Об утверждении Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов на 2014 - 2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1536
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
В целях реализации пункта 1 статьи 94-5 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Правительство Республики
Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов на 2014 – 2015 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1536
Национальный план
распределения квот на выбросы
парниковых газов на 2014 – 2015 годы
1. Общие положения
1. Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов на 2014 – 2015 годы (далее – Национальный план) разработан в соответствии с подпунктом 7) статьи 16 Экологического кодекса Республики Казахстан, Правилами распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2012 № 586, а также с учетом положений международных договоров Республики Казахстан в области изменения климата.
2. Национальный план:
1) квотирует (лимитирует) выбросы двуокиси углерода от установок операторов на период 2014 – 2015 годы, выбросы которых в 2012 году превышают 20 000 тонн двуокиси углерода;
2) устанавливает базовую линию на уровне среднего значения от совокупных выбросов двуокиси углерода за 2011 – 2012 годы;
3) определяет на 2014 – 2015 годы количество распределяемых единиц квот по отраслям экономики, а также по природопользователям для всех источников, эксплуатируемых соответствующими природопользователями. Количество распределяемых единиц квот на 2014 – 2015 годы рассчитано с учетом обязательств по сокращению выбросов двуокиси углерода в размере 0 % от базовой линии на 2014 год и в размере 1,5 % от базовой линии на 2015 год;
4) определяет количество единиц квот, составляющих резерв объема квот, предназначенных для новых установок в приоритетных секторах экономики;
5) не включает выбросы метана в распределение квот на выбросы парниковых газов природопользователям и регулирует их в рамках внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов.

Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2014 - 2015 жылдарға арналған ұлттық жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1536 қаулысы
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі 94-5-бабының 1-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің 2014 – 2015 жылдарға арналған ұлттық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1536 қаулысымен
бекітілген
Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлудің
2014 – 2015 жылдарға арналған ұлттық жоспары
1. Жалпы ережелер
1. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлудің 2014 – 2015 жылдарға арналған ұлттық жоспары (бұдан әрі – Ұлттық жоспар) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 16-бабы 7) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 мамырдағы № 586 қаулысымен бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу қағидаларына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының климаттың өзгеруі саласындағы халықаралық шарттарының ережелерін ескере отырып әзірленді.
2. Ұлттық жоспар:
1) 2012 жылы шығарындылары көміртегі қостотығының 20 000 тоннасынан асатын қондырғы операторларының 2014 – 2015 жылдар кезеңіндегі көміртегі қостотығының шығарындыларына квота бөледі (шектейді);
2) 2011 – 2012 жылдардағы көміртегі қостотығының жиынтық шығарындыларының орташа мәні деңгейіндегі базалық желіні белгілейді;
3) тиісті табиғат пайдаланушылар пайдаланатын барлық көздер үшін экономика салалары бойынша, сондай-ақ табиғат пайдаланушылар бойынша 2014 – 2015 жылдарға бөлінетін квота бірліктерінің санын айқындайды. 2014 – 2015 жылдарға бөлінетін квота бірліктерінің саны көміртегі қостотығының шығарындыларын азайту жөніндегі міндеттемелерді ескеріп, 2014 жылға арналған базалық желінің 0 %-ы мөлшерінде және 2015 жылға арналған базалық желінің 1,5 %-ы мөлшерінде есептелген;
4) экономиканың басым секторларындағы жаңа қондырғыларға арналған квота көлемі резервін құраушы квота бірліктерінің санын айқындайды;
5) метан шығарындыларын табиғат пайдаланушылардың парниктік газдар шығарындыларына квота бөлуге енгізбейді және оларды парниктік газдар шығарындыларын қысқарту бойынша ішкі жобалар шеңберінде реттейді.

2. Объем квот на выбросы парниковых газов по отраслям экономики
и объемы квот для природопользователей на 2014 – 2015 годы
3. Объем квоты в количестве 154 883 190 единиц для действующих установок бесплатно распределяется по отраслям экономики на 2014 год согласно таблице приложения 1.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 05.02.2015 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Объем квоты в количестве 152 790 480 единиц для действующих установок бесплатно распределяется по отраслям экономики на 2015 год согласно таблице приложения 1.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 19.11.2015 № 927 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Экономика салалары бойынша парниктік газдар шығарындыларына
2014 – 2015 жылдарға арналған квота көлемі және табиғат
пайдаланушылар үшін квота көлемі
3. Қолданыстағы қондырғылар үшін 154 883 190 бірлік мөлшеріндегі квота көлемі 1-қосымшадағы кестеге сәйкес 2014 жылға экономика салалары бойынша тегін бөлінеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.02.2015 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Қолданыстағы қондырғылар үшін 152 790 480 бірлік мөлшеріндегі квота көлемі 1-қосымшадағы кестеге сәйкес 2015 жылға экономика салалары бойынша тегін бөлінеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.11.2015 № 927 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. Единицы объема квот между природопользователями в разрезе отраслей распределяются согласно таблицам приложения 2.
3. Резерв объема квот на выбросы парниковых газов
на 2014 – 2015 годы
6. Резерв объема квот Национального плана рассчитан на основе определения доли новых и расширяемых установок в общем объеме квот на выбросы парниковых газов по среднему показателю прогнозируемого ежегодного темпа роста валового внутреннего национального продукта на соответствующий период.

5. Салалар бөлігінде табиғат пайдаланушылар арасында квота көлемі бірліктері 2-қосымшадағы кестелерге сәйкес бөлінеді.
3. Парниктік газдар шығарындыларына 2014 – 2015 жылдарға
арналған квота көлемінің резерві
6. Ұлттық жоспардың квота көлемінің резерві тиісті кезеңге арналған жалпы ішкі ұлттық өнімнің болжанатын жыл сайынғы өсу қарқынының орташа көрсеткіші бойынша парниктік газдар шығарындыларына жалпы квота көлемінде жаңа және кеңейтілген қондырғылар үлесін айқындау негізінде есептелген.

7. Резерв объема квот Национального плана составляет разницу между прогнозным показателем выбросов двуокиси углерода природопользователей на 2014 – 2015 годы и их базовым уровнем.
8. Резерв объема квот на 2014 и 2015 годы составляет 18 041 046 и 20 509 802 единицы квот соответственно.
9. Нераспределенный резерв объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов на 2013 год переносится в резерв объема квот на 2014 – 2015 годы.
Приложение 1
к Национальному плану
распределения квот
на выбросы парниковых

7. Ұлттық жоспардың квота көлемінің резерві табиғат пайдаланушылардың 2014 – 2015 жылдарға арналған көміртегі қостотығы шығарындыларының болжамды көрсеткіштері мен олардың базалық деңгейі арасындағы айырмашылықты құрайды.
8. 2014 және 2015 жылдарға арналған квота көлемінің резерві тиісінше 18 041 046 және 20 509 802 квота бірлігін құрайды.
9. Парниктік газдар шығарындыларына 2013 жылға арналған квоталар бөлудің ұлттық жоспарының квота көлемінің бөлінбеген резерві 2014 – 2015 жылдарға арналған квота көлемінің резервіне ауыстырылады.
Парниктік газдар
шығарындыларына квоталарды

газов на 2014 – 2015 годы
Единицы объема квот по отраслям экономики
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 19.11.2015 № 927 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отрасль экономики
Количество предприятий отрасли
Объем квот на 2014 г. (0 % от базовой линии), тонн двуокиси углерода
Объем квот на 2015 г. (1,5 % от базовой линии), тонн двуокиси углерода
Энергетическая
60

бөлудің 2014 – 2015 жылдарға
арналған ұлттық жоспарына
1-қосымша
Экономика салалары бойынша квота көлемінің бірліктері
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.11.2015 № 927 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Экономика саласы
Саладағы кәсіпорын саны
2014 жылға арналған квота көлемі (базалық желіден
0 %), көміртегі қостотығының тоннасы
2015 жылға арналған квота көлемі (базалық желіден 1,5 %), көміртегі қостотығының тоннасы
Энергетика
60