз етуге міндетті.
Медициналық тексеруге жататын әрбір жұмыскердің өзінің есебіне сатып алынған жеке медициналық кітапшасы (бұдан әрі - медициналық кітапша) болуы тиіс.
Жұмыскерлердің медициналық кітапшалары тексеруден өтіп болғаннан соң ТМ, ТИ медицина бөлімінде сақталады.
Жолдаманы алған уақыттан бастап 10 күн ішінде медициналық тексеруден өтпеген адамдар жұмысқа жіберілмейді.
Медициналық тексеруден өтпеген, сондай-ақ оларды өту мерзімін, тәртібін бұзған адамдарды жұмысқа қабылдағаны үшін жауапкершілік ТМ, ТИ басшысына жүктеледі.
Шаруашылық қызмет көрсету жұмысына жіберілетін адамдармен, сынақ тапсырумен бірге, санитарлық-техникалық минимум бойынша медициналық кітапшадағы жазбаға сәйкес арнайы сабақтар жүргізіледі.
Тамақ бөліміне уақытша жұмыс істеуге бөлінген адамдар (тәуліктік жасақ), міндетті түрде дене тексеруінен өтеді және құрал-жабдықтардың және мүкәммалдың, асхана және ас үйінің ыдыстарын жууға, тамақты таратуға және дайындаудан басқа жұмыстарды орындауға жіберіледі.
Зиянды өндірісте жұмыс істейтін сотталғандар мерзімдік медициналық тексерістерден өтуге жатады.

73. Для серологических обследований на сифилис, брюшной тиф забор крови осуществляется из пальца рук, забор крови из вены запрещается. При обследовании на гонорею проводится бактериоскопия 2 мазков, взятых из мочеиспускательного канала (у мужчин по показаниям) и шейки матки, заднего свода влагалища и прямой кишки и окрашенных метиленовым синим или бриллиантовым зеленым и при необходимости по Грамму.
3.2. Лечебно-профилактическая помощь в воспитательных колониях
74. В период пребывания в СИ все несовершеннолетние подвергаются обследованию на дифтерийное носительство и гельминтоносительство. При положительных результатах бактериологического исследования в отношении бактериовыделителей проводится полный комплекс лечебно-профилактических и противоэпидемических мероприятий. Несовершеннолетним, у которых выявлены гельминты, проводится дегельминтизация, которая может быть прервана при этапировании и завершена в ИУ. По показаниям осуществляются прививки вакциной АДС-М.
Профилактическое обследование органов грудной клетки у несовершеннолетних проводится только флюорографически.
75. Руководитель медицинской части, входящий в состав комиссии, принимающий вновь поступающих осужденных несовершеннолетних, дает рекомендации по рациональному трудоустройству, направлению на профессиональное и общеобразовательное обучение.
Одновременно выявляются лица, нуждающиеся в лечении и психопрофилактике у врача-психиатра или воспитательно-психологическом воздействии психолога совместно с воспитателем.
76. Два раза в год всем осужденным несовершеннолетним ИУ проводят углубленные врачебные осмотры с антропометрическими измерениями, взвешиванием и лабораторными исследованиями, а также флюорографическим обследованием. На основании данных о состоянии здоровья и физической подготовленности несовершеннолетних распределяют для занятий физической культурой на группы: основную, подготовительную, специальную и инвалидов.
По мере улучшения состояния здоровья их переводят из одной группы в другую.
77. Медицинские работники ИУ проводят отбор осужденных несовершеннолетних, нуждающихся по состоянию здоровья в оздоровительном режиме, медицинском наблюдении и усиленном питании, в оздоровительные группы, создаваемые при стационарах медицинских частей.
В оздоровительные группы направляются несовершеннолетние: физически ослабленные и имеющие вес ниже нормы; перенесшие различные тяжелые заболевания, травмы, хирургические операции; имеющие отклонения в состоянии здоровья стойкого характера, отнесенные к специальной группе учета и подлежащие постоянному диспансерному наблюдению. Руководитель медицинской части составляет список лиц, зачисляемых в оздоровительную группу, и утверждает его у руководителя ИУ. Срок пребывания в оздоровительной группе определяется врачом и составляет до 30 дней. При наличии медицинских показаний он может продлеваться. На этот период осужденные несовершеннолетние содержатся в стационаре медицинской части. Режим дня им определяет руководитель медицинской части. Они могут посещать школу, а трудовое использование их осуществляется по типу трудовой терапии. Проводятся занятия по лечебной и физической культуре под контролем медицинского работника.
В медицинских картах амбулаторного пациента этой категории лиц производятся соответствующие записи, отражающие контроль веса, режим дня, медикаментозную и витаминотерапию, лечебную физкультуру, трудовое использование.

73. Сифилиске, іш сүзегіне серологиялық зерттеу жүргізу үшін қан қол саусағынан алынады, көк тамырдан қан алуға тыйым салынады. Гонореяға тексерген кезде, дәретшығаратын каналдан (еркектерден көрсеткішке сәйкес) және жатыр мойнынан, қынаптың арт жағынан және тік ішектен алынған және метилен көк немесе брилянтты жасылмен және қажет болған жағдайда Граммен боялған 2 жағынды бактериоскопиялық әдіспен тексеріледі.
3.2. Тәрбие колонияларындағы емдеу-профилактикалық көмек
74. ТМ-де болған кезеңде барлық кәмелетке толмағандар дифтерия тасушы және гельминт тасушыға тексеріледі. Бактериологиялық зерттеудің нәтижелері оң болған жағдайда бактерия бөлушілерге қатысты емдеу-профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шаралардың толық кешені жүргізіледі. Гельминт анықталған жасөспірімдерге этаптау кезінде үзілу және ТМ-де аяқталуы мүмкін гельминтті жою жүргізіледі. Көрсеткіштер бойынша АДС-М вакцинасымен егу жүзеге асырылады.
Кәмелетке толмағандардың кеуде қуысы органын профилактикалық тексеру тек флюорографиялық әдіспен жүргізіледі.
75. Комиссия құрамына кіретін, жаңадан келіп түскен сотталған кәмелетке толмағандарды қабылдайтын медициналық бөлім басшысы ұтымды жұмысқа орналастыру жөніндегі ұсынымдарды, кәсіптік және жалпы білім алуға жолдама береді.
Сонымен бірге дәрігер-психиатрда емделуді және психопрофилактиканы немесе тәрбиешімен бірге психиатр тәрбие-психологиялық әсер етуді қажет ететіндер анықталады.
76. Жылына екі рет ТМ-ның барлық тәрбиеленушілеріне антропометриялық өлшеуішімен, салмақ өлшеуімен, зертханалық зерттеуімен, сондай-ақ флюорографиялық тексерісімен тереңдетілген дәрігерлік тексеріс жүргізіледі. Тәрбиеленушілердің физикалық дайындығын және денсаулық жағдайы туралы мәліметтер негізінде дене тәрбиесі сабағы үшін: негізгі, дайындық, арнайы және мүгедектер тобына бөледі.
Денсаулық жағдайы жақсарған жағдайда, оларды бір топтан басқа топқа ауыстырады.
77. ТМ-нің медициналық қызметкерлері денсаулық жағдайы бойынша сауықтыру режимін, медициналық бақылауды және күшейтілген тамақтануды, медициналық бөлімнің стационарында құрылатын сауықтыру тобын қажет ететін жасөспірімдерге іріктеу жүргізеді.
Сауықтыру топтарына: дене бітімі жағынан әлсіз және салмағы нормадан төмен; әр түрлі ауыр аурулармен ауырған, сынған, хирургиялық операциядан өткен; денсаулық жағдайында тұрақты сипатты олқылықтары бар, есепке алудың арнайы тобына және диспансерлік бақылауға жататын жасөспірімдер жіберіледі. Медициналық бөлім басшысы сауықтыру тобына жататын адамдар тізімін құрады, және оны ТМ басшысы бекітеді. Сауықтыру тобында болу мерзімін дәрігер белгілейді, ол 30 күнді құрайды. Медициналық көрсеткіш болған жағдайда ол ұзартылады. Сол кезеңде сотталғандар медициналық бөлім стационарында ұсталады. Оларға күн кестесін медициналық бөлім басшысы белгілейді. Олар мектепке бара алады, оларды еңбекте пайдалану еңбек терапиясының түрі бойынша жүзеге асырылады. Медициналық қызметкердің бақылауында емдеу және дене тәрбиесі бойынша сабақтар жүргізіледі.
Амбулаториялық пациенттің медициналық карталарында осы санаттағы адамдарға сәйкестендірілген салмақ, күн кестесі, медикаментозды және витаминотерапия, емдеу дене шынықтыруы, еңбекке пайдалануын бақылауы көрсетілетін жазулар жүргізіледі.

78. Для оказания специализированной медико-санитарной помощи осужденным несовершеннолетним проводятся:
закрепление воспитательных колоний по территориальности к областным, городским, центральным районным больницам для оказания квалифицированной консультативной и стационарной медицинской помощи осужденным несовершеннолетним;
оказание уполномоченным органом практической помощи в проведении два раз в год профилактических медицинских осмотров несовершеннолетних осужденных врачами-специалистами: отоларингологом, окулистом, невропатологом, хирургом, стоматологом, психиатром с выполнением необходимых лабораторных и функциональных исследований, а также двукратного флюорографического обследования;
обеспечение уполномоченным органом оказания консультативной и методической помощи в организации и осуществления диспансерного наблюдения за лицами с выявленными заболеваниями, обеспечение им лечебно-профилактических мероприятий в полном объеме, с участием врачей-специалистов: дерматовенеролога, фтизиатра, а также нарколога для проведения принудительного лечения подростков, больных хроническим алкоголизмом и наркоманией;
оказание практической помощи главными государственными санитарными врачами областей, городов и районов в организации и проведении противоэпидемических мероприятий по местонахождению воспитательных колоний;
оказание уполномоченным органом содействия в укомплектовании кадрами медицинских частей.
79. При наличии в штатах медицинской части подросткового врача-терапевта лечение больных проводится только с такими заболеваниями, лечение которых может быть завершено в течение двухнедельного срока пребывания в условиях стационара. Лица с заболеваниями, требующими более длительного срока стационарного лечения, подлежат направлению в ближайшую медицинскую организацию.
80. Все осужденные несовершеннолетние подлежат консультации врачом-психиатром во время пребывания в карантине.
Лечение больных наркоманией в условиях воспитательных колоний в обязательном порядке должно сочетаться с трудовым процессом, обучением в общеобразовательной школе под руководством персонала, подготовленного к работе и общению с наркоманами.
Вся работа с этой категорией осужденных несовершеннолетних проводится врачом-психиатром в тесном взаимодействии и деловом общении с воспитателем и психологом. Ими организуются комплексные мероприятия по пропаганде среди несовершеннолетних трезвого образа жизни, вредных последствий наркомании и путей ее профилактики.
3.3. Порядок осуществления медицинской помощи женщинам

78. Кәмелетке толмаған сотталғандарға мамандандырылған медициналық-санитарлық көмек көрсету үшін кәмелетке толмаған сотталғандарға білікті консультативтік және стационарлық медициналық көмек көрсету үшін облыстық, аудандық, орталық аудандық ауруханаға аумақтылығы бойынша орналастыру тәрбие колонияларын бекіту;
уәкілетті органның медициналық қызметтеріне дәрігер-мамандардың сотталған кәмелетке толмағандарға жылына екі рет профилактикалық медициналық: отоларинголог, көз дәрігері, невропатолог, хирург, тіс дәрігері, қажетті зертханалық және функционалдық тексерістерді орындайтын психиатр, сондай-ақ екі флюорографиялық тексерісіне практикалық көмек көрсету;
уәкілетті органның медициналық қызметтеріне ауруы анықталған адамдарға диспансерлік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыруда кеңестік және әдістемелік көмек көрсетумен қамтамасыз ету, оларға емдеу-профилактикалық іс-шараларын, дәрігер-мамандардың: дерматовенеролог, фтизиатр, сондай-ақ жасөспірімдерді, созылмалы ішімдік және нашақорлықпен ауыратындарды мәжбүрлеп емдеуін жүргізу үшін наркологтың қатысуымен қолданыстағы ережеге сәйкес толық көлемде жүргізу;
облыстардың, қалалар мен аудандардың бас мемлекеттік санитарлық мамандарына орналастыру орындарында тәрбие колонияларында эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізу және ұйымдастыруға практикалық көмек көрсету;
уәкілетті орган медициналық бөлімдерді кадрлармен жасақтауда қажетті жәрдем көрсету көзделеді.
79. Медициналық бөлім штатында жасөспірімдердің дәрігер-терапевті болған жағдайда стационар жағдайында ауруларды емдеу екі апта мерзімде емі аяқталуы мүмкін науқастарға жүргізіледі. Стационарлық емделудің ұзақ мерзімін талап ететін аурулар денсаулық сақтау органының жақын маңдағы ауруханасына жіберуге жатады.
80. Барлық сотталған кәмелетке толмағандар карантинде болған уақытта дәрігер психиатрдың консультациясында болады.
Тәрбие колониялары жағдайларында нашақорлықпен ауыратындарды емдеу міндетті түрде еңбек процесімен, нашақорлармен жұмысқа және әңгімелесуге дайын қызметкердің басшылығымен жалпы білім беру мектептерінде оқумен сәйкес келуі тиіс.
Осы санаттағы кәмелетке толмаған сотталғандармен жұмысты дәрігер-психиатры тәрбиеші және психологпен тығыз өзара іс-қимыл және іскерлік байланыста араласып жүргізеді. Олар кәмелетке толмағандар арасында салауатты өмір, нашақорлықтың зиянды салдары және оның алдын алу жолдарын насихаттау бойынша іс-шаралар кешенін ұйымдастырады.
3.3. Әйелдерге медициналық көмекті жүзеге асыру тәртібі

81. Задачами медицинской части ИУ по медицинскому обеспечению женщин являются:
предупреждение осложнений беременности, родов и послеродового периода;
антенатальная (внутриутробная) охрана плода;
профилактика и лечение гинекологических заболеваний.
82. Медицинская часть осуществляет:
диспансерное наблюдение за беременными женщинами;
психопрофилактическую подготовку к родам;
организацию работы «школы матерей»;
санитарно-просветительную работу.
Медицинская часть контролирует:
правильность трудового использования женщин (освобождение беременных и кормящих матерей от ночных и сверхурочных работ, работ на вредном производстве и в выходные дни на сроки, предусмотренные законодательством);
наличие и санитарное состояние комнат гигиены, обеспечение их типовым оборудованием;
питание беременных женщин и кормящих матерей.
83. Родовспоможение беременным женщинам, содержащимся в СИ, оказывается в родильных домах медицинских организаций по месторасположению СИ.
Родильные отделения организуются при женских ИУ, имеющих Дома ребенка, и являются составной частью медицинских частей. Родовспоможение беременных женщин, содержащихся в ИУ, осуществляется в родильных домах медицинских организаций.
84. Все беременные подлежат диспансерному наблюдению. Беременные с акушерской патологией или экстрагенитальными заболеваниями выделяются в группы «риска».
При первичном медицинском осмотре беременной:
собирают анамнез, обращая внимание на характер секреторной, менструальной функции, течение и исход предыдущих беременностей и родов;
производят общее и специальное акушерское обследование, включая ультразвуковое, измеряют вес и артериальное давление;
проводят лабораторные исследования (общий анализ крови, мочи, реакцию Вассермана в первой и второй половине беременности, определение группы и резус-принадлежности крови, исследование влагалищных выделений);
проводят осмотр терапевтом и стоматологом.
При отягощенном акушерском анамнезе беременная обследуется на токсоплазмоз, по показаниям осматривается врачами-специалистами.
Посещения к врачу акушеру-гинекологу назначаются:
I половина беременности - 1 раз в месяц;
II половина беременности до 30 недель - 2 раза в месяц;
после 30 недель беременности еженедельно;
при отягощенном акушерском анамнезе, заболевании женщины или патологическом течении настоящей беременности (не требующей госпитализации) частота осмотров решается индивидуально, лабораторные исследования проводят по мере необходимости и в большем объеме.
С момента установления беременности женщина переводится на более легкую работу, с ней проводятся:
санитарно-просветительная беседа о соблюдении правил личной гигиены, режима труда и отдыха;
физическая подготовка групповым методом по специальному комплексу упражнений;
занятия с больными беременными (при заболеваниях сердца, сосудов, при токсикозах беременности) в индивидуальном порядке;
психопрофилактическая подготовка к родам - еженедельно (6 занятий);

81. Әйелдерді медициналық қамтамасыз ету жөніндегі ТМ медициналық бөлімнің міндеттері:
жүктіліктің, туудың және туғаннан кейінгі кезеңнің қиындығын ескерту;
ұрықты антенаталды (ішкі жатыр) сақтау;
гинекологиялық аурулардың алдын алу және емдеу болып табылады.
82. Медициналық бөлім:
жүкті әйелдерге диспансерлік бақылауды;
тууға психопрофилактикалық дайындықты;
«аналар мектебі» жұмысын ұйымдастыруды;
санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізуді жүзеге асырады.
Медициналық бөлім:
әйелдерді еңбекке пайдаланудың дұрыстығын (жүкті және емізетін баласы бар әйелдерді заңнамада көзделген түнгі және шектен тыс жұмыстардан, зиянды өндірістегі жұмыстардан және демалыс күндері мерзімінде босату);
бөлме гигиенасының бар-жоғы және санитариялық жағдайын, олардың типтік жабдықтармен қамтамасыз етілуін;
жүкті әйелдер мен емізетін аналардың тамақтануын бақылайды.
83. ТИ-да ұсталатын жүкті әйелдердің тууына көмек ТИ орналасқан
медициналық ұйымдарының перзентханаларында көрсетіледі.
Туу бөлімшелері балалар үйі бар әйелдер ТМ-де ұйымдастырылады және медициналық бөлімнің құрамдас бөлігі болып табылады. ТМ-да ұсталатын жүкті әйелдерге тууға көмек көрсету медициналық ұйымдарының перзентханаларында жүзеге асырылады.
84. Барлық жүкті әйелдер диспансерлік бақылауға жатады. Акушерлік патологиясы және экстрагениталды ауруы бар жүкті әйелдер «қатерлі» топтарға бөлінеді.
Жүкті әйелді алғашқы тексергенде:
секреторлық, менструалды функцияның сипатына, алдағы жүктіліктің және туудың ағымы мен пайда болуына көңіл аудара отырып, анамнез жиналады;
ультрадыбыстықпен бірге акушерлік жалпы және арнайы тексеріс жүргізеді, салмақ пен артериалды қан қысымын өлшейді;
зертханалық зерттеу жүргізеді (жалпы қан, зәр талдауы, жүктіліктің алғашқы және екінші жартысында Вассерман реакциясы, қанға қажетті) топ пен резусты анықтау, жыныстық бөлінулерді зерттеу;
терапевт және стоматолог тексереді.
Акушерлік анамнездің терістігінде жүкті әйел токсоплазмозға тексеріледі, көрсеткіштер бойынша дәрігер-мамандарға қаралады.
Акушер-гинеколог дәрігерге:
жүктіліктің 1-жартысында - айына 1 рет;
жүктіліктің 2-жартысында 30 аптаға дейін - айына 2 рет;
жүктіліктің 30 аптасынан кейін апта сайын қаралады;
акушерлік анамнездің терістігінде әйелдердің ауруы немесе жүктіліктің патологиялық ағымында (ауруханаға жатқызуды талап етпейтін) тексерілудің жиілігі жеке шешіледі, зертханалық зерттеулер қажеттілік шаралары бойынша және толық көлемде жүргізіледі.
Әйелдің жүктілігі анықталған сәттен бастап неғұрлым жеңіл жұмысқа көшіріледі, онымен:
жеке гигиена ережелерін, еңбек және демалыс режимін сақтау туралы санитариялық-ағарту әңгімелері;
жаттығудың арнайы кешендері бойынша топтық әдіспен дене дайындық;
науқас жүкті әйелдермен (жүрек, қан тамырлары ауруы, жүктілік токсикозы кезінде) сабақ жеке тәртіпте;
тууға психопрофилактикалық дайындық — апта сайын (6 сабақ);

с 14-16 недель беременности обучение в «школе матерей».
К госпитализации в медицинские организации для обследования и лечения подлежат женщины:
при патологическом течении беременности (тяжелые формы токсикоза, угрожающий выкидыш, водянка беременных, нефропатия, преэклампсия, кровотечение из половых путей, резус-конфликтная беременность, угроза наступления преждевременных родов);
при экстрагенитальных заболеваниях (пороки сердца, гипертоническая болезнь, гипертиреоз, диабет, анемия, лейкоз, цистит);
практически здоровые женщины, у которых течение родов может быть осложненным (рубец на матке, поперечное или косое положение плода, многоплодная беременность, внутриутробная смерть плода, миома матки);
при невозможности в амбулаторных условиях уточнить диагноз заболевания, осложнения.
85. После выписки из медицинской организации медицинские осмотры производятся:
I - через 7-10 дней;
II - через 1 месяц;
III - через 2 месяца.
При первом медицинском осмотре изучается выписка из медицинской организации, выявляются жалобы, влагалищное исследование производится по показаниям. Проводится беседа о соблюдении правил личной гигиены. Консультативные осмотры врачами-специалистами назначаются в случае необходимости.
При втором - выявляются жалобы, назначаются лабораторные исследования по показаниям.
При физиологическом течении послеродового периода после третьего осмотра женщину с диспансерного учета снимают.
За состоянием здоровья родильницы наблюдает врач акушер-гинеколог, а за развитием новорожденного - врач-педиатр.
86. Задачи в организации гинекологической помощи:
профилактика гинекологических заболеваний;
раннее их выявление;
оказание медицинской помощи гинекологическим больным.
87. Выявление гинекологических заболеваний осуществляется при обращении к врачу акушеру-гинекологу с различными жалобами и при проведении ежегодных профилактических осмотров.
Медицинскому осмотру подлежат все женщины, находящиеся в ИУ, которые осматриваются врачом акушером-гинекологом не менее 1 раза в год.
При выявлении заболеваний (или подозрении на их наличие) врач проводит:
сбор анамнеза;
общий и гинекологический осмотр больных;
взятие мазков для бактериологического и цитологического исследований.
88. Больные, подлежащие плановой госпитализации, проходят предварительные обследования, им должны быть обеспечены места в стационаре медицинской части.
Женщины, имеющие заболевания, лечение которых невозможно в стационаре медицинской части, направляются на стационарное лечение в медицинские организации.
Согласно статье 104 Кодекса женщина имеет право на искусственное прерывание беременности.

жүктіліктің 14-16 аптасында «аналар мектебінде» оқу жүргізіледі.
Медициналық ұйымдарға тексеріс және емделу үшін:
жүктіліктің патологиялық ағымында (токсикоздың ауыр нысанында, түсік, нефропатия, преэклампсия, жыныс мүшелерінен қан жүруі, резус-конфликтілі жүктілік, уақытынан бұрын туу қаупінің басталуы);
экстрагениталды аурулары бар (жүрек ауруы, гипертониялық ауру, гипертиреоз, диабет, анемия, лейкоз, цистит);
туу ағымы нашарлауы мүмкін денсаулығы жақсы (жатырдағы тыртық, ұрықтың көлденең немесе қиғаш ахуалы, көпұрықтық жүктілік, ұрықтың жатырдағы ішкі өлімі, жатыр миомасы);
амбулаториялық жағдайларда ауру диагнозын, қиындықтарды анықтау мүмкін емес әйелдер ауруханаға жатқызылады.
85. Медициналық ұйымдардан шыққан:
І - 7-10 күннен кейін;
II - 1 айдан кейін;
III - 2 айдан кейін медициналық тексерістер жүргізіледі.
Бірінші медициналық тексерісте медициналық ұйымның үзіндісі зерделенеді, шағымдар анықталады, жыныс мүшелерін тексеру көрсеткіші бойынша жүргізіледі. Жеке гигиена ережелерін сақтау туралы әңгіме жүргізіледі. Қажет болған жағдайда дәрігер-мамандардың консультативтік қарауы белгіленеді.
Екіншіде — шағымдар анықталады, көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеулер белгіленеді.
Туу кезеңінен кейінгі физиологиялық ағымы кезінде үшінші тексерістен кейін әйелді диспансерлік есептен шығарады.
Туған әйелдің денсаулық жағдайын дәрігер акушер-гинеколог, ал жаңа туған нәрестенің дамуын - дәрігер-педиатр бақылайды.
86. Гинекологиялық көмекті ұйымдастыру міндеттері:
гинекологиялық аурудың алдын алу;
оның бұрын пайда болуы;
гинекологиялық ауруларға медициналық көмек көрсету.
87. Гинекологиялық ауруларды анықтау дәрігер акушер-гинекологқа әр түрлі шағымдармен және жыл сайынғы алдын алу тексерістерін жүргізген кезде жүзеге асырылады.
Қаралуға ТМ-де ұсталатын барлық әйелдер жатады, оларды дәрігер акушер-гинеколог жылына 1 рет қарайды.
Ауру анықталған кезде (немесе оның болуына күмәнданған кезде) дәрігер:
анамнез жинауды;
ауруларға жалпы және гинекологиялық тексерісті;
бактериологиялық және цитологиялық зерттеулер үшін жағынды алуды жүргізеді.
88. Жоспарлы аруханаға жатқызуға жататын науқастар болжамды
тексерістен өтеді, оларды медициналық бөлімнің стационарында орынмен
қамтамасыз ету керек.
Медициналық бөлім стационарында емдеу мүмкін емес аурулары бар әйелдер медициналық ұйымдарға стационарлық емделуге жіберіледі.
Кодекстің 104-бабына сәйкес әйелдердің жүктілікті жасанды үзуге құқығы бар.

89. Гинекологические больные подлежат регулярному наблюдению и осмотру.
Стационарному лечению подлежат женщины со злокачественными новообразованиями женских половых органов, с нарушением функции репродуктивной системы (нарушение овариально-менструального цикла, дисфункциональные маточные кровотечения, эндометриоз), а также с доброкачественными новообразованиями, требующими оперативного вмешательства, воспалительными заболеваниями женских половых органов в стадии обострения, патологическим климаксом.
Частота и сроки посещений, длительность наблюдения определяются врачом индивидуально для каждой больной в зависимости от характера, клинической стадии заболевания и особенностей его течения.
3.4. Оказание медицинской помощи детям осужденных женщин,
содержащимся в Доме ребенка
90. Дом ребенка является детским учреждением для содержания и воспитания детей осужденных женщин. Дом ребенка организуется при женских ИУ.
Дом ребенка размещается на изолированном участке территории ИУ. Занимаемые Домом ребенка земельные участки отгораживаются, оборудуются изолированными друг от друга площадками (по количеству групп) для проведения прогулок и сна детей на свежем воздухе в течение круглого года.
Дом ребенка рассчитывается на размещение 30-150 детей с изоляцией групповых помещений.
Дом ребенка возглавляет руководитель Дома ребенка - врач-педиатр, который осуществляет руководство медицинской, воспитательной и административно-хозяйственной деятельностью в соответствии с законодательством о здравоохранении.
91. В целях правильной организации оздоровительной и воспитательной работы в Доме ребенка организуются возрастные группы.
Количество групп и возрастной состав детей в группах устанавливаются в зависимости от наличия детей, их возраста и учетом их психофизиологического развития.
Распределение детей по возрастам в группах:
первая группа - до 10 месяцев (с выделением подгруппы детей до 4 месяцев);
вторая группа — от 10 месяцев до 1,5 лет;
третья группа — от 1,5 лет до 3 лет.
В первой и второй группах число детей не должно превышать 10, в третьей - не более 13.
Если в какой-либо из возрастных групп количество детей превышает эти нормы, то создаются параллельные группы.
92. Для медицинского обеспечения детей проводятся организация правильного физического и нервно-психического развития здорового ребенка; профилактика и лечение инфекционных и соматических заболеваний.
93. Медицинский персонал Дома ребенка обеспечивает:
рациональное вскармливание детей до 1 года и полноценное питание детей старше 1 года;
проведение профилактических прививок детям в декретированные возрастные периоды;
проведение закаливающих процедур, физкультурных занятий;
проведение мероприятий, связанных с организацией работы карантина, изоляцию заболевших детей в Доме ребенка;
санитарно-просветительную работу с матерями и персоналом Дома ребенка;
учет и отчетность.

89. Гинекологиялық науқастар үнемі бақылаудан және тексерістен өтеді.
Стационарлық емдеуге әйел жыныс органдарының қатерлі ісіктері бар, репродуктивті жүйесі функциясының бұзушылықтары бар (овариалды-етеккір циклінің бұзылуы, дисфункционалды жатырдан қан ағу, эндометриоз), сондай-ақ жедел кірісуді қажет ететін қатерлі емес аурулары, әйел жыныс органдарының қабыну аурулары ушығу сатысында және патологиялық климакс аурулары жатады.
Науқастардың келу жиілігі мен мерзімі, бақылаудың ұзақтығын, аурудың клиникалық сатысы мен оның өту ерекшелігін ескере отырып, сипатына қарай жеке әрбір ауруға дәрігер белгілейді.
3.4. Балалар үйінде ұсталатын сотталған әйелдердің балаларына медициналық көмек көрсету
90. Балалар үйі сотталған әйелдердің балаларын ұстауға және тәрбиелеуге арналған мекеме болып табылады. Балалар үйі әйелдер ТМ-де
ұйымдастырылады.
Балалар үйі ТМ аумағында оқшауланған учаскеде орналасады. Балалар үйі орналасқан жер учаскелері қоршалады, жыл бойы таза ауада балаларды серуендету және ұйықтату үшін бір-бірлерінен (топ санына байланысты) оқшауланған алаңдармен жабдықталады.
Балалар үйі үй-жайларды топтық оқшаулауымен 30-150 баланы орналастыруға есептеледі.
Балалар үйін денсаулық сақтау туралы заңнамаға сәйкес медициналық, тәрбиелеу және әкімшілік-шаруашылық қызметіне басшылықты жүзеге асыратын дәрігер-педиатр, балалар үйінің басшысы басқарады.
91. Балалар үйінде сауықтыру және тәрбиелеу жұмыстарын дұрыс
ұйымдастыру мақсатында жас ерекшелік топтары ұйымдастырылады.
Топтар саны және топтағы балалардың жас ерекшелік құрамы балалардың бар-жоғы, олардың жасына және психофизиологиялық дамуын ескере отырып белгіленеді.
Балалар жасы бойынша топтарға бөлінеді:
бірінші топ - 10 айға дейін (4 айға дейінгі балаларды кіші топтарға бөлумен);
екінші топ - 10 айдан 1,5 жасқа дейін;
үшінші топ - 1,5 жастан 3-ке дейін.
Бірінші және екінші топтарда балалар саны 10-нан аспауы, үшінші топта — 13-тен аспауы тиіс.
Егер кез-келген жас ерекшелік топтарындағы балалар саны нормадан асып кетсе, қатарлас топтар құрылады.
92. Балаларды медициналық қамтамасыз ету үшін: дені сау баланың
физикалық және жүйке-психикалық дұрыс дамуын ұйымдастыру; инфекциялық
және соматикалық аурулардың алдын-алу және емдеу жүргізіледі.
93. Балалар үйінің медициналық персоналы:
1 жасқа дейінгі балаларды рационалды тамақтандыруды және 1 жастан асқан балалардың толық тамақтануын;
декреттелген жас ерекшелігі кезеңінде балаларға профилактикалық егуді жүргізуді;
дене бітімін қалыптастыру, дене шынықтыру сабақтарын жүргізуді;
Балалар үйінде ауырған балаларды оқшаулау, карантин жұмыстарын ұйымдастырумен байланысты іс-шараларды жүргізуді;
Балалар үйінде аналармен және қызметкерлермен санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізуді;
есепке алу және есеп беруді қамтамасыз етеді.

94. Рациональное вскармливание детей до 1 года организуется в установленном порядке. При этом медицинские работники обеспечивают:
максимальное сохранение грудного вскармливания;
своевременный перевод ребенка на смешанное и искусственное вскармливание, в случае недостатка грудного молока;
с учетом возраста и индивидуальных особенностей ребенка введение в рацион соков, фруктовых пюре, витаминов, различных видов прикорма;
осуществление наблюдения за соответствием получаемого ребенком питания его физиологическим потребностям в основных пищевых ингредиентах;
введение учета состояния здоровья и индивидуальных особенностей ребенка, условий питания, окружающей среды.
Для оценки эффективности питания проводится мониторинг равномерного нарастания массы тела и роста, соответствующего нормам.
Особо выделяются дети группы «риска» - недоношенные, из многоплодной беременности, родившиеся с крупной массой тела, страдающие гипотрофией. Вопрос о режиме питания таких детей решается строго индивидуально.
95. Профилактические прививки проводятся в соответствии с санитарными правилами и нормами. При этом выполняются следующие мероприятия:
планирование прививочной работы на год, квартал, месяц;
осмотр детей в день прививки с обязательной термометрией;
соблюдение санитарно-гигиенических мероприятий правил асептики (отдельный кабинет, стерилизация прививочного инструментария);
четкая регистрация проведенных профпрививок с определением продолжительности медицинского отвода.
96. Закаливание проводится с соблюдением следующих условий:
учет индивидуальных особенностей ребенка при выборе метода закаливания;
комплексное использование всех природных факторов и закаливающих процедур;
постепенность в увеличении силы воздействия природного фактора;
систематичность закаливания, которое осуществляется круглый год, но виды его и методики меняются в зависимости от сезона и погоды;
спокойное, радостное настроение ребенка во время закаливающей процедуры.
Физическое воспитание детей первого года жизни проводится в форме индивидуальных занятий, включающих массаж и гимнастику.
Детям старше года физкультурные занятия организуются в виде подвижных игр, а также комплекса гимнастических упражнений (хождение по буму, горке, переступание через скамеечку).
Состояние здоровья детей оценивается по комплексной методике с привлечением врачей-специалистов. Конечным результатом этой работы является объединение детей в однородные по состоянию здоровья группы, что облегчит проведение оздоровительных мероприятий.
97. Все вновь поступающие в Дом ребенка дети подлежат немедленному и тщательному врачебному освидетельствованию.
Врачебный осмотр детей производится в следующие сроки: 1-го месяца жизни - ежедневно; от 1 до 6 месяцев - 1 раз в два дня; от 6 месяцев до года - 1 раз в пять дней; от 1 года до 3 лет — 2 раза в месяц.
Данные осмотра и психофизического развития детей заносятся в истории развития ребенка.
Для консультации ослабленных детей и детей, имеющих отклонения в состоянии здоровья, привлекаются врачи-специалисты из медицинских организаций. При поступлении в Дом ребенка всем детям производятся антропометрические измерения, в дальнейшем эти измерения детям в возрасте до 1 года делают один раз в месяц.
Взвешивание здоровых детей производятся до 4 месяцев - через день, от 4 месяцев до 1 года - 2 раза в 5 дней, от 1 года до 1 года 6 месяцев — 1 раз в 10 дней, от 1 года 6 месяцев до 3 лет - 2 раза в месяц. Ослабленные дети взвешиваются перед каждым кормлением и после него с целью определения адекватности объема питания.

94. 1 жасқа дейінгі балаларды рационалды тамақтандыру белгіленген тәртіппен ұйымдастырылады. Бұл ретте медициналық қызметкерлер:
кеуде арқылы тамақтандыруды барынша сақтауға;
кеуде сүтінің жетіспеушілігі жағдайында араластырып және жасанды тамақтандыруға баланы уақытылы көшіруі;
баланың жасы мен жеке ерекшеліктерін ескере отырып, рационға сусын, жеміс езбесі, дәрумендер, азықтың әр түрлерін енгізуі;
негізгі азық ингредиенттерінде физиологиялық қажеттілігіне баланың алатын тамақтарының сәйкестігіне қатаң бақылауды жүзеге асыруы;
баланың денсаулық жағдайы мен жеке ерекшеліктерін, тамақтану жағдайын, қоршаған ортасын ескеріп отыруы тиіс.
Тамақтану тиімділігін бағалау үшін нормаға сәйкес дене салмағы және бойының дұрыс өсуі бойынша мониторинг жүргізіледі.
«Қатерлі» топтарға - көп тұқымды жүктіліктен шала туғандар, күрделі дене салмағымен туғандар, гипотрофиямен ауыратындар бөлінеді. Осындай балалардың тамақтану режимі туралы мәселе қатаң түрде жеке шешіледі.
95. Профилактикалық егулер санитарлық ережелер мен нормаларға
сәйкес жүргізіледі. Бұл ретте мынадай іс-шаралар:
егу жұмыстарын жылға, тоқсанға, айға жоспарлау;
балаларды міндетті термометриямен егетін күні тексеру;
асептик ерекшеліктерінің (жеке кабинет, егу инструменттерін стерильдеу) санитарлық-гигиеналық іс-шараларын сақтау;
медициналық бұрулардың ұзақтылығын анықтау арқылы жүргізілген алдын ала егулердің нақты тіркеуді жүргізу орындалады.
96. Шынықтыру мынадай жағдайларды:
шынықтыру әдісін талдауда баланың жеке ерекшеліктерін ескеруді;
барлық табиғи факторлар мен шынықтыратын рәсімдерді кешенді пайдалануды;
табиғи фактордың әсер ету күшінің сатылап көбеюін;
жыл бойы жүзеге асырылатын шынығу жүйелілігі, бірақ оның түрі мен әдістері маусымдық және ауа райына байланысты өзгеріп;
шынықтыру рәсімі уақытында баланың байсалды, көңілді көңіл-күйін сақтаумен жүргізіледі.
Бала өмірінің алғашқы жылдарының дене тәрбиесі массаж бен гимнастикасы бар жеке сабақтар түрінде жүргізіледі.
Бір жылдан асқан балалардың дене шынықтыру сабақтары қозғалмалы
ойындар түрінде, сондай-ақ гимнастикалық жаттығулар кешені түрінде
(төбешікпен, орындық арқылы басу бойынша жүру) ұйымдастырылады.
Балалардың денсаулық жағдайы дәрігер-мамандарды тартумен кешенді әдістеме бойынша бағаланады. Бұл жұмыстың соңғы нәтижесі балаларды денсаулық жағдайы бойынша, сауықтыру іс-шараларын өткізуді жеңілдететін біркелкі топтарға біріктіру болып табылады.
97. Балалар үйіне барлық жаңадан түскен балалар шұғыл және мұқият тексерістен өткізіледі.
Балалардың дәрігерлік тексерісі келесі мерзімдерде жүргізіледі: бала өмірінің 1-айында - күн сайын; 1 айдан 6 айға дейінгі мерзімде - екі күнде 1 рет; 6 айдан 1 жасқа дейінгілер - бес күнде 1 рет; 1 жастан 3 жасқа дейінгілер - айына 2 рет.
Балалардың осы тексерісі мен психофизикалық дамуы бала дамуының тарихына енгізіледі.
Әлсіз балалар мен денсаулық жағдайында олқылықтары бар балаларға кеңес беру үшін медициналық ұйымдардан дәрігер-мамандар шақырылады. Балалар үйіне түсерде барлық балалар антропометриялық өлшеуден өткізіледі, одан әрі бұл өлшеулер 1 жасқа дейінгілерге айына бір рет жүргізіледі.
Сау балаларды өлшеу 4 айға дейін - күн ара, 4 айдан 1 жасқа дейін - бес күнде 2 рет, 1 жастан 1 жас 6 айға дейін - 10 күнде 1 рет, 1 жас 6 айдан 3 жасқа дейін - айына 2 рет жүргізіледі. Әлсіреген балаларды өлшеу әр тамақтандыру алдында және одан кейін тамақтандыру көлемінің теңбе-теңдігін анықтау үшін жүргізіледі.

98. В целях предупреждения заноса инфекционных заболеваний все вновь поступающие в дома ребенка дети старше двухмесячного возраста проходят карантин сроком в 21 день.
Дети в возрасте до двух месяцев помещаются на 3-5 дней в полубокс карантинного помещения. Минуя карантин, направляются в медицинские организации дети с острыми тяжелыми и инфекционными заболеваниями, причем последние до госпитализации содержатся в боксе изолятора.
Для прохождения карантина организуется специальное помещение вне Дома ребенка, количество коек в котором должно составлять не менее 15 % от штатного числа мест в Доме ребенка.
Карантинное помещение должно иметь приемную из 2-3 полубоксов, комнаты для содержания детей вместе с матерями, ванную, туалет со сливом, веранду и отдельную площадку для прогулок детей.
В карантинном помещении режим дня строится для каждого ребенка отдельно, а воспитательная работа — в соответствии с возрастом и состоянием здоровья ребенка.
В течение срока карантина производится обследование детей и матерей на бациллоносительство дифтерии, кишечной группы (брюшного тифа, паратифа, дизентерии), пораженность гельминтозами, на заболевание туберкулезом и сифилисом, с исследованием крови на реакцию Вассермана, девочек и матерей - на гонорею. Последующие дополнительные обследования производятся при наличии клинических и эпидемиологических показаний.
Дети, рожденные от матерей, больных или болевших сифилисом, не имеющих активных проявлений заболевания, даже при отрицательной реакции Вассермана подвергаются обязательному профилактическому лечению.
99. Отделение для изоляции детей с заразными формами заболеваний, организуемое на количество коек в размере 15 % от числа мест в Доме ребенка, должно быть размещено в изолированном от групп помещении, и иметь отдельный вход. Оно состоит из приемной, 1-2 боксированных палат, санузла, ванны и бокса для временной изоляции ребенка. При отделении должны быть веранда, а также озелененный участок для прогулки детей.
Карантинное отделение и отделение для изоляции детей с заразными формами заболеваний обеспечиваются всем необходимым оборудованием и предметами ухода.
100. Режим дня в группах и подгруппах устанавливается в соответствии с возрастными и индивидуальными особенностями детей. В каждой группе проводятся оздоровительные и воспитательные мероприятия соответственно возрасту детей, обеспечивающие их нормальное развитие.
101. При отсутствии грудного молока у матери применяются сухие адаптированные молочные смеси.
102. Для ослабленных детей в домах ребенка организуются санаторные группы с созданием условий и режима, способствующих оздоровлению детей.

98. Инфекциялы ауруларды енгізбеуді алдын aлу мақсатында балалар үйіне барлық жаңадан түскен екі айлық жастан асқан балалар 21 күн мерзімде карантинде болады.
Екі айлыққа дейінгі жастағы балалар 3-5 күнге карантин үй-жайларының жартылай боксында орналастырылады. Карантинге қарамастан, ауыр және жұқпалы аурулары бар балалар медициналық ұйымдарға жіберіледі, бұл кезде соңғылар госпитальға жатқызылғанға дейін изолятор боксында ұсталады.
Карантинді өту үшін Балалар үйінен тыс арнайы үй-жай ұйымдастырылады, онда Балалар үйі орнының штаттық санынан керует саны 15 %-нен кем емес болуы тиіс.
Карантиндегі үй-жайда 2-3 жартылай боксы бар қабылдау бөлмесі, балаларды аналарымен ұстайтын бөлмелері, жуынатын бөлме, дәрет бөлмесі, балаларды серуендететін жеке кеңістік болуы керек.
Карантиндегі үй-жайларда әр балаға күн кестесі жеке құрылады, ал тәрбие жұмысы баланың денсаулық жағдайы мен жас ерекшелігіне сәйкес жүргізіледі.
Карантин уақытында балалар мен аналарды бациллатаратушы дифтерияға, ішек топтарына (іш сүзегі, паратиф, дизентерия), гельминтозбен залалдануға, туберкулезбен және мерезбен ауырғандарға, Вассерман реакциясына, қыздар мен аналарды - гонореяға қанын зерттеумен тексеріс жүргізіледі. Келесі қосымша тексерістер клиникалық және эпидемиологиялық көрсеткіштер болғанда жүргізіледі.
Мерезбен науқас немесе ауырған, аурудың белсенді пайда болулары тіпті, Вассерман қайшылық реакциясында жоқ аналардан туған балалар белгіленген кесте бойынша міндетті алдын ала емдеуге тартылады.
99. Балалар үйінде орын санынан 15% көлемінде керует
санына ұйымдастырылған аурудың жұқпалы түрімен ауыратын науқас
балаларды оқшаулауға арналған бөлімше изолятор үй-жай топтарынан
оқшауланып орналастырылып, жеке кіру есігі болуы керек. Онда қабылдау, 1-2 боксталған палаталар және баланы уақытша оқшаулап ұстайтын бокс болуы керек. Бөлімшеде веранда, сондай-ақ балаларды серуендететін жасылданған учаске болуы тиіс.
Карантин бөлімшесі және жұқпалы аурумен балаларды оқшаулау бөлімшесі барлық керекті жабдықтармен және күту заттарымен қамтамасыз етіледі.
100. Топтар мен кіші топтарда күн кестесі балалардың жас және жеке ерекшеліктеріне сәйкес белгіленеді. Әрбір топта баланың дұрыс дамуын қамтамасыз ететін, олардың жасына сәйкес сауықтыру және тәрбиелеу іс-шаралары жүргізіледі.
101. Анада кеуде сүті болмаған жағдайда құрғақ сүт қоспасына
икемделеді.
102. Әлсіреген балаларға Балалар үйінде баланың сауығуына әсер ететін режим мен жағдай туғызатын санаторлық топтар ұйымдастырылады.

103. О каждом случае инфекционного заболевания руководитель Дома ребенка в тот же день сообщает руководителю медицинской части ИУ. В отношении детей, имевших контакт с инфекционными больными, проводятся все необходимые противоэпидемические мероприятия. Они выделяются в отдельную группу и размещаются в отдельном помещении.
В группе, где был выявлен больной ребенок, проводится текущая дезинфекция, а после установления окончательного диагноза - заключительная. При выявлении острой кишечной инфекции дети, обслуживающий персонал данной группы и работники пищеблока обследуются на кишечную группу.
104. Дети с хронической патологией берутся на динамическое наблюдение. В зависимости от характера заболевания им проводятся противорецидивное лечение, специфическая и общеукрепляющая терапия. Периодически дети подлежат углубленному обследованию с привлечением детских врачей-специалистов.
Санитарно-просветительная работа организуется руководителем дома ребенка и проводится в форме вывешивания бюллетеней по вопросам санитарии и гигиены, сезонной профилактики заболеваний, проведения «школы матерей», лекций и бесед на медицинские темы.
105. Дети, имеющие органическое поражение центральной нервной системы, врожденные уродства и другие заболевания, не подлежащие направлению в Дома ребенка общего профиля, передаются в специальные Дома ребенка или медицинские организации.
106. Дети, передаваемые на содержание близким родственникам осужденных женщин, а также в детские учреждения органов здравоохранения, обеспечиваются полным комплектом белья, одежды и обуви по сезону, который подлежит безвозмездной передаче детской организации или родственникам.
107. При освобождении женщин, имеющих при себе детей, им на руки выдаются под расписку свидетельство о рождении ребенка и выписка из истории развития ребенка, в которой должна быть информация о состоянии здоровья ребенка, профилактических прививках и перенесенных заболеваниях. Если при освобождении женщины ребенок болен и нуждается в госпитализации, то с согласия матери он помещается с ней в ближайшую медицинскую организацию.
3.5. Оказание медицинской помощи лицам, содержащимся в
колониях-поселениях
108. Соблюдение противоэпидемических мероприятий, санитарно-эпидемиологический надзор в колониях-поселениях (далее - КП) осуществляют ПГСЭН.
109. В случае выявления инфекционных больных, экстренные извещения для осуществления учета и проведения противоэпидемических мероприятий медицинской частью (медпунктом) передаются в ДКГСЭН.
110. Для оказания медицинской помощи осужденным в составе КП функционируют медицинские части (медпункты). В состав медицинской части входят амбулатория и изолятор на 1-2 койки с умывальником и туалетом, комната для приема пищи. Норма площади палат не менее 4 кв. м на одну койку.

103. Жұқпалы аурудың әрбір оқиғасы туралы Балалар үйінің басшысы сол күні ТМ-нің медициналық бөлімнің басшысына хабарлайды. Жұқпалы науқастармен байланыста болған балаларға қатысты барлық қажетті эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізіледі. Олар басқа бөлек топқа бөлінеді және басқа үй-жайға орналастырылады.
Ауру бала анықталған топта ағымдағы дезинфекция жүргізіледі, кейін соңғы диагнозы белгіленгеннен кейін - қорытынды дезинфекция жүргізіледі. Өткір ішек инфекциясы анықталған балаларға, қызмет көрсететін сол топтың персоналдары мен ас бөлмесінің қызметкерлері ішек тобына тексеріледі.
104. Созылмалы патологиясы бар балалар динамикалық бақылауға
алынады. Аурудың сипатына байланысты оларға рецидивке қарсы емдеу,
спецификалық және жалпы шынықтыру терапиясы жүргізіледі. Балалар
үзіліссіз балалардың дәрігер-мамандарын тарта отырып тереңдетілген
тексерістен өтеді.
Санитариялық-ағарту жұмыстарын Балалар үйінің басшысы ұйымдастырады және санитария және гигиена мәселелері бойынша бюллетень, аурудың маусымдық алдын-алуы, «аналар мектебі», медициналық тақырыптағы дәрістер мен әңгімелесулер түрінде жүргізіледі.
105. Орталық жүйке жүйесінің зақымдану шектеулері бар, кем болып туған және өзге де аурулары бар жалпы профильдегі балалар үйіне жіберуге келмейтін балалар арнайы Балалар үйіне немесе медициналық ұйымдарға жіберіледі.
106. Сотталған әйелдердің туыстарына берілетін, сондай-ақ денсаулық сақтау органдарының балалар мекемелеріне берілетін балалар маусымдық киімнің, іш киімнің және аяқ киімнің толық жиынтығымен қамтылады, ол балалар ұйымдарына немесе туыстарына өтеусіз беріледі.
107. Балалары бар әйелдерді босатқан кезде, олардың қолына қолхат алу арқылы баланың тууы туралы куәлік, баланың денсаулық жағдайы, жүргізілген профилактикалық егулері және ауырған аурулары көрсетілетін баланың даму тарихы көшірмесінің үзіндісі беріледі.
Егер әйелді босату кезінде бала ауырған болса және ауруханаға жатқызу қажет болса, онда анасының келісуімен ол жақын жердегі медициналық ұйымына орналастырылады.
3.5. Қоныс-колонияларында ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету
108. Қоныс-колонияларында (бұдан әрі - ҚК) эпидемияға қарсы
іс-шараларға бақылау, санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау МСЭҚБ
жүзеге асырады.
109. Жұқпалы аурулар анықталған жағдайда медициналық
бөлім (медпункт) эпидемияға қарсы іс-шараларды есепке алу және
жүргізуді жүзеге асыру үшін жедел хабарландырулар МСЭҚБ-ға
жіберіледі.
110. ҚК құрамындағы сотталғандарға медициналық көмек көрсету үшін медициналық бөлімдер (медпункттер) жұмыс істейді. Медициналық бөлімнің құрамына амбулатория және қол жуғышы мен дәретханасы, тамақ ішетін бөлмесі бар 1-2 кереуетті изолятор кіреді. Палата кеңістігінің нормасы бір кереуетке 4 шаршы метрден кем емес.

111. Осужденные, содержащиеся в КП, больные туберкулезом, обеспечиваются бесплатным лечением в противотуберкулезных диспансерах местного органа государственного управления здравоохранением. Обследование осужденных и консультации специалистов могут проводиться на базе медицинских организаций (по согласованию). В случае необходимости квалифицированного стационарного лечения они госпитализируются в медицинские организации, в рамках гарантированного объема оказания медицинской помощи.
3.6. Оказание медицинской помощи лицам, содержащимся
в учреждениях УИС при перевозках и освобождении
из мест лишения свободы
112. Перед отправкой из учреждения лица, содержащиеся в ИУ, проходят обязательный медицинский осмотр для определения пригодности к условиям наряда.
Нетранспортабельные больные переводу не подлежат (кроме больных туберкулезом).
113. При перевозках тяжелобольных осужденных для их сопровождения выделяются медицинские работники. При наличии среди отправляемых осужденных больных, нуждающихся в квалифицированной медицинской помощи, для сопровождения может выделяться врач. Заключение о необходимости сопровождения осужденных больных выносит руководитель медицинской части, направившего ИУ. Руководитель караула этапного вагона принимает осужденных, у которых на сопроводительном листе указано заключение врача о возможности этапирования.
114. Медицинский персонал, выделенный для сопровождения осужденных:
участвует в приеме караулом осужденных, за несколько часов до посадки осужденных в вагон совместно с начальником вагона и представителем медицинской службы железной дороги проверяет санитарное состояние, посуды для приема пищи, бачков для воды, наличие и качество продуктов, тары, предназначенной для хранения продуктов;
оказывает медицинскую помощь осужденным в пути следования;
при выявлении больных, заболевших в пути следования и нуждающихся в квалифицированной врачебной помощи или возникновении острозаразных заболеваний, через начальника вагона принимает меры к их госпитализации в ближайшую больницу или медицинскую организацию и проведению необходимых противоэпидемических мероприятий силами ДКГСЭН, ГСЭН органов внутренних дел.
115. Оказание необходимой медицинской помощи в пути следования осужденным, при отсутствии сопровождающих медицинских работников, производится силами ближайших медицинских организаций по телеграммам начальников войсковых караулов.
116. Направление лица, отказывающегося от приема пищи, на судебный процесс, в следственные органы и места лишения свободы производится отдельно от иных лиц, содержащихся в ИУ, СИ (в отдельной камере специального вагона или специальной машины) в сопровождении медицинского работника.
Если дальнейший отказ от приема пищи в пути следования будет угрожать здоровью и жизни данного лица, то по письменному заключению сопровождающего медицинского работника он должен быть сдан в одно из ближайших медицинских организаций с обеспечением необходимой медицинской помощи.

111. ҚК-да ұсталатын туберкулезбен ауыратын сотталғандар мемлекеттік денсаулық сақтауды басқару жергілікті органының туберкулезге қарсы диспансерлерінде ақысыз еммен қамтамасыз етіледі. Сотталғандарды тексеру және мамандардың кеңесі денсаулық сақтау органдары мекемелерінің базасында жүргізіледі (келісім бойынша). Білікті стационарлық емдеу қажет болған жағдайда олар медициналық көмектің кепілденген көлемі шеңберінде медициналық ұйымдарға жатқызылады.
3.6. ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын адамдарды тасымалдау және жазасын өтеу орындарынан босату кезінде медициналық көмек көрсету
112. ТМ-де ұсталатын адамдар кетер алдында наряд жағдайына
жарамдылығын анықтау үшін міндетті түрде медициналық тексерістен өтеді.
Тасымалдауға жатпайтын науқастар (туберкулезбен ауыратын науқастардан басқа) көшіруге жатпайды.
113. Қатты сырқат сотталғандарды тасымалдау кезінде оларға ілесіп жүру үшін медицина қызметкерлері бөлінеді. Тасымалданушы сотталғандардың арасында білікті медициналық көмекке мұқтаж науқас бар болған жағдайда ілесіп жүру үшін дәрігер бөлінуі мүмкін. Науқас сотталғанға ілесіп жүру қажеттілігі туралы қорытындыны жіберіп отырған ТМ-нің медициналық бөлім басшысы шығарады. Дәрігердің қорытындысы бойынша этапталу мүмкіндігі туралы көрсеткен ілеспе парағы бар сотталғанды этаптық вагонның қарауыл бастығы қабылдайды.
114. Сотталғандарға ілесіп жүруге бөлінген медициналық персонал:
сотталғандарды күзетпен қабылдауға қатысады, жіберу алдында санитарлық өңдеуді жүргізудің толықтығы мен сапасын бақылап сотталғандарды эшелонға кіргізуге бірнеше сағат бұрын эшелон бастығы және темір жол медициналық қызметінің өкілімен бірге вагондардың санитарлық жай-күйі мен жабдықтарын, тамақтардың бар болуы мен сапасы, тамақтарды сақтайтын ыдыстардың бар-жоғын тексереді;
сотталғандарға жолда әскери қарауыл жасайтын жеке құрамға медициналық көмек көрсетеді;
жолда ауырып қалған науқастар анықталған кезде және білікті дәрігер көмегін қажет ететіндерге немесе жіті жұқпалы аурулар пайда болған кезде, вагон бастығы арқылы оларды жақын арадағы ауруханаға немесе медициналық ұйымға жатқызуға шаралар қабылдау және эпидемияға қарсы іс-шараларын ішкі істер органдарының МСЭҚ, МСЭҚКД мекемелерінің күштерімен жүргізуге қатысады.
115. Ілесіп жүретін медицина қызметкері болмаған жағдайда, жол үстінде сотталғандарға медициналық көмек көрсету қажет болған кезде әскери қарауыл бастығының жеделхаты бойынша жақын маңайдағы медициналық ұйымдардың көмегімен жүзеге асырылады.
116. Сот процесіне, тергеу органдарына және жазасын өтеу орындарына ас қабылдаудан бас тартқан адамдарды жіберу ТМ, ТИ-да ұсталатын адамдардың негізгі массасынан бөлек (арнайы вагонның немесе арнайы көліктің жеке камерасында) медициналық қызметкердің ілесіп жүруімен жүргізіледі.
Егер жол үстінде ас қабылдаудан бас тарту осы адамның денсаулығына немесе өміріне қауіп төндіретін болса, онда ілесіп жүрген медициналық қызметкердің жазбаша қорытындысы бойынша ол жақын маңайдағы ауруханалардың біріне медициналық көмек көрсетумен қамтамасыз етіліп, тапсырылады.

117. По фактам некачественного медицинского осмотра перед отправкой или необоснованного отказа в приеме больного в лечебные учреждения, проводится расследование, виновные должностные лица привлекаются к дисциплинарной ответственности.
118. Перевозка женщин с беременностью свыше 6 месяцев или с детьми в возрасте от одного месяца до двух лет, душевнобольных и тяжелобольных производится в специальных вагонах, изолированно от остальных осужденных, в сопровождении медицинских работников, выделяемых органами-отправителями. При следовании медицинских работников в специальных вагонах им предоставляется для отдыха место в купе проводника и постельные принадлежности. При отсутствии необходимости в постоянном медицинском наблюдении за осужденным, о чем должна быть сделана отметка на справке по его личному делу, допускается следование медицинских работников в соседнем вагоне.
119. Периодичность посещения медицинскими работниками сопровождаемых определяется органом-отправителем. Перевозка осужденных, больных лепрой, осуществляется в специально оборудованных вагонах.
120. При освобождении из ИУ, СИ лицо, нуждающееся в стационарном лечении, госпитализируется в медицинские организации, а также перед направлением в КП и условно-досрочным освобождением, в целях исключения инфекционного заболевания, а также для решения вопроса о возможности самостоятельного следования к месту жительства, осужденный должен пройти медицинский осмотр с обязательным проведением флюорографического и клинико-лабораторных обследований, последующей санитарной обработкой. Результаты осмотра заносятся в медицинскую карту амбулаторного пациента.
121. При направлении осужденных в КП проводится осмотр их ВКК медицинской части ИУ. Результаты фиксируются в медицинской карте амбулаторного пациента. По заключению осмотра дается справка ВКК о состоянии здоровья с приобщением к личному делу согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Не подлежат переводу в КП осужденные, не прошедшие обязательного лечения, а также требующие специального лечения в лечебно-профилактических учреждениях (инвалиды, лица, в отношении которых не завершено принудительное лечение, состоящие на диспансерном наблюдении с психиатрической патологией, находящиеся на диспансерном наблюдении по поводу хронических заболеваний с частыми обострениями, препятствующими полному объему трудового использования, больные активным туберкулезом, а также лица, наблюдающиеся по диспансерным группам учета по туберкулезу с большими остаточными изменениями, больные СПИДом 3-4 клинической стадии, больные инфекционными заболеваниями в острой стадии, системными заболеваниями, приводящими к инвалидности).

117. Жіберудің алдында сапасыз медициналық қаралған немесе емдеу мекемелеріне науқасты ауруды қабылдаудан негізсіз бас тарту фактілері бойынша тергеу жүргізіліп, кінәлі лауазымды адамдар жауапкершілікке тартылады.
118. 6 айдан асқан жүкті әйелдерді немесе бір айдан екі жасқа дейінгі балалары бар әйелдерді, есі ауысқан және ауыр халдегі ауруларды арнайы вагондарда, басқа сотталғандардан оқшаулап, жіберуші органның медициналық қызметкерінің ілесіп жүруімен тасымалданады. Арнайы вагондағы медициналық қызметкерге демалу үшін жолсеріктің купесінен орын және төсек орын жабдықтары беріледі. Сотталғанға әрдайым медициналық бақылау қажет болмаған жағдайда, ол туралы сотталғанның жеке ісі бойынша анықтамасында белгі болуы керек, медициналық қызметкердің көрші вагонда ілесіп жүруіне жол беріледі.
119. Медициналық қызметкерлердің ілесіп жүрушілерге кіріп-шығу
мерзімділігін жіберуші орган айқындайды. Лепрамен ауыратын сотталғандарды тасу арнайы жабдықталған вагондарда жүзеге асырылады.
120. ТМ-нен, ТИ-дан босатылар алдында стационарлық емді қажет ететін адам медициналық ұйымдардың стационарына жатқызылады, сондай-ақ ҚК жіберілер және шартты түрде мерзімінен бұрын босатылар алдында жұқпалы ауруларды болдырмау мақсатында, сонымен қатар сотталғанның тұрғылықты мекенжайына өз бетінше жету туралы мәселелерді шешу үшін міндетті түрде флюрографиялық және клиникалық-зертханалық тексеруден, содан кейін санитарлық өңдеуден өтуі қажет. Тексеру қорытындысы амбулаторлық пациенттің медициналық картасына енгізіледі.
121. Сотталғандарды ҚК-ға жіберу кезінде оларды ТМ медициналық
бөлімнің ДКК куәландырады. Қорытындысы амбулаторлық пациенттің
медициналық картасына енгізіледі. Қаралған қорытындысы бойынша осы
Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес денсаулық жағдайы туралы ДКК
анықтамасы жеке ісіне енгізу арқылы беріледі.
Міндетті емді қабылдамаған, сондай-ақ, емдеу-профилактикалық мекемелерінде арнайы емді қажет ететін сотталғандар (мүгедектер, мәжбүрлеп емделуі аяқталмаған адамдар, психиатриялық паталогиямен, еңбегін толық көлемде пайдалануға кедергі келтіретін, жиі асқынулары болып тұратын созылмалы ауруына байланысты диспансерлік қадағалауда есепте тұрған, белсенді туберкулезбен ауыратындар, сондай-ақ туберкулездің үлкен қалдықты өзгерістерімен есепте тұрған диспансерлік топ бойынша бақылаудағылар, 3-4 клиникалық сатысындағы ЖИТС-пен ауыратындар, қауіптік кезеңдегі жұқпалы аурумен ауыратындар, мүгедекке әкеп соқтыратын жүйелік аурулармен ауыратындар) ҚК-ға аударылуға жатпайды.

122. В случае, когда подлежащий освобождению осужденный, в силу имеющихся у него заболеваний, психического состояния и физических недостатков к избранному месту жительства самостоятельно следовать не может, руководитель медицинской части ставит об этом в известность руководителя ИУ, которому необходимо в установленном порядке выделить необходимое количество сопровождающих.
123. Труп умершего при этапировании осужденного и его вещи сдаются в ближайший орган внутренних дел на транспорте. Служебное расследование в данном случае проводится в обязательном порядке.
124. При освобождении из ИУ, СИ лиц, нуждающихся в направлении в дома-интернаты для престарелых и инвалидов, администрация должна не позднее, чем за 3 месяца до освобождения представить в местные органы социального обеспечения необходимые документы на указанных лиц для помещения их после освобождения в соответствующие дома-интернаты.
3.7. Организация скорой неотложной медицинской помощи в местах
лишения свободы
125. Неотложная медицинская помощь оказывается в объеме первой помощи, доврачебной, первой врачебной и квалифицированной медицинской помощи в зависимости от штатных сил и средств.
При необходимости больные для оказания неотложной медицинской помощи могут быть вывезены в медицинские организации, которые регистрируются в журнале вывозов в медицинские организации местного органа государственного управления здравоохранением, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Амбулатория должна быть готова для оказания неотложной медицинской помощи в любое время суток. Для этого в процедурной и перевязочной (операционной) должны быть в постоянной готовности лекарственные препараты, применяемые для оказания неотложной помощи при острых состояниях, стерильный хирургический инструментарий, одноразовые шприцы, стерильный перевязочный материал.
В процедурных шкафах для оказания неотложной помощи необходимо разместить таблицу с указанием основных симптомов соответствующих заболеваний, перечнем лекарственных средств для оказания неотложной медицинской помощи согласно лекарственного формуляра.
В постоянной готовности должна быть портативная укладка (сумка или бикс, чемодан) с набором средств для оказания неотложной медицинской помощи вне медицинской части.
126. Привлечение медицинского работника ИУ, СИ к выполнению работ, не связанных с медико-санитарным обеспечением, запрещается.
127. Все медикаменты, предназначенные для текущего расходования, и имущество для оказания неотложной медицинской помощи должны храниться в специальных шкафах в помещениях под замком. Помещения должны опечатываться.
Хранить в амбулатории медикаменты и другое расходное имущество допускается в количестве, не превышающем десятидневную потребность. Перед выдачей лекарственных средств больному, каждый раз проверяются соответствие выдаваемого лекарственного средства назначенному и срок его годности.

122. Босатылуға жататын сотталған өзінің ауруының әсерінен,
психикалық жағдайына және дене бітімінің кемшілігіне байланысты тұрғылықты мекенжайына өз бетімен жете алмайтын жағдайда, медициналық бөлім басшысы ТМ бастығына сол туралы хабарлайды, оған өз кезегінде белгіленген тәртіпке сәйкес, еріп жүрушілерді бөлу қажет.
123. Этаптау кезінде қайтыс болған сотталғанның мәйіті және оның заттары жақын арадағы көліктегі ішкі істер органдарына тапсырылады. Мұндай жағдайда қызметтік тергеу міндетті түрде жүргізіледі.
124. ТМ, ТИ-дан босатылғаннан кейін қарттар мен мүгедектер
үй-интернаттарына жіберілуді қажет ететін адамдар болған жағдайда, мекеме әкімшілігі босатылатынынан 3 ай бұрын жергілікті әлеуметтік қамтамасыз ету органдарына көрсетілген адамдарды босатылғаннан кейін тиісті үй-интернаттарына орналастыру үшін қажетті құжаттар ұсыну қажет.
3.7. Бас бостандығынан айыру орындарында жедел шұғыл медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
125. Шұғыл медициналық көмек алғашқы жәрдем көлемінде, дәрігерге дейінгі, алғашқы дәрігерлік және білікті медициналық көмек ретінде штаттық күш және құралдарына байланысты көрсетіледі.
Қажет болған жағдайда науқастар шұғыл медициналық көмек көрсету үшін медициналық ұйымдарға шығарылуы мүмкін, олар осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасы жергілікті органының медициналық ұйымдарына шығару журналына тіркеледі.
Амбулатория шұғыл медициналық көмек көрсетуге кез келген уақытта дайын болу керек. Ол үшін ем жасайтын және таңу (ота жасайтын бөлме) бөлмелерінде қауіпті жағдайларда жедел медициналық көмек көрсету үшін дәрілік препараттар, залалсыздандырылған хирургиялық құрал-саймандар, бір рет қолданылатын шприцтер, залалсыздандырылған таңу материалдары әрдайым дайын болу қажет.
Шұғыл көмек көрсетуге арналған процедуралық шкафтарда тиісті аурулардың негізгі ауру белгілері бар кесте, дәрілік формулярға сәйкес шұғыл медициналық дәрілік құралдардың тізбесін орналастыру қажет.
Медициналық бөлімнен тыс жерде шұғыл медициналық көмек көрсету үшін әрқашан құрал-саймандар жиынтығы (сөмке, шабадан немесе бикс) дайын болуы тиіс.
126. ТИ және ТМ-де медицина қызметкерін медициналық-санитарлық қамтамасыз етумен байланысты емес жұмыстарды орындауға жұмылдыруға тыйым салынады.
127. Ағымдағы жұмсауға арналған барлық медикаменттер және шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған заттар құлыптанатын үй-жайлардың арнайы шкафтарында сақталуы тиіс. Үй-жай мөрленуі керек.
Дәрі-дәрмекті және басқа да шығыс заттарын тек он күн қажеттіліктен аспайтын мөлшерде болған жағдайда амбулаторияда сақтауға жол беріледі. Науқасқа дәрі-дәрмек берер алдында дәрінің белгіленген күнінің және жарамдылық мерзімінің сәйкестігі тексеріледі.

3.8. Оказание стационарной и стационарозамещающей медицинской
помощи
128. Показаниями для госпитализации, в том числе срочной, являются состояния, требующие лечения в условиях стационара.
129. С учетом транспортабельности больной госпитализируется в ближайшую медицинскую организацию соответствующего профиля.
При необходимости проведения в пути следования мероприятий медицинского характера, а также при возможности возникновения такой необходимости больного (пострадавшего) должен сопровождать медработник, имеющий при себе укладку с медикаментами и инструментарием. В направлении на экстренную госпитализацию должны быть кратко изложены сведения о состоянии эвакуируемого и оказанной помощи. Медицинский персонал не включается в состав конвоя, не осуществляет охрану и надзор за больным осужденным во время его нахождения в медицинской организации, а выполняет только функцию медицинского сопровождения.
130. При обследовании больных для установления диагноза заболевания врач медицинской части использует данные анамнеза, медицинские документы, результаты осмотра, данные лабораторных, рентгенологических и функциональных методов исследования. В необходимых случаях об имевшихся заболеваниях запрашиваются данные из медицинских организаций по месту жительства до их ареста и осуждения.
Стационарная и стационарозамещающая медицинская помощь оказывается при заболеваниях, требующих постоянного врачебного наблюдения, интенсивного круглосуточного ухода, комплексного подхода к диагностике и лечению, применения сложных методов обследования и лечения с использованием новейших медицинских технологий. В лечебно-профилактических учреждениях, оказывающих стационарную помощь, могут создаваться стационарозамещающие отделения дневного пребывания.
131. Прием больных в стационар или стационарозамещающее отделение дневного пребывания медицинской части осуществляется при наличии в медицинской карте амбулаторного пациента заключения врача о необходимости проведения стационарного обследования и лечения. Данные о вновь поступивших в стационар заносятся в журнал учета приема, выписки больных и отказов в госпитализации.
Стационар медицинской части предназначен для:
обследования и лечения больных со сроком лечения до 14-15 дней;
необходимого стационарного долечивания больных, выписанных из больниц;
временной изоляции инфекционных или подозрительных на инфекционное заболевание больных до направления их в больницу;
стационарного лечения нетранспортабельных больных до улучшения их состояния и направления в больницу;
помещения лиц, подлежащих стационарному лечению по плану диспансерного наблюдения или отнесенных к оздоровительной группе;
помещения больных, подлежащих освобождению от отбывания наказания в связи с болезнью, при невозможности нахождения их в общежитии и отсутствии показаний для направления в больницы.

3.8. Стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсету
128. Ауруханаға жатқызу, оның ішінде жедел жатқызуға, стационарлық емді талап ететін жағдайлар болып табылады.
129. Тасымалдануын ескере отырып, науқас тиісті бейіні бар жақын маңайдағы медициналық ұйымға жатқызылады.
Жол үстінде медициналық іс-шаралар жүргізу, сондай-ақ қажеттілік пайда болған жағдайда дәрі-дәрмектер мен құрал-саймандары бар сөмкесімен медициналық қызметкер науқасты (зардап шеккен адамды) алып жүруі қажет. Жедел ауруханаға жатқызу туралы жолдамада көрсетілген көмек және көшірілгеннің жағдайы туралы мәліметтер қысқаша жазылуы керек. Медициналық қызметкер айдауыл құрамына кірмейді және емдеу мекемелерінде жатқан ауру сотталғандарды қадағалауды және күзетуді жүзеге асырмайды, тек қана медициналық алып жүру функциясын ғана орындайды.
130. Медициналық бөлім дәрігері науқасты тексеру кезінде диагнозын анықтау үшін анамнез мәліметтерін, медициналық құжаттарын, тексеру қорытындысын, зертханалық мәліметтерін, рентгенологиялық және тексерудің функционалдық әдістерін пайдаланады. Қажет болған жағдайда, аурулары туралы медициналық ұйымдардан сотталғанға және қамауға алынғанға дейінгі тұрғылықты мекенжайы бойынша мәліметтер сұратылады.
Стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек үнемі дәрігерлік бақылауды, тәулік бойы қарқынды күтімді қажет ететін, емделу және диагностикаға кешенді ыңғайлануды, тексерудің күрделі әдістерін және ең соңғы медициналық технологияларды қолдануды керек ететіндерге көрсетіледі. Стационарлық көмек көрсететін емдеу-профилактикалық мекемелерінде стационарды алмастыратын күндізгі бөлімше құрылуына болады.
131. Медициналық бөлімнің стационарлық және стационарды алмастыратын күндізгі бөлімшесіне ауруларды қабылдау амбулаторлық пациенттің медициналық картасында стационарлық тексеру және емдеу керектігі туралы дәрігердің қорытындысы болған жағдайда іске асырылады. Стационарға қайта келіп түскендер туралы мәлімет қабылдауды есепке алу, ауруларды шығару және ауруханаға жатқызуға қабылдамау журналына енгізіледі.
Медициналық бөлім стационары:
емдеу мерзімі 14-15 күн төсекте жату режимін қажет ететін науқастарды тексеру және емдеуге;
ауруханадан шығарылған науқастарды стационарлық толық емдеуге;
жұқпалы аурулары бар немесе күдіктілерді ауруханаға жіберілгенге дейін уақытша оқшаулауға;
тасымалдауға жатпайтын науқастардың жағдайы жақсарғанға дейін стационарлық емдеуге;
диспансерлік бақылаудың жоспары бойынша стационарлық емдеуге немесе сауықтыру тобына жататын адамдарды орналастыруға;
денсаулығына байланысты жазасын өтеуден босатылатындар, жатақханада тұру мүмкіндігі жоқ, ауруханаларға жіберілуге көрсеткіштері жоқ науқастарды орналастыруға арналған.

132. Руководитель ИУ, СИ обеспечивает развертывание положенных по штату коек и их эффективное использование.
133. На каждого больного ведется медицинская карта стационарного больного установленного образца, утвержденная приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 «Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения».
Обо всех случаях экстренной или плановой госпитализации в стационар, а также выписки из него медицинская часть извещает начальника отряда (старшего по корпусу).
Все смертные случаи лиц, содержавшихся в ИУ, СИ, регистрируются в журнале регистрации смертных случаев согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
134. При наличии в стационаре нескольких палат больные, представляющие опасность для окружающих (инфекционные, заразные кожные, психические заболевания), содержатся отдельно.
135. Все больные, поступающие в стационар, проходят обязательную санитарную обработку. В зависимости от состояния больного проводится полная или частичная санитарная обработка.
При необходимости белье больного подвергается дезинфекции. Одежда и обувь хранятся в специально выделенном помещении стационара, нательное белье больного сдается в стирку и при выписке возвращается ему.
Обход больных врачами медицинской части проводится ежедневно. Дневниковые записи больным производятся 1 раз в 3 дня в случаях легкого течения заболевания и ежедневно в среднетяжелых и тяжелых случаях.
Руководитель медицинской части осматривает больного не реже одного раза в неделю и в обязательном порядке - в первый день поступления больного и перед выпиской.
Врачебные назначения, измерение температуры тела, антропометрические исследования производит дежурный фельдшер (медсестра).
Больному может быть назначен постельный, полупостельный или общий режим. Постельный режим назначается больным с повышенной температурой тела, выраженной общей слабостью, явлениями интоксикации и т.п., полупостельный - больным, лечение которых требует ограничения двигательной активности, общий - больным, лечение которых не требует ограничения двигательной активности.
Во время пребывания в стационаре больной проходит обследование, при котором используются все возможные в условиях медицинской части методы инструментального и лабораторного исследования. Для проведения консультаций привлекаются врачи медицинских организаций. Плановые консультации осуществляются по графику, а в неотложных случаях - в любое время суток.
Хирургическое вмешательство, переливание крови, ее компонентов, и применение инвазивных методов диагностики применяются с письменного согласия больных.
Больным, страдающим психическими расстройствами (заболеваниями), признанным судом недееспособными, хирургическое вмешательство, переливание крови, инвазивные методы диагностики проводятся с письменного согласия их законных представителей.
В случаях, когда промедление выполнения хирургического вмешательства, переливания крови и ее компонентов, инвазивных методов диагностики угрожает жизни больного, а получить согласие больного или его законных представителей не представляется возможным, решение принимает врач или консилиум с последующим информированием больного или его законных представителей о принятых мерах.

132. ТМ, ТИ басшысы штат бойынша тиісті төсек-орындардың берілуін және олардың тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
133. «Денсаулықты сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық
құжаттамасы нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген әрбір науқасқа белгіленген үлгідегі стационарлық науқастың ауру тарихы жүргізіледі.
Стационарға жедел немесе жоспарлы жатқызудың, сондай-ақ шығу оқиғаларының барлығын медициналық бөлім жасақ бастығына (корпус бойынша аға маманға) хабарлайды.
ТМ, ТИ-да ұсталған адамдардың қайтыс болу оқиғалары осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес өлім жағдайларын тіркеу журналында тіркеледі.
134. Стационарда бірнеше палата болса, айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулары бар (жұқпалы, жұқпалы тері аурулары, психикалық аурулар) адамдар бөлек ұсталады.
Стационарға келіп түскен науқастар міндетті түрде санитарлық өңдеуден өтеді. Науқастың жағдайына байланысты санитарлық өңдеу толық немесе ішінара болуы мүмкін. Қажет болған жағдайда науқастың киімі залалсыздандырылады. Науқастың киімі мен аяқ-киімі стационардың арнайы бөлінген үй жайында сақталады, іш киімдері жууға тапсырылады, шығатын кезде өзіне қайтарылады.
Медициналық бөлім дәрігерлері ауруларды күнделікті тексеріп отырады. Ауруларға күнделікті жазбаны жеңіл ауырған жағдайда 3 күнде 1 рет, ал орташа ауыр және қатты ауыр жағдайларында күнделікті жүргізіледі.
Медициналық бөлім басшысы науқасты аптасына бір рет және міндетті түрде түскен және шығатын күні тексереді.
Дәрігерлік тағайындаулар, дене қызуын тексеру, антропометрикалық зерттеуді кезекші фельдшер (медбике) жүргізеді.
Науқасқа төсек, жартылай төсекте жату немесе жалпы режим белгіленуі мүмкін. Төсек режимі дене қызуы көтерілген, жалпы әлсіздік танытатын, интоксикация белгілері бар ауруларға, жартылай төсек режимі — аз қимылды талап ететін ауруларға, жалпы - қимылдауға шек қойылмайтын ауруларға белгіленеді.
Стационарда жүрген науқас медициналық бөлімнің барлық мүмкіндіктерін, құрал-саймандар мен лабораториялық зерттеу әдістерін қолданумен тексеруден өтеді. Медициналық ұйымның дәрігерлері консультация өткізуге шақыртылады. Жоспарлы консультациялау кесте бойынша ал, шұғыл жағдайларда кез келген уақытта жүзеге асырылады.
Хирургиялық араласу, қан құю, оның құрамдас бөлігі, диагностиканың инвазивті әдісі аурудың жазбаша келісімімен қолданылады.
Сотпен қабілеті жоқ деп танылған, психикалық күйзеліске (ауруларға) ұшыраған науқастарға хирургиялық араласу, қан құю, оның құрамдас бөлігі, диагностиканың инвазивті әдісі олардың заңды өкілдерінің жазбаша келісімімен қолданылады.
Хирургиялық араласудың, қан құю, оның құрамдас бөлігі, диагностиканың инвазивті әдісін қолданудың кешіктірілуі науқастың денсаулығына қауіп туғызған жағдайда, ал, науқастан немесе оның заңды өкілінен жазбаша келісім алу мүмкін болмаса, қолданған шара туралы заңды өкілдеріне немесе науқасқа кейінірек хабарлаумен, шешімді дәрігер немесе консилиум қабылдайды.

136. Объем медицинской помощи в стационаре определяется наличием работающих в медицинской части врачей-специалистов и оборудования согласно требованиям, предъявляемым к оснащению лечебно-профилактических учреждений и его предназначения.
137. В составе стационара оборудуется палата для изолированного содержания больных с заразными формами заболеваний и психическими расстройствами. Палата предназначается для временной изоляции (до направления в больницу) инфекционных больных (в том числе больных туберкулезом) и больных с заболеваниями, подозрительными на инфекционные, оказания им первой врачебной помощи, ухода и наблюдения за больными и взятия анализов, необходимых для диагностики заболевания.
В палате своевременно должна проводиться текущая и заключительная дезинфекция. Медицинский персонал в палате пользуется специально выделенными халатами и строго соблюдает все правила личной гигиены.
138. В стационаре медицинской части круглосуточно находится дежурный санитар. Количество дежурного персонала устанавливает руководитель медицинской части.
3.9. Оказание стационарной медицинской помощи осужденным,
больным соматическими заболеваниями и страдающим психическими
расстройствами в лечебно-профилактических учреждениях
139. Квалифицированная медицинская помощь оказывается многопрофильными больницами по направлению специалистов медицинской части. По медицинским показаниям пациент может переводиться в медицинскую организацию местного органа государственного управления для получения специализированной или высокоспециализированной медицинской помощи.
При направлении осужденных, страдающих соматическими, психическими заболеваниями (далее - больные), на стационарное лечение руководитель учреждения, в котором находится осужденный, предварительно запрашивает разрешение (наряд) на госпитализацию у руководителя уполномоченного органа уголовно-исполнительной системы по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Ежемесячно к 25 числу в уполномоченный орган уголовно-исполнительной системы психиатрической и соматическими больницами представляется информация об осужденных больных, прошедших стационарный курс лечения, с указанием диагноза при поступлении и выписке, исхода лечения и проведенных койко-дней.
140. Одновременно с запросом высылается подробный выписной эпикриз из медицинской документации осужденного с указанием всех сопутствующих заболеваний и заключением руководителя медицинской части ИУ о необходимости стационарного лечения согласно приложению 15 к настоящим Правилам. В заключении указываются анамнестические и клинические данные, свидетельствующие о наличии заболевания. При направлении психически больных дополнительно высылается заключение врача-психиатра ИУ о необходимости стационарного лечения, сведения о том, наблюдался ли осужденный ранее в психоневрологическом диспансере, проходил ли ранее амбулаторную или стационарную судебно-психиатрическую экспертизу.
Согласие больного на госпитализацию обязательно (кроме случаев, определенных статьей 94 Кодекса), в случае отказа от госпитализации у больного берется заявление на имя руководителя ИУ об отказе, которое хранится в истории болезни или медицинской карте амбулаторного пациента осужденного согласно приложению 16 к настоящим Правилам. Если больной, в силу своего состояния не способен адекватно оценить свое состояние, госпитализация осуществляется по медицинским показаниям.
Недобровольная госпитализация лиц с тяжелым психическим расстройством для обследования и лечения без его согласия осуществляется в соответствии с Кодексом.

136. Стационарда медициналық көмектің көлемі медициналық
бөлімдерде маман-дәрігерлердің болуымен және емдеу-профилактикалық
мекемелерді жарақтандыруға және оны пайдалану талаптарына сәйкес
болуымен анықталады.
137. Стационар құрамында психикалық ауытқулары және жұқпалы ауру түрімен ауыратындарды оңаша ұстау үшін палата жабдықталады. Палата (ауруханаға жатқызғанға дейін) жұқпалы ауру түрімен ауыратындарды (оның ішінде туберкулезбен ауыратындарды), жұқпалы ауруларға сезіктілерді және оларға алғашқы медициналық көмек көрсету, науқастарға күтім жасау, бақылау үшін сонымен қатар, аурудың диагностикасы үшін қажетті материалдарды алу мақсатында уақытша ұстауға арналған. Палатада ағымдағы және қорытынды дезинфекция уақтылы жасалады. Палатадағы медициналық қызметкерлер арнайы бөлінген халаттарды пайдаланады және жеке гигиена ережелерін қатаң сақтайды.
138. Медициналық бөлімнің стационарында тәулік бойы кезекші санитар болу керек. Кезекші қызметкерлердің санын медициналық бөлім басшысы белгілейді.
3.9. Емдеу-профилактикалық мекемелерде соматикалық аурумен ауыратын және психикалық ауытқулары бар сотталғандарға стационарлық медициналық көмек көрсету
139. Білікті медициналық көмек, медициналық бөлім мамандарының
жолдамасы бойынша көп бейінді ауруханаларда көрсетіледі. Медициналық
көрсеткіштері бойынша пациент мамандандырылған және жоғары маманданған медициналық көмек алу үшін мемлекеттік басқару жергілікті органының медициналық ұйымына ауыстырыла алады.
Соматикалық және психикалық аурулармен ауыратын сотталғандарды (бұдан  әр і- науқастар) стационарлық емдеуге жіберу кезінде сотталған ұсталатын мекеменің басшысы қылмыстық-атқару жүйесі уәкілетті органының басшысынан ауруханаға жатқызу туралы, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес алдын-ала рұқсат (наряд) сұрайды.
Ай сайын 25 күніне қылмыстық-атқару жүйесі уәкілетті органының психиатриялық және соматикалық ауруханалардан науқастың түскен және емделіп шыққан кездегі диагнозы, емдеу нәтижесін және өткізілген төсек күндерін көрсету арқылы стационарлық емдеу курсынан өткен науқас сотталғандар туралы ақпарат ұсынылады.
140. Сұрау салумен бірге нақты сотталғанның аурулары көрсетілген және стационарлық ем қабылдау қажеттілігі туралы ТМ медициналық бөлім басшысының қорытындысымен медициналық құжаттарының көшірме эпикризі осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес жолданады. Қорытындыда ауруды дәлелдейтін анамнестикалық және клиникалық мәліметтер көрсетіледі. Психикалық науқастарды жіберу кезінде қосымша ТМ дәрігер-психиатрының стационарлық емдеу қажеттілігі туралы қорытындысы, бұрын психоневрологиялық диспансерде қаралған туралы, ертеде амбулаторлық және стационарлық сот-психиатриялық сараптамадан өткені туралы мәліметтер жіберіледі.
Науқастың жатып емделуге келісімі міндетті түрде (Кодекстің 94-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда) қажет, егер де науқас жатып емделуден бас тартса, ТМ бастығының атына бас тартқаны туралы өтініш алынып осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес сотталғаның ауру тарихында немесе амбулаторлық картасында сақталады. Егер науқас, өз жағдайына байланысты, жағдайына дәл баға бере алмаған жағдайда, стационарлық емдеу медициналық көрсеткіші бойынша жүргізіледі.
Тексерілуге және емделуге ауыр психикалық бұзылуымен өз еріксіз жатып емдеу оның келісімінсіз Кодекске сәйкес жүргізіледі.

141. Направление больных с соматическими заболеваниями в сочетании с туберкулезом на стационарное лечение в соматическую больницу или противотуберкулезное учреждение определяется по тяжести основного заболевания.
142. При направлении психически больных осужденных, больных активной формой туберкулеза на стационарное лечение, одновременно с ними направляются личные дела с обязательным наличием медицинской карты амбулаторного пациента.
Психически больные осужденные, нуждающиеся в стационарном лечении, у которых выявлен активный туберкулез, проходят курс лечения в инфекционном изоляторе психиатрической больницы, где им одновременно проводится противотуберкулезное лечение.
143. Перевозка больных на стационарное лечение осуществляется только в случае его транспортабельности, при необходимости в сопровождении медицинского работника органа-отправителя. Необходимость сопровождения определяется руководителем медицинской части органа-отправителя. В обязательном порядке сопровождаются психически больные, женщины с беременностью свыше шести месяцев.
144. Больные помещаются на стационарное лечение при наличии:
1) заключения руководителя медицинской части органа-отправителя о необходимости стационарного лечения;
2) заключения врача-психиатра о необходимости проведения обследования и лечения в психиатрической больнице;
3) разрешения (наряда) уполномоченного органа уголовно-исполнительной системы;
4) личного дела осужденного с медицинской документацией и финансовой справкой об имеющихся наличных деньгах у осужденного, на основании которой бухгалтерия открывает лицевой счет для приобретения предметов первой необходимости.
145. Осужденные, подлежащие в соответствии со статьей 168 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан освобождению от отбывания наказания, не возвращаются в ИУ, где они ранее содержались, после вынесения судом решения об освобождении. Они переводятся в медицинские организации в порядке, установленном законодательством.
146. Охрана осужденных к лишению свободы, госпитализированных в медицинские организации, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
147. Перевод осужденных из СИ в лечебно-профилактические учреждения проводится по закреплению в порядке, установленном уполномоченным органом уголовно-исполнительной системы.
148. Осужденные, больные венерическими, паразитарными инфекционными заболеваниями, обеспечиваются лечением по месту содержания.
149. Освидетельствование больных женщин и несовершеннолетних мужского и женского пола специальной медицинской комиссией и представление материалов в суд для освобождения от отбывания наказания в связи с болезнью производятся по месту их содержания.

141. Соматикалық ауруларды туберкулезбен бірге негізгі ауруының
ауыртпалығы анықталып соматикалық немесе туберкулезге қарсы мекемеге
стационарлық емделуге жіберіледі.
142. Психикалық аурумен ауырған сотталғандар, туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастарды стационарлық емделуге жолдау кезінде, олармен бірге, ішінде міндетті түрде медициналық картасы бар жеке ісі жіберіледі.
Белсенді туберкулез анықталған стационарлық емді қажет ететін психикалық науқас сотталғандар психиатриялық аурухананың инфекциондық изоляторында емделу курсы кезінде, туберкулезге қарсы ем бірге жүргізіледі.
143. Науқасты стационарлық емдеуге тасымалдауға ол жарамды болғанда жүргізіледі, қажет болған жағдайда жіберуші органның медициналық қызметкері ілесіп жіберіледі. Ілесіп жүру қажеттілігін жіберуші органның медициналық бөлім басшысы шешеді. Міндетті түрде психикалық науқастар, алты айдан асқан жүкті әйелдер ілесіп жүргізіледі.
144. Мыналар:
1) жіберуші органның медициналық бөлім басшысының стационарлық емделу қажеттілігі туралы қорытындысы;
2) тексерілу және психиатриялық ауруханада емді жүргізудің қажеттілігі туралы дәрігер психиатрдың қорытындысы;
3) қылмыстық-атқару жүйесі уәкілетті органының келісімі (наряд);
4) сотталғанның медициналық құжаттары және бірінші қажетті заттардың алуға ашылған жеке шотының қаражаты туралы қаржылық анықтамасы бар болған жағдайда науқастар стационарлық емдеуге жатқызылады.
145. Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 168-бабына сәйкес жазасын өтеуден босатылған сотталғандар босату туралы сот шешімі шыққаннан кейін бұрын ұсталған ТМ-ге қайтарылмайды. Олар медициналық ұйымдарға заңнамада белгіленген тәртіппен медициналық ұйымдарға ауыстырылады.
146. Медициналық ұйымдарға жатқызылған бас бостандығынан айрылған сотталғандарды күзету Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
147. Сотталғандарды ТИ-дан емдеу-профилактикалық мекемелеріне
ауыстыру қылмыстық-атқару жүйесі уәкілетті органы белгілеген тәртіптегі бекіту бойынша жүргізіледі.
148. Венерологиялық, паразитарлық және жұқпалы аурулармен ауыратын сотталғандар ұстау орны бойынша еммен қамтамасыз етіледі.
149. Науқас әйелдер мен ер және әйел жынысты кәмелетке
толмағандарды арнайы медициналық комиссия куәландырады және ауруына
байланысты жазасын өтеу уақытынан бұрын босатылу үшін, олардың ұсталу
орнында сотқа материалдары ұсынады.

3.10. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация.
Экспертиза временной нетрудоспособности
150. Экспертизу временной нетрудоспособности в ИУ, СИ осуществляет врач медицинской части, больницы. Задачей экспертизы временной нетрудоспособности является определение у осужденных признаков временной утраты трудоспособности, в случае выявления у лиц стойкого нарушения функций организма, обусловленного заболеваниями, последствиями травм и дефектами, их направляют на ВКК.
151. При установлении факта временной нетрудоспособности и необходимости освобождения от работы по болезни для прохождения амбулаторного лечения делается запись об освобождении от работы и назначении лечения в соответствующей медицинской документации, заполняется талон регистрации причин временной нетрудоспособности.
Лечащий врач имеет право выдавать лист и (или) справку временной нетрудоспособности единовременно на три календарных дня (в период повышенной заболеваемости населения гриппом - на шесть дней. Продление листа временной нетрудоспособности свыше шести дней и всякое последующее продление производятся лечащим врачом по заключению ВКК.
Запрещается давать освобождение от работы заочно, обязательным является также осмотр больного при продлении освобождения от работы и перед выходом на работу.
В тех ИУ, СИ, где работает один врач или фельдшер дается освобождение на все время заболевания с обязательным его обоснованием.
152. При острых заболеваниях с благоприятным трудовым прогнозом освобождение выдается до восстановления трудоспособности. При острых заболеваниях с наклонностью к переходу в хроническое состояние освобождение от работы выдается до того времени, пока трудовой прогноз не станет благоприятным. При неблагоприятном или сомнительном прогнозе больного ВКК направляет для освидетельствования в медико-социальную экспертизу территориального подразделения уполномоченного органа в области социальной защиты населения (далее - МСЭ). В случае, если нет оснований для установления инвалидности, но имеется частичное ограничение трудоспособности, больной по заключению врача переводится на другую работу.
153. Первичное освидетельствование и переосвидетельствование в установленные сроки МСЭ лиц, содержащихся в ИУ, СИ, проводятся на общих основаниях.
154. Врачи медицинской части лицу, содержащемуся в ИУ, СИ, после проведения комплекса диагностических, лечебных и реабилитационных мероприятий, подтверждающих стойкое нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями, последствиями травм или дефектами, оформляют направление на МСЭ.

3.10. Қалпына келтіру емдері және медициналық оңалту.
Уақытша еңбекке жарамсыздыққа сараптама жүргізу
150. ТМ, ТИ-да уақытша еңбекке жарамсыздығы сараптамасын
медициналық бөлім, аурухана дәрігері жүзеге асырады. Уақытша еңбекке
жарамсыздығы сараптамасының міндеттері сотталғандардың еңбек
жарамдылығын уақытша жоғалуын анықтау, жарақат және кемшіліктер
салдарынан олардың тұрақты еңбек жарамдылығын жоғалтуына байланысты
ДКК-ға жіберу болып табылады.
151. Уақытша еңбекке жарамсыздық фактісін анықтау және
амбулаторлық емделуден өту үшін ауруы бойынша жұмыстан босату қызметкері ілесіп жіберіледі. Ілесіп жүру қажеттілігін жіберуші органның медициналық бөлім басшысы шешеді. Міндетті түрде психикалық науқастар, алты айдан асқан жүкті әйелдер ілесіп жүргізіледі.
Емдеу дәрігері ауруға күнтізбелік үш күн мерзімге дейінгі еңбекке жарамсыздық парағын (халық арасында тұмау ауруы жоғарылауы кезеңінде - алты күнге) беріледі. Жарамсыздық парағын алты күннен көп ұзартуды, одан әрі ұзарту мерзімдері ДКК қорытындысы бойынша емдеуші дәрігер шешеді.
Жұмыстан сырттай босатуға тыйым салынады, сондай-ақ жұмыстан босатуды ұзарту және жұмысқа шығар алдында ауруды тексеру міндетті болып табылады.
Бір дәрігер немесе фельдшер жұмыс істейтін ТМ, ТИ-да ауырған уақытта оның міндетті негізінде босату құқығы берілген.
152. Қолайлы еңбек болжамымен жіті ауру кезінде босату еңбек жарамдылығы тіркелгенге дейін беріледі. Жіті аурулар кезінде созылмалы жағдайға ауысуға жақын болса, жұмыстан босату еңбек болжамы қолайлы болғанға дейін беріледі. Қолайсыз немесе күмәнді болжам кезінде ауруды мүгедектікті анықтау мәселесін шешу үшін ДКК-ға медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі - МӘС) жіберу қажет. Мүгедектікті анықтау үшін негіздеме болмаған жағдайда, бірақ бөлшектеп шектеу еңбекке жарамсыздығы болса, науқас дәрігер қорытындысы бойынша басқа жұмысқа ауыстырылады.
153. ТИ мен ТМ-да ұсталатын адамдарға мүгедектікті бірінші рет куәландыру және қайта куәландыру белгіленген уақытта МӘС жалпы негіздерде жүргізеді.
154. Ағзалардың функционалдық бұзылуын және тіршілік әрекетінің шектелуін растайтын клиникалық-диагностикалық тексерістер нәтижелері бойынша ТИ мен ТМ медициналық бөлімнің дәрігерлері МӘС-ке жолдама әзірлейді.

155. Администрация ИУ, СИ формирует и представляет в территориальное подразделение МСЭ медицинскую карту амбулаторного пациента (медицинскую карту стационарного больного), направление на МСЭ, одновременно решается вопрос о времени и месте проведения освидетельствования.
156. В заседании МСЭ принимают участие представители администрации.
3.11. Оказание медицинской помощи при телесных повреждениях,
травмах и отравлениях
157. Все поступившие в ИУ, СИ в обязательном порядке осматриваются на наличие телесных повреждений.
158. О каждом факте медицинского освидетельствования на наличие телесных повреждений (в результате производственных травм, несчастных случаев и т.д.) медицинский работник сообщает рапортом руководителю ИУ, СИ, который немедленно передается дежурному помощнику руководителя ИУ, СИ.
159. При обнаружении телесных повреждений администрация ИУ, СИ в обязательном порядке незамедлительно извещает органы прокуратуры о фактах причинения телесных повреждений лицам, содержащимся в ИУ, СИ, а также обратившихся с жалобой о причинении им телесных повреждений. Все факты регистрируются в журнале регистрации случаев травматизма согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
В случае обращения по поводу нанесения телесных повреждений или обнаружения телесных повреждений на теле обращенного лица, должен быть составлен акт о наличии телесных повреждений (освидетельствования) или о нанесении телесных повреждений самому себе.
160. Мероприятия по предупреждению телесных повреждений, травм и отравлений среди лиц, содержащихся в ИУ, СИ, проводятся всеми службами.
161. За выполнением требований нормативных правовых актов Республики Казахстан по обеспечению должного содержания лиц, содержащихся в ИУ, СИ, трудового устройства, предупреждения травм и отравлений, несчастных случаев проводится постоянный контроль со стороны руководителей учреждений, служб и медицинских работников;
систематическое проведение руководителями служб занятий с подчиненными по выполнению требований приказов и инструкций;
трудовое использование лиц, содержащихся в ИУ, СИ в соответствии с их квалификацией и состоянием здоровья;
систематическое проведение занятий с лицами, содержащимися в ИУ, СИ, по изучению основных правил техники безопасности, ознакомлению с мерами личной профилактики травм и отравлений, изучению и практической отработке приемов оказания первой помощи (в порядке самопомощи и взаимопомощи) при травмах, отравлениях и несчастных случаях;
технический инструктаж и оформление допуска к определенным видам работ;
проведение санитарно-просветительной работы;
постоянное наблюдение за лицами, имеющими слабое физическое развитие и хронические заболевания, определение им трудовых рекомендаций и контроль за их трудоустройством;
изучение обстоятельств и причин травм и отравлений с разработкой конкретных мероприятий по их предупреждению.

155. ТМ, ТИ әкімшілігі науқастың медициналық картаны (стационарлық науқастың медициналық картасын) қалыптастырады және МӘС-ке жолдамамен бірге аумақтық МӘС бөлінісіне ұсынады, сонымен бірге МӘС өткізетін орын мен уақыты шешіледі.
156. МӘС отырысына әкімшілік өкілдері қатысады.
3.11. Дене жарақаттары, жарақат және улану кезінде медициналық
көмек көрсету
157. ТМ, ТИ-ге келіп түскендердің барлығы міндетті түрде дене жарақаттарының бар-жоғына тексеріледі.
158. Дене зақымдарының бар-жоғына (өндірістік жарақат, жазатайым оқиғалар нәтижесінде және т.б.) медициналық куәландырудың әрбір фактісі бойынша медициналық қызметкер ТМ, ТИ бастығына баянатпен хабарлайды, бұл жөнінде ТМ, ТИ кезекші көмекшісіне дереу хабарланады.
159. ТМ және ТИ-да ұсталатын адамдарға, дене жарақаттарын келтіру туралы фактілер, сондай-ақ оларға дене жарақаттарын түсіру туралы шағыммен жүгінгендерге ТМ, ТИ әкімшілігі міндетті түрде прокуратура органдарына бір тәулік мерзімде хабарлайды. Барлық тіркелген фактілер осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес жарақат жағдайларын тіркеу журналына тіркеледі.
Дене жарақатын алған адамның шағымдануы немесе шағымданданушының денесінде дене жарақаттары анықталғанда, дене жарақаты туралы немесе өзі-өзіне зақым келтіру туралы (куәландыру) акт толтырылады.
160. ТМ, ТИ-да ұсталатын адамдар арасында дене зақымдары, жарақаттар мен улануларды алдын-алу жөніндегі іс-шараларды барлық қызметтер жүргізеді.
161. Дене зақымдары, жарақаттар мен улануларды алдын алудың негізгі шаралары ТМ, ТИ-да ұсталатын адамдарды тиісінше ұстауды қамтамасыз ету, оларды дұрыс еңбекте пайдалану, жарақаттар мен улануларды және апат жағдайларды алдын алу жөніндегі Қазақстан Республикасы актілерінің талаптарын орындалуына мекеме, қызметтер бастықтары және медициналық қызметкерлері тарапынан бақылау;
қызмет бастықтары бұйрықтар мен нұсқаулықтардың талаптарын орындау бойынша бағыныстағылармен жүйелі түрде сабақтарды жүргізу;
ТМ, ТИ ұсталатын адамдардың біліктілігі мен денсаулық жағдайына сәйкес оларды еңбекте пайдалану;
техника қауіпсіздігінің негізгі ережелерін зерделеу, жарақаттар мен улануларды жеке алдын-алу шараларымен таныстыру, жарақаттар, уланулар және апат жағдайларында (өзіне өзі көмек көрсету және өзара көмек көрсету ретімен) алғашқы көмекті көрсету тәсілдерін зерделеу және практикалық өңдеу бойынша сабақтарды ТИ, ТМ-да ұсталатын адамдармен жүйелі түрде жүргізу;
техникалық нұсқаулау және жұмыстың белгіленген түрлеріне рұқсатнама ресімдеу;
санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу;
нашар дене дамуы және созылмалы аурулары бар адамдарды ұдайы бақылау, оларға еңбек ұсынымдарын белгілеу және оларды жұмысқа орналастыруына бақылау;
жарақаттар мен уланулардың мән-жайларын және себептерін оларды алдын алу бойынша нақты іс-шараларын әзірлеумен жүйелі түрде зерделеу болып табылады.

162. По плану работы медицинской части ИУ, СИ медицинскими работниками осуществляется наблюдение за санитарно-гигиеническими условиями труда лиц, содержащихся в ИУ, СИ, выполнением правил охраны труда и производственной санитарии, наличием и укомплектованностью аптечек и санитарных сумок, состоянием питьевого водоснабжения на производстве, наличием спецодежды, санитарным состоянием территории, рабочих мест. Результаты проверок оформляются актами обследований и предписаниями в адрес администраций цехов, участков и объектов организации труда лиц, содержащихся в ИУ, СИ, с указанием конкретных сроков устранения выявленных недостатков.
В случае выявления грубых нарушений санитарно-гигиенических правил на производстве, результаты обследования докладываются непосредственно руководству учреждения для принятия немедленных мер к их устранению. При непринятии мер по устранению недостатков руководитель медицинской части докладывает вышестоящему медицинскому руководителю.
163. Производственные объекты обеспечиваются медицинским обслуживанием в следующем порядке:
1) все цеха, самостоятельные участки, мастерские и объекты организации труда лиц, содержащихся в ИУ, СИ, оснащаются аптечками первой помощи. За сохранность и своевременное пополнение аптечек несут ответственность начальники цехов, участков, мастера. Пополнение аптечек осуществляют медицинские работники за счет производства;
2) в каждой производственной бригаде, работающей на отдаленном участке, цехе или группе бригад для оказания первой помощи выделяется один из осужденных, специально для этого подготовленный, которого медицинская часть ИУ обеспечивает санитарной сумкой с медикаментами и перевязочными материалами;
3) если пострадавший на производстве нуждается в оказании срочной врачебной помощи, организуется доставка его в медицинскую часть или ближайшую медицинскую организацию.
164. В соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан каждый несчастный случай, связанный с производством, вызвавший у работника (работников) потерю трудоспособности не менее одного дня, согласно медицинского заключения (рекомендации), материалов расследования оформляется актом о несчастном случае.
Акт с материалами расследования о производственной травме, профессиональном заболевании или отравлении приобщается к личному делу осужденного в установленном порядке.
Если специальным расследованием установлено, что смерть или потеря трудоспособности работника явились результатом действий (драка, нанесение себе телесных повреждений, убийство и прочее), связанных с нарушением пострадавшим режима содержания или отравлением от умышленного употребления в целях опьянения различных технических жидкостей (лаков, красок, растворителей и прочее), содержащих токсические вещества и не связанных с производственным процессом, то акт не составляется. При этом смерть или потеря трудоспособности работника оформляются соответствующими документами (свидетельство о смерти, лист временной нетрудоспособности и т.д.) на общих основаниях.
Приложение 1
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
ЖУРНАЛ
первичного опроса и регистрации оказания медицинской
помощи лицам, содержащимся в специальных учреждениях (ИВС, ПР,
СПА)
п/п
Фамилия, имя
отчество
Возраст
Дата поступления
Жалобы
При поступлении
выявлено
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Время
вызова и
прибытия
медицинс-
кого
работника
Характер
оказан-
ной
медицин-
ской
помощи
Госпита-
лизация,
наимено-
вание
лечебного
учрежде-
ния
Рекомен-
дации
Подпись
дежурного по
специальному
учреждению
Примеча-
ние
7
8
9
10
11
12
Приложение 2
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
Журнал регистрации обращения в кабинет медицинского работника
специального учреждения за _____ 20 __ г.
п/п
дата и
час
вызова
или
обращения
Ф.И.О.
больного,
год рождения
камеры
По какому
поводу
сделано
обращение
Вызов первичный,
повторный,
посещение
активное
Жалобы на
состояние
здоровья в
момент
обращения, общее
состояние
объективные
данные. Диагноз
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Сведения об оказании первичной
медицинской помощи, а также кем и
когда, куда больной направлен или
вызвана скорая мед. помощь, время
вызова и прибытия
Отметки врача бригады скорой
медпомощи о дальнейшей
возможности содержания в ИВС,
в случае оставления больного
Примечание
8
9
10
Примечание:

162. ТМ, ТИ-дың медициналық бөлімі жұмысының жоспары бойынша
ТМ, ТИ-да ұсталатын адамдардың еңбегінің санитарлық-гигиеналық
жағдайларына, еңбекті сақтандыру және өндіріс санитариясы ережелері
орындалуына, дәрі-дәрмек қобдишалары және санитариялық сөмкелері бар
болуы мен жабдықталғанына, өндірісте ауыз су жабдықтаудың жағдайына,
арнайы киімнің болуына, аймақтың, жұмыс орындарының санитариялық
жағдайларына медициналық бақылау жүзеге асырылады. Тексеріс нәтижелері цехтің, учаскелердің және ТМ, ТИ-да ұсталатын адамдарды еңбекте пайдалану объектілерінің әкімшілігі атына айқындалған кемшіліктерді жоюдың нақты мерзімдері көрсетіліп, тексеру актілерімен және ұйғарымдармен ресімделеді. Өндірісте санитарлық-гигиеналық өрескел бұзушылықтары айқындалғанда тексеріс нәтижелері тікелей мекеме басшылығына оларды жою үшін дереу шараларды қабылдауға баяндалады. Кемшіліктерді жою жөніндегі шаралар қабылданбағанда медициналық бөлімнің бастығы жоғары тұрған медициналық бастыққа баяндайды.
163. Өндірістік объектілер медициналық қызмет көрсетумен мынадай тәртіпте қамтамасыз етіледі:
1) ТМ, ТИ-да ұсталатын адамдардың еңбегін ұйымдастыратын барлық цехтар, дербес учаскелер, шеберханалары және объектілер алғашқы көмек көрсетудің дәрі-дәрмек қобдишаларымен жабдықталады. Дәрі-дәрмек қобдишаларының сақталуына және уақтылы толтырылуына цехтың, учаскелердің бастықтары, шеберлері жауапты. Қобдишалардың толтырылуын өндіріс есебінен медициналық қызметкерлер жүргізеді;
2) бөлек учаскеде, цехте, жұмыс істейтін әр өндіріс бригадада немесе бригада тобында алғашқы көмекті көрсету үшін арнайы дайындалған бір сотталған бөлінеді, оны ТМ-нің медициналық бөлімі медикаменттері және таңу материалдары бар санитариялық сөмкемен қамтамасыз етеді;
3) егер өндірісте зардап шеккен жәбірленуші жедел дәрігерлік көмек көрсетуін қажет етсе, оны медициналық бөлім немесе жақындағы медициналық ұйымға апару ұйымдастырылады.
164. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмысшыда
(жұмысшыларда) кемінде бір күн мерзімде жұмысқа жарамсыздығын жоғалтуға әкеп соққан өндіріспен байланысты әрбір жазатайым оқиға медициналық қорытындыға (ұсынымдарға), тергеу материалдарына сәйкес жазатайым оқиға туралы актімен ресімделеді.
Өндірістік жарақат, кәсіптік ауру немесе улану туралы тергеу материалдарының актісі белгіленген тәртіпте сотталғанның жеке ісіне тіркеледі.
Егер тергеу кезінде жұмысшының өлімі немесе ол жұмысқа жарамсыздығын жоғалту ұстау режимін бұзумен (төбелес, денеге зақым келтіру, өлтіру және өзгелер) немесе улы заттар құрамында бар түрлі техникалық сұйықтықтарды (лактар, сырлар, еріткілер және өзгелер) мас болу мақсатында қасақана пайдаланудан уланумен байланысты әрекеттердің нәтижесі болып табылуы және өндіріс процесімен байланысты емес екені анықталса, акт толтырылмайды. Бұл ретте жұмыскердің қайтыс болуы немесе жұмысқа қабілеттігін жоғалтуы жалпы негізде тиісті құжаттармен (қайтыс болуы туралы куәлік, еңбекке уақытша жарамсыздығы туралы парақ және т.б.) ресімделеді.
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
1-қосымша
Арнайы мекемелерде (УҰИ, ҚО, ӘАО) ұсталатын адамдардан бастапқы
жауап алу және медициналық көмек көрсетуді тіркеу
ЖУРНАЛЫ
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Жасы
Келіп түскен күні
Шағымдары
Түскен уақытта анықталды
Медициналық қызметкерді шақыру және оның келген уақыты
Көрсетілген медициналық көмектің сипаты
Ауруханаға жатқызу, емдеу мекемесінің атауы
Ұсынымдар
Арнайы мекеме бойынша кезекшінің қолы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
2-қосымша
20___ жылғы _______ арнайы мекемедегі медицина қызметкерінің
кабинетіне жүгінуді тіркеу журналы
Р/с
Шақыру немесе жүгіну күні мен сағаты
Науқастың Т.А.Ә., туған жылы
Камера №
Жүгіну себебі
Алғашқы, қайта шақыру, белсенді келуі
Жүгіну кезіндегі денсаулық жағдайы, объективті жалпы жағдайының деректері. Диагнозы
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Алғашқы медициналық көмек көрсету, сондай-ақ кім және қашан, науқастың қайда жіберілгені немесе жедел жәрдемнің шақырылғаны, шақыру және келу уақыты туралы мәліметтер
Жедел жәрдем бригадасы дәрігерінің науқасты УҰИ қалдырған жағдайда одан әрі ұстау мүмкіндігі туралы белгісі
Ескертпе
8
9
10
Ескертпе

1 раз в 2-3
года.
Рентгенография
скелета 1 раз
в 2 года
витаминотерапия.
Санация очагов
хронической
инфекции.
Медикаментозная
терапия (курсовая
и прерывисто
поддерживающая
монохимиотерапия)
Лимфолейкоз
хронический
6 раз в год
гематолог 2 раза в
год, стоматолог,
невропатолог, ЛОР
1 раз в год
общий анализ
крови 6 раз в
год.
Стернальная
пункция,
рентгеноскопия
органов
грудной клетки
1 раз в год
общеукрепляющая и
медикаментозная
терапия
(химиотерапия,
гормоны,
антибактериальные
препараты)
Лимфоадено-
патия
4 раза в год
фтизиатр, хирург 1
раз в год
общий анализ
крови 4 раза в
год. Анализ
крови на ВИЧ 2
раза в год
санация очагов
инфекции.
Поливитаминоте-
рапия,
антибактериальная
терапия.
Противопоказание
физиотерапевти-
ческих и тепловых
процедур
Миеломная
болезнь
8-10 раз в год
гематолог 2 раза в
год
общий анализ
крови и мочи
8-10 раз в
год.
Рентгенография
костей скелета
и черепа
исключение
физических
нагрузок.
Медикаментозная
химиотерапия и
гормонотерапия
Преходящие
нарушения
мозгового
кровообраще-
ния с
очаговой
неврологичес-
кой
симптоматикой
в течение года
1 раз в 3-4
месяца, в
дальнейшем 1-2
раза в год
терапевт и окулист
1 раз в год,
невропатолог 2-3
раза в год
анализ крови и
общий анализ
мочи, анализ
крови на сахар
1 раз в год.
ЭКГ 1 раз в
год.
Протромбин
крови 1 раз в
год
гипотензивная
терапия. Курсовое
применение
вазоактивных
препаратов и
средств,
улучшающих
метаболизм мозга,
противосклероти-
ческих средств,
антиагрегантов
Мозговой
инсульт с
остаточными
явлениями (у
лиц,
сохранивших
трудоспособ-
ность)
1 раз в 3-4
месяца; в
дальнейшем 1-2
раза в год при
отсутствии
повторных
острых
нарушений
мозгового
кровообращения
невропатолог 1 раз
в 3-4 месяца; в
дальнейшем 1-2
раза в год
то же
тоже
Приложение 5
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
Примерная схема наблюдения за наркологическими больными
Нозологичес-
кая форма
Частота
наблюдения
Осмотры врачами
др.
специальностей
Наименование и
частота
лабораторных и
других
диагностических
исследований
Основные
лечебно-
оздоровительные
мероприятия
группа диспансерного учета I (ГДУ-I). Активный учет
Хронический
алкоголизм
1 раз в месяц
терапевт
клинические
анализы крови и
мочи,
биохимические
анализы
(печеночные
пробы), ЭКГ,
рентгенофлюо-
рография до
начала лечения, в
дальнейшем по
показаниям
психотерапевтические и
медикаментозные методы
лечения алкоголизма
группа диспансерного учета II (ГДУ-II). Пассивный учет
Хронический
алкоголизм
при
профосмотрах и
в период
проведения
поддерживающей
противорецидив-
ной терапии
терапевт
наблюдение,
психотерапевтические
беседы, короткие курсы
медикаментозного
лечения алкоголизма
группа диспансерного учета I (ГДУ-І)
Наркомания
1-й год - 1 раз
в месяц 2-й год
- 1 раз в 2
терапевт,
невропатолог,
нарколог (по
клинические
анализы крови и
мочи,
дезинтоксикационная и
общеукрепляющая
терапия,
месяца
возможности)
биохимические
анализы
(печеночные
пробы), ЭКГ,
рентгенофлюо-
рография до
начала лечения, в
дальнейшем по
показаниям
нейролептики,
психотерапия,
седативные препараты
для купирования
абстиненции,
физиотерапия,
трудотерапия,
медикаментозная
коррекция рецидивов
заболевания
группа диспансерного учета II (ГДУ-II)
Наркомания
1 раз в 6 месяцев
-
по показаниям
трудотерапия,
наблюдение
Приложение 6
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
Примерная схема наблюдения при кишечных инфекционных
заболеваниях
Нозологическая
форма
Период
наблюде-
ния
Частота
наблюдения
Осмотры
врачами др.
специаль-
ностей
Наименование и
частота
лабораторных и
других
диагностических
исследований
Основные
лечебно-
оздоровительные
мероприятия
Бактериальная
дизентерия,
колиты,
энтериты,
энтероколиты
3 месяца
1 раз в
месяц
инфекцио-
нист
(терапевт)
однократное
бактериологичес-
кое обследование
1 раз в месяц
при рецидиве
заболевания или
обнаружении в
испражнениях
патогенных бактерий
кишечной группы эти
лица вновь проходят
лечение
Хроническая
дизентерия,
длительный
неустойчивый
стул
6 месяцев
1 раз в
месяц
инфекцио-
нист
(терапевт)
однократное
бактериологичес-
кое обследование
1 раз в месяц
то же
Брюшной тиф,
паратиф А, В
3 месяца
1 раз в
месяц
инфекцио-
нист
(терапевт)
термометрия один
раз в неделю в
течение 1-го
месяца, в
последующие
месяцы не реже 1
раза в 2 недели;
однократное
бактериологичес-
кое обследование
кала и мочи -
ежемесячно; в
заключение
исследуют желчь и
ставят РПГА
с цистеином
при установлении
рецидива брюшного
тифа или острого
бактерионосительства
больные вновь
госпитализируются и
им проводится лечение
Хронические
носители
брюшного тифа
и паратифа А и
В
на
протяже-
нии
пребыва-
ния в
учрежде-
нии
1 раз в год
терапевт
двукратно
бактериологичес-
кое исследование
мочи и кала с

терапевт және окулист - жылына 1 рет, невропатолог - жылына 2-3 рет
қан мен зәрдің жалпы талдауы, жылына 1 рет қандағы қантты анықтау. Жылына 1 рет ЭКГ. Жылына 1 рет қан протромбинін анықтау
гипотензивті терапия. Ми метаболизмін жақсарту үшін вазоактивті препараттар мен құралдарды курспен қолдану, склерозға қарсы құралдарды, антиагреганттарды қолдану
Қалған құбылыстармен ми инсульты (еңбекке жарамдылықты сақтап қалған адамдарда)
3-4 айда 1 рет; қайталанған өткір ми қан айналымының бұзылуы жоқ жағдайда одан әрі жылына 1-2 рет
невропатолог - 3-4 айда 1 рет; одан әрі жылына 1-2 рет.
солай
солай
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
5-қосымша
Наркологиялық ауруларды бақылаудың үлгі схемасы
Нозологиялық түрі
Бақылау жиілігі
Басқа маман дәрігерлер қарауы
Зертханалық және басқа диагностикалық тексерістер атауы және жиілігі
Негізгі емдеу-сауықтыру іс-шаралары
I (I-ДЕТ) диспансерлік есеп тобы. Белсенді есеп.
Созылмалы маскүнемділік
айына 1 рет
терапевт
қанның және зәрдің клиникалық талдауы, биохимиялық зерделеулер (бауыр сынамалары), ЭКГ, ем басталмастан бұрын рентгенофлюорография, одан әрі көрсеткіштер бойынша
маскүнемдікті психотерапевтикалык және дәрі-дәрмектік әдіспен емдеу
II (II-ДЕТ) диспансерлік есеп тобы. Белсенді емес есеп.
Созылмалы маскүнемділік
профилактикалық тексерістерде және жалғасқан рецидивке қарсы терапия жүргізген кезеңде
терапевт
бақылау, психотерапевтикалық әңгімелер, маскүнемдікке қарсы дәрі-дәрмекпен емдеудің қысқа курсы
I (I-ДЕТ) диспансерлік есеп тобы.
Нашақорлық
1-ші жылы - айына 1 рет
2-ші жылы - 2 айда 1 рет
терапевт, невропатолог, нарколог (мүмкіндігіне қарай)
қанның және зәрдің клиникалық талдауы, биохимиялық зерделеулер (бауыр сынамалары), ЭКГ, ем басталмастан бұрын рентгенофлюорография, одан әрі көрсеткіштер бойынша
дезинтоксикациялық және жалпы күштендіру терапиясы, неиролептиктер, психотерапия, ұстамдылықты бәсеңдету үшін седативті препараттар, физиотерапия, еңбек терапиясы, аурудың қайталанбауы үшін дәрі-дәрмекті түзету
II (II-ДЕТ) диспансерлік есеп тобы.
Нашақорлық
6 айда 1 рет
-
Көрсеткіштерге қарай
Еңбек терапиясы, қадағалау
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
6-қосымша
Жұқпалы ішек ауруларын диспансерлік қадағалаудың үлгі схемасы
Нозологиялық үлгісі
Қадағалау кезеңі
Бақылау жиілігі
Басқа маман дәрігерлер қарауы
Зертханалық және басқа диагностикалық тексерістер атауы және жиілігі
Негізгі емдеу-сауықтыру іс-шаралары
Бактериалы дизентерия, колиттер, энтериттер, энтероколиттер
3 ай
айына 1 рет
инфекционист (терапевт)
айына 1 рет бір реттік бактериологиялық тексерістер
ауру қайталанғанда немесе нәжістен патогенді ішек бактериялары тобы табылған кезде бұл адамдар қайтадан емделуден өтеді
Созылмалы дизентерия, ұзақ тұрақсыз іштің кетуі
6 ай
айына 1 рет
инфекционист (терапевт)
айына 1 рет бір реттік бактериологиялық тексерістер
солай
Іш сүзегі, А,В қылау (паратиф)
3 ай
айына 1 рет
инфекционист (терапевт)
1 ай бойы апта сайын дене қызуын өлшеу, одан әрі 2 аптада 1 реттен кем емес; ай сайын - нәжісті және зәрді бір реттік бактериологиялық тексеру; соңында өтті тексереді және цистеинмен РПГА қояды
Іш сүзегінің немесе өткір бактерия тасымалдаушылықтың қайталану жағдайын анықтағанда науқастар қайтадан стационарлық ем қабылдауға жатқызылады және оларға ем жүргізіледі
Созылмалы іш сүзегі мен А,В қылауын (паратиф) тасымалдаушылар
мекемеде болған уақытта
жылына 1 рет
терапевт

интервалом 1-2
дня
при постоянном
длительном выделении
возбудителя во внешнюю
среду проводится
лечение в соответствии
со схемой лечения
Вирусный
гепатит А
3 месяца
1 раз в
месяц
(чаще по
состоянию
здоровья)
инфекцио-
нист
(терапевт)
биохимические
тесты,
серологические
показатели
Вирусный
гепатит В
6-12
месяцев
1 раз в
месяц
инфекцио-
нист
биохимические
тесты, НВ-антиген
1 раз в квартал
при постоянном
выделении НВ-антигена
необходимо строго
соблюдать правила
профилактики
парентеральных
заражений
(индивидуальный
инструментарий)
Носители
НВ-антигена
на
протяже-
нии
пребыва-
ния в
учрежде-
нии
1 раз в
квартал
инфекцио-
нист
биохимические
тесты, НВ-антиген
1 раз в квартал
тоже
Приложение 7
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
Справка о состоянии здоровья
Фамилия, имя, отчество ______________________________________________
Г.р. ________________________________________________________________
Отряд _______________________________________________________________
Диагноз: ____________________________________________________________
содержаться в помещении ШИЗО (ПКТ, СУС) _____________________________
может, не может
« ____ » ___________ 20 ___ года
Приложение 8
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
Журнал предварительной записи на прием к врачу
Срок хранения - 1 год
п/п
Ф.И.О.
Дата
рождения
Отряд,
камера
Дата
Врач-специалист
Отметка о
приеме
Роспись
начальника
отряда
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 9
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
Журнал оказания медицинской помощи в помещениях ШИЗО (ПКТ,
СУС)
Срок хранения - 5 лет
п/п
Ф.И.О.
Дата
рож-
дения
Камера
Дата и
время
Жалобы
Диагноз
Назна-
чение
врача
(фельд-
шера)
Полу-
ченное
лечеб-
ное
назна-
чение
Консу-
льтация
специа-
листа
Оказание
первой
доврачебной
мед.
помощи
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 10
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
Журнал проведения врачебно-консультативной комиссии (ВКК)
Срок хранения - 5 лет
№ п/п
Ф.И.О.
Дата
рождения
Отряд
Дата проведения
ВКК
Диагноз ВКК
Решение ВКК
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 11
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
Справка ВВК о состоянии здоровья
Фамилия, имя, отчество ______________________________________________
Г.р. ________________________________________________________________
Отряд _______________________________________________________________
Диагноз: ____________________________________________________________
Заключение о трудоспособности _______________________________________
(трудоспособен, нетрудоспособен)
Направление в колонию-поселение _____________________________________
(может, не может)
« ____ » ___________ 20 ___ года
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество медработника, выдавшего справку)
Приложение 12
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
Журнал
вывозов в медицинские организации местного органа
государственного управления здравоохранением
Срок хранения - 3 года
п/п
Ф.И.О.
Дата
рож-
де-
ния
О
т
р
я
д
Дата и
время
вывоза
Предвари-
тельный
диагноз ВКК
Заключи-
тельный
диагноз
Оказанная
медицинс-
кая
помощь
Госпита-
лизация
(отделе-
ние)
Дата и
время
возврата
в
учрежде-
ние
приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 13
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
Журнал регистрации смертных случаев
Срок хранения - 25 лет
п/п
Ф.И.О.
Дата
рож-
де-
ния
О
т
р
я
д
Дата и
время
смерти
Место
смерти
Предвари-
тельная
причина
смерти
Клини-
ческий
диаг-
ноз
КУЗ
Судебно-
медицинский
диагноз
Результат
служебного
расследования по
факту смерти
(постановление
об отказе в
возбуждении
уголовного дела)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 14
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
Форма
Заместителю председателя
Комитета УИС
Звание ______
Ф.И.О _________________
Запрос на наряд
Прошу Вас направить на стационарное лечение в
лечебно-профилактическое учреждение ______ осужденного
Ф.И.О. _____ год рождения, статья, срок.
Приложение: на ____ листах.
Начальник Департамента _________
звание
Ф.И.О.
Подпись
Исп Ф.И.О.
Тел.
Приложение 15
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
Образец
Выписной эпикриз при направлении на стационарное лечение
Осужденный __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
Год рождения ________________________________________________________
Кем и когда осужден (а) _____________________________________________
Статья УК РК ________________ Срок __________________________________
Начало срока                  Конец
________________________срока _________________________________
Личное дело № ____________
I. ЖАЛОБЫ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
II. АНАМНЕЗ ЖИЗНИ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
III. АНАМНЕЗ ЗАБОЛЕВАНИЯ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
IV. ОБЪЕКТИВНЫЙ СТАТУС
Данные физикальных методов исследований (по системам и органам)

1-2 күндік аралықта зәр мен нәжіске екі реттік бактериологиялық тексеру
Үнемі сыртқы ортаға қоздырғышты шығарғанда, емдеу сызбасына сәйкес емдеу жүргізіледі
А Вирусты гепатиті
3 ай
айына 1 рет (денсаулығына қарай жиірек)
инфекционист (терапевт)
биохимиялық тестер, серологиялық көрсеткіштер
В Вирусты гепатиті
6-12 ай
айына 1 рет
инфекционист
биохимиялық тестер, НВ-антиген - кварталына 1 рет
үнемі НВ-антигенін шығарғанда, парентеральды жұғудың алдын алу ережелерін қатаң сақтау қажет (жеке құралдар)
НВ-антиген тасымалдаушылар
мекемеде болған уақытта
тоқсан сайын 1 рет
инфекционист
биохимиялық тестер, НВ-антиген - тоқсанда 1 рет
солай
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
7-қосымша
Денсаулық жағдайы туралы
анықтама
Тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________________
Т.ж. ________________________________________________________________
Жасақ _______________________________________________________________
Диагнозы: ___________________________________________________________
АИ (КҮҮ, ҚҰЖ) үй-жайында ұсталынуда _________________________________
(болады, болмайды)
20 __ жылғы «___» ________
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығына
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
8-қосымша
Дәрігерге алдын-ала жазылу журналы
Сақтау мерзімі - 1 жыл
Р/с
Т.А.Ә.
Туған күні
Жасақ, камера
Күні
Дәрігер-маман
Қабылдауда болғаны туралы белгі
Жасақ бастығының қолы
1
2
3
4
5
б
7
8
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
9-қосымша
АИ (КҮҮ, ҚҰЖ) үй-жайларында медициналық көмек көрсету журналы
Сақтау мерзімі - 5 жыл
Р/с
Т.А.Ә.
Туған күні
Камера
Күні мен уақыты
Шағымдары
Диагнозы
Дәрігердің (фельдшердің) тағайындауы
Тағайындалған емдеуді қабылдауы
Маман кеңесі
Дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
10-қосымша
Дәрігерлік-консультативтік комиссияны (ДКК) өткізу журналы
Сақтау мерзімі - 5 жыл
Р/с
Т.А.Ә.
Туған күні
Жасақ
ДКК өткізілген күн
ДКК диагнозы
ДКК шешімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
11-қосымша
Денсаулық жағдайы туралы
ДКК анықтамасы
Тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________________
Т.ж. ________________________________________________________________
Жасақ _______________________________________________________________
Диагнозы: ___________________________________________________________
Еңбекке жарамдылығы туралы қорытынды ________________________________
(еңбекке жарамды, еңбекке жарамсыз)
Қоныс-колонияға жіберуге ____________________________________________
(болады, болмайды)
20 ___ жылғы «___» ______
_____________________________________________________________________
(анықтама берген медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты)
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
12-қосымша
Мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасының жергілікті
органының медициналық ұйымдарына шығару журналы
Сақтау мерзімі - 3 жыл
Р/с
Т.А.Ә.
Туған күні
Жасақ
Шығарған күні және уақыты
ДКК алдын- ала қойған диагнозы
Қорытынды диагнозы
Көрсетілген медициналық көмек
Емделуге жатқызу (бөлімше)
Мекемеге қайтарылған күні және уақыты
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
13-қосымша
Қайтыс болу жағдайларын тіркеу журналы
Сақтау мерзімі - 25 жыл
Р/с
Т.А.Ә.
Туған күні
Жасақ
Қайтыс болған күні және уақыты
Қайтыс болған орны
Өлімнің бастапқы себебі
Клиникалық диагнозы
ӨТК №
Сот-медициналық диагнозы
Қайтыс болу фактісі бойынша қызметтік тергеу нәтижесі (қылмыстық іс қозғаудан бас тарту туралы қаулы)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
14-қосымша
Нысан
ҚАЖ комитеті төрағасының
орынбасары
атағы ____________________
Т.А.Ә. ___________________
Нарядқа сұрау салу
Сізден _____ сотталған Т.А.Ә._______, _______ туған жылы, бабы, жазасын өтеу мерзімі, стационарлық емдеу үшін емдеу-профилактикалық мекемесіне жіберуіңізді сұраймын.
Қосымша: ___ парақта.
Департамент бастығы _____
атағы
Т.А.Ә.
қолы
орын. Т.А.Ә.
тел.
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
15-қосымша
Үлгі
Стационарлық емге жіберуге арналған шығару эпикриз
Сотталған ___________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
Туған жылы __________________________________________________________
Кім және қашан сотталған ____________________________________________
ҚР ҚК бабы _________________ мерзімі ________________________________
Мерзімінің басталуы _________________________________________________
мерзімінің аяқталуы _________________________________________________
Жеке ісінің № ____________________
I. ШАҒЫМДАРЫ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
II. ӨМІР АНАМНЕЗІ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
III. АУРУ АНАМНЕЗІ
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
IV. ОБЪЕКТИВТІ МӘРТЕБЕСІ
Физикалық тәсілмен тексеріс тәсілдері (органдар және ағзалар бойынша)

1. Общий осмотр больного
2. Исследование системы органов дыхания
3. Исследование системы органов кровообращения
4. Исследование органов пищеварения
5. Исследование системы мочеотделения
6. Исследование нервной системы
V. ПСИХИЧЕСКИЙ СТАТУС
_____________________________________________________________________
Консультации специалистов, данные лабораторных, рентгенологических и
других исследований (в динамике)
Направительный диагноз:
Заключение о необходимости стационарного лечения:
М.П. учреждения
заместитель начальника учреждения по
лечебно-профилактической работе или
начальник медицинской части,
больницы.
_____________________
Ф.И.О., подпись, дата
Дата
Лечащий врач: ______________________
Ф.И.О., подпись, дата
Приложение 16
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
Образец
Исх. № _______ дата _______
Начальнику учреждения ________
ДУИС по ______________ области
Звание
Ф.И.О
Согласие (расписка) больного на госпитализацию
Я, осужденный _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
Год рождения ________________________________________________________
Статья ______________________________________________________________
Срок ________________________________________________________________
Н.с., к.с. __________________________________________________________
На оперативное (стационарное) лечение в условиях
лечебно-профилактического учреждения УИС согласен (не согласен)
Подпись
Дата
Виза
руководителя учреждения
________________________
Ф.И.О., подпись, дата
Виза
заместителя руководителя учреждения по
лечебно-профилактической работе или руководителя медицинской части, больницы
_____________________________________________________________________
Ф.И.О., подпись, дата
штамп учреждения
Приложение 17
к Правилам оказания медицинской помощи
гражданам, свобода которых ограничена,
а также отбывающим наказание по
приговору суда в местах лишения свободы,
помещенным в специальные учреждения
Журнал регистрации случаев травматизма
Срок хранения - 5 лет
п/п
Ф.И.О.
Дата
рожде-
ния
Отрад
Дата и время
получения
травмы
Место и
обстоятель-
ства
происшествия
Оказание
первой
неотложной
помощи
Диагноз
КУЗ
Исх. №
извещения
в
прокурату-
ру
1
2
3
4
5
6
7
8
9

1. Науқасты жалпы тексеру
2. Тыныс алу жүйесінің органдарын тексеру
3. Қан айналу жүйесінің органдарын тексеру
4. Ac қорыту органдарын тексеру
5. Зәр шығару органдарын тексеру
6. Жүйке жүйесін тексеру
V. ПСИХИКАЛЫҚ МӘРТЕБЕСІ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мамандар консультациялары, зертханалық, рентгенологиялық және
басқа тексерістер деректері (динамикада)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жолдау диагнозы: _________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Стационарлық емдеудің қажеттілігі туралы қорытынды
Мекеме м.о.
Мекеме бастығының емдеу-алдын алу
жұмыстары жөніндегі орынбасары немесе
медицина бөлімі, аурухана бастығы
___________________
Т.А.Ә. қолы, күні
Күні                          Емдеуші дәрігер: _____________________
Т.А.Ә. қолы, күні
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
16-қосымша
Үлгі
шығыс № _____ күні ____
________ облысы бойынша
ҚАЖД ______ мекемесінің
бастығы
Атағы _________________
Т.А.Ә. ________________
Науқастың ауруханаға жатуға келісімі (қолхат)
Мен, сотталған ______________________________________________________
(Т.А.Ә.)
Туған жылы __________________________________________________________
Бабы ________________________________________________________________
Мерзімі _____________________________________________________________
м.б., м.а. __________________________________________________________
ҚАЖ емдеу-профилактикалық мекемесі жағдайында жедел (стационарлық) емделуге келісемін (келіспеймін).
қолы
күні
Мекеме бастығының қолы
______________________
Т.А.Ә., қолы, күні
Мекеме бастығының емдеу-алдын
алу жұмыстары жөніндегі орынбасарының
немесе медицина бөлім бастығының қолы
_____________________________________
Т.А.Ә., қолы, күні
мекеме мөртаңбасы
Бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот
үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан
айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы
мекемелерге орналастырылған азаматтарға
медициналық көмек көрсету қағидаларына
17-қосымша
Жарақат алу оқиғаларын тіркеу журналы
Сақтау мерзімі - 5 жыл
р/с
Т.А.Ә
Туған күні
Жасақ
Жарақат алған күні және уақыты
Оқиғаның орын алған жері және жағдайы
Алғашқы шұғыл көмек көрсету
Диагнозы
№ ЖТК
1
2
3
4
5
б
7
8
9