О Стратегическом плане Министерства культуры Республики Казахстан на 2014 – 2018 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1551. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2015 года № 238
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.04.2015 № 238.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2014 № 704.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства культуры Республики Казахстан на 2014 – 2018 годы.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2014 № 704.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1551
Стратегический план
Министерства культуры Республики Казахстан
на 2014 – 2018 годы
Сноска. Стратегический план в редакции постановления Правительства РК от 26.06.2014 № 704.
Содержание
1. Миссия и видение Министерства культуры Республики Казахстан
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих отраслей (сфер) деятельности
3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов
4. Развитие функциональных возможностей
5. Межведомственное взаимодействие
6. Управление рисками
7. Бюджетные программы
1. Миссия и видение
Министерства культуры Республики Казахстан
Миссия Министерства культуры Республики Казахстан – выработка и эффективная реализация государственной политики, направленной на предоставление качественных и доступных услуг в области культуры, динамичное развитие государственного и других языков, укрепление единства нации, поддержку эффективной системы партнерства государства и гражданского сектора.
Видение – общенациональная культурная и языковая среда с незыблемыми принципами национального единства, эффективными механизмами реализации гражданских инициатив.
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Стратегическое направление 1. Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства.
1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Состояние инфраструктуры отрасли. В системе государственных учреждений культуры и искусства Казахстана действуют 38 республиканских (10 театров, 7 концертных организаций, 3 библиотеки, 5 музеев, 9 историко-культурных заповедников-музеев, 1 кинокомпания, 3 иных организаций) и около 8 тысяч областных организаций культуры (219 музеев, 4 149 библиотек, 2 960 клубов, 53 театра, 41 концертная организация, 21 кинотеатр, 152 киноустановки, 6 зоопарков, 5 цирков, 55 парков культуры и отдыха).

Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің 2014 - 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1551 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 15 сәуірдегі № 238 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 15.04.2015 № 238 қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 704 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің 2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 704 қаулысымен.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1551 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң
2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
Ескерту. Жоспар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 704 қаулысымен.
Мазмұны
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң миссиясы мен пайымы
2. Ағымдағы ахуалды және қызметтiң тиiстi салаларындағы (аяларындағы) даму үрдiстерiн талдау
3. Cтратегиялық бағыттар, мақсаттар, мiндеттер, нысаналы индикаторлар, iс-шаралар және нәтижелер көрсеткiштерi
4. Функционалдық мүмкiндiктердi дамыту
5. Ведомствоаралық өзара iс-қимыл
6. Тәуекелдердi басқару
7. Бюджеттiк бағдарламалар
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң
миссиясы мен пайымы
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң миссиясы – мәдениет саласында сапалы және қолжетiмдi қызметтер көрсетуге, мемлекеттiк және басқа тiлдердiң қарқынды дамуына, ел бiрлiгiнiң нығаюына, мемлекет пен азаматтық сектор әрiптестiгiнiң тиiмдi жүйесiн қолдауға бағытталған мемлекеттiк саясатты әзiрлеу және тиiмдi iске асыру.
Пайымы – ел бiрлiгiнiң мызғымас қағидаттары, азаматтық бастамаларды iске асырудың тиiмдi тетiктерi бар, жалпыұлттық мәдени және тiлдiк орта.
2. Ағымдағы ахуалды және қызметтiң тиiстi салаларындағы
(аяларындағы) даму үрдiстерiн талдау
1-стратегиялық бағыт. Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру
1. Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негiзгi параметрлері.
Сала инфрақұрылымының жай-күйі. Қазақстандағы мемлекеттік мәдениет және өнер мекемелерiнiң жүйесінде 38 республикалық (10 театр, 7 концерттік ұйым, 3 кітапхана, 5 мұражай, 9 тарихи-мәдени қорық-мұражай, 1 кинокомпания, 3 өзге ұйым) және 8 мыңға жуық облыстық мәдениет ұйымдары (219 мұражай, 4 149 кітапхана, 2 960 клуб, 53 театр, 41 концерттік ұйым, 21 кинотеатр, 152 киноқондырғы, 6 хайуанаттар бағы, 5 цирк, 55 мәдениет және демалыс саябағы) қызмет етеді.

Согласно данным Агентства Республики Казахстан по статистике за последние десять лет на 45 % увеличилось количество музеев и кинотеатров (кинозалов), на 20 % – число театров и библиотек.
О востребованности продукта культуры говорят показатели посещаемости: за десять лет на 35 % повысился показатель посещаемости театров, на 18 % выросло число постоянных читателей библиотек, в 5 раз увеличилось количество зрителей кинотеатров.
В 2012 году поставлено 12 205 спектаклей, организовано 6 800 концертов, в республиканских музеях проведено 113 выставок, 357 лекций и 14 353 экскурсии. В библиотеках организовано и проведено более 500 мероприятий.
В стране открыты уникальные по своей архитектуре Центральный концертный зал «Казахстан», самый масштабный в Центральной Азии театр оперы и балета «Астана-Опера». Ведется строительство Казахского национального музея, призванного стать местом свода знаковых ценностей культурного наследия страны и демонстрации величия тысячелетней национальной истории.
Совершенствование законодательной базы. В 2010 году принят Закон Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан «О культуре». Принятые поправки нацелены на урегулирование вопросов в сфере отечественного кинематографа, музейного и библиотечного дела. В частности, введен механизм индексации кинопродукции и выдачи прокатных удостоверений, определены критерии национального кино, уточнены нормы по формированию библиотечного фонда, в компетенцию местных исполнительных органов включена функция по присвоению одной из библиотек области, района или города республиканского значения статуса «Центральная». В 2011 году ратифицированы Конвенции «Об охране нематериального культурного наследия» и «О мерах, направленных на запрещение и предупреждение незаконного ввоза, вывоза и передачи права собственности на культурные ценности».
Успехи и достижения. По инициативе Главы государства с 2004 года реализуется не имеющий аналогов по масштабу и историческому диапазону Национальный стратегический проект «Мәдени мұра».
За годы реализации проекта проведено более 40 археологических и 30 научно-прикладных исследований, обогативших науку тысячами артефактов, дающих представление о национальной истории. Мировую известность получили раскопки курганов Шиликты и Берель в Восточно-Казахстанской области, находки золотых изделий, относящихся к скифо-сибирскому «звериному» стилю или сакскому искусству (V–III вв. до н. э.).
В результате научно-поисковых экспедиций в Китай, Турцию, Монголию, Россию, Японию, Египет, США и страны Западной Европы обнаружено и введено в научный оборот свыше 5 тыс. ценнейших архивных документов по истории, этнографии, искусству казахского народа.
В рамках проекта «Мәдени мұра» полностью отреставрировано 83 памятника истории и культуры, среди них масштабные зарубежные проекты: реставрация мавзолея Султана Аз-Захир Бейбарса в Дамаске (Сирия) и строительные работы на историко-культурном центре и мавзолее Аль-Фараби в Дамаске.
Два казахстанских памятника вошли в список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО: мавзолей Ходжа Ахмеда Яссауи и археологический комплекс Тамгалы.

Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша соңғы оң жылда мұражайлар мен кинотеатрлар (кинозалдардың) саны 45 %-ға, ал театрлар мен кітапханалардың саны 20 %-ға ұлғайған.
Мәдениет өнімдеріне деген сұраныс туралы мынадай келушілер санының көрсеткіштері байқатады: он жыл ішінде театрға келушілердің саны 35 %-ға артты, кітапханалардың тұрақты оқырмандарының саны 18 %-ға өсті, ал кинотеатрлар көрермендерiнiң саны 5 есеге артты.
2012 жылы 12 205 спектакль қойылып, 6 800 концерт ұйымдастырылды, республикалық мұражайларда 113 көрме, 357 дәріс және 14 353 экскурсия өткізілді. Кітапханаларда 500-ден астам іс-шара ұйымдастырылып, өткізілді.
Елімізде өзінің сәулеті бойынша бірегей болып табылатын «Қазақстан» орталық концерт залы, Орталық Азиядағы ең ауқымды «Астана-Опера» опера және балет театры ашылды. Еліміздің мәдени мұрасының маңызды құндылықтарын жинақтайтын және мыңжылдық ұлттық тарихымыздың ұлылығын көрсететін орынға айналуға тиісті Қазақ ұлттық мұражайының құрылысы жүріп жатыр.
Заңнамалық базаны жетiлдiру. 2010 жылы «Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды. Қабылданған түзетулер отандық киноматография, мұражай және кітапхана iсi саласындағы мәселелерді реттеуге бағытталған. Атап айтқанда, киноөнiмдердi индексациялау және прокаттық куәліктер беру тетігі енгiзiлдi, ұлттық киноның критерийлері айқындалды, кітапханалық қорды қалыптастыру нормалары нақтыланды, жергiлiктi атқарушы органдар құзыретіне облыстық, аудандық не республикалық маңызы бар қалалық бір кітапханаға «Орталық» мәртебесін беру функциясы қосылды. 2011 жылы «Материалдық емес мәдени мұраны қорғау туралы» және «Мәдени құндылықтарды заңсыз әкелуге, әкетуге және оларға меншік құқығын беруге тыйым салу мен олардың алдын алуға бағытталған шаралар туралы» конвенциялар ратификацияланды.
Табыстар және жетістіктер. Елбасының бастамасы бойынша 2004 жылдан бері ауқымы және тарихи диапазоны жағынан теңдессіз болып табылатын «Мәдени мұра» ұлттық стратегиялық жобасы іске асырылуда.
Жобаны іске асыру жылдарында ұлттық тарихымызды танытатын, ғылымды мыңдаған жәдігерлермен байытқан 40-тан астам археологиялық және 30-дан астам ғылыми-қолданбалық зерттеулер жүргізілді. Шығыс Қазақстан облысындағы Шілікті және Берел қорғандарындағы қазбалар және скиф-сібірлік «аң» стилі немесе сақ өнеріне (б.з.д V-III ғғ.) қатысты алтын бұйымдарды табу әлемдік танымалдылыққа ие болды.
Қытай, Түркия, Моңғолия, Ресей, Жапония, Мысыр, АҚШ және Батыс Еуропа елдерінде болған ғылыми-іздестіру экспедициялары нәтижесінде қазақ халқының тарихы, этнографиясы, өнері бойынша 5 мыңнан астам аса бағалы мұрағаттық құжаттар табылып, ғылыми айналымға енгізілді.
«Мәдени мұра» жобасының шеңберінде 83 тарих және мәдениет ескерткіші толығымен реставрациядан өтті, олардың ішіндегі шетелдік ауқымды жобалар: Дамасктағы (Сирия) Сұлтан Әз-Захир Бейбарыс кесенесін реставрациялау және Дамаск тарихи-мәдени орталығындағы Әл-Фараби кесенесіндегі құрылыс жұмыстары.
Қазақстанның екі ескерткіші ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мәдени мұрасы тізіміне кірді: Қожа Ахмет Яссауи кесенесі және Тамғалы археологиялық кешені.

Впервые за годы Независимости проведена масштабная инвентаризация отечественных памятников. Утверждены Государственные списки памятников истории и культуры республиканского (218 памятников) и местного (11 277) значения. В рамках уникальных проектов «Қазақтың дәстүрлі мың күйі», «Қазақтың дәстүрлі мың әні» и «Батырлар жыры» систематизированы лучшие образцы народного творчества.
Все сведения об уникальных памятниках археологии, истории и культуры, археологических раскопках размещены в удобном для поиска формате на информационном портале «Мәдени мұра – Культурное наследие» (www.madenimura.kz).
Активно развивается отечественная киноиндустрия. На киностудии АО «Казахфильм» обеспечена полная современная технологическая цепочка производства художественных, документальных и анимационных фильмов. В результате масштабной модернизации компания располагает самым современным и высококлассным оборудованием, позволяющим снимать фильмы разных жанров и форматов. Кроме того, создан весь технологический цикл пост-производства.
Производственная мощность кинобазы – это более 100 фильмов в год и более 20 картин в прокате.
За последние четыре года 99 картин АО «Казахфильм» стали участниками 150 кинофестивалей и международных показов в 48 странах мира. В 2012 году участие в 62 кинофестивалях и кинопоказах международного уровня приняли 32 казахстанских картины, 8 картин завоевали 13 специальных призов и наград.
Заложен прочный фундамент развития театрального и музыкального искусства. На театральных площадках страны ежегодно ставится более
10 тысяч спектаклей, 300 из них – это новые постановки отечественных и зарубежных хореографов, балетмейстеров, режиссеров, произведения творческих конкурсов «Тәуелсіздік толғауы». Свое сценическое мастерство ведущие отечественные солисты оперы и балета оттачивают в лучших залах мира – Академии театра Ла Скала, Венской опере, Мариинском театре, Фонде Перголези Спонтини, школе Итальянской Оперы в Болонье, а также обучаясь по программе «Болашақ».
Высокий уровень конкурентоспособности казахстанских исполнителей на международной арене подтверждается их ежегодным участием в престижных международных конкурсах и фестивалях, завоеванием ими званий лауреатов и дипломантов престижных международных конкурсов. За последние три года стажировку прошли более 170 человек.
В соответствии с поручением Главы государства, данном в статье от 23 июля 2012 года № 961 «Социальная модернизация Казахстана: двадцать шагов к обществу всеобщего труда», разработан и принят постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 1124 План модернизации отечественной социально-культурной продукции, формирующей позитивное отношение к труду, честному профессиональному успеху, служению Родине, высоким патриотическим помыслам на 2012 – 2016 годы. В рамках данного документа предусмотрен целый комплекс мероприятий, направленных на снижение дефицита фильмов, книг, театральных постановок, музыкальных произведений, статей, телепрограмм, посвященных человеку труда, профессионалу своего дела.

Тәуелсіздік жылдары алғаш рет отандық ескерткіштерді ауқымды түгендеу жүргізілді. Республикалық (218 ескерткіш) және жергілікті (11 277 ескерткіш) маңызы бар тарихи және мәдени ескерткіштердің Мемлекеттік тізімдері бекітілді. «Қазақтың дәстүрлі мың күйі», «Қазақтың дәстүрлі мың әні» және «Батырлар жыры» бірегей жобалары шеңберінде халық өнерінің озық үлгілері жүйеленді.
Археологияның, тарих пен мәдениеттің, археологиялық қазбалардың бірегей ескерткіштері туралы барлық мәліметтер іздеуге оңай форматта «Мәдени мұра – Культурное наследие» (www.madenimura.kz) ақпараттық порталына орналастырылған.
Отандық киноиндустрия қарқынды түрде дамып жатыр. «Қазақфильм» АҚ киностудиясында көркем, деректі және анимациялық фильмдерді өңдеудің толық, қазіргі заманғы технологиялық тізбегі қамтамасыз етілген. Ауқымды жаңғырту нәтижесінде компания әртүрлі жанрдағы және форматтағы фильмдерді түсіруге мүмкіндік беретін қазіргі заманғы және жоғары дәрежелі құрал-жабдықтарға ие болды. Сонымен қатар, пост-өңдеудің барлық технологиялық циклі жасалған.
Кинобазаның өндірістік қуаты – бұл бір жылда 100-ден аса фильм шығару және 20-дан аса картинаның прокатта болуы.
Соңғы төрт жыл ішінде «Қазақфильм» АҚ-ның 99 картинасы 150 кинофестиваль мен әлемнің 48 еліндегі халықаралық көрсетілімдердің қатысушысы болды. 2012 жылы 62 кинофестиваль мен халықаралық деңгейдегі кинокөрсетілімдерге қазақстандық 32 картина қатысты, 8 картина 13 арнайы сыйлықтар мен жүлделерді жеңіп алды.
Театр және музыка өнері дамуының мықты негізі қаланды. Еліміздің театрлық алаңдарында жыл сайын 10 мыңнан астам спектакль қойылады, олардың ішінде 300-і – отандық және шетелдік хореографтардың, балетмейстерлердің, режиссерлардың жаңа қойылымдары, «Тәуелсіздік толғауы» шығармашылық байқауының шығармалары. Опера және балеттің отандық жетекші солистері әлемнің үздік сахналарында – Ла Скала театрының Академиясында, Вена операсында, Мариин театрында, Перголези Спонтини Қорында, Болоньядағы Итальяндық Опера мектебінде, сондай-ақ «Болашақ» бағдарламасы бойынша оқып, өзінің сахналық шеберлігін шыңдайды.
Қазақстандық орындаушылардың әлемдік аренадағы бәсекеге қабілеттілігінің жоғары деңгейі олардың беделді халықаралық конкурстар мен фестивальдарға жыл сайынғы қатысуымен, беделді халықаралық конкурстарда лауреат және дипломант атағын жеңіп алуымен дәлелденеді. Соңғы үш жыл ішінде 170-тен аса адам тағылымдамадан өтті.
«Қазақстанды әлеуметтік жаңғырту: Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамына қарай жиырма қадам» атты 2012 жылғы 23 шілдедегі № 961 мақалада берілген Мемлекет басшысының тапсырмасына сәйкес Еңбекке, адал кәсіби табысқа, Отанға қызмет етуге, жоғары патриоттық ниеттерге оң көзқарастар қалыптастыратын отандық әлеуметтік мәдени өнімдерді жаңғыртудың 2012 – 2016 жылдарға арналған жоспары әзірленді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 1124 қаулысымен қабылданды. Осы құжат шеңберінде еңбек адамына, өз ісінің шеберіне арналған фильмдердің, кітаптардың, театралдық қойылымдардың, музыкалық туындылардың, мақалалардың, телебағдарламалардың тапшылығын азайтуға бағытталған іс-шаралардың біртұтас кешені көзделген.

По поручению Главы государства ведется работа по расширению фонда Казахской национальной электронной библиотеки (далее – КазНЭБ), призванного стать основным интеллектуальным ресурсом нации. Объем ресурса КазНЭБ составляет более 12 000 е-копий книг. Это книги, изданные в рамках национального стратегического проекта «Мәдени мұра», редкие книги, депозитарий Ассамблеи народа Казахстана, а также книги по истории, экономике, культуре, искусству, науки Казахстана, предоставленные авторами либо правообладателями.
Объем электронного каталога составляет 18 000 библиографических записей. Ежегодно по запросам дистанционных пользователей принимается и отрабатывается в среднем 1 500 заказов на изготовление е-копий книг. В 2012 году среднее число посещений КазНЭБ составило более 120 000 посещений, из них порядка 80 000 внешних посещений из 74 стран мира. В том числе количество абсолютно уникальных внешних посетителей КазНЭБ составило 66 073.
Популяризация культуры Казахстана за рубежом. За последние несколько лет мероприятиями в формате Дней культуры охвачены практически все страны СНГ, ведущие государства Европы и Азии, Ближнего Востока. В целом, с 2005 по 2012 годы презентационные мероприятия проведены в 44 странах мира.
Поддержка деятелей культуры. Внедрен механизм стимулирования и поощрения талантливых и перспективных деятелей в области культуры. В
2012 году деятелям культуры и искусства были вручены Государственные премии в области литературы и искусства – 4 человека, Государственные премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан – Лидера Нации – 1 человек, Государственные стипендии в области культуры – 50 человек.
На постоянной основе ведется работа по организации и проведению стажировок и курсов повышения квалификации. С целью пополнения отечественного репертуара предусмотрено выделение грантов и проведение творческих конкурсов.
2. Анализ основных проблем.
Первое. Недостаточная конкурентоспособность отечественной продукции в сфере культуры при доминировании на рынке услуг зарубежных производителей.
Второе. Неравный доступ населения республики к услугам организаций культуры, обусловленный диспропорциями в развитии сети культурных учреждений в регионах, и отсутствие минимальных нормативов сети. К примеру, количество библиотек в регионах колеблется от 6,6 (Западно-Казахстанская обл.) до 0,3 (Восточно-Казахстанская обл.) единиц на 10 000 человек населения; учреждений культуры клубного типа от 4,5 (Западно-Казахстанская обл.) до 0,7 (Мангистауская обл.) единицы на 10 000 человек населения. Отдельно стоит проблема обеспечения доступа к объектам культуры жителей сельской местности. Ситуацию усугубляет износ материально-технической базы учреждений культуры. К примеру, на текущий момент 18 % учреждений клубного типа и 21 % музеев требуют капитального ремонта.

Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша ұлттың негізгі зияткерлік ресурсы болуға арналған Қазақ ұлттық электрондық кітапханасының (бұдан әрі – ҚазҰЭК) қорын кеңейту бойынша жұмыстар жүргізілуде. ҚазҰЭК-ның ресурс көлемін 12 000-нан астам кітаптардың е-көшірмелері құрайды. Бұл – «Мәдени мұра» ұлттық стратегиялық жобасы шеңберінде басылып шыққан кітаптар, сирек кітаптар, Қазақстан халқы Ассамблеясының депозитарийі, сондай-ақ авторлар немесе құқықтық иеленушілері ұсынған Қазақстанның тарихы, экономикасы, мәдениеті, өнері, ғылымы бойынша кітаптар.
Электрондық каталогтың көлемі 18 000 библиографиялық жазбаларды құрайды. Қашықтықтан пайдаланушылардың сұраныстары бойынша жыл сайын кітаптардың е-көшірмелерін жасауға орташа есеппен 1 500 тапсырыс қабылданады және жасалады. 2012 жылы ҚазҰЭК-ға келушілердің орташа саны 120 000 құрады, оның ішінде әлемнің 74 елінен 80 000-ға жуық сыртқы келушілер. Соның ішінде ҚазҰЭК-тің бірегей сырттан келген келушілердің саны 66 073 құрады.
Қазақстан мәдениетін шетелдерде танымал ету. Соңғы бірнеше жылда Мәдениет күндері форматындағы іс-шаралар іс жүзінде барлық ТМД елдерін, Еуропаның және Азияның, Таяу Шығыстың жетекші мемлекеттерін қамтыды. Жалпы, 2005 жылдан 2012 жылға дейін әлемнің 44 елінде тұсаукесер іс-шаралары өткiзiлдi.
Мәдениет қайраткерлерін қолдау. Мәдениет саласындағы дарынды және болашағы зор қайраткерлерді ынталандырудың және қолдаудың тетігі енгiзiлдi. 2012 жылы мәдениет және өнер қайраткерлеріне әдебиет және өнер саласындағы Мемлекеттік сыйлық – 4 адамға, Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті – Ұлт Көшбасшысысының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығы – 1 адамға, мәдениет саласындағы Мемлекеттік шәкіртақылар –  50 адамға табысталды.
Тағылымдамалар мен бiлiктiлiгiн арттыру курстарын ұйымдастыру және өткізу жұмыстары тұрақты түрде жүргiзiлiп келеді. Отандық репертуарды толықтыру мақсатында гранттар бөлу және шығармашылық байқаулар өткізу қарастырылған.
2. Негiзгi проблемаларды талдау.
Бiрiншi. Мәдениет саласындағы отандық өнiмнiң қызмет көрсету нарығындағы шетелдік өндiрушiлердiң басымдығы кезiндегі бәсекеге қабілеттілігінің жеткiлiксiздiгi.
Екiншi. Өңiрлердегi мәдениет мекемелерi желiсiнiң дамуындағы үйлесiмдiлiктiң болмауына негiзделген республика тұрғындарының мәдениет ұйымдары көрсететiн қызметтерге қолжетiмдiлiгiнiң теңсiздiгi және желінің минималды нормативтерінің жоқтығы. Мысалы, өңірлердегі кітапханалардың саны халықтың 10 000 адамына шаққанда 6,6-дан (Батыс Қазақстан облысы) 0,3 (Шығыс Қазақстан облысы) бірлікке дейін ауытқиды; клубтық сипаттағы мәдениет мекемелері халықтың 10 000 адамына шаққанда 4,5-тен (Батыс Қазақстан облысы) 0,7 бірлікке дейін (Маңғыстау облысы) ауытқиды. Ауыл тұрғындарының мәдениет объектілеріне қолжетімділігін қамтамасыз ету жеке тұрған мәселе. Мәдениет мекемелерінің материалдық-техникалық базасының тозуы жағдайды қиындатып отыр. Мысалы, ағымдағы кезеңде клубтық сипаттағы мекемелердің 18 %-ы және мұражайлардың 21 %-ы күрделі жөндеуді қажет етеді.

Третье. Слабая социальная поддержка работников отрасли. Невысокая заработная плата, неурегулированность выхода на пенсию отдельных работников сферы не способствуют повышению престижа профессии. Средняя номинальная заработная плата работников сферы культуры составляет 61-72 % от аналогичных показателей по всем видам деятельности в республике, что определяет более низкую финансовую мотивированность работников культурной отрасли. В конечном счете подобная ситуация приводит к дефициту квалифицированных кадров отрасли и организаций культуры. Согласно данным Агентства Республики Казахстан по статистике, темпы изменения количества населения, занятого в сфере культуры не коррелируют с темпами изменения показателей общей занятости населения.
Четвертое. Недостаточное финансирование в сфере культуры. Результаты анализа международного опыта показали, что в западных странах средний объем годовых бюджетных ассигнований в культуру 0,6 % – 0,8 % ВВП, в Казахстане менее 0,1 %.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Тенденция превалирования иностранной продукции на отечественном культурном рынке вызывает потребность в совершенствовании механизмов производства конкурентоспособного продукта в области культуры путем развития государственного-частного предпринимательства в сфере, стимулирования продюсерской и издательской деятельности, поддержки перспективных деятелей литературы и искусства.
Внедрение новых технологий, позволяющих значительно расширить доступ населения к культурным ценностям в удобном современном формате, требует дальнейшего совершенствования процесса перевода объектов культуры в цифровой формат, обеспечения соответствующих интернет-ресурсов качественным контентом.
Оптимизации архитектуры культурного пространства страны способствует дальнейшее совершенствование нормативно-правовой базы отрасли, в частности, принятие минимальных государственных нормативов сети организаций культуры и полная паспортизация отрасли.
Стратегическое направление 2. Создание толерантной языковой среды как фактора единства народа Казахстана.
1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Состояние инфраструктуры отрасли. Функционирует Республиканский координационно-методический центр развития языков имени Шайсултана Шаяхметова. Сеть региональных центров обучения языкам составляет: в
2005 году – 8, в 2006 году – 12, в 2007 году – 36, в 2008 году – 45, в 2009 году – 93, в 2010 году – 101, в 2011 году – 132, в 2012 году – 130.
Успехи и достижения отрасли. В 2013 году завершен первый этап реализации Государственной программы развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011 – 2020 годы.
В рамках данного этапа обеспечено проведение целого комплекса мер, направленного, прежде всего, на совершенствование нормативно-правовой и методологической базы дальнейшего функционирования и развития языков.
В результате обеспечена доработка стандартов языковой компетенции: сформирован проект типовых программ и учебно-методический комплекс для обучения казахского языка через модель непрерывного образования «Казахский язык как иностранный или как второй». Изданы стандарты владения казахским языком, лексический минимум, грамматический справочник, программы интерактивного пробного тестирования, учебно-методические пособия «Тіл құрал» по 5 уровням (уровни А1 - элементарное использование языка; А2 - базовый уровень, В1- средний уровень, В2 - уровень выше среднего, С1-высший уровень), которые доведены до государственных органов и центров по обучению государственному языку.
Организовано проведение тестирования в он-лайн режиме на страницах действующего официального сайта www.kazakhtest.kz.
В 2013 году по проекту «Методология системы аккредитации языковых центров» разработана методология аккредитации языковых центров, методика проведения внешней экспертизы, стандарты и критерии, руководство по аккредитации.

Үшiншi. Саланың қызметкерлерін әлеуметтік қолдаудың әлсіздігі. Саланың жеке қызметкерлерінің төмен жалақысы, зейнетке шығуының реттелмеуі кәсіптің беделін арттыруға ықпал етпейді. Мәдениет саласы қызметкерлерінің орташа номиналдық жалақысы республикадағы қызметтің барлық түрлерінің барабар көрсеткіштерінен 61-72 % құрайды, бұл мәдениет саласы қызметкерлерінің неғұрлым төмен қаржылық уәжділігін айқындайды. Нәтижесінде мұндай ахуал саланың және мәдениет ұйымдарының білікті кадрларының тапшылығына алып келеді. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректеріне сәйкес мәдениет саласында қызмет ететін тұрғындар санының өзгеру қарқыны жалпы халықтың жұмысбастылық көрсеткіштерінің өзгеру қарқынымен сәйкеспейді.
Төртінші. Мәдениет саласын жеткіліксіз қаржыландыру. Халықаралық тәжірибені талдау нәтижелері батыс елдерде мәдениетке бөлінетін жылдық бюджеттік қаражаттың орташа көлемі ЖІӨ 0,6 % – 0,8 %, Қазақстанда 0,1 %-дан төмен екенін көрсетті.
3. Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау.
Отандық мәдени нарықтағы шетелдiк өнiмнiң басым болу үрдісі саладағы мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту, продюсерлік және баспа қызметін ынталандыру, болашағы зор әдебиет және өнер қайраткерлерiне қолдау көрсету арқылы мәдениет саласында бәсекеге қабiлеттi өнiм шығарудың тетіктерін жетiлдiру қажеттiлiгiн тудыруда.
Қазiргi заманғы ыңғайлы форматта халықтың мәдени құндылықтарға қолжетiмдiлiгiн кеңейтуге мүмкiндiк беретін жаңа технологияларды енгізу мәдениет нысандарын цифрлық форматқа ауыстыру процестерін бұдан әрі жетiлдiрудi, тиiстi интернет-ресурстарды сапалы мазмұнмен қамтамасыз етуді талап етеді.
Елдің мәдени кеңiстiгiнiң сәулетін оңтайландыруға саланың нормативтік-құқықтық базасын одан әрі жетiлдiру, атап айтқанда мәдениет ұйымдары желiсiнiң ең төменгі мемлекеттiк нормативтерін қабылдау және саланы толық паспорттауды енгізу ықпал етеді.
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан халқын бiрiктiру факторы ретінде төзiмдi тiлдiк орта құру
1. Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негiзгi параметрлері.
Сала инфрақұрылымының жай-күйi. Шайсұлтан Шаяхметов атындағы Тiлдердi дамытудың республикалық үйлестiру-әдiстемелiк орталығы жұмыс iстейдi. Тiлдерді үйрету орталықтарының өңiрлiк желiсi: 2005 жылы – 8, 2006 жылы – 12, 2007 жылы – 36, 2008 жылы – 45, 2009 жылы – 93, 2010 жылы – 101, 2011 жылы – 132, 2012 жылы – 130 орталықты құрады.
Саланың табыстары және жетiстiктерi. 2013 жылы Қазақстан Республикасында тiлдердi қолдану мен дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын іске асырудың бірінші кезеңі аяқталды.
Осы кезең шеңберінде ең алдымен тілдерді қолдану мен дамытудың нормативтік-құқықтық және әдіснамалық базасын әрі қарай жетілдіруге бағытталған біртұтас шаралар кешенін жүргізу қамтамасыз етілді.
Нәтижесінде тілдік құзыреттілік стандарттарын толық әзірлеу қамтамасыз етілді: «Қазақ тілі шет тілі немесе екінші тіл ретінде» үздіксіз білім беру моделі арқылы қазақ тілін оқытудың үлгі бағдарламаларының жобасы мен оқу-әдістемелік кешені қалыптастырылды. Қазақ тілін игеру стандарттары, лексикалық минимумы, грамматикалық анықтағышы, интерактивті сынақтық тестілеу бағдарламалары, 5 деңгейлік «Тіл құрал» оқу-әдістемелік кешені (А1 – тілді қарапайым пайдалану деңгейі, А2 – базалық деңгей, В1 – орта деңгей,
В2 – ортадан жоғары деңгей, С1 – жоғары деңгей) басып шығарылды, олар барлық мемлекеттік органдар мен мемлекеттік тілді оқыту орталықтарына таратылды.
Қолданыстағы www.kazakhtest.kz ресми сайты беттерінде он-лайн режимінде тестілеуден өткізу ұйымдастырылды.
2013 жылы «Тіл орталықтарын аккредиттеу жүйесінің әдіснамасы» жобасы бойынша тіл орталықтарын аккредиттеу әдіснамасы, сыртқы сараптама жүргізу әдістемесі, стандарттар мен критерийлер, аккредиттеуге арналған басшылық әзірленді.
Қазақ тілінде әр түрлі әдебиетті басып шығару жалғастырылуда.

Формирование толерантной языковой среды. По стране действуют 190 воскресных школ при этно-культурных объединениях, где созданы условия для обучения родному языку представителей более 30 этносов, проживающих в Казахстане. Во всех языковых центрах ведется работа по обучению казахскому и английскому языкам для всех категорий граждан, в том числе социально уязвимых. Прорабатывается вопрос по составлению и изданию учебников для воскресных школ на языках их обучения.
2. Анализ основных проблем.
Первое. Неравномерный уровень владения государственным языком в обществе.
Второе. Снижение языковой культуры казахстанского общества.
Третье. Необходимость сохранения и укрепления лингвистического капитала казахстанцев.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Низкий уровень подготовки преподавателей и специалистов казахского языка, отсутствие системы стимулирования и мониторинга процесса овладения государственным языком являются сдерживающим фактором в деле повышения уровня владения государственным языком в обществе.
Значимым фактором в процессе внедрения государственного языка в социально-коммуникативное пространство страны выступают расширение сфер его активного применения в области международных коммуникаций, досуга и развлечений, его развития в качестве языка закона, науки и новых технологий, повышение престижа употребления и популяризация государственного языка как семейной ценности.
В сфере повышения языковой культуры, укрепления лингвистического капитала казахстанского общества приоритетным являются решение проблем в области терминологии, антропонимики и ономастики, содействие в совершенствовании культуры речи и письменности, а также создание толерантной языковой среды.
Стратегическое направление 3. Дальнейшее укрепление государственности и единства нации, обеспечение внутриполитической стабильности.
1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Состояние инфраструктуры общественно-политической сферы. В республике действуют 9 политических партий, 818 этнокультурных объединений (далее – ЭКО), более 25 000 неправительственных организаций (далее – НПО) и ряд профсоюзных организаций.
Успехи и достижения. С целью системного изучения состояния и тенденций развития общественно-политических процессов, происходящих в стране, межэтнических отношений Министерством налажен механизм системного мониторинга ситуации. Ведется работа по проведению информационно-пропагандистских мероприятий, направленных на разъяснение основных приоритетов развития страны, стратегических программных документов. Согласно социологическим данным, уровень информированности населения о программных документах и основных направлениях развития государственной политики – более 86,1 %.

Төзiмдi тiлдiк ортаны қалыптастыру. Ел бойынша этномәдени бiрлестiктер жанында 190 жексенбiлiк мектеп жұмыс iстейдi, оларда Қазақстанда тұратын 30-ға жуық этностардың өкілдері ана тiліне оқытылады. Барлық тіл орталықтарында азаматтардың барлық санаттары, соның ішінде әлеуметтік осал санаты үшін қазақ және ағылшын тілдерін оқыту жүргізіледі. Жексенбілік мектептер үшін олардың оқыту тілдерінде оқулықтарды құрастыру және басып шығару мәселесі пысықталуда.
2. Негiзгi проблемаларды талдау.
Бiрiншi. Қоғамдағы мемлекеттiк тiлдi меңгеру деңгейiнiң әркелкі болуы.
Екiншi. Қазақстандық қоғамдағы тiлдiк мәдениеттiң төмендеуi.
Үшiншi. Қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын сақтау және нығайту қажеттiлiгi.
3. Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау.
Қазақ тiлiн оқытатын оқытушылар мен мамандардың дайындық деңгейiнiң төмендiгi, мемлекеттiк тiлдi меңгеру процесiн ынталандыру және мониторингтеу жүйесiнiң жоқтығы қоғамда мемлекеттiк тiлдi меңгеру деңгейiн арттыруда тежегiш фактор болып отыр.
Елiмiздiң әлеуметтiк-коммуникативтiк кеңiстiгiне мемлекеттiк тiлдi енгiзу процесiндегi маңызды фактор ретiнде оның халықаралық қатынас, бос уақыт пен ойын-сауық саласындағы белсендi қолданылуы, оның заң, ғылым және жаңа технологиялар тiлi ретiнде дамуы, мемлекеттiк тiлде сөйлеудiң беделiн арттыру мен оны отбасылық құндылық ретiнде дәрiптелуi болып табылады.
Қазақстандық қоғамның тiлдiк мәдениетiн арттыру, лингвистикалық капиталын нығайту саласында терминология, антропонимика және ономастика саласындағы мәселелердi шешу, сөйлеу мен жазу мәдениетiн жетiлдiруге ықпал ету, сондай-ақ төзімді тiлдiк орта құру басымдыққа ие болып табылады.
3-стратегиялық бағыт. Мемлекеттiлiктi және ел бiрлiгiн одан әрi нығайту, iшкi саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету
1. Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негiзгi параметрлері.
Қоғамдық-саяси сала инфрақұрылымының жай-күйi. Республикада 9 саяси партия, 818 этномәдени бiрлестiк (бұдан әрi – ЭМБ), 25 000 астам үкiметтiк емес ұйым (бұдан әрi – ҮЕҰ) және бiрқатар кәсiптiк одақтар жұмыс iстейдi.
Табыстар мен жетiстiктер. Елiмiзде болып жатқан қоғамдық-саяси процестері, этносаралық қарым-қатынастар дамуының жай-күйі мен беталысын жүйелі зерделеу мақсатында Министрлік жағдайды жүйелі мониторингтеу тетігін жолға қойды. Ел дамуының негiзгi басымдықтарын, стратегиялық бағдарламалық құжаттарды түсiндiруге бағытталған ақпараттық-насихаттық іс-шаралар өткізуге қатысты тұрақты түрде жұмыс жүргiзiлiп келеді. Әлеуметтанушылық деректерге сәйкес мемлекеттiк саясаттың бағдарламалық құжаттары мен негiзгi даму бағыттары туралы халықтың хабардар болу деңгейі 86,1 %-дан астамды құрады.

При координирующей роли Министерства эффективно реализована Концепция развития гражданского общества на 2006 – 2011 годы, ставшая основой социального партнерства власти, бизнеса и НПО. В результате повседневной практикой стало широкое привлечение НПО к разработке законопроектов, реализации программ, проведению общественных слушаний по важнейшим вопросам развития страны. На регулярной основе проводятся гражданские форумы, определяющие приоритеты партнерства государства и НПО. С 2011 года в стратегические планы всех заинтересованных госорганов интегрированы индикаторы эффективности их взаимодействия с гражданским сектором.
Из средств государственного социального заказа финансируются все республиканские творческие союзы, Фонд Ассамблеи народа Казахстана, Всемирная Ассоциация казахов, Ассоциация выпускников президентской программы «Болашақ», Ассоциация деловых женщин, Конгресс молодежи Казахстана и другие женские, молодежные НПО.
В 2013 году Министерством реализовано более 60 проектов, абсолютное большинство из них направлены на широкое разъяснение и мобилизацию всего общества, на реализацию Стратегии развития страны до 2050 года, ежегодных Посланий Главы государства. В соответствии с поручением Главы государства, данных в статье «Социальная модернизация Казахстана: двадцать шагов к обществу всеобщего труда» Распоряжением Государственного Секретаря Республики Казахстан утверждена Рекомендация по подготовке и проведению национальных, государственных, профессиональных и иных праздников в Республике Казахстан (от 15 января 2013 года № 1).
Сфера книгоиздательства Казахстана переживает сегодня определенный подъем. В настоящее время в Книжной палате зарегистрировано 364 издательств и издающих организаций. Расширяется ассортимент издаваемой социально-важной литературы, улучшается полиграфическое исполнение и художественное оформление книг. Социально-важная литература – это художественные, научные, публицистические, энциклопедические и другие актуальные произведения, направленные на повышение духовно-образовательного и интеллектуально-культурного потенциала общества, воспитание подрастающего поколения в духе патриотизма и общемировых ценностных идеалов, а также популяризирующие достижения в общественно-политической, социально-экономической, научно-образовательной и культурной жизни страны.
Совершенствование законодательной базы. С 1 января 2012 года действует Закон Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного социального заказа», в рамках которого Министерство культуры определено уполномоченным органом в области реализации государственного социального заказа. Нормативно закреплена отраслевая регламентация государственного социального заказа и совершенствование процедуры его мониторинга.

Министрлiктiң үйлестiрушiлiк рөлiнiң аясында билiктiң, бизнес пен ҮЕҰ негiзгi әлеуметтiк әрiптестiгiнің негізі болған, 2006 – 2011 жылдарға арналған Азаматтық қоғамды дамытудың тұжырымдамасы тиiмдi іске асырылды. Нәтижесінде, заң жобаларын әзірлеуге, бағдарламаларды іске асыруға, елiмiздiң маңызды даму мәселелері бойынша қоғамдық тыңдаулар өткізуге ҮЕҰ кеңінен тарту күнделiктi тәжірибеге айналды. Мемлекет пен ҮЕҰ-дың әрiптестiгiнiң басымдықтарын айқындайтын азаматтық форумдар тұрақты негізде өткiзiледi. 2011 жылдан бастап барлық мүдделі мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына олардың азаматтық сектормен өзара iс-қимылдарының тиiмдiлiгi индикаторлары енгiзiлдi.
Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс қаражатынан барлық республикалық шығармашылық одақтар, Қазақстан халқы Ассамблеясының қоры, Дүниежүзi қазақтарының қауымдастығы, «Болашақ» президенттiк бағдарламасы түлектерiнiң қауымдастығы, Iскер әйелдер қауымдастығы, Қазақстан жастарының конгресi және көптеген басқа да әйелдер, жастар ҮЕҰ қаржыландырылады.
2013 жылы Министрлік 60-тан аса жобаны іске асырды, оның ішінде абсолюттік көпшілігі Елдің 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын, Мемлекет басшысының жыл сайынғы жолдауларын іске асыру үшін бүкіл қоғамға кеңірек түсіндіру және жұмылдыруға бағытталған. Мемлекет басшысының «Қазақстанды әлеуметтік жаңғырту: жалпыға ортақ еңбек қоғамына қарай жиырма қадам» мақаласында берілген тапсырмасына сәйкес Қазақстан Республикасында ұлттық, мемлекеттік, кәсіптік және өзге де мерекелерге дайындық жүргізу мен өткізу жөніндегі ұсынымдар дайындалды және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Хатшысының өкімімен бекітілді (2013 жылғы 15 қаңтардағы № 1).
Қазақстанның кітап шығару саласы бүгінгі күні көтерілу үстінде. Қазіргі таңда Кітап палатасында 364 баспа мен кітап шығарушы ұйым тіркелген. Шығарылып жатқан әлеуметтік маңызды әдебиеттің ассортименті кеңейтіліп, кітаптардың полиграфиялық орындалуы мен көркем безендірілуі жақсаруда. Әлеуметтік маңызды әдебиет – бұл қоғамның рухани-танымдық және зияткерлік-мәдени әлеуетін арттыруға, өскелең ұрпақты патриотизм және жалпы әлемдік құндылықтар идеалдары рухында тәрбиелеуге, сондай-ақ, елдің қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми-танымдық және мәдени өміріндегі жетістіктерді кеңінен таратуға бағытталған көркем, ғылыми, публицистикалық, энциклопедиялық және басқа да өзекті шығармалар.
Заңнамалық базаны жетiлдiру. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы қолданылады, оның шеңберінде Мәдениет министрлігі мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты іске асыру саласындағы уәкілетті орган болып айқындалған. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың салалық регламенттелуі және оны мониторингтеу рәсімін жетілдіру нормативтік тұрғыдан бекітілген.

2. Анализ основных проблем.
Первое. Существует необходимость совершенствования методологии проведения информационно-пропагандистской работы среди населения, а также создания методологической базы в области обеспечения деятельности «диалоговых площадок».
Второе. Требует совершенствования практика обеспечения неукоснительного соблюдения законодательства в сфере государственных символов.
Третье. В области формирования и размещения государственного социального заказа требуется дальнейшее совершенствование его организационно-методического обеспечения.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Учитывая, что одной из ключевых задач государства является проведение эффективной идеологической работы с широкими слоями населения, требуются дальнейшее совершенствование механизмов и методов организации информационно-пропагандистской деятельности, расширение сотрудничества в этой сфере с институтами гражданского общества, разработка и внедрение методологической и технической базы, отвечающих современным требованиям.

2. Негiзгi проблемаларды талдау.
Бiрiншi. Халық арасында ақпараттық-насихаттық жұмыс жүргiзу әдiснамасын жетiлдiру, сондай-ақ «диалогтық алаңдар» қызметiн қамтамасыз ету саласында да әдiснамалық база құру қажеттiгi туындап отыр.
Екiншi. Мемлекеттiк рәмiздер саласындағы заңнаманың мүлтiксiз сақталуын қамтамасыз ету тәжiрибесiн жетiлдiру талап етiледi.
Үшiншi. Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты қалыптастыру және орналастыру саласындағы ұйымдастыру-әдiстемелiк қамтамасыз ету одан әрi жетiлдiрудi талап етедi.
3. Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау.
Мемлекеттiң түйінді мiндеттерiнiң бiрi халықтың кең қабатымен тиiмдi идеологиялық жұмыс жүргiзу екендiгiн ескере отырып, ақпараттық-насихаттық қызметті ұйымдастырудың тетіктерi мен әдiстерiн әрi қарай жетiлдiру, осы салада азаматтық қоғам институттарымен ынтымақтастықты кеңейту, қазіргі заман талабына сай келетiн әдiснамалық және техникалық базаны әзiрлеу және енгiзу талап етiледi.

1.1 Популяризация отечественной культуры в стране и за рубежом
Послание Президента Республики Казахстан от 1 марта 2006 года «Стратегия вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира»
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года»
Послание Президента Республики Казахстан от
14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства»
Стратегическое направление 2.
Создание толерантной языковой среды как фактора единства народа Казахстана
2.1 Развитие государственного языка и лингвистического капитала казахстанцев
Послание Президента Республики Казахстан от 6 февраля 2008 года «Повышение благосостояния народа Казахстана – главная цель государственной политики»
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года»
Послание Президента Республики Казахстан от 28 января 2011 года «Построим будущее вместе!»
Указ Президента Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 110 «О Государственной программе развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011-2020 годы»
Послание Президента Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства»
Стратегическое направление 3.
Дальнейшее укрепление государственности и единства нации, обеспечение внутриполитической стабильности
3.1. Обеспечение единства нации и формирование казахстанского патриотизма
Послание Президента Республики Казахстан от 6 февраля 2008 года «Повышение благосостояния народа Казахстана – главная цель государственной политики»
Послание Президента Республики Казахстан от 29 января 2010 года «Новое десятилетие – новый экономический подъем – новые возможности Казахстана»
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года»
Послание Президента Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства»
4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Период реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1. Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства

1.1 Отандық мәдениеттi елде және шетелдерде танымал ету
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстанның әлемдегi бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елдiң қатарына кiру стратегиясы» атты Жолдауы
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Жолдауы
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан халқын бiрiктiру факторы ретiнде төзiмдi тiлдiк орта құру
2.1 Мемлекеттiк тiлдi және қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын дамыту
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2008 жылғы 6 ақпандағы «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру – мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Жолдауы
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейiнгi Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2011 жылғы 28 қаңтардағы «Болашақтың iргесiн бiрге қалаймыз!» атты Жолдауы
«Қазақстан Республикасында Тiлдердi дамыту мен қолданудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2011 жылғы 29 маусымдағы № 110 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Жолдауы
3-стратегиялық бағыт. Мемлекеттiлiктi және ел бiрлiгiн одан әрi нығайту, iшкi саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету
3.1 Ел бiрлiгiн қамтамасыз ету және қазақстандық патриотизмдi қалыптастыру
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2008 жылғы 6 ақпандағы «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру – мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Жолдауы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкiндiктерi» атты Жолдауы
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейiнгi Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Жолдауы
4. Функционалдық мүмкiндiктердi дамыту
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағытының, мақсатының және мiндетінің атауы
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағытын, мақсатының және мiндетiн iске асыру бойынша iс-шаралар
Iске асыру кезеңi
1
2
3
1-стратегиялық бағыт.
Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру

Цель 1.1 Популяризация отечественной культуры в стране и за рубежом
Задача 1.1.1 Сохранение и популяризация историко-культурного наследия в рамках реализации Национального стратегического проекта «Мәдени мұра»
Задача 1.1.2 Расширение доступа населения к культурным ценностям
Задача 1.1.3 Продвижение на рынке услуг отечественного продукта культуры
1. Модернизация системы менеджмента: внедрение эффективной системы взаимодействия с подведомственными организациями культуры, обеспечивающей качественное исполнение мероприятий Стратегического плана Министерства культуры;
перераспределение функций структурных подразделений Министерства культуры для повышения эффективности работы с инфраструктурой; внедрение программно-целевой модели управления (определение степени ответственности руководителей структурных подразделений и подведомственных организаций за достижение/недостижение целевых индикаторов, показателей Стратегического плана Министерства культуры); внедрение системы мониторинга за процессом повышения профессионального уровня сотрудников Министерства культуры и подведомственных организаций; разработка механизма продвижения женщин на уровень принятия решений и достижения 30 %-го их представительства к 2016 году; обеспечение условий для прохождения сотрудниками Министерства культуры семинаров повышения квалификации и курсов переподготовки.
2. Выполнение регуляторной функции развития культурного пространства: совершенствование нормативно-правовой базы в сфере культуры; внедрение системы оценки качества, а в перспективе внедрение стандартов ISO 9000.
3. Сбалансированное развитие рыночных механизмов в отрасли: стимулирование производства конкурентоспособной продукции в области культуры за счет развития рыночных отношений; внедрение системы государственно-частного партнерства в процесс создания конкурентоспособного культурного продукта.
2014–2018 годы
Стратегическое направление 2. Создание толерантной языковой среды как фактора единства народа Казахстана
Цель 2.1 Развитие государственного языка и лингвистического капитала казахстанцев
Задача 2.1.1 Расширение социально-коммуникативных и консолидирующих функций государственного языка
Задача 2.1.2 Сохранение и укрепление лингвистического капитала казахстанцев
1. Модернизация системы менеджмента: внедрение эффективной системы взаимодействия с подведомственными организациями, обеспечивающей качественное исполнение мероприятий Стратегического плана Министерства культуры; перераспределение функций структурных подразделений Министерства культуры для повышения эффективности работы с инфраструктурой; внедрение программно-целевой модели управления (определение степени ответственности руководителей структурных подразделений и подведомственных организаций за достижение/недостижение целевых индикаторов, показателей Стратегического плана Министерства культуры); внедрение системы мониторинга за процессом повышения профессионального уровня сотрудников Министерства культуры и подведомственных организаций; разработка механизма продвижения женщин на уровень принятия решений и достижения 30 %-го их представительства к 2016 году; обеспечение условий для прохождения сотрудниками Министерства культуры семинаров повышения квалификации и курсов переподготовки.

1.1-мақсат. Отандық мәдениеттi елде және шет елдерде танымал ету
1.1.1-мiндет. «Мәдени мұра» ұлттық стратегиялық жобасын іске асыру шеңберінде тарихи-мәдени мұраны сақтау және танымал ету
1.1.2-мiндет. Мәдени құндылықтарға тұрғындардың қолжетiмдiлiгiн арттыру
1.1.3-мiндет. Отандық мәдениет өнімінің қызметін нарықта ілгерілету
1. Менеджмент жүйесiн жаңғырту:
Мәдениет министрлiгi стратегиялық жоспарының iс-шараларын сапалы орындауды қамтамасыз ететін ведомстволық бағынысты мәдениет ұйымдарымен өзара iс-қимыл жасаудың тиiмдi жүйесiн енгiзу;
инфрақұрылыммен жұмыстың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Мәдениет министрлiгi құрылымдық бөлiмшелерінің функцияларын қайта бөлу;
бағдарламалық-нысаналы басқару моделiн енгiзу (құрылымдық бөлiмшелер басшылары мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдар басшыларының Мәдениет министрлiгi Стратегиялық жоспарының нысаналы индикаторларына, көрсеткiштерiне қол жеткiзуге/қол жеткiзбеуге жауапкершiлiктерiнiң деңгейiн айқындау);
Мәдениет министрлiгi мен оған ведомстволық бағынысты ұйымдар қызметкерлерiнiң кәсiби деңгейiн арттыру процесiн мониторингтеу жүйесiн енгiзу;
әйелдер қауымын шешiм қабылдау деңгейiне ілгерілету тетігін әзiрлеу және 2016 жылы олардың өкілеттігін 30 %-ға жеткiзу; Мәдениет министрлігі қызметкерлерінің біліктілікті арттыру семинарлары мен қайта даярлау курстарынан өтулері үшін жағдайларды қамтамасыз ету.
2. Мәдени кеңiстiктi дамытудың реттеуiш функциясын орындау:
мәдениет саласындағы нормативтiк-құқықтық базаны жетiлдiру;
сапаны бағалау жүйесiн енгiзу және болашақта ISO 9000 стандарттарын енгiзу.
3. Саладағы нарықтық тетіктердің теңгерімді дамуы:
нарықтық қатынастарды дамыту есебінен мәдениет саласындағы бәсекеге қабiлеттi өнiмдi өндіруді ынталандыру;
бәсекеге қабiлеттi мәдени өнiмдi жасау процесiнде мемлекеттiк-жекешелік әрiптестiк жүйесiн енгiзу.
2014 – 2018 жылдар
2-стратегиялық бағыт.
Қазақстан халқын бiрiктiру факторы ретiнде төзiмдi тiлдiк орта құру
2.1-мақсат. Мемлекеттiк тiлдi және қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын дамыту
2.1.1-мiндет. Мемлекеттiк тiлдiң әлеуметтiк-коммуникативтiк және бiрiктiру функцияларын кеңейту
2.1.2-мiндет. Қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын сақтау және нығайту
1. Менеджмент жүйесiн жаңғырту:
Мәдениет министрлiгi стратегиялық жоспарының iс-шараларын сапалы орындауды қамтамасыз ететін ведомстволық бағынысты ұйымдарымен өзара iс-қимыл жасаудың тиiмдi жүйесiн енгiзу;
инфрақұрылыммен жұмыстың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Мәдениет министрлiгi құрылымдық бөлiмшелерінің функцияларын қайта бөлу;
бағдарламалық-нысаналы басқару моделiн енгiзу (құрылымдық бөлiмшелер басшылары мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдар басшыларының Мәдениет министрлiгi Стратегиялық жоспарының нысаналы индикаторларына, көрсеткiштерiне қол жеткiзуге/қол жеткiзбеуге жауапкершiлiктерiнiң деңгейiн айқындау);
Мәдениет министрлiгi мен оған ведомстволық бағынысты ұйымдар қызметкерлерiнiң кәсiби деңгейiн арттыру процесiн мониторингiлеу жүйесiн енгiзу;
әйелдер қауымын шешiм қабылдау деңгейiне ілгерілету тетігін әзiрлеу және 2016 жылы олардың өкілеттігін 30 %-ға жеткiзу; Мәдениет министрлігі қызметкерлерінің біліктілікті арттыру семинарлары мен қайта даярлау курстарынан өтулері үшін жағдайларды қамтамасыз ету.

2. Выполнение регуляторной функции: реализация Государственной программы развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011–2020 годы; совершенствование нормативно-правовой и методологической базы дальнейшего развития и функционирования языков.
3. Сбалансированное развитие рыночных механизмов в отрасли: стимулирование производства конкурентоспособного продукта в сфере развития и функционирования языков за счет развития рыночных отношений.
2014–2018 годы
Стратегическое направление 3. Дальнейшее укрепление государственности и единства нации, обеспечение внутриполитической стабильности
Цель 3.1 Обеспечение единства нации и укрепление казахстанского патриотизма
Задача 3.1.1 Сохранение и укрепление межэтнического согласия, дальнейшее повышение роли Ассамблеи народа Казахстана
Задача 3.1.2 Разъяснение и пропаганда Стратегии и приоритетов развития Казахстана и проводимой государственной политики
Задача 3.1.3 Расширение участия институтов гражданского общества в реализации Стратегии развития страны
1. Модернизация системы менеджмента: совершенствование работы структурных подразделений Министерства культуры, направленной на эффективное взаимодействие с инфраструктурой сферы (институты гражданского общества); внедрение программно-целевой модели управления (определение степени ответственности руководителей структурных подразделений за достижение/недостижение целевых индикаторов, показателей Стратегического плана Министерства культуры); внедрение системы мониторинга за процессом повышения профессионального уровня сотрудников структурных подразделений, ответственных за реализацию целей и задач заданного направления; разработка механизма продвижения женщин на уровень принятия решений и достижения 30 %-го их представительства к 2016 году; обеспечение условий для прохождения сотрудниками Министерства культуры семинаров повышения квалификации и курсов переподготовки.
2. Выполнение регуляторных функций: совершенствование работы Экспертного совета при Министерстве культуры Республики Казахстан;
составление карты Казахстана по отраслевым целевым группам и разработка программ для работы с каждой из них.
2014–2018 годы
5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие
Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, осуществляемые государственным органом для установления межведомственных взаимодействий
1
2
3
Стратегическое направление 2. Создание толерантной языковой среды как фактора единства народа Казахстана

2. Реттеуiш функциясын орындау:
Қазақстан Республикасында тiлдерді дамыту мен қолданудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру;
тiлдердi одан әрі дамыту мен қолданудың нормативтiк-құқықтық және әдiснамалық базасын жетiлдiру.
3. Саладағы нарықтық тетіктердің теңгерімді дамуы:
нарықтық қатынастарды дамыту есебінен тiлдерді дамыту мен қолдану саласында бәсекеге қабiлеттi өнiмдi өндіруге ынталандыру.
2014 – 2018 жылдар
3-стратегиялық бағыт.
Мемлекеттiлiктi және ел бiрлiгiн одан әрi нығайту, iшкi саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету.
3.1-мақсат. Ел бiрлiгiн қамтамасыз ету және қазақстандық патриотизмдi нығайту
3.1.1-мiндет. Этносаралық келiсiмдi сақтау мен нығайту, Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлiн одан әрi арттыру
3.1.2-мiндет. Қазақстан дамуының стратегиясы мен басымдықтарын және жүргiзiлiп жатқан мемлекеттiк саясатты түсiндiру және насихаттау
3.1.3-мiндет. Елдiң даму стратегиясын iске асыруға азаматтық қоғам институттарының қатысуын кеңейту
1. Менеджмент жүйесiн жаңғырту:
Мәдениет министрлігінің құрылымдық бөлімшелерінің саланың инфрақұрылымымен тиімді өзара іс-қимыл жасауға бағытталған жұмысты жетілдіру (азаматтық қоғам институттары);
бағдарламалық-нысаналы басқару моделiн енгiзу (құрылымдық бөлiмшелер басшыларының Мәдениет министрлiгi Стратегиялық жоспарының нысаналы индикаторларына, көрсеткiштерiне қол жеткiзуге/қол жеткiзбеуге жауапкершiлiктерiнiң деңгейiн айқындау);
қойылған бағыттың мақсаттары мен міндеттердің іске асырылуына жауапты құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерiнiң кәсiби деңгейiн арттыру процесiн мониторингiлеу жүйесiн енгiзу;
әйелдер қауымын шешiм қабылдау деңгейiне ілгерілету тетігін әзiрлеу және 2016 жылы олардың өкілеттігін 30 %-ға жеткiзу; Мәдениет министрлігі қызметкерлерінің біліктілікті арттыру семинарлары мен қайта даярлау курстарынан өтулері үшін жағдайларды қамтамасыз ету.
2. Реттеуiш функцияларды орындау:
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi жанындағы Сараптамалық кеңес жұмысын жетiлдiру;
салалық нысаналы топтар бойынша Қазақстанның картасын жасау және олардың әрқайсысымен жұмыс үшiн бағдарлама әзiрлеу.
2014 – 2018 жылдар
5. Ведомствоаралық өзара iс-қимыл
Оларға қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара iс-қимылды қажет ететiн мiндеттер көрсеткiштерi
Ведомствоаралық өзара iс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттiк орган
Ведомствоаралық өзара iс-қимылды орнату үшiн мемлекеттiк орган жүзеге асыратын шаралар
1
2
3
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан халқын бiрiктiру факторы ретiнде төзiмдi тiлдiк орта құру

Цель 3.1 Развитие государственного языка и лингвистического капитала казахстанцев
Задача 3.1.1 Расширение социально-коммуникативных и консолидирующих функций государственного языка
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Содействие в подготовке организационно-методических мероприятий за рубежом
6. Управление рисками
Наименование возможного риска
Возможные последствия, в случае непринятия мер по управлению рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние
негативное влияние природно-климатических условий на объекты историко-культурного наследия
недостижение показателей, направленных на сохранение и развитие объектов историко-культурного наследия
составление перечня культурно-историчеких объектов, имеющих статус приоритетных при распределении финансовых средств, контроль за поставщиками
Внутренние
неэффективная работа местных исполнительных органов
недостижение показателей, направленных на развитие социально-культурной ситуации в регионах
подписание меморандумов с акимами областей и городов Астаны и Алматы
неэффективная работа подведомственных организаций
недостижение отдельных показателей развития социально-культурной сферы
внедрение системы мониторинга и контроля работы подведомственных организаций; создание механизма карьерного роста и мотивации сотрудников; эффективное межсекторальное взаимодействие с Министерством образования и науки Республики Казахстан в рамках подготовки профессиональных кадров по программе «Болашақ», внедрение адекватных системных методов сбора и предоставления статистических данных
сокращение профессиональных кадров
7. Бюджетные программы
7.1. Бюджетные программы
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная программа
001 Формирование государственной политики в области культуры
Описание
Проведение стратегической политики и эффективной межотраслевой координации по формированию и реализации государственной политики в области культуры, внутриполитической стабильности, языковой политики. Создание правовых, экономических и организационных основ в сфере возрождения, сохранения, развития, использования и распространения национальной культуры и культуры других народов, создание условий для расширения применения государственного языка. Обеспечение контроля за реализацией государственной политики в сфере языковой политики. Обеспечение функционирования аппарата Министерства культуры и его подразделений. Выдача лицензий на проведение археологических и реставрационных работ памятников истории и культуры
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
2016
год
2017
год
2018
год
Мероприятия бюджетной программы
Обеспечение функционирования Министерства культуры Республики Казахстан и его подразделений
тыс.
тенге

3.1-мақсат. Мемлекеттiк тiлдi және қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын дамыту
3.1.1-мiндет. Мемлекеттiк тiлдiң әлеуметтiк-коммуникативтiк және бiрiктiру функцияларын кеңейту
Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi
Шетелде ұйымдастырушылық-әдiстемелiк iс-шаралар дайындауға ықпал ету
6. Тәуекелдердi басқару
Ықтимал тәуекелдiң атауы
Тәуекелдердi басқару жөнiндегi шаралар қолданбаған жағдайдағы ықтимал салдарлар
Тәуекелдердi басқару жөнiндегi
iс-шаралар
1
2
3
Сыртқы
тарихи-мәдени мұра объектiлерiне табиғи-климаттық жағдайлардың терiс әсер етуi
тарихи-мәдени мұра объектiлерiн сақтау мен дамытуға бағытталған көрсеткiштерге қол жеткiзбеу
қаржы қаражатын бөлу кезiнде басымды мәртебесi бар мәдени-тарихи объектiлердiң тiзбесiн жасау, өнім берушілерді бақылау
Iшкi
жергiлiктi атқарушы органдар жұмысының тиімсіздігі
өңiрлердегi әлеуметтiк-мәдени жағдайды дамытуға бағытталған көрсеткiштерге қол жеткiзбеу
облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерiмен меморандумдарға қол қою
ведомстволық бағынысты ұйымдар жұмысының тиімсіздігі
әлеуметтiк-мәдени саланың жекелеген даму көрсеткiштерiне қол жеткiзбеу
ведомстволық бағынысты ұйымдардың жұмысын мониторингілеу және бақылау жүйесiн енгiзу; қызметкерлердiң мансаптық өсуi мен уәждеу тетiгiн құру; «Болашақ» бағдарламасы бойынша кәсiпқой кадрлар даярлау шеңберiнде Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiмен тиiмдi сектораралық өзара iс-қимыл жасасу, статистикалық деректерді жинақтау және ұсынудың барабар жүйелі әдістерін енгізу
кәсiпқой кадрлардың қысқаруы
7. Бюджеттiк бағдарламалар
7.1. Бюджеттiк бағдарламалар
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
001 Мәдениет саласында мемлекеттiк саясатты қалыптастыру
Сипаттамасы
Мәдениет, iшкi саяси тұрақтылық, тiл саясаты саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастыру және iске асыру жөнiндегi стратегиялық саясатты және тиiмдi салааралық үйлестiрудi жүргiзу. Ұлттық мәдениеттi және басқа халықтардың мәдениетiн жаңғырту, сақтау, дамыту, қолдану және тарату саласында құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық негiздерiн жасау, мемлекеттiк тiлдiң қолдану аясын кеңейту үшiн жағдайлар жасау. Тiл саясаты саласындағы мемлекеттiк саясаттың iске асырылуына бақылауды қамтамасыз ету. Мәдениет министрлiгiнiң аппараты мен оның бөлiмшелерiнiң қызмет етуін қамтамасыз ету. Тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң археологиялық және реставрациялық жұмыстарын жүргiзуге лицензия беру
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
мазмұнына байланысты
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтердi көрсету
іске асыру тәсiлiне байланысты
бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң және оның бөлiмшелерiнiң қызмет етуін қамтамасыз ету
мың теңге

30 064,3
70 670
Показатели прямого результата
Количество строящихся объектов культуры
ед.
1
Показатели конечного результата
Количество объектов, введенных в эксплуатацию
ед.
1
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
30 064
70 670
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная программа
017 Целевые трансферты на развитие бюджету города Астаны на увеличение уставного капитала ТОО «Театр оперы и балета»
Описание
Строительство объектов культуры местного, городского значения
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
развитие
Наименование показателей бюджетной программы
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
2016
год
2017
год
2018
год
Мероприятия бюджетной программы
Строительство объектов культуры города Астаны
тыс.
тенге
15 837 000
828 956
Показатели прямого результата
Количество объектов, подлежащих строительству
ед.
1
1
Показатели конечного результата
Увеличение уставного капитала ТОО «Театр оперы и балета» на строительство Классического театра оперы и балета в г. Астана
15 837 000
828 956
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
15 837 000
828 956
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная программа
016 Издание социально-важных видов литературы
Описание
Обеспечение выпуска и доведения потенциальных читателей социально-важной литературы, выпуск развернутых художественных, научных, публицистических и библиографических серий, отражающих перемены в общественно-политической, социально-экономической, научно-образовательной и культурной сферах жизни
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
2016
год
2017
год
2018
год
Мероприятия бюджетной программы
Услуги по изданию социально-важных видов литературы
тыс
тенге

30 064,3
70 670
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Салынып жатқан мәдениет объектiлерiнiң саны
бiрлiк
1
Түпкілікті нәтиже көрсеткiштерi
Пайдалануға берiлген объектiлердiң саны
бiрлiк
1
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге
30 064
70 670
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
017 Астана қаласының бюджетiне «Опера және балет театры» ЖШС жарғылық капиталын ұлғайтуға берiлетiн нысаналы даму трансферттерi
Сипаттамасы
Жергілікті, қалалық маңызы бар мәдениет объектiлерiн салу
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
мазмұнына байланысты
трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беру
іске асыру тәсiлiне байланысты
бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
Астана қаласының мәдениет объектiлерін салу
мың теңге
15 837 000
828 956
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Салынуы тиiс объектiлердiң саны
бірлік
1
1
Түпкілікті нәтиже көрсеткiштерi
Астана қаласында Классикалық опера және балет театрын салуға «Опера және балет театры» ЖШС жарғылық капиталын ұлғайту
15 837 000
828 956
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге
15 837 000
828 956
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
016 Әлеуметтiк маңызы бар әдебиет түрлерiн басып шығару
Сипаттамасы
Әлеуметтiк маңызды әдебиеттi басып шығаруды қамтамасыз ету және әлеуеттi оқырмандарға жеткiзу, өмiрдiң қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-экономикалық, ғылыми-бiлiм беру және мәдени салаларындағы өзгерiстердi көрсететiн жан-жақты көркем, ғылыми, публицистикалық және библиографиялық серияларын шығару
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
мазмұнына байланысты
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтердi көрсету
іске асыру тәсiлiне байланысты
бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
Әдебиеттiң әлеуметтiк маңызды түрлерiн басып шығару қызметтері
мың теңге

7 000
9 000
9 000
9 000
Количество публикуемых информационно-аналитических материалов на государственном, русском и английском языках о деятельности Премьер-Министра РК, Правительства, ходе реализации государственных и отраслевых программ (Primeminister.kz)
полоса
469
586
586
586
Тиражирование учебно-методических пособий на казахском языке на тему онлайн-грамотности (El.kz)
ед.
15 000
15 000
15 000
15 000
Количество публикуемых информационных и биографических материалов на государственном, русском и английском языках на web-портале «История Казахстана»
ед.
Количество публикуемых информационно-аналитических материалов на государственном, русском и английском языках на Интернет портале strategy2050. kz
полоса
формата А-2
Объем проанализированных полос региональных печатных СМИ, в рамках проведенного мониторинга
полоса
Количество проанализированных региональных интернет-ресурсов, в рамках проведенного мониторинга
ед.
Объем проанализированных полос региональных электронных СМИ, в рамках проведенного мониторинга
час
Показатели конечного результата
Обеспечение среднесуточных объемов вещания государственных телеканалов от 16 до 24 часов с целью доведения до населения страны государственной информационной политики
%
100
100
100
100
100
100
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс.
тенге

7 000
9 000
9 000
9 000
ҚР Премьер-Министрінің, Үкіметтің қызметі, мемлекеттік және салалық бағдарламалардың іске асырылу барысы туралы мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде жарияланған ақпараттық-талдамалық материалдардың саны (Primeminister.kz)
жолақ
469
586
586
586
Онлайн-сауаттылық тақырыбында қазақ тіліндегі оқу-әдістемелік құралдардың тираждалуы (El.kz)
бірлік
15 000
15 000
15 000
15 000
«Қазақстан тарихы» web-порталында мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде жарияланатын ақпараттық және өмірбаяндық материалдардың саны
бірлік
Strategy2050. kz интернет порталында мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде жарияланатын ақпараттық-талдамалық материалдардың саны
А-2 форматындағы жолақ
Өткізілген мониторинг шеңберіндегі өнірлік баспа БАҚ-дың талданған жолақтарының көлемі
жолақ
Өткізілген мониторинг шеңберіндегі талданған өңірлік интернет-ресурстарының саны
бірлік
Өткізілген мониторинг шеңберіндегі талданған өңірлік электрондық БАҚ-дың талданған жолақтарының көлемі
сағат
Түпкілікті нәтиже көрсеткiштерi
Елдiң тұрғындарына мемлекеттiк ақпараттық саясатты жеткiзу мақсатында мемлекеттiк телеарналардың орта тәулiктiк хабар таратудың көлемiн 16-дан 24 сағатқа дейiн қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
100
100
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге

25 834 469
34 953 252
41 253 584
41 449 115
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Бюджетная программа
022 Увеличение уставных капиталов юридических лиц, осуществляющих деятельность в области информации
Описание
Увеличение уставного капитала АО «Агентство «Хабар» по проекту «Техническое дооснащение АО «Агентство «Хабар» - приобретение телевизионного оборудования для телеканала «Новости-24»
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
развитие
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
2016
год
2017
год
2018
год
Мероприятия бюджетной программы
Пополнение уставного капитала АО «Агентство «Хабар»
тыс.
тенге
1 404 648
Показатели прямого результата
Ввод новых отечественных телеканалов
ед.
1
Показатели конечного результата
Обеспечение среднесуточного объема вещания государственного телеканала 24 часа с целью доведения до населения страны государственной информационной политики
%
100
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
1 404 648
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная программа
023 Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие объектов культуры
Описание
Строительство объектов культуры местного, городского значения
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
развитие
Наименование показателей бюджетной программы
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
2016
год
2017
год
2018
год
Мероприятия бюджетной программы
Строительство объектов культуры города Астаны
тыс.
тенге
181 570
Показатели прямого результата
Окончательная оплата по объекту «Триумфальная арка», связанная с проведением летних видов работ (озеленение и благоустройство территории, установка лифтового оборудования)
%
5
Показатели конечного результата
Количество объектов, введенных в эксплуатацию
ед.
1
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
181 570
Администратор бюджетной программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная программа
024 Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на материально-техническое оснащение объектов культуры
Описание
Материально-техническое оснащение объектов культуры местного значения
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа, реализуемая одним администратором
текущая/развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
2016
год
2017
год
2018
год
Мероприятия бюджетной программы
Материально-техническое оснащение Дворца Независимости (Конгресс-холл) города Астаны
тыс.
тенге
1 285 860
Показатели прямого результата
Ориентировочное количество оборудования и материалов для кинозалов
шт.
90
Выкуп изготовленного макета города Астаны
ед.
1
Показатели конечного результата
Приобретение оборудования и выкуп изготовленного макета Дворца Независимости (Конгресс-холл) города Астаны
ед.
91
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
1 285 860
7.2 Свод бюджетных расходов
Ед.
измерения
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
2016
год
2017
год
2018
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ВСЕГО бюджетных расходов:
тыс.
тенге

25 834 469
34 953 252
41 253 584
41 449 115
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
022 Ақпарат саласында қызметтерiн жүзеге асыратын заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайту
Сипаттамасы
«Хабар» агенттiгi АҚ-ның «Хабар» агенттiгi» АҚ-ны техникалық жабдықтау»- «Новости 24» телеарнасы үшiн телевизия жабдықтарын сатып алу жобасы бойынша жарғылық капиталдарды ұлғайту
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
мазмұнына байланысты
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсiлiне байланысты
бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
«Хабар» агенттiгi АҚ-ның жарғылық капиталын толықтыру
мың теңге
1 404 648
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Жаңа отандық телеарналарды енгiзу
дана
1
Түпкілікті нәтиже көрсеткiштерi
Ел тұрғындарына мемлекеттiк ақпараттық саясатты жеткiзу мақсатында мемлекеттiк телеарналардың орта тәуелдiк хабар таратуының көлемiн 24 сағатпен қамтамасыз ету
%
100
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге
1 404 648
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
023 Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне мәдениет объектiлерiн дамытуға берiлетiн нысаналы даму трансферттерi
Сипаттамасы
Жергiлiктi, қалалық маңызы бар мәдениет объектiлерiн салу
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
мазмұнына байланысты
трансферттер мен бюджеттiк субсидиялар беру
іске асыру тәсiлiне байланысты
бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
Астана қаласындағы мәдениет объектілерін салу
мың теңге
181 570
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Жазғы жұмыс түрлерінің жүргiзiлуіне байланысты (аумақты көгалдандыру мен абаттандыру, лифт жабдықтарын орнату) «Салтанатты арка» объектiсi бойынша соңғы төлем
%
5
Түпкілікті нәтиже көрсеткiштерi
Пайдалануға берiлуi тиiс объектiлердiң саны
бірлік
1
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге
181 570
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
024 Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне мәдениет объектiлерiн материалдық-техникалық жарақтандыруға берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттер
Сипаттамасы
Жергiлiкті маңызы бар мәдениет объектiлерiн материалдық-техникалық жарақтандыру
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
мазмұнына байланысты
трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беру
іске асыру тәсiлiне байланысты
бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
Бюджеттiк бағдарламаның iс-шаралары
Астана қаласының Тәуелсiздiк сарайын (Конгресс-холл) материалдық-техникалық жабдықтау
мың теңге
1 285 860
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Кинозалдар үшін жабдықтар мен материалдардың шамамен алынған саны
дана
90
Астана қаласының әзiрленген макетiн сатып алу
бірлік
1
Түпкілікті нәтиже көрсеткiштерi
Жабдықтар сатып алу және Астана қаласындағы Тәуелсiздiк Сарайының (Конгресс-холл) әзірленген макетiн сатып алу
бірлік
91
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге
1 285 860
7.2. Бюджеттiк шығыстардың жиынтығы
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бюджет шығыстарының БАРЛЫҒЫ:
мың теңге

30 064
70 670
Целевые трансферты на развитие бюджету города Астаны на увеличение уставного капитала ТОО «Театр оперы и балета» (017)
тыс.
тенге
15 837 000
828 956
Увеличение уставных капиталов юридических лиц, осуществляющих деятельность в области информации (022)
тыс.
тенге
1 404 648
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие объектов культуры (023)
тыс.
тенге
181 570

30 064
70 670
Астана қаласының бюджетiне «Опера және балет театры» ЖШС жарғылық капиталын ұлғайтуға берiлетiн нысаналы даму трансферттерi (017)
мың теңге
15 837 000
828 956
Ақпарат саласында қызметтерiн жүзеге асыратын заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайту (022)
мың теңге
1 404 648
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне мәдениет объектiлерiн дамытуға берiлетiн нысаналы даму трансферттерi (023)
мың теңге
181 570