Об утверждении стандартов государственных услуг в области животноводства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1542. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 680
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 680 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 28.04.2015 г. № 3-2/378.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт государственной услуги «Выдача справок о наличии личного подсобного хозяйства»;
2) стандарт государственной услуги «Признание племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран-экспортеров»;
3) стандарт государственной услуги «Субсидирование повышения продуктивности и качества продукции животноводства»;
4) стандарт государственной услуги «Субсидирование развития племенного животноводства».
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1542
Стандарт государственной услуги
«Выдача справок о наличии личного подсобного хозяйства»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача справок о наличии личного подсобного хозяйства» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов Астаны и Алматы, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
Прием документов и выдача результатов государственной услуги осуществляется:
через центры обслуживания населения (далее – центр) по адресам, указанным на сайте www.con.gov.kz;
через веб-портал «электронного правительства» www.e.gov.kz (далее – портал).

Мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1542 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 680 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 680 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылғы министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 3-2/378 бұйрығын қараңыз.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) «Жеке қосалқы шаруашылықтың болуы туралы анықтама беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
2) «Экспорттаушы елдердің құзыретті органдары импортталған асыл тұқымды өнімге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлікті немесе оған барабар құжатты тану» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
3) «Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
4) «Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1542 қаулысымен
бекітілген
«Жеке қосалқы шаруашылықтың болуы туралы анықтама беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Жеке қосалқы шаруашылықтың болуы туралы анықтама беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету нәтижелерін беру:
мекенжайлары www.con.gov.kz сайтында көрсетілген халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі – орталық);
«электрондық үкіметтің» www.e.gov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.

2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) при обращении к услугодателю:
с момента сдачи услугополучателем документов, указанных в пункте 9 настоящего стандарта – не более тридцати минут;
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов, указанных в пункте 9 настоящего стандарта – не более десяти минут;
максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – не более десяти минут.
2) при обращении в центр:
с момента сдачи услугополучателем документов, указанных в пункте 9 настоящего стандарта – не более двадцати минут;
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов, указанных в пункте 9 настоящего стандарта – не более десяти минут;
максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – не более десяти минут.
3) при обращении через портал:
с момента подачи - электронного запроса услугополучателем до получения государственной услуги не более пятнадцати минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результатом оказания государственной услуги является:
1) при обращении к услугодателю и (или) в центр справка о наличии личного подсобного хозяйства;
2) при обращении через портал: справка о наличии личного подсобного хозяйства, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
При обращении через портал результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) у услугодателя государственная услуга оказывается с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) в центре государственная услуга оказывается с понедельника по субботу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке «электронной» очереди, без ускоренного обслуживания;

2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген кезде:
көрсетілетін қызметті алушы осы стандарттың 9-тармағында көрсетілген құжаттарды тапсырған сәттен бастап – отыз минуттан артық емес;
осы стандарттың 9-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын тапсыру үшін жол берілетін ең ұзақ күту уақыты – он минуттан артық емес;
көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің жол берілетін ең ұзақ уақыты – он минуттан артық емес;
2) орталыққа өтініш берген кезде:
көрсетілетін қызметті алушы осы стандарттың 9-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап – жиырма минуттан артық емес;
осы стандарттың 9-тармағында көрсетілген көрсетілетін құжаттар топтамасын тапсыру үшін жол берілетін ең ұзақ күту уақыты – он минуттан артық емес;
көрсетілетін қызмет алушыға қызмет көрсетудің жол берілетін ең ұзақ уақыты – он минуттан артық емес;
3) портал арқылы өтініш берген кезде:
көрсетілетін қызметті алушы электрондық сұрау салуды жіберген сәттен бастап мемлекеттік көрсетілетін қызметті алғанға дейін – он бес минуттан артық емес.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) орталыққа өтініш берген кезде – жеке қосалқы шаруашылықтың болуы туралы анықтама;
2) портал арқылы өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы жеке қосалқы шаруашылықтың болуы туралы анықтама.
Портал арқылы өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі көрсетілетін қызмет алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызмет берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде мемлекеттiк қызмет Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес, демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен 9.00-ден 18.30-ға дейін алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетiледi;
2) орталықта мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес, демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 09.00-ден 20.00-ге дейін, дүйсенбі мен сенбіні қоса алғанда көрсетіледі. Қабылдау «электрондық» кезек тәртібімен, жедел қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады;

3) на портале прием документов осуществляется круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Для получения государственной услуги услугополучатель либо его представитель (по нотариально заверенной доверенности) представляет следующие документы:
1) при обращении к услугодателю оригинал документа, удостоверяющего личность (для идентификации) и заявление по форме согласно приложению к настоящему стандарту;
2) при обращении в центр оригинал документа, удостоверяющего личность (для идентификации) и заявление по форме согласно приложению к настоящему стандарту;
3) при обращении через портал заполняет заявление по форме, указанной в приложении к настоящему стандарту.
Бланк заявлений можно получить в канцелярии услугодателя.
В центре бланк заявления размещается на специальной стойке в зале ожидания, а также на интернет-ресурсе – www.con.gov.kz.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель самостоятельно получает из соответствующих государственных информационных систем через информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных должностных лиц государственных органов.
В случае получения государственной услуги через центр, услугополучатель дает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, по форме, представленной центром, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;
При сдаче необходимых документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названия приложенных документов;
4) даты (времени) и места выдачи результатов государственной услуги;
5) фамилии, имени, отчества (при наличии в документе, удостоверяющем личность) работника, принявшего заявление на оформление документов;
6) фамилии, имени, отчества (при наличии в документе, удостоверяющем личность) услугополучателя или его уполномоченного представителя, и их контактных телефонов.
В случае обращения через портал услугополучателю в «личном кабинете» отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
3. Порядок обжалования решений, действий
(бездействия) услугодателей и (или) их должностных
лиц, центров обслуживания населения и (или) их
работников по вопросам оказания государственных услуг

3) порталда құжат қабылдау тәулік бойы (жөндеу жұмыстары жүргізілуіне байланысты техникалық үзілісті қоспағанда) жүзеге асырылады.
9. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы немесе оның өкілі (нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша) мынадай құжаттарды ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде жеке куәлігінің түпнұсқасын (сәйкестендіру үшін) және осы стандартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш ұсынады;
2) орталыққа өтініш жасаған кезде жеке куәлігінің түпнұсқасын (сәйкестендіру үшін) және осы стандартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш ұсынады;
3) портал арқылы өтініш жасаған кезде осы стандартқа қосымшада көрсетілген нысан бойынша өтініш ұсынады.
Өтініш бланкілерін көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінен алуға болады.
Орталықта өтініш бланкілері күту залында арнайы тағандарда, сондай-ақ www.con.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылады.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті орталық арқылы алған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, орталық ұсынған нысан бойынша пайдалануға жазбаша келісімін береді.
Қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледі, онда:
1) сұрау салуды қабылдау нөмірі және күні;
2) сұратылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтің түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны және атауы;
4) мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижелерін беру күні (уақыты) және орны;
5) құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта болған жағдайда);
6) көрсетілетін қызметті алушының немесе оның уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта болған жағдайда) және олардың байланыс телефондары көрсетіледі.
Портал арқылы өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетінде» мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранысты қабылдау мәртебесі көрсетіледі.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың
лауазымды тұлғаларының, халыққа қызмет көрсету орталықтарының
және (немесе) олардың қызметкерлерінің мемлекеттік қызмет
көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне
(әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

