Об установлении требований по энергоэффективности транспорта
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 августа 2012 года № 1048. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2015 года № 549
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.07.2015 № 549 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить требования по энергоэффективности транспорта согласно приложению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечению десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 августа 2012 года № 1048
Требования
по энергоэффективности транспорта
1. Требования по энергоэффективности транспорта (далее – требования) разработаны в соответствии с подпунктом 10) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» и определяют нормативные показатели энергоэффективности транспорта.
2. В настоящих требованиях используются следующие основные понятия:

Көліктің энергия тиімділігі бойынша талаптарды белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 тамыздағы № 1048 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 17 шілдедегі № 549 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.07.2015 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
«Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 4-бабының 10) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қосымшаға сәйкес көліктің энергия тиімділігі бойынша талаптар белгіленсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 15 тамыздағы
№ 1048 қаулысына
қосымша
Көліктің энергия тиімділігі бойынша талаптар
1. Көліктің энергия тиімділігі бойынша талаптар (бұдан әрі – талаптар) «Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 4-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленіп, көліктің энергия тиімділігінің нормативтік көрсеткіштерін айқындайды.
2. Осы талаптарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

1) энергетическая эффективность (энергоэффективность) – характеристики, отражающие отношение полезного эффекта от использования энергетических ресурсов к затратам энергетических ресурсов, произведенным в целях получения такого эффекта;
2) показатель энергоэффективности транспорта – характеристика эффективности в отношении преобразования энергии, определенная отношением полезно-использованной энергии к потребленному суммарному количеству энергии двигателем;

1) энергетикалық тиімділік (энергия тиімділігі) – энергетикалық ресурстарды пайдаланудан болған пайдалы әсердің осы әсерді алу мақсатында өндірілген энергетикалық ресурстардың шығындарына қатынасын көрсететін сипаттамалар;
2) көлік энергия тиімділігінің көрсеткіші – қозғалтқыш тұтынған энергиясының жиынтық көлеміне пайдалы қолданылған энергия қатынасымен айқындалған энергияны түрлендіруге қатысты тиімділік сипаттамасы;

3) удельный расход топлива – расход единицы топлива транспорта на единицу мощности в час;
4) теплотворная способность топлива (удельная теплота сгорания) – величина, показывающая количество выделяемой теплоты при полном сгорании топлива массой 1 кг.
3. Настоящие требования распространяются на железнодорожный, автомобильный, морской, внутренний водный, воздушный и городской электрический транспорт, в том числе метрополитен, ввезенный (импортированный) и произведенный после введения в действие настоящих требований.

3) отынның үлестік шығысы – көліктің бір сағаттағы қуат бірлігіне отын бірлігінің шығысы;
4) отынның жылу шығару қабілеті (жанудың үлестік жылуы) – салмағы 1 кг отын толық жанған кезде бөлінетін жылу мөлшерін көрсететін шама.
3. Осы талаптар осы талаптар қолданысқа енгізілгеннен кейін әкелінген (импортталған) және шығарылған темір жол, автомобиль, теңіз, ішкі су, әуе және қалалық электр көліктеріне, оның ішінде метрополитенге таралады.