Об утверждении Правил субсидирования на поддержку племенного животноводства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 35. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2014 года № 103
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.02.2014 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 16-4 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О племенном животноводстве» и в целях поддержки отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей в обеспечении племенной продукцией (материалом) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования на поддержку племенного животноводства.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 января 2013 года № 35
Правила
субсидирования на поддержку племенного животноводства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования на поддержку племенного животноводства (далее – Правила) определяют порядок предоставления бюджетных субсидий (далее – субсидии) за счет и в пределах средств и мероприятий, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям, физическим и юридическим лицам, осуществляющим деятельность по использованию племенных быков-производителей в общественных стадах, сформированных из поголовья личных подсобных хозяйств (далее – товаропроизводители), республиканскому племенному центру по племенному делу в животноводстве (далее – республиканский племенной центр), племенному заводу по костанайской породе лошадей, племенному репродуктору по мясному птицеводству, в целях повышения удельного веса племенных животных и продуктивных качеств сельскохозяйственных животных.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Направления, подлежащие субсидированию:
1) приобретение товаропроизводителями племенного и селекционного молодняка крупного рогатого скота;
2) селекционная и племенная работа, направленная на улучшение качественного состава маточного поголовья крупного рогатого скота и овец;
3) приобретение и использование товаропроизводителями семени быков-производителей, оцененных по качеству потомства и трансплантация эмбрионов;

Асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға арналған субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 35 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 18 ақпандағы № 103 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.02.2014 № 103 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» 1998 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Заңының 16-4-бабына сәйкес және асыл тұқымды өнiммен (материалмен) қамтамасыз етуде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді қолдау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға арналған субсидиялау қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                                  С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 25 қаңтардағы
№ 35 қаулысымен
бекітілген
Асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға арналған субсидиялау
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға арналған субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) асыл тұқымды малдың үлес салмағын және ауыл шаруашылығы жануарларының өнімділік сапасын арттыру мақсатында отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге, жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан құралған, жалпы табында асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – тауар өндірушілер), мал шаруашылығындағы асылдандыру ісі жөніндегі республикалық мал тұқымын асылдандыру орталығына (бұдан әрі – республикалық мал тұқымын асылдандыру орталығы), қостанай жылқы тұқымы жөніндегі асыл тұқымды жылқы зауытына, етті құс шаруашылығы жөніндегі асыл тұқымды репродукторға тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат және іс-шаралар есебінен және шегінде бюджеттік субсидиялар (бұдан әрі – субсидиялар) беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Субсидиялануға тиіс бағыттар:
1) тауар өндірушілердің ірі қара малдың асыл тұқымды және селекциялық төлін сатып алуы;
2) аналық ірі қара мал және қой басының сапалық құрамын жақсартуға бағытталған селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстар;
3) тауар өндірушілер ұрпағының сапасы бойынша бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрығын сатып алуы мен пайдалануы және эмбриондарды телу;

4) содержание племенных быков-производителей мясных пород, используемых для случки в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств;
5) приобретение товаропроизводителями племенных суточных цыплят мясного и яичного направлений и племенного яйца у отечественных племенных птицефабрик, содержащих прародительские, родительские формы;
6) приобретение товаропроизводителями племенного молодняка отечественных пород у отечественных племенных заводов или племенных хозяйств;
7) приобретение специального технологического, лабораторного оборудования, племенных быков, семени зарубежной селекции республиканским племенным центром; содержание племенных быков-производителей, получение, хранение семени, оценка семени по качеству потомства, получение, хранение и использование эмбрионов республиканским племенным центром;
8) разведение, содержание и тренинг племенных лошадей, получение и хранение семени жеребцов-производителей племенным заводом по костанайской породе лошадей;
9) полное возмещение затрат по приобретению племенной птицы племенным репродуктором по мясному птицеводству.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Норматив субсидий на каждое направление устанавливается согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Ежегодно объемы субсидий на каждое направление и в разрезе регионов утверждаются приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на текущий финансовый год.
2. Условия выплаты субсидий
5. Обязательным и необходимым условием получения субсидий товаропроизводителями являются полное соответствие требованиям по соответствующим направлениям, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам, содержание всего поголовья сельскохозяйственных животных в соответствии с зоотехническими нормами и осуществление ветеринарных мероприятий.
6. Субсидированию не подлежат:
1) племенной и селекционный молодняк, птицеводческая продукция, семя быков-производителей, эмбрионы, ранее удешевленные, а также приобретенные по бартеру, в счет взаиморасчетов или используемые не для воспроизводственных целей;
2) маточное поголовье – на проведение селекционной и племенной работы, племенные быки-производители, используемые для случки в общественном стаде – на содержание, просубсидированные в текущем году;
3) племенной молодняк крупного рогатого скота, завезенный из-за рубежа (за исключением племенного молодняка завезенного из Российской Федерации, Республики Беларусь и Украины), не оцененный по индексной системе; племенные быки, завезенные из-за рубежа, не оцененные по собственной продуктивности или по качеству потомства;

4) жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан құралған, жалпы табында шағылыстыруға пайдаланатын асыл тұқымды етті бағыттағы тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу;
5) тауар өндірушілер ата-енелік, ата-тектік нысандағы табынды ұстайтын отандық асыл тұқымды құс фабрикаларынан етті және жұмыртқа бағытындағы асыл тұқымды тәуліктік балапандар мен асыл тұқымды жұмыртқа сатып алуы;
6) тауар өндірушілердің отандық асыл тұқымды мал зауыттарынан немесе асыл тұқымды мал шаруашылықтарынан асыл тұқымды төлді сатып алуы;
7) республикалық мал тұқымын асылдандыру орталығының арнайы технологиялық, зертханалық жабдықтарды, асыл тұқымды бұқаларды, шетелдік селекцияның ұрығын сатып алуы; республикалық мал тұқымын асылдандыру орталығының асыл тұқымды бұқаларды күтіп-бағуы, ұрығын алуы, сақтауы, өндірушілердің сапасы бойынша ұрығын бағалауы, ұрпағының сапасы бойынша ұрығын бағалауы, эмбриондар алуы, сақтауы және пайдалануы;
8) асыл тұқымды жылқыларды көбейту, күтіп-бағу және тренингі, қостанай жылқы тұқымы бойынша асыл тұқымды мал зауытында асыл тұқымды айғырлардың ұрығын алу және сақтау;
9) етті құс шаруашылығы бойынша асылдандыру репродукторында асыл тұқымды құс сатып алу жөніндегі шығындарды толық өтеу.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Әрбір бағытқа арналған субсидия нормативі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
4. Жыл сайын әрбір бағытқа арналған және өңірлердің бөлінісіндегі субсидиялар көлемі ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығымен бекітіледі.
2. Субсидияларды төлеу шарттары
5. Тауар өндірушілердің субсидияларды алуының міндетті және қажетті шарты осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген тиісті бағыттар бойынша талаптарға толық сәйкес келуі, бүкіл ауыл шаруашылығы мал басын зоотехникалық нормаларға сәйкес күтіп-бағуы және ветеринариялық іс-шараларды жүзеге асыруы болып табылады.
6. Мыналар:
1) бұрын арзандатылған, сондай-ақ айырбас бойынша өзара есеп айырысу есебіне сатып алынған немесе өнімділігін молайту мақсатында пайдаланылмайтын асыл тұқымды және селекциялық төл, құс шаруашылығы өнімі, тұқымдық бұқа ұрығы, эмбриондар;
2) ағымдағы жылы субсидияланған селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге арналған аналық мал басы, күтіп-бағуға арналған жалпы табында шағылыстыру үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық бұқалар;
3) шет елден әкелінген, индекстік жүйе бойынша бағаланбаған (Ресей Федерациясы, Беларусь Республикасы және Украинадан әкелінген асыл тұқымды төлді қоспағанда) асыл тұқымды ірі қара мал төлі; шет елден әкелінген, өзінің өінімділігі немесе ұрпағының сапасы бойынша бағаланбаған асыл тұқымды бұқалар;

4) племенные коровы и телки, используемые для скрещивания быками-производителями: беспородными, неоцененными племенными, иных пород, за исключением поглотительного скрещивания;
5) все маточное поголовье товарного стада, участвующего в породном преобразовании, при несоблюдении требования по наличию, использованию в воспроизводстве и ротации племенных производителей в соответствии с зоотехническими нормативами (не менее одного производителя на тридцать голов случного контингента, использование производителя не более двух случных сезонов подряд).
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
7. Несоблюдение вышеуказанных условий товаропроизводителями является основанием для взыскания выплаченных субсидий отделом сельского хозяйства соответствующего района (далее - отдел) в установленном законодательством порядке.
8. В случае превышения объемов субсидий, заявленных товаропроизводителями, над выделенными объемами субсидий, в приоритетном порядке удовлетворяются заявки (в порядке убывания приоритета) на:
1) приобретение племенного и селекционного молодняка крупного рогатого скота;
2) ведение селекционной и племенной работы;
3) приобретение племенного молодняка овец.
Остаток средств распределяется пропорционально, в соответствии с объемами причитающихся субсидий в поданных заявках. Неоплаченный остаток субсидий, причитающийся товаропроизводителю, будет выплачиваться ему из свободных средств следующего(их) месяца(ев) при их наличии.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Порядок работы Министерства и акиматов областей
9. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) утверждает приказом следующие документы:
1) формы заявок на получение субсидий;
2) формы сводных актов по району/области;
3) форму отчета по освоению бюджетных средств по области;
4) форму отчета по выплате субсидий за квартал по области;
5) форму решения схода жителей населенного пункта - владельцев скота по закреплению и использованию быков-производителей;
6) форму обязательств по использованию приобретенного племенного молодняка крупного рогатого скота;
7) форму акта использования семени;
8) форму акта на рождение приплода;
9) форму акта на проведение трансплантации эмбриона.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

4) сіңіре будандастыруды қоспағанда, тұқымсыз, асыл тұқымды өзге де тұқымдармен бағаланбаған тұқымдық бұқалармен шағылыстыру үшін пайдаланылатын асыл тұқымды сиырлар мен қашарлар;
5) зоотехникалық нормативтерге сәйкес асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың болуы, оларды өз төлін өсіру үшін пайдалану және алмастыру (отыз бас шағылыстыру контингентіне бір бұқадан кем болмауы, бұқаны қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен артық пайдаланбау) талабын сақтамау кезінде тұқымдық түрлендіруге қатысатын тауарлы табынның барлық аналық басы субсидиялауға жатпайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Тауар өндірушілердің жоғарыда көрсетілген шарттарды сақтамауы тиісті ауданның ауыл шаруашылығы бөлімінің (бұдан әрі – бөлім) төленген субсидияларды заңнамада белгіленген тәртіппен өндіріп алуына негіз болып табылады.
8. Тауар өндірушілер өтінім берген субсидиялар көлемі бөлінген субсидиялар көлемінен артқан жағдайда, басым тәртіппен (басымдықтың азаюы тәртібінде):
1) асыл тұқымды және селекциялық ірі қара малдың төлін сатып алуға;
2) селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге;
3) асыл тұқымды қой төлін сатып алуға өтінімдер қанағаттандырылады.
Қаражат қалдығы берілген өтінімдердегі тиесілі субсидиялар көлеміне сәйкес пропорционалды түрде бөлінеді. Тауар өндірушіге тиесілі субсидиялардың төленбеген қалдығы оған келесі айдың (айлардың) бос қаражатынан олар болған жағдайда төленетін болады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Министрліктің және облыс әкімдіктерінің жұмыс тәртібі
9. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) бұйрықпен мынадай құжаттарды бекітеді:
1) субсидиялар алуға арналған өтінім нысандары;
2) аудан/облыс бойынша жиынтық актілер нысаны;
3) облыс бойынша бюджет қаражатын игеру жөніндегі есеп нысаны;
4) облыс бойынша субсидиялар төлеу жөніндегі тоқсандық есеп нысаны;
5) тұқымдық бұқаларды бекіту және пайдалану бойынша елді мекен тұрғындары – мал иелері жиыны шешімінің нысаны;
6) сатып алынған ірі қара малдың асыл тұқымдық төлін пайдалану бойынша міндеттемелер нысаны;
7) ұрықты пайдалану актісінің нысаны;
8) төлдің туғанына арналған акт нысаны;
9) эмбрионды телу жүргізуге арналған акт нысаны.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

10. Министр сельского хозяйства Республики Казахстан и акимы областей ежегодно в срок до 20 января подписывают соглашение с индивидуальным помесячным планом финансирования области на поддержку племенного животноводства.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
11. Министерство, как администратор бюджетной программы, ежемесячно перечисляет целевые текущие трансферты областным бюджетам на поддержку племенного животноводства в соответствии с индивидуальным планом финансирования по платежам и подписанным соглашением о результатах по целевым текущим трансфертам между акимом области и Министром сельского хозяйства Республики Казахстан.
12. Аким области в течение пятнадцати рабочих дней после официального опубликования настоящих Правил создает своим решением областную комиссию по вопросам субсидирования племенного животноводства под председательством заместителя акима области по вопросам сельского хозяйства (далее – Комиссия).
Комиссия действует на постоянной основе на все время действия настоящих Правил. В состав Комиссии входят специалисты Управления сельского хозяйства области (далее – Управление), территориальных инспекций Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе и Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, а также представители профильных общественных организаций. Состав членов Комиссии может быть изменен решением акима области. Рабочим органом комиссии является Управление.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
13. В компетенцию Комиссии входит определение объемов причитающихся бюджетных денег по заявкам товаропроизводителей в пределах установленных планом финансирования лимитов по месяцам и согласно приоритетности направлений, формирование сводного акта по утвержденной Министерством форме, и согласование реестра счетов к оплате.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
14. Заседания Комиссии осуществляются не реже одного раза в месяц. При очередном заседании Комиссия в первую очередь удовлетворяет заявки по приоритетным направлениям, ранее одобренные, но не профинансированные или частично профинансированные заявки, затем заявки текущего месяца.

10. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі және облыс әкімдері жыл сайын 20 қаңтарға дейінгі мерзімде асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға арналған облыстың жеке ай сайынғы қаржыландыру жоспары бар келісімге қол қояды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Министрлік, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ретінде төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына және облыс әкімі мен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрі арасында қол қойылған ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімге сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді ай сайын облыстық бюджеттерге аударады.
12. Облыс әкімі осы қағидалар ресми жарияланғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде өзінің шешімімен облыс әкімінің ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі орынбасары төрағалық ететін асыл тұқымды мал шаруашылығын субсидиялау мәселелері жөніндегі облыстық комиссияны (бұдан әрі – Комиссия) құрады.
Комиссия тұрақты негізде осы Қағидалардың қолданылуының барлық уақытында жұмыс істейді. Комиссияның құрамына облыстың ауыл шаруашылығы басқармасының (бұдан әрі – басқарма), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің және Ветеринариялық қадағалау және бақылау комитетінің аумақтық инспекцияларының мамандары, сондай-ақ бейінді қоғамдық ұйымдардың өкілдері кіреді. Комиссия мүшелерінің құрамы облыс әкімі шешімімен өзгертілуі мүмкін. Комиссияның жұмыс органы басқарма болып табылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13. Комиссияның құзыретіне тауар өндірушілердің өтінімдері бойынша айлар бойынша лимиттерді қаржыландыру жоспарында белгіленген шегінде және бағыттар басымдылығына сәйкес тиесілі бюджет ақшасының көлемін айқындау, министрлік бекіткен нысан бойынша жиынтық акті қалыптастыру және ақы төлеу шоттарының тізілімін келісу кіреді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Комиссияның отырысы айына кемінде бір рет жүзеге асырылады. Кезекті отырыста комиссия бірінші кезекте бұрын мақұлданған, бірақ қаржыландырылмаған немесе ішінара қаржыландырылған басым бағыттағы өтінімдерді, кейіннен ағымдағы айдың өтінімдерін қанағаттандырады.

15. В случае неполного освоения выделенных средств, Министерство в установленном законодательством порядке вносит предложение в Правительство Республики Казахстан о перераспределении средств на выплату бюджетных субсидий по областям в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на реализацию бюджетной программы.
4. Порядок рассмотрения и удовлетворения заявок
товаропроизводителей на получение субсидий
16. В течение пяти рабочих дней после официального опубликования Правил отдел размещает на интернет–ресурсе акимата района и в официальных печатных изданиях района объявление о начале приема заявок для субсидирования.
17. Ежегодно в срок не позднее 5 рабочих дней после подписания Министром сельского хозяйства Республики Казахстан и акимом области соглашения с индивидуальным помесячным планом финансирования области на поддержку племенного животноводства Управление размещает его на интернет–ресурсе акимата области, отделы - на интернет–ресурсе акимата соответствующего района.
18. Товаропроизводители по мере возникновения соответствующих оснований представляют в Отдел заявки по утвержденной Министерством форме с полными пакетами документов согласно пунктам 30-32 настоящих Правил на фактические объемы, подлежащие субсидированию согласно направлениям, указанным в пункте 2 настоящих Правил. Товаропроизводители обеспечивают достоверность данных, указанных в заявке. Отдел регистрирует подачу заявки товаропроизводителем в соответствующем журнале регистрации заявок.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
19. Отдел обязан принимать заявки, по которым с момента возникновения оснований для ее подачи прошло не более 1 года.
20. Отдел в течение трех рабочих дней с момента получения заявки проверяет пакет документов и товаропроизводителя на предмет соответствия требованиям, указанным в пунктах 5 и 6 настоящих Правил. Отдел в течение указанного срока осуществляет выезд на место деятельности товаропроизводителя в случае подачи заявки на ведение селекционной и племенной работы впервые.
В случаях представления неполного пакета документов или несоответствия требованиям, отдел незамедлительно возвращает представленные документы товаропроизводителям с указанием причин возврата.
Товаропроизводители вправе повторно вносить исправленную или дополненную заявку.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

15. Бөлінген қаражат толық игерілмеген жағдайда Министрлік заңнамада белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламаны іске асыруға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған қаражатты облыстар бойынша қайта бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс енгізеді.
4. Тауар өндірушілердің субсидиялар алуға арналған өтінімдерін
қарау және қанағаттандыру тәртібі
16. Қағидалар ресми жарияланғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде бөлім аудан әкімдігінің интернет-ресурсына және ауданның ресми баспа басылымдарында субсидиялауға арналған өтінімдерді қабылдау басталғаны туралы хабарландыру орналастырады.
17. Жыл сайын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрі және облыс әкімі асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға берілетін облыстың жеке ай сайынғы қаржыландыру жоспарымен келісімге қол қойғаннан кейін 5 жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде, басқарма оны облыс әкімдігінің интернет-ресурсында, бөлімдер – тиісті аудан әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырады.
18. Тауар өндірушілер тиісті негіздердің туындауына қарай осы қағидалардың 2-тармағында көрсетілген бағыттарға сәйкес субсидиялауға жататын нақты көлемге министрлік бекіткен нысан бойынша өтінімді осы қағидалардың 30-32-тармақтарына сәйкес құжаттардың толық пакетімен бірге бөлімге ұсынады. Тауар өндірушілер өтінімде көрсетілген деректердің дұрыстығын қамтамасыз етеді. Бөлім тауар өндірушінің берген өтінімдерін өтінімдерді тіркеудің тиісті журналында тіркейді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
19. Бөлім өтінім беру үшін негіз туындаған сәттен бастап 1 жылдан аспаған өтінімді қабылдауға міндетті.
20. Бөлім өтінімдерді алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде құжаттар пакетін және тауар өндірушілерді осы қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкестігі мәніне тексереді. Селекциялық және асыл тұқымды жұмысты жүргізуге өтінімді алғаш берген жағдайда бөлім көрсетілген мерзім ішінде тауар өндірушінің қызмет ету орнына шығады.
Құжаттар пакеті толық ұсынылмаған немесе талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда, бөлім ұсынылған құжаттарды тауар өндірушілерге бас тарту себептерін көрсете отырып дереу қайтарады.
Тауар өндірушілер түзетілген немесе толықтырылған өтінімді қайта енгізуге құқылы.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

21. В случае соответствия представленных документов требованиям настоящих Правил и отсутствия оснований для отклонения заявок, предусмотренных настоящими Правилами, Отдел в течение двух рабочих дней проверяет данные, представленные товаропроизводителем в заявке: в базе данных юридических лиц на официальном сайте Министерства юстиции Республики Казахстан, на официальном сайте Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан, дополняет заявку справкой о ветеринарном благополучии, выданной ветеринарным врачом, при субсидировании направлений, касающихся крупного рогатого скота, – выписками/отчетами с единой информационной базы селекционной и племенной работы (далее – ИАС), системы «Идентификация сельскохозяйственных животных» (далее – ИСЖ).
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
22. Отдел составляет сводный акт по утвержденной Министерством форме о приобретении товаропроизводителями племенного и селекционного молодняка, птицеводческой продукции, осуществлении селекционной и племенной работы, а также содержании быков-производителей, утверждаемый акимом района. Утвержденный сводный акт не реже одного раза в две недели представляется в Управление в случае наличия заявок. Отдел хранит заявку товаропроизводителя с копиями подтверждающих документов в течение трех лет. Отдел обеспечивает достоверность представляемых документов в Управление.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
23. Управление регистрирует сводный акт района в соответствующем журнале регистрации. Управление рассматривает в течение трех рабочих дней представленные Отделами сводные акты на предмет соответствия товаропроизводителей требованиям настоящих Правил. В случае несоответствия, Управление не позднее трех рабочих дней со дня их регистрации возвращает представленные сводные акты в Отдел на доработку с указанием причин возврата. Отдел в течение пяти рабочих дней повторно вносит в Управление исправленный и дополненный сводный акт, а случае невозможности – незамедлительно возвращает заявку товаропроизводителю с указанием причин возврата.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
24. В случае соответствия, Управление в течение указанного срока направляет сводные акты по районам на рассмотрение Комиссии, которая по итогам заседания составляет сводный акт по области с указанием объемов причитающихся субсидий товаропроизводителям по утвержденной Министерством форме.

21. Ұсынылған құжаттар осы қағидалардың талаптарына сәйкес келген және осы қағидаларда көзделген өтінімдерден бас тартуға негіздер болмаған жағдайда, бөлім тауар өндіруші өтінімде ұсынған деректерді екі жұмыс күні ішінде: Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми сайтындағы, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитетінің ресми сайтындағы заңды тұлғалардың деректер қорынан тексеріп, өтінімді ветеринар дәрігер берген ветеринариялық қолайлылық туралы анықтамамен, ірі қара малға қатысты бағыттарды субсидиялау кезінде – селекциялық және асылдандыру жұмысының бiрыңғай ақпараттық базасынан (бұдан әрі – АТЖ), «Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру» жүйесінен (бұдан әрі – АЖС) алынған үзінділерімен/есептермен толықтырады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Бөлім тауар өндірушілердің асыл тұқымды төлді, құс шаруашылығы өнімдерін сатып алуы, селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүзеге асыруы, сондай-ақ тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуы туралы аудан әкімі бекітетін министрлік бекіткен нысан бойынша жиынтық акті жасайды. Бекітілген жиынтық акті екі аптада кемінде бір рет өтінімдер болған жағдайда басқармаға ұсынылады. Бөлім тауар өндірушінің өтінімін растау құжаттарының көшірмелерімен бірге үш жыл ішінде сақтайды. Бөлім басқармаға ұсынылатын құжаттардың дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23. Басқарма ауданның жиынтық актісін тиісті тіркеу журналында тіркейді. Басқарма үш жұмыс күні ішінде бөлімдер ұсынған жиынтық актілерді тауар өндірушілердің осы қағидалардың талаптарына сәйкестігі мәніне қарайды. Сәйкес келмеген жағдайда басқарма олар тіркелген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылған жиынтық актілерді кері қайтару себептерін көрсете отырып, пысықтауға бөлімге қайтарады. Бөлім бес жұмыс күні ішінде басқармаға түзетілген және толықтырылған жиынтық актіні қайта енгізеді, ал ол мүмкін болмаған жағдайда – тез арада тауар өндірушіге қайтару себебін көрсете отырып, өтінімді қайтарады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
24. Сәйкес келген жағдайда басқарма көрсетілген мерзім ішінде аудандар бойынша жиынтық актілерді Комиссияның қарауына жібереді, ол отырыс қорытындысы бойынша министрлік бекіткен нысан бойынша тауар өндірушілерге тиесілі субсидиялар көлемін көрсете отырып, облыс бойынша жиынтық акті жасайды.

Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
25. Председатель Комиссии утверждает представленный Комиссией сводный акт по области в течение трех рабочих дней.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
26. Перечисление причитающихся бюджетных субсидий на банковские счета товаропроизводителей осуществляется Управлением в соответствии с индивидуальным планом финансирования по платежам путем представления в течение трех рабочих дней в территориальное подразделение казначейства реестра счетов к оплате с приложением счетов к оплате в двух экземплярах.
27. Управление ежемесячно публикует информацию о результатах рассмотрения Комиссией заявок товаропроизводителей на специальном разделе интернет-ресурса акимата области и направляет в Отдел информацию об объемах выплаченных бюджетных денег товаропроизводителям по району.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
28. Сведения о полученных субсидиях на приобретенный племенной и селекционный молодняк крупного рогатого скота, семя быков-производителей и трансплантацию эмбрионов, проведенную селекционную и племенную работу, содержание племенных быков-производителей мясных пород должны быть внесены Отделом в ИАС с указанием идентификационных номеров каждого животного, на которое были выделены субсидии, в течение десяти рабочих дней со дня поступления такой информации от Управления.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
29. Управление ежемесячно, в срок до 5 числа, следующего за отчетным месяцем, но не позднее 20 декабря представляет в Министерство отчет по освоению бюджетных субсидий по области, ежеквартально – отчет по выплате субсидий за квартал по области, по утвержденным Министерством формам.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
5. Перечень необходимых документов для получения субсидий
30. Товаропроизводители представляют в отдел заявки на фактические объемы, подлежащие субсидированию согласно направлений, указанных в пункте 2 настоящих Правил.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
25. Комиссия төрағасы Комиссия ұсынған облыс бойынша жиынтық актіні үш жұмыс күні ішінде бекітеді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Тауар өндірушілердің банк шоттарына тиесілі бюджеттік субсидияларды аударуды басқарма төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес үш жұмыс күні ішінде аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ақы төлеу шоттарын екі данада қоса бере отырып, ақы төлеу шоттарының тізілімін ұсыну жолымен жүзеге асырады.
27. Басқарма ай сайын Комиссияның тауар өндірушілердің өтінімдерін қарау нәтижелері туралы ақпаратты облыс әкімдігінің интернет-ресурсындағы арнайы бөлімде жариялайды және бөлімге аудан бойынша тауар өндірушілерге төленген бюджет ақшасының көлемі туралы ақпарат жібереді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
28. Асыл тұқымды және селекциялық ірі қара мал төлін сатып алуға, тұқымдық бұқа ұрығын сатып алуға және эмбриондарды телуге, жүргізілген селекциялық және асылдандыру жұмыстарына, етті тұқымды тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуға алынған субсидиялар туралы мәліметтерді бөлім субсидиялар бөлінген әр малдың сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, басқармадан осындай ақпарат түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде АТЖ-ге енгізуге тиіс.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
29. Басқарма ай сайын, есеп беру айынан кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде, бірақ 20 желтоқсаннан кешіктірмей министрлікке облыс бойынша игерілген бюджеттік субсидиялардың есебін, тоқсан сайын – министрлік бекіткен нысан бойынша облыс бойынша субсидиялар төлеу жөніндегі тоқсандық есеп ұсынады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Субсидиялар алу үшін қажетті құжаттардың тізбесі
30. Тауар өндірушілер бөлімге осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген бағыттарға сәйкес субсидиялануға тиіс нақты көлемдеріне өтінімдер ұсынады.

31. К заявке прилагаются документы, подтверждающие требования, указанные в приложении 2 настоящих Правил.
32. Дополнительно товаропроизводитель прилагает справку с банка о наличии банковского счета.
33. Оригиналы подтверждающих документов после сверки с копиями возвращаются получателю субсидий.
6. Порядок использования целевых текущих трансфертов на
субсидии, предусматривающие полное возмещение затрат
республиканскому племенному центру, племенному заводу по
костанайской породе лошадей, племенному репродуктору
по мясному птицеводству
34. Для полного возмещения затрат в Управление не позднее 10 декабря:
1) республиканский племенной центр представляет по одному экземпляру документов (договор, копии платежных документов, акты оприходования), подтверждающих затраты на приобретение племенных быков-производителей, семени зарубежной селекции, оборудования, техники по перечню, согласованному с Министерством, один экземпляр документов, подтверждающих затраты на содержание племенных быков-производителей, получение, хранение и оценку их семени, а также получение, хранение и использование эмбрионов (по мере их осуществления);
2) племенной завод по костанайской породе лошадей представляет один экземпляр документов, подтверждающих затраты на разведение, содержание, тренинг племенных лошадей и хранение семени жеребцов (по мере их осуществления);
3) племенной репродуктор по мясному птицеводству представляет один экземпляр документов (договор, копии платежных документов, акты оприходования), подтверждающих затраты на приобретение цыплят (по мере их осуществления).

31. Өтінімге осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген талаптарды растайтын құжаттар қоса беріледі.
32. Тауар өндіруші қосымша банктен банктік шотының бар болуы туралы анықтаманы қоса береді.
33. Растаушы құжаттардың түпнұсқалары көшірмелерімен салыстырып тексерілгеннен кейін субсидия алушыға қайтарылады.
6. Республикалық мал тұқымын асылдандыру орталығының, қостанай
жылқы тұқымы жөніндегі асыл тұқымды жылқы зауытының, етті құс
шаруашылығы жөніндегі асылдандыру репродукторының шығындарын толық өтеуді көздейтін субсидияларға арналған ағымдағы нысаналы
трансферттерді пайдалану тәртібі
34. Шығындарды толық өтеу үшін 10 желтоқсаннан кешіктірмей басқармаға:
1) республикалық мал тұқымын асылдандыру орталығы Министрлікпен келісілген тізбе бойынша асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды, шетелдік селекцияның ұрығын, жабдықты, техниканы сатып алғанын растайтын құжаттардың (шарт, төлем құжаттарының көшірмелері, кіріс актісі) бір данасын, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуға, олардың ұрықтарын алуға, сақтауға және бағалауға, сондай-ақ эмбриондарды алуға, сақтауға және пайдалануға жұмсалатын шығындарды (жүзеге асырылуына қарай) растайтын құжаттардың бір данасын ұсынады;
2) қостанай жылқы тұқымы жөніндегі асыл тұқымды жылқы зауыты асыл тұқымды жылқыларды өсіруге, ұстауға, тренингке және айғырлардың ұрығын сақтауға арналған шығындарды (жүзеге асырылуына қарай) растайтын құжаттардың бір данасын ұсынады;
3) етті құс шаруашылығы бойынша асылдандыру шаруашылығы балапандарды сатып алуға жұмсалған шығындарды (олардың жүзеге асырылуына қарай) растайтын құжаттардың (шарты, төлем құжаттарының көшірмелері, кіріс актісі) көшірмесінің бір данасын ұсынады.

35. Управление в течение пяти рабочих дней проверяет представленные документы, формирует сводную ведомость по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также представляет реестр счетов к оплате с приложением счетов к оплате в двух экземплярах в территориальное подразделение казначейства для перечисления бюджетных субсидий на банковские счета республиканского племенного центра, племенного завода по костанайской породе лошадей, племенного репродуктора по мясному птицеводству.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
на поддержку племенного
животноводства

35. Басқарма ұсынылған шарттарды бес жұмыс күні ішінде тексереді, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық ведомость қалыптастырады, сондай-ақ ақы төлеу шоттарын екі данада қоса бере отырып, төлем шоттарының тізілімін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне бюджеттік субсидияларды республикалық мал тұқымын асылдандыру орталығына, қостанай жылқы тұқымы жөніндегі асыл тұқымды жылқы зауытына, етті құс шараушылығы бойынша асылдандыру шаруашылығына аудару үшін ұсынады.
Асыл тұқымды мал шаруашылығын
қолдауға арналған субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша

1. Нормативы бюджетных субсидий по частичному удешевлению
(не более 50 %) стоимости приобретенного товаропроизводителями
племенного и селекционного молодняка крупного рогатого скота
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 14.09.2013 № 957 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Вид продукции
Нормативы субсидий на 1 голову, тенге
Мясных пород**
Молочных пород**
Быки
Телки и нетели
Быки
Телки и нетели
Отечественный племенной молодняк крупного рогатого скота
118 000
118 000
118 000
118 000
Импортный племенной молодняк крупного рогатого скота:
Австралия, страны Северной и Южной Америки
235 000
235 000
235 000
235 000
Страны Европы
154 000
154 000
154 000
154 000
Российская Федерация, Республика Беларусь и Украина
118 000
118 000
Импортный селекционный молодняк крупного рогатого скота (из всех стран)*
118 000
* Допускается субсидирование племенного крупного рогатого скота, завезенного из Российской Федерации, Республики Беларусь и Украины для товарных целей.

1. Тауар өндірушілер сатып алған асыл тұқымды және селекциялық ірі қара мал төлінің құнын ішінара (50 % артық емес) арзандату бойынша бюджеттік субсидиялар нормативтері
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.09.2013 № 957 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Өнім түрі
1 басқа арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Етті тұқымдар*
Сүтті тұқымдар*
Бұқалар
Қашарлар және құнажындар
Бұқалар
Қашарлар және құнажындар
Отандық асыл тұқымды ірі қара мал төлі
118 000
118 000
118 000
118 000
Импорттық ірі қара мал төлі:
Австралия, Солтүстік және Оңтүстік Америка елдері
235 000
235 000
235 000
235 000
Еуропа елдері
154 000
154 000
154 000
154 000
Ресей Федерациясы, Беларусь Республикасы және Украина
118 000
118 000
Импорттық селекциялық ірі қара мал төлі (барлық елдерден)*
118 000
* Тауарлық мақсат үшін Ресей Федерациясынан, Беларусь Республикасынан және Украинадан әкелінген асыл тұқымды ірі қара малды субсидиялауға жол беріледі

2. Нормативы бюджетных субсидий по частичному удешевлению
(не более 50 %) стоимости затрат товаропроизводителей,
связанных с проведением селекционной и племенной работы
Вид племенной продукции
Нормативы субсидий на 1 голову, тенге
коровы и нетели мясных пород**
14 000
коровы и нетели молочных пород**
14 000
овцы
1 500
**Для пород комбинированного мясо-молочного направления крупного рогатого скота применяется направление, в целях которого будет использован данный скот товаропроизводителем.
3. Нормативы бюджетных субсидий по частичному удешевлению
(не более 50 %) стоимости приобретенного товаропроизводителями
семени быков-производителей, оцененных по качеству потомства
и трансплантации эмбрионов***
Вид племенного материала
Единица измерения
Нормативы субсидий за 1 единицу, тенге
эмбрион
штук
18 000
семя быков-производителей, в том числе:
отечественное двуполое семя
доза
600
импортное двуполое семя
доза
1 100
импортное однополое семя
доза
3 300
*** Норматив применяется только на племенную продукцию (материал), использованную за плодотворное осеменение по факту получения приплода.
4. Нормативы бюджетных субсидий по частичному возмещению затрат
(не более 50 %) на содержание племенных быков-производителей
мясных пород, используемых для случки в общественном стаде,
сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств
Вид племенной продукции
Нормативы субсидий на 1 голову, тенге
Быки-производители мясных пород
104 000
5. Нормативы бюджетных субсидий по частичному удешевлению
стоимости (не более 50 %) приобретенных отечественными
птицефабриками племенных суточных цыплят и племенного яйца
у отечественных племенных птицефабрик, содержащих
прародительские, родительские формы****
Вид племенной продукции
Нормативы субсидий на приобретение суточных цыплят и племенное яйцо, тенге
от прародительского стада *****
от родительского стада ******
Суточный цыпленок (мясное направление)
Не более 50 % стоимости приобретения, но не более 303 тенге за 1 голову
-
Суточный цыпленок (яичное направление)
-
Не более 50 % стоимости приобретения, но не более 50 тенге за 1 голову
Яйцо куриное
-

2. Тауар өндiрушiлердің селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізумен байланысты шығындарының құнын ішінара (50 % артық емес) арзандату бойынша бюджеттік субсидиялар нормативтері
Асыл тұқымды өнім түрі
1 басқа арналған субсидиялар нормативтері, теңге
етті тұқымды сиырлар және құнажындар**
14 000
сүтті тұқымды сиырлар және құнажындар**
14 000
қойлар
1 500
** Ірі қара малдың құрама етті-сүтті бағыттағы тұқымдары үшін тауар өндірушінің аталған малды пайдаланатын мақсаттағы бағыт қолданылады.
3. Тауар өндірушілер сатып алған ұрпағының сапасы бойынша
бағаланған тұқымдық бұқалар ұрығының және эмбриондар телу құнын
ішінара (50 % артық емес) арзандату бойынша бюджеттік
субсидиялар нормативтері***
Асыл тұқымды материал түрі
Өлшем бірлігі
1 бірлікке арналған субсидиялар нормативтері, теңге
эмбрион
дана
18 000
тұқымдық бұқалар ұрығы, оның ішінде:
отандық қос жынысты ұрық
доза
600
импорттық қос жынысты ұрық
доза
1 100
импорттық бір жынысты ұрық
доза
3 300
*** Норматив тек төл алу фактісі бойынша нәтижелі қолдан ұрықтандыру үшін пайдаланылған асыл тұқымды өнімге (материалға) қолданылады.
4. Жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан қалыптастырылған
жалпы табында шағылыстыру үшін пайдаланатын асыл тұқымды етті
бағыттағы тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуға жұмсалатын
шығындардың құнын iшiнара (50 % артық емес) өтеу бойынша
бюджеттік субсидиялар нормативтері
Асыл тұқымды өнім түрі
1 басқа арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Етті бағыттағы тұқымдық бұқалар
104 000
5. Отандық құс фабрикалары ата-тектік, ата-енелік нысанды
құстарды қүтіп-бағатын отандық асыл тұқымды құс фабрикаларынан
сатып алған асыл тұқымды тәулiктiк балапандар мен асыл тұқымды
жұмыртқаның құнын iшiнара (50 % артық емес) арзандату бойынша
бюджеттік субсидиялар нормативтері****
Асыл тұқымды өнім түрі
Тәуліктік балапандар және асыл тұқымды жұмыртқа сатып алуға арналған субсидиялар нормативтері, теңге
ата-тектік табыннан*****
ата-енелік табыннан******
Тәуліктік балапан (етті бағыттағы)
Сатып алу құнының 50 %-нан артық емес, бірақ 1 басқа 303 теңгеден артық емес
Тәуліктік балапан  (жұмыртқа бағытындағы)
Сатып алу құнының 50 %-нан артық емес, бірақ 1 басқа 50 теңгеден артық емес
Тауық жұмыртқасы

Не более 50 % стоимости приобретения, но не более 21 тенге за 1 штуку
**** Субсидированию подлежит племенная продукция (цыплята, племенное яйцо), реализованная племенными птицефабриками, получившими статус племенного хозяйства (репродуктора).
***** Для формирования родительского стада в мясном птицеводстве.
****** Для формирования промышленного стада в яичном птицеводстве.
6. Нормативы бюджетных субсидий по частичному удешевлению
стоимости (не более 50 %) приобретенного товаропроизводителями
племенного молодняка отечественных пород у отечественных
племенных заводов или племенных хозяйств
№ п/п
Виды и породы племенных животных
Нормативы субсидий на 1 голову, тенге
Овцы
1.
Казахская тонкорунная

Сатып алу құнының 50 %-нан артық емес, бірақ 1 данасына 21 теңгеден артық емес
**** Асыл тұқымды шаруашылық (репродуктор) мәртебесiн алған асыл тұқымды құс фабрикалары өткізген асыл тұқымды өнiм (балапандар, асыл тұқымды жұмыртқа) субсидиялануға жатады.
***** Еттi бағыттағы құс шаруашылығында ата-енелiк табынды қалыптастыру үшiн.
****** Жұмыртқа бағытындағы құс шаруашылығында өнеркәсiптiк табынды қалыптастыру үшiн.
6. Тауар өндiрушiлер отандық асыл тұқымды мал зауыттарынан
немесе асыл тұқымды шаруашылықтардан сатып алған отандық
тұқымдардың асыл тұқымды төлiнiң құнын iшiнара (50 % артық
емес) арзандату бойынша бюджеттік субсидиялар нормативтері
Р/с №
Асыл тұқымды жануарлардың түрлері мен тұқымдары
1 басқа арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Қойлар
1.
Қазақтың биязы жүнді қойы

1. Возраст приобретаемого молодняка не должен превышать на момент их постановки на карантин у товаропроизводителя: телки – 18 месяцев, нетели и быки – 26 месяцев.
2. Оригинал и копия племенных свидетельств на приобретенный племенной и селекционный молодняк, выданный Республиканской палатой по соответствующей породе.
3. Оригинал и копия ветеринарного сертификата/справки.
4. Оригинал и копия договора купли-продажи/лизинга. Заявка на выплату субсидий для погашения основного долга по договору лизинга с указанием реквизитов лизингодателя (только в случае приобретения молодняка на основании договора лизинга).
5. Оригиналы и копии платежных документов, подтверждающих полную оплату по договору.
6. Оригиналы и копии акта оприходования молодняка (или акта снятия с карантина у товаропроизводителя).
7. Письменное обязательство об использовании приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях не менее двух лет, племенных быков-производителей – не менее двух случных сезонов, за исключением используемых в случке в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств.
8. Письменное обязательство по использованию искусственного осеменения случного контингента семенем племенных быков-производителей, оцененных по качеству потомства и/или использованию в ручной случке оцененных по собственной продуктивности племенных быков-производителей (в мясном скотоводстве); по использованию 100 % искусственного осеменения случного контингента семенем племенных быков-производителей, оцененных по качеству потомства (в молочном скотоводстве).
9. Дополнительно для хозяйств, содержащих племенное поголовье:
оригинал и копия договора о научном и консалтинговом сопровождении Республиканской палатой по соответствующей породе или юридическими и физическими лицами, рекомендованными Республиканской палатой по соответствующей породе.
10. Дополнительно при приобретении молодняка из-за рубежа:
оригинал и копия ДНК – паспорта (только на племенных быков-производителей).
11. Письменное обязательство об использовании крупного рогатого скота для воспроизводства стада в течение трех лет только на территории Республики Казахстан.
2.
Селекционная и племенная работа, направленная на улучшение качественного состава маточного поголовья крупного рогатого скота и овец
1. Наличие идентификационных номеров у животных и их регистрации в ИСЖ.
2. Наличие регистрации поголовья крупного рогатого скота и овец в ИАС.
3. Для хозяйства, содержащего племенное поголовье крупного рогатого скота:
1) оригинал и копия договора о научном и консалтинговом сопровождении Республиканской палатой по соответствующей породе или юридическими и физическими лицами, рекомендованными Республиканской палатой по соответствующей породе;

1. Сатып алатын төлдің жасы оларды тауар өндірушіде карантинге қойған сәтте: қашарлар – 18 айдан, құнажындар және бұқалар – 26 айдан аспауы тиіс.
2. Сатып алынған асыл тұқымды және селекциялық төлге тиісті тұқымдар бойынша Республикалық палата берген асыл тұқымдық куәліктердің түпнұсқасы және көшірмесі.
3.Ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың түпнұсқасы және көшірмесі.
4. Сатып алу-сату/лизинг шартының түпнұсқасы және көшірмесі. Лизинг шарты бойынша негiзгi борышты өтеу үшiн лизинг берушiнiң деректемелерiн көрсете отырып, субсидия төлеуге арналған өтінім (тек лизинг шарты негізінде төлді сатып алған жағдайда).
5. Шарт бойынша толық төлемді растайтын төлем құжаттарының түпнұсқалары және көшірмелері.
6. Төлді кіріске алу актісінің түпнұсқалары және көшірмелері (немесе тауар өндірушідегі карантиннен шығару актісі).
7. Сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өз төлінен өсіру мақсатында кемінде екі жыл, жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан қалыптастырылған жалпы табында шағылыстыруға пайдаланылатындарын қоспағанда, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды кемінде екі шағылыстыру маусымында пайдалану туралы жазбаша міндеттеме.
8. Шағылыстыру контингентін ұрпағының сапасы бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығымен жасанды ұрықтандыруда пайдалану және/немесе қолдан шығылыстыруда өз өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану жөніндегі (етті мал шаруашылығында); шағылыстыру контингентін ұрпағының сапасы бойынша бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрығымен 100% жасанды ұрықтандыруды пайдалану (сүтті мал шаруашылығында) жөніндегі жазбаша міндеттеме.
9. Асыл тұқымды мал басын ұстайтын шаруашылықтар үшін қосымша:
тиісті тұқым бойынша Республикалық палатаның немесе тиісті тұқым бойынша Республикалық палата ұсынған заңды және жеке тұлғалардың ғылыми және консалтингтік сүйемелдеуі туралы шарттың түпнұсқасы және көшірмесі.
10. Төлді шет елден сатып алған кезде қосымша:
ДНҚ – паспортының түпнұсқасы және көшірмесі (тек асыл тұқымды тұқымдық бұқаларға).
11. Ірі қара малды табынның өсімін молайту үшін тек Қазақстан Республикасының аумағында үш жыл ішінде пайдалану туралы жазбаша міндеттеме.
2.
Ірі қара малдың және қойдың аналық басының сапалық құрамын жақсартуға бағытталған селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстар
1. Жануарлардың бірдейлендіру нөмірінің және оларды ЖБЖ-да тіркеудің болуы.
2. Ірі қара мал және қой басын АТЖ-да тіркеудің болуы.
3. Асыл тұқымды ірі қара мал басын ұстайтын шаруашылықтар үшін:
1) тиісті тұқым бойынша Республикалық палатаның немесе тиісті тұқым бойынша Республикалық палата ұсынған заңды және жеке тұлғалардың ғылыми және консалтингтік сүйемелдеуі туралы шарттың түпнұсқасы және көшірмесі;

2) письменное обязательство по использованию искусственного осеменения случного контингента семенем племенных быков-производителей, оцененных по качеству потомства и/или использованию в ручной случке оцененных по собственной продуктивности племенных быков-производителей (в мясном скотоводстве); по использованию 100 % искусственного осеменения случного контингента семенем племенных быков-производителей, оцененных по качеству потомства (в молочном скотоводстве).
4. Для товарного стада, участвующего в породном преобразовании крупного рогатого скота:
1) наличие, использование в воспроизводстве и ротация племенных быков-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами (не менее одного быка на тридцать голов случного контингента, использование быка не более двух случных сезонов подряд);
2) кастрация всех беспородных быков данного товарного стада в целях недопущения их использования для случки, подтвержденная записями в выписке/отчете из ИСЖ.
5. Для племенного овцеводческого хозяйства:
1) наличие не менее 600 голов маточного поголовья;
2) оригинал и копия договора о научном и консалтинговом сопровождении профильной научной организацией или ученым, специализирующимся на породе овец, разводимой хозяйством;
3) письменное обязательство по использованию искусственного осеменения маточного поголовья семенем оцененных по собственной продуктивности племенных баранов-производителей и/или использованию в ручной случке оцененных по собственной продуктивности племенных баранов-производителей;
4) письменное обязательство по предоставлению выборочного ДНК-анализа для подтверждения происхождения на приплод в соотношении 1:10 (предоставляется в случае подачи заявки по данному направлению первые три года);
5) наличие техники для искусственного осеменения или договора с дистрибьютерным центром на проведение искусственного осеменения маточного поголовья (при использовании искусственного осеменения).
6. Для хозяйства, участвующего в породном преобразовании овец:
1) наличие не менее 600 голов маточного поголовья;
2) наличие, использование в воспроизводстве и ротация оцененных по собственной продуктивности племенных баранов-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами (не менее одного барана на тридцать голов случного контингента, использование барана-производителя не более двух случных сезонов подряд);
3) кастрация всех беспородных баранов в стаде в целях недопущения их использования для случки, подтвержденная записями в выписке/отчете из ИСЖ.
3.
Приобретение и использование товаропроизводителями семени быков-производителей, оцененных по качеству потомства и трансплантации эмбрионов

2) Шағылыстыру контингентін ұрпағының сапасы бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығымен жасанды ұрықтандыруда пайдалану және/немесе қолдан шығылыстыруда өз өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану жөніндегі (етті мал шаруашылығында); шағылыстыру контингентін ұрпағының сапасы бойынша бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрығымен 100% жасанды ұрықтандыруды пайдалану (сүтті мал шаруашылығында) жөніндегі жазбаша міндеттеме.
4. Ірі қара малды тұқымдық түрлендіруге қатысатын тауарлы табын үшін:
1) зоотехникалық нормативтерге сәйкес асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың болуы, оларды өз төлін өсіру үшін пайдалану және ротациялау (отыз бас шағылыстыру контингентіне бір бұқадан кем болмауы, бұқаны қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау);
2) ЖБЖ-дан алынған үзіндідегі/есептегі жазбалармен расталған, шағылыстыру үшін пайдалануға жол бермеу мақсатында осы тауарлы табынның барлық тұқымсыз бұқаларын кестіру.
5. Асыл тұқымды қой шаруашылығы үшін:
1) 600 бастан кем емес аналық бастың болуы;
2) шаруашылықта өсірілетін қой тұқымы бойынша маманданған бейінді ғылыми ұйымның немесе ғалымның ғылыми және консалтингтік сүйемелдеуі туралы шарттың түпнұсқасы және көшірмесі;
3) аналық мал басын өзінің өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар ұрығымен қолдан ұрықтандыруды пайдалану және/немесе қолдан шығылыстыруда өзінің өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды пайдалану жөніндегі жазбаша міндеттеме;
4) төлдің шығу тегін растау үшін 1:10 ара қатынасында іріктеп ДНҚ-талдауды ұсыну жөніндегі жазбаша міндеттеме (осы бағыт бойынша өтінімді алғашқы үш жыл бойы берген жағдайда ұсынылады);
5) қолдан ұрықтандыру үшін техниканың немесе аналық мал басын қолдан ұрықтандыруды жүргізуге дистрибьютерлік орталықпен шарттың болуы.
6. Қойларды тұқымдық түрлендіруге қатысатын шаруашылық үшін:
1) 600 бастан кем емес аналық бастың болуы;
2) зоотехникалық нормативтерге сәйкес асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың болуы, оларды өз төлін өсіру үшін пайдалану және ротациялау (отыз бас шағылыстыру контингентіне бір қошқардан кем болмауы, тұқымдық қошқарды қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау);
3) ЖБЖ-дан алынған үзіндегі/есептегі жазбалармен расталған, шағылыстыру үшін пайдалануға жол бермеу мақсатында табындағы барлық тұқымсыз қошқарларды кестіру.
3.
Тауар өндірушілердің ұрпағының сапасы бойынша бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрықтарын сатып алуы мен пайдалануы және эмбриондарды телуі

1. Наличие идентификационных номеров у животных и их регистрации в ИСЖ.
2. Наличие регистрации поголовья в ИАС.
3. Оригинал и копия племенного свидетельства на продукцию (сертификата) (семя быков-производителей, эмбрионы).
4. Оригинал и копия ветеринарного сертификата/справки.
5. Оригинал и копия акта об использовании семени быков-производителей/ на трансплантацию эмбрионов.
6. Оригинал и копия акта на рождение приплода/регистрация в журнале отела и выращивания молодняка полученного приплода.
7. Регистрация полученного приплода в ИСЖ и ИАС.
4.
Содержание племенных быков-производителей мясных пород, используемых для случки в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств
1. Оригинал и копия племенного свидетельства на быка-производителя мясного направления.
2. Оригинал и копия ветеринарного сертификата/справки на племенного быка-производителя.
3. Решение схода жителей населенного пункта по закреплению и использованию данных племенных быков-производителей в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств, заверенное акимом соответствующего сельского округа.
4. Кастрация беспородных быков данного общественного стада в целях недопущения их использования для случки, подтвержденная записями в выписке/отчете из ИСЖ.
5.
Приобретение товаропроизводителями племенных суточных цыплят мясного и яичного направлений и племенного яйца у отечественных племенных птицефабрик, содержащих прародительские, родительские формы
1. Оригинал и копия племенного свидетельства на приобретенных племенных суточных цыплят и племенное яйцо, признанного уполномоченным государственным органом Республики Казахстан.
2. Оригинал и копия ветеринарного сертификата/справки.
3. Оригинал и копия договора купли-продажи племенной продукции.
4. Оригиналы и копии платежных документов – приходно-кассовый ордер или платежное поручение банка, подтверждающих 100 % оплату по договору.
5. Оригинал и копия акта оприходования племенного молодняка (или акта снятия с карантина у товаропроизводителя).
6. Наличие технологического оборудования для клеточного или напольного содержания.
6.
Приобретение товаропроизводителями племенного молодняка отечественных пород у отечественных племенных заводов или племенных хозяйств
1. Возраст приобретаемого племенного молодняка не должен превышать на момент заключения договора:
Овцы: ярки – до 18 месяцев; баранчики – до 18 месяцев.
Лошади: кобылки – до 3 лет; жеребчики – до 5 лет.
Верблюды: самки – до 3 лет; самцы – до 5 лет.

1. Малдардың бірдейлендіру нөмірінің және оларды АЖБ-да тіркеудің болуы.
2. Мал басын АТЖ-да тіркеудің болуы.
3. Өнімге (тұқымдық бұқалардың ұрығы, эмбриондар) берілген асыл тұқымды куәліктің (сертификаттың) түпнұсқасы және көшірмесі.
4. Ветеринарлық сертификаттың/анықтаманың түпнұсқасы және көшірмесі.
5. Тұқымдық бұқалардың ұрығын пайдалану туралы/эмбриондарды телуге арналған актінің түпнұсқасы және көшірмесі.
6. Төлді әкелу туралы актінің түпнұсқасы және көшірмесі/ төлдеу журналына тіркеу және алынған төлді өсіру.
7. Алынған төлді АТЖ-да және ЖБЖ-да тіркеу.
4.
Жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан қалыптастырылған, жалпы табынды шағылыстыру үшін пайдаланылатын асыл тұқымды етті тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу
1. Етті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқаға арналған асыл тұқымдық куәліктің түпнұсқасы және көшірмесі.
2. Асыл тұқымды тұқымдық бұқаға арналған ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың түпнұсқасы және көшірмесі.
3. Тиісті ауылдық округ әкімі растаған жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан қалыптастырылған жалпы табында осы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекіту және пайдалану жөніндегі елді мекен тұрғындары жиынының шешімі.
4. ЖБЖ-дан алынған үзіндегі/есептегі жазбалармен расталған, шағылыстыру үшін пайдалануға жол бермеу мақсатында табындағы барлық тұқымсыз қошқарларды кестіру.
5.
Тауар өндірушілердің ата-тектік, ата-енелік нысанды құстарды күтіп-бағатын отандық асыл тұқымды құс фабрикаларынан етті және жұмыртқаны бағытындағы асыл тұқымды тәуліктік балапандар мен асыл тұқымды жұмыртқаны сатып алуы
1. Сатып алынған асыл тұқымды тәуліктік балапандарға және асыл тұқымды жұмыртқаға берілген, Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы таныған асыл тұқымды куәліктің түпнұсқасы және көшірмесі.
2.Ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың түпнұсқасы және көшірмесі.
3. Асыл тұқымды өнімді сатып алу-сату шартының түпнұсқасы және көшірмесі.
4. Төлем құжаттарының түпнұсқалары және кассалық кіріс ордері немесе шарт бойынша 100%-дық төлеуді растайтын банктің төлем тапсырмасы.
5. Асыл тұқымды төлді кіріске алу актісінің түпнұсқасы және көшірмесі (немесе тауар өндірушіден карантинді алып тастау актісі).
6. Торда немесе еденде күтіп-бағу үшін технологиялық жабдықтың болуы.
6.
Тауар өндірушілердің отандық асыл тұқымды зауыттардан немесе асыл тұқымды шаруашылықтардан отандық тұқымның асыл тұқымды төлін сатып алуы.
1. Сатып алынатын асыл тұқымды төлдің жасы шарт жасасқан сәтте мынадай жастан аспауы тиіс:
қойлар: тұсақтар – 18 айға дейін; қошқарлар – 18 айға дейін.
жылқылар: байталдар – 3 жасқа дейін; сәуріктер – 5 жасқа дейін.
түйелер: ұрғашылар – 3 жасқа дейін; аталықтар – 5 жасқа дейін.

Свиньи: свинки – до 12 месяцев; хрячки – до 14 месяцев.
Маралы: самки – до 18 месяцев, самцы (перворожки) – до 24 месяцев.
2. Оригинал и копия племенного свидетельства (сертификата) на приобретенный племенной молодняк.
3. Оригинал и копия ветеринарного сертификата/справки.
4. Оригинал и копия договора купли-продажи/лизинга. Заявка на выплату субсидий для погашения основного долга по договору лизинга с указанием реквизитов лизингодателя (только в случае приобретения племенного молодняка на основании договора лизинга).
5. Оригиналы и копии платежных документов, подтверждающих полную оплату по договору.
6. Оригинал и копия акта оприходования племенного молодняка (или акта снятия с карантина у товаропроизводителя).
Письменное обязательство об использовании приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях не менее 2-х лет (для производителей – не менее 2-х случных сезонов).
Приложение 3
к Правилам субсидирования
на поддержку племенного
животноводства
«Утверждаю»
начальник Управления сельского
хозяйства _____________ области
________________________________
(Ф.И.О. подпись, печать)
«__» __________ 20__ год
Сводная ведомость
о причитающихся бюджетных субсидиях за _____________ 20__ года
(месяц)
республиканскому племенному центру, племенному заводу по костанайской
породе лошадей, племенному репродуктору по мясному птицеводству
Статьи
затрат
Сумма,
предус-
мотренная
в смете
распреде-
ления
бюджетных
средств,
тыс.
тенге
Факти-
ческие
объемы
приобре-
тенных
товаров
(животных),
выполненных
услуг и
работ
Причи-
тающаяся
сумма с
начала
года,
тыс.
тенге
Оплачено
с начала
года,
тыс.
тенге
Остаток
причита-
ющейся
суммы,
тыс.
тенге
Подлежит
к оплате,
тыс.
тенге
ИТОГО
Начальник отдела животноводства (ответственное лицо)
_______________________ (Ф.И.О, подпись)
Бухгалтер (ответственное лицо)       _______________________ (Ф.И.О., подпись)

шошқалар: ұрғашылар – 12 айға дейін; аталықтар –14 айға дейін.
маралдар: ұрғашылар – 18 айға дейін, аталықтар (жаңа туылғандар) – 24 айға дейін.
2. Сатып алынған асыл тұқымды төлге берілген асыл тұқымды куәліктің (сертификаттың) түпнұсқасы және көшірмесі.
3. Ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың түпнұсқасы және көшірмесі.
4. Сатып алу-сату/лизинг шартының түпнұсқасы және көшірмесі. Лизинг шарты бойынша лизинг берушінің деректемелерін көрсете отырып негізгі берешекті өтеу үшін субсидияларды төлеуге өтінім (тек лизинг шарты негізінде асыл тұқымды төлді сатып алған жағдайда).
5. Шарт бойынша толық төлеуді растайтын төлем құжаттарының түпнұсқалары және көшірмелері.
6. Асыл тұқымды төлді кіріске алу актісінің түпнұсқасы және көшірмесі (немесе тауар өндірушілердің карантинді алып тастау актісі).
7. Сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өз төлінен өсіру мақсатында 2 жылдан кем емес уақыт қолдану туралы жазбаша міндеттеме (өндірушілерге - 2 шағылыстыру маусымынан кем емес).
Асыл тұқымды мал шаруашылығын
қолдауға арналған субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
«Бекітемін»
________________________ облысы
Ауыл шаруашылығы басқармасының
бастығы ______________ (Т.А.Ә., қолы, мөрі)
20__ жылғы «__» ____________
Мал шаруашылығындағы асылдандыру ісі жөніндегі республикалық мал
тұқымын асылдандыру орталығына, қостанай жылқы тұқымы жөніндегі асыл
тұқымды жылқы зауытына, етті құс шаруашылығы жөніндегі асыл тұқымды
репродукторға 20__жылғы ___________ айы үшін тиесілі бюджеттік
субсидиялар туралы      (ай)
жиынтық ведомость
Шығындардың баптары
Бюджет қаражатын бөлу сметасында көзделген сома, мың теңге
Сатып алынған тауарлардың (жануарлардың), орындалған қызметтер мен жұмыстардың нақты көлемі
Жыл басынан бері тиесілі сома, мың теңге
Жылдың басынан бастап төленген, мың теңге
Тиесілі соманың қалдығы,мың теңге
Төленуге тиіс, мың теңге
ЖИЫНЫ
Мал шаруашылығы бөлімінің бастығы (жауапты тұлға) ____ (Т.А.Ә., қолы)
Бухгалтер (жауапты тұлға) _____________________ (Т.А.Ә., қолы)