О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефти и нефтепродуктов в Республику Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2013 года № 105
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефти и нефтепродуктов в Республику Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О ратификации Соглашения между Правительством Республики
Казахстан и Правительством Российской Федерации о
торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефти и
нефтепродуктов в Республику Казахстан
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефти и нефтепродуктов в Республику Казахстан, совершенное в Москве 9 декабря 2010 года.
Президент
Республики Казахстан
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации о торгово-экономическом
сотрудничестве в области поставок нефти и нефтепродуктов в
Республику Казахстан
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
основываясь на Договоре о Таможенном союзе и Едином экономическом пространстве от 26 февраля 1999 года, Договоре об учреждении Евразийского экономического сообщества от 10 октября 2000 года, Соглашении о порядке организации, управления, функционирования и развития общих рынков нефти и нефтепродуктов Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации от 9 декабря 2010 года,
в целях урегулирования торгово-экономического сотрудничества в области поставок нефти и нефтепродуктов в Республику Казахстан,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Настоящее Соглашение определяет условия торгово-экономического сотрудничества между Республикой Казахстан и Российской Федерацией в области поставок нефти и нефтепродуктов.
Сотрудничество между Республикой Казахстан и Российской Федерацией в области поставок нефти и нефтепродуктов основывается на защите взаимных интересов и не должно наносить ущерба интересам каждого из государств Сторон.

"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасына мұнай және мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 8 ақпандағы № 105 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасына мұнай және мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының
Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасына мұнай және мұнай
өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық
туралы келісімді ратификациялау туралы
2010 жылғы 9 желтоқсанда Мәскеуде жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасына мұнай және мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының
Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасына мұнай және
мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық
ынтымақтастық туралы
келісім
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі,
1999 жылғы 26 ақпандағы Кеден одағы мен Бірыңғай экономикалық кеңістік туралы шартқа, 2000 жылғы 10 қазандағы Еуразиялық экономикалық қоғамдастық құру туралы шартқа, 2010 жылғы 9 желтоқсандағы Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының мұнай мен мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын ұйымдастыру, басқару, олардың жұмыс істеуі және оларды дамыту тәртібі туралы келісімді негізге ала отырып,
Қазақстан Республикасына мұнай мен мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастықты реттеу мақсатында,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісім мұнай мен мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық шарттарын айқындайды.
Мұнай мен мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық өзара мүдделерді қорғауға негізделген және Тараптар мемлекеттерінің әрқайсысының мүдделеріне зиян тигізбеуге тиіс.

Статья 2
Для реализации настоящего Соглашения Стороны назначают компетентные органы:
с Казахстанской Стороны — Министерство нефти и газа Республики Казахстан;
с Российской Стороны - Министерство энергетики Российской Федерации.
Статья 3
Стороны во взаимной торговле нефтью и нефтепродуктами не применяют вывозные таможенные пошлины (иные пошлины, налоги и сборы, имеющие эквивалентное действие).
Статья 4
Компетентные органы Сторон ежегодно составляют баланс добычи (производства), потребления, поставки, импорта и экспорта нефти, нефтепродуктов на территориях государств Сторон, включая объемы поставок нефти из Республики Казахстан и из Российской Федерации в Республику Беларусь, а также объемы взаимных поставок нефти и нефтепродуктов между государствами Сторон (далее - индикативный баланс).
Статья 5
Стороны начиная с 1 января 2014 года создают условия для осуществления взаимных поставок нефти между хозяйствующими субъектами государств Сторон в эквивалентном объеме, которые осуществляются на основе договоров (контрактов) о поставках нефти между хозяйствующими субъектами государств Сторон.
Объемы, направления, а также иные условия поставок нефти между Республикой Казахстан и Российской Федерацией ежегодно формируются и утверждаются компетентными органами Сторон протоколом к настоящему Соглашению и отражаются в индикативных балансах.
Статья 6
Стороны создают условия для поставки нефтепродуктов в Республику Казахстан для удовлетворения внутренних потребностей Республики Казахстан в объеме, согласно утвержденному индикативному балансу нефти, нефтепродуктов на территориях государств Сторон.
Ежегодно компетентными органами Сторон протоколом к настоящему Соглашению определяется номенклатура нефтепродуктов, при вывозе которых за пределы таможенной территории Таможенного союза с территории Республики Казахстан уплаченные (взысканные) суммы вывозных таможенных пошлин, пеней перечисляются уполномоченным органом Республики Казахстан в полном объеме в бюджет Российской Федерации в долларах США.
Порядок расчета и уплаты в бюджет Российской Федерации сумм, связанных с осуществлением экспорта указанных нефтепродуктов за пределы таможенной территории Таможенного союза с территории Республики Казахстан, устанавливается до 1 апреля 2011 года в методике определения расчета и уплаты Казахстанской Стороной в бюджет Российской Федерации сумм, связанных с осуществлением экспорта нефтепродуктов за пределы таможенной территории Таможенного союза с территории Республики Казахстан, являющейся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.

2-бап
Осы Келісімді іске асыру үшін Тараптар құзыретті органдарды тағайындайды:
Қазақстан тарапынан - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі;
Ресей тарапынан - Ресей Федерациясының Энергетика министрлігі.
3-бап
Тараптар мұнайдың және мұнай өнімдерінің өзара саудасында кедендік әкету баждарын (балама әрекеті бар өзге баждарды, салықтар мен алымдарды) қолданбайды.
4-бап
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясынан Беларусь Республикасына мұнай жеткізу көлемін, сондай-ақ Тараптар мемлекеттерінің арасындағы мұнай мен мұнай өнімдерінің өзара жеткізу көлемдерін қоса алғанда, Тараптардың құзыретті органдары жыл сайын Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында мұнайды, мұнай өнімдерін өндіру (өндірісі), тұтыну, жеткізу, импорттау мен экспорттау балансын (бұдан әрі - индикативті баланс) жасайды.
5-бап
Тараптар 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап Тараптар мемлекеттерінің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің арасында Тараптар мемлекеттерінің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің арасындағы мұнай жеткізу туралы шарттар (келісімшарттар) негізінде жүзеге асырылатын мұнайды өзара жеткізуді баламалы көлемде жүзеге асыру үшін жағдай жасайды.
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасында мұнай жеткізудің көлемін, бағыттарын, сондай-ақ өзге де шарттарын жыл сайын Тараптардың құзыретті органдары қалыптастырып, осы Келісімге хаттамамен бекітеді және ол индикативті баланста көрсетіледі.
6-бап
Тараптар Қазақстан Республикасының ішкі қажеттілігін қанағаттандыру үшін мұнай өнімдерін Қазақстан Республикасына бекітілген Тараптар мемлекеттерінің аумақтарындағы мұнайдың, мұнай өнімдерінің индикативті балансына сәйкес көлемде жеткізу үшін жағдай жасайды.
Жыл сайын Тараптардың құзыретті органдары осы Келісімге хаттама арқылы Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағының кеден аумағынан тыс шығару кезінде кедендік әкету баждарының, өсімпұлдардың төленген (өндіріп алынған) сомасын Қазақстан Республикасының уәкілетті органы Ресей Федерациясының бюджетіне АҚШ долларымен толық көлемде аударатын мұнай өнімдерінің номенклатурасын айқындайды.
Көрсетілген мұнай өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағының кеден аумағынан тыс экспорттауды жүзеге асырумен байланысты сомаларды есептеу мен Ресей Федерациясының бюджетіне төлеу тәртібі 2011 жылғы 1 сәуірге дейін осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағының кеден аумағынан тыс мұнай өнімдерін экспорттауды жүзеге асыруға байланысты сомаларды есептеу мен Қазақстан тарапының Ресей Федерациясының бюджетіне төлеуін айқындау әдістемесінде белгіленеді.

Статья 7
Хозяйствующие субъекты государств Сторон ежеквартально не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, в соответствии с согласованным порядком проводят сверку объемов поставок нефти и нефтепродуктов, поставленных Сторонами за предыдущий квартал в соответствии со статьями 3 и 4 настоящего Соглашения, и уведомляют о результатах компетентные органы Сторон. Результаты сверки оформляются актом, в котором указываются объемы поставок за отчетный квартал, а также сальдо взаимных поставок за отчетный квартал и с начала текущего года.
Статья 8
Настоящее Соглашение вступает в силу после получения последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, одновременно с Соглашением о порядке организации, управления, функционирования и развития общих рынков нефти и нефтепродуктов Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации от 9 декабря 2010 года и применяется в отношениях между государствами Сторон при условии действия на территории государств Сторон всех соглашений, подписание которых предусмотрено Планом действий по формированию Единого экономического пространства Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, утвержденным Решением Межгосударственного Совета ЕврАзЭС (высшего органа Таможенного союза) на уровне глав государств от 19 декабря 2009 года № 35.
Настоящее Соглашение действует до 1 января 2014 года. При необходимости продления срока действия настоящего Соглашения Стороны не позднее 1 июля 2013 года проведут соответствующие переговоры.
Совершено в городе Москве 9 декабря 2010 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство                   За Правительство
Республики Казахстан               Российской Федерации

7-бап
Тараптар мемлекеттерінің шаруашылық жүргізуші субъектілері тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей, келісілген тәртіпке сәйкес Тараптар алдыңғы тоқсанда осы Келісімнің 3 және 4-баптарына сәйкес жеткізген мұнай мен мұнай өнімдерін жеткізу көлемін салыстырып тексеруді жүргізеді және нәтижелері туралы Тараптардың құзыретті органдарын хабардар етеді. Салыстырып тексеру нәтижелері актімен ресімделеді, онда есепті тоқсандағы жеткізу көлемі, сондай-ақ есепті тоқсандағы және ағымдағы жылдың басынан бері жеткізу сальдосы көрсетіледі.
8-бап
Осы Келісім Тараптардың оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алынғаннан кейін 2010 жылғы 9 желтоқсандағы Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының мұнай мен мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын ұйымдастыру, басқару, олардың жұмыс істеуі және оларды дамыту тәртібі туралы келісіммен бір мезгілде күшіне енеді және ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық Кеңесінің (Кеден одағының жоғарғы органы) 2009 жылғы 19 желтоқсандағы № 35 шешімімен мемлекеттер басшылары деңгейінде бекітілген Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының Бірыңғай экономикалық кеңістігін қалыптастыру жөніндегі іс-әрекеттер жоспарында қол қою көзделген барлық келісімдер Тараптар мемлекеттерінің аумағында қолданылу шартымен Тараптар мемлекеттерінің арасындағы қатынастарда қолданылады.
Осы Келісім 2014 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады. Осы Келісімнің қолданылу мерзімін ұзарту қажет болған жағдайда, Тараптар 2013 жылғы 1 шілдеден кешіктірмей тиісті келіссөздер жүргізеді.
Келісім Мәскеу қаласында 2010 жылғы 9 желтоқсанда әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі түпнұсқа данада жасалды, әрі екі мәтіннің де күші бірдей.
Қазақстан Республикасының                  Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                             Үкіметі үшін
2010 жылғы 9 желтоқсанда Мәскеуде жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы мұнай және мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімнің куәландырылған көшірмесі екендігін растаймын.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
Халықаралық құқық
департаментінің
I-хатшысы                                         Т. Ахметжанов