О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования исполнительного производства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2012 года № 1517
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования исполнительного производства».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      С. Ахметов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования
исполнительного производства
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г, № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г, № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 59; № 15, ст. 71; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г, № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28; № 19, ст. 145; № 20, ст. 158; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13; № 3, ст. 26, 27; № 4, ст. 30; № 5, ст. 35, 36; № 12, ст. 84):
1) часть четвертую статьи 40 изложить в следующей редакции:
«4. В случае уклонения от уплаты штрафа, назначенного в качестве основного вида наказания, он заменяется привлечением к общественным работам, исправительным работам из расчета соответственно одного месяца исправительных работ или восьмидесяти часов привлечения к общественным работам за сумму штрафа, соответствующего трехкратному размеру месячного расчетного показателя с соблюдением правил, предусмотренных статьями 42, 43 настоящего Кодекса.»;

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 қарашадағы № 1517 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж, № 6, 141-құжат; 2001 ж, № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж, № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 59-құжат; № 15, 71-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 19, 28-құжаттар; № 19, 145-құжат; № 20, 158-құжат; № 21, 161-құжат; №. 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13-құжат; № 3, 26, 27-құжаттар; № 4, 30-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар, № 12, 84-құжат):
1) 40-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жазалаудың негізгі түрі ретінде тағайындалған айыппұлды төлеуден жалтарған жағдайда, ол осы Кодекстің 42, 43-баптарында көзделген қағидалар сақтала отырып, айлық есептік көрсеткіштің үш еселенген мөлшеріне сәйкес келетін айыппұл сомасының орнына тиісінше бір ай түзеу жұмыстарына немесе сексен сағат қоғамдық жұмыстарға тарту есебімен қоғамдық жұмыстарға, түзеу жұмыстарына тартумен ауыстырылады.»;

2) статью 136 изложить в следующей редакции:
«Статья 136. Неисполнение обязанностей по уплате
средств на содержание детей или
нетрудоспособных родителей
1. Неисполнение обязанностей более трех месяцев родителем по уплате средств по решению суда на содержание несовершеннолетних детей, а равно нетрудоспособных детей, достигших восемнадцатилетнего возраста, -
наказывается привлечением к общественным работам на срок от ста двадцати до ста восьмидесяти часов либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок.
2. Уклонение более трех месяцев совершеннолетнего трудоспособного лица от уплаты по решению суда средств на содержание своего нетрудоспособного родителя -
наказывается привлечением к общественным работам на срок от ста двадцати до ста восьмидесяти часов либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок.»;
3) статью 140 изложить в следующей редакции:
«Статья 140. Уклонение от содержания
нетрудоспособного супруга (супруги)
Уклонение более шести месяцев трудоспособного лица от уплаты по решению суда средств на содержание нетрудоспособного и нуждающегося в материальной помощи супруга (супруги), совершенное лицом, к которому в течение года применялось административное взыскание за совершение такого же деяния, -
наказывается привлечением к общественным работам на срок от ста двадцати до ста восьмидесяти часов либо ограничением свободы на срок до двух лет.»;
4) часть вторую статьи 357 изложить в следующей редакции:
«2. Сокрытие или присвоение имущества, подлежащего конфискации по приговору или постановлению суда, а равно иное уклонение от исполнения вступившего в законную силу приговора или постановления суда о назначении конфискации имущества -
наказываются привлечением к общественным работам на срок от ста восьмидесяти до двухсот часов либо лишением свободы на срок до трех лет со штрафом в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.»;
5) статью 362 изложить в следующей редакции:
«Статья 362. Неисполнение приговора суда, решения
суда или иного судебного акта и
исполнительного документа
1. Неисполнение вступивших в законную силу приговора суда, решения суда или иного судебного акта и исполнительного документа более шести месяцев, а равно воспрепятствование их исполнению, совершенные лицом, к которому применялось административное взыскание за совершение такого же деяния, -
наказываются привлечением к общественным работам на срок от ста восьмидесяти до двухсот часов либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на срок от четырех до семи лет.

2) 136-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«136-бап. Балаларын немесе еңбекке жарамсыз ата-анасын
асырауға арналған қаражатты төлеу жөніндегі
міндеттерді орындамау
1. Ата-ананың кәмелетке толмаған балаларын, сол сияқты он сегіз жасқа толған еңбекке жарамсыз балаларын асырауға арналған қаражатты сот шешімі бойынша төлеу жөніндегі міндеттерін үш айдан астам орындамауы -
бір жүз жиырма сағаттан бір жүз сексен сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Кәмелетке толған еңбекке жарамды адамның өзінің еңбекке жарамсыз ата-анасын асырауға арналған қаражатты сот шешімі бойынша төлеуден үш айдан астам жалтаруы -
бір жүз жиырма сағаттан бір жүз сексен сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
3) 140-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«140-бап. Еңбекке жарамсыз жұбайын (зайыбын) асыраудан жалтару
Еңбекке жарамды адамның еңбекке жарамсыз және материалдық көмекке мұқтаж жұбайын (зайыбын) асырауға арналған қаражатты сот шешімі бойынша төлеуден алты айдан астам жалтаруы, мұны дәл осындай әрекет жасағаны үшін бір жыл ішінде әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда, -
бір жүз жиырма сағаттан бір жүз сексен сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге жазаланады.»;
4) 357-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Соттың үкімі немесе қаулысы бойынша тәркілеуге жататын мүлікті жасырып қалу немесе иемденіп кету, сол сияқты мүлікке тәркілеу тағайындау туралы соттың заңды күшіне енген үкімін немесе қаулысын орындаудан өзге де жалтару -
бір жүз сексен сағаттан екі жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не елу айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салына отырып, үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
5) 362-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«362-бап. Сот үкімін, сот шешімін немесе өзге сот
актісін және атқарушылық құжатты орындамау
1. Заңды күшіне енген сот үкімін, сот шешімін немесе өзге сот актісін және атқарушылық құжатты алты айдан астам орындамау, сол сияқты олардың орындалуына кедергі жасау, мұны дәл осындай әрекет жасағаны үшін әкімшілік жаза қолданылған адам жасағанда -
бір жүз сексен сағаттан екі жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не төрт жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

2. Те же деяния, совершенные представителем власти, государственным служащим, служащим органа местного самоуправления, а равно служащим государственного учреждения, коммерческой или иной организации, -
наказываются лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет либо привлечением к общественным работам на срок от ста восьмидесяти до двухсот сорока часов либо ограничением свободы на срок до пяти лет, либо лишением свободы от трех до пяти лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, по которым взыскание превышает десять тысяч месячных расчетных показателей, установленных законодательством Республики Казахстан на момент совершения преступления, а равно воспрепятствование их исполнению, -
наказываются лишением свободы на срок от четырех до семи лет.
4. Нарушение правил административного надзора, установленного судом за лицами, освобожденными из мест лишения свободы, а равно самовольное оставление поднадзорным местожительства или неприбытие поднадзорного в течение 5 суток без учета выходных и праздничных дней к избранному месту жительства после освобождения из мест лишения свободы с целью уклонения от административного надзора, -
наказываются исправительными работами на срок от одного года до двух лет либо ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок.».
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст. 48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 15-16, ст. 71, 73; № 17, ст. 81, 83; № 23, ст. 113, 115; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г. № 1-2, ст. 4; № 11, ст. 59; № 17-18, ст. 111; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28; № 19, ст. 145; № 20, ст. 158; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 30; № 5, ст. 35; № 6, ст. 44; № 14, ст. 93):

2. Билік өкілі, мемлекеттік қызметші, жергілікті өзін-өзі басқару органының қызметшісі, сол сияқты мемлекеттік мекеменің, коммерциялық немесе өзге де ұйымның қызметшісі жасаған дәл сол әрекеттер -
бес жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға не бір жүз сексен сағаттан екі жүз қырық сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не үш жылдан бес жылға дейін бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, қылмыс жасалған сәтте өндіріп алу Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген он мың айлық есептік көрсеткіштен асатын әрекеттер, сол сияқты олардың орындалуына кедергі жасау -
төрт жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың сот белгілеген әкімшілік қадағалау қағидаларын бұзуы, сол сияқты қадағалаудағы адамның тұрғылықты жерінен өз бетімен кетіп қалуы немесе бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаннан кейін таңдап алған тұрғылықты жеріне демалыс және мереке күндерін есептемегенде 5 тәулік ішінде әкімшілік қадағалаудан жалтару мақсатымен бармауы -
бір жылдан екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.».
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1997 ж., № 23, 335-құжат; 1998 ж, № 23, 416-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139-құжат; № 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 21-22, 87-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 12, 72-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 15-16, 62, 63-құжаттар; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 15-16, 71, 73-құжаттар; № 17, 81, 83-құжаттар; № 23, 113, 115-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 11, 59-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 19, 28-құжаттар; № 19, 145-құжат; № 20, 158-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 30-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 44-құжат; № 14, 93-құжат):

1) часть вторую статьи 169 изложить в следующей редакции:
«2. В случаях удовлетворения гражданского иска полностью или частично суд устанавливает и указывает в приговоре срок для добровольного исполнения приговора в части гражданского иска. В случае неисполнения приговора суда в части гражданского иска в срок, предоставленный для добровольного исполнения, суд направляет приговор для принудительного исполнения в части гражданского иска в порядке, установленном гражданским процессуальным законодательством. Принудительное исполнение производится в порядке, установленном законодательством об исполнительном производстве.»;
2) часть вторую статьи 192 изложить в следующей редакции:
«2. По уголовным делам о преступлениях, предусмотренных статьями 96-103, 107 (частью второй), 112, 113, 114, 116 (частями третьей и четвертой), 117 (частями третьей и четвертой), 120-122, 124, 125, 126 (частями второй и третьей), 127, 128 (частями второй, третьей и четвертой), 131, 132 (частями второй и третьей), 132-1, 133, 138, 141 (частью второй), 142 (частью второй), 143, 145 (частью третьей), 146-153, 155, 174, 175 (частями второй, третьей и четвертой), 178 (частями второй, третьей и четвертой), 179, 181 (частями второй, третьей и четвертой), 183 (частями второй и третьей), 183-1, 185 (частями второй, третьей и четвертой), 186 (частью второй), 187 (частями второй и третьей), 227-1, 229, 230 (частью второй), 234, 237, 241, 242, 245, 245-1, 246, 246-1, 251 (частями второй и третьей), 252 (частями второй и третьей), 254 (частью второй), 255 (частями первой, третьей и четвертой), 257 (частями второй и третьей), 259 (частями 1-1, второй, 2-1, третьей и четвертой), 260, 261 (частями второй, третьей и четвертой), 263 (частями третьей и четвертой), 264, 267-269, 271 (частью второй), 273-1, 275 (частью второй), 275-1 (частью второй), 277-286, 287 (частями второй и третьей), 288 (частями второй и третьей), 289, 292 (частью второй), 294, 295, 298 (частями третьей и четвертой), 299 (частями второй и третьей), 300 (частями второй и третьей), 301, 302 (частью второй), 303-305, 319, 319-1, 320 (частью второй), 321-322, 327 (частью третьей), 330-2 (частью второй), 335 - 338, 340, 358 (частью второй), 360 (частями второй и третьей), 361, 362 (частями первой, второй и третьей), 367 (частью четвертой), 368 (частью второй), 369 (частью второй), 370 (частью третьей), 373 (частью второй), 374 (частью второй), 377 (частью второй), 381 (частью второй), 382 (частью первой), 390 (частями второй и третьей), 391 (частями второй и третьей), 392, 393 Уголовного кодекса Республики Казахстан, а также по уголовным делам, возбужденным в порядке, предусмотренном пунктом 2 части второй статьи 177 настоящего Кодекса предварительное следствие производится следователями органов внутренних дел.»;

1) 169-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Азаматтық талап қою толық немесе ішінара қанағаттандырылған жағдайларда сот азаматтық талап қою бөлігінде үкімді ерікті түрде орындау үшін мерзім белгілейді және үкімде көрсетеді. Азаматтық талап қою бөлігінде сот үкімі ерікті түрде орындау үшін берілген мерзімде орындалмаған жағдайда, сот азаматтық іс жүргізу заңнамасында белгіленген тәртіппен үкімді азаматтық талап қою бөлігінде мәжбүрлеп орындау үшін жібереді. Мәжбүрлеп орындау атқарушылық іс жүргізу туралы заңнамада белгіленген тәртіппен жүргізіледі.»;
2) 192-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 96 - 103-баптарында, 107-бабында (екінші бөлігінде), 112, 113, 114-баптарында, 116-бабында (үшінші және төртінші бөліктерінде),
117-бабында (үшінші және төртінші бөліктерінде), 120 - 122, 124, 125-баптарында, 126-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде),
127-бабында, 128-бабында (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде),
131-бабында, 132-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 132-1, 133, 138-баптарында, 141-бабында (екінші бөлігінде), 142-бабында (екінші бөлігінде), 143-бабында, 145-бабында (үшінші бөлігінде), 146 - 153, 155, 174-баптарында, 175-бабында (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 178-бабында (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 179-бабында, 181-бабында (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 183-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 183-1-бабында, 185-бабында (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 186-бабында (екінші бөлігінде), 187-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 227-1, 229-баптарында, 230-бабында (екінші бөлігінде), 234, 237, 241, 242, 245, 245-1, 246, 246-l-баптарында, 251-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 252-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 254-бабында (екінші бөлігінде), 255-бабында (бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 257-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 259-бабында (1-1, екінші, 2-1, үшінші және төртінші бөліктерінде), 260-бабында, 261-бабында (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 263-бабында (үшінші және төртінші бөліктерінде), 264, 267 - 269-баптарында, 271-бабында (екінші бөлігінде), 273-1-бабында, 275-бабында (екінші бөлігінде), 275-1-бабында (екінші бөлігінде), 277 - 286-баптарында, 287-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 288-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 289-бабында, 292-бабында (екінші бөлігінде), 294, 295-баптарында, 298-бабында (үшінші және төртінші бөліктерінде), 299-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 300-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 301-бабында, 302-бабында (екінші бөлігінде), 303 - 305, 319, 319-1-баптарында, 320-бабында (екінші бөлігінде) 321 - 322-баптарында, 327-бабында (үшінші бөлігінде), 330-2-бабында (екінші бөлігінде), 335 - 338, 340-баптарында, 358-бабында (екінші бөлігінде), 360-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 361-бабында, 362-бабында (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 367-бабында (төртінші бөлігінде), 368-бабында (екінші бөлігінде), 369-бабында (екінші бөлігінде), 370-бабында (үшінші бөлігінде), 373-бабында (екінші бөлігінде), 374-бабында (екінші бөлігінде), 377-бабында (екінші бөлігінде), 381-бабында (екінші бөлігінде), 382-бабында (бірінші бөлігінде), 390-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 391-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 392, 393-баптарында көзделген қылмыстар туралы қылмыстық істер бойынша, сондай-ақ осы Кодекстің 177-бабының екінші бөлігінің 2-тармағында көзделген тәртіппен қозғалған қылмыстық істер бойынша алдын ала тергеуді ішкі істер органдарының тергеушілері жүргізеді.»;

3) часть вторую статьи 285 изложить в следующей редакции:
«2. Органами внутренних дел дознание производится по делам о преступлениях, предусмотренных статьями 104, 107 (частью первой), 108, 109, 110, 115, 116 (частями первой и второй), 117 (частями первой и второй), 118, 119, 123, 126 (частью первой), 128 (частью первой), 132 (частью первой), 134, 137, 139, 140, 141 (частью первой), 142 (частью первой), 144, 145 (частями первой и второй), 175 (частью первой), 178 (частью первой), 181 (частью первой), 183 (частью первой), 185 (частью первой), 186 (частью первой), 187 (частью первой), 230 (частью первой), 251 (частями первой и четвертой), 252 (частями первой и четвертой), 253, 254 (частью первой), 257 (частью первой), 258, 261 (частью первой), 262, 263 (частями первой и второй), 265, 266, 270, 271 (частью первой), 272-274, 275 (частью первой), 275-1 (частью первой), 276, 287 (частью первой), 288 (частью первой), 290, 291, 292 (частью первой), 293, 296, 297, 298 (частями первой и второй), 299 (частью первой), 300 (частью первой), 302 (частью первой), 317, 320 (частью первой), 323, 324, 326, 327 (частями первой и второй), 328, 329, 330-1, 330-2, 330-3, 332-334, 339 (частью первой), 342, 358 (частью первой), 359, 360 (частью первой), 362 (частью четвертой) Уголовного кодекса Республики Казахстан.».
3. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 337; 2000 г., № 6, ст 141; № 8, ст. 189; № 18, ст. 339; 2001 г., № 8, ст. 53; № 17-18, ст. 245; № 24, ст. 338; 2002 г., № 23-24, ст. 192; 2004 г.; № 5, ст. 22; № 23, ст. 139, 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; № 20, ст. 152; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 15-16, ст. 73; № 24, ст. 128, 130; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 2, ст. 19; № 5, ст. 35):
пункт 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
«2. В отношении осужденных, злостно уклоняющихся от уплаты штрафа, судебный исполнитель направляет в суд представление о замене штрафа другим видом наказания в соответствии с частью четвертой статьи 40 Уголовного кодекса Республики Казахстан.».
4. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 18, ст. 644; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; 2001 г, № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 15-16, ст. 62; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 81; № 24, ст. 127, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 3-4, ст. 12; № 7, ст. 28, 32; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 130; № 24, ст. 151; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 28; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 23, ст. 179; 2012 г., № 2, ст. 14; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 14, ст. 93):
часть первую статьи 240 изложить в следующей редакции:

3) 285-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ішкі істер органдары анықтауды Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 104, 107 (бірінші бөлігінде), 108, 109, 110, 115, 116 (бірінші және екінші бөліктерінде), 117 (бірінші және екінші бөліктерінде), 118, 119, 123, 126 (бірінші бөлігінде), 128 (бірінші бөлігінде), 132 (бірінші бөлігінде), 134 - 137, 139, 140, 141 (бірінші бөлігінде), 142 (бірінші бөлігінде), 144, 145 (бірінші және екінші бөліктерінде), 175 (бірінші бөлігінде), 178 (бірінші бөлігінде), 181 (бірінші бөлігінде), 183 (бірінші бөлігінде), 185 (бірінші бөлігінде), 186 (бірінші бөлігінде), 187 (бірінші бөлігінде), 230 (бірінші бөлігінде), 251 (бірінші және төртінші бөліктерінде), 252 (бірінші және төртінші бөліктерінде), 253, 254 (бірінші бөлігінде), 257 (бірінші бөлігінде), 258, 261 (бірінші бөлігінде), 262, 263 (бірінші және екінші бөліктерінде), 265, 266, 270, 271 (бірінші бөлігінде), 272 - 274, 275 (бірінші бөлігінде), 275-1 (бірінші бөлігінде), 276, 287 (бірінші бөлігінде) 288 (бірінші бөлігінде), 290, 291, 292 (бірінші бөлігінде), 293, 296, 297, 298 (бірінші және екінші бөліктерінде), 299 (бірінші бөлігінде), 300 (бірінші бөлігінде), 302 (бірінші бөлігінде), 317, 320 (бірінші бөлігінде), 323, 324, 326, 327 (бірінші және екінші бөліктерінде), 328, 329, 330-1, 330-2, 330-3, 332 - 334, 339 (бірінші бөлігінде), 342, 358 (бірінші бөлігінде), 359, 360 (бірінші бөлігінде), 362 (төртінші бөлігінде) баптарында көзделген қылмыстар туралы істер бойынша жүргізеді.».
3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 24, 337-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; № 8, 189-құжат; № 18, 339-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 23-24, 192-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139, 142-құжаттар; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 15-16, 73-құжат; № 24, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 2, 19-құжат; № 5, 35-құжат):
23-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Айыппұл төлеуден әдейі жалтарып жүрген сотталғандарға қатысты сот орындаушысы сотқа айыппұлды Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 40-бабының төртінші бөлігіне сәйкес жазаның басқа түрімен алмастыру туралы ұсыныс жібереді.».
4. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 18, 644-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 21-22, 281-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж, № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; № 14, 109-құжат; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 140-құжат; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72-құжат;. № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 15-16, 62-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 127, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 3-4, 12-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 17-18, 111-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 28-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 23, 179-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 14, 93-құжат):
240-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Суд, постановивший решение или вынесший приказ по делу, а также суд по месту исполнения судебного постановления могут по ходатайству государственного судебного исполнителя по исполнительным производствам, по которым взыскателем является государство, и по заявлению сторон в исполнительном производстве при наличии обстоятельств, делающих совершение исполнительных действий затруднительным или невозможным, изменить способ или порядок его исполнения.
Суд по заявлению сторон исполнительного производства может отсрочить или рассрочить исполнение судебного постановления, а также утвердить мировое соглашение.».
5. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г, № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18 ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8 ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86 87; № 23, ст. 104; 2006 г, № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31 № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15 ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г, № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12 ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18 ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г, № 6-7 ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117 № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г, № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97):

«1. Іс бойынша шешімге қаулы қабылдаған немесе бұйрық шығарған сот, сондай-ақ өрт қаулысын орындау орны бойынша сот өндіріп алушысы мемлекет болып табылатын атқарушылық іс жүргізу бойынша мемлекеттік сот орындаушысының қолдаухаты бойынша және атқарушылық іс жүргізудегі тараптардың өтініші бойынша атқарушылық әрекет жасауды қиындататын немесе мүмкін емес ететін мән-жайлар болған кезде оны орындау тәсілін немесе тәртібін өзгертуі мүмкін.
Сот атқарушылық іс жүргізу тараптарының өтініші бойынша сот қаулысын орындаудың мерзімін ұзарта алады немесе кейінге қалдыра алады, сондай-ақ бітімгершілік келісімді бекіте алады.».
5. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж, № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат;. № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат):

1) статью 79-6 изложить в следующей редакции:
«Статья 79-6. Уклонение от содержания
нетрудоспособного супруга (супруги)
Уклонение более трех месяцев трудоспособного лица от уплаты по решению суда средств на содержание нетрудоспособного и нуждающегося в материальной помощи супруга (супруги) -
влечет штраф в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей либо административный арест до тридцати суток.»;
2) в статье 522:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«влечет предупреждение или штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей либо административный арест от пяти до десяти суток.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей либо административный арест от пяти до десяти суток.»;
3) статью 524 изложить в следующей редакции:
«Статья 524. Неисполнение судебных актов и
исполнительных документов
Неисполнение судебных актов или исполнительных документов,-
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей либо административный арест от пяти до десяти суток, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.»;
4) статьи 526527 и 528 изложить в следующей редакции:
«Статья 526. Несообщение судебному исполнителю о
перемене места работы и жительства лица,
являющегося должником по исполнительному
производству
Несообщение по неуважительным причинам должностным лицом организации, производящим удержание по исполнительному документу, в месячный срок судебному исполнителю и лицу, получающему выплаты по удержаниям, о новом месте его работы и жительства, если это ему известно, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 527. Ответственность за утрату исполнительного документа
Утрата должностным лицом, работником почтовой и курьерской организации исполнительного листа или другого исполнительного документа, -
влечет штраф в размере от десяти до тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 528. Воспрепятствование судебному исполнителю
в исполнении исполнительных документов
Воспрепятствование физическими лицами и должностными лицами организаций совершению судебным исполнителем действий по обращению взыскания на имущество (опись, оценка, арест, проведение торгов) или отказ в выполнении в связи с этим его требований -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей либо административный арест на срок от пяти до десяти суток.»;

1) 79-6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«79-6-бап. Еңбекке жарамсыз жұбайын (зайыбын) асыраудан жалтару
Еңбекке жарамды адамның еңбекке жарамсыз және материалдық көмекке мұқтаж жұбайын (зайыбын) асырауға сот шешімі бойынша қаражат төлеуден үш айдан астам жалтаруы -
айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не отыз тәулікке дейін әкімшілік қамауға әкеп соғады.»;
2) 522-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«ескерту жасауға немесе лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не бес тәуліктен он тәулікке дейін әкімшілік қамауға әкеп соғады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не бес тәуліктен он тәулікке дейін әкімшілік қамауға әкеп соғады.»;
3) 524-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«524-бап. Сот актілерін және атқарушылық құжаттарды орындамау
Сот актілерін және атқарушылық құжаттарды орындамау -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, адвокаттарға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не бес тәуліктен он тәулікке дейін әкімшілік қамауға, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
4) 526527 және 528-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«526-бап. Атқарушылық іс жүргізу бойынша борышкер болып
табылатын адамның жұмыс орны мен тұрғылықты жерінің
ауысқаны туралы сот орындаушысына хабарламау
Егер ұйымның атқарушылық құжат бойынша ұстап қалуды жүргізетін лауазымды адамына оның жаңа жұмыс орны мен тұрғылықты жері белгілі болса, оның сот орындаушысына және ұстап қалу бойынша төлемдерді алатын адамға бір ай мерзімде дәлелсіз себептер бойынша бұл туралы хабарламауы, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
527-бап. Атқарушылық құжатты жоғалтқаны үшін жауапкершілік
Лауазымды адамның, почта және курьерлік ұйым қызметкерінің атқару парағын немесе басқа да атқарушылық құжатты жоғалтуы, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
528-бап. Сот орындаушысына атқару құжаттарын орындауда
кедергі жасау
Жеке тұлғалардың және ұйымдардың лауазымды адамдарының сот орындаушысының мүлікке өндіріп алуды қолдану бойынша іс-қимыл (тізімдеу, бағалау, тыйым салу, сауда-саттық өткізу) жасауына кедергі келтіруі немесе осыған байланысты оның талаптарын орындаудан бас тартуы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не бес тәуліктен он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.»;

7) часть первую статьи 541 изложить в следующей редакции:
«1. Судьи специализированных районных и приравненных  к ним административных судов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 80-84, 85 (частями четвертой и пятой), 85-1 (частью второй), 85-2 (частью второй), 85-3, 86, 86-1, 87-2, 87-3, 87-4, 87-5, 95 - 110-1, 124 (частью первой), 127, 129, 130, 136 - 136-2, 140 (частью второй), 141-1, 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 147,  147-1 (частью второй),  147-10 (частями второй, четвертой, пятой, шестой, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой, четырнадцатой), 147-11, 147-12, 151, 151-1, 153, 154, 154-1, 155, 155-1 (частью четвертой), 155-2, 156, 157, 157-1, 158, 158-3, 158-4,  158-5, 159, 161 (частями первой, четвертой и пятой), 162, 163 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой и девятой), 163-2, 163-3, 163-4, 163-6, 165, 167-1 (частями второй и третьей), 168-1 (частями первой и второй), 168-3, 168-4, 168-5, 175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных частными нотариусами, частными судебными исполнителями, аудиторами и аудиторскими организациями), 176 (частями первой и третьей), 177-3, 177-4, 177-5, 179, 179-1, 183, 184, 184-1, 185, 187, 188 (частью второй), 190, 192, 200, 202, 203, 208-1, 209, 213 (частями четвертой - шестой), 214, 218-1 (частью седьмой), 222-226, 228-229, 230-1, 230-2, 231 (частью второй), 232, 233, 234-1, 235 (частью второй), 237, 237-1, 240-2, 246 (частью второй), 275-1, 278 (частью первой), 283 (частями первой, третьей), 298 (частями второй, третьей), 298-1 (частью второй), 302 (частью третьей), 303 (частью второй), 304 (частью второй), 305 (частью второй), 306 (частью второй), 306-1 (частью третьей), 306-2, 306-3 (частями второй и третьей), 308, 309-1 (частями седьмой, восьмой) 309-2 (частью четвертой), 309-4 (частями восьмой, девятой), 310-1 (частью второй), 311-1 (частью седьмой), 312-1, 314, 315, 316, 317 (частями второй и третьей), 317-1, 317-2, 318, 319, 319-1, 320 (частями первой и 1-1), 321, 322 (частями третьей, четвертой и пятой), 323 (частью второй), 324 (частями второй и третьей), 324-1, 326, 327 (частью первой), 328, 330, 330-1 (частью второй), 332 (частями первой, второй, четвертой), 335, 336 (частью третьей), 336-1 (частью третьей), 336-2 (частью третьей), 338 (частью первой), 338-1, 339, 340, 342-344, 346-357, 357-1, 357-2 (частью второй), 357-3, 357-4, 357-5, 357-6, 359, 361, 362, 362-1, 363, 365, 366, 367, 368, 368-1, 369 (частью второй), 370 (частью второй), 371 (частью второй), 372 - 376, 380 (частью второй), 380-2, 381-1, 386 (частью третьей), 388, 389-1, 390 (частью второй), 391 (частью второй), 391-1 (частями второй и третьей), 393, 394 (частями второй, третьей и четвертой), 394-1, 396 (частью четвертой), 400-1, 400-2, 405 (частью первой), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426-430, 433, 442, 443 (частью пятой), 445, 446 (частью второй), 446-1, 453 (частью второй), 454 (частями первой - третьей), 461 (частью 3-1), 463-3 (частью пятой), 464-1 (частями первой и второй), 465 (частью второй), 466 (частью второй), 467, 468 (частями первой и второй), 468-1, 468-2, 469, 471 (частями 1-1, 1-2 и второй), 473 (частью третьей), 474-1, 477 (частью третьей), 484, 492 (частью второй), 494 (частью второй), 494-1 (частями третьей и пятой), 496 (частью второй), 501, 512-1, 512-5, 513-518, 520-524, 527 (частью второй), 528-537-1 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.»;

7) 541-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мамандандырылған аудандық және оларға теңестірілген әкімшілік соттардың судьялары осы баптың үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 80-84, 85 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 85-1 (екінші бөлігінде), 85-2 (екінші бөлігінде), 85-3, 86, 86-1, 87-2, 87-3, 87-4, 87-5, 95-110-1, 124 (бірінші бөлігінде), 127, 129, 130, 136 - 136-2, 140 (екінші бөлігінде), 141-1, 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 147, 147-1 (екінші бөлігінде), 147-10 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші бөліктерінде), 147-11, 147-12, 151, 151-1, 153, 154, 154-1, 155, 155-1 (төртінші бөлігінде), 155-2, 156, 157, 157-1, 158, 158-3, 158-4, 158-5, 159, 161 (бірінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 162, 163 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші және тоғызыншы бөліктерінде), 163-2, 163-3, 163-4, 163-6, 165, 167-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 168-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 168-3, 168-4, 168-5, 175 (екінші бөлігінде) (жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, аудиторлар және аудиторлық ұйымдар жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 176 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 177-3, 177-4, 177-5, 179, 179-1, 183, 184, 184-1, 185, 187, 188 (екінші бөлігінде), 190, 192, 200, 202, 203, 208-1, 209, 213 (төртінші - алтыншы бөліктерінде), 214, 218-1 (жетінші бөлігінде), 222 - 226, 228 - 229, 230-1, 230-2, 231 (екінші бөлігінде), 232, 233, 234-1, 235 (екінші бөлігінде), 237, 237-1, 240-2, 246 (екінші бөлігінде), 275-1, 278 (бірінші бөлігінде), 283 (бірінші, үшінші бөліктерінде), 298 (екінші, үшінші бөліктерінде), 298-1 (екінші бөлігінде), 302 (үшінші бөлігінде), 303 (екінші бөлігінде), 304 (екінші бөлігінде), 305 (екінші бөлігінде), 306 (екінші бөлігінде), 306-1 (үшінші бөлігінде), 306-2, 306-3 (екінші және үшінші бөліктерінде), 308, 309-1 (жетінші, сегізінші бөліктерінде), 309-2 (төртінші бөлігінде), 309-4 (сегізінші, тоғызыншы бөліктерінде), 310-1 (екінші бөлігінде), 311-1 (жетінші бөлігінде), 312-1, 314, 315, 316, 317 (екінші және үшінші бөліктерінде), 317-1, 317-2, 318, 319, 319-1, 320 (бірінші және 1-1-бөліктерінде), 321, 322 (үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 323 (екінші бөлігінде), 324 (екінші және үшінші бөліктерінде), 324-1, 326, 327 (бірінші бөлігінде), 328, 330, 330-1 (екінші бөлігінде), 332 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 335, 336 (үшінші бөлігінде), 336-1 (үшінші бөлігінде), 336-2 (үшінші бөлігінде), 338 (бірінші бөлігінде), 338-1, 339, 340, 342 - 344, 346 - 357, 357-1, 357-2 (екінші бөлігінде), 357-3, 357-4, 357-5, 357-6, 359, 361, 362, 362-1, 363, 365, 366, 367, 368, 368-1, 369 (екінші бөлігінде), 370 (екінші бөлігінде), 371 (екінші бөлігінде), 372 - 376, 380 (екінші бөлігінде), 380-2, 381-1, 386 (үшінші бөлігінде), 388, 389-1, 390 (екінші бөлігінде), 391 (екінші бөлігінде), 391-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 393, 394 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 394-1, 396 (төртінші бөлігінде), 400-1, 400-2, 405 (бірінші бөлігінде), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426 - 430, 433, 442, 443 (бесінші бөлігінде), 445, 446 (екінші бөлігінде), 446-1, 453 (екінші бөлігінде), 454 (бірінші - үшінші бөліктерінде), 461 (3-1-бөлігінде), 463-3 (бесінші бөлігінде), 464-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 465 (екінші бөлігінде), 466 (екінші бөлігінде), 467, 468 (бірінші және екінші бөліктерінде), 468-1, 468-2, 469, 471 (1-1, 1-2 және екінші бөліктерінде), 473 (үшінші бөлігінде), 474-1, 477 (үшінші бөлігінде), 484, 492 (екінші бөлігінде), 494 (екінші бөлігінде), 494-1 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 496 (екінші бөлігінде), 501, 512-1 — 512-5, 513 - 518, 520 - 524, 527 (екінші бөлігінде), 528 - 537-1-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.»;

8) дополнить статьей 551-2 следующего содержания:
«Статья 551-2 Уполномоченный орган по исполнению судебных актов
1. Уполномоченный орган по исполнению судебных актов рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 525-527 настоящего Кодекса.
2. Рассмотрение указанных дел об административных правонарушениях и наложении административных взысканий осуществляется руководителем уполномоченного органа по исполнению судебных актов и его заместителями, а также руководителями территориальных подразделений уполномоченного органа по исполнению судебных актов и их заместителями.»;
9) часть первую статьи 630 изложить в следующей редакции:
«1. При совершении нарушений, указанных в статьях:
283 - 285, 287, 289, 297, 298, 298-1, 302 - 306, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 451, 453, 457, 460, 461 (части вторая, третья и 3-1), 463 (части вторая и третья), 463-4 (части третья, четвертая), 467, 470 (части первая, вторая, четвертая, пятая), 471 (часть вторая), 514 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 461 - 471) настоящего Кодекса, уполномоченное должностное лицо, указанное в части второй настоящей статьи, вправе задерживать, доставлять и запрещать эксплуатацию транспортных средств, маломерных судов путем доставки их для временного хранения на специальные площадки или стоянки, в том числе с использованием другого транспортного средства (эвакуатора), маломерного судна до устранения причин задержания; 461 (части первая, четвертая - восьмая), 463-4 (части первая и вторая), 468, 469 настоящего Кодекса, уполномоченное должностное лицо, указанное в части второй настоящей статьи, вправе запрещать эксплуатацию транспортных средств путем изъятия государственных регистрационных номерных знаков до устранения причин запрета на эксплуатацию транспортного средства.
Доставка (эвакуация) транспортных средств для их временного хранения на специальных площадках или стоянках также может быть применена в случаях нарушения водителями транспортных средств правил остановки или стоянки в их отсутствие, а также к транспортным средствам, оставленным водителями на дороге без присмотра, когда установить их местонахождение не представляется возможным.»;
10) в статье 636:
в части первой:
абзац первый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
«органов внутренних дел (статьи 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 83-1, 85-3, 86, 86-1, 87-3, 87-4, 87-5, 96, 111 - 117, 135-1, 136, 136-1, 136-2, 141-1, 143, 143-1, 147-1 (часть вторая), 159, 162, 163 (части третья и четвертая), 163-2, 163-3, 163-4, 203, 234-1, 283 (части первая и третья), 298 (части вторая и 2-1), 298-1 (часть вторая), 306-2, 314, 317-1 (по нарушениям требований безопасности к гражданскому и служебному оружию и патронам к нему, химической продукции, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением), 318 - 321, 324-1, 330, 330-1 (часть вторая), 331, 332, 334 (часть третья), 335, 336, 336-1 (часть третья), 336-2 (часть третья), 336-3 (часть вторая), 336-4 (часть вторая), 338 (часть первая), 338-1 (части первая, вторая, десятая и одиннадцатая), 339, 340, 341 (часть вторая), 344, 354-1, 355-357, 362, 362-1, 363, 365, 366, 368, 368-1, 369 (часть вторая), 370 (часть вторая), 371 (часть вторая), 372, 373, 374 (части первая - четвертая), 374-1, 380 (часть вторая), 380-2, 388, 390 (часть вторая), 391-1 (части вторая и третья), 394 (части вторая, третья и четвертая), 394-1, 396 (часть четвертая), 446 (часть вторая), 461 (часть 3-1), 463 (части вторая, третья), 463-3 (часть пятая), 464-1 (части первая и вторая), 465 (часть вторая), 466 (часть вторая), 467, 468 (части первая и вторая), 468-1, 468-2, 469, 471 (части 1-2 и вторая), 473 (часть третья), 474, 474-1, 475, 477 (часть третья), 484, 500 (часть вторая), 501, 514 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 461 - 471), 518, 521, 531);»;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:

8) мынадай мазмұндағы 551-2-баппен толықтырылсын:
«551-2-бап Сот актілерін орындау жөніндегі уәкілетті орган
1. Сот актілерін орындау жөніндегі уәкілетті орган осы Кодекстің 525 - 527-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.
2. Әкімшілік құқық бұзушылықтар және әкімшілік жаза қолдану туралы көрсетілген істерді қарауды сот актілерін орындау жөніндегі уәкілетті органның басшысы мен оның орынбасарлары, сондай-ақ сот актілерін орындау жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің басшылары мен олардың орынбасарлары жүзеге асырады.»;
9) 630-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Кодекстің:
283 - 285, 287, 289, 297, 298, 298-1, 302 - 306, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 451, 453, 457, 460, 461 (екінші, үшінші және 3-1-бөліктерінде), 463 (екінші және үшінші бөліктерінде), 463-4 (үшінші, төртінші бөліктерінде), 467, 470 (бірінші, екінші, төртінші, бесінші бөліктерінде), 471 (екінші бөлігінде), 514 (461 - 471-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлігінде)-баптарында көрсетілген бұзушылықтар жасалған кезде, осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген уәкілетті лауазымды адам көлік құралдарын, шағын көлемді кемелерді уақытша сақтау үшін оларды арнаулы алаңдарға немесе тұрақтарға, оның ішінде басқа көлік құралын (эвакуаторды), шағын көлемді кемені пайдалана отырып жеткізу арқылы ұстау себептері жойылғанға дейін ұстауға, жеткізуге және пайдалануға тыйым салуға құқылы; 461 (бірінші, төртінші - сегізінші бөліктерінде), 463-4 (бірінші және екінші бөліктерінде), 468, 469-баптарында көрсетілген бұзушылықтар жасалған кезде, осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген уәкілетті лауазымды адам көлік құралын пайдалануға тыйым салу себептері жойылғанға дейін мемлекеттік тіркеу нөмірінің белгілерін алып қою арқылы көлік құралдарын пайдалануға тыйым салуға құқылы.
Көлік құралдарын арнаулы алаңдарда немесе тұрақтарда уақытша сақтау үшін жеткізу (эвакуациялау) көлік құралдарын жүргізушілер тоқтау немесе өздері сол жерде болмаған кезде тоқтап тұру ережелерін бұзған жағдайларда да, сондай-ақ жүргізушілердің қайда екенін анықтау мүмкін болмаса, олар жолда қараусыз қалдырған көлік құралдарына қолданылуы мүмкін.»;
10) 636-бапта:
бірінші бөлікте:
1) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«ішкі істер органдарының (79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 83-1, 85-3, 86, 86-1, 87-3, 87-4, 87-5, 96, 111-117, 135-1, 136, 136-1, 136-2, 141-1, 143, 143-1, 147-1 (екінші бөлігі), 159, 162, 163 (үшінші және төртінші бөліктері), 163-2, 163-3, 163-4, 203, 234-1, 283 (бірінші және үшінші бөліктері), 298 (екінші және 2-1-бөліктері), 298-1 (екінші бөлігі), 306-2, 314, 317-1 (азаматтық және қызметтік қаруға және оның патрондарына, есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасалған бұйымдардың айналымына байланысты химиялық өнімдерге қойылатын қауіпсіздік талаптарын бұзу бойынша), 318 - 321, 324-1, 330, 330-1 (екінші бөлігі), 331, 332, 334 (үшінші бөлігі), 335, 336, 336-1 (үшінші бөлігі), 336-2 (үшінші бөлігі), 336-3 (екінші бөлігі), 336-4 (екінші бөлігі), 338 (бірінші бөлігі), 338-1 (бірінші, екінші, оныншы және он бірінші бөліктері), 339, 340, 341 (екінші бөлігі), 344, 354-1, 355 - 357, 362, 362-1, 363, 365, 366, 368, 368-1, 369 (екінші бөлігі), 370 (екінші бөлігі), 371 (екінші бөлігі), 372, 373, 374 (бірінші - төртінші бөліктері), 374-1, 380 (екінші бөлігі), 380-2, 388, 390 (екінші бөлігі), 391-1 (екінші және үшінші бөліктері), 394 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 394-1, 396 (төртінші бөлігі), 446 (екінші бөлігі), 461(3-1-бөлігі), 463 (екінші, үшінші бөліктері), 463-3 (бесінші бөлігі), 464-1 (бірінші және екінші бөліктері), 465 (екінші бөлігі), 466 (екінші бөлігі), 467, 768 (бірінші және екінші бөліктері), 468-1, 468-2, 469, 471 (1-2 және екінші бөліктері), 473 (үшінші бөлігі), 474, 474-1, 475, 477 (үшінші бөлігі), 484, 500 (екінші бөлігі), 501, 514 (461 - 471-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлігінде), 518, 521, 531-баптар);»;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

«2) государственные судебные исполнители, судебные приставы и другие сотрудники судов, уполномоченные председателем суда или председательствующим в заседании суда (статьи 513-524, 528-531);»;
11) часть первую статьи 637 изложить в следующей редакции:
«1. Прокурор выносит постановление о возбуждении дел об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 80-87, 89-110-1, 151, 158-5, 334-1, 342-344, 346-352, 353, 356-1, 356-2, 357-3, 366, 375, 381-1, 513, 516-1, 521-1, 527 (частью второй), 531, 537 настоящего Кодекса.»;
12) часть четвертую статьи 708 изложить в следующей редакции:
«4. Если физическое лицо, подвергнутое штрафу, не работает, или взыскание штрафа из заработной платы или иных доходов невозможно по другим причинам, постановление о наложении штрафа, предписание о необходимости уплаты штрафа направляются судом, уполномоченным органом, вынесшим постановление, судебному исполнителю для принудительного исполнения в порядке, предусмотренном законодательством.»;
13) часть первую пункта 1 статьи 709 изложить в следующей редакции:
«1. Постановление о наложении штрафа направляется судом, уполномоченным органом (должностным лицом) судебному исполнителю для изъятия денег с банковского счета юридического лица без его согласия в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о платежах и переводах денег и исполнительном производстве.»;
14) часть первую статьи 709-1 изложить в следующей редакции:
«1. Постановление о наложении штрафа направляется судебным исполнителям в течение десяти календарных дней после истечения срока добровольного исполнения постановления о наложении штрафа.
При направлении судебному исполнителю постановления о наложении штрафа или предписания о необходимости уплаты штрафа к нему прилагаются сведения о непоступлении суммы штрафа в доход государства. В случае, если административное взыскание наложено в отношении физического лица дополнительно прилагаются сведения о наличии пенсионных взносов.».
6. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года «О браке (супружестве) и семье»:
часть третью статьи 169 изложить в следующей редакции:
«3. Размер задолженности по алиментам, уплачиваемым на несовершеннолетних детей в соответствии со статьей 139 настоящего Кодекса, определяется судебным исполнителем исходя из заработной платы и иного дохода лица, обязанного уплачивать алименты, за период, в течение которого взыскание алиментов не производилось. В случаях, если лицо, обязанное уплачивать алименты, в этот период не работало или если не представлены документы, подтверждающие его заработок и иной доход, задолженность по алиментам определяется исходя из размера средней месячной заработной платы в регионе проживания (области, столице или городе республиканского значения) на момент взыскания задолженности.».

«2) мемлекеттік сот орындаушылары, сот приставтары және сот төрағасы немесе сот отырысында төрағалық етуші уәкілеттік берген соттардың басқа да қызметкерлері (513 - 524, 528 - 531-баптар);»;
11) 637-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Прокурор осы Кодекстің 80 - 87, 89 - 110-1, 151, 158-5, 334-1, 342 - 344, 346 - 352, 353, 356-1, 356-2, 357-3, 366, 375, 381-1, 513, 516-1, 521-1, 527 (екінші бөлігінде), 531, 537-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қозғау туралы қаулы шығарады.»;
12) 708-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Егер айыппұл салынған жеке тұлға жұмыс істемесе немесе айыппұлды жалақысынан немесе өзге табыстарынан өндіріп алу басқа себептер бойынша мүмкін болмаса, айыппұл салу туралы қаулыны, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманы сот, қаулы шығарған уәкілетті орган заңнамада көзделген тәртіппен мәжбүрлеп орындату үшін сот орындаушысына жібереді.»;
13) 709-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Айыппұл салу туралы қаулыны сот, уәкілетті орган (лауазымды адам) заңды тұлғаның келісімінсіз оның банк шотынан, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында, Қазақстан Республикасының ақша төлемі мен аударымы және атқарушылық іс жүргізу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен ақша алу үшін сот орындаушысына жібереді.»;
14) 709-1-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Айыппұл салу туралы қаулы сот орындаушыларына айыппұл салу туралы қаулыны ерікті түрде орындау мерзімі өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде жіберіледі.
Айыппұл салу туралы қаулы немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама сот орындаушысына жіберілген кезде оған айыппұл сомасының мемлекет кірісіне түспегені туралы мәліметтер қоса беріледі. Егер әкімшілік жаза жеке тұлғаға қатысты қолданылған болса, қосымша зейнетақы жарналарының болуы туралы мәліметтер қоса беріледі.».
6. «Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының кодексіне:
169-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы Кодекстің 139-бабына сәйкес кәмелетке толмаған балаларға төленетін алимент бойынша берешектің мөлшерін алимент төлеуге міндетті адамның алиментті өндіріп алу жүргізілмеген кезеңдегі жалақысы мен өзге де кірісін негізге ала отырып, сот орындаушысы айқындайды. Егер алимент төлеуге міндетті адам бұл кезеңде жұмыс істемесе немесе оның табысы мен өзге де кірісін растайтын құжаттар ұсынылмаса, алимент бойынша берешек сол берешекті өндіріп алу кезінде тұрған өңіріндегі (облыстағы, астанадағы немесе республикалық маңызы бар қаладағы) айлық жалақының орташа мөлшері негізге алына отырып айқындалады.».

7. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года «О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 35; № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст. 180; № 14, ст. 274; 1997 г., № 12, ст. 183; 1998 г., № 5-6, ст. 50; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 63, 64; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 1; № 8, ст. 52; № 24, ст. 338; 2002 г., № 18, ст. 157; 2003 г., № 4, ст. 25; № 15, ст. 139; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 10, ст. 52; № 15, ст. 95; № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; 2008 г., № 12, ст. 52; № 23, ст. 114, № 24, ст. 126, 129; 2009 г., № 24, ст. 122, 125; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; 2011 г., № 11; ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; 2012 г, № 2, ст. 14; № 13, ст. 91):
часть первую статьи 11 изложить в следующей редакции:
«Нарушение порядка создания и реорганизации юридического лица, установленного законодательными актами Республики Казахстан, несоответствие учредительных документов законодательным актам Республики Казахстан, непредставление передаточного акта или разделительного баланса либо отсутствие в них положений о правопреемстве реорганизованного юридического лица, либо наличие налоговой задолженности свыше одного месячного расчетного показателя, если учредителем является бездействующее юридическое лицо, и (или) если учредитель и (или) руководитель юридического лица являются учредителями и (или) руководителями бездействующих юридических лиц и (или) признаны недееспособными или ограниченно дееспособными и (или) безвестно отсутствующими, и (или объявлены умершими, и (или) осуждены за преступления по статьям 192, 216, 217 Уголовного кодекса Республики Казахстан, и (или) представлены чужие утерянные документы, удостоверяющие личность, а также в случае, если учредитель (физическое лицо и (или) юридическое лицо), руководитель юридического лица, учредитель и (или) руководитель юридического лица, создавший юридическое лицо, являются должником по исполнительному документу, влекут отказ в государственной регистрации и перерегистрации юридического лица.».
8. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; 1998 г., № 17-18, ст. 225; № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233, 247; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 13-14, ст. 174; № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; № 23, ст. 309; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 12, ст.. 82; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154, 155; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г, № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2008 г, № 15-16, ст. 61; 2009 г., № 8, ст. 44; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 25; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 15, ст. 97):
подпункт 11-1) пункта 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:

7. «Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы» 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 35-құжат; № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 1, 180-құжат; № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63, 64-құжаттар; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 1-құжат; № 8, 52-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 18, 157-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж. № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2009 ж., № 24, 122, 125-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат):
11-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Заңды тұлғаны құрудың және қайта ұйымдастырудың Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртібін бұзу, құрылтай құжаттарының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес келмеуі, табыстау актісін немесе бөлу балансын ұсынбау не оларда қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқықтық мирасқорлығы туралы ережелердің болмауы не бір айлық есептік көрсеткіштен артық салық берешегінің болуы, егер құрылтайшысы әрекетсіз заңды тұлға болып табылса және (немесе) егер заңды тұлғаның құрылтайшысы және (немесе) басшысы әрекетсіз заңды тұлғалардың құрылтайшысы және (немесе) басшысы болып табылса және (немесе) әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген және (немесе) хабар-ошарсыз кетті деп танылса және (немесе) қайтыс болды және (немесе) қылмыс жасағаны үшін Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 192, 216, 217-баптары бойынша сотталса және (немесе) жеке басын куәландыратын жоғалған бөтен құжаттар ұсынылса, сондай-ақ егер құрылтайшы (жеке тұлға және (немесе) заңды тұлға), заңды тұлғаның басшысы, заңды тұлға құрған заңды тұлғаның құрылтайшысы және (немесе) басшысы атқарушылық құжат бойынша борышкер болып табылса, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеуден және қайта тіркеуден бас тартуға әкеп соғады.».
8. «Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 17-18, 225-құжат; № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233, 247-құжаттар; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 13-14, 174-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 12, 82-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154, 155-құжаттар; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 15-16, 61-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 25-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат):
10-баптың 1-тармағының 11-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«11-1) оказывать содействие судебным исполнителям в принудительном исполнении исполнительных документов в порядке, предусмотренном законодательством.».
9. В Закон Республики Казахстан от 29 июня 1998 года «О платежах и переводах денег» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 11-12, ст. 177; № 24, ст. 445; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2003 г., № 4, ст. 25; № 10, ст. 49, 51; № 15, ст. 138; 2004 г., № 23, ст. 140; 2005 г., № 14, ст. 55; 2006 г., № 11, ст. 55; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 13, ст. 116; 2012 г., № 2, ст. 14; № 13, ст. 91):
статью 15 изложить в следующей редакции:
«Статья 15. Документы, используемые при предъявлении
инкассового распоряжения
Инкассовое распоряжение для изъятия денег без согласия отправителя денег предъявляется на основании исполнительных документов.».
10. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 5, ст. 43; № 24, ст. 196; 2012 г., № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91):
1)в статье 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) исполнительное производство - принудительное исполнение исполнительных документов со взысканием с должника исполнительной санкции, пени и расходов по исполнительному производству;»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) полное принудительное исполнение - исполнение исполнительного документа в полном объеме в период нахождения его в производстве судебного исполнителя;»;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) постановление судебного исполнителя - процессуальный документ, в котором фиксируется процессуальное действие, совершаемое судебным исполнителем в процессе принудительного исполнительного производства;»
2) статью 6 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Исполнение судебных актов за счет государственной казны по возмещению вреда, причиненного в результате незаконного осуждения, незаконного привлечения к уголовной ответственности, незаконного применения в качестве меры пресечения заключения под стражу, домашнего ареста, подписки о невыезде, незаконного наложения административного взыскания в виде ареста или исправительных работ, незаконного помещения в психиатрическое или другое лечебное учреждение, осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.»;
3) пункт 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«2. В случаях, предусмотренных законом, исполнение исполнительных документов осуществляется при содействии сотрудников правоохранительных и иных государственных органов.»;

