Об утверждении Правил проведения энергетической экспертизы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2013 года № 714. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 475
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.06.2015 № 475 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии с подпунктом 12) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения энергетической экспертизы.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 714
Правила проведения энергетической экспертизы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения энергетической экспертизы (далее -Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 4 Закона Республики Казахстан «Об электроэнергетике» и определяют порядок проведения энергетической экспертизы.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) энергетическая экспертиза — экспертиза, проводимая в области электроэнергетики по действующим объектам, проектам реконструируемых, модернизируемых и вновь строящихся объектов, при расследовании технологических нарушений и аварий на энергетическом оборудовании в электрических и тепловых сетях, а также в случаях производственного травматизма на них, на соответствие нормативным правовым актам Республики Казахстан;
2) передача тепловой энергии - услуга по транспортировке тепловой энергии по тепловым сетям, оказываемая энергопередающими организациями в соответствии с заключенными договорами;
3) потребитель - физическое или юридическое лицо, потребляющее на основе договора электрическую и (или) тепловую энергию;
4) электроустановки - совокупность машин, аппаратов, линий и вспомогательного оборудования (вместе с сооружениями и помещениями, в которых они установлены), предназначенных для производства, преобразования, трансформации, передачи, распределения электрической энергии и преобразования ее в другой вид энергии;
5) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
6) экспертная организация - организация, аккредитованная для проведения энергетической экспертизы по вопросам электроэнергетики;

Энергетикалық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 10 шілдедегі № 714 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 475 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2015 № 475 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
«Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 12) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Энергетикалық сараптама жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 714 қаулысымен
бекітілген
Энергетикалық сараптама жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Энергетикалық сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Электр энергетикасы туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және энергетикалық сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) энергетикалық сараптама – жұмыс істеп тұрған объектілер, реконструкцияланатын, жаңғыртылатын және жаңадан салынып жатқан объектілердің жобалары бойынша, электр және жылу желілеріндегі энергетикалық жабдықтардағы технологиялық бұзылулар мен аварияларды тексеру кезінде, сондай-ақ олардағы өндірістік жарақат алу жағдайларында Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестілігіне жүргізілетін электр энергетикасы саласындағы сараптама;
2) жылу энергиясын беру – жасалған шарттарға сәйкес энергия беруші ұйымдардың жылу желілері бойынша жылу энергиясын тасымалдау жөнінде көрсететін қызметі;
3) тұтынушы – электр және (немесе) жылу энергиясын шарт негізінде тұтынатын жеке немесе заңды тұлға;
4) электр қондырғысы – электр энергиясын өндіруге, түрлендіруге, трансформациялауға, беруге, таратуға және оны энергияның басқа түріне ауыстыруға арналған машиналардың, аппараттардың, желілер мен қосалқы жабдықтардың (олар орнатылған құрылыстар мен үй-жайлармен бірге) жиынтығы;
5) уәкілетті орган – электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
6) сарапшы ұйым – электр энергетикасы мәселелері бойынша энергетикалық сараптаманы жүргізуге аккредиттелген ұйым;

7) обследуемая организация - физическое или юридическое лицо, заключившее договор с экспертной организацией на проведение энергетической экспертизы.
2. Порядок проведения энергетической экспертизы
3. Энергетическая экспертиза проводится экспертными организациями в соответствии с категориями «1», «2», «3»:
1) экспертными организациями 1 категории проводится энергетическая экспертиза энергопроизводящих, энергопередающих организаций и потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 500 кВА (КилоВольтАмпер) и выше и (или) тепловых установок до 1 Гкал/час (Гигакаллорий в час) и выше;
2) экспертными организациями 2 категории проводится энергетическая экспертиза потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 500 кВА и (или) тепловых установок до 1 Гкал/час;
3) экспертными организациями 3 категории проводится энергетическая экспертиза потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 100 кВА и (или) тепловых установок до 1 Гкал/час.
4. Энергетическая экспертиза проводится на основании заключаемого между экспертной и обследуемыми организациями договора на проведение энергетической экспертизы.
5. По запросу уполномоченного органа энергетическая экспертиза проводится в следующих случаях:
1) при расследовании технологических нарушений и аварий на энергетическом оборудовании в электрических станциях, электрических и тепловых сетях, а также в случаях производственного травматизма на них;
2) при технологическом нарушении - отказе I степени более двух раз в течение двух месяцев, по одному и тому же оборудованию;
3) при увеличении удельного расхода условного топлива на производство электрической и тепловой энергии или затрат энергетических ресурсов на собственные нужды.
6. Энергетическая экспертиза осуществляется по плану проведения энергетической экспертизы согласно приложениям 123 и 4 к настоящим Правилам.
7. По результатам проведенной энергетической экспертизы составляется экспертное заключение, в котором отражаются мотивированные, обоснованные и полные выводы экспертов по предмету проведения экспертизы.
8. Текст заключения энергетической экспертизы состоит из вступительной, констатирующей и заключительной частей.
9. Вступительная часть заключения энергетической экспертизы содержит сведения о месте и дате составления документа, полное наименование экспертируемой организации, должность, фамилию и инициалы ее руководителя, наименование и время проведения энергетической экспертизы, а также перечень обследуемого оборудования энергетического объекта.

7) зерттелетін ұйым – энергетикалық сараптама жүргізуге сарапшы ұйыммен шарт жасасқан жеке немесе заңды тұлға.
2. Энергетикалық сараптама жүргізу тәртібі
3. Энергетикалық сараптаманы «1», «2», «3» санаттарына сәйкес сарапшы ұйымдар жүргізеді:
1) электр қондырғыларының 500 кВА (КилоВольтАмпер) дейін және одан жоғары және (немесе) жылу қондырғыларының 1 Гкал/сағ (сағатына Гигакаллория) дейін және одан жоғары қосылған қуаты бар энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарға және электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптаманы 1-санаттағы сарапшы ұйымдар жүргізеді;
2) электр қондырғыларының 500 кВА (КилоВольтАмпер) дейін және (немесе) жылу қондырғыларының 1 Гкал/сағ (сағатына Гигакаллория) дейін қосылған қуаты бар электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптаманы 2-санаттағы сарапшы ұйымдар жүргізеді;
3) электр қондырғыларының 100 кВА (КилоВольтАмпер) дейін және (немесе) жылу қондырғыларының 1 Гкал/сағ (сағатына Гигакаллория) дейін қосылған қуаты бар электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптаманы 3-санаттағы сарапшы ұйымдар жүргізеді.
4. Энергетикалық сараптама сарапшы және зерттелетін ұйымдар арасында энергетикалық сараптама жүргізуге жасалған шарт негізінде жүргізіледі.
5. Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша энергетикалық сараптама мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) электр станцияларындағы, электр және жылу желілеріндегі, энергетикалық жабдықтардағы технологиялық бұзылулар мен аварияларды тексеру кезінде, сондай-ақ олардағы өндірістік жарақат алу жағдайларында;
2) технологиялық бұзылу – тура сол жабдықтың екі ай ішінде екі реттен астам I-дәрежелі істен шығуы кезінде;
3) электр және жылу энергиясын өндіру үшін шартты отынның үлестік шығысының немесе өзіндік қажеттігіне жұмсалатын энергетикалық ресурстар шығынының артуы кезінде.
6. Энергетикалық сараптама осы Қағидаларға 123 және 4-қосымшаларға сәйкес энергетикалық сараптама жүргізу жоспары бойынша жүзеге асырылады.
7. Жүргізілген энергетикалық сараптама нәтижесі бойынша сараптамалық қорытынды жасалады, онда сараптама жүргізу нысанасы бойынша дәлелді, негізделген және сарапшылардың толық тұжырымдары көрсетіледі.
8. Энергетикалық сараптама қорытындысының мәтіні кіріспе, констатация және қорытынды бөлімдерден тұрады.
9. Энергетикалық сараптама қорытындысының кіріспе бөлімі құжатты әзірлеу орны мен күні туралы мәліметі, сараптама жүргізілетін ұйымның толық атауын, басшысының лауазымын, тегі мен аты-жөнін, энергетикалық сараптама жүргізу атауы мен уақытын, сондай-ақ энергетикалық объектінің тексерілетін жабдықтарының тізбесін қамтиды.

10. В констатирующей части заключения энергетической экспертизы отражается фактическое состояние обследуемого оборудования и энергетического объекта, информация о нарушениях и недостатках, выявленных экспертной организацией и устраненных в период экспертных работ.
11. В заключительной части излагаются мероприятия по устранению выявленных несоответствий требованиям нормативных правовых актов в сфере электроэнергетики со ссылкой на конкретный пункт нормативного правового акта.
12. Заключение энергетической экспертизы утверждается руководителем и заверяется печатью экспертной организации.
13. Заключение энергетической экспертизы оформляется в трех экземплярах: один экземпляр предоставляется обследуемой организации, второй — направляется в уполномоченный орган, третий - хранится в экспертной организации.
Приложение 1
к Правилам проведения
энергетической экспертизы
План проведения
энергетической экспертизы организаций по производству
электрической и тепловой энергии
1. Соответствие технических показателей электростанции (котельной) проектным (паспортным) данным по набору и составу основного и вспомогательного энергетического оборудования.
2. Оценка технического состояния основного и вспомогательного энергетического оборудования, зданий и сооружений (физический износ, соответствие технических характеристик проектным или измененным в установленном порядке).
3. Соответствие уровня технической эксплуатации энергообъектов требованиям действующих отраслевых нормативных документов, при наличии следующего оборудования:
1) станционных теплофикационных установок;
2) систем золоулавливания и золоудаления;
3) трубопроводов тепловых электростанций;
4) устройств тепловой автоматики и измерений;
5) систем регулирования и парораспределения турбин;
6) водогрейных и паровых энергетических котлов;
7) газового хозяйства;
8) мазутного хозяйства;
9) топливно-транспортного оборудования;
10) башенных градирен;
11) производственных зданий, сооружений и территорий;
12) природоохранных объектов;
13) устройств релейной защиты, противоаварийной автоматики и связи;
14) гидротурбинного оборудования;
15) электротехнического оборудования (генераторы, электродвигатели, силовые и измерительные трансформаторы, реакторы, коммутационные аппараты);
16) компрессорных, аккумуляторных, электролизных установок.
4. При наличии и выполнении технических и организационных мероприятий, обеспечивающих безаварийную работу и безопасные условия обслуживания, в том числе:
1) выполнение мероприятий по решениям уполномоченного органа;
2) выполнение мероприятий по актам расследования технологических нарушений;

10. Энергетикалық сараптама қорытындысының констатация бөлімінде зерттелетін жабдықтардың және энергетикалық объектінің іс-жүзіндегі жай-күйі, сарапшы ұйым анықтаған және сараптама жұмыстары кезінде жойылған бұзылулар мен кемшіліктер туралы ақпарат көрсетіледі.
11. Қорытынды бөлімде нормативтік құқықтық актінің нақты тармағына сілтеме жасай отырып, электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкессіздігін жою жөніндегі іс-шаралар баяндалады.
12. Энергетикалық сараптама қорытындысын сарапшы ұйымның басшысы бекітеді және мөрмен куәландырады.
13. Энергетикалық сараптама қорытындысы үш данада ресімделеді: бір данасы зерттелетін ұйымға беріледі, екінші данасы уәкілетті органға жіберіледі, үшінші данасы сарапшы ұйымда сақталады.
Энергетикалық сараптама
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Электр және жылу энергиясын өндіру жөніндегі ұйымдарға
энергетикалық сараптама жүргізу жоспары
1. Электр станциясы (қазандық) техникалық көрсеткіштерінің негізгі және қосалқы энергетикалық жабдықтардың жинағы мен құрамы бойынша жобалық (паспорттық) деректерге сәйкестігі.
2. Негізгі және қосалқы энергетикалық жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйін бағалау (физикалық тозуы, жобалық немесе белгіленген тәртіппен өзгертілген техникалық сипаттамаларға сәйкестігі).
3. Энергия объектілерін техникалық пайдалану дәрежесінің қолданыстағы салалық нормативтік құжаттар талаптарына сәйкестігі, мынадай жабдықтар болған кезде:
1) станциялық жылу қондырғылары;
2) күлді ұстап қалатын және күл жою жүйелері;
3) жылу электр станцияларының құбыржолдары;
4) жылу автоматикасы және өлшеу құрылғылары;
5) реттеу және турбиналардың бу тарату жүйелері;
6) су жылыту және бу энергетикалық қазандары;
7) газ шаруашылығы;
8) мазут шаруашылығы;
9) отын-көлік жабдықтары;
10) мұнаралық градирнялар;
11) өндірістік ғимараттар, құрылыстар және аумақтар;
12) табиғат қорғау объектілері;
13) реле қорғаныс, ақауға қарсы автоматика және байланыс құрылғылары;
14) су турбиналық жабдықтар;
15) электр техникалық жабдықтар (генераторлар, электр қозғалтқыштары, күштік және өлшеу трансформаторлары, реакторлар, коммутациялық аппараттар);
16) компрессорлық, аккумуляторлық, электролиздік қондырғылар.
4. Ақаусыз жұмысты және қызмет көрсетудің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастырушылық шаралар болған және олар орындалған кезде, оның ішінде:
1) уәкілетті органның шешімдері бойынша іс-шараларды орындау;
2) технологиялық бұзылуларды тексеру актілері бойынша іс-шараларды орындау;

3) выполнение требований по соблюдению оперативной и диспетчерской дисциплины.
5. Оценка технико-экономических показателей работы предприятия и принимаемых мер по их улучшению.
Приложение 2
к Правилам проведения
энергетической экспертизы
План проведения
энергетической экспертизы организаций по передаче и
распределению тепловой энергии
1. Соответствие технических показателей тепловых сетей проектным (паспортным) данным по набору и составу энергетического оборудования.
2. Оценка технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений (физический износ, соответствие технических характеристик проектным или измененным в установленном порядке), при наличии следующего оборудования:
1) магистральных и распределительных тепловых сетей;
2) оборудования районных котельных и насосных станций;
3) баков-аккумуляторов.
3. Соответствие уровня технической эксплуатации объектов требованиям действующих отраслевых нормативных документов, при наличии следующего оборудования:
1) тепловых сетей (магистральных и распределительных);
2) баков-аккумуляторов;
3) водогрейных котлов;
4) систем золоулавливания и золоудаления;
5) газового хозяйства;
6) мазутного хозяйства;
7) устройств автоматики и измерений;
8) производственных зданий, сооружений;
9) природоохранных объектов.
4. При наличии и выполнении технических и организационных мероприятий, обеспечивающих безаварийную работу и безопасные условия обслуживания, в том числе:
1) выполнение мероприятий по решениям уполномоченного органа;
2) своевременность и полнота выполнения мероприятий, разработанных на основе актов расследования технологических нарушений.
5. Оценка технико-экономических показателей работы предприятия и принимаемых мер по их улучшению.
Приложение 3
к Правилам проведения
энергетической экспертизы
План проведения
энергетической экспертизы организаций по передаче
электрической энергии
1. Соответствие технических показателей электрических сетей (протяженность по классам напряжений, количество и установленная мощность трансформаторов подстанций 35 киловольт и выше, трансформаторных подстанций 6-10/0,4 киловольт) проектным или измененным в установленном порядке данным.
2. Оценка технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений (физический износ, соответствие технических характеристик проектным или измененным в установленном порядке), при наличии следующего оборудования:
1) линий электропередач;
2) оборудования трансформаторных подстанций 35 киловольт и выше, трансформаторных подстанций 6-10/0,4 киловольт и распределительных пунктов 6-10 киловольт.

3) жедел және диспетчерлік тәртіпті сақтау бойынша талаптарды орындау.
5. Кәсіпорын жұмысының және оларды жақсарту бойынша қабылданатын шаралардың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін бағалау.
Энергетикалық сараптама
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Жылу энергиясын беруші және таратушы ұйымдарға энергетикалық
сараптама жүргізу жоспары
1. Жылу желілері техникалық көрсеткіштерінің энергетикалық жабдықтардың жинағы мен құрамы бойынша жобалық (паспорттық) деректерге сәйкестігі.
2. Энергетикалық жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйін бағалау (физикалық тозуы, жобалық немесе белгіленген тәртіппен өзгертілген техникалық сипаттамаларға сәйкестігі), мынадай жабдықтар болған кезде:
1) магистральді және таратушы жылу желілері;
2) аудандық қазандықтардың және сорғы станцияларының жабдықтары;
3) бак-аккумуляторлар.
3. Объектілерді техникалық пайдалану дәрежесінің қолданыстағы салалық нормативтік құжаттар талаптарына сәйкестігі, мынадай жабдықтар болған кезде:
1) жылу желілері (магистральді және тарату);
2) бак-аккумуляторлар;
3) су жылыту қазандықтары;
4) күлді ұстап қалатын және күл жою жүйелері;
5) газ шаруашылығы;
6) мазут шаруашылығы;
7) автоматика және өлшеу құрылғылары;
8) өндірістік ғимараттар, құрылыстар;
9) табиғат қорғау объектілері.
4. Ақаусыз жұмысты және қызмет көрсетудің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастырушылық шаралар болған және олар орындалған кезде, оның ішінде:
1) уәкілетті органның шешімдері бойынша іс-шараларды орындау;
2) технологиялық бұзылуларды тексеру актілері негізінде әзірленген іс-шараларды орындаудың уақтылылығы және толықтығы.
5. Кәсіпорын жұмысының және оларды жақсарту бойынша қабылданатын шаралардың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін бағалау.
Энергетикалық сараптама
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Электр энергиясын беруші ұйымға энергетикалық сараптама жүргізу жоспары
1. Электр желілері техникалық көрсеткіштерінің жобалық немесе белгіленген тәртіппен өзгертілген деректерге (кернеу сыныптары бойынша ұзындығы, 35 киловольт және одан жоғары қосалқы станциялар трансформаторларының, 6-10/0,4 киловольт трансформаторлық қосалқы станциялардың саны және белгіленген қуаты) сәйкестігі.
2. Энергетикалық жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйін бағалау (физикалық тозуы, жобалық немесе белгіленген тәртіппен өзгертілген техникалық сипаттамаларға сәйкестігі), мынадай жабдықтар болған кезде:
1) электр тарату желілері;
2) 35 киловольт және одан жоғары трансформаторлық қосалқы станциялардың, 6-10/0,4 киловольт трансформаторлық қосалқы станциялардың және 6-10 киловольт тарату бекеттерінің жабдықтары.

3. Соответствие уровня технической эксплуатации объектов требованиям действующих отраслевых нормативных документов, при наличии следующего оборудования:
1) воздушных линий электропередач;
2) кабельных линий электропередач;
3) компрессорного оборудования;
4) систем автоматизированного пожаротушения;
5) оборудования распределительных устройств;
6) производственных зданий, сооружений;
7) силовых трансформаторов и масляных реакторов;
8) электролизных установок;
9) устройств релейной защиты и автоматики, противоаварийной автоматики и связи.
4. При наличии и выполнении технических и организационных мероприятий, обеспечивающих безаварийную работу и безопасные условия обслуживания, в том числе:
1) выполнение мероприятий по решениям уполномоченного органа;
2) своевременность и полнота выполнения мероприятий, разработанных на основе актов расследования технологических нарушений.
5. Оценка технико-экономических показателей работы предприятия, его структурных подразделений и принимаемых мер по их улучшению.
Приложение 4
к Правилам проведения
энергетической экспертизы
План проведения
энергетической экспертизы потребителя электрической энергии
1. Соответствие технических показателей электрических сетей (протяженность по классам напряжений, количество и установленная мощность трансформаторов подстанций 35 киловольт и выше, трансформаторных подстанций 6-10/0,4 киловольт) проектным или измененным в установленном порядке данным.
2. Оценка технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений (физический износ, соответствие технических характеристик проектным или измененным в установленном порядке), при наличии следующего оборудования:
1) линий электропередач;
2) оборудования трансформаторных подстанций 35 киловольт и выше, трансформаторных подстанций 6-10/0,4 киловольт и распределительных пунктов 6-10 киловольт.
3. Соответствие уровня технической эксплуатации объектов требованиям действующих отраслевых нормативных документов, при наличии следующего оборудования:
1) воздушных линий электропередач;
2) кабельных линий электропередач;
3) компрессорного оборудования;
4) систем автоматизированного пожаротушения;
5) оборудования распределительных устройств;
6) производственных зданий, сооружений;
7) силовых трансформаторов и масляных реакторов;
8) электролизных установок;
9) устройств релейной защиты и автоматики, противоаварийной автоматики и связи.
4. При наличии и выполнении технических и организационных мероприятий, обеспечивающих безаварийную работу и безопасные условия обслуживания, в том числе:

3. Объектілерді техникалық пайдалану дәрежесінің қолданыстағы салалық нормативтік құжаттар талаптарына сәйкестігі, мынадай жабдықтар болған кезде:
1) әуе электр тарату желілері;
2) кәбілді электр тарату желілері;
3) компрессорлық жабдықтар;
4) өрт сөндірудің автоматтандырылған жүйелері;
5) тарату құрылғыларының жабдықтары;
6) өндірістік ғимараттар, құрылыстар;
7) күштік трансформаторлар және май реакторлары;
8) электролиздік қондырғылар;
9) релелі қорғаныс және автоматика құрылғылары, аварияға қарсы автоматика және байланыс.
4. Ақаусыз жұмысты және қызмет көрсетудің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастырушылық шаралар болған және олар орындалған кезде, оның ішінде:
1) уәкілетті органның шешімдері бойынша іс-шараларды орындау;
2) технологиялық бұзылуларды тексеру актілері негізінде әзірленген іс-шараларды орындаудың уақтылылығы және толықтығы.
5. Кәсіпорын, оның құрылымдық бөлімшелері жұмысының және оларды жақсарту бойынша қабылданатын шаралардың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін бағалау.
Энергетикалық сараптаманы
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Электр энергиясын тұтынушыға энергетикалық сараптама жүргізу
жоспары
1. Электр желілері техникалық көрсеткіштерінің жобалық немесе белгіленген тәртіппен өзгертілген деректерге (кернеу сыныптары бойынша ұзындығы, 35 киловольт және одан жоғары қосалқы станциялар трансформаторларының, 6-10/0,4 киловольт трансформаторлық қосалқы станциялардың саны және белгіленген қуаты) сәйкестігі.
2. Энергетикалық жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйін бағалау (физикалық тозуы, жобалық немесе белгіленген тәртіппен өзгертілген техникалық сипаттамаларға сәйкестігі), мынадай жабдықтар болған кезде:
1) электр тарату желілері;
2) 35 киловольт және одан жоғары трансформаторлық қосалқы станциялардың, 6-10/0,4 киловольт трансформаторлық қосалқы станциялардың және 6-10 киловольт тарату бекеттерінің жабдықтары.
3. Объектілерді техникалық пайдалану дәрежесінің қолданыстағы салалық нормативтік құжаттар талаптарына сәйкестігі, мынадай жабдықтар болған кезде:
1) әуе электр тарату желілері;
2) кәбілді электр тарату желілері;
3) компрессорлық жабдықтар;
4) өрт сөндірудің автоматтандырылған жүйелері;
5) тарату құрылғыларының жабдықтары;
6) өндірістік ғимараттар, құрылыстар;
7) күштік трансформаторлар және май реакторлары;
8) электролиздік қондырғылар;
9) релелі қорғаныс және автоматика құрылғылары, аварияға қарсы автоматика және байланыс.
4. Ақаусыз жұмысты және қызмет көрсетудің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастырушылық шаралар болған және олар орындалған кезде, оның ішінде:

1) выполнение мероприятий по решениям уполномоченного органа;
2) своевременность и полнота выполнения мероприятий, разработанных на основе актов расследования технологических нарушений;
3) выполнение требований по соблюдению оперативной и диспетчерской дисциплины.
5. Оценка технико-экономических показателей работы предприятия, его структурных подразделений и принимаемых мер по их улучшению.

1) уәкілетті органның шешімдері бойынша іс-шараларды орындау;
2) технологиялық бұзылуларды тексеру актілері негізінде әзірленген іс-шараларды орындаудың уақтылылығы және толықтығы;
3) жедел және диспетчерлік тәртіпті сақтау бойынша талаптарды орындау.
5. Кәсіпорын, оның құрылымдық бөлімшелері жұмысының және оларды жақсарту бойынша қабылданатын шаралардың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін бағалау.