О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по внедрению новых форм государственно-частного партнерства и расширению сфер их применения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2012 года № 1523
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по внедрению новых форм государственно-частного партнерства и расширению сфер их применения».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по внедрению новых форм
государственно-частного партнерства и расширению сфер
их применения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64, № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92):
1) в статье 541:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Законодательными актами могут быть установлены особенности сдачи в имущественный наем жилых помещений, земельных участков, участков недр и других обособленных природных объектов, а также в иных случаях.»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік-жеке меншік әріптестіктің жаңа нысандарын енгізу және олардың қолданылу салаларын кеңейту бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 қарашадағы № 1523 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік-жеке меншік әріптестіктің жаңа нысандарын енгізу және олардың қолданылу салаларын кеңейту бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С.Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
мемлекеттік-жеке меншік әріптестіктің жаңа нысандарын енгізу
және олардың қолданылу салаларын кеңейту бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14,103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 85, 45-құжат, 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат, № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат, № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат):
1) 541-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Заңнамалық актілерде тұрғын үй-жайларды, жер учаскелерін, жер қойнауы учаскелерін және басқа да оқшауланған табиғи объектілерді мүліктік жалдауға, сондай-ақ өзге де жағдайларда беру ерекшеліктері белгіленуі мүмкін.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

«6. Особенности сдачи в имущественный наем государственного имущества на основании договора концессии устанавливаются законодательным актом Республики Казахстан о концессиях.»;
2) статью 883 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
«5. Особенности доверительного управления государственным имуществом на основании договора концессии устанавливаются законодательным актом Республики Казахстан о концессиях.».
2. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года
(Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1 ст. 4; № 2, ст. 18; № 19, ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 15; № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., №. 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 6,
ст. 50; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 27; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97):
пункт 1 статьи 25 изложить в следующей редакции:
«1. Водохозяйственные сооружения, имеющие особое стратегическое значение, находятся в государственной собственности и не подлежат отчуждению.».
3. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5,
ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94):
1) в пункте 1 статьи 3:
подпункты 6) и 34) изложить в следующей редакции:
«6) гарантия банка - обязательство банка перед центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по погашению задолженности по гарантированному государством займу в случае неуплаты заемщиком суммы по договору займа в порядке и сроки, которые установлены соглашением о предоставлении государственной гарантии;»;
«34) государственные концессионные обязательства - совокупность прав и обязанностей концедента по сумме на определенную дату принятых и не исполненных концедентом финансовых обязательств по заключенным договорам концессии;»;
дополнить подпунктом 34-1) следующего содержания:
«34-1) частные концессионные обязательства - совокупность прав и обязанностей концессионера по сумме на определенную дату принятых и не исполненных концессионером финансовых обязательств по заключенному договору концессии;»;

«6. Мемлекеттік мүлікті концессия шарты негізінде мүліктік жалдауға беру ерекшеліктері Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамалық актісінде белгіленеді.»;
2) 883-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Мемлекеттік мүлікті концессия шарты негізінде сенімгерлікпен басқару ерекшеліктері Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамалық актісінде белгіленеді.».
2. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат):
25-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстары мемлекеттік меншікте болады және иеліктен шығаруға жатпайды.».
3. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат):
1) 3-баптың 1-тармағында:
6) және 34) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«6) банк кепілдігі - қарыз алушы мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қарыз шарты бойынша сомаларды төлемеген жағдайда, банктің бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган алдындағы мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша берешекті өтеу жөніндегі міндеттемесі;»;
«34) мемлекеттік концессиялық міндеттемелер - жасалған концессия шарттары бойынша концедент белгілі бір күнге қабылдаған және орындамаған қаржы міндеттемелерінің сомасы бойынша концеденттің құқықтары мен міндеттерінің жиынтығы;»;
мынадай мазмұндағы 34-1) тармақшамен толықтырылсын:
«34-1) жеке меншік концессиялық міндеттемелер - жасалған концессия шарты бойынша концессионер белгілі бір күнге қабылдаған және орындамаған қаржы міндеттемелерінің сомасы бойынша концессионердің құқықтары мен міндеттерінің жиынтығы;»;

2) статью 39 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
выплаты по государственным концессионным обязательствам;»;
3) абзац седьмой подпункта 12) пункта 1 статьи 53 изложить в следующей редакции:
«выполнение государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан.»;
4) в статье 54:
абзац пятый подпункта 12) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«выполнение государственных концессионных обязательств местных   исполнительных органов.»;
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2) бюджетные инвестиционные проекты, концессионные проекты на условии софинансирования из бюджета и выполнение государственных концессионных обязательств по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи;»;
5) в статье 55:
абзац четвертый подпункта 12) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«выполнение государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов.»;
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2) бюджетные инвестиционные проекты, концессионные проекты на условии софинансирования из бюджета и выполнение государственных концессионных обязательств по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи;»;
6) подпункт 2) пункта 2 статьи 56 изложить в следующей редакции:
«2) бюджетные инвестиционные проекты, концессионные проекты на условии софинансирования из бюджета и выполнение государственных концессионных обязательств по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи;»;
7) абзац одиннадцатый пункта 3 статьи 71 изложить в следующей
редакции:
«лимит государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан;»;
8) статью 110 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
«7. Бюджетные программы по концессионным проектам не подлежат секвестру в процессе исполнения бюджета.»;
9) пункты 2, 3 статьи 155-2 изложить в следующей редакции:
«2. По концессионным проектам, одобренным бюджетными комиссиями, содержащимся в концессионных предложениях, по которым концедентом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о концессиях приняты решения о проведении конкурсов по выбору концессионера в два этапа, разработка и экспертиза технико-экономических обоснований осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о концессиях для конкурса по выбору концессионера в два этапа.
3. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию с учетом результатов экономической экспертизы технико-экономического обоснования концессионных проектов, разработанных в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, или экспертизы концессионных предложений, в случае принятия концедентами в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи решений о проведении конкурсов по выбору концессионеров в два этапа, и в соответствии со стратегическими и программными документами ежегодно сроком на три года на скользящей основе формирует перечень объектов, предлагаемых в концессию.»;

2) 39-бап мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«мемлекеттік концессиялық міндеттемелер бойынша төлемдер;»;
3) 53-баптың 1-тармағы 12) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін орындау.»;
4) 54-бапта:
1-тармақтың 12) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін орындау.»;
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы баптың 1-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаларға, бюджеттен қоса қаржыландыру шартымен концессиялық жобаларға және мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді орындауға;»;
5) 55-бапта:
1-тармақтың 12) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін орындау.»;
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы баптың 1-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаларға, бюджеттен қоса қаржыландыру шартымен концессиялық жобаларға және мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді орындауға;»;
6) 56-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы баптың 1-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаларға, бюджеттен қоса қаржыландыру шартымен концессиялық жобаларға және мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді орындауға;»;
7) 71-баптың 3-тармағының он бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиті;»;
8) 110-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Концессиялық жобалар бойынша бюджеттік бағдарламалар бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайды.»;
9) 155-2-баптың 2, 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Бюджеттік комиссиялар мақұлдаған, концессиялық ұсыныстарда қамтылған, Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамасына сәйкес концедент концессионерді таңдау бойынша екі кезеңнен тұратын конкурс өткізу туралы шешім қабылданған концессиялық жобалар бойынша техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу және сараптау Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамасында концессионерді таңдау бойынша екі кезеңнен тұратын конкурс үшін белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган осы баптың 1-тармағына сәйкес әзірленген концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасының немесе концессиялық ұсыныстар сараптамасының нәтижелерін ескере отырып, концеденттер осы баптың 2-тармағына сәйкес концессионерді таңдау бойынша екі кезеңнен тұратын конкурс өткізу туралы шешім қабылдаған жағдайда және стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға сәйкес жыл сайын жылжымалы негізде үш жылға арналған мерзімге концессияға ұсынылатын объектілердің тізбесін қалыптастырады.»;

10) раздел 9 «Концессионные обязательства» изложить в следующей редакции:
«Раздел 9. Концессионные обязательства
Глава 32. Концессионные обязательства
Статья 160. Общие положения о концессионных обязательствах
1. Принятие государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о концессиях.
2. Государственные концессионные обязательства подразделяются на:
1) государственные концессионные обязательства Правительства Республики Казахстан;
2) государственные концессионные обязательства местных исполнительных органов.
3. Выполнение государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
4. Выполнение государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов осуществляется за счет средств местных бюджетов.
5. Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы не отвечают по государственным концессионным обязательствам друг друга.
6. Государственные концессионные обязательства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов считаются исполненными при полной оплате государственных концессионных обязательств по заключенным договорам концессии.
Уменьшение объема государственных концессионных обязательств производится концедентом в случае ненадлежащего исполнения концессионером договора концессии на основании критериев оценки выполнения концессионером принятых обязательств, содержащихся в договоре концессии.
7. Порядок предоставления компенсации инвестиционных затрат по концессионным проектам определяется Правительством Республики Казахстан.
8. Частные концессионные обязательства принимаются концессионером на условиях, указанных в договоре концессии.
Статья 161. Учет и мониторинг государственных концессионных                       обязательств
1. Государственные концессионные обязательства подлежат регистрации и учету в уполномоченном органе по исполнению бюджета в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
2. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет мониторинг государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан.
3. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета осуществляют мониторинг государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов.
4. Мониторинг государственных концессионных обязательство существляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.

10) «Концессиялық міндеттемелер» деген 9-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бөлім Концессиялық міндеттемелер
32-тарау. Концессиялық міндеттемелер
160-бап. Концессиялық міндеттемелер туралы жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелер:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелері;
2) жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелері болып бөлінеді.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді орындауы республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
4. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін орындау жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар бір-бірінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелері бойынша жауап бермейді.
6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелері жасалған концессия шарттары бойынша мемлекеттік концессиялық міндеттемелерге толық ақы төленген кезде орындалды деп саналады.
Мемлекеттік концессиялық міндеттемелер көлемін азайтуды концедент концессия шартында қамтылған, қабылданған міндеттемелерді концессионердің орындауын бағалау критерийлері негізінде концессионер концессия шартын тиісінше орындамаған жағдайда жүргізеді.
7. Концессиялық жобалар бойынша инвестициялық шығындарға өтемақы беру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
8. Жеке меншік концессиялық міндеттемелерді концессионер концессия шартында көрсетілген талаптармен қабылдайды.
161-бап. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді есепке
алу және олардың мониторингі
1. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелер бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органда Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен тіркелуге және есепке алынуға тиіс.
2. Бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің мониторингін жүзеге асырады.
3. Бюджеттің атқарылуы жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің мониторингін жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің мониторингі Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.

Статья 162. Принятие и выполнение государственных концессионных                    обязательств Правительством Республики Казахстан
1. Принятие государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан осуществляется на основе:
1) формирования перечня объектов, предлагаемых в концессию, на
плановый период;
2) установления финансовых границ и приоритетов принятия государственных концессионных обязательств;
3) заключенного договора концессии.
2. Принятие государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании решения Правительства Республики Казахстан по каждому отдельному концессионному проекту.
3. Принятие государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан ограничивается лимитом, установленным законом о республиканском бюджете.
4. Выполнение государственных концессионных обязательств
Правительством Республики Казахстан осуществляется центральным
уполномоченным органом по исполнению бюджета за счет бюджетных средств, предусмотренных в законе о республиканском бюджете.
Глава 33. Концессионные обязательства местных исполнительных  органов
Статья 163. Принятие государственных концессионных обязательств                    местными исполнительными органами
1. Принятие государственных концессионных обязательств местными
исполнительными органами осуществляется на основе:
1) формирования перечня объектов, предлагаемых в концессию, на
плановый период;
2) установления финансовых границ и приоритетов принятия
государственных концессионных обязательств;
3) заключенного договора концессии.
2. Принятие государственных концессионных обязательств местными
исполнительными органами осуществляется местным уполномоченным
органом по исполнению бюджета на основании решения маслихата области, города республиканского значения, столицы по каждому отдельному концессионному проекту.
Статья 164. Ограничение принятия государственных концессионных
обязательств местными исполнительными органами
1. Принятие государственных концессионных обязательств местным исполнительным органом ограничивается установленным лимитом государственных концессионных обязательств соответствующего местного исполнительного органа.
2. Лимит государственных концессионных обязательств местного исполнительного органа устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Статья 165. Выполнение государственных концессионных
обязательств местными исполнительными органами
Выполнение государственных концессионных обязательств местными исполнительными органами осуществляется местными уполномоченными органами по исполнению бюджета за счет средств местных бюджетов.»;

162-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік
концессиялық міндеттемелерді қабылдауы және орындауы
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелер қабылдауы:
1) жоспарлы кезеңге концессияға ұсынылатын объектілер тізбесін қалыптастыру;
2) мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдаудың қаржылық шектерін және басымдықтарын белгілеу;
3) жасалған концессия шарты негізінде жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауын әрбір жеке концессиялық жоба бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің негізінде бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген лимитпен шектеледі.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді орындауын республикалық бюджет туралы заңда көзделген бюджет қаражаты есебінен бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
33-тарау. Жергілікті атқарушы органдардың концессиялық міндеттемелері
163-бап. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік
концессиялық міндеттемелерді қабылдауы
1. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауы:
1) жоспарлы кезеңге концессияға ұсынылатын объектілер тізбесін қалыптастыру;
2) мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдаудың қаржылық шектерін және басымдықтарын белгілеу;
3) жасалған концессия шарты негізінде жүзеге асырылады.
2. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауын облыс, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихатының әрбір жеке концессиялық жоба бойынша шешімінің негізінде бюджеттің атқарылуы жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
164-бап. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік
концессиялық міндеттемелер қабылдауын шектеу
1. Жергілікті атқарушы органның мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауы тиісті жергілікті атқарушы органның мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің белгіленген лимитімен шектеледі.
2. Жергілікті атқарушы органның мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимитін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
165-бап. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік
концессиялық міндеттемелерді орындауы
Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді орындауын жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен бюджеттің атқарылуы жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жүзеге асырады.»;

11) пункт 4 статьи 228 изложить в следующей редакции:
«4. Предоставление поручительства государства осуществляется при наличии договора страхования, удовлетворяющего требованиям обеспечения возвратности средств республиканского бюджета, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства, за исключением случаев, установленных Правительством Республики Казахстан.»;
12) в статье 229:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) иметь договор страхования, удовлетворяющий требованиям обеспечения возвратности займа, привлекаемого под поручительство государства, устанавливаемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, за исключением случаев, установленных Правительством Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
«9) осуществлять реализацию проектов, включенных в перечень концессионных проектов, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов, привлекаемых под поручительство государства на соответствующий период, утверждаемый решением Правительства Республики Казахстан.».
4. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 15, ст. 97):
в статье 116:
подпункты 1), 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1) основные средства, инвестиции в недвижимость, нематериальные и биологические активы, учтенные при поступлении в бухгалтерском учете налогоплательщика в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и предназначенные для использования в деятельности, направленной на получение дохода, за исключением активов, указанных в подпунктах 2), 3) настоящего пункта;

11) 228-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мемлекет кепілгерлігін беру Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген жағдайларды қоспағанда, мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға тартылған республикалық бюджет қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шарты болған кезде жүзеге асырылады.»;
12) 229-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген жағдайларды қоспағанда, мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздың қайтарымдылығын қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісім бойынша бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейтін талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шартының болуы;»;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен бекітілетін тиісті кезеңге мемлекет кепілгерлігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар есебінен қаржыландыруға ұсынылатын концессиялық жобалар тізбесіне енгізілген жобаларды іске асыруды жүзеге асыру.».
4. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-І, 22-ІІ, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 116-бапта:
1-тармақтың 1), 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы тармақтың 2), 3) тармақшаларында көрсетілген активтерді қоспағанда, түскен кезде халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес салық төлеушінің бухгалтерлік есебінде ескерілген және табыс алуға бағытталған қызметте пайдалануға арналған негізгі құралдар, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, материалдық емес және биологиялық активтер;

2) активы сроком службы более одного года, переданные концедентом во владение и пользование концессионеру (правопреемнику или юридическому лицу, специально созданному исключительно концессионером для реализации договора концессии) в рамках договора концессии;»;
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«5) сооружения общего пользования: автомобильные дороги, за исключением автомобильных дорог, являющихся объектами концессии, созданными и (или) полученными концессионером в рамках договора концессии, тротуары, бульвары, скверы;».
5. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 214; 1999 г., № 19, ст. 646; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 23, ст. 309; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2004 г., № 14, ст. 82; № 23, ст. 138, 142; 2006 г., № 2, ст. 17; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 87; 2007 г., № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 13-14, ст. 62; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 20, 23; г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 112; № 16, ст. 129, 2012 г., № 2, ст. 9, 15; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30; № 11, ст. 80; № 12, ст. 85; № 15, ст. 97):
1) пункт 1 статьи 13 дополнить подпунктом 4-4) следующего содержания:
«4-4) согласовывает концессионное предложение, технико-экономическое обоснование концессионного проекта, конкурсную документацию и проект договора концессии, в том числе при внесении в них изменений и дополнений, в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы), относящиеся к услугам (товарам, работам) субъектов естественных монополий.»;
2) пункт 2-1 статьи 15-1 изложить в следующей редакции:
«2-1. Порядок формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, осуществляющих свою деятельность по договорам концессии, определяемый Правительством Республики Казахстан, предусматривается в договоре концессии.».
6. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «О концессиях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 14, ст. 88; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 97; 2009 г., № 24, ст. 133; 2010 г., № 7, ст. 29; 2011 г., № 1, ст. 2; № 20, ст. 151; 2012 г., № 2, ст. 11, 15):

2) концессия шартының шеңберінде концедент концессионерге (құқықтық мирасқорға немесе концессия шартын іске асыру үшін тек қана концессионер арнайы құрған заңды тұлғаға) иеленуге және пайдалануға берген, қызмет мерзімі бір жылдан асатын активтер;»;
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) ортақ пайдаланымдағы құрылыстар: концессия шарты шеңберінде құрылған және (немесе) концессионер алған концессия объектілері болып табылатын автомобиль жолдарын қоспағанда, автомобиль жолдары, тротуарлар, бульварлар, гүлзарлар;».
5. «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 16, 214-құжат; 1999 ж., № 19, 646-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., № 2, 17-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 87-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж. № 5, 20, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 112-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 9, 15-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 4, 30-құжат; № 11, 80-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 13-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-4) тармақшамен толықтырылсын:
«4-4) концессиялық ұсынысты, концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін, конкурстық құжаттаманы және концессия шартының жобасын, оның ішінде оларға табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) жататын реттелетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде келіседі;»;
2) 15-1-баптың 2-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2-1. Өз қызметін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын концессия шарттары бойынша жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектілерінің реттелетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) қалыптастыру және бекіту тәртібі концессия шартында көзделеді.».
6. «Концессиялар туралы» 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 14, 88-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 7, 29-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 20, 151-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 15-құжаттар):

