О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исключения противоречий, пробелов, коллизий между нормами права различных законодательных актов и норм, способствующих совершению коррупционных правонарушений"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1739
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исключения противоречий, пробелов, коллизий между нормами права различных законодательных актов и норм, способствующих совершению коррупционных правонарушений».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам исключения противоречий, пробелов, коллизий между
нормами права различных законодательных актов и норм,
способствующих совершению коррупционных правонарушений
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г, № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 59; № 15, ст. 71; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28; № 19, ст. 145; № 20, ст. 158; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13; № 3, ст. 26, 27; № 4, ст. 30; № 5, ст. 35, 36; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әртүрлі заңнамалық актілердің құқық нормалары арасындағы қайшылықтарды, олқылықтарды, коллизияларды және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін нормаларды жою мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1739 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әртүрлі заңнамалық актілердің құқық нормалары арасындағы қайшылықтарды, олқылықтарды, коллизияларды және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін нормаларды жою мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Жоба
Қазақстан Республикасының
Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әртүрлі
заңнамалық актілердің құқық нормалары арасындағы қайшылықтарды,
олқылықтарды, коллизияларды және сыбайлас жемқорлық құқық
бұзушылықтар жасауға ықпал ететін нормаларды жою мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 59-құжат; № 15, 71-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 19, 28-құжаттар; № 19, 145-құжат; № 20, 158-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13-құжат; № 3, 26, 27-құжаттар; № 4, 30-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат):

1) в части второй статьи 96:
подпункт ж) изложить в следующей редакции:
«ж) совершенное группой лиц, группой лиц по предварительному сговору;»;
дополнить подпунктом п) следующего содержания:
«п) организованной группой -»;
2) часть третью статьи 241 изложить в следующей редакции:
«3. Призывы к активному неподчинению законным требованиям представителей власти и к массовым беспорядкам, а равно призывы к насилию над гражданами –
наказываются штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей либо ограничением свободы на срок до семи лет, либо лишением свободы на срок до шести лет.»;
3) дополнить статьей 338-1 следующего содержания:
«Статья 338-1. Нарушение режима чрезвычайного положения
Нарушение мер и временных ограничений, применяемых в условиях чрезвычайного положения, а равно неисполнение законных приказов и распоряжений коменданта местности, повлекшие тяжкие последствия, -
наказываются штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок.».
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22,
ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст. 48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 15-16, ст. 71, 73; № 17, ст. 81, 83; № 23, ст. 113, 115; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 11, ст. 59; № 17-18, ст. 111; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28; № 19, ст. 145; № 20 ст. 158; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 30; № 5, ст. 35; № 6, ст. 44; № 14, ст. 93):
1) часть первую статьи 58 изложить в следующей редакции:
«1. Рассмотрение уголовных дел в судах первой инстанции осуществляется единолично судьей, а по делам о преступлениях, за совершение которых уголовным законом предусмотрены смертная казнь или пожизненное лишение свободы по ходатайству обвиняемого - в составе одного судьи и десяти присяжных заседателей, за исключением дел о преступлениях, предусмотренных статьями 96 (пунктом п) части второй), 162 (частью четвертой), 165, 166-1, 167, 171, 233 (частью четвертой), 235-1 (частью пятой), 250 (частью четвертой), 259 (частью четвертой), 260 (частью четвертой), 261 (частью четвертой) Уголовного кодекса Республики Казахстан.»;

1) 96-баптың екінші бөлігінде:
ж) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«ж) адамдар тобы, алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобы жүзеге асырған;»;
мынадай мазмұндағы п) тармақшасымен толықтырылсын:
«п) ұйымдасқан топпен адам өлтіру –»;
2) 241-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Өкiмет өкiлдерiнiң заңды талаптарына белсене бағынбауға және жаппай тәртiпсiздiкке шақыру, сол сияқты азаматтарға зорлық-зомбылық жасауға шақыру -
екi жүзден бес жүзге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға не жеті жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не алты жылға дейінгі мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
3) мынадай мазмұндағы 338-1-баппен толықтырылсын:
«338-1-бап. Төтенше жағдай режимін бұзу
Ауыр зардаптарға әкеп соққан төтенше жағдай ахуалында қолданылатын шаралар мен уақытша шектеулерді бұзу, сол сияқты жергілікті жер комендантының заңды бұйрықтары мен өкімдерін орындамау -
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл төлеуге не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.».
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 23, 335-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 15-16, 239 құжат; № 17-18, 245-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33 құжаттар; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139-құжат; № 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 21-22, 87-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 12, 72-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 15-16, 62, 63-құжаттар; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 15-16, 71, 73-құжаттар; № 17, 81, 83-құжаттар; № 23, 113, 115-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 11, 59-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 19, 28-құжаттар; 2012 ж., № 6, 44-құжат; № 14, 93-құжат):
1) 58-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бірінші сатыдағы соттарда қылмыстық істерді қарауды судья жеке-дара жүзеге асырады, ал Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 96 (екінші бөлігінің п) тармағында), 162 (төртінші бөлігінде), 165, 166-1, 167, 171, 233 (төртінші бөлігінде), 235-1 (бесінші бөлігінде), 250 (төртінші бөлігінде), 259 (төртінші бөлігінде), 260 (төртінші бөлігінде), 261 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстар туралы істерді қоспағанда, қылмыстық заңда жасағаны үшін өлiм жазасы немесе өмір бойына бас бостандығынан айыру көзделген қылмыстар туралы қылмыстық істер айыпталушының өтініші бойынша бір судьяның және он алқабидің құрамында қаралады.»;

2) статью 137 изложить в следующей редакции:
«Статья 137. Порядок содержания под стражей задержанных по
подозрению в совершении преступления
Задержанные по подозрению в совершении преступления содержатся в изоляторах временного содержания. Задержанные по подозрению в совершении преступления военнослужащие и лица, отбывающие наказание в виде лишения свободы, могут также содержаться соответственно на гауптвахтах и в учреждениях уголовно-исполнительной системы, исполняющих наказание в виде лишения свободы. В случаях, предусмотренных частью третьей статьи 65 настоящего Кодекса, задержанные по подозрению в совершении преступления содержатся в специально приспособленных помещениях, определяемых начальником органа дознания. В условиях режима чрезвычайного положения задержанные по подозрению в совершении преступления могут содержаться в помещениях, приспособленных для этих целей, определяемых комендантом местности. Порядок и условия содержания под стражей лиц, задержанных по подозрению в совершении преступления, определяются законодательством.»;
3) часть 3-1 статьи 301 изложить в следующей редакции:
«3-1. В ходе предварительного слушания судья выясняет у подсудимого, обвиняемого в совершении преступления, за совершение которого уголовным законом предусмотрены смертная казнь или пожизненное лишение свободы, за исключением дел о преступлениях, предусмотренных статьями 96 (пунктом п) части второй), 162 (частью четвертой), 165, 166-1, 167, 171, 233 (частью четвертой), 235-1 (частью пятой), 250 (частью четвертой), 259 (частью четвертой), 260 (частью четвертой), 261 (частью четвертой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, о наличии у него ходатайства о рассмотрении его дела с участием присяжных заседателей.»;
4) статью 543 изложить в следующей редакции:
«Статья 543. Подсудность дел суду с участием
присяжных заседателей
1. Суд с участием присяжных заседателей рассматривает дела о преступлениях, за совершение которых уголовным законом предусмотрены смертная казнь или пожизненное лишение свободы, за исключением дел о преступлениях, предусмотренных статьями 96 (пунктом п) части второй), 162 (частью четвертой), 165, 166-1, 167, 171, 233 (частью четвертой), 235-1 (частью пятой), 250 (частью четвертой), 259 (частью четвертой), 260 (частью четвертой), 261 (частью четвертой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, а также дел о применении принудительных мер медицинского характера к лицам, совершившим указанные деяния в состоянии невменяемости либо заболевшим душевной болезнью после их совершения.

2) 137-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«137-бап. Қылмыс жасады деген күдік бойынша ұсталғандарды
қамауда ұстаудың тәртiбi
Қылмыс жасады деген күдік бойынша ұсталғандар уақытша ұстау изоляторларында ұсталады. Қылмыс жасады деген күдік бойынша ұсталған әскери қызметшiлер мен жазасын бас бостандығынан айыру түрiнде өтеп жүрген адамдар тиiсiнше гаупвахталарда және бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаны орындайтын қылмыстық-атқару жүйесiнiң мекемелерiнде де ұсталуы мүмкiн. Осы Кодекстiң 65-бабының үшiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларда қылмыс жасады деген күдік бойынша ұсталғандар анықтау органының бастығы айқындайтын арнайы бейiмделген үй-жайларда ұсталады. Төтенше жағдай режимі ахуалында қылмыс жасады деген күдік бойынша ұсталғандар жергілікті жердің коменданты белгілейтін осы мақсаттар үшін бейiмделген үй-жайларда ұсталуы мүмкін. Қылмыс жасады деген күдік бойынша ұсталған адамдарды қамауда ұстаудың тәртiбi мен шарттары заңнамада айқындалады.»;
3) 301-баптың 3-1 бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3-1. Алдын ала тыңдау барысында судья Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 96 (екінші бөлігінің п) тармағында), 162 (төртінші бөлігінде), 165, 166-1, 167, 171, 233 (төртінші бөлігінде), 235-1 (бесінші бөлігінде), 250 (төртінші бөлігінде), 259 (төртінші бөлігінде), 260 (төртінші бөлігінде) 261 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстарды қоспағанда, қылмыстық заңда жасағаны үшін өлiм жазасы немесе өмір бойына бас бостандығынан айыру көзделген қылмыс жасағаны үшін айыпталған сотталушыдан оның ісін алқабилердің қатысуымен қарау туралы өтінішінің бар-жоғын анықтайды.»;
4) 543-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«543-бап. Алқабилердің қатысуымен соттың қарауына жататын iстер
1. Сот Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 96 (екінші бөлігінің п) тармағында), 162 (төртінші бөлігінде), 165, 166-1, 167, 171, 233 (төртінші бөлігінде), 235-1 (бесінші бөлігінде), 250 (төртінші бөлігінде), 259 (төртінші бөлігінде), 260 (төртінші бөлігінде) 261 (төртінші бөлігінде) - баптарында көзделген қылмыстар бойынша істерді, сондай-ақ көрсетілген әрекеттерді есі дұрыс емес күйінде жасаған не оларды жасағаннан кейін жүйке ауруына ұшыраған адамдарға медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы істерді қоспағанда, қылмыстық заңда жасағаны үшін өлiм жазасы немесе өмір бойына бас бостандығынан айыру көзделген қылмыстар туралы істерді алқабилердің қатысуымен қарайды.

2. Если лицо обвиняется в совершении преступлений, предусмотренных несколькими статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан, обвиняемый имеет право на рассмотрение его дела судом с участием присяжных заседателей, если в такую совокупность преступлений входит хотя бы одно преступление, за совершение которого уголовным законом предусмотрены смертная казнь или пожизненное лишение свободы, за исключением дел о преступлениях, предусмотренных статьями 96 (пунктом п) части второй), 162 (частью четвертой), 165, 166-1, 167, 171, 233 (частью четвертой), 235-1 (частью пятой), 250 (частью четвертой), 259 (частью четвертой), 260 (частью четвертой), 261 (частью четвертой) Уголовного кодекса Республики Казахстан.
3. Если по делу обвиняется несколько лиц, рассмотрение его судом с участием присяжных заседателей производится по правилам, предусмотренным настоящим разделом в отношении всех подсудимых, если хотя бы один из них заявляет ходатайство о рассмотрении уголовного дела с участием присяжных заседателей.».
3. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 18, ст. 644; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; 2001 г., № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 15-16, ст. 62; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 81; № 24, ст. 127, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 3-4, ст. 12; № 7, ст. 28, 32; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 130; № 24, ст. 151; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 28; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 23, ст. 179; 2012 г., № 2, ст. 14; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 93):
1) статью 170 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) обеспечивает получение сторонами разъяснения организациями профессиональных медиаторов порядка и принципов процедуры медиации;»;
2) часть четвертую статьи 250 изложить в следующей редакции:
«4. Суд по ходатайству истца или ответчика отменяет свое определение об оставлении заявления без рассмотрения по основаниям, указанным в подпунктах 6) и 7) статьи 249 настоящего Кодекса, если стороны представят доказательства, подтверждающие уважительные причины отсутствия их в судебном заседании. Ходатайство об отмене определения об оставлении заявления без рассмотрения рассматривается судом в судебном заседании с участием лица, заявившего ходатайство, в течение десяти дней с момента его поступления в суд.»;

2. Егер адам Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бірнеше бабында көзделген қылмыстарды жасады деп айыпталған болса, егер қылмыстардың осындай жиынтығына, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 96 (екінші бөлігінің п) тармағында), 162 (төртінші бөлігінде), 165, 166-1, 167, 171, 233 (төртінші бөлігінде), 235-1 (бесінші бөлігінде), 250 (төртінші бөлігінде), 259 (төртінші бөлігінде), 260 (төртінші бөлігінде) 261 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстарды қоспағанда, жасағаны үшін қылмыстық заңда өлiм жазасы немесе өмір бойына бас бостандығынан айыру көзделген қылмыстың ең болмағанда біреуі кірсе, айыпталушының өз ісінің сотта алқабилердің қатысуымен қаралуына құқығы бар.
3. Егер iс бойынша бiрнеше адам айыпталып жатса, егер олардың ең болмағанда бiреуi қылмыстық iстi алқабилердiң қатысуымен қарау туралы өтiнiш бiлдiрсе, алқабилердiң қатысуымен сотта оны қарау барлық сотталушыларға қатысты осы бөлiмде көзделген ережелер бойынша жүргiзiледi.».
3. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 18, 644-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 21-22, 281-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; № 14, 109-құжат; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 140-құжат; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 15-16, 62-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 127, 130-құжаттар; 2010 ж, № 1-2, 4-құжат; № 3-4, 12-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 17-18, 111-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 28-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 23, 179-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 93-құжат):
1) 170-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) тараптардың кәсіби медиаторлар ұйымдарының медиация рәсімінің тәртібі мен қағидаттарының түсіндірмесін алуын қамтамасыз етеді;»;
2) 250-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Талап қоюшының не жауапкердің өтінішімен осы Кодекстің 249-бабының 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша, егер тараптар өздерінің сот отырысында болмауының дәлелді себептерін растайтын дәлелдемелер ұсынса, сот арызды қараусыз қалдыру жөніндегі өз ұйғарымының күшін жояды. Сот арызды қараусыз қалдыру жөніндегі ұйғарымның күшін жою туралы өтінішті сот отырысында өтініш білдірген адамның қатысуымен, ол сотқа келіп түскен сәттен бастап он күн ішінде қарайды.»;

3) дополнить статьей 317-16 следующего содержания:
«Статья 317-16 Приостановление исполнение судебного акта о
выдворении
Решение суда о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан в случае поступления жалобы или протеста до срока, указанного судом, в течение которого иностранец или лицо без гражданства должны покинуть территорию Республики Казахстан, приостанавливается до рассмотрения жалобы или протеста.».
4. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11,  ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16,  ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21;  9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102;  № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36, № 8, ст. 64, № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97):

3) мынадай мазмұндағы 317-16-баппен толықтырылсын:
«317-16-бап. Шығарып жіберу туралы сот актісін орындауды
тоқтата тұру
Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен шығарып жіберу туралы сот көрсеткен мерзімге дейін шағым немесе наразылық түскен жағдайда, сот шешімі шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам осы мерзім ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге тиіс шағым немесе наразылық қаралғанға дейін тоқтатыла тұрады.».
4. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат):

1) части вторую и третью статьи 69 изложить в следующей редакции:
«2. Физическое лицо не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, а также правонарушение в области налогообложения и сфере таможенного дела, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об энергосбережении и повышении энергоэффективности, естественных монополий и антимонопольного законодательства по истечении одного года со дня его совершения, а юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель) не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, а также правонарушения в области законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности по истечении трех лет со дня его совершения, а за правонарушение в области налогообложения и сфере таможенного дела, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, естественных монополий и антимонопольного законодательства - по истечении пяти лет со дня его совершения.
3. При длящемся административном правонарушении, а также совершении административного правонарушения в области финансов, посягающего на охраняемые законом интересы общества и государства, лицо не подлежит привлечению к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.
При совершении административного правонарушения в области финансов лицо подлежит привлечению к административной ответственности не позднее пяти лет со дня совершения административного правонарушения, но не может быть привлечено к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.»;
2) статью 122 изложить в следующей редакции:
«Статья 122. Нарушение права государственной
собственности на недра
1. Незаконное пользование недрами, совершение сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на недра, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения, и орудий и предметов совершения административного правонарушения.

1) 69-баптың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жеке тұлға әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық, сондай-ақ салық салу және кеден ісі саласында, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы, мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы, табиғи монополиялар мен монополияға қарсы заңнамасы саласында құқық бұзушылық жасағаны үшiн оны жасаған күннен бастап бiр жыл өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуға тиiс емес, ал заңды тұлға (оның iшiнде дара кәсiпкер) әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы заңнамасы саласында құқық бұзушылық жасағаны үшін оны жасаған күннен бастап үш жыл өткеннен кейiн, ал салық салу және кеден ісі саласында, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы, мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы, табиғи монополиялар мен монополияға қарсы заңнамасы саласында құқық бұзушылық жасағаны үшiн оны жасаған күннен бастап бес жыл өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуға тиiс емес.
3. Созылып кеткен әкiмшiлiк құқық бұзушылық кезiнде, сондай-ақ қоғамның және мемлекеттiң заңмен қорғалатын мүдделерiне қол сұғылатын, бюджеттік қатынастар саласында әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған кезде адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екi ай өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тартуға жатпайды.
Қаржы саласында әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған кезде адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған күннен бастап бес жылдан кешiктiрiлмей әкiмшiлiк жауаптылыққа тартуға жатады, бiрақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екi ай өткен соң әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылмайды.»;
2) 122-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«122-бап. Жер қойнауына мемлекеттiк меншiк құқығын бұзу
Жер қойнауын заңсыз пайдалану, жер қойнауына мемлекеттiк меншiк құқығын тiкелей немесе жасырын нысанда бұзатын мәмiлелер жасау, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, –
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – бір жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстерi, әкімшілік құқық бұзушылықты жасау құралдары мен заттары тәркiлене отырып үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей с конфискацией доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения, и орудий и предметов совершения административного правонарушения.»;
3) абзацы четвертый и пятый части пятой статьи 163 изложить в следующей редакции:
«производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме насыщенного двуокисью углерода) без спиртоизмеряющих аппаратов и (или) контрольных приборов учета, либо со спиртоизмеряющими аппаратами и (или) контрольными приборами учета, не осуществляющими автоматизированную передачу информации об объемах выработки уполномоченному органу;
производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме насыщенного двуокисью углерода) с неисправными спиртоизмеряющими аппаратами и (или) контрольными приборами учета, а равно со сверхнормативными отклонениями в учете;»;
4) в статье 167:
дополнить частью 6-4 следующего содержания:
«6-4. Неразделение при осуществлении государственных закупок нескольких видов однородных товаров, работ, услуг на лоты по их однородным видам и (или) по месту их поставки (выполнения, оказания), -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.»;
в примечании:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
«в части шестой - первых руководителей организатора государственных закупок;»;
абзац десятый изложить в следующей редакции:
«в части 6-3 – председателя конкурсной комиссии и его заместителя, а также членов конкурсной комиссии;»;
дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
«в части 6-4 - первых руководителей организатора государственных закупок.»;
5) статью 206-2 изложить в следующей редакции:
«Статья 206-2. Нарушение мер финансового контроля
«1. Умышленное непредставление деклараций о доходах и имуществе, являющихся объектом налогообложения, лицом, занимающим государственную должность, лицом, уволенным с государственной службы по отрицательным мотивам, а равно супругом (супругой) указанных лиц в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан, -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
жеке тұлғаларға – айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге – жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз елуден екі жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстерi, әкімшілік құқық бұзушылық жасау құралдары мен заттары тәркiлене отырып, бес жүзден жеті жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
3) 163-баптың бесінші бөлігінің төртінші және бесінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін (көмiртегiнiң қос тотығымен байытылғанынан басқасы) спирт өлшеуіш аппараттарынсыз және (немесе) бақылаушы есепке алу аспаптарынсыз не өндіру көлемдері туралы ақпаратты уәкілетті органға автоматты түрде беруді жүзеге асырмайтын бақылаушы есепке алу аспаптарымен өндіру;
этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін (көмiртегiнiң қос тотығымен байытылғанынан басқасы) ақаулы, сол сияқты есептегі нормативтен тыс ауытқулары бар спирт өлшеуіш аппараттарымен және (немесе) бақылаушы есепке алу аспаптарымен өндіру;»;
4) 167-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-4-бөлікпен толықтырылсын:
«6-4. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде бiртектi тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің бірнеше түрлерін олардың біртекті түрлеріне және (немесе) оларды жеткізу (орындау, көрсету) орнына қарай лоттарға бөлмеу -
лауазымды адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
ескертпеде:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«алтыншы бөлiкте – мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының бірінші басшыларын;»;
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«6-3-бөлікте – конкурстық комиссия төрағасын және оның орынбасарын, сондай-ақ конкурстық комиссия мүшелерін;»;
мынадай мазмұндағы он бірінші абзацпен толықтырылсын:
«6-4-бөлікте – мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының бірінші басшыларын түсіну керек.»;
5) 206-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«206-2-бап. Қаржылық бақылау шараларын бұзу
1. Мемлекеттік лауазымдағы адамның, келеңсіз себептермен мемлекеттік қызметтен босатылған адамның, сол сияқты аталған адамдардың жұбайының (зайыбының) Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген мерзім ішінде табыстары және салық салу объектісі болып табылатын мүлкі туралы декларацияларды қасақана бермеуі –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Примечание. Лицо не подлежит административной ответственности, предусмотренной настоящей статьей, в случае устранения нарушения путем представления дополнительной налоговой отчетности и (или) дополнительной по уведомлению налоговой отчетности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.»;
6) часть вторую статьи 231 изложить в следующей редакции:
«2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семисот до девятисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.»;
7) часть вторую статьи 232 изложить в следующей редакции:
«2. Совершение действий, указанных в части первой настоящей статьи, повлекшее за собой потерю прочности, устойчивости зданий, строений, их частей или отдельных конструктивных элементов, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до восьмисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.»;
8) часть вторую статьи 233 изложить в следующей редакции:
«2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от трехсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до шестисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии и приостановкой производимых работ.»;
9) статью 330 дополнить частью третьей следующего содержания:
«3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные лицами, к которым административный арест в соответствии с частью третьей статьи 55 настоящего Кодекса не применяется, -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.»;

2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде қайталап жасалған, осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген iс-әрекеттер -
екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпе. Қосымша салық есептілігін және (немесе) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес хабарлама бойынша қосымша салық есептілігін табыс ету арқылы бұзушылықты жойған жағдайда, адам осы бапта көзделген әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.»;
6) 231-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
қызметтiң тиiстi түрiне берiлген лицензиядан айыра отырып, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге – айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетi жүзден тоғыз жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
7) 232-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ғимараттардың, құрылыстардың, олардың бөлiктерiнiң немесе жекелеген құрастырмалы элементтерiнiң берiктiгiн, орнықтылығын жоғалтуға әкеп соқтыратын осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген iс-әрекеттердi жасау –
қызметтiң тиiстi түрiне берiлген лицензиядан айыра отырып, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге – айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден сегiз жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
8) 233-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
лицензиядан айыра отырып және жүргiзiлiп жатқан жұмыстарын тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге – айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден алты жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
9) 330-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген осы Кодекстің 55-бабының үшінші бөлігіне сәйкес өздеріне қатысты әкімшілік қамау қолданылмайтын адамдар жасаған іс-әрекеттер –
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

10) статью 336 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные лицами, к которым административный арест в соответствии с частью третьей статьи 55 настоящего Кодекса не применяется, -
влекут штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.»;
11) статью 358 изложить в следующей редакции:
«Статья 358. Невыполнение местными исполнительными органами и
иными уполномоченными государственными органами
обязанностей, установленных налоговым
законодательством
1. Неперечисление, несвоевременное или неполное перечисление местными исполнительными органами или уполномоченными государственными органами сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, подлежащих перечислению в бюджет в соответствии с налоговым законодательством органами, указанными в настоящей части, -
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление местными исполнительными органами и иными уполномоченными государственными органами сведений, определенных налоговым законодательством для представления органам налоговой службы, -
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Невыполнение уполномоченными государственными и местными исполнительными органами требований по устранению нарушений, выявленных по результатам налогового контроля и указанных в акте
контроля, -
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
4. Невыдача и (или) выдача разовых талонов ниже установленной стоимости местными исполнительными органами или уполномоченными государственными органами, а равно несоблюдение требований налогового законодательства, предъявляемых к организации работы по выдаче разовых талонов, -
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
5. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй и 2-1 настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.»;
12) абзац первый статьи 362 изложить в следующей редакции:
«Нарушение режима или невыполнение требований, установленных государственным органом, в связи с объявлением чрезвычайного положения, неисполнение законных приказов и распоряжений коменданта местности, если правонарушение не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, в части:»;
13) внесено изменение в часть третью статьи 373 на казахском языке, текст на русском языке не меняется;

