О проекте Закона Республики Казахстан "О государственных услугах"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2012 года № 1579
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики проект Закона Республики Казахстан «О государственных услугах».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О государственных услугах
Настоящий Закон регулирует общественные отношения в сфере государственных услуг.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
1) услугополучатель - физические и юридические лица Республики Казахстан, за исключением центральных и местных государственных органов, а также иностранные граждане, лица без гражданства и иностранные юридические лица, получающие государственные услуги;
2) услугодатель - центральный государственный орган, утверждающий стандарты государственных услуг и организующий процесс оказания государственных услуг в соответствующих сферах, а также местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) и района (города областного значения), организующий процесс оказания государственных услуг на соответствующих административно-территориальных единицах;
3) поставщик государственной услуги - физические и юридические лица, непосредственно оказывающие государственные услуги, а также услугодатели, непосредственно оказывающие государственные услуги;
4) принцип «одного окна» - форма централизованного предоставления государственной услуги, предусматривающая участие услугополучателя при сдаче и получении документов в процессе оказания государственной услуги и ограничение его непосредственного контакта с поставщиками государственных услуг;
5) государственная услуга - одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению услугополучателей, направленных на предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
6) регламент государственной услуги - нормативный правовой акт, определяющий внутренний порядок деятельности поставщика государственных услуг по оказанию государственной услуги и порядок взаимодействия с иными поставщиками государственных услуг;
7) стандарт государственной услуги - нормативный правовой акт, устанавливающий требования к государственной услуге, а также включающий характеристики процесса, формы, содержание, результат и критерии качества оказания государственной услуги;

"Мемлекеттік қызметтер көрсету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 желтоқсандағы № 1579 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Мемлекеттік қызметтер көрсету туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Мемлекеттік қызметтер көрсету туралы
Осы Заң мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1) көрсетілетін қызметті алушы - орталық және жергілікті мемлекеттік органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары, сондай-ақ көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді алатын шетел азаматтары, азаматтығы жоқ тұлғалар және шетелдік заңды тұлғалар;
2) қызмет көрсетуші - мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарын бекітетін және тиісті салаларда мемлекеттік қызметтер көрсету процесін ұйымдастыратын орталық мемлекеттік орган, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде мемлекеттік қызметтер көрсету процесін ұйымдастыратын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы;
3) көрсетілетін мемлекеттік қызметті беруші — тікелей мемлекеттік қызметтер көрсететін жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ тікелей мемлекеттік қызметтер көрсететін қызмет көрсетушілер;
4) «бір терезе» қағидаты - мемлекеттік қызмет көрсетуді орталықтандырып ұсынудың мемлекеттік қызметтер көрсету процесінде құжаттарды тапсыру мен алу кезінде көрсетілетін қызметті алушының қатысуын және оның көрсетілетін мемлекеттік қызмет берушілермен тікелей байланысын шектеуді көздейтін нысаны;
5) мемлекеттік қызмет көрсету - көрсетілетін қызметті алушылардың өтініші бойынша жеке тәртіппен жүзеге асырылатын, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
6) мемлекеттік қызмет көрсету регламенті - көрсетілетін мемлекеттік қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі қызметінің ішкі тәртібін және өзге көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушілермен өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық акт;
7) мемлекеттік қызмет көрсету стандарты - мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптарды белгілейтін, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету процесінің сипаттамасын, оның нысандарын, мазмұнын, нәтижесін және сапасының критерийлерін қамтитын нормативтік құқықтық акт;

8) автоматизация процесса оказания государственной услуги  - процедура преобразования административных процессов поставщика государственной услуги для обеспечения оказания государственной услуги в электронной форме;
9) реестр государственных услуг - классифицированный  перечень государственных услуг с указанием услугополучателей государственной услуги, центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего стандарт государственной услуги, поставщика государственной услуги, и иных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) общественный мониторинг качества оказания государственных услуг - деятельность некоммерческих организаций и граждан, направленная на сбор, обработку информации, проведение анализа по определению уровня удовлетворенности услугополучателей государственными услугами и качества оказания государственных услуг;
11) оптимизация процесса оказания государственной услуги - мероприятие, направленное на упрощение процесса оказания государственной услуги, срока оказания государственной услуги, сокращение звеньев в процессе ее оказания, в том числе путем автоматизации;
12) веб-портал «электронного правительства» - информационная система, представляющая собой единое окно доступа к государственным услугам, оказываемым в электронной форме, и электронным информационным ресурсам «электронного правительства»;
13) центр обслуживания населения - юридическое лицо, обеспечивающее оказание государственных услуг поставщиками государственных услуг по принципу «одного окна»;
14) специализированный центр обслуживания населения - юридическое лицо, обеспечивающее оказание государственных услуг одним  поставщиком государственных услуг по принципу «одного окна»;
15) единый контакт-центр по вопросам оказания государственных  услуг - информационно-справочная служба, обеспечивающая работу по представлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных услуг в Республике Казахстан.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан в сфере
оказания государственных услуг
1. Законодательство Республики Казахстан в сфере государственных услуг основывается на Конституции Республики  Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой
Казахстан, установлены иные правила чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Основные принципы оказания государственных услуг
Государственные услуги оказываются на основе следующих принципов:
получение услугополучателями государственных услуг без какой-либо дискриминации по признакам физической недееспособности, языка, расы, религии, национальности и другим признакам;
постоянное совершенствование процесса оказания государственных услуг и повышения их качества с минимизацией издержек услугополучателя;
регулярное составление и предоставление общественности отчетов о деятельности услугодателей и поставщиков государственных услуг;
обеспечение услугополучателей полным доступом к информации о порядке оказания государственных услуг, а также участие услугополучателей в разработке стандартов и оценке отчетов деятельности услугодателей и поставщиков государственных услуг в сфере оказания государственных услуг;
эффективность использования финансовых, временных и иных затрат  государства услугодателями и поставщиками при оказании государственных услуг.

8) мемлекеттік қызметтер көрсету процесін автоматтандыру — электрондық нысанда мемлекеттік қызметті көрсетуді қамтамасыз ету үшін көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің әкімшілік процестерін қайта құру рәсімі;
9) мемлекеттік қызметтер көрсету тізілімі - көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушылар, мемлекеттік қызмет көрсету стандартын әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік орган, көрсетілетін мемлекеттік қызметті беруші және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге мәліметтер көрсетілген мемлекеттік қызметтер көрсетудің жіктелген тізбесі;
10) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық мониторингі - коммерциялық емес ұйымдар мен азаматтардың ақпаратты жинауға, өңдеуге, көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді алушылардың қанағаттану деңгейі мен мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын айқындау бойынша талдау жүргізуге бағытталған қызметі;
11) мемлекеттік қызмет көрсету процесін оңтайландыру — мемлекеттік қызметтер көрсету процесін, мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімін оңайлатуға, оны көрсету процесіндегі буындарды, оның ішінде автоматтандыру арқылы қысқартуға бағытталған іс-шара;
12) «электрондық үкіметтің» веб-порталы — электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көрсетуге және «электрондық үкіметтің» электрондық ақпараттық ресурстарына қолжетімділіктің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
13) халыққа қызмет көрсету орталығы — көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушілердің «бір терезе» қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуін қамтамасыз ететін заңды тұлға;
14) мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталығы - мемлекеттік қызметтерді «бір терезе» қағидаты бойынша бір көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің көрсетуін қамтамасыз ететін заңды тұлға;
15) мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы - көрсетілетін қызметті алушыларға Қазақстан Республикасында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру жөніндегі жұмысты қамтамасыз ететін ақпараттық-анықтамалық қызмет.
2-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметтер
көрсету саласындағы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда қамтылғаннан өзге қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
3-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсетудің негізгі
қағидаттары
Мемлекеттік қызметтер мынадай қағидаттар негізінде көрсетіледі:
көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді алушылардың мемлекеттік қызметтер көрсетуді іс-әрекет жасауға физикалық қабілетсіздігінің, тілінің, нәсілінің, дінінің, ұлтының белгілері және басқа да белгілер бойынша қандай да бір кемсітушіліксіз алуы;
көрсетілетін қызметті алушының шығындарын барынша азайта отырып, мемлекеттік қызметтер көрсету процесін үнемі жетілдіру және олардың сапасын арттыру;
қызмет көрсетушілер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді берушілердің қызметі туралы есептерді жүйелі түрде жасау және жұртшылыққа ұсыну;
көрсетілетін қызметтерді алушыларды мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі туралы ақпаратқа толық қолжетімділікпен қамтамасыз ету, сондай-ақ көрсетілетін қызметтерді алушылардың стандарттарды әзірлеуге және мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы қызмет көрсетушілер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді берушілер қызметінің есептерін бағалауға қатысуы;
мемлекеттің қаржы, уақыт және өзге де шығындарын мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде қызмет көрсетушілер мен көрсетілетін қызметті берушілердің тиімді пайдалануы.

Статья 4. Услугополучатели государственных услуг
1. Услугополучатель имеет право:
1) получать полную и достоверную информацию о государственной услуге и поставщике данной услуги;
2) получать государственную услугу, отвечающую требованиям  утвержденного стандарта оказания данной государственной услуги;
3) на досудебное и судебное обжалование результата оказания государственной услуги;
4) получать государственную услугу в бумажной (традиционной) и/или электронной форме в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) участвовать в публичных обсуждениях проектов стандартов государственных услуг при их разработке и совершенствовании с внесением предложений услугодателя.
2. Иностранные граждане, лица без гражданства и иностранные юридические лица получают государственные услуги наравне с гражданами и юридическими лицами Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Статья 5. Услугодатели и поставщики государственных услуг
1. Услугодателями являются:
1) центральные государственные органы, утверждающие стандарты государственных услуг и организующие процесс оказания государственных услуг в соответствующих сферах;
2) местные исполнительные органы области (города республиканского значения, столицы) и района (города областного значения), организующие процесс оказания государственных услуг на соответствующих административно-территориальных единицах.
2. Поставщиками государственных услуг являются:
1) услугодатели, непосредственно оказывающие государственные услуги, их ведомства и территориальные органы, финансируемые за счет бюджетных средств, средств бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстан, исполнительные органы, финансируемые из местного бюджета;
2) в случаях и порядке, предусмотренных нормативными и правовыми актами Республики Казахстан, физические лица, государственные учреждения и предприятия, подведомственные государственным органам, указанным в подпункте 1) настоящего пункта, юридические лица с государственным участием, негосударственные юридические лица.
3. Услугодатели и поставщики государственных услуг имеют право:
1) обращаться в судебные органы для защиты своих прав и законных интересов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) отказывать в оказании государственной услуги по основаниям, установленным законодательством Республики Казахстан.
4. Услугодатели обязаны:

4-бап. Көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушылар
1. Көрсетілетін қызметті алушының:
1) мемлекеттік қызмет көрсету мен осы көрсетілетін қызметті беруші туралы толық және дұрыс ақпарат алуға;
2) осы мемлекеттік қызметті көрсетудің бекітілген стандартының талаптарына жауап беретін көрсетілетін мемлекеттік қызметті алуға;
3) көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесіне сотқа дейін және сотқа шағымдануға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін мемлекеттік қызметті қағаз (дәстүрлі) және/немесе электрондық нысанда алуға;
5) қызмет көрсетушілерге ұсыныстар енгізе отырып, көрсетілетін мемлекеттік қызметтер стандарттарының жобаларын әзірлеу және жетілдіру кезінде оларды жария талқылауға қатысуға құқығы бар.
2. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, шетел азаматтары, азаматтығы жоқ адамдар және шетелдік заңды тұлғалар көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді Қазақстан Республикасының азаматтарымен және заңды тұлғаларымен тең жағдайларда алады.
5-бап. Қызмет көрсетушілер және көрсетілетін мемлекеттік
қызметтерді берушілер
1. Мыналар:
1) тиісті салаларда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер стандарттарын бекітетін және мемлекеттік қызметтер көрсету процесін ұйымдастыратын орталық мемлекеттік органдар;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде мемлекеттік қызметтер көрсету процесін ұйымдастыратын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары қызмет көрсетушілер болып табылады.
2. Мыналар:
1) бюджет қаражаты, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі бюджетінің қаражаты (шығындар сметасы) есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін қызмет көрсетушілер, олардың ведомстволары және аумақтық органдары, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар;
2) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген жағдайларда және тәртіппен жеке тұлғалар, мемлекеттік мекемелер және осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген мемлекеттік органдарға ведомстволық бағынысты кәсіпорындар, мемлекет қатысатын заңды тұлғалар, мемлекеттік емес заңды тұлғалар көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді берушілер болып табылады.
3. Қызмет көрсетушілер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді берушілердің:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өздерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін сот органдарына жүгінуге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға құқығы бар.
4. Қызмет көрсетушілер:

1) периодически рассматривать необходимость оптимизации процесса оказания государственных услуг;
2) не реже одного раза в год осуществлять опрос услугополучателей об уровне удовлетворенности качеством оказания государственных услуг;
3) представлять полную, достоверную и доступную информацию услугополучателям о порядке оказания государственных услуг;
4) предоставлять доступ центрам обслуживания населения к информационным системам, содержащим необходимые для государственных услуг сведения, если иное не предусмотрено законодательством Казахстан;
5) повышать квалификацию сотрудников в области оказания государственных услуг;
6) рассматривать жалобы услугополучателей на поставщиков и информировать их о результатах рассмотрения жалоб и принятых мерах;
7) принимать меры, направленные на восстановление нарушенных прав и законных интересов услугополучателей;
8) соблюдать законодательство Республики Казахстан о государственных услугах;
9) обеспечивать доступ услугополучателям к процессу разработки проектов стандартов государственных услуг, а также проектов их изменения, дополнения и отмены;
10) проводить публичные обсуждения при разработке проектов стандартов государственных услуг согласно требованиям настоящего Закона;
11) публиковать проекты стандартов государственных услуг на интернет-ресурсах, в печатных изданиях услугодателей, веб-портале «электронного правительства»;
12) предоставлять в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг информацию для проведения оценки качества оказания государственных услуг в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
5. Поставщики государственных услуг обязаны:
1) оказывать государственные услуги в соответствии со стандартами и регламентами государственных услуг;
2) создавать необходимые условия для лиц с ограниченными возможностями при получении ими государственных услуг;
3) повышать квалификацию сотрудников в области оказания государственных услуг;
4) представлять иным поставщикам документы и информацию, необходимые для оказания государственных услуг, а также получать от иных поставщиков такие документы и информацию, в том числе за счет интеграции информационных систем государственных органов и организаций;
5) направлять в центр обслуживания населения и специализированный центр обслуживания населения результат государственной услуги, оказываемой через центр обслуживания населения и специализированный центр обслуживания населения, не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги, установленного стандартом государственной услуги;

1) мемлекеттік қызметтер көрсету процесін оңтайландыру қажеттілігін кезең-кезеңмен қарауға;
2) жылына кемінде бір рет көрсетілетін қызметті алушылардан көрсетілетін мемлекеттік қызметтер сапасына қанағаттану деңгейі туралы сауалнама жүргізуді жүзеге асыруға;
3) көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі туралы толық, дұрыс және қолжетімді ақпарат ұсынуға;
4) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, халыққа қызмет көрсету орталықтарына мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйелерге қолжетімділік ұсынуға;
5) көрсетілетін мемлекеттік қызметтер саласындағы қызметкерлердің біліктілігін арттыруға;
6) көрсетілетін қызметті алушылардың көрсетілетін қызметті берушілерге шағымдарын қарауға және оларды шағымдарды қарау нәтижелері мен қабылданған шаралар туралы хабардар етуге;
7) көрсетілетін қызметті алушылардың бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруге бағытталған шаралар қабылдауға;
8) мемлекеттік қызметтер көрсету туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға;
9) көрсетілетін қызметті алушылардың мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарының жобаларын, сондай-ақ оларды өзгерту, толықтыру және жою жобаларын әзірлеу процесіне қолжетімділігін қамтамасыз етуге;
10) осы Заңның талаптарына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету
стандарттарының жобаларын әзірлеу кезінде жария талқылау жүргізуге;
11) мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарының жобаларын интернет-ресурстарда, қызмет көрсетушілердің баспа басылымдарында, «электрондық үкіметтің» веб-порталында жариялауға;
12) мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасына бағалау жүргізу үшін ақпарат беруге міндетті.
5. Көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушілер:
1) мемлекеттік қызметтер көрсетуді мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттары мен регламенттеріне сәйкес көрсетуге;
2) мүмкіндіктері шектеулі адамдар мемлекеттік қызметтер көрсетуді алған кезде оларға қажетті жағдайлар жасауға;
3) мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы қызметкерлердің біліктілігін арттыруға;
4) өзге көрсетілетін қызмет берушілерге мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті құжаттар мен ақпаратты беруге, сондай-ақ өзге көрсетілетін қызметті берушілерден, оның ішінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпараттық жүйелерін интеграциялау есебінен осындай құжаттар мен ақпаратты алуға;
5) халыққа қызмет көрсету орталығы мен мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталығына мемлекеттік қызметтер көрсету стандартында белгіленген мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімі өткенге дейін кемінде бір тәулік бұрын халыққа қызмет көрсету орталығы мен мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталығы арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесін жіберуге;

6) по запросу услугополучателей информировать о статусе исполнения государственной услуги;
7) рассматривать жалобы услугополучателей и информировать их о результатах рассмотрения жалоб и принятых мерах в сроки, установленные настоящим Законом;
8) принимать меры, направленные на восстановление нарушенных прав и законных интересов услугополучателей;
9) соблюдать законодательство Республики Казахстан о государственных услугах.
Глава 2. Реестр государственных услуг
Статья 6. Реестр государственных услуг
1. Все государственные услуги, оказываемые в Республике Казахстан, подлежат включению в реестр государственных услуг.
2. Реестр содержит следующие сведения о каждой государственной услуге:
наименование государственной услуги;
наименование услугополучателя государственной услуги (физические/юридические лица);
наименование услугодателя, обеспечивающего разработку и утверждение стандартa государственной услуги;
наименование поставщика государственной услуги;
наименование организаций, осуществляющих прием заявлений и выдачу оформленных документов, или указание на веб-портал «электронного правительства» в случае оказания государственной услуги в электронной форме;
форму оказания государственной услуги;
платность либо бесплатность оказания государственной услуги.
3. Реестр разрабатывается уполномоченным органом в сфере государственных услуг и утверждается Правительством Республики Казахстан.
4. Порядок разработки, ведения, мониторинга реестра государственных услуг и классификация государственных услуг определяются Правительством Республики Казахстан.
Глава 3. Стандарт государственной услуги
Статья 7. Общие требования к разработке стандарта
государственной услуги
1. Стандарт государственной услуги разрабатывается и утверждается центральным государственным органом, в том числе в рамках своей компетенции для государственных услуг, оказываемых местными исполнительными органами, по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственных услуг в течение трех месяцев с момента включения в реестр.
2. Стандарт государственной услуги подлежит государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Стандарты государственных услуг, оказываемых местными исполнительными органами, утверждаются по согласованию с местными исполнительными органами и уполномоченным органом в сфере государственных услуг.
Стандарты государственных услуг, предусматривающие электронную форму оказания государственной услуги и оказание государственной услуги через центр обслуживания населения, утверждаются по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственных услуг и уполномоченным органом в сфере информатизации.

6) көрсетілетін қызметті алушының сұратуы бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетудің орындалу мәртебесі туралы хабардар етуге;
7) көрсетілетін қызметті алушылардың шағымдарын қарауға және оларды шағымдарды қарау нәтижелері мен қабылданған шаралар туралы осы Заңда белгіленген мерзімдерде хабардар етуге;
8) көрсетілетін қызметті алушылардың бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруге бағытталған шаралар қабылдауға;
9) мемлекеттік қызметтер көрсету туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға міндетті.
2-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету тізілімі
6-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсету тізілімі
1. Қазақстан Республикасында көрсетілетін барлық мемлекеттік қызметтер көрсетулер мемлекеттік қызметтер көрсету тізіліміне енгізілуі тиіс.
2. Тізілім әрбір мемлекеттік қызмет көрсету туралы мынадай мәліметтерді:
мемлекеттік қызмет көрсетудің атауын;
көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының атауын (жеке/заңды тұлғалар);
көрсетілетін мемлекеттік қызмет стандартын әзірлеуді және бекітуді қамтамасыз ететін қызмет көрсетушінің атауын;
көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің атауын;
өтініштерді қабылдауды және ресімделген құжаттарды беруді немесе мемлекеттік қызмет көрсету электрондық нысанда көрсетілген жағдайда «электрондық үкіметтің» веб-порталында көрсетуді жүзеге асыратын ұйымның атауын;
көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысанын;
көрсетілетін мемлекеттік қызметтің ақылы не тегін екендігін қамтиды.
3. Тізілімді мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті орган әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
4. Мемлекеттік қызметтер көрсету тізілімін әзірлеу, жүргізу, мониторингілеу тәртібін және мемлекеттік қызметтер көрсетуді жіктеуді Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету стандарты
7-бап. Мемлекеттік қызмет көрсету стандартын әзірлеуге
қойылатын жалпы талаптар
1. Мемлекеттік қызмет көрсету стандартын орталық мемлекеттік орган, оның ішінде жергілікті атқарушы органдар көрсететін мемлекеттік қызметтер көрсету үшін өз құзыреті шеңберінде тізілімге енгізілген сәттен бастап үш ай ішінде мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша әзірлейді және бекітеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету стандарты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуге жатады.
3. Жергілікті атқарушы органдар көрсететін мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттары жергілікті атқарушы органдармен және мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша бекітіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің электрондық нысанын және халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуді көздейтін мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттары мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша бекітіледі.

4. Проект стандарта государственной услуги подлежит в обязательном порядке публичному обсуждению.
5. Принятие, изменение и отмена стандартов государственных услуг осуществляются по усмотрению услугодателей либо на основе рекомендаций уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, уполномоченного органа в сфере информатизации, итогов общественного мониторинга качества оказания государственных услуг, рассмотрения жалоб услугополучателей.
6. Стандарты государственных услуг должны быть доступны для ознакомления в месте нахождения поставщиков государственных услуг, средствах массовой информации, веб-портале «электронного правительства», интернет-ресурсах услугодателей и поставщиков государственных услуг, центрах обслуживания населения и при личном обращении к поставщикам государственных услуг.
Статья 8. Требования к содержанию стандарта
государственной услуги
Стандарт государственной услуги предусматривает:
1) наименование поставщика государственной услуги;
2) наименование услугодателя, утверждающего стандарт государственной услуги;
3) порядок оказания государственной услуги;
4) форму результата оказания государственной услуги;
5) срок оказания государственной услуги;
6) размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
7) перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги;
8) перечень оснований для отказа в оказании государственной услуги;
9) срок ожидания в очереди при подаче запроса об оказании государственной услуги и при получении результата оказания государственной услуги;
10) срок регистрации запроса услугополучателя об оказании государственной услуги;
11) досудебный (внесудебный) порядок обжалования решений и действий (бездействия) поставщика государственной услуги.
Статья 9. Публичное обсуждение проектов стандартов
государственных услуг
1. Публичное обсуждение проектов стандартов государственных услуг проводится с целью учета предложений физических и юридических лиц, интересы, права и свободы которых затрагиваются стандартами государственных услуг.
2. Публичное обсуждение организуется государственным органом, уполномоченным на разработку проекта стандарта государственной услуги.
3. Публичное обсуждение проекта стандарта государственной услуги осуществляется путем его размещения на интернет-ресурсе государственного органа, разработавшего стандарт оказания государственной услуги, веб-портале «электронного правительства» с возможностью подачи и учета предложений и замечаний услугополучателями, а также иными способами, обеспечивающими информирование услугополучателя о проекте стандарта государственной услуги.

4. Мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасы міндетті түрде жария талқылауға жатады.
5. Мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарын қабылдау, өзгерту және жою қызмет көрсетушілердің қалауы бойынша немесе мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның, ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның ұсынымдары, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын қоғамдық мониторингілеу қорытындыларының, көрсетілетін қызметті алушылардың шағымдарын қарау негізінде жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттары көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді берушілердің тұрған жерінде, бұқаралық ақпарат құралдарында, «электрондық үкіметтің» веб-порталында, қызмет көрсетушілер мен мемлекеттік қызметтерді берушілердің интернет-ресурстарында, халыққа қызмет көрсету орталықтарында және көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді берушілерге жеке өтініш білдірген кезде танысу үшін қолжетімді болуы тиіс.
8-бап. Мемлекеттік қызмет көрсету стандартының мазмұнына
қойылатын талаптар
1. Мемлекеттік қызмет көрсету стандарты:
1) көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің атауын;
2) мемлекеттік қызмет көрсету стандартын бекітетін қызмет көрсетушінің атауын;
3) мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін;
4) мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің нысанын;
5) мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін;
6) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін;
7) мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесін;
8) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздердің тізбесін;
9) мемлекеттік қызмет көрсету туралы сұрау салу кезінде және мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесін алу кезінде кезекте күту мерзімін;
10) мемлекеттік қызмет көрсету туралы көрсетілетін қызметті алушының сұратуын тіркеу мерзімін;
11) көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің шешімдеріне және әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымданудың сотқа дейінгі (соттан тыс) тәртібін көздейді.
9-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарының
жобаларын жария талқылау
1. Мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарының жобаларын жария талқылау мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарында мүдделері, құқықтары мен бостандықтары қозғалатын жеке және заңды тұлғалардың ұсыныстарын есепке алу мақсатында жүргізіледі.
2. Жария талқылауды мемлекеттік қызметтер көрсету стандартының жобасын әзірлеуге уәкілетті мемлекеттік орган ұйымдастырады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасын жария талқылау көрсетілетін қызметті алушылардың ұсыныстар мен ескертулер беру және оларды есепке алу мүмкіндігімен мемлекеттік қызметтер көрсету стандартын әзірлеген мемлекеттік органның интернет-ресурсында, «электрондық үкіметтің» веб-порталында орналастыру арқылы, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасы туралы көрсетілетін қызметті алушының хабардар етілуін қамтамасыз ететін өзге де тәсілдермен жүзеге асырылады.

4. По результатам публичного обсуждения проект стандарта государственной услуги подлежит доработке государственным органом, разработавшим проект стандарта государственной услуги. Государственный орган, разработавший проект стандарта государственной услуги, составляет уведомление о завершении публичного обсуждения проекта стандарта государственной услуги, включающее перечень и краткое содержание полученных в ходе публичного обсуждения замечаний и предложений с указанием их источника и результатов обсуждения и учета. Анонимные предложения и замечания физических и юридических лиц к проекту государственной услуги не рассматриваются.
Уведомление о завершении публичного обсуждения проекта стандарта государственной услуги также должно включать в себя информацию о способе ознакомления с проектом стандарта государственной услуги, доработанного с учетом поступивших замечаний и предложений. Со дня опубликования уведомления о завершении публичного обсуждения проекта стандарта государственной услуги доработанный проект стандарта государственной услуги должен быть доступен для ознакомления.
По результатам публичного обсуждения уведомление о завершении публичного обсуждения проекта стандарта государственной услуги направляется на согласование в заинтересованные государственные органы.
5. Государственный орган-разработчик проекта стандарта государственной услуги организует и проводит публичное обсуждение проекта стандарта государственной услуги в течение тридцати календарных дней со дня включения соответствующей государственной услуги в реестр государственных услуг. Предложения и замечания физических и юридических лип к проекту стандарта государственной услуги, поступившие по истечении указанного в данном пункте срока, не рассматриваются.
Глава 4. Регламент государственной услуги
Статья 10. Требования к разработке регламента
государственной услуги
1. Для организации деятельности поставщиков государственных услуг по вопросам оказания государственной услуги услугодателями в месячный срок после принятия стандарта государственной услуги разрабатываются и утверждаются регламенты государственных услуг.
2. Регламент государственной услуги, оказываемой центральным государственным органом, его ведомствами и территориальным физическими лицами, государственными учреждениями и предприятиями, подведомственным государственным органам, юридическими лицами с государственным участием, негосударственными юридическими лицами утверждается нормативным правовым актом центрального государственного органа.

4. Жария талқылау нәтижелері бойынша мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасы мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасын әзірлеген мемлекеттік органның пысықтауына жатады. Мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасын әзірлеген мемлекеттік орган, жария талқылау барысында алынған ескертулер мен ұсыныстардың дереккөзі мен талқылау және есепке алу нәтижелерін көрсете отырып, олардың тізбесін және қысқаша мазмұнын қамтитын мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасын жария талқылаудың аяқталғаны туралы хабарлама жасайды. Жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасына жасырын ұсыныстары мен ескертулері қаралмайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасын жария талқылаудың аяқталғаны туралы хабарламада келіп түскен ескертулер мен ұсыныстарды ескере отырып, пысықталған мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасымен танысу тәсілі туралы ақпарат қамтылуы тиіс. Мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасын жария талқылаудың аяқталғаны туралы хабарлама жарияланған күнінен бастап мемлекеттік қызмет көрсету стандартының пысықталған жобасы танысу үшін қолжетімді болуы тиіс.
Жария талқылаудың нәтижелері бойынша мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасын жария талқылаудың аяқталғаны туралы хабарлама мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жіберіледі.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган мемлекеттік қызметтер көрсету тізіліміне тиісті мемлекеттік қызмет көрсету енгізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасын жария талқылауды ұйымдастырады және өткізеді. Мемлекеттік қызмет көрсету стандартының жобасына жеке және заңды тұлғалардың осы тармақта көрсетілген мерзім өткен соң түскен ұсыныстары мен ескертулері қаралмайды.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету регламенті
10-бап. Мемлекеттік қызмет көрсету регламентін
әзірлеуге қойылатын талаптар
1. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді берушілердің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі қызметін ұйымдастыру үшін қызмет көрсетушілер мемлекеттік қызмет көрсету стандарты қабылданғаннан кейін бір ай мерзімде мемлекеттік қызмет көрсету регламенттерін әзірлейді және бекітеді.
2. Орталық мемлекеттік орган, оның ведомстволары мен аумақтық органдары, жеке тұлғалар, мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындар, ведомстволық бағынысты мемлекеттік органдар, мемлекет қатысатын заңды тұлғалар, мемлекеттік емес заңды тұлғалар көрсететін мемлекеттік қызметтер көрсету регламенті орталық мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.

3. Регламент государственной услуги, оказываемой местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), акимами аулов (сел), поселков, аульных (сельских) округов, городов районного значения, районов в городе, утверждается нормативным правовым постановлением акимата области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), акимами аулов (сел), поселков, аульных (сельских) округов, городов районного значения, районов в городе.
4. Регламент государственной услуги, оказываемой в электронной форме, и государственной услуги, оказываемой через центр обслуживания населения, утверждается по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации.
Статья 11. Требования к содержанию регламента
государственной услуги
1. Регламент государственной услуги предусматривает:
1) общие положения;
2) поэтапный процесс оказания государственной услуги с указанием должностных лиц, иных работников и структурных подразделений поставщика государственной услуги, временных затрат на оказание государственной услуги;
3) порядок взаимодействия должностных лиц, иных работников и структурных подразделений поставщика государственной услуги, а также порядок использования его информационной системы при оказании государственной услуги;
4) порядок взаимодействия с центром обслуживания населения и (или) государственными органами и поставщиками государственных услуг, а также порядок использования их информационных систем при оказании государственной услуги.
Глава 5. Оказание государственных услуг
Статья 12. Оказание государственных услуг
Государственные услуги оказываются:
1) непосредственно поставщиком государственной услуги;
2) в центре обслуживания населения;
3) в специализированном центре обслуживания населения;
4) в электронном формате: через веб-портал электронного правительства, интернет-ресурсы поставщиков государственных услуг.
Статья 13. Оказание государственных услуг непосредственно
поставщиком государственных услуг
Требования и порядок оказания государственной услуги непосредственно поставщиком государственной услуги определяются стандартом и регламентом государственной услуги.
Статья 14. Оказание государственных услуг в центрах
обслуживания населения и специализированных
центрах обслуживания населения
1. При оказании государственных услуг через центры обслуживания населения и специализированные центры обслуживания населения, оказание которых предусматривает отправку заявления и документов услугополучателя поставщикам государственных услуг на бумажном носителе, день приема заявлений и документов входит в срок оказания государственной услуги, установленный стандартом государственной услуги.

3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары, ауыл (село), кент, ауылдық (селолық) округтердің, аудандық маңызы бар қалалардың, қаладағы аудандардың әкімдері көрсететін мемлекеттік қызмет көрсету регламенті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл (село), кент, ауылдық (селолық) округтер, аудандық маңызы бар қалалар, қаладағы аудандар әкімдерінің нормативтік құқықтық қаулысымен бекітіледі.
4. Электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету және халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету регламенті ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша бекітіледі.
11-бап. Мемлекеттік қызмет көрсету регламентінің
мазмұнына қойылатын талаптар
1. Мемлекеттік қызмет көрсету регламентті:
1) жалпы ережелерді;
2) көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің лауазымды адамдары, өзге қызметкерлері және құрылымдық бөлімшелері, мемлекеттік қызмет көрсетуге жұмсалатын уақыт шығыны көрсетілген мемлекеттік қызмет көрсетудің кезеңдік процесін;
3) көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің лауазымды адамдары, өзге қызметкерлері мен құрылымдық бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасау тәртібін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету кезінде оның ақпараттық жүйесін пайдалану тәртібін;
4) халыққа қызмет көрсету орталығымен және (немесе) мемлекеттік органдармен және көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушімен өзара іс-қимыл жасау тәртібін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету кезінде олардың ақпараттық жүйелерін пайдалану тәртібін көздейді.
5-тарау. Мемлекеттік қызметтерді көрсету
12-бап. Мемлекеттік қызметтерді көрсету
Мемлекеттік қызметтер:
1) тікелей көрсетілетін мемлекеттік қызметті беруші арқылы;
2) халыққа қызмет көрсету орталығында;
3) мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталығында;
4) электрондық форматта: электрондық үкіметтің веб-порталы, көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің интернет-ресурсы арқылы көрсетіледі.
13-бап. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді берушінің
тікелей мемлекеттік қызметтер көрсетуі
Көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің тікелей мемлекеттік қызмет көрсетуінің талаптары мен тәртібі мемлекеттік қызметтер көрсету стандарты мен регламентінде айқындалады.
14-бап. Халыққа қызмет көрсету орталықтарында және
мамандандырылған халыққа қызмет көрсету
орталықтарында мемлекеттік қызметтер көрсету
1. Көрсетілуі көрсетілетін қызметті алушының өтініші мен құжаттарын көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді берушілерге қағаз жеткізгіште жөнелтуді көздейтін мемлекеттік қызметтер халыққа қызмет көрсету орталықтары мен мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілген кезде өтініштер мен құжаттар қабылданған күн мемлекеттік қызмет көрсету стандартында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кіреді.

2. Работник центра обслуживания населения и специализированного центра обслуживания населения отказывает в приеме заявлений для получения государственной услуги в случае представления услугополучателем неполного перечня документов, предусмотренных стандартом государственной услуги.
3. При оказании государственной услуги через центры обслуживания населения и специализированные центры обслуживания населения идентификацию личности услугополучателя осуществляют работники центров обслуживания населения и специализированных центров обслуживания населения.
4. В случае отсутствия у услугополучателя электронной цифровой подписи, работник центра обслуживания населения на основании письменного согласия услугополучателя заверяет запрос услугополучателя электронной цифровой подписью, выданной ему для использования в служебных целях.
5. Оказание государственных услуг через центры обслуживания населения, специализированные центры обслуживания населения в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, осуществляется и в электронной форме.
6. Координация и порядок организации деятельности центров обслуживания населения и их методологическое обеспечение осуществляются уполномоченным органом в сфере информатизации.
7. Координация деятельности специализированных центров обслуживания населения и их методологическое обеспечение осуществляются уполномоченным органом в сфере информатизации по согласованию с услугодателем соответствующих государственных услуг.
8. Порядок организации деятельности специализированных центров обслуживания населения определяется услугодателем соответствующих
государственных услуг по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации.
Статья 15. Оказание государственных услуг
в электронной форме
1. Оказание государственных услуг в электронной форме осуществляется посредством информационно-коммуникационных технологий. В процессе оказания государственной услуги в электронной форме до получения результата государственной услуги не допускается бумажный документооборот.
2. Оказание государственной услуги в электронной форме осуществляется при наличии электронной цифровой подписи у услугополучателя, а также индивидуального идентификационного номера у услугополучателя - физического лица, бизнес-идентификационного номера у услугополучателя - юридического лица.
3. Результатом оказания государственной услуги, оказываемой в электронной форме, являются выдача электронного или бумажного документа или внесение сведений в информационную систему государственного органа, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.

2. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету стандартында көзделген құжаттардың тізбесін толық ұсынбаған жағдайда халыққа қызмет көрсету орталығының және мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталығының қызметкері көрсетілетін мемлекеттік қызметті алуға арналған өтініштерді қабылдаудан бас тартады.
3. Халыққа қызмет көрсету орталықтары және мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушының жеке тұлғасын сәйкестендіруді халыққа қызмет көрсету орталықтарының және мамандандырылған халыққа қызмет көрсетудің орталықтарының қызметкерлері жүзеге асырады.
4. Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болмаған жағдайда, халыққа қызмет көрсету орталығының қызметкері көрсетілетін қызметті алушының жазбаша келісімі негізінде көрсетілетін қызметті алушының сұратуын өзіне қызметтік мақсаттарда пайдалануға берілген электрондық цифрлық қолтаңбамен растайды.
5. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда халыққа қызмет көрсету орталықтары, халыққа қызмет көрсетудің мамандандырылған орталықтары арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету электрондық нысанда да жүзеге асырылады.
6. Халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру және ұйымдастыру тәртібі мен оларды әдіснамалық қамтамасыз етуді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
7. Мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіруді және оларды әдіснамалық қамтамасыз етуді тиісті мемлекеттік қызметтерді көрсетушінің келісімі бойынша ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
8. Мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін ұйымдастыру тәртібін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша тиісті мемлекеттік қызметтерді көрсетуші айқындайды.
15-бап. Электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсету
1. Электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсету ақпараттық- коммуникациялық технологиялар арқылы жүзеге асырылады. Электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсету процесінде мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесін алғанға дейін қағаз түріндегі құжат айналымына жол берілмейді.
2. Электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы, сондай-ақ жеке тұлға - көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлға - көрсетілетін қызметті алушының бизнес сәйкестендіру нөмірі болған жағдайда жүзеге асырылады.
3. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, электрондық немесе қағаз құжатты беру немесе мәліметтерді мемлекеттік органның, ақпараттық жүйесіне енгізу электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі болып табылады.

4. Порядок автоматизации государственной услуги определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 16. Оптимизация процессов
оказания государственных услуг
1. Оптимизация процессов оказания государственной услуги осуществляется на постоянной основе в отношении всех государственных услуг, подлежащих оптимизации, в том числе путем:
1) автоматизации процессов оказания государственной услуги;
2) обмена информацией и документами, необходимыми при оказании государственной услуги с поставщиками государственных услуг и иными государственными органами, без участия услугополучателей.
2. Порядок оптимизации процессов оказания государственных услуг определяется уполномоченным органом в сфере информатизации.
3. Сроки оптимизации и перечень услуг, подлежащих оптимизации, определяются уполномоченным органом в сфере информатизации по согласованию с услугодателями.
Статья 17. Информирование услугополучателей о качестве и
порядке оказания государственных услуг
1. Информация о порядке оказания государственных услуг представляется посредством:
1) размещения стандартов на интернет-ресурсе услугодателя и веб-портале "электронного правительства";
2) размещения стандартов в местах оказания государственной услуги, свободных для доступа услугополучателей и позволяющих ознакомиться с ней;
3) единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг;
4) личного обращения услугополучателя.
2. Услугодатели и поставщики государственных услуг в течение трех рабочих дней с момента принятия или изменения стандарта государственной услуги актуализируют информацию о порядке ее оказания.
3. Услугодатели и поставщики обязаны незамедлительно представлять услугополучателям информацию о порядке оказания государственных услуг с необходимыми разъяснениями при личном их обращении.
4. Информация о стадии оказания государственной услуги представляется услугополучателю посредством его обращения в единый контакт-центр.
5. Координация и методологическое обеспечение деятельности  единого контакт-центра, а также порядок организации его работы определяются уполномоченным органом в сфере информатизации.
6. Услугодатели представляют отчет о деятельности в сфере оказания государственных услуг путем размещения его на интернет-ресурсе услугодателя и веб-портале «электронного правительства» и других средствах информации.
7. Порядок формирования и сроки представления отчета о деятельности в сфере оказания государственных услуг определяются уполномоченным органом в сфере государственных услуг.

4. Мемлекеттік қызмет көрсетуді автоматтандыру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
16-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін
оңтайландыру
1. Мемлекеттік қызмет көрсету процестерін оңтайландыру оңтайландыруға жататын мемлекеттік қызметтер көрсетудің бәріне қатысты тұрақты негізде, оның ішінде:
1) мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін автоматтандыру;
2) көрсетілетін қызметті алушылардың қатысуынсыз көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді берушілермен және өзге де мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қажетті ақпарат және құжаттар алмасу арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін оңтайландыру тәртібін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
3. Оңтайландыру мерзімдері мен оңтайландырылуға тиіс көрсетілетін қызметтер тізбесін қызмет көрсетушілермен келісім бойынша ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
17-бап. Көрсетілетін қызметті алушыларды мемлекеттік
қызметтер көрсетудің сапасы мен тәртібі туралы
хабардар ету
1. Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі туралы ақпарат:
1) стандарттарды қызмет көрсетушінің интернет-ресурсында және «электрондық үкіметтің» веб-порталында орналастыру;
2) стандарттарды көрсетілетін қызметті алушылар еркін қол жеткізетін және онымен танысуға мүмкіндік беретін мемлекеттік қызметтер көрсету орындарында орналастыру;
3) мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы;
4) көрсетілетін қызметті алушының өзі жүгінуі арқылы беріледі.
2. Қызмет көрсетушілер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді берушілер мемлекеттік қызмет көрсету стандарты қабылданған немесе өзгертілген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде оны көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектілендіреді.
3. Қызмет көрсетушілер және берушілер қажетті түсініктемелерімен бірге мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті алушыларға олар жеке жүгінген кезде дереу беруге міндетті.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат көрсетілетін қызметті алушыға оның бірыңғай байланыс орталығына жүгінуі арқылы беріледі.
5. Бірыңғай байланыс орталығының қызметін үйлестіруді және әдіснамалық қамтамасыз етуді, сондай-ақ оның жұмысын ұйымдастыру тәртібін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
6. Қызмет көрсетушілер қызмет көрсетушінің интернет-ресурсына және «электрондық үкіметтің» веб-порталына және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарына орналастыру арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы қызметі туралы есеп береді.
7. Мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы қызмет туралы есепті қалыптастыру тәртібі мен беру мерзімдерін мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті орган айқындайды.

8. Услугодатели не реже одного раза в год проводят обсуждения отчетов о деятельности в сфере оказания государственных услуг с участием поставщиков государственных услуг, заинтересованных физических и юридических лиц. Итоги публичных обсуждений используются
оптимизации государственных услуг, повышении качества оказания государственных услуг и совершенствовании стандартов государственных услуг.
Статья 18. Плата за оказание государственных услуг
1. Государственные услуги в Республике Казахстан оказываются на платной основе в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. Не допускается установление для услугополучателя платы за оказание государственных услуг, бесплатное предоставление которых гарантировано законами Республики Казахстан.
3. Критерии платности предоставления государственных услуг и методика расчета платы государственных услуг определяются Республики Казахстан.
Статья 19. Порядок досудебного обжалования
1. В случае нарушения услугодателем, поставщиком стандартов государственных услуг услугополучатель вправе обратиться с жалобой по месту получения государственной услуги.
2. Порядок досудебного обжалования государственной услуги, оказываемой поставщиком и/или услугодателем - местным исполнительным органом, предусматривает следующие этапы.
Жалоба услугополучателя подлежит рассмотрению поставщиком и/или услугодателем - местным исполнительным органом в течение пяти рабочих дней. В случае неудовлетворения жалобы на данном этапе, услугополучатель обращается к услугодателю - центральному государственному органу, утвердившему стандарт государственной услуги. Срок рассмотрения жалобы услугодателем - центральным государственным органом не должен превышать пяти рабочих дней.
В случае неудовлетворения услугополучателя решением услугодателя - центрального государственного органа, утвердившего стандарт государственной, услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по и контролю за качеством оказания государственных услуг.
3. Порядок досудебного обжалования государственной услуги, оказываемой услугодателем - центральным государственным органом, утвердившим стандарт государственной услуги, предусматривает следующие этапы.
Жалоба услугополучателя подлежит рассмотрению услугодателем - центральным государственным органом, утвердившим стандарт государственной услуги, в течение пяти рабочих дней. В случае неудовлетворения жалобы на данном этапе, услугополучатель обращается в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.

8. Қызмет көрсетушілер жылына кемінде бір рет көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді берушілердің, мүдделі жеке және заңды тұлғалардың қатысуымен мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы қызмет туралы есептерді жария талқылаулар жүргізеді. Жария талқылаулардың қорытындылары мемлекеттік қызмет көрсетуді оңтайландыру, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыру және мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарын жетілдіру кезінде пайдаланылады.
18-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін төлемақы
1. Қазақстан Республикасында мемлекеттік қызметтер көрсету Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес ақылы негізде көрсетіледі.
2. Тегін көрсетілуіне Қазақстан Республикасы заңдарымен кепілдік берілген мемлекеттік қызметтерді көрсеткені үшін көрсетілетін қызметті алушыға төлемақы белгілеуге жол берілмейді.
3. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің ақылылық критерийлерін және көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің төлемақысын есептеу әдістемесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
19-бап. Сотқа дейінгі шағымдану тәртібі
1. Қызмет көрсетуші, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарын бұзған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу орны бойынша шағыммен жүгінуге құқылы.
2. Көрсетілетін қызметті беруші және/немесе қызмет көрсетуші - жергілікті атқарушы орган көрсететін мемлекеттік қызметке сотқа дейінгі шағымдану тәртібі мынадай кезеңдерді көздейді.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымын көрсетілетін қызметті беруші және/немесе қызмет көрсетуші жергілікті атқарушы орган бес жұмыс күні ішінде қарауға тиіс. Осы кезеңде шағым қанағаттандырылмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету стандартын бекіткен қызмет көрсетуші орталық мемлекеттік органға жүгінеді. Қызмет көрсетуші орталық мемлекеттік органның шағымды қарау мерзімі бес жұмыс күнінен аспауы тиіс.
Мемлекеттік қызмет көрсету стандартын бекіткен қызмет көрсетуші орталық мемлекеттік органның шешіміне көрсетілетін қызметті алушы қанағаттанбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету стандартын бекіткен қызмет көрсетуші орталық мемлекеттік орган көрсететін мемлекеттік қызметке сотқа дейінгі шағымдану тәртібі мынадай кезеңдерді көздейді.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымын мемлекеттік қызмет көрсету стандартын бекіткен қызмет көрсетуші орталық мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде қарауы тиіс. Осы кезеңде шағым қанағаттандырылмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға жүгінеді.

4. Услугодатели и поставщики при рассмотрении жалобы обязаны:
1) в обязательном порядке вести учет поступивших жалоб;
2) обеспечивать объективное, всестороннее и своевременное рассмотрение обращений физических и юридических лиц, в том числе с их участием;
3) принимать меры, направленные на восстановление нарушенных прав и законных интересов физических и юридических лиц.
По итогам рассмотрения жалобы услугополучателю направляется мотивированное решение об удовлетворении жалобы либо отказе в ее удовлетворении. Уполномоченному органу по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг направляется уведомление о факте регистрации соответствующей жалобы с кратким описанием итогов ее рассмотрения.
5. Уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг по итогам рассмотрения жалобы обязан:
1) обеспечить комплексное изучение причин неудовлетворения жалобы услугополучателя;
2) в случае установления факта допущения неправомерного действия со стороны услугодателей и поставщиков, направить в их адрес требование восстановить нарушенные права и законные интересы услугополучателя;
3) осуществлять контроль своевременности и полноты удовлетворения жалобы услугополучателя со стороны соответствующих услугодателей и поставщиков.
Уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг рассматривает жалобу в течение пятнадцати рабочих дней.
6. Срок рассмотрения жалобы поставщиком, услугодателем уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг продлевается не более чем на десять рабочих дней в целях:
1) проведения проверки/перепроверки обоснованности жалобы, в том числе с выездом на место;
2) получения дополнительной информации от иных поставщиков государственных услуг.
В случае продления срока рассмотрения жалобы, должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалобы, не позднее чем за три рабочих дня до наступления сроков, указанных в пунктах 2, 3, 5 настоящей статьи, сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
7. Делопроизводство по жалобам услугополучателей государственных услуг ведется уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, услугодателем и поставщиком отдельно от других видов делопроизводства в соответствии с внутренним peгламентом по делопроизводству.
В случае неудовлетворения жалобы уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услугополучатель вправе обратиться в суд.

4. Қызмет көрсетушілер мен берушілер шағымды қарау кезінде:
1) келіп түскен шағымдардың есебін міндетті түрде жүргізуге;
2) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін объективті, жан-жақты және уақтылы, оның ішінде олардың қатысуымен қарауды қамтамасыз етуге;
3) жеке және заңды тұлғалардың бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруге бағытталған шаралар қолдануға міндетті.
Шағымды қарау қорытындылары бойынша көрсетілген қызметті алушыға шағымның қанағаттандырылғаны немесе оны қанағаттандырудан бас тартылғандығы туралы дәлелді шешім жіберіледі. Мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға тиісті шағымды қарау қорытындыларының қысқаша сипаттамасымен оны тіркеу фактісі туралы хабарлама жіберіледі.
5. Мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган шағымды қарау қорытындылары бойынша:
1) көрсетілетін қызметті алушының шағымын қанағаттандырмау себептерін кешенді зерделеуді қамтамасыз етуге;
2) қызмет көрсетушілер мен берушілер тарапынан заңсыз әрекетке жол берілген фактілер белгіленген жағдайда олардың атына көрсетілетін қызметті алушының бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруді талап етуді жіберуге;
3) тиісті қызметті көрсетушілер мен берушілер тарапынан көрсетілетін қызметті алушының шағымын қанағаттандырудың уақтылылығы мен толықтығын бақылауды жүзеге асыруға міндетті.
Мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган шағымды он бес жұмыс күні ішінде қарайды.
6. Беруші, қызмет көрсетуші және мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган:
1) шағымның негізділігін тексеруді/қайта тексеруді, оның ішінде жергілікті жерге барып жүргізу;
2) мемлекеттік қызметтерді өзге де ұсынушылардан қосымша ақпарат алу мақсатында шағымды қарау мерзімін он жұмыс күнінен асырмай ұзартады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттік берілген лауазымды адам осы баптың 2, 3, 5-тармақтарында көрсетілген мерзімдер келгенге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей шағым берген көрсетілген қызметті алушыға шағымды қарау мерзімін ұзарту себептерін көрсете отырып, ұзарту туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз тасығышта берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
7. Көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушылардың шағымдары бойынша іс жүргізуді мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган, қызмет көрсетуші және берушімен іс жүргізу жөніндегі ішкі регламентке сәйкес іс жүргізудің басқа түрлерінен бөлек жүргізеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган шағымды қанағаттандырмаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы сотқа жүгінуге құқылы.

8. На любом этапе досудебного обжалования услугополучатель вправе обратиться с жалобой в суд. Досудебный порядок обжалования не исключает права услугополучателя на обращение в суд.
9. Возмещение ущерба услугодателем, поставщиком государственной услуги, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг услугополучателю, причиненного  вследствие несоблюдения или ненадлежащего соблюдения стандартов государственных услуг, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Оценка, контроль, общественный мониторинг качества
оказания государственных услуг
Статья 20. Принципы проведения оценки, контроля,
общественного мониторинга качества
оказания государственных услуг
Проведение оценки, контроля, общественного мониторинга качества оказания государственных услуг основывается на следующих принципах:
1) объективность;
2) беспристрастность;
3) всесторонность.
Статья 21. Порядок проведения оценки качества оказания
государственных услуг
Оценка качества оказания государственных услуг осуществляется уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 22. Порядок проведения контроля качества оказания
государственных услуг
1. Предметом контроля качества оказания государственных услуг является:
1) факты и причины нарушения законодательства Республики Казахстан о государственных услугах, в том числе стандартов и регламентов государственных услуг;
2) жалобы услугополучателей на качество оказания государственных услуг и результаты их рассмотрения.
2. Контроль качества оказания государственных услуг подразделяется на внутренний и внешний контроль.
3. Порядок проведения внешнего контроля качества оказания государственных услуг определяется уполномоченным органом по оценке и  контролю за качеством оказания государственных услуг и содержит, в том числе:
1) порядок, сроки и основания проведения плановых и внеплановых проверок;
2) размещение на интернет-ресурсе услугодателя, веб-портале «электронного правительства» результатов проверок.
4. Порядок проведения внутреннего контроля определяется государственными органами-услугодателями на основе типового требования и осуществляется в отношении их структурных и территориальных подразделений, физических лиц, государственных учреждений и предприятий, подведомственных данным услугодателям, а также юридических лиц с государственным участием, негосударственных юридических лиц.
Типовые требования к проведению внутреннего контроля качества государственных услуг определяются уполномоченным органом по оценке и  контролю за качеством оказания государственных услуг.

8. Көрсетілетін қызметті алушы сотқа дейінгі шағымданудың кез келген кезеңінде сотқа шағыммен жүгінуге құқылы. Шағымданудың сотқа дейінгі тәртібі көрсетілетін қызметті алушының сотқа жүгіну құқығын жоймайды.
9. Қызмет көрсетушінің, көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарын сақтамау немесе тиісінше сақтамау салдарынан келтірілген залалды өтеуі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау,
бақылау, қоғамдық мониторингілеу
20-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалауды,
бақылауды, қоғамдық мониторингілеуді жүргізу
қағидаттары
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалауды, бақылауды, қоғамдық мониторингілеуді жүргізу мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) объективтілік;
2) бейтараптылық;
3) жан-жақтылық.
21-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына бағалау
жүргізу тәртібі
Мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалауды мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
22-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына бақылау
жүргізу тәртібі
1. Мыналар:
1) көрсетілетін мемлекеттік қызметтер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын, оның ішінде мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттары мен регламенттерін бұзу фактілері мен себептері;
2) көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қызметті алушылардың шағымдары және оларды қарау нәтижелері мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бақылау нысанасы болып табылады.
2. Мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бақылау ішкі және сыртқы бақылау болып бөлінеді.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына сыртқы бақылау жүргізу тәртібін мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды және оның ішінде мыналарды қамтиды:
1) жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер жүргізудің тәртібі, мерзімдері және негіздері;
2) қызмет көрсетушінің интернет-ресурсында, «электрондық үкіметтің» веб-порталында тексеру нәтижелерін орналастыру.
4. Ішкі бақылауды жүргізу тәртібін қызмет көрсетуші мемлекеттік органдар үлгілік талаптар негізінде айқындайды және өздерінің құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне, жеке тұлғаларға, мемлекеттік мекемелер және осы қызмет көрсетушілерге ведомстволық бағынысты кәсіпорындарға, сондай-ақ мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға, мемлекеттік емес заңды тұлғаларға қатысты жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасына ішкі бақылауды жүргізуге қойылатын үлгілік талаптарды мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.

5. Результаты внутреннего контроля представляются государственными органами-услугодателями раз в полугодие либо по запросу в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Статья 23. Общественный мониторинг качества оказания
государственных услуг
1. Общественный мониторинг качества оказания государственных услуг проводится аккредитованными некоммерческими организациями в целях анализа качества оказания государственных услуг, исследования и определения уровня удовлетворенности услугополучателей качеством государственных услуг посредством государственного заказа уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Общественный мониторинг качества оказания государственных услуг также может проводиться некоммерческими организациями по собственной инициативе и за свой счет.
2. Методологическое обеспечение проведения общественного мониторинга качества оказания государственных услуг аккредитованными некоммерческими организациями определяется уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
3. Аккредитация лиц, осуществляющих общественный мониторинг качества оказания государственных услуг, осуществляется уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
4. Аккредитация лиц, осуществляющих общественный мониторинг качества оказания государственных услуг, проводится в порядке, определенном уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
5. Результаты общественного мониторинга, проведенного аккредитованными некоммерческими организациями, используются услугодателями в целях принятия, изменения или отмены стандартов и регламентов.
Статья 24. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о государственных услугах
Нарушение законодательства Республики Казахстан о государственных услугах, а также разглашение сведений, полученных в ходе оказания государственных услуг, составляющих служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну, работниками центров обслуживания населения и специализированных центров обслуживания населения, поставщиками государственных услуг влекут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 25. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после его первого официального опубликования.
Действующие стандарты государственных услуг подлежат приведению в соответствие с требованиями настоящего Закона не позднее трех месяцев со дня его введения в действие.
Президент
Республики Казахстан                       Н.НАЗАРБАЕВ

5. Ішкі бақылау нәтижелерін қызмет көрсетуші мемлекеттік органдар жартыжылдықта бір рет не сұрату бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
23-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық
мониторингі
1. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қоғамдық мониторингін мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік тапсырысы арқылы мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын талдау, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасына көрсетілетін қызметті алушылардың қанағаттану деңгейін зерттеу және айқындау мақсатында аккредиттелген коммерциялық емес ұйымдар жүргізеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық мониторингін коммерциялық емес ұйымдар жеке бастамасы бойынша және өз есебінен де жүргізе алады.
2. Аккредиттелген коммерциялық емес ұйымдардың мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық мониторингін жүргізуін әдіснамалық қамтамасыз етуді мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасына бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық мониторингін жүзеге асыратын тұлғаларды аккредиттеуді мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық мониторингін жүзеге асыратын тұлғаларды аккредиттеу мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүргізіледі.
5. Аккредиттелген коммерциялық емес ұйымдар жүргізген қоғамдық мониторинг нәтижелерін қызмет көрсетушілер стандарттар мен регламенттерді қабылдау, өзгерту немесе жою мақсатында пайдаланады.
24-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсету туралы Қазақстан
Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін
жауапкершілік
Мемлекеттік қызметтер көрсету туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету барысында алынған қызметтік, коммерциялық немесе өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді таратқаны үшін халыққа қызмет көрсету орталықтарының және мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметкерлері, көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді берушілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершілікте болады.
25-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қолданыстағы мемлекеттік қызмет көрсету стандарттары осы Заң қолданысқа енген күннен бастап үш айдан кешіктірмей осы Заң талаптарына сәйкес келтіруге жатады.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                         Н. Назарбаев