Об утверждении Правил субсидирования по удешевлению процентных ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники на 2013 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2013 года № 730
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2013 года.
В соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года "О республиканском бюджете на 2013 – 2015 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования по удешевлению процентных ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники на 2013 год.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2013 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
C. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июля 2013 года № 730
Правила
субсидирования по удешевлению процентных ставок
вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной
техники на 2013 год
1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования по удешевлению процентных ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники на 2013 год (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года "О республиканском бюджете на 2013 - 2015 годы" и определяют порядок субсидирования части ставки вознаграждения по договорам финансового лизинга, заключенным финансовыми институтами и лизингополучателями.
2. Для упорядочения взаимоотношений между администратором бюджетной программы, оператором и финансовыми институтами заключается Соглашение о сотрудничестве по субсидированию ставки вознаграждения по договорам финансового лизинга по типовой форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Соглашение о сотрудничестве).
3. Финансирование субсидирования по удешевлению процентных ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники на 2013 год и услуг оператора осуществляется за счет и в пределах средств республиканской бюджетной программы 214 "Развитие растениеводства и обеспечение продовольственной безопасности" подпрограммы 104 "Удешевление процентных ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники" на 2013 год (далее – программа).
2. Термины и определения
4. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) администратор бюджетной программы – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - администратор);

2013 жылға арналған ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша сыйақының пайыздық ставкаларын арзандату жөніндегі субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 шілдедегі № 730 қаулысы
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
«2013 – 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2013 жылға арналған ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша сыйақының пайыздық ставкаларын арзандату жөніндегі субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 17 шілдедегі
№ 730 қаулысымен
бекітілген
2013 жылға арналған ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері
(лизингі) бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын арзандату
жөніндегі субсидиялау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы 2013 жылға арналған ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын арзандату жөніндегі субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «2013-2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және қаржы институттары мен лизинг алушылар жасасқан қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасының бөлігін субсидиялау тәртібін айқындайды.
2. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, оператор және қаржы институттары арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттеу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес үлгілік нысан бойынша Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау жөніндегі ынтымақтастық туралы келісім (бұдан әрі – Ынтымақтастық туралы келісім) жасалады.
3. 2013 жылға арналған ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын арзандату бойынша субсидияларды және оператордың қызметтерін қаржыландыру 214 «Өсімдік шаруашылығы дамыту және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету» республикалық бюджеттік бағдарламасының 104 «Ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын арзандату» кіші бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) қаражатының есебінен және шегінде жүзеге асырылады.
2. Терминдер және анықтамалар
4. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) бюджеттік бағдарламаның әкімшісі – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – әкімші);

2) рабочий орган администратора – структурное подразделение, определяемое администратором программы (далее – рабочий орган);
3) финансовые институты – банки второго уровня и/или лизинговые компании, заключившие Соглашение о сотрудничестве с администратором и оператором;
4) оператор – акционерное общество "КазАгроМаркетинг", привлекаемое как специализированная организация в сфере агропромышленного комплекса для оказания услуг в рамках реализации программы;
5) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключаемое между финансовым институтом и лизингополучателем, по условиям которого финансовый институт предоставляет лизингополучателю предмет лизинга;
6) договор субсидирования – письменное соглашение, заключаемое между администратором, финансовым институтом и лизингополучателем, по условиям которого администратор частично субсидирует ставку вознаграждения по договору финансового лизинга, заключенному между финансовым институтом и лизингополучателем;
7) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки лизингополучателей, используемая для частичного удешевления процентных ставок вознаграждения по договорам финансового лизинга сельскохозяйственной техники;
8) ставка вознаграждения – размер вознаграждения, установленный договором финансового лизинга между финансовым институтом и лизингополучателем за пользование предметом лизинга;
9) Комиссия – консультативно-совещательный орган, возглавляемый заместителем руководителя администратора с участием представителей заинтересованных структурных подразделений администратора, а также представителей финансовых институтов и общественных организаций;
10) лизингополучатель – участник лизинговой сделки (индивидуальные предприниматели, юридические лица независимо от формы собственности, включая крестьянское (фермерское) хозяйство, занимающиеся выращиванием сельскохозяйственных культур, заготовкой и подготовлением кормов), который приобретает на условиях договора финансового лизинга предмет лизинга для предпринимательских целей;
11) финансовый лизинг (далее – лизинг) – вид инвестиционной деятельности, при которой лизингодатель обязуется передать приобретенный в собственность у продавца и обусловленный договором лизинга предмет лизинга лизингополучателю за определенную плату и на определенных условиях во временное владение и пользование на срок не менее трех лет для предпринимательских целей;
12) обслуживающий банк – банк второго уровня, уполномоченный финансовым институтом (для лизинговых компаний, не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц) осуществлять функции по ведению специального текущего счета финансового института, предназначенного для перечисления и списания субсидий по договорам финансового лизинга;

2) әкімшінің жұмыс органы – бағдарламаның әкімшісі айқындайтын құрылымдық бөлімше (бұдан әрі – жұмыс органы);
3) қаржы институттары – әкімшімен және оператормен Ынтымақтастық туралы келісім жасасқан екінші деңгейлі банктер және/немесе лизингтік компаниялар;
4) оператор – бағдарламаны іске асыру шеңберінде қызметтер көрсету үшін агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандандырылған ұйым ретінде тартылатын «ҚазАгроМаркетинг» акционерлік қоғамы;
5) қаржы лизингі шарты – қаржы институты мен лизинг алушы арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы институты лизинг алушыға лизинг мәнін ұсынады;
6) субсидиялау шарты – әкімші, қаржы институты және лизинг алушы арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша лизингі әкімші қаржы институты мен лизинг алушы арасында жасалатын қаржы лизингі шарты бойынша сыйақы ставкасын ішінара субсидиялайды;
7) субсидиялау – ауыл шаруашылығы техникасының қаржы лизингі шарттары бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын ішінара арзандату үшін пайдаланылатын лизинг алушыларды мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны;
8) сыйақы ставкасы – лизинг мәнін пайдаланғаны үшін қаржы институты мен лизинг алушы арасындағы қаржы лизингі шартымен белгіленген сыйақы мөлшері;
9) Комиссия – әкімшінің мүдделі құрылымдық бөлімшелері өкілдерінің, сондай-ақ қаржы институттары мен қоғамдық ұйымдар өкілдерінің қатысуымен әкімші басшысының орынбасары басқаратын консультативтік-кеңесші орган;
10) лизинг алушы – кәсіпкерлік мақсаттар үшін лизинг мәнін қаржы лизингі шартының талаптарымен сатып алатын лизингтік мәмілеге қатысушы (ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірумен, жемшөп әзірлеумен және дайындаумен айналысатын дара кәсіпкерлер, шаруа (фермерлік) қожалықтарды қоса алғанда, меншік нысанына қарамастан заңды тұлғалар);
11) қаржы лизингі (бұдан әрі – лизинг) – лизинг беруші сатушыдан меншігіне сатып алған және лизинг шартымен шарттасқан лизинг мәнін лизинг алушыға белгілі бір ақыға және белгілі бір шарттарда уақытша иеленуге және кәсіпкерлік мақсаттар үшін үш жылдан кем емес мерзімде пайдалануға беруге міндеттенетін инвестициялық қызметтің түрі;
12) қызмет көрсетуші банк – қаржы лизингінің шарттары бойынша субсидияларды аударуға және есептен шығаруға арналған қаржы институтының арнайы ағымдағы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға қаржы институты (заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ лизингтік компаниялар үшін) уәкілеттік берген екінші деңгейлі банк;

13) документационный мониторинг – осуществление оператором проверки полноты представляемых документов от финансового института, правильности расчета графика погашения основного долга и вознаграждения, соответствия пакета документов требованиям, установленным настоящими Правилами;
14) мониторинг платежей – мониторинг платежной дисциплины и правильности зачисления субсидий финансовым институтом со специального счета на текущий счет согласно графику погашения по договору финансового лизинга.
3. Условия предоставления субсидий
5. Субсидированию не подлежат договоры финансового лизинга:
1) заключенные в рамках реализации программы "Дорожная карта бизнеса 2020";
2) заключенные финансовыми институтами на переработку сельскохозяйственной продукции, по которым осуществляется субсидирование в рамках бюджетной подпрограммы 100 "Возмещение ставки вознаграждения по кредитам (лизингу) на поддержку сельского хозяйства" бюджетной программы 213 "Развитие перерабатывающих производств";
3) источником средств по которым выступают бюджетные средства, а также средства Национального фонда Республики Казахстан.
6. Лизингополучатели, получающие государственную финансовую поддержку по инвестиционным проектам в рамках реализации Программы "Агробизнес - 2020", могут являться участниками программы.
7. Субсидирование осуществляется по договорам финансового лизинга, заключенным финансовыми институтами с лизингополучателями не ранее 1 января 2013 года.
8. Субсидированию подлежат внутренний банковский лизинг, внутренний полный лизинг, внутренний чистый лизинг.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 08.10.2013 № 1064 (вводится в действие с 01.01.2013).
9. Субсидирование не осуществляется по договорам возвратного лизинга, сублизинга.
10. Срок субсидирования составляет 12 (двенадцать) месяцев за период с 1 января по 31 декабря 2013 года.
11. Субсидирование осуществляется по договорам финансового лизинга финансовых институтов с фиксированной номинальной ставкой вознаграждения не более 14 % годовых, из которых не более 7 % оплачивает лизингополучатель, а 7 % - компенсирует государство.
12. В случае если размер ставки вознаграждения по договору финансового лизинга финансовых институтов ниже чем 14 % годовых, то 7 % компенсирует государство, а разницу оплачивает лизингополучатель.
13. Субсидии предоставляются лизингополучателям по следующим приоритетным группам предметов лизинга:
1) группа "А":
сельскохозяйственная техника и оборудование для посева, заготовки и приготовления кормов:
сеялки универсальные с возможностью высева травяных культур;
кормоуборочные комбайны;
силосоуборочные комбайны;
грабли;
сенокосилки;
пресс-подборщики;
ворошилки, волокуши;
погрузчики-стогометатели;
копновозы;
кормораздатчики;

13) құжаттамалық мониторинг – оператордың қаржы институты ұсынған құжаттардың толықтығын, негізгі борыш пен сыйақыны өтеу кестесі есебінің дұрыстығын, құжаттар пакетінің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асыруы;
14) төлемдер мониторингі – төлем тәртібінің және қаржы институтының қаржы лизингі шарты бойынша өтеу кестесіне сәйкес арнайы шоттан ағымдағы шотқа субсидияларды аудару дұрыстығының мониторингі.
3. Субсидиялар ұсыну шарттары
5. Мынадай:
1) «Бизнестің жол картасы - 2020» бағдарламасын іске асыру шеңберінде жасалған;
2) 213 «Қайта өңдеу өндірісін дамыту» бюджеттік бағдарламасының 100 «Ауыл шаруашылығын қолдауға арналған кредиттер (лизинг) бойынша сыйақының пайыздық ставкаларын өтеу» кіші бағдарламасы шеңберінде субсидиялау жүзеге асырылатын ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге қаржы институттарымен жасалған;
3) олар қаражат көзі бюджет қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты болатын қаржы лизингі шарттары субсидиялауға жатпайды.
6. «Агробизнес - 2020» бағдарламасын іске асыру шеңберіндегі инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік қаржылық қолдау алған лизинг алушылар бағдарламаға қатысушылар болуы мүмкін.
7. Субсидиялау қаржы институттарының лизинг алушылармен 2013 жылдың 1 қаңтарынан ерте емес жасаған қаржы лизингі шарттары бойынша жүзеге асырылады.
8. Субсидиялауға ішкі банктік лизинг, ішкі толық лизинг, ішкі таза лизинг жатады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.10.2013 № 1064 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Субсидиялау қайтарымды лизинг, сублизинг шарттары бойынша жүзеге асырылмайды.
10. Субсидиялау мерзімі 2013 жылдың 1 қаңтарынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезеңде 12 (он екі) айды құрайды.
11. Субсидиялау жылдық номиналды сыйақы ставкасы 14 %-дан артық емес қаржы институттарының қаржы лизингі шарттары бойынша жүзеге асырылады, оның ішінде 7 %-дан артық емесін лизинг алушы төлейді, ал 7 %-ын мемлекет өтейді.
12. Егер қаржы институттарының қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасының мөлшері жылдық 14 %-дан төмен болған жағдайда, онда 7 %-ын мемлекет өтейді, ал айырмасын лизинг алушы төлейді.
13. Субсидиялар лизинг алушыларға лизинг мәнінің мынадай басымды топтары бойынша ұсынылады:
1) «А» тобы:
жемшөп егу, әзірлеу және дайындауға арналған ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтары:
шөптік дақылдарды егу мүмкіндігі бар әмбебап сепкіштер;
жемшөп жинау комбайндары;
сүрлем жинау комбайндары;
тырнауыштар;
пішен орғыштар;
пішен тайлауыштар;
аударғыштар, ысырғыштар;
тиегіш - пішен маялағыштар;
шөмеле тасығыштар;
азық үлестіргіштер;

тракторы класса 1,4 - 3,0 тонны на ось;
сельскохозяйственная техника и оборудование для мелиоративных работ:
лазерные планировщики;
круговые передвижные ирригационные системы;
дождевальные и оросительные машины;
станции насосные;
канавокопатели;
выравниватели;
косилки мелиоративные;
оборудование для теплиц, систем капельного орошения и механического полива;
установки для выработки энергии с использованием возобновляемых источников энергии и ветронасосы отечественного и иностранного производства;
2) группа "Б":
сеялки для посева сельскохозяйственных культур (кукурузы, сои, свеклы, овощных и бахчевых, хлопчатника);
культиваторы свекловичные и хлопковые;
комбайны для уборки сельскохозяйственных культур (хлопчатника, риса, кукурузы на зерно, картофеля, овощных и плодовоягодных культур, лука);
свеклопогрузчики-очистители;
картофелесажалки;
картофелекопалки;
ботвоуборочные машины;
ворохоочистители универсальные полевые;
мотыги вращающиеся;
корчеватели-измельчители;
приспособления для уборки подсолнечника;
транспортеры-загрузчики;
гусеничные тракторы класса 3-5 тонны на ось;
3) группа "В":
тракторы (кроме видов тракторов, входящих в группы "А" и "Б");
зерноуборочные комбайны с навесным оборудованием;
посевные комплексы;
сеялки (кроме входящих в группы "А" и "Б");
валковые жатки;
опрыскиватели;
разбрасыватели минеральных удобрений;
тракторные прицепы;
почвообрабатывающие агрегаты;
плоскорезы;
плуги;
лущильники;
бороны;
катки тракторные;
сцепки тракторные;
зернометы, зернопогрузчики;
протравители семян;
зерносушилки;
зерноочистительные комплексы.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.10.2013 № 1064 (вводится в действие с 01.01.2013).
14. Объем субсидий по группам, указанным в пункте 13 настоящих Правил, предоставляемых из республиканского бюджета лизингополучателям, определяется по формуле:
W1 = 0,5W + 0,3W + 0,2W,
где:
W1 – объем средств, выделяемых из бюджета, тенге;
W - объем средств, предоставляемых лизингополучателям группы "А", тенге;
W - объем средств, предоставляемых лизингополучателям группы "Б", тенге;
W - объем средств, предоставляемых лизингополучателям группы "В", тенге.
15. Комиссия распределяет объемы субсидии лизингополучателям в порядке очередности поступления заявок и их одобрения Комиссией.
Распределение объемов субсидий по группам, проводится в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил.
При этом в приоритетном порядке распределяются объемы субсидий по заявкам лизингополучателей на сельскохозяйственную технику отечественного производства.
В случае удовлетворения всей потребности в субсидиях внутри одной группы согласно представленным заявкам лизингополучателей и образования в ней остатка нераспределенных средств, Комиссия распределяет данный остаток средств лизингополучателям другой группы согласно очередности поступления и одобрения заявок.

осіне түсетін салмағы 1,4-3,0 тонна сыныбындағы тракторлар;
мелиоративтік жұмыстарға арналған ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтары:
лазерлі тегістеуіштер;
шеңберлі жылжымалы ирригациялық жүйелер;
жаңбырлатқыш және суару машиналары;
сорғы станциялары;
ор қазғыштар;
тегістегіштер;
мелиоративтік орғыштар;
жылыжайларға, тамшылатып суару жүйелеріне, механикалық суаруға арналған жабдықтар;
жаңартылатын энергия көздерiн пайдалана отырып энергия шығаруға арналған қондырғылар мен отандық және шетелдік өндіріс желсорғылары;
2) «Б» тобы:
ауыл шаруашылығы дақылдарын (жүгері, соя, қызылша, көкөніс және бақшалық дақылдар, мақта) егуге арналған сепкіштер:
қызылша тәрізділерді және мақтаны қопсытқыштар;
ауыл шаруашылығы дақылдарын (мақта, күріш, астыққа арналған жүгері, картоп, көкөніс және жеміс-жидек дақылдары, пияз) жинауға арналған комбайндар;
қызылша тиегіш-тазартқыштар;
картоп отырғызғыштар;
картоп қазғыштар;
сабақ жинайтын машиналар;
далалық әмбебап үйінді тазалағыштар;
айналатын кетпендер;
қопарғыш-ұсақтағыштар;
күнбағыс жинауға арналған айлабұйымдар;
тасымалдағыш-тиегіштер;
осіне түсетін салмағы 3-5 тонна сыныбындағы шынжыр табанды тракторлар;
3) «В» тобы:
тракторлар («А» және «Б» топтарына кіретін тракторлардың түрлерінен басқа);
аспалы жабдығы бар астық жинау комбайндары;
егу кешендері;
сепкіштер («А» және «Б» топтарына кіретіндерден басқа);
дестелегіштер;
бүріккіштер;
минералды тыңайтқышты шашқыштар;
трактор тіркемелері;
топырақ өңдейтін агрегаттар;
сыдыра жыртқыштар;
соқалар;
дән аршығыштар;
тырмалар;
трактор таптауыштары;
трактор тіркеуіштері;
дән лақтырғыштар, дән тиегіштер;
тұқым улағыштар;
астық кептіргіштер;
астық тазалау кешендері.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.10.2013 № 1064 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
14. Республикалық бюджеттен лизинг алушыларға ұсынылатын осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген топтар бойынша субсидиялар көлемі мынадай формуламен анықталады:
W1 = 0,5W + 0,3W + 0,2W1в,
мұнда:
W1 – бюджеттен бөлінетін қаражат көлемі, теңге;
W – «А» тобының лизинг алушыларына ұсынылатын қаражат көлемі, теңге;
W – «Б» тобының лизинг алушыларына ұсынылатын қаражат көлемі, теңге;
W – «В» тобының лизинг алушыларына ұсынылатын қаражат көлемі, теңге.
15. Комиссия лизинг алушыларға субсидия көлемін өтінімдердің түсу кезектілігі және оларды Комиссияның мақұлдауы тәртібімен бөледі.
Субсидиялар көлемін топтар бойынша бөлу осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Бұл ретте, лизинг алушылардың өтінімдері бойынша субсидиялар көлемі басым тәртіппен отандық өндірістің ауыл шаруашылығы техникаларына бөлінеді.
Лизинг алушылардың берілген өтінімдеріне сәйкес бір топтың ішінде субсидияларға жалпы қажеттілікті қанағаттандырған және онда бөліп берілмеген қаражат қалдығы пайда болған жағдайда, Комиссия осы қаражат қалдығын өтінімдердің келіп түсу және оларды мақұлдау кезектілігіне сәйкес басқа топтың лизинг алушыларына бөліп береді.

4. Порядок заключения Соглашения о сотрудничестве
16. Администратор в трехдневный срок с даты введения в действие настоящих Правил размещает на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – интернет-ресурс) соответствующее информационное сообщение о начале процедур по заключению Соглашений о сотрудничестве с финансовыми институтами.
17. Финансовые институты, желающие заключить Соглашение о сотрудничестве, представляют оператору следующие документы:
1) нотариально заверенную копию свидетельства или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (финансового института) с указанием бизнес-идентификационного номера (БИН);
2) нотариально заверенную копию лицензии на право осуществления лизинговой деятельности (кроме лизинговых компаний);
3) сопроводительное письмо финансового института с ходатайством о намерении заключить Соглашение о сотрудничестве (оригинал).
18. Оператор после получения от финансового института пакета документов, указанных в пункте 17 настоящих Правил, осуществляет:
1) в течение 1 (одного) рабочего дня проверку полноты представленных документов.
В случае представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным требованиям, оператор возвращает представленные документы финансовому институту, с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки;
2) после рассмотрения пакета документов в двухдневный срок подготовку и подписание Соглашения о сотрудничестве совместно с администратором.
19. Финансовый институт в течение 3 (трех) рабочих дней после получения Соглашения о сотрудничестве от оператора, осуществляет подписание и передачу подписанного финансовым институтом Соглашения о сотрудничестве администратору.
20. После проведения процедур по заключению Соглашения о сотрудничестве администратор в течение 2 (двух) рабочих дней размещает на интернет-ресурсе перечень финансовых институтов, заключивших Соглашения о сотрудничестве.
5. Порядок взаимодействия участников при предоставлении субсидий
21. Лизингополучатель обращается в финансовый институт с заявлением на предоставление ему во временное владение и пользование предмета лизинга.
22. Финансовый институт после определения лизингополучателя и заключения с ним договора финансового лизинга обращается к оператору с заявлением-анкетой лизингополучателя по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, к которому прилагает следующий пакет документов:
1) свидетельство или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (лизингополучателя) (копия, заверенная печатью и подписью лизингополучателя);

4. Ынтымақтастық туралы келісім жасасу тәртібі
16. Әкімші осы Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап үш күндік мерзімде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында (бұдан әрі – интернет-ресурстар) қаржы институттарымен Ынтымақтастық туралы келісімдер жасасу жөніндегі рәсімдердің басталуы туралы тиісті ақпараттық хабарламаны орналастырады.
17. Ынтымақтастық туралы келісім жасасуға ниетті қаржы институттары Операторға мынадай құжаттарды:
1) бизнес-сәйкестендіру нөмірін (БСН) көрсете отырып, заңды тұлғаны (қаржы институтын) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесін немесе анықтаманы;
2) лизингтік қызметі жүзеге асыру құқығына лицензияның нотариалды куәландырылған көшірмесін (лизингтік компаниялардан басқа);
3) Ынтымақтастық туралы келісім жасасу ниеті туралы қолдаухаты бар қаржы институтының ілеспе хатын (түпнұсқасы) ұсынады.
18. Оператор қаржы институтынан осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын алғаннан кейін мыналарды:
1) 1 (бір) жұмыс күн ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруді.
Құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған не белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін құжаттарды ұсынған жағдайда оператор ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды қаржы институтына пысықтау үшін қайтарады;
2) құжаттар топтамасын қарағаннан кейін екі күндік мерзімде Ынтымақтастық туралы келісімді дайындауды және әкімшімен бірлесіп қол қоюды жүзеге асырады.
19. Қаржы институты оператордан Ынтымақтастық туралы келісімді алған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қол қоюды және қаржы институты қол қойған Ынтымақтастық туралы келісімді әкімшіге беруді жүзеге асырады.
20. Ынтымақтастық туралы келісім жасасу жөніндегі рәсімдерді жүргізгеннен кейін әкімші 2 (екі) жұмыс күні ішінде Ынтымақтастық туралы келісім жасасқан қаржы институттарының тізбесін интернет-ресурста орналастырады.
5. Субсидиялар ұсыну кезінде қатысушылардың өзара іс-қимыл
тәртібі
21. Лизинг алушы оған лизинг мәнін уақытша иеленуге және пайдалануға беру туралы өтінішпен қаржы институтына өтініш білдіреді.
22. Қаржы институты лизинг алушыны ақындағаннан және онымен қаржы лизингі шартын жасасқаннан кейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лизинг алушының сауалнама-өтінішімен операторға өтініш білдіреді, оған мынадай құжаттар топтамасы қоса беріледі:
1) заңды тұлғаны (лизинг алушыны) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік немесе анықтама (лизинг алушының мөрімен және қолымен расталған көшірмесі);

2) заверенную финансовым институтом копию договора финансового лизинга с приложением графика погашения основного долга и уплаты вознаграждения по нему, заключенного между финансовым институтом и лизингополучателем;
3) заверенную финансовым институтом копию документа, подтверждающего передачу предмета лизинга лизингополучателю, если передача состоялась фактически;
4) сопроводительное письмо финансового института с ходатайством о заключении договора субсидирования по договору финансового лизинга лизингополучателя (оригинал).
23. Оператор после получения от финансового института пакета документов, указанных в пункте 22 настоящих Правил, осуществляет:
1) в течение 5 (пяти) рабочих дней – проверку полноты представленных документов, правильности расчета графика погашения основного долга и вознаграждения, соответствия пакета документов требованиям, установленным настоящими Правилами.
В случае представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным требованиям, а также в случае наличия налоговой задолженности, оператор возвращает в течение 3 (трех) рабочих дней представленные документы финансовому институту, с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки;
2) после рассмотрения пакета документов – оформление заключений по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам о соответствии или несоответствии лизингополучателя требованиям, установленным настоящими Правилами и расчет объемов причитающихся субсидий;
3) в течение 1 (одного) рабочего дня после рассмотрения пакета документов – направление в адрес рабочего органа заявки-анкеты лизингополучателя, заключения о соответствии или несоответствии лизингополучателя требованиям, установленным настоящими Правилами и расчета объемов причитающихся субсидий.
24. Рабочий орган после получения от оператора пакета документов в течение 3 (трех) рабочих дней: формирует повестку дня, определяет дату, время и место проведения заседания Комиссии, о чем уведомляет всех членов Комиссии.
25. В рамках заседаний Комиссия осуществляет следующие мероприятия:
1) рассмотрение членами Комиссии заявлений-анкет лизингополучателей, заключений оператора и расчетов объемов причитающихся субсидий;
2) по результатам обсуждения – принятие решения о возможности или невозможности субсидирования лизингополучателя, которое в течение двух рабочих дней с даты проведения заседания Комиссии оформляется протоколом по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При этом в протоколе обязательно должна быть указана причина отклонения заявки лизингополучателя от участия в программе.

2) негізгі борышты өтеу және ол бойынша сыйақыны төлеу кестесін қоса бере отырып, қаржы институты мен лизинг алушы арасында жасалған қаржы лизингі шартының қаржы институты растаған көшірмесі;
3) егер лизинг мәні іс жүзінде берілсе, оны лизинг алушыға беруді растайтын құжаттың қаржы институты растаған көшірмесі;
4) лизинг алушының қаржы лизингі шарты бойынша субсидиялау шартын жасасу туралы қолдаухаты бар қаржы институтының ілеспе хаты (түпнұсқасы).
23. Оператор қаржы институтынан осы Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын алғаннан кейін мыналарды:
1) 5 (бес) жұмыс күні ішінде – ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын, негізгі борышты және сыйақыны өтеу кестесін есептеудің дұрыстығын, құжаттар топтамасының осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді.
Құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған не белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін құжаттарды ұсынған жағдайда, сондай-ақ салықтық берешегі болған жағдайда оператор ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды қаржы институтына үш жұмыс күні ішінде пысықтау үшін қайтарады;
2) құжаттар пакетін қарағаннан кейін – осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лизинг алушының осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігі немесе сәйкессіздігі туралы қорытындылар ресімдеуді және тиесілі субсидиялар көлемін есептеуді;
3) құжаттар топтамасын қарағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде – лизинг алушының сауалнама-өтінімін, лизинг алушының осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігі немесе сәйкессіздігі туралы қорытындыны және тиесілі субсидиялар көлемінің есептерін жұмыс органының атына жолдауды жүзеге асырады.
24. Жұмыс органы оператордан құжаттар топтамасын алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде: Комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастырады, оны өткізу күнін, уақытын және орнын айқындайды, бұл туралы Комиссияның барлық мүшелерін хабардар етеді.
25. Комиссия отырыстар шеңберінде мынадай іс-шараларды:
1) лизинг алушылардың сауалнама-өтініштерін, оператордың қорытындыларын және тиесілі субсидиялар көлемінің есептерін Комиссия мүшелерінің қарауын;
2) талқылаудың нәтижелері бойынша – лизинг алушыны субсидиялау мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы шешім қабылдауды жүзеге асырады, ол Комиссия отырысын өткізген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.
Бұл ретте лизинг алушының өтінімін бағдарламаға қатысудан қайтару себебі хаттамада міндетті түрде көрсетілуі тиіс.

26. По результатам принятого Комиссией решения рабочий орган в течение 5 (пяти) рабочих дней после подписания протокола членами Комиссии направляет письмо с приложением копии протокола финансовому институту и оператору.
27. В течение 7 (семи) рабочих дней после получения письма от рабочего органа, финансовый институт:
1) осуществляет подготовку и подписание Договора субсидирования с лизингополучателем;
2) передачу подписанного финансовым институтом и лизингополучателем Договора субсидирования на подписание администратору.
6. Порядок создания Комиссии
28. Для проведения распределения субсидий администратор образует Комиссию в составе председателя, заместителя председателя, членов и секретаря Комиссии. Состав комиссии утверждается приказом ответственного секретаря администратора.
При этом количественный состав Комиссии должен быть нечетным и не менее пяти человек.
Секретарь Комиссии не является членом Комиссии.
29. Решение Комиссии считается легитимным при одобрении, либо отказе двух третей от общего числа членов Комиссии.
Заседания Комиссии проводятся с периодичностью один раз в десять дней по мере формирования пакета документов рабочим органом.
7. Механизм субсидирования
30. После получения финансовым институтом от рабочего органа копии протокола Комиссии и при положительном решении о субсидировании между финансовым институтом, лизингополучателями и администратором заключается Договор субсидирования, согласно которому лизингополучатель осуществляет выплату финансовому институту не субсидируемой части ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к Договору субсидирования, а администратор выплачивает финансовому институту субсидируемую часть ставки вознаграждения согласно условиям Договора субсидирования.
31. Договор субсидирования заключается по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам:
1) финансовым институтом и лизингополучателем – в течение 7 (семи) рабочих дней с момента получения письма с копией протокола от рабочего органа;
2) администратором – в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения Договора субсидирования от финансового института.
32. В случае заключения Договора на субсидирование и перечисления суммы субсидий на специальный счет финансового института после наступления срока оплаты согласно графику погашения по Договору субсидирования, зачисление суммы субсидий за текущий квартал производится с учетом субсидий за период с даты акта приема – передачи предмета лизинга.
33. Дата выплаты субсидируемой части ставки вознаграждения определяется финансовым институтом и администратором в соответствии с графиком погашения по Договору субсидирования и после фактической оплаты лизингополучателем оставшейся части начисленного вознаграждения.

26. Комиссия қабылдаған шешімнің нәтижелері бойынша жұмыс органы Комиссия мүшелері хаттамаға қол қойғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде хаттаманың көшірмесін қоса бере отырып, қаржы институтына және операторға хат жолдайды.
27. Жұмыс органынан хат алғаннан кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы институты:
1) лизинг алушымен Субсидиялау шартын дайындауды және оған қол қоюды;
2) қаржы институты және лизинг алушы қол қойған Субсидиялау шартын әкімшіге қол қоюға беруді жүзеге асырады.
6. Комиссия құру тәртібі
28. Субсидияларды бөліп беруді жүргізу үшін әкімші құрамында комиссия төрағасы, төраға орынбасары, мүшелері және хатшысы бар Комиссия құрады. Комиссия құрамы әкімшінің жауапты хатшысының бұйрығымен бекітіледі.
Бұл ретте комиссияның сандық құрамы тақ және бес адамнан кем емес болуы тиіс.
Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды.
29. Комиссия шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санынан үштен екісі мақұлдаған не бас тартқан кезде заңды болып есептеледі.
Комиссия отырыстары жұмыс органы құжаттарды қалыптастыруына қарай он күнде бір рет кезеңділігімен өткізіледі.
7. Субсидиялау тетігі
30. Қаржы институты жұмыс органынан Комиссия хаттамасының көшірмесін алғаннан кейін және субсидиялау туралы оң шешім кезінде қаржы институты, лизинг алушы мен әкімші арасында Субсидиялау шарты жасалады, оған сәйкес лизинг алушы Субсидиялау шартына өтеу кестесіне сәйкес сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігін қаржы институтына төлеуді жүзеге асырады, ал әкімші Субсидиялау шартының талаптарына сәйкес сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін қаржы институтына төлейді.
31. Субсидиялау шарты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады:
1) қаржы институты мен лизинг алушы – жұмыс органынан хаттама көшірмесімен бірге хатты алған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде;
2) әкімші – қаржы институтынан Субсидиялау шартын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
32. Субсидиялау шартын жасасқан және Субсидиялау шарты бойынша өтеу кестесіне сәйкес төлем мерзімі басталғаннан кейін қаржы институтының арнайы шотына субсидиялар сомасы аударылған жағдайда ағымдағы тоқсанға субсидиялар сомасын аудару лизинг мәнін қабылдау-беру актісінің күнінен бастап кезеңдегі субсидияларды ескере отырып жүргізіледі.
33. Сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін төлеу күнін қаржы институты және әкімші Субсидиялау шарты бойынша өтеу кестесіне сәйкес және лизинг алушы есептелген сыйақының қалған бөлігін іс жүзінде төлегеннен кейін айқындайды.

34. Финансовый институт открывает специальный счет (либо специальный счет в обслуживающем банке - для лизинговых компаний, не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц) для перечисления администратором сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования, с предоставлением копии договора обслуживания специального счета администратору и оператору.
35. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется администратором на специальный счет финансового института в обслуживающем банке (для лизинговых компаний, не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц) либо на специальный счет финансового института (банки второго уровня) ежеквартально авансовыми платежами на основе графика платежей к Договору субсидирования в размере, предусматривающем совокупность сумм субсидируемых платежей за квартальный период.
Администратор проверяет в течение 3 (трех) рабочих дней представленную оператором заявку на перечисление средств из республиканского бюджета на расчетный счет финансового института и отчет по формам, установленным Договором субсидирования и после их рассмотрения формирует в течение 7 (семи) рабочих дней ведомость для субсидирования процентной ставки вознаграждения по кредиту (лизингу) по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам и счета к оплате для выплаты субсидии в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
36. Лизингополучатель производит выплату финансовому институту не субсидируемой ставки вознаграждения согласно графику погашения в соответствии с Договором субсидирования с момента его подписания.
37. По факту проведения лизингополучателем выплаты не субсидируемой части ставки вознаграждения финансовый институт осуществляет со специального счета зачисление субсидируемой части ставки вознаграждения на свой текущий счет для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения.
38. В случае несвоевременного погашения лизингополучателем платежа по лизингу, финансовый институт не производит зачисление средств со специального счета для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности лизингополучателем и уведомляет об этом администратора в течение 5 (пяти) рабочих дней (в случае непринятия решения о приостановлении субсидирования администратором).
39. В случае наступления даты платежа по договору финансового лизинга и отсутствия средств на специальном счете финансового института для оплаты субсидируемой части ставки вознаграждения, лизингополучатель осуществляет оплату полной ставки вознаграждения за счет собственных средств, субсидируемую часть которой администратор далее возмещает путем зачисления средств на специальный счет финансовому институту. После чего, финансовый институт производит возмещение субсидируемой части ставки вознаграждения путем перечисления субсидий на расчетный счет лизингополучателя за соответствующий период.

