Об утверждении Национальной дорожной карты по реализации Концепции инновационного развития Республики Казахстан до 2020 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2013 года № 1331
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 4 июня 2013 года № 579 «Об утверждении Концепции инновационного развития Республики Казахстан до 2020 года» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Национальную дорожную карту по реализации Концепции инновационного развития Республики Казахстан до 2020 года (далее – План мероприятий).
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также заинтересованным организациям:
1) принять меры по выполнению Плана мероприятий;
2) представлять раз в полугодие не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 28.09.2015 № 795.
3. Министерству по инвестициям и развитию Республики Казахстан раз в год не позднее 30 января, следующего за отчетным периодом, представлять сводную информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Администрацию Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 28.09.2015 № 795.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 28.09.2015 № 795.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 декабря 2013 года № 1331
Национальная дорожная карта по реализации Концепции
инновационного развития Республики Казахстан до 2020 года
(План мероприятий)
Сноска. Национальная дорожная карта с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.12.2014 № 1283; от 28.09.2015 № 795.
п/п
Мероприятие
Форма
завершения
Ответственные
за исполнение
(реализацию)
Срок
исполнения
(реализация)
1
2
3
4
5
1
Привлечение инвестиций неформальных венчурных инвесторов на ранних этапах финансирования проектов
Информация в АП
МИР, институты развития
Ежегодно,
март
2
Проработка вопроса по созданию центров трансферта технологий или центров технологического сотрудничества в формате двусторонних центров или односторонних представительств в мировых центрах инноваций на базе национального института развития в области технологического развития
Информация в АП
МИР
Ежегодно,
декабрь
3
Определение промышленных и научно-исследовательских партнеров и приоритетов в соответствии с необходимыми технологиями, инвестициями и ноу-хау для АОО «Назарбаев Университет» и СЭЗ «Парк инновационных технологий»
Информация в АП
МИНТ, МОН, заинтересованные государственные органы, национальные холдинги и компании, институты развития, АОО «Назарбаев Университет» (по согласованию), АО «УКСЭЗ «ПИТ» (по согласованию)
Декабрь
2013 года
4
Совершенствование методологии по статистике НИОКР и инноваций
Информация в АП
АС, МОН, МИНТ, МЭБП
Декабрь
2013 года
5
Утверждение методических рекомендаций по формированию региональных инновационных систем, учитывающих развитие системы льгот и грантов на региональные инициативы, а также создание потенциала для новых инновационных идей и предприятий
Совместный приказ
МИНТ, МРР, МЭБП
Декабрь
2013 года
6
Утверждение планов создания региональных инновационных систем, в том числе в части поддержки инновационной инфраструктуры, проектов и популяризации инновационной деятельности за счет местного бюджета
Постановление
акимов областей,
гг. Астаны и Алматы
Акиматы областей, гг. Астаны и Алматы
Декабрь
2013 года
7
Выработка предложений по разработке комплекса мер по привлечению ученых и менеджеров с мировым именем и содействию возвращению ученых-соотечественников, работающих за рубежом
Информация в АП
МОН, заинтересованные государственные органы
Декабрь
2013 года
8
Проработка вопроса создания Института мировой прогностики
Предложения в АП
МИНТ, МОН, МЭБП
Декабрь
2013 года
9
Разработка Концепции проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам стимулирования инновационной деятельности»
Решение межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности
МИНТ, заинтересованные государственные органы
Декабрь
2013 года
10
Организация взаимодействия специальной экономической зоны «Парк инновационных технологий» с технопарками и АОО «Назарбаев Университет»
Предложение в АП
МИНТ, МОН, заинтересованные государственные органы, АОО «Назарбаев Университет» (по согласованию), АО «УКСЭЗ «ПИТ» (по согласованию)
Декабрь
2013 года
11
Обеспечение строительства второй очереди специальной экономической зоны «Парк инновационных технологий»
Информация в АП
МИНТ, МЭБП, акимат г. Алматы
Декабрь

Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі инновациялық даму тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі ұлттық жол картасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 13 желтоқсандағы № 1331 қаулысы
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі инновациялық даму тұжырымдамасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 4 маусымдағы № 579 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі инновациялық даму тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі ұлттық жол картасы (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ мүдделі ұйымдар:
1) Іс-шаралар жоспарын орындау бойынша шаралар қабылдасын;
2) жарты жылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.09.2015 № 795 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі жылына бір рет, есепті кезеңнен кейінгі 30 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.09.2015 № 795 қаулысымен.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігіне жүктелсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.09.2015 № 795 қаулысымен.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 1331 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі инновациялық даму
тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі ұлттық жол картасы
(Іс-шаралар жоспары)
Ескерту. Орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Үкіметінің 2014.12.09 № 1283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Жоспарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.09.2015 № 795 қаулысымен.
Р/с №
Іс-шара
Аяқталу нысаны
Орындауға (іске асыруға) жауаптылар
Орындау (іске асыру) мерзімі
1
2
3
4
5
1
Жобаларды қаржыландырудың бастапқы кезеңдерінде формальды емес венчурлік инвесторлардың инвестицияларын тарту
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, даму институттары
жыл сайын, наурыз
2
Технологиялар трансферті орталықтарын немесе технологиялық даму саласындағы ұлттық даму институты базасында екі жақты орталықтар немесе әлемдік инновациялар орталықтарындағы бір жақты өкілдік форматында технологиялық ынтымақтастық орталықтарын құру мәселесін пысықтау
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ
жыл сайын, желтоқсан
3
«Назарбаев Университеті» ДБҰ және «Инновациялық технологиялар паркі» АЭА арналған қажетті технологияларға, инвестицияларға және ноу-хауға сәйкес өнеркәсіптік және ғылыми-зерттеу әріптестері мен басымдықтарды айқындау
ПӘ-ге ақпарат
ИЖТМ, БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары, «Назарбаев Университеті» ДБҰ (келісім бойынша), «ИТП» АЭАБК» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы
желтоқсан
4
ҒЗТКЖ статистикасы және инновациялар жөніндегі әдіснаманы жетілдіру
ПӘ-ге ақпарат
СА, БҒМ, ИЖТМ, ЭБЖМ
2013 жылғы
желтоқсан
5
Өңірлік бастамаларға гранттар мен жеңілдіктер жүйесін дамытуды, сондай-ақ жаңа инновациялық идеялар мен кәсіпорындар үшін әлеует беруді ескеретін, өңірлік инновациялық жүйелерді қалыптастыру бойынша әдіснамалық ұсынымдарды бекіту
Бірлескен бұйрық
ИЖТМ, ЭБЖМ, ӨДМ
2013 жылғы
желтоқсан
6
Өңірлік инновациялық жүйелерді, оның ішінде инновациялық инфрақұрылымды, жобаларды қолдау және жергілікті бюджет есебінен инновациялық қызметті дәріптеу бөлігінде құру жоспарларын бекіту
Облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің қаулысы
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2013 жылғы
желтоқсан
7
Әлемге танымал ғалымдар мен менеджерлерді тарту және шетелде жұмыс істейтін отандас ғалымдарды кері қайтаруға ықпал ету жөнінде шаралар кешенін әзірлеу бойынша ұсыныстар әзірлеу
ПӘ-ге ақпарат
БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2013 жылғы
желтоқсан
8
Әлемдік прогностика институтын құру мәселесін пысықтау
ПӘ-ге ұсыныс
ИЖТМ, БҒМ, ЭБЖМ
2013 – 2014 жылдардағы желтоқсан
9
«Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне инновациялық қызметті ынталандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Заң жобалау мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның шешімі
ИЖТМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2013 жылғы
желтоқсан
10
«Инновациялық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағының технопарктермен және «Назарбаев Университеті» ДБҰ-мен өзара іс-қимыл жасауын ұйымдастыру
ПӘ-ге ұсыныс
ИЖТМ, БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар, «Назарбаев Университеті» ДБҰ (келісім бойынша), «ИТП» АЭАБК» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы
желтоқсан
11
«Инновациялық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағының екінші кезегін салуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
ИЖТМ, ЭБЖМ, Алматы қаласының әкімдігі

2013 - 2015 гг.
12
Реализация планов создания региональных инновационных систем
Информация в АП
Акиматы областей, гг. Астаны и Алматы
Декабрь
2013 - 2020 гг.
13
Выработка предложений по внесению изменений в бюджетную классификацию в части обеспечения финансирования развития инноваций в регионах за счет местного и республиканского бюджетов
Предложение в МИНТ
Акиматы областей, гг. Астаны и Алматы
Февраль
2014 года
14
Разработка комплекса мер по привлечению частных изобретателей, новаторов и руководителей научных исследований в специальную экономическую зону «Парк инновационных технологий»
Предложение в АП
МИНТ, МОН, заинтересованные государственные органы
Апрель
2014 года
15
Внести предложения по привлечению трех международных экспертов в управляющую компанию специальной экономической зоны «Парк инновационных технологий»
Информация в АП
МИНТ, АО «УКСЭЗ «ПИТ» (по согласованию)
Апрель
2014 года
16
Внесение изменений и дополнений в методику оценки эффективности реализации мер государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности
Информация в АП
МЭБП, МИНТ, заинтересованные государственные органы, национальные холдинги и компании, институты развития
Апрель
2014 года
17
Совершенствование индикаторов оценки эффективности научных грантовых программ
Информация в АП
МОН
Апрель
2014 года
18
Разработка и принятие комплекса мер по предоставлению инновационно активным предприятиям преимуществ на рынке
Информация в АП
МИНТ, заинтересованные государственные органы, национальные холдинги и компании, институты развития
Июль
2014 года
19
Выработка предложений по совершенствованию нормативной правовой базы для подготовки кадров и проведения исследований в сфере недропользования
Предложение в АП
МОН, МИНТ, МНГ, МОСВР, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы
Июль
2014 года
20
Выработка предложений по разработке комплекса мер по развитию инновационного местного содержания
Информация в АП
МИНТ, АО «NADLoC» (по согласованию), заинтересованные государственные органы
Август
2014 года
21
Выработка предложений по определению основных направлений международного сотрудничества в области науки, технологий и инноваций
Информация в АП
МИНТ, МОН, МИД, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ноябрь
2014 года
22
Определение и создание региональных офисов по развитию инноваций, в том числе на базе технологических парков
Информация в АП
МИНТ, МРР, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, АО «НАТР» (по согласованию)
Декабрь
2014 года
23

2013 – 2015 жылдардағы желтоқсан
12
Өңірлік инновациялық жүйелерді құру жоспарларын іске асыру
ПӘ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдіктері
2013 – 2020 жылдардағы желтоқсан
13
Өңірлерде республикалық және жергілікті бюджет есебінен инновацияны дамытуды қаржыландыруды қамтамасыз ету бөлігінде бюджеттік жіктеуішке өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу
ИЖТМ-ге ұсыныс
Облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдіктері
2014 жылғы
ақпан
14
«Инновациялық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағына жеке өнертапқыштарды, жаңашылдар мен ғылыми зерттеулердің жетекшілерін тарту жөнінде шаралар кешенін әзірлеу
ПӘ-ге ақпарат
ИЖТМ, БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2014 жылғы
сәуір
15
«Инновациялық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағының басқару компаниясына үш халықаралық сарапшыны тарту мәселесі бойынша ұсыныстарды енгізу
ПӘ-ге ұсыныс
ИЖТМ, «ИТП» АЭАБК» АҚ (келісім бойынша)
2014 жылғы
сәуір
16
Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру тиімділігін бағалау әдістемесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу
ПӘ-ге ақпарат
ЭБЖМ, ИЖТМ, мүдделі мемлекеттік органдар, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 жылғы
сәуір
17
Ғылыми-гранттық бағдарламалардың тиімділігін бағалау индикаторларын жетілдіру
ПӘ-ге ақпарат
БҒМ
2014 жылғы
сәуір
18
Нарықта инновациялық белсенді кәсіпорындарға артықшылық беру жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу және қабылдау
ПӘ-ге ақпарат
ИЖТМ, мүдделі мемлекеттік органдар, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 жылғы
шілде
19
Кадрларды дайындау және жерді пайдалану саласында зерттеулер жүргізу үшін нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
ПӘ-ге ұсыныс
БҒМ, ИЖТМ, МГМ, ҚОСРМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2014 жылғы
шілде
20
Инновациялық жергілікті қамтуды дамыту жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу бойынша ұсыныстар әзірлеу
ПӘ-ге ақпарат
ИЖТМ, «NADLoC» АҚ (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
2014 жылғы
тамыз
21
Ғылым, технология және инновациялар саласында халықаралық ынтымақтастықтың негізгі бағыттарын айқындау бойынша ұсыныстар әзірлеу
ПӘ-ге ұсыныс
ИЖТМ, БҒМ, СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 жылғы
қараша
22
Инновацияны дамыту, оның ішінде технологиялық парктер базасында дамыту бойынша өңірлік кеңселерді айқындау және құру
ПӘ-ге ақпарат
ИЖТМ, ӨДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша)
2014 жылғы
желтоқсан
23

Привлечение не менее 500 - 750 млн. долларов США прямых иностранных инвестиций, направленные на реализацию инновационных проектов в Казахстане
Информация в АП
МИНТ, АО «УКСЭЗ «ПИТ» (по согласованию), АО «KAZNEXINVEST» (по согласованию), заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Декабрь
2014 года
24
Внесение изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2009 года № 787 «Об утверждении Типовых правил закупок товаров, работ и услуг, осуществляемых национальным управляющим холдингом, национальными холдингами, национальными компаниями и организациями, пятьдесят и более процентов акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании»
Постановление Правительства Республики Казахстан
МИНТ, МЭБП, национальные холдинги и компании
Декабрь
2014 года
25
Выработка предложений по мотивации изобретателей и инноваторов в целях повышения инновационной активности страны
Предложения в АП
МИНТ, МОН, национальные холдинги и компании, институты развития
Декабрь
2014 года
26
Внедрение индекса благополучия детского населения, а также проработка вопроса создания и развития для учащихся школ в вузах кружков научно-технического и инновационного направления, познавательно-исследовательских лабораторий и т.д. при технопарках, научно-исследовательских лабораториях в целях побуждения интереса учащихся к науке и инновациям
Информация в АП
МОН
Декабрь
2014 года
27
Внедрение рейтинговой оценки научной и научно-технической деятельности научных организаций и ученых путем ежегодного анкетирования
Предложение в АП
МОН
Декабрь
2014 года
28
Разработка Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2015 – 2020 годы и внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 «Об утверждении Перечня государственных программ»
Указ Президента Республики Казахстан
МИНТ, МЭБП, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
2014 год
29
Развитие критических для Казахстана технологий, определенных по результатам технологического прогнозирования, в том числе через реализацию пилотных целевых технологических программ
Информация в АП
МИР, заинтересованные государственные органы, национальные холдинги и компании, институты развития
Декабрь
2014 - 2020 гг.
30
Проработка вопроса участия в международных программах инновационного сотрудничества
Информация в АП
МИР, МОН
Декабрь
2014 - 2020 гг.
31
Проработка вопроса организации выставок зарубежных технологий в рамках инновационного конгресса и Астанинского экономического форума
Информация в АП
МИР
Декабрь
2014 - 2020 гг.
32
Привлечение частных и международных фондов к софинансированию совместных научных исследований
Информация в АП
МОН, МИР, МНЭ, заинтересованные государственные органы
2014 - 2020 гг.
33
Разработка механизма проведения конкурса по определению ключевых инновационных проектов для решения технологических задач, определенных по результатам опроса предприятий и учреждений страны и возможности их финансирования (в т.ч. через государственный заказ)
Предложение в АП
МИНТ, АО «НАТР» (по согласованию), МОН, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Март
2015 года
34
Выработка предложений по совершенствованию нормативной правовой базы в области регулирования инновационной деятельности, направленной на развитие рискового финансирования (инвестирования)
Предложение в АП
МИP, МHЭ, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Июнь
2015 года
35
Разработка механизма по управлению рисками по финансированию инновационных проектов
Информация в АП
МИР, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Август
2015 года
36
Разработка дорожных карт по реализации не менее 10 ключевых инновационных проектов
Информация в АП
МИР, АО «НАТР» (по согласованию), МОН, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ноябрь
2015 года
37
Проработка вопроса гарантирования (не государственная гарантия) кредитования на научно-инновационные проекты
Информация в АП
МФ, МНЭ, МИР, МОН
Декабрь
2015 года
38
Выработка предложений по вопросам стандартизации и технического регулирования, направленным на стимулирование инноваций
Предложение в АП
МИР, заинтересованные государственные органы
Декабрь

Қазақстанда инновациялық жобаларды іске асыруға көлемінде бағытталған кемінде 500 - 750 млн. АҚШ доллары тікелей шетелдік инвестициялар тарту
ПӘ-ге ақпарат
ИЖТМ, «KAZNEX INVEST» АҚ (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 жылғы
желтоқсан
24
«Ұлттық басқарушы холдинг, Ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (қатысу үлестерiнiң) елу және одан да көп пайызы тiкелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесiлi ұйымдар жүзеге асыратын тауарларды, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi сатып алудың үлгi ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 28 мамырдағы № 787 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ИЖТМ, ЭБЖМ, ұлттық холдингтер мен компаниялар
2014 жылғы
желтоқсан
25
Еліміздің инновациялық белсенділігін арттыру мақсатында өнертапқыштар мен жаңашылдарды ынталандыру бойынша ұсыныстар әзірлеу
ПӘ-ге ұсыныс
ИЖТМ, БҒМ, ұлттық холдингтер және компаниялар, даму институттары
2014 жылғы
желтоқсан
26
Балалардың әл-ауқаты индексін енгізу, сондай-ақ оқушылардың ғылым мен инновацияларға қызығушылығын ояту мақсатында мектеп оқушылары үшін ЖОО-да ғылыми-техникалық және инновациялық бағыттағы үйірмелер, технопарктер, ғылыми-зерттеу зертханалары жанынан танымдық-зерттеушілік зертханалар және т.б. құру және дамыту
ПӘ-ге ақпарат
БҒМ
2014 жылғы
желтоқсан
27
Ғылыми ұйымдардың және ғалымдардың ғылыми және ғылыми-техникалық қызметін жыл сайын сауалнама жүргізу арқылы рейтингтік бағалауды енгізу
ПӘ-ге ұсыныс
БҒМ
2014 жылғы
желтоқсан
28
«Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2015 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны бекiту және «Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
ИЖТМ, ЭБЖМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар
2014 жыл
29
Технологиялық болжау нәтижелері бойынша, оның ішінде пилоттық нысаналы технологиялық бағдарламаларды іске асыру арқылы айқындалған Қазақстан үшін сындарлы технологияларды дамыту
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 – 2020 жылдардағы желтоқсан
30
Халықаралық инновациялық ынтымақтастық бағдарламаларына қатысу мәселесін пысықтау
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, БҒМ
2014 – 2020 жылдардағы желтоқсан
31
Инновациялық конгресс және Астана экономикалық форумы шеңберінде шетелдік технологиялар көрмесін ұйымдастыру мәселесін пысықтау
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ
2014 – 2020 жылдардағы желтоқсан
32
Бірлескен ғылыми зерттеулерді қоса қаржыландыруға жеке және халықаралық қорларды тарту
ПӘ-ге ақпарат
БҒМ, ИДМ, ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2014 – 2020 жылдар
33
Елдің мекемелері мен кәсіпорындарында сұрау жүргізу нәтижелері бойынша айқындалған технологиялық міндеттерді шешу үшін түйінді инновациялық жобаларды айқындау бойынша конкурс өткізу және оларды қаржыландыру мүмкіндігі (оның ішінде мемлекеттік тапсырыс арқылы) тетігін әзірлеу
ПӘ-ге ұсыныс
ИЖТМ, «ҰТДА» АҚ (келісім бойынша), БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2015 жылғы
наурыз
34
Тәуекелмен қаржыландыруды (инвестициялауды) дамытуға бағытталған инновациялық қызметті реттеу саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ПӘ-ге ұсыныс
ИДМ, ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2015 жылғы маусым
35
Инновациялық жобаларды қаржыландыру бойынша тәуекелдерді басқару тетігін әзірлеу
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2015 жылғы
тамыз
36
Кемінде 10 түйінді инновациялық жобаны іске асыру бойынша жол карталарын әзірлеу
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, «ТДҰА» АҚ (келісім бойынша), БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2015 жылғы
қараша
37
Ғылыми-инновациялық жобаларға кредит беруге кепілдік беру (мемлекеттік емес кепілдік) мәселесін пысықтау
ПӘ-ге ақпарат
Қаржымині, ҰЭМ, ИДМ, БҒМ
2015 жылғы
желтоқсан
38
Инновацияларды ынталандыруға бағытталған стандарттау және техникалық реттеу мәселелері жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ПӘ-ге ұсыныс
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар

2015 - 2017 гг.
39
Внесение предложений по строительству льготного жилья для лучших изобретателей и инноваторов специальной экономической зоны «Парк инновационных технологий»
Информация в АП
МНЭ, МИР, акиматы г. Алматы и Алматинской области
Декабрь
2016 - 2017 гг.
40
Проработка вопроса создания лабораторий научных исследований и разработок в области «зеленых» технологий на территории специальной экономической зоны «Парк инновационных технологий», а также объектах, которые войдут в будущий инновационный кластер «ПИТ»
Информация в АП
МЭ, МИР, МОН, акимат г. Алматы
Декабрь
2016 - 2017 гг.
41
Привлечение не менее 250 - 350 млн. долларов США прямых иностранных инвестиций в специальную экономическую зону «Парк инновационных технологий»
Информация в АП
МИР, АО «АКФ «ПИТ» (по согласованию)
Декабрь
2017 года
42
Увеличение количества к 2015 году не менее 35 и к 2020 году не менее 100 патентов, полученных за рубежом в соответствии с Договором о патентной кооперации (PCT) и (или) Евразийской патентной конвенцией
Информация в АП
МОН, МЮ, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
43
Обеспечение увеличения количества к 2015 году не менее 15 и к 2020 году не менее 50 задействованных кандидатов наук (PhD) в научных исследованиях и разработках и/или инновациях
Информация в АП
МОН
Ежегодно с декабря
2014 года
44
Обеспечение увеличения количества к 2015 году не менее 1000 и к 2020 году не менее 2000 публикаций казахстанских ученых в ведущих рейтинговых научных журналах мира (по нарастающей с 2011 года)
Информация в АП
МОН
Ежегодно с декабря
2014 года
45
Обеспечение достижения к 2015 году не ниже 80 и к 2020 году не ниже 50 места по показателю рейтинга конкурентоспособности (Глобальный индекс конкурентоспособности Всемирного экономического форума), фактор «инновационного потенциала»
Информация в АП
МИР, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
46
Обеспечение достижения к 2020 году не ниже 100 места АОО «Назарбаев Университет» в международных рейтингах высших учебных заведений
Информация в АП
МОН, АОО «Назарбаев Университет» (по согласованию)
Ежегодно с декабря
2014 года
47
Обеспечение увеличения к 2015 году не менее 1 % и 2020 году не менее 2,5 % доли инновационной продукции в общем объеме валового внутреннего продукта
Информация в АП
МИР, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
48

2015 – 2017 жылдардағы желтоқсан
39
«Инновациялық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағының үздік өнертапқыштары мен жаңашылдарына арналған жеңілдікті тұрғын үй құрылысы бойынша ұсыныстар енгізу
ПӘ-ге ақпарат
ҰЭМ, ИДМ, Алматы қаласының және Алматы облысының әкімдіктері
2016 – 2017 жылдардағы желтоқсан
40
«Инновациялық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағының аумағында, сондай-ақ болашақта «ИТП» инновациялық кластеріне кіретін объектілерде «жасыл» технологиялар саласында ғылыми зерттеулер мен әзірлемелер зертханаларын құру мәселесін пысықтау
ПӘ-ге ақпарат
ЭМ, ИДМ, БҒМ, Алматы қаласының әкімдігі
2016 – 2017 жылдардағы желтоқсан
41
«Инновациялық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағына кемінде 250 - 350 млн. АҚШ доллары көлемінде тікелей шетелдік инвестициялар тарту
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, «ИТП» ДКФ» АҚ (келісім бойынша)
2017 жылғы желтоқсан
42
Патенттік кооперация бойынша келісім (РСТ) және (немесе) Еуразиялық патенттік конвенцияға сәйкес шетелде алынған патент санын 2015 жылға қарай кемінде 35-ке және 2020 жылға қарай кемінде 100-ге көбейту
ПӘ-ге ақпарат
БҒМ, Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
43
Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерге және/немесе инновацияларға тартылған ғылым кандидаттары (PhD) санын 2015 жылға қарай кемінде 15-ке және 2020 жылға қарай кемінде 50-ге ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
БҒМ
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
44
Қазақстандық ғалымдардың әлемдегі жетекші рейтингтік ғылыми журналдардағы басылымдарының санын 2015 жылға қарай кемінде 1000-ға және 2020 жылға қарай кемінде 2000-ға ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
БҒМ
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
45
Бәсекеге қабілеттілік рейтингінің (Дүниежүзілік экономикалық форумның жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі) көрсеткіші «инновациялық әлеует» факторы бойынша 2015 жылға қарай 80-нен төмен емес және 2020 жылға қарай 50-ден төмен емес орынға қол жеткізуді қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
46
2020 жылға қарай жоғары оқу орындарының халықаралық рейтингінде «Назарбаев Университеті» ДБҰ-ның 100-орыннан төмен емес орынға жетуін қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
БҒМ, «Назарбаев Университеті» ДБҰ (келісім бойынша)
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
47
Ішкі жалпы өнім көлеміндегі инновациялық өнімнің үлесін 2015 жылға қарай кемінде 1 % және 2020 жылға қарай кемінде 2,5 % жалпы ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
48

Обеспечение увеличения к 2015 году не менее 5 % и 2020 году не менее 15 % доли инновационной продукции и услуг в объеме государственных закупок
Информация в АП
МИР, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
49
Обеспечение увеличения к 2015 году не менее 5 и 2020 году не менее 10 количества высокотехнологичных зарубежных компаний на территории специальной экономической зоны «Парк инновационных технологий»
Информация в АП
МИР, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
50
Обеспечение увеличения к 2015 году не менее 20 % и 2020 году не менее 50 % доли инновационно активных предприятий
Информация в АП
МИР, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
51
Обеспечение увеличения к 2015 году не менее 15 % и к 2020 году не менее 30 % доли частного капитала в расходах на научные исследования
Информация в АП
МОН, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
52
Обеспечение увеличения к 2015 году не менее 35 % и к 2020 году не менее 50 % доли затрат на научно-технические разработки к общим внутренним затратам на НИОКР
Информация в АП
МОН, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
53
Обеспечение увеличения к 2015 году не менее 10 % и к 2020 году не менее 25 % доли ученых имеющих производственный опыт
Информация в АП
МОН, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
54
Обеспечение увеличения к 2015 году не менее 10 % и 2020 году не менее 25 % доли коммерциализованных проектов в объеме научно-технических разработок
Информация в АП
МОН, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
55

Мемлекеттік сатып алу көлеміндегі инновациялық өнімдер мен көрсетілетін қызметтер үлесін 2015 жылға қарай кемінде 5 %-ға және 2020 жылға қарай кемінде 15 %-ға ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
49
«Инновациялық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағы аумағындағы жоғары технологиялы шетел компанияларының санын 2015 жылға қарай кемінде 5-ке және 2020 жылға қарай кемінде 10-ға ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
50
Инновациялық белсенді кәсіпорындардың үлесін 2015 жылға қарай кемінде 20 %-ға және 2020 жылға қарай кемінде 50 %-ға ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
51
Ғылыми зерттеулерге кеткен шығыстардағы меншікті капитал үлесін 2015 жылға қарай кемінде 15 %-ға және 2020 жылға қарай кемінде 30 %-ға ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
52
ҒЗТКЖ-ға жалпы ішкі шығындармен салыстырғанда ғылыми-техникалық жұмыстарға кеткен шығындардың үлесін 2015 жылға қарай кемінде 35 %-ға және 2020 жылға қарай кемінде 50 %-ға ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
53
Өндірістік тәжірибесі бар ғалымдардың үлесін 2015 жылға қарай кемінде 10 %-ға және 2020 жылға қарай кемінде 25 %-ға ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
54
Ғылыми-техникалық әзірлемелер көлеміндегі коммерцияландырған жобалардың үлесін 2015 жылға қарай кемінде 10 %-ға және 2020 жылға қарай кемінде 25 %-ға ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
55

Обеспечение увеличения к 2015 году не менее 10 % и 2020 году не менее 30 % доли затрат на приобретение новых технологий (патентов, лицензий) в расходах промышленности
Информация в АП
МИР, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
56
Обеспечение уменьшения к 2015 году не более 20 % и к 2020 году не более 15 % степени износа основных средств научных исследований и разработок
Информация в АП
МОН, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
57
Обеспечение увеличения к 2015 году не менее 10 % и 2020 году не менее 20 % доли продукции пятого (шестого) технологического уровня в объеме выпускаемой продукции
Информация в АП
МИР, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
58
Обеспечение увеличения к 2015 году не менее 1 % и 2020 году не менее 3 % доли возобновляемых источников энергии в структуре производства энергии
Информация в АП
МИР, МЭ, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
59
Обеспечение увеличения к 2015 году не менее 50 % и 2020 году не менее 100 % доли переведенных в электронный формат государственных услуг от общего количества услуг, подлежащих оптимизации и автоматизации
Информация в АП
МИР, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
60
Обеспечение увеличения к 2015 году не менее 7 % и 2020 году не менее 15 % доли отношения расходов на технологические инновации к объему инвестиций в основной капитал
Информация в АП
МИР, МЭ, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, гг. Астаны и Алматы, национальные холдинги и компании, институты развития
Ежегодно с декабря
2014 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АП – Администрация Президента Республики Казахстан;
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан;
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
МНГ – Министерство нефти и газа Республики Казахстан;
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан;
МИР – Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан;
АС – Агентство Республики Казахстан по статистике;
АО «УКСЭЗ «ПИТ» – акционерное общество «Управляющая компания специальной экономической зоны «Парк инновационных технологий»;
АОО «Назарбаев Университет» – автономная организация образования «Назарбаев Университет»;
АО «KAZNEX INVEST» – акционерное общество «KAZNEX INVEST»;
АО «NADLoC» – акционерное общество «NADLoC»;
НИОКР – научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы.

Өнеркәсіп шығыстарында жаңа технологияларды (патенттерді, лицензияларды) сатып алуға кеткен шығындар үлесін 2015 жылға қарай кемінде 10 %-ға және 2020 жылға қарай кемінде 30 %-ға ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
56
Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелердің негізгі құралдарының тозу дәрежесінің 2015 жылға қарай кемінде 20 %-ға және 2020 жылға қарай кемінде 15 %-ға азаюын қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
57
Шығарылатын өнім көлеміндегі бесінші (алтыншы) технологиялық деңгей өнімдерінің үлесін 2015 жылға қарай кемінде 10 %-ға және 2020 жылға қарай кемінде 20 %-ға ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
58
Энергия өндірісі құрылымындағы жаңартылатын энергия көздерінің үлесін 2015 жылға қарай кемінде 1 %-ға және 2020 жылға қарай кемінде 3 %-ға ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, ЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
59
Оңтайландыруға және автоматтандыруға жататын көрсетілетін қызметтердің жалпы санындағы электрондық форматқа ауыстырылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің үлесін 2015 жылға қарай кемінде 50 %-ға және 2020 жылға қарай кемінде 100 %-ға ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
60
Негізгі капиталға инвестициялар көлеміне қарағанда технологиялық инновацияларға жұмсалатын шығындардың қатынасын 2015 жылға қарай кемінде 7 %-ға және 2020 жылға қарай кемінде 15 %-ға ұлғайтуды қамтамасыз ету
ПӘ-ге ақпарат
ИДМ, ЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ұлттық холдингтер мен компаниялар, даму институттары
2014 жылғы желтоқсаннан бастап жыл сайын
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ПӘ – Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі;
ИЖТМ – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі;
БҒМ – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі;
ЭБЖМ – Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі;
ӨДМ – Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі;
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі;
МГМ – Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі;
ҚОСРМ – Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі;
ККМ – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі;
СІМ – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі;
Әділетмині – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі;
СА – Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі;
«ИТП» АЭАБК» АҚ – «Инновациялық технологиялар паркі» арнайы экономикалық аймағының басқарушы компаниясы» акционерлік қоғамы;
«Назарбаев Университеті» ДБҰ – «Назарбаев Университеті» дербес білім беру ұйымы;
«KAZNEX INVEST» АҚ – «KAZNEX INVEST» акционерлік қоғамы;
«NADLoC» АҚ – «NADLoC» акционерлік қоғамы;
ҒЗТКЖ – ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар.
ИДМ – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі
ҰЭМ – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
ЭМ – Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі