Об утверждении Протокола о внесении изменений в Соглашение об основных направлениях сотрудничества государств-участников Содружества Независимых Государств в области защиты прав потребителей от 25 января 2000 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2012 года № 818
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Протокол о внесении изменений в Соглашение об основных направлениях сотрудничества государств-участников Содружества Независимых Государств в области защиты прав потребителей от 25 января 2000 года, совершенный в городе Минске 19 мая 2011 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 июня 2012 года № 818
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений в Соглашение об основных направлениях
сотрудничества государств – участников Содружества Независимых
Государств в области защиты прав потребителей от 25 января 2000
года
Правительства государств–участников Соглашения об основных направлениях сотрудничества государств–участников Содружества Независимых Государств в области защиты прав потребителей от 25 января 2000 года
в целях дальнейшего развития национальных систем защиты прав потребителей, улучшения координации деятельности по защите прав потребителей в государствах–участниках СНГ,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Внести изменения в статью 6 Соглашения об основных направлениях сотрудничества государств–участников Содружества Независимых Государств в области защиты прав потребителей от 25 января 2000 года, изложив ее в следующей редакции:
«Реализацию настоящего Соглашения осуществляют соответствующие национальные органы государств–участников настоящего Соглашения в пределах компетенции, установленной национальным законодательством их государств.
В целях координации совместной деятельности по реализации настоящего Соглашения Стороны создают Консультативный совет по защите прав потребителей государств–участников СНГ (далее – Совет).
Статус Совета и его задачи определяются Положением о Консультативном совете по защите прав потребителей государств–участников СНГ, являющимся неотъемлемой частью настоящего Соглашения (прилагается).
Совет взаимодействует с общественными объединениями потребителей в процессе реализации настоящего Соглашения.
Общественные объединения потребителей могут принимать участие в реализации настоящего Соглашения в соответствии со своими уставами и национальным законодательством их государств».

2000 жылғы 25 қаңтардағы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің тұтынушылар құқықтарын қорғау саласындағы ынтымақтастығының негiзгi бағыттары туралы келiсiмге өзгерістер енгізу туралы хаттаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 маусымдағы № 818 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2011 жылғы 19 мамырда Минск қаласында жасалған 2000 жылғы 25 қаңтардағы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің тұтынушылар құқықтарын қорғау саласындағы ынтымақтастығының негiзгi бағыттары туралы келiсiмге өзгерістер енгізу туралы хаттама бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 21 маусымдағы
№ 818 қаулысымен
бекітілген
2000 жылғы 25 қаңтардағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің тұтынушылар құқықтарын қорғау саласындағы ынтымақтастығының негізгі бағыттары туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттама
2000 жылғы 25 қаңтардағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің тұтынушылар құқықтарын қорғау саласындағы ынтымақтастығының негізгі бағыттары туралы келісімге қатысушы мемлекеттердің үкіметтері тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың ұлттық жүйесін одан әрі дамыту, ТМД-ға қатысушы мемлекеттерде тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі қызметті үйлестіруді жақсарту мақсатында, төмендегілер туралы келісті:
1-бап
2000 жылғы 25 қаңтардағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің тұтынушылар құқықтарын қорғау саласындағы ынтымақтастығының негізгі бағыттары туралы келісімнің 6-бабы мынадай редакцияда жазылып, оған өзгерістер енгізілсін:
«Осы Келісімді іске асыруды өз мемлекеттерінің ұлттық заңнамасында белгіленген құзырет шегінде осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің тиісті ұлттық органдары жүзеге асырады.
Осы Келісімді іске асыру жөніндегі бірлескен қызметті үйлестіру мақсатында Тараптар ТМД-ға қатысушы мемлекеттер тұтынушыларының құқықтарын қорғау жөнінде консультативтік кеңес (бұдан әрі – Кеңес) құрады.
Кеңестің мәртебесі және оның міндеттері осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын ТМД-ға қатысушы мемлекеттер тұтынушыларының құқықтарын қорғау жөніндегі консультативтік кеңес туралы ережеде белгіленеді (қоса беріледі).
Кеңес осы Келісімді іске асыру үдерісінде тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктерімен өзара іс-қимыл жасасады.
Тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктері өздерінің жарғыларына және өз мемлекеттерінің ұлттық заңнамасына сәйкес осы Келісімді іске асыруға қатыса алады».

Статья 2
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения депозитарием третьего уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу. Для Сторон, выполнивших внутригосударственные процедуры позднее, настоящий Протокол вступает в силу с даты получения депозитарием соответствующего уведомления.
Совершено в городе Минске 19 мая 2011 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящий Протокол, его заверенную копию.
За Правительство
Азербайджанской Республики
За Правительство
Российской Федерации
За Правительство
Республики Армения
За Правительство
Республики Таджикистан
За Правительство
Республики Беларусь
За Правительство
Туркменистана
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Республики Узбекистан
За Правительство
Кыргызской Республики
За Правительство Украины
За Правительство
Республики Молдова
Приложение
к Соглашению об основных
направлениях сотрудничества
государств-участников
Содружества Независимых
Государств в области защиты
прав потребителей
от 25 января 2000 года
ПОЛОЖЕНИЕ
о Консультативном совете по защите прав потребителей
государств-участников СНГ
1. Общие положения
1.1. Консультативный совет по защите прав потребителей государств-участников СНГ (далее - Совет) является органом отраслевого сотрудничества СНГ, созданным для координации взаимодействия органов государственного управления государств-участников СНГ в целях реализации Соглашения об основных направлениях сотрудничества государств-участников Содружества Независимых Государств в области защиты прав потребителей от 25 января 2000 года.
1.2. В своей деятельности Совет руководствуется Уставом Содружества Независимых Государств, договорами и решениями, принятыми в рамках Содружества Независимых Государств, и настоящим Положением.
2. Задачи и основные направления деятельности Совета
2.1. Задачами Совета являются:
содействие развитию и углублению сотрудничества, а также формированию эффективной политики в сфере защиты прав потребителей в государствах-участниках СНГ;
содействие формированию равных условий для граждан государств-участников СНГ, созданию транспарентных условий для защиты их потребительских прав и интересов;
содействие созданию эффективной системы контроля на потребительском рынке в целях предупреждения недобросовестной деятельности хозяйствующих субъектов, нарушающих требования законодательства государств-участников СНГ по качеству и безопасности товаров и услуг;
создание условий для дальнейшего развития механизмов совместной работы в указанном направлении в рамках СНГ.

2-бап
Осы Хаттама оның күшiне енуi үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi оған қол қойған Тараптардың орындағаны туралы үшiншi хабарламаны депозитарий алған күннен бастап күшiне енедi. Мемлекетiшiлiк рәсiмдердi кеш орындаған Тараптар үшiн осы Хаттама депозитарий тиiстi хабарламаны алған күннен бастап күшiне енедi.
2011 жылғы 19 мамырда Минск қаласында орыс тiлiнде бiр түпнұсқа данада жасалды. Түпнұсқа дана Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетiнде сақталады, ол осы Хаттамаға қол қойған әрбiр мемлекетке оның расталған көшiрмесiн жiбередi.
Әзiрбайжан Республикасының            Ресей Федерациясының
Үкiметi үшiн                             Үкiметi үшiн
Армения Республикасының              Тәжiкстан Республикасының
Үкiметi үшiн                              Үкiметi үшiн
Беларусь Республикасының                  Түрiкменстан
Үкiметi үшiн                              Үкiметi үшiн
Қазақстан Республикасының           Өзбекстан Республикасының
Үкiметi үшiн                        Үкiметi үшiн
Қырғыз Республикасының             Украина Үкiметi үшiн
Үкiметi үшiн
Молдова Республикасының
Үкiметi үшiн
2000 жылғы 25 қаңтардағы Тәуелсiз
Мемлекеттер Достастығына
қатысушы мемлекеттердiң
тұтынушылар құқықтарын қорғау
саласындағы ынтымақтастығының
негiзгi бағыттары туралы келiсiмге
қосымша
ТМД-ға қатысушы мемлекеттер тұтынушыларының құқықтарын қорғау жөнiндегi консультативтiк кеңес туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1.1. ТМД-ға қатысушы мемлекеттер тұтынушыларының құқықтарын қорғау жөнiндегi консультативтiк кеңес (бұдан әрi - Кеңес) 2000 жылғы 25 қаңтардағы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң тұтынушылар құқықтарын қорғау саласындағы ынтымақтастығының негiзгi бағыттары туралы келiсiмдi iске асыру мақсатында ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң мемлекеттiк басқару органдарының өзара iс-қимыл жасасуын үйлестiру үшiн құрылған ТМД-ның салалық ынтымақтастық органы болып табылады.
1.2. Кеңес өз қызметiнде Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы Жарғысын, Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы шеңберiнде қабылданған шарттар мен шешiмдердi және осы Ереженi басшылыққа алады.
2. Кеңестiң мiндеттерi мен қызметiнiң негiзгi бағыттары
2.1. Кеңестiң мiндеттерi:
ынтымақтастықты дамытуға және тереңдетуге, сондай-ақ ТМД-ға қатысушы мемлекеттер тұтынушыларының құқықтарын қорғау саласындағы тиiмдi саясатты қалыптастыруға жәрдемдесу;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң азаматтары үшiн тең жағдайларды қалыптастыруға, олардың тұтынушылық құқықтары мен мүдделерiн қорғау үшiн транспаренттi жағдайлар жасауға жәрдемдесу;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттер заңнамасының тауарлар мен көрсететiн қызметтердiң сапасы мен қауiпсiздiгi бойынша талаптарын бұзатын шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң жосықсыз қызметiнiң алдын алу мақсатында тұтынушылар нарығында бақылаудың тиiмдi жүйесiн құруға жәрдемдесу;
ТМД шеңберiнде көрсетiлген бағыттағы бiрлескен жұмыс тетiктерiн одан әрi дамыту үшiн жағдайлар жасау болып табылады.

2.2. Основными направлениями деятельности Совета являются:
выработка принципов и правил проведения согласованной политики сотрудничества государств-участников СНГ в области защиты прав потребителей, содействие ее практической реализации;
создание эффективной системы обмена информацией между государственными органами и общественными организациями государств-участников СНГ, в том числе о национальном опыте обеспечения соответствующих прав граждан государств-участников СНГ, а также о мировом опыте по вопросам защиты прав потребителей;
разработка и реализация совместных проектов и мер по основным направлениям деятельности;
содействие в гармонизации законодательств и обмене опытом по правоприменительной практике государств-участников СНГ.
3. Функции и права Совета
3.1. Основные функции Совета:
определение приоритетных направлений взаимодействия государств-участников СНГ для эффективного функционирования системы защиты прав потребителей в государствах-участниках СНГ;
анализ законодательств о защите прав потребителей государств-участников СНГ и практики его применения, проблем регулирования правоотношений, связанных с защитой прав потребителей, возникающих во всех сферах экономики, выработка практических мер по реализации приоритетных задач и перспективных форм взаимодействия в сфере защиты прав потребителей;
подготовка на основе проведенного анализа предложений по решению задач Совета;
определение общих подходов к организации и формированию отношений «производитель-потребитель» как на национальном, так и на межгосударственном уровне;
анализ проектов нормативных правовых актов и международных договоров по вопросам, затрагивающим права потребителей;
участие в разработке проектов международных договоров государств-участников СНГ по вопросам защиты прав потребителей;
подготовка и внедрение рекомендаций по проведению государствами-участниками СНГ скоординированной потребительской политики; анализ состояния дел по защите прав потребителей в государствах-участниках СНГ.
3.2. Совет для осуществления своих функций имеет право:
запрашивать у соответствующих органов государственной власти государств-участников СНГ, общественных объединений информацию, связанную с защитой прав потребителей;
в пределах своей компетенции принимать решения и рекомендации по вопросам сотрудничества в сфере защиты прав потребителей, формирования общих подходов к организации и функционированию системы защиты прав потребителей;
вносить в установленном порядке на рассмотрение Совета глав правительств СНГ предложения по отнесенным к компетенции Совета направлениям деятельности;
создавать для выполнения своих функций постоянные и временные рабочие группы Совета, назначать их руководителей и осуществлять общее руководство их деятельностью;
разрабатывать и утверждать регламент своей работы;
организовывать и проводить конференции, семинары, круглые столы по проблемам защиты прав потребителей;
способствовать подготовке и переподготовке квалифицированных кадров в области защиты прав потребителей;
взаимодействовать с другими органами отраслевого сотрудничества СНГ, а также законодательными и иными органами и организациями государств-участников СНГ.

2.2. Кеңес қызметiнiң негiзгi бағыттары:
тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында ТМД-ға қатысушы мемлекеттер ынтымақтастығының келiсiлген саясатын жүргiзу қағидаттары мен қағидаларын әзiрлеу, оны тәжiрибеде iске асыруға жәрдемдесу;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң мемлекеттiк органдары мен қоғамдық ұйымдары арасында, оның iшiнде ТМД-ға қатысушы мемлекеттер азаматтарының тиiстi құқықтарын қамтамасыз етудiң ұлттық тәжiрибесi туралы, сондай-ақ тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелерi жөнiндегi әлемдiк тәжiрибе туралы ақпарат алмасудың тиiмдi жүйесiн құру;
қызметтiң негiзгi бағыттары бойынша бiрлескен жобалар мен шараларды әзiрлеу және iске асыру;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң заңнамаларын үйлестiруге және құқық қолдану практикасы жөнiнде тәжiрибе алмасуға жәрдемдесу болып табылады.
3. Кеңестiң функциялары мен құқықтары
3.1. Кеңестiң негiзгi функциялары:
ТМД-ға қатысушы мемлекеттерде тұтынушылардың құқықтарын қорғау жүйесiнiң тиiмдi жұмыс iстеуi үшiн ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң өзара iс-қимыл жасасуының басым бағыттарын айқындау;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттер тұтынушыларының құқықтарын қорғау туралы заңнаманы және оны қолдану практикасын, экономиканың барлық салаларында туындайтын тұтынушылардың құқықтарын қорғауға байланысты құқықтық қарым-қатынастарды реттеу проблемаларын талдау, тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында өзара iс-қимыл жасасудың басым мiндеттерi мен перспективалық нысандарын iске асыру жөнiнде практикалық шаралар әзiрлеу;
жүргiзiлген талдау негiзiнде Кеңестiң мiндеттерiн шешу жөнiнде ұсыныстар дайындау;
ұлттық, әрi мемлекетаралық деңгейде «өндiрушi-тұтынушы» қатынастарын ұйымдастыруға және қалыптастыруға жалпы ұстанымдарды айқындау;
тұтынушылардың құқықтарын қозғайтын мәселелер жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлер мен халықаралық шарттардың жобаларын талдау;
тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелерi бойынша ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң халықаралық шарттарының жобаларын әзiрлеуге қатысу;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң үйлестiрiлген тұтынушылар саясатын жүргiзуi жөнiнде ұсынымдар дайындау және енгiзу;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттерде тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөнiндегi iстiң жай-күйiн талдау.
3.2. Кеңес өз функцияларын жүзеге асыру үшiн:
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң тиiстi мемлекеттiк билiк органдарынан, қоғамдық бiрлестiктерiнен тұтынушылардың құқықтарын қорғауға байланысты ақпарат сұратуға;
өз құзыретi шегiнде тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы ынтымақтастық, тұтынушылардың құқықтарын қорғау жүйесiнiң ұйымдастырылуы мен жұмыс iстеуiнiң жалпы ұстанымдарын қалыптастыру мәселелерi жөнiнде шешiмдер мен ұсынымдар қабылдауға;
Кеңестiң құзыретiне жатқызылған қызмет бағыттары жөнiндегi ұсыныстарды белгiленген тәртiппен ТМД Үкiмет басшылары кеңесiнiң қарауына енгiзуге;
өз функцияларын орындау үшiн Кеңестiң тұрақты және уақытша жұмыс топтарын құруға, олардың басшыларын тағайындауға және олардың қызметiне жалпы басшылықты жүзеге асыруға;
өз жұмысының Регламентiн әзiрлеуге және бекiтуге;
тұтынушылардың құқықтарын қорғау проблемалары жөнiнде конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер ұйымдастыруға және өткiзуге;
тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында бiлiктi кадрлар даярлауға және қайта даярлауға жәрдемдесуге;
ТМД-ның салалық ынтымақтастығының басқа органдарымен, сондай-ақ ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң заңнамалық және өзге де органдарымен және ұйымдарымен өзара iс-қимыл жасасуға құқылы.

4. Состав и структура Совета
4.1. Совет формируется из руководителей соответствующих органов государственной власти государств-участников СНГ, отвечающих за данное направление деятельности. При этом каждое государство имеет один голос.
При направлении на заседание Совета лиц, замещающих членов Совета, их полномочия должны быть подтверждены направляющей стороной.
4.2. В состав Совета с правом совещательного голоса могут входить представители общественных объединений потребителей (по представлению соответствующих органов государственной власти государств-участников СНГ) и представитель Исполнительного комитета СНГ.
5. Организация работы Совета
5.1. Председательство в Совете осуществляется поочередно каждым государством-участником Соглашения в лице его представителя в порядке русского алфавита названий государств-участников СНГ на срок не более одного года, если иное не будет установлено решением Совета.
Председатель Совета:
организует работу Совета;
ведет заседания Совета и подписывает принятые Советом документы;
представляет Совет во взаимоотношениях с органами государственной власти государств-участников СНГ, органами отраслевого сотрудничества СНГ.
Предшествующий и последующий председатели Совета являются его сопредседателями. В случае временного отсутствия председателя Совета его обязанности возлагаются на одного из сопредседателей.
5.2. Организационно-техническое и информационное обеспечение деятельности Совета осуществляется секретариатом Совета.
Функции секретариата Совета выполняет орган государственной власти государства-участника СНГ, руководитель которого председательствует в Совете.
Руководителем секретариата Совета является представитель органа государственной власти государства, председательствующего в Совете, а заместителем руководителя секретариата - представитель Исполнительного комитета СНГ.
Государства-участники СНГ оказывают необходимое содействие Совету и секретариату Совета в выполнении их функций.
5.3. Регламент работы Совета утверждается на заседании Совета.
5.4. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в год.
5.5. Внеочередное заседание Совета может созываться по инициативе представителей одного или нескольких государств-участников Совета с согласия не менее одной трети членов Совета.
5.6. Заседание Совета правомочно, если на нем присутствует более половины его членов.
5.7. На заседания Совета могут приглашаться в качестве наблюдателей и экспертов представители заинтересованных органов отраслевого сотрудничества СНГ, органов государственной власти и местного самоуправления, общественных объединений, средств массовой информации.

4. Кеңестiң құрамы және құрылымы
4.1. Кеңес ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң мемлекеттiк билiгiнiң осы қызмет бағытына жауапты тиiстi органдарының басшыларынан құрылады. Бұл ретте әр мемлекет бiр дауысқа ие болады.
Кеңестiң отырыстарына Кеңес мүшелерiн алмастыратын адамдарды жiберген кезде олардың өкiлеттiлiктерiн жiберушi тарап растауы тиiс.
4.2. Кеңес құрамына кеңесшi дауыс құқығымен тұтынушылардың қоғамдық бiрлестiктерiнiң өкiлдерi (ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң мемлекеттiк билiгiнiң тиiстi органдарының ұсынуы бойынша) және ТМД-ның Атқарушы комитетiнiң өкiлi кiруi мүмкiн.
5. Кеңестiң жұмысын ұйымдастыру
5.1. Кеңеске төрағалық етудi ТМД-ға қатысушы мемлекеттер атауларының орыс әлiпбиi тәртiбiмен өз өкiлiнiң тұлғасында Келiсiмге қатысушы әрбiр мемлекет кезекпен, егер Кеңестiң шешiмiмен өзгеше белгiленбесе, бiр жылдан аспайтын мерзiмге жүзеге асырады.
Кеңес төрағасы:
Кеңестiң жұмысын ұйымдастырады;
Кеңес отырысын жүргiзедi және Кеңес қабылдаған құжаттарға қол қояды;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң тиiстi мемлекеттiк билiк органдарымен, ТМД-ның салалық ынтымақтастық органдарымен өзара қатынастарда Кеңестi бiлдiредi.
Кеңестiң алдыңғы және келесi төрағалары оның тең төрағалары болып табылады. Кеңес Төрағасы уақытша болмаған жағдайда, оның мiндеттерi тең төрағалардың бiрiне жүктеледi.
5.2. Кеңестiң қызметiн ұйымдастыру-техникалық және ақпараттық қамтамасыз етудi Кеңес хатшылығы жүргiзедi.
Кеңес хатшылығының функцияларын басшысы Кеңеске төрағалық ететiн ТМД-ға қатысушы мемлекеттiң мемлекеттiк билiк органы орындайды.
Кеңеске төрағалық етушi мемлекеттiң мемлекеттiк билiк органының өкiлi Кеңес хатшылығының басшысы, ал ТМД-ның Атқарушы комитетiнiң өкiлi хатшылық басшысының орынбасары болып табылады.
ТМД-ға қатысушы мемлекеттер Кеңестiң және Кеңес хатшылығының функцияларын орындауда оларға қажеттi жәрдем көрсетедi.
5.3. Кеңес жұмысының Регламентi Кеңестiң отырысында бекiтiледi.
5.4. Кеңестiң отырыстары қажетiне қарай, бiрақ жылына кемiнде бiр рет өткiзiледi.
5.5. Кеңестiң кезектен тыс отырысы Кеңеске қатысушы бiр немесе бiрнеше мемлекет өкiлдерiнiң бастамасымен Кеңес мүшелерiнiң кем дегенде үштен бiрiнiң келiсiмiмен шақырылуы мүмкiн.
5.6. Егер мүшелерiнiң жартысынан астамы отырысқа қатысқан болса, Кеңестiң отырысы заңды болып табылады.
5.7. Кеңестiң отырыстарына ТМД-ның мүдделi салалық ынтымақтастық органдарының, мемлекеттiк билiк және жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының, қоғамдық бiрлестiктердiң, бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi бақылаушылар және сарапшылар ретiнде шақырылуы мүмкiн.

5.8. Время, место и повестка очередного заседания Совета определяются на его предшествующем заседании.
Повестка дня очередного заседания Совета может уточняться при подготовке указанного заседания с учетом предложений членов Совета. Дата проведения и повестка дня внеочередного заседания Совета определяются председателем Совета в соответствии с предложениями членов Совета, инициирующими проведение такого заседания.
5.9. Повестка дня заседания Совета направляется участникам заседания не позднее чем за 30 дней до начала заседания.
5.10. Совет принимает решения, которые носят рекомендательный характер.
5.11. Решения Совета по разработанным им проектам документов и процедурным вопросам принимаются простым большинством голосов.
Любой член Совета вправе заявить о незаинтересованности своего государства в рассматриваемом вопросе, что не является препятствием для принятия решения по такому вопросу.
5.12. Итоги заседания Совета оформляются протоколом, который подписывается председателем Совета.
5.13. Оригиналы протоколов заседаний и других документов Совета хранятся в Исполнительном комитете СНГ.
5.14. Совет ежегодно представляет в Исполнительный комитет СНГ информацию о своей деятельности и намеченных мероприятиях на очередной год.
6. Заключительные положения
6.1. Расходы, связанные с финансированием проведения заседаний Совета, осуществляются за счет соответствующих органов государственной власти принимающего государства-участника СНГ.
6.2. Расходы на командирование членов Совета, уполномоченных представителей, а также участников заседания осуществляются направляющими органами государственной власти и организациями государств-участников СНГ.
6.3. Рабочим языком Совета является русский язык.

5.8. Кеңестiң кезектi отырысын өткiзу уақыты, орны және күн тәртiбi оның алдыңғы өткен отырысында анықталады.
Кеңестiң кезектi отырысының күн тәртiбi Кеңес мүшелерiнiң ұсыныстары ескерiле отырып, аталған отырысты дайындау кезiнде нақтылануы мүмкiн.
Кеңестiң кезектен тыс отырысының өткiзiлетiн күнi мен күн тәртiбiн мұндай отырысты өткiзуге бастамашы болған Кеңес мүшелерiнiң ұсыныстарына сәйкес Кеңес төрағасы айқындайды.
5.9. Кеңес отырысының күн тәртiбi отырысқа қатысушыларға отырыс басталғанға дейiн кемiнде 30 күн бұрын жiберiледi.
5.10. Кеңес ұсынымдық сипаты бар шешiмдер қабылдайды.
5.11. Кеңес әзiрлеген құжаттардың жобалары мен рәсiмдiк мәселелер бойынша шешiмдер дауыстардың қарапайым көпшiлiгiмен қабылданады.
Кеңестiң кез келген мүшесi қаралатын мәселеде өз мемлекетiнiң қызығушылық танытпайтынын мәлiмдеуге құқылы, бұл мұндай мәселе бойынша шешiм
қабылдау үшiн кедергi болып табылмайды.
5.12. Кеңес отырысының қорытындылары Кеңестiң төрағасы қол қоятын хаттамамен ресiмделедi.
5.13. Кеңес отырыстары хаттамаларының және басқа да құжаттардың түпнұсқалары ТМД-ның Атқарушы комитетiнде сақталады.
5.14. Кеңес жыл сайын ТМД-ның Атқарушы комитетiне өзiнiң қызметi және кезектi жылға межеленген iс-шаралар туралы ақпарат бередi.
6. Қорытынды ережелер
6.1. Кеңес отырыстарын өткiзудi қаржыландыруға байланысты шығыстар ТМД-ға қатысушы қабылдайтын мемлекеттiң тиiстi мемлекеттiк билiк органдарының есебiнен жүзеге асырылады.
6.2. Кеңес мүшелерiн, уәкiлеттi өкiлдердi, сондай-ақ отырысқа қатысушыларды iссапарға жiберуге арналған шығыстарды ТМД-ға қатысушы жiберушi мемлекеттердiң мемлекеттiк билiк органдары мен ұйымдары жүзеге асырады.
6.3. Кеңестiң жұмыс тiлi орыс тiлi болып табылады.