«11-1) сот орындаушыларына заңнамада көзделген тәртіппен атқарушылық құжаттарды мәжбүрлеп орындатуға жәрдем көрсету.».
9. «Ақша төлемі және аударымы туралы» 1998 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 11-12, 177-құжат; № 24, 445-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 10, 49, 51-құжаттар; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 28-құжат, 2011 ж., № 13, 116-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат):
15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«15-бап. Инкассалық өкім ұсынылған кезде пайдаланылатын
құжаттар
Ақша жөнелтушінің келісімінсіз ақшаны алып қоюға инкассалық өкім атқарушылық құжаттардың негізінде ұсынылады.».
10. «Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) атқарушылық іс жүргізу - борышкерден атқарушылық санкциясын, атқарушылық іс жүргізу бойынша өсімпұлды және шығыстарды өндіріп ала отырып, атқарушылық құжаттарды мәжбүрлеп орындату;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) толық мәжбүрлеп орындау - атқарушылық құжат сот орындаушысының іс жүргізуінде болған кезеңде оны толық көлемде орындау;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) сот орындаушысының қаулысы - мәжбүрлеп атқарушылық іс жүргізу процесінде сот орындаушысы жасайтын іс жүргізу әрекеті тіркелетін іс жүргізу құжаты;»;
2) 6-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Заңсыз соттау, қылмыстық жауапкершілікке заңсыз тарту, бұлтартпау шарасы ретінде заңсыз қамауға алуды, үйде қамауда ұстауды, ешқайда кетпеу туралы қолхат беруді заңсыз қолдану, қамауға алу немесе түзеу жұмыстары түрінде әкімшілік жазаға заңсыз тарту, психиатриялық немесе басқа емдеу мекемесіне заңсыз орналастыру нәтижесінде келтірілген зиянды өтеу бойынша сот актілерін мемлекеттік қазына есебінен орындау Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
3) 7-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Заңда көзделген жағдайларда атқарушылық құжаттарды орындау құқық қорғау органдары және өзге мемлекеттік органдар қызметкерлерінің жәрдемдесуімен жүзеге асырылады.»;

4) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
«Статья 7-1. Обязательность требований судебного
исполнителя
1. Законные требования судебного исполнителя обязательны для всех государственных органов, органов местного самоуправления, граждан и организаций и подлежат неукоснительному выполнению на всей территории Республики Казахстан.
2. В случае невыполнения законных требований судебного исполнителя, он применяет меры, предусмотренные настоящим законом.
3. Невыполнение законных требований судебного исполнителя, а также воспрепятствование осуществлению судебным исполнителем функций по исполнению судебных актов, актов других органов и должностных лиц влекут ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.»;
5) пункт 1 статьи 9 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
«7-1) постановление частного судебного исполнителя об утверждении сумм для оплаты совершенных им исполнительных действий;»;
6) статью 11 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Исполнительные документы могут быть предъявлены к принудительному исполнению не ранее 15 календарных дней после вступления в законную силу, за исключением документов, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1 настоящей статьи.»;
7) подпункт 4) статьи 14 изложить в следующей редакции:
«4) иные лица, содействующие исполнению требований, содержащихся в исполнительном документе (в том числе сотрудники органов внутренних дел и иных государственных органов, переводчик, понятые, специалист, лицо, которому судебным исполнителем передано под охрану или на хранение арестованное имущество).»;
8) часть вторую пункта 2 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«Должник обязан письменно сообщать судебному исполнителю в течение трех рабочих дней об изменении места работы, местожительства в период исполнительного производства, а также появлении новых источников доходов и имущества с момента возникновения указанных обстоятельств.»;
9) статью 17 изложить в следующей редакции:
«Статья 17. Правопреемство в исполнительном производстве
1. В случае выбытия должника (смерть гражданина, реорганизация юридического лица, перевод долга), государственный судебный исполнитель по исполнительным документам о взыскании в доход государства, частный судебный исполнитель направляют представление в суд, вынесший решение, с предложением о вынесении определения о замене должника на его правопреемника. Представление направляется в течение трех рабочих дней с момента, когда судебному исполнителю стало известно о правопреемстве должника. Для правопреемника все действия, совершенные до его вступления в исполнительное производство, обязательны в той мере, в какой они были бы обязательны для должника.

4) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
«7-1-бап. Сот орындаушысы талаптарының міндеттілігі
1. Сот орындаушысының заңды талаптары барлық мемлекеттік органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары, азаматтар мен ұйымдар үшін міндетті және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында мүлтіксіз орындалуға тиіс.
2. Сот орындаушысының заңды талаптары орындалмаған жағдайда ол осы Заңда көзделген шараларды қолданады.
3. Сот орындаушысының заңды талаптарын орындамау, сондай-ақ сот орындаушысының сот актілерін, басқа органдар мен лауазымды адамдардың актілерін орындау жөніндегі функцияларын жүзеге асыруына кедергі келтіру Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікке әкеп соқтырады.»;
5) 9-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) жеке сот орындаушысының өзі жасаған атқарушылық әрекетінің төлемі үшін сомаларды бекіту туралы қаулысы;»;
6) 11-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген құжаттарды қоспағанда, атқарушылық құжаттар заңды күшіне енгеннен кейін күнтізбелік 15 күннен соң мәжбүрлеп орындатуға берілуі мүмкін.»;
7) 14-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) атқарушылық құжатта қамтылған талаптарды орындауға жәрдемдесетін өзге адамдар (оның ішінде ішкі істер органдарының және өзге де мемлекеттік органдардың қызметкерлері, аудармашы, куәгерлер, маман, сот орындаушысы тыйым салынған мүлікті күзетуге немесе сақтауға берген адам) атқарушылық іс жүргізуге қатысушылар болып танылады.»;
8) 16-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Борышкер атқарушылық іс жүргізу кезеңінде жұмыс орнының, тұратын жерінің өзгергені, сондай-ақ жаңа кіріс көздерінің және мүлкінің пайда болғаны туралы көрсетілген мән-жайлар туындаған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде сот орындаушысына жазбаша хабарлауға міндетті.»;
9) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«17-бап. Атқарушылық іс жүргізудегі құқықтық мирасқорлық
1. Борышкер қатардан шыққан (азамат қайтыс болған, заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, борыш ауысқан) жағдайда мемлекет кірісіне өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша мемлекеттік сот орындаушысы, жеке сот орындаушысы шешім шығарған сотқа борышкерді оның құқықтық мирасқорымен алмастыру туралы ұйғарым шығару туралы ұсыныс жібереді. Ұсыныс сот орындаушысына борышкердің құқықтық мирасқорлығы туралы мәлім болған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде жіберіледі. Құқықтық мирасқор үшін ол атқарушылық іс жүргізуге кіріскенге дейін жасалған барлық іс-қимыл борышкер үшін қалай міндетті болса, сондай дәрежеде міндетті болады.

2. Во всех иных случаях правопреемство устанавливается по заявлению взыскателя.»;
10) пункт 2 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«2. Судьи, прокуроры, сотрудники правоохранительных органов, депутаты представительных органов, работники уполномоченного органа и его территориальных подразделений, аппарата Верховного Суда Республики Казахстан, а также их близкие родственники, супруг (супруга), не могут быть представителями в исполнительном производстве, кроме случаев участия их в исполнительном производстве в качестве уполномоченных соответствующих организаций или законных представителей. Лицо не может быть представителем, если по данному делу оказывает или ранее оказывало юридическую помощь лицам, интересы которых противоречат интересам представляемого, а также если оно является супругом (супругой) или близким родственником судебного исполнителя.»;
11) статью 26 изложить в следующей редакции:
«Статья 26. Взаимодействие судебных исполнителей с
органами внутренних дел
1. Органы внутренних дел в пределах предоставленных им законом полномочий оказывают содействие судебным исполнителям в ходе исполнительного производства при возникновении угрозы жизни или здоровью судебного исполнителя, а также привлекаются для обеспечения правопорядка на месте совершения исполнительных действий.»;
12) пункт 1 статьи 28 дополнить частью второй следующего содержания:
«В случае, если организация (юридическое лицо) бездействует и (или) отсутствуют работники аппарата органа управления, повестка или извещение организации (юридическому лицу) вручаются непосредственно первому руководителю или лицу, временно исполняющему обязанности первого руководителя. При их отсутствии повестка или извещение вручаются главному бухгалтеру (бухгалтеру). При отсутствии органа управления юридического лица повестка или извещение вручаются одному из учредителей юридического лица.»;
13) статью 29 изложить в следующей редакции:
«Статья 29. Перемена адреса во время ведения
исполнительного производства
Стороны исполнительного производства обязаны в течение трех рабочих дней письменно сообщить судебному исполнителю о перемене своего адреса во время ведения исполнительного производства. При отсутствии такого сообщения повестка или извещение посылаются по последнему известному судебному исполнителю адресу и считаются доставленными и при условии, если адресат по этому адресу более не проживает или не находится.»;
14) в статье 30:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
l. При отказе адресата, а также лиц, указанных в статье 28 настоящего Закона принять повестку или извещение лицо, доставляющее их, делает в них соответствующую отметку, после чего повестка или извещение возвращаются в территориальный орган (отдел территориального органа) или контору частного судебного исполнителя.»;

2. Өзге жағдайлардың бәрінде құқықтық мирасқорлық өндіріп алушының өтініші бойынша белгіленеді.»;
10) 20-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Судьялар, прокурорлар, құқық қорғау органдарының қызметкерлері, өкілді органдардың депутаттары, уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының қызметкерлері, сондай-ақ олардың жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) атқарушылық іс жүргізуге тиісті ұйымдардың уәкілдері немесе заңды өкілдері ретінде қатысқан жағдайлардан басқа, олар атқарушылық іс жүргізуде өкіл бола алмайды. Егер мүдделері өкілдік берушінің мүдделеріне қайшы келетін адамдарға осы іс бойынша заң көмегін көрсетіп жатса немесе бұрын көрсеткен болса, сондай-ақ егер ол сот орындаушысының жұбайы (зайыбы) немесе жақын туысы болып табылса, ол адам өкіл бола алмайды.»;
11) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«26-бап. Сот орындаушыларының ішкі істер органдарымен
өзара іс-қимыл жасауы
1. Атқарушылық іс жүргізу барысында сот орындаушысының өміріне немесе денсаулығына қауіп төнген жағдайда, ішкі істер органдары өздеріне заңмен берілген өкілеттіктер шегінде сот орындаушыларына жәрдем көрсетеді, сондай-ақ атқарушылық әрекет жасалатын орындарда құқықтық тәртіпті қамтамасыз етуге тартылады.»;
12) 28-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер ұйым (заңды тұлға) әрекет етпеген және (немесе) басқару органы аппаратының қызметкерлері болмаған жағдайда, ұйымның (заңды тұлғаның) шақыру қағазы немесе хабарламасы тікелей бірінші басшыға немесе бірінші басшының міндетін уақытша атқарушы адамға тапсырылады. Олар болмаған кезде шақыру қағазы немесе хабарлама бас бухгалтерге (бухгалтерге) тапсырылады. Заңды тұлғаның басқару органы болмаған кезде, шақыру қағазы немесе хабарлама заңды тұлға құрылтайшыларының біріне тапсырылады.»;
13) 29-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«29-бап. Атқарушылық іс жүргізу кезінде мекенжайдың өзгеруі
Атқарушылық іс жүргізудің тараптары атқарушылық іс жүргізу кезінде өз мекенжайының өзгергені туралы сот орындаушысына үш жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлауға міндетті. Мұндай хабарлау болмаған кезде шақыру қағазы немесе хабарлама сот орындаушысына белгілі соңғы мекенжайға жіберіледі және егер адресат бұл мекенжай бойынша енді тұрмайтын немесе болмайтын жағдайда да жеткізілді деп есептеледі.»;
14) 30-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Адресат, сондай-ақ осы Заңның 28-бабында көрсетілген адамдар шақыру қағазын немесе хабарламаны қабылдаудан бас тартқан кезде оларды жеткізуші адам оларға тиісті белгі қояды, одан кейін шақыру қағазы немесе хабарлама аумақтық органға (аумақтық органның бөліміне) немесе жеке сот орындаушысының кеңсесіне қайтарылады.»;

подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«3) повестка или извещение вручены кому-либо из проживающих совместно с ним совершеннолетних близких родственников либо отказ последних от получения повестки или извещения.»;
15) статью 31 изложить в следующей редакции:
«Статья 31. Основания применения мер принудительного
исполнения
Основанием для применения мер принудительного исполнения является исполнительный документ, принятый судебным исполнителем к своему производству.»;
16) в статье 32:
пункт 2 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) запрещение органам юридического лица принимать решения, а равно приостановление действия принятых решений по отчуждению движимого и недвижимого имущества, имущественных и неимущественных прав, акций и долей в уставном капитале и имущества юридического лица;»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Приостановление, отсрочка или рассрочка исполнительного производства не влекут отмены ранее установленных мер по обеспечению исполнения исполнительных документов.»;
17) в статье 33:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. При неисполнении должником в установленный срок без уважительных причин требований, содержащихся в исполнительном документе, судебный исполнитель выносит постановление о временном ограничении на выезд должника из Республики Казахстан.
Постановление судебного исполнителя о временном ограничении на выезд должника из Республики Казахстан подлежит санкционированию судом в порядке, установленном гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.»;
пункт 3 исключить;
18) статью 35 изложить в следующей редакции:
«Статья 35. Предоставление должником информации о
своем имущественном положении
1. Должник обязан по требованию судебного исполнителя представить ему информацию об имеющемся у него имуществе, а также сообщить сведения об источниках доходов. Форма представления информации утверждается уполномоченным органом.
2. В предоставляемой информации должник обязан также указать основания всех причитающихся ему имущественных требований.
3. Отказ от представления сведений, указанных в настоящей статье, либо представление заведомо ложных сведений являются неисполнением исполнительного документа.»;
19) часть вторую пункта 1 статьи 36 изложить в следующей редакции:
«Сведения для включения в реестр должников направляются судебными исполнителями в течение трех рабочих дней после возбуждения исполнительного производства.»;
20) пункты 3 и 4 статьи 37 изложить в следующей редакции:
«3. Судебный исполнитель возбуждает исполнительное производство без заявления взыскателя в случаях, когда суд, другой орган (должностное лицо) направляют исполнительный документ судебному исполнителю. Частному судебному исполнителю исполнительные документы, по которым взыскателем является государство, направляются заинтересованными государственными органами.»;

2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) шақыру қағазы немесе хабарлама онымен бірге тұратын кәмелетке толған жақын туыстарының біріне тапсырылса не соңғылары шақыру қағазын немесе хабарламаны алудан бас тартса, хабарланды деп есептеледі.»;
15) 31-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«31-бап. Мәжбүрлеп орындату шараларын қолдану негіздері
Сот орындаушысы өзінің іс жүргізуіне қабылдаған атқарушылық құжат мәжбүрлеп орындату шараларын қолдану үшін негіз болып табылады.»;
16) 32-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) заңды тұлға органдарына шешімдер қабылдауға тыйым салу, сол сияқты заңды тұлғаның жылжымалы және жылжымайтын мүлкін, мүліктік және мүліктік емес құқықтарын, акциялар мен жарғылық капиталдағы үлестерін және заңды тұлғаның мүлкін иеліктен айыру бойынша қабылданған шешімдердің қолданылуын тоқтата тұру;»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Атқарушылық іс жүргізуді тоқтата тұру, мерзімін жылжыту немесе ұзарту атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету жөнінде бұрын белгіленген шаралардың күшін жоюға әкеп соқпайды.»;
17) 33-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Борышкер атқарушылық құжатта қамтылған талаптарды дәлелсіз себептермен белгіленген мерзімде орындамаған кезде сот орындаушысы борышкердің Қазақстан Республикасынан шығуына уақытша шек қою туралы қаулы шығарады.
Борышкердің Қазақстан Республикасынан шығуына уақытша шек қою туралы сот орындаушысының қаулысын сот Қазақстан Республикасының азаматтық іс жүргізу заңнамасында белгіленген тәртіппен санкциялауға тиіс.»;
3-тармақ алып тасталсын;
18) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«35-бап. Борышкердің өзінің мүліктік жағдайы туралы
ақпарат беруі
1. Борышкер сот орындаушысының талабы бойынша оған өзінде бар мүлік туралы ақпарат беруге, сондай-ақ табыс көздері туралы мәліметтерді хабарлауға міндетті. Ақпарат беру нысанын уәкілетті орган бекітеді.
2. Берілетін ақпаратта борышкер өзіне тиесілі барлық мүліктік талаптардың негіздерін де көрсетуге міндетті.
3. Осы бапта көрсетілген мәліметтерді беруден бас тарту не көрінеу жалған мәліметтер беру атқарушылық құжатты орындамау болып табылады.»;
19) 36-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Борышкерлер тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді сот орындаушылары атқарушылық іс жүргізу қозғалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жібереді.»;
20) 37-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Сот, басқа орган (лауазымды адам) атқарушылық құжатты сот орындаушысына жіберген жағдайларда сот орындаушысы атқарушылық іс жүргізуді өндіріп алушының өтінішінсіз қозғайды. Жеке сот орындаушысына өндіріп алушысы мемлекет болып табылатын атқарушылық құжаттарды мүдделі мемлекеттік органдар жібереді.

4. Судебный исполнитель после поступления к нему исполнительного документа, соответствующего установленным законом требованиям, не позднее трех рабочих дней возбуждает исполнительное производство, о чем выносит постановление.
Судебный исполнитель одновременно с возбуждением исполнительного производства принимает меры обеспечения исполнения исполнительных документов, предусмотренные настоящим Законом.»;
21) в статье 38:
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
«1. Судебный исполнитель в течение трех рабочих дней со дня поступления к нему исполнительного документа выносит постановление об отказе в возбуждении исполнительного производства, если:»;
дополнить подпунктами 6-1), 6-2) следующего содержания:
«6-1) к исполнительному документу не приложена копия судебного акта с отметкой о вступлении в законную силу, подписью судьи и печатью суда;
6-2) непредставление уполномоченными органами сведений и документов, предусмотренных статьей 709-1 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;»;
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«3. Устранение обстоятельств, предусмотренных подпунктами 1)-4), 6)-7) пункта 1 настоящей статьи, не препятствует повторному направлению (предъявлению) исполнительного документа судебному исполнителю в порядке, установленном настоящим Законом.»;
22) пункт 4 статьи 39 изложить в следующей редакции:
«4. В срок исполнительного производства не включается время, в течение которого исполнение исполнительных документов было приостановлено, отсрочено либо рассрочено по основаниям, предусмотренным настоящим Законом.»;
23) статью 40 изложить в следующей редакции:
«Статья 40. Отсрочка, рассрочка, изменение способа и
порядка исполнения, индексация
присужденных сумм
При наличии обстоятельств, делающих совершение исполнительных действий затруднительным или невозможным, взыскатель или должник либо судебный исполнитель вправе поставить перед судом, рассмотревшим дело, или перед судом по месту исполнения вопрос об изменении способа и порядка исполнения.
Вопрос об отсрочке или рассрочке исполнения, а также индексации присужденных сумм решается судом по заявлению сторон исполнительного производства.»;
24) статью 41 исключить;
25) в части первой статьи 42:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) реорганизации юридического лица, являющегося должником, или принятии в установленном законодательством порядке решения о возбуждении производства о несостоятельности (банкротстве), принятии решения собственником юридического лица или уполномоченным собственником органа, индивидуальным предпринимателем о ликвидации, принятии решения судом о принудительной ликвидации, принятии решения судом в отношении должника процедуры внешнего наблюдения;»;
подпункт 4) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) вынесения постановления судом о приостановлении исполнения решения, на основании которого выдан исполнительный документ, а также предоставления судом отсрочки, рассрочки исполнения на определенный срок;»;

4. Сот орындаушысы заңда белгіленген талаптарға сәйкес келетін атқарушылық құжат өзіне келіп түскеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей атқарушылық іс жүргізуді қозғайды, бұл туралы қаулы шығарады.
Сот орындаушысы атқарушылық іс жүргізуді қозғаумен бір мезгілде осы Заңда көзделген атқарушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз ету шараларын қабылдайды.»;
21) 38-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Сот орындаушысы өзіне атқарушылық құжат түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде, егер:»;
мынадай мазмұндағы 6-1), 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-1) атқарушылық құжатқа заңды күшіне енгені туралы белгісі, судьяның қолы және соттың мөрі бар сот актісінің көшірмесі қоса берілмесе;
6-2) уәкілетті органдардың Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасы кодексінің 709-1-бабында көзделген мәліметтер мен құжаттарды ұсынбаса;»;
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы баптың 1-тармағының 1) - 4), 6) - 9) тармақшаларында көзделген мән-жайларды жою атқарушылық құжатты сот орындаушысына осы Заңда белгіленген тәртіппен қайта жіберуге (ұсынуға) кедергі болмайды.»;
22) 39-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы Заңда көзделген негіздер бойынша атқарушылық құжаттарды орындау тоқтатыла тұрған, мерзімі жылжытылған не ұзартылған уақыт атқарушылық іс жүргізу мерзіміне кірмейді.»;
23) 40-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«40-бап. Орындау мерзімін жылжыту, ұзарту, тәсілі мен тәртібін
өзгерту, берілген сомаларды индекстеу
Атқарушылық әрекет жасауды қиындататын немесе оның мүмкіндігін жоққа шығаратын мән-жайлар болған кезде өндіріп алушы немесе борышкер не сот орындаушысы істі қараған сот алдына немесе орындалатын жердегі сот алдына орындау тәсілі мен тәртібін өзгерту туралы мәселе қоюға құқылы.
Орындау мерзімін жылжыту немесе ұзарту туралы, сондай-ақ берілген сомаларды индекстеу туралы мәселені атқарушылық іс жүргізу тараптарының өтініші бойынша сот шешеді.»;
24) 41-бап алып тасталсын;
25) 42-баптың бірінші бөлігінде:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) борышкер болып табылатын заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе заңнамада белгіленген тәртіппен дәрменсіздік (банкроттық) туралы іс жүргізуді қозғау туралы шешім қабылданған, заңды тұлғаның меншік иесі немесе меншік иесі уәкілеттік берген орган, дара кәсіпкер тарату туралы шешім қабылдаған, сот мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылдаған, борышкерге қатысты сот сыртқы бақылау рәсіміне шешім қабылдаған;»;
4) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) атқарушылық құжатты беруге негіз болған шешімнің орындалуын тоқтата тұру туралы сот қаулы шығарған, сондай-ақ сот орындалуын белгілі бір мерзімге жылжытқан, ұзартқан;»;

дополнить подпунктами 11-1), 11-2). следующего содержания:
«11-1) временного отсутствия должника на срок более одного месяца (нахождения должника в лечебном учреждении, служебной командировке, вне пределов населенного пункта, в том числе в связи с прохождением срочной воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан), при условии, что исполнительное производство не может осуществляться без его участия;
11-2) невнесения взыскателем на текущий счет суммы, необходимой для осуществления исполнительных действий, к сроку, назначенному судебным исполнителем;»;
подпункт 12) исключить;
26) статью 43 исключить;
27) пункт 1 статьи 45 изложить в следующей редакции:
«1. При неизвестности места пребывания должника судебный исполнитель обязан обратиться в суд по месту исполнения исполнительного документа с представлением об объявлении розыска должника через органы внутренних дел или финансовой полиции. При объявлении розыска должника и отсутствии за ним имущества, на которое можно обратить взыскание, оригинал исполнительного документа возвращается взыскателю, который вправе предъявить его к принудительному исполнению при установлении местонахождения должника или выявлении его имущества.»;
28) в статье 47:
в пункте 1:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) завершена ликвидация юридического ң лица, индивидуального предпринимателя, являвшегося взыскателем или должником, при отсутствии правопреемника, либо исполнительный документ направлен для исполнения конкурсному управляющему, реабилитационному управляющему или в ликвидационную комиссию юридического лица, являющегося должником;»;
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
«8-1) если в ходе исполнения исполнительного документа о конфискации имущества у должника отсутствует имущество, в том числе деньги, ценные бумаги или доходы, и принятые судебным исполнителем все предусмотренные законом меры по выявлению его имущества или доходов оказались безрезультатными;»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. В случаях прекращения исполнительного производства судебный исполнитель в течение суток выносит об этом постановление. Исполнительный документ либо его копия с соответствующей отметкой направляется государственным судебным исполнителем в суд или другой орган, выдавший документ, а частным судебным исполнителем - взыскателю. Одновременно подлежат отмене меры обеспечения исполнения. По исполнительным документам, прекращенным на основании подпункта 7) пункта 1 настоящей статьи, после исполнения которых подлежит взысканию исполнительская санкция, расходы по исполнению, пени и сумма оплаты деятельности частного судебного исполнителя, меры обеспечения исполнения подлежат отмене только после их взыскания. Прекращенное исполнительное производство не может быть начато вновь, за исключением случаев восстановления судом срока предъявления исполнительного документа к исполнению либо признания действий судебного исполнителя по исполнению исполнительного документа, производство по которому прекращено, незаконными.»;

мынадай мазмұндағы 11-1), 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«11-1) атқарушылық іс жүргізуді борышкердің қатысуынсыз жүзеге асыру мүмкін болмайтын жағдайда, ол бір айдан астам мерзімде уақытша болмаған (борышкер емдеу мекемесінде, қызметтік іссапарда, елді мекеннен тысқары жерде, оның ішінде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында мерзімді әскери қызмет өткеруіне байланысты жүрген);
11-2) өндіріп алушы атқарушылық әрекетті жүзеге асыру үшін қажетті соманы ағымдағы шотқа сот орындаушысы белгілеген мерзімде енгізбеген;»;
12) тармақша алып тасталсын;
26) 43-бап алып тасталсын;
27) 45-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Борышкердің жүрген жері белгісіз болған кезде сот орындаушысы ішкі істер немесе қаржы полициясы органдары арқылы борышкерге іздеу салуды жариялау туралы ұсыныспен атқарушылық құжат орындалатын жердегі сотқа жүгінуге міндетті. Борышкерге іздеу салу жарияланған және оның өндіріп алуды қолдануға болатын мүлкі болмаған кезде атқарушылық құжаттың түпнұсқасы өндіріп алушыға қайтарылады, ол оны борышкердің жүрген жері белгілі болған немесе оның мүлкі анықталған кезде мәжбүрлеп орындатуға ұсынуға құқылы.»;
28) 47-бапта:
1-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) құқықтық мирасқоры болмаған кезде өндіріп алушы немесе борышкер болып табылған заңды тұлғаны, дара кәсіпкерді тарату аяқталса не атқарушылық құжат борышкер болып табылатын заңды тұлғаның конкурстық басқарушысына, оңалтуды басқарушысына немесе тарату комиссиясына орындау үшін жіберілсе;»;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) егер мүлікті тәркілеу туралы атқарушылық құжатты орындау барысында борышкердің мүлкі, оның ішінде ақшасы, бағалы қағаздары немесе кірісі жоқ болса және оның мүлкін немесе кірісін анықтау бойынша сот орындаушысы қабылдаған, заңда көзделген шаралардың бәрі нәтиже бермесе;»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Атқарушылық іс жүргізу тоқтатылған жағдайларда бұл туралы сот орындаушысы бір тәуліктің ішінде қаулы шығарады. Атқарушылық құжатты не оның тиісті белгісі бар көшірмесін мемлекеттік сот орындаушысы сотқа немесе құжатты берген басқа органға, ал жеке сот орындаушысы - өндіріп алушыға жібереді. Сонымен бір мезгілде орындауды қамтамасыз ету шараларының күші жойылуға тиіс. Осы баптың 1-тармағының 7) тармақшасы негізінде тоқтатылған, орындалғаннан кейін атқарушылық санкциясы, орындау жөніндегі шығыстар, өсімпұл мен жеке сот орындаушысының қызметіне төлем сомасы өндіріп алынуға тиіс атқарушылық құжаттар бойынша орындауды қамтамасыз ету шараларының күші олар өндіріліп алынғаннан кейін ғана жойылуға тиіс. Атқарушылық құжатты орындауға ұсыну мерзімін сот қалпына келтірген не сот орындаушысының іс жүргізу тоқтатылған атқарушылық құжатты орындау жөніндегі іс-қимылы заңсыз деп танылған жағдайларды қоспағанда, тоқтатылған атқарушылық іс жүргізуді қайта бастауға болмайды.»;

29) в статье 48:
в пункте 1:
подпункт 1) исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) если у должника отсутствуют имущество, в том числе деньги, ценные бумаги или доходы, на которые может быть обращено взыскание, и принятые судебным исполнителем все предусмотренные законом меры по выявлению его имущества или доходов оказались безрезультатными, за исключением исполнительного документа о конфискации имущества;»;
дополнить подпунктами 7-1), 7-2) следующего содержания:
«7-1) в случае выбытия должника (смерть гражданина, реорганизация юридического лица, перевод долга) на момент исполнения исполнительного документа, судебный исполнитель возвращает исполнительный документ без исполнения взыскателю с разъяснением о праве обращения в суд с требованием об установлении правопреемника и замене должника, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом;
7-2) при направлении на удержание алиментных платежей из заработной платы или иных доходов должника;»;
30) часть вторую пункта 1 статьи 50 исключить;,
31) статью 51 изложить в следующей редакции:
«Статья 51. Разъяснение исполнительного документа,
подлежащего исполнению
В случае неясности исполнительного документа или порядка его исполнения, судебный исполнитель, получивший его для исполнения, а также взыскатель или должник вправе обратиться в суд или орган, выдавший исполнительный документ, за разъяснением решения или иного акта, на основании которых выдан исполнительный документ.»;
32) в статье 52:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Исполнительный документ предъявляется по месту регистрации физического лица-должника либо по месту его постоянного проживания, либо по месту его работы с осуществлением исполнительных действий по месту предъявления, а также по месту нахождения его имущества.
Если должником является юридическое лицо, то исполнительный документ предъявляется по месту регистрации либо фактического нахождения его органа (учредителя) с осуществлением исполнительных действий по месту предъявления, а также нахождения его имущества.
На месте совершения исполнительных действий судебный исполнитель использует аудио-, фото-, видеофиксацию, о чем делается отметка в процессуальном документе с последующим приобщением полученного материала к исполнительному производству.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Если в процессе исполнения исполнительного производства выяснится, что должник не находится по адресу, по которому был предъявлен исполнительный документ, а находится на территории другой административно-территориальной единицы, государственный судебный исполнитель немедленно выносит об этом постановление и не позднее трех рабочих дней с момента его вынесения направляет исполнительный документ и копии всех материалов исполнительного производства государственному судебному исполнителю по новому месту жительства или фактического проживания должника, новому месту его работы, новому месту расположения должника - юридического лица, о чем извещает взыскателя. Копия исполнительного документа остается в исполнительном производстве.»;

29) 48-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) мүлкін тәркілеу туралы атқарушылық құжатты қоспағанда, егер борышкердің өндіріп алуды қолдануға болатын мүлкі, оның ішінде ақшасы, бағалы қағаздары немесе кірісі жоқ болса және оның мүлкін немесе кірісін анықтау бойынша сот орындаушысы қабылдаған, заңда көзделген шаралардың бәрі нәтиже бермесе;»;
мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, атқарушылық құжатты орындау кезінде борышкер қатардан шыққан (азамат қайтыс болған, заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, борыш ауысқан) жағдайда сот орындаушысы өндіріп алушыға құқықтық мирасқорды белгілеу және борышкерді алмастыру туралы талаппен сотқа жүгіну құқығы туралы түсіндіре отырып, атқарушылық құжатты орындамай қайтарады;
7-2) алименттік төлемдерді борышкердің жалақысынан немесе өзге кірісінен ұстауға жіберілген кезде;»;
30) 50-баптың 1-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
31) 51-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«51-бап. Орындалуға тиісті атқарушылық құжатты түсіндіру
Атқарушылық  құжат немесе оны орындау тәртібі түсініксіз болған жағдайда оны орындау үшін алған сот орындаушысы, сондай-ақ өндіріп алушы немесе борышкер атқарушылық құжатты беруге негіз болған шешімді немесе өзге де актіні түсіндіру үшін сотқа немесе атқарушылық құжатты берген органға жүгінуге құқылы.»;
32) 52-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Атқарушылық құжат ұсынылған жері бойынша, сондай-ақ борышкер-жеке тұлғаның мүлкі тұрған жер бойынша атқарушылық әрекет жүзеге асырыла отырып, оның тіркелген жері бойынша не оның тұрғылықты жері бойынша не оның жұмыс орны бойынша ұсынылады.
Егер борышкер заңды тұлға болып табылса, онда атқарушылық құжат ұсынылған, сондай-ақ оның мүлкі тұрған жер бойынша атқарушылық әрекет жүзеге асырыла отырып, тіркелген жері не оның органының (құрылтайшысының) нақты орналасқан жері бойынша ұсынылады.
Атқарушылық әрекет жасалған жерде сот орындаушысы дыбыс-, фото-, бейне тіркеуді пайдаланады, ол туралы іс жүргізу құжатында* белгі жасала отырып, алынған материал кейін атқарушылық іс жүргізуге тігіліп қойылады.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Егер атқарушылық іс жүргізуді орындау процесінде борышкердің атқарушылық құжат ұсынылған мекенжай бойынша емес, басқа әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында екені анықталса, мемлекеттік сот орындаушысы дереу бұл туралы қаулы шығарады және ол шығарылғаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей атқарушылық құжат пен атқарушылық іс жүргізудің бүкіл материалдарының көшірмелерін борышкердің жаңа тұрғылықты жері немесе нақты тұратын жері, оның жаңа жұмыс орны, борышкер-заңды тұлғаның жаңа орналасқан жері бойынша мемлекеттік сот орындаушысына жіберіп, бұл туралы өндіріп алушыға хабарлайды. Атқарушылық құжаттың көшірмесі атқарушылық іс жүргізуде қалады.»;

33) пункт 1 статьи 54 изложить в следующей редакции:
«1. Судебный исполнитель, помощник частного судебного исполнителя, переводчик, специалист не могут участвовать в исполнительном производстве и подлежат отводу, если они лично, прямо или косвенно заинтересованы в исходе исполнительного производства или имеются иные обстоятельства, в частности, родственные отношения со сторонами, их представителями, вызывающие сомнения в их беспристрастности.»;
34) пункт 4 статьи 55 изложить в следующей редакции:
«4. При отсутствии у должника денежных сумм, достаточных для погашения задолженности, взыскание обращается на другое принадлежащее должнику имущество. Судебный исполнитель с письменного согласия взыскателя или взыскателей одной очереди и должника, предварительно оценив его, вправе передать имущество в натуре без реализации.»;
35) пункт 2 статьи 57 изложить в следующей редакции:
«2. При недостаточности у должника имущества, не находящегося в залоге, для удовлетворения требований взыскателей, не имеющих права залога на имущество должника, взыскание на заложенное имущество, за исключением имущества, являющегося обеспечением по обеспеченным облигациям, и недвижимости, являющейся обеспечением по обязательству ипотечного жилищного займа, может быть обращено в интересах не являющихся залогодержателями взыскателей, требования которых имеют преимущество перед требованием залогодержателя, на основании определения суда. Определение суда об обращении взыскания на заложенное имущество выносится по обращению судебного исполнителя в судебном заседании с извещением залогодержателя, взыскателя и должника о времени и месте судебного заседания. Реализация имущества осуществляется по правилам реализации заложенного имущества. В этом случае требования удовлетворяются из стоимости реализованного имущества в порядке очередности, установленной статьями 110 - 112 настоящего Закона.»;
36) в статье 62:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Судебный исполнитель в целях обеспечения исполнения исполнительного документа вправе наложить арест на имущество должника, в том числе в случаях, предусмотренных законом, с санкции суда. При этом судебный исполнитель вправе не применять правила очередности обращения взыскания на имущество должника.»;
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
«В постановлении судебного исполнителя о наложении ареста на деньги и другое имущество, находящиеся в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, указывается сумма денег, на которую налагается арест.»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:

33) 54-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер сот орындаушысы, жеке сот орындаушысының көмекшісі, аудармашы, маман атқарушылық іс жүргізудің нәтижесіне жеке өзі, тікелей немесе жанама түрде мүдделі болса немесе өзге де мән-жайлар, атап айтқанда, тараптармен, олардың өкілдерімен әділдігі күмән туғызатындай туыстық қатынастары орын алса, олардың атқарушылық іс жүргізуге қатысуына болмайды және олар шеттетілуге тиіс.»;
34) 55-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Борышкерде берешекті өтеу үшін жеткілікті ақша сомасы болмаған кезде өндіріп алу борышкерге тиесілі басқа мүлікке қолданылады. Сот орындаушысы өндіріп алушының немесе бір кезектегі өндіріп алушылардың және борышкердің жазбаша келісімімен мүлікті алдын ала бағалап, оны өткізбей сол қалпында беруге құқылы.»;
35) 57-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Борышкерде кепілге салынбаған мүлкі жеткіліксіз болған кезде борышкердің мүлкіне кепіл құқығы жоқ өндіріп алушылардың талаптарын қанағаттандыру үшін қамтамасыз етілген облигациялар бойынша қамтамасыз ету болып табылатын мүлікті және ипотекалық тұрғын үй қарызының міндеттемесі бойынша қамтамасыз ету болып табылатын жылжымайтын мүлікті қоспағанда, кепілге салынған мүлік сот ұйғарымы негізінде талаптары кепіл ұстаушының талаптарынан басым болатын кепіл ұстаушылар болып табылмайтын өндіріп алушылардың мүдделеріне өндіріп алынуы мүмкін. Өндіріп алуды кепілге салынған мүлікке қолдану туралы сот ұйғарымы кепіл ұстаушыға өндіріп алушы және борышкерді сот отырысының уақыты мен орны туралы хабардар ете отырып, сот орындаушысының өтініші бойынша сот отырысына шығарылады. Мүлікті өткізу кепілге салынған мүлікті өткізу қағидалары бойынша жүзеге асырылады. Бұл жағдайда талаптар осы Заңның 110 - 112-баптарында белгіленген кезектілік тәртібімен өткізілген мүліктің құнынан қанағаттандырылады.»;
36) 62-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Сот орындаушысы атқарушылық құжатты орындауды қамтамасыз ету мақсатында борышкер мүлкіне, оның ішінде заңда көзделген жағдайларда соттың санкциясы бойынша тыйым салуға құқылы. Бұл ретте сот орындаушысы өндіріп алуды борышкердің мүлкіне қолданудың кезектілік қағидаларын қолданбауға құқылы.»;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы ақшаға және басқа да мүлікке тыйым салу туралы сот орындаушының қаулысында ақшаның тыйым салынатын сомасы көрсетіледі.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

6. В случае, если взыскание денег на основании инкассового распоряжения произведено в полном объеме, арест, ранее наложенный в рамках исполнительного производства, по которому исполнено инкассовое распоряжение, считается снятым, а постановление о наложении ареста подлежит возврату его инициатору»;
37) статью 67 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3. Форма протокола описи и ареста утверждается уполномоченным органом.»;
38) часть вторую пункта 1 статьи 68 изложить в следующей редакции:
«Если оценка отдельных предметов является затруднительной либо должник или взыскатель возражают против произведенной судебным исполнителем оценки, судебный исполнитель для определения стоимости имущества назначает специалиста. Сторона исполнительного производства, не согласная с оценкой специалиста, вправе оспорить ее в течение десяти календарных дней в порядке, установленном гражданским процессуальным законодательством для обжалования действий судебного исполнителя.»;
39) подпункт 1) статьи 72 изложить в следующей редакции:
«1) в первую очередь реализуется имущество должника, непосредственно не участвующее в производстве, в том числе ценные бумаги, валютные ценности, драгоценные металлы и драгоценные камни, ювелирные изделия, транспортные средства;»;
40) пункты 1 и 2 статьи 74 изложить в следующей редакции:
«1. Реализация арестованного имущества, кроме имущества, изъятого по закону из оборота, независимо от оснований ареста и видов имущества производится судебным исполнителем через торговые организации на комиссионных началах, а также на торгах в форме аукциона. Торги в форме аукциона проводятся частным судебным исполнителем и государственным судебным исполнителем через специализированную торговую организацию.
2. Выбор формы реализации имущества определяется судебным исполнителем с учетом вида имущества. Имущество стоимостью до трехсот месячных расчетных показателей реализуется на комиссионных началах, за исключением недвижимого имущества.»;
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«Получение должником разрешения на реализацию имущества не является основанием для неосуществления исполнительных действий, в том числе по выставлению имущества на торги в рамках исполнительного производства. Арест с имущества снимается только после подписания должником и покупателем договора купли-продажи и внесения покупателем всей покупной стоимости имущества на контрольный счет наличности территориального органа или текущий счет частного судебного исполнителя.»;
41) дополнить статьей 74-1 следующего содержания:

«6. Егер инкассалық өкім негізінде ақшаны өндіріп алу толық көлемде жүргізілген жағдайда, инкассалық өкім орындалған атқарушылық іс жүргізу шеңберінде бұдан бұрынғы тыйым салу алып тасталды деп есептеледі, ал тыйым салу туралы қаулы оның бастамашысына қайтарылуға тиіс.»;
37) 67-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Тізімдеме және тыйым салу хаттамасының нысанын уәкілетті орган бекітеді.»;
38) 68-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер жекелеген заттарды бағалау қиын болса не борышкер немесе өндіріп алушы сот орындаушысы жүргізген бағалауға қарсы болса, сот орындаушысы мүліктің құнын айқындау үшін маман тағайындайды. Атқарушылық іс жүргізудің маманның бағалауымен келіспейтін тарапы күнтізбелік он күн ішінде азаматтық іс жүргізу заңнамасында сот орындаушысының іс-қимылына шағымдану үшін белгіленген тәртіппен оған дау айтуға құқылы.»;
39) 72-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бірінші кезекте борышкердің іс жүргізуге тікелей қатыспайтын мүлкі, оның ішінде бағалы қағаздар, валюталық құндылықтар, бағалы металдар мен асыл тастар, зергерлік бұйымдар, көлік құралдары өткізіледі;»;
40) 74-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Тыйым салу негіздері мен мүлік түрлеріне қарамастан, айналымнан заң бойынша алып қойылған мүліктен басқа, тыйым салынған мүлікті өткізуді сот орындаушысы комиссиялық негіздегі сауда ұйымдары арқылы, сондай-ақ аукцион нысанындағы сауда-саттықта жүргізеді. Аукцион нысанындағы сауда-саттықты жеке сот орындаушысы және мемлекеттік сот орындаушысы мамандандырылған сауда ұйымы арқылы жүргізеді.
2. Мүлікті өткізу нысанын таңдауды сот орындаушысы мүлік түрін ескере отырып айқындайды. Жылжымайтын мүлікті қоспағанда, құны үш жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мүлік комиссиялық негізде өткізіледі.»;
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Борышкердің мүлікті өткізуге рұқсат алуы атқарушылық әрекетті, оның ішінде атқарушылық іс жүргізу шеңберінде мүлікті сауда-саттыққа шығару жөніндегі іс-қимылды жүзеге асырмауы үшін негіз болып табылмайды. Мүлікке тыйым салу борышкер мен сатып алушы сатып алу-сату шартына қол қойғаннан және сатып алушы мүліктің бүкіл сатып алу құнын аумақтық органның қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе жеке сот орындаушысының ағымдағы шотына енгізгеннен кейін ғана алып тасталады.»;
41) мынадай мазмұндағы 74-1-баппен толықтырылсын:

«Статья 74-1. Учет реализации арестованного
имущества частным судебным исполнителем
Частный судебный исполнитель обеспечивает учет арестованного имущества, находящегося на хранении или реализованного (подлежащего реализации), с представлением регулярной информации в порядке, установленном уполномоченным органом.»;
42) в статье 77:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Реализация арестованного имущества должника, за исключением указанного в статьях 75 и 76 настоящего Закона, осуществляется путем продажи на торгах в форме аукциона, а также через торговые организации на основании договора комиссии.»;
пункт 7 исключить;
43) пункты 1 и 2 статьи 79 изложить в следующей редакции:
«1. При реализации имущества должника на аукционе организатор торгов оповещает в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, имеющих право публиковать официальные сообщения, о предстоящем аукционе не позднее чем за десять дней до проведения аукциона на казахском и русском языках. О времени и месте продажи с торгов в форме аукциона заложенного имущества судебный исполнитель извещает залогодержателя.
2. При реализации имущества должника на аукционе организатор торгов публикует список имущества на своем интернет-ресурсе.»;
44) статьи 80 и 81 изложить в следующей редакции:
«Статья 80. Общие условия проведения аукциона
1. Лица, желающие принять участие в аукционе, обязаны дать заявку на участие в аукционе и подписку о том, что не имеется препятствий к их участию в нем, и внести, за исключением взыскателя, на контрольный счет наличности территориального органа или текущий счет частного судебного исполнителя гарантийный взнос в размере пяти процентов от первоначальной стоимости имущества. Прием заявок на участие в аукционе организатором торгов заканчивается за сутки до начала аукциона.
Сумма, внесенная лицом, выигравшим аукцион, зачисляется в счет покупной цены. Остальным участникам аукциона внесенный ими гарантийный взнос возвращается в течение пяти дней после окончания аукциона.
2. В аукционе не могут принимать участие судебные исполнители и судьи, вынесшие решение по данному исполнительному производству, оценщик, оценивший арестованное имущество, а также их близкие родственники, супруг (супруга), должник.
Статья 81. Порядок проведения аукциона
1. Перед началом аукциона участники предъявляют организатору торгов документы, удостоверяющие личность, для физического лица либо свидетельство о регистрации юридического лица и доверенность представителя. Копии данных документов приобщаются к материалам исполнительного производства.

«74-1-бап. Жеке сот орындаушысының тыйым салынған мүлікті өткізуді есепке алуы
Жеке сот орындаушысы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүйелі түрде ақпарат бере отырып, сақтауда тұрған немесе өткізілген (өткізуге жататын) тыйым салынған мүлікті есепке алуды қамтамасыз етеді.»;
42) 77-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Борышкердің тыйым салынған мүлкін өткізу, осы Заңның 75 және 76-баптарында көрсетілгенін қоспағанда, аукцион нысанындағы сауда-саттықта, сондай-ақ комиссия шарты негізінде сауда ұйымдары арқылы сату жолымен жүзеге асырылады.»;
7-тармақ алып тасталсын;
43) 79-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Борышкердің мүлкі аукционда өткізілетін кезде сауда-саттықты ұйымдастырушы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын, ресми хабарларды жариялауға құқығы бар мерзімді баспасөз басылымдарында аукцион өткізілгенге дейін кемінде он күн бұрын қазақ және орыс тілдерінде алдағы аукцион туралы хабарлайды. Кепілге салынған мүліктің аукцион нысанындағы сауда-саттықта сатылатын уақыты мен орны туралы сот орындаушысы кепіл ұстаушыға хабарлайды.
2. Борышкердің мүлкі аукционда өткізілген кезде сауда-саттықты ұйымдастырушы мүліктің тізімін өзінің интернет-ресурсында жариялайды.»;
44) 80 және 81-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«80-бап. Аукцион өткізудің жалпы шарттары
1. Аукционға қатысуға ниет білдіруші адамдар аукционға қатысуға өтінім жәнешлайдың оған қатысуына бөгет жоқ екендігі туралы қолхат беруге және өндіріп алушыны қоспағанда, аумақтық органның қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе жеке сот орындаушысының ағымдағы шотына мүліктің бастапқы құнының бес пайызы мөлшерінде кепілдік жарна енгізуге міндетті. Сауда-саттықты ұйымдастырушының аукционға қатысуға өтінімдер қабылдауы аукцион басталғанға дейін бір тәулік бұрын аяқталады.
Аукционда ұтқан адам енгізген сома сатып алу бағасының шотына есептеледі. Аукционның қалған қатысушылары енгізген кепілдік жарна оларға аукцион аяқталғаннан кейін бес күн ішінде қайтарылады.
2. Аукционға сот орындаушылары мен осы атқарушылық іс жүргізу бойынша шешім шығарған судьялар, тыйым салынған мүлікті бағалаған бағалаушы, сондай-ақ олардың жақын туыстары, жұбайы (зайыбы), борышкер қатыса алмайды.
81-бап. Аукцион өткізудің тәртібі
1. Аукцион басталар алдында қатысушылар сауда-саттықты ұйымдастырушыға жеке тұлға үшін жеке басын куәландыратын құжаттарды не заңды тұлғаны тіркеу туралы куәлікті және өкілдің сенімхатын ұсынады. Бұл құжаттардың көшірмелері атқарушылық іс жүргізу материалдарына тігіліп қойылады.

2. В начале аукциона организатор торгов оглашает наименование продаваемого имущества, первоначальную цену и шаг изменения цены, который не может быть менее одного процента от первоначальной цены имущества.
После этого организатор торгов выясняет у участников аукциона, кто готов уплатить большую стоимость, чем первоначальная цена имущества.
3. Аукцион начинается с указанной в постановлении об аресте оценочной стоимости имущества. Увеличение покупной цены осуществляется путем поднятия участником карточки с присвоенным ему регистрационным номером. Участники предлагают пошагово возрастающую цену, пока не останется один победитель.
4. После увеличения стоимости имущества организатор торгов сообщает об увеличении стоимости имущества и вносит соответствующую запись в протокол проведения аукциона с указанием данных участника, повысившего цену.
5. Предмет аукциона считается проданным по последней цене, предложенной одним из участников и объявленной организатором торгов три раза подряд. Победителем аукциона становится участник, предложивший наивысшую цену, после трехкратного объявления которой организатором торгов предложений на ее повышение от других участников аукциона не поступило.
6. Имущество считается проданным тому лицу, которое предложило на аукционе наиболее высокую цену. Покупатель обязан в течение пяти рабочих дней после окончания аукциона внести полностью сумму, за которую им куплено имущество, с зачетом гарантийного взноса, внесенного перед началом аукциона, при объявлении взыскателя победителем торгов взыскатель вносит разницу между суммой долга и стоимостью проданного имущества. При невнесении покупателем всей покупной суммы, в установленный срок гарантийный взнос, внесенный перед началом аукциона, ему не возвращается и поступает в доход государства или в доход частного судебного исполнителя. Гарантийный взнос не возвращается также в том случае, если будет установлено, что покупатель не имел права участвовать в аукционе либо не поднял регистрационную карточку.
7. В случае, если покупатель имущества на аукционе не внес покупную цену в течение срока, указанного в пункте 6 настоящей статьи, следующий участник аукциона, предложивший наиболее высокую цену после победителя аукциона, в течение трех рабочих дней извещается организатором торгов о праве подать заявление о приобретении им имущества по цене, сниженной на один шаг от предложенной победителем. Такое заявление данный участник аукциона вправе подать организатору торгов в течение пяти рабочих дней со дня получения извещения. Покупная цена вносится данным участником аукциона в течение пяти дней после получения извещения организатора торгов, частного судебного исполнителя.

2. Аукцион басталғанда сауда-саттықты ұйымдастырушы сатылатын мүліктің атауын, бастапқы бағасын және бағаны өзгертудің мүліктің бастапқы құнының бір пайызынан кем болмайтын адымын жариялайды.
Бұдан кейін сауда-саттықты ұйымдастырушы аукционға қатысушылардан мүліктің бастапқы бағасына қарағанда көп құнды төлеуге кімнің дайын екендігін айқындайды.
3. Аукцион тыйым салу туралы қаулыда көрсетілген мүліктің бағалау құнынан басталады. Сатып алу бағасын ұлғайту қатысушының өзіне берілген тіркеу нөмірі бар карточканы көтеруі арқылы жүзеге асырылады. Қатысушылар жалғыз жеңімпаз қалғанға дейін бағаны адымдық ұлғайтуды ұсынады.
4. Мүліктің құнын өсіргеннен кейін сауда-саттықты ұйымдастырушы мүлік құнының өскені туралы хабарлайды және аукционды өткізу хаттамасына бағаны көтерген қатысушының деректерін көрсете отырып, тиісті жазба енгізеді.
5. Аукционның нысанасы қатысушылардың бірі ұсынған және сауда-саттықты ұйымдастырушы үш рет қатарынан жариялаған соңғы баға бойынша сатылды деп есептеледі. Сауда-саттықты ұйымдастырушы бағаны үш рет жариялағаннан кейін аукционға басқа қатысушылардан оны көтеруге ұсыныстар түспесе, ең жоғары баға ұсынған қатысушы аукцион жеңімпазы болады.
6. Мүлік аукционда ең жоғары бағаны ұсынған адамға сатылған болып есептеледі. Сатып алушы аукцион аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде аукцион басталар алдында енгізілген кепілдік жарнаны есепке жаза отырып, өзі сатып алған мүлік үшін толық соманы енгізуге міндетті, өндіріп алушы сауда-саттық жеңімпазы болып жарияланған кезде өндіріп алушы борыш сомасы мен сатылған мүліктің құны арасындағы айырманы енгізеді. Сатып алушы сатып алудың бүкіл сомасын белгіленген мерзімде енгізбеген кезде аукцион басталар алдында енгізілген кепілдік жарна оған қайтарылмайды және мемлекет кірісіне немесе жеке сот орындаушысының кірісіне түседі. Егер сатып алушының аукционға қатысуға құқығы болмағаны не тіркеу карточкасын көтермегені белгілі болған жағдайда да кепілдік жарна қайтарылмайды.
7. Егер аукционда мүлікті сатып алушы осы баптың 6-тармағында көрсетілген мерзім ішінде сатып алу бағасын еңгізбеген жағдайда, сауда-саттықты ұйымдастырушы үш жұмыс күні ішінде аукцион жеңімпазынан кейін ең жоғары баға ұсынған аукционның келесі қатысушысына мүлікті жеңімпаз ұсынған бағадан бір алым төмен баға бойынша өзінің сатып алуы туралы өтініш беру құқығы туралы хабарлайды. Аукционның аталған қатысушысы мұндай өтінішін хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сауда-саттықты ұйымдастырушыға беруге құқылы. Сатып алу бағасын аукционның аталған қатысушысы сауда-саттықты ұйымдастырушының, жеке сот орындаушысының хабарламасын алғаннан кейін бес күн ішінде енгізеді.

8. Аукцион прекращается организатором торгов, если выручка за проданное имущество достигает суммы, достаточной для удовлетворения требований взыскателя, оплаты расходов по принудительному исполнению, исполнительской санкции и оплаты деятельности частного судебного исполнителя.»;
45) в статье 82:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«1. Организатор торгов составляет протокол проведения аукциона, включающий следующие сведения:»;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) фамилию, имя и отчество продавца, выставляющего имущество на торги;»;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
«9) подписи организатора торгов, судебного исполнителя, покупателя имущества, участника аукциона, предложившего вторую цену после покупателя, а также взыскателя и должника, если они присутствуют.»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Один экземпляр протокола проведения аукциона вручается победителю торгов, другой экземпляр протокола остается у судебного исполнителя, в производстве которого находится исполнительный документ.»;
46) в статье 84:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1) отсутствуют заявки или подана только одна заявка на участие в торгах, либо на аукцион явилось менее двух покупателей;»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Если аукцион не состоялся, гарантийный взнос возвращается лицам, его внесшим, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 3) пункта 1 настоящей статьи.»;
47) статью 85 изложить в следующей редакции:
«Статья 85. Последствия объявления аукциона несостоявшимся
1. В случае объявления аукциона несостоявшимся, взыскателю предоставляется право оставить за собой имущество по стартовой стоимости. В случае отказа предоставляется право участия в повторных торгах.
2. В случаях признания аукциона несостоявшимся и отказа взыскателя оставить за собой имущество, судебный исполнитель с соблюдением правил и сроков, установленных настоящим Законом, назначает повторный аукцион. При этом первоначальная цена реализуемого имущества понижается с объявленным шагом до момента, когда один из участников согласится купить имущество по объявленной цене, которая не должна быть ниже пятидесяти процентов первоначальной оценки стоимости имущества, выставленного на аукцион.
3. В случае объявления повторного аукциона несостоявшимся, имущество возвращается должнику, при этом арест с такого имущества снимается только после прекращения исполнительного производства по основаниям, предусмотренным статьей 47 настоящего Закона.»;
48) пункты 4 и 5 статьи 86 изложить в следующей редакции:

8. Егер сатылған мүліктен түскен түсім өндіріп алушының талаптарын қанағаттандыру, мәжбүрлеп орындату, атқарушылық санкция жөніндегі шығыстарды төлеу және жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу үшін жеткілікті сомаға жететін болса, сауда-саттықты ұйымдастырушы аукционды тоқтатады.»;
45) 82-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Сауда-саттықты ұйымдастырушы мынадай мәліметтерді:»;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) мүлікті сауда-саттыққа шығаратын сатушының тегін, атын және әкесінің атын;»;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) сауда-саттықты ұйымдастырушының, сот орындаушысының, мүлікті сатып алушының, сатып алушыдан кейін екінші бағаны ұсынған аукционға қатысушының, сондай-ақ егер олар қатысқан болса, өндіріп алушы мен борышкердің қойылған қолдарын қамтитын аукционның өткізілу хаттамасын жасайды.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Аукционның өткізілу хаттамасының бір данасы сауда-саттық жеңімпазына тапсырылады, хаттаманың екінші данасы атқарушылық құжат іс жүргізудегі сот орындаушысында қалады.»;
46) 84-баптa:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) өтінімдер болмаса немесе сауда-саттыққа қатысуға тек бір ғана өтінім берілсе не аукционға екеуден аз сатып алушы келсе;»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Егер аукцион өткізілмесе, осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, кепілдік жарнасы оны енгізген адамдарға қайтарылады.»;
47) 85-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«85-бап. Аукционды өткізілмеді деп жариялау салдары
1. Аукцион өткізілмеді деп жарияланған жағдайда өндіріп алушыға мүлікті бастапқы құны бойынша өзінде қалдыру құқығы беріледі. Бас тартылған жағдайда қайталама сауда-саттыққа қатысу құқығы беріледі.
2. Аукцион өткізілмеді деп танылған және өндіріп алушы мүлікті өзінде қалдырудан бас тартқан жағдайларда сот орындаушысы осы Заңда белгіленген қағидаларды және мерзімдерді сақтай отырып, қайталама аукцион тағайындайды. Бұл ретте өткізілетін мүліктің бастапқы бағасы қатысушылардың біреуі аукционға шығарылған мүлік құнының бастапқы бағасының елу пайызынан темен болмауға тиіс жарияланған бағамен мүлікті сатып алуға келіскен кезге дейін жарияланған алыммен төмендетіле береді.
3. Қайталама аукцион өткізілмеді деп жарияланған жағдайда мүлік борышкерге қайтарылады, бұл ретте мұндай мүлікке тыйым салу осы Заңның 47-бабында көзделген негіздер бойынша атқарушылық іс жүргізу тоқтатылғаннан кейін ғана алып тасталады.»;
48) 86-баптың 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:

«4. Для обращения взыскания на дебиторскую задолженность судебный исполнитель выносит постановление об обращении взыскания на дебиторскую задолженность, в котором указывает порядок внесения (перечисления) денег дебитором на контрольный счет наличности территориального органа или текущий счет частного судебного исполнителя.
Постановление об обращении взыскания на дебиторскую задолженность направляется дебитору и сторонам исполнительного производства.
5. Постановление судебного исполнителя обязывает дебитора исполнять соответствующее обязательство путем внесения (перечисления) денег на указанный в постановлении контрольный счет наличности территориального органа или текущий счет частного судебного исполнителя, а также запрещает должнику изменять правоотношения, на основании которых возникла дебиторская задолженность.»;
49) в статье 87:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Для выявления дебиторской задолженности юридических и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, судебный исполнитель вправе затребовать необходимую бухгалтерскую документацию у должника, юридических лиц и лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, являющихся контрагентами должника.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Должник, налоговые органы, юридические лица и лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, обязаны в течение трех рабочих дней представить судебному исполнителю необходимые документы и информацию.»;
50) пункт 1 статьи 93 изложить в следующей редакции:
«1. Взыскание на заработную плату и иные виды доходов должника обращается при исполнении решений о взыскании периодических платежей, при взыскании суммы, не превышающей размер ста месячных расчетных показателей, а также по другим взысканиям при отсутствии у должника имущества или недостаточности имущества для полного погашения взыскиваемых сумм.»;
51) статью 102 исключить;
52) статью 109 изложить в следующей редакции:
«Статья 109. Присоединение к взысканию
Возбужденные в отношении одного должника несколько исполнительных производств, а также возбужденные в отношении нескольких должников исполнительные производства по солидарному взысканию могут присоединиться к взысканию судебным исполнителем.»;
53) статью 118 изложить в следующей редакции:
«Статья 118. Правила определения размеров оплаты
деятельности частного судебного
исполнителя
1. Размеры тарифов частного судебного исполнителя за совершение исполнительных действий устанавливаются в месячных расчетных показателях.

«4. Өндіріп алуды дебиторлық берешекке қолдану үшін сот орындаушысы өндіріп алуды дебиторлық берешекке қолдану туралы қаулы шығарады, онда дебитордың ақшаны аумақтық органның қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе жеке сот орындаушысының ағымдағы шотына енгізу (аудару) тәртібін көрсетеді.
Дебиторлық берешекке өндіріп алуды қолдану туралы қаулы дебиторға және атқарушылық іс жүргізу тараптарына жіберіледі.
5. Сот орындаушысының қаулысы дебиторды қаулыда көрсетілген аумақтық органның қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе жеке сот орындаушысының ағымдағы шотына ақша енгізу (аудару) арқылы тиісті міндеттемені орындауға міндеттейді, сондай-ақ борышкерге дебиторлық берешектің туындауына негіз болған құқықтық қатынастарды өзгертуге тыйым салады.»;
49) 87-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Заңды тұлғалардың және заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалардың дебиторлық берешегін анықтау үшін сот орындаушысы борышкерден, борышкердің контрагенті болып табылатын заңды тұлғалардан және кәсіпкерлік қызметпен айналысатын тұлғалардан қажетті бухгалтерлік құжаттаманы талап етуге құқылы.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Борышкер, салық органдары, заңды тұлғалар және заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметпен айналысатын тұлғалар қажетті құжаттар мен ақпаратты сот орындаушысына үш жұмыс күні ішінде беруге міндетті.»;
50) 93-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мерзімдік төлемдерді өндіріп алу туралы шешімдерді орындау кезінде борышкердің жалақысынан және кірісінің өзге де түрлерінен өндіріп алу бір жүз айлық есептік көрсеткіштен аспайтын соманы өндіріп алу кезінде, сондай-ақ өндіріп алынатын соманы толық өтеу үшін борышкердің мүлкі болмаған немесе мүлкі жеткіліксіз болған жағдайда басқа да өндіріп алулар бойынша қолданылады.»;
51) 102-бап алып тасталсын;
52) 109-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«109-бап. Өндіріп алуға қосылу
Бір борышкерге қатысты қозғалған бірнеше атқарушылық іс жүргізуді, сондай-ақ ортақ өндіріп алу бойынша бірнеше борышкерге қатысты қозғалған атқарушылық іс жүргізуді сот орындаушысы өндіріп алуға қосуы мүмкін.»;
53) 118-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«118-бап. Жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу
мөлшерін айқындау қағидалары
1. Атқарушылық әрекет жасағаны үшін жеке сот орындаушысы тарифтерінің мөлшері айлық есептік көрсеткіштермен белгіленеді.

2. Сумма оплаты деятельности частного судебного исполнителя, уплачиваемая по окончании исполнительного производства, устанавливается в размере от 3 до 25 процентов с взысканной суммы или стоимости имущества или десяти месячных расчетных показателей с физических лиц и двадцати месячных расчетных показателей с юридических лиц по исполнительным документам неимущественного характера.
Данная сумма выплачивается только в случае полного или частичного исполнения исполнительного документа. Если исполнительный документ денежного характера исполнен частично, то частный судебный исполнитель взыскивает только часть вознаграждения, пропорциональную взысканной сумме.
3. Частный судебный исполнитель вправе взимать суммы за оплату своих услуг только в размерах и порядке, установленных нормативными правовыми актами. Частному судебному исполнителю запрещается изменять установленные размеры сумм оплаты своей деятельности.
4. Тарифы и размеры сумм оплаты деятельности частного судебного исполнителя утверждаются Правительством Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.»;
54) пункт 2 статьи 119 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) государственные органы по взысканиям в пользу государства;»;
55) в статье 120:
пункт 2 исключить;
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«В случае, если должник не оплачивает добровольно суммы в соответствии с произведенным расчетом в указанном постановлении, частный судебный исполнитель взыскивает задолженность с должника в принудительном порядке.»;
56) статью 123 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3. Не востребованные денежные средства, хранящиеся на контрольном счете наличности территориального органа, текущих счетах частного судебного исполнителя, взысканные с должников, и другие суммы, предназначенные для заинтересованных лиц, в том числе авансовые суммы по возмещению расходов, по истечении пяти лет с момента перечисления на контрольный счет наличности или текущие счета частного судебного исполнителя перечисляются в республиканский бюджет на основании судебного акта по представлению уполномоченного органа.»;
57) подпункт 1) части третьей пункта 1 статьи 124 исключить;
58) в статье 125:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
«Статья 125. Ответственность должника и последствия за
неисполнение исполнительных документов»;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3. В случае неисполнения должником требований исполнительного документа имущественного характера, судебный исполнитель обращается с представлением в суд о взыскании с должника пени в доход взыскателя в размере 0,1 процента от суммы взыскания или стоимости имущества, подлежащего передаче, за каждый день просрочки с момента возбуждения исполнительного производства»;

2. Атқарушылық іс жүргізу аяқталғаннан кейін төленетін жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу сомасы өндіріп алынған соманың немесе мүлік құнының 3 пайызынан 25 пайызына дейінгі немесе мүліктік емес сипаттағы атқарушылық құжаттар бойынша жеке тұлғалардан он айлық есептік көрсеткіш және заңды тұлғалардан жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде белгіленеді.
Бұл сома атқарушылық құжат толық немесе ішінара орындалған жағдайда ғана төленеді. Егер ақшалай сипаттағы атқарушылық құжат ішінара орындалса, онда жеке сот орындаушысы өндіріп алынған сомаға барабар сыйақы бөлігін ғана өндіріп алады.
3. Жеке сот орындаушысы өзі көрсеткен қызметтеріне ақы төлеу сомасын нормативтік құқықтық актілерде белгіленген мөлшерде және тәртіппен өндіріп алуға құқылы. Жеке сот орындаушысына өз қызметіне ақы төлеу сомасының белгіленген мөлшерін өзгертуге тыйым салынады.
4. Жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу сомаларының тарифтері мен мөлшерін уәкілетті органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.»;
54) 119-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) мемлекет пайдасына өндіріп алу бойынша мемлекеттік органдар;»;
55) 120-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер борышкер көрсетілген қаулыдағы жүргізілген есептеуге сәйкес соманы ерікті түрде төлемеген жағдайда жеке сот орындаушысы берешекті борышкерден мәжбүрлеу тәртібімен өндіріп алады.»;
56) 123-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Борышкерлерден өндіріп алынған, аумақтық органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шотында, жеке сот орындаушысының ағымдағы шоттарында сақталатын талап етілмеген ақшалай қаражат және мүдделі тұлғаларға арналған басқа да сомалар, оның ішінде шығыстарды өтеу бойынша аванс сомалары қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе жеке сот орындаушысының ағымдағы шоттарына аударылған кезден бастап бес жыл өткеннен кейін уәкілетті органның ұсынысы бойынша сот актісі негізінде республикалық бюджетке аударылады.»;
57) 124-баптың 1-тармағының үшінші бөлігінің 1) тармақшасы алып тасталсын;
58) 125-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«125-бап. Борышкердің атқарушылық құжаттарды орындамағаны үшін
жауапкершілігі және оның салдары»;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Борышкер атқарушылық құжаттың мүліктік сипаттағы талаптарын орындамаған жағдайда, сот орындаушысы борышкерден атқарушылық іс жүргізу қозғалған кезден бастап әрбір өткен күн үшін өндіріп алушының кірісіне өндіріп алу сомасының немесе беруге жататын мүлік құнының 0,1 пайызы мөлшерінде өсімпұл өндіріп алу туралы ұсыныспен сотқа жүгінеді.»;

59) подпункт 5) пункта 1 статьи 126 изложить в следующей редакции:
«5) вносить представления в суд по вопросам, возникшим при совершении исполнительных действий, в том числе на предмет изменения способа и порядка исполнения, а также розыска должника по исполнительным документам;»;
60) статью 134 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) ежеквартально направляет сведения о должниках, не имеющих постоянного места работы, в органы социальной защиты;»;
61) пункт 1 статьи 138 изложить в следующей редакции:
«1. К исполнению частным судебным исполнителем могут быть приняты все исполнительные документы, предусмотренные настоящим Законом, за исключением исполнительных документов о взыскании с государства или юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству и аффилиированным с ним юридическим лицам.»;
62) в статье 140:
пункт 3 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Частный судебный исполнитель исполняет свои должностные обязанности от своего имени и под свою ответственность. Налогообложение сумм оплаты деятельности частного судебного исполнителя осуществляется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.»;
63) в статье 141:
подпункты 2) и 3) пункта 1 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Уполномоченный орган утверждает процедуру проведения экзамена, экзаменационные вопросы квалификационного экзамена.»;
пункт 5 исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Положение квалификационной комиссии утверждается уполномоченным органом.»;
64) в статье 142:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Перечень документов, необходимых для допуска к сдаче квалификационного экзамена, устанавливается положением о квалификационных экзаменах, утверждаемым уполномоченным органом. Сроки и порядок выдачи лицензии судебного исполнителя устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании.»;
пункт 6 исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Постоянные судьи, лица, работавшие постоянными судьями, за исключением судей, освобожденных от должности судьи за порочащие проступки и нарушения законности при исполнении своих обязанностей, либо лица, работавшие в уполномоченном органе и его территориальных органах в сфере исполнительного производства не менее трех лет, сотрудники правоохранительных органов, имеющие стаж работы в органах прокуратуры не менее десяти лет, вправе получить лицензию судебного исполнителя без прохождения стажировки и сдачи квалификационного экзамена, за исключением лиц, уволенных по отрицательным мотивам.»;

59) 126-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) атқарушылық әрекет жасау кезінде туындаған мәселелер бойынша, оның ішінде орындау тәсілі мен тәртібін өзгерту, сондай-ақ атқарушылық құжаттар бойынша борышкерге іздеу салу тұрғысынан сотқа ұсыныстар енгізуге;»;
60) 134-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1 әлеуметтік қорғау органдарына тоқсан сайын тұрақты жұмыс орны жоқ борышкер туралы мәліметтер жібереді;»;
61) 138-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жеке сот орындаушысының орындауына, мемлекеттен немесе дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің) елу және одан астам пайызы мемлекетке және олармен аффилиирлеген заңды тұлғаларға тиесілі заңды тұлғалардан өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттарды қоспағанда, осы Заңда көзделген атқарушылық құжаттардың бәрі қабылдануы мүмкін.»;
62) 140-бапта:
3-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Жеке сот орындаушысы өзінің лауазымдық міндеттерін өз атынан және өзінің жауапкершілігімен орындайды. Жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу сомасына салық салу Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.»;
63) 141-бапта:
1-тармақтың 2) және 3) тармақшалары алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Уәкілетті орган емтихан өткізу рәсімін, біліктілік емтиханының емтихан сұрақтарын бекітеді.»;
5-тармақ алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Біліктілік комиссиясының ережесін уәкілетті орган бекітеді.»;
64) 142-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Біліктілік емтиханын тапсыруға жіберу үшін қажетті құжаттардың тізбесі уәкілетті орган бекітетін біліктілік емтихандары туралы ережеде белгіленеді. Сот орындаушысының лицензиясын берудің мерзімі мен тәртібі Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.»;
6-тармақ алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Тұрақты судьялар, өз міндеттерін орындау кезінде атына кір келтіретін теріс қылықтары және заңдылықты бұзғаны үшін судья қызметінен босатылған судьяларды қоспағанда, тұрақты судья болып жұмыс істеген адамдар не теріс себептермен босатылған адамдарды қоспағанда, атқарушылық іс жүргізу саласындағы уәкілетті органда және оның аумақтық органдарында кемінде үш жыл жұмыс істеген адамдар, прокуратура органдарында кемінде он жыл жұмыс өтілі бар құқық қорғау органдарының қызметкерлері тағылымдамадан өтпей және біліктілік емтиханын тапсырмай сот орындаушысы лицензиясын алуға құқылы.»;

65) в статье 143:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 143. Приостановление действия лицензии на
право занятия деятельностью по
исполнению исполнительных документов»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Приостановление действия лицензии на право занятия деятельностью по исполнению исполнительных документов осуществляется решением суда по иску уполномоченного органа, поданного на основании решения дисциплинарной комиссии.»;
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«2. Действие лицензии на право занятия деятельностью по исполнению исполнительных документов приостанавливается в следующих случаях:»;
подпункт 3) исключить;
66) в статье 144:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 144. Прекращение действия лицензии на право
занятия деятельностью по исполнению
исполнительных документов»;
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«1. Помимо общих оснований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о лицензировании, прекращение действия лицензии на право занятия деятельностью по исполнению исполнительных документов осуществляется в судебном порядке по иску уполномоченного органа в случаях:»;
подпункт 1) изложить в следующий редакции:
«1) неоднократного нарушения законодательства Республики Казахстан, причинившего ущерб интересам государства, физических и юридических лиц;»;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) установления факта представления недостоверной или умышленно искаженной информации в документах, явившихся основанием для выдачи лицензии;»;
подпункты 4) и 5) исключить;
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«2. Помимо общих оснований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о лицензировании, действие лицензии на право занятия деятельностью по исполнению исполнительных документов прекращается по решению уполномоченного органа в случаях:»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) объявления судом частного судебного исполнителя умершим или признания безвестно отсутствующим, банкротом;»;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) систематического нарушения частным судебным исполнителем требований о представлении в уполномоченный орган данных учета хранения и реализации арестованного имущества.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Представление о прекращении действия лицензии на право занятия деятельностью по исполнению исполнительных документов в уполномоченный орган прокуратурой, соответствующей региональной коллегией частных судебных исполнителей или территориальным органом.»

65) 143-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«143-бап. Атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі қызметпен
айналысу құқығына лицензияның қолданылуын тоқтата
тұру»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияның қолданылуын тоқтата тұру тәртіптік комиссия шешімінің негізінде берілген уәкілетті органның талап-арызы бойынша сот шешімімен жүзеге асырылады.»;
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияның қолданылуы мынадай жағдайларда:»;
3) тармақша алып тасталсын;
66) 144-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«144-бап. Атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі қызметпен
айналысу құқығына лицензияның қолданылуын тоқтату»;
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасында көзделген жалпы негіздерден басқа, атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияның қолданылуын тоқтату сот тәртібімен уәкілетті органның талап-арызы бойынша мынадай жағдайларда:»;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) мемлекеттің, жеке және заңды тұлғалардың мүдделеріне залал келтіріп, Қазақстан Республикасының заңнамасын бірнеше рет бұзған;»
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) лицензияны беру үшін негіз болып табылған құжаттарда дәйексіз немесе қасақана бұрмаланған ақпарат беру фактісі анықталған;»;
4) және 5) тармақшалар алып тасталсын;
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасында көзделген жалпы негіздерден басқа, атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияның қолданылуы уәкілетті органның шешімі бойынша:»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) сот жеке сот орындаушысын қайтыс болды деп жариялаған немесе хабарсыз кетті, банкрот болды деп таныған;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) тыйым салынған мүлікті сақтауды және өткізуді есепке алу деректерін уәкілетті органға ұсыну туралы талаптарды жеке сот орындаушысы жүйелі бұзған жағдайларда тоқтатылады.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияның қолданылуын тоқтату туралы ұсынысты уәкілетті органға прокуратура, жеке сот орындаушыларының тиісті өңірлік алқасы немесе аумақтық орган енгізеді.»;

пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
«5. Если в отношении частного судебного исполнителя возбуждено дисциплинарное производство, то полномочия по исполнению исполнительных документов могут быть прекращены по собственному желанию не ранее прекращения дисциплинарного производства.
6. Решение уполномоченного органа о прекращении действия лицензии на право занятия деятельностью по исполнению исполнительных документов может быть обжаловано в суд.»;
67) статью 145 исключить;
68) пункт 6 статьи 146 исключить;
69) в статье 148:
в пункте 1:
подпункт 4) исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) соблюдать Кодекс профессиональной чести частных судебных исполнителей;»;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
«5-1) представлять своевременную и надлежащую информацию в уполномоченный орган и/или территориальный орган;»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Частный судебный исполнитель представляет региональной коллегии частных судебных исполнителей и территориальному органу информацию о своей деятельности, форма и сроки которой утверждаются уполномоченным органом.»;
70) статью 151 исключить;
71) статью 152 изложить в следующей редакции:
«Статья 152. Территория деятельности
частного судебного исполнителя
Деятельность частного судебного исполнителя распространяется на всю территорию Республики Казахстан.»;
72) пункты 2 и 3 статьи 153 изложить в следующей редакции:
«2. Требования к местонахождению и оборудованию конторы частного судебного исполнителя устанавливаются уполномоченным органом совместно с Республиканской коллегией частных судебных исполнителей.
3. Частные судебные исполнители могут иметь общую контору. В случае содержания общей конторы, каждый частный судебный исполнитель осуществляет свои полномочия от своего имени и несет за их совершение личную ответственность.»;
73) статью 154 изложить в следующей редакции:
«Статья 154. Удостоверение, личная печать, жетон,
штампы и бланки частного судебного
исполнителя
Частный судебный исполнитель имеет удостоверение, личную печать с указанием своей фамилии, имени и отчества, наименования региональной коллегии частных судебных исполнителей, номера лицензии, а также штампы, личные бланки и жетон. Образцы удостоверения, личной печати и жетона утверждаются уполномоченным органом. Изготовление и выдачу удостоверения, личной печати и жетона организует региональная коллегия частных судебных исполнителей.»;
74) пункт 3 статьи 156 изложить в следующей редакции:
«3. Стажерами судебного исполнителя могут быть граждане Республики Казахстан, имеющие высшее юридическое образование. Стажеры проходят стажировку у частных судебных исполнителей, имеющих стаж работы судебным исполнителем не менее трех лет, либо не менее шести месяцев в должности частного судебного исполнителя.»;

5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Егер жеке сот орындаушысына қатысты тәртіптік іс жүргізу қозғалған болса, онда атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі өкілеттіктер тәртіптік іс жүргізу тоқтатылғаннан бұрын өз өтініші бойынша тоқтатылуы мүмкін.
6. Атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияның қолданылуын тоқтату туралы уәкілетті органның шешіміне сотқа шағым берілуі мүмкін.»;
67) 145-бап алып тасталсын;
68) 146-баптың 6-тармағы алып тасталсын;
69) 148-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша алып тасталсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) Жеке сот орындаушыларының кәсіптік ар-намыс кодексін сақтауға;»;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) уәкілетті органға және/немесе аумақтық органға уақтылы және тиісінше ақпарат ұсынуға;»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жеке сот орындаушысы жеке сот орындаушыларының өңірлік алқасына және аумақтық органға өз қызметі туралы ақпарат береді, оның нысаны мен мерзімін уәкілетті орган бекітеді.»;
70) 151-бап алып тасталсын;
71) 152-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«152-бап. Жеке сот орындаушысы қызметінің аумағы
Жеке сот орындаушысының қызметі Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралады.»;
72) 153-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жеке сот орындаушысы кеңсесінің орналасқан жері мен жабдықталуына қойылатын талаптарды уәкілетті орган Жеке сот орындаушыларының республикалық алқасымен бірлесіп белгілейді.
3. Жеке сот орындаушыларының ортақ кеңсесі болуы мүмкін. Ортақ кеңсені ұстаған жағдайда әрбір жеке сот орындаушысы өз өкілеттіктерін өз атынан жүзеге асырады және оларды жасағаны үшін жеке жауаптылықта болады.»;
73) 154-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«154-бап. Жеке сот орындаушысының куәлігі, жеке мөрі, жетоны,
мөртабандары және бланкілері
Жеке сот орындаушысының өзінің тегі, аты мен әкесінің аты, жеке сот орындаушылары өңірлік алқасының атауы, лицензиясының нөмірі көрсетілген куәлігі, жеке мөрі, сондай-ақ мөртабандары, жеке бланкілері мен жетоны болады. Куәліктің, жеке мөр мен жетонның үлгілерін уәкілетті орган бекітеді. Куәлікті, жеке мөрі мен жетонды дайындауды және беруді жеке сот орындаушыларының өңірлік алқасы ұйымдастырады.»;
74) 156-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жоғары заңгерлік білімі бар Қазақстан Республикасының азаматтары сот орындаушысының тағылымдамашылары бола алады. Тағылымдамашылар сот орындаушысы болып кемінде үш жыл не жеке сот орындаушысы лауазымында кемінде алты ай еңбек өтілі бар жеке сот орындаушыларында тағылымдамадан өтеді.»;

75) параграф 4 «Замещение частного судебного исполнителя» исключить;
76) подпункт 10) пункта 1 статьи 162 исключить;
77) статью 167 изложить в следующей редакции:
«Статья 167. Компетенция уполномоченного органа в
сфере исполнения судебных актов на
частной основе
1. Уполномоченный орган разрабатывает и утверждает:
1) правила о порядке учетной регистрации частных судебных исполнителей;
2) положение о дисциплинарной комиссии;
3) порядок взаимодействия государственного и частного судебного исполнителя при исполнении исполнительных производств в отношении одного должника;
4) положение о квалификационных экзаменах;
5) положение о квалификационной комиссии;
6) порядок осуществления контроля за деятельностью частных судебных исполнителей;
7) требования к оборудованию конторы частного судебного исполнителя;
8) порядок прохождения стажировки у частного судебного исполнителя;
9) правила делопроизводства.
2. Уполномоченный орган:
1) регулирует и контролирует деятельность частных судебных исполнителей в пределах своей компетенции;
2) разрабатывает и представляет в Правительство Республики Казахстан тарифы и размеры сумм оплаты частного судебного исполнителя;
3) разрабатывает методические, инструктивные и разъяснительные материалы по вопросам исполнительного производства;
4) осуществляет лицензирование деятельности частных судебных исполнителей;
5) принимает решение о прекращении действия лицензий частных судебных исполнителей по основаниям, предусмотренным в пунктах 1 и 2 статьи 144 настоящего Закона, а также подает иски в суд о приостановлении и лишении лицензий частных судебных исполнителей;
6) заключает договоры с государственными органами о подключении частных судебных исполнителей к публичным реестрам и электронным базам данных;
7) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.»;
78) в статье 168:
пункт 2 исключить;
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«3. Территориальный орган:»;
подпункт 1) исключить;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) осуществляет сбор информации о проведенных торгах и имуществе, выставляемом на торги частным судебным исполнителем;»;
79) пункт 6 статьи 169 исключить;
80) подпункт 1) статьи 170 изложить в следующей редакции:
«1) виновное неисполнение или ненадлежащее исполнение должностных обязанностей, взимание тарифов и вознаграждения, не соответствующего установленным ставкам для частного судебного исполнителя, в том числе непредставление, ненадлежащее или несвоевременное представление информации уполномоченному органу и/или территориальному органу;».
11. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 14, ст. 95):
пункт 3 статьи 211 изложить в следующей редакции:

75) «Жеке сот орындаушысын алмастыру» деген 4-параграф алып тасталсын;
76) 162-баптың 1-тармағының 10) тармақшасы алып тасталсын;
77) 167-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«167-бап. Жеке негіздегі сот актілерін орындау саласындағы
уәкілетті органның құзыреті
1. Уәкілетті орган:
1) жеке сот орындаушыларын есептік тіркеу тәртібі туралы қағидаларды;
2) тәртіптік комиссия туралы ережені;
3) бір борышкерге қатысты атқарушылық іс жүргізуді атқарған кезде мемлекеттік және жеке сот орындаушысының өзара іс-қимыл жасау тәртібін;
4) біліктілік емтихандары туралы ережені;
5) біліктілік комиссиясы туралы ережені;
6) жеке сот орындаушыларының қызметін бақылауды жүзеге асыру тәртібін;
7) жеке сот орындаушысы кеңсесінің жабдықталуына қойылатын талаптарды;
8) жеке сот орындаушысында тағылымдамадан өту тәртібін;
9) іс жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді.
2. Уәкілетті орган:
1) өз құзыреті шегінде жеке сот орындаушыларының қызметін реттейді және бақылайды;
2) жеке сот орындаушысына ақы төлеу сомаларының тарифтері мен мөлшерін әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады;
3) атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша әдістемелік, нұсқаулық және түсіндірмелік материалдарды әзірлейді;
4) жеке сот орындаушыларының қызметін лицензиялауды жүзеге асырады;
5) осы Заңның 144-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген негіздер бойынша жеке сот орындаушылары лицензияларының қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылдайды, сондай-ақ жеке сот орындаушыларының лицензияларын тоқтата тұру және олардан айыру туралы сотқа талап-арыздар береді;
6) жеке сот орындаушыларын жария тізілімдерге және электрондық деректер базасына қосу туралы мемлекеттік органдармен шарттар жасасады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
78) 168-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Аумақтық орган:»;
1-тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) өткізілген сауда-саттық және жеке сот орындаушысы сауда-саттыққа шығаратын мүлік туралы ақпаратты жинауды жүзеге асырады;»;
79) 169-баптың 6-тармағы алып тасталсын;
80) 170-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) лауазымдық міндеттерінің орындалмауына немесе тиісінше орындалмауына кінәлілігі, жеке сот орындаушысы үшін белгіленген ставкаларға сәйкес келмейтін тарифтер мен сыйақылар алуы, оның ішінде уәкілетті органға және/немесе аумақтық органға ақпарат бермеуі, тиісінше немесе уақтылы бермеуі;».
10. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат):
211-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

«3. Дальнейшее использование имущества, поступившего по основаниям, указанным в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, осуществляется путем его реализации, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

«3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген негіздер бойынша түскен мүлікті одан әрі пайдалану, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, оны өткізу арқылы жүзеге асырылады.».
2-бап. Осы Заң оның алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті