Об утверждении натуральных норм снабжения мебелью и казарменным инвентарем воинских частей, учреждений и военных учебных заведений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2012 года № 937. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2020 года № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.09.2020 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 8 октября 2015 года № 83.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы снабжения мебелью и казарменным инвентарем воинских частей, учреждений и военных учебных заведений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
2. Государственным органам осуществлять закуп мебели и казарменного инвентаря поэтапно в пределах выделенных средств из республиканского бюджета на соответствующий год.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 июля 2012 года № 937
Натуральные нормы
снабжения мебелью и казарменным инвентарем воинских частей,
учреждений и военных учебных заведений Вооруженных Сил,
других войск и воинских формирований Республики Казахстан*
Норма № 1. Казармы и общежития
№ п/п
Наименование
На какое
количество
человек
(помещений)
рассчитано
Количество,
положенное по
норме (штук)
Примечание
1
2
3
4
5

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдерін, мекемелерін және әскери оқу орындарын жиһазбен және казармалық мүкәммалмен жабдықтаудың заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 шілдедегі № 937 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 1 қыркүйектегі № 548 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.09.2020 № 548 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі!
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2015 жылғы 8 қазандағы № 83 бұйрығы.
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 7 қаңтардағы Заңы 7-бабының 11) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдерін, мекемелерін және әскери оқу орындарын жиһазбен және казармалық мүкәммалмен жабдықтаудың заттай нормалары бекітілсін.
2. Мемлекеттік органдар жиһаз бен казармалық мүкәммалды сатып алуды тиісті жылға арналған республикалық бюджеттен бөлінген қаражат шегінде кезең-кезеңімен жүзеге асырсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 шілдедегі
№ 937 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдерін, мекемелерін және әскери оқу орындарын жиһазбен және казармалық мүкәммалмен жабдықтаудың заттай нормалары*
№ 1 норма. Казармалар мен жатақханалар
Р/с №
Атауы
Қанша адам санына (үй-жайларға) есептелген
Норма бойынша тиесілі саны (дана)
Ескертпе
1
2
3
4
5

16. Туалет
78
Шкаф для хозяйственного инвентаря
На помещение
1
79
Шкаф для дезинфицирующих средств
На помещение
1
Примечания.
Для приема пополнения, обеспечения сборов военнообязанных запаса, студентов
гражданских учебных заведений, привлекаемых на учебные сборы, другие мероприятия,
воинским частям по согласованию с довольствующими органами разрешается иметь запас
казарменной мебели второй, третьей категории (кровати, тумбочки, табуреты) сверх
положенной по нормам (в размере до 50 % от существующей штатной численности
военнослужащих срочной службы).
* - в нормах снабжения используются следующие основные понятия:
1) мебель - кровати, столы, стулья, тумбы, шкафы разные, вешалки разные, кресла,
полки, тумбочки;
2) казарменный инвентарь - пирамиды для хранения оружия, шкафы для хранения
пистолетов, столы для чистки оружия, полки для бритья, умывальники переносные,
зеркала, сейфы, шкафы и шкатулки металлические, подставки разные.
** - допускается устанавливать шкаф армейский индивидуальный.
***** - Шкаф для хранения имущества. Тип 1 (предназначен для хранения постельных
принадлежностей и нательного белья).
Шкаф для хранения имущества. Тип 2 (предназначен для хранения верхней одежды и
головных уборов).
Норма № 2. Штабные и воинские административно-служебные помещения
п/п
Наименование
На какое
количество
человек
(помещений)
рассчитано
Количество,
положенное по
норме (штук)
Примечание
1
2
3
4
5

16. Дәретхана
78
Шаруашылық мүкәммалына арналған шкаф
1 үй-жайға
1
79
Залалсыздандыру құралдарына арналған шкаф
1 үй-жайға
1
Ескертпе:
Жас буынды қабылдау, запастағы әскери міндеттілердің, оқу-жаттығу жиындарына, басқа да іс-шараларға тартылатын азаматтық оқу орындары студенттерінің жиындарын қамтамасыз ету үшін әскери бөлімдерге жабдықталым органдарымен келісу бойынша нормалар бойынша тиесіліден артық екінші, үшінші санаттағы казармалық жиһаздың (кереуеттер, тумбочкалар, табуреттер) қорын ұстауға рұқсат етіледі (қолда бар мерзімді қызмет әскери қызметшілерінің штат санынан 50%-ға дейінгі мөлшерде).
* - жабдықтау нормаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жиһаз – кереуеттер, үстелдер, орындықтар, тумбалар, әртүрлі шкафтар, әртүрлі ілгіштер, креслолар, сөрелер, тумбочкалар;
2) казармалық мүкәммал – қаруды сақтауға арналған пирамидалар, пистолеттерді сақтауға арналған шкафтар, қаруды тазартуға арналған үстелдер, қырынуға арналған сөрелер, тасымалданатын қолжуғыштар, айналар, сейфтер, металл шкафтар мен шкатулкалар, әртүрлі тұғырлар.
** - жеке армиялық шкаф орнатуға жол беріледі.
***** - мүлік сақтауға арналған шкаф. 1 тип (төсек-орын мен іш киім сақтауға арналған).
Мүлік сақтауға арналған шкаф. 2 тип (сыртқы киім мен бас киімді сақтауға арналған).
№ 2 норма. Штабтық және әскери әкімшілік-қызметтік үй-жайлар
Р/с №
Атауы
Қанша адам санына (үй-жайларға) есептелген
Норма бойынша тиесілі саны (дана)
Ескертпе
1
2
3
4
5

2. Картофелехранилище
7
Стол
На помещение
1
8
Табурет армейский
На помещение
1
9
Вешалка напольная
На помещение
1
3. Овощехранилище
Укомплектовывается
мебелью
применительно
пункта 2
нормы № 12
4. Фруктохранилище
Укомплектовывается
мебелью
применительно
пункта 2
нормы № 12
5. Пункт квашения и засола овощей
Укомплектовывается
мебелью
применительно
пункта 2
нормы № 12
6. Холодильник
Укомплектовывается
мебелью
применительно
пункта 2
нормы № 12
Норма № 13. Хранилища (склады) военного имущества
п/п
Наименование
На какое
количество
человек
(помещений)
рассчитано
Количество,
положенное по
норме (штук)
Примечание
1
2
3
4
5
1. Хранилища артиллерийского и авиационного вооружения
и боеприпасов; автотранспортных запчастей,
паркогаражного оборудования, авторезины;
бронетанкового вооружения и техники; вещевого имущества;
ветеринарного имущества; оптики; дозиметрических приборов;
инженерного имущества; имущества связи; имущества службы
снабжения горючим; лаков и красок; медико-санитарного
имущества; мебели;
стройматериалов, метизов; хозяйственного имущества;
противохимического имущества; парашютно-десантной техники;
радиотехнического имущества;
топографического имущества, инструментов и карт
По необходимости
оборудуется
стеллажами
1
Стол
На 1 штатного
работника
1
2
Табурет армейский
На 1 штатного
работника
1
3
Вешалка напольная
На склад
1
4
Шкаф для хозяйственного
инвентаря
На склад
1
5
Шкаф металлический
На склад
1
Норма № 14. Здания и сооружения зоны парка техники и вооружения
п/п
Наименование
На какое
количество
человек
(помещений)
рассчитано
Количество,
положенное по
норме (штук)
Примечание
1
2
3
4
5

2. Картоп сақтау орны
7
Үстел
1 үй-жайға
1
8
Армиялық табурет
1 үй-жайға
1
9
Еденге қойылатын ілгіш
1 үй-жайға
1
3. Көкөніс сақтау орны
№ 12 норманың 2-тармағына сәйкес жиһазбен жабдықталады
4. Жеміс сақтау орны
№ 12 норманың 2-тармағына сәйкес жиһазбен жабдықталады
5. Көкөністерді ашыту және тұздау пункті
№ 12 норманың 2-тармағына сәйкес жиһазбен жабдықталады
6. Тоңазытқыш
№ 12 норманың 2-тармағына сәйкес жиһазбен жабдықталады
№ 13 норма. Әскери мүлік сақтау орындары (қоймалары)
Р/с №
Атауы
Қанша адам санына (үй-жайларға) есептелген
Норма бойынша тиесілі саны (дана)
Ескертпе
1
2
3
4
5
1. Артиллериялық және авиациялық қару-жарақ пен оқ-дәрілер; автокөлік қосалқы бөлшектері, парктік-гараждық жабдық, авторезина; броньды танк қару-жарағы мен техникасы; заттай мүлік; ветеринарлық мүлік; оптика; дозиметриялық аспаптар; инженерлік мүлік; байланыс мүлкі; жанармаймен жабдықтау қызметінің мүлкі; лактар мен бояулар; медициналық-санитарлық мүлік; жиһаз; құрылыс материалдары, метиздер; шаруашылық мүлік; химияға қарсы мүлік; парашюттік-десанттық техника; радиотехникалық мүлік; топографиялық мүлік, құрал-саймандар мен карталар сақтау орындары
Қажеттілік бойынша сөрелермен жабдықталады
1
Үстел
1 штаттық қызметкерге
1
2
Армиялық табурет
1 штаттық қызметкерге
1
3
Еденге қойылатын ілгіш
1 қоймаға
1
4
Шаруашылық мүкәммалына арналған шкаф
1 қоймаға
1
5
Металл шкаф
1 қоймаға
1
№ 14 норма. Техника мен қару-жарақ паркі аймағының ғимараттары мен құрылыстары
Р/с №
Атауы
Қанша адам санына (үй-жайларға) есептелген
Норма бойынша тиесілі саны (дана)
Ескертпе
1
2
3
4
5

195
Зеркало настенное
На кабинет
1
196
Вешалка напольная
На кабинет
1
197
Вешалка для полотенец
На кабинет
1
198
Кушетка медицинская
На кабинет
10
Поликлиника
Имеющиеся
помещения
укомплектовываются
мебелью
применительно
пунктов 1 - 34
нормы № 18
Лазарет
Имеющиеся
помещения
укомплектовываются
мебелью
применительно
пунктов 1 - 34
нормы № 18
Центр военной медицины
Имеющиеся
помещения
укомплектовываются
мебелью
применительно норм
№ 2 и № 18
Интернатура медицинского состава
Имеющиеся
помещения
укомплектовываются
мебелью
применительно
пунктов 1 - 34
нормы № 4
Центральная военно-врачебная комиссия
Имеющиеся
помещения
укомплектовываются
мебелью
применительно норм
№ 2 и № 18
Медицинский пункт
Имеющиеся
помещения
укомплектовываются
мебелью
применительно
пунктов 1 - 34
нормы № 18
Медицинская рота
Имеющиеся
помещения
укомплектовываются
мебелью
применительно норм
№ 2 и № 18
**** - допускается устанавливать шкаф для одежды индивидуальный.
Норма № 19. Полевая мебель и инвентарь
п/п
Наименование
На какое
количество
человек
(помещений)
рассчитано
Количество,
положенное по
норме (штук)
Примечание
1
2
3
4
5
1
Стол полевой раскладной
На 2 человека
1
Для офицерского
состава
2
Табурет полевой раскладной
На 1 человека
1
Для офицерского
состава
3
Кровать полевая раскладная
На 1 человека
1
4
Тумбочка полевая
прикроватная
На 4 человека
1
5
Шкатулка металлическая
переносная
На взвод
1
6
Печь отопительная
переносная, в комплекте
На палатку
Количество
определяется в
зависимости от
площади палатки
7
Умывальник полевого типа
На 10 человек
1
8
Туалет полевого типа
На 10 человек
1
9
Биотуалет
На 12 человек
1
Для офицерского
состава
10
Резервный источник
электроэнергии
Количество
определяется по
необходимой
мощности для
освещения палаток
в полевых
условиях
Примечания.
Общевойсковые и иные объекты (помещения), не вошедшие в нормы снабжения мебелью и казарменным инвентарем, обеспечиваются мебелью применительно к аналогичным объектам (помещениям), указанным в настоящих нормах.
Помещения укомплектовываются столами компьютерными и мебелью для другой оргтехники согласно имеющейся в наличии оргтехники.
При установке шкафа для одежды, шкафа канцелярского и шкафа для одежды индивидуального допускается устанавливать сверху антресоль.
Шкафы ячеечные – могут быть 2,3,4,5 ячеечные, количество ячеек определяется в зависимости от потребности.

195
Қабырғаға ілінетін айна
1 кабинетке
1
196
Еденге қойылатын ілгіш
1 кабинетке
1
197
Сүлгілерге арналған ілгіш
1 кабинетке
1
198
Медициналық кушетка
1 кабинетке
10
Емхана
Қолда бар үй-жайлар № 18 норманың 1 - 34-тармақтарына сәйкес жиһазбен жабдықталады
Лазарет
Қолда бар үй-жайлар № 18 норманың 1 – 34-тармақтарына сәйкес жиһазбен жабдықталады
Әскери медицина орталығы
Қолда бар үй-жайлар № 2 және № 18 нормаларға сәйкес жиһазбен жабдықталады
Медициналық құрам интернатурасы
Қолда бар үй-жайлар № 4 норманың 1 - 34-тармақтарына сәйкес жиһазбен жабдықталады
Орталық әскери-дәрігерлік комиссия
Қолда бар үй-жайлар № 2 және № 18 нормаларға сәйкес жиһазбен жабдықталады
Медициналық пункт
Қолда бар үй-жайлар № 18 норманың 1 - 34-тармақтарына сәйкес жиһазбен жабдықталады
Медициналық рота
Қолда бар үй-жайлар № 2 және № 18 нормаларға сәйкес жиһазбен жабдықталады
**** - киімге арналған жеке шкаф орнатуға жол беріледі.
№ 19 норма. Далалық жиһаз және мүкәммал
Р/с №
Атауы
Қанша адам санына (үй-жайларға) есептелген
Норма бойынша тиесілі саны (дана)
Ескертпе
1
2
3
4
5
1
Далалық жиналмалы үстел
2 адамға
1
Офицерлер құрамы үшін
2
Далалық жиналмалы табурет
1 адамға
1
Офицерлер құрамы үшін
3
Далалық жиналмалы кереует
1 адамға
1
4
Далалық кереует жанына қойылатын тумбочка
4 адамға
1
5
Тасымалданатын металл шкатулка
1 взводқа
1
6
Тасымалданатын жылыту пеші, жиынтықта
1 шатырға
Саны шатырдың ауданына байланысты айқындалады
7
Далалық типті қолжуғыш
10 адамға
1
8
Далалық типті әжетхана
10 адамға
1
9
Биоәжетхана
12 адамға
1
Офицерлер құрамы үшін
10
Резервтік электр энергиясының көзі
Саны далалық жағдайларда шатырларға жарық түсіру үшін кажетті қуаты бойынша айқындалады
Ескертпе:
Жиһазбен және казармалық мүкәммалмен жабдықтау нормаларына енгізілмеген жалпыәскери және өзге де объектілер (үй-жайлар) осы нормаларда көрсетілген ұқсас объектілерге (үй-жайларға) сәйкес жиһазбен қамтамасыз етіледі.
Үй-жайлар қолда бар ұйымдастыру техникасына сәйкес компьютерлік үстелдермен және басқа ұйымдастыру техникасы үшін жиһазбен жабдықталады.
Киімге арналған шкафты, кеңсе шкафын және киімге арналған жеке шкафты қойған кезде үстінен антресоль орнатуға жол беріледі.
Ұяшықты шкафтар – 2, 3, 4, 5 ұяшықты болуы мүмкін, ұяшықтар саны қажеттілікке байланысты айқындалады.