Об утверждении Правил сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 1271. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 621.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.07.2023 № 621 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В текст постановления внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.02.2015 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2013 года № 1271
Правила сохранности жилища
детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
1. Общие положения
1. Настоящие Правила сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан" и определяют порядок сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей (далее – дети).
2. Контроль за сохранностью жилища детей осуществляется местными исполнительными органами (далее – органы).
3. Сохранность жилища детей до их устройства под опеку или попечительство, на патронатное воспитание, в организации образования, медицинские и другие организации обеспечивается органами.
4. При передаче детей под опеку или попечительство, на патронатное воспитание, в организации образования, медицинские и другие организации сохранность их жилища обеспечивается законными представителями детей.
5. Жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное органом в частном жилищном фонде, сохраняется за детьми на период их нахождения в организациях образования, медицинских и других организациях, в том числе обеспечивающих временную изоляцию от общества, под опекой или попечительством, на патронатном воспитании – до достижения ими совершеннолетия.

Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін сақтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 қарашадағы № 1271 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 621 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.07.2023 № 621 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін сақтау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 29 қарашадағы
№ 1271 қаулысымен
бекітілген
Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың
тұрғын үйін сақтау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін сақтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың (бұдан әрі – балалар) тұрғын үйін сақтау тәртібін айқындайды.
2. Балалардың тұрғын үйінің сақталуын бақылауды жергiлiктi атқарушы органдар (бұдан әрі – органдар) қамтамасыз етедi.
3. Балаларды қорғаншылыққа немесе қамқоршылық, патронаттық тәрбиелеуге бергенге, білім беру ұйымдарына, медициналық және басқа да ұйымдарға орналастырғанға дейін олардың тұрғын үйін сақтауды органдар қамтамасыз етедi.
4. Балаларды қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронаттық тәрбиелеуге беру, білім беру ұйымдарына, медициналық және басқа да ұйымдарға орналастыру кезінде олардың тұрғын үйін сақтауды балалардың заңды өкілдері қамтамасыз етедi.
5. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан берілген тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан орган жалдаған тұрғын үй балаларда олар білім беру ұйымдарында, медициналық және басқа да ұйымдарда, оның ішінде қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін ұйымдарда болған кезеңде, қорғаншылықта немесе қамқоршылықта, патронаттық тәрбиеде болғанда кәмелетке толғанға дейін сақталады.

6. Не допускается совершение сделок по отчуждению, в том числе обмену или дарению жилища детей, не достигших четырнадцатилетнего возраста, или заключение от их имени договора поручительства, сделок по сдаче жилища в безвозмездное пользование или в залог, сделок, влекущих отказ от принадлежащих им прав на наследство по закону, завещанию, раздел их жилища или выдел из него доли.
2. Порядок учета жилища детей-сирот,
детей, оставшихся без попечения родителей
7. Органы выявляют у детей наличие жилища и производят его учет в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственной регистрации прав на недвижимое имущество.
8. В случаях выявления у детей жилища органы составляют:
1) акт технического, санитарного состояния жилища с указанием зарегистрированных лиц, а также лиц, фактически проживающих в обследуемом жилище;
2) опись находящегося в нем имущества с указанием отличительных признаков каждого.
9. Опись и акт составляются в 2-х экземплярах:
1) один экземпляр находится в органе, на территории которого расположено соответствующее жилище;
2) второй экземпляр находится у законных представителей.
3. Порядок установления опеки над жилищем
детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
10. Органы в течение месяца с момента, когда стало известно о необходимости устройства детей под опеку или попечительство, на патронатное воспитание, в организации образования, медицинские и другие организации, устанавливают опеку над жилищем детей.
11. Опека над жилищем устанавливается путем вынесения решения органа о назначении опеки над жилищем детей после выполнения процедур, установленных разделом 2 настоящих Правил.
12. Органы с момента, когда стало известно о необходимости устройства детей под опеку или попечительство, на патронатное воспитание, в организации образования, медицинские и другие организации незамедлительно направляют охранные письма в территориальные органы юстиции о запрете совершения сделок в случаях, установленных в пункте 6 настоящих Правил.
4. Порядок сдачи внаем (аренду) жилища
детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
13. Законные представители детей с согласия органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, могут сдавать внаем (аренду) жилище детей на основании типового договора, утверждаемого Правительством Республики Казахстан.
14. Для получения согласия на сдачу внаем (аренду) в орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, законными представителями представляются следующие документы:

6. Он төрт жасқа толмаған балалардың тұрғын үйін иеліктен шығаруға, оның ішінде айырбастау немесе сыйға тарту бойынша мәмілелер жасауға немесе олардың атынан кепілгерлік шартын, тұрғын үйді өтеусіз пайдалануға тапсыру немесе кепілге қою бойынша мәмілелер, заң жүзінде, өсиет бойынша оларға тиесілі мұрагерлік құқықтардан бас тартуына, олардың тұрғын үйін бөлуге немесе одан үлес бөліп алуға әкеп соқтыратын мәмілелер жасасуға жол берілмейді.
2. Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған
балалардың тұрғын үйін есепке алу тәртібі
7. Органдар балалардың тұрғын үйінің бар-жоғын анықтайды және оларды жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепке алады.
8. Балаларда тұрғын үйінің бар екені анықталған жағдайда, органдар:
1) тексерілетін тұрғын үйде тіркелген адамдар, сондай-ақ нақты тұратын адамдарды көрсете отырып, тұрғын үйдің техникалық, санитариялық жай-күйі туралы актіні;
2) әрқайсысының ерекше белгілерін көрсете отырып, тұрғын үйдегі мүліктің тізімдемесін жасайды.
9. Тізімдеме мен акт 2 данада жасалады:
1) бір данасы тиісті тұрғын үй орналасқан аумақтағы органда;
2) екінші данасы баланың заңды өкілдерінде болады.
3. Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған
балалардың тұрғын үйіне қорғаншылықты белгiлеу тәртібі
10. Органдар балаларды қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронаттық тәрбиелеуге беру, білім беру ұйымдарына, медициналық және басқа да ұйымдарға орналастыру қажеттілігі туралы белгiлi болған сәттен бастап бiр ай iшiнде балалардың тұрғын үйіне қорғаншылық белгiлейдi.
11. Тұрғын үйге қорғаншылық осы Қағидалардың 2-бөлімінде белгіленген рәсімдер орындалғаннан кейін органның тұрғын үйге қорғаншылық белгілеу туралы шешім шығаруы жолымен белгіленеді.
12. Органдар балаларды қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронаттық тәрбиелеуге беру, білім беру ұйымдарына, медициналық және басқа да ұйымдарға орналастыру қажеттілігі туралы белгiлi болған сәттен бастап дереу аумақтық әділет органдарына осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген жағдайларда мәмілелер жасауға тыйым салу туралы қорғау хаттарын жолдайды.
4. Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған
балалардың тұрғын үйін жалға (жалдауға) беру тәртібі
13. Баланың заңды өкілдері қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның келісімімен балалардың тұрғын үйін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін үлгі шарт негізінде жалға (жалдауға) бере алады.
14. Тұрғын үйді жалға (жалдауға) беруге келісім алу үшін баланың заңды өкілдері қорғаншылық немесе қамқоршылық функцияларын жүзеге асыратын органға мынадай құжаттарды береді:

1) заявление на получение разрешения сдачи внаем (аренду) жилища детей, которое оформляется в произвольной форме;
2) справка-согласие несовершеннолетнего ребенка, имеющего право собственности на жилище или право пользования жилищем, достигшего 10 летнего возраста;
3) копии документов: удостоверяющих личность законного представителя и детей; об устройстве детей под опеку или попечительство, на патронатное воспитание, или в организации образования, медицинские и другие организации;
4) копии правоустанавливающих документов на жилище.
15. Выдача согласия органами на сдачу внаем (аренду) жилища детей осуществляется в течение пяти рабочих дней с момента поступления документов.
16. Законными представителями деньги, полученные по договору найма (аренды) жилища, подлежат зачислению на банковский счет детей.
17. При заключении или прекращении действия (расторжения) договора сдачи внаем (поднаем) жилище детей передается по акту приема-передачи с участием законных представителей детей, представителя органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, нанимателя (поднанимателя).
5. Порядок осуществления контроля за выполнением законными
представителями ребенка обязанности по сохранности жилища
детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
18. Законные представители детей не реже одного раза в шесть месяцев представляют в органы по месту учета жилища отчет в произвольной форме по управлению жилищем подопечного, содержащий сведения о состоянии жилища, действиях, осуществляемых в отношении данного жилища.
19. Контроль за выполнением законными представителями детей обязанностей по сохранности жилища детей осуществляется органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном контроле и надзоре.
20. В случае ненадлежащего исполнения законными представителями детей обязанностей по сохранности жилища орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, отстраняет законных представителей детей от исполнения этих обязанностей и принимает необходимые меры в соответствии с брачно-семейным законодательством Республики Казахстан.

1) еркін нысанда ресімделетін балалардың тұрғын үйін жалға (жалдауға) беру үшін рұқсат алуға өтініш;
2) 10 жасқа толған, тұрғын үйге меншiк құқығы немесе тұрғын үйді пайдалану құқығы бар кәмелетке толмаған баланың келісім-анықтамасы;
3) заңды өкілдің және балалардың жеке басын куәландыратын; балаларды қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронаттық тәрбиелеуге беру немесе білім беру ұйымдарына, медициналық және басқа да ұйымдарға орналастыру туралы құжаттардың көшірмесі;
4) тұрғын үйге құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері.
15. Балалардың тұрғын үйін жалға (жалдауға) беруге органдардың келісім беруі құжаттар келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.02.2015 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Заңды өкілдер тұрғын үйді жалға алу (жалдау) шарты бойынша алынған ақшаны балалардың банктік шотына аударуға тиіс.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.02.2015 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Балалардың тұрғын үйін жалға (қосымша жалға) беру шартын жасау немесе оның қолданысын тоқтату (бұзу) кезінде тұрғын үй балалардың заңды өкілдерінің, қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган өкілінің, жалға алушының (қосымша жалдаушының) қатысуымен қабылдау-беру актісі бойынша беріледі.
5. Баланың заңды өкілдерінің жетім балалардың, ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін сақтау жөніндегі
міндеттерін орындауын бақылауды жүзеге асыру тәртібі
18. Баланың заңды өкілдері тұрғын үй есепте тұрған органға алты айда кемінде бір рет осы тұрғын үйдің жай-күйі, тұрғын үйге қатысты жүзеге асырылатын іс-әрекеттер туралы мәліметтерді қамтитын қамқорлығындағы баланың тұрғын үйін басқару жөніндегі еркін нысандағы есепті береді.
19. Балалардың заңды өкілдерінің балалардың тұрғын үйін сақтау бойынша міндеттерін орындауын бақылауды Қазақстан Республикасының мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы заңнамасына сәйкес органдар жүзеге асырады.
20. Баланың заңды өкілдері тұрғын үйді сақтау бойынша міндеттерін тиісінше орындамаған жағдайда, қамқоршылық немесе қорғаншылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган заңды өкілдерді олардың міндеттерінен шеттетеді және Қазақстан Республикасының ерлі-зайыптылық туралы заңнамасына сәйкес тиісті шаралар қабылдайды.