10. Разъяснение порядка обжалования решений, действий (бездействия) должностных лиц услугодателя, а также оказание содействия в подготовке жалобы осуществляется специалистами юридической службы услугодателя.
11. В случае несогласия с результатами оказания государственной услуги услугодателями (или) их должностными лицами или их некорректного обслуживания, жалоба подается на имя соответствующего акима в соответствии с графиком работы, указанному в подпункте 1) пункта 8 настоящего стандарта.
В случае несогласия с результатами государственной услуги, оказанной через центр или некорректного обслуживания работников центра, жалоба подается на имя руководителя центра по адресу: город Астана, проспект Республики, дом 43А, телефон: 8(7172)-55-80-23, интернет-ресурс: www.con.gov.kz.
После отправки жалобы через портал из «личного кабинета» услугополучателю доступна информация о жалобе, которая обновляется в ходе ее обработки в государственном органе (отметка о доставке, регистрации, исполнении, ответ по результатам рассмотрения или отказ в рассмотрении).
При этом услугополучателю также доступна обновляемая информация об исполнении, ответе или отказе в рассмотрении обращения.
12. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
13. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
14. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы продлевается услугодателем не более чем на десять рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение трех рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.

10. Көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым беру тәртібін түсіндіруді, сондай-ақ шағымды дайындауға жәрдемдесуді көрсетілетін қызметті берушінің заң қызметінің мамандары жүзеге асырады.
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды тұлғаларының мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген немесе олар дұрыс қызмет көрсетпеген жағдайда, шағым осы стандарттың 8-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жұмыс кестесіне сәйкес, тиісті әкімнің атына беріледі.
Орталық арқылы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген немесе орталық қызметкерлері дұрыс қызмет көрсетпеген жағдайда, шағым орталық басшысының атына Астана қаласы, Республика даңғылы, 43/А мекенжайы бойынша беріледі, телефоны: 8(7172)-55-80-23, интернет-ресурсы: www.con.gov.kz.
Шағымды көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетінен» портал арқылы жібергеннен кейін, оған шағымды өңдеу барысында (жеткізілгені, тіркелгені, орындалғаны туралы белгі, қарау нәтижесі бойынша жауабы немесе қараудан бас тарту) туралы жаңартылған ақпарат қолжетімді болады.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті алушыға орындалуы, жауабы немесе қараудан бас тарту туралы жаңартылған ақпарат та қолжетімді болады.
12. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
13. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарау мерзімін:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажеттілігі жағдайында он жұмыс күнінен артық емес ұзартады;
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды тұлға шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда хабарлайды.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.

4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги, в том числе
оказываемой в электронной форме
15. Государственная услуга, предоставляется уполномоченному представителю при предоставлении нотариально удостоверенной доверенности услугополучателя.
Для оказания государственной услуги создаются условия для услугополучателей на время ожидания и подготовки необходимых документов (кресла для ожидания, места для заполнения документов оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения).
Здания услугодателя и центра оборудованы входом с пандусами, предназначенными для доступа людей с ограниченными физическими возможностями.
16. Адрес места оказания государственной услуги размещен:
1) на интернет-ресурсе Министерства – www.minagri.gov.kz.
2) на интернет - ресурсе центра – www.con.gov.kz.
3) на портале.
17. Услугополучателю при обращении через портал требуется наличие ЭЦП.
18. Получение информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа возможно при обращении за государственной услугой через портал.
19. Информация о государственной услуге может быть также представлена по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414.
Приложение
к стандарту государственной
услуги «Выдача справок о
наличии личного
подсобного хозяйства»
Форма
Заявление
Я,_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии в документе,
удостоверяющем личность)
_____________________________________________________________________
(данные удостоверения личности и место жительства физического лица)
_____________________________________________________________________
Действующий от имени
_____________________________________________________________________
(заполняется уполномоченным представителем
в случае действия по доверенности)
на основании
_____________________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Прошу предоставить мне справку о наличии личного подсобного
хозяйства
Результат выполнения/рассмотрения запроса:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Проверено: дата ______________ 20__ год
_____________________________________________________________________
(фамилия и инициалы, подпись специалиста)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1542
Стандарт государственной услуги
«Признание племенного свидетельства или
эквивалентного ему документа, выданного на
импортированную племенную продукцию (материал)
компетентными органами стран-экспортеров»

4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге де талаптар
15. Мемлекеттік қызмет уәкілетті өкілге көрсетілетін қызметті алушының нотариалды куәландырылған сенімхатын ұсынған кезде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыларға күту және қажетті құжаттарды дайындау уақытында жағдайлар (күтуге арналған креслолар, құжаттарды толтыру орындары қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері бар стенділермен жарақталады) жасалады.
Көрсетілетін қызметті берушінің және орталықтың ғимараттары дене мүмкіндіктері шектеулі адамдардың кіруіне арналған пандусы бар кіреберіспен жабдықталады.
16. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету орнының мекенжайы:
1) Министрліктің www.minagri.gov.kz интернет-ресурсында;
2) орталықтың www.con.gov.kz интернет-ресурсында;
3) порталда орналастырылған.
17. Көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы өтініш берген кезде ЭЦҚ болуы қажет.
18. Қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты алу портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш берген кезде мүмкін болады.
19. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет туралы ақпарат Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының – 1414 телефоны бойынша ұсынылуы мүмкін.
«Жеке қосалқы шаруашылықтың
болуы туралы анықтама беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Нысан
Өтініш
Мен, ________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын
құжатта болған жағдайда)
_____________________________________________________________________
(жеке куәлік деректері және тұрғылықты жері)
_____________________________________________________________________
(өкілеттілікті куәландыратын құжаттың деректемелері)
___________________________________________________________ негізінде
________________________________________________ атынан әрекет ететін
(сенімхат бойынша әрекет еткен жағдайда уәкілетті
өкіл толтырады)
маған жеке қосалқы шаруашылықтың болуы туралы анықтама беруді
сұраймын.
Сұрау салуды орындау/қарау нәтижесі:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілді: күні 20__ жылғы ____________
_____________________________________________________________________
(маманның тегі және аты-жөні, қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1542 қаулысымен
бекітілген
«Экспорттаушы елдердің құзыретті органдары импортталған асыл
тұқымды өнімге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлікті
немесе оған барабар құжатты тану» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандарты

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Признание племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран-экспортеров» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается:
Комитетом государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его территориальных подразделений (далее – услугодатель);
веб-портал «электронного правительства» www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) при обращении к услугодателю:
с момента сдачи услугополучателем документов, указанных в пункте 9 настоящего стандарта – в течение десяти рабочих дней;
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов, указанных в пункте 9 настоящего стандарта – не более двадцати минут;
максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – не более двадцати минут;
2) обращения услугополучателя на портал:
с момента подачи электронного запроса услугополучателем до получения государственной услуги – в течение десяти рабочих дней.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результатом оказания государственной услуги является:
1) при обращении к услугодателю – заключение о признании племенного свидетельства или эквивалентного ему документа (далее – признание племенного свидетельства) на бумажном носителе;
2) на портале – уведомление с приложением заключения о признании племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран-экспортеров в оказании государственной услуги, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного должностного лица.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) при обращении к услугодателю – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме  выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству. Прием осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно.
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности):

1. Жалпы ережелер
1. «Экспорттаушы елдердің құзыретті органдары импортталған асыл тұқымды өнімге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлікті немесе оған барабар құжатты тану» мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік қызмет:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетімен және оның аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші);
«электрондық үкіметтің» www.e.gov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзiмдерi:
1) көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген кезде:
көрсетілетін қызметті алушы осы стандарттың 9-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап – он жұмыс күні ішінде;
осы стандарттың 9-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын тапсыру үшін жол берілетін ең ұзақ күту уақыты – жиырма минуттан артық емес;
көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша жол берілетін ең ұзақ уақыты – жиырма минуттан артық емес;
2) портал арқылы өтініш берген кезде:
көрсетілетін қызметтi алушы электрондық сұрау салуды жіберген сәттен бастап мемлекеттік көрсетілетін қызметті алғанға дейін – он жұмыс күні ішінде.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген кезде – асыл тұқымдық куәлікті немесе оған барабар құжатты тану (бұдан әрі – асыл тұқымдық куәлікті тану) туралы қағаз жеткізгіштегі қорытынды;
2) порталда – экспорттаушы елдердің құзыретті органдары импортталған асыл тұқымды өнімге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлікті немесе оған барабар құжатты тану туралы уәкілетті лауазымды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған қорытынды қоса берілген хабарлама.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген кезде – еңбек заңнамасына сәйкес, демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен 9.00-ден 18.30-ға дейін алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетiледi;
2) порталда – тәулік бойы.
9. Көрсетілетін қызметті алушы (немесе сенімхат бойынша оның өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті алу үшін қажетті құжаттар тізбесі:

1) при обращении к услугодателю:
заявление в произвольной форме с указанием:
для физических лиц – фамилии, имени, отчества и место жительства физического лица, планирующего ввоз племенной продукции (материала);
для юридических лиц – наименования, адреса юридического лица, планирующего ввоз племенной продукции (материала) и вида его деятельности;
названия страны экспортера, количества, вида и породы животного, количества семени или эмбрионов, с указанием их видовой и породной принадлежности;
к заявлению импортер прилагает копии или оригиналы племенных свидетельств или эквивалентных ему документов, выданных компетентным органом страны – экспортера;
2) на портал:
запрос о форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП;
электронные копии племенных свидетельств или эквивалентных ему документов, выданных компетентным органом страны-экспортера.
Документы, необходимые для получения государственной услуги, сдаются в канцелярию услугодателя.
При сдаче необходимых документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема документов;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (времени) получения государственной услуги и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества ( при наличии в документе, удостоверяющем личность) лица, принявшего документы;
6) фамилии, имени, отчества (при наличии в документе, удостоверяющем личность) (для физических лиц) или наименования (для юридических лиц), контактных данных услугополучателя.
3. Порядок обжалования решений, действий
(бездействия) центральных государственных органов,
а также услугодателей и (или) их должностных лиц
по вопросам оказания государственных услуг
10. Разъяснения о порядке обжалования действий (бездействий) должностных лиц услугодателя, а также оказание содействия в подготовке жалобы осуществляются специалистами юридической службы услугодателя по адресу: город Астана, улица Кенесары 36, кабинет 710, телефон: 8 (7172) 55-59-59.
11. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, жалоба подается по почте либо нарочно на имя Министра сельского хозяйства Республики Казахстан:
1) в канцелярию Министерства по адресу: 010000, город Астана, ул. Кенесары, 36, телефон 8 (7172) 55-57-63, в рабочие дни с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;

1) көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген кезде:
жеке тұлғалар үшiн – асыл тұқымды өнiм (материал) әкелудi жоспарлаған жеке тұлғаның тегiн, атын, әкесiнiң атын және тұратын жерін;
заңды тұлғалар үшiн – асыл тұқымды өнiм (материал) әкелудi жоспарлаған заңды тұлғаның атауын, мекенжайын және қызмет түрін;
экспорттаушы елдiң атауын, малдың санын, түрiн және тұқымын, ұрықтың немесе эмбриондардың саны олардың қай түрге және тұқымға жататынын көрсете отырып, еркін нысанда өтініш береді;
импорттаушы өтінішке экспорттаушы елдің құзыреттi органдары берген асыл тұқымдық куәлiктердің немесе оған балама құжаттардың көшірмелерін қоса бередi.
2) портал арқылы:
ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық нысандағы құжатқа сұрау салу;
экспорттаушы елдің құзыретті органы берген асыл тұқымдық куәліктердің немесе оған барабар құжаттардың электронды көшірмелері.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қажетті құжаттар көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне тапсырылады.
Қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға онда:
1) құжаттарды қабылдау нөмірі және күні;
2) сұрау салынатын мемлекеттік көрсетілетін қызметтің түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны және атауы;
4) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу күні (уақыты) және құжаттарды беру орны;
5) құжаттарды қабылдаған қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта болған жағдайда);
6) көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта болған жағдайда) (жеке тұлға үшін) немесе атауы (заңды тұлға үшін) көрсетіле отырып, тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледі.
3. Орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін
қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібін түсіндіруді, сондай-ақ шағым дайындауға жәрдемдесуді Астана қаласы, Кенесары көшесі, 36-үй, 710-кабинет мекенжайы бойынша, телефоны: 8 (7172) 55-59-59, көрсетілетін қызметті берушінің заң қызметінің мамандары жүзеге асырады.
11. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда шағым көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің атына немесе пошта арқылы:
1) 010000, Астана қаласы, Кенесары көшесі, 36-үй мекенжайы бойынша, телефоны: 8 (7172) 55-57-63, жұмыс күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен 9.00-ден 18.30-ға дейін Министрліктің кеңсесіне;

2) на блог Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, расположенный на интернет-ресурсе Министерства – www.minagri.gov.kz;
3) через портал.
Принятая жалоба регистрируется в канцелярии услугодателя или канцелярии Министерства. Подтверждением принятия жалобы является выдача услугополучателю, подавшему жалобу, талона с указанием даты и времени, фамилии и инициалов должностного лица, принявшего жалобу. Информацию о ходе рассмотрения жалобы можно получить у должностных лиц канцелярии услугодателя по телефону: 8 (7172) 55-58-13 или Министерства по телефонам: 8 (7172) 55-57-63, 55-59-95.
12. В случае некорректного обслуживания жалоба подается на имя Председателя Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по адресу: 010000, город Астана, ул. Кенесары 36, кабинет 703, электронный адрес: priemnaya.kgiapk@minagri.gov.kz, телефон 8 (7172) 55-59-61, в рабочие дни с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Жалоба адресуется должностному лицу, в компетенцию которого входит разрешение поставленных в жалобе вопросов.
В жалобе указываются фамилия, имя, отчество, почтовый адрес услугополучателя государственной услуги, дата подачи жалобы и подпись услугополучателя государственной услуги.
При подаче жалобы указываются должность, фамилии и инициалы должностных лиц, чьи действия или бездействия обжалуются, мотивы обращения и требования.
При отправке жалобы через портал информация о ходе рассмотрения жалобы (отметка о доставке, регистрации, исполнении, результате рассмотрения) доступна в «личном кабинете» услугополучателя.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес Министерства или услугодателя подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
13. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
14. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
15. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя или на портал, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы продлевается услугодателем не более чем на десять рабочих дней в случаях необходимости:

2) www.minagri.gov.kz. Министрліктің интернет-ресурсында орналасқан Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің блогына;
3) порталға беріледі.
Қабылданған шағым көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде тіркеледі. Көрсетілетін қызметті алушыға шағымды қабылдаған лауазымды адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талонды беру шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағымды қарау барысы туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті беруші кенсесінің лауазымды тұлғаларынан 8(7172) 55-58-13 телефоны немесе Министрліктің 8(7172) 55-57-63, 55-59-95 телефондары арқылы алуға болады.
12. Дұрыс қызмет көрсетілмеген жағдайда шағым Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті төрағасының атына 010000, Астана қаласы, Кенесары көшесі, 36-үй, 703-кабинет мекенжайы бойынша, электрондық мекенжайы: priemnaya.kgiapk@minagri.gov.kz, телефон: 8 (7172) 55-59-61 жұмыс күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен 9.00-ден 18.30-ға дейін беріледі.
Шағым құзыретіне шағымда қойылған мәселелерді шешу кіретін лауазымды тұлғаның атына жолданады.
Шағымда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжатта болған жағдайда), пошталық мекенжайы, шағым беру күні және мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының қолы көрсетіледі.
Шағым беру кезінде әрекетіне немесе әрекетсіздігіне шағым жасалатын лауазымды тұлғалардың лауазымы, аты-жөні, жүгіну себептері мен талаптары көрсетіледі.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде, шағымды қарау барысы туралы ақпарат (жеткізілгені, тіркелгені, орындалуы, қарау нәтижесі туралы белгі) көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетінен» қолжетімді болады.
Министрліктің немесе көрсетілетін қызметті берушінің атына көрсетілетін қызметті алушыдан келіп түскен шағым тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
13. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
15. Көрсетілетін қызметті берушінің атына немесе порталға көрсетілетін қызмет алушыдан келіп түскен шағым тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарау мерзімін:

1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение трех рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
16. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги, в том числе
оказываемой в электронной форме
17. Для оказания государственной услуги создаются условия для ожидания и подготовки необходимых документов (кресла для ожидания, места для заполнения документов оснащаются стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения), а также для обслуживания услугополучателей с ограниченными возможностями предусматриваются пандусы.
18. Адрес оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства – www.minagri.gov.kz.
19. Услугополучателю при обращении через портал требуется наличие ЭЦП.
20. Получение информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа возможно при обращении за государственной услугой через портал.
21. Информация о государственной услуге может быть также представлена по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, либо по телефону услугодателя 8 (7172) 55-59-61.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1542
Стандарт государственной услуги
«Субсидирование повышения продуктивности и качества
продукции животноводства»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Субсидирование повышения продуктивности и качества продукции животноводства» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, гг. Астана и Алматы, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через канцелярии услугодателя.

1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажеттілігі жағдайында он жұмыс күнінен артық емес ұзартады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда хабарлайды.
16. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге де талаптар
17. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін күту және қажетті құжаттарды дайындау уақытында жағдайлар жасалады (күтуге арналған креслолар, құжаттарды толтыруға арналған орындары қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері бар стенділермен) жарақталады, сондай-ақ мүмкіндіктері шектеулі көрсетілетін қызметті алушыларға қызмет көрсету үшін пандустар көзделеді.
18. Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы Министрліктің www.minagri.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
19. Портал арқылы өтініш берген кезде қызмет алушының ЭЦҚ болуы қажет.
20. Қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты алу портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш берген кезде мүмкін болады.
21. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет туралы ақпарат Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан – 1414 немесе көрсетілетін қызметті берушінің 8 (7172) 55-59-61 телефоны бойынша ұсынылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1542 қаулысымен
бекітілген
«Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі
мен сапасын арттыруды субсидиялау»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің стандартын Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.

2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугополучателем и до момента получения результата оказания государственной услуги – не более 29 (двадцати девяти) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи необходимых документов – не более 30 (тридцати) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – не более 15 (пятнадцати) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результатом оказания государственной услуги является предоставление в территориальное подразделение казначейства реестра счетов к оплате для дальнейшего перечисления причитающихся бюджетных субсидий на банковские счета услугополучателей.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
государственная услуга оказывается с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Для получения государственной услуги услугополучатель представляет:
для получения субсидий за фактическую реализацию продукции:
1) заявку по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту;
птицефабрики предоставляют заявки после согласования с объединением юридических лиц «Союз птицеводов Казахстана»;
2) документы, подтверждающие реализацию продукции и 100 % оплату продукции покупателем;
3) выписку из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных Республики Казахстан о выбытии реализованных и забитых животных при реализации говядины;
4) копии документов, подтверждающих оказанные услуги по убою животных и первичной переработке (договор, счет-фактуру, платежный документ) при использовании услуг предприятия, не принадлежащего услугополучателю;
5) реестр товарно-транспортных накладных на реализацию продукции, копии накладных на продукцию в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха;
6) справку из банка о наличии банковского счета;
для получения бюджетных субсидий на удешевление стоимости кормов:
1) заявку по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
2) выписку из единой информационной базы селекционной и племенной работы;
3) для услугополучателей в форме юридических лиц - копию отчета или выписку из формы 24-сх статистической отчетности;
4) для крестьянских (фермерских) хозяйств – выписку из похозяйственной книги для подтверждения наличия численности поголовья коров;

2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыру сәтінен бастап мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алған сәтке дейін – 29 (жиырма тоғыз) жұмыс күнінен артық емес;
2) қажетті құжаттар тапсыру үшін кезекте күтудің жол берілетін ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минуттан артық емес;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің жол берілетін ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минуттан артық емес.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі кейіннен көрсетілетін қызметті алушылардың банктік есепшоттарына тиесілі бюджеттік субсидияларды аудару үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне төлем есепшоттарының тізілімін ұсыну болып табылады.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ге дейін алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
9. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы мыналарды ұсынады:
іс жүзінде өнім өткізуге субсидиялар алу үшін:
1) осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
құс фабрикалары өтінімдерін «Қазақстан құс өсірушілері одағы» заңды тұлғалар бірлестігімен келіскеннен кейін ұсынады;
2) өнімді сатқанын және сатып алушының өнімді 100 % төлегенін растайтын құжаттар;
3) сиыр етін сатқан кезде Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан сатылған немесе сойылған малдардың тіркеуден шығарылғаны туралы үзінді көшірме;
4) көрсетілетін қызметті алушыға тиесілі емес кәсіпорынның қызметтерін пайдаланған кезде малдарды сою және бастапқы өңдеу жөніндегі көрсетілген қызметтерді растайтын құжаттардың (шарт, шот-фактура, төлем құжаты) көшірмелері;
5) өнімді сатуға арналған тауар-көліктік жүкқұжаттар тізілімі, өнімді жеке меншік қайта өңдеу кәсіпорындарына немесе цехтарға берген жағдайда өнімнің жүкқұжат көшірмелері;
6) банктен банктік есепшоттың болуы туралы анықтама.
жемшөптердің құнын арзандатуға бюджеттік субсидиялар алу үшін:
1) осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) селекциялық және асылдандыру жұмысының бірыңғай ақпараттық базасынан үзінді көшірме;
3) заңды тұлғалар нысанындағы көрсетілетін қызметті алушылар үшін – есеп көшірмесін немесе 24-аш статистикалық есептілік нысанынан үзінді көшірме;
4) шаруа қожалықтары (фермерлік шаруашылықтар) үшін – сиыр басы санын растау үшін шаруашылық кітабынан үзінді көшірме;

5) справку из банка о наличии банковского счета.
Услугодатель после приема заявок и пакета документов выдает услугополучателю талон, с указанием даты и времени, фамилии и инициалов должностного лица, принявшего заявку.
Услугополучатели вправе повторно вносить исправленную или дополненную заявку.
Услугодатель принимает заявки, по которым с момента возникновения оснований для получения субсидий прошло не более трех месяцев.
3. Порядок обжалования решений, действий
(бездействия) центральных государственных органов,
местных исполнительных органов областей, городов
республиканского значения, столицы, районов, городов
областного значения, акимов районов в городе, городов
районного значения, поселков, сел, сельских округов,
а также услугодателей и (или) их должностных лиц по
вопросам оказания государственных услуг
10. В случае обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя, жалоба подается:
1) на имя руководителя услугодателя по адресам, указанным на интернет-ресурсе Министерства;
2) на блог руководителя услугодателя, расположенный на интернет-ресурсе, по адресам, указанным на интернет-ресурсе Министерства: www.minagri.gov.kz.
Жалобы принимаются в письменной форме по почте или в электронном виде в случаях, предусмотренных действующим законодательством, либо нарочно через канцелярию услугодателя в рабочие дни.
При сдаче жалобы в канцелярию услугодателя подтверждением принятия жалобы является выдача услугополучателю, подавшему жалобу, талона, с указанием даты и времени, фамилии и инициалов должностного лица, принявшего жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
11. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.

5) банктен банктік есепшоттың болуы туралы анықтама ұсынады.
Көрсетілетін қызметті беруші өтінімдер мен құжаттар топтамасын қабылдағаннан кейін көрсетілетін қызметті алушыға қабылданған күні мен уақытын, өтінімді қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі және аты-жөні көрсетілген талон береді.
Көрсетілетін қызметті алушылар түзетілген немесе толықтырылған өтінімді қайта енгізуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті беруші олар бойынша субсидиялар алу үшін негіздер пайда болған сәттен бастап үш айдан артық емес уақыт өткен өтінімдерді қабылдайды.
3. Орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы
бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, қаладағы
аудандар, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар,
ауылдық округтар әкімдерінің, сондай-ақ көрсетілетін қызметті
берушілердің және (немесе) олардың лауазымды тұлғаларының
мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне,
әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымданған жағдайда шағым:
1) Министрліктің интернет-ресурсында көрсетілген мекенжайлар бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына;
2) Министрліктің www.minagri.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген мекенжайлар бойынша интернет-ресурста орналастырылған көрсетілетін қызметті беруші басшысының блогына беріледі.
Шағымдар жазбаша нысанда пошта бойынша немесе қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда электрондық түрде не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол жұмыс күндері қабылданады.
Шағымды көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне тапсырған кезде шағымның қабылданғанын растау шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға шағым қабылданған күні және уақыты, қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі және аты-жөні көрсетілген талон беру болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
11. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
12. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.

4. Иные требования с учетом
особенностей оказания государственной услуги
13. Государственная услуга, предоставляется уполномоченному представителю при предоставлении нотариально удостоверенной доверенности услугополучателя.
Для оказания государственной услуги создаются условия для услугополучателей на время ожидания и подготовки необходимых документов (кресла для ожидания, места для заполнения документов, оснащенные стендами с перечнем необходимых документов и образцами их заполнения), принимаются меры противопожарной безопасности.
Для обеспечения беспрепятственного доступа услугополучателей с ограниченными физическими возможностями в помещениях предусматриваются оборудованные поручни, пандусы и перила.
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.minagri.gov.kz, раздел «Поддержка и услуги», подраздел «Государственные услуги».
15. При оказании данной услуги не предусмотрена возможность использования электронной цифровой подписи.
16. При оказании данной услуги не предусмотрена возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа.
17. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Субсидирование повышения продуктивности
и качества продукции животноводства»
Отдел _________________________
________________________ района
_______________________ области
Заявка на получение субсидий
1. Услугополучатель: ________________________________________________
(наименование услугополучателя)
2. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный
номер ______________________________________
(для физического / юридического лица)
3. Адрес услугополучателя: __________________________________________
4. Учетный номер хозяйства (при наличии) ____________________________
5. Реализованный объем (заполнить нужное):
Вид продукции
Учетный номер предприятия по убою/ переработке
Покупатель продукции, бизнес идентификационный номер
Уровень
Единица измерения
Произведенный и реализованный объем, единиц
Норматив субсидий за единицу, тенге
Итого субсидий, тысяч тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Говядина
килограмм
Баранина
килограмм
Конина
килограмм
Свинина
килограмм
Мясо птицы
килограмм
Мясо индейки
килограмм
Яйцо
штук
Молоко
килограмм
Кумыс
килограмм
Шубат
килограмм
Шерсть (тонкая)
килограмм
К заявке прилагаются:
1) копии документов, подтверждающих реализацию продукции и 100 %
оплату продукции покупателем;
2) выписка из базы данных по идентификации сельскохозяйственных
животных Республики Казахстан о выбытии реализованных и забитых
животных при реализации говядины;

4. Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызмет уәкілетті өкілге көрсетілетін қызметті алушының нотариалды куәландырылған сенімхатын ұсынған кезде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыларды қабылдау жүзеге асырылатын үй-жайларда күту және қажетті құжаттарды дайындау үшін жағдайлар жасалады (күтуге арналған креслолар, қажетті құжаттар тізбесі және оларды толтыру үлгілері бар стенділермен жарақталған құжаттарды толтыруға арналған орындар), өртке қарсы қауіпсіздік шаралары қабылданады.
Дене мүмкіндіктері шектеулі көрсетілетін қызметті алушылардың кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін үй-жайларда жабдықталған таяныштар, пандустар және сүйеніштер көзделеді.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің www.minagri.gov.kz интернет-ресурсында «Қолдау және көрсетілетін қызметтер» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» бөлімшесінде орналастырылған.
15. Осы қызметті көрсету кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану мүмкіндігі көзделмеген.
16. Осы қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі көзделмеген.
17. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
«Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі
мен сапасын арттыруды субсидиялау»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
____________________ облысы
_________________ ауданының
____________________ бөлімі
Субсидиялар алуға арналған өтінім
1. Көрсетілетін қызметті алушы: _____________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
2. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі ____________
(жеке/заңды тұлға үшін)
3. Көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы: ________________________
4. Шаруашылықтың есептік нөмірі (болған кезде) ______________________
5. Өткізілген көлемі (қажетін толтырыңыз):
Өнім түрі
Сою/қайта өңдеу бойынша кәсіпорынның есептік нөмірі
Өнімді сатып алушы, бизнес сәйкестендіру нөмірі
Деңгейі
Өлшем бірлігі
Өндірілген және өткізілген өнім көлемі, бірлік
Бірлікке субсидиялау нормативі, теңге
Субсидиялардың жиыны, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Сиыр еті
килограмм
Қой еті
килограмм
Жылқы еті
килограмм
Шошқа еті
килограмм
Құс еті
килограмм
Күрке тауық еті
килограмм
Жұмыртқа
дана
Сүт
килограмм
Қымыз
килограмм
Шұбат
килограмм
Биязы жүн
килограмм
Өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) өнімді сатқанын және сатып алушының өнімді 100 % төлегенін растайтын құжаттар;
2) сиыр етін сатқан кезде Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан сатылған немесе сойылған малдардың тіркеуден шығарылғаны туралы үзінді көшірме;

3) копии документов, подтверждающих оказанные услуги по убою
животных и первичной переработке (договора, счет-фактуры, платежного
документа) при использовании услуг предприятия, не принадлежащего
услугополучателю;
4) реестр товарно-транспортных накладных на реализацию
продукции, копии накладных на продукцию в случае передачи продукции в
собственные перерабатывающие предприятия или цеха;
5) справка из банка о наличии банковского счета.
Руководитель предприятия _______________    «____» _______ 20____ год
(фамилия, имя, отчество (при наличии) подпись, печать)
«Подтверждаю»
Начальник Отдела ______________________ ______________________ района
________________ области ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии), подпись, печать)
Согласовывается в случае подачи заявки птицефабриками
«Согласовано»
Объединение физических и юридических лиц «Союз птицеводов Казахстана»
_________________________________ «____ » _______ 20____ год
(фамилия, имя, отчество (при наличии) подпись, печать)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Субсидирование повышения продуктивности
и качества продукции животноводства»
Отдел _________________________
________________________ района
_______________________ области
Заявка
на получение субсидий
На удешевление стоимости сочных и грубых кормов, используемых
для кормления маточного поголовья крупного рогатого скота
1. Услугополучатель:___________________________________________
(наименование услугополучателя)
2. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес
идентификационный номер
_____________________________________________________________________
(для физического /юридического лица)
3. Адрес услугополучателя: __________________________________________
4. Учетный номер хозяйства (при наличии)_____________________________
5. Наличие маточного поголовья ________________________ голов
6. Имеется во владении земель сельскохозяйственного назначения для
производства кормов: пашни ____________ гектар, сенокосы и пастбища
______________ гектар.
7. Имеется договор на покупку кормов: силос/сенаж __________ тонн,
сено ________ тонн.
К заявке прилагаются:
1) выписка из единой информационной базы селекционной и
племенной работы;
2) для услугополучателей в форме юридических лиц - копия отчета
или выписка из формы 24-сх статистической отчетности;
3) для крестьянских (фермерских) хозяйств – выписка из
похозяйственной книги для подтверждения наличия численности поголовья
коров;
4) справка из банка о наличии банковского счета.
Руководитель предприятия __________________ «___» _______ 20____ год
(фамилия, имя, отчество (при
наличии), подпись, печать)
«Подтверждаю»
Начальник Отдела ________________________ ________________района
_____________________________ области ____________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись, печать)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1542
Стандарт государственной услуги
«Субсидирование развития племенного животноводства»

3) көрсетілетін қызметті алушыға тиесілі емес кәсіпорынның қызметтерін пайдаланған кезде малдарды сою және бастапқы өңдеу жөніндегі көрсетілген қызметтерді растайтын құжаттардың (шарт, шот-фактура, төлем құжаты) көшірмелері;
4) өнімді сатуға арналған тауар-көліктік жүкқұжаттар тізілімі, өнімді жеке меншік қайта өңдеу кәсіпорындарына немесе цехтарға берген жағдайда өнімнің жүк құжат көшірмелері;
5) банктен банктік есепшоттың болуы туралы анықтама.
Кәсіпорын басшысы __________________________ «___» _________ 20__ жыл
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда), қолы, мөрі)
«Растаймын»
___________________________ облысы ______________ ауданы ____________
___________________________________________________ бөлімінің бастығы
(Т.А.Ә., қолы, мөрі)
(Құс фабрикалары өтінім берген кезде келісіледі)
«Келісілді»
«Қазақстан құс өсірушілер Одағы» жеке және заңды тұлғалар бірлестігі
______________________________________ 20__ жылғы «___» _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда), қолы, мөрі)
«Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі
мен сапасын арттыруды субсидиялау»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
____________________ облысы
_________________ ауданының
____________________ бөлімі
Субсидиялар алуға арналған
өтінім
Ірi қара малдың аналық басын азықтандыру үшiн пайдаланылатын
шырынды және кесек азықтың құнын арзандату
1. Көрсетілетін қызметті алушы ________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
2. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі ______
(жеке/заңды тұлға үшін)
3. Көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы ___________________
_____________________________________________________________________
4. Шаруашылықтың есептік нөмірі (болған кезде) ________________
5. Аналық мал басы саны ___________________________________ бас
6. Иелігінде азықтарды өндіруге арналған ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерлердің болуы егістік ___ гектар, шабындықтар мен
жайылымдықтар ___ гектар
7. Азықтарды сатып алу шартының болуы сүрлем/пішендеме/ ___
тонна, пішен ___ тонна
Өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) селекциялық және асылдандыру жұмысының бірыңғай ақпараттық
базасынан үзінді көшірме;
2) заңды тұлғалар нысанындағы қызмет алушылар үшін – есеп
көшірмесі немесе 24-аш статистикалық есептілік нысанынан үзінді
көшірме;
3) шаруа қожалықтары (фермерлік шаруашылықтар) үшін – сиыр басы
санын растау үшін шаруашылық кітабынан үзінді көшірме;
4) банктен банктік есепшоттың болуы туралы анықтама.
Кәсіпорын басшысы __________________ 20__ жылғы «___» _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы, мөрі)
«Растаймын»
_____________________ облысы ________________________________________
_____________________ ауданы ______________________ бөлімінің бастығы
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1542 қаулысымен
бекітілген
«Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Субсидирование развития племенного животноводства» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов Астаны и Алматы, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через канцелярии услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугополучателем и до момента получения результата оказания государственной услуги:
на частичное удешевление стоимости и частичное возмещение затрат, с момента сдачи пакета документов услугополучателем и до момента получения результата оказания государственной услуги – не более 29 (двадцати девяти) рабочих дней;
полное возмещение затрат республиканскому племенному центру, племенному заводу по костанайской породе лошадей, племенному репродуктору по мясному птицеводству с момента сдачи пакета документов услугополучателем и до момента получения результата оказания государственной услуги – не более 5 (пяти) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи необходимых документов – не более 30 (тридцати) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – не более 15 (пятнадцати) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результатом оказания государственной услуги является предоставление в территориальное подразделение казначейства реестра счетов к оплате для дальнейшего перечисления причитающихся бюджетных субсидий на банковские счета услугополучателей.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
государственная услуга оказывается с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Для получения государственной услуги услугополучатель представляет:
на фактические объемы, подлежащие субсидированию:
заявки по формам согласно приложениям 123 к настоящему стандарту;
документы, подтверждающие соблюдение требований, в области животноводства и птицеводства;
справку из банка о наличии банковского счета;
для полного возмещения затрат республиканскому племенному центру, племенному заводу по костанайской породе лошадей, племенному репродуктору по мясному птицеводству не позднее 10 декабря представляет услугодателю:

1. Жалпы ережелер
1. «Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыру сәтінен бастап мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алған сәтке дейін:
құнын ішінара арзандату және шығындарды ішінара өтеу үшін, көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алған сәтке дейін – 29 (жиырма тоғыз) жұмыс күнінен артық емес;
республикалық асыл тұқымдық орталыққа, қостанай жылқы тұқымдары бойынша асыл тұқымдық зауытына, етті құс өсіру бойынша асыл тұқымдық репродукторға шығындарын толық өтеу үшін көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алған сәтке дейін – 5 (бес) жұмыс күнінен артық емес;
2) қажетті құжаттарды тапсыру үшін кезекте күтудің жол берілетін ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минуттан артық емес;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің жол берілетін ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минуттан артық емес.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі кейіннен көрсетілетін қызметті алушылардың банктік есепшоттарына тиесілі бюджеттік субсидияларды аудару үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне төлем есепшоттарының тізілімін ұсыну болып табылады.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ге дейін алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
9. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы мыналарды ұсынады:
субсидиялауға жататын іс жүзіндегі көлемдерге:
осы стандартқа 123-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша өтінімдер;
мал шаруашылығы және құс шаруашылығы саласындағы қойылатын талаптардың сақталуын растайтын құжаттар;
банктен банктік есепшоттың болуы туралы анықтама.
Республикалық асыл тұқымдық орталыққа, қостанай жылқы тұқымы бойынша асыл тұқымдық зауытқа, етті құс өсіру бойынша асыл тұқымдық репродукторға шығындарын толық өтеу үшін көрсетілетін қызметті беруге 10 желтоқсаннан кешіктірмей мыналарды ұсынады:

1) республиканский племенной центр:
один экземпляр документов (договор, копии платежных документов, акты оприходования), подтверждающие затраты на приобретение племенных быков-производителей, семени зарубежной селекции, оборудования, техники по перечню, согласованному с Министерством;
один экземпляр документов, подтверждающий затраты на содержание племенных быков-производителей, получение, хранение и оценку их семени, а также получение, хранение и использование эмбрионов (по мере их осуществления);
2) племенной завод по костанайской породе лошадей:
один экземпляр документов, подтверждающий затраты на разведение, содержание, тренинг племенных лошадей и хранение семени жеребцов (по мере их осуществления);
3) племенной репродуктор по мясному птицеводству:
один экземпляр документов (договор, копии платежных документов, акты оприходования), подтверждающий затраты на приобретение цыплят (по мере их осуществления).
Оригиналы подтверждающих документов после сверки с копиями возвращаются услугополучателю.
Услугодатель для рассмотрения принимает заявки, по которым с момента возникновения оснований прошло не более 1 года.
Услугодатель после приема заявок и пакета документов выдает услугополучателю талон, с указанием даты и времени, фамилии и инициалов должностного лица, принявшего заявку.
Услугополучатели могут повторно вносить исправленную или дополненную заявку.
3. Порядок обжалования решений, действий
(бездействия) центральных государственных органов,
местных исполнительных органов областей, городов
республиканского значения, столицы, районов, городов
областного значения, акимов районов в городе, городов
районного значения, поселков, сел, сельских округов,
а также услугодателей и (или) их должностных лиц по
вопросам оказания государственных услуг
10. В случае обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя, жалоба подается:
1) на имя руководителя услугодателя по адресам, указанным на интернет-ресурсе Министерства;
2) на блог руководителя услугодателя, расположенный на интернет-ресурсе, по адресам, указанным на интернет-ресурсе Министерства: www.minagri.gov.kz.
Жалобы принимаются в письменной форме по почте или в электронном виде в случаях, предусмотренных действующим законодательством, либо нарочно через канцелярию услугодателя в рабочие дни.
При сдаче жалобы в канцелярию услугодателя, подтверждением принятия жалобы является выдача услугополучателю, подавшему жалобу, талона, с указанием даты и времени, фамилии и инициалов должностного лица, принявшего жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

1) республикалық асыл тұқымдық орталық:
Министрлікпен келісілген тізбе бойынша асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды, шетелдік селекция ұрығын, жабдықты, техниканы салып алуға құжаттардың (шарт, төлем құжаттарының көшірмелері, қабылдау актілері) бір данасы;
асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуға, олардың ұрығын алуға, сақтау мен бағалауға, сондай-ақ эмбриондарын алуға, сақтау мен пайдалануға шығындарды растайтын құжаттардың бір данасы (оларды жүзеге асыру шамасына қарай);
2) қостанай жылқы тұқымы бойынша асыл тұқымдық зауыт:
асыл тұқымды жылқыларды өсіруге, күтіп-бағуға, тренингке және айғырлардың ұрығын сақтауға шығындарды растайтын құжаттардың (оларды жүзеге асыру шамасына қарай) бір данасы;
3) етті құс өсіру бойынша асыл тұқымдық репродуктор:
балапандарды сатып алуға шығындарды растайтын құжаттардың (шарттар, төлем құжаттарының көшірмелері, қабылдау актілері) бір данасы (оларды жүзеге асыру шамасына қарай).
Растайтын құжаттардың түпнұсқалары көшірмелерімен салыстырып тексергеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады.
Көрсетілетін қызметті беруші олар бойынша негіздемелер пайда болған сәттен бастап 1 жылдан артық емес уақыт өткен өтінімдерді қарауға қабылдайды.
Көрсетілетін қызметті беруші өтінімдер мен құжаттар топтамасын қабылдағаннан кейін көрсетілетін қызметті алушыға қабылданған күні және уақыты, өтінімді қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі және аты-жөні көрсетілген талон береді.
Көрсетілетін қызметті алушылар түзетілген немесе толықтырылған өтінімді қайта енгізе алады.
3. Орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы
бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, қаладағы
аудандар, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар,
ауылдық округтар әкімдерінің, сондай-ақ көрсетілетін қызметті
берушілердің және (немесе) олардың лауазымды тұлғаларының
мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне,
әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымданған жағдайда шағым:
1) Министрліктің интернет-ресурсында көрсетілген мекенжайлар бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына;
2) Министрліктің www.minagri.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген мекенжайлар бойынша интернет-ресурста орналастырылған көрсетілетін қызметті беруші басшысының блогына беріледі.
Шағымдар жазбаша нысанда пошта бойынша немесе қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда электрондық түрде не қызмет берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол жұмыс күндері қабылданады.
Шағымдары көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне тапсырған кезде шағымның қабылданғанын растау шағым берген қызмет алушыға шағым қабылданған күні және уақыты, қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі және аты-жөні көрсетілген талон беру болып табылады.
Көрсетілетін қызметті беруші мекенжайына келіп түскен қызмет алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

2. Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес
идентификационный номер _____________________________________________
(для физического / юридического лица)
3. Адрес услугополучателя:_____________________________________
_____________________________________________________________________
4. Учетный номер хозяйства (при наличии)_______________________
5. Фактически приобретено племенной продукции (материала) в
20____ году:
1) вид: _______________________________________________________
(крупный рогатый скот/овцы/лошади/свиньи/верблюды/
маралы/олени/суточные цыплята/племенное яйцо/семя
племенных быков-производителей/эмбрионы)
2) порода (кросс), направление продуктивности _________________
_____________________________________________________________________
3) количество, половозрастная группа, возраст _________________
_____________________________________________________________________
(голов, штук, доз - цифрами и прописью)
4) область, страна происхождения ______________________________
_____________________________________________________________________
5) продавец ___________________________________________________
К заявке прилагаются документы, подтверждающие соблюдение
требований, в области животноводства и птицеводства.
От имени услугополучателя: __________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии) руководителя, подпись)
М.П.
«_____» _____________ 20____ год
Начальник отдела ______________________ _______________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), подпись)
_________________ района ___________________________ области
М.П.
«_____» ____________ 20____ год
Примечание: субсидированию подлежит только успешно приживленные эмбрионы и плодотворное осеменение, которые подтверждаются актом на рождение приплода.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Субсидирование развития
племенного животноводства
отдел ______________________
_____________________ района
_____________________ области
Заявка
на получение субсидий
На селекционную и племенную работу, направленную на улучшение
качественного состава маточного поголовья крупного рогатого скота и
овец
1. Услугополучатель: __________________________________________
(наименование услугополучателя)
2. Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес
идентификационный номер _____________________________________________
(для физического / юридического лица)

2. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
_____________________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
3. Көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Шаруашылықтың есептік нөмірі (болған кезде) ________________
5. 20__ жылы асыл тұқымды өнімнің (материалдың) нақты сатып
алынғаны:
1) түрі:
_____________________________________________________________________
(ірі қара мал/қой/жылқы/шошқа/түйе/марал/бұғы/тәуліктік
балапандар/асыл тұқымды жұмыртқа/асыл тұқымды аталық бұқалар
ұрығы/эмбриондар)
2) тұқым (кросс), өнімділік бағыты
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3) саны, жас-жыныстық тобы, жасы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бас, дана, доза – цифрмен және жазумен)
4) облыс, шығарылған ел _______________________________________
_____________________________________________________________________
5) сатушы _____________________________________________________
Өтінімге мал шаруашылығы және құс шаруашылығы саласында
қойылатын талаптардың сақталуын растайтын құжаттар қоса беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының атынан:
_____________________________________________________________________
(басшысының тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде), қолы)
М.О.
20__ жылғы «___» _______________
______________________________ облысы _______________________________
(тегі, аты және әкесінің аты
(болған кезде), қолы)
М.О.
_______________________ ауданы ____________________ бөлімінің бастығы
20__ жылғы «___» _______________
Ескертпе: субсидиялауға тек сәтті қондырылған эмбриондар және
төлдің туылғаны туралы актімен дәлденген нәтижелі ұрықтандырулар ғана
жатады.
«Асыл тұқымды мал шаруашылығын
дамытуды субсидиялау»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
____________________ облысы
_________________ ауданының
____________________ бөлімі
Субсидиялар алуға арналған
өтінім
Аналық ірі қара мал және қой басының сапалық құрамын жақсартуға
бағытталған селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарға
1. Көрсетілетін қызметті алушы: _______________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
2. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
_____________________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)

3. Адрес услугополучателя:_____________________________________
_____________________________________________________________________
4. Учетный номер хозяйства (при наличии) ______________________
5. Вид: крупного рогатого скота/овцы __________________________
_____________________________________________________________________
(племенной/товарный - для крупного рогатого скота и овец;
мясного/молочного направления – для крупного рогатого скота)
6. Имеется маточное поголовье, вовлеченное в селекционную и
племенную работу: крупного рогатого скота/овец: ______________ голов
7. Имеются племенные производители: _________________ голов
8. Приобретено/получено семени племенных
производителей/эмбрионов __________________________ доз/штук
К заявке прилагаются документы, подтверждающие соблюдение
требований в области животноводства и птицеводства.
От имени услугополучателя: ______________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
руководителя, подпись)
М.П.
«_____» ______________ 20___ год
Начальник отдела____________________ _________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
руководителя, подпись)
_________________ района __________________ области
М.П.
«_____» _____________ 20___ год
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Субсидирование развития
племенного животноводства
отдел ______________________
_____________________ района
_____________________ области
Заявка
на получение субсидий
На содержание племенных быков-производителей мясных пород,
используемых для случки в общественном стаде, сформированном из
поголовья личных подсобных хозяйств
1. Населенный пункт __________________________________________
2. Владелец быка _____________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
физического лица/наименование юридического
лица, адрес)
3. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес
идентификационный номер владельца быка______________________________
4. Имеется маточное поголовье крупного рогатого скота в
общественном стаде, для случки с племенным(-и)
быком(-ами)-производителем(-ями) на начало пастбищного сезона
текущего года: ________________________________________________ голов
5. Имеется племенных быков-производителей мясного направления
продуктивности:
_______________________________________________________________ голов
К заявке прилагаются документы, подтверждающие соблюдение
требований в области животноводства и птицеводства.
От лица жителей населенного пункта:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), подпись)
М.П.
«_____» _______________ 20_____ год
Начальник отдела ____________________________________ _______________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), подпись)
____________________ района _______________ области
М.П.
«_____» ____________ 20_____ год
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1542
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан

3. Көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы: __________________
_____________________________________________________________________
4. Шаруашылықтың есептік нөмірі (болған кезде) ________________
5. Түрі: ірі қара мал/қой
_____________________________________________________________________
(асыл тұқымды/тауарлы – ірі қара мал мен қойлар үшін; етті/сүтті
бағыттағы - ірі қара мал үшін)
6. Селекциялық және асыл тұқымдық қатыстырылған ірі қара малдың
және қойлардың аналық басы бар: _____ бас
7. Қолда бар тұқымдық бұқалар: ____________________________ бас
8. Асыл тұқымды тұқымдық бұқалар ұрығы/эмбрионы сатып
алынды/алынды _____________________________________________ доза/дана
Өтінімге мал шаруашылығы және құс шаруашылығы саласында
қойылатын талаптардың сақталуын растайтын құжаттар қоса беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының атынан: ______________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде), қолы)
М.О.                                 20__ жылғы «___» _______________
______________________________________________________________ облысы
М.О.
______________________ ауданы _____________________ бөлімінің бастығы
(тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде), қолы)
20__ жылғы «___» _______________
«Асыл тұқымды мал шаруашылығын
дамытуды субсидиялау»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Нысан
____________________ облысы
_________________ ауданының
____________________ бөлімі
Субсидиялар алуға арналған
өтінім
Жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан құралған, жалпы
табында шағылыстыруға пайдаланылатын асыл тұқымды етті бағыттағы
тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуға
1. Елді мекен _________________________________________________
2. Бұқаның иесі _______________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты
(болған кезде) заңды тұлғаның атауы, мекенжайы)
3. Бұқа иесінің жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру
нөмірі ______________________________________________________________
4. Ағымдағы жылдың жайылымдық маусымының басында жалпы табында
асыл тұқымды тұқымдық бұқалармен шағылыстыру үшін аналық ірі қара мал
басы бар: _______________________________________________________ бас
5. Етті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқалары бар:
___________________________________________________________ бас
Өтінімге мал шаруашылығы және құс шаруашылығы саласында
қойылатын талаптардың сақталуын растайтын құжаттар қоса беріледі.
Елді мекен тұрғындарының атынан:
_____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде), қолы)
М.О.
20__ жылғы «___» _______________
___________________________ облысы __________________________________
М.О.
__________________________ ауданы _________________ бөлімінің бастығы
(тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
20__ жылғы «___» _______________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1542 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір
шешімдерінің тізбесі

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2318 «Об утверждении стандарта государственной услуги «Выдача справок о наличии личного подсобного хозяйства» (САПП Республики Казахстан 2010 г., № 5, ст. 63).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2011 года № 283 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2318» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 27, ст. 326).
3. Подпункт 21) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 1108 «Об утверждении стандартов государственных услуг в области сельского хозяйства и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 67, ст. 973).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2012 года № 1223 «О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2318 «Об утверждении стандарта государственной услуги «Выдача справок о наличии личного подсобного хозяйства» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 71, ст. 1043).

1. «Жеке қосалқы шаруашылықтың болуы туралы анықтама беру» мемлекеттік қызмет стандартын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2318 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 5, 63-құжат).
2. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2318 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 наурыздағы № 283 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 27, 326-құжат).
3. «Ауыл шаруашылығы саласында мемлекеттік қызметтер стандарттарын бекіту туралы және «Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 1108 қаулысының 1-тармағының 21) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 67, 973-құжат).
4. «Жеке қосалқы шаруашылықтың болуы туралы анықтама беру» мемлекеттік қызмет стандартын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2318 қаулысына өзгеріс енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қыркүйектегі № 1223 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 71, 1043-құжат).