Об утверждении перечня работ, относимых к научно-исследовательским, научно-техническим и (или) опытно-конструкторским работам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2012 года № 830. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2016 года № 796
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.12.2016 № 796 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2013 года.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 133 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень работ, относимых к научно-исследовательским, научно-техническим и (или) опытно-конструкторским работам.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2013 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 июня 2012 года № 830
Перечень
работ, относимых к научно-исследовательским
научно-техническим и (или) опытно-конструкторским работам
1. Разработка технического задания научно-исследовательской (научно-технической) работы, включающая:
1) научное прогнозирование (специальное теоретическое исследование, имеющее свою методологию и технику);
2) анализ результатов фундаментальных и поисковых исследований.
2. Выбор направления исследования, включающий:
1) сбор и изучение научно-технической информации;
2) проведение патентных исследований;
3) определение возможных направлений решения задач, поставленных в техническом задании на проведение научно-исследовательской (научно-технической) работы, и сравнительная оценка;
4) выбор и обоснование принятого направления исследований и способов решения задач;
5) оценка ориентировочной экономической эффективности новой продукции и (или) технологии;
6) разработка общей методики проведения исследований (программы работ, планы-графики и т.п.);
7) базовый и детальный инжиниринг по инновационным технологиям.
3. Теоретические и экспериментальные исследования, включающие:
1) разработку рабочих гипотез, построение моделей объекта исследований, обоснование допущений;
2) проведение экспериментов для подтверждения отдельных положений теоретических исследований или получения конкретных значений параметров, необходимых для проведения расчетов;
3) разработку методики экспериментальных исследований, подготовку моделей (макетов, экспериментальных образцов, пилотных линий, опытных производств и т.п.), а также испытательного оборудования;

Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға жататын жұмыстардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 маусымдағы № 830 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 13 желтоқсандағы № 796 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 13.12.2016 № 796 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның!
Қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 133-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға жататын жұмыстардың тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 25 маусымдағы
№ 830 қаулысы
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға жататын жұмыстардың тізбесі
1. Мыналарды:
1) ғылыми болжауды (өз әдіснамасы мен техникасы бар арнайы теориялық зерттеулер);
2) іргелі және іздестіру зерттеулерін талдауды қамтитын ғылыми-зерттеу (ғылыми-техникалық) жұмысының техникалық тапсырмасын әзірлеу.
2. Мыналарды:
1) ғылыми-техникалық ақпаратты жинауды және зерделеуді;
2) патенттік зерттеулер жүргізуді;
3) ғылыми-зерттеу (ғылыми-техникалық) жұмысын жүргізуге техникалық тапсырмада қойылған міндеттерді шешудің ықтимал бағыттарын айқындауды және салыстырмалы бағалауды;
4) қабылданған зерттеу бағытын және міндеттерді шешу тәсілдерін таңдауды және негіздеуді;
5) жаңа өнімнің және (немесе) технологияның бағдарлы экономикалық тиімділігін бағалауды;
6) зерттеулерді жүргізудің жалпы әдістемесін әзірлеуді (жұмыстардың бағдарламалары, жоспар-кестелер және т.б.);
7) инновациялық технологиялар бойынша базалық және егжей-тегжейлі инжинирингті қамтитын зерттеудің бағытын таңдау.
3. Мыналарды:
1) жұмыс гипотезаларын әзірлеуді, зерттеулер объектілерінің моделін құрастыруды, жорамалдарды негіздеуді;
2) теориялық зерттеулердің жекелеген ережелерін растау немесе есептеулерді жүргізуге қажетті өлшемдердің нақты мәндерін алу үшін тәжірибелер жүргізуді;
3) тәжірибелік зерттеулер әдістемесін әзірлеуді, модельдерді (макеттерді, тәжірибелік үлгілерді, пилоттық желілерді, тәжірибелік өндірістерді және т.б.), сондай-ақ сынақ жабдығын дайындауды;

4) разработку программных продуктов;
5) проведение экспериментов, обработку полученных данных, сопоставление результатов эксперимента с теоретическими исследованиями;
6) корректировку теоретических моделей объекта;
7) проведение технико-экономических исследований.
4. Работы по обобщению и оценке результатов исследований, включающие:
1) обобщение результатов предыдущих этапов работ;
2) разработку научно-обоснованных рекомендаций по дальнейшим исследованиям и проведению опытно-конструкторских работ, созданию пилотных линий;
3) разработку проекта технического задания на опытно-конструкторские работы.
5. Подготовка технического предложения, включающая:
выявление дополнительных или уточненных требований к изделию, его техническим характеристикам и показателям качества, которые могли быть не указаны в техническом задании, в том числе:
проработка результатов научно-исследовательских работ;
проработка результатов прогнозирования;
предварительные расчеты и уточнение требований технического задания.
6. Эскизное проектирование, включающее:
разработку принципиальных технических решений, в том числе:
выполнение работ по этапу технического предложения;
выбор элементной базы разработки;
выбор основных технических решений;
разработку структурных и функциональных схем изделия;
выбор основных конструктивных элементов;
метрологическую экспертизу проекта;
разработку и испытание макетов, пилотных линий.
7. Техническое проектирование, включающее:
окончательный выбор технических решений по изделию, технологии в целом и по его (ее) составным частям, в том числе:
разработку принципиальных электрических, кинематических, гидравлических и других схем;
уточнение основных параметров изделия, технологии;
проведение конструктивной компоновки изделия, технологии и выдачу данных для его (ее) размещения на объекте;
разработку проектов технических условий на поставку и изготовление изделия;
работы по разработке, изготовлению и внедрению оборудования и (или) технологических цепей полупромышленного масштаба (некоммерческого назначения) для отработки новых технологий производства (пилотные установки или линии);
испытание макетов основных приборов изделия в натурных условиях.
8. Разработка рабочей документации для изготовления и испытания опытного образца, создания опытно-промышленного производства, включающая:
1) формирование комплекта конструкторских документов;
2) разработку полного комплекта рабочей документации;
3) проверку конструкторской документации на унификацию и стандартизацию;
4) изготовление в опытном производстве опытного образца;

4) бағдарламалық өнімдерді әзірлеуді;
5) тәжірибелер жүргізуді, алынған деректерді өңдеуді, тәжірибелердің нәтижелерін теориялық зерттеулермен салыстыруды;
6) объектінің теориялық модельдерін түзетуді;
7) техникалық-экономикалық зерттеулерді жүргізуді қамтитын теориялық және эксперименталдық зерттеулер.
4. Мыналарды:
1) жұмыстардың алдыңғы кезеңдерінің нәтижелерін қорытуды;
2) одан әрі зерттеулер мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізу, пилоттық желілерді жасау бойынша ғылыми-негіздемелік ұсынымдар әзірлеуді;
3) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға техникалық тапсырма жобасын әзірлеуді қамтитын зерттеулердің нәтижелерін қорыту және бағалау бойынша жұмыстар.
5. Мыналарды:
техникалық тапсырмада көрсетілмей қалуы мүмкін бұйымға, оның техникалық сипаттамаларына және сапа көрсеткіштеріне қойылатын қосымша немесе нақтыланған талаптарды анықтауды, соның ішінде:
ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін пысықтауды;
болжамдау нәтижелерін пысықтауды;
алдын ала есептеулер және техникалық тапсырма талаптарын нақтылауды қамтитын техникалық ұсынысты әзірлеу.
6. Мыналарды:
қағидатты техникалық шешімдерді әзірлеуді, соның ішінде:
техникалық ұсыныс кезеңі бойынша жұмыстарды орындауды;
әзірлеудің құрамдас базасын таңдауды;
негізгі техникалық шешімдерді таңдауды;
бұйымның құрылымдық және функционалдық схемаларын әзірлеуді;
негізгі сындарлы элементтерді таңдауды;
жобаның метрологиялық сараптамасын;
макеттерді, пилоттық желілерді әзірлеуді және сынауды қамтитын эскизді жобалау.
7. Мыналарды:
бұйым, технология бойынша жалпы және оның құрамдас бөліктері бойынша техникалық шешімдерді түпкілікті таңдауды, оның ішінде:
қағидатты электрлік, кинематикалық, гидравликалық және басқа схемаларды әзірлеуді;
бұйымның, технологияның негізгі өлшемдерін нақтылауды;
бұйымды, технологияны сындарлы құрастыру және оны объектіге орналастыру үшін мәліметтерді беруді;
бұйымды өндіру және жеткізу үшін техникалық шарттардың жобаларын әзірлеуді;
өндірістің жаңа технологияларын (пилоттық қондырғылар немесе желілер) пысықтау үшін жартылай өндірістік масштабтағы (коммерциялық емес қолданыстағы) жабдықтар мен технологиялық тізбелерді әзірлеу, дайындау және енгізу бойынша жұмыстарды;
табиғи жағдайларда бұйымның негізгі құралдарының макеттерін сынауды қамтитын техникалық жобалау.
8. Мыналарды:
1) конструкторлық құжаттардың топтамасын қалыптастыруды;
2) жұмыс құжаттамасының толық топтамасын әзірлеуді;
3) бірыңғайлығына және стандарттауға конструкторлық құжаттамаларын тексеруді;
4) сынақ үлгілерін тәжірибелік өндірісте дайындауды;

5) настройку и комплексную регулировку опытного образца.
9. Предварительные испытания, включающие:
1) проверку соответствия опытного образца требованиям технического задания и возможности предъявления на государственные (ведомственные) испытания;
2) стендовые испытания;
3) предварительные испытания на объекте;
4) испытания на надежность.
10. Разработка нормативно-технической документации.
11. Сопровождение процедуры внедрения (коммерциализация) результатов исследований и проектных работ.

5) сынақ үлгілерін жөнге келтіру және кешендік реттеуді қамтитын сынақ үлгілерін дайындау және сынау, тәжірибелік-өнеркәсіптік өндірісті құру үшін жұмыс құжаттамасын әзірлеу.
9. Мыналарды:
1) сынақ үлгілерінің техникалық тапсырма талаптарына сәйкестігін және мемлекеттік (ведомстволық) сынақтарға ұсыну мүмкіндігін тексеруді;
2) стендтік сынауды;
3) объектіде алдын ала сынауды;
4) сенімділігін сынауды қамтитын алдын ала сынау.
10. Нормативтік-техникалық құжаттаманы әзірлеу.
11. Зерттеулер мен жобалық жұмыстардың нәтижелерін енгізу (коммерциялау) үрдістерін сүйемелдеу.