О некоторых вопросах лицензирования деятельности в сфере использования атомной энергии
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2013 года № 716. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 274
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.04.2015 № 274 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им для осуществления деятельности в сфере использования атомной энергии.
2. Определить лицензиаром по осуществлению видов деятельности, связанной с использованием атомной энергии Комитет по атомной энергии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2008 года № 270 «Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к лицензируемым видам деятельности в сфере использования атомной энергии» (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 15, ст. 141);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2012 года № 610 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2008 года № 270 «Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований, предъявляемых к лицензируемым видам деятельности в сфере использования атомной энергии» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 49, ст. 673).
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 716
Квалификационные требования и перечень документов,
подтверждающих соответствие им для осуществления
деятельности в сфере использования атомной энергии

Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметті лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 10 шілдедегі № 716 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 274 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.04.2015 № 274 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
«Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Атом энергиясы комитеті атом энергиясын пайдалануға байланысты қызмет түрлерін жүзеге асыру бойынша лицензиар болып белгіленсін.
3. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Атом энергиясын пайдалану саласындағы лицензияланатын қызмет түрлеріне қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 наурыздағы № 270 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 15, 141-құжат);
2) «Атом энергиясын пайдалану саласындағы лицензияланатын қызмет түрлерін лицензиялау ережесін және оған қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 наурыздағы № 270 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 мамырдағы № 610 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 49, 673-құжат).
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 716 қаулысымен
бекітілген
Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыруға
қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттардың тізбесі

1. К деятельности по выполнению работ, связанных с этапами
жизненного цикла объектов использования атомной энергии
п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1
организационной структуры заявителя, в которой определена иерархия должностных лиц и лиц, ответственных за обеспечение радиационной и ядерной безопасности
копия утвержденной заявителем графической схемы или текстового описания организационной структуры
в произвольной форме
2
производственно-технической базы, необходимой для выполнения заявляемых работ, в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768
форма сведений о наличии зданий, помещений и сооружений, необходимых для выполнения заявляемых работ, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
форма сведений о наличии машин, механизмов и оборудования согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
3
квалифицированного состава технических руководителей, специалистов, имеющих соответствующее образование, подготовку по заявляемым работам и допущенных в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768,
квалификационных требований к персоналу, занятому на объектах использования атомной энергии, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2012 года № 609
форма сведений о наличии квалифицированного состава технических руководителей и специалистов согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
4
лицензии на строительно-монтажные работы
форма сведений о лицензии согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвиду деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
5

1. Атом энергиясын пайдалану объектілерінің тіршілік циклінің
кезеңдеріне байланысты жұмыстарды орындау жөніндегі қызметіне
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
лауазымды адамдар мен радиациялық және ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты адамдардың иерархиясы белгіленген өтініш берушінің ұйымдық құрылымы
өтініш беруші бекіткен графикалық схеманың немесе ұйымдық құрылымның мәтіндік сипаттамасының көшірмесі
еркін нысанда
2
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің талаптарына сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті өндірістік-техникалық база
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажет ғимараттардың, үй-жайлардың және құрылыстардың болуы туралы мәліметтер нысаны;
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 2-қосымшасына сәйкес машиналардың, механизмдердің және жабдықтардың болуы туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
3
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің талаптарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 мамырдағы № 609 қаулысымен бекітілген атом энергиясын пайдаланатын объектілерінде жұмыс істейтін персоналға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес мәлімделетін жұмыстар бойынша тиiстi бiлiмi, даярлығы бар мәлімделетін жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген техникалық басшылардың, мамандардың бiлiктi құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 3-қосымшасына сәйкес техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамының болуы туралы мәліметтер нысаны
4
құрылыс-монтаждау жұмыстарына арналған лицензиялар
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 4-қосымшасына сәйкес лицензия туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын салу жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
5

акта выбора площадки размещения ядерной установки и/или хранилища радиоактивных отходов в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии», пунктов 13, 227 технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768
копия акта выбора площадки
данный пункт относится только к подвиду деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
6
проекта системы физической защиты ядерной установки и/или хранилища радиоактивных отходов в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии», пунктов 46, 168 технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768
форма сведений о наличии проекта системы физической защиты, утвержденного заявителем и согласованного с уполномоченным органом в сфере использования атомной энергии, согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвиду деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
7
актов испытаний, актов приемки технических систем и оборудования в эксплуатацию, акта приемки законченного объекта в эксплуатацию, оформленных в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768
копии утвержденных заявителем актов испытаний и приемки
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
8
акта приемки системы обеспечения физической защиты ядерной установки и/или хранилища радиоактивных отходов в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии», пунктов 46, 168 технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768
копия утвержденного заявителем акта приемки системы обеспечения физической защиты ядерной установки и/или хранилища радиоактивных отходов
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
9

«Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің 13, 227-тармақтарының талаптарына сәйкес ядролық қондырғының және/немесе радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймасының орналасқан алаңын таңдау актiсі
алаңды таңдау актісінің көшірмесі
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын салу жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
6
«Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің 46, 168-тармақтарының талаптарына сәйкес ядролық қондырғыны және/немесе радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймасының физикалық қорғау жүйесінің жобасы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 5-қосымшасына сәйкес өтініш беруші бекіткен және атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісілген физикалық қорғау жүйесі жобасының болуы туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын салу жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
7
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің талаптарына сәйкес ресімделген техникалық жүйелер мен жабдықтарды сынау актiлерi, пайдалануға қабылдау актiлерi, аяқталған объектiлердi пайдалануға қабылдау актiлерi
өтініш беруші бекіткен сынау және қабылдау актілерінің көшірмелері
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
8
«Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің 46, 168-тармақтарының талаптарына сәйкес ядролық қондырғының және/немесе радиоактивті қалдықтардың қоймасын физикалық қорғауды қамтамасыз ету жүйесін қабылдау актiсі
өтініш беруші бекіткен ядролық қондырғының және/немесе радиоактивті қалдықтардың қоймасын физикалық қорғауды қамтамасыз ету жүйесін қабылдау актiсінің көшірмесі
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын салу, пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
9

предварительного отчета по анализу безопасности объекта в соответствии с требованиями пункта 138 технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768
копия утвержденного заявителем предварительного отчета по анализу безопасности объекта
данный пункт относится только к подвиду деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
10
предварительного плана вывода объекта из эксплуатации в соответствии с требованиями пункта 163 технического регламента «Ядерная и радиационная безопасность атомных станций», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2010 года № 683, пункта 117 технического регламента «Ядерная и радиационная безопасность исследовательских ядерных установок», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2010 года № 684
копия утвержденного заявителем плана вывода объекта из эксплуатации
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
11
служб, обеспечивающих эксплуатацию, техническое обслуживание, проверку и испытания оборудования, механизмов, технологических линий, направленных на поддержание работоспособности и предотвращение отказов в системах безопасности, в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768
копии приказов заявителя о создании служб;
копии положений о службах; копии графика, журнала проведения работ
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
12
службы радиационной безопасности, в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копии приказа заявителя о создании службы, положения о службе, инструкции, графика и методики проведения радиационного контроля;
копии сертификатов поверки средств измерений и приборов радиационного контроля
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
13
хранилища для хранения и захоронения источников ионизирующего излучения и радиоактивных отходов
копия план-схемы размещения объекта;
копия заключения экологической экспертизы;
копия санитарно-эпидемиологического заключения, выданного уполномоченным органом санитарно-эпидемиологического надзора
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
14

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің 138-тармағының талаптарына сәйкес объектiнiң қауiпсiздiгiн талдау бойынша алдын ала есеп
өтініш беруші бекіткен объектінің қауіпсіздігін талдау жөніндегі алдын ала есептің көшірмесі
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын салу жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
10
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 1 шілдедегі № 683 қаулысымен бекітілген «Атом станцияларының ядролық және радиациялық қауіпсіздігі» техникалық регламентінің 163-тармағының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 1 шілдедегі № 684 қаулысымен бекітілген «Ядролық зерттеу қондырғыларының ядролық және радиациялық қауіпсіздігі» техникалық регламентінің 117-тармағының талаптарына сәйкес объектiнi пайдаланудан шығарудың алдын ала жоспары
өтініш беруші бекіткен объектiнi пайдаланудан шығару жоспарының көшірмесі
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын салу, пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
11
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес еңбекке қабілеттілікті қолдауға және қауіпсіздік жүйелеріндегі ақаулықтардың алдын алуға бағытталған жабдықтарды, механизмдерді, технологиялық желілерді пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді, бақылауды және сынауды қамтамасыз ететін қызметтер
қызметтерді құру туралы бұйрықтардың көшірмелері;
қызметтер туралы ережелердің көшірмелері;
кестелердің, жұмыстарды жүргізу журналының көшірмелері
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын салу, пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
12
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес радиациялық бақылауды қамтамасыз ету қызметі
қызметті құру туралы бұйрықтың, қызмет туралы ереженің, радиациялық бақылауды жүргізу нұсқаулықтарының, кестелері мен әдістемелерінің көшірмелері, радиациялық бақылау аспаптары мен өлшеу құралдарын тексеру сертификаттарының көшірмелері
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
13
иондаушы сәуле шығару көздерi мен радиоактивтi қалдықтарды сақтауға және көмуге арналған қойма
объектіні орналастыру жоспар-схемасының көшірмесі;
экологиялық сараптама қорытындысының көшірмесі;
уәкілетті санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органы берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
14

программы обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии», технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768
копия утвержденной заявителем программы
15
инструкций по ядерной и радиационной безопасности, по действиям персонала в аварийных ситуациях, разработанных в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2012 года № 308
копии утвержденных заявителем инструкций
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
16
плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий, разработанного в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения», технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия плана, утвержденного заявителем и согласованного с местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), уполномоченными государственными органами, осуществляющими государственное управление, надзор и контроль в области обеспечения радиационной безопасности
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
17
системы противоаварийных мероприятий для отработки действий персонала в условиях аварий в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768
копии утвержденных заявителем методики, программы и графика проведения противоаварийных тренировок для отработки действий персонала в условиях аварий
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
18

«Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің талаптарына сәйкес мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасы
өтініш беруші бекіткен бағдарламаның көшірмесі
15
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің талаптарына сәйкес әзірленген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі персоналдың авариялық жағдайлардағы іс-әрекеті жөніндегі нұсқаулық, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалар, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 наурыздағы № 308 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалары
өтініш беруші бекіткен нұсқаулықтардың көшірмелері
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
16
«Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес әзірленген радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспары
өтініш беруші бекіткен және облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органымен, радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласында мемлекеттiк басқаруды, қадағалау мен бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен келiсiлген жоспардың көшірмесі
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
17
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің талаптарына сәйкес авария жағдайында персоналдың iс-қимылын пысықтауға арналған аварияға қарсы іс-шаралар жүйесі
өтініш беруші бекіткен авария жағдайында персоналдың іс-қимылын пысықтауға арналған әдістеменің, аварияға қарсы жаттығуларды өткізу бағдарламасы мен кестесінің көшірмелері
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
18

службы по учету и контролю ядерных материалов, источников ионизирующего излучения в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии», требованиями постановления Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2005 года № 769 «Об утверждении Правил организации государственных систем учета и контроля ядерных материалов и источников ионизирующего излучения в Республике Казахстан», санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений о службе согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
копия положения о службе; копия инструкции по учету и контролю
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
19
системы контроля радиационной обстановки на объекте, санитарно-защитной зоне и зоне наблюдения в объеме, необходимом для всех, предусмотренных проектом объекта, режимах его работы, а также при проектных и запроектных авариях, в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копии утвержденной заявителем программы контроля радиационной обстановки, графика проведения и методики измерений, журнала проведения измерений, сертификатов о поверке средств измерений
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
20

«Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, «Қазақстан Республикасында ядролық материалдар мен иондаушы сәуле шығару көздерiн есепке алу мен бақылаудың мемлекеттік жүйелерiн ұйымдастыру ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 шілдедегі № 769 қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес ядролық материалдарды, иондаушы сәуле шығару көздерін есепке алу және бақылау жөніндегі қызметтер
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 6-қосымшасына сәйкес қызмет туралы мәліметтер нысаны;
қызмет туралы ереженің көшірмесі;
есепке алу және бақылау жөніндегі нұсқаулықтың көшірмесі
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
19
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес жобада көзделген барлық жұмыс режимдерiнiң көлемiнде, сондай-ақ жобалық және жобадан тыс авариялар кезiнде объектiде, санитариялық-қорғау аймағында және бақылау аймағында радиациялық жағдайды бақылау жүйесi
өтініш беруші бекіткен радиациялық жағдайды бақылау бағдарламасының, өлшеу әдістемелері мен өткізу кестелерінің, өлшеулерді өткізу журналының, өлшеу құралдарын тексеру туралы сертификаттардың көшірмелері
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
20

системы измерения и учета доз облучения персонала заявителя, в соответствии с Законом Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения», требованиями пункта 8 санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений о договоре с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право предоставления услуг по индивидуальному дозиметрическому контролю персонала, в соответствии с приложением 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
или в случае наличия собственной службы индивидуального дозиметрического контроля: копии приказа о создании и положения о службе индивидуального дозиметрического контроля, копии аттестованных методик проведения измерений, копии выписок из актов инвентаризации лаборатории, копии сертификатов о поверке, копии инструкции индивидуального дозиметрического контроля, копии индивидуальных карточек дозиметрических измерений, копия журнала учета индивидуальных карточек
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
21

«Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының 8-тармағының талаптарына сәйкес өтініш берушінің персоналдың сәулелену дозасын есепке алу және өлшеу жүйелері
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 7-қосымшасына сәйкес персоналға жеке дозиметрлік бақылау қызметін көрсету құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарт туралы мәліметтер нысаны; немесе меншікті жеке дозиметрлік бақылау қызметі болған жағдайда: жеке дозиметрлік бақылау қызметін құру туралы бұйрықтың және жеке дозиметрлік бақылау қызметі туралы ереженің көшірмелері, өлшеу жүргізудің аттестатталған әдістемелерінің көшірмелері, зертхананы түгендеу актілерінен үзінділердің көшірмелері, тексеру сертификаттарының көшірмелері, жеке дозиметрлік бақылау нұсқаулығының көшірмелері, дозиметрлік өлшеулердің жеке карточкаларының көшірмелері, есепке алу журналының көшірмесі
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
21

необходимых финансовых инструментов у эксплуатирующей организации для обеспечения работ по выводу ядерной установки и/или хранилища радиоактивных отходов из эксплуатации в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии» и технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768
форма сведений о наличии необходимых финансовых средств согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвидам деятельности по сооружению, эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
22
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений о наличии договора страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
23
договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов
форма сведений о наличии договора страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
24
договора обязательного экологического страхования
форма сведений о наличии договора обязательного экологического страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов

«Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасы Заңының және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің талаптарына сәйкес ядролық қондырғыны және/немесе радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдаланудан шығару жөнiндегi жұмыстарды қамтамасыз ету үшiн пайдаланушы ұйымда қажеттi қаржы құралдары
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 8-қосымшасына сәйкес қажетті қаржы қаражатының болуы туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
22
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шартының болуы туралы мәліметтер нысаны
23
объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шартының болуы туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
24
міндетті экологиялық сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес міндетті экологиялық сақтандыру шартының болуы туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты

2. К деятельности по обращению с ядерными материалами
п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1
организационной структуры заявителя, в которой определена иерархия должностных лиц и лиц, ответственных за обеспечение радиационной и ядерной безопасности
копия утвержденной заявителем графической схемы или текстового описания организационной структуры
в произвольной форме
2
производственно-технической базы, необходимой для выполнения заявляемых работ, в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768
форма сведений о наличии зданий и сооружений, необходимых для выполнения заявляемых работ согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
форма сведений о наличии машин, механизмов и оборудования согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
3
службы радиационной безопасности в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений о наличии службы согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
копия положения о службе;
копии методик и графика проведения измерений производственного радиационного контроля; копии сертификатов поверки приборов радиационного контроля
4
службы по учету и контролю ядерных материалов, источников ионизирующего излучения, в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии», требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений о наличии службы согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
копия положения о службе;
копии инструкции и методики учета и контроля ядерных материалов
5
акта приемки системы обеспечения физической защиты ядерных материалов в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии», технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768
копия акта приемки
6
программы внутрифирменной системы экспортного контроля в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «Об экспортном контроле»
копия утвержденной заявителем программы
данный пункт относится только к подвиду деятельности по реализации ядерных материалов
7

2. Ядролық материалдармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
радиациялық және ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты тұлғалардың иерархиясы белгіленген өтініш берушінің ұйымдық құрылымы
өтініш беруші бекіткен графикалық схеманың немесе ұйымдық құрылымның мәтіндік сипаттамасының көшірмесі
еркін нысанда
2
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің талаптарына сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті өндірістік-техникалық база
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажет ғимараттардың, құрылыстардың болуы туралы мәліметтер нысаны;
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 2-қосымшасына сәйкес машиналардың, механизмдердің және жабдықтардың болуы туралы мәліметтер нысаны
3
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес радиациялық қауіпсіздік қызметтері
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 6-қосымшасына сәйкес қызмет болуы туралы мәліметтер нысаны;
қызмет туралы ереженің көшірмесі;
өндірістік радиациялық бақылаудың өлшеу жүргізу әдістемесі мен кестесінің көшірмелері; радиациялық бақылау аспаптарын тексеру сертификаттарының көшірмелері
4
«Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес ядролық материалдарды, иондаушы сәулелену көздерін бақылау және есепке алу бойынша қызмет
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 6-қосымшасына сәйкес қызметтің болуы туралы мәліметтер нысаны;
қызмет туралы ереженің көшірмесі;
ядролық материалдарды есепке алу және бақылау нұсқаулығы мен әдістемесінің көшірмелері
5
«Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің талаптарына сәйкес ядролық материалдарды физикалық қорғауды қамтамасыз ету жүйесін қабылдау актiсі
қабылдау актісінің көшірмесі
6
«Экспорттық бақылау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес экспорттық бақылаудың фирмаішілік жүйесінің бағдарламасы
өтініш беруші бекіткен бағдарламаның көшірмесі
бұл тармақ ядролық материалдарды іске асыру жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты
7

утвержденных заявителем распорядительных документов, разработанных в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копии следующих документов: инструкции по ядерной, радиационной безопасности при проведении заявляемых работ;
инструкции по действиям персонала в аварийных ситуациях;
плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий, утвержденного заявителем и согласованного с местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), уполномоченными государственными органами, осуществляющими государственное управление, надзор и контроль в области обеспечения радиационной безопасности;
программы обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности;
технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы
8

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес әзірленген өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар
мына құжаттардың:
мәлімделетін жұмыстарды жүргізу барысындағы ядролық, радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтың;
персоналдың авария жағдайындағы іс-қимылы жөніндегі нұсқаулықтың;
радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспарының;
өтініш беруші бекіткен және облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органымен, радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласында мемлекеттiк басқаруды, қадағалау мен бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен келiсiлген мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасының;
негізгі жұмыстарды, операцияларды орындаудың реттік тәртібін, жұмыстың шарты мен шегін анықтайтын технологиялық регламенттің көшірмелері
8

системы измерения и учета доз облучения персонала заявителя, в соответствии с Законом Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения», с требованиями пункта 8 санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений о договоре с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
или в случае наличия собственной службы индивидуального дозиметрического контроля: копии приказа о создании и положения о службе, копии аттестованных методик проведения измерений, копии выписок из актов инвентаризации лаборатории, копии сертификатов о поверке приборов, копия инструкции по проведению измерений, учету, хранению, контролю результатов измерений, индивидуальных карточек дозиметрических измерений
9

«Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының 8-тармағының талаптарына сәйкес персоналдың сәулелену дозасын өлшеу және есептеу жүйесі
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 7-қосымшасына сәйкес персоналға жеке дозиметрлік бақылау жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарт туралы мәліметтер нысаны;
немесе меншікті жеке дозиметрлік бақылау қызметі болған жағдайда: жеке дозиметрлік бақылау қызметін құру туралы бұйрықтың және жеке дозиметрлік бақылау қызметі туралы ереженің көшірмелері, өлшеу жүргізудің аттестатталған әдістемелерінің көшірмелері, зертхананы түгендеу актілерінен үзінділердің көшірмелері, құралдарды тексеру сертификаттарының көшірмелері, өлшеулер жүргізу, өлшеулер нәтижелерін есепке алу, сақтау, бақылау жөніндегі нұсқаулықтың, дозиметрлік өлшеулердің және карточкалардың көшірмелері
9

квалифицированного состава технических руководителей и специалистов, имеющих соответствующее образование, подготовку и допущенных в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768, квалификационных требований к персоналу, занятому на объектах использования атомной энергии, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2012 года № 609
форма сведений о наличии квалифицированного состава технических руководителей и специалистов согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
10
хранилища для радиоактивных отходов
копия план-схемы хранилища;
копия санитарно-эпидемиологического заключения на хранилище, выданного уполномоченным органом санитарно-эпидемиологического надзора
11
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений о наличии договора страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
12
договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
форма сведений о наличии договора страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
13
договора обязательного экологического страхования
форма сведения о наличии договора обязательного экологического страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов

мәлімделетін жұмыс бойынша тиiстi бiлiмi, дайындығы бар әрі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 мамырдағы № 609 қаулысымен бекітілген атом энергиясын пайдалану объектілерінде жұмыс істейтін персоналға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес мәлімделетін жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген техникалық басшылардың, мамандардың бiлiктi құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 3-қосымшасына сәйкес және техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамының бар болуы туралы мәліметтер нысаны
10
радиоактивтi қалдықтарды сақтауға арналған қойма
қойманың жоспар-схемасының көшірмесі, уәкілетті санитариялық-эпидемиологиялық орган берген қоймаға санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі
11
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шартының болуы туралы мәліметтер нысаны
12
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шартының болуы туралы мәліметтер нысаны
13
міндетті экологиялық сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес міндетті экологиялық сақтандыру шартының болуы туралы мәліметтер нысаны

3. К деятельности по обращению с радиоактивными веществами,
приборами и установками, содержащими радиоактивные вещества
п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1
специализированных помещений, необходимых для выполнения заявляемых работ, в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2012 года № 308, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия план-схемы или технических паспортов помещений; сведения о помещениях согласно приложению 1 к квалификационным требованиям и перечню документов
не требуется выполнения данного пункта для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества;
если заявитель не является владельцем (на праве собственности или аренды) радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, и проводит работы на территории заказчика работ, то не требуется выполнения данного пункта
2

3. Радиоактивті заттармен, құрамында радиоактивті заттар бар
аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 наурыздағы № 308 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті мамандандырылған үй-жайлар
үй-жайлардың жоспар-схемасының немесе техникалық паспорттарының көшірмесі, осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес үй-жайлар туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақты радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды өткізу қызметінің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді;
егер өтініш беруші радиоактивті заттардың, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптардың және қондырғылардың меншік иесі болмаса (жалға алу немесе меншік құқығы бойынша) және жұмыстарды тапсырыс берушінің аумағында өткізсе, бұл тармақты орындау талап етілмейді
2

квалифицированного состава специалистов, имеющих соответствующее образование, подготовку по заявляемым работам, и допущенных в соответствии с требованиями квалификационных требований к персоналу, занятому на объектах использования атомной энергии, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2012 года № 609, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202, к осуществлению заявляемых работ
форма сведений о наличии квалифицированного состава специалистов согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
не требуется выполнения данного пункта для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
3
службы (или ответственного лица) по радиационной безопасности и учету и контролю радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии», санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений о наличии службы (или ответственного лица) согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
копия положения о службе (или должностная инструкция ответственного лица)
4
обеспечения производственного радиационного контроля на рабочих местах в соответствии с Законом Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения», требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия графика и последнего протокола проведения радиационного контроля;
копии сертификатов поверки приборов радиационного контроля
не требуется выполнения данного пункта для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
5
утвержденных заявителем распорядительных документов, разработанных в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2012 года № 308
копии следующих документов:
инструкции по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ;
инструкции по действиям персонала в аварийных ситуациях;
плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий;
инструкции по учету и контролю радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества;
выписки из акта инвентаризации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества;
технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы
6

мәлімденген жұмыстарды іске асыруға Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 мамырдағы № 609 қаулысымен бекітілген атом энергиясын пайдалану объектілерінде жұмыс істейтін персоналға қойылатын біліктілік талаптарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындау бойынша арнайы дайындығы, тиісті білімі бар білікті мамандар құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 3-қосымшасына сәйкес және техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамының болуы туралы мәліметтер
бұл тармақты радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды өткізу қызметінің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді
3
«Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес радиациялық қауіпсіздік және радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды есепке алу және бақылау жөніндегі қызметтер (немесе жауапты тұлға)
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 6-қосымшасына сәйкес қызметтің (немесе жауапты тұлға) болуы туралы мәліметтер нысаны; қызмет туралы ереженің (немесе жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулығының) көшірмесі
4
«Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес жұмыс орындарындағы өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
кестенің және соңғы радиациялық бақылауды жүргізудің хаттамасының көшірмесі, радиациялық бақылау аспаптарын тексеру сертификаттарының көшірмелері
бұл тармақты радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды өткізу қызметінің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді
5
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 наурыздағы № 308 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес әзірленген өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар
мынадай құжаттардың көшірмелері: мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтардың;
персоналдың авария жағдайындағы іс-қимылы жөніндегі нұсқаулықтардың;
радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспарының;
радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды есепке алу және бақылау жөніндегі нұсқаулықтың;
радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптардың және қондырғыларды түгендеу актісінен үзінді көшірменің;
мәлімделетін қызметтерді жүзеге асыру кезінде жұмыстың негізгі тәсілдерінің, операцияларды орындаудың реттік тәртібін, жұмыстың шарты мен шегін анықтайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламентінің көшірмелері
6

системы измерения и учета доз облучения персонала заявителя, в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения», пункта 8 санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений о договоре с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
не требуется выполнения данного пункта для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
7
программы внутрифирменной системы экспортного контроля в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «Об экспортном контроле»
копия утвержденной заявителем программы
данный пункт относится только к подвиду по добыче и переработке природного урана при наличии в составе заявленной деятельности работ по реализации продуктов переработки урана за территорию Республики Казахстан
8
службы (или ответственного лица) по проведению калибровки радиационных пучков и контроля качества работы источников ионизирующего излучения
копия приказа о службе (или ответственном лице);
копия положения о службе (или должностная инструкция ответственного лица);
копии сертификатов об обучении персонала службы (или ответственного лица) по проведению калибровки пучка и контроля качества;
копия графика проведения и последнего протокола проведения калибровки пучков и контроля качества;
копии сертификатов поверки приборов, используемых для калибровки пучков и контроля качества
данный пункт относится только к работам по использованию медицинских приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
9
хранилища для радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2012 года № 308
копия план-схемы хранилища;
копии санитарно-эпидемиологического заключения на хранилище, выданного уполномоченным органом санитарно- эпидемиологического надзора
если заявитель проводит работы на территории заказчика работ и не является владельцем (на праве собственности или аренды) радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, то не требуется выполнения данного пункта;
если приборы, содержащие радиоактивные вещества, не требуют промежуточного или временного отдельного хранения и постоянно находятся на рабочих местах в процессе эксплуатации и перезарядки, то не требуется выполнения данного пункта
10
документации о проведении технического обслуживания и ремонта приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
форма сведений о договоре с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию с подвидом деятельности на техническое обслуживание, монтаж, демонтаж, зарядку, перезарядку, ремонт приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение, согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
или: форма сведений о списке лиц заявителя, допущенных к проведению технического обслуживания и ремонта согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к работам по использованию медицинских приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, и радиоизотопного досмотрового оборудования
11
санитарно-эпидемиологического заключения на радиоактивные вещества, приборы и установки, содержащие радиоактивные вещества, в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия санитарно-эпидемиологического заключения, выданного уполномоченным органом санитарно-эпидемиологического надзора
не требуется выполнения данного пункта для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
12
транспортного средства для перевозки радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно- эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия санитарно-эпидемиологического заключения на транспортное средство, выданного уполномоченным органом санитарно- эпидемиологического надзора;
форма сведений о наличии специального разрешения на перевозку опасных грузов, выданного уполномоченным органом по транспортному контролю согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт требует выполнения при наличии в составе заявленной деятельности операции по перевозке радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
13
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений о наличии договора страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
14
договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
форма сведений о наличии договора страхования согласно приложению 9 к квалификационным требованиям и перечню документов
если заявитель не является владельцем (на праве собственности или аренды) радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, и проводит работы на территории заказчика работ, то не требуется выполнения данного пункта

«Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасы Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес радиациялық қауіпті жұмыстарға жіберілген өтініш берушінің персоналының сәулелену дозасын есептеу және өлшеу жүйесі
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 7-қосымшасына сәйкес персоналға жеке дозиметрлік бақылау жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарт туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақты радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды өткізу қызметінің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді
7
«Экспорттық бақылау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес фирма ішіндегі экспорттық бақылаудың жүйесінің бағдарламасы
өтініш беруші бекіткен бағдарламаның көшірмесі
бұл тармақ мәлімделетін қызмет түрінің ішінде уранды қайта өңдеу өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағынан тыс өткізу бойынша жұмыстар болған кезде табиғи уранды өндіру және қайта өңдеу қызметінің кіші түріне ғана жатады
8
иондаушы сәуле шығару көздерінің жұмысының сапасын бақылау және радиациялық шоғырларды калибрлеуді өткізу бойынша қызметтер (немесе жауапты тұлға)
қызмет (немесе жауапты тұлға) туралы бұйрықтың көшірмесі;
қызмет туралы ереженің (немесе жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулығының) көшірмесі;
қызметтің персоналын (немесе жауапты тұлғаны) шоғырды калибрлеуді жүргізу және сапаны бақылау бойынша оқыту сертификаттарының көшірмелері;
шоғырға калибрлеу және сапаны бақылау үшін пайдаланылатын құралдарды тексеру сертификаттарының көшірмелері
бұл тармақ құрамында радиоактивті заттар бар медициналық аспаптар мен қондырғыларды пайдалану бойынша жұмыстарға ғана жатады
9
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 наурыздағы № 308 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды сақтауға арналған қойма
қойманың жоспар-схемасының көшірмесі;
уәкілетті санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органы қоймаға берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмелері
егер өтініш беруші радиоактивті заттардың, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптардың және қондырғылардың меншік иесі болмаса (жайларды жалға алу немесе меншік құқығы бойынша) және жұмыстарды тапсырыс берушінің аумағында өткізсе, бұл тармақты орындау талап етілмейді; егер құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар аралық немесе уақытша жеке сақтауды қажет етпейтін болса және әрдайым жұмыс орнында пайдалану және қайта зарядтау барысында болса, онда бұл тармақты орындау талап етілмейді
10
аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу туралы құжаттама
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 10-қосымшасына сәйкес құрамында радиоизотоптық иондаушы сәуле көздері бар немесе иондаушы сәулені генерациялайтын, медициналықты қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеуге лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарт туралы мәліметтер нысаны;
немесе: осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 3-қосымшасына сәйкес өтініш берушінің техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізуге жіберілген тұлғалардың тізімі туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ құрамында радиоактивті заттар бар медициналық жабдықтар мен қондырғыларды және радиоизотоптық тексеру жабдықтарды пайдалану жұмыстарға
11
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғылардың санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы
уәкілетті санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органы берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі
бұл тармақты радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды өткізу қызметінің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді
12
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдауға арналған көлік
уәкілетті санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органы берген көлік құрамына санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі, осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 11-қосымшасына сәйкес көліктік бақылау жөніндегі уәкілетті орган берген қауіпті жүктерді тасымалдауға рұқсаттың болуы туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақты мәлімделетін қызмет түрінің ішінде радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдау операциясы болған кезде орындау талап етіледі
13
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шартының болуы туралы мәліметтер нысаны
14
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шартының болуы туралы мәліметтер нысаны
егер өтініш беруші радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптардың және қондырғылардың меншік иесі болмаса (жайларды жалға алу немесе меншік құқығы бойынша) және жұмыстарға тапсырыс берушінің аумағында өткізсе, бұл тармақты орындау талап етіледі

4. К деятельности по обращению с приборами и установками,
генерирующими ионизирующее излучение
п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1
специализированных помещений, необходимых для выполнения заявляемых работ, в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2012 года № 308
копия план-схемы или технических паспортов помещений;
форма сведений о помещениях согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
если заявитель не является владельцем (на праве собственности или аренды) приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, и проводит работы на территории заказчика работ, то не требуется выполнения данного пункта
2
службы (или ответственного лица) по радиационной безопасности, в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения», санитарных правил «Санитарно- эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия приказа о службе (или ответственном лице);
копия положения о службе (или должностная инструкция ответственного лица);
форма сведений о сертификатах обучения по радиационной безопасности руководителя и персонала службы (или ответственного лица), согласно Приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
3
обеспечения производственного радиационного контроля на рабочих местах в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения», требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия графика проведения радиационного контроля, копии сертификатов поверки приборов радиационного контроля; или: форма сведений о договоре с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право оказания услуг по радиационному контролю рабочих мест, согласно приложению 10 к квалификационным требованиям и перечню документов
4

4. Иондаушы сәулеленудi генерациялайтын аспаптармен және
қондырғылармен жұмыс iстеу жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 наурыздағы № 308 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті мамандандырылған үй-жайлар
үй-жайлардың жоспар-схемасының немесе техникалық паспорттарының көшірмесі, осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес үй-жайлар туралы мәліметтер нысаны;
егер өтініш беруші иондаушы сәулеленуді генерациялайтын медициналық аспаптарды және қондырғылардың иесі болмаса (жеке меншік немесе жалға алу құқығында) және жұмыстарды тапсырыс берушінің аумағында жүргізсе, онда бұл тармақты орындау талап етілмейді
2
«Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қызмет (немесе жауапты тұлға)
қызмет (немесе жауапты тұлға) туралы бұйрықтың көшірмесі;
қызмет туралы ереженің көшірмесі (немесе жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулығы);
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 6-қосымшасына сәйкес қызметтің басшысы мен персоналының (немесе жауапты тұлғаның) радиациялық қауіпсіздік бойынша оқу сертификаттары туралы мәліметтер нысаны
3
«Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес жұмыс орындарында өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
радиациялық бақылауды жүргізу кестесінің көшірмесі, радиациялық бақылау құралдарының тексеру сертификаттарының көшірмесі немесе:
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 10-қосымшасына сәйкес жұмыс орындарын радиациялық бақылау бойынша қызмет көрсету құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарт туралы мәліметтер нысаны
4

утвержденных заявителем распорядительных документов, разработанных в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2012 года № 308
копии следующих документов: инструкции по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ;
инструкции по действиям персонала в аварийных ситуациях;
плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий;
выписки из акта инвентаризации приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение;
технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы
5
системы измерения и учета доз облучения персонала заявителя, допущенного к радиационно опасным работам, в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения», санитарных правил «Санитарно- эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений о договоре с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала, согласно приложению 7 к квалификационным требованиям и перечню документов
6
документации о проведении контроля качества работы приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, в соответствии с требованиями пунктов 362, 398 санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2012 года № 308
копия протокола проведения контроля качества (эксплуатационных параметров аппарата);
форма сведений о договоре с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения контроля качества работы приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к работам по изготовлению и использованию медицинских приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
7

өтініш беруші бекіткен Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 наурыздағы № 308 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес әзірленген, өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар
мынадай құжаттардың:
мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтың;
персоналдың авария жағдайындағы іс-қимылы жөніндегі нұсқаулықтың;
радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспарының;
иондаушы сәулеленуді өндіретін аспаптарды және қондырғыларды түгендеу актісінен үзінді көшірменің;
мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде жұмыстың негізгі тәсілдерін, операцияларды орындаудың реттік тәртібін, жұмыстың шегі мен шарттарын айқындайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламентiнің көшірмелері
5
«Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес радиациялық қауіпті жұмыстарға жіберілген өтініш берушінің персоналының сәулелену дозаларын өлшеу және есептеу жүйелері
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 7-қосымшасына сәйкес персоналға жеке дозиметрлік бақылауды жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарт туралы мәліметтер нысаны
6
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 наурыздағы № 308 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларының 362, 398-тармақтарының талаптарына сәйкес иондаушы сәулеленуді өндіретін аспаптар мен қондырғылардың жұмыс сапасына бақылау жүргізу туралы құжаттама
сапасына (аппаратты пайдалану параметрлері) бақылау жүргізу хаттамасының көшірмесі;
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 10-қосымшасына сәйкес иондаушы сәулеленуді өндіретін аспаптардың және қондырғылардың жұмыс сапасына бақылау жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарт туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ иондаушы сәулеленуді генерациялайтын медициналық аспаптарды және қондырғыларды пайдалану және дайындау бойынша жұмыстарға ғана жатады
7

средств индивидуальной защиты персонала и пациентов, в соответствии с требованиями пункта 271 санитарных правил «Санитарно- эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений о перечне средств индивидуальной защиты согласно приложению 12 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к работам по использованию медицинских приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
8
квалифицированного состава специалистов, имеющих соответствующее образование, подготовку по заявляемым работам, и допущенных, в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202, к осуществлению заявляемых работ
форма сведений о квалифицированном составе специалистов согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
9
документации о проведении технического обслуживания и ремонта приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
форма сведений о договоре с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию с подвидом деятельности на техническое обслуживание, монтаж, демонтаж, зарядку, перезарядку, ремонт приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение, согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
или: форма сведений о списке лиц заявителя, допущенных к проведению технического обслуживания и ремонта согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к работам по использованию оборудования для досмотра ручной клади и багажа, и медицинских приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
10
санитарно-эпидемиологического заключения на приборы и установки, генерирующие ионизирующее излучение в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия санитарно-эпидемиологического заключения, выданного уполномоченным органом санитарно-эпидемиологического надзора
11
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений о наличии договора страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
12
договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
форма сведений о наличии договора страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
если заявитель не является владельцем (на праве собственности или аренды) приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, и проводит работы на территории заказчика работ, то не требуется выполнения данного пункта

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың 271-тармағының талаптарына сәйкес персоналдың және пациенттердің жеке қорғану құралдары
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 12-қосымшасына сәйкес жеке қорғану құралдарының тізбесі туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ иондаушы сәулеленуді генерациялайтын медициналық аспаптарды және қондырғыларды пайдалану жұмыстарға ғана жатады
8
мәлімделетін жұмыстар бойынша тиісті білімі, арнайы дайындығы бар және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес мәлімделетін жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген мамандардың бiлiктi құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 3-қосымшасына сәйкес мамандардың біліктілік құрамы туралы мәліметтер нысаны
9
аспаптар мен қондырғыларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету туралы құжаттама
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 10-қосымшасына сәйкес құрамында радиоизотоптық иондаушы сәулеленудің көздері бар немесе иондаушы сәулеленуді өндіретін, медициналықты қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеуге қызметтің кіші түріне лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарт туралы мәліметтер нысаны;
немесе: осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 3-қосымшасына сәйкес өтініш берушінің техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізуге жіберілген мамандардың құрамы туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ иондаушы сәулеленуді генерациялайтын медициналық аспаптарды және қондырғыларды пайдалану және қол жүгі мен багажды тексеру үшін пайдалану бойынша жұмыстарға ғана жатады
10
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес иондаушы сәулеленуді өндіретін аспаптар мен қондырғыларға арналған санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды
уәкілетті санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органы берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі
11
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шартының болуы туралы мәліметтер нысаны
12
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шартының болуы туралы мәліметтер нысаны
егер өтініш беруші иондаушы сәулеленуді генерациялайтын медициналық аспаптарды және қондырғылардың иесі болмаса (жеке меншік немесе жалға алу құқығында) және жұмыстарды тапсырыс берушінің аумағында жүргізсе, онда бұл тармақты орындау талап етілмейді

5. К деятельности по предоставлению услуг в области
использования атомной энергии
п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1
квалифицированного состава специалистов, имеющих соответствующее образование, специальную подготовку и опыт работы (или стажировку не менее 1 месяца) по заявляемым работам, и допущенных к осуществлению заявляемых работ
форма сведений о квалифицированном составе специалистов согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
2
технологического регламента выполнения каждого этапа заявляемых работ
копия утвержденного заявителем технологического регламента, в котором определены основные приемы работы, последовательный порядок выполнения каждой операции, методики измерений, пределы и условия работы
3
ответственного лица по радиационной безопасности в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений об ответственном лице по радиационной безопасности согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт не относится к подвиду деятельности по индивидуальному дозиметрическому контролю персонала
4
обеспечения производственного радиационного контроля на рабочих местах, в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
график проведения радиационного контроля, копии сертификатов поверки приборов радиационного контроля;
или: форма сведений о договоре с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право оказания услуг по радиационному контролю рабочих мест, согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвидам деятельности по:
техническому обслуживанию, монтажу, демонтажу, зарядке, перезарядке, ремонту приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение; контролю качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение
5
инструкции по радиационной безопасности, разработанной в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия утвержденной заявителем инструкции
данный пункт относится только к подвидам деятельности по: техническому обслуживанию, монтажу, демонтажу, зарядке, перезарядке, ремонту приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение; контролю качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение
6
системы измерения и учета доз облучения персонала заявителя, допущенного к заявляемым работам, в соответствии с требованиями пункта 8 санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений о договоре с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвидам деятельности по: техническому обслуживанию, монтажу, демонтажу, зарядке, перезарядке, ремонту приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение; контролю качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение
7
программы проведения тестовых испытаний с описанием видов и методик тестирования по каждому параметру, применяемых приборов, периодичности испытаний
копия утвержденной заявителем программы
данный пункт относится только к подвиду деятельности по контролю качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение
8
средств измерений, приборов контроля, вспомогательных материалов и оборудования, необходимых для выполнения заявляемых работ
форма сведений о средствах измерений, приборах контроля, вспомогательных материалах и оборудовании, согласно приложению 13 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
9
специализированных помещений, лабораторий для выполнения заявляемых работ
копия план-схемы специализированных помещений, лабораторий;
сведения о помещениях согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвидам деятельности по: определению содержания радионуклидов в продуктах, материалах, объектах окружающей среды; индивидуальному дозиметрическому контролю персонала
10
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений о наличии договора страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт не относится к подвиду деятельности по индивидуальному дозиметрическому контролю персонала

5. Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету
жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
мәлімделетін жұмыстар бойынша тиісті білімі, арнайы дайындығы және жұмыс тәжірибесі (немесе кемінде 1 ай тағылымдамасы) бар мәлімделетін жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген мамандардың бiлiктi құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 3-қосымшасына сәйкес мамандардың біліктілік құрамы туралы мәліметтер нысаны
2
мәлімденген жұмыстардың әрбір кезеңнің орындалуының технологиялық регламенті
өтініш беруші бекіткен технологиялық регламенттің көшірмесі, онда жұмыстардың негізгі тәсілдері, әрбір операцияның орындалуының жүйелі тәртібі, өлшеу әдістемелері, жұмыстардың шегі мен шарты айқындалған
3
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлға
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 6-қосымшасына сәйкес радиациялық қауіпсіздік бойынша жауапты тұлға туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ персоналды жеке дозиметрлік бақылау жөніндегі қызметтің кіші түріне қатысты емес
4
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес жұмыс орындарында өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
радиациялық бақылауды жүргізу кестесі, радиациялық бақылау аспабын тексеру туралы сертификаттарының көшірмелері;
немесе:
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 10-қосымшасына сәйкес жұмыс орындарын радиациялық бақылау бойынша қызметтерді көрсету құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғалармен жасалған шарт туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ мынадай қызметтердің кіші түрлеріне ғана қолданылады:
құрамында иондаушы сәулеленудің радиоизотоптық көздері бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын медициналықты қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу; иондаушы сәулелену көздерінің, сондай-ақ құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын өндіретін аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау
5
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес әзірленген радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық
өтініш беруші бекіткен нұсқаулықтың көшірмесі
бұл тармақ мынадай қызметтердің кіші түрлеріне ғана қатысты:
құрамында иондаушы сәулеленудің радиоизотоптық көздері бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын, медициналықты қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу; иондаушы сәулелену көздерінің, сондай-ақ құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау
6
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес мәлімденген жұмыстарға жіберілген өтініш берушінің (немесе лицензиаттың) персоналдың сәулелену дозасын есепке алу және өлшеу жүйесі
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 7-қосымшасына сәйкес персоналға жеке дозиметрлік бақылау жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарт туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ мынадай қызметтердің кіші түрлеріне ғана қатысты:
құрамында иондаушы сәулеленудің радиоизотоптық көздері бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын, медициналықты қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу; иондаушы сәулелену көздерінің, сондай-ақ құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау
7
тестілеу түрлерінің, қолданылатын аспаптарының әрбір параметрлері бойынша тестілеу түрлері мен әдістемелерін сынаулардың мерзімділігін сипаттай отырып тестілік сынаулар жүргізу бағдарламасы
өтініш беруші бекіткен бағдарламаның көшірмесі
бұл тармақ иондаушы сәулелену көздерінің, сондай-ақ құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау қызметінің кіші түріне ғана қолданылады
8
мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдары мен жабдықтары
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 13-қосымшасына сәйкес өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтар туралы мәліметтер нысаны
9
мәлімденген жұмыстарды орындауға арналған мамандандырылған үй-жайлар, зертханалар
мамандандырылған үй-жайлардың, зертханалардың жоспар-схемасының көшірмесі, осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес үй-жайлар туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ мынадай қызметтердің кіші түрлеріне ғана қолданылады:
өнімдердегі, материалдардағы, қоршаған орта объектілеріндегі радионуклидтердің барын анықтау;
персоналды дозиметрлік жеке бақылау
10
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы шарт
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шартының болуы туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ персоналды дозиметрлік жеке бақылау бойынша қызмет түріне қатысты емес

6. К деятельности по обращению с радиоактивными отходами
п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1
специализированных помещений и оборудования, необходимых для выполнения заявляемых работ, в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия план-схемы или технических паспортов помещений, форма сведений о наличии специализированных помещений согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
форма сведений о наличии оборудования согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
2
службы (или ответственного лица) по радиационной безопасности и учету и контролю радиоактивных отходов в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии», требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия приказа о службе, копия положения о службе;
сведения о службе (или ответственном лице) согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
3
обеспечения производственного радиационного контроля на рабочих местах в соответствии с Законом Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения», с требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия графика проведения радиационного контроля, копии сертификатов поверки приборов радиационного контроля
4

6. Радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті мамандандырылған үй-жайлар мен жабдықтар
үй-жайлардың жоспар-схемасының немесе техникалық паспорттарының көшірмесі, осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес арнайы үй-жайлардың болуы туралы мәліметтер нысаны;
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 2-қосымшасына сәйкес жабдықтардың болуы туралы мәліметтер нысаны
2
«Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес радиоактивті қалдықтарды есепке алу және бақылау мен радиациялық қауіпсіздігі жөніндегі қызмет (немесе жауапты тұлға)
қызмет туралы бұйрықтың көшірмесі, қызмет туралы ереженің көшірмесі;
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 6-қосымшасына сәйкес қызмет (немесе жауапты тұлға) туралы мәліметтер нысаны
3
«Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес жұмыс орындарында өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
радиациялық бақылауды жүргізу кестесінің көшірмесі, радиациялық бақылау құралдарын тексеру сертификаттарының көшірмелері
4

утвержденных заявителем распорядительных документов, разработанных в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2012 года № 308
копии следующих документов: инструкции по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ;
инструкции по действиям персонала в аварийных ситуациях;
плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий;
инструкции по учету и контролю радиоактивных отходов, включая описание происхождения, вида, количества, радионуклидного состава и активности отходов;
акты приема, передачи радиоактивных отходов;
технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы включая способ сбора, сортировки, хранения, обработки, переработки, захоронения отходов, дезактивации помещений, оборудования, материалов
5
системы измерения и учета доз облучения персонала заявителя, в соответствии с требованиями пункта 8 санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений о договоре с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала, согласно приложению 7 к квалификационным требованиям и перечню документов
6
мероприятий по обеспечению физической защиты радиоактивных отходов в соответствии с требованиями пунктов 593, 602 санитарных правил «Санитарно- эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2012 года № 308
копии утвержденных заявителем документов, подтверждающих обеспечение мероприятий
данный пункт относится только к подвиду деятельности по хранению и захоронению радиоактивных отходов
7
квалифицированного состава специалистов, допущенных, в соответствии с санитарными правилами «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202, к осуществлению заявляемых работ
форма сведений о квалифицированном составе специалистов согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
8
хранилища для радиоактивных отходов
копия план-схемы хранилища; копия санитарно-эпидемиологического заключения на хранилище, выданного уполномоченным органом санитарно-эпидемиологического надзора
данный пункт относится только к подвиду деятельности по хранению и захоронению радиоактивных отходов
9
санитарно-эпидемиологического заключения на радиоактивные отходы в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия санитарно-эпидемиологического заключения, выданного уполномоченным органом санитарно- эпидемиологического надзора
10
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений о наличии договора страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
11
договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
форма сведений о наличии договора страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвиду деятельности по хранению и захоронению радиоактивных отходов

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 наурыздағы № 308 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес әзірленген өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар
мына құжаттардың:
мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтың;
персоналдың авария жағдайындағы іс-қимылы жөніндегі нұсқаулықтың;
радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспарының;
қалдықтардың шығу тегiнің, түрiнің, мөлшерінің, радионуклидтiк құрамының және белсендiлiгiнің сипаттамасын қоса алғанда, радиоактивті қалдықтарды есепке алу және бақылау жөніндегі нұсқаулықтың;
радиоактивті қалдықтарды қабылдау, беру актілерінің;
мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде жұмыстың негізгі тәсілдерін, қалдықтарды жинау, сұрыптау, сақтау, өңдеу, қайта өңдеу, көму тәсілдерін, үй-жайларды, жабдықтарды, материалдарды залалсыздандыруды қоса алғанда, операцияларды орындаудың жүйелі тәртібін, жұмыстың шегі мен шарттарын айқындайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламентiнің көшірмелері
5
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес өтініш берушінің персоналының сәулелену дозаларын өлшеу және есептеу жүйелері
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 7-қосымшасына сәйкес персоналға жеке дозиметрлік бақылауды жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарт болуы туралы мәліметтер нысаны
6
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 наурыздағы № 308 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың 593, 602-тармақтарының талаптарына сәйкес радиоактивті қалдықтарды физикалық қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар
іс-шараны қамтамасыз еткендігін растайтын құжаттардың көшірмелері
бұл тармақ радиоактивті қалдықтарды сақтау және көму жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты
7
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес мәлімделетін жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген техникалық басшылардың, мамандардың бiлiктi құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 3-қосымшасына сәйкес техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамы туралы мәліметтер нысаны
8
радиоактивті қалдықтарға арналған қоймалар
қойманың жоспар-схемасының көшірмесі;
уәкілетті санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органы берген қоймаға арналған санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі
бұл тармақ радиоактивті қалдықтарды сақтау және көму жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты
9
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес өтініш берушінің радиоактивті қалдықтарға арналған санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылар
уәкілетті санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органы берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі
10
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы шарт
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шартының болуы туралы мәліметтер нысаны
11
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шартының болуы туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ радиоактивті қалдықтарды сақтау және көму жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты

7. К деятельности по транспортировке, включая транзитную,
ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных
источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов
в пределах территории Республики Казахстан
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1
специального разрешения на перевозку опасных грузов в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2004 года № 316 «О некоторых вопросах по перевозке опасных грузов автомобильным транспортом»
форма сведений о специальном разрешении, выданном уполномоченным органом транспортного контроля, согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
2
квалифицированного состава специалистов, имеющих специальную подготовку по заявляемым работам, и допущенных в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202 к осуществлению заявляемых работ
форма сведений о квалифицированном составе специалистов согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
3
службы (или ответственного лица) по радиационной безопасности в соответствии с Законом Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения», требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия положения о службе (или должностная инструкция ответственного лица);
сведения о службе (или ответственном лице) согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
4
обеспечения производственного радиационного контроля на рабочих местах в соответствии с Законом Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения», требованиями санитарных правил «Санитарно- эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия графика проведения радиационного контроля, копии сертификатов поверки приборов радиационного контроля
5
утвержденных заявителем распорядительных документов, разработанных в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно- эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копии следующих документов: инструкции по ядерной, радиационной безопасности при проведении заявляемых работ;
инструкции по действиям персонала в аварийных ситуациях;
инструкции по учету и контролю ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников и радиоактивных отходов;
технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы
6

7. Ядролық материалдарды, радиоактивтi заттарды, иондаушы
сәулеленудің радиоизотоптық көздерiн, радиоактивтi қалдықтарды
транзиттiк тасымалдауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы
аумағының шегiнде тасымалдау жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 12 наурыздағы № 316 «Автомобиль көлiгiмен қауіптi жүктердi тасымалдау жөнiндегi кейбiр мәселелер туралы» қаулыға сәйкес қауiптi жүктердi тасымалдауға арналған арнайы рұқсат
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 11-қосымшасына сәйкес көліктік бақылау бойынша уәкілетті орган берген арнайы рұқсат туралы мәліметтер нысаны
2
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес мәлімделетін жұмыс бойынша арнайы дайындығы бар мәлімделетін жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген мамандардың бiлiктi құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 3-қосымшасына сәйкес мамандардың білікті құрам туралы мәліметтер нысаны
3
«Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қызмет (немесе жауапты тұлға)
қызмет (немесе жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулығы) туралы ереженің көшірмесі;
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 6-қосымшасына сәйкес қызмет (немесе жауапты тұлға) туралы мәліметтер нысаны
4
«Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес жұмыс орындарында өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
радиациялық бақылауды жүргізу кестесінің көшірмесі, радиациялық бақылау құралдарының тексеру сертификаттарының көшірмелері
5
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес әзірленген өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар
мына құжаттардың:
мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі ядролық, радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтың;
авария жағдайында персоналдың іс-қимылы жөніндегі нұсқаулықтың;
ядролық материалдарды, радиоактивті заттарды, радиоизотоптық иондаушы сәулеленудің көздерін, радиоактивті қалдықтарды есепке алу және бақылау жөніндегі нұсқаулықтың;
мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде жұмыстың негізгі тәсілдерін, операцияларды орындаудың жүйелі тәртібін, жұмыстың шегі мен шарттарын айқындайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламентiнің көшірмелері
6

системы измерения и учета доз облучения персонала заявителя, допущенного к радиационно опасным работам, в соответствии с Законом Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения», пункта 8 санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования по радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений о договоре с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
7
аварийного комплекта и средств ликвидации аварии при транспортировке, в соответствии с Законом Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения», санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений об аварийном комплекте и средствах ликвидации аварии согласно приложению 14 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
8
транспортного средства для перевозки ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников, радиоактивных отходов, радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, в соответствии с требованиями санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копия санитарно-эпидемиологического заключения на транспортное средство, выданного уполномоченным органом санитарно-эпидемиологического надзора
9
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений о договоре страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
10
договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
форма сведений о договоре страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
если заявитель не является владельцем (на праве собственности или аренды) радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, и проводит работы на территории заказчика работ, то не требуется выполнения данного пункта
11
договора обязательного экологического страхования
форма сведений о договоре страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың 8-тармағына сәйкес радиациялық-қауіпті жұмыстарға жіберілген өтініш берушінің персоналының сәулелену дозаларын өлшеу және есептеу жүйелері
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 7-қосымшасына сәйкес персоналға жеке дозиметрлік бақылау жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарт туралы мәліметтер нысаны
7
«Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес тасымалдау кездегі авариялық жинақ және аварияны жою құралдары
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 14-қосымшасына сәйкес аварияны жою және аварияны құтқару құралдары туралы мәліметтер нысаны
8
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес құрамында радиоактивті заттар бар ядролық материалдарды, радиоактивтi заттар, құралдар мен қондырғыларды, иондаушы сәуле шығарудың радиоизотоптық көздерiн, радиоактивтi қалдықтарды тасымалдауға арналған көлік құралдары
уәкілетті санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органы берген көлiк құралына санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі
9
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы шарт
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты мәліметтер нысаны
10
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы мәліметтер нысаны
егер өтініш беруші радиоактивті заттардың, құрамында радиоактивтi заттар бар аспаптар мен қондырғылардың иесі болмаса (жеке меншік немесе жалға алу құқығында) және жұмыстарды тапсырыс берушінің аумағында жүргізсе, онда бұл тармақты орындау талап етілмейді
11
міндетті экологиялық сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес міндетті экологиялық сақтандыру шарты туралы мәліметтер нысаны

8. К деятельности на территориях бывших испытательных
ядерных полигонов и других территориях, загрязненных
в результате проведенных ядерных испытаний
п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1
радиологической характеристики территории, на которой предполагается проведение заявляемой деятельности
копия санитарно-эпидемиологического заключения, выданного уполномоченным органом санитарно-эпидемиологического надзора
2
утвержденных заявителем распорядительных документов
копии следующих документов:
маршрута движения по территории полигона;
инструкции по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ;
технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы
3
системы измерения и учета доз облучения персонала заявителя в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения»
форма сведений о договоре с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала, согласно приложению 7 к квалификационным требованиям и перечню документов
4
обеспечения производственного радиационного контроля на месте проведения работ, в соответствии с Законом Республики Казахстан «О радиационной безопасности населения», санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
форма сведений о договоре с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения радиационного контроля рабочих мест, согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
или при наличии собственной системы радиационного контроля:
копия приказа об ответственном лице по радиационному контролю, копия должностной инструкции ответственного лица, копия документа об обучении по радиационной безопасности ответственного лица, копия графика проведения радиационного контроля, копии сертификатов о поверке приборов радиационного контроля
5
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений о договоре страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов

8. Ядролық сынақтар жүргізу салдарынан ластанған бұрынғы
ядролық сынақ полигондарының аумақтарындағы және басқа да
аумақтардағы қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
мәлiмделген қызметтi жүргiзу көзделген аумақтың радиологиялық сипаттамасы
уәкілетті санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органы берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі
2
өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар
мына құжаттардың:
полигон аумағы бойынша қозғалыс бағытының;
мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтың;
мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде жұмыстың негізгі тәсілдерін, операцияларды орындаудың жүйелі тәртібін, жұмыстың шегі мен шарттарын айқындайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламентiнің көшірмелері
3
«Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы талаптарына сәйкес нормативтерге сәйкес радиациялық қауіпті жұмыстарға жіберілген өтініш берушінің персоналының сәулелену дозаларын өлшеу және есептеу жүйелері
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 7-қосымшасына сәйкес персоналға жеке дозиметрлік бақылау жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарт туралы мәліметтер нысаны
4
«Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес жұмыс орындарында өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 10-қосымшасына сәйкес жұмыс орындарына радиациялық бақылау жүргізуге лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарт туралы мәліметтер нысаны;
немесе радиациялық бақылаудың жеке меншік жүйесі болған кезде:
радиациялық бақылау жөніндегі жауапты тұлға туралы бұйрықтың көшірмесі, жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулығының көшірмесі, жауапты тұлғаның радиациялық қауіпсіздік бойынша оқығаны туралы құжатының көшірмесі, радиациялық бақылауды жүргізу кестесінің көшірмесі, радиациялық бақылау құралдарын тексеру жөніндегі сертификаттардың көшірмелері
5
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы шарт
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарт туралы мәліметтер нысаны

9. К деятельности по физической защите ядерных установок
и ядерных материалов
п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1
квалифицированного состава специалистов, имеющих соответствующее образование, подготовку по заявляемым работам, и допущенных к осуществлению заявляемых работ
форма сведений о квалифицированном составе специалистов согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
2
технологического регламента выполнения заявляемых работ
копия утвержденного заявителем технологического регламента, в котором определены основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы
в произвольной форме
3
лицензии на осуществление охранной деятельности
форма сведений о лицензии согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвиду деятельности по обеспечению физической защиты при перевозке ядерных материалов и радиоактивных веществ
4
инструкции по ядерной, радиационной безопасности, инструкции по действиям персонала в аварийных ситуациях, разработанных в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2010 года № 768, санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202
копии утвержденных заявителем инструкций
данный пункт относится только к подвиду деятельности по обеспечению физической защиты при перевозке ядерных материалов и радиоактивных веществ
5
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений о договоре страхования согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
10 К деятельности по специальной подготовке персонала,
ответственного за обеспечение ядерной и
радиационной безопасности
п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1
производственно-технической базы для проведения обучения (учебные помещения для проведения теоретических и практических занятий, оборудование, приборы)
копия план-схемы или технических паспортов помещений;
форма сведений о производственно-технической базе согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
форма сведений об учебном оборудовании, технических средствах, учебных приборах радиационного контроля, необходимых для проведения теоретических и практических занятий, согласно приложению 15 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
2
квалифицированного состава преподавателей, имеющих опыт практической работы по специальности в области преподавания не менее трех лет
форма сведений о квалифицированном составе преподавателей согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
3
программ обучения и проверки знаний обучаемых
копии утвержденных заявителем программ обучения с разбивкой по часам; выделением теоретической и практической подготовки; указанием фамилии преподавателя, проводящего конкретные занятия;
копии билетов (тестов) для проверки знаний слушателей
4
инструкции, в которой установлены процедуры и порядок подбора, допуска к работе, поддержания и повышения квалификации преподавателей
копия утвержденной заявителем инструкции
5
программы обеспечения качества при осуществлении заявляемых работ с описанием политики заявителя в области обеспечения качества заявляемой деятельности, комплектования и подготовки персонала, перечня нормативных документов, которыми руководствуется заявитель при осуществлении заявляемой деятельности, системы управления документацией, процедур контроля знаний обучаемых, обеспечения качества используемых в заявленной деятельности методик
копия утвержденной заявителем программы
Приложение 1
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений о собственных зданиях, помещениях и сооружениях
Кадастровый номер
Наименование и номер документа
Дата выдачи
Наименование органа, выдавшего документ
Местонахождение объекта недвижимости
1
2
3
4
5
Форма сведений об арендуемых зданиях, помещениях и сооружениях
Кадастровый номер
Номер, дата заключения договора аренды объекта и срок действия договора
Лицо, с которым заключен договор аренды (указать БИН/ИИН)
Наименование и краткая характеристика объекта, взятого в аренду
Местонахождение объекта недвижимости
1
2
3
4
5
Приложение 2
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений о наличии машин, механизмов и оборудования
Наименование и краткая характеристика объекта, год выпуска
Место нахождения (участок работ)
Инвентарный номер
Количество
Дата инвентаризации
1
2
3
4
5
Приложение 3
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений о наличии квалифицированного состава
технических руководителей и специалистов
Ф.И.О. специалиста
Место работы, занимаемая должность
Номер и дата выдачи диплома, наименование учебного заведения, специальность и квалификация
Номер и дата приказа о принятии/индивидуального трудового договора
Номер и дата приказа о допуске к работе
Дополнительные сведения о специальной подготовке, повышении квалификации
1
2
3
4
5
6
Приложение 4
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений о лицензии
Номер лицензии/ уникальный идентификационный номер разрешительного документа
Дата выдачи лицензии
Вид деятельности
Подвиды деятельности
Наименование государственного органа, выдавшего лицензию
1
2
3
4
5
Приложение 5
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений о наличии проекта системы физической защиты
Наименование проекта
Дата утверждения проекта
Разработчик проекта
Номер и дата согласования с уполномоченным органом в сфере использования атомной энергии
1
2
3
4
Приложение 6
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений о службе или ответственном лице
Номер и дата приказа о создании службы (или ответственном лице)
Ф.И.О. специалиста и занимаемая должность
Номер и дата выдачи сертификата обучения (удостоверения)
Наименование (тема) курса обучения
Наименование учебного учреждения
1
2
3
4
5
Приложение 7
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений о договоре по индивидуальному
дозиметрическому контролю персонала
Тема договора
Наименование ЮЛ/ИП/ФЛ, с кем заключен договор
Номер и дата договора, срок действия договора
Номер лицензии на право предоставления услуг в области использования атомной энергии
Количество сотрудников, охваченных по договору индивидуальным дозиметрическим контролем
1
2
3
4
5
Приложение 8
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений о наличии необходимых финансовых средств
Наименование и краткая характеристика финансовых средств
Механизм накопления средств
Номер и дата договора
Наименование юридического лица, с кем заключен договор
Срок действия договора
1
2
3
4
5
Приложение 9
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений о наличии договора страхования
Тема договора
Номер и дата заключения договора
Срок действия договора
Название страховой компании
Согласно договору, перечислить пункты, которые являются исключением из страховых случаев
1
2
3
4
5
Приложение 10
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений о наличии договора на оказание услуг
Тема договора
Номер и дата заключения договора, срок действия договора
Периодичность проведения работ по договору
Наименование ЮЛ/ИП/ФЛ, с кем заключен договор
Номер лицензии на право предоставления услуг в области использования атомной энергии
1
2
3
4
5
Приложение 11
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений о наличии специального разрешения
на перевозку опасных грузов
Номер и дата выдачи разрешения
Список разрешенных работ
Срок действия разрешения
Наименование государственного органа, выдавшего разрешение
1
2
3
4
Приложение 12
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений о средствах индивидуальной защиты
Наименование и краткая характеристика средства
Год выпуска
Свинцовый эквивалент
1
2
3
Приложение 13
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений о средствах измерений, приборах контроля,
вспомогательных материалах и оборудовании
Наименование и краткая характеристика
Год выпуска и страна-производитель
Назначение
Инвентарный номер и дата инвентаризации
Номер технического паспорта
1
2
3
4
5
Приложение 14
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений об аварийном комплекте и
средствах ликвидации аварии
Наименование аварийного комплекта или средства ликвидации аварии
Количество
Номер транспортного средства, на котором установлено аварийное средство (комплект)
Наименование (марка) транспортного средства
1
2
3
4
Приложение 15
к квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им для
осуществления деятельности в
сфере использования атомной
энергии
Форма сведений об учебном оборудовании, технических средствах,
учебных приборах радиационного контроля
Наименование и краткая характеристика (учебного оборудования, технического средства, или прибора радиационного контроля)
Назначение
Инвентарный номер и дата инвентаризации
Количество
Номер технического паспорта (для приборов радиационного контроля)
1
2
3
4
5

9. Ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық
қорғау жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
тиiстi бiлiмi және мәлімделетін жұмыс бойынша арнайы дайындығы бар және мәлімделетін жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген мамандардың бiлiктi құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 3-қосымшасына сәйкес мамандардың білікті құрамы туралы мәліметтер нысаны
2
мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламенті
өтініш беруші бекіткен жұмыстың негізгі тәсілдері, операцияларды орындаудың дәйекті тәртібі, жұмыстың шегі мен шарттары айқындалатын технологиялық регламенттің көшірмесі
еркін нысанында
3
күзет қызметін жүзеге асыруға арналған лицензия
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 4-қосымшасына сәйкес лицензия туралы мәліметтер нысаны
бұл тармақ ядролық материалдарды және радиоактивтi заттарды тасымалдау кезінде физикалық қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты
4
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 шілдедегі № 768 қаулысымен бекітілген ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық;
радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi нұсқаулық
өтініш беруші бекіткен нұсқаулықтың көшірмесі
бұл тармақ ядролық материалдарды және радиоактивтi заттарды тасымалдау кезінде физикалық қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты
5
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы шарт
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы мәліметтер нысаны
10. Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге
жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
оқу өткiзу үшiн өндiрiстiк-техникалық база (теориялық және практикалық сабақ өткізуге арналған оқу үй-жайлары, жабдықтар, аспаптар)
үй-жайлардың техникалық паспорттарының немесе жоспар-схемасының көшірмесі;
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес өндірістік-техникалық базалар туралы мәліметтер нысаны;
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 15-қосымшасына сәйкес теориялық және практикалық сабақ өткізу үшін қажетті радиациялық бақылау оқыту жабдықтары, оқыту аспаптары мен техникалық құралдары туралы мәліметтер нысаны;
радиациялық бақылау құралдарын тексеру сертификаттарының көшірмелері
2
оқыту саласында мамандығы бойынша кемiнде үш жыл практикалық жұмыс тәжiрибесi бар бiлiктi оқытушылардың біліктілік құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 3-қосымшасына сәйкес оқытушылардың білікті құрамы туралы мәліметтер нысаны
3
оқу және оқушылардың білімін тексеру бағдарламалары
өтініш беруші бекіткен, сағаттарға бөлінген оқыту бағдарламаларының көшірмелері;
теориялық және практикалық дайындығы бөліп көрсетілген; нақты сабақтарды өткізетін оқытушының тегі көрсетілген; тыңдаушылардың білімін тексеруге арналған билеттердің (тестілердің) көшірмелері
4
оқытушыларды іріктеу рәсімі мен тәртібі, жұмысқа шығу, біліктіліктерін қолдау және жоғарылату бекітілген нұсқаулықтар
өтініш беруші бекіткен нұсқаулықтың көшірмесі
5
мәлiмделген қызметтің сапасын қамтамасыз ету, персоналды жинақтау мен даярлау саласындағы өтініш берушінің саясатын сипаттай отырып, мәлімделетін жұмыстарды жүзеге асыру кезінде сапаны қамтамасыз ету бағдарламасы, өтініш беруші мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде басшылыққа алатын нормативтік құжаттар тізбесі, құжаттаманы басқару жүйесі, оқитындардың білімін бақылау рәсімі, мәлімделетін қызметте пайдаланатын сапаны қамтамасыз ету әдістемесі
өтініш беруші бекіткен бағдарламаның көшірмесі
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
1-қосымша
Меншікті ғимарат, үй-жай және құрылыстар туралы мәліметтер
нысаны
Кадастрлық нөмір
Құжаттың атауы және нөмірі
Берілген күні
Құжатты берген органның атауы
Жылжымайтын мүлік объектісінің атауы
1
2
3
4
5
Жалға алынған ғимарат, үй-жай және құрылыстар туралы мәліметтер
нысаны
Кадастрлық нөмір
Объектіні жалға алу шартының нөмірі және жасалған күні және қолданылу мерзімі
Жалға алу шарты жасалған тұлға (БСН/ЖСН көрсету қажет)
Жалға алынған объектінің атауы және қысқаша сипаттамасы
Жылжымайтын мүлік объектісінің орналасқан жері
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
2-қосымша
Машиналар, механизмдер және жабдықтар туралы мәліметтер
нысаны
Объектінің атауы және қысқаша сипаттамасы, шыққан жылы
Орналасқан жері (жұмыс учаскесі)
Түгендеу нөмірі
Саны
Түгендеу күні
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
3-қосымша
Техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамының бар болуы
туралы мәліметтер нысаны
Маманның Т.А.Ә.
Жұмыс орны, атқаратын қызметі
Дипломның нөмірі және берілген күні, оқу орнының атауы, мамандығы және біліктілігі
Қабылдау туралы бұйрықтың/жеке еңбек шартының нөмірі және күні
Жұмысқа жіберу туралы бұйрықтың нөмірі және күні
Арнайы дайындық, біліктілігін арттыру туралы қосымша мәліметтер
1
2
3
4
5
6
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
4-қосымша
Лицензия туралы мәліметтер
нысаны
Лицензия нөмірі/рұқсат құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі
Лицензияның берілген күні
Қызмет түрі
Қызметтің кіші түрлері
Лицензияны берген мемлекеттік органның атауы
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
5-қосымша
Физикалық қорғау жүйесі жобасының болуы туралы мәліметтер
нысаны
Жоба атауы
Жобаның бекітілген күні
Жобаны әзірлеуші
Атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісілген күні және нөмірі
1
2
3
4
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
6-қосымша
Қызмет немесе жауапты тұлға туралы мәліметтер
нысаны
Қызметті құру туралы (немесе жауапты тұлға туралы) бұйрықтың нөмірі және күні
Маманның Т.А.Ә. және атқаратын қызметі
Оқыту сертификатының (куәліктің) нөмірі және берілген күні
Оқыту курсының атауы (тақырыбы)
Оқу мекемесінің атауы
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
7-қосымша
Персоналды жеке дозиметрлік бақылау бойынша шарт туралы мәліметтер
нысаны
Шарт тақырыбы
Шарт жасалған тұлғаның ЗТ/ДК/ЖТ атауы
Шарттың нөмірі және күні, қолданылу мерзімі
Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету құқығына рұқсат беретін лицензияның нөмірі
Жеке дозиметрлік бақылау шарты бойынша қамтылған қызметкерлер саны
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
8-қосымша
Қажетті қаржы қаражатының болуы туралы мәліметтер
нысаны
Қаржы қаражатының атауы және қысқаша сипаттамасы
Қаражат жинақтау тетігі
Шарттың нөмірі және күні
Шарт жасалған заңды тұлғаның атауы
Шарттың қолданылу мерзімі
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
9-қосымша
Сақтандыру шартының болуы туралы мәліметтер
нысаны
Шарттың тақырыбы
Шарттың нөмірі және жасалған күні
Шарттың қолданылу мерзімі
Сақтандыру компаниясының атауы
Шартқа сәйкес сақтандыру жағдайларына жатпайтын тармақтарды көрсету
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
10-қосымша
Қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы туралы мәліметтер
нысаны
Шарт тақырыбы
Шарт нөмірі, жасалған күні, қолданылу мерзімі
Шарт бойынша жұмыс жүргізу кезеңділігі
Шарт жасалған тұлғаның ЗТ/ДК/ЖТ атауы
Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету құқығына рұқсат беретін лицензияның нөмірі
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
11-қосымша
Қауіпті жүктерді тасымалдауға рұқсаттың болуы туралы мәліметтер
нысаны
Рұқсаттың нөмірі және берілген күні
Рұқсат етілген жұмыстардың тізімі
Рұқсаттың қолданылу мерзімі
Рұқсат берген мемлекеттің органның атауы
1
2
3
4
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
12-қосымша
Жеке қорғану құралдары туралы мәліметтер
нысаны
Құралдың атауы және қысқаша сипаттамасы
Шыққан жылы
Қорғасын эквиваленті
1
2
3
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
13-қосымша
Өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтар
туралы мәліметтер нысаны
Атауы және қысқаша сипаттамасы
Шыққан жылы және өндіруші ел
Мақсаты
Түгендеу нөмірі және түгендеу күні
Техникалық паспорттың нөмірі
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
14-қосымша
Авариялық жиынтық және аварияны жою құралдары туралы мәліметтер
нысаны
Авариялық жиынтықтың немесе аварияны жою құралдарының атауы
Саны
Авариялық құрал (жиынтық) орнатылған көлік құралының нөмірі
Көлік құралының атауы (маркасы)
1
2
3
4
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметті жүзеге
асыру үшін оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
және біліктілік талаптарына
15-қосымша
Радиациялық бақылау оқыту жабдықтары, техникалық құралдары, оқыту
аспаптары туралы мәліметтер нысаны
Атауы және қысқаша сипаттамасы
(оқыту жабдықтарының, техникалық құралдың, немесе радиациялық бақылау аспабының)
Мақсаты
Түгендеу нөмірі және түгендеу күні
Саны
Техникалық паспорттың нөмірі
(радиациялық бақылау аспаптары үшін)
1
2
3
4
5