10) 336-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген осы Кодекстің 55-бабының үшінші бөлігіне сәйкес өздеріне қатысты әкімшілік қамау қолданылмайтын адамдар жасаған іс-әрекеттер –
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
11) 358-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«358-бап. Жергiлiктi атқарушы органдар мен өзге де уәкiлеттi
мемлекеттік органдардың салық заңнамасында
белгiленген мiндеттердi орындамауы
1. Салық заңнамасына сәйкес осы бөлiкте көрсетiлген органдар бюджетке аударуға тиiс салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер сомаларын жергiлiктi атқарушы органдардың немесе уәкiлеттi мемлекеттік органдардың аудармауы, уақтылы немесе толық аудармауы –
лауазымды адамдарға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Салық заңнамасында салық қызметi органдарына табыс ету үшiн айқындалған мәлiметтердi жергiлiктi атқарушы органдардың және өзге де уәкiлеттi мемлекеттік органдардың табыс етпеуi, уақтылы, дұрыс немесе толық ұсынбауы –
лауазымды адамдарға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Уәкілетті мемлекеттік және жергілікті органдардың салықтық бақылау нәтижесінде анықталған және бақылау актісінде көрсетілген бұзушылықтарды жою жөніндегі талаптарды орындамауы –
лауазымды адамдарға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Жергiлiктi атқарушы органдардың немесе уәкiлеттi мемлекеттік органдардың бiржолғы талондарды бермеуi және (немесе) белгiленген бағасынан төмен беруi, сол сияқты салық заңнамасында бiржолғы талондарды беру жөнiндегi жұмысты ұйымдастыруға қойылатын талаптарды сақтамауы –
лауазымды адамдарға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың бiрiншi, екiншi және 2-1-бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсiздiк) –
лауазымды адамдарға алпыс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
12) 362-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер құқық бұзушылық қылмыстық жазаланатын әрекет белгілерін қамтымаса, төтенше жағдайдың жариялануына байланысты мемлекеттiк орган белгiлеген режимдi мына бөліктерде бұзу немесе талаптарды орындамау, жергілікті жердегі коменданттың бұйрықтары мен өкімдерін орындамау:»;
13) 373-баптың 3-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Әкiмшiлiк жаза шаралары қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасаған не жиналысты, митингтi, шерудi, демонстрацияны ұйымдастырушы жасаған нақ сол iс-әрекеттер –
айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға не он бес тәулiкке дейiнгi мерзiмге әкiмшiлiк қамауға алуға әкеп соғады.»;

14) часть первую статьи 377 изложить в следующей редакции:
«1. Проживание граждан Республики Казахстан без удостоверения личности или по недействительному удостоверению личности либо без регистрации по месту жительства сроком свыше десяти календарных дней –
влечет предупреждение или штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.»;
15) часть четвертую статьи 396 изложить в следующей редакции:
«4. Осуществление иностранцем или лицом без гражданства трудовой деятельности в Республике Казахстан без получения разрешения на трудоустройство, когда получение такого разрешения является необходимым условием осуществления трудовой деятельности, -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.»;
16) статью 403 изложить в следующей редакции:
«Статья 403. Непринятие мер в случае аварии или
действия непреодолимой силы
Непринятие в случае аварии или действия непреодолимой силы мер для обеспечения сохранности принятых к доставке в определенное таможенным органом место или перемещаемых транзитом товаров и транспортных средств, допущение какого-либо неразрешенного их использования, несообщение в ближайший таможенный орган Республики Казахстан об обстоятельствах дела, месте нахождения таких товаров и транспортных средств либо необеспечение их перевозки в ближайший таможенный орган Республики Казахстан или доставки должностных лиц этого органа к месту нахождения товаров и транспортных средств -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.»;
17) статью 405 изложить в следующей редакции:
«Статья 405. Выдача без разрешения таможенного органа
Республики Казахстан, утрата или недоставление в
таможенный орган Республики Казахстан товаров,
транспортных средств и документов на них
1. Выдача без разрешения таможенного органа Республики Казахстан, утрата или недоставление в определенное таможенным органом государств – членов Таможенного союза место товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, -
влекут штраф в размере сорока месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, либо без таковой, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.

14) 377-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасы азаматтарының күнтізбелік он күннен астам мерзімге жеке куәлiксiз немесе жарамсыз жеке куәлікпен не тұрғылықты жері бойынша тiркеусiз тұруы –
ескерту жасауға немесе бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
15) 396-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мұндай рұқсатты алу еңбек қызметін жүзеге асырудың қажетті шарты болып табылатын жағдайда, шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның жұмысқа орналасуға арналған рұқсатты алмай, Қазақстан Республикасында еңбек қызметін жүзеге асыруы –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салынып, Қазақстан Республикасының шегінен әкiмшiлiк жолмен шығарып жіберілуіне әкеп соғады.»;
16) 403-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«403-бап. Авария немесе жойқын күштер жағдайында шаралар
қолданбау
Кеден органы белгілеген орынға жеткiзуге қабылдаған немесе транзитпен өткізілетін тауарлардың және көлiк құралдарының аварияның немесе жойқын күштiң әсерi жағдайында сақталуын қамтамасыз ету үшiн шаралар қолданбау, олардың рұқсатсыз қандай да бір пайдаланылуына жол беру, Қазақстан Республикасының жақын тұрған кеден органына істің мән-жайы, осындай тауарлар мен көлік құралдарының орналасқан жері туралы хабарламау не оларды Қазақстан Республикасының жақын тұрған кеден органына тасымалдануын немесе бұл органның лауазымды адамдарын тауарлардың және көлік құралдарының орналасқан жеріне жеткізілуін қамтамасыз етпеу –
жеке тұлғаларға – айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
17) 405-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«405-бап. Тауарларды, көлiк құралдарын және олардың құжаттарын
Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатынсыз
беру, жоғалту немесе Қазақстан Республикасының кеден
органына жеткiзбеу
1. Кедендiк бақылауда тұрған тауарларды және көлiк құралдарын Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатынсыз беру, жоғалту немесе Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден органы белгілеген орынға жеткiзбеу –
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың тiкелей мәні болған тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып не онсыз, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын адамдарды тиісті тізілімнен алып тастай отырып, қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Утрата или недоставление принятых для вручения таможенному органу Республики Казахстан таможенных или иных документов на товары и транспортные средства, находящиеся под таможенным контролем, -
влекут предупреждение либо штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.
3. Несоблюдение установленного таможенным органом государств – членов Таможенного союза срока доставки товаров, транспортных средств и документов на них -
влечет предупреждение либо штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.»;
18) часть первую статьи 410 изложить в следующей редакции:
«1. Проведение операций, изменение состояния, пользование и (или) распоряжение товарами, в отношении которых таможенная очистка не завершена, в нарушение требований и условий, установленных таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.»;
19) статью 412 изложить в следующей редакции:
«Статья 412. Изменение, удаление, уничтожение, повреждение
либо утрата средств идентификации
Умышленное изменение, удаление, уничтожение, повреждение либо утрата средств идентификации, примененных таможенным органом государств – членов Таможенного союза, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.»;
20) статью 417 изложить в следующей редакции:
«Статья 417. Нарушение порядка помещения товаров на хранение,
порядка их хранения и проведения операций с ними
Нарушение порядка помещения товаров на хранение и порядка их хранения, установленных таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан, сроков хранения на таможенном складе, порядка перемещения товаров с одного склада на другой, а равно проведение операций с товарами на таможенных складах, складах временного хранения и свободных складах -
влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.»;

2. Қазақстан Республикасының кеден органына тапсыруға қабылданған кедендiк бақылауда тұрған тауарлардың және көлiк құралдарының кедендiк немесе өзге құжаттарын жоғалту немесе жеткiзбеу –
ескерту жасауға не кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын адамдарды тиісті тізілімнен алып тастай отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тауарларды, көлiк құралдарын және олардың құжаттарын Кеден одағының мүше мемлекеттерінің кеден органы белгілеген жеткiзу мерзімін сақтамау –
ескерту жасауға не кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын адамдарды тиісті тізілімнен алып тастай отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
18) 410-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленген талаптар мен шарттарды бұза отырып, кедендiк тазалау аяқталмаған тауарлармен операциялар жүргiзу, жай-күйiн өзгерту, пайдалану және (немесе) билiк ету –
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың тiкелей мәні болып табылатын тауарлар және көлiк құралдары тәркiлене отырып немесе онсыз кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын адамдарды тиісті тізілімнен алып тастай отырып, жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
19) 412-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«412-бап. Сәйкестендіру құралдарын өзгерту, алып тастау, жою,
зақымдау не жоғалту
Кеден одағының мүше мемлекеттерінің кеден органы қолданған сәйкестендіру құралдарын қасақана өзгерту, алып тастау, жою, зақымдау не жоғалту –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
20) 417-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«417-бап. Тауарларды сақтауға орналастыру тәртiбiн, оларды
сақтау және олармен операциялар жүргiзу тәртiбiн бұзу
Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленген тауарларды сақтауға орналастыру тәртiбiн және оларды сақтау тәртiбiн, кеден қоймасында сақтау мерзiмдерiн, тауарларды бiр қоймадан екiншi қоймаға өткізу тәртiбiн бұзу, сол сияқты кеден қоймаларында, уақытша сақтау қоймаларында және еркін қоймаларда тауарлармен операциялар жүргiзу –
кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын адамдарды тиісті тізілімнен алып тастай отырып, жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

21) в статье 421:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«влекут штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, либо без таковой, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, либо без таковой, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.»;
22) статьи 423, 424, 425, 426, 427 и 428 изложить в следующей редакции:
«Статья 423. Неправомерные операции, изменение состояния
пользование и (или) распоряжение товарами и
транспортными средствами, помещенными под
определенную таможенную процедуру
Проведение операций, изменение состояния, пользование и (или) распоряжение товарами и транспортными средствами не в соответствии с их таможенной процедурой, а равно несоблюдение порядка ведения учета и представления отчетности и иных ограничений, требований и условий таможенной процедуры, установленных таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.
Статья 424. Несоблюдение порядка применения запретов и
ограничений при перемещении товаров и транспортных
средств через таможенную границу Таможенного союза
Перемещение через таможенную границу Таможенного союза товаров и транспортных средств в нарушение порядка применения запретов и ограничений, устанавливаемых таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан, при отсутствии признаков преступления -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.

21) 421-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың тiкелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып не онсыз, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғаларды тиісті тізілімнен алып тастай отырып, жеке тұлғаларға – он бес, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын дара кәсiпкерлерге, заңды тұлғаларға – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіштің мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың тiкелей мәні болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып не онсыз, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғаларды тиісті тізілімнен алып тастай отырып, жеке тұлғаларға – он бес, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын дара кәсiпкерлерге, заңды тұлғаларға – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіштің мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
22) 423, 424, 425, 426, 427 және 428-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«423-бап. Белгiлi бiр кедендiк рәсiммен орналастырылған
тауарлармен және көлiк құралдарымен заңсыз
операциялар жүргізу, жай-күйiн өзгерту, пайдалану
және (немесе) билiк ету
Осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарлармен және көлiк құралдарымен олардың кедендiк рәсiмiне сәйкес келмейтiн операциялар жүргізу, жай-күйiн өзгерту, пайдалану және (немесе) билiк ету, сол сияқты есеп жүргiзу және есептiлiктi ұсыну тәртiбiн және Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленген өзге де шектеулердi, талаптарды және кедендiк рәсiмiнiң шарттарын сақтамау –
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың тiкелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып, тиісті тізілімнен кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын адамдарды алып тастай отырып, жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
424-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын Кеден одағының кедендiк
шекарасы арқылы өткiзу кезінде тыйым салулар мен
шектеулердi қолдану тәртiбiн сақтамау
Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленетiн тыйым салулар мен шектеулердi қолдану тәртiбiн бұза отырып, тауарлар мен көлiк құралдарын Кеден одағының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу, қылмыс белгiлерi болмаған кезде –
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың тiкелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып, тиісті тізілімнен кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын адамдарды алып тастай отырып, жеке тұлғаларға – айлық есептік көрсеткіштің он бес, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын дара кәсiпкерлерге, заңды тұлғаларға – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 425. Перемещение товаров через таможенную границу
Таможенного союза физическими лицами с нарушением
порядка перемещения товаров для личного пользования
Перемещение товаров через таможенную границу Таможенного союза физическими лицами с нарушением порядка перемещения товаров для личного пользования, определяемого таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан, в том числе несоблюдение требований Кодекса Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» по обязательному письменному декларированию товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу для личного пользования, а также порядка перемещения товаров в несопровождаемом багаже, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 426. Перемещение товаров и транспортных средств через
таможенную границу Таможенного союза помимо
таможенного контроля
1. Перемещение товаров и транспортных средств через таможенную границу Таможенного союза помимо таможенного контроля, то есть вне определенных таможенными органами Республики Казахстан мест перемещения товаров через таможенную границу Таможенного союза или вне установленного времени работы таможенных органов Республики Казахстан в указанных местах при отсутствии признаков преступления -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от тридцати до сорока месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот процентов от суммы причитающихся сумм таможенных платежей, налогов и пеней с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до двадцати пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот процентов от суммы причитающихся сумм таможенных платежей, налогов и пеней с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.

425-бап. Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды
өткiзу тәртібін бұза отырып, Кеден одағының кедендiк
шекарасы арқылы тауарларды өткiзуi
Осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалатын жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды өткiзу тәртібін бұза отырып, жеке тұлғалардың Кеден одағының кедендiк шекарасы арқылы тауарлар өткiзуi, оның iшiнде «Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы» Қазақстан Республикасы Кодексiнiң жеке пайдалануға арналған кедендiк шекара арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарын мiндеттi жазбаша декларациялау жөнiндегi талаптарын, сондай-ақ тауарларды иесiмен бiрге жөнелтiлмейтiн багажбен өткiзу тәртiбiн сақтамау –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
426-бап. Кеден бақылауынан басқа Кеден одағының кедендiк
шекарасы арқылы тауарларды және көлiк құралдарын
өткiзу
1. Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк бақылаудан басқа Кеден одағының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу, яғни тауарларды Қазақстан Республикасының кеден органдары айқындаған орындардан тыс жерде Кеден одағының кедендiк шекарасы арқылы немесе көрсетiлген орындарда Қазақстан Республикасының кеден органдарының жұмыс уақытынан тыс кезде өткiзу, қылмыс белгiлерi болмаған кезде –
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың тiкелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып, тиісті тізілімнен кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын адамдарды алып тастай отырып, жеке тұлғаларға – айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге – отыздан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – кеден төлемдері, салық және өсімақы сомасының тиесілі сомасынан жүз процент мөлшерінде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз процент мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың тiкелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып немесе онсыз, тиісті тізілімнен кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын адамдарды алып тастай отырып, жеке тұлғаларға – айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге – қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – кеден төлемдері, салық және өсімақы сомасының тиесілі сомасынан екі жүз процент мөлшерінде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз процент мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 427. Сокрытие от таможенного контроля товаров,
перемещаемых через таможенную границу
Таможенного союза
Сокрытие от таможенного контроля товаров, перемещаемых либо перемещенных через таможенную границу Таможенного союза, в том числе с использованием тайников либо других способов, затрудняющих обнаружение товаров, или придание одним товарам вида других, при отсутствии признаков преступления -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, явившихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой, а также конфискацией товаров и транспортных средств со специально изготовленными тайниками, использованными для перемещения через таможенную границу Таможенного союза с сокрытием товаров и предметов, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.
Статья 428. Перемещение товаров и транспортных средств через
таможенную границу Таможенного союз с обманным
использованием документов или средств идентификации
Перемещение через таможенную границу Таможенного союза товаров и транспортных средств с представлением таможенному органу Республики Казахстан в качестве документов, необходимых для таможенных целей, недействительных документов, документов, полученных незаконным путем, документов, содержащих недостоверные сведения, либо документов, относящихся к другим товарам и транспортным средствам, а также использование поддельного средства идентификации либо подлинного средства идентификации, относящегося к другим товарам и транспортным средствам, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, при отсутствии признаков преступления -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.»;
23) часть вторую статьи 429 изложить в следующей редакции:
«2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на индивидуальных  предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере четырехсот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.»;

427-бап. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткiзiлетiн
тауарларды кедендiк бақылаудан жасыру
Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткiзiлетiн не өткізілген тауарларды кедендiк бақылаудан жасыру, соның iшiнде тауарларды табуды қиындататын құпия орындарды не басқа тәсiлдердi пайдалану немесе бiр тауарларға басқалардың түрiн беру, қылмыс белгiлерi болмаған кезде -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар тәркiлене отырып немесе онсыз, сондай-ақ кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тиісті тізілімінен алып тастай отырып, құқық бұзушылықтың тiкелей объектiлерi болып табылатын тауарлар мен заттарды жасырып, Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткiзу үшiн пайдаланылған арнайы әзiрленген құпия орындары бар тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып немесе онсыз, айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
428-бап. Құжаттарды немесе ұқсастыру құралдарын алдап
пайдаланып, Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы
тауарларды және көлiк құралдарын өткiзу
Қазақстан Республикасының кеден органына кедендiк мақсаттар үшiн қажеттi құжаттар ретiнде жалған құжаттар, заңсыз жолмен алынған құжаттар, дұрыс емес мәлiметтерi бар құжаттар не басқа тауарларға және көлiк құралдарына қатысты құжаттар беру арқылы Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы тауарларды және көлiк құралдарын өткiзу, сондай-ақ сәйкестендiрудiң қолдан жасалған құралдарын не басқа тауарларға және көлiк құралдарына қатысты ұқсастыру құралдарын пайдалану, осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, қылмыс белгiлерi болмаған кезде –
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тиісті тізілімінен алып тастай отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
23) 429-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - жүз, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері болған дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

24) часть первую статьи 430 изложить в следующей редакции:
«1. Транспортировка, хранение, приобретение, пользование или распоряжение товарами и транспортными средствами, ввезенными на таможенную территорию Таможенного союза помимо таможенного контроля либо с сокрытием от такого контроля, либо с обманным использованием документов или средств идентификации, либо недекларированным или недостоверно декларированным, а равно транспортировка, хранение и приобретение товаров и транспортных средств, в отношении которых предоставлены таможенные льготы в части таможенных платежей и налогов, используемых либо отчуждаемых без разрешения таможенного органа Республики Казахстан в иных целях, чем те, в связи с которыми были предоставлены такие льготы, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до тридцати пяти месячных расчетных показателей, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.»;
25) дополнить статьей 430-1 следующего содержания:
«Статья 430-1. Реализация товаров, незаконно перемещенных
через таможенную границу Таможенного союза
Реализация товаров, заведомо незаконно перемещенных через таможенную границу Таможенного союза, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц, должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, незаконно перемещенных через таможенную границу Таможенного союза, или без таковой.»;
26) статью 431 изложить в следующей редакции:
«Статья 431. Нарушение порядка пользования и (или)распоряжения
ограниченными в пользовании и (или) распоряжении
товарами, а также условно выпущенными товарами и
транспортными средствами
Пользование и (или) распоряжение ограниченными в пользовании и (или) распоряжении товарами, а также условно выпущенными товарами и транспортными средствами в иных целях, чем те, которые предусмотрены законодательством в сфере таможенного дела, в том числе в связи с которыми были предоставлены такие льготы, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей, с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.»;

24) 430-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Кеден одағының кеден аумағына кеден бақылауынан басқа не осындай бақылаудан жасырын, не құжаттарды немесе сәйкестендiру құралдарын алдап пайдаланумен, әкелiнген, не декларацияланбаған немесе жалған декларацияланған тауарларды және көлiк құралдарын тасымалдау, сақтау, иемденiп алу, пайдалану немесе билiк ету, сол сияқты басқаларға қарағанда өзге мақсатпен оларға осындай жеңiлдiктер берiлуiмен байланысты Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатынсыз пайдаланылатын немесе иелiктен айырылатын, кеден төлемдерi мен салықтары бөлiгiнде оларға кеден жеңiлдiктерi берiлген тауарлар мен көлiк құралдарын тасымалдау, сақтау және иемденiп алу –
жеке тұлғаларға – айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – он бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тиісті тізілімінен алып тастай отырып, жиырма бестен отыз беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
25) мынадай мазмұндағы 430-1-баппен толықтырылсын:
«430-1-бап. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы заңсыз
өткізілген тауарларды сату
Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы көрінеу заңсыз өткізілген тауарларды сату, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жазалау әрекетінің белгілері болмаса –
жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге – айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға – жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілген тауарларды тәркілеу арқылы немесе онсыз жүзден екі жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
26) 431-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«431-бап. Кедендiк төлемдер және салықтар бөлiгiнде оларға
қатысты кедендiк жеңiлдiктер берілген және (немесе)
шартты түрде шығарылған тауарлар мен көлік құралдарын
пайдалану және оларға билiк ету тәртiбiн бұзу
Кедендік төлемдер және салықтар бөлiгiнде оларға қатысты кедендік жеңiлдiктер берілген және (немесе) шартты түрде шығарылған тауарлар мен көлік құралдарын осыларға байланысты кеден органының рұқсатынсыз осындай жеңілдіктер берілген өзге мақсаттарға пайдалану мен билiк ету –
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге – айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға – жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тиісті тізілімінен алып тастала отырып, бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

27) статьи 434, 434-1 и 438-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 434. Нарушение сроков уплаты таможенных платежей
и налогов
Неуплата плательщиками, в том числе лицами, имеющими статус таможенного представителя, уполномоченного экономического оператора, таможенных платежей и налогов в установленные сроки, а равно неуплата в случаях нарушения сроков подачи таможенной декларации при использовании условно выпущенных товаров в иных целях, чем те, в связи с которыми было предоставлено освобождение от уплаты таможенных сборов за основное таможенное декларирование, таможенных пошлин и налогов, а также при заявлении товаров под таможенные процедуры, предусматривающие периодическую уплату таможенных платежей и налогов,-
влекут штраф на физических лиц, индивидуальных предпринимателей, должностных лиц в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы причитающихся сумм таможенных платежей, налогов и пеней, но не менее двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей во всех случаях, с исключением из реестра таможенных представителей или уполномоченных экономических операторов.
Статья 434-1. Неисполнение требования таможенного органа
Республики Казахстан об уплате причитающихся
сумм таможенных платежей, налогов и пеней в
установленные сроки
Неисполнение банком, страховой организацией, поручителем требования таможенного органа Республики Казахстан об уплате причитающихся сумм таможенных платежей, налогов и пеней в установленные сроки в случаях неисполнения плательщиком обязанности по уплате таможенных платежей и налогов при применении способов обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы причитающихся сумм таможенных платежей, налогов и пеней, но не менее двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей во всех случаях с приостановлением действия лицензии сроком на шесть месяцев или без таковой.
Статья 438-1. Неисполнение требований таможенного органа
Республики Казахстан об устранении нарушений,
выявленных по результатам таможенной проверки
Неисполнение лицами требований таможенного органа Республики Казахстан об устранении нарушений, выявленных по результатам таможенной проверки, а равно о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням в сроки, установленные таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.»;

27) 434, 434-1 және 438-1-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«434-бап. Кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу мерзімдерін
бұзу
Төлеушілердің, оның ішінде кеден өкілі, уәкілетті экономикалық оператор мәртебесі бар адамдардың белгіленген мерзімдерде кедендік төлемдерді және салықтарды төлемеуі, сол сияқты шартты түрде шығарылған тауарларды негізгі кедендік декларациялау үшін кедендік алымдарды, кеден баждарын және салықтарды төлеуден босатудың берілуі байланысты болған мақсаттардан өзге мақсаттарға пайдалану кезінде, сондай-ақ кедендік төлемдерді және салықтарды мерзімдік төлеуді көздейтін кеден рәсімдеріне тауарларды мәлімдеу кезінде кедендік декларацияны табыс ету мерзімдері бұзылған жағдайда төлемеуі –
жеке тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, лауазымды адамдарға - отыз, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға – қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға кеден өкілдері немесе уәкілетті экономикалық операторлар тізілімінен алып тастала отырып, кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың тиесілі сомасының елу пайызы мөлшерінде, бірақ барлық жағдайда екі жүз елу айлық есептік көрсеткіштен кем емес мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
434-1-бап. Қазақстан Республикасы кеден органының кедендік
төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың тиесілі
сомаларын белгіленген мерзімдерде төлеу туралы
талаптарын орындамау
Кедендік төлемдерді және салықтарды төлеуді қамтамасыз ету тәсілдері қолданылған кезде төлеуші кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындамаған жағдайларда банктің, сақтандыру ұйымының, кепілгердің белгіленген мерзімдерде кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың тиесілі сомаларын төлеу туралы Қазақстан Республикасы кеден органының талаптарын орындамауы –
дара кәсіпкерлерге, лауазымды адамдарға – отыз, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға – қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың тиесілі сомасының елу пайызы мөлшерінде, лицензия мерзімін алты айға тоқтата тұрып немесе онсыз, бірақ барлық жағдайда екі жүз елу айлық есептік көрсеткіштен кем болмайтын мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
438-1-бап. Қазақстан Республикасы кеден органының кедендік
тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды
жою туралы талаптарын орындамау
Тұлғалардың Қазақстан Республикасы кеден органының кедендік тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы, сол сияқты кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы талаптарын, кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген мерзімдерде орындамауы - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

28) статью 471 дополнить частями 1-3 и 2-1 следующего содержания:
«1-3. Действия, предусмотренные частью 1-2 настоящей статьи, совершенные лицом, не имеющим либо лишенным права управления транспортными средствами,-
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2-1. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные лицом, не имеющим права управления транспортным средством либо лишенным такого права, -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей или административный арест на десять суток.»;
29) статью 532 исключить;
30) часть первую статьи 541 изложить в следующей редакции:
«1. Судьи специализированных районных и приравненных к ним административных судов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 80-84, 85 (частями четвертой и пятой), 85-1 (частью второй), 85-2 (частью второй), 85-3, 86, 86-1, 87-2, 87-3, 87-4, 87-5, 95 - 110-1, 122, 124 (частью первой), 127, 129, 130, 136 - 136-2, 140 (частью второй), 141-1, 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 147, 147-1 (частью второй), 147-6 (частью 2-1), 147-10 (частями второй, четвертой, пятой, шестой, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой, четырнадцатой), 147-11, 147-12, 147-13 (части третья, пятая и шестая), 151, 151-1, 153, 154, 154-1, 155, 155-1 (частью четвертой), 155-2, 156, 157, 157-1, 158, 158-3, 158-4, 158-5, 159, 161 (частями первой, четвертой и пятой), 162, 163 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой и девятой), 163-2, 163-3, 163-4, 163-6, 165, 167-1 (частями второй и третьей), 168-1 (частями первой и второй), 168-3, 168-5, 168-8, 175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных частными нотариусами, частными судебными исполнителями, аудиторами и аудиторскими организациями), 176 (частями первой и третьей), 177-3, 177-4, 177-5, 179 (частями первой и второй), 179-1, 183, 184, 184-1, 185, 187, 188 (частью второй), 190, 192, 200, 202, 203, 208-1, 209, 213 (частями четвертой - шестой), 214, 218-1 (частью седьмой), 219-6, 219-8 (частями второй и третьей), 222-226, 228-229, 230-1, 230-2, 231 (частью второй), 232, 233, 234-1, 235 (частью второй), 235-1 (частью четвертой), 237, 237-1, 240-2, 246 (частью второй), 275-1, 278 (частью первой), 283 (частями первой, третьей), 298 (частями второй, третьей), 298-1 (частью второй), 302 (частью третьей), 303 (частью второй), 304 (частью второй), 305 (частью второй), 306 (частью второй), 306-1 (частью третьей), 306-2, 306-3 (частями второй и третьей), 308, 309-1 (частями седьмой, восьмой) 309-2 (частью четвертой), 309-4 (частями восьмой, девятой), 309-5, 310-1 (частями 1-1 и второй), 311-1 (частью седьмой), 312-1, 314, 315, 316, 317 (частями второй и третьей), 317-1, 317-2, 317-4 (частями второй и третьей), 318, 319, 319-1, 320 (частями первой и 1-1), 321, 322 (частями третьей, четвертой и пятой), 323 (частью второй), 324 (частями второй и третьей), 324-1, 324-2, 326, 327 (частью первой), 328, 330, 330-1 (частью второй), 332 (частями первой, второй, четвертой), 335, 336 (частью третьей), 336-1 (частью третьей), 336-2 (частью третьей), 338 (частью первой), 338-1, 339, 340, 342-344, 346-357, 357-1, 357-2 (частью второй), 357-3, 357-4, 357-5, 357-6, 357-7 (частью второй), 359, 361, 362, 362-1, 363, 365, 366, 367, 368, 368-1, 369 (частью второй), 370 (частью второй), 371 (частью второй), 372 - 376, 380 (частью второй), 380-2, 381-1, 386 (частью третьей), 388, 389-1, 390 (частью второй), 391 (частью второй), 391-1 (частями второй и третьей), 393, 394 (частями второй, третьей и четвертой), 394-1, 396 (частью четвертой), 400-1, 400-2, 405, 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426-430, 430-1, 433, 442, 443 (частью пятой), 445, 446 (частью второй), 446-1, 453 (частью второй), 454 (частями первой - третьей), 461 (частью 3-1), 463-3 (частью пятой), 464-1 (частями первой и второй), 465 (частью второй), 466 (частью второй), 467, 468 (частями первой и второй), 468-1, 468-2, 469, 471 (частями 1-1, 1-2 и второй), 473 (частью третьей), 474-1, 477 (частью третьей), 484, 492 (частью второй), 494 (частью второй), 494-1 (частями третьей и пятой), 496 (частью второй), 501, 512-1 - 512-5, 513 - 518, 520 - 537-1 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.»;

28) 471-бап мынадай мазмұндағы 1-3 және 2-1-бөліктермен толықтырылсын:
«1-3. Осы баптың 1-2-бөлігінде көзделген, көлік құралын жүргізуге құқығы жоқ не көлік құралын жүргізу құқығынан айырылған адам жасаған іс-әрекеттер –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2-1. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, көлік құралын жүргізуге құқығы жоқ не ондай құқықтан айырылған адам жасаған іс-әрекеттер –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе он тәулікке әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.»;
29) 532-бап алып тасталсын;
30) 541-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мамандандырылған аудандық және соларға теңестiрiлген әкiмшiлiк соттардың судьялары, осы баптың үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстiң 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 80-84, 85 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 85-1 (екінші бөлігінде), 85-2 (екінші бөлігінде), 85-3, 86, 86-1, 87-2, 87-3, 87-4, 87-5, 95-110-1, 124 (бiрiншi бөлiгiнде), 127, 129, 130, 136 - 136-2, 140 (екiншi бөлiгiнде), 141-1, 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 147, 147-1 (екiншi бөлiгiнде), 147-6 (2-1-бөлігінде), 147-10 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші бөліктерінде), 147-11, 147-12, 147-13 (үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 151, 151-1, 153, 154, 154-1, 155, 155-1 (төртінші бөлігінде), 155-2, 156, 157, 157-1, 158, 158-3, 158-4, 158-5, 159, 161 (бірінші, төртінші және бесiншi бөлiктерiнде), 162, 163 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші және тоғызыншы бөліктерінде), 163-2, 163-3, 163-4, 163-6, 165, 167-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 168-1 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 168-3, 168-5, 175 (екінші бөлігінде) (жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, аудиторлар және аудиторлық ұйымдар жасаған құқық бұзушылық бөлігінде), 176 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 177-3, 177-4, 177-5, 179 (бірінші және екінші бөліктерінде), 179-1, 183, 184, 184-1, 185, 187, 188 (екінші бөлігінде), 190, 192, 200, 202, 203, 208-1, 209, 213 (төртінші-алтыншы бөліктерінде), 214, 218-1 (жетінші бөлігінде), 219-6, 219-8 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 222-226, 228-229, 230-1, 230-2, 231 (екiншi бөлiгiнде), 232, 233, 234-1, 235 (екiншi бөлiгiнде), 235-1 (бірінші бөлігінде) 237, 237-1, 240-2, 246 (екiншi бөлiгiнде), 275-1, 278 (бірінші бөлігінде), 283 (бiрiншi, үшiншi бөлiктерiнде), 298 (екiншi, үшiншi бөлiктерiнде) 298-1 (екiншi бөлiгiнде), 302 (үшiншi бөлiгiнде), 303 (екiншi бөлiгiнде), 304 (екiншi бөлiгiнде), 305 (екiншi бөлiгiнде), 306 (екiншi бөлiгiнде), 306-1 (үшiншi бөлiгiнде), 306-2, 306-3 (екінші және үшінші бөліктерінде), 308, 309-1 (жетінші, сегізінші бөліктерінде), 309-2 (төртiншi бөлiгiнде), 309-4 (сегізінші, тоғызыншы бөліктерінде), 309-5, 310-1 (1-1 және екінші бөліктерінде), 311-1 (жетінші бөлігінде), 312-1, 314, 315, 316, 317 (екінші және үшінші бөліктерінде), 317-1, 317-2, 317-4 (екінші және үшінші бөліктерінде) 318, 319, 319-1, 320 (бірінші және 1-1-бөліктерінде), 321, 322 (үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 323 (екiншi бөлiгiнде), 324 (екінші және үшінші бөліктерінде), 324-1, 324-2, 326, 327 (бірінші бөлігінде), 328, 330, 330-1 (екінші бөлігінде), 332 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 335, 336 (үшiншi бөлiгiнде), 336-1 (үшiншi бөлiгiнде), 336-2 (үшiншi бөлiгiнде), 338 (бiрiншi бөлiгiнде), 338-1, 339, 340, 342-344, 346-357, 357-1, 357-2 (екiншi бөлiгiнде), 357-3, 357-4, 357-5, 357-6, 357-7 (екінші бөлігінде), 359, 361, 362, 362-1, 363, 365, 366, 367, 368, 368-1, 369 (екiншi бөлiгiнде), 370 (екiншi бөлiгiнде), 371 (екiншi бөлiгiнде), 372-376, 380 (екінші бөлігінде), 380-2, 381-1, 386 (үшiншi бөлiгiнде), 388, 389-1, 390 (екінші бөлігінде), 391 (екінші бөлігінде), 391-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 393, 394 (екiншi, үшінші және төртінші бөлiктерінде), 394-1, 396 (төртінші бөлiгінде), 400-1, 400-2, 405, 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426-430, 430-1, 433, 442, 443 (бесiншi бөлiгiнде), 445, 446 (екiншi бөлiгiнде), 446-1, 453 (екiншi бөлiгiнде), 454 (бiрiншi-үшiншi бөлiктерiнде), 461 (3-1-бөлігінде), 463-3 (бесінші бөлігінде), 464-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 465 (екінші бөлігінде), 466 (екінші бөлігінде), 467, 468 (бірінші және екінші бөліктерінде), 468-1, 468-2, 469, 471 (1-1, 1-2 және екінші бөліктерінде), 473 (үшінші бөлігінде), 474-1, 477 (үшiншi бөлiгiнде), 484, 492 (екiншi бөлiгiнде), 494 (екiншi бөлiгiнде), 494-1 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 496 (екiншi бөлiгiнде), 501, 512-1 - 512-5, 513-518, 520-537-1-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.»;

31) часть вторую статьи 543 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
«13) за административные правонарушения, предусмотренные частью первой статьи 394 настоящего Кодекса, - сотрудники миграционной полиции, имеющие специальные звания.»;
32) часть первую статьи 554 изложить в следующей редакции:
«1. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 123 (частью второй), 175 (частью второй в части правонарушений, совершенных лицами, осуществляющими экологически опасные виды хозяйственной и иной деятельности), 220 (частью первой), 240, 240-1, 241-246 (частью первой), 247-250, 261, 264, 265, 270-272, 275 (частью второй), 276, 291, 294, 296, 301, 302 (частью первой), 303 (частью первой), 304 (частью первой), 305 (частью первой), 306 (частью первой), 306-1 (частями первой, второй, четвертой), 306-3 (частью первой), 357-2 (частью первой) настоящего Кодекса.»;
33) дополнить статьей 554-2 следующего содержания:
«Статья 554-2. Уполномоченный орган в области нефти и газа
1. Уполномоченный орган в области нефти и газа рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 147-11 (части первая – шестая), 356, 357-2 (часть первая) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе должностные лица ведомства уполномоченного органа в области нефти и газа.»;
34) часть первую статьи 570-1 изложить в следующей редакции:
«1. Органы финансовой полиции рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 140 (частью первой), 141, 161-1, 164, 169-1, 176 (частью первой), 205 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 207, 212, 215, 358-361 настоящего Кодекса.»;
35) часть третью статьи 584 изложить в следующей редакции:
«3. При рассмотрении дела об административном правонарушении, совершенном лицом, не достигшим восемнадцатилетнего возраста, либо совершение которого влечет административное взыскание в виде административного ареста, а также административного выдворения за пределы Республики Казахстан иностранца либо лица без гражданства или лишения специального права (за исключением права управления транспортными средствами), предоставленного лицу, присутствие лица, привлекаемого к административной ответственности, обязательно.»;
36) в статье 636:
в подпункте 1) части первой:
абзац двадцать третий изложить в следующей редакции:
«органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора (статьи 231 (часть вторая), 232, 233, 235 (часть вторая), 235-1 (часть четвертая), 237, 278 (часть первая), 356, 357-1);»;
абзац тридцать первый изложить в следующей редакции:
«уполномоченного органа по внутреннему контролю (статья 356);»;
абзацы тридцать четвертый, тридцать пятый и тридцать шестой изложить в следующей редакции:
«органов финансовой полиции (статьи 140 (часть вторая), 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 151, 151-1, 154, 154-1, 155, 155-2, 156, 157, 159 (частями третьей и четвертой), 158-4, 162, 163 (части третья и четвертая), 176 (часть первая), 179, 179-1, 200, 203, 211, 213 (части пятая и шестая), 214, 217, 218-1 (часть седьмая), 275-1, 306-2, 355, 357-1, 357-2 (часть вторая), 357-3,
357-5, 514-519, 521, 522, 529, 533-535, 537-1);

31) 543-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
«13) Осы Кодекстің 394-бабының бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін – көші-қон полициясының арнаулы атағы бар қызметкерлері.»;
32) 554-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстің 123- баптарының (екінші бөлігінде), 175 (экологиялық қауiптi шаруашылық және өзге қызмет түрлерiн жүзеге асыратын адамдар жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінің екінші бөлігінде), 220 (бірінші бөлігінде), 240, 240-1, 241-246 (бірінші бөлігінде), 247-250, 261, 264, 265, 270-272, 275 (екінші бөлігінде),276, 291, 294, 296, 301, 302 (бірінші бөлігінде), 303 (бірінші бөлігінде), 304 (бірінші бөлігінде), 305 (бірінші бөлігінде), 306 (бірінші бөлігінде), 306-1 (бірінші, екінші, төртінші бөлігінде), 306-3 (бірінші бөлігінде), 357-2 (бірінші бөлігінде) көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.»;
33) мынадай мазмұндағы 554-2-баппен толықтырылсын:
«554-2-бап Мұнай және газ саласындағы уәкілетті орган
1. Мұнай және газ саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 147-11 (бірінші – алтыншы бөліктері), 356, 357-2 (бірінші бөлігі) - баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік айыппұл салуға мұнай және газ саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдары құқылы.»;
34) 570-1-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қаржы полициясы органдары осы Кодекстiң 140 (бiрiншi бөлiгi), 141, 161-1,164, 169-1, 176 (бiрiншi бөлiгi), 205 (бiрiншi, екiншi, төртiншi және бесiншi бөлiктерi), 207, 212, 215, 358-361-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.»;
35) 584-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Он сегіз жасқа толмаған адам жасаған не жасалуы әкімшілік қамауға алу, сондай-ақ шетелдікті не азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары шығарып жіберу немесе адамды өзіне берілген арнайы құқықтардан айыру түріндегі (көлік құралдарын жүргізу құқығын қоспағанда) әкімшілік жазаға әкеп соғатын әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау кезінде әкімшілік жауапқа тартылып отырған адамның қатысуы міндетті.»;
36) 636-бапта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасы:
жиырма үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының (231 (екінші бөлігі), 232, 233, 235 (екінші бөлігі), 235-1 (төртінші бөлігі), 237, 278 (бірінші бөлігі), 356, 357-1-баптары);
отыз бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«ішкі бақылау бойынша уәкілетті орган (356-бап);»;
отыз төртінші, отыз бесінші және отыз алтыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«қаржы полициясы органдарының (140 (екінші бөлігі), 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 151, 151-1, 154, 154-1, 155, 155-2, 156, 157, 159 (үшінші және төртінші бөліктері), 158-4, 162, 163 (үшінші және төртінші бөліктері), 176 (бірінші бөлігі), 179, 179-1, 200, 203, 211, 213 (бесінші және алтыншы бөліктері), 214, 217, 218-1 (жетінші бөлігі), 275-1, 306-2, 355, 357-1, 357-2 (екінші бөлігі), 357-3, 357-5, 514-519, 521, 522, 529, 533-535, 537-1-баптары);

органов налоговой службы (статьи 154, 155, 156, 157, 163 (части третья, четвертая, шестая, седьмая и девятая), 163-4 (части третья и четвертая), 168-1, 206-2, 208-1, 209, 213 (части четвертая - шестая), 214, 218-1 (часть седьмая), 357-1, 357-2, 357-5, 359, 361, 374 (частями пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой), 533-535);
таможенных органов (статьи 140 (часть вторая), 218-1 (часть седьмая), 400-1, 400-2, 405 (часть первая), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426 – 430-1, 433), а также по административным правонарушениям, совершенным в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, предусмотренным статьями 323 (частью второй), 357-1, 461 (частью 3-1) настоящего Кодекса;»;
абзац сорок седьмой изложить в следующей редакции:
«уполномоченного органа в области нефти и газа (статьи 147-11, 357-1, 357-2 (часть вторая);»;
37) часть первую статьи 642 изложить в следующей редакции:
«1. Дело об административном правонарушении рассматривается по месту его совершения либо в предусмотренных настоящим Кодексом случаях по месту нахождения должностного лица (уполномоченного государственного органа), к подведомственности которого относится рассмотрение дела об административном правонарушении, а при отсутствии территориальных подразделений в центральном уполномоченном государственном органе.»;
38) части вторую и третью статьи 646 изложить в следующей редакции:
«2. Решения, предусмотренные подпунктами 1)-3), 5), 6) части первой настоящей статьи, выносятся в виде определения.
3. Решения, предусмотренные подпунктами 4), 7) части первой настоящей статьи, выносятся в виде постановления.»;
39) статью 650 дополнить частью 1-2 следующего содержания:
«1-2. В случае установления в действиях лица, в отношении которого рассмотрено дело, признаков административного правонарушения, предусмотренного другой статьей или частью статьи особенной части раздела 2 настоящего Кодекса, суд вправе изменить квалификацию правонарушения на статью или часть статьи закона, предусматривающую менее строгое административное взыскание.»;
40) часть первую статьи 654 изложить в следующей редакции:
«1. При установлении причин и условий, а также при наличии нарушений административного законодательства способствующих совершению административных правонарушений, судья выносит частное постановление, а орган (должностное лицо) вносит в соответствующую организацию и должностным лицам представление о принятии мер по их устранению.».
5. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, Ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94):

салық қызметі органдарының (154, 155, 156, 157, 163 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші және тоғызыншы бөліктері), 163-4 (үшінші және төртінші бөліктері), 168-1, 206-2, 208-1, 209, 213 (төртінші – алтыншы бөліктері), 214, 218-1 (жетінші бөлігі), 357-1, 357-2, 357-5, 359, 361, 374 (бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы бөліктері), 533-535-баптары);
кеден органдарының (140 (екінші бөлігі), 218-1 (жетінші бөлігі), 400-1,400-2, 405 (бірінші бөлігі), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426 – 430-1, 433-баптары), сондай-ақ осы Кодекстің 323 (екінші бөлігі), 357-1, 461 (3-1-бөлігі) баптарында көзделген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде жасалған әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша;»;
қырық жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«мұнай және газ саласындағы уәкілетті органның (147-11, 357-1, 357-2 (екінші бөлігі) баптары;»;
37) 642-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс оның жасалған жерi бойынша не осы Кодексте көзделген жағдайларда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау ведомстволық бағыныстылығына жататын лауазымды адамның (уәкiлеттi мемлекеттiк органның) орналасқан жерi бойынша, ал аумақтық бөлімшелер болмаған кезде орталық уәкілетті мемлекеттік органда қаралады.»;
38) 646-баптың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы баптың бірінші бөлігінің 1)-3), 5, 6) тармақшаларында көзделген шешімдер ұйғарым түрінде шығарылады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінің 4), 7) тармақтарында көзделген шешімдер қаулы түрінде шығарылады.»;
39) 650-бап мынадай мазмұндағы 1-2-бөлікпен толықтырылсын:
«1-2. Өзіне қатысты іс қаралған адамның іс-әрекеттерінде осы Кодекстің 2-бөлімі ерекше бөлігінің басқа бабында немесе бабының бөлігінде көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайда, сот құқық бұзушылықтың жіктелуін заңның онша қатаң емес әкiмшiлiк жаза көзделетiн бабын немесе бабының бөлігін өзгертуге құқылы.»;
40) 654-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әкімшілік құқық бұзушылық жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайлар анықтаған кезде, сондай-ақ әкімшілік заңнаманы бұзушылық болған кезде судья жеке қаулы шығарады, ал орган (лауазымды адам) тиісті ұйымдар мен лауазымды адамдарға оларды жою жөнінде шаралар қабылдау туралы ұсыным енгізеді.».
5. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжат; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат):

1) в статье 20 пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Чрезвычайный резерв используется в целях ликвидации чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и социального характера, принятия первоочередных мер обеспечения административно-правового режима чрезвычайной ситуации на территории Республики Казахстан и на оказание официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан другим государствам.»;
2) абзац десятый подпункта 2) пункта 1 статьи 53 изложить в следующей редакции:
«организация деятельности в области чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера;».
6. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 21, ст. 161; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97):
1) подпункт 9) статьи 6 изложить в следующей редакции:
«9) определяет порядок, виды и объем медицинской помощи населению при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения;»;
2) подпункт 9) пункта 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«9) обеспечивают оказание бесплатной медицинской помощи, лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения;».
3) пункт 1 статьи 51 изложить в следующей редакции:
«1. Медицинская помощь при чрезвычайных ситуациях - форма предоставления медицинской помощи службой медицины катастроф при чрезвычайных ситуациях социального, природного и техногенного характера.».
7. В Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года «О таможенном деле в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 14, ст. 70; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102; № 19, ст. 145; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97):
1) статью 2 изложить в следующей редакции:
«Статья 2. Компетенция уполномоченных государственных органов
1. Уполномоченный орган в сфере таможенной политики в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и (или) законодательством Республики Казахстан:
1) осуществляет выработку предложений по формированию таможенной политики в Республике Казахстан;
2) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты, предусмотренные настоящим Кодексом, в пределах своей компетенции;
3) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.

1) 20-бапта 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Төтенше резерв табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды жою, Қазақстан Республикасының аумағында төтенше жағдайдың әкімшілік-құқықтық режимін қамтамасыз етуге қажетті бірінші кезектегі шаралар қабылдау және Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмегін көрсету мақсатында пайдаланылады.»;
2) 53-баптың 1-тармағының 2) тармақшасының оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы қызметтi ұйымдастыру;».
6. 2009 жылғы 18 қыркүйектегі «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149-құжат, 152; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат):
1) 6-баптың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«9) төтенше жағдайлар кезінде халыққа медициналық көмектің, төтенше жағдай режимін енгізудің тәртібін, түрлері мен көлемін айқындайды;»;
2) 9-баптың 2-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«9) төтенше оқиғалар, төтенше жағдай режимін енгізу кезінде тегін медициналық көмек көрсетуді, дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етеді;»;
3) 51-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1.Төтенше жағдайлар кезіндегі медициналық көмек - әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, төтенше жағдай режимін енгізу кезінде апат медицинасы қызметінің медициналық көмек ұсыну нысаны.».
7. 2010 жылғы 30 маусымдағы «Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы» Қазақстан Республикасының Кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 14, 70-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«2-бап. Уәкілетті мемлекеттік органдардың құзыреті
1. Кеден саясаты саласындағы уәкілетті орган Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес:
1) Қазақстан Республикасындағы кеден саясатын қалыптастыру бойынша ұсыныстарды әзірлеуді жүзеге асырады;
2) өз құзыреті шегінде осы Кодексте көзделген нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
3) осы Кодексте, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

2. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и (или) законодательством Республики Казахстан:
1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты, предусмотренные настоящим Кодексом в пределах своей компетенции;
2) осуществляет руководство таможенными органами;
3) определяет полномочия ведомства, входящего в его состав;
4) разрабатывает и создает информационные системы, системы связи и системы передач данных, технических средств таможенного контроля, а также средств защиты информации;
5) принимает решения о включении в реестры на осуществление деятельности в сфере таможенного дела;
6) осуществляет таможенное администрирование;
7) осуществляет таможенный контроль за перемещением через таможенную границу Таможенного союза товаров и транспортных средств;
8) обеспечивает на постоянной основе своевременное информирование участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, в том числе об изменениях и дополнениях в таможенном законодательстве Таможенного союза и (или) Республики Казахстан;
9) ведет таможенную статистику;
10) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.»
2) в статье 4:
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
«16-1) Уполномоченный орган в сфере таможенной политики - государственный орган, осуществляющий выработку предложений по формированию таможенной политики;»;
подпункт 50-1) изложить в следующей редакции:
«50-1) уполномоченное юридическое лицо – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, в сфере реализации ограниченного в распоряжении имущества плательщика и/или товаров, задержанных таможенными органами;»;
3) часть вторую пункта 10 статьи 32 изложить в следующей редакции:
«В случае, предусмотренном подпункте 1) пункта 9 настоящей статьи, заявление о выдаче квалификационного аттестата рассматривается уполномоченным органом в сфере таможенного дела по окончании одного года со дня издания приказа об аннулировании.»;
4) пункт 1 статьи 240 изложить в следующей редакции:
«1. Товары, задержанные таможенными органами и не востребованные лицами, указанными в статье 239 настоящего Кодекса, в сроки, предусмотренные пунктами 1 и 2 статьи 238 настоящего Кодекса, подлежат реализации уполномоченным юридическим лицом, а в случаях, установленных пунктом 3 настоящей статьи, такие товары подлежат уничтожению или иному использованию.»;

2. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
1) өз құзыреті шегінде осы Кодексте көзделген нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
2) кеден органдарына басшылықты жүзеге асырады;
3) өзінің құрамына кіретін ведомствоның өкілеттіктерін айқындайды;
4) ақпараттық жүйелерді, байланыс жүйелерін және деректер беру, кедендік бақылау техникалық құралдарының, сондай-ақ ақпараттық қорғау құралдарының жүйелерін әзірлейді және құрады;
5) кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған тізілімге енгізу туралы шешім қабылдайды;
6) кедендік әкімшілік жүргізуді жүзеге асырады;
7) тауарлар мен көлік құралдарының Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өтуіне кедендік бақылауды жүзеге асырады;
8) сыртқы экономикалық және кеден ісі саласындағы өзге де қызметке қатысушыларды уақтылы ақпараттандыруды, оның ішінде Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларына өзгерістер мен толықтырулар туралы уақытылы ақпараттандыруды тұрақты негізде қамтамасыз етеді;
9) кеден статистикасын жүргізеді;
10) осы Кодексте, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.».
2) 4-бапта:
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақшамен толықтырылсын:
«16-1) Кеден саясаты саласындағы уәкілетті орган – кеден саясатын қалыптастыру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;»;
50-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«50-1) уәкілетті заңды тұлға – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, төлеушінің билік етуі шектелген мүлкін және/немесе кеден органдары ұстаған тауарларды өткізу саласындағы заңды тұлға;»;
3) 32-баптың 10-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы баптың 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда біліктілік аттестатын беру туралы өтінішті уәкілетті орган аттестаттың күшін жою туралы бұйрықты шығару күнінен бір жыл өткеннен кейін қарайды.»;
4) 240-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Кеден органдары ұстаған және осы Кодекстің 239-бабында көрсетілген тұлғалар талап етпеген тауарлар осы Кодекстің 238-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген мерзімде уәкілетті заңды тұлғалармен сатылуға жатады, ал осы баптың 3-тармағында белгіленген жағдайларда мұндай тауарлар жойылуға немесе өзгеше пайдалануға жатады.»;

5) подпункт 1) пункта 2 статьи 479 изложить в следующей редакции:
«1) наличие заключения медицинского учреждения об отсутствии заболеваний, препятствующих выполнению должностных полномочий, в случаях, когда специальные требования к состоянию здоровья для занятия соответствующих должностей установлены в квалификационных требованиях;».
8. В Закон Республики Казахстан от 23 июня 1992 года «О Внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., № 11-12, ст. 290; № 24, ст. 592; 1993 г., № 8, ст. 179; 1995 г., № 1-2, ст. 17; № 23, ст. 155; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; № 13-14, ст. 205; 1998 г., № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233, 247; 2001 г., № 13-14, ст. 174; № 20, ст. 257; № 24, ст. 336; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 155; 2007 г., № 15, ст. 107; 2008 г., № 10-11, ст. 39; 2010 г., № 7, ст. 32; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 7; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; № 5, ст. 41):
1) часть вторую статьи 12 изложить в следующей редакции:
«Уполномоченный орган в области связи, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, другие государственные органы и учреждения Республики Казахстан предоставляют бесплатно линии и каналы связи для управления воинскими частями и подразделениями Внутренних войск при выполнении ими обязанностей в условиях чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характеров, введения чрезвычайного положения.»;
2) подпункт 7) части первой статьи 26 изложить в следующей редакции:
«7) при пресечении массовых беспорядков, в том числе в исправительных учреждениях, следственных изоляторах, тюрьмах, а также при чрезвычайных ситуациях социального характера, введении чрезвычайного положения.».
9. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 1993 года «Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., № 23-24, ст. 507; 1995 г., № 23, ст. 146; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 10, ст. 56; № 23, ст. 142; 2006 г., № 18, ст. 111; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 8, ст. 44; 2011 г., № 11, ст. 102):
статью 3 изложить в следующей редакции:
«Статья 3. Категории городов и других населенных пунктов
Города и другие населенные пункты подразделяются:
1) города республиканского значения, к которым относятся населенные пункты, имеющие особое государственное значение или имеющие численность населения более одного миллиона человек;

5) 479-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) лауазымдық құзыреттерді атқаруға кедергі келтіруші аурулардың жоқтығы туралы, тиісті лауазымдарға қызметке тұру үшін денсаулық жағдайына арнайы талаптар біліктілік талаптарында көрсетілген жағдайларда, медициналық мекеме берген қорытындының болуы;».
8. «Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Ішкі әскерлері туралы» 1992 жылғы 23 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., № 11-12, 290-құжат; № 24, 592-құжат; 1993 ж., № 8, 179-құжат; 1995 ж., № 1-2, 17-құжат; № 23, 155-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; № 13-14, 205-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233, 247-құжаттар; 2001 ж., № 13-14, 174-құжат; № 20, 257-құжат; № 24, 336-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 155-құжат; 2007 ж., № 15, 107-құжат; 2008 ж., № 10-11, 39-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; № 5, 41-құжат):
1) 12-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Байланыс саласындағы уәкiлеттi орган, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттiк органдары мен мекемелерi әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттардағы төтенше оқиғалар, төтенше жағдайды енгізу жағдайларында Ішкi әскерлерге олардың әскери бөлiмдер мен бөлiмшелердi басқаруы үшiн оларға өз мiндеттерiн орындауы кезінде байланыс жүйелерi мен арналарын тегiн бередi.»;
2) 26-баптың бірінші бөлігінің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7) жаппай тәртiпсiздiктi тыйған кезде, сонымен бірге түзеу мекемелерiнде, тергеу изоляторлары мен түрмелерде, сондай-ақ әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар, төтенше жағдайды енгізу кезінде.».
9. «Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы» 1993 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., № 23-24, 507-құжат; 1995 ж., № 23, 146-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 18, 111-құжат; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 8, 44-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат):
3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«3-бап. Қалалар мен басқа елдi мекендердiң категориялары
Қалалар және басқа елдi мекендер:
1) республикалық маңызы бар қалаларға бөлiнедi, бұларға ерекше мемлекеттiк маңызы бар және, әдетте, бiр миллион адамнан астам халқы бар елдi мекендер жатқызылады;

2) города областного значения, к которым относятся населенные пункты, являющиеся крупными экономическими и культурными центрами, имеющие развитую производственную и социальную инфраструктуру и численность более 50 тысяч человек;
3) города районного значения, к которым относятся населенные пункты, на территории которых имеются промышленные предприятия, коммунальное хозяйство, государственный жилищный фонд, развитая сеть учебных и культурно-просветительных, лечебных и торговых объектов, с численностью населения не менее 10 тысяч человек, из которых рабочие, служащие и члены их семей составляют свыше двух третей общей численности населения;
4) поселки, к которым относятся населенные пункты при промышленных предприятиях, стройках, железнодорожных станциях и других экономически важных объектах с численностью не менее 3 тысяч человек, из которых рабочие, служащие и члены их семей составляют не менее двух третей; к поселкам также приравниваются населенные пункты, расположенные в местности, имеющей лечебное значение, с населением не менее 2 тысяч человек, из которых число приезжающих ежегодно для лечения и отдыха составляет не менее половины; к ним относятся также дачные поселки, являющиеся местами летнего отдыха горожан, в которых не менее 25 процентов взрослого населения постоянно занимается сельским хозяйством;
5) аул (село) - населенный пункт с численностью не менее 50 человек, из которых работники, занятые в сельском, лесном и охотничьем хозяйстве, пчеловодстве, рыболовстве и рыбоводстве, члены их семей и специалисты здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры и спорта составляют не менее половины населения;
6) крестьянские и иные поселения с численностью населения менее 50 человек включаются в состав ближайшего населенного пункта.».
10. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года «О транспорте в Республике Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 15, ст. 201; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 447; 2001 г., № 23, ст. 309, 321; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2005 г., № 15, ст. 63; 2006 г., № 3, ст. 22; № 14, ст. 89; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 17-18, ст. 114; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 21; № 14, ст. 92, 96; № 15, ст. 97):
1) статью 22 изложить в следующей редакции:
«Статья 22. Организация работы транспорта при
чрезвычайных ситуациях
При возникновении чрезвычайных ситуаций договорные отношения транспортных предприятий могут быть приостановлены по решению Правительства Республики Казахстан, уполномоченного органа в сфере транспорта, местного исполнительного органа для ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий.
Транспортные предприятия обязаны принять необходимые меры по первоочередному оказанию услуг владельцам транспортных средств для организации работы транспорта в условиях чрезвычайной ситуации, режима чрезвычайного положения.
Затраты транспортных предприятий по осуществлению перевозок, связанных с обеспечением мероприятий мобилизационной готовности, мероприятий по гражданской обороне и аварийно-спасательным работам, по ликвидации чрезвычайных ситуаций, при введении чрезвычайного положения возмещаются из бюджета в соответствии с законодательством.
Транспортные предприятия обязаны незамедлительно принимать меры по устранению последствий стихийных бедствий и аварий, а также иных обстоятельств, носящих чрезвычайный характер.»;

2) облыстық маңызы бар қалаларға бөлiнедi, бұларға саны 50 мың адамнан асатын, дамыған өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылымы бар, iрi экономикалық және мәдени орталықтар болып табылатын елдi мекендер жатқызылады;
3) аудандық маңызы бар қалаларға бөлiнедi, бұларға аумағында өнеркәсiп орындары, коммуналдық шаруашылығы, мемлекеттiк тұрғын үй қоры, оқу және мәдени-ағарту, емдеу мен сауда объектiлерiнiң дамыған жүйесi, кемiнде 10 мың адам халқы бар, оның халқының жалпы санының үштен екiсiнен астамы жұмысшылар, қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерi болып табылатын елдi мекендер жатқызылады;
4) кенттерге бөлiнедi, бұларға өнеркәсiп орындарының, құрылыстардың, темiр жол стансаларының және басқа экономикалық маңызды объектiлердiң жанындағы, кемiнде 3 мың адамы бар, оның кемiнде үштен екiсi жұмысшылар, қызметшiлер және олардың отбасы мүшелерi болып табылатын елдi мекендер жатқызылады;
кемiнде екi мың адам халқы бар, оның жыл сайын емделу мен тынығу үшiн келетiндер саны кемiнде тең жартысын құрайтын, емдiк маңызы бар жерлерде орналасқан елдi мекендер де кенттерге теңестiрiледi; оларға қалалықтардың жазғы демалыс орындары болып табылатын, ересек халқының кемiнде 25 пайызы ауыл шаруашылығымен ұдайы айналысатын саяжай поселкелерi де жатқызылады;
5) ауыл (село) - саны кемінде 50 адам болатын, халқының кемінде жартысын ауыл, орман және аңшылық шаруашылығында, бал ара шаруашылығында, балық аулау мен балық өсіру шаруашылығында жұмыс істейтін қызметкерлер, олардың отбасы мүшелері және денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет және спорт мамандары құрайтын елді мекен;
6) халқының саны кемiнде 50 адам шаруа және басқа да қоныстар ең жуық елдi мекеннiң құрамына енгiзiледi.».
10. «Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы» 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 15, 201-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 186-құжат; 1998 ж., № 24, 447-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат, 321; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 15, 63-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 14, 89-құжат; № 24, 148; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 17-18, 114-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 21-құжат; № 14, 92, 96-құжаттар; № 15, 97-құжат):
1) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«22-бап. Төтенше жағдайларда көлiк жұмысын ұйымдастыру
Төтенше жағдайлар туындаған кезде апаттарды және олардың салдарын жою үшiн көлiк кәсiпорындарының шарттық қатынастары Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, көлік саласындағы уәкілетті органның, жергiлiктi атқарушы органның шешiмiмен тоқтатылуы мүмкiн.
Көлiк кәсiпорындары көлiк құралдары иелеріне төтенше жағдайларда көлік жұмысын, төтенше жағдай режимін ұйымдастыру үшін бірінші кезекте қызмет көрсетілуге қажетті шараларды қабылдауға міндетті.
Көлiк кәсiпорындарының жұмылдыру әзiрлiгi шараларын қамтамасыз етуге байланысты тасымал, азаматтың қорғаныс және авариялық-құтқару жұмыстары, төтенше жағдайларды жою, төтенше жағдайды енгізу бойынша шараларды жүзеге асыру жөнiндегi шығындары заңнамаға сәйкес бюджеттен өтеледi.
Көлiк кәсiпорындары дүлей апаттар мен авариялардың, сондай-ақ төтенше сипатқа ие өзге де жағдайлардың салдарын жою жөнiнде дереу шаралар қабылдауға мiндеттi.»;

2) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
«Статья 22-1. Обязанность предоставления транспорта
правоохранительным и специальным
государственным органам
Физические и юридические лица обязаны исполнять законные требования должностных лиц правоохранительных и специальных государственных органов по использованию транспорта, независимо от форм их собственности (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом), для проезда к местам происшествий, чрезвычайных ситуаций и доставления в лечебные учреждения граждан, нуждающихся в экстренной медицинской помощи.
Владельцам транспортных средств возмещаются расходы за использование транспорта в случаях, предусмотренных настоящей статьей, а также причиненный ущерб за счет государственного бюджета в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.».
11. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; 1998 г., № 17-18, ст. 225; № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233, 247; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 13-14, ст. 174; № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; № 23, ст. 309; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 12, ст. 82; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154, 155; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2008 г., № 15-16, ст. 61; 2009 г., № 8, ст. 44; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 2, ст. 25; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 15, ст. 97):
подпункт 21) пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«21) при отсутствии иных возможностей использовать любой вид транспорта, независимо от форм собственности (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом), для проезда к местам происшествий, стихийных бедствий и преследования лиц, совершивших преступление, доставления в лечебные учреждении граждан, ликвидации чрезвычайных ситуаций, в иных случаях, не терпящих отлагательства, в том числе в период действия чрезвычайного положения, с возмещением владельцам расходов за использование транспорта, а также соответствующего ущерба, в случае его причинения, за счет государственного бюджета;».

2) мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
«22-1-бап. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарға
көлік беру міндеті
Жеке және заңды тұлғалар меншік нысандарына қарамастан (шет мемлекеттердің және дипломатиялық иммунитеті бар халықаралық ұйымдардың өкілдіктерінен басқа) құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының оқиғалар, төтенше жағдайлар болған жерлерге бару және шұғыл медициналық жәрдемге мұқтаж азаматтарды емдеу мекемелеріне жеткізу үшін көлікті пайдалану жөніндегі заңды талаптарын орындауға міндетті.
Осы бапта көзделген жағдайларда көлік құралдары иелеріне көлікті пайдаланғаны үшін шығыстар, сондай-ақ келтірілген залал Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік бюджет есебінен өтеледі.».
11. «Қазақстан Республикасының Iшкi iстер органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 17-18, 225-құжат; № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233, 247-құжаттар; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 13-14, 174-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 12, 82-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154, 155-құжаттар; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 15-16, 61-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 25-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат):
11-баптың 1-тармағының 21) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«21) өзге мүмкiндiктер болмағанда меншiк нысанына қарамастан (дипломатиялық иммунитетi бар шет мемлекеттер өкiлдiктерi мен халықаралық ұйымдардан басқа) оқиғалар, дүлей апаттар болған жерлерге бару және қылмыс жасаған адамдардың ізіне түсу, азаматтарды емдеу мекемелерiне жеткiзу, төтенше жағдайларды жою үшін, кiдiртуге болмайтын өзге де жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайдың қолданылуы кезеңінде көлік иелерiне көлiк құралдарын пайдаланғаны үшін шығыстарды, сондай-ақ залал келтiрiлген жағдайда тиісті залалды мемлекеттік бюджет есебінен өтей отырып, кез-келген көлік түрін пайдалануға;».

12. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года «О мобилизационной подготовке и мобилизации» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 11, ст. 155; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 16, ст. 104; 2007 г., № 10, ст. 69; 2010 г., № 17-18, ст. 108; 2011 г., № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012г., № 4, ст. 32):
1) абзац седьмой статьи 1 изложить в следующей редакции: «мобилизационный резерв - запас материальных ценностей по ограниченной номенклатуре, являющийся составной частью государственного материального резерва, необходимый для выполнения мобилизационного заказа при мобилизации, военном положении и в военное время, принятия первоочередных мер по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, принятия первоочередных мер обеспечения административно-правового режима чрезвычайной ситуации, оказания гуманитарной помощи в мирное время и не используемый организациями, имеющими мобилизационный заказ, в текущей производственной деятельности, а также материально-технические средства специальных формирований;»;
2) часть вторую статьи 16 изложить в следующей редакции:
«В случае и порядке, которые определены Правительством Республики Казахстан, материальные ценности мобилизационного резерва могут быть использованы в мирное время для принятия первоочередных мер по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, принятия первоочередных мер обеспечения административно-правового режима чрезвычайной ситуации, оказания гуманитарной помощи.».
13. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года «О нотариате» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 206; 1998 г., № 22, ст. 307; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 15-16, ст. 236; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 48; № 12, ст. 86; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 100; 2010 г., № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 11, ст. 102; № 21, ст. 172; 2012 г., № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84):
1) пункт 8 статьи 3 изложить в следующей редакции:
«8. Юридические лица, независимо от форм собственности, и должностные лица обязаны представлять нотариусу сведения и документы, необходимые для совершения нотариальных действий, в срок не позднее десяти календарных дней с момента истребования их нотариусом.»;
2) пункт 3 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«3. В решении о приостановлении действия лицензии нотариуса должны быть указаны причины и срок приостановления действия лицензии. Действие лицензии приостанавливается со дня доведения такого решения до нотариуса. При устранении обстоятельств, послуживших причиной приостановления, лицензиаром в трехдневный календарный срок со дня доведения нотариусом сведения об устранении обстоятельств, послуживших причиной приостановления, выносится решение о восстановлении действия лицензии.»;

12. «Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы» 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 11, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 104-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; 2010 ж., № 17-18, 108-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат):
1) 1-баптың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жұмылдыру резервi – мемлекеттiк материалдық резервтiң құрамдас бөлiгi болып табылатын, жұмылдыру, әскери жағдайда және соғыс жағдайы кезiнде және соғыс уақытында жұмылдыру тапсырысын орындау, бейбіт уақытта әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі бірінші кезектегі шараларды қабылдау, төтенше жағдайдың әкімшілік-құқықтық режимін қамтамасыз етудің бірінші кезектегі шараларын қабылдау, гуманитарлық көмек көрсету үшiн қажеттi және жұмылдыру тапсырысы бар ұйымдар ағымдағы өндiрiстiк қызметiнде пайдаланбайтын шектеулi номенклатура бойынша материалдық құндылықтар запасы, сондай-ақ арнайы құралымдардың материалдық-техникалық құралдары;»;
2) 16-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтары бейбіт уақытта Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған жағдайда және тәртіпте әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі бірінші кезектегі шараларды қабылдау, төтенше жағдайдың әкімшілік-құқықтық режимін қамтамасыз етудің бірінші кезектегі шараларын қабылдау, гуманитарлық көмек көрсету үшін пайдаланылуы мүмкін.».
13. «Нотариат туралы» 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 206-құжат; 1998 ж., № 22, 307-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 48-құжат; № 12, 86-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 21, 172-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат):
1) 3-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Меншiк нысанына қарамастан заңды тұлғалар және лауазымды адамдар нотариаттық iс-әрекеттер жасауға қажеттi мәлiметтер мен құжаттарды нотариус оларды талап еткен кезден бастап он күнтізбелік күн мерзiмінен кешiктiрмей нотариусқа табыс етуге мiндеттi.»;
2) 10-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Нотариус лицензиясының күшiн тоқтата тұру туралы шешiмде лицензияның қолданылуын тоқтата тұру себептерi мен мерзiмi көрсетiлуге тиiс. Лицензияның күшi мұндай шешiм нотариустың назарына жеткiзiлген күннен бастап тоқтатыла тұрады. Тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлар жойылған жағдайда нотариустың тоқтатуға себеп болған мән-жайларды жою туралы мәліметі жеткізілген күннен бастап лицензиар үш күнтізбелік күндік мерзімде лицензияның күшiн қалпына келтiру туралы шешiм шығарады.»;

3) статью 32 дополнить подпунктом 5-2) следующего содержания:
«5-2) устанавливает порядок и размер оплаты за прохождение стажировки стажерами нотариуса;»;
4) пункт 1 статьи 38 изложить в следующей редакции:
«1. Должностные лица, перечисленные в статье 37 настоящего Закона, обязаны в течение десяти календарных дней со дня удостоверения завещания, а если это невозможно по уважительным причинам, незамедлительно при возникновении такой возможности передать один экземпляр удостоверенного завещания на хранение нотариусу по постоянному места жительству завещателя.»;
5) пункт 3 статьи 41 изложить в следующей редакции:
«3. По заявлению заинтересованного лица, оспаривающего в суде право или факт, за удостоверением которого обратилось другое заинтересованное лицо, совершение нотариального действия откладывается на срок не более десяти календарных дней. Если в течение этого срока от суда не будет получено сообщение о поступлении заявления, нотариальное действие должно быть совершено.»;
6) пункт 2 статьи 48 изложить в следующей редакции:
«2. При отказе лицу, обратившемуся за совершением нотариального действия, нотариусом вручается мотивированное постановление в письменном виде с указанием причин отказа в течение десяти календарных дней со дня обращения лица за совершением нотариального действия.»;
7) пункт 3 статьи 95 изложить в следующей редакции:
«3. В подтверждение обстоятельств, изложенных в заявлении о морском протесте, капитан судна в соответствии с законодательством, регулирующим торговое мореплавание, одновременно с заявлением либо в срок не позднее семи календарных дней с момента захода в порт или момента происшествия, если оно имело место в порту, обязан представить нотариусу на обозрение судовой журнал и заверенную капитаном выписку из судового журнала.».
14. В Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1997 года «Об адвокатской деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 22, ст. 328; 2001 г., № 15-16, ст. 236; 2003 г., № 11, ст. 65; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2009 г., № 8, ст. 44; № 19, ст. 88; № 24, ст. 130; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 23, ст. 179; 2012 г., № 4, ст. 32; № 6, ст. 44; № 10, ст. 77):
1) в статье 5:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«Заключение договора осуществляется в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Размер и порядок оплаты юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, в случаях, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, устанавливаются Правилами оплаты юридической помощи, утвержденными Правительством Республики Казахстан.»;

3) 32-бап мынадай мазмұндағы 5-2) тармақшамен толықтырылсын:
«5-2) нотариустарда тағылымдамадан өтушілердің тағылымдамадан өту тәртібі мен төлемі мөлшерін белгілейді;»;
4) 38-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Заңның 37-бабында аталған лауазымды адамдар өсиеттi куәландырған күннен бастап күнтізбелік он күн iшiнде, ал егер бұл дәлелдi себептермен мүмкiн болмаса, мұндай мүмкiндiк пайда болысымен куәландырған өсиеттiң бiр данасын өсиет қалдырушының тұрғылықты жерiндегi нотариусқа сақтауға дереу беруге мiндеттi.»;
5) 41-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Басқа бiр мүдделi адам куәландырмақшы болған құқықты немесе фактінi сотта даулаушы мүдделi адамның өтiнiшi бойынша нотариаттық iс-әрекет жасау күнтізбелік он күннен аспайтын мерзiмге кейiнге қалдырылады. Егер осы мерзiм iшiнде соттан өтiнiштiң түскенi туралы хабар алынбаса, нотариаттық iс-әрекет жасалуға тиiс.»;
6) 48-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Нотариаттық iс-әрекет жасауды өтiнген адамға нотариаттық iс-әрекет жасаудан бас тартылған жағдайда, нотариус ол нотариаттық iс-әрекет жасатуға өтiнiш берген күннен бастап, күнтізбелік он күннiң iшiнде жазбаша түрде бас тарту себебi көрсетiлген дәлелдi қаулыны бередi.»;
7) 95-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Теңiз наразылығы туралы мәлiмдемеде баяндалған мән-жайды растап, теңiз саудасын реттейтiн заңдарға сәйкес, кеме капитаны нотариусқа қарап шығу үшiн кеме журналын және кеме журналынан капитан куәландырған үзiндiнi мәлiмдемемен бiрге не портқа кiрген немесе, егер оқиға портта орын алса, ол болған кезден бастап күнтізбелік жетi күннен кешiктiрмей ұсынуға мiндеттi.».
14. «Адвокаттық қызмет туралы» 1997 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 22, 328-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; 2003 ж., № 11, 65-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 130-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 23, 179-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 6, 44-құжат; № 10, 77-құжат):
1) 5-бапта:
1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Шарт жасасу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.»;
3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Адвокат көрсететін заң көмегіне ақы төлеудің және осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларда қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшері мен тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Заң көмегіне ақы төлеу қағидаларымен белгіленеді.»;

2) часть первую пункта 3 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«3. Стажером адвоката является гражданин Республики Казахстан, имеющий высшее юридическое образование.»;
3) статью 10 изложить в следующей редакции:
«Статья 10. Отказ в выдаче лицензии
В выдаче лицензии должно быть отказано по основаниям, предусмотренным законодательными актами о лицензировании.»;
4) пункт 9 статьи 17 изложить в следующей редакции:
«9. Государственные служащие и руководители негосударственных организаций обязаны в течение десяти рабочих дней дать письменный ответ на обращение адвоката, связанное с оказанием им юридической помощи по конкретному делу.»;
5) часть первую пункта 3 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«3. На территории области, города республиканского значения, столицы должна быть образована и действовать одна коллегия адвокатов, которая не вправе создавать свои структурные подразделения (филиалы и представительства) на территории другой области, города республиканского значения, столицы.»;
6) часть третью пункта 4 статьи 33 изложить в следующей редакции:
«Учредитель (учредители) адвокатской конторы обязан в течение десяти календарных дней после ее государственной регистрации письменно уведомить об этом соответствующую коллегию адвокатов и представить в ее распоряжение учредительные документы адвокатской конторы.».
15. В Закон Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 2-3, ст. 25; 2001 г., № 20, ст. 258; 2002 г., № 5, ст. 50; 2004 г., № 5, ст. 29; № 13, ст. 74; 2005 г., № 17-18, ст. 73; 2006 г., № 3, ст. 22;№ 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 12, ст. 86; № 13, ст. 100; № 19, ст. 147; 2008 г., № 13-14, ст. 55; № 21, ст. 97; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; № 22, ст. 94; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст.7; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 8, ст. 64; № 15, ст. 97):
1) в статье 1:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан – совокупность печатных и электронных текстов нормативных правовых актов (с изменениями и дополнениями), сведения о которых внесены в государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан;»;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
«11) нормативный правовой акт - письменный официальный документ установленной формы, принятый на референдуме либо уполномоченным органом или должностным лицом государства, устанавливающий правовые нормы, изменяющий, прекращающий или приостанавливающий их действие, а также документ в электронно-цифровой форме, идентичный письменному официальному документу и удостоверенный посредством электронной цифровой подписи;»;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
«14) официальное опубликование нормативного правового акта - публикация для всеобщего сведения полного текста нормативного правового акта в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан;»;

2) 8-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жоғары заң білімі бар Қазақстан Республикасының азаматы адвокаттың тағылымдамадан өтушісі болып табылады.»;
3) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«10-бап. Лицензия беруден бас тарту
Лицензиялау туралы заңнамалық актiлерде көзделген негiздер бойынша лицензия беруден бас тартылуға тиіс.»;
4) 17-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Мемлекеттiк қызметшiлер мен мемлекеттiк емес ұйымдардың басшылары адвокаттың нақты iс бойынша заң көмегiн көрсетуiне байланысты өтiнiшiне он жұмыс күні ішінде жазбаша жауап беруге мiндеттi.»;
5) 20-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында адвокаттардың бiр ғана алқасы құрылып, жұмыс iстеуi тиіс, оның басқа облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында өзінің құрылымдық бөлімшелерін (филиалдары мен өкілдіктерін) құруға құқығы жоқ.»;
6) 33-баптың 4–тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Адвокат кеңсесiнiң құрылтайшысы (құрылтайшылары) мемлекеттiк тiркеуден өткен соң он күнтізбелік күн ішінде бұл туралы тиiстi адвокаттар алқасына жазбаша хабарлауға және оның қарамағына адвокат кеңсесiнiң құрылтай құжаттарын беруге мiндеттi.».
15. «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 2-3, 25-құжат; 2001 ж., № 20, 258-құжат; 2002 ж., № 5, 50-құжат; 2004 ж., № 5, 29-құжат; № 13, 74-құжат; 2005 ж., № 17-18, 73-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 12, 86-құжат; № 13, 100-құжат; № 19, 147-құжат; 2008 ж., № 13-14, 55-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; № 22, 94-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 1-бапта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкi – мәлiметтері Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлген нормативтiк құқықтық актiлердiң (өзгерiстермен және толықтырулармен бірге) қағазға басылған және электрондық мәтiндерiнiң жиынтығы;»;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11) нормативтiк құқықтық акт – референдумда қабылданған не уәкiлеттi орган немесе мемлекеттiң лауазымды адамы қабылдаған, құқықтық нормаларды белгiлейтiн, олардың қолданылуын өзгертетiн, тоқтататын немесе тоқтата тұратын белгiленген нысандағы жазбаша ресми құжат, сондай-ақ жазбаша ресми құжатпен бірдей электрондық-сандық нысандағы және электрондық-сандық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;»;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«14) нормативтiк құқықтық актiнi ресми жариялау - нормативтiк құқықтық актiнiң толық мәтiнiн ресми және мерзiмдiк баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын интернет-ресурста жалпы жұрттың назарына салу үшiн жариялау;»;

2) в пункте 4 статьи 2:
в части первой подпункт 3) исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Нормативные акты, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, не должны содержать нормы права.»;
3) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
«Статья 6-1 Исчисление сроков
1. Срок, установленный законодательством, определяется календарной датой или указанием на событие, которое должно неизбежно наступить. Срок может устанавливаться также как период времени, который исчисляется годами, кварталами, месяцами, неделями, днями или часами.
2. Срок, исчисляемый годами, начинается с календарной даты или со дня наступления события, которыми определено его начало, и истекает в соответствующие месяц и число последнего года срока. Если окончание срока приходится на месяц, в котором нет соответствующего числа, то срок истекает в последний день этого месяца.
Срок, исчисляемый месяцами, начинается с календарной даты или со дня наступления события, которыми определено его начало, и истекает в соответствующий день (число) последнего месяца срока. Если окончание срока приходится на месяц, в котором нет соответствующего числа, то срок истекает в последний день этого месяца.
Срок, исчисляемый неделями, начинается с календарной даты или со дня наступления события, которыми определено его начало, и истекает в соответствующий день последней недели срока.
Срок, исчисляемый днями, начинается с календарной даты или со дня наступления события, которыми определено его начало, и истекает в последний день установленного периода.
Срок, исчисляемый часами, начинается с минуты наступления события, которой определено его начало, и истекает в последнюю минуту установленного периода.»;
4) часть вторую пункта 2 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«В тексте проекта нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в нормативные правовые акты указываются заголовок, дата принятия, регистрационный номер указанных нормативных правовых актов, а также в скобках – год, номер и статья их первоначального опубликования в сборнике «Собрание актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан» в случае, если они опубликованы в указанном сборнике.»;
5) часть вторую пункта 3 статьи 21-1 изложить в следующей редакции:
«В тексте проекта нормативного правового акта о признании утратившими силу нормативных правовых актов указываются заголовок, дата принятия, регистрационный номер указанных нормативных правовых актов, а также в скобках – год, номер и статья их первоначального опубликования в сборнике «Собрание актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан» в случае, если они опубликованы в указанном сборнике.»;

2) 2-баптың 4-тармағында:
бірінші бөліктегі 3) тармақша алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген нормативтік актілер құқық нормаларын қамтымауға тиіс.»;
3) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
«6-1-бап Мерзімдерді есептеу
1. Заңнамада белгіленген мерзім күнтізбелік күнмен немесе басталуы сөзсіз болатын оқиға көрсетіле отырып айқындалады. Мерзім жылдармен, тоқсандармен, айлармен, апталармен, күндермен немесе сағаттармен есептелетін уақыт кезеңі ретінде де белгіленуі мүмкін.
2. Жылдармен есептелетін мерзім оның басталуы айқындалатын күнтізбелік күннен немесе оқиға болған күннен басталады және мерзімнің соңғы жылының тиісті айы мен күнінде аяқталады. Егер мерзімнің аяқталуы тиісті саны көрсетілмеген айға келсе, онда мерзім осы айдың соңғы күнінде аяқталады.
Айлармен есептелетін мерзім оның басталуы айқындалатын күнтізбелік күннен немесе оқиға болған күннен басталады және мерзімнің соңғы айының тиісті күнінде (күн санында) аяқталады. Егер мерзімнің аяқталуы тиісті саны жоқ айға келсе, онда мерзім осы айдың соңғы күнінде аяқталады.
Апталармен есептелетін мерзім оның басталуы айқындалатын күнтізбелік күннен немесе оқиға болған күннен басталады және мерзімнің соңғы аптасының тиісті күнінде аяқталады.
Күндермен есептелетін мерзім оның басталуы айқындалатын күнтізбелік күннен немесе оқиға болған күннен басталады және белгіленген кезеңнің соңғы күнінде аяқталады.
Сағаттармен есептелетін мерзім оның басталуы айқындалатын оқиға болған минуттан басталады және белгіленген кезеңнің соңғы минутында аяқталады.»;
4) 21-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акті жобасының мәтінінде аталған нормативтік құқықтық актілердің тақырыбы, қабылданған жылы, күні, айы, тіркеу нөмірі, сондай-ақ, егер олар «Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілер жинағы» жинағында жарияланса, жақшада аталған жинақтағы олардың алғашқы жарияланған жылы, нөмірі және құжаты көрсетіледі.»;
5) 21-1-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп тану туралы нормативтік құқықтық акті жобасының мәтінінде аталған нормативтік құқықтық актілердің тақырыбы, қабылданған жылы, күні, айы, тіркеу нөмірі, сондай-ақ, егер олар «Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілер жинағы» жинағында жарияланса, жақшада аталған жинақтағы олардың алғашқы жарияланған жылы, нөмірі және құжаты көрсетіледі.»;

6) в статье 30:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«Официальными изданиями являются Ведомости Парламента Республики Казахстан, Собрание актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. В правоприменительной практике должны использоваться официальные публикации нормативных правовых актов, а также нормативные правовые акты из эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан.»;
7) статью 33 изложить в следующей редакции:
«Статья 33. Официальное опубликование нормативных правовых
актов центральных исполнительных и иных
центральных государственных органов Республики
Казахстан
1. Официальное опубликование нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов осуществляется на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан, а также периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан в порядке, определяемом статьей 30 настоящего Закона.
2. Нормативные правовые акты центральных исполнительных и иных центральных государственных органов направляются на официальное опубликование в течение пяти рабочих дней после их государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан.
3. Нормативные правовые акты центральных исполнительных и иных центральных государственных органов в обязательном порядке публикуются на интернет-ресурсах уполномоченных государственных органов.»;
8) статью 34 изложить в следующей редакции:
«Статья 34. Официальное опубликование нормативных правовых
решений маслихатов, нормативных правовых
постановлений акиматов и нормативных правовых
решений акимов
1. Официальное опубликование нормативных правовых решений маслихатов, нормативных правовых постановлений акиматов и нормативных правовых решений акимов осуществляется на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан, а также в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы в порядке, определяемом статьей 30 настоящего Закона.
2. Нормативные правовые решения маслихатов, нормативные правовые постановления акиматов и нормативные правовые решения акимов направляются на официальное опубликование в течение пяти рабочих дней после их государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан.
3. Нормативные правовые решения маслихатов, нормативные правовые постановления акиматов и нормативные правовые решения акимов в обязательном порядке публикуются на интернет-ресурсах уполномоченных государственных органов.»;

6) 30-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілер жинағы ресми басылымдар болып табылады.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Құқық қолдану тәжірибесінде нормативтік құқықтық актілердің ресми жарияланымдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіндегі нормативтік құқықтық актілер пайдаланылуы тиіс.»;
7) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«33-бап. Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де
орталық мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық
актілерін ресми жариялау
1. Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері осы Заңның 30-бабында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын интернет-ресурста, сондай-ақ Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында ресми жарияланады.
2. Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері олар Қазақстан Республикасының әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде ресми жариялануға жіберіледі.
3. Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері міндетті түрде уәкілетті мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында жарияланады.»;
8) 34-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«34-бап. Мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдерін,
әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары мен
әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдерін ресми
жариялау
1. Мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдері, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары мен әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдері осы Заңның 30-бабында айқындалатын тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын интернет-ресурста, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында ресми жарияланады.
2. Мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдері, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары және әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдері олар Қазақстан Республикасының әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде ресми жариялануға жіберіледі.
3. Мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдері, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары және әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдері міндетті түрде уәкілетті мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында жарияланады.»;

9) статью 38 изложить в следующей редакции:
«Статья 38. Государственная регистрация нормативных правовых
актов центральных исполнительных и иных и
центральных государственных органов, а также
маслихатов, акиматов и акимов как условие их
вступления в силу
1. Нормативные правовые акты государственных органов, указанные в подпункте 4) пункта 2 статьи 36 настоящего Закона, за исключением нормативных постановлений Конституционного Совета, Верховного Суда Республики Казахстан, и актов, содержащих государственные секреты, подлежат государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан. Такая регистрация является необходимым условием их вступления в силу.
Государственная регистрация представленных в органы юстиции актов осуществляется путем проведения юридической экспертизы на предмет наличия нормы права, соответствия акта законодательству и внесения в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов с присвоением номера государственной регистрации.
Незарегистрированные нормативные правовые акты не имеют юридической силы и должны быть отменены органом, издавшим их, если решение органов юстиции не обжаловано в установленном порядке.
2. Органы юстиции отказывают в государственной регистрации нормативного правового акта, если такой акт:
1) ущемляет установленные законом права и свободы граждан;
2) нарушает законные интересы юридических лиц;
3) противоречит нормативным правовым актам вышестоящего уровня;
4) выходит за пределы компетенции органа, издавшего нормативный правовой акт;
5) не согласован с заинтересованными органами;
6) затрагивает интересы субъектов частного предпринимательства и не имеет приложений в виде экспертных заключений представленных аккредитованными объединениями субъектов частного предпринимательства;
7) принят с нарушением порядка, установленного правилами государственной регистрации, а также оформления и согласования нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации.
3. Отказ в регистрации нормативного правового акта, подлежащего государственной регистрации, может быть обжалован заинтересованным государственным органом в судебном порядке.
4. Правила оформления, согласования и государственной регистрации нормативных правовых актов устанавливается Правительством Республики Казахстан.»;
10) пункт 2 статьи 46 изложить в следующей редакции:
«2. Порядок ведения учета и систематизации нормативных правовых актов государственными органами определяется Правительством Республики Казахстан.».
16. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 15, ст. 209; 1999 г., № 21, ст. 774; 2000 г., № 5, ст. 116; 2001 г., № 13-14, ст. 172; № 17-18, ст. 241; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 10, ст. 56; 2007 г., № 17, ст. 140; № 19, ст. 147; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 19, ст. 88; № 24, ст. 122, 126; 2010 г., № 24, ст. 148; 2011 г., № 1, ст. 2; № 7, ст. 54; 2012 г., № 4, ст. 30, 32; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91):

9) 38-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«38-бап. Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттiк
органдардың, сондай-ақ мәслихаттардың, әкімдіктердің
және әкімдердің нормативтiк құқықтық актiлерiн олардың
күшiне енгiзiлу шарты ретiнде мемлекеттiк тiркеу
1. Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң, Жоғарғы Сотының нормативтiк қаулыларын, және мемлекеттік құпияларды қамтитын актілерді қоспағанда, мемлекеттiк органдардың осы Заңның 36-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген нормативтiк құқықтық актiлері Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуге жатады. Мұндай тiркелу олардың күшiне енуінің қажеттi шарты болып табылады.
Әділет органдарына ұсынылған актiлердi мемлекеттік тіркелуі құқық нормасының болуы, актінің заңнамаға сәйкестігі нысанасына заңдық сараптаманы жүргізу және мемлекеттік тіркеу нөмірі беріле отырып, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне енгізу арқылы жүзеге асырылады.
Тіркелмеген нормативтік құқықтық актілердің заңдық күші жоқ және оларды шығарған орган, егер әділет органдарының шешіміне белгіленген тәртіппен шағым жасалмаса, оларды жоюға тиіс.
2. Егер нормативтiк құқықтық акт:
1) азаматтардың заңда белгiленген құқықтары мен бостандықтарына қысым жасаса;
2) заңды тұлғалардың заңды мүдделерін бұзса;
3) жоғары деңгейде тұрған нормативтiк құқықтық актiлерге қайшы келсе;
4) нормативтiк құқықтық актiнi шығарған органның құзыретi шегiнен шығып кетсе;
5) мүдделі органдармен келiсiлмесе;
6) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғаса және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктері ұсынған сараптамалық қорытындылар түрінде қосымшалары болмаса;
7) мемлекеттік тіркеу қағидаларында белгіленген тәртіпті, сондай-ақ мемлекеттік тіркеуге жататын нормативтік құқықтық актілерді ресімдеу мен келісу тәртібі бұзыла отырып қабылданса, әділет органдары мұндай актіні мемлекеттік тіркеуден бас тартады.
3. Мүдделi мемлекеттiк орган мемлекеттiк тiркелуге тиiстi нормативтiк құқықтық актiнi тiркеуден бас тартылуына сот тәртiбiмен шағымдануы мүмкiн.
4. Нормативтiк құқықтық актiлердi ресімдеу, келісу және мемлекеттiк тiркеу ережесін Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.»;
10) 46-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерді есепке алуы және жүйелендіруі тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.».
16. «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 15, 209-құжат; 1999 ж., № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 5, 116-құжат; 2001 ж., № 13-14, 172-құжат; № 17-18, 241-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; 2007 ж., № 17, 140-құжат; № 19, 147-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; № 24, 122, 126-құжаттар; 2010 ж., № 24, 148-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 7, 54-құжат; 2012 ж., № 4, 30, 32-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат):

1) часть вторую пункта 3 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«Перечень и методика определения должностей с высоким риском совершения коррупционных правонарушений и механизм осуществления специальной проверки на предмет соблюдения антикоррупционного законодательства определяются Правительством Республики Казахстан.»;
2) пункт 5 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«5. Непредставление или представление неполных, недостоверных деклараций и сведений, перечисленных в настоящей статье, лицами, указанными в пунктах 1 и 2 настоящей статьи (за исключением лиц, уволенных с государственной службы по отрицательным мотивам), если в содеянном не содержится признаков уголовно наказуемого деяния, являются основанием для отказа в наделении лица соответствующими полномочиями либо влекут дисциплинарную ответственность в предусмотренном законом порядке.»;
2) в статье 18:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. В случаях отказа добровольно сдать незаконно полученное имущество или оплатить государству его стоимость или стоимость незаконно полученных услуг, взыскание осуществляется по решению суда в доход государства по иску прокурора органами налоговой службы либо других государственных органов и должностных лиц, уполномоченных на это законом. Указанные органы до вынесения судом решения налагают арест на имущество, принадлежащее правонарушителю.»;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. В случаях, указанных в пункте 2 настоящей статьи, прокурор, органы налоговой службы либо другие государственные органы и должностные лица, уполномоченные на это законом, не позднее месяца с момента наступления обязанностей у лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, или лиц, приравненных к ним по возврату незаконно полученного имущества или оплаты государству его стоимости или стоимости незаконно полученных услуг, обращается в суд с иском об обращении незаконно полученного имущества и (или) взыскании стоимости незаконно полученных услуг в доход государства.».
17. В Закон Республики Казахстан от 15 марта 1999 года «О государственных секретах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 4, ст. 102; 2001 г., № 8, ст. 53; 2002 г., № 15, ст. 147; 2004 г., № 6, ст. 41; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст.67; № 20, ст. 152; 2009 г., № 24, ст. 122, 128; 2010 г., № 3-4, ст.11; № 7, ст.32; 2011 г., № 1, ст.7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 8, ст. 63):
1) часть первую пункта 3 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«3. Срок засекречивания сведений, составляющих государственные секреты, не должен превышать тридцати лет. В исключительных случаях этот срок продлевается по заключению уполномоченного государственного органа по защите государственных секретов.»;

1) 8-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасау тәуекелі жоғары лауазымдардың тізбесі мен оларды анықтау әдістемесін және сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталу нысанасына арнайы тексеруді жүзеге асыру тетігін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.»;
2) 9-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында аталған адамдардың (мемлекеттiк қызметтен жағымсыз себептер бойынша босатылған адамдарды қоспағанда) осы бапта көрсетiлген декларациялар мен мәлiметтердi табыс етпеуi немесе толық, дұрыс табыс етпеуi, егер жасалған әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекеттiң белгiлерi болмаса, адамға тиiстi өкiлеттiк беруден бас тартылу үшiн негiз болып табылады не заңда көзделген тәртiппен тәртіптік жауаптылыққа әкеп соғады.»;
2) 18-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Заңсыз алынған мүлiктi өз еркiмен тапсырудан немесе мемлекетке оның құнын немесе заңсыз көрсетiлген қызмет құнын төлеуден бас тартылған жағдайда прокурордың, салық қызметi органдарының не заңмен уәкiлеттiк берiлген басқа да мемлекеттiк органдар мен лауазымды адамдардың талап арызы бойынша соттың шешiмiмен мемлекеттiң кiрiсiне өндiрiп алу жүзеге асырылады. Аталған органдар құқық бұзушыға тиесiлi мүлiкке сот шешiм шығарғанға дейiн тыйым салады.»;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген жағдайларда прокурор, салық қызметінің органдары не заңмен уәкілеттік берілген басқа да мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдар мемлекеттік функцияларды атқаруға уәкілеттік берілген адамдар немесе оларға теңестірілген адамдар міндеттерінің басталуы кезінен бастап бір айдан кешіктірмей мемлекетке заңсыз алынған мүлікті қайтару немесе оның құнының немесе заңсыз алынған қызмет құнының төлемін жасау бойынша сотқа заңсыз алынған мүлiктi және (немесе) заңсыз көрсетiлген қызметтiң құнын өндiрiп алу туралы талап арызбен жүгінеді.».
17. «Мемлекеттік құпиялар туралы» 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 4, 102-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2004 ж., № 6, 41-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 24, 122, 128-құжаттар; 2010 ж., № 3-4, 11-құжат; № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 8, 63-құжат):
1) 20-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді құпияландыру мерзімі отыз жылдан аспауға тиіс. Ерекше жағдайларда бұл мерзім мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы бойынша ұзартылады.»;

2) абзац первый пункта 1 статьи 30 изложить в следующей редакции:
«1. Основаниями для отказа должностному лицу или гражданину Республики Казахстан в допуске к государственным секретам являются:».
18. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года «О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 6, ст. 190; 2001 г., № 17-18, ст. 245; 2002 г., № 15, ст. 147; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2007 г., № 9, ст. 67; 2008 г., № 15-16, ст. 63; 2009 г., № 24, ст. 128, 130; 2010 г., № 24, ст. 152):
1) пункт 3 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«3. В случаях, когда задержание по подозрению в совершении преступления осуществляется в порядке, установленном законодательством, капитанами морских судов, находящихся в дальнем плавании, начальниками пограничных отрядов, комендантом местности подозреваемые содержатся в помещениях, которые определены указанными должностными лицами и приспособлены для этих целей.»;
2) пункт 1 статьи 9-1 дополнить частью второй следующего содержания:
«При введении чрезвычайного положения в качестве приемников-распределителей и специальных приемников могут использоваться иные помещения, отвечающие санитарным требованиям и исключающие возможность их самовольного оставления, по решению коменданта местности.»;
19. В Закон Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 20, ст. 379; 2004 г., № 5, ст. 29; 2007 г., № 12, ст. 86; № 19, ст. 147; 2008 г., № 21, ст. 97; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 1, ст. 2; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 15, ст. 118; 2012 г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97):
1) абзац первый статьи 9-2 изложить в следующей редакции:
«Функции государственного органа подразделяются на стратегические, регулятивные, реализационные и контрольные:»;
2) пункт 3 статьи 12 изложить в следующей редакции:
«3. В случае, если вопрос выходит за пределы установленной компетенции, то уполномоченным должностным лицом принимается решение о направлении обращения компетентному государственному органу или должностному лицу с обязательным уведомлением заявителя в срок не более трех рабочих дней.»;
3) дополнить статьей 12-1 следующего содержания:
«Статья 12-1. Исчисление сроков

2) 30-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының лауазымды адамына немесе азаматына мемлекеттік құпияларға рұқсат етуден бас тартуға:
оны соттың әрекетке қабілетсіз, әрекетке қабілеті шектеулі деп тануы, онда заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған қасақана қылмыс жасағаны үшін соттылығының болуы;
денсаулық сақтау саласындағы өкілеттікті жүзеге асырушы мемлекеттік орган бекіткен тізбеге сәйкес онда мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді пайдалану арқылы жұмыстар жүргізу үшін медициналық тұрғыдан қарсы дәлелдемелердің болуы;
оның өзінің шетелде тұрақты тұруы және оның басқа мемлекетте тұрақты тұруға кету үшін құжаттарды ресімдеуі;
тексеру шараларының нәтижесінде ресімделуші адамның Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қатер төндіретін іс-әрекеттерінің анықталуы;
оның тексеру шараларынан жалтаруы және (немесе) оның өзі және жақын туыстары туралы көрінеу жалған мәліметтер хабарлауы негіз болып табылады.».
18. «Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы» 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 6, 190-құжат; 2001 ж., № 17-18, 245-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 15-16, 63-құжат; 2009 ж., № 24, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 24, 152-құжат):
1) 7-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қылмыс жасады деген күдік бойынша қамауға алуды заңнамада белгіленген тәртіппен алыс сапардағы теңіз кемелерінің капитандары, шекара отрядтарының бастықтары, жергілікті жердің коменданты жүзеге асырған жағдайларда күдіктілер аталған лауазымды адамдар белгілеген және осы мақсат үшін ыңғайластырылған үй-жайларда ұсталады.»;
2) 9-1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Төтенше жағдай енгізілген кезде қабылдау-бөлу орындары және арнаулы қабылдау орындары ретінде жергілікті жер комендантының шешімімен санитарлық талаптарға жауап беретін және оларды өз еркімен қалдыру мүмкіндігін бермейтін өзге де үй-жайлар пайдаланылуы мүмкін.».
19. «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 20, 379-құжат; 2004 ж., № 5, 29-құжат; 2007 ж., № 12, 86-құжат; № 19, 147-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 9-2-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік органның функциялары стратегиялық, реттеушілік, іске асыру және бақылау болып бөлінеді:»;
2) 12-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер мәселе белгiленген құзыретінің шегiнен шығатын болса, уәкiлеттi лауазымды адам үш жұмыс күнінен аспайтын мерзiм iшiнде өтiнiш берушіге мiндетті түрде хабарлай отырып, өтiнiштi құзыреттi мемлекеттiк органға немесе лауазымды адамға жiберу туралы шешiм қабылдайды.»;
3) мынадай мазмұндағы 12-1-баппен толықтырылсын:
«12-1-бап. Мерзімдерді есептеу

1. Срок, установленный законодательством, определяется календарной датой или указанием на событие, которое должно неизбежно наступить. Срок может устанавливаться также как период времени, который исчисляется годами, месяцами, неделями, днями или часами.
2. Срок, исчисляемый годами, начинается с календарной даты или со дня наступления события, которыми определено его начало, и истекает в соответствующие месяц и число последнего года срока. Если окончание срока приходится на месяц, в котором нет соответствующего числа, то срок истекает в последний день этого месяца.
3. Срок, исчисляемый месяцами, начинается с календарной даты или со дня наступления события, которыми определено его начало, и истекает в соответствующий день (число) последнего месяца срока. Если окончание срока приходится на месяц, в котором нет соответствующего числа, то срок истекает в последний день этого месяца.
4. Срок, исчисляемый неделями, начинается с календарной даты или со дня наступления события, которыми определено его начало, и истекает в соответствующий день последней недели срока.
5. Срок, исчисляемый днями, начинается с календарной даты или со дня наступления события, которыми определено его начало, и истекает в последний день установленного периода.
6. Срок, исчисляемый часами, начинается с минуты наступления события, которой определено его начало, и истекает в последнюю минуту установленного периода.».
20. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92):
1) пункт 4 статьи 25-3 изложить в следующей редакции:
«4. Для осуществления внешнего контроля в отчетном году за исполнением бюджетов районов, городов областного значения годовой план работ ревизионных комиссий должен охватывать собой также объекты контроля, финансируемые из бюджетов районов, городов областного значения, входящих в состав соответствующей области, а также налоговые органы, обеспечивающие полноту и своевременность поступлений в местный бюджет.»;

1. Заңнамада белгіленген мерзiм күнтiзбелiк күнмен немесе сөзсiз болуға тиiс оқиға көрсетiлiп белгiленедi. Мерзiм, сондай-ақ жылдармен, айлармен, апталармен, күндермен немесе сағаттармен есептелетiн уақыт кезеңi ретiнде де белгiленуi мүмкiн.
2. Жылдармен есептелетiн мерзiм күнтiзбелiк күннен немесе заңнамада көзделген оқиға болатын күннен басталады және мерзiмнiң соңғы жылының тиiстi айы мен күнiнде аяқталады. Егер мерзiмнiң аяқталуы тиiстi күн саны жоқ айға тура келсе, мерзiм осы айдың соңғы күнiнде аяқталады.
3. Айлармен есептелетiн мерзiм күнтiзбелiк күннен немесе оның басталуы айқындалатын оқиға болатын күннен басталады және мерзiмнiң соңғы айының тиiстi күнiнде (күн санында) аяқталады. Егер айлармен есептелетiн мерзiмнiң аяқталуы тиiстi күн саны жоқ айға тура келсе, онда мерзiм сол айдың соңғы күнiнде аяқталады.
4. Апталармен есептелетiн мерзiм күнтiзбелiк күннен оның басталуы айқындалатын оқиға болатын күннен басталады және мерзiмнiң соңғы аптасының тиiстi күнiнде аяқталады.
5. Күндермен есептелетiн мерзiм күнтiзбелiк күннен немесе оның басталуы айқындалатын оқиға болатын күннен басталады және белгіленген кезеңнің соңғы күнiнде аяқталады.
6. Сағаттармен есептелетiн мерзiм оның басталуы айқындалатын оқиға болатын минуттан басталады және белгіленген кезеңнің соңғы минутында аяқталады.».
20. «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат):
1) 25-3-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Аудандар, облыстық маңызы бар қалалар бюджеттерінің есепті жылдағы орындалуына сыртқы бақылауды жүзеге асыру үшін тексеру комиссиялары жұмыстарының жылдық жоспары тиісті облыстың құрамына кіретін аудандар, облыстық маңызы бар қалалар бюджеттерінен қаржыландырылатын бақылау объектілерін, сондай-ақ жергілікті бюджетке түсімдердің толықтығы мен уақтылығын қамтамасыз ететін салық органдарын қамтуға тиіс.»;

2) пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктом 26-1) следующего содержания:
«26-1) участвует в профилактике чрезвычайных ситуаций социального характера, а также минимизации и (или) ликвидации их последствий на территории области, города республиканского значения, столицы;»;
3) пункт 1 статьи 31 дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
«23-1) участвует в профилактике чрезвычайных ситуаций социального характера, а также минимизации и (или) ликвидации их последствий на территории области, города республиканского значения, столицы;»;
4) пункт 1 статьи 33 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) определяет исполнительный орган, финансируемый из соответствующего местного бюджета, в качестве уполномоченного органа для ведения реестра непрофессиональных медиаторов;».
21. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года «О железнодорожном транспорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 23, ст. 315; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 87; № 14, ст. 89; № 16, ст. 99; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 15, ст. 97):
1) часть первую пункта 1 статьи 34 изложить в следующей редакции:
«1. Перевозчик, оператор магистральной железнодорожной сети, ветвевладелец обязаны незамедлительно принимать меры по устранению последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера.»;
2) пункт 1 статьи 35 изложить в следующей редакции:
«1. При возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, а также введении чрезвычайного положения договорные отношения перевозчика могут быть приостановлены на основании решений уполномоченного органа по представлению государственных органов, осуществляющих предупреждение (выявление, пресечение) и ликвидацию чрезвычайных ситуаций социального характера в зависимости от своей компетенции, коменданта местности.»;
3) часть первую пункта 2 статьи 35 изложить в следующей редакции:
«2. При возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, а также введении чрезвычайного положения и иных обстоятельств, препятствующих перевозке, оператор магистральной железнодорожной сети может принять решение о временном прекращении либо ограничении оказания услуг, связанных с перевозкой в определенных направлениях железнодорожного сообщения.»;

2) 27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 26-1) тармақшамен толықтырылсын:
«26-1) әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлардың профилактикасына, сондай-ақ облыс, республикалық маңызы бар қала, астана аумағында олардың салдарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға қатысады;»;
3) 31-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
«23-1) әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлардың профилактикасына, сондай-ақ облыс, республикалық маңызы бар қала, астана аумағында олардың салдарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға қатысады;»
4) 33-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) тиісті жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган кәсіби емес медиаторлар тізілімін жүргізу үшін уәкілетті орган ретінде айқындайды;».
21. «Темір жол көлігі туралы» 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 23, 315-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 87-құжат; № 14, 89-құжат; № 16, 99-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 34-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Тасымалдаушы, магистралдық темiр жол желiсiнiң операторы, темір жол тармағының иеленушiсі әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою жөнiндегi шараларды жедел қолдануға мiндеттi.»;
2) 35-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде, сондай-ақ төтенше жағдай енгiзiлген кезде тасымалдаушының шарттық қатынастары, сол жердің коменданты құзыретіне қарай әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу (анықтау, жолын кесу) және жоюды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың ұсынысы бойынша уәкілетті органның шешімдері негізінде тоқтатылуы мүмкiн»;
3) 35-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде, сондай-ақ төтенше жағдай енгiзiлген және тасымалдауға кедергi келтiретiн өзге де жағдайлар кезiнде магистралдық темiр жол желiсiнiң операторы темiр жол қатынасының жекелеген бағыттарында тасымалдауға байланысты қызметтер көрсетудi уақытша тоқтату не шектеу туралы шешiм қабылдай алады.»;

4) дополнить статьей 35-1 следующего содержания:
«Статья 35-1. Обязанность предоставления железнодорожного
транспорта правоохранительным и специальным
государственным органам
Владельцы железнодорожного транспорта обязаны предоставлять правоохранительным и специальным государственным органам железнодорожный транспорт, независимо от форм их собственности, для проезда к местам происшествий, чрезвычайных ситуаций и доставления в лечебные учреждения граждан, нуждающихся в экстренной медицинской помощи, в порядке, предусмотренном статьей 35 настоящего Закона.
Владельцам железнодорожного транспорта возмещаются расходы за использование транспорта в случаях, предусмотренных настоящей статьей, а также причиненный ущерб за счет государственного бюджета в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.»;
5) подпункт 1) пункта 2 статьи 86 изложить в следующей редакции:
«1) непреодолимой силы, а также чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера;».
22. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года «О торговом мореплавании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 2, ст. 16; 2004 г., № 20, ст. 116; № 23, ст. 142; 2005 г., № 11, ст. 36; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 18, ст. 143; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95, 96; № 15, ст. 97):
1) пункт 1 статьи 69 изложить в следующей редакции:
«1. При чрезвычайных ситуациях социального, природного и техногенного характера прием грузов может быть временно прекращен или ограничен распоряжением морской администрации порта с незамедлительным уведомлением уполномоченного органа, который устанавливает срок действия временного прекращения или ограничения приема грузов для перевозок по согласованию с соответствующими государственными органами.»;
2) подпункт 6) пункта 2 статьи 114 изложить в следующей редакции:
«6) чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера;»;
3) часть первую пункта 1 статьи 115 изложить в следующей редакции:
«1. Перевозчик вправе задержать отход судна, изменить маршрут перевозки пассажира, место посадки и (или) высадки пассажира, если такие действия необходимы вследствие чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера в порту (пункте) отправления, порту (пункте) назначения или пути следования по маршруту перевозки пассажира, а также вследствие других обстоятельств, не зависящих от перевозчика.».

4) мынадай мазмұндағы 35-1-баппен толықтырылсын:
«35-1-бап. Темір жол көлігін құқық қорғау және арнаулы
мемлекеттік органдарға беру міндеті
Темір жол көлігінің иелері темір жол көлігін құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарға олардың меншік нысандарына қарамастан оқиға, төтенше жағдайлар болған жерлерге жету үшін және осы Заңның 35-бабында көзделген тәртіпте шұғыл медициналық көмекке мұқтаж азаматтарды емдеу мекемелеріне жеткізу үшін беруге міндеті.
Темір жол көлігі иелеріне осы бапта көзделген жағдайларда көлікті пайдаланғаны үшін шығыстар, сондай-ақ келтірілген залал Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте мемлекеттік бюджет есебінен өтеледі.»;
5) 86-бабының 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) тежеусiз күштiң, сондай-ақ әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың;».
22. «Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 2, 16-құжат; 2004 ж., № 20, 116-құжат; № 23, 142- құжат; 2005 ж., № 11, 36-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95, 96-құжаттар; № 15, 97-құжат):
1) 69-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде порттың теңiз әкiмшiлiгiнің өкiмiмен жүктi қабылдау уақытша тоқтатылуы немесе шектелуi мүмкiн, бұл көлiктегi уәкiлеттi органға дереу хабарланады, ол тиiстi мемлекеттiк органдардың келiсiмi бойынша тасымалдауға жүк қабылдауды уақытша тоқтатудың немесе шектеудiң қолданылу мерзiмiн белгiлейдi.»;
114-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларда;»;
115-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер жөнелтiлу портындағы (пунктiндегi) баратын порттағы (пункттегi) немесе жолаушы тасымалдау маршрутымен жүрiп келе жатқан жолдағы әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарынан, сондай-ақ тасымалдаушыға байланысты емес басқа да мән-жайлардың салдарынан осындай әрекеттер жасау қажет болса, тасымалдаушы кеменiң кетуiн кiдiрте тұруға, жолаушыны тасымалдау маршрутын, жолаушыны отырғызу және (немесе) түсiру орнын өзгертуге құқылы.».

23. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О чрезвычайном положении» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 3, ст. 18; 2006 г., № 2, ст. 14; 2007 г., № 9, ст. 67; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 8, ст. 44; 2010 г., № 7, ст. 32):
1) преамбулу Закона изложить в следующей редакции:
«Настоящий Закон устанавливает основания, сроки, порядок введения и действия чрезвычайного положения на всей территории Республики Казахстан или в отдельных ее местностях, правовой режим чрезвычайной ситуации социального характера.»;
2) статью 1 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) чрезвычайная ситуация социального характера – обстановка на определенной территории, сложившаяся в результате возникновения опасных противоречий и конфликтов в сфере социальных отношений, которые могут повлечь или повлекли за собой человеческие жертвы, ущерб здоровью людей, значительные материальные потери или нарушения условий жизнедеятельности населения;»;
3) дополнить главой 1-1 следующего содержания:
«Глава 1-1. Правовой режим чрезвычайной ситуации социального  характера
Статья 3-1. Правовой режим чрезвычайной ситуации
социального характера
1. Правовой режим чрезвычайной ситуации социального характера представляет собой особый режим экстренного реагирования и функционирования государственных органов, осуществляющих предупреждение и ликвидацию чрезвычайных обстоятельств социального характера, являющихся основанием для введения чрезвычайного положения.
2. Правовой режим чрезвычайной ситуации социального характера вводится в отдельных местностях по решению руководителя уполномоченного государственного органа по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера, а в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 3-2 настоящего Закона, - местным исполнительным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по предупреждению (выявлению, пресечению) чрезвычайных ситуаций социального характера.
3. Рабочим органом системы экстренного реагирования и управления при правовом режиме чрезвычайной ситуации социального характера является оперативный штаб.
4. Государственные и местные исполнительные органы при угрозе или возникновении чрезвычайной ситуации социального характера обязаны оказывать содействие и предоставлять необходимую помощь уполномоченному государственному органу по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера.
5. Для предупреждения и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера уполномоченные государственные органы вправе:

23. «Төтенше жағдай туралы» 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 3, 18-құжат; 2006 ж., № 2, 14-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат):
1) Заңның кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Заң төтенше жағдайды Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында немесе оның жекелеген жерлерiнде енгiзудiң және оның қолданылуының негiздерiн, мерзiмдерiн, тәртiбiн, әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың құқықтық тәртібін белгілейдi.»;
2) 1-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай - адам шығындарына, адамдардың денсаулығына зиян келтiруiне, елеулi материалдық шығындарға немесе адамдардың тiршілiк әрекетi жағдайларының бұзылуына әкеп соғуы мүмкiн немесе әкеп соққан әлеуметтік қатынастар саласындағы қауіпті қайшылықтар мен даулардың туындауы нәтижесінде қалыптасқан белгілі бір аумақтағы жағдай;»;
3) мынадай мазмұндағы 1-1-тараумен толықтырылсын:
«1-1-тарау. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың құқықтық
режимі
3-1-бап. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың құқықтық режимі
1. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың құқықтық режимі төтенше жағдайды енгізуге негіз болып табылатын, төтенше жағдайдың алдын алу және жоюды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың шұғыл ден қою және қызмет етудің айрықша жағдайын білдіреді.
2. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың құқықтық режимі жекелеген жергілікті жерлерде әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және жою жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган басшысының шешімі бойынша, ал осы Заңның 3-2-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу (анықтау, жолын кесу) жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша жергілікті атқарушы орган.
3. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың құқықтық режимі кезінде шұғыл ден қою және басқару жүйесінің жұмыс органы жедел штаб болып табылады.
4. Мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай қаупі немесе туындаған кезде әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және жою жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға жәрдемдесіп, қажетті көмекті беруге міндетті.
5. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және жою үшін уәкілетті мемлекеттік органдар:

1) использовать транспорт, независимо от форм собственности (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом), для проезда к местам происшествий, чрезвычайных ситуаций и доставления в лечебные учреждения граждан, нуждающихся в экстренной медицинской помощи, а также в иных случаях, не терпящих отлагательств, в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан;
2) использовать государственный материальный резерв;
3) принимать иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
6. Срок действия правового режима чрезвычайной ситуации социального характера не должен превышать сроки устранения причин и последствий обстоятельств, послуживших основанием его введения.
Статья 3-2. Компетенция государственных органов по
предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций
социального характера
1. Государственные органы осуществляют предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций социального характера в зависимости от своей компетенции и обстоятельств возникновения чрезвычайной ситуации.
2. Комитет национальной безопасности Республики Казахстан является уполномоченным государственным органом по предупреждению (выявлению, пресечению) чрезвычайных ситуаций, вызванных массовым переходом Государственной границы Республики Казахстан с территорий сопредельных государств; попытками насильственного изменения конституционного строя Республики Казахстан; актами терроризма, действиями, направленными на насильственный захват власти или насильственное удержание власти в нарушение Конституции Республики Казахстан, диверсиями, вооруженным мятежом.
При этом, уполномоченным государственным органом по ликвидации чрезвычайных ситуаций, предусмотренных частью первой настоящего пункта, является местный исполнительный орган.
3. Министерство внутренних дел Республики Казахстан является уполномоченным государственным органом по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, вызванных массовыми беспорядками, межнациональными и межконфессиональными конфликтами, блокадой или захватом отдельных местностей, особо важных и стратегических объектов; организацией и деятельностью незаконных вооруженных формирований.
4. Министерство обороны Республики Казахстан является уполномоченным государственным органом по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, вызванных провокационными действиями со стороны других государств с целью навязывания вооруженного конфликта, нарушениями территориальной целостности Республики Казахстан.

1) меншік нысандарына (дипломатиялық иммунитетке ие шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар өкілдіктерінен басқа) қарамастан оқиға, төтенше жағдайлар болған жерлерге бару үшін және шұғыл медициналық көмекке мұқтаж азаматтарды емдеу мекемелеріне жеткізу үшін, сондай-ақ кезек күттірмейтін өзге де жағдайларда Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіпте көлікті пайдалануға;
2) мемлекеттік материалдық резервті пайдалануға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де шаралар қолдануға құқылы.
6. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың құқықтық режимінің қолданылу мерзімі оны енгізуге негіз болған мән-жайлардың себептері мен салдарын жою мерзімдерінен аспауы тиіс.
3-2-бап. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және
жою жөніндегі мемлекеттік органдардың құзыреті
1. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және жоюды мемлекеттік органдар өз құзыретіне және төтенше жағдайдың туындауының мән-жайына қарай жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті шектес мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан жаппай өтуінен; Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертуге ұмтылудан; терроризм актілерінен, билікті күштеп басып алудан немесе Қазақстан Республикасының Конституциясын бұзып билікті күштеп ұстап тұрудан, диверсиядан, қаруланған көтерілістен туындаған төтенше жағдайлардың алдын алу (анықтау, жолын кесу) жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган болып табылады.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген төтенше жағдайларды жою жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жергілікті атқарушы орган болып табылады.
3. Ішкі істер министрлігі жаппай тәртіпсіздіктерден, ұлтаралық және конфессияаралық даулардан; жекелеген жергілікті жерлерді, аса маңызды және стратегиялық объектілерді блокадалау немесе басып алудан; заңсыз қаруланған құрылымдардың ұйымдасуынан және қызметінен туындаған төтенше жағдайлардың алдын алу және ескерту жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган болып табылады.
4. Қорғаныс министрлігі қаруланған жанжалды күштеп таңу мақсатында басқа мемлекеттер тарапынан арандатушылық іс-қимылдардан, Қазақстан Республикасының аумақтық тұтастығының бұзылуын туындаған төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган болып табылады.

Статья 3-3. Оперативные штабы
1. В целях предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций социального характера создаются постоянно действующие республиканский и региональные (областные, города республиканского значения, столицы) оперативные штабы, а в случае чрезвычайных ситуаций социального характера, предусмотренных пунктом 2 статьи 3-2 настоящего Закона, местными исполнительным органом создается оперативный штаб, в состав которого входят представители уполномоченного государственного органа по предупреждению (выявлению, пресечению) чрезвычайных ситуаций социального характера в качестве заместителя руководителя оперативного штаба, уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и иных государственных органов.
Оперативные штабы по противодействию терроризму создаются в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии терроризму».
2. Оперативные штабы осуществляют свою деятельность в соответствии с действующим законодательством.
Статья 3-4. Первоочередные действия по ликвидации
чрезвычайных ситуаций социального характера
1. Первоочередные действия по локализации и ликвидации чрезвычайных ситуаций социального характера организуют в соответствии с ранее утвержденными планами уполномоченными государственными органами с привлечением комплексных сил и средств государственных органов, а первоочередные действия по локализации и ликвидации чрезвычайных ситуаций социального характера, предусмотренных пунктом 2 статьи 3-2 настоящего Закона, - в соответствии с ранее согласованными с уполномоченным государственным органом по предупреждению (выявлению, пресечению) чрезвычайных ситуаций социального характера, уполномоченным органом в сфере гражданской защиты и утвержденными местными исполнительными органами планами.
2. При первоочередных действиях по ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера по решению руководителя оперативного штаба могут применяться следующие временные ограничения:
1) приостановление деятельности опасных производственных объектов;
2) приостановление оказания услуг связи физическим и (или) юридическим лицам и (или) ограничение использования сети и средств связи;
3) усиление охраны общественного порядка, объектов, подлежащих государственной охране, и объектов, обеспечивающих жизнедеятельность населения и функционирование транспорта, а также объектов, имеющих особую материальную, историческую, научную, художественную или культурную ценность;
4) временное отселение физических лиц, проживающих в зоне чрезвычайной ситуации социального характера;

3-3-бап. Жедел штабтар
1. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды ескерту және жою мақсатында тұрақты жұмыс істейтін республикалық және аймақтық (облыстық, республикалық маңызы бар қалалар, астана), жедел штабтар құрылады, ал осы Заңның 3-2-бабының 2-тармағында көзделген әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде жергілікті атқарушы органдар жедел штаб құрады, оның құрамына жедел штаб басшысының орынбасары ретінде әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу (анықтау, жолын кесу) жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның өкілдері, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның және өзге де мемлекеттік органның өкілдері кіреді.
Терроризмге қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жедел штабтар «Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылады.
2. Жедел штабтар өз қызметін қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырады.
3-4-бап. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды жою бойынша
бірінші кезектегі іс-қимылдар
1. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды оқшаулау және жою бойынша бірінші кезекті іс қимылдарды мемлекеттік органдардың кешенді күштері мен құралдарын пайдалана отырып, уәкілетті мемлекеттік органдар бұрындары бекіткен жоспарларға сәйкес, ал осы Заңның 3-2-бабының 2-тармағында көзделген әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды оқшаулау және жою бойынша бірінші кезектегі іс-қимылдар әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу (анықтау, жолын кесу) жөніндегі уәкілетті органмен, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен бұрындары келісілген және жергілікті атқарушы органдар бекіткен жоспарларға сәйкес ұйымдастырады.
2. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар кезінде жедел штаб басшысының шешімі бойынша мынадай уақытша шектеулер қолданылуы мүмкін:
1) қауіпті өндірістік объектілердің қызметін тоқтата тұру;
2) жеке және (немесе) заңды тұлғаларға байланыс қызметін көрсетуді тоқтата тұру және (немесе) желі және байланыс құралдарын пайдалануды шектеу;
3) қоғамдық тәртіпті, халықтың тыныс тіршілігін, көліктің қызмет етуін қамтамасыз ететін мемлекеттік қорғауға жататын объектілерді, сондай-ақ ерекше материалдық, тарихи, ғылыми, көркем немесе мәдени құндылығы бар объектілерді күзетуді күшейту;
4) әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар аймағында тұратын жеке тұлғаларды уақытша көшіру;

5) ограничение или запрещение на торговлю оружием, боеприпасами, взрывчатыми веществами, сильнодействующими химическими и ядовитыми веществами, установление особого режима оборота лекарственных средств, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, этилового спирта и алкогольной продукции.
3. Границы зон чрезвычайной ситуации социального характера определяются руководителем оперативного штаба.»;
4) подпункт 1) пункта 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
«1) чрезвычайные ситуации социального характера, вызванные: массовым переходом Государственной границы Республики Казахстан с территорий сопредельных государств; попытками насильственного изменения конституционного строя Республики Казахстан; актами терроризма; действиями, направленными на насильственный захват власти или насильственное удержание власти в нарушение Конституции Республики Казахстан; массовые беспорядки, межнациональные и межконфессиональные конфликты; блокада или захват отдельных местностей, особо важных и стратегических объектов; подготовка и деятельность незаконных вооруженных формирований; вооруженным мятежом; диверсией; провокационными действиями со стороны других государств с целью навязывания вооруженного конфликта; нарушением территориальной целостности Республики Казахстан;»;
5) статью 11 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3. Деятельность комендатуры осуществляется на основе типового положения, утвержденного Президентом Республики Казахстан.»;
6) статью 13 изложить в следующей редакции:
«Статья 13. Полномочия коменданта местности,
где введено чрезвычайное положение
1. Комендатура местности, где введено чрезвычайное положение, осуществляет свою деятельность по обеспечению режима чрезвычайного положения во взаимодействии с местными исполнительными органами.
Комендатуру местности образуют комендант, назначаемый Президентом Республики Казахстан, и аппарат комендатуры местности, состав которого определяется исходя из обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения.
Комендант подчиняется Президенту Республики Казахстан, а при создании Государственной комиссии - Президенту Республики Казахстан и председателю Государственной комиссии.
Комендантом местности назначается представитель:
Комитета национальной безопасности Республики Казахстан при массовом переходе Государственной границы Республики Казахстан с территорий сопредельных государств; при попытках насильственного изменения конституционного строя Республики Казахстан; актах терроризма, при действиях, направленных на насильственный захват власти или насильственное удержание власти в нарушение Конституции Республики Казахстан, вооруженном мятеже, диверсии;
Министерства внутренних дел Республики Казахстан при массовых беспорядках, межнациональных и межконфессиональных конфликтах; блокаде или захвате отдельных местностей, особо важных объектов экстремистскими группировками; подготовке и деятельности незаконных вооруженных формирований;
Министерства обороны Республики Казахстан при провокационных действиях со стороны других государств с целью навязывания вооруженного конфликта; нарушении территориальной целостности Республики Казахстан;
Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера.

5) қарудың, оқ-дәрілердің, жарылыс заттарының, күшті әсер ететін химиялық және улы заттардың сауда-саттығына шектеу немесе тыйым салу, дәрілік заттардың, есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың, этил спиртінің және алкоголь өнімінің айналымына ерекше режим белгілеу.
3. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар аймақтарының шекараларын жедел штабтың басшысы айқындайды.»;
4) 4-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) шекаралас мемлекеттер аумақтарынан Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы жаппай өтуден; Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертуге ұмтылудан; терроризм актілерінен; Қазақстан Республикасының Конституциясын бұза отырып, билiктi күштеп басып алуға немесе билiктi күшпен ұстап тұруға бағытталған iс-әрекеттерден; қарулы қақтығыстарға тарту мақсатында басқа мемлекеттер тарапынан болатын арандатушылық iс-әрекеттерден; Қазақстан Республикасының аумақтық тұтастығын бұзудан; жаппай тәртiпсiздiктер, ұлтаралық және конфессияаралық қақтығыстардан; экстремистiк топтардың жекелеген жерлердi, аса маңызды объектiлердi қоршап алуы немесе басып алуынан; заңсыз әскери құралымдар құру және олардың қызметiнен туындаған әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар;
5) 11-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Комендатураның қызметі Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен үлгі ереже негізінде жүзеге асырылады.»;
6) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«13-бап. Төтенше жағдай енгiзiлген жер комендантының
өкiлеттiктерi
1. Төтенше жағдай енгiзiлген жергiлiктi жердiң комендатурасы өзiнiң төтенше жағдай режимiн қамтамасыз ету жөнiндегі қызметiн жергілiкті атқарушы органдармен өзара iс-қимыл жасай отырып, жүзеге асырады.
Жергілiкті жердiң комендатурасын Қазақстан Республикасының Президентi тағайындайтын комендант және жергілікті жер комендатурасының аппараты құрайды, оның құрамы төтенше жағдайды енгізуге негіз болған мән-жайлар негізге алына отырып айқындалады.
Комендант - Қазақстан Республикасының Президентіне, ал Мемлекеттік комиссия құрылған кезде Қазақстан Республикасының Президенті мен Мемлекеттік комиссия төрағасына бағынады.
Жергілікті жердің комендантына мынадай өкілдер тағайындалады:
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекаралас мемлекеттер аумақтарынан Мемлекеттік шекара арқылы жаппай өту; Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертуге ұмтылу; терроризм актілері; Қазақстан Республикасының Конституциясын бұза отырып, билікті күштеп басып алуға немесе билікті күшпен ұстап тұруға бағытталған іс-әрекеттер; қарулы қақтығыстар, диверсия кезінде;
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі жаппай тәртіпсіздіктер, ұлтаралық және конфессияаралық қақтығыстар; экстремистік топтардың жекелеген жерлерді, аса маңызды объектілерді қоршап алуы немесе басып алуы; заңсыз әскери құрылымдар және олардың қызметі кезінде;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі қарулы қақтығыстарға тарту мақсатында басқа мемлекеттер тарапынан болатын арандатушылық іс-әрекеттер; Қазақстан Республикасының аумақтық тұтастығын бұзу кезінде;
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде.

2. Комендант местности, где введено чрезвычайное положение:
1) издает в пределах своих полномочий приказы и распоряжения по вопросам обеспечения режима чрезвычайного положения, обязательные для исполнения на соответствующей территории всеми физическими и юридическими лицами, должностными лицами, органами местного государственного управления и самоуправления, а также начальниками (командирами) органов внутренних дел, подразделений уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций, воинских формирований, расположенных (дислоцирующихся) в местности, где введено чрезвычайное положение, и дополнительно привлекаемых для обеспечения режима чрезвычайного положения;
2) вводит ограничения для физических лиц покидать на установленный срок определенную местность, выдворяет нарушителей общественного порядка, не являющихся жителями данной местности, за их счет к месту своего постоянного пребывания или за пределы местности, где объявлено чрезвычайное положение, а также принимает меры по обеспечению законности и правопорядка в местности, где введено чрезвычайное положение;
3) в случаях недостаточности мест в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества, определяет дополнительные места содержания задержанных лиц, нарушивших режим чрезвычайного положения;
4) отстраняет от работы на период действия чрезвычайного положения руководителей организаций в связи с ненадлежащим исполнением ими своих обязанностей, приказов и распоряжений коменданта;
5) обращается к Президенту Республики Казахстан с предложениями о необходимости применения в местности, где введено чрезвычайное положение, дополнительных мер и временных ограничений, предусмотренных настоящим Законом, и обеспечивает исполнение этих мер;
6) вносит предложения в Правительство Республики Казахстан о дополнительном финансировании мероприятий по обеспечению режима чрезвычайного положения;
7) оповещает через средства массовой информации население соответствующей местности о необходимости выполнения введенных мер и временных ограничений, применяемых в условиях чрезвычайного положения;
8) вправе принимать участие во всех заседаниях местных представительных и исполнительных органов и вносить предложения по вопросам, отнесенным к его компетенции;
9) осуществляет аккредитацию журналистов при комендатуре местности, где введено чрезвычайное положение;
10) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Трудовые отношения работников комендатуры местности регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2. Төтенше жағдай енгiзiлген жердiң коменданты:
1) Өз өкiлеттiгi шегiнде төтенше жағдай режимiн қамтамасыз ету мәселелерi жөнiнде барлық жеке және заңды тұлғалардың, лауазымды адамдардың, жергілікті мемлекеттік басқару және өзін өзі басқару органдарының, сондай-ақ iшкi iстер органдары, төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның бөлiмшелерi, төтенше жағдай енгiзiлген жергiлiктi жерлерде орналасқан (дислокацияланған) және төтенше жағдай режимiн қамтамасыз ету үшiн қосымша тартылатын әскери құралымдар бастықтарының (командирлерiнiң) тиiстi аумақта орындауына мiндеттi бұйрықтар мен өкiмдер шығарады;
2) жеке тұлғалардың белгiленген мерзiмде белгiлi бiр жерден кетiп қалуына шектеулер енгiзедi, сол жердiң тұрғындары болып табылмайтын, қоғамдық тәртiптi бұзған адамдарды олардың өз есебiнен тұрақты тұратын жерлерiне немесе төтенше жағдай жарияланған жерден тысқары жерлерге шығарып жiбередi, сондай-ақ төтенше жағдай енгiзiлген жерде заңдылық пен құқық тәртiбiн қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қолданады;
3) қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнайы мекемелерде орын жеткіліксіз болған жағдайда төтенше жағдай режимін бұзған тұлғаларды ұстайтын, қосымша орындар анықталады;
4) өз мiндеттерiн, коменданттың бұйрықтары мен өкiмдерiн тиiсiнше орындамауына байланысты ұйымдардың басшыларын төтенше жағдайдың күшiнде болу кезеңiнде қызметiнен шеттетедi;
5) Қазақстан Республикасының Президентiне төтенше жағдай енгiзiлген жерде осы Заңда көзделген қосымша шаралар мен уақытша шектеулердi қолдану қажеттiлiгi туралы ұсыныс жасайды және бұл шаралардың орындалуын қамтамасыз етедi;
6) Қазақстан Республикасының Үкіметіне төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды қосымша қаржыландыру туралы ұсыныс енгізеді;
7) тиiстi жердiң тұрғындарын төтенше жағдай кезiнде қолданылатын енгiзiлген шаралар мен уақытша шектеулердi орындау қажеттiлiгi туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етедi;
8) жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың барлық отырыстарына қатысуға және өз құзыретiне жатқызылған мәселелер бойынша ұсыныстар енгiзуге құқылы;
9) төтенше жағдай енгiзiлген жер комендатурасының жанында журналистердi аккредитациялауды жүзеге асырады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3. Жергілікті жер комендатурасының жұмысшыларға еңбек қатынасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттеледі.

4. Образование комендатуры местности, где введено чрезвычайное положение, не приостанавливает деятельности местных представительных и исполнительных органов, действующих на указанной территории.
5. С целью обеспечения режима чрезвычайного положения на территории, где введено чрезвычайное положение, комендант местности своим распоряжением вправе приостановить на период режима действие нормативных правовых актов местных исполнительных и представительных органов, центральных государственных органов, препятствующих устранению обстоятельств, послуживших основанием введения чрезвычайного положения.»;
7) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
«Статья 14-1. Управление сетями связи в условиях
чрезвычайного положения
1. В условиях чрезвычайного положения государственные органы имеют право на приоритетное использование, а также приостановление деятельности сетей и средств связи, за исключением правительственной связи.
2. Порядок предоставления сетей и средств связи и возмещения затрат, понесенных оператором связи при использовании их сетей и средств связи, определяются Правительством Республики Казахстан.
3. Владельцы сетей и средств связи должны предоставлять абсолютный приоритет всем сообщениям, касающимся безопасности жизни людей на море, земле, в воздухе, космическом пространстве, проведения неотложных мероприятий в области обороны, безопасности и охраны правопорядка в Республике Казахстан, а также сообщениям о чрезвычайных ситуациях.»;
8) в статье 15:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) запрещение или ограничение проведения собраний, митингов и демонстраций, шествий и пикетирований, зрелищных, спортивных и других массовых мероприятий, а также семейных обрядов, связанных с рождением, свадьбой, смертью;»;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
«9) запрещение проведения выборов и республиканских референдумов в течение всего периода действия чрезвычайного положения в местности, где оно введено;»;
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
«10) приостановление деятельности сетей и средств связи, за исключением правительственной связи.»;
9) пункт 1 статьи 16 дополнить частью второй следующего содержания:
«Дополнительные меры и временные ограничения, применяемые в условиях чрезвычайного положения, осуществляются в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.».
24. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 134; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 15, ст. 97):

4. Төтенше жағдай енгiзiлген жердiң комендатурасын құру аталған аумақта жұмыс iстейтiн жергiлiктi өкiлеттi және атқарушы органдардың қызметiн тоқтата тұрмайды.
5. Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген тәртіпке сәйкес, төтенше жағдай енгізілген аумақта төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету мақсатында жергілікті жер коменданты өз өкімімен төтенше жағдай енгізуге негіз болған мән-жайларды жоюға кедергі келтіретін жергілікті атқарушы және өкілдік органдардың, орталық мемлекеттік органдардың нормативтік-құқықтық актілерінің қолданылуын кезеңге тоқтатуға құқылы.»;
7) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
«14-1-бап. Төтенше жағдай кезінде байланыс желілерін басқару
1. Мемлекеттiк органдардың төтенше жағдай кезінде, үкiметтiк байланысты қоспағанда, байланыс желiлерi мен құралдарын басымдықпен пайдалануға, сондай-ақ олардың қызметiн тоқтата тұруға құқығы бар.
2. Байланыс операторларының байланыс желiлерi мен құралдары пайдаланылған кезде байланыс желілері мен құралдарын беру тәртібін және оның шеккен шығындарын өтеуді Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
3. Байланыс желiлерi мен құралдарының иелерi адамдар өмiрiнiң теңiздегi, жердегi, ауадағы, ғарыш кеңiстiгiндегi қауiпсiздiгiне, Қазақстан Республикасында қорғаныс, қауiпсiздiк және құқық тәртiбiн қорғау саласында кезек күттірмес iс-шаралар жүргiзуге қатысты барлық хабарламаларға, сондай-ақ төтенше жағдайлар туралы хабарламаларға абсолюттiк басымдық беруге тиiс.»;
8) 15-бапта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) жиналыстар, митингiлер мен демонстрациялар, шерулер мен тосқауылдарға тұру, ойын-сауық, спорттық және басқа да бұқаралық iс-шаралар, сондай-ақ туумен, үйленумен, қайтыс болумен байланысты отбасы салтын өткізуге тыйым салу немесе шек қою;»;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) төтенше жағдай енгiзiлген жерде ол күшiнде болатын бүкiл кезеңi iшiнде сайлаулар мен республикалық референдумдер өткiзуге тыйым салу көзделедi;»;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
«10) үкiметтiк байланысты қоспағанда, байланыс желiлері мен құралдары қызметін тоқтата тұру көзделеді.»;
9) 16-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Төтенше жағдай кезінде қолданылатын қосымша шаралар мен уақытша шектеулер Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.».
24. «Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 15, 134-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 97-құжат):

1) статью 5 изложить в следующей редакции:
«Статья 5. Обеспечение мобилизационной готовности и привлечение
автомобильного транспорта к ликвидации
чрезвычайных ситуаций
Отношения, связанные с обеспечением мобилизационной готовности автомобильного транспорта, мероприятий по гражданской обороне и аварийно-спасательным работам, ликвидации чрезвычайных ситуаций социального характера, регулируются специальными законодательными актами Республики Казахстан.
При возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, а также введении чрезвычайного положения государственные органы в пределах предоставленных им полномочий вправе привлекать перевозчиков к выполнению работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций, с последующим возмещением материальных затрат и ущерба в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.»;
2) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
«Статья 5-1. Обязанность предоставления автомобильногого
транспорта правоохранительным и специальным
государственным органам
Физические и юридические лица обязаны исполнять законные требования должностных лиц правоохранительных и специальных государственных органов по использованию автомобильного транспорта, независимо от форм собственности (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом), для проезда к местам происшествий, чрезвычайных ситуаций и доставления в лечебные учреждения граждан, нуждающихся в экстренной медицинской помощи.
Местные исполнительные органы по представлению соответствующего уполномоченного органа организуют перевозку сил и средств, задействованных в предупреждении и ликвидации чрезвычайной ситуации./
Владельцам автомобильного транспорта возмещаются расходы за использование транспорта в случаях, предусмотренных настоящей статьей, а также причиненный ущерб за счет государственного бюджета в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.».
25. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года «О связи» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 14, ст. 81; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 20, ст. 89; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; № 24, ст. 121; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146, 150; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 25; № 8, ст. 63, 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97):
1) в статье 7:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) утверждение требований к сетям телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи;»;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
«9) утверждение квалификационных требований и перечень документов, подтверждающих соответствие заявителя на осуществление деятельности по предоставлению услуг в области связи;»;
подпункт 14-9) исключить;

1) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«5-бап. Жұмылдыру дайындығын қамтамасыз ету және автомобиль
көлігін төтенше жағдайларды жоюға тарту
Автомобиль көлiгiн жұмылдыру дайындығын, азаматтық қорғаныс және авариялық-құтқару жұмыстары, әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды жою бойынша iс-шараларды қамтамасыз етуге байланысты қатынастар Қазақстан Республикасының арнайы заң актiлерiмен реттеледi.
Әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде, сондай-ақ төтенше жағдай енгiзiлген кезде мемлекеттiк органдар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен материалдық шығындар мен залалды кейiннен өтей отырып, өздерiне берiлген өкiлеттiктер шегiнде тасымалдаушыларды төтенше жағдайларды жоюға байланысты жұмыстарды орындауға тартуға құқылы.»;
мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
«5-1-бап. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарға
автомобиль көлігін беру міндеті
Жеке және заңды тұлғалар меншiк нысанына қарамастан (шет мемлекеттердiң және халықаралық ұйымдардың дипломатиялық иммунитетi бар өкiлдiктерiнен басқа) оқиғалар, төтенше ахуал болған жерлерге бару және шұғыл медициналық көмекке мұқтаж азаматтарды емдеу мекемелерiне жеткiзу үшiн құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының автомобиль көлігін пайдалану жөнінде заңды талаптарын орындауға міндетті.
Жергілікті атқарушы органдар тиісті уәкілетті органның ұсынысы бойынша төтенше жағдайдың алдын алуға және жоюға тартылған күштер мен құралдарды тасымалдауды ұйымдастырады.
Автомобиль көлігінің иелеріне осы бапта көзделген жағдайларда көлікті пайдаланғаны үшін шығыстар, сондай-ақ келтірілген шығындар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіпте мемлекеттік бюджет есебінен өтеледі.»
25. «Байланыс туралы» 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламенті Жаршысы, 2004 ж., № 14, 81-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат, № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146, 150-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 8, 63, 64-құжаттар; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат):
1) 7-бапта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының телекоммуникация желілеріне талаптарын бекiту;»;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) байланыс саласында қызметтерді көрсету бойынша қызметті жүзеге асыруда өтініш берушінің сәйкестігін растайтын біліктілік талаптарын және құжаттар тізбесін бекіту;»;
14-9) тармақша алып тасталсын;

2) в пункте 1 статьи 9-1:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) техническое сопровождение системы централизованного управления сетями телекоммуникаций Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) техническое обеспечение работ при проведении уполномоченным органом контроля качества услуг, оказываемых операторами связи.»;
3) статью 14 изложить в следующей редакции:
«Статья 14. Управление сетями при чрезвычайных ситуациях,
введении чрезвычайного положения
1. Управление сетями связи при чрезвычайных ситуациях социального, природного и техногенного характера, введении чрезвычайного положения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан уполномоченным органом во взаимодействии с центрами управления связью государственных органов по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан и уполномоченными государственными органами в области чрезвычайных ситуаций, а также уполномоченными государственными органами, в ведении которых находятся сети телекоммуникаций.
2. При наступлении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, введении чрезвычайного положения государственные органы имеют право на приоритетное использование, а также приостановление деятельности сетей и средств связи, за исключением правительственной связи.
Возмещение затрат, понесенных операторами связи при использовании их сетей и средств связи во время чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, введении чрезвычайного положения, осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
3. Владельцы сетей и средств связи должны предоставлять абсолютный приоритет всем сообщениям, касающимся безопасности жизни людей на море, земле, в воздухе, космическом пространстве, проведения неотложных мероприятий в области обороны, безопасности и охраны правопорядка в Республике Казахстан, а также сообщениям о чрезвычайных ситуациях.».
26. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О внутреннем водном транспорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 88; 2006 г., № 3, ст. 22; № 23, ст. 141; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97):
1) статью 5 изложить в следующей редакции:
«Статья 5. Обеспечение мобилизационной готовности и
привлечение внутреннего водного транспорта
к ликвидации чрезвычайных ситуаций

2) 9-1-баптың 1-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерін орталықтандырылған басқару жүйесін техникалық сүйемелдеуді жүзеге асырады;»;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) уәкілетті органның байланыс операторлары көрсететін қызметтерінің сапасына бақылау жүргізу кезінде жұмыстарды техникалық қамтамасыз ету.»;
3) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«14-бап. Төтенше жағдайлар, төтенше жағдай енгізу кезінде
желілерді басқару
1. Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде, төтенше жағдай енгізген кезде байланыс желілерін басқаруды уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, Қазақстан Республикасының Үкіметі және төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органдар айқындайтын тізбе бойынша мемлекеттік органдардың байланысын басқару орталықтарымен, сондай-ақ қарауында телекоммуникация желілері бар уәкілетті мемлекеттік органдармен өзара  с-әрекет жасай отырып жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік органдардың табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар болған кезде, үкіметтік байланысты қоспағанда, байланыс желілері мен құралдарын басымдықпен пайдалануға, сондай-ақ олардың қызметін тоқтата тұруға құқығы бар.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде байланыс операторларының байланыс желілері мен құралдары пайдаланылған кезде олардың шеккен шығындарын өтеу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Байланыс желiлерi мен құралдарының иелерi адам өмiрiнiң теңiздегi, жердегi, ауадағы, ғарыш кеңiстiгiндегi қауiпсiздiгiне, Қазақстан Республикасында қорғаныс, қауiпсiздiк және құқық тәртiбiн қорғау саласында шұғыл iс-шаралар жүргiзуге қатысты барлық хабарламаларға, сондай-ақ төтенше жағдайлар туралы хабарламаларға барынша басымдық беруге тиiс.».
26. «Ішкі су көлігі туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 88-құжат, 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 23, 141-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат):
1) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«5-бап. Iшкi су көлiгiнiң жұмылдыру дайындығын қамтамасыз ету
және оны төтенше жағдайларды жоюға тарту

1. Обеспечение мобилизационной готовности внутреннего водного транспорта, мероприятий по гражданской обороне, аварийно-спасательным работам и ликвидации чрезвычайных ситуаций социального характера осуществляется в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
2. При возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, а также введении чрезвычайного положения государственные органы в пределах своей компетенции вправе привлекать перевозчиков к выполнению работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций, с последующим равноценным возмещением материальных затрат и ущерба в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.»;
2) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
«Статья 5-1. Обязанность предоставления внутреннего водного
транспорта правоохранительным и специальным
государственным органам
Физические и юридические лица обязаны исполнять законные требования должностных лиц правоохранительных и специальных государственных органов по использованию внутреннего водного транспорта, независимо от форм собственности (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом), для проезда к местам происшествий, чрезвычайных ситуаций и доставления в лечебные учреждения граждан, нуждающихся в экстренной медицинской помощи.
Судовладельцу возмещаются расходы за использование транспорта в случаях, предусмотренных настоящей статьей, а также причиненный ущерб за счет государственного бюджета в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.»;
3) подпункт 1) пункта 1 статьи 53 изложить в следующей редакции:
«1) невозможности перевозки пассажира в порт назначения вследствие непреодолимой силы, военных действий, чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера или иных, не зависящих от перевозчика причин;»;
4) пункт 1 статьи 60 изложить в следующей редакции:
«1. При невозможности доставки принятого для перевозки груза в порт назначения или выдачи его лицу, указанному в транспортной накладной, вследствие непреодолимой силы, военных действий, издания акта государственными органами, включая местные представительные и исполнительные органы (публичного акта), явлений стихийного характера, чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера или иных, не зависящих от перевозчика причин, перевозчик уведомляет об этом грузоотправителя, грузополучателя и организации, осуществляющие погрузочно-разгрузочные работы в портах отправления и назначения, с указанием причин, препятствующих доставке груза, и запрашивает распоряжение грузоотправителя, грузополучателя о том, как поступить с грузом.»;

1. Iшкi су көлiгiнiң жұмылдыру дайындығын, азаматтық қорғаныс, авариялық-құтқару жұмыстары және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды жою жөнiндегi iс-шараларды қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
2. Әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде, сондай-ақ төтенше жағдай енгiзiлген кезде мемлекеттiк органдар өз құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен материалдық шығындар мен нұқсанды тең құнымен кейiннен өтей отырып, тасымалдаушыларды төтенше жағдайларды жоюға байланысты жұмыстарды орындауға тартуға құқылы.
2) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
«5-1-бап. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарға ішкі
су көліктерін беру міндеті
Жеке және заңды тұлғалар меншік нысандарына қарамастан (шет мемлекеттердің және дипломатиялық иммунитеті бар халықаралық ұйымдардың өкілдіктерінен басқа) құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының оқиғалар, төтенше жағдайлар болған жерлерге бару және шұғыл медициналық жәрдемге мұқтаж азаматтарды емдеу мекемелеріне жеткізу үшін ішкі су көлігін пайдалану жөніндегі заңды талаптарын орындауға міндетті.
Осы бапта көзделген жағдайларда кеме иесіне көлікті пайдаланғаны үшін шығыстар, сондай-ақ келтірілген залал Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік бюджет есебінен өтеледі.»;
3) 53-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) еңсерiлмейтiн күштiң, соғыс iс-қимылдарының, әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың немесе тасымалдаушыға байланысты емес өзге де себептердiң салдарынан жолаушыны баратын портына тасымалдау мүмкiн болмаған;»;
4) 60-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Тасымалдауға қабылданған жүктi жеткiзу портына апару немесе оны көлiктiк жүкқұжатта көрсетiлген адамға беру еңсерiлмейтiн күш, соғыс iс-қимылдары, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдарды қоса алғанда, мемлекеттiк органдардың акт шығаруы (жария акт), дүлей сипаттағы құбылыстар, әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар немесе тасымалдаушыға байланысты емес өзге де себептер салдарынан мүмкiн болмаған кезде тасымалдаушы жүктi жеткiзуге кедергi келтiретiн себептердi көрсете отырып, ол туралы жүк жөнелтушiге, жүк алушыға, жөнелту және жеткiзу порттарында тиеу-түсiру жұмыстарын жүзеге асыратын ұйымдарға хабарлайды және жүктi не iстеу керектiгi туралы жүк жөнелтушiнiң, жүк алушының өкiмiн сұратады.»;

5) подпункт 1) пункта 2 статьи 93 изложить в следующей редакции:
«1) непреодолимой силы, а также чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера;».
27. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 13, ст. 52; 2007 г., № 5-6, ст. 42; № 18, ст. 145; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 17, ст. 82; № 24, ст. 129; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 16; № 14, ст. 94; № 15, ст. 97):
в статье 6:
пункт 1 дополнить подпунктом 26-2) следующего содержания:
«26-2) осуществление мониторинга развития системы микрокредитования в сельской местности;»;
подпункты 4), 5), 6) пункта 2 исключить.
28. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 17; 2011 г., № 3, ст. 32):
1) часть первую пункта 6 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«6. Обращение, поступившее субъекту или должностному лицу, в компетенцию которых не входит разрешение поставленных в обращении вопросов, в срок не позднее трех рабочих дней со дня его поступления субъекту, должностному лицу направляется соответствующим субъектам с сообщением об этом заявителю.»;
2) пункты 1, 2 и 4 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«1. Обращение физического и (или) юридического лица, для рассмотрения которого не требуются получение информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверка с выездом на место, рассматривается в течение пятнадцати календарных дней со дня поступления субъекту, должностному лицу.
2. Обращение физического и (или) юридического лица, для рассмотрения которого требуются получение информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверка с выездом на место, рассматривается и по нему принимается решение в течение тридцати календарных дней со дня поступления субъекту, должностному лицу.
В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения продлевается не более чем на тридцать календарных дней, о чем сообщается заявителю в течение трех календарных дней со дня продления срока рассмотрения.
4. Если решение вопросов, изложенных в обращении, требует длительного срока, то обращение ставится на дополнительный контроль вплоть до окончательного его исполнения, о чем сообщается заявителю в течение трех календарных дней со дня принятия решения.»;

5) 93-баптың 1-тармағының 1)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) еңсерiлмейтiн күштiң, сондай-ақ әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың;».
27. «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 13, 52-құжат; 2007 ж., № 5-6, 42-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат: 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат):
6-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 26-2) тармақшамен толықтырылсын:
«26-2) ауылдық жерлерде микрокредит беру жүйесін дамыту мониторингін жүзеге асыру;»;
2-тармақтың 4), 5), 6) тармақшалары алып тасталсын.
28. «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 17-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат):
1) 7-баптың 6-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Өтiнiште қойылған мәселелердi шешу құзыретiне кiрмейтiн субъектiге немесе лауазымды адамға келiп түскен өтiнiш субъектiге, лауазымды адамға келiп түскен күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрiлмейтiн мерзiмде бұл туралы арыз берушiге хабарлана отырып, тиiстi субъектiлерге жiберiледi.»;
8-баптың 1, 2 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қарау үшiн өзге субъектiлерден, лауазымды адамдардан ақпарат алу не жергiлiктi жерге барып тексеру талап етiлмейтiн жеке және (немесе) заңды тұлғаның өтiнiшi субъектіге, лауазымды адамға келіп түскен күннен бастап күнтiзбелiк он бес күн iшiнде қаралады.
2. Қарау үшiн өзге субъектiлерден, лауазымды адамдардан ақпарат алу не жергiлiктi жерге барып тексеру талап етiлетiн жеке және (немесе) заңды тұлғаның өтiнiшi субъектiге, лауазымды адамға келiп түскен күннен бастап күнтiзбелiк отыз күн iшiнде қаралады және ол бойынша шешiм қабылданады.
Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргiзу қажет болған жағдайларда, қарау мерзiмi күнтiзбелiк отыз күннен аспайтын мерзiмге ұзартылады, бұл туралы қарау мерзiмi ұзартылған күннен бастап күнтiзбелiк үш күн iшiнде арыз берушiге хабарланады.
4. Егер өтiнiште баяндалған мәселелердi шешу ұзақ мерзiмдi талап етсе, онда өтiнiш түпкiлiктi орындалғанға дейiн қосымша бақылауға қойылады, бұл туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтiзбелiк үш күн iшiнде арыз берушiге хабарланады.»;

3) часть первую пункта 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«2. Акты, документы и другие материалы, имеющие значение для рассмотрения обращений, за исключением тех, которые содержат государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, представляются в течение пятнадцати календарных дней со дня поступления обращения субъектам или должностным лицам, непосредственно рассматривающим обращения.»;
4) пункт 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«2. Решение о прекращении рассмотрения обращений принимают руководитель субъекта или его заместитель.».
29. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 17-18, ст. 113; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97):
1) подпункт 2) пункта 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«2) оказания помощи при чрезвычайных ситуациях социального, природного и техногенного характера, поиска и эвакуации космических аппаратов и их экипажей;»;
2) дополнить статьей 76-1 следующего содержания:
«Статья 76-1. Использование воздушного транспорта при
чрезвычайных ситуациях, введении чрезвычайного
положения
При возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, а также введении чрезвычайного положения воздушный транспорт, независимо от форм собственности, используется для принятия мер по ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий.
Авиакомпании, независимо от форм их собственности (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом), обязаны на основании решения уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по заявкам правоохранительных и специальных государственных органов оказывать услуги по перевозке личного состава правоохранительных и специальных государственных органов к местам происшествий, чрезвычайных ситуаций и доставления в лечебные учреждения граждан, нуждающихся в экстренной медицинской помощи.
Авиакомпаниям возмещаются расходы за оказанные услуги в случаях, предусмотренных настоящей статьей, а также причиненный ущерб за счет государственного бюджета в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.».
30. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 1; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 14; № 3, ст. 21, 25, 27; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97):

3) 9-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттiк немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын өтініштерді қоспағанда, өтiнiштердi қарау үшiн маңызы бар актiлер, құжаттар мен басқа да материалдар өтiнiштердi тiкелей қарайтын субъектiлерге немесе лауазымды адамдарға өтініш келіп түскен күннен бастап күнтiзбелiк он бес күн iшiнде берiледi»;
11-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Өтініштерді қарауды тоқтату туралы шешімді субъектінің басшысы немесе оның орынбасары қабылдайды.».
29. «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 17-18, 113-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 24-баптың 1-бабының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) «әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде көмек көрсету, ғарыш аппараттары мен олардың экипаждарын iздестiру және эвакуациялау;»;
2) мынадай мазмұндағы 76-1-баппен толықтырылсын:
«76-1-бап. Әуе көлігін төтенше жағдайларда, төтенше жағдайды
енгізу кезінде пайдалану
Әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде, сондай-ақ төтенше жағдай енгізілген кезде меншік нысандарына қарамастан әуе көлігі төтенше жағдайлар мен олардың салдарын жою жөнінде шаралар қабылдау үшін пайдаланылады.
Авиакомпаниялар (шет мемлекеттердің және дипломатиялық иммунитеті бар халықаралық ұйымдардың өкілдіктерінен басқа) меншік нысандарына қарамастан құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың өтінімдері бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның шешімі негізінде құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың жеке құрамын оқиғалар, төтенше жағдайлар болған жерлерге тасымалдау және жедел медициналық жәрдемге мұқтаж азаматтарды емдеу мекемелеріне жеткізу бойынша қызметтер көрсетуге міндетті.
Осы бапта көзделген жағдайларда авиакомпанияларға көрсеткен қызметтері үшін шығыстар, сондай-ақ келтірілген залал Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік бюджет есебінен өтеледі.».
30. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасының Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 1, 1-құжат; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 14-құжаттар; № 3, 21, 25, 27-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат):

1) часть вторую пункта 3 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«При необходимости одновременного проведения проверки проверяемого субъекта несколькими органами контроля и надзора каждый из данных органов обязан оформить акт о назначении проверки и зарегистрировать его в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам, за исключением случаев привлечения к участию в проверках, назначаемых органами прокуратуры.»;
2) пункт 1 приложения к Закону дополнить подпунктом 98) следующего содержания:
«98) за соблюдением правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов.».
31. В Закон Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О телерадиовещании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 3, ст. 24; № 14, ст. 92, № 15, ст. 97):
1) статью 1 дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
«23-1) уполномоченный орган в области технического сопровождения телерадиовещания – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического сопровождения телерадиовещания;»;
2) пункт 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:
«2. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области телерадиовещания осуществляется местными исполнительными органами, за исключением требований, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1 статьи 24 и статьей 31 настоящего Закона, контроль за которыми осуществляется уполномоченным органом и уполномоченным органом в области технического сопровождения телерадиовещания соответственно.»;
3) пункт 4 статьи 5 изложить в следующей редакции:
«4. Проведение контроля за соблюдением законодательства в области телерадиовещания в части соблюдения требований, предусмотренных статьей 31 настоящего Закона, осуществляется уполномоченным органом в области технического сопровождения телерадиовещания с привлечением государственной технической службы.»;
4) статью 7 изложить в следующей редакции:
«Статья 7. Компетенция уполномоченных органов
1. Уполномоченный орган в области телерадиовещания:
1) обеспечивает реализацию основных направлений государственной политики в области телерадиовещания;
2) координирует деятельность центральных и местных исполнительных органов по вопросам телерадиовещания;
3) координирует деятельность местных исполнительных органов по осуществлению контроля и мониторинга за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области телерадиовещания;
4) координирует деятельность национального оператора телерадиовещания в части финансового обеспечения распространения теле-, радиоканалов свободного доступа (посредством цифрового эфирного и спутникового телерадиовещания, а также аналогового телерадиовещания);

1) 16-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бақылау және қадағалау органдары тексерілетін субъектіні бір мезгілде тексеру жүргізу қажет болған кезде және осы органдардың әрқайсысы тексеруді тағайындау туралы актіні ресімдеуге және прокуратура органдары тағайындайтын тексеруге қатысуға тартылуы жағдайларын есептемегенде, оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркеуге міндетті.»;
2) Заңның қосымшасының 1-тармағы мынадай мазмұндағы 98) тармақшамен толықтырылсын:
«98) қалалар мен елді мекендерді абаттандыру қағидасын сақтауына.».
31. «Телерадио хабарларын тарату туралы» 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 3, 24-құжат; № 14, 92-құжат, № 15, 97-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
«23-1) техникалық телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы уәкілетті орган – техникалық телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;»;
2) 5-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.Телерадио хабарларын тарату саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына, бақылауды тиісінше уәкілетті орган және техникалық телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын осы Заңның 24-бабының 1-тармағының 4) тармақшасында және 31-бабында көзделген талаптарды қоспағанда, мемлекеттік бақылауды жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.»;
3) 5-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Телерадио хабарларын тарату саласындағы заңнаманың сақталуына, осы Заңның 31-бабында көзделген талаптардың сақталуы бөлігінде бақылау жүргізуді мемлекеттік техникалық қызметті тарта отырып, телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.»;
4) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«7-бап. Уәкілетті органдардың құзыреті
1. Телерадио хабарларын тарату саласындағы уәкілетті орган:
1) телерадио хабарларын тарату саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарының іске асырылуын қамтамасыз етеді;
2) орталық және жергілікті атқарушы органдардың телерадио хабарларын тарату мәселелері жөніндегі қызметін үйлестіреді;
3) жергілікті атқарушы органдардың телерадио хабарларын тарату саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды және оған мониторинг жүргізуді жүзеге асыру жөніндегі қызметін үйлестіреді;
4) телерадио хабарларын таратушы ұлттық оператордың тарататын еркін қолжетімді теле-, радиоарналарын қаржылай қамтамасыз ету бөлігінде (цифрлы эфирлік және жерсеріктік телерадио хабарларын тарату, сондай-ақ аналогтік телерадио хабарларын тарату арқылы) қызметін үйлестіреді;

5) организует и проводит конкурсы по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания;
6) организует и проводит конкурсы по формированию перечня обязательных теле-, радиоканалов;
7) организует и проводит конкурсы по формированию перечня теле-, радиоканалов свободного доступа, распространяемых национальным оператором телерадиовещания;
8) осуществляет лицензирование деятельности в области телерадиовещания в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О лицензировании»;
9) осуществляет контроль за соблюдением лицензиатом требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
10) осуществляет постановку на учет, переучет иностранных
теле-, радиоканалов, распространяемых на территории Республики Казахстан;
11) утверждает в пределах своей компетенции нормативные правовые и нормативные технические акты в области телерадиовещания, в том числе правила оказания услуг операторами телерадиовещания;
12) определяет количество обязательных теле-, радиоканалов в зависимости от распространения в многоканальном вещании;
13) осуществляет постановку на учет, переучет отечественных
теле-, радиоканалов;
14) разрабатывает квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании деятельности в области телерадиовещания;
15) разрабатывает правила проведения конкурса по формированию перечня обязательных теле-, радиоканалов;
16) разрабатывает правила проведения конкурса по формированию перечня теле-, радиоканалов свободного доступа, распространяемых национальным оператором телерадиовещания;
17) разрабатывает правила распределения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания;
18) разрабатывает положение и вносит предложения в состав Комиссии по вопросам развития телерадиовещания;
19) осуществляет иные функции, предусмотренные Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Уполномоченный орган в области технического сопровождения телерадиовещания:
1) координирует деятельность национального оператора телерадиовещания в части внедрения цифрового эфирного вещания;
2) координирует деятельность государственной технической службы;
3) осуществляет контроль за соблюдением технических параметров качества телерадиовещания и государственных стандартов телерадиовещания;

5) телерадио хабарларын тарату мақсатында жиіліктердің белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу бойынша конкурстар ұйымдастырады және өткізеді;
6) міндетті теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру бойынша конкурстар ұйымдастырады және өткізеді;
7) телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторы тарататын еркін қолжетімді теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру бойынша конкурстар ұйымдастырады және өткізеді;
8) «Лицензиялау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметті лицензиялауды жүзеге асырады;
9) лицензиаттың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
10) Қазақстан Республикасы аумағында таратылатын шетелдік теле-, радиоарналарды есепке қоюды, қайта есепке қоюды жүзеге асырады;
11) өз құзыреті шегінде телерадио хабарларын тарату саласындағы нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық актілерді, оның ішінде телерадио хабарларын тарату операторларының қызмет көрсету қағидаларын бекітеді;
12) көпарналы хабар таратуда таратылуына байланысты міндетті теле-, радиоарналардың санын айқындайды;
13) отандық теле-, радиоарналарды есепке қоюды, қайта есепке қоюды жүзеге асырады;
14) телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
15) міндетті теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру бойынша конкурс өткізу қағидаларын әзірлейді;
16) телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторы тарататын еркін қолжетімді теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру бойынша конкурс өткізу қағидаларын әзірлейді;
17) телерадио хабарларын тарату мақсаты үшін жиіліктердің белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу қағидаларын әзірлейді;
18) Телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелері жөніндегі комиссияның ережесін әзірлейді және оның құрамына ұсыныстар енгізеді;
19) Қазақстан Республикасының Конституциясында, заңдарында және Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiлерiнде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
2. Телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы уәкілетті орган:
1) телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторының цифрлық эфирлiк хабар таратуды енгізу бөлігіндегі қызметiн үйлестiредi;
2) мемлекеттiк техникалық қызметтiң жұмысын үйлестiредi;
3) телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық параметрлерiнiң және телерадио хабарларын таратудың мемлекеттік стандарттарының сақталуына бақылауды жүзеге асырады;

4) утверждает в пределах своей компетенции нормативные правовые и нормативные технические акты в области телерадиовещания, в том числе правила технической эксплуатации систем телерадиовещания, правила проведения контроля качества телерадиовещания, правила присоединения технических средств теле-, радиокомпаний к сетям операторов телерадиовещания;
5) осуществляет контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области телерадиовещания в части соблюдения технических требований к средствам телерадиовещания;
6) в пределах своей компетенции разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, ежегодные планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;
7) регулирует цены на услуги субъектов рынка, занимающих доминирующее положение на рынках услуг в области телерадиовещания;
8) осуществляет иные функции, предусмотренные Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.»;
5) пункт 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«1. В целях обеспечения государственных и общественных интересов в области благоустройства населенных пунктов, содержания жилого дома (жилого здания), иных зданий и сооружений местные представительные органы областей, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения) по представлению местных исполнительных органов областей, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения) устанавливают требования по размещению индивидуальных спутниковых и эфирных приемных устройств, кабельных коммуникаций в жилых комплексах на территории соответствующей административно-территориальной единицы в соответствии с типовыми правилами, установленными Правительством Республики Казахстан.»;
6) в статье 9:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Государственная техническая служба – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, осуществляющее техническое обеспечение контроля уполномоченным органом в области технического сопровождения телерадиовещания деятельности в области телерадиовещания.»;
подпункты 6), 7) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«6) техническое сопровождение проведения уполномоченным органом в области технического сопровождения телерадиовещания работ по подбору частот, радиочастот (радиочастотных каналов) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

4) өз құзыретi шегiнде телерадио хабарларын тарату саласында нормативтiк құқықтық және нормативтiк техникалық актiлердi, оның iшiнде телерадио хабарларын тарату жүйесiн техникалық пайдалану қағидасын, телерадио хабарларын тарату сапасына бақылау жүргiзу қағидасын, теле-, радиокомпаниялардың техникалық құралдарын телерадио хабарларын тарату операторларының желiлерiне қосу қағидасын бекiтедi;
5) телерадио хабарларын тарату саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасының сақталуын, телерадио хабарларын тарату құралдарына қойылатын техникалық талаптарды сақтау бөлігінде бақылауды жүзеге асырады;
6) өз құзыретi шегiнде «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мiндеттi ведомстволық есептiлiктiң, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесiн бағалау критерийлерiн, жыл сайынғы тексерулер жоспарларын әзiрлейдi және бекiтедi;
7) телерадио хабарларын тарату саласындағы қызмет көрсету нарықтарында басым жағдайға ие нарық субъектiлерiнiң қызмет көрсетулеріне бағаларды реттейдi;
8) Қазақстан Республикасының Конституциясында, заңдарында және Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiлерiнде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.»;
5) 8-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Елді мекендерді абаттандыру, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты), өзге де ғимараттар мен құрылыстарды күтіп-ұстау саласындағы мемлекеттік және қоғамдық мүдделерді қамтамасыз ету мақсатында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарының ұсынысы бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді органдары Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген үлгілік қағидаларға сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы тұрғын үй кешендерінде дара спутниктік және эфирлік қабылдау құрылғыларын, кабельдік коммуникацияларды орналастыру бойынша талаптарды белгілейді.»;
6) 9-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттiк техникалық қызмет – Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын, телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметтi телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы уәкiлеттi органның бақылауын техникалық қамтамасыз етудi жүзеге асыратын заңды тұлға.»;
2-тармақтың 6), 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«6) телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы уәкiлеттi органның жиiлiктi, радиожиiлiктi (радиожиiлiк арналарын) iрiктеу бойынша жұмыстарды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзуiне техникалық сүйемелдеу;

7) техническое обеспечение работ при проведении уполномоченным органом в области технического сопровождения телерадиовещания контроля качества приема населением теле-, радиоканалов;»;
7) в статье 15:
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
«4. Разрешение на использование полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания выдается уполномоченным органом в области технического сопровождения телерадиовещания на основании решения Комиссии по вопросам развития телерадиовещания.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Расчет, согласование с радиочастотными органами и международная координация радиочастот для целей телерадиовещания производятся уполномоченным органом в области технического сопровождения телерадиовещания.»;
8) часть первую пункта 2 статьи 42 изложить в следующей редакции:
«2. По представлению уполномоченного органа в области технического сопровождения телерадиовещания Правительство Республики Казахстан определяет сроки полного перехода на цифровое эфирное телерадиовещание не менее чем за шесть месяцев до полного перехода на цифровое эфирное телерадиовещание. Информация о сроках полного перехода на цифровое эфирное телерадиовещание публикуется в официальных средствах массовой
информации и на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области
технического сопровождения телерадиовещания.».
32. В Закон Республики Казахстан от 28 января 2011 года «О медиации» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 2, ст. 27; 2012 г., № 6, ст. 44):
1) пункт 2 статьи 1 изложить в следующей редакции:
«2. Процедура медиации не применяется к спорам (конфликтам), возникающим из отношений, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в случае, если такие споры (конфликты) затрагивают или могут затронуть интересы третьих лиц, не участвующих в процедуре медиации, и лиц, признанных судом недееспособными, либо ограниченных судом в дееспособности.»;
2) пункт 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«1. Реестр непрофессиональных медиаторов, осуществляющих медиацию на территории Республики Казахстан на непрофессиональной основе, ведет аким района (города областного значения), района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа (далее - уполномоченный орган).»;
3) пункт 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
«2. Медиация при урегулировании споров, вытекающих из гражданских, трудовых, семейных и иных правоотношений с участием физических и (или) юридических лиц, находящихся на рассмотрении суда, должна быть завершена в сроки, установленные для проведения судебного разбирательства.»;

7) телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы уәкiлеттi органның теле-, радиоарналарды халықтың қабылдауының сапасына бақылау жүргiзу кезiнде жұмыстарды техникалық қамтамасыз ету;»;
7) 15-бапта:
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Телерадио хабарларын тарату мақсаты үшiн жиiлiктердiң белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарын) пайдалануға рұқсатты Телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелерi жөнiндегi комиссия шешiмiнiң негiзiнде телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы уәкiлеттi орган бередi.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Телерадио хабарларын тарату мақсаты үшiн радиожиiлiктердi есептеудi, оларды радиожиiлiк органдарымен келiсудi және халықаралық үйлестiрудi телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы уәкiлеттi орган жүргiзедi.»;
8) 42-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi цифрлық эфирлiк телерадио хабарларын таратуға толық көшу мерзiмiн цифрлық эфирлiк телерадио хабарларын таратуға толық көшкенге дейiн кемiнде алты ай бұрын айқындайды. Цифрлық эфирлiк телерадио хабарларын таратуға толық көшу мерзiмi туралы ақпарат ресми бұқаралық ақпарат құралдарында және телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы уәкiлеттi органның интернет-ресурсында жарияланады.».
32. «Медиация туралы» 2011 жылғы 28 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 2, 27-құжат; 2012 ж., № 6, 44-құжат):
1) 1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген қатынастардан туындайтын даулар (дау-шарлар), егер медиация рәсіміне қатыспайтын үшінші тұлғалардың және сот әрекетке қабілетсіз не сот әрекет қабілеті шектелген деп таныған адамдардың не мүдделерін қозғаған немесе қозғауы мүмкін болған жағдайда, мұндай дауларға (дау-шараларға) медиация рәсімі қолданылмайды.»;
2) 16-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Аудан (облыстық маңызы бар қала), қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімі (бұдан әрі – уәкілетті орган) Қазақстан Республикасының аумағында медиацияны жүзеге асыратын кәсіби емес медиаторлардың тізілімін жүргізеді.»;
3) 23-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Медиация соттың қарауында жатқан жеке және (немесе) заңды тұлғалар қатысатын азаматтық, еңбек, отбасылық және өзге де құқық қатынастарынан туындайтын дауларды реттеу кезінде сот талқылауын өткізу үшін белгілеген мерзімдерде аяқталуға тиіс.»;

4) пункт 3 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«3. Если при проведении медиации одна из сторон является несовершеннолетним, участие педагога или психолога, или законных представителей несовершеннолетнего обязательно.».
Статья 2. Признать утратившими силу следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1) Кодекс Республики Казахстан от 9 декабря 1993 года «О выборах в Республике Казахстан»;
2) Закон Казахской ССР от 23 мая 1990 года «О защите чести и достоинства Президента Казахской ССР»;
3) Закон Казахской ССР от 24 апреля 1990 года «Об учреждении поста Президента Казахской ССР и внесении изменений и дополнений в Конституцию (Основной Закон) Казахской ССР»;
4) Закон Казахской ССР от 10 декабря 1991 года «Об изменении наименования Казахской ССР»;
5) Закон Казахской ССР от 27 июня 1991 года «Об общественных объединениях в Казахской ССР»;
6) Закон Казахской ССР от 15 июня 1991 года «О внесении изменений в Закон Казахской ССР «О порядке опубликования и вступления в силу законов Казахской ССР и других актов, принятых Верховным Советом Казахской ССР и его органами, Президентом Казахской ССР».
Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

4) 24-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер медиацияны жүргізу кезінде тараптардың бірі кәмелетке толмаған болып табылса, педагогтің немесе психологтің немесе кәмелетке толмағанның заңды өкілдерінің қатысуы міндетті.».
2-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілерінің күші жойылды деп танылсын:
1) 1993 жылғы 9 желтоқсандағы «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының Кодексі;
2) «Қазақ КСР Президентінің ар-намысы мен абыройын қорғау туралы» 1990 жылғы 23 мамырдағы Қазақ КСР-ның Заңы;
3) «Қазақ КСР Президентінің лауазымын тағайындау және Қазақ КСР Конституциясына (Негізгі заң) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 1990 жылғы 24 сәуірдегі Қазақ КСР-ның Заңы;
4) «Қазақ КСР-ның атауын өзгерту туралы» 1991 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақ КСР-ның Заңы;
5) «Қазақ КСР-ғы қоғамдық бірлестіктер туралы» 1991 жылғы 27 маусымдағы Қазақ КСР-ның Заңы;
6) «Қазақ КСР заңдарын және Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесі мен оның органдары, Қазақ КСР Президенті қабылдаған басқа да актілерді жариялау және күшіне енгізу тәртібі туралы» Қазақ КСР Заңына өзгерістер енгізу туралы» 1991 жылғы 15 маусымдағы Қазақ КСР-ның Заңы.
3-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті