Об утверждении Правил изъятия и перечисления в бюджет сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей, в случае освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 838. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 528
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии с подпунктом 4) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила изъятия и перечисления в бюджет сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей, в случае освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2013 года № 479 "Об утверждении Правил изъятия и перечисления в бюджет сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей, в случае освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 августа 2013 года № 838
Правила
изъятия и перечисления в бюджет сумм обязательных пенсионных
взносов, дополнительно установленных для судей, в случае
освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2016 № 215.
1. Настоящие Правила изъятия и перечисления в бюджет сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей, в случае освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам, (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и определяют порядок изъятия и перечисления в бюджет сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей, в случае освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам.
2. При освобождении судьи от должности по отрицательным мотивам уполномоченный орган по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов или территориальные подразделения в областях, столице и городах республиканского значения (далее - агент) в течение пяти рабочих дней после подписания Указа Президента Республики Казахстан или принятия постановления Сената Парламента Республики Казахстан об освобождении судьи от должности по отрицательным мотивам обращаются в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) с заявлением на изъятие сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно перечисленных до 1 января 2016 года от ежемесячного дохода судьи за счет средств республиканского бюджета (далее -заявление) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявлению прилагается список судей, освобожденных от должностей по отрицательным мотивам, (далее - список), согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Список содержит по каждому физическому лицу следующие сведения:

Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда, судьялар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою және бюджетке аудару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 тамыздағы № 838 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 528 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда, судьялар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою және бюджетке аудару қағидалары бекітілсін.
2. "Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда, судьялар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою және бюджетке аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 14 мамырдағы № 479 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С.Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 26 тамыздағы
№ 838 қаулысымен
бекітілген
Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда, судьялар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою және бюджетке аудару қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2016 № 215 қаулысымен.
1. Осы Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда, судьялар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою және бюджетке аудару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылғанда жағдайда, судьялар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою және бюджетке аудару тәртібін айқындайды.
2. Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған кезде Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да
соттардың қызметін ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету
жөніндегі уәкілетті орган немесе облыстардағы, астанадағы және
республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелер (бұдан әрі – агент) судьяны теріс себептер бойынша лауазымынан босату туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығына қол қойылғаннан немесе Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының қаулысы қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес республикалық бюджет қаражаты есебінен судьяның ай сайынғы табысынан 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін қосымша аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою туралы өтінішпен (бұдан әрі – өтініш) жүгінеді.
Өтінішке осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған судьялардың тізімі (бұдан әрі – тізім) қоса беріледі. Тізім әрбір жеке тұлға бойынша мынадай мәліметтерді қамтиды:

1) индивидуальный идентификационный номер;
2) фамилию, имя, отчество (при его наличии);
3) дату рождения;
4) пол;
5) номер документа, удостоверяющего личность, сведения о государственном органе, его выдавшем, дату выдачи;
6) сумму обязательных пенсионных взносов, дополнительно перечисленных от ежемесячного дохода судьи за счет средств республиканского бюджета, подлежащую изъятию в бюджет (далее - суммы обязательных пенсионных взносов). В случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии), указываются прежние фамилия, имя, отчество (при его наличии).
3. В заявлении указываются:
1) наименование и реквизиты агента (бизнес-идентификационный номер (далее - БИН), регистрационный номер налогоплательщика - по платежам до 1 января 2013 года;
2) банковский идентификационный код (далее - БИК);
3) индивидуальный идентификационный код (далее - ИИК);
4) реквизиты платежных документов (номер, дата и сумма).
Заявление подписывается:
1) в отношении Председателя Верховного Суда Республики Казахстан, председателей судебных коллегий и судей Верховного Суда Республики Казахстан - Руководителем Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан);
2) в отношении председателей, председателей судебных коллегий и судей местных и других судов - руководителями территориальных подразделений (канцеляриями судов) в областях, столице и городе республиканского значения, а также главным бухгалтером и заверяется гербовой печатью. Если должность главного бухгалтера не предусмотрена, в заявлении на изъятие делается соответствующая отметка.
4. На основании полученных документов на изъятие сумм обязательных пенсионных взносов Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней формирует электронную заявку на изъятие из единого накопительного пенсионного фонда указанных сумм с присвоением ей номера и даты.
В электронной заявке указываются:
1) реквизиты вкладчика, указанные в части третьей пункта 2 настоящих Правил;
2) номер и дата заявки;
3) сумма обязательных пенсионных взносов.
Электронная заявка посредством финансовой автоматизированной системы транспорта информации направляется в единый накопительный пенсионный фонд.
5. Единый накопительный пенсионный фонд в течение пяти рабочих дней со дня получения от Государственной корпорации электронной заявки на изъятие сумм обязательных пенсионных взносов осуществляет перечисление сумм обязательных пенсионных взносов с указанием номера и даты заявки Государственной корпорации.
Перечисление единым накопительным пенсионным фондом сумм обязательных пенсионных взносов производится платежным поручением с приложением списка на банковский счет Государственной корпорации.

1) жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
3) туған күні;
4) жынысы;
5) жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, оны берген мемлекеттік орган туралы мәліметтер, берілген күні;
6) бюджетке алып қоюға жататын республикалық бюджет қаражаты есебінен судьяның ай сайынғы табысынан қосымша аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомасы (бұдан әрі – міндетті зейнетақы жарналарының сомалары). Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өзгерген жағдайда бұрынғы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
1. Өтініште:
1) агенттің атауы және деректемелері (бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі төлемдер бойынша салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) банктік сәйкестендіру коды (бұдан әрі – БСК);
3) жеке сәйкестендіру коды (бұдан әрі – ЖСК);
4) төлем құжаттарының деректемелері (нөмірі, күні және сомасы) көрсетіледі.
Өтінішке:
1) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты сот алқаларының төрағаларына және судьяларына қатысты – Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) басшысы;
2) жергілікті және басқа да соттардың төрағаларына, сот алқаларының төрағаларына және судьяларына қатысты – облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелердің (сот кеңселерінің) басшылары, сондай-ақ бас бухгалтер қол қояды және ол елтаңбалы мөрмен расталады. Егер бас бухгалтердің лауазымы көзделмеген болса, алып қоюға арналған өтінішке тиісті белгі қойылады.
4. Міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қоюға алынған құжаттардың негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде көрсетілген сомаларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан алып қоюға арналған электрондық өтінімді нөмірі мен күнін көрсете отырып қалыптастырады.
Электрондық өтінімде:
1) осы Қағидалардың 2-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген салымшының деректемелері;
2) өтінімнің нөмірі мен күні;
3) міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
Электрондық өтінім ақпаратты жеткізудің қаржылық автоматтандырылған жүйесі арқылы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жіберіледі.
5. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры Мемлекеттік корпорациядан міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қоюға арналған электрондық өтінімді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорация өтінімінің нөмірі мен күнін көрсете отырып, міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын аударуды жүзеге асырады.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын аударуды Мемлекеттік корпорацияның банк шотына тізімді қоса бере отырып, төлем тапсырмасымен жүргізеді.

6. Государственная корпорация в течение трех рабочих дней со дня поступления от единого накопительного пенсионного фонда сумм обязательных пенсионных взносов производит их перечисление агенту согласно реквизитам, указанным в заявлении.
7. Перечисление агентом сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей до 1 января 2016 года, в случае освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам, в бюджет осуществляется в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам изъятия и
перечисления в бюджет сумм
обязательных пенсионных взносов,
дополнительно установленных для
судей, в случае освобождения
судьи от должности по
отрицательным мотивам
Заявление
агента на изъятие сумм обязательных пенсионных взносов,
дополнительно перечисленных от ежемесячного дохода судьи за
счет средств республиканского бюджета, при освобождении
судьи от должности по отрицательным мотивам
_____________________________
"Государственной корпорации
"Правительство для граждан"
_____________________________
1. Реквизиты плательщика обязательных пенсионных взносов (агента) наименование
_____________________________________________________________________
БИН (по платежам после 01.01.2013 года) _____________________________
РНН (по платежам до 01.01.2013 года) ________________________________
БИК __________________________ ИИК _____________________
2. Реквизиты судьи
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
ИИН __________________________________________
сумма обязательных пенсионных взносов _______________________________
Сумма, подлежащая изъятию ___________________________________________
(В случае необходимости списания зачисленных сумм обязательных
пенсионных взносов по нескольким платежным поручениям суммы,
подлежащие списанию, указываются отдельно на каждое платежное поручение)
Изъятые суммы просим перечислить по следующим реквизитам ___________
____________________________________________________________________
(указываются полные данные предприятия, все банковские реквизиты)
Руководитель Департамента по обеспечению деятельности судов при
Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда
Республики Казахстан) /Руководитель Канцелярии областного и
приравненного к нему суда _________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), подпись)
Главный бухгалтер _________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), подпись)
М.П. дата
Приложение 2
к Правилам изъятия и
перечисления в бюджет сумм
обязательных пенсионных взносов,
дополнительно установленных для
судей, в случае освобождения
судьи от должности по
отрицательным мотивам
Список судей, освобожденных от занимаемой должности
по отрицательным мотивам
№ п/п
Наименование и реквизиты агента*
Сведения по судьям, освобожденным от занимаемой должности по отрицательным мотивам
Номер документа, удостоверяющего личность, сведения о государственном органе, его выдавшем, дата выдачи
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения, пол
ИИН вкладчика
Основание освобождения от должности (№, дата Указа Президента Республики Казахстан или постановления Сената Парламента Республики Казахстан)
№, дата платежного поручения
Сумма обязательных пенсионных взносов, дополнительно перечисленных из средств республиканского бюджета, подлежащая изъятию в бюджет
*РНН (по платежам до 01.01.2013 г.)
БИН (по платежам после 01.01.2013 г.)
Руководитель Департамента по обеспечению
деятельности судов при Верховном Суде
Республики Казахстан (аппарата Верховного
Суда Республики Казахстан)/Руководитель Канцелярии
областного и приравненного к нему суда
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), подпись)
М.П. дата

6. Мемлекеттік корпорация бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналарының сомалары түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды өтініште көрсетілген деректемелерге сәйкес агентке аударуды жүргізеді.
7. Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда, агенттің 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін судьялар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын бюджетке аударуы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Судья теріс себептер бойынша
лауазымынан босатылған жағдайда,
судьялар үшін қосымша белгіленген
міндетті зейнетақы жарналарының
сомаларын алып қою және бюджетке
аудару қағидаларына
1-қосымша
Агенттің судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған кезде республикалық бюджет қаражаты есебінен судьяның ай сайынғы табысынан қосымша аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қоюға өтініші
"Азаматтарға арналған үкімет"
мемлекеттік корпорациясы
__________________________
__________________________
1. Міндетті зейнетақы жарналарын төлеушінің (агенттің) деректемелері атауы _______________________________________________
БСН (01.01.2013 ж. кейінгі төлемдер бойынша)_____________________
СТН (01.01.2013 ж. дейінгі төлемдер бойынша)_____________________
БСК ________________ ЖСК ______________________
2. Судьяның деректемелері
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
ЖСН ______________________________________________________________
міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
________________________________________
Алып қоюға жататын сома __________________________________________
(Бірнеше төлем тапсырмалары бойынша міндетті зейнетақы жарналарының есептелген сомаларын есептен шығару қажет болған жағдайда есептен шығарылуға жататын сомалар әрбір төлем тапсырмасына жеке көрсетіледі)
Алып қойылған сомаларды мынадай деректемелер бойынша аударуды сұраймыз ________________________________________________________
(кәсіпорынның толық деректері, барлық банктік деректемелері көрсетіледі)
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты аппаратының) басшысы/Облыстық және оған теңестірілген сот
кеңсесінің басшысы _____________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
Бас бухгалтер ____________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
М.О. күні ____________
Судья теріс себептер бойынша
лауазымынан босатылған жағдайда,
судьялар үшін қосымша белгіленген
міндетті зейнетақы жарналарының
сомаларын алып қою және бюджетке
аудару қағидаларына
2-қосымша
Теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған судьялардың тізімі
Р/с №
Агенттің атауы мен деректемелері*
Теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған судьялар бойынша мәліметтер
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, оны берген мемлекеттік орган туралы мәліметтер, берілген күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні, жынысы
Салымшының ЖСН
Лауазымынан босату негізі (Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының немесе Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты қаулысының №, күні)
Төлем тапсырмасының №, күні
Республикалық бюджет қаражатынан қосымша аударылған, бюджетке алып қоюға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
* СТН (01.01.2013 ж. дейінгі төлемдер бойынша)
БСН (01.01.2013 ж. кейінгі төлемдер бойынша)
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының
жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз
ету департаментінің (Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Соты аппаратының) басшысы/Облыстық
және оған теңестірілген сот кеңсесінің басшысы
_________(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
М.О. күні_________________