О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам применения мер нетарифного регулирования в Таможенном союзе"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2012 года № 1515
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам применения мер нетарифного регулирования в Таможенном союзе».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам применения мер
нетарифного регулирования в Таможенном союзе
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; № 21, ст. 161; 2012 г., № 3, ст. 27; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97):
1) в подпункте 9) статьи 16:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
«порядок выдачи разрешений на производство работ с использованием озоноразрушающих веществ, ремонт, монтаж, обслуживание оборудования, содержащего озоноразрушающие вещества;»;
абзац пятый изложить в следующей редакции:
«порядок учета потребления озоноразрушающих веществ;»;
2) в статье 17:
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
«21) осуществляет лицензирование ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции;»;
дополнить подпунктами 21-1), 21-2) следующего содержания:
21-1) выдает разрешение на производство работ с использованием озоноразрушающих веществ, ремонт, монтаж, обслуживание оборудования, содержащего озоноразрушающие вещества;
21-2) выдает заключение на трансграничную перевозку отходов по территории Республики Казахстан;»;
3) статью 114 дополнить подпунктом 38) следующего содержания:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Кеден одағында тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 қарашадағы № 1515 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Кеден одағында тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Кеден одағында тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат, № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат):
1) 16-баптың 9)тармақшасында:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«озонды бұзатын заттарды пайдалана отырып жұмыстар жүргізуге, құрамында озонды бұзатын заттар бар жабдықтарды жөндеуге, монтаждауға, оларға қызмет көрсетуге рұқсат беру тәртібін;»;
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«озонды бұзатын заттарды тұтынуды есепке алу тәртібін;».
2) 17-бапта:
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«21) озонды бұзатын заттарды және олар құрамында бар өнімдерді Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкетуді лицензиялауды жүзеге асырады;»;
мынадай мазмұндағы 21-1), 21-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«21-1) озонды бұзатын заттарды пайдалана отырып жұмыстар жүргізуге, құрамында озонды бұзатын заттар бар жабдықтарды жөндеуге, монтаждауға, қызмет көрсетуге рұқсат береді;
21-2) қалдықтарды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы трансшекаралық тасымалдауға қорытынды береді;»;
3) 114-баптың 37) тармақшасындағы «сақталуына мемлекеттік экологиялық бақылау жүзеге асырылады.» деген сөздер «сақталуына;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 38) тармақшамен толықтырылсын:

«38) соблюдением требований о представлении данных о фактически ввезенном, вывезенном и реализованном количестве озоноразрушающих веществ в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.»;
4) пункт 4 статьи 288 изложить в следующей редакции:
«4. Ввоз на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, и вывоз с территории Республики Казахстан в эти страны отходов в целях их использования (утилизации, переработки) осуществляются на основании лицензии.
Ввоз и вывоз отходов физическими лицами для личного пользования (в некоммерческих целях) запрещаются.
Ввоз отходов с целью захоронения и обезвреживания запрещается.»;
5) пункт 2 статьи 295 изложить в следующей редакции:
«2. Транзит отходов по территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с требованиями Базельской конвенции о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением.
Трансграничная перевозка отходов осуществляется на основании заключения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.»;
6) пункт 2 статьи 313 изложить в следующей редакции:
«2. Ввоз на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, и вывоз с территории Республики Казахстан в эти страны озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции, за исключением их транзита, осуществляются на основании лицензий, выдаваемых уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
Перемещение озоноразрушающих веществ физическими лицами для личного пользования (в некоммерческих целях) запрещено.»;
7) в статье 314:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Ввоз и вывоз озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции, производство работ с использованием озоноразрушающих веществ, ремонт, монтаж, обслуживание оборудования, содержащего озоноразрушающие вещества, являются экологически опасными видами хозяйственной деятельности.»;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Производство работ с использованием озоноразрушающих веществ, ремонт, монтаж, обслуживание оборудования, содержащего озоноразрушающие вещества, осуществляются на основании разрешения, выдаваемого уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.»;
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«3. Юридические лица и индивидуальные предприниматели, осуществляющие ввоз и вывоз озоноразрушающих веществ, а также производство работ с использованием озоноразрушающих веществ, ремонт, монтаж, обслуживание оборудования, содержащего озоноразрушающие вещества, обязаны:»;

«38) озонды бұзатын заттардың нақты әкелінген, әкетілген және өткізілген саны туралы деректерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға беру туралы талаптардың сақталуына мемлекеттік экологиялық бақылау жүзеге асырылады.»;
4) 288-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қалдықтарды пайдалану (кәдеге жарату, қайта өңдеу) мақсатында оларды Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету лицензия негізінде жүзеге асырылады.
Қалдықтарды жеке тұлғалардың жеке пайдалануы үшін (коммерциялық емес мақсаттарда) әкелуіне және әкетуіне тыйым салынады.
Қалдықтарды көму және залалсыздандыру мақсатымен әкелуге тыйым салынады.»;
5) 295-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы қалдықтардың транзиті Қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және оларды аулаққа шығаруды бақылау туралы Базель конвенциясының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.»;
6) 313-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Озонды бұзатын заттардың және олар құрамында бар өнімдердің транзитін қоспағанда, оларды Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган беретін лицензиялар негізінде жүзеге асырылады.
Озонды бұзатын заттарды жеке тұлғалардың жеке пайдалануы үшін (коммерциялық емес мақсаттарда) алып өтуіне тыйым салынады.»;
7) 314-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Озонды бұзатын заттарды және олар құрамында бар өнімдерді әкелу және әкету, озонды бұзатын заттарды пайдалана отырып жұмыстар жүргізу, құрамында озонды бұзатын заттар бар жабдықтарды жөндеу, монтаждау, оларға қызмет көрсету шаруашылық қызметтің экологиялық қауіпті түрлері болып табылады.»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Озонды бұзатын заттарды пайдалана отырып жұмыстар жүргізу, құрамында озонды бұзатын заттар бар жабдықтарды жөндеу, монтаждау, оларға қызмет көрсету Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган беретін рұқсат негізінде жүзеге асырылады.»;
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Озонды бұзатын заттарды әкелуді және әкетуді, сондай-ақ озонды бұзатын заттарды пайдалана отырып жұмыстар жүргізуді, құрамында озонды бұзатын заттар бар жабдықтарды жөндеуді, монтаждауды, оларға қызмет көрсетуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер:»;

8) статью 315 изложить в следующей редакции:
«Статья 315. Учет потребления озоноразрушающих веществ
1. Юридические лица, осуществляющие потребление озоноразрушающих веществ, подлежат учету в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
2. Учету потребления озоноразрушающих веществ подлежат следующие виды деятельности:
1) производство озоноразрушающих веществ;
2) ввоз и вывоз озоноразрушающих веществ;
3) производство работ с использованием озоноразрушающих веществ, ремонт, монтаж, обслуживание оборудования, содержащего озоноразрушающие вещества.»;
9) в статье 316:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 316. Учет и государственный кадастр потребления
озоноразрушающих веществ»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Для подготовки государственного кадастра потребления озоноразрушающих веществ юридические лица и индивидуальные предприниматели, осуществляющие ввоз и вывоз озоноразрушающих веществ:
ведут учет ввезенного, вывезенного и реализованного количества озоноразрушающих веществ с указанием названий и адресов организаций-покупателей и предполагаемых областей применения;
ежегодно, не позднее первого квартала года, следующего за отчетным, представляют в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды сведения о фактически ввезенном, вывезенном и реализованном количестве озоноразрушающих веществ по областям применения, форме, установленной Правительством Республики Казахстан.».
2. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 94; № 15, ст. 97):
1) в пункте 1 статьи 534:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
«11) за выдачу разрешений на хранение или хранение и ношение, приобретение, транспортировку оружия и патронов к нему;»;

8) 315-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«315-бап. Озонды бұзатын заттарды тұтынудың есебі
1. Озонды бұзатын заттарды тұтынуды жүзеге асыратын заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен есепке алынуға жатады.
2. Озонды бұзатын заттарды тұтынуды есепке алуға қызметтің мына түрлері жатады:
1) озонды бұзатын заттарды өндіру;
2) озонды бұзатын заттарды әкелу және әкету;
3) озонды бұзатын заттарды пайдалана отырып жұмыстар жүргізу, құрамында озонды бұзатын заттар бар жабдықтарды жөндеу, монтаждау, оларға қызмет көрсету.»;
9) 316-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«316-бап. Озонды бұзатын заттарды тұтынудың есебі мен
мемлекеттік кадастры»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Озонды бұзатын заттарды әкелуді және әкетуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер озонды бұзатын заттарды тұтынудың мемлекеттік кадастрын дайындау үшін:
сатып алушы ұйымдардың атаулары мен мекенжайларын және болжамды қолдану салаларын көрсете отырып, озонды бұзатын заттардың әкелінген, әкетілген және өткізілген санының есебін жүргізеді;
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші тоқсанынан кешіктірмей, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға қолдану салалары, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нысан бойынша озонды бұзатын заттардың нақты әкелінген, әкетілген және өткізілген саны туралы мәліметтер береді.».
2. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-І, 22-ІІ, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат):
1) 534-баптың 1-тармағында:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11) қаруды және оның патрондарын сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге, сатып алуға, тасымалдауға рұқсат бергені үшін;»;

дополнить подпунктами 11-1), 11-2) следующего содержания:
«11-1) за выдачу заключений на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан оружия и патронов к нему;
11-2) за выдачу направления на комиссионную продажу гражданского и служебного оружия и патронов к нему;»;
2) абзацы третий, четвертый, десятый, одиннадцатый подпункта 5) статьи 540 изложить в следующей редакции:
«заключения на ввоз гражданского, служебного оружия и патронов к нему - 200 процентов;
заключения на вывоз гражданского, служебного оружия и патронов к нему - 200 процентов;
заключения на ввоз гражданского оружия и патронов к нему - 50 процентов;
заключения на вывоз гражданского оружия и патронов к нему - 50 процентов;»;
3) подпункт 10) пункта 2 статьи 547 изложить в следующей редакции:
«10) за выдачу разрешений на хранение или хранение и ношение, транспортировку, заключений на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан, а также направления на комиссионную продажу оружия и патронов к нему - до выдачи соответствующих документов;».
3. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71, № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 21, ст. 161; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97):
1) пункт 1 статьи 1 дополнить подпунктами 91-1) и 91-2) следующего содержания:
«91-1) гемопоэтические стволовые клетки - клетки костного мозга человека, обладающие способностью к дифференцировке;
91-2) костный мозг - центральный орган кроветворения, расположенный в губчатом веществе костей и костно-мозговых полостях;»;
2) пункт 2 статьи 5 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) лицензирования ввоза и вывоза органов (части органов) и (или) тканей человека, крови и ее компонентов;»;
3) в пункте 1 статьи 7:
дополнить подпунктами 29-4), 29-5) и 29-6) следующего содержания:
«29-4) лицензированию ввоза, вывоза органов (части органов) и (или) тканей человека, крови и ее компонентов;
29-5) утверждению и осуществлению порядка выдачи заключений на ввоз и вывоз гемопоэтических стволовых клеток в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, а также образцов клеток, тканей, биологических жидкостей, секретов и продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических и научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований;

мынадай мазмұндағы 11-1), 11-2)тармақшалармен толықтырылсын:
«11-1) қаруды және оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытынды бергені үшін;
11-2) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын комиссиялық сатуға жолдама бергені үшін;»;
2) 540-баптың 5) тармақшасының үшінші, төртінші, оныншы, он бірінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«азаматтық, қызметтік қаруды және оның патрондарын әкелуге қорытынды бергені үшін - 200 пайыз;
азаматтық, қызметтік қаруды және оның патрондарын әкетуге қорытынды бергені үшін - 200 пайыз;
азаматтық қаруды және оның патрондарын әкелуге қорытынды бергені үшін - 50 пайыз;
азаматтық қаруды және оның патрондарын әкетуге қорытынды бергені үшін - 50 пайыз;»;
3) 547-баптың 2-тармағының 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«10) қаруды және оның патрондарын сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге, тасымалдауға рұқсат, Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытынды, сондай-ақ комиссиялық сатуға жолдама бергені үшін - тиісті құжаттарды бергенге дейін;».
3. «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат):
1) 1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 91-1) және 91-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«91-1) гемопоэздік дің жасушалары - адамның сүйек кемігінің саралауға қабілеті бар жасушалары;
91-2) сүйек кемігі - сүйектің кеуекті затында және сүйектік-кеміктік қуыстарда орналасқан орталық қан түзу органы;»;
2) 5-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) адамның ағзаларын (ағзаларының бөліктерін) және (немесе) тіндерін, қан мен оның компоненттерін әкелуді және әкетуді лицензиялау;»;
3) 7-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 29-4), 29-5) және 29-6) тармақшалармен толықтырылсын:
«29-4) адамның ағзаларын (ағзаларының бөліктерін) және (немесе) тіндерін, қан мен оның компоненттерін әкелуді, әкетуді лицензиялау;
29-5) гемопоэздік дің жасушалары туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында орны ауыстырылған жағдайда оларды, сондай-ақ диагностикалық және ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтардың, секреттердің және адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық бөлінділердің, жағындылардың, қырындылардың, жуындылардың үлгілерін әкелуге және әкетуге қорытындылар беру тәртібін бекіту және жүзеге асыру;

29-6) утверждению и осуществлению порядка выдачи заключений на ввоз на территорию Республики Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, предназначенных для гуманитарной помощи (содействия) или помощи при чрезвычайных ситуациях.»;
4) статью 13 изложить в следующей редакции:
«Статья 13. Лицензирование медицинской и фармацевтической
деятельности, а также ввоза, вывоза органов (части
органов) и (или) тканей человека, крови и ее
компонентов
Медицинская и фармацевтическая деятельность подлежит лицензированию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
Ввоз и (или) вывоз органов (части органов) и (или) тканей человека, крови и ее компонентов, за исключением гемопоэтических стволовых клеток в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, а также образцов клеток, тканей, биологических жидкостей, секретов и продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических и научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований, осуществляются на основании лицензий, выдаваемых уполномоченным органом в области здравоохранения.»;
5) статью 80 изложить в следующей редакции:
«Статья 80. Порядок ввоза лекарственных средств, изделий
медицинского назначения и медицинской техники
1. Ввоз на территорию Республики Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники осуществляется в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан, в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС и (или) законодательством Республики Казахстан о таможенном деле.
2. Не разрешается ввоз на территорию Республики Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, не прошедших государственную регистрацию в Республике Казахстан, за исключением лекарственных субстанций, произведенных в условиях надлежащей производственной практики, а также в случаях, указанных в пункте 3 настоящей статьи.
3. Допускается ввоз на территорию Республики Казахстан не зарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом, если они предназначены для:
1) проведения клинических исследований;
2) экспертизы лекарственных средств;
3) осуществления государственной регистрации лекарственных средств;

29-6) гуманитарлық көмекке (жәрдемге) немесе төтенше жағдайлар кезіндегі көмекке арналған дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге қорытындылар беру тәртібін бекіту және жүзеге асыру;»;
4) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«13-бап. Медициналық және фармацевтикалық қызметті, сондай-ақ
адамның ағзаларын (ағзаларының бөліктерін) және
(немесе) тіндерін, қан мен оның компоненттерін
әкелуді, әкетуді лицензиялау
Медициналық және фармацевтикалық қызмет Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен лицензиялауға жатады.
Гемопоэздік дің жасушалары туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында орны ауыстырылған жағдайда оларды, сондай-ақ диагностикалық және ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтардың, секреттердің және адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және паталогиялық бөлінділердің, жағындылардың, қырындылардың, жуындылардың үлгілерін қоспағанда, адамның ағзаларын (ағзаларының бөліктерін) және (немесе) тіндерін, қан мен оның компоненттерін әкелу және (немесе) әкету денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган беретін лицензиялар негізінде жүзеге асырылады.»;
5) 80-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«80-бап. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканы әкелу тәртібі
1. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы Қазақстан Республикасының аумағына әкелу ЕурАзЭҚ шеңберінде Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден ісі туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Тиісті өндірістік практика жағдайларында өндірілген дәрілік субстанцияларды, сондай-ақ осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден өтпеген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге рұқсат етілмейді.
3. Егер Қазақстан Республикасының аумағында тіркелмеген дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника:
1) клиникалық зерттеулер жүргізуге;
2) дәрілік заттарды сараптауға;
3) дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыруға;

4) оказания медицинской помощи по жизненным показаниям конкретного пациента либо оказания медицинской помощи ограниченному контингенту пациентов с редко и (или) особо тяжелой патологией;
5) проведения выставок без права их дальнейшей реализации;
6) предотвращения и устранения последствий чрезвычайных ситуаций;
7) оснащения организаций здравоохранения, зарегистрированных в Республике Казахстан уникальной медицинской техникой, не имеющей аналогов, а также изделиями медицинского назначения, относящимися к уникальной медицинской технике, предназначенными для работы, ввезенными без государственной регистрации;
8) внедрения инновационных медицинских технологий.
4. Запрещается ввоз на территорию Республики Казахстан в качестве гуманитарной помощи лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, не прошедших государственную регистрацию, за исключением отдельных случаев, определяемых Правительством Республики Казахстан.
Лекарственные средства, изделия медицинского назначения и медицинская техника (в том числе незарегистрированные), предназначенные для гуманитарной помощи (содействия) или помощи при чрезвычайных ситуациях, ввозятся в Республику Казахстан на основании заключения (разрешительного документа), выдаваемого в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
5. Ввезенные на территорию Республики Казахстан лекарственные средства, изделия медицинского назначения и медицинская техника, не соответствующие законодательству Республики Казахстан в области здравоохранения, подлежат конфискации и уничтожению.»;
6) дополнить статьями 80-1, 80-2, 80-3 следующего содержания:
«Статья 80-1. Лица, которым разрешен ввоз лекарственных средств
в Республику Казахстан
Ввоз лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники на территорию Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения, может осуществляться:
1) организациями-производителями, имеющими лицензию на производство лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
2) физическими и юридическими лицами, имеющими лицензию на оптовую реализацию лекарственных средств либо включенными в реестр субъектов здравоохранения, осуществляющих оптовую реализацию изделий медицинского назначения и медицинской техники, по уведомлению о начале деятельности;
3) научно-исследовательскими организациями, лабораториями для разработки и государственной регистрации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в соответствии с настоящим Кодексом;

4) нақты емделушінің тіршілік көрсетілімдері бойынша медициналық көмек көрсетуге не паталогиясы сирек кездесетін және (немесе) аса ауыр емделушілердің шектеулі контингентіне медициналық көмек көрсетуге;
5) одан әрі сату құқығынсыз көрмелер өткізуге;
6) төтенше жағдайлардың алдын алуға және олардың салдарын жоюға;
7) денсаулық сақтау ұйымдарын Қазақстан Республикасында тіркелген, баламасы жоқ бірегей медициналық техникамен, сондай-ақ бірегей медициналық техникаға қатысты, жұмыс істеуге арналған, мемлекеттік тіркеусіз әкелінген медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықтауға;
8) инновациялық медициналық технологияны енгізуге арналған болса, оларды Қазақстан Республикасының аумағына уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде әкелуге жол беріледі.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жекелеген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік тіркеуден өтпеген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы гуманитарлық көмек ретінде Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге тыйым салынады.
Гуманитарлық көмекке (жәрдемге) немесе төтенше жағдайлар кезінде көмекке арналған дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника (оның ішінде тіркелмеген) Қазақстан Республикасына Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен берілетін қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде әкелінеді.
5. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес келмейтін дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника тәркіленуге және жойылуға жатады.»;
6) мынадай мазмұндағы 80-1, 80-2, 80-3-баптармен толықтырылсын:
«80-1-бап. Қазақстан Республикасына дәрілік заттарды әкелуге
рұқсат берілген тұлғалар
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді:
1) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіруге лицензиясы бар өндіруші ұйымдар;
2) дәрілік заттарды көтерме саудада өткізуге лицензиясы бар не қызметін бастағаны туралы хабарлама бойынша медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілерінің тізіліміне енгізілген жеке және заңды тұлғалар;
3) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы осы Кодекске сәйкес әзірлеу және мемлекеттік тіркеу үшін ғылыми-зерттеу ұйымдары, зертханалар;

4) иностранными организациями-производителями лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, их уполномоченными представительствами (филиалами) или их доверенными физическими и юридическими лицами для проведения экспертизы при государственной регистрации, клинических исследований и (или) испытаний и для участия в выставках производителей лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в Республике Казахстан;
5) организациями здравоохранения для осуществления медицинской деятельности.
Статья 80-2. Ввоз лекарственных средств, изделий медицинского
назначения и медицинской техники для личного
использования и иных некоммерческих целей
1. Лекарственные средства, изделия медицинского назначения и медицинская техника ввозятся без разрешения уполномоченного органа, если они предназначены для:
1) личного пользования физическими лицами, работниками дипломатического корпуса или представителями международных организаций;
2) лечения пассажиров и членов экипажей транспортных средств, поездных бригад и водителей транспортных средств, прибывших на таможенную территорию Таможенного союза;
3) лечения участников международных культурных, спортивных мероприятий и участников международных экспедиций.
2. В случаях, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, допускается ввоз в Республику Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, не зарегистрированных в Республике Казахстан.
Статья 80-3. Взаимодействие уполномоченного органа и
уполномоченного органа в сфере таможенного дела
Республики Казахстан
1. При перемещении через таможенную границу Таможенного союза, совпадающую с Государственной границей Республики Казахстан, и вывозе с территории Республики Казахстан через таможенную границу Таможенного союза, совпадающую с Государственной границей Республики Казахстан, лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в таможенные органы Республики Казахстан должны быть представлены сведения, подтвержденные уполномоченным органом, о государственной регистрации каждого из ввозимых лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, с указанием даты и номера государственной регистрации, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 3 и 4 статьи 80 настоящего Кодекса.
2. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела Республики Казахстан представляет сведения в уполномоченный орган о ввозе на территорию Республики Казахстан через таможенную границу таможенного союза, совпадающую с Государственной границей Республики Казахстан, и вывозе с территории Республики Казахстан через таможенную границу таможенного союза, совпадающую с Государственной границей Республики Казахстан, лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.»;

4) мемлекеттік тіркеу кезінде сараптама, клиникалық зерттеулер және (немесе) сынақтар жүргізу үшін және Қазақстан Республикасында дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндірушілердің көрмелеріне қатысу үшін дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіруші шетелдік ұйымдар, олардың уәкілетті өкілдіктері (филиалдары) немесе олардың сенім білдірілген жеке және заңды тұлғалары;
5) медициналық қызметті жүзеге асыру үшін денсаулық сақтау ұйымдары жүзеге асыра алады.
80-2-бап. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканы жеке пайдалану үшін және өзге
де коммерциялық емес мақсатта әкелу
1. Егер дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника:
1) жеке тұлғалардың, дипломатиялық корпус қызметкерлерінің немесе халықаралық ұйымдар өкілдерінің жеке пайдалануына;
2) Кеден одағының кедендік аумағына келген көлік құралдарының жолаушылары мен экипаж мүшелерін, пойыз бригадалары мен көлік құралдарының жүргізушілерін емдеуге;
3) халықаралық мәдени, спорттық іс-шараларға қатысушылар мен халықаралық экспедицияларға қатысушыларды емдеуге арналған болса, олардың уәкілетті органның рұқсатынсыз әкелінеді.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларда, Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы Қазақстан Республикасына әкелуге жол беріледі.
80-3-бап. Уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының кеден
ісі саласындағы уәкілетті органының өзара іс-қимыл
жасауы
1. Осы Кодекстің 80-бабының 3 және 4-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасымен тұспа-тұс келетін Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілген және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасымен тұспа-тұс келетін Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілген кезде Қазақстан Республикасының кеден органдарына мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі көрсетіле отырып, әкелінетін дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың әрқайсысының мемлекеттік тіркелуі туралы уәкілетті орган растаған мәліметтер берілуге тиіс.
2. Қазақстан Республикасының кеден ісі саласындағы уәкілетті органы уәкілетті органға дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасымен тұспа-тұс келетін Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы Қазақстан Республикасының аумағына әкелінгені және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасымен тұспа-тұс келетін Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілгені туралы мәліметтерді береді.»;

7) заголовок главы 28 изложить в следующей редакции:
«Глава 28. Ввоз, вывоз органов (части органов) и (или) тканей, гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга, крови и ее компонентов»;
8) статью 172 изложить в следующей редакции:
«Статья 172. Основания для ввоза, вывоза органов (части
органов) и (или) тканей, гемопоэтических стволовых
клеток, костного мозга
1. Ввоз органов (части органов) и (или) тканей, гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга человека на территорию Республики Казахстан осуществляется при:
1) необходимости трансплантации в организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность по специальности «трансплантология» и (или) «гематология» в соответствии с лицензией на медицинскую деятельность;
2) необходимости диагностических исследований на территории Республики Казахстан;
3) проведении совместных научных исследований.
2. Вывоз органов (части органов) и (или) тканей, гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга человека с территории Республики Казахстан осуществляется:
1) при необходимости оказания медицинской помощи гражданину Республики Казахстан и иным лицам, находящимся за ее пределами;
2) при необходимости оказания медицинской помощи находящимся за пределами Республики Казахстан близким родственникам и супругам граждан Республики Казахстан;
3) при необходимости диагностических исследований;
4) при проведении совместных научных исследований;
5) в случаях, предусмотренных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
6) при необходимости проведения трансплантации гемопоэтических столовых клеток, костного мозга донора, проживающего на территории Республики Казахстан, реципиенту, проживающему за рубежом.
3. Лицензию на ввоз, вывоз органов (части органов), тканей человека в случаях, предусмотренных подпунктом 1) пункта 1 и подпунктами 1), 2) и 5) пункта 2 настоящей статьи, выдает уполномоченный орган по заявлению организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность по специальности «трансплантология», «гематология» в соответствии с лицензией на медицинскую деятельность.
4. Ввоз и вывоз гемопоэтических стволовых клеток, в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, осуществляются на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом в области здравоохранения.
5. Ввоз и вывоз органов и (или) тканей человека физическими лицами не допускаются.
6. Порядок исследования на биологическую безопасность, консервирования и транспортировки тканей и (или) органов (части органов), предназначенных для ввоза и вывоза, определяется уполномоченным органом.»;

7) 28-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«28-тарау. Ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) және (немесе)
тіндерді, гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек
кемігін, қан мен оның компоненттерін әкелу, әкету»;
8) 172-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«172-бап. Ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) және (немесе)
тіндерді, гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін
әкелу, әкету үшін негіздер
1. Қазақстан Республикасының аумағына адамның ағзаларын (ағзаларының бөліктерін) және (немесе) тіндерін, гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін әкелу:
1) медициналық қызметке арналған лицензияға сәйкес «трансплантология» және (немесе) «гематология» мамандығы бойынша қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында транспланттау қажет болған;
2) Қазақстан Республикасының аумағында диагностикалық зерттеулер қажет болған;
3) бірлескен ғылыми зерттеулер жүргізілген кезде жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасынан адамның ағзаларын (ағзаларының бөліктерін) және (немесе) тіндерін, гемопоэздік дің жасушаларына, сүйек кемігін әкету:
1) Қазақстан Республикасының азаматына және оның шегінен тыс жердегі өзге де тұлғаларға медициналық көмек көрсету қажет болған;
2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі Қазақстан Республикасы азаматтарының жақын туыстары мен жұбайына (зайыбына) медициналық көмек көрсету қажет болған;
3) диагностикалық зерттеулер қажет болған;
4) бірлескен ғылыми зерттеулер жүргізілген;
5) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда;
6) Қазақстан Республикасының аумағында тұратын донордың гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін шетелде тұратын реципиентке транспланттауды жүргізу қажет болған кезде жүзеге асырылады.
3. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында және 2-тармағының 1), 2) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда адамның ағзаларын (ағзаларының бөліктерін), тіндерін әкелуге, әкетуге лицензияны уәкілетті орган медициналық қызметке арналған лицензияға сәйкес «трансплантология», «гематология» мамандығы бойынша қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының өтініші бойынша береді.
4. Гемопоэздік дің жасушалары туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында орны ауыстырылған жағдайда, оларды әкелу және әкету денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде жүзеге асырылады.
5. Адамның ағзаларын және (немесе) тіндерін жеке тұлғалардың әкелуіне және әкетуіне жол берілмейді.
6. Әкелуге және әкетуге арналған тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) биологиялық қауіпсіздік тұрғысынан зерттеу, консервациялау мен тасымалдау тәртібін уәкілетті орган айқындайды.»;

9) в статье 173:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Вывоз крови и ее компонентов с территории Республики Казахстан осуществляется:
1) при необходимости оказания медицинской помощи гражданину Республики Казахстан и иным лицам, находящимся за ее пределами;
2) при необходимости оказания медицинской помощи находящимся за пределами Республики Казахстан близким родственникам и супругам граждан Республики Казахстан;
3) при необходимости диагностических исследований;
4) при проведении совместных научных исследований;
5) в случаях, предусмотренных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
6) при направлении компонентов крови за рубеж для производства плазменных препаратов крови в рамках контрактного фракционирования.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Лицензию на ввоз, вывоз крови и ее компонентов в случаях, предусмотренных подпунктом 1) пункта 1 и подпунктами 1), 2) и 5) пункта 2 настоящей статьи, выдает уполномоченный орган по заявлению организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность по специальности «заготовка крови» в соответствии с лицензией на медицинскую деятельность.»;
дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
«5. Ввоз, вывоз образцов клеток, тканей, биологических жидкостей, секретов и продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических и научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований, осуществляются на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом в области здравоохранения.
6. Ввоз и вывоз крови и ее компонентов физическими лицами не допускаются.»;
10) статью 174 изложить в следующей редакции:
«Статья 174. Порядок ввоза, вывоза органов (части органов) и
(или) тканей человека, крови и ее компонентов
1. Ввоз, вывоз тканей и (или) органов (части органов) либо крови и ее компонентов организациями здравоохранения, указанными в пункте 3 статьи 172 и пункте 4 статьи 173 настоящего Кодекса, осуществляются на основании лицензии, выдаваемой в порядке, установленном международными договорами в сфере лицензирования внешней торговли товарами, ратифицированными Республикой Казахстан, и  Закона Республики Казахстан «О лицензировании», если иное не установлено пунктом 2 настоящей статьи.
2. Уполномоченный орган в 3-дневный срок принимает решение о выдаче или отказе в выдаче лицензии для ввоза и (или) вывоза тканей человека, крови и ее компонентов, а для органов человека - в течение одного рабочего дня.».

9) 173-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасының аумағынан қан мен оның компоненттерін әкету:
1) Қазақстан Республикасының азаматына және оның шегінен тыс жердегі өзге де тұлғаларға медициналық көмек көрсету қажет болған;
2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі Қазақстан Республикасы азаматтарының жақын туыстары мен жұбайына (зайыбына) медициналық көмек көрсету қажет болған;
3) диагностикалық зерттеулер қажет болған;
4) бірлескен ғылыми зерттеулер жүргізілген кезде;
5) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда;
6) келісімшарттық фракциялау шеңберінде қанның плазмалық препараттарын өндіру үшін қан компоненттері шетелге жіберілген кезде жүзеге асырылады.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында және 2-тармағының 1), 2) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда уәкілетті орган қан мен оның компоненттерін әкелуге, әкетуге лицензияны медициналық қызметке арналған лицензияға сәйкес «қан дайындау» мамандығы бойынша қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының өтініші бойынша береді.»;
мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
«5. Диагностикалық және ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық сұйықтықтардың, секреттердің және адамның тіршілік бекеті өнімдерінің, физиологиялық және паталогиялық бөлінділердің, жағындылардың, қырындылардың, жуындылардың үлгілерін әкелу, әкету денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде жүзеге асырылады.
6. Қан мен оның компоненттерін жеке тұлғалардың әкелуіне және әкетуіне жол берілмейді.»;
10) 174-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«174-бап. Адамның ағзаларын (ағзаларының бөліктерін) және
(немесе) тіндерін, қан мен оның компоненттерін
әкелудің, әкетудің тәртібі
1. Егер осы баптың 2-тармағында өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 172-бабының 3-тармағында және 173-бабының 4-тармағында көрсетілген денсаулық сақтау ұйымдарының тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) не қан мен оның компоненттерін әкелуі, әкетуі, Қазақстан Республикасы ратификациялаған тауарлардың сыртқы саудасын лицензиялау саласындағы халықаралық келісімдерде және «Лицензиялау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен берілген лицензия негізінде жүзеге асырылады.
2. Уәкілетті орган адамның тіндерін, қан мен оның компоненттерін әкелу және (немесе) әкету үшін лицензия беру немесе беруден бас тарту туралы шешімді 3 күндік мерзімде, ал адамның ағзалары үшін - бір жұмыс күні ішінде қабылдайды.».

4. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; 1998 г., № 17-18, ст. 225; № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233, 247; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 13-14, ст. 174; № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; № 23, ст. 309; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 12, ст. 82; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154, 155; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2008 г., № 15-16, ст. 61; 2009 г., № 8, ст. 44; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 2, ст. 25; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 15, ст. 97):
1) в подпунктах 12) и 25) пункта 1 статьи 2, подпункте 4) статьи 4-5, подпунктах 4-5), 31), 32), 33), 37), 38), 39), 40) пункта 1 статьи 10, подпунктах 18), 33-5) пункта 1 статьи 11 после слов «наркотических средств, психотропных веществ», «наркотических и психотропных веществ» дополнить словами «, их аналогов.»;
2) подпункт 33) пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«33) выдавать в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан:
направления юридическим и физическим лицам на комиссионную продажу гражданского и служебного оружия;
заключения:
юридическим лицам на:
соответствие гражданского и служебного оружия и патронов к нему криминалистическим требованиям;
ввоз, вывоз гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
физическим лицам на ввоз, вывоз гражданского оружия и патронов к нему;
разрешения:
физическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение гражданского оружия и патронов к нему;
юридическим лицам на:
приобретение, хранение взрывчатых материалов;
хранение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
хранение, перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов;».
5. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года «О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 17-18, ст. 221; 2000 г., № 6, ст. 141; 2002 г., № 10, ст. 106; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 5-6, ст. 30; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; 2011 г., № 1, ст. 2; № 9, ст. 81; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; № 15, ст. 97):

4. «Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 17-18, 225-құжат; № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233, 247-құжаттар; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 13-14, 174-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 12, 82-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154, 155-құжаттар; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 15-16, 61-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 25-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 2-баптың 1-тармағының 12) және 25) тармақшаларындағы, 4-5-баптың 4) тармақшасындағы, 10-баптың 1-тармағының 4-5), 31), 32), 33), 37), 38), 39), 40) тармақшаларындағы, 11-баптың 1-тармағының 18), 33-5) тармақшаларындағы «есірткі құралдарының, психотроптық заттардың», «есірткі құралдары, психотроптық заттар», «есірткі және психотроптық заттар», «есірткі құралдары мен психотроптық заттарды», «есірткі және психотроптық заттарды», «есірткі құралдарының, психотроптық заттар» деген сөздер тиісінше «есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, оларға ұқсас заттардың», «есірткі құралдары, психотроптық заттар, оларға ұқсас заттар», «есірткі құралдары және психотроптық заттар, оларға ұқсас заттар», «есірткі құралдары мен психотроптық заттарды, оларға ұқсас заттарды», «есірткі құралдарын және психотроптық заттарды, оларға ұқсас заттарды», «есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, оларға ұқсас заттар» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 11-баптың 1 -тармағының 33) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«33) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен:
азаматтық және қызметтік қаруды комиссиялық сатуға заңды және жеке тұлғаларға жолдама;
мыналарға:
заңды тұлғаларға:
азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының криминалистикалық талаптарға сәйкестігіне;
азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын әкелуге, әкетуге;
жеке тұлғаларға азаматтық қару мен оның патрондарын әкелуге, әкетуге қорытынды;
мыналарға:
жеке тұлғаларға азаматтық қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге;
заңды тұлғаларға:
жарылғыш материалдарды сатып алуға, сақтауға;
азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтауға;
азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауға, тасымалдауға;
атыс тирлері (атыс орындары) мен стенділерін ашуға және олардың жұмыс істеуіне рұқсат беруге;».
5. «Есірткі, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы» 1998 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 17-18, 221-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2002 ж., № 10, 106-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 5-6, 30-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 9, 81-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат):

1) заголовок изложить в следующей редакции:
«О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими»;
2) по всему тексту после слов «наркотических средств, психотропных веществ», «наркотическими средствами, психотропными веществами», «наркотические средства, психотропные вещества», «наркотического средства, психотропного вещества», «наркотическому средству, психотропному веществу», «наркотических средствах, психотропных веществах», «наркотическим средствам, психотропным веществам» дополнить словами «их аналогов», «их аналогами», «их аналоги», «их аналога», «их аналогу», «их аналогах», «их аналогам»;
3) статью 2 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
«5. Аналоги наркотических средств, психотропных веществ подлежат тем же мерам контроля что и сами наркотические средства и психотропные вещества. При определении размеров аналогов, обнаруженных в незаконном обороте (небольшие, крупные и особо крупные размеры), применяются размеры наркотических средств и психотропных веществ, аналогами которых они являются.»;
4) пункт 2 статьи 12 изложить в следующей редакции:
«2. Ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров осуществляются на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным государственным органом в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров.
Ввоз наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров на территорию Республики Казахстан из государств-членов Таможенного союза и вывоз наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров с территории Республики Казахстан в государства-члены Таможенного союза осуществляются на основании разрешения, выдаваемого уполномоченным органом в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров.
Выданная на ввоз, вывоз лицензия не может быть передана другому юридическому лицу, независимо от наличия у него лицензии на указанную деятельность в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.»;
5) пункт 4 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«4. Физические лица могут осуществлять ввоз на территорию и вывоз с территории Республики Казахстан лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, их аналоги и прекурсоры, для личного применения по медицинским показаниям при наличии подтверждающего документа. Форма подтверждающего документа устанавливается уполномоченным органом в области здравоохранения по согласованию с уполномоченным органом в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров.»;
6) пункт 2 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«2. Культивирование и сбор опийного мака, кокаинового куста, каннабиса (конопли), ката, пейота, кактуса, содержащего мескалин, шалфея предсказателей (растений вида Salvia divinorum), розы гавайской (растений вида Argyrea nervosa), голубого лотоса (растений вида Nymphea caerulea) в целях изготовления наркотических и психотропных лекарственных средств на территории Республики Казахстан запрещаются, кроме случаев, предусмотренных статьей 18 настоящего Закона.».

1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Есірткі құралдары, психотроптық заттар, оларға ұқсас заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы»;
2) бүкіл мәтін бойынша «есірткі, психотроптық заттар», «есірткі немесе психотроптық заттар», «Есірткі, психотроптық заттар», «есірткі, психотроптық заттармен», «есірткі, психотроптық заттардың», «есірткі немесе психотроптық заттарды», «есірткі, психотроптық заттарға», «есірткі және психотроптық заттарды», «есірткі және психотроптық заттардың», «есірткі, психотроптық зат», «есірткі, психотроптық заттардың», «есірткі, психотроптық заттарды», «есірткі және психотроптық заттардың», «есірткі, психотроптық заттар» деген сөздер тиісінше «есірткі құралдары, психотроптық заттар, оларға ұқсас заттар», «есірткі құралдары немесе психотроптық заттар, оларға ұқсас заттар», «Есірткі құралдары, психотроптық заттар, оларға ұқсас заттар», «есірткі құралдарымен, психотроптық заттармен, оларға ұқсас заттармен», «есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, оларға ұқсас заттардың», «есірткі құралдарын немесе психотроптық заттарды, оларға ұқсас заттарды», «есірткі құралдарына, психотроптық заттарға, оларға ұқсас заттарға», «есірткі құралдарын және психотроптық заттарды, оларға ұқсас заттарды», «есірткі құралдарының және психотроптық заттардың, оларға ұқсас заттардың», «есірткі құралдары, психотроптық заттар, оларға ұқсас заттар», «есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, оларға ұқсас заттардың», «есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және оларға ұқсас заттарды», «есірткі құралдарының және психотроптық заттардың, оларға ұқсас заттардың», «есірткі құралдары, психотроптық заттар, оларға ұқсас заттар» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 2-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Есірткі құралдарына, психотроптық заттарға ұқсас заттар есірткі құралдары мен психотроптық заттардың өздері сияқты бақылау шараларына жатады. Заңсыз айналымнан табылған оларға ұқсас заттардың мөлшерін (шағын, ірі және өте ірі мөлшер) айқындау кезінде олар ұқсас болып табылатын есірткі құралдарының және психотроптық заттардың мөлшері қолданылады.»;
4) 12-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, оларға ұқсас заттар мен прекурсорларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету есірткі құралдары, психотроптық заттар, оларға ұқсас заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган беретін лицензия негізінде жүзеге асырылады.
Кеден одағына мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасының аумағына есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, оларға ұқсас заттар мен прекурсорларды әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағына мүше мемлекеттерге есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, оларға ұқсас заттар мен прекурсорларды әкету есірткі құралдарын, психотроптық заттар, оларға ұқсас заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы уәкілетті орган беретін рұқсат негізінде жүзеге асырылады.
Есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы көрсетілген қызметке лицензиясы болуына қарамастан, әкелуге, әкетуге берілген лицензияны басқа заңды тұлғаға беруге болмайды.»;
5) 13-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жеке тұлғалар құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар, оларға ұқсас заттар мен прекурсорлар бар дәрілік препараттарды медициналық көрсетілімдер бойынша жеке пайдалануы үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді және оның аумағынан әкетуді растайтын құжаты болған жағдайда жүзеге асыра алады. Растайтын құжаттың нысанын есірткі құралдары, психотроптық заттар, оларға ұқсас заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілейді.»;
6) 22-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы Заңның 18-бабында көзделгеннен басқа жағдайларда, Қазақстан Республикасының аумағында есірткілік және психотроптық дәрілік заттар дайындау мақсатында апиын көкнәрін, кокаин бұтасын, каннабис (сора), кат, пейот, құрамында мескалин бар кактус, көріпкел сәлбен (Salvia divinorum тұқымдас өсімдіктер), гавай раушанын (Argyrea nervosa тұқымдас өсімдіктер), көгілдір лотос (Nymphea caerulea тұқымдас өсімдіктер) өсіруге және жинауға тыйым салынады.».

6. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года «О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 24, ст. 448; 2002 г., № 4, ст. 34; 2004 г., № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 19, ст. 150; № 20, ст. 152; 2010 г., № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 15, ст. 97):
1) пункт 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«1. На территории Республики Казахстан запрещается оборот в качестве гражданского и служебного оружия и патронов к нему:
1) огнестрельного длинноствольного оружия с емкостью магазина (барабана) более 10 патронов, имеющего длину ствола или длину ствола со ствольной коробкой менее 500 мм и общую длину оружия менее 800 мм, а также имеющего конструкцию, которая позволяет сделать его длину менее 800 мм, и при этом не теряется возможность производства выстрела;
2) гражданского огнестрельного оружия, позволяющего ведение стрельбы очередями;
3) огнестрельного оружия, которое имеет форму, имитирующую другие предметы;
4) огнестрельного гладкоствольного оружия, изготовленного под патроны к огнестрельному оружию с нарезным стволом, за исключением оружия «системы парадокс», имеющего не более 40 % нарезной части длины ствола;
5) кистени, кастеты, сурикены, бумеранги и других специально приспособленных для использования в качестве оружия предметов ударно-дробящего, метательного, колюще-режущего действия, за исключением спортивных снарядов, в соответствии с законодательством государства—члена Таможенного союза;
6) холодного клинкового оружия и ножей, клинки и лезвия которых либо автоматически извлекаются из рукоятки при нажатии на кнопку или рычаг и фиксируются ими, либо выдвигаются за счет силы тяжести или ускоренного движения и автоматически фиксируются при длине клинка и лезвия более 90 мм;
7) патронов с пулями бронебойного, зажигательного, разрывного или трассирующего действия со смещенным центром тяжести, а также патронов с дробовыми снарядами для газовых пистолетов и револьверов в соответствии с законодательством государства-члена Таможенного союза;
8) оружия и иных предметов, поражающее действие которых основано на использовании радиоактивного излучения и биологического воздействия;
9) газового оружия, снаряженного нервно-паралитическими, отравляющими, а также другими веществами, запрещенными к применению уполномоченным органом в области здравоохранения, а также газового оружия, способного причинить на расстоянии более одного метра повреждение, не опасное для жизни человека, но влекущее длительное расстройство здоровья на срок более двадцати одного дня либо значительную стойкую утрату трудоспособности на 10 и более процентов;

6. «Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы» 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 24, 448-құжат; 2002 ж., № 4, 34-құжат; 2004 ж., № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 19, 150-құжат; № 20, 152-құжат; 2010 ж., № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 7-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары ретінде:
1) оқжатарының (барабанының) сыйымдылығы 10 патроннан асатын, ұңғысының ұзындығы немесе ұңғылы қорапшасымен қоса ұңғысының ұзындығы 500 миллиметрден кем және қарудың жалпы ұзындығы 800 миллиметрден кем, сондай-ақ оның ұзындығын 800 миллиметрден азайтуға мүмкіндік беретін және бұл ретте атуды жүргізу мүмкіндігін жоғалтпайтын конструкциядан тұратын ұзын ұңғылы атыс қаруы;
2) атысты түйдектете жүргізуге мүмкіндік беретін азаматтық атыс қаруы;
3) түрі басқа заттарға ұқсайтын атыс қаруы;
4) ұңғыма ұзындығының 40 %-ынан аспайтын ойық бөлігі бар «парадокс жүйелі» қаруын қоспағанда, ойық ұңғымасы бар атыс қаруының патрондарына бейімделіп дайындалған тегіс ұңғылы атыс қаруы;
5) Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес спорт снарядтарын қоспағанда, қол шоқпарлар, кастеттер, сурикендер, бумерангілер және қару ретінде пайдалануға арнайы бейімделген ұрып-уататын, лақтыратын, шаншып-кесетін басқа да заттар;
6) түймешікті немесе тұтқаны басқан кезде сабынан ұшы мен жүзі не автоматты түрде шығып бекітілетін не салмактың әсерінен немесе шапшаң қимылдан іске қосылатын және автоматты түрде бекітілетін, ұшы мен жүзінің ұзындығы 90 миллиметрден астам суық сұқпа қару мен пышақ;
7) бронь бұзғыш, тұтандырғыш, жарғыш немесе трассологиялық күші бар салмақ түсу нүктесі өзгерген оқты патрондар, сондай-ақ Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес газды тапаншалар мен револьверлерге арналған бытыралы снарядтары бар патрондар;
8) зақымдағыш әсері радиоактивті сәулені және биологиялық әсерді пайдалануға негізделген қару және өзге де заттар;
9) жүйкеге әсер ететін, уландыратын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қолдануға тыйым салған басқа да заттармен оқталған газды қару, сондай-ақ бір метрден астам қашықтықта зиян келтіре алатын, адам өміріне қауіпсіз, алайда денсаулықтың жиырма бір күннен астам мерзімге ұзақ зақымдануына немесе еңбек қабілетін 10 және одан астам пайызға едәуір тұрақты жоғалтуға әкеп соғатын газды қару;

10) оружия и патронов к нему, имеющих технические характеристики, не соответствующие криминалистическим требованиям;
11) оружия и патронов к нему, не соответствующих требованиям безопасности, установленным техническими регламентами в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
12) оружия и иных предметов, поражающее действие которых основано на использовании электромагнитного, светового, теплового, инфразвукового или ультразвукового излучения;
13) огнестрельного бесствольного оружия самообороны, электрошоковых устройств и искровых разрядников, имеющих выходные параметры, превышающие величины, установленные государственными стандартами;
14) оружия, изготовленного из материалов, не позволяющих его обнаружения металлодетекторами.»;
2) пункт 5 статьи 15 изложить в следующей редакции:
«5. За выдачу разрешений на хранение или хранение и ношение, транспортировку, а также заключений на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан оружия и патронов к нему взимается государственная пошлина в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.»;
3) пункты 2 и 3 статьи 25 изложить в следующей редакции:
«2. Ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан, а также транзит через территорию Республики Казахстан гражданского и служебного оружия и патронов к нему осуществляются на основании лицензии, выдаваемой органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан, а также заключения уполномоченного органа в сфере контроля за оборотом оружия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан, а также транзит через территорию Республики Казахстан единичных экземпляров гражданского и служебного оружия производятся на основании заключений органов внутренних дел с учетом требований настоящего Закона.»;
4) пункты 4 и 5 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«4. Гражданское оружие и патроны к нему могут ввозиться иностранцами на территорию Республики Казахстан при наличии контракта на охоту или приглашения для участия в спортивных мероприятиях и на основании соответствующего заключения уполномоченного органа в сфере контроля за оборотом оружия. Ввезенное оружие должно быть вывезено из Республики Казахстан в сроки, установленные контрактом или приглашением.
5. Ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан, а также транзит через территорию Республики Казахстан боевого ручного стрелкового оружия и патронов к нему сотрудниками иностранных правоохранительных органов, спецслужб и военизированных организаций, прибывающими в Республику Казахстан по приглашению или в связи с выполнением ими служебного задания, осуществляются по заключению руководителей соответствующих органов в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.»;

10) криминалистік талаптарға сәйкес келмейтін техникалық сипаттамалары бaр қару мен оның патрондары;
11) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы техникалық регламенттерде белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмейтін қару және оның патрондары;
12)  зақымдағыш әсері электр-магнитті, жарық, жылу, инфрадыбыстық немесе ультрадыбыстық сәулелерді пайдалануға негізделген қару және өзге де заттар;
13) шығыс параметрлері мемлекеттік стандарттарда белгіленген шамадан асатын өзін-өзі қорғаудың ұңғысыз атыс қаруы, электр соққыш құрылғылар мен ұшқын шашқыштар;
14) металл детекторларымен анықтауға мүмкіндік бермейтін материалдардан жасалған қару айналымына тыйым салынады.»;
2) 15-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Қаруды және оның патрондарын сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге, тасымалдауға рұқсат, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасынан әкетуге қорытынды беру үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес мемлекеттік баж алынады.»;
3) 25-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу, Қазақстан Республикасының аумағынан әкету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген орган беретін лицензияның, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган қорытындысының негізінде жүзеге асырылады.
3. Азаматтық және қызметтік қарудың бірлі-жарым данасын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу, Қазақстан Республикасының аумағынан әкету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу осы Заңның талаптары ескеріле отырып, ішкі істер органдары қорытындыларының негізінде жүргізіледі.»;
4) 26-баптың 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Шетелдіктер азаматтық қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына аңшылыққа келісімшарты немесе спорттық іс-шараларға қатысуға шақыруы болған кезде және қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті органның тиісті қорытындысы негізінде әкеле алады. Әкелінген қару келісімшартта немесе шақыруда белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасынан әкетілуге тиіс.
5. Қазақстан Республикасына шақыру бойынша немесе өздерінің қызметтік тапсырмаларын орындауға байланысты келетін шетелдік құқық қорғау органдарының, арнаулы қызметтер мен әскерилендірілген ұйымдар қызметкерлерінің жауынгерлік қол атыс қаруы мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуі, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен тиісті органдар басшыларының қорытындылары бойынша жүзеге асырылады.»;

5) пункт 8 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«8. За выдачу заключения на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан оружия и патронов к нему взимается государственная пошлина в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.»;
6) в статье 29:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«4) выдает заключения на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан, а также транзит через территорию Республики Казахстан гражданского и служебного оружия организациям, а иностранцам - гражданского оружия;»;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) выдает направления на комиссионную продажу гражданского и служебного оружия и патронов к нему в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан».
7. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года «О связи» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 14, ст. 81; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 20, ст. 89; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; № 24, ст. 121; 2010 г, № 5, ст. 23; № 24, ст. 146, 150; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 25; № 8, ст. 63, 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97):
1) статью 2 дополнить подпунктом 78) следующего содержания:
«78) электромагнитная совместимость - способность технического средства функционировать с заданным качеством в заданной электромагнитной обстановке и не создавать недопустимых электромагнитных помех другим техническим средствам.»;
2) в статье 8:
в пункте 1:
подпункт 12) исключить;
дополнить подпунктом 19-7) следующего содержания:
«19-7) выдача заключений на ввоз радиоэлектронных средств и высокочастотныx устройств гражданского назначения, в том числе встроенных либо входящих в состав других товаров, в случаях, отличных от импорта;»;
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«6) отключение радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств в случае отсутствия разрешения на право их эксплуатации и (или) несоответствия технических характеристик установленным нормам;»;
3) подпункт 3) пункта 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«3) выдача разрешений на использование радиочастотного спектра, эксплуатацию на территории Республики Казахстан радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств гражданского назначения, включая радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства радиолюбительских служб;»;

5) 26-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытынды беру үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес мемлекеттік баж алынады.»;
6) 29-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) ұйымдарға азаматтық және қызметтік қаруды, ал шетелдіктерге азаматтық қаруды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытындылар береді;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын комиссиялық сатуға жолдама береді;».
7. «Байланыс туралы» 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 14, 81-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат, № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат, № 18, 84-құжат, № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146, 150-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-кұжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 8, 63, 64-құжаттар; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат):
1) 2-бап мынадай мазмұндағы 78) тармақшамен толықтырылсын:
«78) электромагниттік үйлесімділік - техникалық құралдың көзделген электромагниттік жағдайда көзделген сапада жұмыс істеу және басқа техникалық құралдарға жол берілмейтін электромагнитті кедергілер жасамау қабілеті.»;
2) 8-бапта:
1-тармақта:
12) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 19-7) тармақшамен толықтырылсын:
«19-7) импорттан өзгеше жағдайларда, азаматтық мақсаттағы, оның ішінде басқа тауарларға кіріктірілген не олардың құрамына кіретін радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды әкелуге қорытындылар беру;»;
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану құқығына рұқсат болмаған және (немесе) техникалық сипаттамалары белгіленген нормаларға сәйкес келмеген жағдайда оларды өшіру;»;
3) 9-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) радиожиілік спектрін пайдалануға, радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдары мен жоғары жиілікті құрылғыларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалануға рұқсаттар беру;»;

4) пункт 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«1. Регулирование использования радиочастотного спектра и орбитальных позиций спутников связи находится в исключительной компетенции государства.
Регулирование использования радиочастотного спектра осуществляется радиочастотными органами и представляет собой комплекс правовых, экономических, организационных и технических мер, направленных на эффективное использование радиочастотного спектра и обеспечение электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, являющейся неотъемлемой частью процедуры присвоения (назначение) полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала).
Ведение республиканской базы данных радиочастотного спектра, отражающей электромагнитную обстановку в Республике Казахстан, осуществляется радиочастотными органами Республики Казахстан.
Радиочастотный спектр является национальным ресурсом в области связи.»;
5) дополнить главой 5-2 следующего содержания:
«Глава 5-2. Ввоз радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств»;
6) дополнить статьей 28-9 следующего содержания:
«Статья 28-9. Порядок ввоза радиоэлектронных средств и
высокочастотных устройств
1. Ввоз на территорию Республики Казахстан ограниченных радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, в том числе встроенных либо входящих в состав других товаров, осуществляется на основании лицензии, выдаваемой органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан, в соответствии с Законом Республики Казахстан «О лицензировании».
2. Радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства, в том числе встроенные либо входящие в состав других товаров, ввозимые в условиях, отличных от импорта, сроком не более 6 месяцев, ввозятся на основании заключения уполномоченного органа, в случаях, если они предназначены для:
1) обеспечения пребывания на территории Республики Казахстан официальных иностранных делегаций;
2) проведения спортивных соревнований и иных культурно-массовых мероприятий, проводимых на территории Республики Казахстан;
3) демонстрации на выставках, проводимых на территории Республики Казахстан;
4) проведения на территории Республики Казахстан научно-исследовательских и экспериментальных работ;
5) проведения испытаний в целях подтверждения соответствия (сертификации или декларирования соответствия).
3. Не требуется получение лицензии или заключений на:
1) транзит радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, в том числе встроенных либо входящих в состав других товаров, без права их эксплуатации (применения, использования) на территории Республики Казахстан;

4) 11-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Радиожиілік спектрін және байланыс жерсеріктерінің орбиталық позицияларын пайдалануды реттеу мемлекеттің ерекше құзыретінде болады.
Радиожиілік спектрін пайдалануды реттеуді радиожиілік органдары жүзеге асырады және бұл радиожиілік спектрін тиімді пайдалануға және жиіліктер белдеуін, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) иелікке беру (тағайындау) рәсімінің ажырамас бөлігі болып табылатын радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың электромагниттік үйлесімділігін қамтамасыз етуге бағытталған құқықтық, экономикалық, ұйымдастырушылық және техникалық шаралар кешенін білдіреді.
Қазақстан Республикасындағы электромагниттік ахуалды көрсететін радиожиілік спектрінің республикалық дерекқорын жүргізуді Қазақстан Республикасының радиожиілік органдары жүзеге асырады.
Радиожиілік спектрі байланыс саласындағы ұлттық ресурс болып табылады.»;
4) мынадай мазмұндағы 5-2-тараумен толықтырылсын:
«5-2-тарау. Радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті
құрылғыларды әкелу»;
6) мынадай мазмұндағы 28-9-баппен толықтырылсын:
«28-9-бап. Радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті
құрылғыларды әкелу тәртібі
1. Шектеулі, оның ішінде басқа тауарларға кіріктірілген не олардың құрамына кіретін радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу «Лицензиялау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген орган беретін лицензия негізінде жүзеге асырылады.
2. Егер импорттан өзгеше жағдайларда, 6 айдан аспайтын мерзімге әкелінетін радиоэлектрондық құралдар және жоғары жиілікті құрылғылар, оның ішінде басқа тауарларға кіріктірілгендері мен олардың құрамына кіретіндері:
1) шетелдік ресми делегациялардың Қазақстан Республикасының аумағында болуын қамтамасыз етуге;
2) Қазақстан Республикасының аумағында өткізілетін спорттық жарыстар мен өзге де мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізуге;
3) Қазақстан Республикасының аумағында өткізілетін көрмелерде көрсетуге;
4) Қазақстан Республикасының аумағында ғылыми-зерттеу және эксперименттік жұмыстарды жүргізуге;
5) сәйкестікті растау (сертификаттау немесе сәйкестікті декларациялау) мақсатында сынақтар жүргізуге арналған жағдайларда, олар уәкілетті органның қорытындысы негізінде әкелінеді.
3. Мыналарға:
1) Қазақстан Республикасының аумағына пайдалану (қолдану) құқығынсыз радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды, оның ішінде басқа тауарларға кіріктірілгендерін не олардың құрамына кіретіндерін транзиттеуге;

2) временный ввоз радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, установленных на автотранспортных средствах;
3) обратный ввоз радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, ранее временно вывезенных с территории Республики Казахстан;
4) ввоз радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств в составе бортового оборудования воздушных, морских и речных судов, а также предназначенных для установки на воздушные, морские и речные суда, замены неисправных радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств из состава бортового оборудования с последующим вывозом с территории Республики Казахстан замененных (снятых) радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
5) ввоз радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, предназначенных для ремонта или установки на воздушные, морские, речные суда и другие технические средства, изготовляемые на территории Республики Казахстан, без права их эксплуатации (применения, использования) на территории Республики Казахстан, подлежащих обратному вывозу с территории Республики Казахстан в составе товаров, полученных по результатам изготовления или после ремонта радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
6) ввоз радиоэлектронных средств и высокочастотных, устройств, включенныx в перечень радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств, ввоз которых на таможенную территорию Таможенного союза пишется без оформления лицензии или заключения (разрешительного документа), утвержденный решением Евразийской экономической комиссии.».
8. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране,  воспроизводстве и использовании животного мира» (Ведомости Парламента  Республики Казахстан, 2004 г, № 18, ст. 107; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 1, ст. 4; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; 2011 г. № 1, ст. 2, 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 21, ст. 161; 2012 г., № 3, ст. 27; № 15. ст. 97):
1) подпункт 24-12) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«24-12) утверждает правила выдачи административным органом разрешений на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;»;
2) статью 9 дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
«15-1) осуществляет выдачу разрешений на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан видов животных, подподающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;»;

2) автокөлік құралдарында орнатылған радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды уақытша әкелуге;
3) Қазақстан Республикасының аумағынан бұдан бұрын уақытша әкетілген радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды кері әкелуге;
4) әуе, теңіз және өзен кемелерінің борттық жабдықтарының құрамындағы, сондай-ақ әуе, теңіз және өзен кемелеріне орнатуға, ауыстырылған (алып тасталған) радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды кейіннен Қазақстан Республикасының аумағынан әкете отырып, борттық жабдықтардың құрамынан ақаулы радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды ауыстыруға арналған радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды әкелуге;
5) әуе, теңіз, өзен кемелерін және басқа да техникалық құралдарды жөндеуге немесе оларға орнатуға арналған, Қазақстан Республикасының аумағында пайдалану (қолдану) құқығынсыз Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын, жасау нәтижелері бойынша алынған тауарлардың құрамында немесе радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды жөндеуден кейін Қазақстан Республикасының аумағынан кері әкетілуге тиіс радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды әкелуге;
6) Еуразиялық экономикалық комиссияның шешімімен бекітілген Кеден одағының кедендік аумағына әкелу лицензия немесе қорытынды (рұқсат беру құжатын) ресімдемей жүзеге асырылатын радиоэлектрондық құралдар және (немесе) жоғары жиілікті құрылғылар тізбесіне енгізілген радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды әкелуге лицензия немесе қорытынды алу талап етілмейді.».
8. «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 18, 107-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж. № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 8-баптың 24-12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«24-12) әкімшілік органның Жабайы фауна мен флораның құрып кету қаупі төнген түрлерінің халықаралық саудасы туралы конвенция қолданылатын жануарлардың түрлерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге рұқсат беру қағидаларын бекітеді;»;
2) 9-бап мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
«15-1) Жабайы фауна мен флораның құрып кету қаупі төнген түрлерінің халықаралық саудасы туралы конвенция қолданылатын жануарлардың түрлерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге рұқсат беруді жүзеге асырады;»;

3) подпункт 51-36) статьи 9 изложить в следующей редакции:
«51-36) разрабатывает правила выдачи административным органом   разрешений на ввоз в Республику Казахстан и вывоз за ее пределы видов
животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;».
9. Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании» (Ведомости Парламента  Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152; 2008 г., № 20, ст. 89; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 9-10, ст. 47; № 13-14, ст. 62, 63; № 17, ст. 79, 81, 82; № 18, ст. 84, 85; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 111, 112; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21, 26; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111, № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 25; № 12, ст. 84; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97):
1) подпункт 8) статьи 11 изложить в следующей редакции:
«8) специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий»;
2) пункт 1 статьи 43 изложить в следующей редакции:
«1. Лицензия и (или) приложение к лицензии выдаются лицензиаром не позднее пятнадцати рабочих дней, за исключением лицензиаров в сфере использования атомной энергии, финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, а также лицензирования импорта и экспорта продукции, подлежащей экспортному контролю, которые выдают лицензию и (или) приложение к лицензии не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления с соответствующими документами, установленными настоящим Законом.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

3) 9-баптың 51-36) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«51-36) әкімшілік органның Жабайы фауна мен флораның құрып кету қаупі төнген түрлерінің халықаралық саудасы туралы конвенция қолданылатын жануарлардың түрлерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге рұқсат беру қағидаларын әзірлейді;».
9. «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 10-құжат № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 9-10, 47-құжат; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 17, 79, 81, 82-құжаттар; № 18, 84, 85-құжаттар; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 111, 112-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21, 26-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 25-құжат; № 12, 84-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 11-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдар;»;
1) 43-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны осы Заңда белгіленген тиісті құжаттармен қоса өтініш берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей беретін атом энергиясын пайдалану саласындағы, қаржы және қаржы ресурстары шоғырландырумен байланысты қызмет саласындағы лицензиарларды, сондай-ақ экспорттық бақылауға жататын өнімдердің импортын немесе экспортын лицензиялауды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны лицензиар он бес жұмыс күнінен кешіктірмей береді.».
2-бап. Осы Заң оның алғаш ресми жарияланғанынан кейін отыз күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті