О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2011 года № 720 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на застройку площадей залегания полезных ископаемых"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2013 года № 1144. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2015 года № 435
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.06.2015 № 435 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2011 года № 720 «Об утверждении Правил выдачи разрешения на застройку площадей залегания полезных ископаемых» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 44, ст. 578) следующее изменение:
Правила выдачи разрешения на застройку площадей залегания полезных ископаемых, утвержденные вышеуказанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 октября 2013 года № 1144
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 июня 2011 года № 720
Правила
выдачи разрешения на застройку площадей
залегания полезных ископаемых 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года «О недрах и недропользовании» (далее - Закон) и определяют порядок выдачи разрешений на застройку площадей залегания полезных ископаемых.
2. Порядок выдачи разрешений на застройку площадей
залегания полезных ископаемых
2. Застройка площадей залегания полезных ископаемых, а также размещение в местах их залегания подземных сооружений допускаются с разрешения уполномоченного органа по изучению и использованию недр (далее – уполномоченный орган) и уполномоченного органа в области промышленной безопасности при условии обеспечения возможности извлечения полезных ископаемых или доказанности экономической целесообразности застройки.
3. Для получения разрешения на застройку площади залегания полезных ископаемых, а также размещение в местах их залегания подземных сооружений юридическое или физическое лицо направляет в территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению и использованию недр (далее – территориальное подразделение) заявку в произвольной форме, в которой указываются наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество физического лица, его ведомственная принадлежность, адрес, месторасположение объекта застройки в географических координатах.

"Пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыс салуға рұқсат беру қағидасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 27 маусымдағы № 720 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 24 қазандағы № 1144 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 16 маусымдағы № 435 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.06.2015 № 435 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. «Пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыс салуға рұқсат беру қағидасын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 27 маусымдағы № 720 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 44, 578-құжат) мынадай өзгерiс енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыс салуға рұқсат беру қағидасы осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2013 жылғы 24 қазандағы
№ 1144 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 27 маусымдағы
№ 720 қаулысымен
бекiтiлген
Пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыс салуға рұқсат беру
қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрi – Заң) 16-бабының 18) тармақшасына сәйкес әзiрленді және пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыс салуға рұқсат беру тәртiбiн айқындайды.
2. Пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыс салуға рұқсат беру
тәртiбi
2. Пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыс салуға, сондай-ақ олар жатқан орындарда жерасты ғимараттарын орналастыруға жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органның (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) және өнеркәсiптік қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi органның рұқсатымен пайдалы қазбаларды алу мүмкiндiгi қамтамасыз етілген немесе құрылыс салудың экономикалық орындылығы дәлелденген жағдайларға рұқсат етiледi.
3. Пайдалы қазбалар жатқан алаңда құрылыс салуға, сондай-ақ олар жатқан орындарда жерасты ғимараттарын орналастыруға рұқсат алу үшiн жеке немесе заңды тұлға жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiне (бұдан әрi – аумақтық бөлiмше) ерiктi нысандағы өтiнiмдi жібереді, онда заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты, оның ведомстволық қатыстылығы, мекенжайы, географиялық координаттардағы құрылыс объектiсiнiң орналасатын жерi көрсетiледi.

4. Заявка физических или юридических лиц рассматривается территориальными подразделениями в течение 10 (десять) рабочих дней с момента ее регистрации.
В случае отсутствия (малозначительности) полезных ископаемых под площадью предстоящей застройки, заявленной физическим или юридическим лицом, территориальное подразделение выдает заключение об отсутствии (малозначительности) залегания полезных ископаемых, которое является документом, разрешающим застройку заявленной площади. При этом согласования указанного документа с уполномоченным органом в области промышленной безопасности не требуется.
Территориальное подразделение ведет учет и регистрацию выданных им юридическим или физическим лицам заключений об отсутствии (малозначительности) полезных ископаемых.
В случае наличия полезных ископаемых под площадью предстоящей застройки, заявленной физическим или юридическим лицом, территориальное подразделение в течение 2 (два) рабочих дней направляет в уполномоченный орган заключение о наличии полезных ископаемых под площадью предстоящей застройки с приложением заявки для рассмотрения вопроса о выдаче разрешения на застройку площадей залегания полезных ископаемых и физическому или юридическому лицу письменное уведомление.
5. Уполномоченный орган в течение 2 (два) рабочих дней после поступления такого заключения направляет в уполномоченный орган в области промышленной безопасности копии указанного заключения и заявки юридического или физического лица для рассмотрения вопроса о выдаче разрешения на застройку площади залегания полезных ископаемых, а также размещение в местах их залегания подземных сооружений.
6. Уполномоченный орган в области промышленной безопасности в течение 5 (пять) рабочих дней с момента поступления от уполномоченного органа копии заключения территориального подразделения и заявки юридического или физического лица рассматривает данные документы и направляет в уполномоченный орган разрешение на застройку площади залегания полезных ископаемых либо в случаях, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, – мотивированный отказ в письменном виде.
7. Уполномоченный орган в течение 2 (два) рабочих дней с момента поступления разрешения уполномоченного органа в области промышленной безопасности выдает юридическому или физическому лицу разрешения уполномоченного органа и уполномоченного органа в области промышленной безопасности на застройку площади залегания полезных ископаемых либо в случаях, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, – мотивированные отказы в письменном виде.

4. Жеке немесе заңды тұлғалардың өтiнiмін аумақтық бөлiмшелер оны тіркеген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнi iшiнде қарайды.
Жеке немесе заңды тұлға мәлiмдеген алдағы құрылыс салу алаңының астында пайдалы қазбалар болмаған (маңыздылығының аздығы) жағдайда, аумақтық бөлiмше мәлiмделген алаңда құрылыс салуға рұқсат беретiн құжат болып табылатын, жатқан пайдалы қазбалардың жоқ екенi (маңыздылығының аздығы) туралы қорытынды бередi. Бұл ретте көрсетілген құжатты өнеркәсiптік қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi органмен келiсу талап етілмейді.
Аумақтық бөлiмше оған заңды немесе жеке тұлға берген пайдалы қазбалардың жоқ екенi (маңыздылығының аздығы) туралы қорытындыларды есепке алуды және тiркеудi жүргiзедi.
Жеке немесе заңды тұлға мәлiмдеген алдағы құрылыс салу алаңының астында пайдалы қазбалар бар болған жағдайда, аумақтық бөлiмше 2 (екi) жұмыс күнi ішінде уәкiлеттi органға пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыс салуға рұқсат беру туралы мәселені қарау үшін өтінімді қоса бере отырып, алдағы құрылыс салу алаңының астында пайдалы қазбалардың болуы туралы қорытындыны және жеке немесе заңды тұлғаға жазбаша хабарламаны жібереді.
5. Уәкiлеттi орган осындай қорытынды келіп түскеннен кейін 2 (екi) жұмыс күнi iшiнде өнеркәсiптік қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi органға көрсетілген қорытындының көшiрмелерiн және заңды немесе жеке тұлғаның өтiнiмдерiн пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыс салуға, сондай-ақ олар жатқан орындарда жерасты ғимараттарын орналастыруға рұқсат беру туралы мәселенi қарау үшiн жібереді.
6. Өнеркәсiптік қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi орган уәкiлеттi органнан аумақтық бөлiмше қорытындысының көшiрмелерi мен заңды немесе жеке тұлғаның өтiнiмдерi келiп түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде аталған құжаттарды қарайды және уәкiлеттi органға пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыс салуға рұқсатты не осы Қағиданың 8-тармағында көзделген жағдайларда жазбаша түрде дәлелдi бас тартуды жiбередi.
7. Уәкiлеттi орган өнеркәсiптік қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi органның рұқсаты келiп түскен сәттен бастап 2 (екi) жұмыс күнi iшiнде заңды немесе жеке тұлғаға уәкiлеттi органның және өнеркәсiптік қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi органның пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыс салуға арналған рұқсатты не осы Қағиданың 8-тармағында көзделген жағдайларда жазбаша түрде дәлелдi бас тартуды бередi.

8. В выдаче разрешения уполномоченного органа и разрешения уполномоченного органа в области промышленной безопасности на застройку площади залегания полезных ископаемых, а также размещение в местах их залегания подземных сооружений отказывается, если в ходе застройки невозможно извлечение полезных ископаемых из недр или не доказана экономическая целесообразность застройки.
9. Уполномоченный орган ведет учет и регистрацию выданных им юридическим или физическим лицам разрешений на застройку площадей залегания полезных ископаемых, размещение в местах их залегания подземных сооружений, а также разрешений, выданных уполномоченным органом в области промышленной безопасности.

8. Егер құрылыс салу барысында жер қойнауынан пайдалы қазбаларды алу мүмкiн болмаса немесе құрылыс салудың экономикалық орындылығы дәлелденбесе, пайдалы қазбалар жатқан алаңда құрылыс салуға, сондай-ақ олар жатқан орындарда жерасты ғимараттарын орналастыруға уәкiлеттi органның рұқсатын және өнеркәсiптік қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi органның рұқсатын беруден бас тартылады.
9. Уәкiлеттi орган өзiне заңды немесе жеке тұлғалар берген пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыс салуға, олар жатқан жерлерде жерасты ғимараттарын орналастыруға рұқсаттарды, сондай-ақ өнеркәсiптік қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi орган берген рұқсаттарды есепке алуды және тiркеудi жүргiзедi.