О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1528 "Об утверждении Правил отнесения контракта на недропользование, предусматривающего разработку месторождения углеводородного сырья, к категории низкорентабельных, а также месторождения (группы месторождений, части месторождений) углеводородного сырья к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных и Ставок налога на добычу полезных ископаемых для недропользователей, разрабатывающих обводненные, малодебитные, выработанные, высоковязкие месторождения углеводородного сырья"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2012 года № 1248. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 204 (вводится в действие с 01.01.2018)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.04.2018 № 204 (вводится в действие с 01.01.2018).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1528 "Об утверждении Правил отнесения контракта на недропользование, предусматривающего разработку месторождения углеводородного сырья, к категории низкорентабельных, а также месторождения (группы месторождений, части месторождений) углеводородного сырья к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных и Ставок налога на добычу полезных ископаемых для недропользователей, разрабатывающих обводненные, малодебитные, выработанные, высоковязкие месторождения углеводородного сырья" следующие изменения:
1) заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядка налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых";
2) преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 307 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
3) пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядок налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых.";
4) в Правилах отнесения контракта на недропользование, предусматривающего разработку месторождения углеводородного сырья, к категории низкорентабельных, а также месторождения (группы месторождений, части месторождений) углеводородного сырья к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных, утвержденных указанным постановлением (далее - Правила):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядок налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых";
в разделе 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Порядок отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных и порядок налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:

"Көмiрсутек шикiзаты кен орнын игерудi көздейтiн жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшартты рентабельдiлiгi төмен санатқа, сондай-ақ көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасын және Су басқан, дебитi аз, сарқылған, өте тұтқыр көмiрсутек шикiзаты кен орнын игеретiн жер қойнауын пайдаланушылар үшiн пайдалы қазбаларды өндiруге арналған салық ставкаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1528 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2012 жылғы 29 қыркүйектегі № 1248 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 204 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 18.04.2018 № 204 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Көмiрсутек шикiзаты кен орнын игерудi көздейтiн жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшартты рентабельдiлiгi төмен санатқа, сондай-ақ көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасын және Су басқан, дебитi аз, сарқылған, өте тұтқыр көмiрсутек шикiзаты кен орнын игеретiн жер қойнауын пайдаланушылар үшiн пайдалы қазбаларды өндiруге арналған салық ставкаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1528 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасын және пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібін бекiту туралы";
2) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" (Салық кодексi) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексiнің 307-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:";
3) 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасы және пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібі бекiтілсін.";
4) көрсетілген қаулымен бекітілген Көмiрсутек шикiзаты кен орнын игерудi көздейтiн жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшартты рентабельдiлiгi төмен санатқа, сондай-ақ көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасында (бұдан әрі-Қағида):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасы және пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібі";
1-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу тәртібі және пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібі";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Порядок подачи и рассмотрения заявлений об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Для отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных недропользователь, осуществляющий деятельность, предусматривающую разработку месторождения углеводородного сырья, соответствующего критериям, определенным подразделом 2 настоящего раздела, обращается в уполномоченный орган по государственному планированию (далее – уполномоченный орган) с заявлением.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Заявление об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных на текущий незавершенный календарный год подается по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в срок не позднее 1 ноября такого календарного года. К заявлению должны быть приложены следующие документы:";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Заявление об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных на предстоящий календарный год подается по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, не ранее 30 сентября текущего года, но не позднее 31 декабря текущего года. К заявлению помимо документов, указанных в пункте 2 настоящих Правил, прилагаются следующие документы:";
пункты 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"4. Уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления, в случае непредставления полного перечня документов, предусмотренных пунктом 2 настоящих Правил, или подачи его с нарушением требований настоящих Правил, отказывает в рассмотрении заявления.
При необходимости уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления может запросить у заявителя другие документы и расчеты, обосновывающие сведения, содержащиеся в заявлении.
5. При представлении полного перечня документов, предусмотренных пунктом 2 настоящих Правил, уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления направляет копии заявления и прилагаемых к нему документов на рассмотрение в нижеперечисленные государственные органы для подготовки заключений по вопросам:
1) в Министерство финансов Республики Казахстан - для подтверждения данных налоговой отчетности;
2) в Министерство нефти и газа Республики Казахстан - по вопросам обоснованности планируемых объемов добычи углеводородного сырья и объема операций по недропользованию с учетом утвержденных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке рабочих программ (годовых программ работ) и (или) проектных решений и обязательств по контракту на недропользование;

"1. Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу туралы өтініштерді беру және қарау тәртібі";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу үшін осы бөлімнің 2-кіші бөлімінде айқындалған өлшемдерге сәйкес көмiрсутек шикiзаты кен орнын игеруді көздейтін қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) өтініш береді.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ағымдағы аяқталмаған күнтiзбелiк жылға кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу туралы өтiнiш ағымдағы күнтiзбелiк жылдың 1 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімде осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берiледi. Өтiнiшке мынадай құжаттар қоса берiлуге тиiс:";
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Алдағы күнтiзбелiк жылға кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу туралы өтiнiш ағымдағы күнтiзбелiк жылдың 30 қыркүйегінен ерте емес, бірақ ағымдағы жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірілмей осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берiледi. Өтiнiшке осы Қағиданың 2-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа мынадай құжаттар қоса берiледі:";
4, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Қағиданың 2-тармағында көзделген құжаттардың тізбесін толық ұсынылмаған немесе оларды осы Қағиданың талаптарын бұза отырып берілген жағдайда өтiнiш түскеннен кейiн бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде уәкiлеттi орган өтiнiшті қараудан бас тартады.
Қажет болған жағдайда, уәкiлеттi орган өтініш түскеннен кейін бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде өтiнiш берушiден өтiнiште қамтылған мәлiметтерді негiздейтін басқа да құжаттар мен есептердi сұрата алады.
5. Осы Қағиданың 2-тармағында көзделген құжаттардың толық пакеті ұсынылған жағдайда уәкiлеттi орган өтiнiш түскеннен кейiн бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде өтiнiштiң және оған қоса берiлген құжаттардың көшiрмелерiн төменде көрсетілген мемлекеттiк органдарға мынадай мәселелер бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiне – салық есептілігінің мәліметтерін растау үшін;
2) Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлiгiне – жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарттар бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен бекiтiлген жұмыс бағдарламаларын (жұмыстардың жылдық бағдарламаларын) және/немесе жобалық шешiмдер мен мiндеттемелердi ескере отырып, көмiрсутек шикiзатын өндiрудiң жоспарланып отырған көлемi мен жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциялар көлемiнiң негiздiлiгi мәселелерi бойынша;

3) иные государственные органы - по вопросам, входящим в их компетенцию и поставленным уполномоченным органом в целях выработки обоснованных решений по конкретным размерам индивидуальной ставки налога на добычу полезных ископаемых.
Заключения соответствующих государственных органов должны быть представлены в уполномоченный орган в срок не позднее тридцати календарных дней с момента получения копии заявления и прилагаемых к нему документов от уполномоченного органа. Уполномоченный орган в указанный срок производит расчет рентабельности по контракту на основе представленных заявителем данных и подготавливает предложения по конкретным размерам индивидуальной ставки налога на добычу полезных ископаемых.
6. В срок не позднее пяти рабочих дней с даты получения всех заключений государственных органов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, уполномоченный орган вносит заявление с приложением заключений государственных органов на рассмотрение межведомственной комиссии, которая вырабатывает рекомендации по отнесению месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных, за исключением общераспространенных полезных ископаемых (далее – комиссия).
В срок не позднее десяти рабочих дней комиссия должна рассмотреть заявление и заключения государственных органов и выработать предложение об отнесении или отказе в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, о размере ставки налога на добычу полезных ископаемых по низкорентабельному месторождению (в случае выработки предложения об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных).
7. В случае выработки комиссией предложения об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней разрабатывает и в установленном законодательством порядке вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления Правительства Республики Казахстан о включении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья в перечень отнесенных к категории низкорентабельных с приложением ставок налога на добычу полезных ископаемых, устанавливаемых в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, и указанием календарного года, в течение которого будут применяться такие ставки.";

3) өзге мемлекеттiк органдарға – олардың құзыретіне жататын және уәкiлеттi орган қойған мәселелер бойынша пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салықтың жеке ставкасының нақты мөлшерi жөнінде негізделген шешімдер әзірлеу мақсатында қорытындылар дайындау үшін жібереді.
Тиiстi мемлекеттiк органдардың қорытындылары уәкiлеттi органға одан өтiнiш және оған қоса берiлетiн құжаттардың көшiрмесiн алған сәтінен бастап отыз күнтiзбелiк күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде берiлуге тиiс. Уәкiлеттi орган өтiнiш берушi ұсынған мәліметтердің негiзiнде көрсетiлген мерзiмде келiсiмшарт бойынша рентабельдiлiктiң есебiн жүргiзедi және пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салықтың жеке ставкасының нақты мөлшерi бойынша ұсыныстар дайындайды.
6. Уәкілетті орган осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдардың барлық қорытындылары алынған күннен бастап бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде мемлекеттік органдардың қорытындыларын қоса тіркей отырып, кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу бойынша ұсыныстар әзірлейтін ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – комиссия) қарауына өтініш енгізеді.
Комиссия он жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш пен мемлекеттік органдардың қорытындыларын қарауға және көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу немесе жатқызудан бас тарту, рентабельділігі төмен кен орны бойынша пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық ставкасының көлемі (көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу туралы ұсыныс әзірленген жағдайда) туралы ұсыныс әзірлейді.
7. Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу туралы комиссияның ұсынысы әзiрленген жағдайда уәкiлеттi орган он жұмыс күні ішінде осы Қағиданың 12-тармағына сәйкес белгiленетiн пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салық ставкасын қоса беріп, осындай ставкалар қолданылатын күнтізбелік жылды көрсетіп, көмiрсутек шикiзатының кен орнын рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызылғандар тiзбесiне қосу туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының жобасын әзiрлейдi және заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзедi.";

пункты 9, 10 изложить в следующей редакции:
"9. Решение об отказе в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных принимается уполномоченным органом с учетом предложений, выработанных комиссией, и доводится до сведения недропользователя в течение десяти рабочих дней после вынесения комиссией соответствующего решения с указанием причин отказа.
10. Основаниями для отказа в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных являются:
1) несоответствие представленного расчета налоговых обязательств по уплате корпоративного подоходного налога, а также расчета чистого дохода, рентабельности продаж по месторождению (группе месторождений, части месторождения) на соответствующий календарный год налоговому законодательству Республики Казахстан, в том числе пункту 11 настоящих Правил;
2) применение недропользователем необоснованной прогнозной цены на углеводородное сырье за соответствующий календарный год, используемой для расчета уровня рентабельности;
3) несоответствие заявленных по месторождению (группе месторождений, части месторождения) объемов добычи на соответствующий календарный год планируемым объемам добычи;
4) существенное (свыше 10 %) и (или) необоснованное увеличение производственных затрат, затрат на реализацию и общеадминистративных затрат в расчете на тонну углеводородного сырья в сравнении с данными за предыдущий календарный год, если заявление подается на текущий календарный год, либо с данными по текущему календарному году, исходя из прогнозных данных по году, рассчитанных на основе бюджета за указанный период с учетом вносимых корректировок, если заявление подается на предстоящий календарный год;
5) превышение фактическим или планируемым уровнем рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) по итогам прошедшего календарного года или текущего незавершенного календарного года уровня 0 %.
В случае устранения причин, по которым недропользователю было отказано в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, он вправе направить повторно заявление в уполномоченный орган в порядке, установленном настоящей главой.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"2. Критерии отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных";

9, 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Уәкiлеттi орган комиссия әзiрлеген ұсыныстарды ескере отырып, көмiрсутек шикiзатының кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызудан бас тарту туралы шешiм қабылдайды және бас тарту себептерiн көрсете отырып, комиссия тиісті шешім қабылдағаннан кейін он жұмыс күнi iшiнде жер қойнауын пайдаланушының назарына жеткiзедi.
10. Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызудан бас тартудың негіздемелері мыналар болып табылады:
1) корпоративтік табыс салығы бойынша салықтық міндеттемелердің тапсырылған есеп-қисабының, сондай-ақ таза табыстың, кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша тиісті күнтізбелік жылға сату рентабельділігінің Қазақстан Республикасының салық заңнамасына, оның ішінде осы Қағиданың 11-тармағына сәйкес келмеуі;
2) жер қойнауын пайдаланушының тиісті күнтізбелік жылға көмiрсутек шикiзатына рентабельділік деңгейін есептеуге пайдаланған негізсіз болжамды бағаны қолдануы;
3) кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша тиісті күнтізбелік жылға мәлімделген өндіру көлемдерінің жоспарланған өндіру көлемдеріне сәйкес келмеуі;
4) егер өтініш ағымдағы күнтізбелік жылға берілсе, алдыңғы күнтізбелік жылдың деректерімен салыстырғанда бір тонна көмірсутек шикізатына өндірістік шығындардың, сату шығындары мен жалпы әкімшілік шығындардың елеулі (10 %-дан жоғары) және (немесе) негізсіз ұлғайтылуы немесе өтініштің көрсетілген кезеңге арналған бюджет негізінде, енгізілетін түзетулерді есептей отырып, жыл бойындағы болжамдық деректерді негізге алып есептелген ағымдағы жылдың деректерімен алдағы күнтізбелік жылға берілуі;
5) өткен күнтізбелік жылдың немесе ағымдағы аяқталмаған күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельділіктің іс жүзіндегі немесе жоспарланған деңгейінің 0 %-дан жоғары болуы.
Жер қойнауын пайдаланушыға көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызудан бас тартуға себеп болған себептер жойылған жағдайда, ол осы тарауда белгіленген тәртіппен уәкілетті органға қайтадан өтініш жолдауға құқылы.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу өлшемдері";