1) в статье 1:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) социальная инфраструктура и объекты жизнеобеспечения - объекты, комплексы объектов, используемые для удовлетворения общественных потребностей, обеспечение которых возложено на государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;»;
подпункты 3), 4) изложить в следующей редакции:
«3) концессионер - заключившее договор концессии юридическое лицо, временное объединение юридических лиц (консорциум) (за исключением субъектов квазигосударственного сектора и государственных учреждений), физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, объединение физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность, объединение юридических и физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность (простое товарищество);
4) концессия - деятельность, направленная на создание или реконструкцию и эксплуатацию объектов концессии, осуществляемая за счет средств концессионера или на условиях софинансирования концедентом;»;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) объект концессии - объект или несколько объектов социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения, подлежащие созданию или реконструкции и эксплуатации по договору концессии, включенные в перечень;»;
подпункт 8-4) изложить в следующей редакции:
«8-4) концессионное предложение - концепция концессионного проекта, отражающая его цель, пути ее достижения, включая совокупность соответствующих мероприятий, разрабатываемая государственным органом;»;
дополнить подпунктами 8-6), 8-7), 8-8), 8-9), 8-10) следующего содержания:
«8-6) государственно-частное партнерство - форма сотрудничества между государством и субъектами частного предпринимательства, направленная на финансирование, создание, реконструкцию, модернизацию и/или эксплуатацию объектов социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения, а также предоставление услуг;
8-7) техническое предложение - техническая и/или технологическая предпроектная документация, представленная участником первого этапа конкурса по концессии и содержащая результаты маркетинговых, технико-технологических и экологических исследований, а также финансовые решения, обосновывающие стоимость создания объекта концессии;
8-8) создание объекта концессии - создание ранее не существовавшего на территории Республики Казахстан объекта концессии, в том числе на основе новых технологий, механизации и автоматизации производства, установка нового производственного оборудования на объекте концессии, производство иных видов работ, обеспечивающих создание и функционирование объекта концессии;

1) 1-бап:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) әлеуметтік инфрақұрылым мен тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектілері - қоғамдық қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін пайдаланылатын, қамтамасыз етілуі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарға жүктелген объектілер, объектілер кешендері;»;
3), 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) концессионер - концессия шартын жасасқан заңды тұлға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум) (квазимемлекеттік сектор субъектілері мен мемлекеттік мекемелерді қоспағанда), кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалардың бірлестігі, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардың бірлестігі (жай серіктестік);
4) концессия - концессия объектілерін құруға немесе реконструкциялауға және пайдалануға бағытталған, концессионердің қаражаты есебінен немесе концеденттің қоса қаржыландыруы шарттарымен жүзеге асырылатын қызмет;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) концессия объектісі - концессия шарты бойынша құруға немесе реконструкциялауға және пайдалануға жататын, тізбеге енгізілген әлеуметтік инфрақұрылым мен тыныс-тіршілікті қамтамасыз ететін объект немесе бірнеше объект;»;
8-4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
8-4) концессиялық ұсыныс - мемлекеттік орган әзірлейтін тиісті іс-шаралар жиынтығын қоса алғанда, концессиялық жобаның мақсатын, оған қол жеткізу жолдарын көрсететін оның тұжырымдамасы;»;
мынадай мазмұндағы 8-6), 8-7), 8-8), 8-9), 8-10) тармақшалармен толықтырылсын:
«8-6) мемлекеттік-жеке меншік әріптестік - мемлекет пен жеке кәсіпкерлік субъектілері арасындағы ынтымақтастықтың әлеуметтік инфрақұрылым және тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектілерін қаржыландыруға, құруға, реконструкциялауға, жаңғыртуға және/немесе пайдалануға, сондай-ақ қызметтер көрсетуге бағытталған нысаны;
8-7) техникалық ұсыныс - концессия бойынша конкурстың бірінші кезеңіне қатысушы ұсынған және маркетингтік, техникалық-технологиялық және экологиялық зерттеулер нәтижелерін, сондай-ақ концессия объектісін құру құнын негіздейтін қаржылық шешімдерді қамтитын техникалық және/немесе технологиялық жоба алдындағы құжаттама;
8-8) концессия объектісін құру - Қазақстан Республикасының аумағында бұрын болмаған концессия объектісін, оның ішінде жаңа технологиялар, өндірісті механикаландыру және автоматтандыру негізінде құру, концессия объектісінде жаңа өндірістік жабдықтар орнату, концессия объектісінің құрылуын және жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыстардың өзге де түрлерін жүргізу;

8-9) реконструкция объекта концессии - изменение отдельных помещений, иных частей здания или здания в целом путем проведения мероприятий по переустройству на основе внедрения новых технологий, механизации и автоматизации производства, модернизации и замены технически устаревшего и/или физически изношенного оборудования новым более производительным оборудованием, а также изменению технологического или функционального назначения объекта концессии или его отдельных частей, иные мероприятия по улучшению характеристик и эксплуатационных свойств объекта концессии;
8-10) эксплуатация объекта концессии - использование объекта концессии концессионером в соответствии с назначением объекта концессии, в том числе в целях производства товаров и/или выполнения работ и/или оказания услуг, в порядке и на условиях, определенных договором концессии.»;
2) статью 5 изложить в следующей редакции:
«Статья 5. Право собственности на объекты концессии
1. Находящееся в государственной собственности недвижимое и
движимое имущество, исключительные права предоставляются во владение и пользование концессионеру для осуществления им деятельности,
предусмотренной договором концессии, в целях создания, реконструкции,
эксплуатации объекта концессии, право пользования и владения на который может быть передано концессионеру.
2. Улучшения, произведенные на объектах, переданных в концессию, а также объекты незавершенного строительства и имущественные права на результаты интеллектуальной деятельности, возникшие при исполнении условий договора концессии, передаются в государственную собственность, если иное не предусмотрено договором концессии.
3. Объекты концессии, возникшие в результате исполнения условия договора концессии, передаются после их создания в государственную собственность, если иное не предусмотрено договором концессии.
4. Продукция и иные доходы, полученные концессионером в результате использования объектов концессии, являются его собственностью, если иное не предусмотрено договором концессии.
5. Объекты концессии в течение срока действия договора концессии и урегулирования по нему всех взаимных обязательств не могут выступать предметом залога.
6. Объекты концессии не подлежат отчуждению на период срока
действия договора концессии и урегулирования по нему всех взаимных
обязательств.
7. Концессионер несет риск случайной гибели или случайного
повреждения государственного имущества, переданного ему во владение и
пользование по договору концессии, а также имущества, возникающего по
результатам исполнения договора концессии, если иное не установлено
договором концессии.

8-9) концессия объектісін реконструкциялау - жаңа технологияларды енгізу, өндірісті механикаландыру және автоматтандыру, техникалық ескірген және/немесе табиғи тозған жабдықтарды жаңғырту және өнімділігі жоғары жаңа жабдықтармен алмастыру негізінде қайта құру, сондай-ақ концессия объектісінің немесе оның жекелеген бөліктерінің технологиялық немесе функционалдық мақсатын өзгерту жөніндегі іс-шараларды жүргізу арқылы жекелеген үй-жайларды, ғимараттың өзге де бөліктерін немесе тұтас ғимаратты өзгерту, концессия объектісінің сипаттамалары мен пайдалану қасиеттерін жақсарту жөніндегі өзге де іс-шаралар;
8-10) концессия объектісін пайдалану - концессия шартында айқындалған тәртіппен және талаптарда концессионердің концессия объектісінің мақсатына сәйкес, оның ішінде тауарлар өндіру және/немесе жұмыстарды орындау және/немесе қызметтер көрсету мақсатында пайдалануы;»;
2) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«5-бап. Концессия объектілеріне меншік құқығы
1. Пайдалану және иелену құқығы концессионерге берілуі мүмкін концессия объектісін құру, реконструкциялау, пайдалану мақсатында концессионердің концессия шартында көзделген қызметті жүзеге асыруы үшін мемлекеттік меншіктегі жылжымайтын немесе жылжитын мүлік, айрықша құқықтар оның иеленуіне және пайдалануына беріледі.
2. Егер концессия шартында өзгеше көзделмесе, концессияға берілген объектілерде жүргізілген жақсартулар, сондай-ақ концессия шартының талаптарын орындау кезінде пайда болған құрылысы аяқталмаған объектілер және зияткерлік қызмет нәтижелеріне мүліктік құқықтар мемлекеттік меншікке беріледі.
3. Егер концессия шартында өзгеше көзделмесе, концессия шартының талаптарын орындау нәтижесінде пайда болған концессия объектілері құрылғаннан кейін олар мемлекеттік меншікке беріледі.
4. Егер концессия шартында өзгеше көзделмесе, концессионердің концессия объектілерін пайдалану нәтижесінде алған өнімі мен өзге де кірістері оның меншігі болып табылады.
5. Концессия шартының қолданылу және ол бойынша өзара міндеттемелердің бәрін реттеу мерзімі ішінде концессия объектілері кепіл нысанасы бола алмайды.
6. Концессия шартының қолданылуы және ол бойынша өзара міндеттемелердің бәрін реттеу мерзімі ішінде, концессия объектілері иеліктен шығарылуға жатпайды.
7. Егер концессия шартында өзгеше белгіленбесе, концессионер өзіне концессия шарты бойынша иеленуге және пайдалануға берілген мемлекеттік мүліктің, сондай-ақ концессия шартын орындау нәтижелері бойынша пайда болған мүліктің кездейсоқ жойылу немесе кездейсоқ бүліну тәуекелін көтереді.

8. При софинансировании концедентом концессионного проекта и/или выплате концедентом концессионеру компенсации инвестиционных затрат в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 7 настоящего Закона объект концессии передается в государственную собственность.»;
3) статью 7 изложить в следующей редакции:
«Статья 7. Источники возмещения затрат и
получения доходов концессионера
1. Источниками возмещения затрат и получения доходов концессионера являются:
1) реализация произведенных товаров (работ, услуг) в процессе эксплуатации объекта концессии;
2) субсидии от государства в случаях, установленных законами Республики Казахстан;
3) компенсация инвестиционных затрат концессионера в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
4) компенсация эксплуатационных затрат концессионера в пределах предоставляемых объемов услуг, оказываемых за счет бюджетных средств в соответствующей сфере деятельности;
5) вознаграждение за осуществление управления объектом концессии, находящимся в государственной собственности, а также арендная плата за пользование объектом концессии, находящимся в собственности концессионера, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
6) плата за доступность объекта концессии.
2. Плата за доступность объекта концессии включает выплаты за счет бюджетных средств, предусмотренные подпунктами 3), 4), 5) пункта 1 настоящей статьи, осуществляемые в виде единых платежей определенными долями от общей суммы выплат в течение всего срока реализации концессионного проекта, с учетом обеспечения концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта концессии.
3. Источники возмещения затрат и получения доходов концессионера определяются на основании результатов конкурса по выбору концессионера.»;
4) дополнить главой 1-1 «Государственно-частное партнерство»  следующего содержания:
«Глава 1-1. Государственно-частное партнерство
Статья 7-1. Виды государственно-частного партнерства
1. Государственно-частное партнерство подразделяется на институциональное и контрактное.
2. Институциональное государственно-частное партнерство реализуется в рамках деятельности негосударственных юридических лиц с участием государства и субъектов частного предпринимательства в порядке, установленном настоящим Законом или иными законами Республики Казахстан.
3. Контрактное государственно-частное партнерство реализуется в рамках договоров концессии, имущественного найма и доверительного управления государственным имуществом в порядке, установленном настоящим Законом или иными законами Республики Казахстан.

8. Концедент концессиялық жобаны қоса қаржыландырған және/немесе осы Заңның 7-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес концедент концессионерге инвестициялық шығындарға өтемақы төлеген жағдайда, концессия объектісі мемлекеттік меншікке беріледі.»;
3) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«7-бап. Концессионердің шығындарын өтеу және кірістерін алу
көздері
1. Концессионердің шығындарын өтеу және кірістерін алу көздері:
1) концессия объектісін пайдалану процесінде өндірілген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда мемлекеттен берілетін субсидиялар;
3) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес концессионердің инвестициялық шығындарын өтеу;
4) тиісті қызмет саласында бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтердің ұсынылатын көлемінің шегінде концессионердің пайдалану шығындарын өтеу;
5) мемлекеттік меншіктегі концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес концессионердің меншігіндегі концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау ақысы;
6) концессия объектісінің қол жетімділігі үшін төлемақы болып табылады.
2. Концессия объектісінің қол жетімділігі үшін төлемақы осы баптың 1-тармағының 3), 4), 5) тармақшаларында көзделген, концессионердің концессия объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуін есепке ала отырып, концессиялық жобаны іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасының белгілі бір үлестерінің бірыңғай төлемдері түрінде жүзеге асырылатын бюджет қаражаты есебінен төленетін төлемдерді қамтиды.
3. Концессионердің шығындарын өтеу және кірістерін алу көздері концессионерді таңдау бойынша конкурс нәтижелерінің негізінде айқындалады.»;
4) мынадай мазмұндағы «Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік» деген 1-1-тараумен толықтырылсын:
«1-1 тарау. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік
7-1-бап. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестіктің түрлері
1. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік институционалдық және келісімшарттық болып бөлінеді.
2. Институционалдық мемлекеттік-жеке меншік әріптестік осы Заңда немесе Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген тәртіппен мемлекеттің және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қатысуымен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың қызметі шеңберінде іске асырылады.
3. Келісімшарттық мемлекеттік-жеке меншік әріптестік осы Заңда немесе Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген тәртіппен концессия шарттары, мүліктік жалдау және мемлекеттік мүлікті сенімгерлікпен басқару шеңберінде іске асырылады.

Статья 7-2. Принципы государственно-частного партнерства
Принципами государственно-частного партнерства являются:
1) среднесрочные или долгосрочные взаимоотношения на договорной
основе;
2) определение частного партнера на конкурсной основе;
3) взаимовыгодное распределение рисков, выгод, гарантий, прав и обязанностей между участниками государственно-частного партнерства;
4) наличие критериев достижения результативности государственно-частного партнерства»;
5) в статье 8:
подпункты 4, 4-1) изложить в следующей редакции:
«4) утверждает правила представления, рассмотрения и отбора концессионных предложений;
4-1) утверждает порядок компенсации эксплуатационных затрат концессионера в пределах предоставляемых объемов услуг, оказываемых за счет бюджетных средств в соответствующей сфере деятельности;
дополнить подпунктами 7-1), 7-2), 7-3), 7-4) следующего содержания:
7-1) утверждает порядок проведения мониторинга концессионных проектов на условиях софинансирования из бюджета и оценки реализации концессионных проектов;
7-2) утверждает порядок предоставления поручительства государства по инфраструктурным облигациям;
7-3) утверждает порядок выплаты вознаграждения за осуществление управления и эксплуатации объекта концессии, платы за доступность;
7-4) утверждает порядок предоставления компенсации инвестиционных затрат по концессионным проектам;»;
6) в статье 9:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) формирует перечень с учетом результатов экспертиз технико-экономических обоснований или экспертиз концессионных предложений и вносит его в Правительство Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктами 7-1), 7-2) следующего содержания:
«7-1) осуществляет межотраслевую координацию и методологическое руководство в области организации концессионных проектов;
7-2) направляет результаты оценки реализации концессионных проектов в государственный орган по осуществлению права распоряжения республиканской собственностью для внесения данных в реестр договоров концессии;»;
7) подпункт 3) статьи 11 изложить в следующей редакции:
«3) осуществляет мониторинг за исполнением договоров концессии по объектам концессии, находящимся в республиканской собственности, в пределах своей компетенции и направляет результаты мониторинга в уполномоченный орган по государственному планированию;»;
8) подпункт 4) статьи 12 изложить в следующей редакции:
«4) осуществляет контроль за исполнением договоров концессии по объектам концессии, относящимся к республиканской собственности и предусмотренным в пункте 2 статьи 16 настоящего Закона, и направляет результаты контроля в уполномоченный орган по государственному планированию;»;

7-2-бап. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік қағидаттары
Мыналар:
1) шарттық негізде орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді өзара қарым-қатынастар;
2) жеке меншік әріптесті конкурстық негізде айқындау;
3) тәуекелдерді, пайданы, кепілдіктерді, құқықтар мен міндеттемелерді мемлекеттік-жеке меншік әріптестік қатысушылары арасында өзара тиімді бөлісу;
4) мемлекеттік-жеке меншік әріптестіктің нәтижелігіне қол жеткізу критерийлерінің болуы мемлекеттік-жеке меншік әріптестік қағидаттары болып табылады.»;
5) 8-бапта:
4, 4-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«4) концессиялық ұсыныстарды беру, қарау және іріктеу қағидаларын бекітеді;
4-1) қызметтің тиісті саласында бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтердің ұсынатын көлемінің шегінде концессионердің пайдалану шығындарын өтеу тәртібін бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2), 7-3), 7-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) бюджеттен қоса қаржыландыру шарттарында концессиялық жобалардың мониторингін және концессиялық жобалардың іске асырылуын бағалауды жүргізу тәртібін бекітеді;
7-2) инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерліктерін беру тәртібін бекітеді;
7-3) концессия объектісін басқаруды және пайдалануды жүзеге асырғаны үшін сыйақы, қол жетімділік үшін төлемақы төлеу тәртібін бекітеді;
7-4) концессиялық жобалар бойынша инвестициялық шығындарға өтемақы беру тәртібін бекітеді;»;
6) 9-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) техникалық-экономикалық негіздемелер сараптамаларының немесе концессиялық ұсыныстар сараптамаларының нәтижелерін ескере отырып, тізбені қалыптастырады және оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді;»;
мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) концессиялық жобаларды ұйымдастыру саласында салааралық үйлестіруді және әдіснамалық басшылықты жүзеге асырады;
7-2) деректерді концессия шарттарының тізіліміне енгізу үшін концессиялық жобалардың іске асырылуын бағалау нәтижелерін республикалық меншікке билік ету құқығын жүзеге асыру жөніндегі мемлекеттік органға жібереді;»;
7) 11-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) өз құзыреті шегінде республикалық меншіктегі концессия объектілері бойынша концессия шарттарының орындалу мониторингін жүзеге асырады және мониторинг нәтижелерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді;»;
8) 12-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) республикалық меншікке жататын және осы Заңның 16-бабының 2-тармағында көзделген концессия объектілері бойынша концессия шарттарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады және бақылау нәтижелерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді;»;

9) подпункт 7) статьи 13 изложить в следующей редакции:
«7) осуществляют контроль и мониторинг за исполнением договоров концессии по объектам концессии, относящимся к коммунальной собственности и предусмотренным в перечне, и направляют результаты мониторинга и контроля в уполномоченный орган по государственному планированию;»;
10) в статье 14:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. В целях поддержки деятельности концессионеров предоставляются один или несколько из следующих видов государственной поддержки:»;
пункты 2, 2-1, 3 изложить в следующей редакции:
«2. При создании объекта концессии, не подлежащего передаче в государственную собственность, меры государственной поддержки, предусмотренные подпунктами 1), 2), 5) пункта 1 настоящей статьи, концессионеру не предоставляются.
2-1. На отношения, связанные с применением меры государственной поддержки, предусмотренной подпунктом 6) пункта 1 настоящей статьи, не распространяются нормы законодательства о государственных закупках.
3. Суммарная стоимость концессионных обязательств концедента, предусмотренных в подпункте 3) пункта 1 статьи 7 и подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 1 статьи 14 настоящего Закона, не должна превышать стоимости создания и/или реконструкции объекта концессии за счет средств концессионера в рамках договора концессии. В расчет суммарной стоимости концессионных обязательств концедента не включается стоимость земельных участков, предоставляемых концессионеру для строительства объекта концессии, либо земельных участков, расположенных под реконструируемым объектом концессии в рамках договора концессии.»;
11) в статье 15-2:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. По концессионным проектам, одобренным бюджетными комиссиями, содержащимся в концессионных предложениях, по которым концедентами принято решение о проведении конкурсов в два этапа, разработка и экспертиза технико-экономических обоснований осуществляются в порядке, установленном статьей 20-1 настоящего Закона.»;
дополнить пунктом 10 следующего содержания:
«10. Заключение экономической экспертизы технико-экономического обоснования, по которому в течение трех лет после его утверждения не начата реализация концессионного проекта, считается утратившим силу.»;
12) пункты 23 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«2. Перечень состоит из двух разделов:
1) существующие объекты государственной собственности, улучшение и эксплуатация которых будут осуществлены на основе договора концессии;
2) объекты, создание и эксплуатация которых будут осуществлены на основе договоров концессии.

9) 13-баптың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7) коммуналдық меншікке жататын және тізбеде көзделген концессия обьектілері бойынша концессия шарттарының орындалуын бақылауды және оның мониторингін жүзеге асырады және мониторинг пен бақылау нәтижелерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді;»;
10) 14-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Концессионерлердің қызметін қолдау мақсатында мемлекеттік қолдаудың мынадай түрлерінің біреуі немесе бірнешеуі ұсынылады:»;
2, 2-1, 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік меншікке беруге жатпайтын концессия объектісі құрылған кезде, концессионерге осы баптың 1-тармағының 1), 2), 5) тармақшаларында көзделген мемлекеттік қолдау шаралары ұсынылмайды.
2-1. Осы баптың 1-тармағының 6) тармақшасында көзделген мемлекеттік қолдау шараларының қолданылуына байланысты қарым-қатынастарға мемлекеттік сатып алу туралы заңнама нормалары қолданылмайды.
3. Осы Заңның 7-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында және 14-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көзделген концеденттің концессиялық міндеттемелерінің жиынтық концессия шартының шеңберінде концессия объектісін концессионер қаражатының есебінен құру және/немесе реконструкциялау құнынан аспауға тиіс. Концессионерге концессия объектісін салу үшін берілетін жер учаскелерінің не концессия шарты шеңберінде реконструкцияланатын концессия объектісі орналасқан жер учаскелерінің құны концеденттің концессиялық міндеттемелерінің жиынтық құнының есебіне қосылмайды.»;
11) 15-2-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Бюджет комиссиялары мақұлдаған, концессиялық ұсыныстарда қамтылған, олар бойынша концеденттер конкурсты екі кезеңде өткізу туралы шешім қабылдаған концессиялық жобалар бойынша техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу және сараптау осы Заңның 20-1-бабында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
«10. Бекітілгеннен кейін үш жыл ішінде концессиялық жобаны іске асыру басталмаған техникалық-экономикалық негіздеменің экономикалық сараптамасының қорытындысы күшін жойды деп есептеледі.»;
12) 16-баптың 2, 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Тізбе екі бөлімнен тұрады:
1) жақсартылуы және пайдаланылуы концессия шарты негізінде жүзеге асырылатын қолданыстағы мемлекеттік меншік объектілері;
2) құрылуы және пайдаланылуы концессия шарттары негізінде жүзеге асырылатын объектілер.

3. Перечень формируется уполномоченным органом по государственному планированию с учетом результатов экономической экспертизы технико-экономического обоснования, разработанного в соответствии с пунктом 1 статьи 15-2 настоящего Закона, или экспертизы концессионного предложения, в случае принятия концедентом в соответствии с пунктом 2-1 статьи 15-2 настоящего Закона решения о проведении конкурса в два этапа, и в соответствии со стратегическими планами развития республики, инвестиционными возможностями республиканского бюджета ежегодно сроком на три года на скользящей основе.»;
13) в пункте 1 статьи 17:
подпункты 2), 3-1) изложить в следующей редакции:
«2) технико-экономическое обоснование, за исключением случаев, указанных в пункте 2-1 статьи 15-2 настоящего Закона, описание и общие технические и качественные характеристики объекта, предлагаемого к передаче в концессию, включая технические спецификации, планы, чертежи и эскизы, а при необходимости - с указанием нормативно-технической документации;»;
«3-1) возможные виды и объемы государственной поддержки для данного концессионного проекта;»;
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
«15) требования к документам, описывающим технические решения по реализации концессионного проекта в случаях, указанных в пункте 2-1 статьи 15-2 настоящего Закона.»;
14) в статье 18:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«4) иметь собственный капитал, составляющий не менее десяти процентов по отношению к стоимости предлагаемого к реализации объекта концессии, или предоставить банковскую гарантию на сумму, составляющую не менее десяти процентов по отношению к стоимости предлагаемого к реализации объекта концессии;»;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Особые условия участия в конкурсе по выбору концессионера временных объединений юридических лиц (консорциума), объединений физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность, юридических и физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность (простое товарищество), определяются правилами проведения конкурса по выбору концессионера.»;

3. Тізбені мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган осы Заңның 15-2-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген техникалық-экономикалық негіздеменің экономикалық сараптамасының немесе концедент осы Заңның 15-2-бабының 2-1-тармағына сәйкес конкурсты екі кезеңде өткізу туралы шешім қабылдаған жағдайда, концессиялық ұсыныс сараптамасының нәтижелерін ескере отырып және республиканың стратегиялық даму жоспарларына, республикалық бюджеттің инвестициялық мүмкіндіктеріне сәйкес жылжымалы негізде жыл сайын үш жылға арналған мерзімге қалыптастырады.»;
13) 17-баптың 1-тармағында:
2), 3-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) техникалық ерекшеліктерді, жоспарларды, сызбалар мен нобайларды қоса алғанда, ал қажет болған жағдайда нормативтік-техникалық құжаттама көрсетіле отырып, осы Заңның 15-2-бабының 2-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, техникалық-экономикалық негіздемені, концессияға беруге ұсынылатын объектінің сипаты мен жалпы техникалық және сапалық сипаттамаларын;»;
«3-1) осы концессиялық жоба үшін мемлекеттік қолдаудың ықтимал түрлерін және көлемдерін;»;
14) тармақшадағы «рәсімдерді қамтитын, осы Заңның 9-бабының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен және осы Заңның 10-бабының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісілген конкурстық құжаттаманы табыс етуге міндетті.» деген сөздер «рәсімдер;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
«15) осы Заңның 15-2-бабының 2-1-тармағында көрсетілген жағдайларда концессиялық жобаны іске асыру жөніндегі техникалық шешімдерді сипаттайтын құжаттарға қойылатын талаптарды қамтитын, осы Заңның 9-бабының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен және осы Заңның 10-бабының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісілген конкурстық құжаттаманы табыс етуге міндетті.»;
14) 18-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) іске асыруға ұсынылатын концессия объектісінің құнына қатысты кемінде он пайызды құрайтын өз капиталы болуға немесе іске асыруға ұсынылатын концессия объектісінің құнына қатысты кемінде он пайызды құрайтын сомаға банк кепілдігін ұсынуға;»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Занды тұлғалардың уақытша бірлестіктерінің (консорциумның), кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар бірлестіктерінің, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар бірлестіктерінің (жай серіктестіктің) концессионерді таңдау бойынша конкурсқа қатысуының ерекше шарттары концессионерді таңдау бойынша конкурс өткізу қағидаларында айқындалады.»;

15) пункт 3 статьи 19 изложить в следующей редакции:
«3. Организатор конкурса в обязательном порядке публикует информацию о проведении конкурса в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках не менее чем за шестьдесят календарных дней до дня проведения конкурса, а при проведении повторного конкурса - не менее чем за тридцать календарных дней. Информация о проведении конкурса должна включать в себя сведения об объектах концессии, перечне необходимых документов для представления организатору конкурса, требования к потенциальным участникам в зависимости от характера объекта, по которому объявлен конкурс; о месте, времени и дате проведения конкурса.»;
16) пункт 2 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«2. Комиссией рассматриваются все конкурсные заявки, представленные участниками конкурса, с учетом соответствия требованиям конкурсной документации, заключений по концессионной заявке и оценке соответствия потенциальных концессионеров квалификационным требованиям.
В случае, если конкурс проводится в третий раз и к участию в конкурсе представлена только одна конкурсная заявка, комиссией рассматривается данная конкурсная заявка, с точки зрения возможности ее реализации.»;
17) дополнить статьей 20-1 следующего содержания:
«Статья 20-1. Особенности проведения конкурса с использованием                      двухэтапных процедур
1. Конкурс по выбору концессионера с использованием двухэтапных
процедур проводится в случаях, когда:
1) для реализации концессионного проекта необходимо провести сбор и изучение различных инновационных, творческих, архитектурно-планировочных, организационно-технологических решений, изобретений и провести с потенциальными концессионерами переговоры по возникшим вопросам;
2) необходимо проведение экспериментов, изысканий или разработок.
2. Конкурсы с использованием двухэтапных процедур представляют
собой совокупность следующих последовательных этапов:
1) на первом этапе осуществляются следующие мероприятия:
формирование организатором конкурса технического задания на  основании экспертизы концессионного предложения, разработка и утверждение организатором конкурса конкурсной документации;
опубликование объявления в периодических печатных изданиях о проведении конкурса с использованием двухэтапных процедур;
представление организатором конкурса технического задания и конкурсной документации лицам, заинтересованным в участии на первом этапе конкурса с использованием двухэтапных процедур;
проведение квалификационного отбора потенциальных концессионеров;
обсуждение с потенциальными концессионерами вопросов, касающихся технических, качественных и (или) иных характеристик технического задания;
представление участниками конкурса, прошедшими квалификационный отбор, конкурсных заявок с техническими предложениями, разработанными в соответствии с техническим заданием;
экспертиза технических предложений участников конкурса уполномоченным государственным органом соответствующей отрасли и юридическим лицом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан на осуществление государственной строительной экспертизы, в целях определения их соответствия либо несоответствия градостроительным и техническим регламентам, условиям и требованиям государственных нормативов, направленных на обеспечение государственных, общественных и частных интересов, благоприятных и безопасных условий жизнедеятельности человека, устойчивого функционирования проектируемых объектов, а также стоимости технического предложения;
выбор не менее двух участников конкурса, технические предложения которых соответствуют техническому заданию организатора конкурса;
направление организатором конкурса приглашения участникам конкурса, технические предложения которых признаны на первом этапе соответствующими техническому заданию, принятие участия во втором этапе конкурса с использованием двухэтапных процедур;

15) 19-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Конкурсты ұйымдастырушы конкурс өткізу туралы ақпаратты конкурс өткізілетін күнге дейін кемінде күнтізбелік алпыс күн бұрын, ал қайта конкурс өткізу кезінде - кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таратылатын мерзімді баспасөз  басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде міндетті түрде жариялайды. Конкурс өткізу туралы ақпарат концессия объектілері, конкурсты ұйымдастырушыға табыс ету үшін қажетті құжаттардың тізбесі туралы мәліметтерді, конкурс жарияланған объектінің сипатына қарай ықтимал қатысушыларға қойылатын талаптарды; конкурсты өткізу орны, уақыты мен күні туралы мәліметті қамтуға тиіс.»;
16) 20-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Комиссия конкурстық құжаттама талаптарына сәйкестігін, концессиялық өтінім бойынша қорытындыларды және ықтимал концессионерлердің біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалауды ескере отырып, конкурс қатысушылары ұсынған барлық конкурстық өтінімдерді қарайды.
Егер конкурс үшінші рет өткізіліп отырған және конкурсқа қатысуға тек бір конкурстық өтінім ұсынылған жағдайда, комиссия осы конкурстық өтінімді оның іске асырылу мүмкіндігі тұрғысынан қарайды.»;
17) мынадай мазмұндағы 20-1-баппен толықтырылсын:
«20-1-бап. Екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып конкурс
өткізу ерекшеліктері
1. Екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау бойынша конкурс:
1) концессиялық жобаны іске асыру үшін әртүрлі инновациялық, шығармашылық, сәулеттік-жоспарлау, ұйымдастырушылық-технологиялық шешімдерді, өнертабыстарды жинау және зерделеу және туындаған мәселелер бойынша ықтимал концессионерлермен келіссөздер жүргізу қажет;
2) эксперименттер, ізденістер немесе әзірлемелер жүргізу қажет болған жағдайларда өткізіледі.
2. Екі кезеңді рәсімдер пайдаланылатын конкурстар мынадай дәйекті кезеңдердің жиынтығын білдіреді:
1) бірінші кезеңде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
концессиялық ұсыныс сараптамасының негізінде конкурсты ұйымдастырушының техникалық тапсырманы қалыптастыруы, конкурсты ұйымдастырушының конкурстық құжаттаманы әзірлеуі және бекітуі;
мерзімді баспасөз басылымдарында екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып, конкурс өткізу туралы хабарлама жариялау;
конкурсты ұйымдастырушының екі кезеңді рәсімдер пайдаланылатын конкурстың бірінші кезеңіне қатысуға мүдделі тұлғаларға техникалық тапсырма мен конкурстың құжаттаманы беруі;
ықтимал концессионерлерді біліктілік іріктеуді өткізу;
ықтимал концессионерлермен техникалық тапсырманың техникалық, сапалық және (немесе) өзге де сипаттамаларына қатысты мәселелерді талқылау;
біліктілік іріктеуден өткен конкурсқа қатысушылардың техникалық тапсырмаға сәйкес әзірленген техникалық ұсыныстарымен бірге конкурстық өтінімдер беруі;
мемлекеттік, қоғамдық және жеке мүдделерді, адамның тіршілік әрекетінің қолайлы және қауіпсіз жағдайларын, жобаланатын объектілердің орнықты жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған қала  құрылысы регламенті мен техникалық регламенттерге, мемлекеттік нормативтердің шарттары мен талаптарына сәйкестігін не сәйкес еместігін, сондай-ақ техникалық ұсыныс құнын айқындау мақсатында тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органының және Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік құрылыс сараптамасын жүзеге асыруға уәкілеттік берген заңды тұлғаның конкурсқа қатысушылардың техникалық ұсыныстарын сараптауы;
техникалық ұсыныстары конкурсты ұйымдастырушының техникалық тапсырмасына сәйкес келетін кемінде екі конкурсқа қатысушыны таңдау;
конкурсты ұйымдастырушының бірінші кезеңде техникалық ұсыныстары техникалық тапсырмаға сәйкес келеді деп танылған конкурсқа қатысушыларға екі кезеңді рәсімдер пайдаланылатын конкурстың екінші кезеңіне қатысуға шақыру жіберуі;

2) на втором этапе конкурса осуществляются следующие мероприятия:
представление участниками конкурса, технические предложения которых признаны на первом этапе соответствующими техническому заданию, конкурсных заявок с технико-экономическими обоснованиями концессионного проекта;
организатор конкурса направляет в уполномоченный орган по государственному планированию технико-экономические обоснования концессионного проекта участников конкурса для проведения их экспертизы;
рассмотрение комиссией всех конкурсных заявок, представленных участниками конкурса, с учетом заключений экспертиз по концессионной заявке;
осуществление мероприятий, предусмотренных пунктами 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 статьи 20 настоящего Закона.»;
18) статью 21 изложить в следующей редакции:
«Статья 21. Содержание договора концессии
1. Договор концессии должен содержать:
1) сведения об объекте концессии, его описание, в том числе сведения о составе имущества, техническом состоянии, сроке службы, начальной, остаточной и восстановительной стоимости передаваемого объекта концессии;
2) условия о правах концессионера на объект концессии и (или) правах на осуществление определенного вида деятельности;
3) условия и объемы проведения необходимых улучшений объекта в
целях предоставления концессионером необходимого количества и качества услуг;
4) источники возмещения затрат и получения доходов концессионера;
5) порядок формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на товары (работы, услуги);
6) условие о размерах инвестиций, в том числе инвестиций в основные фонды, сроки, источники и условия финансирования концессионного проекта согласно разработанному бизнес-плану (рабочей программе);
7) виды деятельности (работы, услуги, предоставляемые по условиям договора);
8) стандарты качества предоставляемых концессионером по договору концессии товаров (работ, услуг);
9) срок действия договора;
10) права и обязанности сторон;
11) требования по охране окружающей среды и безопасности ведения работ;
12) порядок и условия передачи сторонами объекта концессии, включая лиц, уполномоченных принимать объект, требования к его качеству, а также земельных участков, переданных в связи с исполнением договора концессии;
13) ответственность сторон;
14) условия изменения и прекращения договора;
15) местонахождение и банковские реквизиты сторон;
16) порядок осуществления контроля концедентом за исполнением
договоров концессии;
17) критерии оценки выполнения концессионером принятых
обязательств, выплаты неустойки в случае их невыполнения и порядок
уменьшения концессионных обязательств концедента;

2) конкурстың екінші кезеңінде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
бірінші кезеңде техникалық ұсыныстары техникалық тапсырмаға сәйкес келеді деп танылған конкурсқа қатысушылардың концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесімен бірге конкурстық өтінімдер беруі;
конкурсқа қатысушылардың концессиялық жобасының техникалық-экономикалық негіздемелеріне сараптама жүргізу үшін конкурсты ұйымдастырушы оларды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді;
комиссияның концессиялық өтінім бойынша сараптамалардың қорытындыларын ескере отырып, конкурсқа қатысушылар берген барлық конкурстық өтінімдерді қарауы;
осы Заңның 20-бабының 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9-тармақтарында көзделген іс-шараларды жүзеге асыру.»;
18) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«21-бап. Концессия шартының мазмұны
1. Концессия шарты:
1) концессия объектісі туралы мәліметтерді, оның сипаттамасын, оның ішінде мүліктің құрамы, техникалық жай-күйі, қызмет мерзімі, берілетін концессия объектісінің бастапқы, қалдық және қалпына келтіру құны туралы мәліметтерді;
2) концессионердің концессия объектісіне құқықтары және (немесе) белгілі бір қызмет түрін жүзеге асыруға құқықтары туралы шарттарды;
3) концессионердің қызметтерді қажетті мөлшерде және сапада ұсынуы мақсатында объектіге қажетті жақсартулар жүргізудің шарттары мен көлемін;
4) концессионердің шығындарын өтеу және кіріс алу көздерін;
5) тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) қалыптастыру және бекіту тәртібін;
6) инвестициялардың, оның ішінде негізгі қорларға инвестициялардың мөлшері туралы шартты, әзірленген бизнес-жоспарға (жұмыс бағдарламасына) сәйкес концессиялық жобаны қаржыландырудың мерзімдерін, көздері мен шарттарын;
7) қызмет түрлерін (шарт талаптары бойынша ұсынылатын жұмыстар, қызметтер);
8) концессия шарты бойынша концессионер ұсынатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) сапа стандарттарын;
9) шарттың қолданылу мерзімін;
10) тараптардың құқықтары мен міндеттерін;
11) қоршаған ортаны қорғау және жұмыстарды жүргізу қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды;
12) объектіні қабылдауға уәкілеттік берілген тұлғаларды қоса алғанда, тараптардың концессия объектісін беру тәртібі мен шарттарын, оның сапасына қойылатын талаптарды, сондай-ақ концессия шартын орындауға байланысты берілген жер учаскелерін;
13) тараптардың жауапкершілігін;
14) шартты өзгерту және тоқтату талаптарын;
15) тараптардың орналасқан жерін және банктік деректемелерін;
16) концеденттің концессия шарттарын орындауын бақылауды жүзеге асыру тәртібін;
17) концессионердің қабылданған міндеттемелерді орындауын бағалау, олар орындалмаған жағдайда тұрақсыздық айыппұлын төлеу критерийлерін және концеденттің концессиялық міндеттемелерін азайту тәртібін;

18) виды, объемы, сроки и условия предоставления государственной поддержки в случае ее предоставления в соответствии со статьей 14 настоящего Закона;
19) обязательства по казахстанскому (местному) содержанию;
20) обязательства концессионера по предоставлению ежегодно не позднее 1 февраля планируемого для проведения закупок года годовой программы закупа товаров, работ, услуг на предстоящий год и информации о приобретенных товарах, работах, услугах в уполномоченный орган в области государственного регулирования торговой и индустриальной политики по форме и в сроки, установленные им;
21) право собственности на объект концессии, объекты незавершенного строительства, интеллектуальную собственность, распределение долей в праве собственности на указанные объекты, условия и момент возникновения таких прав;
22) распределение рисков между сторонами;
23) условия и сроки перехода бремени содержания имущества,
передаваемого по договору, а также рисков случайной гибели или повреждения указанного имущества;
24) сведения об уполномоченных государственных органах, представляющих интересы концедента, и порядке установления и изменения их полномочий по договору концессии;
25) перечень находящихся в государственной собственности зарегистрированных земельных участков, иных объектов движимого и недвижимого имущества, предоставляемых концессионеру, а также указание права, на котором передаются указанные земельные участки и объекты недвижимого и движимого имущества;
26) срок выполнения работ по созданию и (или) реконструкции объекта концессии, его ввода в эксплуатацию, а также порядок продления этого срока;
27) права и обязанности иных лиц, привлекаемых для исполнения
договора концессии, в частности, дачи согласия на выполнение определенных действий, сбор и распределение денежных средств в рамках договора, осуществление иных платежей в объеме и порядке согласно договору, а также выполнение иных прав и обязанностей;
28) действия сторон в случае существенного нарушения концессионером условий договора или при наступлении иных обстоятельств, указанных в договоре, в частности, для предотвращения, снижения или устранения риска или последствий чрезвычайных ситуаций, обеспечения здоровья, безопасности и сохранности имущества физических и юридических лиц, охраны окружающей среды;
29) исключительные случаи одностороннего изменения условий договора и (или) одностороннего отказа от его исполнения;
30) порядок разрешения споров по договору;
31) порядок возмещения расходов сторон в случае досрочного прекращения договора концессии.

18) осы Заңның 14-бабына сәйкес мемлекеттік қолдау ұсынылған жағдайда оның түрлерін, көлемін, мерзімдері мен ұсыну шарттарын;
19) қазақстандық (жергілікті) қамту жөніндегі міндеттемелерді;
20) концессионердің жыл сайын, сатып алуды жүргізу үшін жоспарланатын жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алудың алдағы жылға арналған жылдық бағдарламасы мен сауда және индустриялық саясатты мемлекеттік реттеу саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және мерзімде оған сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер туралы ақпарат беру жөніндегі міндеттемелерін;
21) концессия объектісіне, аяқталмаған құрылыс объектілеріне, зияткерлік меншікке меншік құқығын, көрсетілген объектілерге меншік құқығында үлестердің бөлінуін, мұндай құқықтардың туындау шарттары мен сәтін;
22) тәуекелдердің тараптар арасында бөлінуін;
23) шарт бойынша берілетін мүлікті күтіп ұстау ауыртпалығының, сондай-ақ көрсетілген мүліктің кездейсоқ жойылу немесе бүліну тәуекелдерінің өту шарттары мен мерзімдерін;
24) концедент мүддесін білдіретін уәкілетті мемлекеттік органдар және концессия шарты бойынша олардың өкілеттіктерінің белгілену және өзгеру тәртібі туралы мәліметтерді;
25) концессионерге берілетін мемлекет меншігіндегі тіркелген жер учаскелерінің, жылжымалы және жылжымайтын мүліктің өзге де объектілерінің тізбесін, сондай-ақ көрсетілген жер учаскелері мен жылжымалы және жылжымайтын мүлік объектілері берілетін құқықты көрсетуді;
26) концессия объектісін құру және (немесе) реконструкциялау жөніндегі жұмыстарды орындау, оны пайдалануға енгізу мерзімін, сондай-ақ осы мерзімді ұзарту тәртібін;
27) концессия шартын орындау, атап айтқанда, белгілі бір іс-қимылды орындауға, шарт шеңберінде ақшалай қаражатты жинауға және бөлуге, шартқа сәйкес көлемде және тәртіппен өзге төлемдерді жүзеге асыруға, сондай-ақ өзге де құқықтар мен міндеттемелерді орындауға келісім беру үшін тартылатын өзге де тұлғалардың құқықтары мен міндеттемелерін;
28) концессионер шарт талаптарын елеулі бұзған жағдайда немесе шартта көрсетілген өзге жағдайлар туындаған кезде тараптардың, атап айтқанда, төтенше жағдайлардың тәуекелін немесе салдарын болдырмау, төмендету немесе жою, жеке және заңды тұлғалардың денсаулығын, қауіпсіздігін және мүліктерін сақтауды қамтамасыз ету, қоршаған ортаны қорғау үшін іс-қимылын;
29) шарт талаптарын біржақты өзгертудің және (немесе) оны орындаудан біржақты бас тартудың айрықша жағдайларын;
30) шарт бойынша дауларды шешу тәртібін;
31) концессия шартын мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда тараптардың шығыстарын өтеу тәртібін қамтуға тиіс.

2. В договоре концессии могут быть также предусмотрены:
1) способы обеспечения исполнения обязательств сторон договора;
2) распределение между концедентом и концессионером доходов в связи с осуществлением деятельности, предусмотренной договором концессии;
3) страхование в связи с исполнением договора;
4) согласование организации, привлекаемой концессионером для
осуществления эксплуатации объекта концессии, и существенных условий
договора с ней;
5) согласование подрядчика (генерального подрядчика), привлекаемого концессионером для осуществления создания, реконструкции объекта концессии, и существенных условий договора с ним;
6) право концедента на прекращение договора в случае отказа кредитной организации, предоставившей денежные средства, от дальнейшего кредитования концессионера, осуществляемого в целях исполнения концессионером обязательств по договору;
7) иные условия, не противоречащие законодательству Республики
Казахстан.
3. Условия договора сохраняют силу на весь срок действия договора концессии, за исключением случаев, когда изменения в договор вносятся по соглашению сторон.
4. Договор концессии должен предусматривать условие концедента в одностороннем порядке изменить условия или расторгнуть договор в интересах общества и государства, при этом договор должен включать исчерпывающий перечень таких условий, не противоречащих законодательству Республики Казахстан, в том числе, когда такие действия совершаются в целях обеспечения национальной и экологической безопасности, здравоохранения и нравственности.
5. В случае реализации концедентом права, указанного в пункте 4 настоящей статьи, концедент обязан компенсировать концессионеру дополнительные затраты, связанные с изменением условий договора концессии, а также возместить убытки, понесенные концессионером в связи с расторжением договора концессии.
6. Перемена лиц по договору концессии путем уступки требования или перевода долга допускается с согласия концедента. Концессионер вправе передавать в залог свои права по договору концессии только с письменного согласия концедента.
Переход прав и обязанностей концессионера к другому лицу/лицам в случаях уступки требования или перевода долга по договору концессии должен осуществляться при условии соответствия такого лица/лиц требованиям к участникам конкурса, установленным настоящим Законом и конкурсной документацией.»;
19) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
«Статья 21-1. Виды договоров концессии
1. Договор концессии заключается в следующих видах:
1) договор концессии, предусматривающий создание концессионером объекта концессии с последующей передачей объекта концессии в собственность государства;

2. Концессия шартында сондай-ақ:
1) шарт тараптарының міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету тәсілдері;
2) концессия шартында көзделген қызметті жүзеге асыруға байланысты кірістердің концедент пен концессионер арасында бөлінуі;
3) шартты орындауға байланысты сақтандыру;
4) концессия объектісін пайдалануды жүзеге асыру үшін концессионер тартатын ұйымдарды және онымен шарттың маңызды талаптарын келісу;
5) концессия объектісін құруды, реконструкциялауды жүзеге асыру үшін концессионер тартатын мердігерді (бас мердігерді) және онымен шарттың маңызды талаптарын келісу;
6) ақшалай қаражат берген кредит ұйымы концессионердің шарт бойынша міндеттемелерін орындауы мақсатында жүзеге асырылатын концессионерге одан әрі кредит беруден бас тартқан жағдайда концеденттің шартты тоқтату құқығы;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де шарттар көзделуі мүмкін.
3. Шартқа өзгерістер тараптардың келісімі бойынша енгізілетін жағдайларды қоспағанда, шарт талаптары концессия шарты қолданылатын бүкіл мерзімде күшін сақтайды.
4. Концессия шартында концеденттің қоғам мен мемлекет мүддесінде шарт талаптарын біржақты тәртіппен өзгерту немесе оны бұзу талабы көзделуге тиіс, бұл ретте шартта Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін осындай талаптардың, оның ішінде, мұндай әрекет ұлттық және экологиялық қауіпсіздікті, денсаулық сақтауды және адамгершілікті қамтамасыз ету мақсатында жасалатын жағдайлардың толық тізбесі қамтылуға тиіс.
5. Концедент осы баптың 4-тармағында көрсетілген құқықты іске асырған жағдайда, концедент концессионерге концессия шарты талаптарының өзгеруіне байланысты қосымша шығындарын өтеуге, сондай-ақ концессия шартының бұзылуына байланысты концессионер шеккен қосымша залалдарды өтеуге міндетті.
6. Талапты басқаға беру немесе борышты аудару жолымен концессия шарты бойынша тұлғаларды ауыстыруға концедент келісімімен рұқсат етіледі. Концессионер концессия шарты бойынша өз құқықтарын концеденттің жазбаша келісімімен ғана кепілдікке беруге құқылы.
Концессия шарты бойынша талап басқаға берілген немесе борыш аударылған жағдайларда, концессионердің құқықтары мен міндеттемелерінің басқа тұлғаға/тұлғаларға өтуі мұндай тұлғаның/тұлғалардың осы Заңда және конкурстық құжаттамада белгіленген конкурсқа қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкес болуы шартымен жүзеге асырылуға тиіс.»;
19) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
«21-1-бап. Концессия шарттарының түрлері
1. Концессия шарты мынадай түрлерде жасалады:
1) концессия объектісін кейіннен мемлекет меншігіне бере отырып,  концессионердің концессия объектісін құруын көздейтін концессия шарты;

2) договор концессии, предусматривающий совместную деятельность концессионера и концедента по созданию или реконструкции и/или эксплуатации объекта концессии;
3) договор концессии, предусматривающий, передачу объекта концессии, находящегося в государственной собственности, в доверительное управление, либо в имущественный наем (аренду) концессионеру в целях реконструкции и/или эксплуатации;
4) договор концессии, предусматривающий передачу объекта концессии, находящегося в собственности концессионера, в имущественный наем (аренду) концеденту либо уполномоченному им лицу, в том числе с правом выкупа объекта концессии концедентом, в целях удовлетворения общественных потребностей, обеспечение которых законодательно возложено на государственные органы.
2. Договор концессии может включать в себя элементы одного или
нескольких видов договоров, предусмотренных в пункте 1 настоящей статьи, а также включать элементы иных договоров, не запрещенных законодательством, направленных на создание или реконструкцию и/или эксплуатацию объекта концессии.
3. Договор концессии не может включать в себя условия, направленные на отчуждение объекта концессии, находящегося в государственной собственности в частную собственность.»;
20) подпункт 6) пункта 2 статьи 25 изложить в следующей редакции:
«6) передавать объекты концессии свободными от прав третьих лиц или с обременениями и ограничениями, указанными в конкурсной документации, предоставляемой потенциальным концессионерам в соответствии с пунктом 1 статьи 17 настоящего Закона;»;
21) подпункты 5), 7) пункта 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«5) после окончания срока, на который был заключен договор концессии, передать объект концессии концеденту с учетом имевшихся на момент заключения договора концессии обременении и ограничений и в надлежащем техническом состоянии в соответствии с условиями договора;»;
«7) открыть специальный счет в банке, определенном договором концессии, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан для финансирования концессионного проекта в случаях предоставления поручительства государства по инфраструктурным облигациям в рамках договоров концессии;».
7. В Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года «О науке» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 4, ст. 36):
1) подпункт 19) статьи 4 исключить;
2) пункт 2 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«2. Государственная научно-техническая экспертиза научных, научно-технических проектов и программ, подлежащих финансированию из государственного бюджета, проводится компетентными зарубежными и казахстанскими экспертами.».

2) концессионер мен концеденттің концессия объектісін құру немесе реконструкциялау және/немесе пайдалану жөніндегі бірлескен қызметін көздейтін концессия шарты;
3) мемлекет меншігіндегі концессия объектісін концессионерге сенімгерлікпен басқаруға не реконструкциялау және/немесе пайдалану мақсатында мүліктік жалдауға (жалға) беруді көздейтін концессия шарты;
4) концессионердің меншігіндегі концессия объектісін концедентке не ол уәкілеттік берген тұлғаға мүліктік жалдауға (жалға), оның ішінде қамтамасыз етілуі заңнамамен мемлекеттік органдарға жүктелген қоғамдық қажеттіліктерді қанағаттандыру мақсатында концессия объектісін концеденттің сатып алу құқығымен беруді көздейтін концессия шарты.
2. Концессия шарты осы баптың l-тармағында көзделген шарттардың бір немесе бірнеше түрінің элементтерін қамтуы, сондай-ақ заңнамада тыйым салынбаған, концессия объектісін құруға немесе реконструкциялауға және/немесе пайдалануға бағытталған өзге де шарттардың элементтерін қамтуы мүмкін.
3. Концессия шартында мемлекет меншігіндегі концессия объектісін жеке меншікке иеліктен шығаруға бағытталған талаптарды қамтуға болмайды.»;
20) 25-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) концессия объектілерін үшінші тұлғалардың құқықтарынан еркін етіп немесе ықтимал концессионерлерге осы Заңның 17-бабының 1-тармағына сәйкес ұсынылатын конкурстық құжаттамада көрсетілген ауыртпалықтармен және шектеулермен беруге;»;
21) 26-баптың 2-тармағының 5), 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«5) концессия шарты жасалған мерзім аяқталғаннан кейін концессия объектісін концедентке концессия шартын жасасқан кезде болған ауыртпалықтар мен шектеулерді ескере отырып және шарт талаптарына сәйкес тиісті техникалық жай-күйде беруге;»;
«7) концессия шарттары шеңберінде инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерлігі берілген жағдайларда концессиялық жобаны қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес концессия шартында айқындалған банкте арнайы шот ашуға;».
7. «Ғылым туралы» 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 4, 36-құжат):
1) 4-баптың 19) тармақшасы алып тасталсын;
2) 21-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылуға тиіс ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларға мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы құзыретті шетелдік және қазақстандық сарапшылар жүргізеді.».

8. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года
«О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики
Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129, № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64):
1) пункт 3 статьи 74 изложить в следующей редакции:
«3. Республиканское имущество в имущественный наем (аренду) передает уполномоченный орган по государственному имуществу (наймодатель (арендодатель) республиканского имущества).
Коммунальное имущество в имущественный наем (аренду) передает местный исполнительный орган (наймодатель (арендодатель) коммунального имущества).
Если иное не установлено настоящим Законом или иными законами Республики Казахстан, передача государственного имущества в имущественный наем (аренду) осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Государственное имущество, закрепленное за государственными юридическими лицами, может быть передано по договору имущественного найма (аренды) в порядке, определенном статьями 135, 145, 153 и 161 настоящего Закона.
Деньги, ценные бумаги и имущественные права государства не могут быть объектом (предметом) договора имущественного найма (аренды).»;
2) пункты 23 и 8 статьи 75 изложить в следующей редакции:
«2. Объектом договора доверительного управления государственным имуществом выступают имущественные комплексы государственных предприятий, ценные бумаги, имущественные права (доли участия в уставном капитале, недвижимое имущество), деньги, принадлежащие государству.
Иное государственное имущество выступает объектом договора доверительного управления в случаях, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан и иными законами Республики Казахстан.
3. Республиканское имущество в доверительное управление передает уполномоченный орган по государственному имуществу (учредитель доверительного управления республиканским имуществом).
Коммунальное имущество в доверительное управление передает местный исполнительный орган (учредитель доверительного управления коммунальным имуществом).
Если иное не установлено настоящим Законом или иными законами Республики Казахстан, передача государственного имущества в доверительное управление осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.»;
«8. Доверительный управляющий имеет право на возмещение необходимых расходов, произведенных им при доверительном управлении государственным имуществом, в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан и договором доверительного управления государственным имуществом.
Доверительный управляющий имеет право на вознаграждение, если это предусмотрено законами Республики Казахстан или договором о доверительном управлении государственным имуществом.».

8. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат, № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат):
1) 74-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Республикалық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган (республикалық мүлікті жалдауға беруші (жалға беруші) береді.
Коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) жергілікті атқарушы орган (коммуналдық мүлікті жалдауға беруші (жалға беруші) береді.
Егер осы Заңда немесе Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітіліп берілген мемлекеттік мүлік осы Заңның 135, 145, 153 және 161-баптарында айқындалған тәртіппен мүліктік жалдау (жалға алу) шарты бойынша берілуі мүмкін. Ақша, бағалы қағаздар және мемлекеттің мүліктік құқықтары мүліктік жалдау (жалға алу) шартының объектісі (нысанасы) болып табылмайды.»;
2) 75-баптың 2, 3 және 8-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік кәсіпорындардың мүліктік кешендері, мемлекетке тиесілі бағалы қағаздар, мүліктік құқықтар (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері, жылжымайтын мүлік), ақша мемлекеттік мүлікті сенімгерлікпен басқару шартының объектісі болады.
Өзге мемлекеттік мүлік Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген жағдайларда сенімгерлікпен басқару шартының объектісі болады.
3. Республикалық мүлікті сенімгерлікпен басқаруға мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган (республикалық мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылтайшысы) береді.
Коммуналдық мүлікті сенімгерлікпен басқаруға жергілікті атқарушы орган (коммуналдық мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылтайшысы) береді.
Егер осы Заңда немесе Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мүлікті сенімгерлікпен басқаруға беру Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.»;
«8. Сенімгерлікпен басқарушының мемлекеттік мүлікті сенімгерлікпен басқару кезінде өзі шығарған қажетті шығыстарды Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында және мемлекеттік мүлікті сенімгерлікпен басқару шартында белгіленген тәртіппен өтеуге құқығы бар.
Егер бұл Қазақстан Республикасының заңдарында немесе мемлекеттік мүлікті сенімгерлікпен басқару туралы шартта көзделсе, сенімгерлікпен басқарушының сыйақы алуға құқығы бар.».

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением пункта 4 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2013 года.
Президент
Республики Казахстан

2-бап. Осы Заңның 1-бабының 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 4-тармағын қоспағанда, осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті