О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия, учета, хранения и уничтожения дипломатических и служебных паспортов Республики Казахстан и перечня должностных лиц Республики Казахстан, которым выдаются дипломатические и служебные паспорта Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2013 года № 1138
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия, учета, хранения и уничтожения дипломатических и служебных паспортов Республики Казахстан и перечня должностных лиц Республики Казахстан, которым выдаются дипломатические и служебные паспорта Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     С. Ахметов
Об утверждении Правил оформления, выдачи, замены, сдачи,
изъятия, учета, хранения и уничтожения дипломатических и
служебных паспортов Республики Казахстан и перечня должностных
лиц Республики Казахстан, которым выдаются дипломатические и
служебные паспорта Республики Казахстан
В соответствии с подпунктом 27-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2002 года «О дипломатической службе Республики Казахстан» и статьей 24 Закона Республики Казахстан от 29 января 2013 года «О документах, удостоверяющих личность» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия, учета, хранения и уничтожения дипломатических и служебных паспортов Республики Казахстан;
2) перечень должностных лиц Республики Казахстан, которым выдаются дипломатические и служебные паспорта Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 7 сентября 2011 года № 150 «Об утверждении Правил выдачи, учета, хранения и уничтожения дипломатического и служебного паспортов Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 54, ст. 763);
2) Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 460 «О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 7 сентября 2011 года № 150 «Об утверждении Правил выдачи, учета, хранения и уничтожения дипломатического и служебного паспортов Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 9, ст. 182).

"Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттарын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою, есепке алу, сақтау және жою қағидаларын және Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттары берілетін Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2013 жылғы 23 қазандағы № 1138 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттарын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою, есепке алу, сақтау және жою қағидаларын және Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттары берілетін Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік
паспорттарын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою,
есепке алу, сақтау және жою қағидаларын және Қазақстан
Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттары
берілетін Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының
тізбесін бекіту туралы
«Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы» 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 27-1) тармақшасына және «Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы» 2013 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттарын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою, есепке алу, сақтау және жою қағидалары;
2) Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттары берілетін Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының тізбесі бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттарын беру, есепке алу, сақтау және жою қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 7 қыркүйектегі № 150 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 54, 763-құжат);
2) «Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттарын беру, есепке алу, сақтау және жою қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 7 қыркүйектегі № 150 Жарлығына өзгеріс енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 460 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 9, 182-құжат).

3. Настоящий Указ вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2013 года №
Правила
оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия, учета, хранения и
уничтожения дипломатических и служебных паспортов
Республики Казахстан 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия, учета, хранения и уничтожения дипломатических и служебных паспортов Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 марта 2002 года «О дипломатической службе Республики Казахстан» и Законом Республики Казахстан от 29 января 2013 года «О документах, удостоверяющих личность» и определяют порядок оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия, учета, хранения и уничтожения дипломатических и служебных паспортов Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) дипломатический паспорт Республики Казахстан - документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан при его выезде, проживании за пределами Республики Казахстан для исполнения возложенных на него служебных обязанностей и при его въезде в Республику Казахстан;
2) служебный паспорт Республики Казахстан - документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан и подтверждающий официальный статус его владельца при выезде и въезде, проживании за пределами Республики Казахстан для исполнения возложенных на него служебных обязанностей;
3) уполномоченное лицо – владелец паспорта или сотрудник командирующего органа, уполномоченные данным органом осуществлять действия по оформлению паспорта.
Информация об уполномоченном лице направляется в виде письма на бланке командирующего органа за подписью руководителя государственного органа либо ответственного секретаря (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря) в Министерство иностранных дел Республики Казахстан (далее - Министерство) не менее чем за 30 календарных дней до предполагаемого выезда владельца.
4) командирующий орган - государственный орган Республики Казахстан или организация, направляющие своего сотрудника в заграничную командировку;
5) ответственный сотрудник - сотрудник Министерства, осуществляющий действия по оформлению паспорта;
6) письмо-заявка - письмо командирующего органа на фирменном бланке за подписью руководителя государственного органа либо ответственного секретаря (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря);

3. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік
паспорттарын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою,
есепке алу, сақтау және жою қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттарын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою, есепке алу, сақтау және жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы» 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына және «Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы» 2013 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді әрі Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттарын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою, есепке алу, сақтау және жою тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының дипломаттық паспорты – өзіне жүктелген қызметтік міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасынан шыққан, одан тыс жерлерде тұрған кезде және Қазақстан Республикасына келген кезде Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат;
2) Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты – өзіне жүктелген қызметтік міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасынан шыққан және келген, одан тыс жерлерде тұрған кезде Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын және оның иесінің ресми мәртебесін растайтын құжат.
3) уәкілетті адам – паспорт иеленушісі немесе паспортты ресімдеу жөніндегі іс-қимылдарды жүзеге асыруға іссапарға жіберуші орган уәкілеттік берген осы органның қызметкері.
Уәкілетті адам туралы ақпарат іссапарға жіберуші органның бланкісінде мемлекеттік орган басшысының не жауапты хатшының (белгіленген тәртіппен жауапты хатшының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адамның) қолы қойылған хат түрінде иеленушінің болжамды сапарына дейін кемінде күнтізбелік 30 күн қалғанда Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) жіберіледі;
4) іссапарға жіберуші орган – өз қызметкерін шетелдік сапарға жіберетін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы немесе ұйым;
5) жауапты қызметкер – Министрліктің паспортты ресімдеу жөніндегі іс-қимылды жүзеге асыратын қызметкері;
6) өтінімхат – мемлекеттік орган басшысының не жауапты хатшының (белгіленген тәртіппен жауапты хатшының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адамның) қолы қойылған фирмалық бланкідегі іссапарға жіберуші органның хаты;

7) владелец - лицо, на которое оформлен паспорт.
3. Не допускается использование дипломатического или служебного паспорта Республики Казахстан (далее - паспорт) для частных поездок за рубеж.
4. Паспорт является собственностью Республики Казахстан и оформляется бесплатно, а также считается действительным для выезда из Республики Казахстан во все государства мира.
5. Паспорт выдается Министерством согласно перечню должностных лиц Республики Казахстан, которым выдаются дипломатические и служебные паспорта Республики Казахстан, утверждаемому Президентом Республики Казахстан (далее – перечень).
Министром иностранных дел Республики Казахстан по согласованию с Президентом Республики Казахстан допускается выдача дипломатического паспорта Республики Казахстан лицам, не указанным в перечне.
Супругам и детям до восемнадцати лет лиц, имеющих дипломатический паспорт Республики Казахстан, в случае их совместного выезда в длительные заграничные командировки также выдаются дипломатические паспорта.
6. Паспорт выдается сроком на пять лет.
7. Бланки паспортов являются документами строгой отчетности, которые изготавливаются по заявкам Министерства.
8. Оформление, выдача, замена, сдача, изъятие, учет, хранение и уничтожение паспортов осуществляются Министерством.
2. Порядок оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия, учета,
хранения и уничтожения дипломатических и служебных паспортов
Республики Казахстан
9. Для оформления паспорта командирующий орган представляет в Министерство через уполномоченное лицо следующие документы:
1) письмо-заявку по форме в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам;
2) копию приказа о командировании, заверенную службой управления персоналом (кадровой службой) командирующего органа;
3) заполненное заявление на выдачу паспорта (далее - заявление);
4) две цветные фотографии размером 3,5 x 4,5 см. Фотография должна соответствовать возрасту гражданина на момент оформления документа, должна быть выполнена строго в анфас на светлом фоне, причем лицо должно занимать около 70-80 % общей площади фотографии. Не допускается использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования и моделирования или ксерокопирования;
5) копию удостоверения личности гражданина или паспорта гражданина Республики Казахстан.
10. При приеме документов ответственным сотрудником производится сверка на предмет соответствия данных, указанных в заявлении, с данными документов, удостоверяющих личность.
11. Оформление паспортов при наличии другого паспорта допускается в случаях:
1) наличия иностранной визы, которая может послужить препятствием для въезда в другое иностранное государство;

7) иеленуші – өзіне паспорт ресімделген адам.
3. Қазақстан Республикасының дипломаттық немесе қызметтік паспортын (бұдан әрі – паспорт) шетелге жеке сапарлар үшін пайдалануға жол берілмейді.
4. Паспорт Қазақстан Республикасының меншігі болып табылады және тегін ресімделеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан әлемнің барлық мемлекеттеріне шығу үшін жарамды болып саналады.
5. Паспортты Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттары берілетін Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) сәйкес Министрлік береді.
Қазақстан Республикасының Президентімен келісім бойынша Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің тізбеде көрсетілмеген адамдарға Қазақстан Республикасының дипломаттық паспортын беруіне жол беріледі.
Қазақстан Республикасының дипломаттық паспорты бар адамдардың жұбайлары мен он сегіз жасқа дейінгі балалары ұзақ мерзімді шетелдік іссапарларға бірге шыққан жағдайда, оларға да дипломаттық паспорттар беріледі.
6. Паспорт бес жыл мерзімге беріледі.
7. Паспорттардың бланкілері Министрліктің өтінімдері бойынша жасалатын қатаң есептілік құжаттары болып табылады.
8. Паспорттарды ресімдеуді, беруді, ауыстыруды, тапсыруды, алып қоюды, есепке алуды, сақтауды және жоюды Министрлік жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік
паспорттарын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою,
есепке алу, сақтау және жою тәртібі
9. Паспорт ресімдеу үшін іссапарға жіберуші орган уәкілетті адам арқылы Министрлікке мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімхат;
2) іссапарға жіберуші органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) куәландырған іссапарға жіберу туралы бұйрықтың көшірмесі;
3) паспорт беруге толтырылған өтініш (бұдан әрі – өтініш);
4) 3,5 х 4,5 мөлшеріндегі түрлі-түсті екі фотосурет. Фотосурет азаматтың құжатты ресімдеу сәтіндегі жасына сәйкес болуы, қатаң түрде жарық фонда алдынан түсірілген болуы тиіс, әрі адамның беті фотосуреттің жалпы ауданының 70-80%-ға жуығын алуы тиіс. Компьютерлік сканерлеу және модельдеу немесе ксерокөшірмелеу әдісімен дайындалған суреттерді пайдалануға жол берілмейді.
5) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің немесе паспортының көшірмесі.
10. Құжаттарды қабылдаған кезде жауапты қызметкер өтініште көрсетілген деректердің жеке басын куәландыратын құжаттардың деректерімен сәйкестігі тұрғысында салыстырып тексереді.
11. Басқа паспорт болған кезде паспорттарды ресімдеуге:
1) басқа шет мемлекетке кіру үшін кедергі болуы мүмкін шетелдік виза болған;

2) необходимости получения в короткие сроки виз нескольких государств;
3) письменного указания Министра иностранных дел Республики Казахстан, его заместителей или ответственного секретаря Министерства.
12. Срок оформления паспорта составляет до 5 рабочих дней с момента поступления документов, указанных в пункте 9 настоящих Правил.
13. Выдача паспорта осуществляется уполномоченному лицу под роспись в журнале выдачи паспортов при предъявлении удостоверения личности или паспорта гражданина Республики Казахстан.
14. Выдача паспортов из архива Министерства осуществляется на основании письменного обращения командирующего органа с указанием данных о командировании, предусмотренных приложением 1 к настоящим Правилам, и копии приказа о командировании, заверенной службой управления персоналом (кадровой службой) командирующего органа, или иного документа, подтверждающего направление сотрудника в заграничную командировку, представленных через уполномоченное лицо. Уполномоченное лицо после получения паспорта незамедлительно передает его владельцу.
15. Замена паспорта производится ответственным сотрудником Министерства после представления документов, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил.
Сдача паспорта производится уполномоченным лицом путем представления его в Министерство.
Паспорт признается недействительным в случаях:
1) отсутствия в нем данных, указанных в подпунктах 1), 2), 5), 6), 7) и 8) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 29 января 2013 года «О документах, удостоверяющих личность»;
2) истечения срока его действия;
3) невозможности идентификации данных, указанных в подпунктах 1), 2), 5), 6), 7) и 8) пункта 1 статьи 7 Закона, либо степени защиты документа;
4) утраты паспорта со дня подачи уполномоченным лицом соответствующего заявления об утере в Министерство (в случае нахождения паспорт сдается в Министерство и подлежит уничтожению);
5) несоответствия правовому статусу владельца;
6) смены пола.
Недействительные паспорта подлежат замене.
16. Изъятие паспорта производится Министерством. Министерство истребует паспорт, в случаях предусмотренных пунктом 15 настоящих Правил. Паспорт истребуется путем устного или письменного уведомления владельца о необходимости сдачи паспорта в архив. В случае не сдачи паспорта уполномоченным лицом или командирующим органом в десятидневный срок, Министерство направляет информацию в Пограничную службу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о признании паспорта недействительным. Паспорт изымается Пограничной службой Комитета национальной безопастности при пересечении государственной границы на основании письменного обращения Министерства, после чего паспорт направляется в Министерство.

2) қысқа мерзімде бірнеше мемлекеттің визаларын алу қажет болған;
3) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің, оның орынбасарларының немесе Министрліктің жауапты хатшысының жазбаша нұсқауы болған жағдайларда жол беріледі.
12. Паспортты ресімдеу мерзімі осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттар түскен сәттен бастап, 5 жұмыс күніне дейінгі мерзімді құрайды.
13. Уәкілетті адамға паспорт беру Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін немесе паспортын көрсеткен кезде паспорттарды беру журналына қол қойғызу арқылы жүзеге асырылады.
14. Министрліктің мұрағатынан паспорттарды беру уәкілетті адам арқылы ұсынылған іссапарға жіберуші органның осы Қағидаларға 1-қосымшада көзделген іссапарға жіберу туралы деректер көрсетілген жазбаша өтініші мен іссапарға жіберуші органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) куәландырған іссапарға жіберу туралы бұйрықтың немесе қызметкердің шетелдік іссапарға жіберілетінін растайтын өзге құжаттың көшірмесі негізінде жүзеге асырылады. Уәкілетті адам паспортты алғаннан кейін оны дереу иеленушіге береді.
15. Паспортты ауыстыруды осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген құжаттар ұсынылғаннан кейін Министрліктің жауапты қызметкері жүргізеді.
Паспортты тапсыру уәкілетті адамның оны Министрлікке ұсынуы жолымен жүргізіледі.
Паспорт:
1) онда «Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы» 2013 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабы 1-тармағының 1), 2), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген деректер болмаған;
2) оның қолданылу мерзімі өткен;
3) Заңның 7-бабының 1-тармағының 1), 2), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген деректерді не құжаттың қорғау дәрежесін сәйкестендіру мүмкін болмаған;
4) паспорт жоғалғанда, уәкілетті адам Министрлікке жоғалтып алғаны туралы тиісті өтініш берген күннен бастап (паспорт табылған жағдайда Министрлікке тапсырылады және ол жойылуға жатады);
5) иеленушінің құқықтық мәртебесіне сәйкес келмеген;
6) жынысын өзгерткен жағдайларда, жарамсыз болып танылады.
Жарамсыз паспорттар ауыстыруға жатады.
16. Паспортты алып қоюды Министрлік жүргізеді. Осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген жағдайда, Министрлік паспортты талап етеді. Паспорт иеленушіге паспортты мұрағатқа тапсыру қажеттігі туралы ауызша немесе жазбаша хабарлау жолымен талап етіледі. Уәкілетті адам немесе іссапарға жіберуші орган паспортты он күн мерзім ішінде қайтармаған жағдайда, Министрлік Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне паспортты жарамсыз деп тану туралы ақпарат жібереді. Министрліктің жазбаша өтініші негізінде Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі паспортты мемлекеттік шекарадан өту кезінде алып қояды, одан кейін паспорт Министрлікке жолданады.

17. После возвращения граждан из заграничной поездки, если его владелец в месячный срок вновь не выезжает за пределы Республики Казахстан, паспорт подлежит передаче уполномоченному лицу, которое сдает его в архив Министерства в десятидневный срок. В случае необоснованной задержки сдачи паспорта, Министерство признает его недействительным.
18. Учет паспортов ведется материально-ответственным лицом Министерства путем внесения данных (фамилия, имя, отчество, дата рождения, национальность, место работы, должность, страна выезда, номер паспорта, тип паспорта, нахождение паспорта, дата выдачи, перерегистрация) в электронную базу, после чего паспорт в алфавитном порядке помещается в архив Министерства.
19. В случае утраты паспорта за рубежом, его владелец незамедлительно заявляет об этом в правоохранительные органы государства пребывания и ближайшее загранучреждение Республики Казахстан, если утрата, кража произошли на территории Казахстана - в Министерство и органы внутренних дел Республики Казахстан.
Выдача нового паспорта взамен утраченного, украденного производится после проверки информации об утрате, краже, в порядке утвержденным приказом Министерства.
20. Хранение паспортов производится в архиве Министерства. Вместе с паспортом хранится карточка учета паспорта, которая остается в архиве при выдаче паспорта.
21. Паспорт подлежит уничтожению в случаях:
1) истечения срока действия паспорта;
2) допущения технических ошибок при оформлении паспорта;
3) признания паспорта недействительным.
Об уничтожении паспорта составляется акт, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в котором указываются номера и даты уничтоженных паспортов и наименование структурного подразделения, ответственного за выдачу паспорта. Акт подписывается членами комиссии, положение и состав которой утверждаются приказом Министра.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Правилам оформления, выдачи, замены, сдачи,
изъятия, учета, хранения и уничтожения
дипломатических и служебных паспортов
Республики Казахстан
Для оформления (дипломатического, служебного) паспорта
на бланке командирующей организации
№ _________
"___" _________ 20__ г.
МИНИСТЕРСТВО ИНОСТРАННЫХ ДЕЛ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Просим оформить/выдать (дипломатический, служебный) паспорт для выезда в _________________ (страна):
Ф.И.О. - должность
Выезд намечен на число/месяц/год, сроком на ______ дней (год)
По маршруту:
Города посещения:
Цель поездки:
Основание выезда: по приглашению ____________ (наименование организации)
Поездка финансируется: _____________ (наименование организации)
Приложение:

17. Егер иеленушісі бір ай мерзімде Қазақстан Республикасынан тыс жерге тағы да шықпаса, азаматтар шетелдік сапардан оралғаннан кейін паспорт уәкілетті адамға берілуі тиіс, ол оны он күндік мерзімде Министрліктің мұрағатына тапсырады. Паспортты тапсыру негізсіз кідіртілген жағдайда, Министрлік оны жарамсыз деп таниды.
18. Паспорттарды есепке алуды Министрліктің материалдық-жауапты адамы деректерді (тегі, аты, әкесінің аты, туған күні, ұлты, жұмыс орны, лауазымы, шығатын елі, паспорт нөмірі, паспорт түрі, паспорттың қайда жатқаны, берілген күні, қайта тіркелу) электрондық базаға енгізу жолымен жүргізеді, бұдан кейін паспорт әліпби тәртібімен Министрліктің мұрағатына орналастырылады.
19. Паспорт шетелде жоғалған жағдайда, оны иеленуші бұл туралы болу мемлекетінің құқық қорғау органдарына және Қазақстан Республикасының ең таяу орналасқан шетелдегі мекемесіне, егер жоғалу, ұрлану Қазақстан аумағында орын алса – Министрлікке және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына дереу мәлімдейді.
Жоғалған, ұрланған паспорттың орнына жаңа паспорт беру жоғалу, ұрлану туралы ақпарат тексерілгеннен кейін Министрліктің бұйрығымен бекітілген тәртіппен жүргізіледі.
20. Паспорттарды сақтау Министрліктің мұрағатында жүргізіледі. Паспортпен бірге паспортты есепке алу карточкасы сақталады, ол паспорт берілген кезде мұрағатта қалады.
21. Паспорт:
1) паспорттың жарамдылық мерзімі өткен;
2) паспортты ресімдеу кезінде техникалық қателіктер жіберілген;
3) паспорт жарамсыз деп танылған жағдайларда жойылуға жатады.
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес паспортты жою туралы акт жасалады, онда жойылған паспорттардың нөмірі мен күні және паспортты беруге жауапты құрылымдық бөлімшенің атауы көрсетіледі. Актіге ережесі мен құрамы Министрдің бұйрығымен бекітілетін комиссия мүшелері қол қояды.
Қазақстан Республикасының дипломаттық
және қызметтік паспорттарын ресімдеу, беру,
ауыстыру, тапсыру, алып қою, есепке алу,
сақтау және жою қағидаларына
1-ҚОСЫМША
Паспортты (дипломаттық, қызметтік) ресімдеу үшін
іссапарға жіберуші ұйымның бланкісінде
20_ ж. "__"____________
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
СЫРТҚЫ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ
... (ел) шығу үшін паспорт (дипломаттық, қызметтік) ресімдеуді/беруді сұраймыз:
Т.А.Ә. – лауазымы
Шығуы жылы/күні/айы,... күн (жыл) мерзімге жоспарланған
Маршруты:
Баратын қалалар:
Сапардың мақсаты:
Шығуының негізі:... (ұйымның атауы) шақыруы бойынша
Сапарды:... (ұйымның атауы) қаржыландырады
Қосымша:

1) копия приказа о командировании, заверенная службой управления персоналом (кадровая служба) командирующего органа, или иного документа;
2) заполненное заявление на выдачу паспорта;
3) две цветные фотографии размером 3,5 x 4,5 см;
4) копия удостоверения личности гражданина или паспорта гражданина Республики Казахстан.
Руководитель организации    Подпись    Ф.И.О. ______________/
Место печати
Исполнитель: Ф.И.О.
Телефон:
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Правилам оформления, выдачи, замены, сдачи,
изъятия, учета, хранения и уничтожения
дипломатических и служебных паспортов
Республики Казахстан
Акт уничтожения дипломатического/служебного паспорта
"Утверждаю"
_____________________________
руководитель структурного
подразделения, ответственного
за выдачу паспорта
_____________________________
Ф.И.О.
"___" _______________ 20__ г.
АКТ
об уничтожении испорченных бланков строгой отчетности
Мы, нижеподписавшиеся, в составе:
1. ______________________________
(должность) Ф. И. О.
2. ______________________________
(должность) Ф. И. О.
3. ______________________________
(должность) Ф. И. О.
составили настоящий акт о том, что уничтожили бланки паспортов № ___.
Приложение: копии уничтоженных бланков паспортов.
________________________________
подпись, Ф. И. О.
________________________________
подпись, Ф. И. О.
________________________________
подпись, Ф. И. О.
Исп.: Фамилия, имя
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2013 года №
Перечень должностных лиц Республики Казахстан, которым
выдаются дипломатические и служебные паспорта
Республики Казахстан Перечень лиц, которым выдается дипломатический паспорт
Республики Казахстан
1. Первый Президент Республики Казахстан - Лидер Нации и члены его семьи.
2. Президент Республики Казахстан и члены его семьи.
3. Премьер-Министр Республики Казахстан.
4. Председатель Сената Парламента Республики Казахстан.
5. Председатель Мажилиса Парламента Республики Казахстан.
6. Государственный секретарь Республики Казахстан.
7. Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан.
8. Председатель и члены Конституционного Совета Республики Казахстан.
9. Председатель Верховного Суда Республики Казахстан.
10. Председатель Национального Банка Республики Казахстан.
11. Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан.
12. Заместители Премьер-Министра Республики Казахстан.
13. Секретарь Совета Безопасности Республики Казахстан.
14. Заместители Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан.
15. Председатель Высшего Судебного Совета Республики Казахстан.
16. Помощники Президента Республики Казахстан, Начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан, советники Президента Республики Казахстан, специальные представители Президента Республики Казахстан, заместители Секретаря Совета Безопасности Республики Казахстан.

1) іссапарға жіберуші органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) куәландырған іссапарға жіберу туралы бұйрықтың немесе өзге құжаттың көшірмесі;
2) паспорт беруге толтырылған өтініш;
3) 3,5 х 4,5 мөлшеріндегі түрлі-түсті екі фотосурет;
4) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің немесе паспортының көшірмесі
Ұйымның басшысы            Қолы            Т.А.Ә. ______________/
Мөрдің орны
Орындаушы: Т.А.Ә.
Телефон:
Қазақстан Республикасының дипломаттық
және қызметтік паспорттарын ресімдеу, беру,
ауыстыру, тапсыру, алып қою, есепке алу,
сақтау және жою қағидаларына
2-ҚОСЫМША
Дипломаттық/қызметтік паспортты жою актісі
"Бекітемін"
___________________
паспортты беруге жауапты
құрылымдық бөлімшенің
басшысы
_____________ Т.А.Ә.
20__ ж. "__"_______
Қатаң есептіліктегі бүлінген бланкілерді жою туралы
АКТ
Біз, төменде қол қоюшылар
1. _______________________,
(лауазымы) Т.А.Ә.
2. _______________________,
(лауазымы) Т.А.Ә.
3. _______________________
(лауазымы) Т.А.Ә.
№ ______ паспорттардың бланкілері жойылғаны туралы осы актіні жасадық.
Қосымша: жойылған паспорттар бланкілерінің көшірмелері.
_________________________
қолы, Т.А.Ә.
_________________________
қолы, Т.А.Ә.
_________________________
қолы, Т.А.Ә.
Орынд.: Тегі, аты
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы « »
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік
паспорттары берілетін Қазақстан Республикасының лауазымды
адамдарының тізбесі Қазақстан Республикасының дипломаттық паспорты берілетін
адамдардың тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы мен оның отбасы мүшелері.
2. Қазақстан Республикасының Президенті мен оның отбасы мүшелері.
3. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі.
4. Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Төрағасы.
5. Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Төрағасы.
6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы.
7. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы.
8. Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің Төрағасы мен мүшелері.
9. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының төрағасы.
10. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төрағасы.
11. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының төрағасы.
12. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарлары.
13. Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің хатшысы.
14. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының орынбасарлары.
15. Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесінің төрағасы.
16. Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері, Қазақстан Республикасының Президенті Кеңсесінің бастығы, Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшілері, Қазақстан Республикасы Президентінің арнайы өкілдері, Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының орынбасарлары.

17. Руководитель Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
18. Первые руководители государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, первые руководители центральных исполнительных органов.
19. Председатели надзорных судебных коллегий Верховного Суда Республики Казахстан.
20. Акимы столицы, городов республиканского значения и областей.
21. Депутаты Парламента Республики Казахстан.
22. Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан.
23. Руководители структурных подразделений Администрации Президента Республики Казахстан.
24. Руководители аппаратов Сената, Мажилиса Парламента Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан.
25. Заведующий Отделом внешних связей и протокола Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
26. Помощник, советник Премьер-Министра Республики Казахстан.
27. Сотрудники дипломатической службы Республики Казахстан.
28. Сотрудники международных организаций, направляемые от Республики Казахстан.
29. Военные атташе, их помощники.
30. Дети старше восемнадцати лет и родители, находящиеся на иждивении у лиц, имеющих дипломатические паспорта Республики Казахстан, в случае их совместного выезда в длительные заграничные командировки или на работу в международную организацию в качестве сотрудников, направляемых от Республики Казахстан.
Перечень лиц, которым выдается служебный паспорт
Республики Казахстан
1. Судьи Верховного Суда Республики Казахстан.
2. Политические государственные служащие, согласно Реестру должностей государственных служащих, утвержденному Указом Президента Республики Казахстан от 7 марта 2013 года № 523, не обладающие правом на получение дипломатического паспорта.
3. Административные государственные служащие, занимающие должности в корпусе «А», согласно Реестру должностей государственных служащих, утвержденному Указом Президента Республики Казахстан от 7 марта 2013 года № 523, за исключением лиц, имеющих право на получение дипломатического паспорта.
4. Административные государственные служащие, занимающие должности категорий А и В, категории С-1, С-2, С-3, С-4 корпуса «Б» Реестра должностей государственных служащих, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 7 марта 2013 года № 523, за исключением лиц, имеющих право на получение дипломатического паспорта.
5. Сотрудники Министерства обороны Республики Казахстан, Службы охраны Президента Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Службы внешней разведки Республики Казахстан «Сырбар», Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции), имеющие офицерские звания, за исключением сотрудников территориальных органов.

17. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысы.
18. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың бірінші басшылары, орталық атқарушы органдардың бірінші басшылары.
19. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының қадағалаушы сот алқаларының төрағалары.
20. Астананың, республикалық маңызы бар қаланың және облыстардың әкімдері.
21. Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары.
22. Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл.
23. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары.
24. Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының және Мәжілісінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппарат басшылары.
25. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі Сыртқы байланыстар және протокол бөлімінің меңгерушісі.
26. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің көмекшісі, кеңесшісі.
27. Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметінің қызметкерлері.
28. Қазақстан Республикасынан жіберілетін халықаралық ұйымдардың қызметкерлері.
29. Әскери атташелер, олардың көмекшілері.
30. Ұзақ мерзімді шетелдік іссапарға немесе Қазақстан Республикасының атынан қызметкер ретінде халықаралық ұйымға жұмысқа бірге шыққан жағдайда Қазақстан Республикасының дипломаттық паспорттары бар адамдардың асырауындағы он сегіз жастан асқан балалары және ата-аналары.
Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты берілетін
адамдардың тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьялары.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 7 наурыздағы № 523 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қызметшілер лауазымдарының тізіліміне сәйкес дипломатиялық паспорт алуға құқығы жоқ саяси мемлекеттік қызметшілер.
3. Дипломаттық паспорт алуға құқығы бар адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 7 наурыздағы № 523 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қызметшілер лауазымдарының тізіліміне сәйкес «А» корпусының лауазымындағы мемлекеттік әкімшілік қызметшілер.
4. Дипломаттық паспорт алуға құқығы бар адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 7 наурыздағы № 523 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қызметшілер лауазымдары тізілімінің А және В санаттарының, «Б» корпусының С-1, С-2, С-3, С-4 санаттарының лауазымындағы мемлекеттік әкімшілік қызметшілер.
5. Аумақтық органдардың қызметкерлерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасының Президенті Күзет қызметінің, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Қазақстан Республикасы «Сырбар» Сыртқы барлау қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің, Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясы) офицер атағы бар қызметкерлері.

6. Работники дипломатической службы Республики Казахстан, члены их семей.
7. Первые руководители государственных предприятий, исполнительных органов национальных институтов развития, национальных холдингов, национальных компаний, национальных управляющих холдингов.
8. Летно-технический персонал казахстанских авиакомпаний, привлекаемых для обеспечения международных перелетов официальных делегаций Республики Казахстан.
9. Сотрудники представительств организаций, указанных в пункте 7 настоящего перечня, в иностранных государствах и их супруги, дети, а также родители, находящиеся на иждивении.
10. Дети старше восемнадцати лет и родители, находящиеся на иждивении у лиц, имеющих служебные паспорта Республики Казахстан, в случае их совместного выезда в длительные заграничные командировки или на работу в международную организацию в качестве сотрудников, направляемых от Республики Казахстан.

6. Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің жұмыскерлері, олардың отбасы мүшелері.
7. Мемлекеттік кәсіпорындардың, ұлттық даму институттары, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, ұлттық басқарушы холдингтер атқарушы органдарының бірінші басшылары.
8. Қазақстан Республикасы ресми делегацияларының халықаралық ұшып өтуін қамтамасыз ету үшін тартылатын қазақстандық авиакомпаниялардың ұшқыш-техникалық персоналы.
9. Осы тізбенің 7-тармағында көрсетілген шет мемлекеттердегі ұйымдар өкілдіктерінің қызметкерлері мен олардың асырауындағы жұбайлары, балалары, сондай-ақ ата-аналары;
10. Ұзақ мерзімді шетелдік іссапарға немесе Қазақстан Республикасының атынан қызметкер ретінде халықаралық ұйымға жұмысқа бірге шыққан жағдайда Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты бар адамдардың асырауындағы он сегіз жастан асқан балалары және ата-аналары.