пункты 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"11. Месторождение (группа месторождений, часть месторождения) углеводородного сырья относится к категории низкорентабельных в случае, если планируемый уровень рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) по итогам предстоящего календарного года или текущего незавершенного календарного года по расчетам, производимым недропользователем самостоятельно в порядке, установленном настоящим пунктом, равен или менее 0 %.
Расчет планируемого уровня рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья за календарный год производится на основании прогнозных данных недропользователя, включая цены на углеводородное сырье за соответствующий период, и на основании объемов добычи, подтвержденных уполномоченным органом.
Планируемый уровень рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) определяется по следующей формуле:
ЧДКК) Х 100
РПК = -----------------
СГДК
где:
РПк – рентабельность продаж по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья в процентах;
ЧДк – чистый доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, исчисленный в соответствии с настоящим пунктом и методикой ведения раздельного налогового учета недропользователя, утвержденной и представленной в налоговый орган в соответствии с условиями статьи 310 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – методика недропользователя);
Ук – сумма полученных и непогашенных убытков по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, исчисленных в соответствии с главой 13 Налогового кодекса Республики Казахстан, возникших после 31 декабря 2008 года;
СГДк – совокупный годовой доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, исчисленный в соответствии с методикой недропользователя.
Размер чистого дохода по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья за налоговый период определяется недропользователем по следующей формуле:
ЧДк = НДк – КПНк,
где:
КПНк – корпоративный подоходный налог по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, исчисленный в соответствии с методикой недропользователя;
НДк – налогооблагаемый доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, исчисленный в соответствии с методикой недропользователя, уменьшенный на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 133 Налогового кодекса Республики Казахстан.
При определении налогооблагаемого дохода сумма вычетов за налоговый период не должна превышать сумму вычетов за предыдущий налоговый период, за исключением сумм вычетов за счет дополнительных налоговых обязательств, либо увеличения сумм вычетов за счет расходов, увеличение которых связано с повышением тарифов на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии. В случае отклонения планируемого объема добычи углеводородного сырья в текущем незавершенном (предстоящем) календарном году более чем на 10 % от уровня предыдущего (текущего) календарного года, сумма вычетов для целей определения уровня рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья может быть скорректирована пропорционально изменению объемов добычи.

11, 12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Егер алдағы күнтiзбелiк жылдың немесе ағымдағы аяқталмаған күнтiзбелiк жылдың қорытындылары бойынша кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельдiлiктiң жоспарланып отырған деңгейi жер қойнауын пайдаланушы осы тармақта белгiленген тәртiппен дербес жүргiзген есептер бойынша 0 %-дан аз немесе оған тең болса, көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызылады.
Көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жоспарланып отырған рентабельдiлiк деңгейiнiң күнтiзбелiк жыл есебi тиiстi кезең бойынша көмiрсутек шикiзаты бағаларын қоса алғанда, жер қойнауын пайдаланушының болжамды мәліметтері мен уәкілеттi орган растаған өндiру көлемiнiң негiзiнде жүргiзiледi.
Кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жоспарланып отырған рентабельдiлiк деңгей мынадай формула бойынша айқындалады:
ТТк к)
СРк = -------– х 100,
ЖЖТк
мұнда:
СРк – көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша пайыздық көрсеткіштегі сату рентабельдiлiгi;
ТТк – осы тармаққа және жер қойнауын пайдаланушының жеке салық есебiн жүргiзу әдiстемесiне сәйкес есептелген және Қазақстан Республикасы Салық кодексiнiң 310-бабының талаптарына сәйкес бекiтiлген және салық органына ұсынылған кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша таза табыс (бұдан әрi – жер қойнауын пайдаланушының әдiстемесi);
Зк – 2008 жылғы 31 желтоқсаннан кейін туындаған Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 13-тарауына сәйкес есептелген, көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша алынған және өтелмеген залал сомасы;
ЖЖТк – жер қойнауын пайдаланушының әдiстемесiне сәйкес есептелген көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жылдық жиынтық табыс.
Салық кезеңiнде көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша таза табыстың мөлшерiн жер қойнауын пайдаланушы мынадай формула бойынша айқындайды:
ТТк = СТк – КТСк,
мұндағы:
КТСк – жер қойнауын пайдаланушының әдiстемесiне сәйкес есептелген көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша корпоративтiк табыс салығы;
СТк – Қазақстан Республикасы Салық кодексiнiң 133-бабында көзделген кiрiс пен шығыс сомасына азайтылған, жер қойнауын пайдаланушының әдiстемесiне сәйкес есептелген кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша салық салынатын табыс.
Салық салынатын табысты айқындау кезiнде қосымша салық мiндеттемелерiнiң есебінен шегерімдер сомасын не өсуi табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметтер көрсету (тауарлар, жұмыстар) тарифтерін көтеруге байланысты шығыстар есебінен шегерімдер сомаларын ұлғайтуды қоспағанда, салық кезеңiнде шегерiмдер сомасы алдыңғы салық кезеңiнiң шегерiмдер сомасынан аспауға тиiс. Ағымдағы аяқталмаған күнтiзбелiк жылы көмiрсутек шикiзатын өндiрудiң жоспарланып отырған көлемi алдыңғы жылдың деңгейiнен 10 %-дан аса ауытқыған жағдайда көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельділік деңгейді айқындау мақсаттары үшін шегерiмдер сомасы өндiру көлемiнiң өзгеруіне қарай түзетiлуі мүмкін.

12. Ставки налога на добычу полезных ископаемых для месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, отнесенного к категории низкорентабельных, устанавливаются с целью достижения уровня рентабельности по контракту 0 % по шкале мировых цен за баррель нефти с шагом в 1 доллар США.
Минимальная ставка налога на добычу полезных ископаемых по месторождению (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, отнесенному к категории низкорентабельных, устанавливается в размере 5 % от общеустановленной ставки налога на добычу полезных ископаемых, действующей в соответствующем налоговом периоде. При этом ставки налога на добычу полезных ископаемых, устанавливаемые для месторождения (группы месторождений, части месторождения), отнесенного к категории низкорентабельных в соответствии с настоящими Правилами не должны превышать общеустановленных ставок налога на добычу полезных ископаемых, действующих в соответствующем налоговом периоде.
В случае, если ставки налога на добычу полезных ископаемых для месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, отнесенного к категории низкорентабельных, на соответствующий календарный год устанавливаются в течение указанного года, то налог на добычу полезных ископаемых, уплаченный с начала календарного года, пересчитывается по ставкам, установленным в соответствии с настоящей главой, исходя из фактически сложившихся цен за истекшие налоговые периоды.
Недропользователь самостоятельно применяет ставки, установленные в соответствии с настоящим пунктом, на основе цены, определяемой в порядке, установленном статьей 334 Налогового кодекса Республики Казахстан.
13. Налогоплательщик в срок не позднее 20-го февраля года, следующего за календарным годом, в котором им применялись ставки налога на добычу полезных ископаемых, установленные в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, производит расчет показателей рентабельности за истекший год на основе фактических данных с применением данных ставок налога на добычу полезных ископаемых.
В случае, если уровень фактической рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) превысит значение 0 %, недропользователь производит перерасчет налоговых обязательств по налогу на добычу полезных ископаемых по ставке, рассчитываемой по следующей формуле:
где:
СНк - ставка НДПИ по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья в процентах;
СГДк - совокупный годовой доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, исчисленный в соответствии с методикой недропользователя;
Вк - вычеты по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, не включая НДПИ, исчисленные в соответствии с методикой недропользователя;
НБк - налоговая база НДПИ по месторождению (группе месторождений, части месторождения) углеводородного сырья, исчисленная в соответствии с методикой недропользователя.
При этом размер ставки НДПИ, рассчитанный в соответствии с настоящим пунктом, исчисляется с точностью до двух знаков после запятой с округлением к большему, и не должен выходить за рамки пороговых значений, указанных в пункте 12 настоящих Правил.

12. Рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) үшін пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық ставкалары келісімшарт бойынша рентабельділік деңгейі 0 % деңгейге қол жеткізу мақсатында, мұнайдың бір баррелі үшін әлемдік баға шкаласы бойынша 1 АҚШ доллары өлшемімен белгіленеді.
Рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған көмiрсутек шикiзаты кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) үшін пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салықтың ең төменгі ставкасы тиісті салық кезеңінде қолданылатын пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салықтың жалпы белгіленген ставкасының 5 %-ы мөлшерінде белгіленеді. Бұл ретте рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) үшін белгіленетін пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық ставкасы осы Қағидаға сәйкес тиісті салық кезеңінде қолданылатын пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салықтың жалпы белгіленген ставкаларынан аспауға тиіс.
Егер рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) үшін пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық ставкалары тиісті күнтізбелік жылға көрсетілген жыл ішінде белгіленсе, онда күнтізбелік жылдың басынан бастап төленген пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық, өткен салық кезеңдерінде нақты қалыптасқан бағалар тұрғысынан алғанда, осы тарауға сәйкес белгіленген ставкалар бойынша қайта есептеледі.
Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 334-бабында белгіленген тәртіппен айқындалатын баға негізінде осы тармаққа сәйкес белгіленген ставкаларды дербес қолданады.
13. Салық төлеушi осы Қағиданың 12-тармағына сәйкес белгіленген пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салық ставкасын қолданған күнтiзбелiк жылдан кейiнгi жылдың 20 ақпанынан кешiктiрмейтін мерзімде пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық ставкаларын қолдана отырып, нақты мәліметтердің негiзiнде өткен жылдың рентабельдiлiк көрсеткiштерiнiң есебiн жүргiзедi.
Егер кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша нақты рентабельділік деңгейі 0 % мәнінен асып кетсе, жер қойнауын пайдаланушы пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бойынша салықтық міндеттемелерді мына формула бойынша есептелетін ставка бойынша қайта есептеуді жүргізеді:
мұнда:
СТк – кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша ПҚАС ставкасы, пайызбен;
ЖЖТк – кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген жылдық жиынтық табыс;
Шк – ПҚАС-ты есептемегенде, кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген шегерімдер;
СБк – кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген ПҚАС-тың салықтық базасы.
Бұл ретте осы тармаққа сәйкес есептелген ПҚАС ставкаларының мөлшері үтірден кейін үлкенге қарай дөңгелектеу арқылы екі белгіге дейінгі дәлдікпен есептеледі және осы Қағиданың 12-тармағында көрсетілген бастапқы мәндердің шеңберінен аспауға тиіс.

Полученное значение ставки НДПИ применяется недропользователем для исчисления суммы НДПИ, подлежащей уплате за истекший календарный год. В случае, если сумма НДПИ, исчисленная за истекший календарный год в соответствии с настоящим пунктом, превысит сумму НДПИ, исчисленную за истекший календарный год по ставке, установленной в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, соответствующая сумма превышения отражается в дополнительной декларации по налогу на добычу полезных ископаемых. Сумма налога на добычу полезных ископаемых, указанная в данной декларации, является налоговым обязательством 4-го квартала истекшего календарного и подлежит уплате в общеустановленном порядке. В случае изменения показателей, использованных при расчете фактического уровня рентабельности по формуле, указанной в части третьей пункта 11 настоящих Правил, недропользователь самостоятельно производит перерасчет и исполнение налоговых обязательств в соответствии с настоящим пунктом в срок, не превышающий 45 календарных дней с момента отражения таких изменений в налоговом учете.";
в разделе 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Порядок отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядок налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых";
часть пятую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"В случае включения месторождения (группы месторождений, части месторождения) в перечень высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных месторождений налог на добычу полезных ископаемых, уплаченный с начала календарного года, в котором было принято соответствующее решение Правительства Республики Казахстан, пересчитывается по ставкам, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, исходя из фактически сложившихся цен за истекшие налоговые периоды, определяемых в порядке, установленном статьей 334 Налогового кодекса, путем подачи дополнительных деклараций.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Налогоплательщик, применявший ставки налога на добычу полезных ископаемых в соответствии с частью второй пункта 20 настоящих Правил, в срок не позднее 20-го февраля года, следующего за истекшим календарным годом, в котором применялись данные ставки налога на добычу полезных ископаемых, производит расчет фактической рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) за истекший год на основе фактических данных по формуле, указанной в части третьей пункта 11 настоящих Правил, на основе показателей по месторождению (группе месторождений, части месторождения) с применением ставок налога на добычу полезных ископаемых согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

Жер қойнауын пайдаланушы ПҚАС ставкасының алынған мәнін өткен күнтізбелік жылда төлеуге жататын ПҚАС сомасын есептеу үшін қолданады. Егер осы тармаққа сәйкес өткен күнтізбелік жыл ішінде есептелген ПҚАС сомасы осы Қағиданың 12-тармағына сәйкес өткен күнтізбелік жыл ішінде есептелген ПҚАС сомасынан асып кетсе, тиісті артылған сома пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық жөніндегі қосымша декларацияда көрсетіледі. Осы декларацияда көрсетілген пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық сомасы өткен күнтізбелік жылдың 4-тоқсанының салықтық міндеттемелері болып табылады және жалпы белгіленген тәртіппен төлеуге жатады. Осы Қағиданың 11-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша рентабельділіктің нақты деңгейін есептеу кезінде пайдаланылатын көрсеткіштер өзгерген жағдайда жер қойнауын пайдаланушы осындай өзгерістер салық есебінде көрсетілген сәттен бастап күнтізбелік 45 күннен аспайтын мерзімде салықтық міндеттемелерін осы тармаққа сәйкес қайта есептеуді және орындауды өздігінше жүргізеді.";
2-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көмірсутек шикізаты кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу және пайдалы қазбаларды өндiру салығы бөлігінде салық салу тәртібі";
20-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының тізбесіне енгізген жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті шешімі қабылданған күнтізбелік жылдың басынан бастап төленген, пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық қосымша декларациялар беру жолымен Салық кодексінің 334-бабында белгіленген тәртіппен айқындалатын, өткен салық кезеңдерінде нақты қалыптасқан бағалар тұрғысынан Қазақстан Республикасының Үкіметі тиісті шешім қабылдаған күнтізбелік жылдың бірінші салық кезеңінен бастап осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес ставкалар бойынша қайта есептеледі.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Пайдалы қазбаларды өндіруге осы Қағиданың 20-тармағының екінші бөлігіне сәйкес салық ставкаларын қолданған салық төлеуші пайдалы қазбаларды өндіруге осы ставкалар қолданылған күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кеш емес мерзімде өткен жыл үшін кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша осы Қағиданың 11-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша нақты деректемелер негізінде осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық ставкаларын қолдана отырып, нақты рентабельділік есебін шығарады.

В случае, если уровень фактической рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения), рассчитываемой по формуле, указанной в части третьей пункта 11 настоящих Правил, превысит значение 20 %, но не более 25 %, недропользователь производит перерасчет налоговых обязательств по налогу на добычу полезных ископаемых по ставке, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, увеличенной на 5 % от базовой ставки НДПИ, установленной Налоговым кодексом Республики Казахстан на соответствующий год.
В случае, если уровень фактической рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения), рассчитываемой по формуле, указанной в части третьей пункта 11 настоящих Правил, превысит значение 25 %, недропользователь производит перерасчет налоговых обязательств по налогу на добычу полезных ископаемых по ставке, рассчитываемой по следующей формуле:
,
где:
СНм - ставка НДПИ по месторождению (группе месторождений, части месторождения) в процентах;
СГДм - совокупный годовой доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения), исчисленный в соответствии с методикой недропользователя;
Вм - вычеты по месторождению (группе месторождений, части месторождения), не включая налог на добычу полезных ископаемых, исчисленные в соответствии с методикой недропользователя;
НБм - налоговая база НДПИ по месторождению (группе месторождений, части месторождения), исчисленная в соответствии с методикой недропользователя;
К - значение ставки корпоративного подоходного налога, установленной налоговым законодательством на соответствующий налоговый период, переведенное в десятичную дробь путем деления ставки в процентах на 100.
При этом размер ставки НДПИ, рассчитанный в соответствии с настоящим пунктом, исчисляется с точностью до двух знаков после запятой с округлением к большему и не должен выходить за рамки пороговых значений, указанных в пункте 12 настоящих Правил.
Полученное значение ставки НДПИ применяется недропользователем для исчисления суммы НДПИ, подлежащей уплате за истекший календарный год. В случае, если сумма НДПИ, исчисленная за истекший календарный год в соответствии с настоящим пунктом, превысит сумму НДПИ, исчисленную за истекший календарный год по ставке, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, соответствующая сумма превышения отражается в дополнительной декларации по налогу на добычу полезных ископаемых. Сумма налога на добычу полезных ископаемых, указанная в данной декларации, является налоговым обязательством 4-го квартала истекшего календарного года и подлежит уплате в общеустановленном порядке. В случае изменения показателей, использованных при расчете фактического уровня рентабельности по формуле, указанной в части третьей пункта 11 настоящих Правил, производится перерасчет налоговых обязательств в соответствии с настоящим пунктом.";

Егер кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша осы Қағиданың 11-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша есептелетін нақты рентабельдік деңгейі 20 % мәннен асып кеткен, бірақ 25 % мәннен аспаған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық бойынша осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес салық ставкаларын Қазақстан Республикасының Салық кодексі тиісті жылға белгілеген ПҚАС-тың 5 %-ға өсірілген базалық ставкалары бойынша салықтық міндеттемелерін қайта есептеуді жүргізеді.
Егер кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша осы Қағиданың 11-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша есептелген нақты рентабельділік деңгейі 25 % мәннен асып кеткен жағдайда жер қойнауын пайдаланушы пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бойынша салықтық міндеттемелерді мына формула бойынша есептелетін ставка бойынша қайта есептеуді жүргізеді:
ЖЖТб х (0,75-К) - Шб х (1-К)
СТб = -------------------------------- х 100,
СБб х (1-К)
мұнда:
СТб - кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша ПҚАС ставкасы, пайызбен;
ЖЖТб - кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген жылдық жиынтық табыс;
Шб - ПҚАС-ты қоспағанда, кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген шегерімдер;
СБб - кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) бойынша жер қойнауын пайдаланушының әдістемесіне сәйкес есептелген ПҚАС-тың салықтық базасы;
К - салық заңнамасымен тиісті салық кезеңіне белгіленген пайыздағы ставканы 100-ге бөлу арқылы ондық бөлшекке ауыстырылған корпоративтік табыс салығы ставкасының мәні.
Бұл ретте осы тармаққа сәйкес есептелген ПҚАС ставкаларының мөлшері үтірден кейін үлкенге қарай дөңгелектеу арқылы екі белгіге дейінгі дәлдікпен есептеледі және осы Қағиданың 12-тармағында көрсетілген бастапқы мәндердің шеңберінен аспауға тиіс.
Жер қойнауын пайдаланушы ПҚАС ставкасының алынған мәнін күнтізбелік жылда төлеуге жататын ПҚАС сомасын есептеу үшін қолданады. Егер осы тармаққа сәйкес өткен күнтізбелік жылы есептелген ПҚАС сомасы өткен күнтізбелік жылы осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес ставка бойынша есептелген ПҚАС сомасынан асып кеткен жағдайда, тиісті артылған сома пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық жөніндегі қосымша декларацияда көрсетіледі. Осы декларацияда көрсетілген пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық өткен сомасы күнтізбелік жылдың 4-тоқсанының салықтық міндеттемелері болып табылады және жалпы белгіленген тәртіппен төлеуге жатады. Осы Қағиданың 11-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген формула бойынша рентабельділіктің нақты деңгейін есептеу кезінде пайдаланылатын көрсеткіштер өзгерген жағдайда осы тармаққа сәйкес салықтық міндеттемелерді салықтық есептеу жүргізіледі.";

5) в приложении к Правилам:
слова "Приложение к Правилам отнесения контракта на недропользование, предусматривающего разработку месторождения углеводородного сырья, к категории низкорентабельных, а также месторождения (группы месторождений, части месторождений) углеводородного сырья к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных" заменить словами "Приложение 1 к Правилам отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядку налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых";
6) заголовок заявления изложить в следующей редакции:
"Заявление об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных";
7) в Ставках налога на добычу полезных ископаемых для обводненных, малодебитных, выработанных, высоковязких месторождений (групп месторождений, частей месторождений) углеводородного сырья, утвержденных указанным постановлением:
в правом верхнем углу слова "Утверждены постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1528" заменить словами "Приложение 2 к Правилам отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядку налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Приложение 1
к Правилам отнесения месторождения
(группы месторождений, части месторождения)
углеводородного сырья к категории
низкорентабельных, высоковязких, обводненных,
малодебитных и выработанных и порядку
налогообложения в части налога на
добычу полезных ископаемых
ЗАЯВЛЕНИЕ
об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных
1. Полное наименование недропользователя (юридического либо физического лица)
_________________________________________________________.
. Местонахождение (почтовый адрес) _________________________________________________________.
3. Регистрационный номер налогоплательщика _________________________________________________________.
4. Контракт на недропользование, в рамках которого осуществляется добыча углеводородного сырья и предполагается применение порядка отнесения контракта, (месторождения, группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных:

5) Қағидаға қосымшада:
"Көмірсутек шикізаты кен орнын игеруді көздейтін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты рентабельділігі төмен санатқа, сондай-ақ көмірсутек шикізаты кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасына қосымша" деген сөздер "Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасына және пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібіне 1-қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) өтініштің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу туралы өтініш";
7) аталған қаулымен бекітілген Су басқан, дебиті аз, сарқылған, өте тұтқыр көмірсутек шикізаты кен орнын игеру үшін пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық ставкаларында:
оң жақ жоғары бұрышындағы "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1528 қаулысымен бекітілген" деген сөздер "Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасына және пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібіне 2-қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
С. Ахметов
Көмiрсутек шикiзаты кен орнын
(кен орындарының бiр тобын,
кен орнының бiр бөлiгiн)
рентабельділігі төмен, өте тұтқыр,
су басқан, дебитi аз және сарқылған
кен орындарының санатына жатқызу
қағидасына және пайдалы қазбаларды
өндiруге салынатын салық бөлігінде
салық салу тәртібіне
1-қосымша
Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен
орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр,
су басқан, дебитi аз және сарқылған кен орындарының
санатына жатқызу туралы өтініш
1. Жер қойнауын пайдаланушының (заңды не жеке тұлғаның) толық
атауы: ______________________________________________________________
2. Тұратын жері (пошталық мекенжайы):________________________________
3. Салық төлеушіні тіркеу нөмірі ____________________________________
4. Шеңберінде көмірсутек шикізатын өндіру жүзеге асырылатын және кен орнын (кен орындарының тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу тәртібін қолдану күтілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт:

4.1. Полное наименование контракта, стороны контракта, дата заключения контракта _________________________________________________________;
4.2. Дата и номер регистрации контракта в компетентном органе: _________________________________________________________;
4.3. Наименование контракта (месторождения, группы месторождений, части месторождения): _________________________________________________________;
4.4. Расположение контрактной территории (месторождения, группы месторождений, части месторождения) _________________________________________________________;
4.5. Вид добываемого полезного ископаемого _________________________________________________________.
5. Основание для подачи заявления (в выбранных строках проставить знак "X"):
низкая рентабельность
высокая вязкость
обводненность
малый дебит
выработанность
6. Контактное лицо (Ф.И.О., должность, телефон) _________________________________________________________.
Приложения:
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Ф.И.О. руководителя, должность ___________________
МП
Дата подачи заявки "___" ________ 20 __г.
Приложение 2
к Правилам отнесения месторождения
(группы месторождений, части месторождения)
углеводородного сырья к категории
низкорентабельных, высоковязких, обводненных,
малодебитных и выработанных и порядку
налогообложения в части налога на
добычу полезных ископаемых
Ставки налога
на добычу полезных ископаемых для обводненных, малодебитных, выработанных, высоковязких месторождений (групп месторождений, частей месторождений) углеводородного сырья

4.1. Келісімшарттың толық атауы, келісімшарттың тараптары, келісімшарт жасалған күн: __________________________________________;
4.2. Құзыретті органда келісімшартты тіркеу күні мен нөмірі:
____________________________________________________________________;
4.3. Келісімшарттың (кен орнының, кен орындарының бір тобының, кен орнының бір бөлігінің) атауы: ______________________________________;
4.4. Кен орнының келісімшарттық аумағының (кен орнының, кен орындарының бір тобының, кен орнының бір бөлігінің) орналасуы ____________________________________________________________________;
4.5. Өндірілетін пайдалы қазбаның түрі _____________________________;
5. Өтініш беруге негіздеме (таңдаған жолдарға "Х" белгісі қойылсын):
рентабельділігі төмен
өте тұтқыр
су басқан
дебиті аз
сарқылған
6. Байланыстырушы тұлға (Т.А.Ә., лауазымы, телефоны):
___________________________________________________________________.
Қосымшалар:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Басшының Т.А.Ә., лауазымы _________________________________________
МО
Өтініш берілген күн: 20__ ж. "___" _______________
Көмiрсутек шикiзаты кен орнын
(кен орындарының бiр тобын,
кен орнының бiр бөлiгiн)
рентабельділігі төмен, өте тұтқыр,
су басқан, дебитi аз және сарқылған
кен орындарының санатына жатқызу
қағидасына және пайдалы қазбаларды
өндiруге салынатын салық бөлігінде
салық салу тәртібіне
2-қосымша
Су басқан, дебиті аз, сарқылған, өте тұтқыр көмірсутек шикізаты
кен орнын игеретін жер қойнауын пайдаланушылар үшін пайдалы
қазбаларды өндiруге салынатын салық ставкалары