О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 129 "О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1752. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1561
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1561 (вводится в действие с 01.01.2014).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 129 «О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 20, ст. 240) следующие изменения и дополнения:
в Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы, утвержденном указанным постановлением:
раздел 2. «Анализ текущей ситуации и тенденции развития» изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в разделе 3. «Стратегические направления деятельности, цели, целевые индикаторы, задачи, мероприятия, показатели результатов»:
в Стратегическом направлении 1. «Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан»:
в цели 1.1 «Достижение опережающих темпов развития транспортно-коммуникационного комплекса»:
после строки
«
12. Снижение доли
транспортных
расходов в
себестоимости
продукции
несырьевого
сектора не менее
чем на 8% к 2015
году и не менее
чем на 15% к 2020
году
данные
МТК
%
-
-
-
-
-
6
8
»
дополнить строкой следующего содержания:
«

"Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 ақпандағы № 129 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1752 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1561 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1561 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 ақпандағы № 129 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 20, 240-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспарында:
«Ағымдағы жағдайды және даму үрдістерін талдау» деген 2-бөлім осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
«Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері, іс-шаралары, нәтижелерінің көрсеткіштері» деген 3-бөлімде:
«Қазақстан Республикасының көліктік инфрақұрылымын дамыту» деген 1-стратегиялық бағытта:
«Көліктік-коммуникациялық кешеннің озыңқы даму қарқынына қол жеткізу» деген 1.1-мақсатта:
мына:
«
12. Шикізат емес сектор өнімінің өзіндік құнындағы көліктік шығыстар үлесін 2015 жылға қарай кемінде 8%-ға және 2020 жылға қарай 15% төмендету
ККМ деректері
%
-
-
-
-
-
6
8
»
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«

420
440
460
Мероприятия для достижения показателей
прямых результатов
срок реализации в плановом
периоде
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1. Внедрение государственных стандартов
автовокзалов, автостанций и перевозчиков
х
х
х
х
х
2. Повышение ответственности местных
исполнительных органов по обеспечению регулярными автобусными маршрутами населенных пунктов, имеющих дорожные условия и потребность в пассажирских сообщениях
х
х
х
х
х
3. Создание благоприятных условий казахстанским перевозчикам для укрепления их позиций на рынке международных автотранспортных средств
х
х
х
х
х
4. Исключение требования о наличии мобильных
линий для центров, открываемых в населенных
пунктах районного уровня
-
х
-
-
-
5. Развитие инфраструктуры пассажирских перевозок
х
х
х
х
х
»;
в Стратегическом направлении 2. «Развитие транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан»:
в цели 2.1. «Увеличение объемов транзитных перевозок через территорию Республики Казахстан»:
в задаче 2.1.1. «Повышение уровня интеграции транспортного комплекса Республики Казахстан в международные транспортные сети»:
в «Мероприятиях для достижения показателей прямых результатов» строку
«
2. Разработка методики расчета показателя
«Снижение доли транспортных расходов в
себестоимости продукции несырьевого
сектора»
-
х
х
-
-
»
изложить в следующей редакции:
«
2. Развитие информационно-аналитической
системы транспортной базы данных и
мониторинга динамики безопасности
перевозок
-
-
х
х
х
»;
в Стратегическом направлении 3. «Развитие услуг, производства и инфраструктуры ИКТ, инновации, базирующейся на современных технологиях, ориентированной на предоставление мультимедийных услуг»:
в цели 3.1. «Обеспечения достижения роста доли сектора ИКТ в ВВП, включая развитие инфокоммуникационной инфраструктуры»:
в задаче 3.1.1. «Уровень доступности базовых услуг в сфере ИКТ и обеспечение 100-процентного охвата домохозяйств Республики Казахстан услугами телефонной связи, широкополосного доступа к Интернету»:
в строке «1. Достижение 100-процентного уровня  цифровизации местной телефонной связи к 2015 году в сельской местности»:
в графе «Источник информации» слова «Стат. данные» заменить словами «Данные МТК»;
в графе «2012 год» цифры «96,8» заменить цифрами «96,0»;
в строке «2. Плотность фиксированных линий телефонной связи» в графе «2012 год» цифры «26,3» заменить цифрами «26,0»;
в строке «2. Плотность  фиксированных линий телефонной связи в сельской местности» в графе «2012 год» цифры «15,8» заменить цифрами «15,6»;
строку
«
7. Количество
построенных и
модернизированных
сельских отделений
почтовой связи
Стат.
данные
ед.
50
64
-

420
440
460
Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар
Жоспарлы кезеңдегі іске асыру мерзімі
2011 жыл
2012 жыл
2013жыл
2014 жыл
2015 жыл
1. Автовокзалдар, автостанциялар және тасымалдаушылардың мемлекеттік стандарттарын енгізу
х
х
х
х
х
2. Жергілікті атқарушы органдардың жол жағдайы және жолаушылар қатынастарына қажеттілігі бар елді мекендерді тұрақты автобус маршруттарымен қамтамасыз ету жөніндегі жауапкершілігін арттыру
х
х
х
х
х
3. Қазақстандық тасымалдаушыларға халықаралық автокөлік құралдары нарығындағы олардың ұстанымдарын нығайту үшін қолайлы жағдайлар жасау
х
х
х
х
х
4. Аудандық деңгейдегі елді мекендерде ашылатын орталықтар үшін ұтқыр желілердің болуы туралы талапты алып тастау
-
х
-
-
-
5. Жолаушылар тасымалының инфрақұрылымын дамыту
х
х
х
х
х
»;
«Қазақстан Республикасының транзиттік-көліктік әлеуетін дамыту» деген 2-стратегиялық бағытта:
«Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік тасымалдар көлемдерін ұлғайту» деген 2.1-мақсатта:
«Қазақстан Республикасының көлік кешенін халықаралық көлік желісіне ықпалдастыру деңгейін арттыру» деген 2.1.1-міндетте:
«Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шараларда»:
мына:
«
2. «Шикізат емес сектор өнімінің өзіндік құнындағы көліктік шығыстар үлесінің төмендеуі» көрсеткіш есебінің әдістемесін әзірлеу
-
х
х
-
-
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
2. Көлiктік дерекқорлардың ақпараттық-талдамалық жүйесін және тасымалдар қауiпсiздiгі қарқынының мониторингін дамыту
-
-
х
х
х
»;
«Мультимедиялық қызметтердi ұсынуға бағытталған, қазiргi заманғы технологияларға негiзделген қызметтердi, өндiрiстердi және АКТ инфрақұрылымын, инновацияларды дамыту» деген 3-стратегиялық бағытта:
«Ақпараттық коммуникациялық инфрақұрылымының дамуын қоса алғанда, ЖІӨ-дегі АКТ секторы үлесінің өсуіне қол жеткізуді қамтамасыз ету» деген 3.1-мақсатта:
«АКТ саласындағы базалық қызметтерге қолжетімділік деңгейі және Қазақстан Республикасының үй шаруашылықтарын телефон байланысымен, Интернетке кең жолақты қолжетімділікпен 100 % қамтуды қамтамасыз ету» деген 3.1.1-міндетте:
«1. 2015 жылға жергілікті телефон байланысын цифрландыруды 100 пайыздық деңгейге жеткізу» деген жолда:
«Ақпарат көзі» деген бағандағы «Стат. деректер» деген сөздер «ККМ деректері» деген сөздермен ауыстырылсын;
«2012 жыл» деген бағандағы «96,8» деген сандар «96» деген сандармен ауыстырылсын;
«2. Телефон байланысының тіркелген желісінің тығыздығы» деген жолда «2012 жыл» деген бағандағы «26,3» деген сандар «26,0» деген сандармен ауыстырылсын;
«2. Ауылдық жерлерде телефон байланысының тіркелген желісінің тығыздығы» деген жолдың «2012 жыл» деген бағанындағы «15,8» деген сандар «15,6» деген сандармен ауыстырылсын;
мына:
«
Пошта байланысының салынған және жаңартылған ауылдық бөлімшелерінің саны
Стат. деректері
бірл.
50
64
-

в цели 1.1. «Достижение опережающих темпов развития транспортно-коммуникационного комплекса»:
в графе «Наименование стратегического направления и цели госоргана» дополнить задачей 1.1.5. «Повышение уровня развития инфраструктуры автотранспортной отрасли»;
в разделе 5. «Межведомственное взаимодействие»:
в Стратегическом направлении 1. «Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан»:
в цели 1.1. «Достижение опережающих темпов развития транспортно-коммуникационного комплекса» дополнить задачей 1.1.5 следующего содержания:
«
Задача 1.1.5 Повышение уровня развития инфраструктуры автотранспортной отрасли
Уровень удовлетворенности
населения качеством автобусных
пассажирских перевозок
МИО
Приведение
инфраструктуры
автотранспортной
отрасли в
соответствие
установленным
требованиям
Охват населенных пунктов
регулярными автобусными
сообщениями
Доля инфраструктуры автомобильных
пассажирских перевозок
соответствующих установленным
требованиям
»;
раздел 6. «Управление рисками» изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
в разделе 7 «Бюджетные программы»:
подразделе 7.1 «Бюджетные программы»:
в бюджетной программе 001 «Услуги по формированию политики, координации, контроля, развития инфраструктуры и конкурентного рынка в области транспорта, коммуникаций, связи и информатизации»:
в графе «2012 год»:
в строке «Показатели эффективности 1. Средние затраты на содержание одного государственного служащего в год» цифры «2 838» заменить цифрами «2 831»;
в строке «Объем бюджетных расходов» цифры «3 839 528» заменить цифрами «3 830 637»;
в бюджетной программе 002 «Развитие автомобильных дорог на республиканском уровне»:
в графе «2012 год»:
в строке «Показатели прямого результата Проведение дорожно-строительных работ на автомобильных дорогах республиканского значения» цифры «1 080» заменить цифрами «940»;

«Көліктік-коммуникациялық кешеннің озыңқы даму қарқынына қол жеткізу» деген 1.1-мақсатта:
«Мемлекеттік органның стратегиялық бағыты мен мақсатының атауы» деген бағанда «Автокөлік саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру» деген 1.1.5-міндетпен толықтырылсын.
«Ведомствоаралық өзара іс-қимыл» деген 5-бөлімде:
«Қазақстан Республикасының көліктік инфрақұрылымын дамыту» деген 1-стратегиялық бағытта:
«Көліктік-коммуникациялық кешенін озыңқы даму қарқынына қол жеткізу» деген 1.1-мақсатта мынадай мазмұндағы 1.1.5-міндетпен толықтырылсын:
«
1.1.5-міндет. Автокөлік саласы инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
Халықтың автобуспен жолаушылар тасымалдары сапасына қанағаттану деңгейі
ЖАО
Автокөлік инфрақұрылымы саласын белгіленген талаптарға сәйкес келтіру
Елді мекендерді тұрақты автобус қатынастарымен қамту
Белгіленген талаптарға жауап беретін автомобильдік жолаушылар тасымалдары инфрақұрылымының үлесі
»;
«Тәуекелдерді басқару» деген 6-бөлім осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
«Бюджеттік бағдарламалар» деген 7-бөлімде:
«Бюджеттік бағдарламалар» деген 7.1-кіші бөлімде:
001 «Көлiк, коммуникация, байланыс және ақпараттандыру саласындағы саясатты қалыптастыру, үйлестiру және бақылау, инфрақұрылымды және бәсекелес нарықты дамыту жөнiндегi қызметтер» деген бюджеттік бағдарламада:
«2012 жыл» деген бағанда:
«Тиімділік көрсеткіштері 1. Жылына бір мемлекеттік қызметшіні ұстауға арналған орташа шығындар» деген жолдағы «2 838» деген сандар «2 831» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бюджет қаражатының көлемі» деген жолдағы «3 839 528» деген сандар «3 830 637» деген сандармен ауыстырылсын;
002 «Республикалық деңгейде автомобиль жолдарын дамыту» деген бюджеттік бағдарламада:
«2012 жыл» деген бағанда:
«Тікелей нәтиже көрсеткіштері 1. Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында жол-құрылыс жұмыстарын жүргізу» деген жолдағы «1080» деген сандар «940» деген сандармен ауыстырылсын;

в строке «Объем бюджетных средств» в графе «2012 год» цифры «19 089 517» заменить цифрами «19 412 481»;
в бюджетной программе 014 «Обеспечение классификации и технической безопасности судов внутреннего водного плавания «река-море»:
в строке «Объем бюджетных средств» в графе «2012 год» цифры «95 133» заменить цифрами «85 230»;
в бюджетной программе 020 «Строительство и реконструкция инфраструктуры водного транспорта»:
в строке «Объем бюджетных средств» в графе «2012 год» цифры «329 678» заменить цифрами «317 066»;
в бюджетной программе 024 «Организация деятельности центров обслуживания населения по предоставлению государственных услуг физическим и юридическим лицам по принципу «одного окна»:
строку
«
Показатели эффективности
Себестоимость одной государственной
услуги
тенге
не
более
200
»
изложить в следующей редакции:
«
Показатели эффективности
Модернизация ЦОН
%
100
»;
в бюджетной программе 027 «Международно-правовая защита и координация орбитально-частотного ресурса Республики Казахстан»:
в строке «Объем бюджетных расходов» в графе «2012 год» цифры «157 455» заменить цифрами «152 216»;
в бюджетной программе 028 «Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие транспортной инфраструктуры»:
в строке «Объем бюджетных средств» в графе «2012 год» цифры «72 114 543» заменить цифрами «77 390 103»;
в бюджетной программе 030 «Содержание здания административно-технологического комплекса «Transport tower»:
в строке «Объем бюджетных средств» в графе «2012 год» цифры «388 025» заменить цифрами «385 240»;
в бюджетной программе 037 «Услуги по обучению населения в рамках «электронного правительства»:
строку
«
Показатели прямого результата
1. Количество обученного населения
%
28,5
»
изложить в следующей редакции:
«
Показатели прямого результата
1. Количество обученного населения
тыс.
чел
67
»;
в графе «2012 год»:
в строке «2.1. Обучающие семинары» цифры «800» заменить цифрами «900»;
в строке «Показатели конечного результата 1. Уровень компьютерной грамотности населения» цифры «47» заменить цифрами «50»;
строки
«
2. Повышение уровня осведомленности
населения об электронном правительстве
(анкетирование, фокус-группы,
социологический опрос, обратная связь)
%
20
Показатели качества
1. Уровень доверия к бренду «электронное
правительство» (проведение маркетинговых
и аналитических исследований)
%
75
»;
изложить в следующей редакции:
«

«Бюджет қаражатының көлемі» деген жолда «2012 жыл» деген бағандағы «19 089 517» деген сандар «19 412 481» деген сандармен ауыстырылсын;
014 «Iшкi суларда жүзетiн «өзен-теңiз» кемелерiн жiктеудi және олардың техникалық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету» деген бюджеттік бағдарламада:
«Бюджет қаражатының көлемі» деген жолда «2012 жыл» деген бағандағы «95 133» деген сандар «85 230» деген сандармен ауыстырылсын;
020 «Су көлiгi инфрақұрылымын салу және реконструкциялау» деген бюджеттік бағдарламада:
«Бюджет қаражатының көлемі» деген жолда «2012 жыл» деген бағандағы «329 678» деген сандар «317 066» деген сандармен ауыстырылсын;
024 «Жеке және заңды тұлғаларға «жалғыз терезе» қағидаты бойынша мемлекеттiк қызметтер көрсететiн халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметiн қамтамасыз ету» деген бюджеттік бағдарламада:
мына:
«
Тиімділік көрсеткіштері
1. Бір мемлекеттік қызметтің өзіндік құны
теңге
200 көп емес
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Тиімділік көрсеткіштері ХҚО жаңғырту
%
100
»;
027 «Қазақстан Республикасының орбиталды-жиiлiк ресурсын координациялау және халықаралық-құқықтық қорғау» деген бюджеттік бағдарламада:
«Бюджеттiк шығыстардың көлемi» деген жолда «2012 жыл» деген бағандағы «157 455» деген сандар «152 216» деген сандармен ауыстырылсын;
028 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне көлiктiк инфрақұрылымды дамытуға берiлетiн нысаналы даму трансферттерi» деген бюджеттік бағдарламада:
«Бюджет қаражатының көлемі» деген жолда «2012 жыл» деген бағандағы «72 114 543» деген сандар «77 390 130» деген сандармен ауыстырылсын;
030 «Transport tower» әкімшілік-технологиялық кешені ғимаратын ұстау» деген бюджеттік бағдарламада:
«Бюджет қаражатының көлемі» деген жолда «2012 жыл» деген бағандағы «388 025» деген сандар «385 240» деген сандармен ауыстырылсын;
037 «Электрондық үкімет» шеңберінде халықты оқыту қызметтері» деген бюджеттік бағдарламада:
мына:
«
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
1. Оқытылған халықтың саны
%
28,5
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
1. Оқытылған халықтың саны
мың
адам
67
»;
«2012 жыл» деген бағанда:
«2.1. Оқыту семинарлары» деген жолдағы «800» деген сан «900» деген сандармен ауыстырылсын;
«Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері 1. Халықтың компьютерлік сауаттылық деңгейі» деген жолдағы «47» деген сандар «50» деген сандармен ауыстырылсын;
мына:
«
2. Халықтың электрондық үкімет туралы хабардарлығы деңгейін көтеру (сауалнама, фокус-топтар, әлеуметтік сауал, кері байланыс)
%
20
Сапа көрсеткіштері
1. «Электрондық үкімет» брендіне сенімділік деңгейі (маркетингтік және талдамалық зерттеулер өткізу)
%
75
»
деген жолдар мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
«

2. Повышение уровня осведомленности
населения об «электронном правительстве»
(промо-акции)
ед.
12
Показатели качества
1. Повышение уровня доверия к бренду
«электронное правительство» (размещение
аудиороликов на радиостанциях и размещение
видеороликов на телеканалах – 5 месяцев)
мес.
5
»;
строку
«
Показатели эффективности
1. Увеличение количества выданных
электронных цифровых подписей
Польз.
450 000
»
исключить;
в строке «Объем бюджетных расходов» в графе «2012 год» цифры «442 719» заменить цифрами «439 265»;
в бюджетной программе 038 «Техническое сопровождение системы мониторинга радиочастотного спектра и радиоэлектронных средств»:
строку
«
2. Охват эфирным цифровым
телевещанием территории Казахстана
%
22
»
изложить в следующей редакции:
«
2. Охват эфирным цифровым
телерадиовещанием населения
Казахстана
%
23
»;
в бюджетной программе 039 «Обеспечение функционирования межведомственных информационных систем»:
строку
«
Показатели прямого результата
1. Ежегодный рост количества
выданных электронных документов
(к предыдущему году)
млн.
ед.
1,0
»
изложить в следующей редакции:
«
Показатели прямого результата
1. Количество выданных электронных
документов
млн.
ед.
1,0
»;
в графе «2012 год»:
в строке «8. Количество выданных электронных цифровых подписей» цифры «480 000» заменить цифрами «300 000»;
в строке «3. Рост обращений пользователей к сервисам Интернет-портала государственных органов» цифры «19 000» заменить цифрами «197 000»;
в строке «5. Количество поданных заявок на получение электронных документов (лицензий, разрешений)» цифры «20 000» заменить цифрами «15 000»;
в строке «Объем бюджетных расходов» цифры «6 258 469» заменить цифрами «6 130 715»;
в бюджетной программе 040 «Создание информационной инфраструктуры государственных органов»:
строки
«
2. Развитие экономической интеграции на
таможенной территории Таможенного союза
%
50
5. Улучшение экономических показателей
внешней и взаимной торговли в результате
использования интегрированных
информационных ресурсов
%
50
»
исключить;
в графе «2012 год»:
в строке «2. Бесперебойная работа функционирования шлюза и ДТС» цифры «100» исключить;
в строке «Объем бюджетных расходов» цифры «3 255 792» заменить цифрами «2 838 681»;
в бюджетной программе 041 «Увеличение уставных капиталов юридических лиц, осуществляющих деятельность в области транспорта и коммуникаций»:
строку
«
Показатели прямого результата

2. Халықтың электрондық үкімет туралы хабардарлығы деңгейін арттыру (промо-акциялар)
бірл.
12
Сапа көрсеткіштері
1. «Электрондық үкімет» брендіне сенімділік деңгейін арттыру (радиостанцияларда аудиороликтер орналастыру және телеарналарда бейнероликтер орналастыру – 5 ай.)
ай
5
»;
мына:
«
Тиімділік көрсеткіштері
1. Берілген цифрлық қолтаңбалар санының өсуі
пайдаланушы
450 000
»
деген жол алынып тасталсын;
«Бюджеттiк шығыстардың көлемi» деген жолда «2012 жыл» деген бағандағы «442 719» деген сандар «439 265» деген сандармен ауыстырылсын;
038 «Радиожиiлiк спектрiнiң және радиоэлектрондық құралдардың мониторингi жүйесiн техникалық сүйемелдеу» деген бюджеттік бағдарламада:
мына:
«
1. Қазақстанның аумағын цифрлық эфирлік телехабар таратумен қамту
%
22
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
1. Қазақстан халқын эфирлік цифрлық телерадиохабарларын таратумен қамту
%
23
»;
039 «Ведомствоаралық ақпараттық жүйелердiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету» деген бюджеттік бағдарламада:
мына:
«
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
1. Берілген электрондық құжаттардың санының жыл сайынғы өсімі (алдыңғы жылмен салыстырғанда)
млн.
бірл.
1,0
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
1. Берілген электрондық құжаттар саны
млн.
бірл.
1,0
»;
«2012 жыл» деген бағанда:
«8. Берілген электрондық цифрлық қолтаңбалардың саны» деген жолдағы «480 000» деген сандар «300 000» деген сандармен ауыстырылсын;
«3.-Мемлекеттік органдардың Интранет порталының сервистеріне пайдаланушылардың өтініш берушілердің өсуі» деген жолда «19 000» деген сандар «197 000» деген сандармен ауыстырылсын;
«5.-Электрондық құжаттар алуға берілген өтініштердің саны (лицензиялар, рұқсаттамалар)» деген жолда «20 000» деген сандар «15 000» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бюджеттiк шығыстардың көлемi» деген жолдағы «6 258 469» деген сандар «6 130 715» деген сандармен ауыстырылсын;
040 «Мемлекеттік органдардың ақпараттық инфрақұрылымын құру» деген бюджеттік бағдарламада:
мына:
«
2. Кеден одағының кедендік аумағында экономикалық ықпалдасуды дамыту
%
50
5. Ықпалдасқан ақпараттық ресурстарды пайдалану нәтижесінде сыртқы және өзара сауданың экономикалық көрсеткіштердің жақсартуы
%
50
»
деген жолдар алынып тасталсын;
«2012 жыл» деген бағанда:
«2.-Шлюз және СҮЖ қызмет етуінің үздіксіз жұмысы» деген жолдағы «100» деген сандар алынып тасталсын;
«Бюджеттiк шығындардың көлемi» деген жолда «2012» деген бағандағы «3 255 792» деген сандар «2 838 681» деген сандармен ауыстырылсын;
041 «Көлік және коммуникация саласында қызметтердi жүзеге асыратын заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайту» деген бюджеттік бағдарламада:
мына:
«
Тікелей нәтиже көрсеткіштері

1. Количество передатчиков,
установленных для цифрового
эфирного вещания
ед.
5
»
изложить в следующей редакции:
«
Показатели прямого результата
1. Количество РТС
(радиотелевизионных станций),
установленных для цифрового
эфирного вещания
ед.
5
»;
в строке «Показатели конечного результата 1. Обеспечение приема эфирного цифрового телерадиовещания населением Казахстана» в графе «2012 год» цифры «29» заменить цифрами «23»;
строку
«
Показатели качества
1. Количество населения, охваченного
эфирным цифровым вещанием
чел.
7394972
»;
изложить в следующей редакции:
«
Показатели качества
1. Количество населения,
охваченного эфирным цифровым
вещанием
млн.
чел
3,6
»;
строку
«
Показатели эффективности
1. Модернизация сети
телерадиовещания
%
7,74
»;
изложить в следующей редакции:
«
Показатели эффективности
1. Охват эфирным цифровым
телерадиовещанием населения
Казахстана
%
23
»;
дополнить строкой следующего содержания:
«
2. Количество транслируемых
телеканалов цифрового эфирного
телерадиовещания в гг. Алматы,
Астане и областных центрах
ед.
30
в населенных пунктах
15
»;
в бюджетной программе 042 «Услуги по проведению оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по применению информационных технологий»:
строку
«
Показатели прямого результата
3. Ежегодный рост количества
выданных электронных документов (к
предыдущему году)
млн.
ед.
1,0
»
изложить в следующей редакции:
«
Показатели прямого результата
3. Количество выданных электронных
документов
млн.
ед.
1,0
»;
в бюджетной программе 043 «Развитие государственной базы данных «Е-лицензирование»:
в графе «2012 год»:
в строке «Показатели прямого результата 1. Внедрение ИС ГБД ЕЛ во всех уполномоченных государственных органах и территориальных подразделениях, в 14 областных акиматах, 2 акиматах городов республиканского значения» цифру «5» заменить цифрами «10»;
в строке «Объем бюджетных расходов» цифры «616 113» заменить цифрами «613 075»;
после бюджетной программы 043 «Развитие государственной базы данных «Е-лицензирование» дополнить бюджетной программой следующего содержания:
«
Бюджетная
программа
(под-
программа)
050 «Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны и Алматы на строительство специализированных
центров обслуживания населения»
Описание
Открытие специализированного центра обслуживания населения в
г. Алматы
Вид
бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
Предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости
от способа
реализации
Индивидуальная бюджетная программа
текущая/
развитие
развитие
Наименование показателя
бюджетной программы
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
Проек-
тиру-
емый
год
2014
год
Проекти-
руемый
год 2015
год
2009 год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Показатели прямого
результата

1. Эфирлік цифрлық телехабар тарату үшін орнатылған таратқыштардың саны
бірл.
5
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
1. Эфирлік цифрлық телехабар тарату үшін орнатылған РТС (радиотелевизиялық станциялар) саны
бірл.
5
»;
«Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері 1. Қазақстан халқын эфирлік цифрлық телерадиохабар таратуды қабылдаумен қамтамасыз ету» деген жолда «2012 жыл» деген бағандағы «29» деген сандар «23» деген сандармен ауыстырылсын;
мына:
«
Сапа көрсеткіштері.
1. Эфирлік цифрлық телехабар таратумен қамтылған тұрғындар саны
адам
7 394 972
»
жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Сапа көрсеткіштері.
1. Эфирлік цифрлық хабар таратумен қамтылған тұрғындар саны
млн. адам
3,6
»;
мына:
«
Тиімділік көрсеткіштері
1. Телерадиохабарларды тарату желісін жаңғырту
%
7,74
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Тиімділік көрсеткіштері
1. Қазақстан халқын цифрлық эфирлік телерадиохабар таратумен қамту
ККМ деректері
23
»
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«
2. Алматы, Астана қалаларында және облыс орталықтарында цифрлық эфирлік телерадио хабарлары таратылатын телеарналар саны
бірл.
30
елді мекендерде
15
»;
042 «Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қызметінің ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалауды жүргізу жөніндегі қызметтері» деген бюджеттік бағдарламада:
мына:
«
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
3. Берілген электронды құжаттар санының жыл сайынғы өсуі (алдыңғы жылмен салыстырғанда)
млн.
бірл.
1,0
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
3. Берілген электрондық құжаттар саны
млн.
бірл.
1,0
»;
043 «Е-лицензиялау» мемлекеттiк деректер базасын дамыту» деген бюджеттік бағдарламада:
«2012 жыл» деген бағанда:
«Тікелей нәтиже көрсеткіштері 1. Барлық уәкілетті мемлекеттік органдарда және аумақтық бөлімшелерде, 14 облыстық әкімдікте, республикалық маңызы бар 2 қалалық әкімдікте ЕЛ МДҚ АЖ енгізу» деген жолдағы «5» деген сан «10» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бюджеттiк шығыстардың көлемi» деген жолдағы «616 113» деген сандар «613 075» деген сандармен ауыстырылсын;
043 «Е-лицензиялау» мемлекеттiк деректер базасын дамыту» деген бюджеттік бағдарламадан кейін мынадай мазмұндағы бюджеттік бағдарламамен толықтырылсын:
«
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
050 «Облыстық бюджеттеріне, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталықтарын құру үшін берілетін нысаналы даму трансферттері»
Сипаттамасы
Алматы қаласында мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталығын ашу
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
Трансферттер және бюджеттiк субсидиялар беру
іске асыру тәсіліне байланысты
Жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/ дамыту
Даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткішінің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын жыл 2014 жыл
Жобаланатын жыл 2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткіштері

1. Создание
специализированного центра
обслуживания населения в г. Алматы по регистрации
автотранспорта и выдаче
водительских удостоверений
ед.
1
Показатели конечного
результата
1. Снижение среднего
времени по регистрации,
перерегистрации
автотранспорта
час
Не
более 2
2. Снижение среднего
времени оформления
документов по выдаче
водительских удостоверений
час
Не более 2
Показатели качества
1. Перевод предоставления
государственных услуг в
сфере регистрации
автотранспорта и выдачи
водительских удостоверений
в центр обслуживания
населения в целях улучшения
качества и удобства при
получении услуг населением
ус-
луга
1
Показатели эффективности
1. Обеспечение
бесперебойного
функционирования
специализированного центра
обслуживания населения
%
100
Объем бюджетных средств
тыс.
тен-
ге
1 316 124,0
»;
в подразделе 7.2 «Свод бюджетных программ»:
в графе «2012 год»:
в строке «Всего бюджетных расходов:» цифры «406 657 914» заменить цифрами «371 844 774»;
в строке «Текущие бюджетные программы:» цифры «111 981 839» заменить цифрами «111 867 382»;
в строке «Бюджетные программы развития:» цифры «294 676 075» заменить цифрами «259 977 392».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 1752
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
Стратегическое направление 1. Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан
1. Основные параметры развития
Транспортному комплексу республики, представленному железнодорожным, автомобильным, речным, воздушным видами транспорта, автомобильными и железными дорогами, судоходными путями, отводится важнейшая роль в осуществлении межхозяйственных и межгосударственных связей. Доля транспорта во внутреннем валовом продукте республики составила в 2011 году 5,6%.
По состоянию на 1 января 2012 года транспортная сеть общего пользования Казахстана состояла из 14,9 тыс. км железных дорог; 97,2 тыс. км автомобильных дорог; 4,1 тыс. км внутренних водных судоходных путей.
Густота путей сообщения в 2011 году на территории республики на 1000 кв. км территории составляет по железнодорожным путям общего пользования 5,4 км, по автомобильным дорогам с твердым покрытием общего пользования 31,6 км.
Объем перевозок грузов всеми видами транспорта с учетом оценки объема перевозок индивидуальными предпринимателями, занимающимися коммерческими перевозками, составил в 2011 году 2974,9 млн. тонн, что на 22% больше объема 2010 года.

1. Алматы қаласында автокөлiктерді тiркеу және жүргiзушi куәлiктерін беру жөнінде мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталығын құру
бірл.
1
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
1. Автокөлiктi тiркеу, қайта тiркеу бойынша орташа уақытты азайту
сағат
2-ден көп емес
2. Жүргiзушi куәлiктерін беру бойынша құжаттарды ресiмдеудiң орташа уақытын азайту
сағат
2-ден көп емес
Сапа көрсеткіштері
1. Халықтың қызметтердi алу кезіндегі сапасы мен қолайлылықты жақсарту мақсатында автокөлікті тіркеу және жүргізуші куәліктерін беру саласындағы мемлекеттік қызметтер көрсетуді халыққа қызмет көрсету орталығына ауыстыру
қызмет
1
Тиімділік көрсеткіштері
1. Мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталығының үздіксiз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
%
100
Бюджеттік шығыстардың көлемі
мың теңге
1 316124,0
»;
«Бюджеттік бағдарламалардың жиынтығы» деген 7.2-кіші бөлімде:
«2012 жыл» деген бағанда:
«Бюджеттік шығыстардың барлығы:» деген жолдағы «406 657 914» деген сандар «371 844 774» сандармен ауыстырылсын;
«Ағымдағы бюджеттік бағдарламалар:» деген жолда «111 981 839» деген сандар «111 867 382» сандармен ауыстырылсын;
«Бюджеттік даму бағдарламалары» деген жолдағы «294 676 075» деген сандар «259 977 392» сандармен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1752 қаулысына
1-қосымша
2. Ағымдағы жағдайды және даму үрдісін талдау
1-cтратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
1. Дамудың негізгі параметрлері
Теміржол, автомобиль, өзен, әуе көлік түрлерін, автомобиль және теміржолдарды, кеме жолдарын білдіретін республиканың көлік кешеніне шаруашылықаралық және мемлекетаралық байланыстарды жүзеге асыруда маңызды рөл беріледі. Республиканың жалпы ішкі өніміндегі көлік үлесі 2011 жылы 5,6%-ды құрады.
2012 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстанның жалпы пайдаланымдағы көлік желісі 14,9 мың км теміржолдан; 97,2 мың км автомобиль жолынан; 4,1 мың км ішкі су кеме қатынасы жолынан құралды.
2011 жылы республика аумағындағы қатынас жолдарының тығыздығы 1000 ш.км аумаққа жалпы пайдаланымдағы темір жол жолдары бойынша 5,4 км-ні; жалпы пайдаланымдағы қатты жабындысы бар автомобиль жолдары бойынша 31,6 км-ді құрайды.
Коммерциялық тасымалдаумен айналысатын жеке кәсіпкерлердің тасымалдау көлемін бағалауды есепке алғанда, көліктің барлық түрлерімен жүк тасымалдау көлемі 2011 жылы 2974,9 млн. тоннаны құрады, ол 2010 жылғы көлемнен 22%-ға артық.

Перевозки пассажиров с учетом оценки объема перевозок индивидуальными предпринимателями, занимающимися коммерческими перевозками, за 2011 год увеличились на 26,2% и составили 16647,2 млн. человек.
Динамика перевозки грузов и пассажиров
Железнодорожная отрасль
В транспортной системе Казахстана железнодорожному транспорту принадлежит ведущая роль. Большие расстояния транспортировки, сравнительно дешевые тарифы на перевозки пассажиров и грузов делают железнодорожный транспорт наиболее востребованным со стороны пользователей.
Эксплуатационная длина железных дорог Казахстана составляет 14,6 тысяч км (в том числе двухпутных линий – 4,8 тысяч км (34%), электрифицированных линий – 4,1 тысяч км (29%), плотность – 5,5 км на 1000 квадратных км, грузонапряженность – 24,2 миллионов тонно-км на км.
Основные производственно-экономические показатели акционерного общества «Национальная компания «Қазақстан темiр жолы» (далее – АО «НК «КТЖ»).
Показатели
Ед.
изм.
Период
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Перевезено
грузов
млн.
тонн

Коммерциялық тасымалдаумен айналысатын жеке кәсіпкерлердің тасымалдау көлемін бағалауды есепке алғанда, жолаушыларды тасымалдау 2011 жылы 26,2%-ға артты және 16647,2 млн. адамды құрады.
Жүк және жолаушылар тасымалдау серпіні.
Темір жол саласы
Қазақстанның көлік жүйесінде теміржол көлігі жетекші рөлге ие. Тасымалдаудың үлкен арақашықтығы жолаушылар мен жүктерді тасымалдаудың салыстырмалы түрдегі арзан тарифтері теміржол көлігін пайдаланушылар неғұрлым қажетті етуде.
Қазақстан темір жолының пайдалану ұзындығы 14,6 мың км құрайды (оның ішінде екі жолды желілер – 4,8 мың км (34%), электрлендірілген желілер – 4,1 мың км (29%), тығыздығы – 1000 шаршы км-ге 5,5 км, жүксыйымдылығы – км-ге 24,2 млн. тонна-км –ді құрайды.
«Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамының (бұдан әрі – «ҚТЖ» ҰК» АҚ) негізгі өндірістік-экономикалық көрсеткіштері.
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011
жыл
Жүктер тасымалданды
млн. тонна

1) адаптация железнодорожного транспорта к рынку при условии сохранения государственного контроля над магистральной железнодорожной сетью (далее – МЖС);
2) обеспечение доступности, эффективности, безопасности и качества услуг железнодорожного транспорта за счет развития конкуренции в перевозочной и обеспечивающей деятельности;
3) создание институциональных условий для вовлечения частной инициативы и инвестиций в отрасль;
4) развитие импортозамещающей производственной базы железнодорожного транспорта.
В ходе реформы железнодорожной отрасли Республики Казахстан были достигнуты следующие промежуточные результаты:
1) выделены непрофильные виды хозяйственной деятельности и социально-бытовые активы, такие как школы и больницы, и переданы местным органам власти;
2) выделены ремонтные предприятия в конкурентный сектор;
3) осуществлено организационное и финансовое разделение пассажирских и грузовых перевозок. Начато частичное государственное субсидирование пассажирских перевозок.
По итогам 2011 года парк локомотивов насчитывает 1838,5 локомотивов, в том числе 570,5 электровозов, 1246 тепловозов и 22 паровоза. Состояние локомотивного парка характеризуется высоким износом, достигающим 72%. Более 37% парка локомотивов эксплуатируется с нормативным перепробегом, а 50% парка достигли завершения срока службы.
По итогам 2011 года общий парк грузовых вагонов Республики Казахстан составляет 89 066 единиц, из них 54 801 единица или 62% являются инвентарными, а 34 265 единиц или 38% собственными. Доля эксплуатируемого парка в общем количестве инвентарных вагонов составляет 93% (50 777 единицы). Парк грузовых вагонов независимых собственников возрос почти в 3 раза и увеличился более чем на 51 тысячу вагонов.
Основной проблемой инвентарного парка грузовых вагонов является его высокий износ, достигающий 67% (по предварительным данным АО «НК «КТЖ»).
Отсутствие ценового регулирования на услуги по предоставлению грузовых вагонов собственников грузовых вагонов создает благоприятные условия для обновления подвижного состава.
По состоянию на 1 января 2012 года парк вагонов, предназначенных для перевозки пассажиров, составил 824 единицы. При нормативном сроке службы пассажирских вагонов в 28 лет на сегодняшний день средний возраст казахстанских вагонов составляет 21 год. Из 136 вагонов инвентарного парка электропоездов 123 вагона находятся в рабочем парке, в течение следующих 5 лет подлежит списанию еще 82 вагона электропоездов. Уровень износа парка электропоездов в настоящее время превышает 90%.
В настоящее время в республике железнодорожные пассажирские перевозки в межобластных сообщениях осуществляют государственные и частные компании по государственному социальному заказу на конкурсной основе с выделением субсидий.
В конкурентной модели отрасли компаниям, осуществляющим пассажирские перевозки, необходимы полный контроль и ответственность за обновление активов, задействованных в перевозочном процессе, а именно вагонов и локомотивов.
Согласно действующей практике регулирования дифференцированы тарифы в зависимости от вида сообщения и рода груза. В результате доходы от перевозок различаются в зависимости от сегмента рынка, определяемого видом сообщения и родом груза.
Из указанных сегментов перевозок можно выделить три группы:
1 группа – низкодоходные перевозки: каменный уголь (экспорт, межобластное сообщение), руда (экспорт, межобластное сообщение), строительные грузы (импорт), хлебные грузы (экспорт, межобластное сообщение), остальные грузы (межобластное сообщение);
2 группа – высокодоходные перевозки: нефтяные грузы (экспорт), черные металлы (экспорт, импорт, межобластное сообщение), химические и минеральные удобрения (экспорт, импорт, межобластное сообщение), остальные грузы (импорт);
3 группа – самоокупаемые перевозки: каменный уголь (импорт), нефтяные грузы (импорт, межобластное сообщение), руда (импорт), строительные грузы (экспорт, межобластное сообщение), хлебные грузы (импорт), остальные грузы (экспорт).
В настоящее время АО «НК «КТЖ» является единственным перевозчиком грузов на рынке Республики Казахстан. При этом, для осуществления перевозок АО «НК «КТЖ» использует подвижной состав АО «Локомотив», АО «Қазтеміртранс», инвентарные вагоны других железнодорожных администраций и частный парк вагонов операторских компаний.
Перевезено грузов по сообщениям:
Показатели
Ед.
изм.
Период

1) магистральдық темір жол желісін (бұдан әрі – МТЖ) мемлекеттік бақылау сақталған жағдайда темір жол көлігін нарыққа бейімдеу;
2) тасымалдау және қамтамасыз ететін қызметте бәсекелестікті дамыту есебінен темір жол көлігі қызметтерінің қолжетімділігін, тиімділігін, қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету;
3) салаға жеке бастамалар мен инвестициялар тарту үшін институционалдық жағдай жасау;
4) темір жол көлігінің импорт алмастыратын өндірістік базасын дамыту.
Қазақстан Республикасының темір жол саласын реформалау барысында мынадай аралық нәтижелерге қол жеткізілді:
1) шаруашылық қызметтің бейінсіз түрлері және мектептер мен ауруханалар сияқты әлеуметтік-тұрмыстық активтер бөлінген және жергілікті билік органдарына берілді;
2) бәсекелі секторға жөндеу кәсіпорындары бөлінді;
3) жолаушылар мен жүк тасымалдауды ұйымдастыру және қаржылық бөлу жүзеге асырылды. Жолаушылар тасымалын ішінара мемлекеттік субсидиялау басталды.
2011 жылғы қорытындылар бойынша локомотивтер паркінде 1838,5 локомотив, соның ішінде 570,5 электровоз, 1246 тепловоз және 22 паровоз бар. Локомотив паркінің жай-күйі 72% жететін жоғары тозумен сипатталады. Локомотивтер паркінің 37% астамы нормативтік артық жүріспен пайдаланылады, ал парктің 50% қызмет ету мерзімі аяқталған.
2011 жылғы қорытынды бойынша Қазақстан Республикасы жүк вагондарының жалпы паркі 89 066 бірлікті құрайды, соның ішінде 54 801 бірлік немесе 62% мүкәммалдық, ал 34 265 бірлік немесе 38% жеке меншік болып табылады. Мүкәммалдық вагондардың жалпы санында пайдаланылатын парктің үлесі 93% (50 777 бірлік) құрайды. Тәуелсіз меншік иелерінің жүк вагондар паркі 3 есеге өсіп, 51 мыңнан астам вагонға ұлғайды.
Жүк вагондары мүкәммалдық паркінің негізгі проблемасы 67% («ҚТЖ» ҰК» АҚ алдын ала деректері бойынша) жететін оның жоғары тозуы болып табылады.
Жүк вагондары меншік иелерінің жүк вагондарын беру жөніндегі қызметтерге бағалық реттеудің болмауы жылжымалы құрамды жаңарту үшін қолайлы жағдай жасайды.
2012 жылғы 1 қаңтардағы жай-күйі бойынша жолаушыларды тасымалдауға арналған вагондар паркі 824 бірлікті құрады. Жолаушылар вагондарының 28 жыл нормативтік қызмет ету мерзімі кезінде бүгінгі күні қазақстандық вагондардың орташа жарамдық мерзімі 21 жылды құрайды. Электр поездардың мүкәммал паркінің 136 вагонынан – 123 вагон жұмыс паркінде тұр, келесі 5 жыл ішінде 82 электр поезы вагоны есептен шығаруы тиіс. Электр поездары паркінің тозу деңгейі осы уақытта 90% асады.
Қазіргі уақытта республикада облысаралық қатынастардағы теміржол жолаушылар тасымалын мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс бойынша конкурстық негізде субсидия бөлумен мемлекеттік және жеке меншік компаниялар жүзеге асырады.
Саланың бәсекелестік моделінде жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын компанияларға толық бақылау және тасымалдау процесіне тартылған активтерді, атап айтқанда вагондар мен локомотивтерді жаңартуға жауапкершілік қажет.
Реттеудің қолданыстағы практикасына сәйкес қатынас түрі мен жүк тегіне байланысты тарифтер сараланған. Нәтижесінде тасымалдардан түсетін кірістер қатынастар түрімен және жүк тегімен айқындалатын нарық сегментіне байланысты ерекшеленеді.
Көрсетілген тасымалдар сегменттерінен үш топты бөліп атауға болады.
1-топ – кірісі төмен тасымалдар: таскөмір (экспорт, облысаралық қатынас), кен (экспорт, облысаралық қатынас), құрылыс жүктері (импорт), нан (экспорт, облысаралық қатынас), қалған жүктер (облысаралық қатынас);
2-топ – кірісі жоғары тасымалдар: мұнай жүктері (экспорт), қара металл (экспорт, импорт, облысаралық қатынас), химиялық және минералдық тыңайтқыштар (экспорт, импорт, облысаралық қатынас), қалған жүктер (импорт);
3-топ – өз шығынын өтейтін тасымалдар: тас көмір (импорт), мұнай жүктері (импорт, облысаралық қатынас), кен (импорт), құрылыс жүктері (экспорт, облысаралық қатынас), нан (импорт), қалған жүктер (экспорт).
Қазіргі уақытта «ҚТЖ» ҰК» АҚ Қазақстан Республикасының нарығындағы жалғыз жүк тасымалдаушы болып табылады. Бұл ретте тасымалдауды жүзеге асыру үшін «ҚТЖ» ҰК» АҚ «Локомотив» АҚ, «Қазтеміртранс» АҚ жылжымалы құрамын, басқа да темір жол әкімшіліктерінің мүкәммалдық вагондары мен операторлық компаниялар вагондарының жеке паркін пайдаланады.
Қатынастар бойынша мынадай жүктер тасымалданды:
Көрсеткіштер
Өлш. бірл.
Кезең

За последние 11 лет на развитие отрасли, включая местную сеть, выделено 1 263,1 млрд. тенге, при этом, если в 2001 году профинансировано 7,7 млрд. тенге, то уже в 2011 году 189,5 млрд. тенге. За эти годы из 97,1 тыс. км дорог общего пользования подвергнуто реконструкции и различным видам ремонта более 44 тыс. км дорог, в том числе на республиканской сети – 24,4 тыс. км.
Продолжена реализация самого крупного проекта в автодорожной отрасли - реконструкции международного транзитного коридора «Западная Европа – Западный Китай».
Финансирование данного проекта предусмотрено из 3-х источников: заемные средства, республиканский бюджет и частные инвестиции на концессионной основе.
Основную долю финансирования проекта составляют внешние займы 9 международных финансовых институтов, подписаны соглашения о займах на общую сумму 3,2 млрд. долларов США.
Работы ведутся на территории четырех областей (Актюбинской, Кызылординской, Жамбылской и Южно-Казахстанской). Мобилизовано 6 тыс. единиц техники, 30 асфальтобетонных, 24 цементно-бетонных завода и 32 дробильных установки.
Привлечено свыше 35 тыс. дорожных строителей (в т.ч. 34,4 тыс. человек казахстанский персонал и 566 человек иностранный персонал). Устроено покрытие на протяженности 1 220 км дорожного покрытия.
На 1 января 2012 года состояние сети автодорог республиканского значения ожидается: хорошее – 37 %; удовлетворительное – 40,5 %; неудовлетворительное – 22,5 %;
состояние автодорог местного значения составило: хорошее – 15 %; удовлетворительное – 43 %; неудовлетворительное – 42 %.
За период 2010 – 2014 годы планируются реконструкция и ремонт около 21 тыс. км автодорог, в том числе реконструкция 3,9 тыс. км и ремонт 5,6 тыс. км автодорог республиканского значения и 11,5 тыс. км дорог местного значения.
Новизной является внедрение рыночных подходов и для этих целей немаловажно применение механизмов государственно-частного партнерства с введением платности. По данному направлению планируется реализовать проект «БАКАД».
Гражданская авиация
В республике осуществляют деятельность 54 авиакомпании и эксплуатантов воздушных судов, из них 34 авиакомпании осуществляют коммерческие воздушные перевозки и 1 авиакомпания - некоммерческие воздушные перевозки, 19 эксплуатантов воздушных судов выполняют авиационные работы (авиационно-химические, лесопатрулирование, облет нефте-газопроводов и другие виды работ).
В Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан состоят на учете 411 воздушных судов.
Казахстанские авиаперевозчики, такие как АО «Эйр Астана», АО «Скат», выполняют полеты на территории 18 иностранных государств. В Казахстан регулярные пассажирские полеты осуществляют 25 иностранных авиакомпаний из 19-ти стран мира. В области внутреннего авиасообщения осуществляются регулярные полеты по 40 маршрутам.

Соңғы 11 жылда саланы дамытуға жергілікті желіні қоса алғанда, 1 263,1 млрд. теңге бөлінді, бұл ретте 2001 жылы қаржыландыру 7,7 млрд. теңге болса, 2011 жылы 189,5 млрд.теңге болды. Осы жылдары жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдың 97,1 мың км-ден 44 мың км жолдан астамын, соның ішінде 24,4 мың км республикалық желіде қайта жаңарту және әртүрлі жөндеулер жүргізілді.
Автожол саласындағы ең ірі жоба - «Батыс Еуропа – Батыс Қытай» халықаралық транзит дәлізін қайта жаңартуды іске асыру жалғастырылуда.
Осы жобаны 3 көзден қаржыландыру көзделген: қарыз қаражаты, республикалық бюджет және концессиялық негіздегі жеке инвестициялар.
Жобаны қаржыландырудың негізгі үлесін 9 Халықаралық қаржы институттарының сыртқы қарыздары құрайды және жалпы сомасы 3,2 млрд. АҚШ долларын құрайтын Қарыз туралы келісімге қол қойылды.
Жұмыс төрт облыс (Ақтөбе, Қызылорда, Жамбыл және Оңтүстік Қазақстан) аумағында жүргізілуде. 6 мың бірлік техника, 30 асфальт-бетон және 24 цемент-бетон зауыттар және 32 бөлшектеу құрылғылары жұмылдырылған.
35 мыңнан астам жол құрылысшылары (соның ішінде 34,4 мың адам қазақстандық персонал және 566 адам шетелдік персонал) тартылды. Жоба бойынша 1 220 км ұзақтығында жол жабынын төсеу орнатылды.
2012 жылғы 1 қаңтарға республикалық маңызы бар автожолдар желісінің мынадай жай-күйі күтілуде: жақсы – 37 %; қанағаттанарлық – 40,5 %; қанағаттанғысыз – 22,5 %.
Жергілікті маңызы бар автожолдардың жай-күйі: жақсы – 15 %; қанағаттанарлық – 43 %; қанағаттанғысыз – 42 %.
2010 – 2014 жылдар кезеңінде шамамен 21 мың км автожолды қайта жаңарту және жөндеу жоспарлануда, сонымен қатар 3,9 мың. км. қайта жаңарту, 5,6 мың.км. республикалық маңызы бар автожолдар және 11,5 мың км жергілікті маңызы бар жолдар.
Жаңалық нарықтық тәсілдерді енгізу болып табылады және осы мақсаттар үшін ақылы қызметті енгізумен мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерін қолданудың маңызы аз емес. Осы бағыт бойынша «ҮАААЖ» жобасын іске асыру жоспарлануда.
Азаматтық авиация
Республикада 54 авиакомпания және әуе кемелерінің пайдаланушылары өз қызметін жүзеге асырады, оның ішінде 34 авиакомпания коммерциялық әуе тасымалдарын және 1 авиакомпания коммерциялық емес әуе тасымалдарын, әуе кемелерінің 19 пайдаланушысы авиациялық жұмыстарды (авиация-химиялық, орманды бақылау, мұнай-газ құбырларын айналып ұшып өту және басқа жұмыс түрлері) орындайды.
Қазақстан Республикасының Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде 411 әуе кемесі есепте тұр.
Қазақстандық авиатасымалдаушылары («Эйр Астана» АҚ, «Скат» АҚ) 18 шет мемлекетінің аумағында ұшуды орындайды. Қазақстанға әлемнің 19 елінен тұрақты жолаушылар тасымалын 25 шетелдік авиакомпаниялары жүзеге асырады. Ішкі авиақатынастары саласында 40 бағыт бойынша тұрақты ұшу жүзеге асырылады.

Реализуется программа по модернизации и развитию объектов наземной инфраструктуры. На сегодня из 15 аэропортов, допущенных к обслуживанию международных рейсов, 10 категорированы по стандартам Международной организации гражданской авиации (ИКАО): аэропорты гг. Астана и Алматы по категории IIIA, аэропорт г. Атырау по II-й категории, аэропорты гг. Павлодар, Шымкент, Караганда, Жезказган, Актобе, Усть-Каменогорск, Кызылорда по I-й категории ИКАО.
Большая работа была проведена по дальнейшему развитию транзитного потенциала республики, эффективное использование которого является мерой, направленной на извлечение дополнительных доходов для гражданской авиации и сохранения высокой динамики ее развития.
Рост транзитного движения воздушных судов через воздушное пространство Казахстана за период 2005-2008 гг. составлял свыше 10% в год.
Если в 2005 году транзит составлял 84,8 млн. самолето-километров, то в 2008 году – 121,1 млн. самолето-километров, в 2009 году – 114,2 млн. самолето-километров, в 2010 году – 128,4 млн. самолето-километров, в 2011 году – 155,7 млн. самолето-километров.
Водный транспорт
Казахстан является грузообразующим государством в Каспийском бассейне и основными видами экспортируемых грузов являются нефть, металл, зерно и другие.
За 2011 год объем перевалки грузов через порт Актау составил 12,2 млн. тонн, что составляет 94,7 % аналогичного периода прошлого года.
На снижение объемов повлияло введение высоких экспортных пошлин в Иран на ввоз зерна и введение экономического эмбарго на поставку нефти, а также изменение направления экспорта части нефти (использование трубопровода).
В 2011 году национальной судоходной компанией «Казмортрансфлот» перевезено 9,7 млн. тонн или 111,3 % от показателя аналогичного периода прошлого года.
На сегодняшний день флот компании состоит из 19 судов, в том числе: 6 нефтеналивных танкеров грузоподъемностью 12-13 тыс. тонн, 8 барж-площадок грузоподъемностью 3 600 тонн, 5 буксиров.
В целях обеспечения безопасности мореплавания в 2014 году предполагается создание системы управления движением судов.
Речное судоходство осуществляется в трех водных бассейнах: Иртышском, Урало-Каспийском и Или-Балхашском, на участках общей протяженностью 4 040,5 км.
Речной транспорт занимает небольшой удельный вес в общих объемах работы транспорта республики. За 2011 год судоходным транспортом перевезено 1082 тыс. тонн грузов, по сравнению с 2010 годом произошло уменьшение на 3,4%. Перевезено 112,9 тыс. пассажиров, что на 4,3% больше объема 2010 года. Внутриреспубликанские грузоперевозки судоходным транспортом составили 987 тыс. тонн (91,2%). Среди перевезенных грузов значительный объем – 878,7 тыс. тонн (81,2%) – составляют строительные материалы. Протяженность внутренних судоходных путей на конец 2011 года составляла 4094 км.
Автомобильный транспорт
В развитии рыночной инфраструктуры, расширении внутренней и внешней торговли важную роль играет автомобильный транспорт.

Жер үсті инфрақұрылым объектілерін жаңғырту және дамыту бағдарламалары іске асырылуда. Бүгінгі күні Халықаралық рейстерге қызмет көрсетуге жіберілген 15 әуежайдың 10-ы Халықаралық азаматтық авиация ұйымының стандарттары (ИКАО) бойынша санатталған: ИКАО санаты бойынша Астана мен Алматы қалаларының әуежайлары IIІ санат, Атырау ІІ санат, Павлодар, Шымкент, Қарағанды, Жезқазған, Ақтөбе, Өскемен, Қызылорда әуежайлары I санат.
Республиканың транзиттік әлеуетін одан әрі дамыту бойынша үлкен жұмыстар жүргізілген болатын, оны тиімді пайдалану азаматтық авиация үшін қосымша табыс табуға бағытталған шара және оны дамытудың жоғарғы динамикасын сақтау болып табылады.
2005-2008 жылдар кезеңінде Қазақстанның әуе кеңістігі арқылы әуе кемелерінің транзиттік қозғалысының өсуі жылына 10% жоғары болды.
Егер 2005 жылы транзит 84,8 млн. ұшақ-километрді құраса, ал 2008 жылы – 121,1 млн. ұшақ-километр, 2009 жылы – 114,2 млн. ұшақ-километр, 2010 жылы – 128,4 млн. ұшақ-километр, 2011 жылы – 155,7 млн. ұшақ-километр.
Су көлігі
Қазақстан Каспий бассейніндегі жүк ұйымдастыратын мемлекет болып табылады және экспортталатын жүктердің негізгі түрлері мұнай, металл, астық және басқалары болып табылады.
2011 жылғы Ақтау порты арқылы жүктерді ауыстырып тиеу көлемі өткен жылғы тиісті кезең көрсеткішінің 94,7 %-ын құрайтын 12,2 млн. тоннаны құрады.
Көлемдердің төмендеуіне Иранға астық кіргізуге жоғары экспорттық баж енгізу және мұнай жеткізуге экономикалық эмбарго енгізу, сондай-ақ мұнай бөлігінің экспорт бағыттарының өзгеруі (құбыржолды пайдалану) экспорттық баж салығын енгізуге ықпалын тигізді.
2011 жылы «Қазтеңізкөлікфлоты» ұлттық кеме компаниясы 9,7 млн. тонна немесе өткен жылдың ұқсас кезең көрсеткішінің 111,3 %-ын тасымалдады.
Бүгінгі күні компания флоты 19 кемеден тұрады, оның ішінде: жүккөтергіштігі 12-13 мың тонна 6 мұнай құюшы танкер, жүккөтергіштігі 3 600 тонна болатын 8 барж-алаңдар, 5 буксир бар.
2014 жылы теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында кеме қозғалысын басқару жүйесін құру жоспарлануда.
Ішкі кеме қатынасы үш су бассейнінде жүзеге асырылады: ұзақтығы 4040,5 км су жолдары учаскелеріндегі Ертіс, Орал-Каспий және Іле-Балқаш.
Өзен көлігінің республикадағы көлік жұмысының жалпы көлеміндегі үлес салмағы аз. 2011 жылы кеме қатынасы көлігімен 1082 мың тонна жүк тасымалданған, 2010 жылмен салыстырғанда 3,4%-ға кему байқалады. 112,9 мың жолаушы тасымалданған, бұл 2010 жылғы көлемнен 4,3%-ға артық. Кеме қатынасы көлігімен республика ішіндегі жүк тасымалдары 987 мың тоннаны (91,2%) құрады. Тасымалданған жүктердің елеулі үлесін – 878,7 мың тонна (81,2%) – құрылыс материалдары құрайды.
Ішкі кеме қатынасы жолдарының ұзындығы 2011 жылдың соңында 4094 км құрады.
Автомобиль көлігі
Нарықтық инфрақұрылымды дамытуда, ішкі және сыртқы сауданы кеңейтуде автомобиль көлігі маңызды рөл атқарады.

Автомобильный парк республики насчитывает 414 тыс. грузовых автомобилей, 98,4 тыс. автобусов, 3553,8 тыс. легковых. Кроме того, в республике зарегистрировано 50 тыс. мототранспорта, а также 149,3 тыс. автомобильных прицепов.
Автотранспортом республики с учетом оценки объема перевозок индивидуальными предпринимателями, занимающимися коммерческими перевозками, за 2011 год перевезено грузов – 2475,5 млн. тонн, грузооборот составил 121,1 млрд. ткм. По сравнению с 2010 годом объем перевозок грузов увеличился на 25,6%, грузооборот увеличился на 50,9%. Пассажиров перевезено – 16622,4 млн. человек, пассажирооборот составил 164,5 млрд. пкм. По сравнению с 2010 годом произошло увеличение этих показателей на 26,3% и 30% соответственно.
В перевозках по системе «международные дорожные перевозки» (далее – МДП) в настоящее время задействовано около 4650 автомобилей. Для перевозки грузов ежегодно проводится обмен бланками разрешений с 39 странами Европы и Азии в количестве порядка 109 тыс. экземпляров.
По регулярному сообщению имеется свыше 135 международных и 250 межобластных регулярных пассажирских маршрутов.
Парк автомобилей характеризуется высоким износом – удельный вес автотранспортных средств, находящихся в эксплуатации свыше 12 лет, составляет 63%, в том числе 57% автобусов, 59% легковых и 84% грузовых автомобилей.
В этой связи, в республике выбросы в атмосферу вредных веществ от стационарных источников составляют около 2,5 млн. тонн/год, а транспортные выбросы превышают на 1 млн. тонн/год.
Поэтапное введение стандартов Евро позволит ограничить ввоз устаревших автомашин, повысить конкурентоспособность казахстанских автосборочных предприятий, а также качество выпускаемого и импортируемого топлива.
Также, с 1 января 2012 года функции по проведению технического осмотра транспортных средств переданы от Министерства внутренних дел Республики Казахстан в конкурентную среду, а полномочия по контролю за организацией и проведением технического осмотра в Министерство.
Согласно новому порядку технический осмотр транспортных средств проводится частными центрами, имеющими стационарные и мобильные линии технического контроля, которые автоматически определяют параметры эффективности тормозной системы, рулевого управления, элементов подвески, выбросов в атмосферу и т.д.
2. Анализ основных проблем
Железнодорожная отрасль
В железнодорожной отрасли недостаточно развита сеть железных дорог, растет износ основных средств, дефицит пассажирского подвижного состава. Присутствуют низкий уровень сервиса и отсутствие конкуренции, также сказывается недостаточное финансирование обновления и развития железнодорожного транспорта. Действующие принципы тарифообразования и механизм регулирования исключают ориентированность перевозчика на клиента. Необходимо максимально эффективно реализовать транзитный потенциал страны и привлечь новых (частных) субъектов на развитие железнодорожных линий, которые в свою очередь позволят сформировать конкурентную среду в транспортно-коммуникационном комплексе и увеличить парк транспортных средств.
Экономическая политика, допускающая на протяжении многих лет перекрестное субсидирование пассажирских перевозок за счет грузовых, а также других отраслей экономики (горнодобывающая, строительная и агропромышленный комплекс) за счет падения железнодорожных тарифов относительно роста цен, приводит к «вымыванию» активов отрасли и ухудшению качества транспортной инфраструктуры государства.
Накопленный износ основных фондов отрасли создает опасность потери технологической устойчивости железнодорожного транспорта и определяет значительную потребность в инвестициях в обновление вырабатывающих свой ресурс подвижного состава и объектов инфраструктуры.
Эффективность железнодорожного транспорта, существующий ассортимент, доступность и качество услуг, предоставляемых пользователям, уровень внедрения инноваций в деятельность не в полной мере отвечают современным требованиям рынка.

Республиканың автомобиль паркінде 414 мың жүк автомобилі, 98,4 мың автобус, 3553,8 мың жеңіл автомобиль бар. Бұдан басқа, республикада 50 мың мотокөлік, сондай-ақ 149,3 мың автомобиль тіркемелері тіркелген.
Коммерциялық тасымалдаумен айналысатын жеке кәсіпкерлердің тасымалдау көлемін бағалауды есепке алғанда, республика автокөлігімен 2011 жылы 2475,5 млн. тонна жүк тасымалданды, жүк айналымы 121,1 млрд. ткм құрады. 2010 жылмен салыстырғанда жүк тасымалдау көлемі 25,6%-ға артты, жүк айналымы 50,9%-ға артты. 16622,4 млн. жолаушы тасымалданды, жолаушылар айналымы 164,5 млрд. жкм құрады. 2010 жылмен салыстырғанда бұл көрсеткіштер тиісінше 26,3%-ға және 30%-ға артты.
Халықаралық жол тасымалдары (бұдан әрі – ХЖТ) жүйесі бойынша тасымалдарға қазіргі уақытта шамамен 4650 автомобиль көлігі тартылған. Жүктерді тасымалдау үшін жыл сайын Еуропа мен Азияның 39 елімен шамамен 109 мың дана рұқсат бланкілерімен алмасу жүргізілуде.
Тұрақты қатынас бойынша 135-нан артық халықаралық және 250 облысаралық тұрақты жолаушылар маршруттары бар.
Автомобильдер паркі жоғары тозумен сипатталады – 12 жылдан жоғары пайдалануда болған автокөлік құралдарының үлес салмағы 63% құрайды, соның ішінде 57% - автобустар, 59% - жеңіл және 84% - жүк автокөліктері.
Осыған байланысты Қазақстан Республикасы стационарлық көздерден атмосфераға зиянды заттар шамамен жылына 2,5 млн. тоннаны құрайды, ал көлік шығарындылары жылына 1 млн. тоннадан асады.
Еуро стандарттарды кезең-кезеңмен енгізу ескірген автомашиналарды әкелуді шектеуге, қазақстандық автожинау кәсіпорындарының бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, сондай-ақ өндірілетін және импортталатын отынның сапасын арттыруға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар, 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап көлік құралдарының техникалық байқауда өткізу функциялары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінен бәсекелi ортаға берiлген, ал техникалық байқауды ұйымдастыру мен жүргiзуге бақылау құзыреті Министрлiкке берілген.
Жаңа тәртіпке сәйкес көлік құралдарының техникалық байқауын техникалық бақылаудың стационарлық және ұтқыр желілері бар жекеменшік орталықтар жүргізеді, олар тежеуіш жүйесінің, рульдік басқарудың, аспалық бөлшектердің, атмосфераға шығарындылардың тиімділігін автоматты түрде анықтайды.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Теміржол саласы
Теміржол саласында темір жолдар желісі жеткілікті дамымаған, негізгі құралдардың тозуы, жолаушы жылжымалы құрамының тапшылығы өсуде. Сервистің төмен деңгейі мен бәсекелестіктің болмауы орын алады, сондай-ақ темір жол көлігін жаңарту мен дамытуды жеткіліксіз қаржыландыру білінеді. Тариф белгілеудің қолданыстағы қағидаттары мен реттеу тетігі тасымалдаушының клиентке бағдарлануын болдырмайды. Елдің транзиттік әлеуетін барынша тиімді іске асыру қажет және темір жол желілерін дамытуға жаңа (жеке) субъектілерді тарту қажет, олар өз кезегінде көлік-коммуникация кешенінде бәсекелес ортаны құруға және көлік құралдары паркін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Ұзақ жылдар бойы жолаушылар тасымалдарын жүк тасымалдары есебінен, сондай-ақ экономиканың басқа салаларын (тау-кен өндірісі, құрылыс және агроөнеркәсіп кешені) баға өсуіне қарай темір жол тарифтерінің түсуі есебінен тоғыспалы субсидиялауға жол беретін экономикалық саясат активтерінің «шығарылуына» және мемлекеттің көлік инфрақұрылымының сапасын нашарлатуға әкеп соқтырады.
Саланың негізгі қорларының жиналған тозуы теміржол көлігінің технологиялық тұрақтылығын жоғалту қаупін тудырады және өз ресурстары таусылып бара жатқан жылжымалы құрамды және инфрақұрылым объектілерін жаңартуға инвестицияның едәуір қажеттілігін анықтайды.
Теміржол көлігінің тиімділігі, қолда бар ассортимент, пайдаланушыларға ұсынылатын қызметтің қол жетімдігі мен сапасы, қызметке инновацияларды енгізу деңгейі нарықтың қазіргі заманғы талаптарына толық жауап бере алмайды.

Учитывая значение работы железнодорожного транспорта для всех отраслей экономики государства, Министерством совместно с АО «НК «КТЖ» была проведена масштабная, системная работа по разработке комплексных подходов по дальнейшему развитию железнодорожного транспорта Республики Казахстан, составивших основу раздела железнодорожного транспорта Программы по развитию транспортной инфраструктуры Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года № 1006.
При этом, основной задачей данной программы является завершение процесса реформирования на основе корректировки действующей институциональной структуры и реформы экономической модели отрасли.
Предусматриваются полное разделение естественно-монопольной деятельности (услуги МЖС) и перевозочной деятельности, дерегулирование тарифа на перевозочную деятельность, 100% субсидирование убытков перевозчика, связанных с перевозкой пассажиров по социально значимым маршрутам, и т.д.
Также, программой предусматриваются создание условий для привлечения частной инициативы, формирование конкурентного рынка перевозчиков с предоставлением равного права доступа к магистральной железнодорожной сети и внедрение эффективного механизма государственного субсидирования пассажирских перевозок
Вагоны по состоянию на конец 2011 года:
Наименование
инвентарный
парк
рабочий
парк
нерабочий
парк
пассажирские вагоны,
ед.

Теміржол көлігі жұмысының мемлекет экономикасының барлық салалары үшін маңыздылығын ескере отырып, Министрлік «ҚТЖ» ҰК» АҚ бірлесіп, Қазақстан Республикасы темір жол көлігін одан әрі дамыту бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 1006 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған бағдарламаның темір жол көлігі бөлімінің негізін құраған кешенді тәсілдерді әзірлеу бойынша ауқымды, жүйелі жұмыстарды жүргізді.
Бұл ретте осы бағдарламаның негізгі міндеті саланың қолданыстағы институционалды құрылымын және саланың экономикалық моделі реформасын түзету негізінде реформалау үдерісін аяқтау болып табылады.
Табиғи-монополиялық қызмет (МТЖ қызметтері) және тасымалдау қызметін толығымен бөлу, тасымалдау қызметі тарифін қайта реттеу, тасымалдаушының әлеуметтік маңызы бар маршруттары бойынша жолаушылар тасымалдаумен байланысты шығындарын 100%-дық субсидиялау және т.б. көзделіп отыр.
Сондай-ақ бағдарламада жеке бастамаларды тартуға, магистральдық темір жол желісіне қол жеткізуге тең құқық бере отырып, бәсекелес нарықты құруға және жолаушылар тасымалдауды мемлекеттік субсидиялаудың тиімді тетігін енгізуге жағдай жасау көзделуде.
2011 жылдың соңындағы жағдай бойынша вагондар:
Атауы
мүкәммал паркі
жұмыс паркі
жұмыс істемейтін паркі
жолаушы вагондары, бірлік

1 824
1 778
46
грузовые вагоны, ед.
54 801
50 777
4 024
Дефицит пассажирских вагонов с нарастающим итогом
Годы
2009
2010
2011
2012
2013
дефицит пассажирских
вагонов, ед.
411
448
310
183
106
Локомотивы по состоянию на конец 2011 года:
Наименование
Инвентарный
парк
Эксплуати-
руемый парк
Неэксплуати-
руемый парк
магистральные тепловозы,
ед.
648,5
503,5
145
электровозы, ед.
522,5
420
87,5
маневровые тепловозы,
ед.
485
399
82
Автодорожная отрасль
Значительная часть автотранспортной инфраструктуры эксплуатируется за пределами нормативного срока, другая приближается к этому сроку, в связи с чем существенно ухудшается ситуация по безопасности работы транспорта.
Отмечаются высокая изношенность имеющейся дорожно-эксплуатационной техники; высокая капиталоемкость восстановительных работ, недостаточное финансирование развития сети автодорог республиканского значения и соблюдения межремонтных сроков службы дорог, низкие технические параметры существующих автодорог (по расчетной нагрузке на ось, категории и т.д.), высокий риск аварийности и смертности на дорогах с 2-х полосным движением, низкий уровень развития автомобильных дорог областного и районного значений, вследствие недостаточного финансирования из местных бюджетов, и отсутствие подъездных автодорог с твердым покрытием к 890 сельским населенным пунктам.
Гражданская авиация
В сфере гражданской авиации основными проблемами являются:

1 824
1 778
46
жүк вагондары, бірлік
54 801
50 777
4 024
Өсу нәтижесіндегі жолаушылар вагондарының тапшылығы
Жылдар
2009
2010
2011
2012
2013
жолаушы вагондарының тапшылығы, бірлік
411
448
310
183
106
2011 жылдың қорытындысы жай-күйі бойынша локомотивтер
Атауы
Мүкәммал паркі
Пайдаланылатын парк
Пайдаланылмайтын парк
магистральдық тепловоздар, бірлік
648,5
503,5
145
электровоздар, бірлік
522,5
420
87,5
маневрлік тепловоздар, бірлік
485
399
82
Автожол саласы
Автокөлік инфрақұрылымының едәуір бөлігі нормативтік мерзім шегінен тыс пайдаланылады, басқасы осы мерзімге жақындайды, осыған байланысты көлік жұмысының қауіпсіздігі бойынша жағдай едәуір нашарлауда.
Қолда бар жол пайдалану техникасының жоғары тозушылығы; қалпына келтіру жұмыстарының жоғары капиталды қажет етуі; жол қызметінің жөндеуаралық мерзімін сақтау және республикалық маңызы бар автожолдарды дамытуды жеткіліксіз қаржыландыру; қолданыстағы автожолдар желісін техникалық параметрлерінің төмендігі (бірлікке түсетін жүктеме есебі, санаттары бойынша т.б.); екі жолақты қозғалысы бар жолдарда авариялық және қаза табу тәуекелінің жоғарлығы; жергілікті бюджеттен жеткіліксіз қаржыландыру салдарынан облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдары деңгейінің төмендігі; 890 ауылдық елді мекенге қатты жамылғылы кіреберіс автожолдарының болмауы ескеріледі.
Азаматтық авиация
Азаматтық авиация саласындағы негізгі проблемалар мыналар болып табылады:

1) устаревший парк региональных воздушных судов, не соответствующий стандартам Международной организации гражданской авиации (ИКАО);
2) несоответствие ряда региональных аэропортов международным стандартам ИКАО для приема-выпуска воздушных судов;
3) нехватка авиационного персонала, в частности летного состава с 4-м уровнем английского языка в соответствии с требованиями ИКАО.
Вышеуказанные проблемы лежат в экономической плоскости и возможности финансирования развития инфраструктуры аэропортов.
Так, обновление воздушных судов зависит от уровня доходности авиаперевозок и развития конкуренции, что стимулирует авиаперевозчиков к обновлению своего парка судов.
Развитие инфраструктуры аэропортов на первоначальном этапе становления отрасли гражданской авиации требует финансовой поддержки из государственного бюджета.
Необходима замена устаревшего регионального авиапарка (Ан-24, Як-40) на современные воздушные суда западного производства (Эмбраер, Бомбардье).
Развитие наземной инфраструктуры, в том числе реконструкция аэропортов, материально-техническая оснащенность наземной инфраструктуры (взлетно-посадочных полос, аэровокзал, спецтехника и другие). Состояние взлетно-посадочных полос некоторых аэропортов не в полной мере отвечает требованиям безопасности.
Формирование кадрового потенциала.
Водный транспорт
В области водного транспорта наблюдаются недостаточная мощность портовой и сервисной инфраструктуры, дефицит квалифицированных отечественных специалистов, низкое техническое состояние судоходных шлюзов, недостаточное количество торгового флота, износ государственного технического флота.
В этой связи, требуется продолжение работ по приобретению морского торгового флота и флота поддержки морских операций, замене государственного технического речного флота, реконструкции Усть-Каменогорского и Бухтарминского шлюза, строительству защитного гидротехнического сооружения Шульбинского шлюза, созданию специализированных систем управления движением судов и спасательными операциями на море.
Автомобильный транспорт
Экологическая ситуация становится все более значимым фактором развития, влияющим на уровень экономического благополучия государства.
В целях дальнейшего улучшения экологической ситуации в стране постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1372 утвержден Технический регламент «О требованиях к выбросам вредных (загрязняющих) веществ автотранспортных средств, выпускаемых в обращение на территории Республики Казахстан». Данным техническим регламентом установлен запрет на ввоз и производство на территории страны автотранспортных средств, не соответствующих требованиям экологических стандартов Евро. Экологические стандарты Евро-2 на территории республики по автотранспортным средствам введены с 15 июля 2009 года, по топливу с 1 января 2010 года.
Кроме того, данная мера создаст условия для обновления существующего парка автомашин.

1) Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттарына сәйкес келмейтін өңірлік әуе кемелерінің ескірген паркі;
2) әуе кемелерін қабылдау-ұшыру үшін бірқатар өңірлік әуежайлардың ИКАО халықаралық стандарттарына сәйкес келмеуі;
3) авиация персоналының, атап айтқанда ИКАО талаптарына сәйкес ағылшын тілінің 4-деңгейін меңгерген ұшу құрамының жетіспеушілігі болып табылады.
Жоғарыда көрсетілген проблемалар экономикалық жазықтық пен әуежайлар инфрақұрылымын дамытуды қаржыландыру мүмкіндіктеріне байланысты.
Осылайша әуе кемелерін жаңарту авиатасымалдардың кірістілігіне және бәсекелестікті дамыту деңгейіне байланысты, ол авиатасымалдаушылардың өз кеме паркін жаңартуға ынталандырады.
Азаматтық авиация саласы қалыптасуының бастапқы кезеңінде әуежайлар инфрақұрылымын дамыту мемлекеттiк бюджеттен қаржылық қолдауды талап етедi.
Ескіріп қалған өңірлік авиапаркті (АН-24, ЯК-40) шетелде шығарылған қазіргі заманғы әуе кемелеріне (Эмбраер, Бомбардье) ауыстыру қажет.
Жердегі инфрақұрылымның дамуы, оның ішінде әуежайларды қайта жаңарту, жердегі инфрақұрылымның материалдық-техникалық жарақталуы (ҰҚЖ, аэровокзал, арнайы техника және басқалар). Кейбір әуежайлардың ұшу-қону жолақтарының жай-күйі қауіпсіздік талаптарына толық мөлшерде жауап бермейді.
Кадр әлеуетін қалыптастыру.
Су көлігі
Су көлігі саласында порттық және қызмет көрсету инфрақұрылымының жеткіліксіз қуаты, білікті отандық мамандар тапшылығы, кеме қатынасы шлюздерінің төмен техникалық жай-күйі, сауда флотының жеткіліксіз саны, мемлекеттік техникалық флоттың тозғандығы байқалады.
Осыған байланысты теңіз сауда флотын және теңіз операцияларын қолдау флотын сатып алу, мемлекеттік техникалық өзен флотын ауыстыру, Өскемен және Бұқтырма шлюздерін қайта жаңарту, Шүлбі шлюзінің қорғаныш гидротехникалық құрылысы, кеме қозғалысы мен теңізде құтқару операцияларын басқарудың мамандандырылған жүйесін құру бойынша жұмыстарды жалғастыру қажет.
Автомобиль көлігі
Экологиялық жағдай мемлекеттiң экономикалық жақсы әл-ауқатының деңгейіне әсер ететін маңызды даму факторы болып табылады.
Елдегі экологиялық жағдайды одан әрі жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1372 қаулысымен «Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын автокөлік құралдарының зиянды (ластаушы) заттар шығарындыларына қойылатын талаптар туралы» техникалық регламент бекітілді. Осы техникалық регламентте зиянды заттар шығарындылары бойынша Еуро экологиялық стандарты талаптарына сәйкес келмейтін автокөлік құралдарын ел аумағына әкелуге және өндіруге тыйым салу белгіленген. Республика аумағында Еуро-2 экологиялық стандарттары 2009 жылғы 15 шілдеден бастап автокөлік құралдары бойынша және 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап отын бойынша енгізілді.
Бұдан басқа осы шара қазіргі қолда бар автомашиналар паркін жаңарту үшін жағдай жасайды.

В рамках гармонизации нормативно-технической базы отрасли в области экологической безопасности в 2008–2009 годах разработаны 15 государственных стандартов Республики Казахстан.
Недостаточно эффективный контроль соблюдения мер безопасности на транспорте, неудовлетворительное состояние транспорта и объектов инфраструктуры определяют современную ситуацию с безопасностью на транспорте как достаточно сложную.
Организация эффективного контроля за обеспечением безопасности на транспорте одна из первоочередных задач, и является одной из составляющих по обеспечению высокого уровня развития отрасли.
Основными факторами, обуславливающими уровень аварийности на транспорте, являются:
1) недостаточная квалификация и низкая дисциплина участников транспортного процесса;
2) несоблюдение технологических процессов организации перевозок;
3) недостаточная материально-техническая оснащенность органов транспортного контроля;
4) физический износ и неудовлетворительное техническое состояние транспортных средств.
Несмотря на динамику ежегодного снижения уровня аварийности в 2009 – 2011 годах количество и тяжесть транспортных происшествий по-прежнему находится на высоком уровне.
В 2011 году на автодорогах республики произошло 12 062 дорожно-транспортных происшествий (далее – ДТП). В сравнении с аналогичным периодом 2010 года число ДТП на автомобильном транспорте снизилось на 3,8%. По данным статистики в 2011 году свыше 82% ДТП совершено по вине водителей.
Свыше 80 % (3,1 млн.) автомобилей находятся в эксплуатации более 7 лет и по западным стандартам являются устаревшими.
Так, по результатам техосмотра центрами в период январь – февраль 2012 года на технический осмотр представлено порядка 80 тыс. автотранспортных средств, из них 30% автомобилей не прошли техосмотр с первого раза. Основными причинами являются неисправности тормозных систем, световых приборов и выхлопа автомобилей.
При этом, за указанный период в 2011 году в органах дорожной полиции было проверено более 130 тыс. автомобилей, из них признано неисправными всего 7 %.
Тем самым, результаты новой системы технического осмотра показывают повышение качества и объективности технического осмотра.
По состоянию на 15 октября 2012 года по республике организована работа 270 центров технического осмотра, имеющих 569 линии технического контроля.
Данным количеством центров техосмотра охвачено 34 города и 60 административных района (всего 160 адм. района).
Населенные пункты, где отсутствуют центры техосмотра, обслуживаются 247 мобильными линиями.
Основными целевыми вопросами автотранспортной отрасли являются уровень удовлетворенности населения автобусными пассажирскими перевозками и повышение качества инфраструктуры.
Данный вопрос следует решать в рамках разработки соответствующих стандартов качества предоставления услуг с последующим контролем за их соблюдением.

Саланың нормативтік-техникалық базасын үйлесімдеу шеңберінде экологиялық қауіпсіздік саласында 2008 – 2009 жылдары Қазақстан Республикасының 15 мемлекеттік стандарты әзірленген.
Көліктегі қауіпсіздік шаралардың сақталуына тиімді бақылаудың жеткіліксіздігі, көліктің және объектілер инфрақұрылымының қанағаттанарлық емес жай-күйі көліктегі қазіргі заманғы жағдайдың едәуір қиын екенін айқындайды.
Көліктегі қауіпсіздікті қамтамасыз етуге тиімді бақылауды ұйымдастыру бірінші кезектегі міндеттердің бірі және саланы дамытудың жоғары деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі құрауыштардың бірі болып табылады.
Көліктегі авариялылық деңгейін белгілейтін негізгі факторлар:
1) көлік процесіне қатысушылар біліктілігінің жеткіліксіздігі мен тәртібінің төмендігі;
2) тасымалдауды ұйымдастырудың технологиялық процестерін сақтамау;
3) көліктік бақылау органдарының материалдық-техникалық жағынан жеткіліксіз жарақтандырылуы;
4) көлік құралдарының физикалық тозуы және қанағаттанарлық емес техникалық жай-күйі болып табылады.
Авариялылық деңгейінің жыл сайынғы төмендеу қарқынына қарамастан 2009 – 2011 жылдары көлік оқиғаларының саны мен ауырлығы бұрынғыдай жоғары деңгейде қалып отыр.
2011 жылы республика автожолдарында 12 062 жол-көлік оқиғалары (бұдан әрі – ЖКО) орын алды. 2010 жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда автомобиль көлігіндегі ЖКО саны 3,8%-ға төмендеді. Статистика деректері бойынша 2011 жылы ЖКО-ның 82%-дан астамы жүргізушілер кінәсінен орын алған.
Автомобильдердің 80%-дан астамы (3,1 млн.) 7 жылдан артық пайдалануда және батыс стандарттары бойынша ескірген болып саналады.
Осылайша, техникалық байқау орталықтарының нәтижелері бойынша 2012 жылғы қаңтар-ақпан кезеңінде техникалық байқауға 80 мыңға жуық автокөлік құралы ұсынылды, соның ішінде автомобильдердің 30%-ы техникалық байқаудан бір реттен өте алмады. Негізгі себептері тежеуіш жүйелерінің, жарық аспаптарының және автомобильдер пайдаланған газдардың шығуы ақаулықтары болып табылады.
Бұл ретте 2011 жылдың көрсетілген мерзімінде жол полициясы органдарында 130 мыңнан астам автомобильдер тексеріліп, соның ішінде тек 7 % ғана ақаулы болып танылған.
Осылайша, техникалық байқаудың жаңа жүйесінің нәтижелері техникалық байқау сапасының және объективтілігінің арттырылуын көрсетеді.
2012 жылғы 15 қазандағы жағдай бойынша республика бойынша 569 техникалық байқау желісі бар 270 техникалық байқау орталықтарының жұмысы ұйымдастырылды.
Техникалық байқау орталықтарының аталған санымен 34 қала мен 60 әкімшілік аудан (барлығы 160 әкімшілік аудан) қамтылды.
Техникалық байқау орталықтары жоқ елді мекендерде 247 мобильдік желілері қызмет көрсетеді.
Автокөлiк саласының негiзгi нысаналы мәселелері халықтың автобуспен жолаушылар тасымалдарына қанағаттану деңгейі және инфрақұрылым сапасын арттыру болып табылады.
Аталған мәселені қызметтер көрсету сапасының тиісті стандарттарын әзірлеу шеңберiнде олардың сақталуын кейiнгі бақылаумен шешу қажет.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы
1) железнодорожная отрасль:
зависимость объема грузоперевозок от колебаний мировых цен на сырье;
политика сдерживания тарифов, приводящая к сокращению активов отрасли;
снижение спроса на перевозку грузов вследствие строительства промышленных объектов ближе к источникам сырья;
слабая отечественная база машиностроения, соответственно высокая импортозависимость;
2) автодорожная отрасль:
геополитическое расположение Казахстана в центре Евразийского континента;
прохождение основных транзитных коридоров между Европой и Азией по территории Казахстана;
большой потенциал в использовании местных ресурсов;
возможная угроза на казахстанский транзит от соседних стран России и Китая (уход транзита, минуя территорию Казахстана);
внедрение передовых технических и экологических регламентов, стандартов;
3) гражданская авиация:
аэропорты Казахстана в основном расположены на пути воздушных трасс, соединяющих Европу с Азией, Юго-Восточной Азией, вследствие чего имеется существенный потенциал расширения международных воздушных сообщений и увеличения полетов казахстанских авиакомпаний в ближнее и дальнее зарубежье;
наличие нескольких альтернативных международных воздушных коридоров, соединяющих Европу с Азией, Юго-Восточной Азией;
опережающий по сравнению с инфляцией рост внутренних цен на энергоносители приводит к увеличению издержек государственных и частных транспортных предприятий, расходов на приобретение топлива;
сопредельными с Казахстаном странами проводится активная работа по переориентации потоков транзитного воздушного движения через свои территории, что может оказать угрозу транзитному авиатранспортному потенциалу Казахстана;
4) водный транспорт:
геополитическое расположение Республики Казахстан в центре Евразийского континента;
прохождение основных транзитных коридоров между Европой и Азией по территории Казахстана;
расширение международно-договорной базы с прикаспийскими государствами;
высокая конкуренция со стороны прикаспийских стран;
зависимость от портовой инфраструктуры государств-контрагентов;
отсутствие свободного выхода в мировой океан;
5) автомобильный транспорт:
уменьшение числа казахстанских перевозчиков на международном рынке транспортных услуг из-за создания искусственных барьеров в других государствах;
наличие потребности в грузовых и пассажирских перевозках в международном сообщении;
наличие конкуренции на рынке международных автотранспортных услуг со стороны иностранных перевозчиков.
Внутренние факторы
1) железнодорожная отрасль:
значительный физический и моральный износ основных средств (инфраструктуры и подвижного состава);
дефицит парка подвижного состава;
неполный объем субсидирования убытков перевозчика от перевозок пассажиров по социально значимым маршрутам из государственного бюджета;
снижение объемов производства основных грузоотправителей, соответственно снижение объемов перевозок грузов;

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар.
1) темір жол саласы:
жүк тасымалы көлемінің шикізаттың дүниежүзілік бағасының ауытқуына тәуелділігі;
саланың активтерін қысқартуға алып келетін тарифтерді ұстап тұру саясаты;
өнеркәсіп объектілерінің құрылысын шикізат көздеріне жақын жерде салу арқылы жүк тасымалына сұраныстың төмендеуі;
машина жасаудың әлсіз отандық базасы, тиісінше импортқа тәуелділіктің жоғары болуы;
2) автожол саласы:
Қазақстанның Еуразия құрлығының ортасында геосаяси орналасуы;
Еуропа мен Азия арасындағы негізгі транзиттік дәліздердің Қазақстан аумағы арқылы өтуі;
жергілікті ресурстарды пайдаланудағы үлкен әлеует;
Ресей және Қытай көрші елдерінен Қазақстан транзитіне ықтималды қаупі (транзиттің Қазақстан аумағын айналып өтуі);
алдыңғы қатарлы техникалық және экологиялық регламенттерді, стандарттарды енгізу;
3) азаматтық авиация:
Қазақстанның әуежайлары негізінен Еуропаны Азиямен, Оңтүстік Шығыс Азиямен байланыстыратын әуе трассаларының жолында орналасқан, соның негізінде халықаралық әуе қатынастарын кеңейтуде және қазақстандық авиакомпаниялардың таяу және алыс шетелдерге ұшуларын ұлғайтуда елеулі әлеуеттің болуы;
Еуропаны Азиямен, Оңтүстік-Шығыс Азиямен байланыстыратын бірнеше баламалы халықаралық әуе дәліздерінің болуы;
инфляциямен салыстырғанда энергия тасымалдағыштардың ішкі бағаларының алға қарай өсуі мемлекеттік және жеке меншік көлік кәсіпорындары шығындарының және отын сатып алу шығыстарының өсуіне алып келеді;
Қазақстанға іргелес елдермен өз аумақтары арқылы транзиттік әуе қозғалысы ағындарын қайта бағыттау бойынша жұмыс белсенді жүргізілуде, ол Қазақстанның транзиттік авиакөлік әлеуетіне қауіп төндіруі мүмкін;
4) су көлігі:
Қазақстан Республикасының Еуразия құрлығының ортасында геосаяси орналасуы;
Қазақстан аумағы арқылы Еуропа мен Азия арасындағы негізгі транзиттік дәліздердің өтуі;
Каспий маңы мемлекеттерімен халықаралық-шарттық базасын кеңейту;
Каспий маңы елдері тарапынан жоғары бәсекелестігі;
контрагент-мемлекеттердің порт инфрақұрылымына тәуелділігі;
дүниежүзілік мұхитқа еркін шыға алмауы;
5) автомобиль көлігі:
басқа мемлекеттерде жасанды кедергілерді жасау арқылы көлік қызметтерін көрсетудің халықаралық нарығында қазақстандық тасымалдаушылардың санын азайту;
халықаралық қатынастағы жүк және жолаушылар тасымалдары қажеттілігінің болуы;
шетелдік тасымалдаушылар тарапынан халықаралық автокөлік қызметтердің нарығындағы бәсекелестіктің болуы.
Ішкі факторлар:
1) темір жол саласы:
негізгі құралдардың физикалық және моральдық жағынан айтарлықтай тозуы (инфрақұрылымдар мен жылжымалы құрам);
жылжымалы құрам паркінің тапшылығы;
әлеуметтік маңызы бар бағыттар бойынша жолаушылар тасымалының шығындарын мемлекеттік бюджеттен субсидиялаудың толық емес көлемі;
негізгі жүк тасымалдаушылар өндірісі көлемінің төмендеуі, тиісінше жүк тасымалы көлемінің төмендеуі;

2) автодорожная отрасль:
автодороги для отдельных регионов являются единственным транспортным сообщением;
низкая плотность железных дорог и водных путей;
высокий уровень дорожно-транспортных происшествий;
высокая транспортная составляющая в стоимости товаров;
3) гражданская авиация:
дорогостоящее авиатопливо и его недостаточное производство на отечественных нефтеперерабатывающих заводах приводят к удорожанию стоимости авиационных услуг;
отсутствие гибкой тарифной политики, жесткое регулирование стоимости услуг государственными органами не позволяют аэропортам в полной мере реализовать мероприятия по привлечению иностранных воздушных судов для технических, транзитных посадок в аэропортах;
износ основных производственных фондов (взлетно-посадочные полосы и терминалы) и отсутствие современной спецтехники для обслуживания воздушных судов западного производства в региональных аэропортах;
сокращение бюджетного финансирования;
4) водный транспорт:
значительный физический и моральный износ основных средств;
низкая плотность водных путей;
зависимость от производства традиционных видов грузов (металл, зерно), которые в экспортном сообщении переваливаются через морской порт Актау;
развитость инфраструктуры смежных видов транспорта;
зависимость от навигационного периода на внутренних водных путях;
5) автомобильный транспорт:
высокий износ и слабое техническое состояние автотранспортных средств;
высокая потребность в перевозках у населения и предприятий экономики страны;
наличие институциональных структур управления и уровень нормативно-правовой базы функционирования автотранспорта;
рыночные механизмы функционирования автотранспорта: свободный доступ юридических и физических лиц к осуществлению перевозок, свободные цены, конкурсная система распределения маршрутов пассажирского транспорта среди перевозчиков.
Стратегическое направление 2. Развитие транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан
1. Основные параметры развития
Казахстан находится в центре коммуникационного потока между Европой и Азией и обладает огромным транспортным потенциалом, который способен реализовать национальный транзитный ресурс. Необходимо использовать это уникальное геополитическое положение. Фактически при осуществлении внутриконтинентальных перевозок по большинству маршрутов в направлении Север – Юг и Запад – Восток регион невозможно обогнуть, что тем самым представляет сильную сторону центрально-азиатских транспортных коридоров.
В последние годы в связи с углублением процесса глобализации международных экономических связей на Евразийском континенте и ростом грузопотоков между Восточной Азией и Европой актуальным становится возрождение великого «Шелкового пути» – создание комплексного евразийского трансконтинентального моста.
Активизация торгово-экономических отношений стран Юго-Западной, Южной и Юго-Восточной Азии со странами СНГ и Европы становится важнейшим фактором развития экспортно-импортных и транзитных возможностей Казахстана. Вместе с тем, большие надежды в Центральной Азии возлагаются на создание новых транспортных маршрутов, которые соединят регион с Китаем и дадут возможность переориентировать часть экспортируемых китайских грузов в направлении Ближнего Востока и Европы на центрально-азиатские магистрали.

2) автожол саласы:
жеке өңірлерге автожолдар жалғыз көлік қатынасы болып табылады;
теміржол және су жолдарының төмен тығыздығы;
жол-көлік оқиғаларының жоғары деңгейі;
тауарлардың құнында биік көлік құрауышы;
3) азаматтық авиация:
авиаотын қымбат бағалы және отандық мұнай өңдеу зауыттарында оны жеткіліксіз өндіру авиациялық қызметтер құнының көтерілуіне алып келеді;
икемді тарифтік жүйесінің болмауы, мемлекеттік органдардың қызметтер құнын қатаң реттеуі әуежайларға толық көлемде әуежайларда техникалық, транзиттік қону үшін шетелдік ӘК тарту бойынша іс-шараларды іске асыруға мүмкіндік бермейді;
өңірлік әуежайларда негізгі өндірістік қорлардың (ұшу-қону жолақтары мен терминалдар) тозуы және батыс өндірісінің әуе кемелеріне қызмет көрсетуге арналған қазіргі заманғы арнайы техникалардың болмауы;
бюджеттік қаржыландыруды қысқарту;
4) су көлігі:
негізгі құралдардың моральдық және физикалық жағынан айтарлықтай тозуы;
су жолдары тығыздығының төмендігі;
жүктердiң дәстүрлi түрлерi (металл, дән) өндiруден тәуелдiлiгі, олар экспорттық қатынастарда Ақтау теңiз порты арқылы тасымалданады;
көліктің аралас түрлері инфрақұрылымының дамуы;
ішкі су жолдарының навигациялық кезеңге тәуелділігі;
5) автомобиль көлігі:
автокөлік құралдарының қатты тозуы және әлсіз техникалық жағдайы;
тұрғындар және елдiң экономикасының кәсiпорындарында тасымалдаулардағы биiк қажеттiлік;
басқарудың институционалдық құрылымдарының болуы және автокөлiктiң жұмыс жасауының нормативтiк - құқықтық базасының деңгейi;
автокөлiктiң жұмысы жасауының нарықтық тетіктері: тасымалдауларды жүзеге асыруға заңды және жеке тұлғалардың қолжетімділігі, еркін бағалары, тасымалдаушы арасындағы жолаушылар көлiгi маршруттарының конкурстық бөлу жүйесi.
2 Стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының транзит-көлік әлеуетін дамыту
1. Дамудың негізгі параметрлері
Қазақстан Еуропа мен Азияның арасындағы коммуникациялық ағыны орталығында орналасқан және ұлттық транзиттік ресурстарды іске асыруға қабілетті орасан зор көлік әлеуетіне ие. Осы бірегей геосаяси жағдайды пайдалану қажет. Нақты айтқанда, құрлықішілік тасымалдарды жүзеге асыру кезінде Солтүстік-Оңтүстік және Батыс-Шығыс бағытындағы бағыттардың көпшілігі өңірді айналып өту мүмкін емес, соның өзі ортаазиялық көлік дәліздерінің басымдылық жағын көрсетеді.
Соңғы жылдары Еуразия құрлығында халықаралық экономикалық байланыстардың жаһандану процесінің тереңдеуіне және Шығыс Азия мен Еуропа арасында жүк ағынының өсуіне байланысты «Ұлы Жібек жолын» жаңғырту – кешенді еуразиялық трансқұрылықтық көпірді құру өзекті мәселе болып отыр.
Оңтүстік Батыс, Оңтүстік және Оңтүстік Шығыс Азия елдерінің ТМД және Еуропа елдерімен сауда-экономикалық қарым-қатынастарын өзекті ету Қазақстанның экспорт-импорттық және транзиттік мүмкіндіктерін дамытудың маңызды факторы болып табылады. Сонымен бірге Орталық Азиядағы өңірді Қытаймен байланыстыратын жаңа көлік бағыттарын құру және экспортталатын қытайлық жүктердің бөлігін Таяу Шығыс және Еуропа бағытында Орталық-Азия магистральдарына қайта бағдарлауға мүмкіндік беретіндігіне үлкен үміт артылып отыр.

Одним из важнейших факторов является динамично развивающаяся экономика Китая, демонстрирующего чрезвычайно высокие темпы внешнеторгового оборота (около 1,7 трлн. долл. США по итогам 2006 года), главным партнером которого является ЕС. Более того, Китай заинтересован в осуществлении перевозок товаров из Японии, Кореи и стран Юго-Восточной Азии в Европу, где третья часть маршрута приходится на нашу территорию, что позволит нам получать большие доходы от транзита.
В настоящее время объем товарооборота между Европой и Азией составляет порядка 700 млрд. долл. США, по некоторым прогнозам к 2015 году данный показатель достигнет 1 трлн. долл. США, доход от транзита Казахстана прогнозируется около 1,1 млрд. долл. США к 2015 году (в 2007 году – 500 млн. долл. США). В целом транзитные потоки в направлениях Юго-Восточная и Восточная Азия – Европа оцениваются примерно в 330-400 млрд. долл. США, при этом до 20 % этих потоков могут проходить через территорию Казахстана.
Иран является важным коридором на пути к портам Персидского залива и Индийского океана, а также к рынку Турции и ЕС, и прилагает серьезные усилия для развития новых транспортных коридоров и инфраструктурных объектов, позволяющих иностранным грузоотправителям более широко использовать иранскую территорию в транзитных операциях.
Наиболее стабильным рынком и ключевым грузополучателем и грузоотправителем в Южной Азии является Индия, что связано с быстрыми темпами промышленного производства и ростом иностранных инвестиций в производственную сферу. Ежегодный рост индийской экономики составляет порядка 9-10 %, экспорт индийских товаров в США сейчас в процентном соотношении растет гораздо быстрее, чем китайский, хотя и в гораздо меньших объемах, а более 2/3 иностранных инвестиций в индийскую экономику были направлены в сферу производства.
Все проекты строительства и электрификации в железнодорожной отрасли в первую очередь направлены на создание новых транзитных коридоров, развитие оптимальной сети, сокращение расстояния и времени доставки.
Развитие транзитного потенциала Республики Казахстан в области осуществления трансконтинентальных перевозок во многом зависит от развития пролегающих по территории республики транспортных коридоров и их ответвлений:
1) Международный транспортный Коридор «Европа – Кавказ – Азия» (далее – ТРАСЕКА): основное направление через порт Туркменбаши – Сарыагаш – Достык, ответвление Актау – Достык (протяженность – 3 836 км; срок доставки по Республике Казахстан – 19 суток, за 2007 год транзитом перевезено 30 тыс. тонн, 2008 год – 37 тыс. тонн, 2009 год – 29 тыс. тонн, 2010 год – 24 тыс. тонн, 2011 год – 51,4 тыс. тонн);

Маңызды факторлардың бірі басты серіктесі Еуропалық Одақ болып табылатын, сыртқы сауда айналымының ерекше жоғары қарқынын көрсетіп отырған Қытайдың қарқынды дамыған экономикасы (2006 жылдың қортындылары бойынша шамамен 1,7 трлн. АҚШ доллары көлемінде) болып табылады. Одан басқа Қытай Жапониядан, Кореядан және Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінен Еуропаға тауар тасымалдауға мүдделі, бұл жерде бағыттардың үштен бір бөлігі біздің аумағымыздан өтеді, ол өз кезегінде транзиттен мол табыс алуға мүмкіндік береді.
Қазіргі уақытта Еуропа мен Азия арасындағы тауар айналымының көлемі шамамен 700 млрд. АҚШ долларын құрайды, кейбір болжамдар бойынша 2015 жылға қарай аталған көрсеткіш 1 трлн. АҚШ долларына, ал Қазақстан транзитінен түсетін табыс 2015 жылға қарай шамамен 1,1 млрд. АҚШ долларына жетеді деп болжануда (2007 жылы – 500 млн. АҚШ доллары). Жалпы алғанда Оңтүстік-Шығыс және Шығыс Азия – Еуропа бағыттарындағы транзиттік ағымдар шамамен 330 – 400 млрд. АҚШ долларына бағалануда, бұл жерде осы ағымдардың 20 %-ы Қазақстан аумағы арқылы өтуі мүмкін.
Иран Парсы шығанағы мен Үнді мұхиты порттарына, сонымен бірге Түркия мен ЕО нарығына шығатын жолдағы маңызды дәліз болып табылады және шетелдік жүк жөнелтушілерге транзиттік операцияларда Иран аумағын барынша кеңінен пайдалануға мүмкіндік беретін жаңа көлік дәліздері мен инфрақұрылымдық объектілерді дамытуға барынша күш жұмсайтын болады.
Оңтүстік Азиядағы ең тұрақты нарық және басты жүк қабылдаушы мен жүк жөнелтуші Үндістан болып табылады, ол өнеркәсіп өндірісінің жедел қарқыны мен өндіріс саласындағы шетелдік инвестициялардың өсуіне байланысты болып отыр. Үндістан экономикасының жыл сайынғы өсімі шамамен 9-10 %-ды құрайды, үнді тауарларын АҚШ-қа экспорттау қазіргі кезде пайыздық арақатынасы Қытайға қарағанда барынша жылдам өсуде, бірақ көлемі жағынан біршама төмен, ал үнді экономикасындағы шетелдік инвестициялардың 2/3 бөлігі өндірістік салаға бағытталған.
Темір жол саласындағы құрылыс пен электрлендірудің барлық жобалары бірінші кезекте жаңа көлік дәліздерін құру, келешегі бар желілерді дамыту, жеткізу қашықтығы мен уақытын қысқартуға бағытталған.
Қазақстан Республикасының трансқұрылықтық тасымалдарды жүзеге асыру саласындағы транзиттік әлеуетін дамыту көбінесе республика аумағындағы көлік дәліздері мен олардың тармақтарын дамытуға байланысты:
1) Еуропа – Кавказ – Азия халықаралық көлік дәлізі (бұдан әрі – ТРАСЕКА): негізгі бағыт Түрікменбашы порты – Сарыағаш – Достық арқылы, Ақтау – Достық тармағы (ұзақтығы 3 836 км; Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі – 19 тәулік; 2007 жылы транзитпен 30 мың тонна, 2008 жылы –37 мың тонна, 2009 жылы–29 мың тонна, 2010 жылы – 24 мың тонна, 2011 жылы – 51,4 мың тонна тасымалданды).

2) Коридор «Север – Юг»: Северная Европа – страны Персидского залива через Россию и Иран с участием Казахстана на участках «морской порт Актау – регионы Урала России – Никельтау – Актау» и обратно (протяженность – 1 235 км, срок доставки по Республике Казахстан – 7 суток, за 2008 год транзитом перевезено 11 тыс. тонн, 2009 год – 232 тыс. тонн, 2010 год – 17,6 тыс. тонн, 2011 год – 19,4 тыс. тонн);
3) «Среднеазиатский» коридор: Сарыагаш – Озинки, Озинки – Сарыагаш (протяженность – 2 147 км, срок доставки по Республике Казахстан – 11 суток, за 2007 год транзитом перевезено 1 137 тыс. тонн, 2008 год – 1 453 тыс. тонн, 2009 год – 766 тыс. тонн, 2010 год – 987 тыс. тонн, 2011 год – 756 тыс. тонн);
4) «Трансазиатский» коридор (северное направление): Достык – Петропавловск, Петропавловск – Достык (протяженность – 1 910 км, срок доставки по Республике Казахстан – 10 суток, за 2007 год транзитом перевезено 111 тыс. тонн, 2008 год – 177 тыс. тонн, 2009 год – 72 тыс. тонн, 2010 год – 121 тыс. тонн, 2011 год – 103,6 тыс. тонн);
5) «Трансазиатский» коридор (центральное направление): Достык – Сарыагаш, Сарыагаш – Достык (протяженность – 1 831 км, срок доставки по Республике Казахстан – 9 суток, за 2007 год транзитом перевезено 1 300 тыс. тонн, 2008 год – 1 834 тыс. тонн, 2009 год – 2 034 тыс. тонн, 2010 год – 1 828 тыс. тонн, 2011 год – 1 935 тыс. тонн).
Информация о контейнерных поездах, пропущенных по территории Республики Казахстан за 2011 год
назначение
кол-во
сообщение
собственного формирования

2) Солтүстік – Оңтүстік дәлізі: Қазақстанның Ақтау теңіз порты учаскелерінде қатысуы арқылы - Ресейдің Орал өңірлері – Никельтау – Ақтау және кері қарай Солтүстік Еуропа – Парсы шығанағының елдері Ресей мен Иран арқылы (ұзақтығы 1 235 км, Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі – 7 тәулік; 2008 жылы транзитпен 11 мың тонна, 2009 жылы – 232 мың тонна, 2010 жылы - 17,6 мың тонна, 2011 жылы – 19,4 мың тонна тасымалданды).
3) Ортаазиялық дәліз: Сарыағаш – Өзіңкі, Өзіңкі – Сарыағаш (ұзақтығы – 2 147 км; Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі – 11 тәулік; 2007 жылы транзитпен 1 137 мың тонна, 2008 жылы – 1 453 мың тонна, 2009 жылғы – 766 мың тонна, 2010 жылы - 987 мың тонна, 2011 жылы – 756 мың тонна тасымалданды).
4) Трансазиялық дәліз (солтүстік бағыт): Достық – Петропавл, Петропавл – Достық (ұзақтығы – 1 910 км; Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі –10 тәулік; 2007 жылы транзитпен 111 мың тонна, 2008 жылы – 177 мың тонна, 2009 жылы – 72 мың тонна, 2010 жылы – 121 мың тонна, 2011 жылы –103,6 мың тонна тасымалданды).
5) Трансазиялық дәліз (орталық бағыт): Достық – Сарыағаш, Сарыағаш – Достық (ұзақтығы – 1 831 км; Қазақстан Республикасы бойынша жеткізу мерзімі – 9 тәулік; 2007 жылы транзитпен 1 300 мың тонна, 2008 жылы – 1 834 мың тонна, 2009 жылы – 2 034 мың тонна, 2010 жылы – 1 828 мың тонна, 2011 жылы – 1 935 мың тонна тасымалданды).
2011 жылғы Қазақстан Республикасы аумағы арқылы өткізілген контейнерлік поездар туралы ақпарат
тағайындалуы
саны
қатынас
жеке қалыптастырылған

1303
К 2016 году планируется реализация проекта строительства железной дороги «Бейнеу - Жезказган», который сократит расстояние от ст. Достык до Морского порта Актау на 1200 км. Проект способствует повышению привлекательности транспортных коридоров Казахстана и уже сегодня реализация проекта является самым ожидаемым событием для регионов Центрального Казахстана.
Через территорию Казахстана проходят 70 международных воздушных коридоров. Сеть воздушных международных транзитных сообщений за период с 1995 по 2011 годы увеличилась с 5 тыс.км до 77 тыс.км. В аэропортах Алматы, Астаны, Караганды и Атырау регулярно осуществляют дозаправки грузовые воздушные суда Боинг-747 авиакомпаний «EL AL» (Израиль), «KLM» (Нидерланды), «FedEx» (США), и др.

1303
2016 жылға қарай Достық станциясынан Ақтау теңіз портына дейін 1 200 км қашықтықты қысқартатын «Бейнеу-Жезқазған» темір жолын салу жобасын іске асыру жоспарланады. Жоба Қазақстандағы көлік дәліздерінің тиімділігін арттыруға себеп болады және бүгінгі күні Орталық Қазақстан өңірлері үшін осы жобаны іске асыру ең маңызды оқиға болып табылады.
Қазақстан аумағы арқылы 70 халықаралық әуе дәлізі өтеді. Халықаралық транзиттік әуе қатынастар желісі 1995 жылдан 2011 жылға дейін 5 мың км-ден 77 мың км-ге дейін ұлғайды. Алматы, Астана, Қарағанды және Атырау әуежайларында «EL AL» (Израиль) «KLM» (Нидерланды), «FedEx» (АҚШ) және т.б авиакомпанияларының Боинг-747 жүк тасымалдайтын тағы басқа әуе кемелері тұрақты түрде жанармай құюды жүзеге асырады.

Начата реализация самого крупного в Казахстане проекта по организации трансконтинентального автотранспортного коридора «Западная Европа – Западный Китай», который проходит по территории Казахстана и России с выходом на страны Западной Европы. В составе проекта предусматривается реконструкция всех выходов на коридор из стран Центральной Азии, в том числе из Узбекистана и Кыргызстана. Общая протяженность маршрута составляет 8 445 км, в том числе: по России – 2 233 км, по Казахстану – 2 787 км (подлежит реконструкции – 2 552 км), по Китаю – 3 425 км.
Порт Актау является составляющей частью трех международных транспортных коридоров: «ТРАСЕКА», «Север – Юг», «Иногейт».
Общий объем грузов, перевозимый в Каспийском бассейне в водном сообщении, составляет порядка 30 млн. тонн. При этом, доля порта Актау составляет около 38 % от суммарного объема.
Положение Казахстана в центре Евразийского континента между крупнейшими торговыми партнерами Китаем и Европой формирует главный вызов для развития транспортно-логистической системы Республики Казахстан. Объем внешней торговли между Европейским Союзом и Китайской Народной Республикой в 2010 году составил более 526 млрд. долл. США. Ожидается, что до 2020 года этот показатель возрастет до уровня в 781 млрд. долл. США. Сейчас на долю Казахстана приходится менее 0,5 % от общего объема товарооборота между этими торговыми партнерами. Задача Казахстана – обеспечить увеличение транзитного грузопотока между Китайской Народной Республикой и Европейским Союзом, идущего сухопутным маршрутом через территорию республики. Транзитный маршрут из Китая в Европу через Республику Казахстан имеет ряд преимуществ: он более быстрый по сравнению с морским маршрутом через Суэцкий канал и более дешевый, чем авиаперевозка из Китайской Народной Республики в Европу. Таким образом, он мог бы в будущем привлечь часть грузопотока, как с морского, так и воздушного пути из Европы в Китай.
Наряду с реализацией транзитного потенциала транспортно-логистическая система Республики Казахстан должна удовлетворять потребности казахстанской промышленности в транспортно-логистических услугах.
Транспортно-логистическая система является основным инструментом реализации экономических связей между регионами Казахстана, а также главным проводником экспорта казахстанских товаров на мировые рынки.

Қазақстандағы ең ірі жоба Батыс Еуропа елдеріне шығу арқылы Қазақстан мен Ресей аумақтарымен өтетін Батыс Еуропа – Батыс Қытай трансқұрылықтық автокөлік дәлізін ұйымдастыру жобасын іске асыру басталды. Жоба құрамында Орталық Азия елдерінен, соның ішінде Өзбекстан мен Қырғызстаннан шығатын барлық дәліздерді қайта жаңарту көзделген. Бағыттың жалпы ұзақтығы 8 445 км, оның ішінде: Ресей бойынша – 2 233 км, Қазақстан бойынша – 2 787 км (2 552 км -қайта жаңғыртуға жатады), Қытай бойынша – 3 425 км құрайды.
Достық станциядан Ақтау теңіз портына дейін 1 200 км қашықтықты қысқартатын «Бейнеу-Жезқазған» темір жолын салу жобасын іске асыру жоспарлануда. Жоба Қазақстандағы көлік дәліздерінің тиімділігін арттыруға себеп болады және бүгінгі күні Орталық Қазақстан өңірлері үшін осы жобаны іске асыру ең маңызды оқиға болып табылады.
Ақтау порты ТРАСЕКА, Солтүстік – Оңтүстік, Иногейт үш халықаралық көлік дәлізінің құрамдас бөлігі болып табылады.
Каспий бассейнінің су қатынасында тасымалданатын жүктердің жалпы көлемі шамамен 30 млн. тоннаны құрайды. Бұл ретте Ақтау портының үлесі жиынтық соманың 38 % құрайды.
Қазақстанның Еуразия континентiнiң орталығындағы ең iрi сауда әрiптестерi Қытай мен Еуропа арасындағы орны Қазақстан Республикасының көлік-логистика жүйесін дамыту үшiн басты түрткіні қалыптастырады. 2010 жылы Еуропалық Одақ және Қытай Халық Республикасы арасындағы сыртқы сауда көлемi 526 миллиардтан астам АҚШ долларын құрады. Бұл көрсеткiштің 2020 жылға дейiн 781 миллиард АҚШ доллары деңгейіне дейiн артуы күтiлуде. Қазiр осы сауда әрiптестерi арасындағы жалпы тауар айналымының 0,5 %-дан төмені Қазақстан үлесіне тиеді. Қазақстанның міндеті – республиканың аумағы арқылы жер үсті маршрутымен өтетін Қытай Халық Республикасы және Еуропалық Одақ арасындағы транзиттік жүк ағынның ұлғаюын қамтамасыз ету. Қытайдан Еуропаға Қазақстан Республикасы арқылы транзиттік маршрутының бірқатар артықшылықтары бар: ол Суэц арнасы арқылы өтетін теңiз маршрутымен салыстырғанда анағұрлым жылдам және Қытай Халық Республикасынан Еуропаға әуе тасымалына қарағанда анағұрлым арзан. Осылайша, ол болашақта Қытайдан Еуропаға теңiздегi, сол сияқты әуе жолындағы жүк ағынының бiр бөлiгiн тартуы мүмкін.
Транзиттік әлеуетті iске асырумен қатар Қазақстан Республикасының көлік-логистика жүйесі қазақстандық өнеркәсiптiң көлiк-логистикалық қызметтердегi қажеттiлігiн қанағаттандыруы тиіс.
Көлiк-логистикалық жүйесі Қазақстан өңірлерiнiң арасындағы экономикалық байланыстарды iске асырудың негiзгi аспабы, сондай-ақ қазақстандық тауарлардың әлемдiк нарықтарға экспортының басты өткiзгiшi болып табылады.

Объем экспортных операций Казахстана к 2020 году может вырасти в 1,5 раза с 96 млн. тонн до 147 млн. тонн, что потребует от транспортно-логистической системы обслуживания дополнительных грузопотоков в Россию, Китай и Южную Корею, Европу, Среднюю Азию. Также ожидается, что объем торговых операций между сопредельными Казахстану странами вырастет в 1,5 раза и достигнет 1 трлн. долл. США к 2020 году, что создает потенциал транзита через Республику Казахстан. Наибольший рост товарооборота прогнозируется между Китайской Народной Республикой и странами Европы и Россией. Учитывая это, наиболее перспективным транзитным коридором для развития является коридор «Западный Китай – Западная Европа» и «Западный Китай – Российская Федерация».
Мировые тенденции, рост экспорта и внутренних перевозок повлекут развитие рынка контрактной логистики. К 2015 году потенциал рынка контрактной логистики Казахстана может составить от 320 до
810 млн. долл. США.
2. Анализ основных проблем
Мировая практика международных перевозок свидетельствует о том, что обеспечение конкурентоспособности транспортных маршрутов не исчерпывается решением только технических проблем. Важнейшее значение имеет устранение нефизических препятствий на пути движения транзитных грузопотоков, таких как отсутствие согласованной со всеми заинтересованными сторонами политики по развитию международных транспортных коридоров, несовершенство технологии пропуска грузов через пограничные переходы, недостаточное информационное обеспечение в правовой сфере и др.
Несовместимость некоторых технических параметров транспортной инфраструктуры с международными стандартами и системами действующих торговых партнеров Казахстана является значительным препятствием на пути региональной интеграции и развития торгово-транспортных связей.
На текущий момент в Республике Казахстан несбалансированное размещение транспортно-коммуникационной сети на всей территории страны препятствует развитию единого экономического пространства и росту мобильности населения.
Ключевые проблемы грузовых перевозок можно разделить на следующие группы:
- инфраструктурные ограничения и дефицит подвижного состава;
- отсутствие системного управления коридорами;
- низкий уровень логистического сервиса;
- институциональные ограничения в системе управления;
- недостаток компетенций и современных технологий.
В секторе грузовых перевозок можно отметить недостаточный уровень комплексного логистического сервиса и отсутствие системного управления маршрутами и коридорами, снижающее их привлекательность для грузоотправителей. В пассажирских перевозках к таким «профильным» проблемам относится, в первую очередь, недостаточно высокий уровень удобства и безопасности перевозок.
Увеличение мобильности населения и реализация туристического потенциала Республики Казахстан требуют от транспортной системы качественных услуг; высокого уровня комфорта и безопасности; хорошей транспортной связности ключевых экономических и туристических центров; внутренней связности агломераций; ценовой доступности перевозок. Однако текущее состояние сектора пассажирских перевозок не позволяет соответствовать ни одному из предъявляемых требований.
Ключевые проблемы пассажирских перевозок можно разделить на следующие группы:
- инфраструктурные ограничения и дефицит подвижного состава;
- низкий уровень доступности, качества и безопасности перевозок;
- недостаток компетенций и современных технологий.

2020 жылға қарай Қазақстанның экспорттық операцияларының көлемi 96 млн. тоннадан 147 млн. тоннаға дейін 1,5 есеге өсуі мүмкін, ол өз алдына көлік-логистика жүйесінен Ресейге, Қытайға және Оңтүстік Кореяға, Еуропаға, Орта Азияға қосымша жүк ағынына қызмет көрсетуді талап етеді. Сонымен бiрге, Қазақстанмен шекаралас елдер арасындағы сауда операцияларының көлемi 1,5 есеге артып, 2020 жылы 1 трлн. долларға жетеді деп күтiлуде, бұл Қазақстан Республикасы арқылы транзиттік әлеуетті құрайды. Қытай Халық Республикасы мен Ресей және Еуропа елдері арасында тауар айналымының көп артуы болжануда. Мұны ескере отырып, даму үшiн аса перспективалы транзиттік дәліз «Батыс Қытай – Батыс Еуропа» және «Батыс Қытай – Ресей Федерациясы» болып табылады.
Әлемдік үрдістер, экспорт пен iшкi тасымалдардың артуы келісімшарт логистикасы нарығының дамуына итермелейді. 2015 жылға қарай Қазақстанның келісімшарт логистика нарығының әлеуеті 320-дан 810 миллионға дейін АҚШ долларын құрауы мүмкін.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Халықаралық тасымалдардың әлемдік тәжірибесі көлік маршруттарының бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету тек қана техникалық проблемаларды шешумен ғана шектелмейтіндігін куәландырады. Маңызды мәні барлық мүдделі тараптармен халықаралық көлік дәліздерін дамыту бойынша саясаттың болмауы, шекаралық өтпелдер арқылы жүктерді өткізу технологиясының жетілдірілмеуі, құқық саласындағы және т.б. ақпараттық қамтамасыз етудің жетіспеушілігі транзиттік жүк ағындарының жүру жолында физикалық емес кедергілерді жою болып табылады.
Қазақстанның қазіргі сауда серіктестерінің халықаралық стандарттары мен жүйелерінің көліктік инфрақұрылымның кейбір техникалық параметрлерімен сәйкес сауда-көліктік байланыстың дамуы мен өңірлік ықпалдастық жолындағы ерекше кедергі болып табылады.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасының барлық аумағында көліктік-коммуникациялық желіні теңгерімсіз орналасуы бірыңғай экономикалық кеңістіктің дамуымен халық ұтқырлығының өсімін кедергі келтіреді.
Жүк тасымалының өзекті мәселелерін мынадай топтарға бөлуге болады:
- инфрақұрылым шектеулерi және жылжымалы құрамның тапшылығы;
- дәліздерді жүйелiк басқарудың болмауын;
- логистикалық сервис деңгейiнің төмендігі;
- басқару жүйесiндегi институционалдық шектеулер;
- құзырет пен қазiргi заманғы технологиялардың жетіспеушiлiгi.
Жеткiлiксiз жүк тасымалдары секторында кешендi логистикалық сервис деңгейiн және жүк жөнелтушілер үшін тартымдылықты төмендететiн маршруттар мен дәліздерді жүйелi басқарудың болмауын атап өткен жөн. Жолаушылар тасымалдарында мұндай «бейінді» проблемаларға бірінші кезекте жеткiлiксiз жайлылық пен тасымалдау қауiпсiздiгінің жеткіліксіз жоғары деңгейi жатады.
Халықтың жылжымалылығының артуы және Қазақстан Республикасының туристiк әлеуетін iске асыру көлiк жүйесiнен сапалы қызметтердi; жайлылық пен қауiпсiздiктің жоғары деңгейiн; негізгі экономикалық және туристiк орталықтардың жақсы көлiк орамдылығын; агломерациялардың iшкi орамдылығын; тасымалдардың баға жағынан қолжетімділігін талап етедi. Алайда жолаушылар тасымалдары секторының ағымдағы жай-күйi ұсынылатын талаптардың ешқайсысына сәйкес келуге мүмкiндiк бермей отыр.
Жолаушылар тасымалдарының өзекті мәселелерін мынадай топтарға бөлуге болады:
- инфрақұрылым шектеулерi және жылжымалы құрамның тапшылығы;
- тасымалдар қолжетімділігінің, сапасының және қауiпсiздiгінiң төмен деңгейi;
- құзырет пен қазiргi заманғы технологиялардың жетіспеушiлiгi.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы:
1) возрождение великого «Шелкового пути» – создание комплексного евразийского трансконтинентального моста;
2) активизация торгово-экономических отношений стран Юго-Западной, Южной и Юго-Восточной Азии со странами СНГ и Европы.
Внутренние факторы:
1) реализация экспортно-импортных возможностей и национального транзитного ресурса Казахстана;
2) уникальное геополитическое положение Казахстана;
3) наличие дополнительных международных воздушных коридоров;
4) реализация крупного в Казахстане проекта по организации трансконтинентального автотранспортного коридора «Западная Европа – Западный Китай», проходящего по территории Казахстана и России с выходом на страны Западной Европы;
5) реализация проекта строительства железной дороги «Бейнеу-Жезказган», который сократит расстояние от ст. Достык до морского порта Актау.
Стратегическое направление 3. Развитие услуг, производства и инфраструктуры ИКТ, базирующейся на современных технологиях, ориентированных на предоставление мультимедийных услуг
1. Основные параметры развития
Развитие отрасли ИКТ является одним из приоритетных направлений Государственной программы форсированного индустриально-инновационного развития на 2010-2014 годы, в рамках «секторов экономики будущего», что отражает ее значение для экономики современного Казахстана.
Отрасль ИКТ включает сферы услуг и производства в области информационных технологий, телекоммуникаций и телерадиовещания. Развитие данной отрасли взаимосвязано с проникновением технологий связи, распространением информационных технологий, которые наблюдаются в последнее десятилетие по всему миру.
В целях развития данной отрасли перед Министерством стоит задача по значительному увеличению потребления и применения ИКТ и его казахстанского содержания с целью обеспечения долгосрочной конкурентоспособности страны.
Тенденциями отрасли телекоммуникаций являются развитие инфраструктуры, базирующейся на высокоскоростных оптических и беспроводных технологиях, предоставление мультимедийных услуг населению и организациям, внедрение и развитие цифровых технологий телерадиовещания, а также увеличение уровня цифровизации местной телефонной связи.
Операторами связи осуществляется построение городских мультисервисных сетей доступа и транспортных сетей Metro Ethernet на базе городской волоконно-оптической инфраструктуры, что позволит организовать внедрение новых видов услуг, таких как массовый широкополосный доступ (далее - ШПД) в Интернет на основе ADSL, организация городских высокоскоростных каналов. Продолжается строительство сети связи для телефонизации и интернетизации сельских населенных пунктов с использованием технологии CDMA450.
В настоящее время операторами сотовой связи введены в эксплуатацию сети третьего поколения 3G в городах Астане, Алматы и во всех областных центрах.

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар:
1) Ұлы «Жібек жолын» жаңғырту – кешенді еуразиялық трансқұрлықтық көпірді құру;
2) Оңтүстік Батыс, Оңтүстік және Оңтүстік Шығыс Азия елдерінің ТМД және Еуропа елдерімен сауда-экономикалық қарым-қатынастарын өзекті ету;
Ішкі факторлар:
1) Қазақстанның экспорт-импорттық мүмкіндіктерін және ұлттық транзиттік ресурстарын іске асыру;
2) Қазақстанның бірегей геосаяси орналасуы;
3) қосымша халықаралық әуе дәліздерінің бар болуы;
4) Қазақстандағы ең ірі жоба Батыс Еуропа елдеріне шығу арқылы Қазақстан мен Ресей аумақтарымен өтетін Батыс Еуропа – Батыс Қытай трансқұрлықтық автокөлік дәлізін ұйымдастыру жобасын іске асыру;
5) Достық станциядан Ақтау теңіз портына қашықтықты қысқартатын «Бейнеу-Жезқазған» темір жолын салу жобасын іске асыру.
3-стратегиялық бағыт. Мультимедиялық қызметтерді ұсынуға бағытталған, қазіргі заманғы технологияларға негізделген қызметтерді, өндірістерді және АКТ инфрақұрылымын дамыту.
1. Дамудың негізгі параметрлері
АКТ саласын дамыту «болашақ экономика салаларының» аясындағы мемлекеттік үдемелі индустриялық-инновациялық даму бағдарламасының басым бағыттарының бірі болып табылады, бұл оның қазіргі заманғы Қазақстан экономикасы үшін маңызды екенін көрсетеді.
АКТ ақпараттық технологиялар, телекоммуникациялар және телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметтер және өндіріс салаларын қамтиды. Осы саланы дамыту байланыс технологиясының, ақпараттық технологиялардың туындауымен өзара байланысты, олар соңғы онжылдықта бүкіл әлемге байқалуда.
Осы саланы дамыту мақсатында Министрліктің алдында елдің ұзақ мерзімді бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету мақсатында АКТ-ны тұтынуды және қолдануды айтарлықтай ұлғайту, АКТ-дағы қазақстандық қамтуды ұлғайту міндеті тұр.
Телекоммуникация саласының үрдісі жоғары жылдамдықты оптикалы және сымсыз технологияларға негізделген инфрақұрылымды дамыту, халыққа және ұйымдарға мультимедиалық қызмет ұсыну, телерадио хабар таратудың сандық технологияларын енгізу және дамыту, сондай-ақ жергілікті телефон байланыстарын цифрландыру деңгейін көтеру болып табылады.
Байланыс операторлары жұмыс істеп тұрған қалалық талшықты-оптикалық инфрақұрылымның негізінде қалалық мультисервистік қолжетімділікті және Metro Ethernet көлік желісін құруды жүзеге асырады, ол ADSL негізіндегі Интернетке кең жолақты бұқаралық қолжетімділік (бұдан әрі - КЖҚ), қалалық жоғары жылдамдықтағы арналар сияқты жаңа қызмет түрлерін енгізуді ұйымдастыруға мүмкіндік береді. CDMA 450 технологиясын пайдаланып, ауылдық елді мекендерді телефонизациялау және интернеттендіру үшін байланыс желісін салу жалғасуда.
Қазіргі уақытта ұялы байланыс операторлары 3G үшінші буынның желілері Астана, Алматы қалаларында және барлық облыс орталықтарында пайдалануға енгізілді.

В рамках развития услуг доступа к сети Интернет в феврале 2011 года Межведомственной комиссией по радиочастотам Республики Казахстан принято решение о предоставлении права внедрения сетей связи четвертого поколения 4G на территории Республики Казахстан АО «Казахтелеком».
Также, согласно протоколу Межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан от 27 августа 2011 года принято решение выделить АО «Казахтелеком» 20 МГц в диапазоне 1730-1785/1825,2-1880 МГц.
Согласно протоколу Межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года Министерством совместно с заинтересованными государственными органами определена разовая плата за выделение радиочастотного спектра для внедрения стандарта 4G на территории Республики Казахстан.
Национальным оператором телерадиовещания АО «Казтелерадио» осуществлен ввод в эксплуатацию 18 января 2011 года Национальной спутниковой сети телерадиовещания с использованием стандарта DVB-S2 формата компрессии MPEG-4, 3 июля 2012 года осуществлен ввод в эксплуатацию эфирного цифрового вещания с использованием стандарта DVB-T2: организовано эфирное цифровое вещание в гг. Астане, Алматы, Караганде, Жезказгане и Жанаозене.
В целях эффективной реализации государственной политики в области связи Министерством обеспечивается эффективное сопровождение систем мониторинга радиочастотного спектра и радиоэлектронных средств, реестра радиоэлектронных средств и радиочастотных присвоений.
Проводимые мероприятия по развитию телекоммуникационной отрасли позволили достичь в 2010 году следующих результатов в расчете на 100 жителей страны:
1) плотность фиксированных телефонных линий - 24,9;
2) плотность абонентов сотовой связи – 124;
3) плотность пользователей Интернет - 31,6;
4) уровень цифровизации местных сетей телекоммуникаций - 92 %.
В области почтовой связи основным поставщиком рынка услуг остается акционерное общество «Казпочта», являющееся национальным оператором. Оказание услуг осуществляется более чем 2800 отделениями почтовой связи, охватывающими всю территорию страны.
В секторе пересылки письменной корреспонденции, в крупных городах наблюдается появление альтернативных доставочных служб (местной почтовой связи). Появление конкуренции на данном рынке способствует появлению более доступных услуг по доставке извещений, рекламных материалов по сравнению с услугами традиционной сети.
В условиях информатизации и движения мирового сообщества к целостности существует необходимость подготовки высококвалифицированных, профессиональных, востребованных на рынке труда специалистов. Современное общество предъявляет высокие требования к уровню профессиональной подготовки специалистов и в условиях расширения сфер сотрудничества с зарубежными странами, а также появления новых средств коммуникации особую актуальность приобретает возможность взаимодействовать с коллегами из разных стран.
В целях развития образования в сфере инфокоммуникаций акционерное общество «Международный университет информационных технологий» (далее – МУИТ) тесно сотрудничает с университетом США Carnegie Mellon.
Кроме того, открыты 4 новые специальности бакалавриата и магистратуры по специальностям «Информационные системы» и «Вычислительная техника и программное обеспечение», а также проводится отбор дополнительных зарубежных партнеров для МУИТ среди высших учебных заведений Малайзии, Сингапура, Кореи и России.

Интернет желісіне қол жеткізу қызметін дамыту шеңберінде 2011 жылдың ақпан айында Қазақстан Республикасының Радиожиіліктер жөніндегі ведомствоаралық комиссиясы Қазақстан Республикасының аумағында 4G төртінші буын байланыс желілерінің енгізу құқығын «Қазақтелеком» АҚ беру туралы шешім қабылдады.
Сондай-ақ Қазақстан Республикасының Радиожиіліктер жөніндегі ведомствоаралық комиссияның 2011 жылғы 27 тамыздағы хаттамасына сәйкес «Қазақтелеком» АҚ 1730-1785/1825,2-1880 МГц диапазонындағы 20 МГц беру шешілді.
Қазақстан Республикасының Радиожиілік жөніндегі ведомствоаралық комиссияның 2011 жылғы 29 желтоқсандағы хаттамасына сәйкес Министрлік мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, Қазақстан Республикасының аумағында 4G стандартын енгізу үшін радиожиілік спектрін бөлу үшін біржолғы төлемді айқындады.
«Қазтелерадио» АҚ телерадиохабарларын таратудың ұлттық операторы 2011 жылғы 18 қаңтарда MPEG-4 компрессия форматында DVB-S2 стандарты негізіндегі Ұлттық спутникті телерадио хабарларын тарату желісін, 2012 жылғы 3 шілдеде DVB-Т2 стандарты негізіндегі эфирлік цифрлық хабарларын таратуды пайдалануға берді: Астана, Алматы, Қарағанды, Жезқазған және Жаңаөзен қалаларында эфирлік цифрлық хабарларды тарату ұйымдастырылды.
Министрлік байланыс саласындағы мемлекеттік саясатты тиімді іске асыру мақсатында радиожиілік спектрінің және радиоэлектрондық құралдардың мониторингі жүйесін радиоэлектрондық құралдардың және радиожиілік тағайындаулардың тізілімін тиімді сүйемелдеуді қамтамасыз етеді.
Телекоммуникациялық салаларды дамыту жөніндегі өткізіліп жатқан іс-шаралар елдің әр 100 тұрғынына есептегенде 2010 жылы мынадай нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік берді:
1) тіркелген телефон желісінің тығыздығы – 24,9;
2) ұялы байланыс абоненттерінің тығыздығы – 124;
3) Интернет пайдаланушыларының тығыздығы – 31,6;
4) жергілікті телекоммуникация желісін цифрлау деңгейі – 92 %.
Пошта байланысы саласында қызмет көрсету нарығының негізгі жеткізушісі ұлттық оператор болып табылатын «Қазпошта» акционерлік қоғамы болып қалады. Еліміздің барлық аумағын қамтитын 2800 пошта байланыс бөлімшелері қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
Жазбаша-хабарларды жіберу секторында, ірі қалаларда баламалы жеткізгіш қызметтердің пайда болуы (жергілікті пошта байланысы) байқалады. Осы нарықта бәсекенің пайда болуы, дәстүрлі желілермен салыстырғанда неғұрлым қолжетімді хабарламалар, жарнама материалдарын жеткізу бойынша қызметтердің пайда болуына ықпал етеді.
Ақпараттандыру және әлемдік қоғамдастықтың тұтастыққа қозғалысы жағдайында еңбек мамандары нарығына сай жоғары білікті, кәсіби мамандарды даярлау қажеттілігі бар. Қазіргі заманғы қоғам мамандардың кәсіби дайындық деңгейіне қоятын талабы жоғары және шет елдермен ынтымақтастық аясының кеңеюі, сондай-ақ коммуникацияның жаңа құрал-жабдықтарының пайда болуы жағдайында басқа елдердегі әріптестермен өзара іс-қимыл жасау мүмкіндігі туындайды.
Ақпараттық коммуникация саласында білім беруді дамыту мақсатында «Ақпараттық технологиялар халықаралық университеті» акционерлік қоғамы (будан әрі АТХУ) АҚШ-тың Carnegie Mellon университетімен тығыз қызмет етуде.
Бұдан басқа «Ақпараттық жүйелер» және «Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету» мамандықтары бойынша бакалавриат және магистратура бойынша 4 жаңа мамандық ашылды, сонымен қоса Малайзия, Сингапур, Корея және Ресейдің жоғары оқу орындарының арасынан АТХУ үшін қосымша шетелдік әріптестерге іріктеу жүргізілуде.

В рамках реализации Программы развития информационных и коммуникационных технологий в Республике Казахстан на 2010-2014 годы ведутся работы по открытию ряда научно-исследовательских лабораторий в области ИКТ совместно с транснациональными ИКТ компаниями.
В структуре IT можно выделить три крупных сектора: сектор производства IT-оборудования, сектор коробочного (лицензионного) программного обеспечения и сектор ИТ-услуг.
В структуре IT-рынка Казахстана сектор производства и реализации IT-оборудования является доминирующим (более 79 %) в общем объеме, что является отражением повышенного спроса на компьютеры, сетевое и периферийное компьютерное оборудование, сопровождающего процесс информатизации казахстанского общества.
В 2011 году были открыты две R&D лаборатории. Одна на базе МУИТ (open source) и вторая на базе Карагандинского государственного технического университета (информационные технологии).
В 2012 году планируется открытие других лабораторий на базе научно-исследовательского института и/или на базе ВУЗов Казахстана.
В целях координации деятельности данных лабораторий и развития исследовательской деятельности в сфере ИКТ в Республике Казахстан создан отраслевой научно-исследовательский институт, который будет координировать и определять наиболее актуальные направления развития ИКТ посредством реализации следующих функций: R&D деятельность, коммерциализация ИКТ разработок, вопросы подготовки и переподготовки ИКТ кадров, инициирование нормативных правовых актов, разработка и систематизация отраслевых стандартов, сертификация оборудования, продуктов и услуг, контроль лицензируемой деятельности и качества услуг, анализ деятельности отрасли и отдельных видов услуг, экспертная деятельность, консалтинг и аудит проектов.
Научно-исследовательский институт зарегистрирован в качестве участника специальной экономической зоны «Парк информационных технологий «Алатау».
Кроме того, инициирован проект по созданию ИКТ-кластера на территории «Парка информационных технологий». ИКТ-кластер будет представлять собой территорию площадью в 30 га, где предусматривается строительство учебно-исследовательского комплекса, бизнес центра, дата-центра, посевного фонда с функциями бизнес-инкубирования и других необходимых для функционирования ИКТ-кластера институтов развития.
Необходимо отметить, что важным аспектом для успешного развития ИКТ в Республике Казахстан является создание государством вышеуказанных институтов развития отрасли.
2. Анализ основных проблем
Основными проблемами в отрасли информационных и коммуникационных технологий являются:

Қазақстан Республикасында ақпараттық және коммуникациялық технологияларды дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру шеңберінде трансұлттық АКТ компанияларымен бірігіп АКТ саласында бірнеше ғылыми-зерттеу зертханаларын ашу бойынша жұмыстар жүргізілуде.
IT құрылымында үш ірі секторды бөліп көрсетуге болады: IТ-жабдықтың өндірісі секторы, қораптық (лицензиялық) бағдарламалық қамтамасыз ету секторы және ІТ-қызметтер секторы.
Қазақстанның ІТ-нарығы құрылымында өндіріс және ІТ-жабдығын іске асыру секторы және жалпы көлемінде басыңқы болып табылады (79 %-дан артық), ол қазақстандық қоғамды ақпараттандыру процесін сүйемелдейтін компьютерлерге, желілік және перифериялық компьютерлік жабдыққа сұраныстың жоғары екендігін көрсетеді.
2011 жылы екі R&D зертханасы ашылды. Біреуі АТХУ базасында (open source) және екіншісі ҚарМТУ базасында (ақпараттық технологиялар).
2012 жылы ғылыми-зерттеу институты және/немесе Қазақстанның ЖОО базасында басқа да зертханалар ашу жоспарланып отыр.
Осы зертханалардың қызметін үйлестіру және АКТ саласында зерттеу қызметін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасында салалық ғылыми-зерттеу институты құрылды, ол мынадай функцияларды іске асыру арқылы АКТ дамытудың өзекті бағыттарын анықтайтын және үйлестіретін болады: R&D қызметі, АКТ әзірлемелерін коммерциялау, АКТ мамандарын даярлау және қайта даярлау мәселелері, нормативтік құқықтық актілер бастамалары, салалық стандарттарды әзірлеу және жүйелеу, жабдықтарды, өнімдер мен қызметтерді сертификаттау, лицензияланатын қызметті және қызметтер сапасын бақылау, сала қызметін және жеке қызмет түрлерін, сараптамалық қызметті талдау, консалтинг және жобалар аудиті.
Ғылыми-зерттеу институты «Алатау» ақпараттық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағының қатысушы ретінде тіркелді.
Бұдан басқа «Ақпараттық технологиялар паркі» аумағында АКТ-кластерін құру жөніндегі жобаға бастамашылық жасалған. АКТ-кластері ғылыми-зерттеу кешенінің, бизнес орталығының, дата-орталығының, бизнес инкубациялау және дамыту институттарының АКТ-кластерінің жұмыс істеуі үшін басқа да қажетті функцияларымен себу қорының құрылысы көзделген 30 га ауданы бар аумақты алып жатыр.
Қазақстан Республикасында АКТ қарқынды дамытудың маңызды аспектісі мемлекеттің жоғарыда аталған саланың даму институттарын құру болып табылатынын атап өткен жөн.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Ақпараттық және коммуникациялық технологиялар саласындағы негізгі проблемалар:

1) низкие темпы развития ШПД к сети Интернет;
2) неполный охват домохозяйств страны услугами телефонной связи и ШПД к сети Интернет;
3) недостаточная обеспеченность сельских населенных пунктов почтовыми отделениями связи;
4) недостаточная обеспеченность населения компьютерной техникой;
5) низкий уровень отечественного производства средств ИКТ и его зависимость от импорта;
6) отсутствие квалификационного справочника с требованиями по приоритетным специальностям в сфере инфокоммуникаций;
7) низкий уровень развития сотрудничества отечественных вузов с зарубежными университетами в целях трансфера новых образовательных технологий и международных стандартов IT-образования;
8) нехватка квалифицированных специалистов для создания информационной инфраструктуры в стране.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внутренние факторы:
1) развитие отрасли телекоммуникаций напрямую связано с использованием ограниченных ресурсов радиочастотного спектра, ресурса нумерации;
2) с развитием конвергенции сетей мобильной связи с фиксированными сетями появляются новые услуги телекоммуникаций;
3) с развитием рынка фиксированной и мобильной связи появляются новые виды услуг на основе их конвергенции с информационными технологиями;
4) развитие современных средств инфокоммуникаций приводит к снижению спроса потребителями традиционных видов почтовых услуг;
5) основные доходы рынка распространения теле-, радиоканалов и рынка IT-услуг формируются за счет государственного заказа;
6) на рынке программного обеспечения в Казахстане доминирующее положение занимает продукция зарубежных производителей;
7) казахстанские предприятия занимаются в основном реализацией оборудования известных международных производителей и сборкой компьютерной техники.
Внешние факторы:
1) на доходность предприятий связи влияют численность, плотность размещения и движение населения;
2) состояние телекоммуникационного рынка напрямую зависит от экономической активности в стране;
3) высокая зависимость сектора ИКТ от импорта.
Стратегическое направление 4. Совершенствование процессов предоставления государственных услуг, технического сопровождения и интеграция информационных систем государственных органов, в том числе создание условий и механизмов для развития информационной инфраструктуры Таможенного союза.
1. Основные параметры развития
Сегодня информационные технологии являются важнейшим инструментом для формирования информационного общества, а «проводником» в отношениях государства и населения стало «электронное правительство».
В этой связи, применение ИТ в государственных органах должно быть в первую очередь направлено на оказание государственных услуг в электронной форме населению и бизнесу, повышение прозрачности и подотчетности государственных органов.
В настоящее время состояние предоставления государственных электронных услуг населению и организациям характеризуется следующими данными:

1) Интернет желісіне кеңжолақты КЖҚ төмен қарқынмен дамуы;
2) үй шаруашылығындағы телефон байланысы және Интернет желісіне КЖҚ қызметтерімен елдің толық қамтылмауы;
3) ауылды елді мекендердің пошта байланысы бөлімшелерімен жеткілікті қамтамасыз етілмеуі;
4) халықты компьютерлік техникамен қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі;
5) АКТ құралдарының отандық өндірісі деңгейінің төмендігі және оның импортқа тәуелділігі;
6) ақпараттық коммуникациялар саласындағы басым мамандықтар бойынша талаптардың біліктілік анықтамалығының жоқтығы;
7) ІТ-білім беру халықаралық стандарттар және жаңа білім беру технологияларды трансферлеу мақсатында отандық жоғарғы оқу орындарының шетел унивеситеттерімен ынтымақтастықты дамыту деңгейінің төмендігі;
8) елдегі ақпараттық инфрақұрылымды құру үшін білікті мамандардың жетіспеушілігі болып табылады.
3. Негізгі ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Ішкі факторлар:
1) телекоммуникация саласын дамыту, радиожиілік спектрінің шектеулі ресурстарын, нөмірлеу ресурсын пайдаланумен тікелей байланысты;
2) ұтқыр байланыс желісінің конвергенциясының дамуымен телекоммуникация қызметтері тіркелген желілермен жаңа қызметтер пайда болады;
3) тіркелген және ұтқыр байланыс нарығының дамуымен бірге олардың ақпаратты технологиялармен конвергенциясы негізінде қызметтердің жаңа түрлері пайда болуда;
4) қазіргі заманғы ақпараттық коммуникация құралдарының дамуы дәстүрлі пошта қызметтері түрлеріне тұтынушылар сұранысының төмендеуіне әкеп соқтырады;
5) ІТ-қызметтері нарығының және теле-, радиоарналардың тарату нарықтарының негізгі кірісі мемлекеттік тапсырыс есебінен құралады;
6) Қазақстанда бағдарламамен қамтамасыз ету нарығында шетелдік өндірушілердің өнімі үстемдік ету жағдайына ие;
7) Қазақстандық кәсіпорындар негізінен белгілі халықаралық өндірушілердің қондырғыларын өткізумен және компьютерлік техниканы жинаумен айналысады.
Сыртқы факторлар:
1) байланыс кәсіпорындарының кірісіне халықтың саны, орналасу тығыздығы және қозғалысы әсер етеді;
2) телекоммуникациялық нарықтың жағдайы еліміздегі экономикалық белсенділікке тікелей байланысты:
3) АКТ секторының импортқа тәуелділігінің жоғарылығы.
4-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік қызметтерді ұсыну, техникалық сүйемелдеу үдерістерін жетілдіру, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін ықпалдастыру, оның ішінде Кеден одағының ақпараттық инфрақұрылымын дамыту үшін жағдайлар және тетіктер жасау.
1. Дамудың негізгі параметрлері
Бүгінгі күні АТ ақпараттық қоғамды қалыптастыруға арналған маңызды құрал болып табылады, ал мемлекет пен халық қатынастарындағы «өткізуші» «электрондық үкімет» болып отыр.
Бұл ретте мемлекеттік органдарда АТ-ны қолдану бірінші кезекте халыққа және бизнеске электронды нысанда қызмет көрсетуге, мемлекеттік органдардың ашықтығын және есептілігін жоғарылатуға бағытталған болуы керек.
Қазіргі уақытта халыққа және ұйымдарға мемлекеттік электрондық қызметтер ұсынудың жай-күйі мынадай деректермен сипатталады:

1) центральными и местными исполнительными органами посредством интернет-ресурсов оказываются интерактивные услуги населению и бизнесу (блоги руководителей, электронные госзакупки, интерактивные опросы и т.д.) и осуществляется переход к оказанию транзакционных услуг;
2) создана инфраструктура «электронного правительства», в рамках которой введены в промышленную эксплуатацию более 20 ИT – проектов;
3) разработаны и утверждены планы мероприятия по оптимизации и автоматизации социально-значимых государственных услуг, 92 лицензий и 80 разрешительных документов;
4) ведутся работы по созданию архитектуры «электронного правительства» и разработки эталонных моделей. В настоящее время произведено наполнение эталонных моделей по 3 направлениям деятельности (трудовые отношения, социальное обеспечение, земельные отношения). Планируется продолжение работ по наполнению эталонных моделей и другим направлениям деятельности;
5) проведена работа по внедрению информационной системы «Е-лицензирование» (далее – ГБД «Е-лицензирования»). В 2012 году данная система внедрена во всех государственных органах-лицензиарах. Количество сформированных электронных лицензий посредством ГБД «Е-лицензирование» за 9 месяцев 2012 года составило 13 520 электронных лицензий.
Уже сегодня в результате проведения совместных работ заинтересованными государственными органами, всецело направленных на формирование «электронного правительства» для «информационного общества», посредством портала «электронного правительства» предоставляются 211 интерактивных и транзакционных услуг, 83 (согласно Закону Республики Казахстан от 10 июля 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и оптимизации контрольных и надзорных функций государственных органов») из которых представляется на портале электронного лицензирования и 128 на портале «электронного правительства». В число услуг портала «электронного правительства» входят 67 услуг, 16 сервисов, оплата 21 вида государственных сборов, 16 видов госпошлин, 4 видов налоговых платежей, а также оплата штрафов за нарушения Правил дорожного движения и 3 видов коммунальных услуг. Кроме того, на портале «электронного правительства» также доступны услуги информационного характера
Количество пользователей услуг по сравнению с 2009 годом увеличилось с 5,6 до 590 тысяч граждан. Количество выданных электронных справок возросло с 50 тысяч до 8,3 млн. Произведено платежей через портал на сумму более 19,5 млн. тенге.

1) орталық және жергілікті атқарушы органдар интернет-ресурстар арқылы халыққа және бизнеске интерактивті қызметтер көрсетеді (басшылық блогы, элекрондық мемлекеттік сатып алу, интерактивтік сауал және т.б.) және транзакциялық қызметтер көрсетуге ауысуды жүзеге асырады;
2) «электрондық үкімет» инфрақұрылымы құрылды, оның шеңберінде өнеркәсіптік пайдалануға 20 АT-ден астам жоба енгізілген;
3) әлеуметтік маңызы бар мемлекеттік қызметтерді, 92 лицензияларды және 80 рұқсат беру құжаттарды оңтайландыру және автоматтандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары әзірленген және бекітілген;
4) «электрондық үкімет» сәулетін құру және эталондық үлгілерді әзірлеу бойынша жұмыстар жүргізілуде. Қазіргі уақытта қызметтің 3 бағыты бойынша эталондық үлгілерді толтыру жүргізілді (еңбек қатынасы, әлеуметтік қамтамасыз ету, жер қатынастары). Эталондық үлгілерді толтыру және қызметтің басқа да бағыттары бойынша жұмыстарды жалғастыру жоспарлануда.
5) «Е-лицензиялау» (бұдан әрі – «Е-лицензиялау» МДҚ) ақпараттық жүйесін енгізу бойынша жұмыстар өткізілді. 2012 жылы аталған жүйе барлық мемлекеттік органдарда – лицензиярларда енгізілді. 2012 жылғы 9 айда «Е-лицензиялау» МДҚ-а арқылы қалыптастырылған лицензиялар саны 13 520 электрондық лицензияны құрады.
Бүгінгі күннің өзінде мүдделі мемлекеттік органдармен, толығымен «ақпараттық қоғамға» арналған «электрондық үкіметті» қалыптастыруға бағытталған бірлесіп атқарылған жұмыстар нәтижесінде «электрондық үкімет» порталы арқылы 211 интерактивті және транзакциялы қызметтер көрсетіледі, оның ішінде («Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және мемлекеттік органдардың бақылау мен қадағалау функцияларын оңтайландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы 2012 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының № 36-V Заңына сәйкес) 83-і электрондық лицензиялау порталында және 128-і - «электрондық үкімет» порталында көрсетіледі. «Электрондық үкімет» порталына 67 қызмет, 16 сервис, мемлекеттік 21 алымның түрі, мемлекеттік баждың 16 түрі, салық төлемдерінің 4 түрі, сонымен қатар Жол қозғалысының ережелерін бұзғаны үшін айыппұлдар және коммуналдық қызметтердің 3 түрін төлеу кіреді. Бұдан басқа, «электрондық үкімет» порталында ақпараттық сипаттағы қызметтер де қолжетімді.
Қызметтерді пайдаланушылардың саны 2009 жылмен салыстырғанда 5,6-дан 590 мың адамға артты. Берілген анықтамалардың саны 50 мыңнан 8,3 млн-ға дейін артты. Портал арқылы 19,5 млн. теңгеден астам сомаға төлемдер жүргізілді.

За 2011 год в городах и районах Казахстана проведены обучающие семинары по теме «электронное правительство» и «электронные услуги». Обучено 64 475 чел. В торговых центрах гг. Астаны, Алматы, Актобе, Шымкента проведены консультационные поддержки населения, в среднем проконсультировано 19 276 чел.;
6) ведется работа по переводу центральных государственных органов на электронный документооборот без дублирования документов на бумажном носителе;
7) создана система электронных обращений граждан через веб-портал «электронного правительства» к руководителям государственных и местных исполнительных органов;
8) в рамках развития электронных акиматов реализован проект «Региональный шлюз «электронного правительства» с возможностью автоматизации государственных услуг, оказываемых акиматами, из которых 4 услуги предоставляются на портале «электронного правительства».
В настоящее время проведена большая работа по улучшению деятельности центров обслуживания населения (далее – ЦОН).
Сформирована нормативная база, необходимая для функционирования ЦОН, упрощены процедуры по обслуживанию населения и бизнеса, существует положительная тенденция по снижению уровня коррупции.
В настоящее время в ЦОН оказываются 59 государственных услуг. До конца 2012 года планируется введение дополнительно 56 государственных услуг.
На постоянной основе проводятся мероприятия по повышению уровня квалификации кадрового состава работников ЦОН.
Кроме того, с мая текущего года Республиканским государственным предприятием «Центр обслуживания населения» Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – РГП «ЦОН») проводится 3-х этапная аттестация работников ЦОН. Аттестации подлежат руководящий состав, работники фронт и бек офисов, задействованные в процессе оказания государственных услуг населению.
На сегодняшний день, на стадии завершения второй этап аттестации.
Первый этап. В период с 5 мая по 23 июня 2012 года РГП «ЦОН» проведен первый этап аттестации работников. Аттестации подлежали 3 440 инспекторов и консультантов, фактическое количество протестированы 3 101. Аттестовано 2 202 (71%), не аттестованы – 899 работников, непосредственно задействованные в процессе оказания государственных услуг населению (бек-офис).
Второй этап. С 17 сентября по 12 октября текущего года проведен второй этап аттестации работников ЦОН с правом выбора языка сдачи теста. Аттестации подлежали 1 918 работников ЦОН среднего и руководящего звена, из них прошли аттестацию 1 717 работников.

2011 жылы Қазақстанның қалалары мен аудандарында «электрондық үкімет» және «электрондық қызметтер» тақырыбы бойынша оқу семинарлары өткізілді. 64 475 адам оқытылды. Астана, Алматы, Ақтөбе, Шымкент қалаларының сауда орталықтарында халыққа кеңес беруге қолдау көрсетілді, орташа алғанда 19 276 адамға кеңес берілді.
6) орталық мемлекеттік органдардың құжаттарын қағаз тасығышта қайталамай электрондық құжат айналымына көшіру бойынша жұмыстар жүргізілуде;
7) «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы азаматтардың мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың басшыларына электрондық өтініш беру жүйесі құрылды.
8) электрондық әкімдіктерді дамыту шеңберінде әкімдіктер көрсететін мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру мүмкіндігімен «Электрондық үкіметтің» өңірлік шлюзі» жобасы жүзеге асырылған, соның ішінде 6 қызмет «электрондық үкімет» порталында көрсетіледі.
Бүгінгі күнге халыққа қызмет көрсету орталықтарының (бұдан - ХҚО) жұмысын жақсарту мақсатында, бірқатар үлкен жұмыстар атқарылды. ХҚО жұмысын қамтамасыз етуге арналған қажетті нормативтік база құрылды, халыққа және бизнеске қызмет көрсету тәртібі жеңілдетілді, сыбайлас жемқорлықтың деңгейі азайю үрдісі байқалады.
Қазіргі уақытта ХҚО-да 59 мемлекеттік қызмет көрсетілуде. 2012 жылдың аяғына дейін 56 мемлекеттік қызметтерді қосымша енгізу жоспарлануда.
Тұрақты негізде ХҚО қызметкерлерінің біліктілік деңгейін арттыру жөніндегі іс-шаралар жүргізілуде.
Бұдан басқа, ағымдағы жылғы мамырдан бастап Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің «Халыққа қызмет көрсету орталығы» республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – «ХҚО» РМК) ХҚО қызметкелеріне 3 кезеңнен тұратын аттестаттау жүргізуде. Басшылық құрам, халыққа мемлекеттік қызмет көрсету процесіне жұмылдырылған фронт және бек офис қызметкелерлері аттестаттауға жатады.
Бүгінгі күні аттестаттаудың екінші кезеңі аяқталу сатысында.
Бірінші кезең. 2012 жылғы 5 мамыр – 23 маусым аралығында «ХҚО» РМК қызметкерлерді аттестаттаудың бірінші кезеңін өткізді. Аттестатауға жататын 3 440 инспекторлар мен кеңесшілер арасында тестілеуден өткендердің нақты саны - 3 101. Аттестатталғандар – 2 202 (71 %), аттестатталмағандар – халлыққа мемлекеттік қызметкер көрсету процесіне тікелей жұмылдырылған 899 қызметкер (бек офис).
Екінші кезең: Ағымдағы жылғы 17 қыркүйек – 12 қазан аралығында тест тапсырудың тілін таңдау құқығымен ХҚО қызметкерлерін аттестаттаудың 2-кезеңі өткізілді. ХҚО орта және басшы буынының 1918 қызметкері аттестаттауға жатты, олардың 1717 қызметкері аттестаттаудан өтті.

Всего из 8700 работников ЦОН, аттестовано 5019, прошли аттестацию 3919 работников или 78%, не прошли 1100 работников.
В целях мониторинга деятельности ЦОН в части качества предоставляемых государственных услуг и обеспечения обратной связи с населением создан и успешно работает Ситуационный центр (далее – Центр). Посредством камер, установленных в 161 ЦОН, Центром в режиме on-line проводится видео-моноторинг деятельности, что в свою очередь позволяет оперативно реагировать на недостатки в процессе работы, отслеживать коррупционные проявления. Кроме того, функционирование Центра позволяет проводить прием граждан руководителями центральных и местных государственных органов, видео-конференции и совещания с подведомственными учреждениями, осуществлять дистанционное обучение работников ЦОН всех регионов.
В республике на сегодняшний день функционируют 252 ЦОН, из них 28 ЦОН (областных и в крупных городах) модернизированы в 2011 году.
В начале года Министерством утвержден График модернизации 221 городских и районных ЦОН в разрезе областей, согласно которому осуществляется плановая модернизация со сроком завершения в декабре 2012 года. Дополнительно включены в план модернизации 3 ЦОНа (1-ЗКО, 2-ЮКО), итого подлежит модернизации 224 районных и городских ЦОН.
На регулярной основе проводятся проверки с использованием «Мystery shopping» - метода исследования, проводимого с целью решения организационных задач, например, измерения уровня соблюдения стандартов обслуживания клиентов сотрудниками в организации.
По итогам проведенных исследований уровень удовлетворенности населения услугами ЦОН составил: в 2010 году - 65%; в 2011 году - 76%; в 2012 году - 81%.
Во исполнение послания Президента Республики Казахстан – Лидера нации Н. А. Назарбаева «Социально-экономическая модернизация – главный вектор развития Казахстана» от 27 января 2012 года Министерством разработан План мероприятий (дорожная карта), в котором предусмотрены меры по открытию в 2012 году 4-х специализированных ЦОН в городах Астаны, Алматы, Актау, Караганде, а в 2013 году в остальных регионах.
В данных специализированных ЦОН по принципу «одного окна» будут предоставляться государственные услуги по регистрации автотранспортных средств и выдаче водительских удостоверений с созданием необходимой инфраструктуры и условий для населения.
В этих же ЦОН население сможет сдать теоретические и практические экзамены для получения водительских удостоверений, пройти сверку номерных агрегатов, получить водительское удостоверение, свидетельства о прохождении обязательного технического осмотра и государственных регистрационных номерных знаков.
За счет автоматизации государственных услуг будет сокращен перечень представляемых населением документов, необходимые сведения будут получаться в электроном формате из баз данных задействованных государственных органов.
За счет изменения бизнес процесса будет значительно сокращено время обслуживания, как по водительским удостоверениям, так и по регистрации/перерегистрации автотранспортных средств, кроме того, данные меры как следствие приведут к снижению коррупционных проявлений.
Кроме того, в рамках реализации государственной политики в области информатизации Министерством регулируются вопросы противодействия компьютерным инцидентам на государственном уровне, в частности за счет участия в техническом сопровождении национальных электронных информационных ресурсов и информационных систем, интегрируемых в информационную инфраструктуру Республики Казахстан.
Развитию казахстанского сегмента Интернет будут способствовать внедрение ШПД, создание дата-центров, увеличение электронных услуг, предоставляемых через портал «электронного правительства», развитие порталов государственных органов, создание социально значимых интернет–ресурсов (для детей и подростков).
В настоящее время необходимо активизировать развитие вычислительных центров (далее – дата-центры) с целью обеспечения спроса на услуги веб-хостинга, первичного и резервного хранения данных и поэтапного выхода на внешние рынки. Наличие инфраструктуры дата-центров является базовым условием для развития «Казнета», электронной коммерции, электронных услуг и «электронного правительства».
Для обеспечения взаимодействия межгосударственных и межведомственных информационных систем при обмене данных возникает необходимость создания межгосударственного шлюза для обмена информацией в рамках Таможенного союза между Казахстаном, Россией и Белоруссией (Национальный сегмент Интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли Таможенного союза).
Система позволит достичь таких положительных результатов, как развитие экономической интеграции на таможенной территории Таможенного союза и улучшение экономических показателей внешней и взаимной торговли в результате использования интегрированных информационных ресурсов.
Для этого необходимо создание национального сегмента Интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли Таможенного союза, а также национальной доверенной третьей стороны.

ХҚО барлық 8700 қызметкерінің 5019-ы аттестатталды, 3919 қызметкер немесе 78%-ы аттестаттаудан өтті, өтпегендері – 1100 қызметкер.
ХҚО-ның ұсынылатын мемлекеттік қызметтер сапасы және халықпен кері байланысты қамтамасыз ету бөлігіндегі қызметін мониторингілеу Ахуалдық орталығы (бұдан әрі – Орталық) құрылды және ойдағыдай жұмыс істеуде. 161 ХҚО-да орнатылған камералар арқылы Орталық on-line режимінде қызметке бейне-мониторинг жүргізеді, ол өз кезегінде жұмыс процесіндегі кемшіліктерге шұғыл әрекет етуге, сыбайлас жемқорлық көріністерін бақылауға мүмкіндік береді. Бұдан басқа, Орталықтың жұмыс істеуі орталық және жергілікті мемлекеттік органдары басшыларының азаматтарды қабылдауды жүргізуге, ведомствоға бағынысты мекемелермен бейне-конференциялар мен кеңестер өткізуге, барлық өңірлерегі ХҚО қызметкерлерін қашықтан оқытуды жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
Республикада бүгінгі күні 252 ХҚО қызмет етеді, оның ішінде 28 ХҚО (облыстық және ірі қалалардағы) 2011 жылы жаңғыртылды.
Жыл басында Министрлік облыстар бөлінісінде 221 қалалық және аудандық ХҚО-ны жаңғырту кестесін бекітті, оған сәйкес 2012 жылғы желтоқсанда аяқталу мерзімімен жоспарлы жаңғырту жүзеге асырылуда. Жаңғырту жоспарына қосымша 3 ХҚО (1-БҚО, 2-ОҚО) енгізілді, барлығы 224 аудандық және қалалық ХҚКО жаңғыртуға жатады.
Тұрақты негізде «Mystery-shopping» - ұйымдастырушылық міндеттерді шешу, мысалы, ұйымдағы қызметкерлердің клиенттерге қызмет көрсету стандарттарын сақтаудың деңгейін өлшеу мақсатында өткізілетін зерттеу әдісін пайдаланумен тексерулер жүргізіледі.
Халықтың жүргізілген зерттеулер қорытындылары бойынша ХҚО қызметтерiне қанағаттанарлық деңгейi 2010 жылы - 65%-ды, 2011 жылы - 76%-ды, 2012 жылы - 81%-ды құрады.
Қазақстан Республикасының Президенті – Ұлт Көшбасшысы Н.Ә.Назарбаевтың 2012 жылғы 27 қаңтардағы «Әлеуметтік-экономикалық жаңғырту – Қазақстан дамуының басты бағыты» атты Жолдауын орындау мақсатында Министрлік 2012 жылы Астана, Алматы, Ақтау, Қарағанды қалаларында 4 мамандандырылған ХҚО және 2013 жылы қалған өңірлерде ашу көзделген Іс-шаралар жоспарын (жол картасы) әзірледі.
Осы мамандандырылған ХҚО «бір терезе» қағидаты бойынша халыққа қажетті жағдай және инфрақұрылым жасай отырып, автокөлік құралдарын тіркеу мен жүргізуші куәлігін беру бойынша мемлекеттік қызметтер көрсететін болады.
Аталған ХҚО-ға халық жүргізуші куәлігін алу үшін теориялық және тәжірибелік емтихандар тапсыра алады, нөмірлік агрегаттарды салыстырып тексеру, жүргізуші куәлігін алу, міндетті техникалық байқаудың өткені туралы куәлік және мемлекеттік тіркеу нөмір белгілерін алады.
Мемлекеттік қызметтерді автоматтандырудың есебінен халықтың ұсынатын құжаттарының тізімі қысқарады, қажетті деректер іске қосылған мемлекеттік органдардың деректер базасынан электрондық форматта алынатын болады.
Бизнес үдерістің өзгеруінің есебінен жүргізуші куәлігі бойынша да, автокөлік құралдарын тіркеу/қайта тіркеу бойынша да қызмет көрсету уақыты едәуір қысқарады, бұдан басқа аталған шаралардың нәтижесінде сыбайлас жемқорлық көріністерін төмендетуге әкеледі.
Бұдан басқа ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру шеңберінде Министрлік компьютерлік қақтығыстарға мемлекеттік деңгейде қарсы іс-қимыл мәселелерін, атап айтқанда Қазақстан Республикасының ақпараттық инфрақұрылымына бірігетін ұлттық электрондық ақпараттық ресурстарды және ақпараттық жүйелерді техникалық сүйемелдеу есебінен реттеуде.
Интернеттің қазақстандық сегментін дамытуға КЖҚ енгізу, дата-орталықтар құру, «электрондық үкімет» порталы арқылы көрсетілетін электрондық қызмет көрсетулерді көбейту, мемлекеттік органдардың порталдарын дамыту, әлеуметтік маңызы бар интернет-ресурстар құру (балалар мен жасөспірімдер үшін) ықпал етеді.
Қазіргі уақытта веб-хостинг қызметтеріне сұранысты, деректерді бастапқы және резервтік сақтауды және сыртқы нарыққа кезең-кезеңмен шығуды қамтамасыз ету мақсатында есептеу орталықтарының (бұдан әрі – дата-орталықтары) дамуын күшейту қажет. Дата-орталықтары инфрақұрылымының болуы, Қазнетті, электрондық коммерцияны, электрондық қызметтерді және «электрондық үкіметті» дамыту үшін базалық шарт болып табылады.
Деректер алмасу кезінде мемлекетаралық және ведомствоаралық ақпараттық жүйелердің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету үшін Қазақстан, Ресей және Белоруссия арасындағы Кеден одағы шеңберінде ақпарат алмасу үшін мемлекетаралық шлюзді (Кеден одағының сыртқы және өзара сауданың ықпалдастырылған ақпараттық жүйесінің ұлттық сегменті) құру қажеттігі туындайды.
Жүйе Кеден одағының кедендік аумағында экономикалық ықпалдасуды дамыту және ықпалдастырылған ақпараттық ресурстарды қолданудың нәтижесінде сыртқы және өзара сауданың экономикалық көрсеткіштерін жақсарту секілді оң нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Ол үшін Кеден одағының сыртқы және өзара сауданың ықпалдастырылған ақпараттық жүйесінің ұлттық сегментін құру, сондай-ақ ұлттық сенімді үшінші тарапты құру қажет.

2. Анализ основных проблем
Основными проблемами, сдерживающими развитие электронных услуг «электронного правительства», являются:
1) низкий уровень защищенности информационно-коммуникационных сетей, информационных систем и ресурсов государственных органов;
2) низкие темпы автоматизации бизнес-процессов государственных органов, направленных на оказание государственных услуг в электронной форме;
3) недостаточный уровень оказания государственных услуг в электронной форме по принципу «одного окна»;
4) недостаточное развитие казахстанского сегмента сети Интернет;
5) неразвитость инфраструктуры дата-центров для оказания услуг хостинга.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внутренние факторы:
1) развитие информационных систем государственных органов для предоставления государственных услуг в электронной форме;
2) устойчивое повышение спроса на услуги обучения в области инфокоммуникаций;
3) продвижение государственных услуг в электронной форме и «электронного правительства»;
4) введение международной интернет адресации (.каз).
Внешние факторы:
1) быстрые темпы развития инфокоммуникационных технологий;
2) продвижение к информационному обществу и инновационной экономике;
3) высокая конкуренция на международном рынке подготовки IT- специалистов;
4) развитие серверных платформ для хостинга информационных систем оказания электронных услуг местных исполнительных органов в регионах.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 1752
6. Управление рисками
Наименование
возможного риска
Возможные последствия
в случае непринятия
мер по управлению
рисками
Мероприятия по
управлению рисками
1
2
3
Стратегическое направление 1.
Развитие транспортной инфраструктуры Республики Казахстан
Внешние риски
Геополитические
риски
Появление новых
альтернативных
маршрутов на территории
соседних стран,
ориентированных на
транзитные перевозки
Активное взаимодействие
с международными и
региональными
организациями по
развитию международных
транспортных коридоров
Республики Казахстан
Ценовые риски
Опережающий по
сравнению с инфляцией
рост внутренних цен на
энергоносители приводит
к увеличению издержек
государственных и
частных транспортных
предприятий
1. Развитие механизма
государственно-частного
партнерства;
2. Реализация новой
тарифной политики в
сфере грузовых и
пассажирских перевозок;
3. Утверждение
предельных тарифов на
услуги магистральной
сети на 10 лет к 2014
году;
4. Создание
конкурентного рынка
воздушных перевозок
Внутренние риски
Техногенные риски
Значительный физический
и моральный износ
основных средств и, как
следствие, риски аварий
и техногенных катастроф
1. Развитие механизма
государственно-частного
партнерства;

2. Негізгі проблемаларды талдау
Электрондық қызмет көрсетуді және «электрондық үкіметті» дамытуды тежейтін негізгі проблемалар:
1) ақпараттық-коммуникациялық жүйелердің, ақпараттық жүйелердің және мемлекеттік органдардың ресурстарының қорғалуы деңгейінің төмендігі;
2) электронды түрде мемлекеттік қызмет көрсетуге бағытталған мемлекеттік органдардың бизнес-үдерістерін автоматтандырудың төмен қарқыны;
3) электронды нысанда «бір терезе» қағидасымен мемлекеттік қызмет көрсетулер деңгейінің жеткіліксіздігі;
4) Интернет желісінің қазақстандық сегментінің жеткіліксіз дамуы;
5) хостинг қызметін көрсету үшін дата-орталықтар инфрақұрылымының толық дамымағандығы.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Ішкі факторлар:
1) мемлекеттік қызмет көрсетулерді электрондық нысанда ұсыну үшін мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесін дамыту;
2) ақпараттық коммуникация саласында білім беру қызметтеріне сұранысты тұрақты арттыру;
3) электрондық нысандағы мемлекеттік қызметтерді және «электрондық үкіметті» алға жылжыту;
4) халықаралық интернет адресацияны енгізу (.қаз).
Сыртқы факторлар:
1) ақпараттық коммуникациялық технологияларды дамытудың жедел қарқыны;
2) ақпараттық қоғамға және инновациялық экономикаға қарай жылжу;
3) халықаралық нарықта IT-мамандар даярлаудағы жоғары бәсекелестік;
4) өңірлердегі жергілікті атқарушы органдардың электрондық қызмет көрсетудің ақпараттық жүйесін хостингтеу үшін серверлік тұғырламаны дамыту
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1752 қаулысына
2-қосымша
6. Тәуекелдерді басқару
Ықтимал тәуекелдің атауы
Тәуекелдерді басқару жөніндегі шаралар қабылданбаған жағдайда ықтимал салдарлар
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт.
Қазақстан Республикасының көліктік инфрақұрылымын дамыту
Сыртқы тәуекелдер
Геосаяси тәуекелдер
Транзиттік тасымалдауға бағытталған, көршілес елдердің аумағында жаңа балама маршруттардың пайда болуы
Қазақстан Республикасының халықаралық көлік дәліздерін дамыту бойынша халықаралық және өңірлік ұйымдармен белсенді өзара іс-қимыл
Бағалық тәуекелдер
Инфляциямен салыстырғанда энергия тасымалдауға ішкі бағалардың өсуі мемлекеттік және жеке көлік кәсіпорындардың шығындарының өсуіне әкеледі
1.Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігін дамыту;
2. Жүк және жолаушыларды тасымалдау саласында жаңа тарифтік саясатты іске асыру;
3. 2014 жылға қарай магистральдық желі қызметтерінің шектік тарифтерін 10 жылға бекіту;
4. Әуе тасымалдарының бәсекелі нарығын құру
Ішкі тәуекелдер
Техногендіқ тәуекелдер
Негізгі құралдардың айтарлықтай физикалық және моральдық тозуы және оның салдарынан авариялар мен техногендік апаттарының тәуекелдері
1.Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігін дамыту;

2. Приобретение
железнодорожного
подвижного состава;
3. Внедрение новой
системы управления
железнодорожным
транспортом к 2014
году;
4. Увеличение
количества аэропортов,
имеющих категорию ИКАО
(повышение
безопасности);
5. Обеспечение
безопасного плавания
судов, пополнение
торгового флота
сухогрузными судами,
паромами и танкерами
Отток
квалифицированного
состава из
Министерства
Снижение престижа и
статуса
административных
государственных
служащих, их
недостаточное моральное
и материальное
стимулирование,
нерешенность жилищных и
других социальных
вопросов приведут к
оттоку
высококвалифицированных
специалистов
1. Взаимодействие с
учебными заведениями по
востребованным
профессиям, обеспечение
благоприятных условий
труда являются
основными причинами
снижения данного вида
рисков.
2. Повышение
квалификации служащих.
3. Моральное
стимулирование
Стратегическое направление 2.
Развитие транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан
Внешние риски
Геополитические
риски
Реализация проекта
развития международного
транспортного коридора
«Север – Юг»,
проходящего через
территорию Ирана, может
быть поставлена под
угрозу в случае резкого
ухудшения отношений и
начала военного
конфликта между Ираном
и США
1. Активное
взаимодействие с
международными и
региональными
организациями по
развитию международных
транспортных коридоров
Республики Казахстан;
2. Реализация
мастер-плана развития
транспортно-
логистической системы
Республики Казахстан
Экологические риски
Экологическая
катастрофа, вероятность
которой повышается по
мере реализаций
транспортного
потенциала и увеличения
роста грузопотока между
Восточной Азией и
Европой
1. Внедрение передовых
технических и
экологических
регламентов,
стандартов,
модернизация
транспортных активов.
2. Внедрение на
международных
перевозках цифровых
тахографов
Ценовые риски
Ухудшение мировой
конъюнктуры в сегментах
экономики может
привести к снижению
показателей
грузооборота, к
снижению доходов
транспортных
предприятий и, как
следствие, к снижению
возможностей
привлечения инвестиций
в инфраструктурные
проекты
Снижение данного вида
рисков зависит от
развития механизма
государственно-частного
партнерства
Внутренние риски
Отток
квалифицированного
состава из
Министерства
Снижение престижа и
статуса
административных
государственных
служащих, их
недостаточное моральное
и материальное
стимулирование,
нерешенность жилищных и
других социальных
вопросов приведут к
оттоку
высококвалифицированных
специалистов
1. Взаимодействие с
учебными заведениями по
востребованным
профессиям, обеспечение
благоприятных условий
труда являются
основными причинами
снижения данного вида
рисков.
2. Повышение
квалификации служащих.

2. Теміржол жылжымалы құрамын сатып алу;
3. 2014 жылға қарай темір жол көлігін басқарудың жаңа жүйесін енгізу;
4. ИКАО санатына ие әуежайлар санын ұлғайту (қауіпсіздікті арттыру);
5. Кемелердің қауіпсіз жүзуін қамтамасыз ету, сауда флотын құрғақ жүк кемелермен, салдармен және танкерлермен толықтыру
Министрліктен білікті құрамның кетуі
Әкімшілік мемлекеттік қызметкерлердің мәртебесі мен беделінің төмендеуі, оларды моральдық және материалдық жағынан жеткіліксіз ынталандыру, тұрғын-үй және басқа да әлеуметтік мәселелердің шешілмеуі жоғары білікті мамандардың кетуіне әкеледі
1. Қажетті мамандықтар бойынша оқу орындарымен өзара іс-қимыл жасау, қолайлы еңбек жағдайымен қамтамасыз ету осы тәуекел түрлерінің төмендеуінің негізгі себептері болып табылады.
2. Қызметшілердің біліктілігін арттыру;
3. Моральдық ынталандыру
2-стратегиялық бағыт.
Қазақстан Республикасының транзиттік-көліктік әлеуетін дамыту
Сыртқы тәуекелдер
Геосаяси тәуекелдер
Иран аумағы арқылы өтетін «Солтүстік-Оңтүстік» халықаралық көлік дәлізін дамыту жобасын іске асыру Иран мен АҚШ арасындағы қарым-қатынастың күрт нашарлауына және әскери қақтығыстың басталуына әкеп соғуы мүмкін
1. Қазақстан Республикасының халықаралық көлік дәліздерін дамыту бойынша халықаралық және өңірлік ұйымдармен белсенді өзара іс-қимыл;
2. Қазақстан Республикасының көлік-логистикалық жүйесін дамытудың мастер-жоспарын іске асыру
Экологиялық тәуекелдер
Ықтималдығы Шығыс Азия мен Еуропаның арасындағы көлiк әлеуетін iске асыру және жүк ағынының өсіру шаралары бойынша жоғарылататын экологиялық апатты арттыру
1. Озық техникалық және экологиялық регламенттерді, стандарттарды енгізу, көлік активтерін жаңғырту.
2.Халықаралық тасымалдарда цифрлық тахографтар енгізу
Бағалық тәуекелдер
Экономика сегменттерінде әлем конъюнктурасының нашарлауы жүк айналымдары көрсеткіштерінің төмендеуіне әкеледі, көлік кәсіпорындары кірістерінің төмендеуіне әкеледі, сондай-ақ инфрақұрылымдық жобаларға инвестицияларды тарту мүмкіндіктерінің төмендеуіне әкеп соғады.
Тәуекелдердің аталған түрін төмендету мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігінің дамуына байланысты.
Ішкі тәуекелдер
Министрліктен білікті құрамның кетуі
Әкімшілік мемлекеттік қызметкерлердің мәртебесі мен беделінің төмендеуі, оларды моральды және материалдық жағынан жеткіліксіз ынталандыру, тұрғын-үй және басқа да әлеуметтік мәселелердің шешілмеуі жоғары білікті мамандардың кетуіне әкеледі
1. Қажетті мамандықтар бойынша оқу орындарымен өзара іс-қимыл жасау, қолайлы еңбек жағдайымен қамтамасыз ету аталған тәуекел түрлерінің төмендеуінің негізгі себептері болып табылады.
2. Қызметкерлердің біліктілігін арттыру;

3. Моральное
стимулирование
Стратегическое направление 3.
Развитие услуг, производства и инфраструктуры ИКТ, базирующихся на
современных технологиях, ориентированных на предоставление
мультимедийных услуг
Внешние риски
Низкая активность
государственных и
исполнительных
органов в
организации
механизмов по
формированию
гарантированного
государственного
заказа и заключению
долгосрочных
контрактов
Низкое развитие услуг,
производства и
инфраструктуры ИКТ
Эффективное
функционирование
информационных ресурсов
и систем
государственных и
местных исполнительных
органов, базирующихся
на современных
технологиях
Слабая
заинтересованность
зарубежных
партнеров в
создании совместных
предприятий
Отсутствие возможности
выпуска ИКТ продукции с
привлечением зарубежных
технологических
партнеров
1. Предоставление
преференций и льгот для
совместных предприятий.
2. Обеспечение на
первом этапе
производства (1-2 года
с момента ввода в
эксплуатацию)
государственного заказа
на выпускаемую
совместным предприятием
продукцию
Возможность не
высвобождения
радиочастотного
спектра
гражданского
назначения
Отсутствие возможности
создания эффективной и
качественной системы
телекоммуникаций и
почтовой связи
1. Для снижения данного
риска повлияют
планирование и контроль
сроков на каждом этапе
жизненного цикла
проекта.
2. Проведение
соответствующих
мероприятий с целью
повторного вынесения
вопросов высвобождения
радиочастотного спектра
на обсуждение
Межведомственной
комиссии
радиочастотного спектра
Республики Казахстан с
обоснованием
необходимости РЧС для
обеспечения населения
услугами связи
Внутренние риски
Отток
квалифицированного
состава из
Министерства
Снижение престижа и
статуса
административных
государственных
служащих, их
недостаточное моральное
и материальное
стимулирование,
нерешенность жилищных и
других социальных
вопросов приведут к
оттоку
высококвалифицированных
специалистов
1. Повышение
квалификации служащих.
2. Моральное
стимулирование
Стратегическое направление 4.
Совершенствование процессов предоставления государственных услуг,
технического сопровождения и интеграции информационных систем
государственных органов, в том числе создание условий и механизмов
для развития информационной инфраструктуры Таможенного союза
Внешние риски
Несвоевременность
создания
информационных
систем
государственных
органов.
Низкая активность
государственных и
местных
исполнительных
органов в
интеграции
ведомственных
информационных
систем с
компонентами
«электронного
правительства».
Низкий уровень
развития и
количества
предоставляемых
государственных
услуг в электронной
форме.
Снижение качества
предоставления
государственных услуг,
технического
сопровождения и
интеграции
информационных систем
государственных органов
1. Своевременность
создания и
межведомственная
интеграция
информационных систем
государственными
органами.
2. Обеспечение
эффективного
функционирования
информационных ресурсов
и систем
государственных и
местных исполнительных
органов.

3. Моральдық ынталандыру
3-стратегиялық бағыт.
Мультимедиялық қызметтерді ұсынуға бағытталған қазіргі заманғы технологияларға негізделген қызметтерді, өндірістерді және АКТ инфрақұрылымын дамыту
Сыртқы тәуекелдер
Мемлекеттік және атқарушы органдардың мемлекеттік кепілді тапсырыстарын қалыптастыру және ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасуды ұйымдастырудағы белсенділігінің төмендігі
АКТ қызметтерінің, өндірісінің және инфрақұрылымының төмен дамуы.
Қазіргі заманғы технологияларға негізделген мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерінің тиімді жұмыс істеуі
Шетелдік әріптестердің бірлескен кәсіпорындар құруға мүдделілігінің төмендігі
Шетелдік технологиялық әріптестерді тарта отырып, АКТ өнімдерін шығару мүмкіндігінің болмауы
1. Бірлескен кәсіпорындар үшін преференциялар және жеңілдіктер беру
2. Өндірістің алғашқы кезеңінде (пайдалануға берілгеннен бастап 1-2 жыл) бірлескен кәсіпорын шығаратын өнімге мемлекеттік тапсырысты қамтамасыз ету.
Азаматтық мәндегі радиожиілік спектрінің босатылмау мүмкіндігі
Телекоммуникация және пошта байланысының тиімді және сапалы жүйесін құру мүмкіндігінің болмауы
1. Осы тәуекелді төмендету үшін жобаның өмірлік циклінің әрбір кезеңінде мерзімдерді жоспарлауға және бақылауға әсер етеді.
2. Халықты байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету үшін радиожиілік спектрінің қажеттілігін негіздеумен оларды босату мәселелерін Қазақстан Республикасы радиожиілік спектрінің ведомствоаралық комиссия талқылауына қайта шығару мақсатында тиісті іс-шараларды өткізу.
Ішкі тәуекелдер
Министрліктен білікті құрамның кетуі
Әкімшілік мемлекеттік қызметкерлердің мәртебесі мен беделінің төмендеуі, оларды моральдық және материалдық жағынан жеткіліксіз ынталандыру, тұрғын-үй және басқа да әлеуметтік мәселелердің шешілмеуі жоғары білікті мамандардың кетуіне әкеледі
1.-Қызметкерлердің біліктілігін арттыру;
2. Моральдық ынталандыру.
4-стратегиялық бағыт.
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну, техникалық сүйемелдеу үдерістерін жетілдіру және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін ықпалдастыру, соның ішінде Кеден одағының ақпараттық инфрақұрылымын дамыту үшін жағдайлар және тетіктер жасау
Сыртқы тәуекелдер
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерді уақтылы құрмауы.
Мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың «электрондық үкімет» құрауыштарымен ведомстволық ақпараттық жүйелерді ықпалдастыруда белсенділігінің төмендігі.
Электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің саны және оны дамытудың төмен деңгейі.
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну, техникалық сүйемелдеу және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін ықпалдастыру сапасының төмендеуі
1. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерді уақтылы құруы және ведомствоаралық ықпалдасуы.
2. Мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ақпараттық ресурстарының және жүйелерінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету.

3. Оценка эффективности
предоставления
государственных услуг в
электронном формате
Низкая активность
населения в
использовании
государственных
услуг,
представленных в
электронном формате
Снижение количества
получаемых
государственных услуг в
электронном формате.
1. Широкое освещение
возможностей получения
государственных услуг в
электронном формате.
2. Обучение населения в
местах получения
государственных услуг
Несвоевременность
создания
Межгосударственного
шлюза по обмену
информацией в
рамках Таможенного
союза
Отсутствие возможности
оперативного обмена
информацией в рамках
Таможенного союза
1. Своевременное
выделение финансовых
средств на создание
Межгосударственного
шлюза.
2. Интеграция
информационных систем
государственных органов
с межгосударственным
шлюзом для обмена
информацией в рамках
Таможенного союза
Внутренние риски
Отток
квалифицированного
состава из
Министерства
Снижение престижа и
статуса
административных
государственных
служащих, их
недостаточное моральное
и материальное
стимулирование,
нерешенность жилищных и
других социальных
вопросов приведут к
оттоку
высококвалифицированных
специалистов
1. Взаимодействие с
учебными заведениями по
востребованным
профессиям, обеспечение
благоприятных условий
труда являются
основными причинами
снижения данного вида
рисков.
2. Повышение
квалификации служащих.
3. Моральное
стимулирование

3. Электрондық форматта көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тиімділігін бағалау.
Электрондық форматта ұсынылған мемлекеттік қызметтерді пайдалануда халықтың төмен белсенділігі
Электрондық форматта алынатын мемлекеттік қызметтер санының төмендеуі
1. Электрондық форматта мемлекеттік қызметтерді алу мүмкіндіктерін кең насихаттау.
2. Мемлекеттік қызметтерді алу орындарында тұрғындарды оқыту.
Кеден одағы шеңберінде Ақпаратпен алмасу жөніндегі мемлекетаралық шлюздің уақтылы құрылмауы
Кеден одағы шеңберінде Ақпаратпен жедел алмасу мүмкіндігінің болмауы
1. Мемлекетаралық шлюзді құруға қаржылық қаражат уақтылы бөлу.
2. Кеден одағы шеңберінде ақпаратпен алмасу үшін мемлекетаралық шлюзбен мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін ықпалдастыру
Ішкі тәуекелдер
Министрліктен білікті құрамның кетуі
Әкімшілік мемлекеттік қызметкерлердің мәртебесі мен беделінің төмендеуі, оларды моральдық және материалдық жағынан жеткіліксіз ынталандыру, тұрғын-үй және басқа да әлеуметтік мәселелердің шешілмеуі жоғары білікті мамандардың кетуіне әкеледі
1. Қажетті мамандықтар бойынша оқу орындарымен өзара іс-қимыл жасау, қолайлы еңбек жағдайларын қамтамасыз ету тәуекелдердің түрін төмендетудің негізгі себептері болып табылады.
2. Қызметкерлердің біліктілігін арттыру;
3. Моральдық ынталандыру