34. Әкімші жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар сомасын аудару үшін қаржы институты арнайы шотқа қызмет көрсету шартының көшірмесін әкімшіге және операторға ұсына отырып, арнайы шот (не заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу құқығы жоқ лизингтік компаниялар үшін – қызмет көрсететін банкте арнайы шот) ашады.
35. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды әкімші қаржы институтының қызмет көрсететін банкіндегі арнайы шотына (заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу құқығы жоқ лизингтік компаниялар үшін) не қаржы институтының арнайы шотына (екінші деңгейлі банктер) Субсидиялау шартына төлем кестесінің негізінде аванстық төлеммен тоқсан сайын тоқсандық кезеңге субсидияланатын төлемдер сомасының жиынтығын көздейтін мөлшерде жүзеге асырады.
Әкімші республикалық бюджеттен қаржы институтының есеп шотына қаражат аударуға оператор ұсынған өтінімді және Субсидиялау шартында белгіленген нысандар бойынша есепті 3 (үш) жұмыс күні ішінде тексереді және оларды қарағаннан кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредит (лизинг) бойынша пайыздық сыйақы ставкасын субсидиялау үшін ведомость пен субсидиялар төлеу үшін төлем шоттарын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес қалыптастырады.
36. Лизинг алушы қаржы институтына сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігін төлеуді Субсидиялау шартына сәйкес оған қол қойылған сәттен бастап төлем кестесіне сәйкес жүргізеді.
37. Лизинг алушы сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігін төлеуді жүргізу фактісі бойынша қаржы институты сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өтеу үшін арнайы шоттан сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өзінің ағымдағы шотына есепке алуды жүзеге асырады.
38. Лизинг алушы лизинг бойынша төлемді уақтылы төлемеген жағдайда қаржы институты сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өтеу үшін арнайы шоттан қаражатты есепке алуды лизинг алушы берешегін өтегенге дейін жүргізбейді және ол туралы әкімшіні 5 (бес) жұмыс күні ішінде (әкімші субсидиялауды тоқтата тұру туралы шешім қабылдамаған жағдайда) хабардар етеді.
39. Қаржы лизингі шарты бойынша төлем күні болған және сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін төлеу үшін қаржы институтының арнайы шотында қаражат болмаған жағдайда лизинг алушы толық сыйақы ставкасын төлеуді меншікті қаражатының есебінен жүзеге асырады, оның субсидияланатын бөлігін әкімші қаржы институтының арнайы шотына қаражат аудару жолымен одан әрі өтейді. Бұдан кейін қаржы институты сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өтеуді тиісті кезеңге субсидияларды лизинг алушының есеп шотына аудару жолымен жүргізеді.

40. Финансовый институт ежеквартально предоставляет до 15 (пятнадцатого) числа каждого месяца, следующего за отчетным периодом, оператору отчет о субсидировании лизингополучателей и отчет о получении сумм вознаграждений от лизингополучателей с приложением выписки со специального счета, заверенной обслуживающим банком (для лизинговых компаний, не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц).
41. Оператор, после получения от финансового института отчета о субсидировании, проводит анализ соответствия сроков и объемов оплаченных средств субсидий лизингополучателю условиям настоящих Правил.
42. В случае, если финансовой институт меняет условия действующего договора финансового лизинга (стоимость предмета лизинга, ставку вознаграждения, срок выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и/или вознаграждения), он направляет в течение 3 (трех) рабочих дней письмо с пакетом документов, содержащих копию принятого решения по изменению условий финансирования, обновленного графика погашения основного долга и вознаграждения оператору. Оператор принимает данный пакет документов, осуществляет проверку правильности расчета обновленного графика погашения основного долга и вознаграждения, составляет заключение и направляет в течение 2 (двух) рабочих дней документы рабочему органу для принятия решения Комиссией.
43. Администратор по итогам полугодия и года в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляет информацию в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета о лизингополучателях, получивших субсидии в рамках программы с учетом указания видов лизинга, банков и их процентных ставок по видам субсидируемой техники и соответствующей суммы субсидий, в порядке, утверждаемом совместно администратором и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
8. Порядок приостановления, прекращения и возобновления
субсидирования
44. Решение о прекращении, приостановлении и возобновлении субсидирования принимается Комиссией.
45. Администратор приостанавливает субсидирование лизингополучателя при установлении следующих фактов:
1) арест счетов лизингополучателя и/или прохождение судебных разбирательств при наличии подтвержденных сведений, а также в случае имеющейся задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
2) истребование предмета лизинга у лизингополучателя (должника) в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
3) неисполнение обязательств лизингополучателем более 90 (девяносто) календарных дней перед финансовым институтом согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга.

40. Қаржы институты тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі әр айдың 15 (он бес) күніне дейін қызмет көрсетуші банк куәландырылған (заңды тұлғаның банктік шоттарын ашу және жүргізу құқығы жоқ лизингтік компаниялар үшін) арнайы шоттан үзінді-көшірменің қосымшасымен бірге лизинг алушыларды субсидиялау туралы есепті және лизинг алушылардан сыйақы сомасын алу туралы есепті операторға береді.
41. Оператор қаржы институтынан субсидиялау туралы есепті алғаннан кейін, осы Қағидалардың шарттарына лизинг алушыға төленген субсидия қаражатының көлеміне және мерзімінің сәйкестігіне талдау жүргізеді.
42. Егер қаржы институты қаржы лизингінің қолданыстағы шартының талаптарын (лизинг мәнінің құны, сыйақы ставкасы, сыйақыны төлеу мерзімі, негізгі борышты және/немесе сыйақы төлеу бойынша мерзімін ұзартуды ұсыну) өзгерткен жағдайда, ол қаржыландыру шарттарының өзгеруі бойынша қабылданған шешімнің, негізгі борышты және сыйақыны өтеудің жаңарған кестесінің көшірмелері бар құжаттар топтамасымен операторға үш күндік мерзімде хат жібереді. Оператор осы құжаттар топтамасын қабылдап алады, негізгі борышты және сыйақыны өтеудің жаңарған кестесіндей есептеудің дұрыстығын тексеруді жүзеге асырады, қорытынды жасайды және Комиссия шешім қабылдау үшін жұмыс органына құжаттарды 2 (екі) жұмыс күні ішінде жібереді.
43. Әкімші жартыжылдықтың және жылдың қорытындылары бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде бюджеттік Бағдарлама шеңберінде субсидия алған лизинг алушылар туралы, лизингтің түрлерін, банктерді және субсидияланатын техниканың түрлері бойынша олардың сыйақы ставкаларын және әкімші және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп бекітілетін тәртіппен субсидиялардың тиісті сомасын көрсетуді ескере отырып, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ақпарат жолдайды.
8. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қалпына келтіру
тәртібі
44. Субсидиялауды тоқтату және қайта қалпына келтіру туралы шешімді Комиссия қабылдайды.
45. Әкімші лизинг алушыны субсидиялауды мынадай фактілер анықталған кезде тоқтата тұрады:
1) дәлелденген мәліметтер болғанда лизинг алушының шоттарына тыйым салынуы және/немесе сот талқылауларының өтуі, сондай-ақ салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегі болған жағдайда;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда лизинг алушыдан (борышкерден) лизинг мәнін қайта талап ету;
3) лизинг алушының қаржы институты алдында қаржы лизингінің шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам міндеттемелерін орындамауы.

46. В случае приостановления выплат субсидий, рабочий орган уведомляет письмом в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента принятия такого решения администратором, финансовый институт и лизингополучателя, с указанием причин приостановления субсидирования.
47. Рабочий орган в течение 2 (двух) рабочих дней после отправления письма финансовому институту и лизингополучателю о приостановлении субсидирования лизингополучателя вырабатывает и формирует повестку дня, определяет дату, время и место проведения заседания Комиссии, о чем уведомляет всех членов Комиссии.
48. Комиссия в рамках проводимого заседания осуществляет следующие действия:
1) рассматривает вопрос, включенный в повестку дня с информацией, представленной рабочим органом;
2) принимает решение о прекращении, приостановлении либо возобновлении субсидирования.
При этом, в принятом решении указывается причина прекращения, приостановления, возобновления субсидирования.
49. Протокол заседания Комиссии оформляется в течение 2 (двух) рабочих дней с даты заседания Комиссии. Рабочий орган в течение 2 (двух) рабочих дней после оформления протокола Комиссии направляет копию протокола финансовому институту и лизингополучателю.
50. По результатам заседания Комиссии в случае:
1) согласования решения о возобновлении субсидирования лизингополучателя:
рабочий орган уведомляет финансовый институт и лизингополучателя о возобновлении выплат субсидирования;
администратор производит выплату субсидий, неоплаченных им за период с даты приостановления;
2) согласования решения о прекращении субсидирования лизингополучателя, рабочий орган направляет уведомление в финансовый институт и лизингополучателю о прекращении субсидирования лизингополучателя, в котором указывает дату прекращения и причину.
51. Выплата субсидий прекращается в следующих случаях:
1) полного погашения лизинга лизингополучателем по договору финансового лизинга перед финансовым институтом. Датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного исполнения обязательств лизингополучателем перед финансовым институтом по договору финансового лизинга;
2) прекращения субсидирования на основании решения Комиссии;
3) по инициативе лизингополучателя о прекращении субсидирования;
4) отмены нормативного правового акта, на основании которого заключен Договор субсидирования, либо внесение в указанный акт изменений, влекущих невозможность исполнения обязательств по субсидированию по Договору субсидирования;
5) изменения финансовым институтом условий финансирования по договору финансового лизинга.

46. Субсидияларды төлеуді тоқтата тұрған жағдайда, жұмыс органы әкімші осындай шешім қабылдаған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы институты мен лизинг алушыны субсидиялауды тоқтата тұрудың себептерін көрсете отырып, хатпен хабардар етеді.
47. Жұмыс органы қаржы институты мен лизинг алушыға лизинг алушыны субсидиялауды тоқтата тұру туралы хатты жолдағаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Комиссия отырысын өткізудің күн тәртібін әзірлейді және қалыптастырады, күнін, уақытын және орнын айқындайды, бұл туралы Комиссияның барлық мүшелерін хабардар етеді.
48. Комиссия өткізілетін отырыс шеңберінде мынадай іс-қимылдарды жүзеге асырады:
1) жұмыс органы ұсынған ақпаратпен бірге күн тәртібіне енгізілген мәселені қарайды;
2) субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату немесе қалпына келтіру туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте, қабылданған шешімде субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату, қалпына келтіру себебі көрсетіледі.
49. Комиссия отырысының хаттамасы Комиссия отырысы өткен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресімделеді. Жұмыс органы Комиссияның хаттамасын ресімдегеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттаманың көшірмесін қаржы институтына және лизинг алушыға жібереді.
50. Комиссия отырысының нәтижелері бойынша:
1) лизинг алушыны субсидиялауды қалпына келтіру туралы шешімді келіскен жағдайда:
жұмыс органы қаржы институты мен лизинг алушыны субсидия төлеудің қалпына келтірілгені туралы хабардар етеді;
әкімші субсидиялау тоқтатыла тұрған күннен бастап ол төлемеген кезең үшін субсидиялар төлеуді жүргізеді;
2) лизинг алушыны субсидиялауды тоқтату туралы шешімді келіскен жағдайда, жұмыс органы қаржы институты мен лизинг алушыға лизинг алушыны субсидиялауды тоқтату туралы хабарлама жібереді, онда тоқтату күні мен себебі көрсетіледі.
51. Субсидиялар төлеу мынадай:
1) лизинг алушы қаржы институты алдында қаржы лизингінің шарты бойынша лизингті толығымен өтеген. Лизинг алушының қаржы институты алдында қаржы лизингінің шарты бойынша міндеттемелерді толық орындаған күні Субсидиялауды тоқтату күні болып саналады;
2) Комиссия шешімінің негізінде субсидиялау тоқтатылған;
3) субсидиялауды тоқтату туралы лизинг алушының бастамасы бойынша;
4) Субсидиялау шартын жасауға негіз болған нормативтік құқықтық акті күшін жойған, не көрсетілген актіге Субсидиялау шарты бойынша субсидиялау жөніндегі міндеттемелерді орындаудың мүмкін болмауына әкеліп соқтыратын өзгерістер енгізілген;
5) қаржы институты қаржы лизингінің шарты бойынша қаржыландыру шарттарын өзгерткен жағдайларда тоқтатылады.

52. В случае прекращения субсидирования, финансовый институт вправе по действующему договору финансового лизинга установить лизингополучателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и/или иные платежи и прочие условия), до заключения нового договора субсидирования.
53. В случае частичного или полного досрочного погашения основного долга по лизингу лизингополучателем, финансовый институт в течение 6 (шести) рабочих дней с даты наступления вышеуказанного случая в письменном виде уведомляет оператора.
В случае частичного досрочного погашения основного долга по договору финансового лизинга лизингополучателя, финансовый институт при заключении дополнительного соглашения к договору финансового лизинга направляет Оператору копию дополнительного соглашения к договору финансового лизинга с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей.
Оператор принимает данный пакет документов, осуществляет проверку правильности расчета обновленного графика погашения основного долга и вознаграждения, составляет заключение и направляет документы рабочему органу для принятия решения Комиссией.
9. Мониторинг Программы
54. Мониторинг реализации программы осуществляется администратором в соответствии с нормами действующего бюджетного законодательства Республики Казахстан.
Оператор осуществляет функции по:
1) документационному мониторингу Программы;
2) мониторингу отчета о субсидировании, предоставляемого финансовым институтом.
55. Порядок и сроки ведения мониторинга оператором, а также формы отчетности устанавливаются в соответствии с Типовым соглашением о сотрудничестве.
56. Оператор представляет на ежеквартальной основе отчет по мониторингу платежей в рабочий орган до 20 числа месяца следующего за отчетным периодом.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
по удешевлению процентных
ставок вознаграждения по кредитам
(лизингу) сельскохозяйственной
техники на 2013 год
Типовое соглашение
о сотрудничестве по субсидированию ставки вознаграждения
по договорам финансового лизинга
г. _____
"___" __________ 20 ___ г.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, в лице ______________________________________, действующего на основании _____________, именуемый в дальнейшем "Администратор", с одной стороны, и _________________________________________________ , в лице _______________________________, действующего на основании _____________, именуемый в дальнейшем "Финансовый институт", с другой стороны, и ____________________ в лице ______________________, действующего на основании ___________________, именуемый в дальнейшем "Оператор", совместно именуемые Стороны, а по отдельности Сторона либо как указано выше, заключили настоящее Соглашение о сотрудничестве по субсидированию ставки вознаграждения по договорам финансового лизинга и договорились о нижеследующем.

52. Субсидиялау тоқтатылған жағдайда, қаржы институты қаржы лизингінің қолданыстағы шарты бойынша лизинг алушыға жаңа субсидиялау шарты жасалғанға дейін бұрын қолданыста болған қаржыландыру шарттарын (оның ішінде сыйақы ставкасын, комиссияларды, алымдарды және/немесе басқа төлемдерді және басқа шарттарды) белгілеуге құқылы.
53. Лизинг алушы лизинг бойынша негізгі борышты ішінара немесе мерзімінен бұрын толық өтеген жағдайда, қаржы институты 6 (алты) жұмыс күні ішінде жоғарыда көрсетілген жағдай басталған күнінен бастап операторды жазбаша түрде хабардар етеді.
Қаржы лизингінің шарты бойынша негізгі борышты лизинг алушы мерзімінен бұрын ішінара өтеген жағдайда, қаржы институты қаржы лизингінің шартына қосымша келісім жасалған кезде, төлемдерді өтеудің өзгертілген кестесімен субсидиялаудың шартына тиісті қосымша келісімді қоса бере отырып, қаржы лизингі шартына қосымша келісімнің көшірмесін операторға жібереді.
Оператор аталған құжаттардың топтамасын қабылдап алады, негізгі борышты және сыйақыны өтеудің жаңарған кестесіндегі есептеудің дұрыстығын тексеруді жүзеге асырады, қорытынды жасайды және құжаттарды Комиссия шешім қабылдауы үшін жұмыс органына жібереді.
9. Бағдарламаның мониторингі
54. Бағдарламаны іске асыру мониторингін қолданыстағы Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасының нормаларына сәйкес әкімші жүзеге асырады.
Оператор:
1) Бағдарламаны құжаттамалық мониторингілеу;
2) қаржы институты ұсынатын субсидиялау туралы есепті мониторингілеу жөніндегі функцияларды жүзеге асырады.
55. Оператордың мониторинг жүргізу тәртібі мен мерзімі, сондай-ақ есептілік нысандары Ынтымақтастық туралы үлгілік келісімге сәйкес белгіленеді.
56. Оператор төлемдер мониторингі бойынша есепті жұмыс органына есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін тоқсан сайынғы негізде ұсынады.
2013 жылға арналған ауыл шаруашылығы
техникасының кредиттері (лизингі)
бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын
арзандату жөніндегі субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Қаржы лизингі шарттары бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын
субсидиялау жөніндегі ынтымақтастық туралы
үлгілік келісім
_____ ж.
20__ ж. «___» __________
Бірлесіп «Тараптар», ал жеке алғанда «Тарап» деп немесе жоғарыда көрсетілгендей аталатын, бұдан әрі «Әкімші» деп аталатын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің атынан ________________________ негізінде әрекет ететін ________________________ бір тараптан және бұдан әрі «Қаржы институты» деп аталатын __________________________________ атынан ___________________ негізінде әрекет ететін, бұдан әрі «Оператор» деп аталатын ______________________ екінші тараптан осы Қаржы лизингі шарттары бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын субсидиялау жөніндегі ынтымақтастық туралы келісімді жасасты және төмендегілер туралы келісті.

1. Общие положения
1. Настоящее Соглашение о сотрудничестве по субсидированию ставки вознаграждения по договорам финансового лизинга заключено в рамках реализации бюджетной программы 214 "Развитие растениеводства и обеспечение продовольственной безопасности" (далее – программа).
2. Основаниями заключения настоящего Соглашения являются Правила субсидирования по удешевлению процентных ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от ____ _________ 2013 года № ____ (далее – Правила).
3. В настоящем Соглашении применяются понятия, указанные в пункте 4 Правил.
2. Предмет Соглашения
4. Администратор в целях реализации программы осуществляет выплаты финансовому институту субсидируемой части ставки вознаграждения лизингополучателей согласно условиям Договора субсидирования.
5. В соответствии с настоящим Соглашением оператор осуществляет прием пакета документов лизингополучателей от финансовых институтов, документационный мониторинг, выдачу заключений о соответствии или не соответствии лизингополучателя требованиям, установленным Правилами, мониторинг платежей.
3. Права и обязанности Сторон
6. Администратор вправе:
1) предоставлять консультации лизингополучателю, обратившемуся к администратору, об условиях и порядке участия в программе;
2) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим Соглашением, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения;
3) осуществлять мониторинг реализации настоящего Соглашения, в том числе в части выполнения обязательств финансовым институтом;
4) осуществлять проверку реализации настоящего Соглашения в месте нахождения финансового института, без вмешательства в их оперативную деятельность;
5) размещать на своем официальном веб-сайте информацию о реализации программы;
6) запрашивать от финансового института документы и информацию о ходе исполнения лизингополучателем обязательств перед финансовым институтом по Договору финансового лизинга по осуществлению выплат согласно графику платежей;
7) приостанавливать выплату субсидий в случаях, предусмотренных настоящим Соглашением и Договором субсидирования.
7. Администратор обязуется:
1) перечислять суммы субсидий на специальный счет, открытый в обслуживающем банке финансового института (для лизинговых компаний не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц) либо на расчетный счет финансового института (банки второго уровня);
2) представлять Комиссии информацию, предусмотренную настоящим Соглашением;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржы лизингі шарттары бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын субсидиялау жөніндегі ынтымақтастық туралы келісім 214 «Өсімдік шаруашылығын дамыту және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету» бюджеттік бағдарламасының (бұдан әрі – бағдарлама) шеңберінде жасалды.
2. Осы Келісімді жасауға негіз Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы ____ ___________ № ____ қаулысымен бекітілген Ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын арзандату жөніндегі субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) болып табылады.
3. Осы Келісімде Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген ұғымдар қолданылады.
2. Келісім мәні
4. Әкімші бағдарламаны іске асыру мақсатында Субсидиялау шартының талаптарына сәйкес лизинг алушылардың сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін қаржы институтына төлеуді жүзеге асырады.
5. Осы Келісімге сәйкес оператор лизинг алушылар құжаттарының топтамаларын қаржы институттарынан қабылдауды, құжаттамалық мониторингті, осы Қағидаларда белгіленген талаптарына лизинг алушылардың сәйкестігі және сәйкессіздігі туралы қорытындылар беруді, төлемдер мониторингін жүзеге асырады.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
6. Әкімші:
1) әкімшіге өтініш жасаған лизинг алушыларға бағдарламаға қатысу шарттары мен тәртібі туралы консультациялар беруге;
2) осы Келісімде белгіленген, Тараптар үшін көзделген міндеттемелерді орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;
3) осы Келісімді іске асыру, соның ішінде қаржы институтының міндеттемелерін орындау бөлігінде мониторингті жүзеге асыруға;
4) осы Келісімнің іске асырылуын қаржы институты орналасқан жерде олардың жедел қызметіне араласуынсыз тексеруді жүзеге асыруға;
5) өзінің ресми веб-сайтында бағдарламаны іске асыру туралы ақпаратты орналастыруға;
6) лизинг алушының Қаржы лизингі шарты бойынша қаржы институты алдындағы төлем кестесіне сәйкес төлемдерді жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерін орындау барысы туралы құжаттар мен ақпаратты қаржы институтынан сұратуға;
7) осы Келісімде және Субсидиялау шартында көзделген жағдайларда субсидиялар төлеуді тоқтата тұруға құқылы.
7. Әкімші:
1) қаржы институтының қызмет көрсететін банкінде (заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу құқығы жоқ лизингтік компаниялар үшін) ашылған арнайы шотына не қаржы институтының (екінші деңгейлі банктер) есеп шотына субсидиялар сомасын аударуға;
2) Комиссияға осы Келісімде көзделген ақпаратты ұсынуға;

3) осуществлять созыв Комиссии в сроки, установленные настоящим Соглашением, и обеспечивать оформление решений Комиссии в соответствии с требованиями, установленными настоящим Соглашением;
4) обеспечивать своевременное представление протокола заседания Комиссии финансовому институту;
5) осуществлять мониторинг реализации Программы.
8. Финансовый институт вправе:
1) по своему усмотрению и на свой риск принимать решения по вопросам исполнения лизингополучателем обязательств по договору финансового лизинга;
2) требовать от администратора своевременного перечисления субсидий, предусмотренных в рамках настоящего Соглашения и Договора субсидирования;
3) уведомить администратора о недостаточности средств для субсидирования лизингополучателя в текущем квартале.
9. Финансовый институт обязан:
1) квалифицированно консультировать лизингополучателей, обратившихся в финансовый институт об условиях программы и порядке участия;
2) использовать средства, предоставляемые администратором, только на цели субсидирования Договора финансового лизинга в соответствии с Договором субсидирования;
3) представлять оператору информацию о начисленном вознаграждении и произведенной оплате;
4) в случае неисполнения лизингополучателем 3 (три) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей сроком не более 30 (тридцати) календарных дней перед финансовым институтом, согласно графику погашения платежей к Договору финансового лизинга, в течение 5 (пяти) рабочих дней информировать об этом администратора. В этом случае субсидирование приостанавливается с того момента, как администратору стало известно о наступлении указанных обстоятельств;
5) не передавать и не переуступать свои права и обязанности по настоящему Соглашению до окончания срока действия настоящего Соглашения третьему лицу без предварительного письменного согласия Сторон.
Действие настоящего пункта не распространяется на случаи передачи прав требования финансового института к лизингополучателю по Договорам финансового лизинга третьим лицам с целью обеспечения возврата лизинга, которые перешли в категорию безнадежных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) по первому требованию администратора в срок, не более 10 (десяти) рабочих дней с момента получения требования администратора, представлять обоснованно необходимую информацию по реализации Договоров финансового лизинга и настоящего Соглашения, а также мониторингу лизинга, по которым осуществляется субсидирование со стороны администратора, в том числе информацию, составляющую банковскую/коммерческую тайну;

3) осы Келісімде белгіленген мерзімдерде Комиссияны шақыруға және Комиссияның шешімдерін осы Келісімде белгіленген талаптарға сәйкес ресімдеуді қамтамасыз етуге;
4) Комиссия отырысының хаттамасын қаржы институтына уақтылы ұсынуды қамтамасыз етуге;
5) Бағдарламаны іске асыру мониторинг жүзеге асыруға міндеттенеді.
8. Қаржы институты:
1) өзінің қалауы бойынша және өзінің тәуекелімен лизинг алушылардың қаржы лизингі шарты бойынша міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша шешімдер қабылдауға;
2) әкімшіден осы Келісімнің және Субсидиялау шартының шеңберінде көзделген субсидияларды уақтылы аударуды талап етуге;
3) әкімшіні лизинг алушыны ағымдағы тоқсанда субсидиялау үшін қаражаттың жетіспеушілігі туралы хабардар етуге құқылы.
9. Қаржы институты:
1) қаржы институтына өтініш білдірген лизинг алушыларға бағдарлама шарттары және қатысу тәртібі туралы білікті консультациялар беруге;
2) әкімші ұсынатын қаражатты Субсидиялау шартына сәйкес Қаржы лизингі шартының субсидиялау мақсаттарына ғана пайдалануға;
3) операторға есептелген сыйақы мен жүргізілген төлем туралы ақпарат ұсынуға;
4) лизинг алушы Қаржы лизингі шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес қаржы институты алдында лизингтік төлемдерді күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзіммен қатарынан 3 (үш) және одан көп рет орындамаған жағдайда бұл туралы әкімшіні 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар етуге. Бұл жағдайда әкімшіге көрсетілген мән-жайлардың басталғаны туралы белгілі болған сәттен бастап субсидиялау тоқтатыла тұрады;
5) осы Келісімнің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін осы Келісім бойынша өзінің құқықтары мен міндеттерін Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаға бермеуге және қайта бермеуге міндетті.
Осы тармақтың қолданысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрменсіздер санатына көшкен лизингті қайтаруды қамтамасыз ету мақсатында қаржы институтының үшінші тұлғаларға Қаржы лизингі шарты бойынша лизинг алушыларға талап ету құқықтарын беру жағдайларына таратылмайды;
6) әкімшінің бірінші талабы бойынша әкімшінің талап етуін алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Қаржы лизингі шарты мен осы Келісімді іске асыру, сондай-ақ ол бойынша әкімші тарапынан субсидиялау жүзеге асырылатын лизингтің мониторингі бойынша негізделген қажетті, оның ішінде банктік/коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты беруге;

7) закрепить в Договоре финансового лизинга согласие лизингополучателя на разглашение Сторонам настоящего Соглашения банковской/коммерческой тайны как в период рассмотрения вопроса о субсидировании, так и после принятия решения о субсидировании;
8) при изменении юридического адреса, почтовых и банковских реквизитов, а также фактического адреса финансового института, письменно сообщать администратору о таких изменениях в течение 10 (десяти) календарных дней. В случае не извещения и/или несвоевременного извещения, ответственность за возможные последствия несет финансовый институт;
9) сообщать в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней в письменном виде о наступивших ограничениях или запретах на осуществление деятельности финансового института, а также о единовременной продаже или ином единовременном переходе прав собственности и/или переходе прав владения и пользования в отношении более чем 10 % акций финансового института;
10) при заключении договора финансового лизинга с лизингополучателем в рамках программы не использовать источники бюджетных средств, а также средства Национального фонда Республики Казахстан;
11) закрепить в Договоре об открытии и ведении специального счета возложение обязанностей на обслуживающий банк относительно представления информации, подтверждаемой документально, о снятии тех или иных сумм со счетов, направленных на субсидирование в определенные сроки.
10. Оператор вправе:
1) проводить рекламную компанию реализуемой программы;
2) вернуть на доработку финансовому институту документы, в случае представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам;
3) проводить документационный мониторинг и мониторинг платежей финансовых институтов и лизингополучателей.
11. Оператор обязуется:
1) своевременно направлять списки лизингополучателей, заключения по ним и расчеты объемов причитающихся субсидий администратору;
2) своевременно представлять администратору результаты документационного мониторинга и мониторинга платежей финансовых институтов и лизингополучателей.
4. Порядок представления отчетности
12. Финансовый институт, ежеквартально, до 15-го (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным, направляет оператору отчет о фактическом начислении и погашении ставки вознаграждения по Договорам финансового лизинга лизингополучателем по форме согласно приложению 1 к настоящему Соглашению одновременно с отчетом за последний квартал, сводный отчет фактического погашения ставки вознаграждения по Договорам финансового лизинга в разрезе лизингополучателей согласно приложению 2 к настоящему Соглашению.

7) Қаржы лизингі шартында субсидиялау туралы мәселені қарау кезеңінде, сол сияқты субсидиялау туралы шешім қабылдағаннан кейін де лизинг алушының банктік/коммерциялық құпияны осы Келісімнің Тараптарына жария етуіне келісімін бекітуге;
8) қаржы институтының заңды мекенжайы, пошталық және банктік деректемелері, сондай-ақ іс жүзіндегі мекенжайы өзгерген кезде әкімшіге осындай өзгерістер туралы күнтізбелік 10 (он) күн ішінде хабардар етуге. Хабарламаған және/немесе уақтылы хабарламаған жағдайдағы ықтимал салдарлар үшін қаржы институты жауаптылықта болады;
9) қаржы институтының қызметін жүзеге асыруға басталған шектеулер немесе тыйым салулар, сондай-ақ қаржы институты акцияларының 10 %-дан астамына қатысты меншік құқығын біржолғы сату немесе оның өзгеше біржолғы ауысуы және/немесе иелік ету және пайдалану құқықтарының ауысуы туралы 3 (үш) жұмыс күнінен жазбаша түрде кешіктірмей хабарлауға;
10) бағдарлама шеңберінде лизинг алушымен қаржы лизингі шартын жасасқан кезде бюджет қаражатының көздерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын пайдаланбауға;
11) Арнайы шотты ашу және жүргізу шартында шоттардан белгіленген мерзімдерде субсидиялауға бағытталған қандайда бір сомаларды алу туралы құжаттамамен расталатын ақпаратты ұсынуға қатысты міндеттерді қызмет көрсететін банкке жүктеуді бекітіп беруге міндетті.
10. Оператор:
1) іске асырылатын бағдарламаның жарнамалық науқанын жүргізуге;
2) құжаттардың толық емес топтамасын не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттарды ұсынған жағдайда құжаттарды қаржы институтына пысықтауға қайтаруға;
3) қаржы институттары мен лизинг алушылардың құжаттамалық мониторингін және төлемдер мониторингін жүргізуге құқылы.
11. Оператор:
1) лизинг алушылардың тізімдерін, олар бойынша қортындыларды және әкімшіге тиесілі субсидиялар көлемінің есептерін уақтылы жолдауға;
2) қаржы институттары мен лизинг алушылардың құжаттамалық мониторингінің және төлемдер мониторингінің нәтижелерін әкімшіге уақтылы ұсынуға міндеттенеді.
4. Есептілік ұсыну тәртібі
12. Қаржы институты тоқсан сайын, есептік айдан кейінгі айдың 15-ші (он бесінші) күніне дейін операторға осы Келісімге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лизинг алушылардың қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын іс жүзінде есептеу және өтеу туралы есепті соңгы тоқсандағы есеппен бір уақытта субсидиялау туралы есепті, осы Келісімге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лизинг алушылар бөлінісінде Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын іс жүзінде өтеудің жиынтық есебін жолдайды.

Оператор ежеквартально до 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным, направляет администратору отчет о субсидировании по форме согласно приложению 1 к настоящему Соглашению.
5. Мониторинг
13. В течение срока действия настоящего Соглашения оператор вправе осуществлять следующие функции:
1) мониторинг платежной дисциплины лизингополучателя на основании данных, представляемых финансовым институтом;
2) мониторинг соответствия проекта лизингополучателя условиям Правил.
14. Финансовый институт обязан по письменному требованию администратора представлять заверенные финансовым институтом (подписью должностного лица и печатью финансового института) копии договоров, платежных поручений и иных документов, запрашиваемых администратором с целью мониторинга.
15. В случае досрочного полного погашения субсидируемого Договора финансового лизинга, финансовый институт представляет администратору информацию о досрочном погашении обязательств по Договору финансового лизинга в срок не более 5 (пяти) рабочих дней с даты полного досрочного погашения.
6. Ответственность Сторон
16. Каждая из Сторон в настоящем Соглашении несет ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Соглашения в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
17. Финансовый институт, несет ответственность перед администратором/оператором за непредставление информации/отчетности, неполное, недостоверное, и несвоевременное представление информации/отчетности в рамках настоящего Соглашения.
7. Уведомления
18. Администратор бюджетной программы, оператор и финансовый институт (далее – Стороны) соглашаются, что любое уведомление, сообщение, письмо или запрос, требуемые или составленные в рамках настоящего Соглашения, будут представляться в письменной форме. Такое уведомление, сообщение, письмо или запрос будут рассматриваться как должным образом представленные или направленные в любом из случаев, когда они вручены уполномоченному представителю Стороны лично, доставлены по почте или курьерской связью, посредством факсимильной и телексной связи, по адресу участвующей Стороны, указанному в настоящем Соглашении.
19. Любое уведомление, сообщение, письмо или запрос считаются полученными в случае:
1) отправки нарочным (курьером) – в день получения с соответствующей отметкой;
2) отправки заказным письмом, телеграммой – на третий день после отправки (от даты документа, выданного предприятием почты при отправке);
3) отправки посредством факсимильной или телексной связи – в день отправки при условии наличия подтверждения факсимильного аппарата об успешном завершении отправки. При этом, Стороны в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней обязуются отправить такое уведомление, сообщение, письмо или запрос нарочно (курьером) или заказным письмом.

Оператор тоқсан сайын, есептік айдан кейінгі айдын 20-шы (жиырмасыншы) күніне дейін әкімшіге осы Келісімге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есепті жолдайды.
5. Мониторинг
13. Осы Келісімнің қолданылу мерзімі ішінде оператор мынадай функцияларды:
1) қаржы институты ұсынатын деректер негізінде лизинг алушының лизингінің төлем тәртібінің мониторингін;
2) лизинг алушы жобасының Қағидалардың шарттарына сәйкестігі мониторингін жүзеге асыруға құқылы.
14. Қаржы институты әкімшінің жазбаша талабы бойынша мониторинг мақсатында қаржы институты (лауазымды тұлғаның қолымен және қаржы институтының мөрімен) растаған әкімші сұрататын шарттардың, төлем тапсырыстарының және өзге де құжаттардың көшірмелерін ұсынуға міндетті.
15. Субсидияланатын Қаржы лизингі шартын мерзімінен бұрын толық өтеген жағдайда қаржы институты әкімшіге Қаржы лизингі шарты бойынша міндеттемелерді мерзімінен бұрын өтелгені туралы ақпаратты мерзімінен бұрын толық өтеу күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынады.
6. Тараптардың жауапкершілігі
16. Осы Келісімдегі Тараптардың әрқайсысы осы Келісімнен туындайтын міндеттемелерді орындамаған және/немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
17. Қаржы институты осы Келісім шеңберінде ақпаратты/есептілікті бермегені үшін, ақпаратты/есептілікті толық, шынайы және уақтылы бермегені үшін әкімшінің/оператордың алдында жауаптылықты болады.
7. Хабарламалар
18. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, оператор және қаржы институты (бұдан әрі - Тараптар) осы Келісім шеңберінде талап етілетін немесе жасалған кез келген хабарлама, хабар, хат немесе сұрау салу жазбаша нысанда беріледі деп келіседі. Мұндай хабарлама, хабар, хат немесе сұрау салу олар Тараптың уәкілетті өкіліне қолма қол табыс етілген, қатысушы Тараптың осы Келісімде көрсетілген қатысушы Тараптың мекенжайына пошта немесе курьерлік байланыс бойынша, факсимильді және телексті байланыс арқылы жеткізілген жағдайлардың кез келгенінде тиісінше табыс етілді немесе жіберілді деп қаралатын болады.
19. Кез келген хабарлама, хабар, хат немесе сұрау салу:
1) алынған күні қойылған тиісті белгісімен - қолма-қол (курьермен) жөнелтілген;
2) жөнелтілгеннен кейінгі үшінші күні (пошта кәсіпорны жөнелту кезінде берген құжат күнінен) - тапсырысты хатпен, жеделхатпен жөнелтілген;
3) жөнелтудің табысты аяқталғаны туралы факсимильді аппарат растауының болуы шартымен жөнелту күнінде - факсимильді және телексті байланыс арқылы жөнелтілген жағдайда алынған болып есептеледі. Бұл ретте Тараптар мұндай хабарламаны, хабарды, хат немесе сұрау салуды 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қолма-қол (курьермен) немесе тапсырысты хатпен жөнелтуге міндеттенеді.

20. Предусмотренная отчетность может быть представлена путем отправки подписанных материалов посредством электронной почты – в день отправки при условии наличия подтверждения электронной почты об успешном завершении отправки с последующей передачей финансовым институтом оригиналов документов администратору/оператору.
8. Конфиденциальность
21. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Соглашения, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящего Соглашения, являются конфиденциальной и не подлежат разглашению третьим лицам, за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Соглашении и действующем законодательстве Республики Казахстан.
22. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Соглашением и законодательством Республики Казахстан.
23. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Соглашения. Должностным лицам и работникам Сторон запрещаются разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Соглашения.
24. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Соглашения, виновная Сторона будет нести ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан, с возмещением возможных убытков, понесенных другой Стороной вследствие разглашения такой информации.
9. Обстоятельства непреодолимой силы
25. Обстоятельства непреодолимой силы – обстоятельства невозможности полного или частичного исполнения любой из Сторон обязательств по настоящему Соглашению (включая, но не ограничиваясь: наводнения, землетрясения, взрывы, штормы, эпидемии, эпизоотии, стихийные пожары, забастовки, война, восстания, официальные акты государственных органов). При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
26. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Соглашению, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
27. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Соглашению, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления известить другие Стороны о таких обстоятельствах.

20. Көзделген есептілік қаржы институтының кейіннен әкімшіге/операторға құжаттардың түпнұсқаларын бере отырып, жөнелтудің табысты аяқталғаны туралы электрондық пошта растауының болуы шартымен электрондық пошта арқылы қол қойылған материалдарды жөнелту жолымен берілуі мүмкін.
8. Құпиялылық
21. Тараптар осы Келісімнің шарттарына қатысты ақпарат, банктік құпия, сондай-ақ осы Келісімнің жасалуы мен орындалуы барысында өздері алған қаржылық, коммерциялық және өзге де ақпарат құпия болып табылатындығына келіседі және, осы Келісім мен Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жария етілмейді.
22. Тараптың құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруі, жариялауы немесе оны өзгеше жария етуі осы Келісімде және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда мүмкін болады.
23. Тараптар осы Келісімнің болуы мен шарттарының кұпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды тұлғалары мен қызметкерлеріне осы Келісімді іске асыру барысында алған мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етуге не беруге тыйым салынады.
24. Тараптардың кез келгені осы Келісімнің талаптарын бұза отырып, құпия ақпаратты таратқан не жариялаған жағдайда осындай ақпаратты тарату салдарынан екінші Тарап тартуы мүмкін шығынды өтей отырып, кінәлі Тарап Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылықта болады.
9. Еңсерілмес күш мән-жайлары
25. Еңсерілмес күш мән-жайлары - Тараптардың кез келгенінің осы Келісім бойынша міндеттемелерін толық немесе ішінара орындауы мүмкін болмайтын (мыналарды қамтитын, бірақ бұлармен шектелмейтін: су тасқыны, жер сілкінісі, жарылыстар, дауылдар, індеттер, эпизоотиялар, апатты өрттер, ереуілдер, соғыс, көтерілістер, мемлекеттік органдардың ресми актілері) мән-жайлар. Бұл ретте, еңсерілмес күш мән-жайларының сипаты, болу кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.
26. Егер орындаудың мүмкін болмауы еңсерілмес күш мән-жайларының салдары болып табылса, Тараптар осы Келісім бойынша өздерінің міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
27. Еңсерілмес күш мән-жайлары басталған кезде осы Келісім бойынша өзінің міндеттемелерін орындау мүмкін болмауы туындаған Тарап мұндай жағдайлар туралы басқа Тараптарды олар басталған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уақтылы хабардар етуі тиіс.

28. При отсутствии своевременного извещения, Сторона обязана возместить другой Стороне ущерб, причиненный не извещением или несвоевременным извещением.
29. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения настоящего Соглашения на период их действия.
30. Если такие обстоятельства будут продолжаться более 2 (двух) месяцев, то каждая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Соглашению.
10. Разрешение споров
31. Все споры и разногласия, связанные или вытекающие из настоящего Соглашения, разрешаются путем переговоров между Сторонами. Неурегулированные споры разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
32. Настоящее Соглашение интерпретируется и регулируется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
11. Изменение условий Соглашения
33. Положения настоящего Соглашения могут быть изменены и/или дополнены. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, и скреплены фирменной печатью, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Соглашением.
12. Заключительные положения
34. В случае изменения правового статуса Сторон, все права и обязанности по настоящему Соглашению и во исполнение настоящего Соглашения, в том числе права и обязанности, возникшие в связи с урегулированием возникших споров и разногласий, переходят к правопреемникам Сторон.
35. Настоящее Соглашение вместе с приложениями, которые являются составной частью настоящего Соглашения, представляет собой полное взаимопонимание Сторон в связи с предметом настоящего Соглашения и заменяет собой все предыдущие письменные или устные соглашения и договоренности, имевшиеся между ними в отношении предмета настоящего Соглашения.
36. Названия статей и другие заголовки, содержащиеся в настоящем Соглашении, использованы для удобства и не содержат каких-либо ограничений, характеристик или интерпретаций каких-либо положений настоящего Соглашения, также как и порядок расположения статей настоящего Соглашения не свидетельствует о приоритете одних в отношении других.
37. Настоящее Соглашение вступает в силу со дня подписания всеми Сторонами. Любая из Сторон настоящего Соглашения вправе расторгнуть в одностороннем порядке настоящее Соглашение, при условии письменного уведомления всех Сторон настоящего Соглашения за 30 (тридцать) календарных дней. Расторжение финансовым институтом, в одностороннем порядке настоящего Соглашения не влечет прекращения Субсидирования лизингополучателя. Присоединение к настоящему Соглашению (нового) финансового института, возможно путем заключения дополнительного соглашения с администратором.

28. Уақтылы хабарлау болмаған кезде Тарап хабарламаудан немесе уақтылы хабарламаудан келтірілген залалды басқа Тарапқа өтеуге міндетті.
29. Еңсерілмес күш мән-жайларының басталуы олардың болу кезеңіне осы Келісімнің орындалу мерзімінің ұлғаюын туындатады.
30. Егер мұндай мән-жайлар 2 (екі) айдан астам жалғасатын болса, онда Тараптардың әрқайсысы осы Келісім бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
10. Дауларды шешу
31. Осы Келісімге байланысты немесе одан туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы келіссөздер жолымен шешіледі. Реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртiбiмен шешiледi.
32. Осы Келісім Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес түсіндіріледі және реттеледі.
11. Келісімнің шарттарын өзгерту
33. Осы Келісімнің ережелері өзгертілуі және/немесе толықтырылуы мүмкін. Тараптар үшін осы Келісімде көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың келісімі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған және фирмалық мөрмен бекітілген өзгерістер мен толықтырулар ғана нақты және міндетті болып танылады.
12. Қорытынды ережелер
34. Тараптардың құқықтық мәртебесі өзгерген жағдайда осы Келісім бойынша және осы Келісімді орындау үшін барлық құқықтар мен міндеттер, оның ішінде туындаған даулар мен келіспеушіліктерді реттеуге байланысты пайда болған құқықтар мен міндеттер Тараптардың құқықтық мирасқорларына өтеді.
35. Осы Келісім осы Келісімнің құрамдас бөлігі болып табылатын қосымшаларымен бірге осы Келісімнің мәніне байланысты Тараптардың өзара толық түсіністіктерін білдіреді және олардың арасында Келісімнің мәніне қатысты алдыңғы жазбаша немесе ауызша келісімдер мен уағдаластықтардың барлығын алмастырады.
36. Осы Келісімде қамтылған баптардың атаулары мен басқа да тақырыптар қолайлылық үшін пайдаланылған және осы Келісімнің қандай да бір шектеулерін, қандай да бір ережелерінің сипаттамаларын немесе түсіндірмелерін қамтымайды, сондай-ақ осы Келісім баптарының орналасу тәртібі де біреуінің басқаларға қатысты басымдығын куәландырмайды.
37. Осы Келісім барлық Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Осы Келісім Тараптарының кез келгені осы Келісімге қатысушы барлық Тараптарды күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын жазбаша хабардар ету шартымен осы Келісімді біржақты тәртіппен бұзуға құқылы. Қаржы институтының осы Келісімді біржақты тәртіппен бұзуы лизинг алушыны субсидиялауды тоқтатуға әкеліп соқпайды. Осы Келісімге (жаңа) қаржы институтын қосу әкімшімен қосымша келісім жасасу жолымен мүмкін болады.

38. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Соглашением, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
13. Реквизиты и подписи сторон:
Администратор:
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Финансовый институт:
___________________
Оператор:
___________________
Приложение 1
к Типовому соглашению о сотрудничестве
по субсидированию ставки вознаграждения
по договорам финансового лизинга
ОТЧЕТ
о фактическом начислении и погашении ставки вознаграждения
по договорам финансового лизинга лизингополучателем
за ____ квартал 20 __ г. и заявка на ____ квартал 20 __г.
№ п/п
Наименование
лизинго-
получателя
Всего
предусмотрено
субсидий,
тенге
Всего
перечислено
субсидий
за отчетный
период,
тенге
Фактически
начислено
субсидий,
тенге
Отклонение
(+,-) (+)
переплата,
(-) недостаток,
тенге
Фактически
начислено
лизинго-
получателю*
вознаг-
раждения,
тенге
Уплачено
лизинго-
получателем
вознаграждения*,
тенге
Заявка
оператора
на ____ квартал
20__г., тенге
Общая
сумма
Погашение
лизинго-
получателем
Субсидирование
из бюджета**
всего
в том числе
за отчетный
период
всего
в том
числе
за отчетный
период

38. Осы Келісімде көзделмеген өзге жағдайлардың бәрінде Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
13. Тараптардың деректемелері мен қолдары
Әкімші:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қаржы институты:
_________________
Оператор:
_________________
Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы
ставкасын субсидиялау жөніндегі
ынтымақтастық туралы үлгілік келісімге
1-қосымша
Қаржы лизингі шарты бойынша лизинг алушының 20__ ж. ___
тоқсанына сыйақы ставкаларын іс жүзінде аударуы және өтеуі
туралы есеп және 20__ ж ____ тоқсанына арналған
өтінім
Р/с
Лизинг алушының атауы
Барлық көзделген субсидиялар, теңге
Есепті кезеңде барлық аударылған субсидиялар, теңге
Іс жүзінде аударылған субсидиялар, теңге
Ауытқу (+,-) (+) артық төлем, (-) жетіспеушілік
Лизинг алушыға* іс жүзінде аударылған сыйақы, теңге
Лизинг алушының сыйақыға төлегені*, теңге
Оператордың 20__ ж., __ тоқсанына арналған өтінімі, теңге
Жалпы сомасы
Лизинг алушының өтейтіні
Бюджеттен субсидиялау**
Барлығы
соның ішінде есепті кезеңде
Барлығы
оның ішінде есепті кезеңде

Гр.4-гр.6
всего
в том
числе
за отчетный
период
Всего
в том
числе
за отчетный
период
%
сумма
%
сумма
%
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Итого:
*- без учета суммы субсидий Министерства
**- с учетом суммы отклонений по графе 8.
_____________________ ___________________
МП подпись
Приложение 2
к Типовому соглашению о сотрудничестве
по субсидированию ставки вознаграждения
по договорам финансового лизинга
Сводный отчет
фактического погашения ставки вознаграждения по договору
финансового лизинга лизингополучателем по состоянию на
_____________ 20 __ год
№ п/п
Наиме-
нование
лизинго-
получателя
Сумма
вознаг-
раждения
по
дого-
вору,
тенге
Перечис-
лено
вознаг-
раждения,
тенге
Факти-
чески
начис-
лено
вознаг-
раждения,
тенге
Откло-
нение
суммы
вознаг-
раждения от
дого-
вора,
тенге
Откло-
нение
суммы
вознаг-
раждения от
перечис-
ленного,
тенге
Всего
Субси-
дируемая
Уплачи-
ваемая
лизинго-
получателем
Всего
Субси-
дируемая
Уплачи-
ваемая
лизинго-
получателем
Всего
Субси-
дируемая
Уплачи-
ваемая
лизинго-
получателем
Всего
Субси-
дируемая
Уплачи-
ваемая
лизинго-
получателем
Всего
Субси-
дируемая
Уплачи-
ваемая
лизинго-
получателем
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Итого:
От финансового института _____________________ ___________________
подпись
МП
Приложение 2
к Правилам субсидирования
по удешевлению процентных
ставок вознаграждения по кредитам
(лизингу) сельскохозяйственной
техники на 2013 год
Куда _________________________________
От кого ___________ (далее - лизингополучатель)
ЗАЯВЛЕНИЕ-АНКЕТА № __________
1. В соответствии с Правилами субсидирования по удешевлению процентных ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники прошу Вас инициировать вынесение вопроса на рассмотрение Комиссии по субсидированию лизингополучателей, участвующих в рамках подпрограммы 104 "Удешевление процентных ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники" бюджетной программы 204 "Развитие растениеводства и обеспечение продовольственной безопасности", о субсидировании части ставки вознаграждения по договору финансового лизинга, согласно нижеследующего:
1. Сведения об участнике
Наименование лизингополучателя
Форма собственности
Юридический адрес
Фактический адрес
Почтовый адрес
Свидетельство (справка) о государственной регистрации (БИН), орган выдавший свидетельство
(справку) (номер, дата и место выдачи)
Виды деятельности
Ф.И.О. первого руководителя:
Номер, серия удостоверения личности
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
2. Информация о банковских счетах
2. Банковские реквизиты (указать все текущие и сберегательные счета во всех обслуживающих банках):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

4-баған-6-баған
барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
Барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
%
сома
%
сома
%
сома
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Жиыны:
*- Министрлік субсидиясының сомасын есепке алмағанда
**- 8-баған бойынша ауытқулардың сомасын есепке алғанда
_____________________                       ___________________
МО                                                  қолы
Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы
ставкасын субсидиялау жөніндегі
ынтымақтастық туралы үлгілік келісімге
2-қосымша
20__ жылғы ___________ жағдай бойынша лизинг алушының қаржы
лизингі шарты бойынша сыйақы ставкасын іс жүзінде өтеуінің
жиынтық есебі
Р/с
Лизинг алушының атауы
Шарт бойынша сыйақы сомасы, теңге
Аударылған сыйақы, теңге
Іс жүзінде аударылған сыйақы, теңге
Сыйақы сомасының шарттан ауытқуы, теңге
Сыйақы сомасының аударылған сомадан ауытқуы, теңге
Барлығы
Субсидияланатыны
Лизинг алушының төлейтіні
Барлығы
Субсидияланатыны
Лизинг алушының төлейтіні
Барлығы
Субсидияланатыны
Лизинг алушының төлейтіні
Барлығы
Субсидияланатыны
Лизинг алушының төлейтіні
Барлығы
Субсидияланатыны
Лизинг алушының төлейтіні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Жалпы:
Қаржы институтынан _____________________    ___________________
МО                                                  қолы
2013 жылға арналған ауыл шаруашылығы
техникаларының кредиттері (лизингі)
бойынша сыйақының пайыздық ставкаларын
арзандату жөніндегі субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Қайда ______________________________
Кімнен _____________________________ (бұдан әрі – лизинг алушы)
№ __________ ӨТІНІШ-САУАЛНАМА
1. Ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша сыйақының пайыздық ставкаларын арзандату жөніндегі субсидиялау қағидаларына сәйкес 204 «Өсімдік шаруашылығын дамыту және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету» бағдарламасының 104 «Ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша сыйақының пайыздық ставкаларын арзандату» кіші бағдарламасы аясында бағдарламаға қатысатын лизинг алушыларды субсидиялау жөніндегі комиссияның қарауына төмендегіге сәйкес қаржы лизингі шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау туралы мәселені шығаруыңызды өтінемін:
1. Қатысушы туралы мәліметтер
Лизинг алушының атауы
Меншік нысаны
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Пошталық мекенжайы
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (анықтама) (БСН), куәлікті (анықтаманы) берген орган (нөмірі, күні және берілген жері)
Қызмет түрлері
Бірінші жетекшінің Т.А.Ә.
Жеке куәлігінің нөмірі, сериясы
Тұрғылықты мекенжайы (нақты)
Тіркелу
Жұмыс тәжірибесі
2. Банк шоттары туралы ақпарат
2. Банк деректемелері (барлық қызмет көрсетуші банктердегі ағымдағы және жинақ шоттары көрсетілсін):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

5. Гарантии и согласия
6. Лизингополучатель заявляет и гарантирует администратору бюджетной программы следующее:
1) все данные, информация и документация, переданные (предоставленные) или представляемые администратору совместно с настоящим заявлением, либо по запросу администратора, являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату. В случае изменения указанных данных обязуюсь незамедлительно уведомить администратора;
2) что обязуется представлять и раскрывать по первому требованию администратора любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления;
3) администратор не обязан проверять действительность указанных заверений и гарантий;
4) лизингополучатель предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и/или недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан;
5) лизингополучатель подтверждает, что уставная компетенция лизингополучателя, позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление;
6) согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящее заявление может быть отклонено на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом администратор вправе не сообщать причины отклонения;
7) лизингополучатель подтверждает, что договор финансового лизинга не заключен в рамках реализации программы "Дорожная карта бизнеса 2020";
8) лизингополучатель подтверждает, что договор финансового лизинга не заключен в рамках программы по переработке сельскохозяйственной продукции, по которым осуществляется субсидирование в рамках бюджетной подпрограммы 100 "Возмещение ставки вознаграждения по кредитам (лизингу) на поддержку сельского хозяйства" программы 213 "Развитие перерабатывающих производств".
7. Лизингополучатель настоящим предоставляет администратору согласие с тем, что:
1) администратор вправе представлять указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и представленные лизингополучателем документы заинтересованным третьим лицам с целью проверки и рассмотрения;
2) все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные администратором документы представлены исключительно для субсидирования в рамках программы.
8. Администратор оставляет за собой право проверки любой сообщаемой лизингополучателем о себе информации, а документы представленные лизингополучателем и оригинал заявления, будут храниться у администратора, даже если субсидирование не будет предоставлено.

5. Кепілдіктер мен келісімдер
6. Лизинг алушы бюджеттік бағдарлама әкімшісіне мыналарды мәлімдейді және кепілдік береді:
1) әкімшіге берілген (ұсынылған) немесе осы өтінішпен бірге не әкімшінің сұратуы бойынша ұсынылатын барлық деректер, ақпарат және құжаттар төменде көрсетілген күнге шынайы және толығымен шындыққа сәйкес келеді. Көрсетілген деректер өзгерген жағдайда дереу әкімшіге хабарлауға міндеттенемін;
2) осы өтінішті қарау аясында талап етілген кез келген ақпарат пен банктік және коммерциялық құпиясы бар құжаттарды әкімшінің бірінші талап етуі бойынша ұсынуға және ашуға міндеттенеді;
3) әкімші көрсетілген растаулар мен кепілдердің дұрыстығын тексеруге міндетті емес;
4) лизинг алушыға жалған, толық емес және/немесе сенімді емес мәліметтерді ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілік туралы ескертілді;
5) лизинг алушы лизинг алушының жарғылық құзыреті осы өтінішті осы өтінішке қол қоятын тұлғаға беруге мүмкіндік беретінін растайды;
6) көрсетілген деректер мен ақпараттың сенімді еместігі анықталған жағдайда көрсетілген деректердің сенімді еместігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде осы өтініштің кері қайтарылуы мүмкіндігімен келіседі, бұл ретте әкімші кері қайтару себептерін хабарламауға құқылы;
7) лизинг алушы қаржы лизингі шарты «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын жүзеге асыру аясында жасалмағанын растайды;
8) лизинг алушы қаржы лизингі шарты 213 «Қайта өңдеу өндірісін дамыту» бағдарламасының 100 «Ауыл шаруашылығын қолдауға несиелер (лизингтер) бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеу» кіші бағдарламасы аясында субсидиялау жүзеге асырылатын ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу жөніндегі бағдарлама аясында жасалмағанын растайды.
7. Лизинг алушы осымен әкімшіге мыналарға келісім береді:
1) әкімші тексеру және қарау мақсатында осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және лизинг алушы ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға ұсынуға құқылы;
2) осы өтініште келтірілген барлық мәліметтер, сондай-ақ әкімші талап еткен барлық құжаттар тек бағдарлама аясында субсидиялау үшін ғана ұсынылды.
8. Әкімші өзіне лизинг алушының өзі туралы хабарлаған кез келген ақпаратты тексеру құқығын қалдырады, ал лизинг алушы ұсынған құжаттар мен өтініш түпнұсқасы субсидиялау ұсынылмаса да әкімшіде сақталатын болады.

9. Принятие администратором данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы лизингополучателя (на оформление необходимых для получения субсидирования документов, и т.п.) не являются обязательством администратора предоставить субсидирование или возместить понесенные лизингополучателем издержки.
10. Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к администратору и оператору иметь не буду.
6. Приложения
(документы, предусмотренные Правилами)
____________________________________________________ (Ф.И.О)
___________________________________________________________________
(подпись) Дата
Приложение 3
к Правилам субсидирования
по удешевлению процентных
ставок вознаграждения по кредитам
(лизингу) сельскохозяйственной
техники на 2013 год
Заключение Оператора
1. К пакету документов финансового института, представленных согласно бюджетной программе 214 "Развитие растениеводства и обеспечение продовольственной безопасности" подпрограммы 104 "Удешевление ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники"
2. Оператором бюджетной программы 214 "Развитие растениеводства и обеспечение продовольственной безопасности" подпрограммы 104 "Удешевление ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники" произведено рассмотрение представленного пакета документов, в том числе правильность расчета графика погашения основного долга и вознаграждения, соответствия пакета документов требованиям, установленным Правилами субсидирования по удешевлению процентных ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники на 2013 год (далее – Правила), представленных документов по указанной бюджетной программе
____________________________________________________________________
(наименование хозяйствующего субъекта – лизингополучателя)
3. На рассмотрение представлены следующие документы:
1) Договор финансового лизинга ___________________________________
(соответствие установленным требованиям Правил)
2) Трехстороннее Соглашение о сотрудничестве ___________________________________
(соответствие установленным требованиям Правил)
3) Пакет документов в соответствии /не соответствии с пунктом 22 Правил:
____________________________________________________________
4. На рассмотрение не представлены следующие документы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Оператор, изучив представленные документы на соответствие требованиям пункта 22 Правил, вносит следующее заключение:
в соответствии с требованиями пункта 23 Правил, оператор направляет пакет документов на рассмотрение Комиссии при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан о соответствии либо не соответствии требованиям Правил.
____________________________________________________________________
Оператор ____________ ______________
(подпись)
МП _______________
(дата)
Приложение 4
к Правилам субсидирования
по удешевлению процентных
ставок вознаграждения по кредитам
(лизингу) сельскохозяйственной
техники на 2013 год
Протокол № ____ заседания Комиссии
по ________________________
Место проведения
Дата проведения
Председатель Комиссии
Присутствовали члены Комиссии
Отсутствовали члены Комиссии
Приглашенные
Секретарь Комиссии

9. Әкімшінің осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ лизинг алушының болуы мүмкін шығындары (субсидия алу үшін қажетті құжаттарды ресімдеуге және т.б.) әкімшінің субсидияны ұсыну немесе лизинг алушының шығындарын өтеу міндеттемесі болып табылмайды.
10. Субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанымды және келісетінімді растаймын, алдағы уақытта әкімшіге және операторға наразылығым болмайды.
_____________________________________________________________________
6. Қосымшалар
(Қағидаларда көзделген құжаттар)
____________________________________________________________ (Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
(қолы)       Күні
2013 жылға арналған ауыл шаруашылығы
техникасының кредиттері (лизингі) бойынша пайыздық
сыйақы ставкаларын арзандату жөніндегі субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
Оператордың қорытындысы
1. Қаржы институтының 214 «Өсімдік шаруашылығын дамыту және
азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету» бюджеттік бағдарламасының
104 «Ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша
сыйақы ставкаларын арзандату» кіші бағдарламасына сәйкес ұсынылған
құжаттар топтамасына.
2. 214 «Өсімдік шаруашылығын дамыту және азық-түлік
қауіпсіздігін қамтамасыз ету» бюджеттік бағдарламасының 104 «Ауыл
шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша пайыздық сыйақы
ставкаларын арзандату» кіші бағдарламасының операторы ұсынылған
құжаттар топтамасын, оның ішінде негізгі борыш пен сыйақыны өтеу
кестесін есептеудің дұрыстығын, көрсетілген бюджет бағдарламасы
бойынша ұсынылған құжаттар топтамасының 2013 жылға арналған ауыл
шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша пайыздық сыйақы
ставкаларын арзандату жөніндегі субсидиялау қағидаларында (бұдан әрі
– Қағидалар) белгіленген талаптарға сәйкестігін қарауды жүргізді.
_____________________________________________________________________
(шаруашылық жүргізуші субъектісінің – лизинг алушының атауы)
3. Қарауға мынадай құжаттар ұсынылды:
1) Қаржы лизингінің шарты: ____________________________________
(Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігі)
2) Ынтымақтастық туралы үшжақты келісім: ______________________
(Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігі)
3) Қағидалардың 22-тармағына сәйкес/сәйкес құжаттар топтамасы:
_____________________________________________________________________
4. Қарауға мынадай құжаттар ұсынылмады:
_____________________________________________________________________
5. Оператор тапсырылған құжаттардың Қағидалардың 22-тармағының
талаптарына сәйкестігін зерделеп, мынадай қорытынды енгізеді:
1) Қағидалардың 23-тармағының талаптарына сәйкес оператор
құжаттар топтамасын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлігі жанындағы комиссияның Қағидалардың талаптарына
сәйкестігін не сәйкессіздігін қарауына жібереді.
_____________________________________________________________________
Оператор __________                             _______________
(қолы, күні)
МО
2013 жылға арналған ауыл шаруашылығы
техникасының кредиттері (лизингі)
бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын
арзандату жөніндегі субсидиялау
қағидаларына
4-қосымша
________________________ бойынша
Комиссия отырысының
№ ______ хаттамасы
Өткізілген орны
Өткізілген күні
Комиссия төрағасы
Қатысқан Комиссия мүшелері
Қатыспаған Комиссия мүшелері
Шақырылғандар
Комиссия хатшысы

7. В случае, если член Комиссии проголосует "Против", в столбце "Комментарии" должна быть указана причина принятого решения.
Приложение 5
к Правилам субсидирования
по удешевлению процентных
ставок вознаграждения по кредитам
(лизингу) сельскохозяйственной
техники на 2013 год
Договор субсидирования
г. _____
"___" __________ 20___ г.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, в лице ______________________________________, действующего на основании _____________, именуемый в дальнейшем "Администратор", с одной стороны, и __________________________________________________, в лице _______________________________, действующего на основании _____________, именуемый в дальнейшем "Финансовый институт", с другой стороны, и ____________________ в лице ______________________, действующего на основании ___________________, именуемый в дальнейшем "Лизингополучатель", совместно именуемые Стороны, а по отдельности Сторона, либо как указано выше, заключили настоящий Договор субсидирования (далее – Договор) о нижеследующем.
1. Общие положения
1. Основаниями для заключения настоящего Договора являются:
1) Правила удешевления процентных ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от ________________ 201 _ года № __ (далее – Правила);
2) Соглашение о сотрудничестве по субсидированию ставки вознаграждения по договорам финансового лизинга от ________ 201 _ г., № __ (далее – Соглашение о сотрудничестве) заключенное между _______________________________________________;
3) Протокол от ______ 201_ года № __ заседания Комиссии по субсидированию лизингополучателей, участвующих в рамках подпрограммы 104 "Удешевление процентных ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники" бюджетной программы 214 "Развитие растениеводства и обеспечение продовольственной безопасности" (далее – программа).
2. Термины и определения
2. В настоящем Договоре используются термины и определения, указанные в пункте 4 Правил.
3. Предмет Договора
3. По условиям настоящего Договора администратор обязуется на условиях, определяемых Договором, осуществить субсидирование в пределах сумм денег, выделенных по подпрограмме 104 "Удешевление процентных ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники" бюджетной программы 214 "Развитие растениеводства и обеспечение продовольственной безопасности", части ставки вознаграждения лизингополучателю по Договору финансового лизинга, заключенному между лизингополучателем и финансовым институтом (наименование финансового института) на следующих условиях:
Договор финансового лизинга
№ _____ от ____________________ г.
Задолженность лизингополучателя по Договору финансового лизинга на дату заключения настоящего Договора
Ставка вознаграждения
Срок лизинга

7. Егер комиссия мүшесі «Қарсы» дауыс берсе, «Түсіндірмелер» деген бағанда қабылданған шешімнің себебі көрсетілуі тиіс.
2013 жылға арналған ауыл шаруашылығы
техникаларының кредиттері (лизингі)
бойынша сыйақының пайыздық
ставкаларын арзандату жөніндегі
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Субсидиялау шарты
___________________ қ.
20__ ж. «___» _____________
Бірлесіп «Тараптар», ал жеке алғанда «Тарап» деп немесе жоғарыда көрсетілгендей аталатын, бұдан әрі «Әкімші» деп аталатын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің атынан ________________________ негізінде әрекет ететін ________________________ бір тараптан және бұдан әрі «Қаржы институты» деп аталатын ___________________________ атынан ___________________ негізінде әрекет ететін _______________, екінші тараптан, бұдан әрі «Лизинг алушы» деп аталатын _____________________________ атынан ___________________ негізінде әрекет ететін_______________, осы төмендегілер туралы осы Субсидиялау шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Шартты жасау үшін негіздер мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 201_ жылғы ______________ № __ қаулысымен бекітілген Ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын арзандату жөніндегі субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар);
2) _______________________________________ арасында жасалған қаржы лизингі шарттары бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын субсидиялау жөніндегі ынтымақтастық туралы 201_ жылғы ________________ № __ келісім (бұдан әрі – Ынтымақтастық туралы келісім);
3) 214 «Өсімдік шаруашылығын дамыту және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету» бюджеттік бағдарламасының 104 «Ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын арзандату» кіші бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) шеңберінде қатысатын Лизинг алушыларды субсидиялау жөніндегі комиссия отырысының 201_ жылғы _____________ № __ хаттамасы.
2. Терминдер мен анықтамалар
2. Осы Шартта Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген терминдер мен анықтамалар пайдаланылады.
3. Шарттың мәні
3. Осы Шарттың талаптары бойынша әкімші Шартта айқындалған талаптарда 214 «Өсімдік шаруашылығын дамыту және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету» бюджеттік бағдарламасының 104 «Ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын арзандату» кіші бағдарламасы бойынша бөлінген ақша сомалары шегінде лизинг алушы мен қаржы институты (қаржы институтының атауы) арасында жасалған Қаржы лизингі шарты бойынша лизинг алушыға сыйақы ставкасының бір бөлігін мынадай шарттарда субсидиялауды жүзеге асыруға міндеттенеді:
Қаржы лизингі шарты
_____ ж. ________________ № _____
Лизинг алушының осы Шарт жасалған күнге Қаржы лизингі шарты бойынша берешегі
Сыйақы ставкасы
Лизинг мерзімі

4. Субсидирование производится за счет средств государственного бюджета в соответствии с Правилами на основе графика погашения лизинговых платежей к Договору субсидирования согласно приложению 1 к настоящему Договору.
5. В момент действия настоящего Договора финансовый институт не имеет права увеличивать ставку вознаграждения по Договору финансового лизинга.
6. Финансовый институт после заключения настоящего Договора представляет администратору/оператору следующие документы:
1) Договор финансового лизинга с приложением графика погашения, заключенный с лизингополучателем (копия, заверенная подписью должностного лица и печатью финансового института);
2) справку финансового института о выдаче предмета лизинга, либо документ, подтверждающий факт получения лизингополучателем предмета лизинга.
4. Условия предоставления субсидий
7. Субсидированию подлежит часть вознаграждения по лизингу в размере 7 (семь) %, при этом часть ставки вознаграждения в размере не более 7 (семь) % оплачивает лизингополучатель, а остальную часть ставки вознаграждения в размере 7 (семь) % оплачивает администратор в соответствии с графиком платежей лизингополучателем основного долга процентных ставок по Договору финансового лизинга, уменьшенных на размер субсидий и перечисленных администратором субсидий на условиях Договора на субсидирование, согласно приложению 2 к настоящему Договору.
8. Субсидированию не подлежит вознаграждение, начисленное финансовым институтом и не уплаченное лизингополучателем по просроченной ссудной задолженности.
9. Отсчет срока субсидирования начинается с __________________ г.
10. Все операции производятся в национальной валюте - тенге.
11. Всю ответственность перед финансовым институтом за ненадлежащее исполнение обязательств по своевременному и полному возврату лизинга и погашению части не субсидируемой ставки вознаграждения несет лизингополучатель в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и Договором финансового лизинга.
При этом такая ответственность, ни при каких условиях не может быть переложена на администратора.
5. Порядок субсидирования по Договору
12. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется администратором ежеквартально, авансовыми платежами с учетом графика погашения лизинговых платежей к настоящему Договору, не позднее 30 числа месяца, следующего за отчетным кварталом на специальный счет финансового института в обслуживающем банке (для лизинговых компаний, не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц) либо на расчетный счет финансового института (банки второго уровня).

4. Субсидиялау осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес лизингі төлемдерін өтеу кестесінің негізінде Қағидаларға сәйкес мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
5. Осы Шарттың қолданылу сәтінде қаржы институты Қаржы лизингі шарты бойынша сыйақы ставкасын ұлғайтуға құқығы жоқ.
6. Қаржы институты осы Шарт жасалғаннан кейін әкімшіге/операторға мынадай құжаттарды:
1) өтеу кестесін қоса бере отырып, лизинг алушымен жасалған Қаржы лизингі шартын (қаржы институтының лауазымды тұлғасының қолымен және мөрімен расталған көшірме);
2) қаржы институтының лизинг мәнін бергені туралы анықтамасы не лизинг алушының лизинг мәнін алу фактісін растайтын құжатты ұсынады.
4. Субсидияларды беру шарттары
7. Лизинг бойынша сыйақының 7 (жеті) % мөлшеріндегі бөлігі субсидиялауға жатады, бұл ретте 7 (жеті) %-дан артық емес мөлшердегі сыйақы ставкасының бір бөлігін лизинг алушы төлейді, ал сыйақы ставкасының 7 (жеті) % мөлшеріндегі қалған бөлігін әкімші осы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес субсидиялар мөлшеріне азайтылған және субсидиялауға арналған шарт талаптарында әкімші субсидиялар аударатын Қаржы лизингі шарты бойынша лизинг алушының пайыздық ставкаларының негізгі борышын өтеу кестесіне сәйкес төлейді.
8. Қаржы институты есепке жазған және мерзімі өткен несие берешегі бойынша лизинг алушы төлемеген сыйақы субсидиялауға жатпайды.
9. Субсидиялау мерзімін есептеу ______________ ж. басталады.
10. Барлық операциялар ұлттық валюта – теңгемен жүргізіледі.
11. Лизингті уақтылы және толық қайтару және оның субсидияланбайтын сыйақы ставкасының бір бөлігін өтеу жөніндегі міндеттемелерді тиісінше орындамағаны үшін лизинг алушы қаржы институты алдындағы барлық жауапкершілікті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және Қаржы лизингі шартына сәйкес мойнына алады.
Бұл ретте мұндай жауапкершілік қандай да бір жағдай болмасын әкімшіге жүктелуі мүмкін емес.
5. Шарт бойынша субсидиялау тәртібі
12. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды Әкімші тоқсан сайын осы Шартқа лизингілік төлемдерді төлеу кестесін ескере отырып, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 30-күнінен кешіктірмей аванстық төлеммен қаржы институтының қызмет көрсетуші банктегі арнайы шотына (заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ лизингтік компаниялар үшін) не қаржы институтының (екінші деңгейдегі банктер) есептік шотына жүзеге асырады.

13. Перечисляемая сумма субсидий определяется из заявки, оформляемой по форме согласно приложению 3 к настоящему Договору.
14. Срок субсидирования начинается с момента подписания акта приема-передачи предмета лизинга между лизингополучателем и финансовым институтом
15. Дата выплаты субсидируемой части ставки вознаграждения определяется финансовым институтом, администратором и лизингополучателем в соответствии с графиком погашения задолженности по договору финансового лизинга и фактической оплатой лизингополучателем оставшейся части начисленного вознаграждения.
16. Лизингополучатель производит выплату вознаграждения финансовому институту в части несубсидируемой ставки вознаграждения, согласно графику погашения в соответствии с Договором финансового лизинга.
17. По факту осуществления лизингополучателем платежа согласно графика платежей в полном объеме не субсидируемой части ставки вознаграждения, финансовый институт осуществляет со специального счета (для лизинговых компаний, не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц) либо на специальный счет финансового института (банки второго уровня) зачисление субсидируемой части ставки вознаграждения на свой текущий счет для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения.
18. В случае несвоевременного погашения лизингополучателем платежа по Договору финансового лизинга, в том числе по погашению не субсидируемой части ставки вознаграждения, финансовый институт не производит зачисление средств со специального счета (для лизинговых компаний, не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц) либо со специального счета финансового института (банки второго уровня) для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности лизингополучателем и уведомляет об этом администратора/оператора в течение 2 (двух) рабочих дней (в случае непринятия решения о приостановлении субсидирования администратором).
19. В случае наступления даты платежа по договору финансового лизинга и отсутствия средств на специальном счете (для лизинговых компаний, не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц) либо на специальном счете финансового института (банки второго уровня) для оплаты субсидируемой части ставки вознаграждения, лизингополучатель осуществляет оплату полной ставки вознаграждения за счет собственных средств, субсидируемую часть которой Администратор далее возмещает путем зачисления средств на специальный счет (для лизинговых компаний, не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц) либо на специальный счет финансового института (банки второго уровня).

13. Аударылатын субсидиялар сомасы осы Шартқа 3-қосымшаға сәйкес рәсімделетін нысан бойынша өтінімге байланысты айқындалады.
14. Субсидиялау мерзімі лизинг алушы мен қаржы институты арасында лизинг мәнін қабылдап алу-беру актісіне қол қойылған сәттен басталады.
15. Сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін төлеу күнін қаржы лизингі бойынша берешекті өтеу кестесіне және лизинг алушының есептелген сыйақының қалған бөлігін нақты төлеуіне сәйкес қаржы институты, әкімші және лизинг алушы айқындайды.
16. Лизинг алушы қаржы лизингі шартының өтеу кестесіне сәйкес субсидияланбайтын сыйақы ставкасы бөлігінде қаржы институтына сыйақы төлеуді жүргізеді.
17. Лизинг алушының өтеу кестесіне сәйкес Сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігін толық көлемде төлеуін жүзеге асыру фактісі бойынша қаржы институты сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін өтеу үшін арнайы шоттан (заңды тұлғалардың банктік есеп шоттарын ашу және жүргізу құқығы жоқ лизингтік компаниялар үшін) не қаржы институтының арнайы шотына (екінші деңгейлі банктер) өзінің ағымдағы шотына сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін аударуды жүзеге асырады.
18. Лизинг алушы Қаржы лизингі шарты бойынша, соның ішінде сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігін өтеу бойынша төлемді уақытысында өтемеген жағдайда қаржы институты сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігін өтеу үшін арнайы шоттан (заңды тұлғалардың банктік есеп шоттарын ашу және жүргізу құқығы жоқ лизингтік компаниялар үшін) не қаржы институтының арнайы шотына (екінші деңгейлі банктер) ақша аударуды лизинг алушының берешегін өтегенге дейін жүргізбейді және бұл туралы әкімшіні/операторды 2 (екі) жұмыс күні ішінде (әкімші субсидиялауды тоқтата тұру туралы шешім қабылдамаған жағдайда) хабардар етеді.
19. Қаржы лизингі шарты бойынша төлем күні басталған және сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін төлеу үшін арнайы шотта (заңды тұлғалардың банктік есеп шоттарын ашу және жүргізу құқығы жоқ лизингтік компаниялар үшін) не қаржы институтының арнайы шотында (екінші деңгейлі банктер) қаражат болмаған жағдайда лизинг алушы толық сыйақы ставкасын төлеуді өзінің қаражаты есебінен жүзеге асырады, оның субсидияланатын бөлігін Әкімші одан әрі арнайы шотқа (заңды тұлғалардың банктік есеп шоттарын ашу және жүргізу құқығы жоқ лизингтік компаниялар үшін) не қаржы институтының арнайы шотына (екінші деңгейлі банктер) қаражат аудару жолымен өтейді.

20. Стороны в рамках настоящего Договора согласились, что в случае, если день платежа приходится на нерабочий или праздничный день, платеж производится в следующий за ним рабочий день.
6. Мониторинг
21. В течение срока действия настоящего Договора администратор/оператор вправе осуществлять следующие функции:
1) проводить документационный мониторинг финансовых институтов и лизингополучателей;
2) мониторинг платежной дисциплины субсидируемого Договора финансового лизинга лизингополучателем на основании данных, представляемых финансовым институтом.
7. Права и обязанности Сторон
22. Администратор вправе:
1) предоставлять консультации лизингополучателям, обратившимся к нему, об условиях и порядке участия в программе;
2) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения;
3) осуществлять мониторинг реализации настоящего Договора, в том числе в части выполнения обязательств финансовым институтом;
4) размещать на своем официальном веб-сайте информацию о реализации Программы;
5) ежеквартально запрашивать от финансового института документы и информацию о ходе исполнения лизингополучателем обязательств перед финансовым институтом по Договору финансового лизинга по осуществлению выплат согласно графику платежей;
6) приостанавливать выплату субсидий в случаях, предусмотренных настоящим Договором.
23. Администратор обязуется:
1) перечислять суммы субсидий на специальный счет финансового института в обслуживающем банке (для лизинговых компаний не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц) либо на специальный счет финансового института (банки второго уровня);
2) проводить мониторинг, предусмотренный настоящим Договором;
3) представлять Комиссии информацию, предусмотренную настоящим Договором.
24. Финансовый институт вправе:
1) по своему усмотрению и на свой риск принимать решения по вопросам кредитования лизингополучателей;
2) требовать от администратора своевременного перечисления субсидий, предусмотренных в рамках настоящего Договора;
3) уведомить администратора о недостаточности средств для субсидирования лизингополучателей в текущем квартале.
25. Финансовый институт обязан:
1) до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом представлять администратору/оператору отчет о фактическом начислении и погашении ставки вознаграждения, в соответствии с формой, установленной Соглашением о сотрудничестве;
2) одновременно с отчетом за последний квартал о фактическом начислении и погашении ставки вознаграждения представить администратору/оператору сводный отчет фактического погашения ставки вознаграждения в разрезе лизингополучателей согласно форме, установленной Соглашением о сотрудничестве;

20. Тараптар осы Шарттың шеңберінде төлем күні жұмыс емес немесе мереке күніне түскен жағдайда төлем одан кейінгі жұмыс күні жүргізілетіне келісті.
6. Мониторинг
21. Осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде әкімші/оператор мынадай функцияларды:
1) қаржы институттары мен лизинг алушылардың құжаттамалық мониторингін жүргізуді;
2) қаржы институты ұсынатын деректер негізінде лизинг алушының субсидияланатын Қаржы лизингі шартын төлем тәртібінің мониторингін жүзеге асыруға құқылы.
7. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
22. Әкімші:
1) оған өтініш білдірген лизинг алушыларға Бағдарламаға қатысу шарттары мен тәртібі туралы консультациялар беруді жүзеге асыруға;
2) осы Шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген міндеттемелерді орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;
3) осы Шартты, соның ішінде қаржы институтының міндеттемелерін орындау бөлігінде іске асыру мониторингін жүргізуге;
4) өзінің ресми веб-сайтында Бағдарламаны іске асыру туралы ақпаратты орналастыруға;
5) лизинг алушының Қаржы лизингі шарты бойынша қаржы институты алдындағы төлем кестесіне сәйкес төлемдерді жүзеге асыру бойынша міндеттемелерін орындау барысы туралы құжаттар мен ақпаратты қаржы институтынан тоқсан сайын сұратуға;
6) осы Шартта көзделген жағдайларда Субсидиялар төлеуді тоқтата тұруға құқылы.
23. Әкімші:
1) Субсидиялар сомаларын қаржы институтының Қызмет көрсететін банктегі арнайы шотына (заңды тұлғалардың банктік есеп шоттарын ашу және жүргізу құқығы жоқ лизингтік компаниялар үшін) немесе қаржы институтының есеп шотына (екінші деңгейлі банктер) аударуға;
2) осы Шартта көзделген мониторингті жүргізуге;
3) Комиссияға осы Шартта көзделген ақпаратты ұсынуға міндеттенеді.
24. Қаржы институты:
1) өзінің қалауы және өз тәуекелі бойынша лизинг алушыларды кредиттеу мәселелері бойынша шешімдер қабылдауға;
2) Әкімшіден осы Шарттың шеңберінде көзделген субсидияларды уақтылы аударуды талап етуге;
3) Әкімшіні лизинг алушыларды ағымдағы тоқсанда субсидиялау үшін қаражаттың жетіспеушілігі туралы хабардар етуге құқылы.
25. Қаржы институты:
1) есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күніне дейін әкімшіге/операторға сыйақы ставкасын нақты есептеу және өтеу туралы есепті Ынтымақтастық туралы келісімде белгіленген нысанға сәйкес беруге;
2) соңғы тоқсанға сыйақы ставкасын нақты есептеу және өтеу туралы есеппен бір уақытта әкімшіге/операторға лизинг алушылар бөлігінде сыйақы ставкасын нақты өтеу туралы жиынтық есепті Ынтымақтастық туралы келісімде белгіленген нысанға сәйкес беруге;

3) представлять мониторинговые отчеты в сроки и по форме, предусмотренные настоящим Договором;
4) в случае неисполнения лизингополучателем обязательств по внесению лизинговых платежей сроком более 90 (девяносто) календарных дней перед финансовым институтом согласно графику погашения платежей к Договору финансового лизинга в течение 5 (пяти) рабочих дней информировать об этом администратора. В этом случае субсидирование приостанавливается с того момента, как администратору/оператору стало известно о наступлении указанных обстоятельств;
5) своевременно извещать администратора/оператора о всех обстоятельствах, способных повлиять на выполнение условий настоящего Договора;
6) не изменять стоимость предмета лизинга и/или номинальную ставку вознаграждения по Договору финансового лизинга в течение срока действия настоящего Договора.
26. Лизингополучатель обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по Договору финансового лизинга;
2) представлять по запросу администратора/оператора документы и информацию, связанные с исполнением Договора финансового лизинга и настоящего Договора;
3) информировать администратора/оператора в течение 3 (трех) рабочих дней о факте досрочного полного/частичного погашения стоимости предмета лизинга по Договору финансового лизинга перед финансовым институтом;
4) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Договора третьим лицам без предварительного письменного согласия Сторон.
27. Лизингополучатель вправе:
требовать от администратора выплаты субсидий финансовому институту в части субсидируемой ставки вознаграждения.
8. Срок действия Договора
28. Настоящий Договор вступает в силу с ________ 20 __ г. и действует до полного исполнения обязательств лизингополучателем принятых на себя перед финансовым институтом на основании Договора финансового лизинга.
29. Настоящий Договор может быть расторгнут в одностороннем порядке Сторонами в случаях и порядке, предусмотренных настоящим Договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Ответственность
30. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
10. Форс-мажор
31. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения явилась следствием форс-мажорных обстоятельств.

3) осы Шартта көзделген мерзімдерде және нысан бойынша мониторингтік есептер ұсынуға;
4) лизинг алушы лизингтік төлемдерді енгізу бойынша қаржы институты алдындағы міндеттемелерін қаржы лизингі шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын мерзіммен орындамаған жағдайда бұл туралы әкімшіні 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар етуге. Бұл жағдайда Субсидиялау әкімшіге/операторға көрсетілген мән-жайлардың туындағаны туралы белгілі болған сәттен бастап тоқтатыла тұрады;
5) әкімшіні/операторды осы Шарттың талаптарын орындауға әсер ете алатын барлық мән-жайлар туралы уақтылы хабардар етуге;
6) осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Қаржы лизингі шарты бойынша лизинг мәнінің құнын және/немесе номиналдық сыйақы ставкасын өзгертпеуге міндетті.
26. Лизинг алушы:
1) Қаржы лизингі шарты бойынша өзінің міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) әкімшінің/оператордың сұрау салуы бойынша Қаржы лизингі шартын және осы Шартты орындауға байланысты құжаттар мен ақпаратты ұсынуға;
3) әкімшіні/операторды Қаржы лизингі шарты бойынша қаржы институты алдында лизинг мәнінің құнын мерзімінен бұрын толық/ішінара өтеу фактісі туралы 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етуге;
4) Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарттың талаптары және оны іске асыру туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға бермеуге және жарияламауға міндетті.
27. Лизинг алушы:
әкімшіден сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігінде қаржы институтына субсидиялар төлеуді талап етуге құқылы.
8. Шарттың қолданылу мерзімі
28. Осы Шарт 20__ ж. ________ бастап күшіне енеді және лизинг алушы Қаржы лизингі шарты негізінде қаржы институты алдында өзіне қабылдаған міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданыста болады.
29. Осы Шартты Тараптар осы Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда біржақты тәртіппен бұза алады.
9. Жауапкершілік
30. Тараптар осы Шарт бойынша осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және/немесе тиісті түрде орындамағаны үшін осы Шартқа және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
10. Форс-мажор
31. Егер орындаудың мүмкін еместігі форс-мажорлық мән-жайлар салдары болса, Тараптар осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.

32. При наступлении форс-мажорных обстоятельств, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента их наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
33. При отсутствии своевременного извещения, Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный не извещением или несвоевременным извещением.
34. Наступление форс-мажорных обстоятельств влечет увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
35. Если такие обстоятельства будут продолжаться более трех месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
11. Разрешение споров
36. В случае какого-либо спора, возникшего в связи с исполнением настоящего Договора, любая из Сторон предпринимает усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
37. Если возникший спор не удается разрешить путем переговоров, данный спор и иные, относящиеся к нему вопросы, разрешаются и регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Обмен корреспонденцией
38. Любая корреспонденция, отправляемая Сторонами друг другу в рамках настоящего Договора, будет представляться в письменной форме и рассматриваться в течение 10 (десяти) календарных дней с момента получения Сторонами корреспонденции с отметкой о вручении, за исключением корреспонденции, для рассмотрения которых предусмотрен особый порядок в соответствии с настоящим Договором.
39. Корреспонденция считается должным образом представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция считается должным образом оформленной, когда она представлена на бланке или скреплена печатью, подписана руководителем и имеет регистрационный номер, дату), вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.
40. В ходе действия настоящего Договора ответственные лица Сторон могут осуществлять отправление корреспонденции, носящей информативный характер, посредством факсимильной связи и/или электронной почты другой Стороне.
41. При этом Сторона-отправитель обязана подтвердить отправление корреспонденции другой Стороне. Подтверждение считается осуществленным надлежащим образом при отправке факсом путем приложения текста всей корреспонденции с отметкой принимающей стороны о приемке, либо наличии выписки факсимильного аппарата об успешном завершении отправки.

32. Форс-мажорлық мән-жайлар басталған кезде Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындай алмау мүмкіндігі пайда болған Тарап, олар туындаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осындай мән-жайлар туралы басқа Тарапты уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте форс-мажорлық мән-жайлардың сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.
33. Уақтылы хабарлау болмаған кезде Тарап екінші Тарапқа хабарламаудан немесе уақытысында хабарламаудан келтірілген шығынның орнын толтыруға міндетті.
34. Форс-мажорлық мән-жайлардың туындауы осы Шарттың орындалу мерзімін олардың әрекет ету кезеңіне ұлғаюын туындатады.
35. Егер мұндай жағдайлар қатарынан үш айдан артық жалғасатын болса, Тараптардың кез келгені осы Шарт бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
11. Дауларды шешу
36. Осы Шартты орындауға байланысты туындаған кез келген дау жағдайында Тараптардың кез келгені барлық дауларды келіссөздер жолымен реттеуге күш салады.
37. Егер туындаған дауды келіссөздер жолымен шешу мүмкін болмаса, осы дау және оған қатысты өзге де мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі және реттеледі.
12. Хат-хабар алмасу
38. Осы Шартқа сәйкес оларды қарау үшін ерекше тәртіп көзделетін хат-хабарды қоспағанда, осы Шарт шеңберінде Тараптардың бір-біріне жіберетін кез келген хат-хабары жазбаша түрде ұсынылады және Тараптар табыстау туралы белгісі бар хат-хабарды алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаралады.
39. Хат-хабар тиісті түрде ресімделген (хат-хабар бланкте ұсынылған немесе мөрмен бекітілген, басшы қол қойған және тіркеу нөмірі, күні болған кезде тиісті түрде ресімделген болып саналады), жеке өзіне тапсырылған, пошта арқылы (хабарламасы бар тапсырыс хатпен) немесе қатысушы Тараптың мекенжайына курьерлік байланыспен жеткізілген кезде тиісті түрде берілген немесе жіберілген болып саналады.
40. Осы Шарттың қолданылу барысында Тараптардың жауапты адамдары ақпараттық сипаты бар хат-хабарды факсимильдік байланыс және/немесе электрондық почта арқылы басқа Тарапқа жөнелтуді жүзеге асыра алады.
41. Бұл ретте жөнелтуші Тарап басқа Тарапқа хат-хабардың жөнелтілгенін растауға міндетті. Қабылдаушы тараптың қабылдау туралы белгісі бар бүкіл хат-хабардың мәтінін қоса беру арқылы факспен жөнелтілген кезде не жөнелтудің сәтті аяқталғаны туралы факсимильдік аппараттың үзінді көшірмесі болған кезде растама тиісті түрде жүзеге асырылды деп саналады.

13. Конфиденциальность
42. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Договора, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящего Договора, являются конфиденциальной и не подлежат разглашению третьим лицам, за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Договоре и действующем законодательстве Республики Казахстан.
43. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
44. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Договора. Должностным лицам и работникам Сторон запрещаются разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Договора.
45. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Договора, виновная Сторона будет нести ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан, с возмещением возможного вреда, причиненного другой Стороне вследствие разглашения такой информации.
46. Лизингополучатель подписанием настоящего Договора предоставляет согласие администратору на размещение сведений о лизингополучателе в средствах массовой информации, а также на разглашение любых сведений (в том числе банковской тайны), полученных от лизингополучателя в рамках настоящего Договора, третьим лицам без предварительного письменного согласия лизингополучателя.
14. Заявления, гарантии и согласия
47. Лизингополучатель заявляет и гарантирует администратору следующее:
1) лизингополучатель подтверждает, что заверения и гарантии, указанные в настоящем Договоре, правдивы и соответствуют действительности;
2) администратор не обязан проверять действительность указанных заверений и гарантий.
48. Лизингополучатель заверяет и гарантирует, что:
1) лизингополучателю неизвестно ни о каких обстоятельствах, которые могут оказать негативный эффект на его бизнес, его финансовое положение, активы и способность отвечать по своим обязательствам;
2) также лизингополучатель подтверждает, что уставная компетенция лизингополучателя позволяет заключать настоящий Договор лицу, который подписывает настоящий Договор.
49. Лизингополучатель подтверждает, что на момент заключения настоящего Договора отсутствуют основания, которые могут послужить причиной расторжения настоящего Договора, признания его недействительным.

13. Құпиялылық
42. Осымен Тараптар осы Шарттың талаптарына қатысты ақпарат, банктік құпия, сондай-ақ өздері осы Шартты жасасу және орындау барысында алған қаржылық, коммерциялық және өзге ақпарат құпия болып табылады және осы Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға ашуға жатпайды деп келіседі.
43. Осы Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда Тараптың құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруіне, жариялауына немесе өзге де жария етуіне болады.
44. Тараптар осы Шарттың болуы мен шарттарының құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне осы Шартты іске асыру барысында алынған мәліметтерді жария етуге не үшінші тұлғаларға беруге тыйым салынады.
45. Тараптардың кез келгені осы Шарттың талаптарын бұза отырып, құпия ақпаратты жария еткен не таратқан жағдайда кінәлі Тарап осындай ақпаратты жария ету салдарынан басқа Тараптың шеккен ықтимал зиянын өтей отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікте болады.
46. Лизинг алушы осы Шартқа қол қоя отырып, әкімшіге лизинг алушы туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыруға, сондай-ақ осы Шарттың шеңберінде лизинг алушы алынған кез келген мәліметтерді (оның ішінде банктік құпияны) лизинг алушының алдын ала жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаларға жария етуге келісім береді.
14. Мәлімдемелер, кепілдіктер және келісімдер
47. Лизинг алушы әкімшіге мынаны мәлімдейді және мыналарға кепілдік береді:
1) Лизинг алушы осы Шартта көрсетілген мәлімдемелер мен кепілдіктер шынайы және шындыққа сәйкес келетінін растайды;
2) әкімші көрсетілген мәлімдемелер мен кепілдіктердің дұрыстығын тексеруге міндетті емес.
48. Лизинг алушы мыналарды:
1) Лизинг алушыға өзінің бизнесіне, қаржылық жағдайына, активтеріне және өзінің міндеттемелері бойынша жауап беру қабілетіне келеңсіз әсер етуі мүмкін қандай да бір мән-жайлар туралы белгісіз екендігін мәлімдейді және оған кепілдік береді;
2) сондай-ақ лизинг алушы лизинг алушының жарғылық құзыреті осы Шартқа қол қоятын адамның осы Шартты жасасуына мүмкіндік беретінін растайды.
49. Лизинг алушы осы Шартты жасасу сәтінде осы Шартты бұзуға, оны жарамсыз деп тануға себеп болуы мүмкін негіздердің жоқтығын растайды.

50. Лизингополучатель заявляет и подтверждает, что вся информация, а также вся документация, переданная (предоставленная) или представляемая им администратору, точны и соответствуют действительности. Администратор не обязан проверять достоверность и точность переданной или передаваемой документации. Об ответственности за представление ложных, неполных и/или недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан, лизингополучатель предупрежден.
51. Лизингополучатель заявляет, что все условия, содержащиеся в настоящем Договоре, правовое значение совершаемых им действий ему ясны и понятны.
15. Заключительные положения
52. Подписанием настоящего Договора лизингополучатель предоставляет согласие администратору на:
1) представление администратором заинтересованным третьим лицам информации и документов, полученных в рамках настоящего Договора по Договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование, в том числе банковской и коммерческой тайны;
2) опубликование администратором в средствах массовой информации, в том числе наименования лизингополучателя, наименования региона, в котором реализуется проект лизингополучателя, наименования и описания предмета лизинга, а также отрасли.
53. Положения настоящего Договора могут быть изменены и/или дополнены. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Договором.
54. Настоящий Договор составлен в 6 (шести) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по два экземпляра по одному на государственном и русском языках для каждой из Сторон. В случае возникновения разночтений между текстами настоящего Договора на государственном и русском языках, Стороны руководствуются текстом Договора на русском языке.
55. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
16. Адреса, банковские реквизиты и подписи сторон
Министерство
сельского хозяйства
Республики Казахстан
Финансовый институт
Лизингополучатель
Приложение 1
к Договору субсидирования
График погашения лизинговых платежей
1. Исходные данные
наименование
количество %
примечание
2. Метод погашения лизинговых платежей: _______ (указывается в зависимости от утвержденных в финансовых институтах условий погашения)
3. График погашения, в тенге
№ платежа
Дата
погашения
основного
долга и
вознаграждения по
лизингу
Сумма
погашения
основного
долга по
лизингу,
тенге
Сумма
погашения
вознаграждения по
лизингу
Сумма
погашения
всего ,
тенге
Остаток
основного долга
на дату
следующего
погашения,
тенге
Администратор
Лизингополучатель
Итого:
Х
При досрочном погашении части общей стоимости предмета лизинга, настоящим лизингополучатель принимает на себя обязательство в день платежа обратиться к лизингодателю для уточнения сумм и предстоящего изменения графика погашения обязательств.
Администратор
Финансовый институт
Лизингополучатель
_____________________
ФИО
МП
______________________
ФИО
МП
______________________
ФИО
МП
Приложение 2
к Договору субсидирования
График
платежей лизингополучателем основного долга процентных ставок
по Договору финансового лизинга, уменьшенных на размер субсидий
и перечисляемых администратором субсидий на условиях Договора
на субсидирование № __ от _____________ 2013 года
№ п/п
Наиме-
нование
лизинго-
полу-
чателя
Номер,
дата
заклю-
чения
Дого-
вора
финан-
сового
ли-
зинга
Сведения по
Договору
финансового
лизинга
Сумма
лизинга,
тенге
Срок
возв-
рата
основ-
ного
по
лизингу
Срок
пога-
шения
ставки
вознаг-
раждения
умень-
шенной
на размер
суб-
сидии
Ставка
вознаг-
раждения, %
Сумма
вознаг-
раждения,
тенге
Уплата
основного
долга по
лизингу,
выданному
финан-
совым
институтом
лизинго-
получа-
телю
Уплата
лизинго-
получателем
начис-
ленной
суммы
вознаг-
раждения
умень-
шенной
на
размер
суб-
сидии
Перечис-
ление
админист-
ратором
суммы
суб-
сидий
Общая
Уплачи-
ваемая
лизинго-
полу-
чателем
заем-
щиком
Субси-
дируе-
мая
Общая
Упла-
чивае-
мая
лизинго-
получа-
телем
заем-
щиком
Субси-
дируе-
мая
1 квар-
тал
-______
тенге
2 квар-
тал
-______
тенге
Квар-
тал
3-4
1 квар-
тал - ____ тенге
2 квар-
тал- ____ тенге
и так
далее
1 квар-
тал- _____ тенге
2 квар-
тал- ____ тенге
и
так
далее
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Итого:
Вице-министр МСХ РК ___________ От Финансового института ____________
(Ф.И.О.) (Ф.И.О.)
МП
Приложение 3
к Договору субсидирования
ЗАЯВКА
на перечисление субсидий из республиканского бюджета для
субсидирования ставки вознаграждения по лизингу, выдаваемым
Финансовым институтом лизингополучателям
Дата ____ __________ 2013 г.
Настоящим финансовый институт ___________________________ просит Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан согласно Договору на субсидирование от ____ __________ 2013 года № _____ перечислить субсидии из республиканского бюджета на банковский счет № _____________, действующий по подпрограмме 104 "Удешевление процентных ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники" бюджетной программы 214 "Развитие растениеводства и обеспечение продовольственной безопасности", в сумме ______________ тенге за ____________________ период.
От финансового института _______________________ Ф.И.О.
МП _______________________
(подпись)
Приложение 6
к Правилам субсидирования по
удешевлению ставок вознаграждения
по кредитам (лизингу)
сельскохозяйственной техники на 2013 год
Ведомость
для субсидирования процентной ставки вознаграждения по лизингу
по подпрограмме 104 "Удешевление процентных
ставок вознаграждения по лизингу сельскохозяйственной
техники" согласно договору субсидирования
от ________ 2013 года № ___
Наименование
финансового
института
Условия лизинга
Фактически
перечисленные
суммы субсидий
МСХ РК,
тенге
Всего
остаток
тенге
сумма
лизинга,
тенге
годовая сумма
погашения
ставки
вознаграждения,
тенге
годовая
сумма,
субсидируемая
МСХ РК,
тенге
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Заявка финансового
института на квартал
_________ 20 ____ г. тенге
Субсидирование,
тенге
общая
сумма
погашение
лизингополучателя
субсидирование из
бюджета
начисление за
прошлые
годы
итого
начисление
с учетом заявки
финансового
института
подлежит
перечислению
сумма
сумма
7
8
9
10
11
12
Руководитель структурного подразделения ________ (подпись, Ф.И.О.)

50. Лизинг алушы барлық ақпарат, сондай-ақ әкімшіге берген (ұсынған) немесе беретін барлық құжаттама нақты екендігін және шындыққа сәйкес келетінін растайды. Әкімші берілген немесе берілетін құжаттаманың дұрыстығы мен нақтылығын тексеруге міндетті емес. Лизинг алушыға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жалған, толық емес және/немесе дұрыс емес мәліметтерді бергені үшін жауаптылық туралы ескертілді.
51. Лизинг алушы осы Шартта қамтылған барлық талаптар, ол жасайтын іс-әрекеттердің құқықтық мәні белгілі және түсінікті екенін мәлімдейді.
15. Қорытынды ережелер
52. Осы Шартқа қол қоя отырып Лизинг алушы әкімшіге мыналарға:
1) Әкімшінің мүдделі үшінші тұлғаларға субсидиялау жүзеге асырылатын Қаржы лизингі шарты жөніндегі осы Шарттың шеңберінде алынған ақпарат пен құжаттарды, оның ішінде банктік және коммерциялық құпияны беруге;
2) әкімшінің бұқаралық ақпарат құралдарында лизинг алушының атауын, лизинг алушының жобасы іске асырылатын өңірдің атауын, лизинг мәнінің атауы мен сипатын, сондай-ақ саланы жария етуіне келісім береді.
53. Осы Шарттың ережелері өзгертілуі және/немесе толықтырылуы мүмкін. Осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың келісуі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған өзгерістер мен толықтырулар ғана Тараптар үшін жарамды және міндетті болып танылады.
54. Осы Шарт заңдық күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде 6 (алты) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бірден екі данада жасалды. Осы Шарттың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар Шарттың орыс тіліндегі мәтінін басшылыққа алады.
55. Осы Шартта көзделмеген барлық өзге жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
16. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері және
қолдары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қаржы институты
Лизинг алушы
Субсидиялау шартына
1-қосымша
Лизингтік төлемдерді өтеу кестесі
1. Бастапқы деректер
Атауы
% саны
Ескертпе
2. Лизингтік төлемдерді өтеу әдісі: ____ (қаржы институттарында бекітілген өтеу шарттарына байланысты көрсетіледі)
3. Өтеу кестесі, теңгемен
Төлем №
Негізгі борышты және лизинг бойынша сыйақыны өтеу күні
Лизинг бойынша негізгі борышты өтеу сомасы, теңге
Лизинг бойынша сыйақыны өтеу сомасы, теңге
Өтеу сомасы барлығы, теңге
Негізгі борыштың келесі өтеу күніне қалдығы, теңге
Әкімші
Лизинг алушы
Жиыны:
Х
Лизинг мәнінің жалпы құнының бір бөлігін мерзімінен бұрын өтеген кезде, осымен лизинг алушы өзіне сомаларды нақтылау және міндеттемелерді өтеу кестесін алдағы өзгерту үшін төлем күні лизинг берушіге жүгіну міндеттемесін алады.
Әкімші
Қаржы институты
Лизинг алушы
____________________
Т.А.Ә.
МО
________________________
Т.А.Ә.
МО
________________________
Т.А.Ә.
МО
Субсидиялау шартына
2-қосымша
Субсидиялар мөлшеріне азайтылған және 2013 жылғы _________ № __
субсидиялауға арналған шарт талаптарында әкімші субсидиялар
аударатын Қаржы лизингі шарты бойынша лизинг алушының пайыздық
ставкаларының негізгі борышын өтеу
кестесі
Р/с
Лизинг алушының атауы
Қаржы лизингі шартының нөмірі, жасалған күні
Қаржы лизингі шарты бойынша мәліметтер
Лизинг сомасы, теңге
Лизинг бойынша негізгі борышын қайтару мерзімі
Субсидия мөлшеріне азайтылған сыйақы ставкасын өтеу мерзімі
Сыйақы ставкасы, %
Сыйақы сомасы, теңге
Лизинг алушыға қаржы институты берген лизинг бойынша негізгі борышты төлеу
Лизинг алушының субсидия мөлшеріне азайтылған есептелген сыйақы сомасын төлеуі
Әкімшінің субсидиялар сомасын аударуы
Жалпы
Лизинг алушының қарыз алушыға төлейтіні
Субсидияланатын
Жалпы
Лизинг алушының қарыз алушыға төлейтіні
Субсидияланатын
1-тоқсан - ____ теңге
2-тоқсан - ____ теңге
3-4-тоқсан
1-тоқсан - ____ теңге
2-тоқсан - ____ теңге
және одан әрі
1-тоқсан - ____ теңге
2-тоқсан - ____ теңге
және одан әрі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Жиыны:
ҚР АШМ вице-министрі ___________ Қаржы институтынан ___________
(Т.А.Ә.)                      (Т.А.Ә.)
М.О.
Субсидиялау шартына
3-қосымша
Қаржы институтының лизинг алушыларға беретін лизингі бойынша
сыйақы ставкаcын субсидиялау үшін республикалық бюджеттен
субсидиялар аударуға
ӨТІНІМ
Күні 2013 ж. ___ ______________
Осымен ______________________________ қаржы институты Қазақстан
Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінен 2013 жылғы _____________
___________ № ____ Субсидиялауға арналған шартқа сәйкес республикалық
бюджеттен 214 «Өсімдік шаруашылығын дамыту және азық-түлік
қауіпсіздігін қамтамасыз ету» бюджеттік бағдарламаның 104 «Ауыл
шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша пайыздық сыйақы
ставкаларын арзандату» кіші бағдарламасы бойынша әрекет ететін № ____
банктік шотқа _____________ кезең үшін _________________ теңге сомада
субсидиялар аударуды сұрайды.
Қаржы институтынан                   ___________________ Т.А.Ә.
М.О.                                 ___________________
(қолы)
2013 жылға арналған ауыл шаруашылығы
техникасының кредиттері (лизингі)
бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын
арзандату жөніндегі субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
20__ жылғы _________________ № __ субсидиялауға арналған шартқа
сәйкес 104 «Ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі)
бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын арзандату» кіші
бағдарламасы бойынша лизинг бойынша пайыздық сыйақы ставкаcын
субсидиялауға арналған
ведомость
Қаржы институтының атауы
Лизингтің шарттары
ҚР АШМ субсидияларының іс жүзінде аударылған сомалары, теңге
Барлық қалдық, теңге
лизинг сомасы, теңге
сыйақы ставкасын өтеудің жылдық сомасы, теңге
ҚР АШМ субсидиялайтын жылдық сома, теңге
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Қаржы институтының 20__ ж. _________ тоқсанына арналған өтінімі, теңге
Субсидиялау, теңге
жалпы сома
лизинг алушының өтеуі
бюджеттен субсидиялау
өткен жылдардағы есепке жазу
қаржы институтының өтінімін ескере отырып, есепке жазу жиыны
Аударуға жатады
сома
сома
7
8
9
10
11
12
Құрылымдық бөлімшенің басшысы __________________ (қолы, Т.А.Ә.)