Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния и апостилирования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1559. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 сентября 2015 года № 751
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.09.2015 № 751 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра юстиции РК от 17.04.2015 г. № 219.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт государственной услуги «Регистрация рождения, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния»;
2) стандарт государственной услуги «Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния»;
3) стандарт государственной услуги «Выдача повторных свидетельств или справок о регистрации актов гражданского состояния»;
4) стандарт государственной услуги «Регистрация установления отцовства, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния»;
5) стандарт государственной услуги «Регистрация перемены имени, отчества, фамилии, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния»;
6) стандарт государственной услуги «Восстановление записей актов гражданского состояния»;
7) стандарт государственной услуги «Регистрация смерти, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния»;
8) стандарт государственной услуги «Регистрация усыновления (удочерения), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния»;
9) стандарт государственной услуги «Регистрация расторжения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния»;
10) стандарт государственной услуги «Апостилирование официальных документов, исходящих из органов юстиции и иных государственных органов, а также нотариусов Республики Казахстан».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1559
Стандарт государственной услуги
«Регистрация рождения, в том числе внесение изменений,
дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния»

Азаматтық хал актілерін тіркеу және апостильдеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1559 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 қыркүйектегі № 751 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.09.2015 № 751 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) «Тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
2) «Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
3) «Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер немесе анықтамалар беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
4) «Әке болуды анықтауды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
5) «Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
6) «Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
7) «Қайтыс болуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
8) «Бала асырап алуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
9) «Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
10) «Қазақстан Республикасының әділет органдарынан және өзге де мемлекеттік органдарынан, сондай-ақ нотариустардан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1559 қаулысымен
бекітілген
«Тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің
жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Регистрация рождения, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется на альтернативной основе через:
1) услугодателя;
2) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Центр обслуживания населения» Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – центр);
3) веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов:
услугодателю или в центр – 2 (два) рабочих дня (день приема не входит в срок оказания государственной услуги);
при необходимости дополнительной проверки документов, установленных пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги, срок оказания услуги продлевается до 15 (пятнадцати) календарных дней, при необходимости запроса в другие государственные органы, срок оказания государственной услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения;
в случае регистрации рождения ребенка с нарушением установленного срока государственная услуга оказывается в течение 15 (пятнадцати) календарных дней;
заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений в запись акта о рождении рассматривается в течение 15 (пятнадцати) календарных дней, при наличии электронной версии актовых записей по Республике Казахстан на Центральном сервере Государственной базы данных о физических лицах, при необходимости запроса в другие государственные органы, срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцати) календарных дней с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) рабочих дней;
2) на портал – получение уведомления о назначении даты, времени регистрации рождения в течение одного рабочего дня;
3) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем:
услугодателю – 20 (двадцать) минут;
в центр – 15 (пятнадцать) минут;

1. Жалпы ережелер
1. «Тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік қызметті аумақтық әділет органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру мынадай баламалы негізде:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – орталық);
3) «электрондық үкіметтің» веб-порталы» (бұдан әрі – портал): www.e.gov.kz арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) құжаттар топтамасын тапсырған кезден бастап:
көрсетілетін қызметті берушіге немесе орталыққа – 2 (екі) жұмыс күні (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында белгіленген құжаттарды қосымша тексеру қажет болған кезде қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күнге дейін ұзартылады, басқа мемлекеттік органдарға сұрау салу қажет болған кезде мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі көрсетілетін қызметті алушыны ұзартылған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, күнтiзбелiк 15 (он бес) күннен аспайтын уақытқа ұзартылады;
белгіленген мерзімді бұза отырып, баланың тууын тіркеген жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызмет күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде көрсетіледі;
туу туралы акті жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш Жеке тұлғалар туралы мемлекеттік деректер қорының Орталық серверінде Қазақстан Республикасы бойынша акт жазбаларының электрондық нұсқалары болған кезде күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде қаралады, басқа мемлекеттік органдарға сұрау салу қажет болған кезде қызмет көрсету мерзімі көрсетілетін қызметті алушыны 2 жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, күнтiзбелiк 15 (он бес) күннен аспайтын уақытқа ұзартылады;
2) порталда – өтінішті алғандығын растау және тууды тіркеу күнін, уақытын белгілеу бөлігінде ақпаратты бір жұмыс күні ішінде алу;
3) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін рұқсат берілген ең ұзақ күту уақыты:
көрсетілетін қызметті берушіге – 20 (жиырма) минут;
орталыққа – 15 (он бес) минут;

4) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя:
услугодателем – 20 (двадцать) минут;
в центре – 15 (пятнадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги:
1) у услугодателя:
регистрация рождения и выдача свидетельства о рождения на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность;
выдача нового свидетельства с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями, скрепленные подписью услугодателя, выдавшего документ на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность.
2) в центре:
выдача свидетельства о рождении на бумажном носителе, при предъявлении документа, удостоверяющего личность;
выдача нового свидетельства с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями, скрепленные подписью услугодателя, выдавшего документ на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность.
3) на портале – уведомление о приеме электронного заявления и назначения даты регистрации рождения в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Выдача готовых документов при обращении через портал осуществляется в центре.
7. Государственная услуга оказывается платно/бесплатно.
Государственная регистрация рождения оказывается бесплатно.
За выдачу свидетельства в связи с изменением, дополнением, исправлением и восстановлением записи акта о рождении взимается государственная пошлина в размере 0,5 месячных расчетных показателей.
Сумма государственной пошлины исчисляется по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» и зачисляется по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов уполномоченными государственными органами или должностными лицами.
В центре государственная пошлина оплачивается через банковские учреждения, которыми выдается платежный документ, подтверждающий размер и дату оплаты.
При подаче электронного запроса на оказание государственной услуги через портал оплата осуществляется через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;

4) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат берілетін ең ұзақ уақыты:
көрсетілетін қызметті берушіде – 20 (жиырма) минут;
орталықта – 15 (он бес) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде:
тууды тіркеу және жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тууды тіркеу туралы куәлікті қағаз жеткізгіште беру;
жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде өзгерістер, толықтырулар енгізілген және түзетілген құжатты қағаз жеткізгіште берген көрсетілетін қызметті берушінің қолы қойылған жаңа куәлік беру;
2) орталықта:
жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде туу туралы куәлікті қағаз жеткізгіште беру;
жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде өзгерістер, толықтырулар енгізілген және түзетілген құжатты қағаз жеткізгіште берген көрсетілетін қызметті берушінің қолы қойылған жаңа куәлік беру;
3) порталда – көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында электрондық өтінішті және тууды тіркеу күнін белгілеуді қабылдау туралы хабарлама.
Портал арқылы жүгіну кезінде дайын құжаттарды беру орталықта жүзеге асырылады.
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақылы/ақысыз көрсетіледі.
Тууды мемлекеттік тіркеу ақысыз көрсетіледі.
Туу туралы акт жазбасын өзгертуге, толықтыруға, түзетуге және қалпына келтіруге байланысты куәлік бергені үшін 0,5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.
Мемлекеттік баж сомасы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша есептеледі және заңдық маңызы бар іс-әрекеттер жасалған және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдар немесе лауазымды адамдар құжаттар берген орны бойынша есепке алынады.
Орталықта мемлекеттік баж мөлшері мен төленген күнін растайтын төлем құжатын беретін банк мекемелері арқылы төленеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге электрондық сауал салуды портал арқылы берген кезде төлем «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі.

2) центра – с понедельника по субботу включительно с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и в соответствии с установленным графиком работы.
Государственная услуга оказывается в порядке «электронной» очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
3) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень необходимых документов для регистрации рождения при обращении услугополучателя к услугодателю или в центр:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
2) заявление установленной формы согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) копия свидетельства о заключении брака (супружества) родителей, для лиц, зарегистрировавших брак до 2008 года;
4) медицинское свидетельство о рождении или копия решения суда об установлении факта рождения (в случае отсутствия сведений в информационной системе);
5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
В случае регистрации рождения ребенка с нарушением установленного срока дополнительно прилагаются:
1) объяснительные записки родителей;
2) справка территориального органа юстиции по месту рождения ребенка и месту жительства родителей об отсутствии актовой записи о рождении (в случае рождения ребенка до 2008 года);
3) медицинская справка о здоровье ребенка по месту его проживания (выданная не позднее 7 дней с момента обращения);
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении при обращении услугополучателя услугодателю или в центр:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
2) заявление установленной формы согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) свидетельство о рождении услугополучателя, в случае утери оригинала свидетельства – справка о регистрации рождения;
4) документы, подтверждающие необходимость внесения изменения, дополнения и исправления;
5) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины или документ, являющийся основанием для предоставления налоговых льгот;
6) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
При приеме необходимых документов для оказания государственной услуги через услугодателя услугополучателю выдается расписка с указанием:

2) орталықта – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сай және белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін үзіліссіз.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеделдетіп қызмет көрсетусіз «электрондық» кезек тәртібімен көрсетіледі, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.
3) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге немесе орталыққа жүгінген кезде тууды тіркеу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) жеке басын куәландыратын құжат (тұлғаны сәйкестендіру үшін);
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
3) 2008 жылға дейін неке қиюды тіркеген адамдар үшін ата-анасының неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлігінің көшірмесі;
4) туу туралы медициналық куәлігін немесе туу фактісін белгілеу туралы сот шешімінің көшірмесі (ақпарат жүйесінде мәліметтер болмаған жағдайда);
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариатта куәландырылған сенімхат.
Белгіленген мерзімді бұза отырып баланың тууын тіркеген жағдайда қосымша ұсынылады:
1) ата-анасының түсініктеме жазбалары;
2) баланың туған жері мен ата-анасының тұрғылықты жері бойынша туу туралы акт жазбасының жоқтығы туралы аумақтық әділет органының анықтамасы (бала 2008 жылға дейін туған жағдайда);
3) баланың тұратын жері бойынша оның денсаулығы туралы медициналық анықтама (жүгінген кезден бастап 7 күннен кешіктірілмей берілген);
4) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариатта куәландырылған сенімхат.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге немесе орталыққа жүгінген кезде туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) жеке басын куәландыратын құжат (тұлғаны сәйкестендіру үшін);
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
3) көрсетілетін қызметті алушының туу туралы куәлігі, куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда – тууды тіркеу туралы анықтама;
4) өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізудің қажеттігін растайтын құжаттар;
5) мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжатты немесе салық жеңілдіктерін беру үшін негіз болып табылатын құжат;
6) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда, нотариатта куәландырылған сенімхат.
Мемлекеттік қызметті көрсетілетін қызметті беруші арқылы көрсету үшін қажетті құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға мыналар:

1) даты приема заявления;
2) количества приложенных документов;
3) даты, времени выдачи документов;
4) фамилии, имени, отчества специалиста, принявшего заявление на оформление документов.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, а также свидетельств о регистрации актов гражданского состояния, если регистрация была произведена после 2008 года, услугодатель и работник центра получает из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
Сотрудник услугодателя или работник центра сверяет подлинность оригиналов документов со сведениями, представленными из государственных информационных систем государственных органов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю.
В случае оказания государственной услуги через центр услугополучатель представляет письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, по форме, представленной центром, если иные не предусмотрены законами Республики Казахстан.
При приеме необходимых документов для оказания государственной услуги через центр услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и название приложенных документов;
4) даты (времени) и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества работника центра, принявшего заявление на оформление документов;
6) фамилии, имени, отчества услугополучателя, фамилии, имени, отчества уполномоченного представителя и их контактных телефонов.
При обращении на портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) в случае, если регистрация актов гражданского состояния произведена до 2008 года, документ в виде сканированной копии прикрепляется к электронному запросу.
10. В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги, работник центра отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центральных государственных органов, а также услугодателей
и (или) их должностных лиц, центров обслуживания населения
и (или) их работников по вопросам оказания
государственных услуг

1) өтініштің қабылданған күні;
2) қоса берілген құжаттардың саны;
3) құжаттарды беру күні, уақыты;
4) құжаттарды рәсімдеуге өтінішті қабылдаған маманның тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген қолхат беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді, сондай-ақ егер тіркеу 2008 жылдан кейін жүргізілген болса, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктерді көрсетілетін қызметті беруші немесе орталық қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-мен куәландырылған электронды құжаттар нысанында алады.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері немесе орталық қызметкері құжаттар түпнұсқаларының түпнұсқалылығын мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерінен ұсынылған мәліметтермен салыстырып тексереді, содан кейін түпнұсқаны көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Мемлекеттік қызмет орталық арқылы көрсетілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға орталық берген нысан бойынша жазбаша келісім береді.
Мемлекеттік қызметті орталық арқылы көрсетуге қажетті құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға:
1) сұрау салудың нөмірі мен қабылданған күні;
2) сұратылып отырған мемлекеттік көрсетілетін қызметтің түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны мен атауы;
4) құжаттарды беру күні, уақыты және орны;
5) құжаттарды рәсімдеуге қабылдаған орталық қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты;
6) көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты, уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты және олардың байланыс телефондары көрсетілген тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) егер азаматтық хал актілерін тіркеу 2008 жылға дейін жүргізілсе, көрсетілетін қызметті алушы электрондық көшірме түріндегі құжаттарды электрондық сұрау салуға тіркейді.
10. Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын берген жағдайда орталық қызметкері өтінішті қабылдап алудан бас тартады және осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті
берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының,
халыққа қызмет көрсету орталықтарының және (немесе) олардың
қызметкерлерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

11. Обжалование решений, действий (бездействий) центральных государственных органов, услугодателя и (или) его должностных лиц, центра и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг:
1) жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, ул. Орынбор, 8, подъезд 13, телефон: 8 (7172) 74-07-37.
Жалоба принимается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
2) жалоба на действия (бездействия) работника центра направляется к руководителю центра по адресам и телефонам, указанным в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы в канцелярии центра, поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или в сопроводительном письме к жалобе). После регистрации жалоба направляется руководителю центра для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства или центра подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услогополучателю по почте либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя или Министерства.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

11. Орталық мемлекеттік органдардың, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының, орталықтың және (немесе) оның қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
1) шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не 010000, Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8, 13-кіреберіс мекенжайы бойынша Министрлік басшылығының атына беріледі, телефоны: 8(7172) 74-07-37.
Шағымдар почта арқылы жазбаша нысанда не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол қабылданады.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде қабылдап алған адамның тегі мен аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орны көрсетіле отырып, шағымды тіркеу шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін шағым көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
2) орталық қызметкерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар бойынша орталықтың басшысына жіберіледі.
Почта арқылы, сол сияқты қолма-қол келіп түскен шағымды орталықтың кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі мен тіркелген күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады) оның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін шағым орталық басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің немесе орталықтың атына келіп түскен шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Шағымды қараудың нәтижелері туралы дәлелді жауап почта байланысы арқылы көрсетілетін қызметті алушыға жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағым жасаудың тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны бойынша алуға болады.
Шағымды көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы «жеке кабинеттен» жіберген кезде жүгіну туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің өтінішін өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып тұрады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағым жасай алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмысы күні ішінде қаралуға жатады.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме и через центры обслуживания населения
13. Прием документов, необходимых для оказания государственной услуги от услугополучателей, которые по состоянию здоровья не могут лично явиться в центр осуществляется работником центра с выездом по месту жительства услугополучателя.
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
услугодателя – www.adilet.qov.kz, раздел «Государственные услуги»;
центра – www.con.gov.kz.
15. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
16. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
17. Контактный телефон справочной службы по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 58 00 58. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Регистрация рождения, в том числе
внесение изменений, дополнений
исправлений в записи актов
гражданского состояния»
В ___________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от __________________________________
(Ф.И.О., проживающего по адресу):
_____________________________________
_____________________________________
уд. личности № ______________________
(номер, кем и когда выдан)
З А Я В Л Е Н И Е
О РЕГИСТРАЦИИ РОЖДЕНИЯ
Сведения о ребенке:
Фамилия ____________________ Имя _____________ Отчество _____________
Дата рождения «__» ____________20__ г. Пол __________________________
Который по счету ребенок у матери ___________________________________
Сведения о матери:
Фамилия __________________ Имя ________________ Отчество ____________
Дата рождения «___» _________20___г. Национальность _________________
Образование _________________________________________________________
Место работы и должность ____________________________________________
Семейное положение __________________________________________________
Дата и место регистрации брака ______________________________________
Номер актовой записи о браке ________________________________________
Сведения об отце:
Фамилия _____________________ Имя _____________ Отчество ____________
Дата рождения «___» _________ 20__ г. Национальность ________________
Образование _________________________________________________________
Место работы и должность ____________________________________________
«____» ___________ 20 __ г.           подпись _______________________
_____________________________________________________________________
(линия отрыва)
«______» ________ 20__ г.   Приняты к рассмотрению _______ документов
Ф.И.О. получателя государственной услуги ____________________________
_____________________________________________________________________
За получением свидетельства о регистрации рождения явиться:
«_____» __________20__г.
Ф.И.О. специалиста, принявшего документы ____________________________
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Регистрация рождения, в том числе
внесение изменений, дополнений
исправлений в записи актов
гражданского состояния»
В ___________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от __________________________________
(Ф.И.О., проживающего по адресу):
_____________________________________
_____________________________________
уд. личности № ______________________
(номер, кем и когда выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
о внесении изменений, дополнений и исправлений
(нужное подчеркнуть)
Прошу внести в запись акта о ______ №___________ от «___» ________ г.
Следующие изменения, исправления, дополнения: _______________________
_____________________________________________________________________
О себе сообщаю следующие сведения:

12. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда
және халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін
қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
13. Денсаулық жағдайына байланысты орталыққа жеке өзі келуге мүмкіндігі жоқ көрсетілетін қызметті алушылардан мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттарды қабылдауды орталық қызметкері көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жеріне барып жүзеге асырады.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
көрсетілетін қызметті берушінің – www.adilet.gov.kz, «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» бөлімінде;
орталықтың – www.con.gov.kz интернет-ресурстарында орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
16. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтықтан қолжетімділік режимінде алу мүмкіндігі бар.
17. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтің байланыс телефоны: 8 (7172) 58 00 58. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: (1414).
«Тууды тіркеу, оның ішінде
азаматтық хал
актілерінің жазбаларына
өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер
енгізу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
__________________________________
(тіркеуші органның атауы)
__________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
__________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
жеке куәлік № ____________________
(нөмірі, кім және
қашан берген)
ТУУДЫ ТІРКЕУ ТУРАЛЫ ӨТІНІШ
Бала туралы мәлімет:
Тегі _________________ Аты ____________ Әкесінің аты ________________
Туған күні 20__ «___» _____________________ Жынысы __________________
Анасының нешінші баласы _____________________________________________
Анасы туралы мәлімет:
Тегі ________________ Аты _______________ Әкесінің аты ______________
Туған күні 20__ ж. «___» ________________ Ұлты ______________________
Білімі ______________________________________________________________
Жұмыс орны мен лауазымы _____________________________________________
Отбасылық жағдайы ___________________________________________________
Неке қиюды тіркеу күні мен орны _____________________________________
Неке қию туралы акт жазбасының нөмірі _______________________________
Әкесі туралы мәлімет:
Тегі _________________ Аты _____________ Әкесінің аты _______________
Туған күні 20__ ж. «___» ______________ Ұлты ________________________
Білімі ______________________________________________________________
Жұмыс орны мен лауазымы _____________________________________________
20__ ж. «___» ________           Қолы _______________________________
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» ____________       __________ құжат қарауға қабылданды.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. ___________________
_____________________________________________________________________
Туу туралы куәлікті алуға 20__ ж. «___» _________________ келу керек.
Құжаттарды қабылдаған маманның Т.А.Ә. _______________________________
«Тууды тіркеу, оның ішінде
азаматтық хал
актілерінің жазбаларына
өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер
енгізу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
_________________________________
(тіркеуші органның атауы)
_________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
жеке куәлік № ___________________
(нөмірі, кім және
қашан берген)
Өзгерістер, толықтырулар
мен түзетулер енгізу туралы
(қажеттісінің асты сызылсын) ӨТІНІШ
_______ жылғы «___» __________________ № ______________ акт жазбасына
мынадай өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер ______________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________ енгізуді сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:

1. Имя, отчество (при его наличии), фамилия _________________________
2. Дата рождения  ___________________________________________________
3. Место рождения ___________________________________________________
4. Национальность ___________________________________________________
5. Гражданство  _____________________________________________________
6. Семейное положение  ______________________________________________
7. Имя, отчество (при его наличии), фамилия дата и место рождения
несовершеннолетних детей ____________________________________________
8. Документ, удостоверяющий личность ________________________________
9. Где и кем работает  ______________________________________________
10. Отношение к военной службе:
а) где состоит на учете _____________________________________________
б) наименование воинской части, в которой служит ____________________
_____________________________________________________________________
11. Точный перечень местностей, в которых проживал и когда __________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. В случае нахождения под следствием, судом либо наличия судимости,
не погашенной или не снятой в установленном законом порядке, указать
об этом, для направления соответствующего запроса в государственные
органы об оповещении приема заявления о перемене имени, отчества, фамилии
13. Производилась ли ранее перемена имени, отчества, фамилии: _______
14. Причина внесения изменений, дополнений и исправлений: ___________
К заявлению прилагаю следующие документы, подтверждающие
необходимость внесения изменений, дополнений и исправлений:
1) ____________________________       3) ____________________________
2) ____________________________       4)_____________________________
Об ответственности за сообщение ложных сведений предупрежден (а)
«___» _____________ 20__ г.
_____________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия должностного лица, принявшего заявление)
с приложенными __________ документами.
Результаты рассмотрения будут сообщены «___»___________20____ г.
Специалист ________________________________(имя, отчество, фамилия)
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«____»_______ 20____ г. принято на рассмотрение заявление о внесении
изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского
состояния у гр-ки ___________________________________________________
с приложенными __________ документами.
Результаты рассмотрения будут сообщены «___»___________20____г.
Специалист _________________________ (имя, отчество, фамилия)
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Регистрация рождения, в том числе
внесение изменений, дополнений
исправлений в записи актов
гражданского состояния»
___________________________
(Ф.И.О. либо наименование
услугополучателя)
___________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка
об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах», отдел № __ филиала РГП «Центр обслуживания населения» (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги (указать наименование государственной услуги в соответствии со стандартом государственной услуги) ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:

1. Аты, тегі (бар болса), әкесінің аты ______________________________
2. Туған күні _______________________________________________________
3. Туған жері _______________________________________________________
4. Ұлты _____________________________________________________________
5. Азаматтығы _______________________________________________________
6. Отбасылық жағдайы ________________________________________________
7. Кәмелетке толмаған балалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі,
туған күні және жері ________________________________________________
8. Жеке басты куәландыратын құжат ___________________________________
9. Қайда және кім болып жұмыс істейді _______________________________
10. Әскери қызметке қатыстылығы:
а) қайда есепте тұр _________________________________________________
б) қызмет ететін әскери бөлімнің атауы ______________________________
_____________________________________________________________________
11. Тұрған уақытын көрсете отырып, тұрған жерлерінің толық тізбесі
12. Тергеуде, сотта тұрған не өтелмеген соттылығы немесе заңда
белгіленген тәртіппен алынбаған соттылығы болған жағдайда, ол туралы
атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтініштің қабылданғаны
туралы мемлекеттік органдарға тиісті хабарлама жіберу үшін көрсету
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Бұрын аты, әкесінің аты, тегі ауыстырылды ма ____________________
14. Өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу себебі ___________
Өтінішке өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін
растайтын мынадай құжаттарды қоса беремін:
1) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
4) __________________________________________________________________
Жалған мәліметтер хабарлағаным үшін жауапкершілік туралы маған
ескертілді
20__ ж. «___» _________________
_____________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты, әкесінің аты, тегі)
қоса берілген құжаттар _____________________________________________.
Қарау нәтижелері 20__ ж. «___» _________________ хабарланатын болады.
Маман _______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» _______ азамат(ша)
_____________________________________________________________________
азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен
түзетулер енгізу туралы өтініш пен оған қоса берілген ____ құжаттар
қарауға қабылданды.
Қарау нәтижелері 20__ ж. «___» _________________ хабарланатын болады.
Маман _______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
«Тууды тіркеу, оның ішінде
азаматтық хал
актілерінің жазбаларына
өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер
енгізу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
________________________________________________
(Т.А.Ә. не көрсетілетін қызметті алушының атауы)
________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы
қолхат
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15
сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын
басшылыққа ала отырып, «Халыққа қызмет көрсету орталығы» РМК
филиалының № __ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың
толық топтамасын, атап айтқанда:
жоқ құжаттардың атаулары:

1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ...
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Ф.И.О. (работника ЦОН)                           (подпись)
Исполнитель: Ф.И.О._____________
Телефон __________
Получил: Ф.И.О. / подпись услугополучателя
«___» _________ 20__ год
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1559
Стандарт государственной услуги
«Регистрация заключения брака (супружества), в том
числе внесение изменений, дополнений и исправлений
в записи актов гражданского состояния»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю:
регистрация заключения брака (супружества) производится по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня подачи желающими вступить в брак (супружество), заявления услугодателю (день приема не входит в срок оказания государственной услуги);
по совместному заявлению лиц, вступающих в брак (супружество), при наличии уважительных причин (беременности, рождении ребенка, непосредственной угрозы жизни одной из сторон и других особых обстоятельств), подтвержденных соответствующими документами (справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности, справка о состоянии здоровья, справки, подтверждающие другие особые обстоятельства), услугодатель по месту государственной регистрации заключения брака (супружества) разрешает заключение брака (супружества) до истечения месяца либо увеличивает этот срок, но не более чем на месяц на основании письменного заявления услугополучателей либо одного из них;
при наличии особых обстоятельств (беременности, рождения ребенка, непосредственной опасности для жизни одной из сторон и других особых обстоятельств) государственная регистрация заключения брака (супружества) по желанию лиц, вступающих в брак (супружество) производится в день подачи заявления с обязательным указанием причины и подтверждающих документов;
длительность процедуры торжественной регистрации заключения брака (супружества) не должна превышать более 20 (двадцати) минут;

1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
ұсынбауыңызға байланысты мемлекеттік қызметті (мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің атауы көрсетілсін) көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас
тартады.
Осы қолхат 2 данада, әр тарапқа бір-біреуден.
Т.А.Ә. (ХҚО қызметкері)                                  (қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә. ___________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Алдым: Т.А.Ә./көрсетілетін қызметті алушының қолы
20__ жылғы «___» _________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1559 қаулысымен
бекітілген
«Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде азаматтық
хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен
түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет cтандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті аумақтық әділет органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде «электрондық үкіметтің» веб-порталы (бұдан әрі – портал): www.e.gov.kz арқылы көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған кезден бастап:
неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) тіркеу некеге тұруға (ерлі-зайыпты болуға) ниет білдірушілердің көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін жүргізіледі (қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді);
некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың бірлесе берген өтініші бойынша тиісті құжаттармен (дәрігерлік-біліктілік комиссияның жүктілік туралы анықтамасы, денсаулық жағдайы туралы анықтама, басқа да ерекше мән-жайларды растайтын анықтамалар) расталатын дәлелді себептердің болуы кезінде (жүктілігі, бала тууы, тараптардың бірінің өміріне тікелей қауіп төнгенде және басқа да ерекше мән-жайлар) неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу орны бойынша көрсетілетін қызметті беруші бір ай өткенге дейін неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) рұқсат береді не мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушылардың не олардың бірінің берген жазбаша өтініші негізінде оны бір айдан аспайтын мерзімге ұзартады;
ерекше мән-жайлар (жүктілігі, бала тууы, тараптардың бірінің өміріне тікелей қауіп төнгенде және басқа да ерекше мән-жайлар) болған кезде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың ниеті бойынша, себебі мен растайтын құжаттарды міндетті түрде көрсете отырып, өтініш берілген күні жүргізіледі;
неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) салтанатты тіркеу рәсімінің ұзақтығы 20 (жиырма) минуттан аспауы тиіс;

при наличии электронной версии актовых записей по Республике Казахстан на Центральном сервере государственной базы данных о физических лицах заявления о внесении изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о браке рассматриваются в течение 15 (пятнадцати) календарных дней, при необходимости проведения дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения продлевается, но не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, о чем сообщается услугополучателю в течение 2 (двух) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения;
2) на портале – получение уведомления о назначении даты, времени регистрации заключения брака (супружетсва) в течение одного рабочего дня;
3) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 (двадцать) минут;
4) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги:
1) у услугодателя:
регистрация заключения брака (супружества) и выдача свидетельства о государственной регистрации заключения брака (супружества) на бумажном носителе, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность;
выдача нового свидетельства с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями, скрепленные подписью уполномоченного лица, выдавшего документ на бумажном носителе либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность;
2) на портале:
получение уведомления о приеме электронного заявления и назначения даты государственной регистрации заключения брака (супружества) в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа.
При обращении через портал мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги услугополучатель получает в письменном виде либо в «личном кабинете» в виде электронного документа, удостоверенный ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается платно.
За регистрацию заключения брака взимается государственная пошлина в размере 1 месячного расчетного показателя (далее – МРП).
За выдачу свидетельства в связи с изменением, дополнением, исправлением и восстановлением записи акта о браке взимается государственная пошлина в размере – 0,5 МРП.

Жеке тұлғалар туралы мемлекеттік деректер қорының Орталық серверінде Қазақстан Республикасы бойынша акт жазбаларының электрондық нұсқасы болған кезде неке қию туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде қаралады, қосымша зерделеуді немесе тексеруді жүргізу қажет болған кезде қызмет көрсету мерзімі көрсетілетін қызметті алушыны 2 жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, күнтiзбелiк 15 (он бес) күннен аспайтын уақытқа ұзартылады;
2) порталда – өтінішті алғанын растау және тегін, атын және әкесінің атын өзгертуді тіркеу күнін және уақытын белгілеу бөлігінде ақпаратты бір жұмыс күні ішінде алу.
3) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін рұқсат берілетін ең ұзақ күту уақыты – 20 (жиырма) минут;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат берілетін ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз жүзінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде:
неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу және жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті қағаз жеткізгіште беру не қағаз жеткізгіште мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту;
жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде өзгерістер, толықтырулар енгізілген және түзетілген құжатты қағаз жеткізгіште берген уәкілетті адамның қолы қойылған жаңа куәлік беру не қағаз жеткізгіште мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту;
2) порталда:
көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында электрондық өтінішті және неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу күнін белгілеуді қабылдау туралы хабарлама не электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты жазбаша түрде не «жеке кабинетінде» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат түрінде алады.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы түрде көрсетіледі.
Неке қиюды мемлекеттік тіркеу үшін 100 пайыз мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.
Неке туралы акт жазбасын өзгеруге, толықтыруға, түзетуге және қалпына келтіруге байланысты куәлік бергені үшін 50 пайыз мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.

Сумма государственной пошлины исчисляется по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» и зачисляется по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов услугодателем или должностными лицами.
Государственная пошлина оплачивается через банковские учреждения, которыми выдается платежный документ, подтверждающий размер и дату оплаты.
При подачи электронного запроса на оказание государственной услуги через портал оплата осуществляется через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень необходимых документов для регистрации заключения брака (супружества) при обращении услугополучателя услугодателю:
1) заявление установленной формы согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины;
3) сведения о предшествующих браках (супружествах) при их наличии;
4) сведения об имеющихся детях при их наличии;
5) расписку об осведомленности состояния здоровья и материальном положении друг друга, также об отсутствии препятствий к вступлению в брак (супружество);
6) при необходимости сокращения или продления срока регистрации брака (супружества), установленного законодательством, дополнительно представляется документ, подтверждающий основания сокращения или продления срока;
7) если в брак (супружество) вступают лица, не достигшие брачного возраста, дополнительно представляется согласие законных представителей лиц вступающих в брак (супружество);
иностранцы дополнительно представляют:
8) справку о брачной правоспособности;
9) вид на жительство иностранца, иностранец, временно пребывающий в Республике Казахстан, предъявляет документ, выданный органом внутренних дел Республики Казахстан, разрешающий временное проживание в Республике Казахстан; лицо без гражданства, постоянно проживающее в Республике Казахстан, предъявляет удостоверение лица без гражданства с отметкой органов внутренних дел Республики Казахстан о регистрации по месту жительства. Лицо без гражданства, временно пребывающее в Республике Казахстан, предъявляет документ, удостоверяющий его личность, выданный компетентными органами страны его проживания и зарегистрированный в установленном порядке в органах внутренних дел Республики Казахстан;

Мемлекеттік баж сомасы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша есептеледі және заңдық маңызы бар іс-әрекеттер жасалған және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдар немесе лауазымды адамдар құжаттар берген орны бойынша есепке алынады.
Мемлекеттік баж мөлшері мен төленген күнін растайтын төлем құжатын беретін банк мекемелері арқылы төленеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге электрондық сұрау салуды портал арқылы берген кезде төлем «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі.
2) порталдың – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) тіркеу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
3) бұрынғы некелері (ерлі-зайыптылықтары) болған жағдайда, ол туралы мәлімет;
4) балалары болған жағдайда, олар туралы мәлімет;
5) бір-бірінің денсаулық жағдайы және материалдық жағдайы туралы, сондай-ақ неке отыруға (ерлі-зайыпты болуға) кедергінің жоқтығы туралы хабардар екендігі туралы қолхат;
6) заңмен белгіленген неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) тіркеу мерзімін қысқарту немесе ұзарту қажет болған кезде қосымша мерзімді ұзартудың немесе қысқартудың негізін растайтын құжаттар ұсынылады;
7) егер неке жасына толмаған адамдар некеге отырса (ерлі-зайыпты болса), қосымша некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың заңды өкілдерінің келісімі ұсынылады;
шетелдіктер қосымша мыналарды:
8) некеге құқық қабілеттігі туралы анықтаманы;
9) тұруға арналған ықтиярхатты, Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдік Қазақстан Республикасының iшкi iстер органы берген Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат ететін құжатын ұсынады; Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адам тұрғылықты жерi бойынша тiркелгендiгi туралы Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының белгiсi бар азаматтығы жоқ адамның куәлiгiн ұсынады. Қазақстан Республикасында уақытша болатын азаматтығы жоқ адам оның жеке басын куәландыратын, өзі тұратын елдiң құзыреттi органдары берген және Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарында белгiленген тәртiппен тiркелген құжатын көрсетеді;

10) в случае необходимости – разрешение на брак (супружество) от компетентного органа государства, гражданином которого он является;
11) наряду с предъявлением документа, удостоверяющего личность, представляется нотариально засвидетельствованный перевод его текста на казахский или русский язык.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, а также свидетельств о регистрации актов гражданского состояния, если регистрация была произведена после 2008 года, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
Услугодатель сверяет подлинность оригиналов документов со сведениями, представленными из государственных информационных систем государственных органов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю.
Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о браке (супружестве):
1) заявление установленной формы согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) свидетельство о регистрации заключения брака (супружества), в случае, утери оригинала свидетельства – справка о регистрации заключения брака (супружества);
3) документы, подтверждающие необходимость внесения изменения, дополнения и исправления;
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины;
5) документ, подтверждающий полномочия представителя.
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования).
При приеме необходимых документов для получения государственной услуги услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) даты приема заявления;
2) количества приложенных документов;
3) даты, времени выдачи документов;
4) фамилии, имени, отчества специалиста, принявшего заявление на оформление документов.
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) сведения об оплате в бюджет государственной пошлины.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) заключения брака (супружества) между лицами одного пола;
2) заключения брака между лицами, из которых хотя бы одно лицо уже состоит в другом зарегистрированном браке (супружестве);

10) қажет болған жағдайда – өзі азаматы болып табылатын мемлекеттің құзыретті органынан некеге отыруға (ерлі-зайыпты болуға) рұқсатты;
11) жеке басын куәландыратын құжаттарды көрсетумен қатар олардың мәтiнiнiң нотариатта куәландырылған қазақ тiлiндегi немесе орыс тiлiндегi аудармасын ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді, сондай-ақ егер тіркеу 2008 жылдан кейін жүргізілген болса, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктердің мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден мемлекеттік органдардың уәкілетті адамдарының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түпнұсқаларының түпнұсқалығын мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерінен ұсынылған мәліметтермен салыстырып тексереді, содан кейін түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) неке қиюды (ерлі-зайыптылық болуды) тіркеу туралы куәлік, куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда – неке қиюды (ерлі-зайыптылық болуды) тіркеу туралы анықтама;
3) өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын құжаттар;
4) мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
5) өкілдің өкілеттіктерін растайтын құжат.
Өз құзіреті шегінде және белгіленген нысан бойынша шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген шет мемлекеттің құзіретті мекемесі не соған уәкілетті тұлғамен куәландырылған немесе берілген құжаттар тек арнайы куәландыру рәсімінен кейін қабылданады (заңдастыру немесе апостиль қою).
Мемлекеттік қызмет көрсмету үшін қажетті құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға мыналар:
1) өтініштің қабылданған күні;
2) қоса берілген құжаттардың саны;
3) құжаттарды беру уақыты, күні;
4) құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған маманның тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген тиісті құжаттарды қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжат.
10. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) бір жынысты адамдар арасында неке қию (ерлі-зайыпты болу);
2) олардың біреуі болса да басқа тіркелген некеде тұратын (ерлі-зайыптылықта болатын) адамдардың арасында некеге қию;

3) заключения брака между близкими родственниками;
4) заключения брака между усыновителями и усыновленными, детьми усыновителей и усыновленными детьми;
5) заключения брака между лицами, хотя бы одно из которых признано недееспособным вследствие психического заболевания или слабоумия по решению суда, вступившему в законную силу.
6) в случае подачи заявления на регистрацию брака через представителя;
7) в случае установления факта предоставления заведомо ложных сведений.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центральных государственных органов, а также
услугодателей и (или) их должностных лиц по
вопросам оказания государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) центрального государственного органа, услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг.
Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, ул. Орынбор, 8, подъезд, 13, телефон: 8 (7172) 74-07-37, 74-07-68.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодател, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя или Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услогополучателю по почте либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя или Министерства.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

3) жақын туыстардың арасында неке қию;
4) бала асырап алушылар мен асырап алынған балалардың, асырап алушылардың балалары мен асырап алынған балалардың арасында неке қию;
5) соттың заңдық күшіне енген шешімі бойынша олардың біреуі болса да психикалық ауруы немесе ақыл-есі кемдігі салдарынан әрекетке қабілетсіз деп танылған адамдардың арасында неке қию;
6) неке қиюды тіркеуге өтініш өкіл арқылы берілген жағдайда;
7) көрінеу жалған мәліметтерді ұсыну фактісі анықталған жағдайда.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті
берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының
әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Орталық мемлекеттік органның, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану.
Шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не 010000, Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8, 13-кіреберіс мекенжайы бойынша Министрлік басшылығының атына беріледі, телефоны: 8 (7172) 74-07-37, 74-07-68.
Шағымдар почта арқылы жазбаша нысанда не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде қабылдап алған адамның тегі мен аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орны көрсетіле отырып, шағымды тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін шағым көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің атына келіп түскен шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Шағымды қараудың нәтижелері туралы дәлелді жауап почта байланысы арқылы көрсетілетін қызметті алушыға жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағым жасаудың тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны бойынша алуға болады.
Шағымды көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы «жеке кабинеттен» жіберген кезде жүгіну туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің өтінішін өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып тұрады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағым жасай алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмысы күні ішінде қаралуға жатады.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги, в том числе
оказываемой в электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя – www. adilet.qov.kz, раздел «Государственные услуги».
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактный телефон справочной службы по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 58 00 58. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Регистрация заключения брака
(супружества), в том числе
внесение изменений, дополнений
и исправлений в записи актов
гражданского состояния»
Заявление принято «_____»__________ 20___ г. и зарегистрировано в
журнале за № _____________________________________________________
Регистрация заключения брака (супружества) назначена на
«____»_________ 20___ года
Подпись _____________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ О ВСТУПЛЕНИИ В БРАК (СУПРУЖЕСТВО)
Необходимые сведения
ОН
ОНА
1.
Фамилия
2.
Имя
3.
Отчество
4.
Время рождения, возраст
«___»_________ г.
исполнилось ___ лет
«___» _____ г.
исполнилось _лет
5.
Гражданство
6.
Место рождения (город, селение, район, область, край, республика)
7.
Национальность
8.
Образование
9.
Где и кем работает
10.
Семейное положение: в браке (супружестве) не состоял (ла), вдовец (вдова), разведен (а)
11.
О состоянии здоровья будующего супруга/ги осведомлен/не осведомлен (да/нет)
12.
Сведения об общих детях
13.
Место постоянного жительства
14.
С какого года
15.
В какой по счету брак (супружество) вступает
16
Документы, удостоверяющие личность (номер, когда и кем выдан)
Препятствий к заключению брака (супружества) не имеются.
После регистрации брака (супружества) желаем носить фамилии
муж _________________________________________________________________
жена ________________________________________________________________
С условиями и порядком заключения брака (супружества) ознакомлены. Права и обязанности как будущих супругов и родителей разъяснены.
Мы предупреждены об ответственности за сокрытие обстоятельств, препятствующих вступлению в брак (супружество) (ст. 376 КоАП).
Регистрацию брака (супружества) просим провести в неторжественной/торжественной обстановке.
(ненужное зачеркнуть)
Подписи ступающих в брак (супружество):
ОН _____________________________
(добрачная фамилия)
ОНА ____________________________
(добрачная фамилия)
«____» ________________г.
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«____» __________ 20___г. приняты к рассмотрению _________ документов
Ф.И.О. услугополучателей ____________________________________________
_____________________________________________________________________
За получением свидетельства о регистрации заключения брака (супружества) явиться:
«_____» __________20__г.
Ф.И.О. специалиста, принявшего документы ____________________________
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Регистрация заключения брака
(супружества), в том числе
внесение изменений, дополнений
и исправлений в записи актов
гражданского состояния»
В _____________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ____________________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу: _______________
_______________________________________
уд. личности № ________________________
(номер, кем и когда выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Просим Вас снизить брачный (супружеский) возраст дочери /сына /
_____________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия.)
_____________________________________________________________________
(дата рождения)
по причине, вызывающей необходимость снижения установленного брачного
(супружеского) возраста: ____________________________________________
для вступления в брак (супружество) с гражданином (гражданкой)
_____________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
_____________________________________________________________________
(дата рождения)
Прилагаем следующие документы:
_____________________________________________________________________
Согласие вступающих в брак (супружество):
Подписи родителей (попечителей):
_____________________
_____________________
_____________________
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Регистрация заключения брака
(супружества), в том числе
внесение изменений, дополнений
и исправлений в записи актов
гражданского состояния»
В _____________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ____________________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу: _______________
_______________________________________
уд. личности № ________________________
(номер, кем и когда выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
о внесении изменений, дополнений и исправлений
(нужное подчеркнуть)
Прошу внести в запись акта о _____ №___________ от «___» _________ г.
Следующие изменения, исправления, дополнения:_______________________
____________________________________________________________________
О себе сообщаю следующие сведения:

12. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда
көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге де
талаптар
13. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті алушының – www.alilet.gov.kz интернет-ресурсында, «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» бөлімінде орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтықтан қолжетімділік режимінде алу мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтің байланыс телефоны: 8 (7172) 58 00 58. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414.
«Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты)
тіркеу, оның ішінде азаматтық хал
актілері жазбаларына өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер енгізу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
Өтініш 20__ ж. «___» ____________ қабылданды және журналда
№ ___________________________________________________ болып тіркелді.
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу
20__ жылғы «___» ______________ тағайындалды.
Қолы _________________
НЕКЕГЕ ОТЫРУ (ЕРЛІ-ЗАЙЫПТЫ БОЛУ) ТУРАЛЫ
ӨТІНІШ
Қажетті мәліметтер
ЕР
ӘЙЕЛ
1.
Тегі
2.
Аты
3.
Әкесінің аты
4.
Туған жылы, күні, айы, жасы
_____ ж. «___» _________
____________ жасқа толды
_____ ж. «___» _______
__________ жасқа толды
5.
Азаматтығы
6.
Туған жері (қала, ауыл, аудан, облыс, өңір, республика)
7.
Ұлты
8.
Білімі
9.
Кім болып және қайда жұмыс істейді
10.
Отбасылық жағдайы:
некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрмайды, әйелі қайтыс болған ер адам (жесір), ажырасқан
11.
Болашақ жұбайының-зайыбының денсаулық жағдайы туралы хабардар/хабарсыз (иә/жоқ)
12.
Ортақ балалары туралы мәліметтер
13.
Тұрғылықты тұратын жері
14.
Қай жылдан
15.
Нешінші рет некеге (ерлі-зайыптылыққа) отырады
16
Жеке басын куәландыратын құжаттар (нөмірі, қашан және кім берді)
Неке қиюға (ерлі-зайыптылыққа) кедергілер жоқ.
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркегеннен кейін мына текті алғымыз
келеді
күйеуі ______________________________________________________________
жұбайы ______________________________________________________________
Неке қию (ерлі-зайыпты болу) шарттары мен тәртібі таныстырылды.
Болашақ ерлі-зайыптылар мен ата-аналар ретінде құқықтар мен міндеттер
түсіндірілді.
Некеге отыруға (ерлі-зайыпты болуға) кедергі келтіретін
мән-жайларды жасырған үшін жауапкершілік туралы бізге ескертілді
(ӘҚтК-нің 376-бабы).
Неке қиюды тіркеуді салтанатты/салтанатты емес жағдайда
жүргізуді сұраймыз. (керек емесін сызып тастау)
Некеге отырушылардың қолы: ЕР _______________________________________
(некеге дейінгі тегі)
ӘЙЕЛ _____________________________________
(некеге дейінгі тегі)
______ ж. «___» __________________________
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» _____________ _________ құжат қарауға қабылданды.
Көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. _______________________________
Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу туралы куәлікті алу үшін
20__ ж «___» __________ келу керек.
Құжаттарды қабылдаған маманның Т.А.Ә. _______________________________
«Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты)
тіркеу, оның ішінде азаматтық хал
актілері жазбаларына өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер енгізу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
______________________________________
______________________________________
(тіркеуші органның атауы)
______________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
______________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
жеке куәлік № ________________________
(нөмірі, кім және қашан
берген)
ӨТІНІШ
Некеге тұрудың (ерлі-зайыпты болудың) белгіленген жасын төмендету
қажеттігін туындатқан ___________________________ себебіне байланысты
қызым/ұлым __________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
_____________________________________________________________________
(туған күні)
азамат (азаматша) ___________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
_____________________________________________________________________
(туған күні)
некеге тұру үшін неке (ерлі-зайыпты болу) жасын төмендетуіңізді
сұраймыз.
Мынадай құжаттарды қоса береміз: ____________________________________
Некеге (ерлі-зайыптылыққа) отырушылардың келісімі:
Ата-ананың (қамқоршылардың) қолы:
_______________________                         _____________________
«Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты)
тіркеу, оның ішінде азаматтық хал
актілері жазбаларына өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер енгізу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
3-қосымша
___________________________________
___________________________________
(тіркеуші органның атауы)
___________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
___________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
жеке куәлік № _____________________
(нөмірі, кім және
қашан берген)
Акт жазбасына өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы
(қажеттісінің асты сызылсын) ӨТІНІШ
______ ж. «___» ______________ № акт жазбасына
мынадай өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер ______________________
__________________________________________________ енгізуді сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:

1. Имя, отчество (при его наличии), фамилия ________________________
2. Дата рождения ___________________________________________________
3. Место рождения __________________________________________________
4. Национальность __________________________________________________
5. Гражданство _____________________________________________________
6. Семейное положение ______________________________________________
7. Имя, отчество (при его наличии), фамилия дата и место рождения
несовершеннолетних детей ___________________________________________
8. Документ, удостоверяющий личность _______________________________
9. Где и кем работает ______________________________________________
10. Отношение к военной службе:
а) где состоит на учете ____________________________________________
б) наименование воинской части, в которой служит ___________________
____________________________________________________________________
11. Точный перечень местностей, в которых проживал и когда _________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
12. В случае нахождения под следствием, судом либо наличия судимости,
не погашенной или не снятой в установленном законом порядке, указать
об этом, для направления соответствующего запроса в государственные
органы об оповещении приема заявления о перемене имени, отчества, фамилии
13. Производилась ли ранее перемена имени, отчества, фамилии:
____________________________________________________________________
14. Причина внесения изменений, дополнений и исправлений: __________
К заявлению прилагаю следующие документы, подтверждающие
необходимость внесения изменений, дополнений и исправлений:
1) ______________________________   3) ____________________________
2) ______________________________   4) ____________________________
Об ответственности за сообщение ложных сведений предупрежден (а)
«___» _____________ 20__ г.
___________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«____»__________20____г. принято на рассмотрение заявление о внесении
изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского
состояния у гр-ки __________________________________________________
с приложенными __________ документами.
Результаты рассмотрения будут сообщены «___»___________20____г.
Специалист _________________________(фамилия, имя и отчество)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1559
Стандарт государственной услуги
«Выдача повторных свидетельств или справок о
регистрации актов гражданского состояния»

1. Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ______________________________
2. Туған күні _______________________________________________________
3. Туған жері _______________________________________________________
4. Ұлты _____________________________________________________________
5. Азаматтығы _______________________________________________________
6. Отбасылық жағдайы
7. Кәмелетке толмаған балалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі,
туған күні және жері ________________________________________________
8. Жеке басты куәландыратын құжат ___________________________________
9. Қайда және кім болып жұмыс істейді _______________________________
10. Әскери қызметке қатыстылығы:
а) қайда есепте тұр _________________________________________________
б) қызмет ететін әскери бөлімнің атауы ______________________________
_____________________________________________________________________
11.Тұрған уақытын көрсете отырып тұрған жерлерінің толық тізбесі ____
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Тергеуде, сотта тұрған не өтелмеген соттылығы немесе заңда
белгіленген тәртіппен алынбаған соттылығы болған жағдайда, ол туралы
атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтініштің қабылданғаны
туралы мемлекеттік органдарға тиісті хабарлама жіберу үшін көрсету
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Бұрын аты, әкесінің аты, тегі ауыстырылды ма ____________________
14. Өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу енгізу себебі ____
Өтінішке өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу қажеттігін
растайтын мынадай құжаттарды қоса беремін:
1) ______________________________ 3) ________________________________
2) ______________________________ 4) ________________________________
Жалған мәліметтер хабарлағаным үшін жауапкершілік туралы маған
ескертілді.
20__ ж. «___» _____________
_____________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты, әкесінің аты, тегі)
журнал бойынша № ____
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» __________ азамат(ша) _________________________________
_____________________________________________________________________
азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен
түзетулер енгізу туралы өтініш пен оған қоса берілген ____ құжаттар
қарауға қабылданды.
Қарау нәтижелері 20__ ж. «___» _________________ хабарланатын болады.
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1559 қаулысымен
бекітілген
«Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайтадан куәліктер
немесе анықтамалар беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача повторных свидетельств или справок о регистрации актов гражданского состояния» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Центр обслуживания населения» Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – центр);
2) веб-портал «электронного правительства» www.е.gov.kz (далее – портал).
При истребовании повторных свидетельств или справок о регистрации актов гражданского состояния из зарубежья необходимо обращаться услугодателю.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов:
в центр – при наличии электронных версий актовых записей по Республике Казахстан на Центральном сервере Государственной базы данных о физических лицах 15 (пятнадцать) календарных дней(день приема не входит в срок оказания государственной услуги), при необходимости запроса в другие государственные органы срок рассмотрения продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) рабочих дней.
2) на портале – получение уведомления в части подтверждения принятия заявления – в течении одного рабочего дня;
3) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов услугополучателем – 15 (пятнадцать) минут;
4) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 (пятнадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги:
1) в центре – выдача повторного свидетельства на бумажном носителе или справки о регистрации актов гражданского состояния в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП либо мотивированный ответ о результатах рассмотрения при предъявлении документа, удостоверяющего личность;
2) на портале:
при получении повторного свидетельства – уведомление о приеме электронного заявления;
получение справок о регистрации актов гражданского состояния в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП.

1. Жалпы ережелер
1. «Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайтадан куәліктер немесе анықтамалар беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті аумақтық әділет органдары көрсетеді (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
1) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитетінің «Халыққа қызмет көрсету орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – орталық);
2) «электрондық үкіметтің» веб-порталы (бұдан әрі – портал) www.е.gov.kz арқылы жүзеге асырылады.
Шетелден азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайтадан куәліктерді немесе анықтамаларды сұратып алдырған кезде көрсетілетін қызметті берушіге жүгіну қажет.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) құжаттар топтамасын тапсырған кезден бастап:
орталыққа – Жеке тұлғалар туралы мемлекеттік деректер қорының Орталық серверінде Қазақстан Республикасы бойынша акт жазбаларының электрондық нұсқалары болған кезде – күнтізбелік 15 (он бес) күн (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді), басқа мемлекеттік органдарға сұрау салу қажет болған кезде қарау мерзімі көрсетілетін қызметті алушыны 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес күннен) күннен аспайтын уақытқа ұзартылады.
2) порталда – өтінішті алғандығын растау бөлігінде бір жұмыс күні ішінде хабарлама алу.
3) көрсетілетін қызметті алушының орталыққа құжаттар топтамасын тапсыруы үшін рұқсат берілетін ең ұзақ күту уақыты – 15 (он бес) минут;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат берілетін ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі:
1) орталықта – жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде қайтадан куәлікті қағаз жеткізгіште немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтамаларды ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында беру не қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап.
2) порталда:
қайтадан куәлік алғанда – электронды өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама;
электрондық нысанда ЭЦҚ қойылған азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтамалар алу.

7. Государственная услуга оказывается платно/бесплатно.
Сумма государственной пошлины взимается в следующих размерах:
1) за выдачу повторных свидетельств о регистрации актов гражданского состояния – 1 месячный расчетный показатель (далее – МРП);
2) за выдачу справок о регистрации актов гражданского состояния гражданам Республики Казахстан – 0,3 МРП;
3) за истребование свидетельств о регистрации актов гражданского состояния из стран СНГ – 0,5 МРП;
4) за истребование свидетельств о регистрации актов гражданского состояния из иностранных государств, за исключением стран СНГ – 1 МРП.
Сумма государственной пошлины исчисляется по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» и зачисляется по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов уполномоченными государственными органами или должностными лицами.
От уплаты государственной пошлины при регистрации актов гражданского состояния освобождаются при предъявлении подтверждающих документов:
1) участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, инвалиды, а также один из родителей инвалида с детства, опекуны (попечители), государственные организации – за регистрацию и выдачу повторных свидетельств о рождении;
2) физические лица – за выдачу им свидетельств при изменении, дополнении, восстановлении и исправлении записей актов о рождении, смерти, об установлении отцовства, усыновлении (удочерении), в связи с ошибками, допущенными при регистрации актов гражданского состояния;
3) физические лица – за выдачу им повторных или замену ранее выданных свидетельств о смерти родственников;
4) физические лица – за выдачу повторных свидетельств о рождении в связи с усыновлением (удочерением) и установлением отцовства.
В центре государственная пошлина оплачивается через банковские учреждения, которыми выдается платежный документ, подтверждающий размер и дату оплаты.
При подаче электронного запроса на оказание государственной услуги через портал оплата осуществляется через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).

7. Мемлекеттік қызмет ақылы/ақысыз түрде көрсетіледі.
Мемлекеттік баж мынадай мөлшерлерде алынады:
1) азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәлікті қайтадан бергені үшін – 1 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
2) Қазақстан Республикасының азаматтарына азаматтық хал актілері туралы куәлікті бергені үшін – 0,3 АЕК;
3) азаматтық хал актілері туралы куәлікті ТМД елдерінен сұратып алдырған үшін – 0,5 АЕК;
4) азаматтық хал актілері туралы куәлікті ТМД елдерінен басқа шет мемлекеттерден сұратып алдырған үшін – 1 АЕК.
Мемлекеттік баж сомасы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша есептеледі және заңдық маңызы бар іс-әрекеттер жасалған және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдар немесе лауазымды адамдар құжаттар берген орны бойынша есепке алынады.
Азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде мынадай растайтын құжаттарды көрсеткен:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен соларға теңестірілген, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi және мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдерiмен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым мен 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi және мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдерiмен наградталған адамдар, мүгедектер, бала жасынан мүгедектің ата-аналарының бірі (қамқоршылары), мемлекеттік органдар – тууы туралы куәлікті қайтадан тіркеу және беру үшін;
2) жеке тұлғалар – азаматтық хал актiлерiн тiркеу кезiнде жiберiлген қателерге байланысты туу, қайтыс болу, әке болуды анықтау, бала асырап алу туралы акт жазбаларын өзгерткен, толықтырған, қалпына келтірген және түзектен кезде оларға куәлік бергені үшін;
3) жеке тұлғалар оларға туысқандарының қайтыс болғаны туралы куәлікті қайтадан бергені үшін;
4) жеке тұлғалар – бала асырап алуға және әке болуын анықтауға байланысты туу туралы куәлікті қайтадан бергені үшін азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде баждан босатылады.
Орталықта мемлекеттік баж мөлшері мен төленген күнін растайтын төлем құжатын беретін банк мекемелері арқылы төленеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге электрондық сұрау салуды портал арқылы берген кезде төлем «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүргізіледі.

8. График работы:
1) центра – с понедельника по субботу включительно с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и в соответствии с установленным графиком работы.
Государственная услуга оказывается в порядке «электронной» очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень необходимых документов для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя либо его уполномоченного представителя в центр:
1) заявление установленной формы согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации);
3) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины или документ, являющийся основанием для предоставления налоговых льгот, за исключением оплаты через ПШЭП;
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
5) документы, подтверждающие родство с умершим.
При приеме необходимых документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества приложенных документов;
4) даты, времени и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества работника центра, принявшего заявление на оформление документов.
Сведения о регистрации актов гражданского состояния, если регистрация была произведена после 2008 года, а также о документах удостоверяющих личность услугодатель или работник центра получает из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП.
Работник центра сверяет подлинность оригиналов документов со сведениями, представленными из государственных информационных систем государственных органов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю.
В случае оказания государственной услуги через центр услугополучатель представляет письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах по форме, предоставленной центром, если иные не предусмотрены законами Республики Казахстан.
Повторные свидетельства о регистрации актов гражданского состояния, кроме свидетельств о смерти, выдаются лицам, в отношении которых составлена соответствующая актовая запись, а также лицу (поверенному) письменно (нотариально удостоверенная доверенность) уполномоченному для представительства от имени этого лица (доверителя).
Повторное свидетельство о смерти выдается родственникам умерших, входящих в круг наследников.
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме, скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования).
При обращении на портал:

8. Жұмыс кестесі:
1) орталықтың – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ға дейін үзіліссіз.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеделдетіп қызмет көрсетусіз «электрондық» кезек тәртібімен көрсетіледі, электронды кезекті портал арқылы брондауға болады.
2) порталдың – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты, техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы немесе оның уәкілетті өкілі орталыққа жүгінген кезде мемлекеттік қызметті алу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (тұлғаны сәйкестендіру үшін);
3) бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат немесе ЭҮТШ арқылы төлемді қоспағанда, салық жеңілдіктерін беруге негіз болатын құжат;
4) қызмет алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариатта куәландырылған сенімхат;
5) қайтыс болған адаммен туыстығын растайтын құжаттар.
Қажетті құжаттарды қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті алушыға мыналар:
1) сұрау салудың нөмірі мен қабылданған күні;
2) сұратылып отырған мемлекеттік көрсетілетін қызметтің түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны;
4) құжаттардың беру күні, уақыты және орны;
5) құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған орталық қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді, сондай-ақ егер тіркеу 2008 жылдан кейін жүргізілген болса, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктерді көрсетілетін қызметті беруші немесе орталық қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-мен куәландырылған электронды құжаттар нысанында алады.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері немесе орталық қызметкері құжаттар түпнұсқаларының түпнұсқалылығын мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерінен ұсынылған мәліметтермен салыстырып тексереді, содан кейін түпнұсқаны көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Мемлекеттік қызмет орталық арқылы көрсетілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға орталық берген нысан бойынша жазбаша келісім береді.
Қайтыс болу туралы куәліктерден басқа, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайтадан берілетін куәліктер өздеріне қатысты тиісті акт жазбасы жасалған адамдарға, сондай-ақ осы адамның (сенім білдірушінің) атынан уәкілеттік берілген адамға (сенім білдірілген адамға) жазбаша (нотариатта куәландырылған сенімхат) өкілеттік берілген басқа тұлғаға (сенім білдірген өкілге) беріледі.
Қайтыс болу туралы қайтадан берілетін куәліктер қайтыс болған адамдардың мұрагерлерінің тізіміне кіретін туыстарына беріледі.
Шет мемлекеттердің құзыретті мекемесі не өзіне арнайы уәкілеттік берілген тұлға өзінің құзыреті шегінде және белгіленген нысан бойынша берген немесе куәландырған, шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекiтiлген құжаттар тек арнайы куаландырылған рәсімнен өткеннен кейін (заңдастырылған не апостильденген) қабылданады.
Порталға жүгінген кезде:

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме и через центры обслуживания населения
13. Прием документов, необходимых для оказания государственной услуги от услугополучателей, которые по состоянию здоровья не могут лично явиться в центр осуществляется работником центра с выездом по месту жительства услугополучателя.
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
услугодателя – www.adilet.qov.kz, раздел «Государственные услуги»;
центра – www.con.gov.kz.
15. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
16. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
17. Контактный телефон справочной службы по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 58 00 58. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача повторных свидетельств или
справок о регистрации актов
гражднского состояния»
Образец
заявления о выдаче повторного свидетельства о рождении
В _____________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ____________________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу: _______________
_______________________________________
уд. личности № ________________________
(номер, кем и когда выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать (выслать) повторное свидетельство (справку) о рождении
О себе сообщаю следующие сведения:
Фамилия _________________ Имя ___________ Отчество __________________
Место рождения ______________________________________________________
(область, район, город/село, число, месяц, год рождения)
Родители:
Отец ________________________________________________________________
Мать ________________________________________________________________
Документ необходим в связи с ________________________________________
(указать причину)
«___» ________ 20__ год.      Подпись заявителя ____________________
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«____»__________20____г. принято на рассмотрение заявление
Ф.И.О. ____________________________________________________________
с приложенными __________документами.
Результаты рассмотрения будут сообщены «___»___________20____г.
Специалист ________________________________ (фамилия, имя, отчество)
Образец
заявления о выдаче повторного свидетельства о заключении брака
В _____________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ____________________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу: _______________
_______________________________________
уд. личности № ________________________
(номер, кем и когда выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать (выслать) повторное свидетельство (справку) о заключении брака.
О себе сообщаю следующие сведения:
Фамилия ______________ Имя ______________ Отчество __________________
Брак заключен с  ____________________________________________________
(Ф.И.О. супруга/супруги)
Место регистрации заключения брака __________________________________
(район, город, отдел ЗАГС)
Время регистрации заключения брака __________________________________
(число, месяц, год)
Документ необходим в связи с ________________________________________
(указать причину)
«___» __________ 20__ год     Подпись заявителя _____________________
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«____»__________20____г. принято на рассмотрение заявление
Ф.И.О. ____________________________________________________________
с приложенными __________документами.
Результаты рассмотрения будут сообщены «___»___________20____г.
Специалист ________________________________ (фамилия, имя, отчество)
Образец
заявления о выдаче повторного свидетельства о расторжении брака
В _____________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ____________________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу: _______________
_______________________________________
уд. личности № ________________________
(номер, кем и когда выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать (выслать) повторное свидетельство (справку) о расторжении
брака (супружества).
О себе сообщаю следующие сведения:
Фамилия ______________ Имя ______________ Отчество __________________
Брак расторгнут с  __________________________________________________
(Ф.И.О. супруга/супруги)
Место регистрации расторжения брака _________________________________
(район, город, отдел ЗАГС)
Время регистрации расторжения брака _________________________________
(число, месяц, год)
Документ необходим в связи с ________________________________________
(указать причину)
«___» __________ 20__ год   Подпись заявителя _______________________
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«____»__________20____г. принято на рассмотрение заявление
Ф.И.О. ____________________________________________________________
с приложенными __________документами.
Результаты рассмотрения будут сообщены «___»___________20____г.
Специалист ________________________________ (фамилия, имя, отчество)
Образец
заявления о выдаче повторного свидетельства
об установлении отцовства
В _____________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ____________________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу: _______________
_______________________________________
уд. личности № ________________________
(номер, кем и когда выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать (выслать) повторное свидетельство (справку) об
установлении отцовства.
О себе сообщаю следующие сведения:
Фамилия _______________ Имя ________________ Отчество _______________
Место регистрации установления отцовства ____________________________
(район, город, отдел ЗАГС)
Время регистрации установления отцовства ____________________________
(число, месяц, год)
Документ необходим в связи с ________________________________________
(указать причину)
«___» ______________ 20___ год Подпись заявителя ____________________
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«____»__________20____г. принято на рассмотрение заявление
Ф. И.О. ____________________________________________________________
с приложенными __________документами.
Результаты рассмотрения будут сообщены «___»___________20____г.
Специалист ________________________________ (фамилия, имя, отчество)
Образец
заявления о выдаче повторного свидетельства
об усыновлении (удочерении)
В _____________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ____________________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу: _______________
_______________________________________
уд. личности № ________________________
(номер, кем и когда выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать (выслать) повторное свидетельство (справку) об
усыновлении (удочерении).
О себе сообщаю следующие сведения:
Фамилия ___________________ Имя _______________ Отчество ____________
Место регистрации усыновления (удочерения) __________________________
(район, город, отдел ЗАГС)
Время регистрации усыновления (удочерения) __________________________
(число, месяц, год)
Документ необходим в связи с ________________________________________
(указать причину)
«___» ____________ 20__ год Подпись заявителя _______________________
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«____»__________20____г. принято на рассмотрение заявление
Ф. И.О. ____________________________________________________________
с приложенными __________документами.
Результаты рассмотрения будут сообщены «___»___________20____г.
Специалист ________________________________ (фамилия, имя, отчество)
Образец
заявления о выдаче повторного свидетельства
о перемене фамилии, имени, отчества
В _____________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ____________________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу: _______________
_______________________________________
уд. личности № ________________________
(номер, кем и когда выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать (выслать) повторное свидетельство (справку) о
перемене фамилии, имени, отчества.
О себе сообщаю следующие сведения:
Фамилия __________________ Имя ______________ Отчество ______________
Место регистрации перемены __________________________________________
(район, город, отдел ЗАГС)
Время регистрации перемены __________________________________________
(число, месяц, год)
Документ необходим в связи с ________________________________________
(указать причину)
«___» __________ 20__ год    Подпись заявителя ______________________
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«____»__________20____г. принято на рассмотрение заявление
Ф. И.О.______________________________________________________________
с приложенными __________документами.
Результаты рассмотрения будут сообщены «___»___________20____г.
Специалист ________________________________ (фамилия, имя, отчество)
Образец
заявления о выдаче повторного свидетельства о смерти
В _____________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ____________________________________
(имя, отчество, фамилия)
проживающего по адресу: _______________
_______________________________________
уд. личности № ________________________
(номер, кем и когда выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать (выслать) повторное свидетельство (справку) о смерти:
Фамилия _______________ Имя ______________ Отчество _________________
Место регистрации смерти ____________________________________________
(район, город, отдел ЗАГС)
Время регистрации смерти ____________________________________________
(число, месяц год)
Документ необходим в связи с ________________________________________
(указать причину)
«___» __________ 20___ год Подпись заявителя ______________________
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«____»__________20____г. принято на рассмотрение заявление
Ф.И.О.________________________________________________________
с приложенными __________документами.
Результаты рассмотрения будут сообщены «___»___________20____г.
Специалист ________________________________ (фамилия, имя, отчество)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача повторных свидетельств или
справок о регистрации актов
гражданского состояния»
_________________________________
(Ф.И.О. либо наименование
услугополучателя)
_________________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка
об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах», отдел №__ филиала РГП «Центр обслуживания населения» (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги (указать наименование государственной услуги в соответствии со стандартом государственной услуги) ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:

12. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда
және халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін
қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
13. Денсаулық жағдайына байланысты орталыққа жеке өзі келуге мүмкіндігі жоқ көрсетілетін қызметті алушылардан мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттарды қабылдауды орталық қызметкері көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жеріне барып жүзеге асырады.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
көрсетілетін қызметті берушінің – www.adilet.gov.kz, «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» бөлімінде;
орталықтың – www.con.gov.kz интернет-ресурстарында орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
16. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтықтан қолжетімділік режимінде алу мүмкіндігі бар.
17. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтің байланыс телефоны: 8 (7172) 58 00 58. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414.
«Азаматтық хал актілерін тіркеу
туралы қайтадан куәліктер немесе
анықтамалар беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
Туу туралы қайтадан куәлік беру туралы
өтініш үлгісі
_______________________________________
_______________________________________
(тіркеуші органның атауы)
_______________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_______________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
жеке куәлік № _________________________
(нөмірі, кім және
қашан берген)
ӨТІНІШ
Туу туралы қайтадан куәлік (анықтама) беруді (салып жіберуді)
сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
Тегі _____________ Аты ________________ Әкесінің аты ________________
Туған жері __________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/село, туған жылы, айы, күні)
Ата-анасы:
Әкесі _______________________________________________________________
Анасы _______________________________________________________________
Құжат ____________________________________________________ үшін қажет
(себебін көрсету)
20__ ж. «___» ____________ Өтініш берушінің қолы ____________________
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» ______________
Т.А.Ә. ______________________________________________________________
өтініші қоса берілген _________ құжаттармен қабылданды.
Қарау нәтижелері 20__ ж. «___» _________________ хабарланатын болады.
Маман _______________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты)
Неке қию туралы қайтадан куәлік беру туралы
өтініш үлгісі
_______________________________________
_______________________________________
(тіркеуші органның атауы)
_______________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_______________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
жеке куәлік № _________________________
(нөмірі, кім және қашан
берген)
ӨТІНІШ
Неке қию туралы қайтадан куәлік (анықтама) беруді (салып
жіберуді) сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
Тегі _____________ Аты _______________ Әкесінің аты _________________
Неке _________________________________________________________ қиылды
(жұбайының/зайыбының Т.А.Ә.)
Неке қиюды тіркеу орны ______________________________________________
(қала, аудан, АХАЖ бөлімі)
Неке қиюдың тіркелген уақыты ________________________________________
(жылы, айы, күні)
Құжат ____________________________________________________ үшін қажет
(себебін көрсету)
20__ ж. «___» __________ Өтініш берушінің қолы ______________________
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» ______________
Т.А.Ә. ______________________________________________________________
өтініші қоса берілген _________ құжаттармен қабылданды.
Қарау нәтижелері 20__ ж. «___» _________________ хабарланатын болады.
Маман _______________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты)
Неке бұзу туралы қайтадан куәлік беру туралы
өтініш үлгісі
__________________________________________
__________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
__________________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
__________________________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты, тегі)
жеке куәлік № ____________________________
(нөмірі, кім және қашан
берген)
ӨТІНІШ
Неке бұзу туралы қайтадан куәлік (анықтама) беруді (салып
жіберуді) сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
Тегі _____________ Аты ________________ Әкесінің аты ________________
Неке _____________________________________________ байланысты бұзылды
(жұбайының/зайыбының Т.А.Ә.)
Неке бұзуды тіркеу орны _____________________________________________
(қала, аудан, АХАЖ бөлімі)
Неке бұзу уақыты ____________________________________________________
(жылы, айы, күні)
Құжат ____________________________________________________ үшін қажет
(себебін көрсету)
20__ ж. «___» __________ Өтініш берушінің қолы ______________________
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» ______________
Т.А.Ә. ______________________________________________________________
өтініші қоса берілген _________________ құжаттармен бірге қабылданды.
Қарау нәтижелері 20__ ж. «___» _________________ хабарланатын болады.
Маман _______________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты)
Әке болу туралы қайтадан куәлік беру туралы
өтініш үлгісі
_________________________________
_________________________________
(тіркеуші органның атауы)
мекенжайы бойынша тұратын
_________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
жеке куәлік № ___________________
(нөмірі, кім және
қашан берген)
ӨТІНІШ
Әке болу туралы қайтадан куәлік (анықтама) беруді (салып
жіберуді) сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
Тегі _____________ Аты _________________ Әкесінің аты _______________
Әке болуды тіркеу уақыты ____________________________________________
(қала, аудан, АХАЖ бөлімі)
Құжат ____________________________________________________ үшін қажет
(себебін көрсету)
20__ ж . «___» __________ Өтініш берушінің қолы _____________________
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» ______________
Т.А.Ә. ______________________________________________________________
өтініші қоса берілген _________ құжаттармен бірге қабылданды.
Қарау нәтижелері 20__ ж. «___» _________________ хабарланатын болады.
Маман _______________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты)
Бала асырап алу туралы қайтадан куәлік беру туралы
өтініш үлгісі
__________________________________
__________________________________
(тіркеуші органның атауы)
мекенжайы бойынша тұратын
__________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
жеке куәлік № ____________________
(нөмірі, кім және
қашан берген)
ӨТІНІШ
Бала асырап алу туралы қайтадан куәлік (анықтама) беруді (салып
жіберуді) сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
Тегі _____________ Аты ________________ Әкесінің аты ________________
Бала асырап алудың тіркелген орны ___________________________________
(қала, аудан, АХАЖ бөлімі)
Бала асырап алудың тіркелген уақыты _________________________________
(жылы, айы, күні)
Құжат ____________________________________________________ үшін қажет
(себебін көрсету)
20__ ж. «___» __________ Өтініш берушінің қолы ______________________
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» ______________
Т.А.Ә. ______________________________________________________________
өтініші қоса берілген _________ құжаттармен бірге қабылданды.
Қарау нәтижелері 20__ ж. «___» _________________ хабарланатын болады.
Маман _______________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты)
Тегін, атын, әкесінің атын ауыстырғаны туралы қайтадан куәлік
беру туралы өтініш үлгісі
_______________________________________
(тіркеуші органның атауы)
_______________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_______________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
жеке куәлік № _________________________
(нөмірі, кім және қашан
берген)
ӨТІНІШ
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстырғаны туралы қайтадан куәлік
(анықтама) беруді (салып жіберуді) сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
Тегі ____________ Тегі _________________ Әкесінің аты _______________
Ауыстыруды тіркеу орны ______________________________________________
(қала, аудан, АХАЖ бөлімі)
Ауыстыруды тіркеу уақыты ____________________________________________
(жылы, айы, күні)
Құжат ____________________________________________________ үшін қажет
(себебін көрсету)
20__ ж. «___» __________ Өтініш берушінің қолы ______________________
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» ______________
Т.А.Ә. ______________________________________________________________
өтініші қоса берілген _________ құжаттармен бірге қабылданды.
Қарау нәтижелері 20__ ж. «___» _________________ хабарланатын болады.
Маман _______________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты)
Қайтыс болу туралы қайтадан куәлік беру туралы
өтініш үлгісі
_______________________________________
_______________________________________
(тіркеуші органның атауы)
_______________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_______________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
жеке куәлік № _________________________
(нөмірі, кім және қашан
берген)
ӨТІНІШ
Қайтыс болғаны туралы қайтадан куәлік (анықтама) беруді (салып
жіберуді) сұраймын:
Тегі _____________ Аты _______________ Әкесінің аты _________________
Қайтыс болуды тіркеу орны ___________________________________________
(аудан, қала, АХАЖ бөлімі)
Қайтыс болуды тіркеу уақыты _________________________________________
(жылы, айы, күні)
Құжат ____________________________________________________ үшін қажет
(себебін көрсету)
20__ ж. «___» __________ Өтініш берушінің қолы __________________
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» ______________
Т.А.Ә. ______________________________________________________________
өтініші қоса берілген _________ құжаттармен бірге қабылданды.
Қарау нәтижелері 20__ ж. «___» _________________ хабарланатын болады.
Маман _______________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты)
«Азаматтық хал актілерін тіркеу
туралы қайтадан куәліктер немесе
анықтамалар беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
________________________________________________
(Т.А.Ә. не көрсетілетін қызметті алушының атауы)
________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы
қолхат
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15
сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын
басшылыққа ала отырып, «Халыққа қызмет көрсету орталығы» РМК
филиалының № __ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың
толық топтамасын, атап айтқанда:
жоқ құжаттардың атаулары:

1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Ф.И.О. (работника ЦОН) (подпись)
Исполнитель: Ф.И.О._____________
Телефон __________
Получил: Ф.И.О. / подпись услугополучателя
«___» _________ 20__ год
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1559
Стандарт государственной услуги
«Регистрация установления отцовства, в том числе
внесение изменений, дополнений и исправлений в
записи актов гражданского состояния»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Регистрация установления отцовства, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – 2 (два) рабочих дня;
в случае необходимости, срок оказания государственной услуги продлевается не более чем на 30 (тридцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) рабочих дней;
заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений в запись акта об установлении отцовства рассматривается в течение 15 (пятнадцати) календарных дней, при наличии электронной версии актовых записей по Республике Казахстан на Центральном сервере Государственной базы данных о физических лицах, при необходимости запроса в другие государственные органы, срок оказания государственной услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) рабочих дней.
Если запись акта о рождении находится в другом регионе, услугодателем истребуется копия для уточнения указанных сведений.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 (двадцать) минут;

1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
ұсынбауыңызға байланысты мемлекеттік қызметті (мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің атауы көрсетілсін) көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас
тартады.
Осы қолхат 2 данада, әр тарапқа бір-біреуден.
Т.А.Ә. (ХҚО қызметкері)                                  (қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә. _______________________________
Телефоны ________________________________________
Алдым: Т.А.Ә./көрсетілетін қызметті алушының қолы
20__ жылғы «___» _________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1559 қаулысымен
бекітілген
«Әке болуды анықтауды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал
актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер
енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Әке болуды анықтауды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу» мемлекеттік қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті аумақтық әділет органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні;
қажет болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыны 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын уақытқа ұзартылады;
Қазақстан Республикасы бойынша Жеке тұлғалар туралы мемлекеттік деректер қорының Орталық серверінде акт жазбалардың электрондық нұсқалары болған кезде, әке болуды анықтау туралы актілік жазбаға өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу туралы өтініш күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде қаралады, басқа мемлекеттік органдарға сұрау салу қажет болған кезде көрсетілетін қызметті алушыны 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, күнтiзбелiк 15 (он бес) күннен аспайтын уақытқа ұзартылады;
егер туу туралы акт жазбасы басқа аймақта болса, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мәліметтерді нақтылау үшін көшірмелерді сұратады;
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін рұқсат берілетін ең ұзақ күту уақыт – 20 (жиырма) минут;

3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – регистрация установления отцовства и выдача свидетельства об установлении отцовства при предъявлении документа, удостоверяющего личность;
после внесенных изменений, дополнений и исправлений в актовую запись об установлении отцовства услугополучателю выдается новое свидетельство с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями, скрепленные подписью уполномоченного лица, выдавшего документ на бумажном носителе.
7. Государственная услуга оказывается платно/бесплатно.
Государственная регистрация установления отцовства оказывается бесплатно.
За выдачу свидетельства в связи с изменением, дополнением, исправлением в записи акта об усыновлении взимается государственная пошлина в размере 0,5 месячного расчетного показателя.
Сумма государственной пошлины исчисляется по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» и зачисляется по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов уполномоченными государственными органами или должностными лицами.
Государственная пошлина оплачивается через банковские учреждения, которыми выдается платежный документ, подтверждающий размер и дату оплаты.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов перерыв с 13.00 до 14.30 часов кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень необходимых документов для оказания государственной услуги:
для регистрации установления отцовства по совместному заявлению родителей:
1) заявление установленной формы согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) свидетельство о рождении ребенка, в случае подачи такого заявления до рождения ребенка – медицинская справка, подтверждающая беременность матери, выданная медицинской организацией или частнопрактикующим врачом. Если государственная регистрация установления отцовства производится одновременно с государственной регистрацией рождения, свидетельство о рождении ребенка не требуется;
3) документ, удостоверяющий личность родителей (для идентификации личности);
для регистрации установления отцовства по заявлению отца ребенка в случаях смерти матери, объявления матери умершей; признания матери недееспособной вследствие психического заболевания или слабоумия; лишения либо ограничения матери в родительских правах; невозможности установления места жительства матери ребенка:

3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат берілетін ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі – әке болуды анықтауды тіркеу және жеке басты куәландыратын құжатты көрсеткен кезде әке болуды анықтау туралы куәлік беру;
әке болуды анықтау туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізілгеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға қағаз түріндегі құжатты берген уәкілетті адамның қолы қойылып куәландырылған өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізілген жаңа куәлік беру.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы/тегін көрсетіледі.
Әке болуды анықтауды мемлекеттік тіркеу тегін көрсетіледі.
Әке болуды анықтау туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар және өзгерістер енгізілуіне байланысты куәлік берілгені үшін 0,5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.
Мемлекеттік баж сомасы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша есептеледі және заңдық маңызы бар іс-әрекеттер жасалған және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдар немесе лауазымды адамдар құжаттар берген орны бойынша есепке алынады.
Мемлекеттік баж мөлшері мен төленген күнін растайтын төлем құжатын беретін банк мекемелері арқылы төленеді.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00 ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен және көрсетіледі.
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
ата-ананың бірлескен өтініші бойынша әке болуды анықтауды тіркеу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) баланың туу туралы куәлігін, мұндай өтініш бала туылғанға дейін берілген кезде – медициналық ұйым немесе жекеше практикамен айналысатын дәрігер берген анасының жүктілігін растайтын медициналық анықтама. Егер әке болуды анықтауды мемлекеттік тіркеу тууды мемлекеттік тіркеумен бір мезгілде жүргізілетін болса, баланың туу туралы куәлігі талап етілмейді;
3) ата-анасының жеке басын куәландыратын құжат (тұлғаны сәйкестендіру үшін);
анасы қайтыс болған, анасы қайтыс болды деп жарияланған; анасы психикалық ауруының немесе ақыл есі кемдігі салдарынан әрекетке қабілетсіз деп танылған; анасы ата-ана құқықтарынан айрылған немесе шектелген; баланың анасының тұратын жерін анықтау мүмкін болмаған жағдайларда баланың әкесінің өтініші бойынша әке болуды анықтауды тіркеу үшін:

1) заявление лица, признающего себя отцом ребенка согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документы, подтверждающие обстоятельства отсутствия матери: свидетельство о смерти матери; решение суда о признании матери недееспособной вследствие психического заболевания или слабоумия, об объявлении ее умершей, о лишении либо ограничении матери в родительских правах; справка о невозможности установить место жительства матери;
3) документ, удостоверяющий личность родителей (для идентификации личности);
для регистрации установления отцовства на основании решения суда:
1) заявление установленной формы согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копия решения суда об установлении отцовства;
3) свидетельство о рождении ребенка;
4) документ, удостоверяющий личность родителей (для идентификации личности).
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, а также свидетельств о регистрации актов гражданского состояния, если регистрация была произведена после 2008 года, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, заверенных ЭЦП.
Услугодатель сверяет подлинность оригиналов документов со сведениями, представленными из государственных информационных систем государственных органов.
Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись об установлении отцовства:
1) заявление установленной формы согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) свидетельство о рождении услугополучателя, в случае утери оригинала свидетельства – справка о регистрации рождения;
3) свидетельство об установлении отцовства, в случае утери оригинала свидетельства – справка о регистрации установления отцовства;
4) документы, подтверждающие необходимость внесения изменений, дополнений и исправлений;
5) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины или документ являющийся основанием для предоставления налоговых льгот;
6) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
7) документ, удостоверяющий личность родителей (для идентификации личности).
При приеме необходимых документов для получения государственной услуги услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) даты приема заявления;
2) количества приложенных документов;
3) даты, времени выдачи документов;

1) өзін баланың әкесі деп мойындайтын адамның осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес өтініш;
2) анасының болмауының мән-жайларын растайтын құжаттар: анасының қайтыс болуы туралы куәлік; анасын психикалық ауруының немесе ақыл есі кемдігі салдарынан әрекетке қабілетсіз деп тану туралы, оны қайтыс болды деп жариялау туралы, анасын ата-ана құқықтарынан айыру немесе шектеу туралы сот шешімі; анасының тұратын жерін анықтау мүмкін еместігі туралы анықтама;
3) ата-анасының жеке басын куәландыратын құжат (тұлғаны сәйкестендіру үшін);
сот шешімі негізінде әке болуды анықтауды тіркеу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) әке болуды анықтау туралы сот шешімінің көшірмесі;
3) баланың туу туралы куәлігі;
4) ана-анасының жеке басын куәландыратын құжат (тұлғаны сәйкестендіру үшін).
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді, сондай-ақ, егер тіркеу 2008 жылдан кейін жүргізілген болса, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктерді көрсетілетін қызметті беруші немесе орталық қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-мен куәландырылған электронды құжаттар нысанында алады.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түпнұсқаларының түпнұсқалығын мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерінен ұсынылған мәліметтермен салыстырып тексереді.
Әке болуды анықтау туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушының туу туралы куәлігі, егер куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда – тууды тіркеу туралы анықтама;
3) әке болуды анықтау туралы куәлік, егер куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда – әке болуды анықтауды тіркеу туралы анықтама;
4) өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізу қажеттігін растайтын құжаттар;
5) мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжат немесе салық жеңілдіктерін беруге негіз болып табылатын құжат;
6) нотариатта куәландырылған сенімхат (көрсетілетін қызмет алушының өкілі жүгінген жағдайда);
7) ата-анасының жеке басын куәландыратын құжат (тұлғаны сәйкестендіру үшін) ұсынылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қажетті құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға мыналар:
1) өтініштің қабылданған күні;
2) қоса берілген құжаттардың саны;
3) құжаттарды беру күні, уақыты;

4) фамилии, имени, отчества специалиста, принявшего заявление на оформление документов.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центральных государственных органов, а также
услугодателей и (или) должностных лиц по
вопросам оказания государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) центральных государственных органов, услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг.
Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, ул. Орынбор, 8, подъезд 13, телефон: 8 (7172) 74-07-37, 74-07-68.
Жалоба принимается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя или Министерства в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя или Министерства подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услогополучателю по почте либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя или Министерства.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

4) құжаттарды рәсімдеуге өтінішті қабылдаған маманның тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген қолхат беріледі.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті
берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының
шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану.
Шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не 010000, Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8, 13-кіреберіс мекенжайы бойынша Министрлік басшысының атына беріледі, телефоны: 8 (7172) 74-07-37, 74-07-68.
Шағымдар жазбаша нысанда почта арқылы не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы жұмыс күндері қолма-қол беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсетіле отырып оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) оның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қолдану үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысының атына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап почта арқылы көрсетілетін қызметті алушыға жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығының 1414 телефоны бойынша алуға болады.
Шағымды көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы «жеке кабинеттен» жіберген кезде жүгіну туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің өтінішін өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып тұрады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме и через центры обслуживания населения
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.qov.kz, раздел «Государственные услуги».
13. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
14. Контактный телефон справочной службы по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 58 00 58. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Регистрация установления отцовства,
в том числе внесение изменений,
дополнений и исправлений в записи
актов гражданского состояния»
В _____________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ____________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу: _______________
_______________________________________
уд. личности № ________________________
(номер, кем и когда выдан)
З А Я В Л Е Н И Е
о государственной регистрации установления отцовства
Я,______________________________________ признаю себя отцом ребенка,
(имя, отчество, фамилия)
родившегося «_____» _______________20___ г.
у гражданки _________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
Я, _____________________________________________________________ мать
(имя, отчество, фамилия ребенка)
ребенка _____________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
подтверждаю, что гражданин __________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
_______________________________________ является отцом моего ребенка.
Просим зарегистрировать установление отцовства, указав отчество
ребенка по имени отца _______________________________________________
фамилию присвоить ___________________________________________________
Одновременно просим внести сведения об отце в запись акта о рождении
ребенка, а также исправить в ней добрачную фамилию матери ___________
_____________________________________________________________________
На фамилию _______________________ принятую при вступлении в брак
(супружество) с отцом ребенка (заполняется матерью в случае
вступления в брак (супружество) с отцом ребенка)
Рождение зарегистрировано «__»______________________20____г.
в ___________________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Номер актовой записи ________________________________________________
Сведения о матери:
Имя ___________________ Отчество (при его наличии) __________________
Фамилия _____________________________________________________________
Дата рождения «___» ____________20___г. Национальность ______________
Возраст: ____________________________________________________________
Гражданство _________________________________________________________
Образование _________________________________________________________
Место работы и должность ____________________________________________
Семейное положение __________________________________________________
Номер актовой записи о браке (супружестве) __________________________
Юридический адрес ___________________________________________________
Сведения об отце:
Имя _______________________ Отчество (при его наличии) ______________
Фамилия _____________________________________________________________
Дата рождения «___» ____________20___г. Национальность ______________
Возраст: ____________________________________________________________
Гражданство _________________________________________________________
Образование _________________________________________________________
Место работы и должность ____________________________________________
Семейное положение __________________________________________________
Номер актовой записи о браке (супружестве) __________________________
Юридический адрес ___________________________________________________
К заявлению прилагаем:
1. Свидетельство о рождении ребенка

11. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда
және халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін
мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де
талаптар
12. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті алушының www.adilet.gov.kz интернет-ресурсында «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» бөлімінде орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтықтан қол жетімділік режимінде алу мүмкіндігі бар.
14. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтің байланыс телефоны: 8 (7172) 58 00 58. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы 1414.
«Әке болуды анықтауды тіркеу, оның
ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына
өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер
енгізу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
_______________________________________
_______________________________________
(тіркеуші органның атауы)
_______________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_______________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
жеке куәлік № _________________________
(нөмірі, кім және қашан
берген)
Әке болуды анықтауды мемлекеттік тіркеу туралы
Ө Т І Н І Ш
Мен, ________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
өзімді азаматша _____________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
20__ ж. «___» _______ туған баласының әкесімін деп танимын.
Мен, ________________________________________________________ баланың
(баланың аты, әкесінің аты, тегі)
анасы _______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
азамат ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
______________________________ менің баламның әкесі екенін растаймын.
Әке болуды анықтауды тіркеп, баланың әкесінің атын әкесінің аты
_________________ бойынша көрсетіп, _________________________________
тегін беруді сұраймыз.
Бір мезгілде баланың тууы туралы акт жазбасына әке туралы мәліметті
енгізуді және ондағы анасының некеге дейінгі тегін түзетіп,
____________________________________________________________________
баланың әкесімен неке қию барысында қабылдаған
_______________________________________________ тегіне ауыстыруыңызды
(баланың әкесімен некеге (ерлі-зайыптылыққа) отырған жағдайда анасы
толтырылады) сұраймыз.
Туу 20__ ж. «___» ______________________
___________________________________________________________ тіркелген
(тіркеуші орган атауы)
Акт жазбасының нөмірі _______________________________________________
Анасы туралы мәліметтер:
Аты _____________________ Әкесінің аты (бар болса) __________________
Тегі ________________________________________________________________
Туған күні 20__ ж. «___» ____________ Ұлты __________________________
Жасы: _______________________________________________________________
Азаматтығы __________________________________________________________
Білімі ______________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы ____________________________________________
Отбасылық жағдайы ___________________________________________________
Неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасының нөмірі _________________
Заңды мекенжайы _____________________________________________________
Әкесі туралы мәліметтер:
Аты _____________________ Әкесінің аты (бар болса) __________________
Тегі ________________________________________________________________
Туған күні 20__ ж. «___» ____________ Ұлты __________________________
Жасы: _______________________________________________________________
Азаматтығы __________________________________________________________
Білімі ______________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы ____________________________________________
Отбасылық жағдайы ___________________________________________________
Неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасының нөмірі _________________
Заңды мекенжайы _____________________________________________________
Өтінішке қоса береміз:       1. Баланың тууы туралы куәлігі

2. Свидетельство о заключении брака (супружества), если родители
состоят в браке (супружестве).
Отец _________________________________________________ (подпись)
Мать __________________________________________________ (подпись)
«____»________________20___г.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Регистрация установления отцовства,
в том числе внесение изменений,
дополнений и исправлений в записи
актов гражданского состояния»
В _____________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ____________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу: _______________
_______________________________________
уд. личности № ________________________
(номер, кем и когда выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
об установлении отцовства по заявлению лица,
признающего себя отцом ребенка
Я, _______________________________________ признаю себя отцом ребенка
(фамилия, имя, отчество)
_____________________________, родившегося «___» ___________ 20 ___г.
(фамилия, имя, отчество ребенка)
у гражданки _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество матери)
Прошу зарегистрировать установление отцовства, указав отчество
ребенка по моему имени _____________________________ фамилию присвоить
____________________________________________________________________
Одновременно прошу внести сведения об отце в запись акта о рождении
ребенка, а также исправить в ней добрачную фамилию матери
____________________________________________________________________
На фамилию _________________________ принятую при вступлении в брак с
отцом ребенка.
И выдать новое свидетельство о рождении ребенка, рождение
зарегистрировано «___» __________ 20__ г.
в __________________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Номер актовой записи _______________________________________________
Сведения о матери и отце:
Необходимые сведения
ОТЕЦ
МАТЬ
1.
Дата рождения
«___» _________ __ г.
«__» ________ г.
2.
Национальность
3.
Гражданство
4.
Место постоянного
жительства
город (селение) _______
район _________________
область (край, республика)
_______________________
_______________________
ул. ___________________
квартира № ____________
город (селение) ___
район _____________
область(край, республика)
___________________
ул. _______________
квартира № ________
5.
С какого года
6.
Где и кем работает
7.
Образование
8.
Документ, удостоверяющий
личность (серия, номер, когда и кем выдан)
Наименование документа, подтверждающего обстоятельства отсутствия матери
__________________________________________________________________
(когда и каким органов выдан, номер и дата выдачи)
К заявлению прилагаем:

2. Ата-анасы некеде (ерлі-зайыптылықта)
болса, неке қию (ерлі-зайыпты болу)
туралы куәлік.
Әкесі ________________________________________________________ (қолы)
Анасы ________________________________________________________ (қолы)
20__ ж. «___» ________________
«Әке болуды анықтауды тіркеу, оның
ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына
өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер
енгізу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
__________________________________________
__________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
__________________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
__________________________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты, тегі)
жеке куәлік № ____________________________
(нөмірі, кім және қашан
берген)
Өзін баланың әкесімін деп танитын адамның өтініші бойынша әке
болуды белгілеу туралы
ӨТІНІШ
Мен, _________________________________________________________ өзімді
(тегі, аты, әкесінің аты)
азаматша ____________________________________________________________
(анасының тегі, аты, әкесінің аты)
20__ жылы «___» ___________ туған баласы ____________________________
(баланың тегі, аты, әкесінің аты)
әкесімін деп танимын.
Баланың әкесінің атын менің есімім __________________________ бойынша
көрсетіп, әке болуды анықтауды тіркеуді сұраймын.
Бір мезгілде баланың туу туралы акт жазбасына әкесі туралы
мәліметтерді енгізуді, сондай-ақ ондағы анасының некеге дейінгі тегін
________________________________ баланың әкесімен некеге тұрған кезде
қабылдаған тегіне _________________________ түзетуді және баланың туу
туралы жаңа куәлігін беруді сұраймын, туу
_____________________________________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
20__ жылғы «___» __________ тіркелген.
Акт жазбасының нөмірі _______________________________________________
Анасы мен әкесі туралы мәліметтер:
Қажетті мәліметтер
ӘКЕСІ
АНАСЫ
1
Туған күні
__ жылғы «___» _______________
__ жылғы «___» ______________
2
Ұлты
3
Азаматтығы
4
Тұрғылықты тұратын жері
қала (ауылы) _________________
ауданы _______________________
облысы (өңірі, республикасы)
______________________________
______________________________
көшесі _______________________
пәтер № ______________________
қала (ауылы) ________________
ауданы ______________________
облысы (өңірі, республикасы)
_____________________________
_____________________________
көшесі ______________________
пәтер № _____________________
5
Қай жылдан бастап
6
Қайда және кім болып жұмыс істейді
7
Білімі
8
Жеке басты куәландыратын құжаты (сериясы, нөмірі, қашан және кім берген)
Анасының болмауының мән-жайларын растайтын құжаттың атауы
_____________________________________________________________________
(қашан және қандай орган берген, нөмірі мен берілген күні)
Өтінішке қоса береміз:

1) заявление лица, признающего себя отцом ребенка;
2) документ, удостоверяющий личность отца;
3) свидетельство о заключении брака (супружества), если родители
состоят (состояли ) в браке (супружестве).
4) документы, подтверждающие обстоятельства отсутствия матери:
свидетельство о смерти матери; решение суда о признании матери
недееспособной вследствие психического заболевания или слабоумия, об
объявлении ее умершей, о лишении либо ограничении матери в
родительских правах; справка о невозможности установить место
жительства матери.
Отец ______________________
(подпись)
«___» __________ 20__ г.
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«___» ____________ 20___г. приняты к рассмотрению ________ документов
Ф.И.О. получателей государственной услуги ___________________________
_____________________________________________________________________
За получением свидетельства об установлении отцовства явиться:
«_____» __________20__г.
Ф.И.О. специалиста, принявшего документы ____________________________
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Регистрация установления отцовства,
в том числе внесение изменений,
дополнений и исправлений в записи
актов гражданского состояния»
В _____________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ____________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу: _______________
_______________________________________
уд. личности № ________________________
(номер, кем и когда выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
об установлении отцовства по решению суда
На основании решения _____________________________________ суда
№ _________ от «___» ___________ 200__ года гражданин _______________
признан отцом ребенка _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество ребенка, по фамилии матери)
_________________________________ родившегося «___» ____________ г.
у гражданки _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество матери)
Просим зарегистрировать установление отцовства, указав отчество
ребенка по имени отца ______________________________________________
фамилию присвоить _________________________________________________.
Рождение ребенка зарегистрировано «___» ___________ г. в отделе ЗАГС
_____________________________ запись № ________________________.
Сообщаю следующие сведения:
Необходимые сведения
Отец
Мать
1.
Дата рождения
2.
Национальность
3.
Место постоянного жительства
4.
Где и кем работает
5.
Образование
6.
Документ, удостоверяющий личность (№ когда и кем выдан)
Подпись услугополучателя ____________ «___» ___________ 20__ г.
(подпись)
_____________________________________________________________________
(линия отрыва)
«___» ___________ 20___г. Приняты к рассмотрению _________ документов
Ф.И.О. услугополучателя _____________________________________________
_____________________________________________________________________
За получением свидетельства об установлении отцовства явиться:
«_____» __________20__г.
Ф.И.О. специалиста, принявшего документы ____________________________
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Регистрация установления отцовства,
в том числе внесение изменений,
дополнений и исправлений в записи
актов гражданского состояния»
В _____________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от ____________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу: _______________
_______________________________________
уд. личности № ________________________
(номер, кем и когда выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
о внесении изменений, дополнений и исправлений
в записи актов гражданского состояния
(нужное подчеркнуть)
Прошу внести в запись акта о ________________________________________
(указать № и дату регистрации актовой записи,
_____________________________________________________________________
наименование отдела ЗАГС, зарегистрировавшего актовую запись)
следующие изменения, дополнения и исправления _______________________
(указать вносимые изменения,
______________________________________ по причине ___________________
дополнения и исправления на избранные данные)      (указать причину
изменения)
Сообщаю о себе следующие сведения:

1) өзін баланың әкесі деп танитын адамның өтініші;
2) әкесінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) егер ата-анасы некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрған болса, неке
қиғаны (ерлі-зайыптылық) туралы куәлігі.
4) анасының болмауы мән-жайларын растайтын құжаттар: анасының
қайтыс болуы туралы куәлігі; психикалық ауруы немесе ақыл-есінің
кемдігі салдарынан анасын әрекетке қабілетсіз деп тану туралы, оны
қайтыс болды деп жариялағаны туралы, анасын ата-ана құқығынан айыру
немесе шектеу туралы сот шешімі; анасының тұрғылықты жерін
белгілеудің мүмкін еместігі туралы анықтама.
Әкесі _____________________
(қолы)
20__ жылғы «___» __________
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» _____________ қарауға ____________ құжаттар қабылданды.
Көрсетілетін қызметті алушылардың Т.А.Ә. ____________________________
Әке болуды белгілеу туралы куәлікті алу үшін: 20__ ж. «___» _________
келу керек.
Құжаттарды қабылдаған маманның Т.А.Ә. _______________________________
«Әке болуды анықтауды тіркеу, оның
ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына
өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер
енгізу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
_______________________________________
_______________________________________
(тіркеуші органның атауы)
_______________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_______________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
жеке куәлік № _________________________
(нөмірі, кім және қашан
берген)
Сот шешімі бойынша әке болуды анықтау туралы
ӨТІНІШ
_____________________________________________________________ сотының
20__ жылғы «___» ___________ № __________________ шешімінің негізінде
азамат ______________________________________________________________
азаматша ____________________________________________________________
(анасының тегі, аты, әкесінің аты)
____________ ж. «___» туған баласы __________________________________
(анасының тегі бойынша баланың тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
әкесі болып танылды.
Баланың әкесінің атын ________________________________ әкесінің
аты бойынша көрсетіп, _________________________________________ тегін
беріп әке болуды анықтауды тіркеуді сұраймыз.
Баланың тууы ________ ж. «___» _________ АХАЖ бөлімінде № ___________
жазбамен тіркелген.
Мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
Қажетті мәліметтер
Әкесі
Анасы
1.
Туған күні
2.
Ұлты
3.
Тұрғылықты тұратын жері
4.
Қайда және кім болып жұмыс істеді
5.
Білімі
6.
Жеке басты куәландыратын құжат (№, қашан және кім берген)
Көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. ________ 20__ ж. «___» ________
(қолы)
_____________________________________________________________________
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» _____________ құжаттар қарауға қабылданды.
Көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Әке болуды анықтау туралы куәлікті алуға: 20__ ж. «___» _____________
келу керек.
Құжаттарды қабылдаған маманның Т.А.Ә. _______________________________
«Әке болуды анықтауды тіркеу, оның
ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына
өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер
енгізу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
4-қосымша
_______________________________________
_______________________________________
(тіркеуші органның атауы)
_______________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_______________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
жеке куәлік № _________________________
(нөмірі, кім және қашан
берген)
Азаматтық хал актілеріне өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы
(қажеттісінің асты сызылсын) ӨТІНІШ
_____________________________________________________________________
(акт жазбасының № және тіркелген күнін көрсету,
_____________________________________________________________________
акт жазбасын тіркеген АХАЖ бөлімінің атауы)
туралы акт жазбасына _________________________________ себебі бойынша
(өзгеріс себебін көрсету)
мынадай өзгерістер, толықтырулар, түзетулер енгізуіңізді сұраймын
_____________________________________________________________________
(таңдалған деректерге енгізілетін өзгерістер, толықтырулар және
_____________________________________________________________________
түзетулерді көрсету)
Өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:

1. Фамилия, имя, отчество ___________________________________________
2. Дата рождения (число, месяц, год) ________________________________
3. Место рождения (село, город, область, республика) ________________
4. Национальность ___________________________________________________
5. Гражданство ______________________________________________________
6. Семейное положение (Ф.И.О. супруга, число, месяц и год рождения,
дата регистрации брака (супружества)) _______________________________
7. Сведения о детях (Ф.И.О., число, месяц и год рождения, место
жительства на момент подачи заявления) ______________________________
8. Данные о документе, удостоверяющий личность (№, когда и кем выдан)
_____________________________________________________________________
9. Отношение к военной службе:
а) где состоит на учете _____________________________________________
б) наименование воинской части, в которой служит ____________________
_____________________________________________________________________
10. Менял ли ранее Ф.И.О., когда и где ______________________________
11. Полный перечень местностей, в которых получатель государственной
услуги проживал, с указанием времени проживания _____________________
_____________________________________________________________________
12. В случае нахождения под следствием, судом либо наличия судимости,
не погашенной или не снятой в установленном законом порядке, указать
когда и за что привлекались к уголовной ответственности, если был
осужден то когда и по какой статье, каким судом и к какой мере
наказания указать об этом ___________________________________________
К заявлению прилагаю:
1) ______________________________ 3) ________________________________
2) ______________________________ 4) ________________________________
«___» _____________ 20__ г.
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«____»_________20____ г. принято на рассмотрение заявление о внесении
изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского
состояния у гр-ки ___________________________________________________
с приложенными __________ документами.
Результаты рассмотрения будут сообщены «___»___________20____г.
Специалист _________________________(фамилия, имя и отчество)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1559
Стандарт государственной услуги
«Регистрация перемены имени, отчества, фамилии, в том
числе внесение изменений, дополнений и исправлений в
записи актов гражданского состояния»

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
2. Туған күні (күні, айы, жылы) _____________________________________
3. Туған жері (ауыл, қала, облыс, республика) _______________________
4. Ұлты _____________________________________________________________
5. Азаматтығы _______________________________________________________
6. Отбасылық жағдайы (жұбайының Т.А.Ә., туған күні, айы және жылы,
некені (ерлі-зайыптылықты тіркеу күні)) _____________________________
7. Балалары туралы мәліметтер (Т.А.Ә., туған күні, айы және жылы,
өтінішті берген кездегі тұрғылықты жері) ____________________________
_____________________________________________________________________
8. Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы деректер (№, қашан және
кім берген) _________________________________________________________
9. Әскери міндетке қатыстылығы:
а) қайда есепте тұр _________________________________________________
б) қызмет атқаратын әскери бөлімшенің атауы _________________________
_____________________________________________________________________
10. Бұрын Т.А.Ә. өзгертілді ме: _____________________________________
11. Тұрған уақытын көрсете отырып, тұрған жерлерінің толық тізбесі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Тергеуде, сотта тұрған не өтелмеген соттылығы немесе заңда
белгіленген тәртіппен алынбаған соттылығы болған жағдайда, ол туралы
атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтініштің қабылданғаны
туралы мемлекеттік органдарға тиісті хабарлама жіберу үшін көрсету
Өтінішке қоса беремін:
1) ______________________________ 3)_________________________________
2) ______________________________ 4)_________________________________
20__ ж. «___» _____________
_____________________________________________________________________
(өтініш қабылдаған лауазымды тұлғаның Т.А.Ә.)
Журнал бойынша № ____
_____________________________________________________________________
(қиып алу сызығы)
20__ жылғы «___» _________ азамат(ша) _______________________________
азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен
түзетулер енгізу туралы өтініш __________ қосымша құжаттармен қарауға
қабылданды.
Қарау нәтижелері 20__ жылғы «___» ______________ хабарланатын болады.
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1559 қаулысымен
бекітілген
«Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды тіркеу, оның ішінде
азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен
түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Регистрация перемены имени, отчества, фамилии, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее – услугодатели).
Прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через
1) услугодателя;
2) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Центр обслуживания населения» Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – центр);
3) веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов:
услугодателю или в центр – при наличии электронных версий актовых записей по Республике Казахстан на Центральном сервере Государственной базы данных о физических лицах 15 (пятнадцать) календарных дней(день приема не входит в срок оказания государственной услуги), при необходимости запроса в другие государственные органы срок рассмотрения продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней с уведомлением услуогополучателя в течение 2 (двух) рабочих дней;
2) на портале – получение уведомления о назначении даты, времени регистрации перемены имени, фамилии и отчества в течение одного рабочего дня;
3) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем:
услугодателю – 20 (двадцать) минут;
в центре – 15 (пятнадцать) минут;
4) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя:
услугодателем – 20 (двадцать) минут;
в центре – 15 (пятнадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги:
1) у услугодателя:
регистрация перемены имени отчества, фамилии и выдача свидетельства о государственной регистрации перемены имени, отчества, фамилии на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность; выдача нового свидетельства с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями, скрепленные подписью услугодателя, выдавшего документ на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность;

1. Жалпы ережелер
1. «Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті аумақтық әділет органдары көрсетеді (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
көрсетілетін қызметті беруші;
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитетінің «Халыққа қызмет көрсету орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – орталық);
«электрондық үкіметтің» веб-порталы (бұдан әрі – портал): www.е.gov.kz арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) құжаттар топтамасын тапсырған кезден бастап:
көрсетілетін қызметті берушіге немесе орталыққа – Жеке тұлғалар туралы мемлекеттік деректер қорының Орталық серверінде Қазақстан Республикасы бойынша акт жазбаларының электрондық нұсқалары болған кезде күнтізбелік 15 (он бес) күн (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді), басқа мемлекеттік органдарға сұрау салу қажет болған кезде қарау мерзімі көрсетілетін қызметті алушыны 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын уақытқа ұзартылады;
2) порталда – өтінішті алғандығын растау және тегін, атын және әкесінің атын өзгертуді тіркеу күнін, уақытын белгілеу бөлігінде ақпаратты бір жұмыс күні ішінде алу.
3) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін рұқсат берілетін ең ұзақ күту уақыты:
көрсетілетін қызметті берушіге – 20 (жиырма) минут;
орталыққа – 15 (он бес) минут;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат берілетін ең ұзақ уақыты:
көрсетілетін қызметті берушіде – 20 (жиырма) минут;
орталықта – 15 (он бес) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз жүзінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде:
атын, әкесінің атын, тегін өзгертуді мемлекеттік тіркеу және жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде атын, әкесінің атын, тегін өзгертуді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті қағаз жеткізгіште беру не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту;
жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде өзгерістер, толықтырулар енгізілген және түзетілген құжатты қағаз жеткізгіште берген көрсетілетін қызметті берушінің қолы қойылған жаңа куәлік беру;

2) в центре:
выдача свидетельства о государственной регистрации перемены имени, отчества, фамилии на бумажном носителе либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги при предъявлении документа, удостоверяющего личность;
выдача нового свидетельства с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями, скрепленные подписью услугодателя, выдавшего документ на бумажном носителе либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги при предъявлении документа, удостоверяющего личность;
3) на портале – получение уведомления о приеме электронного заявления и назначения даты на регистрацию перемены имени, фамилии, отчества в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается платно.
За регистрацию перемены фамилии, имени или отчества, национальности и пола взимается государственная пошлина в размере – 2 месячных расчетных показателя (далее – МРП).
За выдачу свидетельства в связи с изменением, дополнением, исправлением и восстановлением записи акта о перемене имени, отчества, фамилии взимается государственная пошлина в размере – 0,5 МРП.
Сумма государственной пошлины исчисляется по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» и зачисляется по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов уполномоченными государственными органами или должностными лицами.
В центре государственная пошлина оплачивается через банковские учреждения, которыми выдается платежный документ, подтверждающий размер и дату оплаты.
При подаче электронного запроса на оказание государственной услуги через портал оплата осуществляется через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
2) центра – с понедельника по субботу включительно с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и в соответствии с установленным графиком работы.
Государственная услуга оказывается в порядке «электронной» очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.

2) орталықта:
жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде атын, әкесінің атын, тегін өзгертуді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті қағаз жеткізгіште беру;
жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде өзгерістер, толықтырулар енгізілген және түзетілген құжатты қағаз жеткізгіште берген көрсетілетін қызметті берушінің қолы қойылған жаңа куәлік беру не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту;
3) порталда – көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында электрондық өтінішті және атын, әкесінің атын, тегін өзгертуді тіркеу күнін белгілеуді қабылдау туралы хабарлама.
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақылы түрде көрсетіледі.
Атын, әкесінің атын, тегін өзгертуді тіркеу үшін 2 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.
Тегін, атын, әкесінің атын өзгерту туралы акт жазбасын өзгертуге, толықтыруға, түзетуге және қалпына келтіруге байланысты куәлік бергені үшін 0,5 АЕК мемлекеттік баж алынады.
Мемлекеттік баж сомасы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша есептеледі және заңдық маңызы бар іс-қимылдар жасалған және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдар немесе лауазымды адамдар құжаттар берген орны бойынша есепке алынады.
Орталықта мемлекеттік баж мөлшері мен төленген күнін растайтын төлем құжатын беретін банк мекемелері арқылы төленеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге электрондық сұрау салуды портал арқылы берген кезде төлем «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүргізіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00 ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі.
2) орталықта – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ға дейін үзіліссіз.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеделдетіп қызмет көрсетусіз «электрондық» кезек тәртібімен көрсетіледі, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.

3) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень необходимых документов для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя услугодателю или в центр:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
2) заявление установленной формы согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) свидетельство о рождении услугополучателей, рожденных до 2008 года;
4) свидетельство о заключении брака (супружества), для лиц, зарегистрировавших брак (супружество) до 2008 года;
5) свидетельство о рождении ребенка, если у услугополучателя имеются несовершеннолетние дети (в случае рождения до 2008 года);
6) свидетельство об усыновлении либо свидетельство об установлении отцовства, если таковые были зарегистрированы регистрирующими органами, для лиц, зарегистрировавших усыновление/удочерение, либо установление отцовства до 2008 года;
7) свидетельство о расторжении брака (супружества), если услугополучатель ходатайствует о присвоении ему добрачной фамилии в связи с расторжением брака (супружества) для лиц, зарегистрировавших расторжение брака (супружества) до 2008 года;
8) две фотографии услугополучателя размером 3*4;
9) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
10) в случае необходимости сотрудником услугодателя истребуются дополнительные документы, подтверждающие причины, в связи с которыми услугополучатель просит переменить имя, отчество, фамилию.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, а также свидетельств о регистрации актов гражданского состояния, если регистрация была произведена после 2008 года, услугодатель или работник центра получает из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
Сотрудник услугодателя или работник центра сверяет подлинность оригиналов документов со сведениями, представленными из государственных информационных систем государственных органов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю.
В случае оказания государственной услуги через центр услугополучатель представляет письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, по форме, представленной центром, если иные не предусмотрены законами Республики Казахстан.
При приеме необходимых документов для оказания государственной услуги через центр услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:

3) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге немесе орталыққа жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) жеке басын куәландыратын құжат (тұлғаны сәйкестендіру үшін);
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
3) 2008 жылға дейін туған адамдар үшін көрсетілетін қызметті алушылардың туу туралы куәлігі;
4) некені (ерлі-зайыптылықты) 2008 жылға дейін тіркеген адамдар үшін неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлік;
5) егер көрсетілетін қызметті алушының кәмелетке толмаған балалары болса, баланың туу туралы куәлігі (2008 жылға дейін туған жағдайда);
6) бала асырап алуды не әкені анықтауды 2008 жылға дейін тіркеген адамдар үшін, егер оларды тіркеуші органдар тіркеген болса, бала асырап алу туралы куәлік не әке болуды анықтау туралы куәлік;
7) егер көрсетілетін қызметті алушы некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға байланысты өзіне некеге дейінгі тегін беру туралы өтініш жасаса, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды 2008 жылға дейін тіркеген адамдар үшін некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлік;
8) көрсетілетін қызметті алушының 3*4 мөлшердегі екі фотосуреті;
9) ЭҮТШ арқылы төлеуді қоспағанда, мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжат.
10) қажет болған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері көрсетілетін қызметті алушы атын, әкесінің атын, тегін өзгертуді өтініп отырған себептерді растайтын қосымша құжаттарды талап етеді.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді, сондай-ақ егер тіркеу 2008 жылдан кейін жүргізілген болса, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктерді көрсетілетін қызметті беруші немесе орталық қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-мен куәландырылған электронды құжаттар нысанында алады.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері немесе орталық қызметкері құжаттар түпнұсқаларының түпнұсқалылығын мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерінен ұсынылған мәліметтермен салыстырып тексереді, содан кейін түпнұсқаны көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Мемлекеттік қызмет орталық арқылы көрсетілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға орталық берген нысан бойынша жазбаша келісім береді.
Мемлекеттік қызмет орталық арқылы көрсетілгенде қажетті құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға:

1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и название приложенных документов;
4) даты, времени и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества работника центра, принявшего заявление на оформление документов.
Перечень необходимых документов, для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о перемене имени, отчества, фамилии услугополучателем при обращении услугодателю или в центр:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
2) заявление установленной формы согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) свидетельство о государственной регистрации акта гражданского состояния, которое подлежит обмену в связи с внесением изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния, в случае утери оригинала свидетельства – справку о регистрации акта гражданского состояния;
4) документ, подтверждающий наличие основания для внесения изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния;
5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
При приеме необходимых документов для оказания государственной услуги через услугодателя услугополучателю выдается расписка с указанием:
1) даты приема заявления;
2) количества приложенных документов;
3) даты, времени выдачи документов;
4) фамилии, имени, отчества специалиста, принявшего заявление на оформление документов.
При обращении на портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) в случае, если регистрация актов гражданского состояния произведена до 2008 года, документы услугополучателем в виде электронных копий прикрепляется к электронному запросу.
10. В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги, работник центра отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центральных государственных органов, а также
услугодателей и (или) их должностных лиц, центров
обслуживания населения и (или) их работников по
вопросам оказания государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) центральных государственных органов, услугодателя и (или) его должностных лиц, центра и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг:

1) сұрау салудың нөмірі мен қабылданған күні;
2) сұратылып отырған мемлекеттік көрсетілетін қызметтің түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны мен атауы;
4) құжаттарды беру күні, уақыты және орны;
5) құжаттарды рәсімдеуге қабылдаған орталық қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты, көрсетілген тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы атын, әкесінің атын, тегін өзгерту туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін көрсетілетін қызметті берушіге немесе орталыққа жүгінген кезде қажетті құжаттардың тізбесі:
1) жеке басын куәландыратын құжат (тұлғаны сәйкестендіру үшін);
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
3) азаматтық хал актісіне өзгеріс, толықтыру мен түзету енгізуге байланысты айырбасталуға жататын азаматтық хал актісін тіркеу мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда – азаматтық хал актісін тіркеу туралы анықтама;
4) азаматтық хал актісіне өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін негіздеменің болуын растайтын құжат;
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариатта куәландырылған сенімхат.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті беруші арқылы көрсетілгенде қажетті құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға мыналар:
1) өтініштің қабылданған күні;
2) қоса берілген құжаттардың саны;
3) құжаттарды беру күні, уақыты;
4) құжаттарды рәсімдеуге өтінішті қабылдаған маманның тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген қолхат беріледі.
Порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) егер азаматтық хал актілерін тіркеу 2008 жылға дейін жүргізілсе, көрсетілетін қызметті алушы электрондық көшірме түріндегі құжаттарды электрондық сұрау салуға тіркейді.
10. Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын берген жағдайда орталық қызметкері өтінішті қабылдап алудан бас тартады және осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті
берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының
әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Орталық мемлекеттік органдардың, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының, орталықтың және (немесе) оның қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:

1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Ф.И.О. (работника ЦОН) (подпись)
Исполнитель: Ф.И.О._____________
Телефон __________
Получил: Ф.И.О. / подпись услугополучателя
«___» _________ 20__ год
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1559
Стандарт государственной услуги
«Восстановление записей актов гражданского состояния»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Восстановление записей актов гражданского состояния» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее – услугодатели).
Прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется на альтернативной основе через:
1) услугодателя;
2) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Центр обслуживания населения» Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – центр).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов:
услугодателю или в центр – при наличии электронных версий актовых записей по Республике Казахстан на Центральном сервере Государственной базы данных о физических лицах 15 (пятнадцать) календарных дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги), при необходимости запроса в другие государственные органы и проведение дополнительного изучения или проверки срок рассмотрения продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, о чем сообщается услугополучателю в течение 2 (двух) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем:
услугодателю – 20 (двадцать) минут;
в центр – 15 (пятнадцать) минут;

1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
ұсынбауыңызға байланысты мемлекеттік қызметті (мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің атауы көрсетілсін) көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас
тартады.
Осы қолхат 2 данада, әр тарапқа бір-біреуден.
Т.А.Ә. (ХҚО қызметкері)                                  (қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә. _______________________________
Телефоны ________________________________________
Алдым: Т.А.Ә./көрсетілетін қызметті алушының қолы
20__ жылғы «___» ________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1559 қаулысымен
бекітілген
«Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті аумақтық әділет органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті берушілер) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру баламалы негізде:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитетінің «Халыққа қызмет көрсету орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – орталық) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) құжаттар топтамасын тапсырған кезден бастап:
көрсетілетін қызметті берушіге немесе орталыққа – Жеке тұлғалар туралы мемлекеттік деректер қорының Орталық серверінде Қазақстан Республикасы бойынша акт жазбаларының электрондық нұсқалары болған кезде – күнтізбелік 15 (он бес) күн (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді), басқа мемлекеттік органдарға сұрау салу және қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған кезде – көрсетілетін қызметті алушыны қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын уақытқа ұзартылады.
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін рұқсат берілетін ең ұзақ күту уақыты:
көрсетілетін қызметті берушіге – 20 (жиырма) минут;
орталыққа – 15 (он бес) минут;

3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя:
услугодателем – 20 (двадцать) минут;
в центре – 15 (пятнадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния при предъявлении документа, удостоверяющего личность.
7. Государственная услуга оказывается платно/бесплатно.
За выдачу свидетельств в связи с восстановлением записи актов гражданского состояния взимается государственная пошлина в размере 0,5 месячных расчетных показателей.
Сумма государственной пошлины исчисляется по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» и зачисляется по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов уполномоченными государственными органами или должностными лицами.
От уплаты государственной пошлины при регистрации актов гражданского состояния освобождаются при предъявлении подтверждающих документов:
1) участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, инвалиды, а также один из родителей инвалида с детства, опекуны (попечители), государственные организации – за регистрацию и выдачу повторных свидетельств о рождении;
2) физические лица – за выдачу им свидетельств при восстановлении записей актов о рождении, смерти, об установлении отцовства, усыновлении (удочерении), в связи с ошибками, допущенными при регистрации актов гражданского состояния.
В центре государственная пошлина оплачивается через банковские учреждения, которыми выдается платежный документ, подтверждающий размер и дату оплаты.
В центре возможно производить оплату через платежный шлюз портала «электронного правительства» (далее – ПШЭП).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат берілетін ең ұзақ уақыты:
көрсетілетін қызметті берушіде – 20 (жиырма) минут;
орталықта – 15 (он бес) минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы тиісті куәлік беру.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы/тегін көрсетіледі.
Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіруге байланысты куәліктер берілгені үшін 0,5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.
Мемлекеттік баж сомасы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша есептеледі және заңдық түрде маңызы бар іс-әрекеттер жасалған және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдар немесе лауазымды адамдар құжаттар берген орны бойынша есепке алынады.
Азаматтық хал актiлерiн тiркеу кезiнде мыналар:
1) Ұлы Отан соғысына қатысушылар және оларға теңестiрiлген адамдар, Ұлы Отан соғысы жылдары тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым мен 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет еткен) және Ұлы Отан соғысы жылдары тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектер, сондай-ақ бала жастан мүгедектердің ата-аналарының бірі, қорғаншылар (қамқоршылар), мемлекеттiк ұйымдар – тууы туралы куәлiктері тiркелгенi және қайта берілгенi үшін;
2) жеке тұлғалар – азаматтық хал актiлерiн тiркеу кезiнде жiберiлген қателерге байланысты туу, қайтыс болу туралы, әкесін анықтау, ұл бала асырап алу (қыз бала асырап алу) туралы актiлер жазбалары қалпына келтірілген және өздеріне куәлiктер берілгенi үшiн растайтын құжаттар ұсынған ретте мемлекеттiк баж төлеуден босатылады.
Орталықта мемлекеттік баж мөлшері мен төленген күнін растайтын төлем құжатын беретін банк мекемелері арқылы төленеді.
Орталықта «электрондық үкімет» порталының төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы төлем жүргізу мүмкіндігі көрсетілген.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс 13.00 ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет кезекке тұру тәртібімен, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз көрсетіледі.

2) центра – с понедельника по субботу включительно с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и в соответствии с установленным графиком работы.
Государственная услуга оказывается в порядке «электронной» очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
9. Перечень необходимых документов для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя либо его уполномоченного представителя услугодателю или в центр:
для восстановления записи акта гражданского состояния:
1) заявление установленной формы согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации);
3) справка областного (городского) архива записи актов гражданского состояния по месту, где находилась утраченная запись, об отсутствии записи акта в книгах регистрации актов гражданского состояния;
4) автобиография с подробным указанием данных услугополучателя и его близких родственниках (родителях, детях, братьях и сестрах);
5) копия трудовой книжки, если услугополучатель является студентом – справка с места учебы с указанием даты и места рождения (при наличии);
6) копия военного билета, если услугополучатель является военнообязанным (при наличии);
7) две фотографии услугополучателя размером 3*4;
8) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины или документ, являющийся основанием для предоставления налоговых льгот.
Если регистрация актов гражданского состояния произведена до 2008 года, представляются копии следующих документов:
9) свидетельства о заключении брака (супружества), если состоит в браке (супружестве);
10) свидетельства о рождении детей при их наличии;
11) документ, удостоверящий личность родителей (для идентификации личности) либо свидетельства о смерти родителей;
12) свидетельства о заключении брака родителей (при наличии);
13) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
14) копия пенсионного удостоверения, если услугополучатель является пенсионером (в случае обращения в центр, сведения поступают из соответствующих государственных информационных систем через информационную систему центров обслуживания населения в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП).
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, а также свидетельств о регистрации актов гражданского состояния, если регистрация была произведена после 2008 года, услугодатель или работник центра получает из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
Сотрудник услугодателя или работник центра сверяет подлинность оригиналов документов со сведениями, представленными из государственных информационных систем государственных органов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю.
В случае оказания государственной услуги через центр услугополучатель представляет письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, по форме, представленной центром, если иные не предусмотрены законами Республики Казахстан.
При приеме необходимых документов для оказания государственной услуги через центр услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:

2) орталықта – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ға дейін үзіліссіз.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеделдетіп қызмет көрсетусіз «электрондық» кезек тәртібімен көрсетіледі, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы не оның уәкілетті өкілі көрсетілетін қызметті берушіге немесе орталыққа жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін ұсынатын қажетті құжаттардың тізбесі:
азаматтық хал актісі жазбасын қалпына келтіру үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) азаматтық хал актілерін тіркеу кітаптарында акті жазбасының жоқтығы туралы жоғалтылған жазба болған жер бойынша облыстық (қалалық) азаматтық хал актілерін жазу мұрағатының анықтамасы;
4) көрсетілетін қызметті алушының және оның жақын туыстары (ата-анасы, балалары, аға-інілері, апа-сіңлілері мен қарындастары) туралы деректер толық көрсетілген өмірбаян;
5) еңбек кітапшасының көшірмесі, егер көрсетілетін қызметті алушы студент болса – оқу орнынан туған күні мен жері көрсетілген анықтама (бар болса);
6) егер көрсетілетін қызметті алушы әскери міндетті болса, әскери билеттің көшірмесі (бар болса);
7) көрсетілетін қызметті алушының 3*4 мөлшердегі екі фотосуреті;
8) мемлекеттік бажды бюджетке төлегенін растайтын құжат немесе салық жеңілдіктерін беруге негіз болып табылатын құжат.
Егер азаматтық хал актілерін тіркеу 2008 жылға дейін жүргізілген болса, мынадай құжаттардың:
9) егер некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрған болса, неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлігінің;
10) егер бар болса, балалардың тууы туралы куәліктерінің;
11) ата-анасының жеке басын куәландыратын құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін) не ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлігінің;
12) ата-анасының неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлігінің (егер бар болса);
13) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде нотариалды куәландырылған сенімхаттың;
14) егер көрсетілетін қызметті алушы зейнеткер болса, зейнеткер куәлігінің (орталыққа жүгінген кезде мәліметтер тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден халыққа қызмет көрсету орталықтарының ақпараттық жүйесі арқылы ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында түседі) көшірмесі ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді, сондай-ақ егер тіркеу 2008 жылдан кейін жүргізілген болса, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктерді көрсетілетін қызметті беруші немесе орталық қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-мен куәландырылған электронды құжаттар нысанында алады.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері немесе орталық қызметкері құжаттар түпнұсқаларының түпнұсқалылығын мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерінен ұсынылған мәліметтермен салыстырып тексереді, содан соң түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Мемлекеттік қызмет орталық арқылы көрсетілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға орталық берген нысан бойынша жазбаша келісім береді.
Мемлекеттік қызметті орталық арқылы көрсетуге қажетті құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға:

1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и название приложенных документов;
4) даты, времени и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества инспектора центра, принявшего заявление на оформление документов.
При оказания государственной услуги на основании решения суда вступившего в законную силу, услугополучателем предоставляется:
1) удостоверения личности услугополучателя (для идентификации личности);
2) заявления установленной формы согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) решение суда о восстановлении актовой записи с указанием места и времени государственной регистрации, вступившее в законную силу.
При приеме необходимых документов для оказания государственной услуги через услугодателя услугополучателю выдается расписка с указанием:
1) даты приема заявления;
2) количества приложенных документов;
3) даты, времени выдачи документов;
4) фамилии, имени, отчества специалиста, принявшего заявление на оформление документов.
Оралманами дополнительно представляются документы, выданные органами внутренних дел о законном въезде в Республику Казахстан и их ходатайстве о предоставлении гражданства Республики Казахстан.
Для восстановления записей актов гражданского состояния услугополучатель предъявляет документы, подтверждающие сведения, необходимые для восстановления записей актов гражданского состояния (справка с места работы либо учебы, документы об образовании, справки государственных архивов).
10. В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги, работник центра отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги.
3. Порядок обжалования решений, действий
(бездействия) центральных государственных органов,
а также услугодателей и (или) должностных лиц по
вопросам оказания государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц, центра и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг:
1) жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, ул. Орынбор, 8, подъезд 13, телефон: 8 (7172) 74-07-37, 74-07-68.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срок и место получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.

1) сұрау салудың нөмірі мен қабылданған күні;
2) сұратылып отырған мемлекеттік көрсетілетін қызметтің түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны мен атауы;
4) құжаттарды беру күні, уақыты және орны;
5) құжаттарды рәсімдеуге қабылдаған орталық қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Заңды күшіне енген сот шешімі негізінде мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы мыналарды:
1) көрсетілетін қызметті алушының жеке куәлігін (тұлғаны сәйкестендіру үшін);
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтінішті;
3) мемлекеттік тіркеу орны мен уақыты көрсетілген актілік жазбаны қалпына келтіру туралы соттың заңды күшіне енген шешімін ұсынады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті беруші арқылы көрсету үшін қажетті құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға мыналар:
1) өтініштің қабылданған күні;
2) қоса берілген құжаттардың саны;
3) құжаттарды беру күні, уақыты;
4) құжаттарды рәсімдеуге өтінішті қабылдаған маманның тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген қолхат беріледі.
Оралмандар Қазақстан Республикасына заңды көшіп келгені туралы және олардың Қазақстан Республикасының азаматтығын алу туралы қолдаухаттары туралы ішкі істер органдары берген құжаттарды қосымша тапсырады.
Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру үшін көрсетілетін қызметті алушы азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіруге қажетті мәліметтерді растайтын құжаттарды (жұмыс немесе оқу орнынан анықтама, білімі туралы құжаттар, мемлекеттік мұрағаттардың анықтамалары) ұсынады.
10. Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасын толық бермеген жағдайда орталық қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті
берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының
әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының, орталықтың және (немесе) оның қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
1) шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не 010000, Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8, 13-кіреберіс мекенжайы бойынша Министрлік басшылығының атына беріледі, телефоны: 8(7172) 74-07-37, 74-07-68.
Шағымдар почта арқылы жазбаша нысанда не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде қабылдап алған адамның тегі мен аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орны көрсетіле отырып, шағымды тіркеу (штамп, кіріс № және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін шағым көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Регистрация смерти, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) услугодателя;
2) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Центр обслуживания населения» Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – центр).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи документов услугодателю:
государственная услуга по регистрации смерти оказывается в течение 1 (одного) рабочего дня (день приема не входит в срок оказания государственной услуги);
заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о смерти рассматривается в течение 15 (пятнадцати) календарных дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги), при наличии электронной версии актовых записей по Республике Казахстан на Центральном сервере Государственной базы данных о физических лицах, при необходимости проведения дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения продлевается не более чем на 15 (пятнадцати) календарных дней, о чем сообщается заявителю в течение 2 (двух) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения.
2) в центр:
государственная услуга по регистрации смерти оказывается в течение 1 рабочего дня (день приема и выдачи не входит в срок оказания государственной услуги);
заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о смерти рассматривается в течение 15 (пятнадцати) календарных дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги), при наличии электронной версии актовых записей по Республике Казахстан на Центральном сервере Государственной базы данных о физических лицах, при необходимости проведения дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, о чем сообщается услугополучателю в течение 2 (двух) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения;
3) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем:
услугодателю – 20 (двадцать) минут;
в центр – 15 (пятнадцать) минут;

1. Жалпы ережелер
1. «Қайтыс болуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті аумақтық әділет органдары көрсетеді (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2)Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитетінің «Халыққа қызмет көрсету орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – орталық) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған күннен бастап:
қайтыс болуды тіркеу жөніндегі мемлекеттік қызмет 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетіледі (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді).
қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініштер Жеке тұлғалар туралы мемлекеттік деректер қорының Орталық серверінде Қазақстан Республикасы бойынша акт жазбаларының электрондық нұсқалары болған кезде күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде қаралады, қосымша зерделеу мен тексеруді жүргізу қажет болған кезде қарау мерзімі өтініш берушіні бұл туралы 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын уақытқа ұзартылады.
2) орталыққа:
қайтыс болуды тіркеу жөніндегі мемлекеттік қызмет 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетіледі (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді).
қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініштер Жеке тұлғалар туралы мемлекеттік деректер қорының Орталық серверінде Қазақстан Республикасы бойынша акт жазбаларының электрондық нұсқалары болған кезде күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде қаралады, қосымша зерделеу мен тексеруді жүргізу қажет болған кезде қарау мерзімі өтініш берушіні бұл туралы 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын уақытқа ұзартылады;
3) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыру үшін рұқсат берілетін ең ұзақ күту уақыты:
көрсетілетін қызметті берушіге – 20 (жиырма) минут;
орталыққа – 15 (он бес) минут;

4) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя:
услугодателем – 20 (двадцать) минут;
в центре – 15 (пятнадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги:
1) у услугодателя:
регистрация смерти и выдача свидетельства о смерти на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность:
выдача нового свидетельства с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями, скрепленные подписью услугодателя, выдавшего документ при предъявлении документа, удостоверяющего личность.
2) в центре:
выдача свидетельства о смерти на бумажном носителе либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги при предъявлении документа, удостоверяющего личность.
выдача нового свидетельства с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями, скрепленные подписью услугодателя, выдавшего документ либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги при предъявлении документа, удостоверяющего личность.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно/платно.
Государственная регистрация смерти оказывается бесплатно.
За выдачу свидетельства в связи с изменением, дополнением, исправлением и восстановлением записи акта о смерти взимается государственная пошлина в размере – 0,5 месячных расчетных показателей.
Сумма государственной пошлины исчисляется по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» и зачисляется по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов услугодателем или должностными лицами.
Государственная пошлина оплачивается через банковские учреждения, которыми выдается платежный документ, подтверждающий размер и дату оплаты.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
2) центра – с понедельника по субботу включительно с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и в соответствии с установленным графиком работы.
Государственная услуга оказывается в порядке «электронной» очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
9. Перечень необходимых документов для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) услугодателю либо в центр:

4) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат берілетін ең ұзақ уақыты:
көрсетілетін қызметті берушіде – 20 (жиырма) минут;
орталықта – 15 (он бес) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз жүзінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде:
қайтыс болуды тіркеу және жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде және қайтыс болғаны туралы куәлікті қағаз жеткізгіште беру; жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде өзгерістер, толықтырулар енгізілген және түзетілген құжатты қағаз жеткізгіште берген көрсетілетін қызметті берушінің қолы қойылған жаңа куәлік беру;
2) орталықта:
жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті қағаз жеткізгіште беру;
жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде өзгерістер, толықтырулар енгізілген және түзетілген құжатты қағаз жеткізгіште берген көрсетілетін қызметті берушінің қолы қойылған жаңа куәлік беру.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы/ақысыз көрсетіледі.
Қайтыс болуды тіркеу жөніндегі мемлекеттік қызмет ақысыз көрсетіледі.
Қайтыс болу туралы актіге өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізілуіне байланысты куәлікті бергені үшін 0,5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.
Мемлекеттік баж сомасы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерде есептеледі және заңдық маңызы бар іс-әрекеттер жасалған және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдар немесе лауазымды тұлғалар құжаттар берілген орны бойынша есепке алынады.
Мемлекеттік баж мөлшері мен төленген күнін растайтын төлем құжатын беретін банк мекемелері арқылы төленеді.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет кезекке тұру тәртібімен, алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
2) орталықта – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ға дейін үзіліссіз.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеделдетіп қызмет көрсетусіз «электрондық» кезек тәртібімен көрсетіледі, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не оның өкілі сенімхат бойынша) көрсетілетін қызметті берушіге немесе орталыққа жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:

1) заявление установленной формы согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документ, подтверждающий факт смерти;
3) удостоверение личности умершего;
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
5) при необходимости вступившее в законную силу решение суда об установлении факта смерти или об объявлении лица умершим.
Перечень необходимых документов, для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о смерти:
1) заявление установленной формы согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) свидетельство о регистрации смерти, в случае утери оригинала свидетельства – справка о регистрации смерти;
3) документы, подтверждающие необходимость внесения изменений, дополнений и исправлений;
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины или документ, являющийся основанием для предоставления налоговых льгот;
5) нотариально удостоверенная доверенность, при обращении представителя услугополучателя.
При приеме необходимых документов для получения государственной услуги через услугодателя услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) даты приема заявления;
2) количества приложенных документов;
3) даты, времени выдачи документов;
4) фамилии, имени, отчества специалиста, принявшего заявление на оформление документов.
Услугодатель или центр сведения о регистрации актов гражданского состояния, если регистрация была произведена после 2008 года, а также о документах удостоверяющих личность получают из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП.
Услугодатель или работник центра сверяет подлинность оригиналов документов со сведениями, представленными из государственных информационных систем государственных органов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю.
В случае оказания государственной услуги через центр услугополучатель представляет письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, по форме, представленной центром, если иные не предусмотрены законами Республики Казахстан.
При приеме необходимых документов для получения государственной услуги через центр услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;

1) мемлекеттік қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) қайтыс болу фактісін растайтын құжат;
3) қайтыс болған адамның куәлігі;
4) көрсетілетін қызметті алушының өкілі өтініш жасаған жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат;
5) қажет болған кезде қайтыс болу фактісін белгілеу туралы немесе адамды қайтыс болған деп хабарлау туралы соттың заңды күшіне енген шешімі.
Қайтыс болуы туралы акт жазбасына, өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) қайтыс болғанын тіркеу туралы куәлік, куәліктің түпнұсқасы жоғалып қалған жағдайда – қайтыс болғанын тіркеу туралы анықтама;
3) өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын құжаттар;
4) бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат немесе салық жеңілдіктерін беруге негіз болып табылатын құжат;
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі өтініш жасаған кезде нотариатта куәландырылған сенімхат.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті беруші арқылы көрсетілгенде қажетті құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға мыналар:
1) өтініштің қабылданған күні;
2) қоса берілген құжаттардың саны;
3) құжаттарды беру күні, уақыты;
4) құжаттарды рәсімдеуге өтінішті қабылдаған маманның тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген қолхат беріледі.
Егер тіркеу 2008 жылдан кейін жүргізілген болса, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы, сондай-ақ жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші немесе орталық қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-мен куәландырылған электронды құжаттар нысанында алады.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері немесе орталық қызметкері құжаттар түпнұсқаларының түпнұсқалылығын мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерінен ұсынылған мәліметтермен салыстырып тексереді, содан кейін түпнұсқаны көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Мемлекеттік қызмет орталық арқылы көрсетілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға орталық берген нысан бойынша жазбаша келісім береді.
Мемлекеттік қызметті орталық арқылы көрсетуге қажетті құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға:
1) сұрау салудың нөмірі мен қабылданған күні;
2) сұратылып отырған мемлекеттік көрсетілетін қызметтің түрі;

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме и через центры обслуживания населения
13. Прием документов, необходимых для оказания государственной услуги от услугополучателей, которые по состоянию здоровья не могут лично явиться в центр осуществляется работником центра с выездом по месту жительства услугополучателя.
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
услугодателя – www. adilet.qov.kz, раздел «Государственные услуги»;
центра – www.con.gov.kz.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактный телефон справочной службы по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 58 00 58. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги «Регистрация смерти,
в том числе внесение изменений,
дополнений и исправлений в записи
актов гражданского состояния»
В ___________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от __________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу: _____________
_____________________________________
уд. личности № ______________________
Заявление
о государственной регистрации смерти
Прошу произвести государственную регистрацию смерти: ________________
_____________________________________________________________________
(имя, отчество (при его наличии) фамилия)
_____________________________________________________________________
(дата рождения умершего)
_____________________________________________________________________
(последнее место жительство умершего)
_____________________________________________________________________
(семейное положение умершего)
_____________________________________________________________________
(дата смерти умершего)
_____________________________________________________________________
(причина смерти умершего)
К заявлению прилагаю:________________________________________________
1. _______________________________________________
2. _______________________________________________
3. _______________________________________________
4. _______________________________________________ «_____»_____________20___года
Подпись ______________________________
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
За получением свидетельства о регистрации смерти явиться:
«_____» __________20__г.
Ф.И.О. специалиста, принявшего документы: ________________________
Приложение 2
к стандарту государственной
услуги «Регистрация смерти,
в том числе внесение изменений,
дополнений и исправлений в записи
актов гражданского состояния»
В ___________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от __________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу: _____________
_____________________________________
уд. личности № ______________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
о внесении изменений, дополнений и исправлений
(нужное подчеркнуть)
Прошу внести в запись акта о ______ № __________ от «___» ________ г.
Следующие изменения, исправления, дополнения: _______________________
_____________________________________________________________________
О себе сообщаю следующие сведения:
1. Имя, отчество (при его наличии), фамилия _________________________
2. Дата рождения ____________________________________________________
3. Место рождения ___________________________________________________

12. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда
және халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін
қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
13. Денсаулық жағдайына байланысты орталыққа жеке өзі келуге мүмкіндігі жоқ көрсетілетін қызметті алушылардан мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттарды қабылдауды орталық қызметкері көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жеріне барып жүзеге асырады.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
көрсетілетін қызметті берушінің – www.adilet.gov.kz, «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» бөлімінде;
орталықтың – www.con.gov.kz интернет-ресурстарында орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтықтан қолжетімділік режимінде алу мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтің байланыс телефондары: 8 (7172) 58 00 58. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414.
«Қайтыс болуды тіркеу, оның ішінде азаматтық
хал актілері жазбаларына өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер енгізу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
_____________________________________________
_____________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
_____________________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_____________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
жеке куәлік № _______________________________
(нөмірі, кім және қашан берген)
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеуіңізді сұраймын:
_____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның туған күні)
_____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның соңғы тұрған жері)
_____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның отбасылық жағдайы)
_____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның қайтыс болған күні)
____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның өлімінің себебі)
Өтінішке қоса беремін: ______________________________________________
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
4) ____________________________________________________________
20__ жылғы «___» _____________             Қолы _____________________
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
Қайтыс болуды тіркеу туралы куәлікті алу үшін:
20__ «___» _______________________ келу керек.
Құжаттарды қабылдаған маманның Т.А.Ә.: ______________________________
«Қайтыс болуды тіркеу, оның ішінде азаматтық
хал актілері жазбаларына өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер енгізу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
______________________________________________
______________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
______________________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
______________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
жеке куәлік № ________________________________
(нөмірі, кім және қашан берген)
Өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы
(қажеттісінің асты сызылсын) ӨТІНІШ
_______ жылғы «___» _______________ № _______ акт жазбасын
мынадай өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер ______________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________ енгізуді сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
1. Аты, тегі (бар болса), әкесінің аты ______________________________
2. Туған күні _______________________________________________________
3. Туған жері _______________________________________________________

1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Ф.И.О. (работника ЦОН) (подпись)
Исполнитель: Ф.И.О._____________
Телефон __________
Получил: Ф.И.О./подпись услугополучателя
«___» _________ 20__ год
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1559
Стандарт государственной услуги
«Регистрация усыновления (удочерения), в том числе
внесение изменений, дополнений и исправлений в записи
актов гражданского состояния»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Регистрация усыновления (удочерения), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния» (далее – государственная услуга).
2.Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю:
регистрация усыновления (удочерения) – 1 (один) рабочий день;
при наличии электронной версии на Центральном сервере Государственной базы данных по Республике Казахстан заявления о внесении изменений, дополнений и исправлений в актовую запись об усыновлении рассматриваются в течение 15 (пятнадцать) календарных дней, при необходимости проведения дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 20 (двадцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги:
1) регистрация усыновления (удочерения) и выдача свидетельства об усыновлении (удочерения) на бумажном носителе либо мотивированный ответ о результатах рассмотрения при предъявлении документа, удостоверяющего личность;

1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
ұсынбауыңызға байланысты мемлекеттік қызметті (мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің атауы көрсетілсін) көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас
тартады.
Осы қолхат 2 данада, әр тарапқа бір-біреуден.
Т.А.Ә. (ХҚО қызметкері)                                  (қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә. _______________________________
Телефоны ________________________________________
Алдым: Т.А.Ә./көрсетілетін қызметті алушының қолы
20__ жылғы «___» _________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1559 қаулысымен
бекітілген
«Бала асырап алуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Бала асырап алуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік қызметті аумақтық әділет органдары көрсетеді (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған кезден бастап:
бала асырап алуды тіркеу – 1 (бір) жұмыс күні;
Жеке тұлғалар туралы мемлекеттік деректер қорының Орталық серверінде Қазақстан Республикасы бойынша бала асырап алу туралы акт жазбасына өзгерістерді, толықтырулар мен түзетулерді енгізу туралы өтініштің электрондық нұсқалары болған кезде күнтiзбелiк 15 (он бес) күн ішінде қаралады, қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу қажет болған кезде қарау мерзімі мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушыны қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 2 жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, күнтiзбелiк 15 (он бес) күннен аспайтын уақытқа ұзартылады;
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін рұқсат берілетін ең ұзақ күту уақыты – 20 (жиырма) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат берілетін ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
1) бала асырап алуды тіркеу және жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде қағаз жеткізгіште бала асырап алу туралы куәлікті беру не қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап;

2) после внесенных изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении услугополучателю выдается новое свидетельство с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями, скрепленные подписью уполномоченного лица, выдавшего документ.
7. Государственная услуга оказывается платно/бесплатно.
Регистрация усыновления (удочерения) гражданами Республики Казахстан оказывается бесплатно.
За регистрацию усыновления (удочерения) иностранными гражданами взимается государственная пошлина в размере 2 (два) месячных расчетных показателя.
Сумма государственной пошлины исчисляется по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» и зачисляется по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов уполномоченными государственными органами или должностными лицами.
Государственная пошлина оплачивается через банковские учреждения, которыми выдается платежный документ, подтверждающий размер и дату оплаты.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Для оказания государственной услуги услугополучатель либо его уполномоченный представитель представляют услугодателю:
для регистрации усыновления (удочерения):
1) заявление установленной формы согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации);
3) копия решения суда об усыновлении (удочерении);
4) свидетельство о рождении ребенка;
5) копия свидетельства о браке усыновителей, если брак был заключен до 2008 года, а также для иностранных граждан;
6) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
7) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины (для иностранцев);
8) вид на жительство иностранца;
9) наряду с документом, удостоверяющим личность, иностранцы представляют нотариально засвидетельствованный перевод его текста на государственный или русский язык;
для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись об усыновлении (удочерении):
1) заявление установленной формы согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;

2) жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізілгеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға енгізілген өзгерістер, толықтырулар және түзетулермен құжатты берген уәкілетті адамның қолы қойылған жаңа куәлік беру.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы/ақысыз көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының азаматтарына бала асырап алуды тіркеу ақысыз көрсетіледі.
Бала асырап алуды тіркегені үшін шетелдік азаматтардан 2 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.
Мемлекеттік баж сомасы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша есептеледі және заңдық маңызы бар іс-әрекеттер жасалған және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдар немесе лауазымды адамдар құжаттар берген орны бойынша есепке алынады.
Мемлекеттік баж мөлшері мен төленген күнін растайтын төлем құжатын беретін банк мекемелері арқылы төленеді.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі.
9. Көрсетілетін қызметті алушы немесе оның өкілі көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызметті көрсету үшін келесі құжаттарды ұсынады:
бала асырап алуды тіркеу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтінішті;
2) жеке басын куәландыратын құжатты (сәйкестендіру үшін);
3) бала асырап алу туралы сот шешімінің көшірмесін;
4) баланың туу туралы куәлікті;
5) егер 2008 жылға дейін неке қиылған болса, бала асырап алушылардың, сондай-ақ шетелдік азаматтар үшін де неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы куәлігінің көшірмесін;
6) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариат куәландырған сенімхатты;
7) шетелдіктер үшін бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжатты;
8) шетелдіктің тұруға ықтиярхатын;
9) шетелдіктер жеке бастарын куәландыратын құжатпен бірге оның мемлекеттік немесе орыс тіліндегі мәтінінің нотариат куәландырған аудармасын ұсынады;
бала асырап алу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтінішті;

2) свидетельство о рождении, в случае утери оригинала свидетельства – справка о регистрации рождения;
3) свидетельство об усыновлении (удочерении), в случае утери оригинала свидетельства – справка об усыновлении (удочерении);
4) решение суда об отмене или о признании усыновления (удочерения) недействительным;
5) документы, подтверждающие необходимость внесения изменения, дополнения и исправления;
6) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
При приеме необходимых документов для оказания государственной услуги через услугодателя услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) даты приема заявления;
2) количества приложенных документов;
3) даты, времени выдачи документов;
4) фамилии, имени, отчества специалиста, принявшего заявление на оформление документов.
3. Порядок обжалования решений, действий
(бездействия) центральных государственных органов,
а также услугодателей и (или) должностных лиц по
вопросам оказания государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) центральных государственных органов, услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг.
Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, ул. Орынбор, 8, подъезд 13, телефон: 8 (7172) 74-07-37, 74-07-68.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срок и место получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя или, Министерства подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услогополучателю по почте либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя или Министерства.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

2) туу туралы куәлікті, егер куәліктің түпнұсқасы жоғалған болса – тууды тіркеу туралы анықтаманы;
3) бала асырап алу туралы куәлікті, егер куәліктің түпнұсқасы жоғалған болса – бала асырап алуды тіркеу туралы анықтаманы;
4) бала (қыз) асырап алуды жою немесе жарамсыз деп тану туралы соттың шешімін;
5) өзгерістерді, толықтырулар мен түзетулерді енгізу қажеттігін растайтын құжаттарды;
6) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариат куәландырған сенімхатты ұсынады.
Мемлекеттік қызметті көрсетілетін қызметті беруші арқылы көрсеткенде қажетті құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға мыналар:
1) өтінішті қабылдау күні;
2) қоса берілген құжаттардың саны;
3) құжаттардың берілген күні, уақыты;
5) құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған маманның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіле отырып, тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат беріледі.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті
берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының
шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану.
Шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не 010000, Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8, 13-кіреберіс мекенжайы бойынша Министрлік басшылығының атына беріледі, телефоны: 8 (7172) 74-07-37, 74-07-68.
Шағым жазбаша нысанда почта арқылы не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы жұмыс күндері қолма-қол беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күні) шағымдарды қабылдауды растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қолдану үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап почта арқылы көрсетілетін қызметті алушыға жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығының 1414 телефоны бойынша алуға болады.
Шағымды көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы «жеке кабинеттен» жіберген кезде жүгіну туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің өтінішін өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып тұрады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме и через центры обслуживания населения
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя – www.adilet.qov.kz, раздел «Государственные услуги».
13. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
14. Контактный телефон справочной службы по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 58 00 58. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Регистрация усыновления (удочерения),
в том числе внесение изменений,
дополнений и исправлений в записи
актов гражданского состояния»
В ___________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от __________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу: _____________
_____________________________________
уд. личности № ______________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
о государственной регистрации усыновления
(удочерения) ребенка
Гражданин _________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия (при его наличии)
Гражданка _________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия (при его наличии)
Дата и место регистрации брака (супружества) ______________________
___________________________________________________________________
__________________
Просим зарегистрировать усыновление (удочерение) указав сведения о ребенке:
_____________________________________________________________________
(имя, отчество (при его наличии) фамилия)
_____________________________________________________________________
(дата рождения ребенка после усыновления)
(место рождения после усыновления)
В регистрирующий орган представлено вступившее в законную силу решение суда
_____________________________________________________________________
(наименование суда)
на ребенка __________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия ребенка до усыновления)
Дата рождения ребенка «_____»__________________20___ г.
Место рождения ребенка ______________________________________________
Рождение ребенка зарегистрировано __________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
«____»__________20___________г._______________
Одновременно просим внести сведения о родителях (если указано в
решении суда) и выдать новое свидетельство.
Подпись заявителей ___________________________________________
Дата подачи заявления_________________________________________
Об ответственности за сообщение ложных сведений предупрежден (а)
«___» _____________ 20__ г.
__________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«____»__________20____г. принято на рассмотрение заявление
Результаты рассмотрения будут сообщены «___»___________20____г.
Специалист ________________________________ (Ф.И.О.)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Регистрация усыновления (удочерения),
в том числе внесение изменений,
дополнений и исправлений в записи
актов гражданского состояния»
В ___________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от __________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу: _____________
_____________________________________
уд. личности № ______________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
о внесении изменений, дополнений и исправлений
(нужное подчеркнуть)
Прошу внести в запись акта о ______ № __________ от «___» ________ г.
Следующие изменения, исправления, дополнения:_______________________
____________________________________________________________________
О себе сообщаю следующие сведения:

11. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда
және халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін
мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де
талаптар
12. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті алушының www.adilet.gov.kz интернет-ресурсында «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» бөлімінде орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтықтан қол жетімділік режимінде алу мүмкіндігі бар.
14. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтің байланыс телефондары: 8 (7172) 58 00 58. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы 1414.
«Бала асырап алуды тіркеу, оның ішінде
азаматтық хал актілері жазбаларына
өзгерістер, толықтырулар мен түзетулерді
енгізу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
_____________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
_____________________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_____________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
жеке куәлік № _______________________________
(нөмірі, кім және қашан берген)
Бала асырап алуды мемлекеттік тіркеу туралы
ӨТІНІШ
Азамат ______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Азаматша ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу күні мен жері _____________________
_____________________________________________________________________
Бала туралы _________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_____________________________________________________________________
(бала асырап алынғаннан кейінгі баланың туған күні)
_____________________________________________________________________
(асырап алынғаннан кейінгі баланың туған жері)
мәліметтерді көрсете отырып, бала асырап алуды тіркеуді сұраймыз.
Тіркеуші органға ____________________________________________ сотының
(соттың атауы)
заңдық күшіне енген сот шешімі ұсынылды.
Балаға ______________________________________________________________
(баланың асырап алынғанға дейінгі аты, әкесінің аты, тегі)
Баланың туған күні 20__ жылғы «___» _________________________________
Баланың туған жері __________________________________________________
Баланың тууы 20__ жылғы «___» _______________________________________
__________________________________________________________ тіркелген.
(тіркеуші органның атауы)
Бір мезгілде ата-анасы туралы мәліметтер енгізуді (егер соттың
шешімінде көрсетілген болса) және жаңа куәлік беруді сұраймын.
Өтініш берушілердің қолы ____________________________________________
Өтінішті берген күні ________________________________________________
Жалған мәліметтер хабарлағаным үшін жауапкершілік туралы маған
ескертілді
20__ ж. «___» ____________
_____________________________________________________________________
(өтінішті қабылдап алған лауазымды адамның аты, әкесінің аты, тегі)
Журнал бойынша № ______
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ жылғы «___» _____________ өтініш қарауға қабылданды.
_____________________________________________________________________
Қараудың нәтижелері 20__ жылғы «___» __________ хабарланады.
Құжаттарды қабылдаған
Маман _______________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
«Бала асырап алуды тіркеу, оның ішінде
азаматтық хал актілері жазбаларына
өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер
енгізу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
_____________________________________________
_____________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
_____________________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_____________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
жеке куәлік № _______________________________
(нөмірі, кім және қашан берген)
Өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы
(қажеттісінің асты сызылсын) ӨТІНІШ
___________ ж. № ______________ «___» туралы __________ акт жазбасына
өзгерістер, толықтырулар, түзетулер енгізуіңізді сұраймын:
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Өзім туралы мыналарды хабарлаймын:

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Регистрация расторжения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее – услугодатели).
Прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) услугодателя;
2) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Центр обслуживания населения» Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – центр);
3) веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов:
услугодателю или в центр:
регистрация расторжения брака (супружества) на основании решения суда, регистрации расторжения брака (супружества) на основании решения суда с лицами, признанными в установленном порядке безвестно отсутствующими или недееспособными вследствие душевной болезни или слабоумия, либо с лицами, осужденными за совершение преступления к лишению свободы на срок свыше трех лет оказывается в течение 2 (двух) рабочих дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги);
при необходимости дополнительной проверки документов, установленных пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги, срок оказания государственной услуги продлевается до 15 (пятнадцать) календарных дней, при необходимости запроса в другие государственные органы срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги) с уведомлением услугополучателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения;
государственная регистрация расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей, оказывается в течение 30 (тридцать) календарных дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги);
заявление о внесении изменений, исправлений и дополнений рассматривается в течение 15 (пятнадцать) календарных дней, при необходимости проведения дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, о чем сообщается услугополучателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения;

1. Жалпы ережелер
1. «Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті аумақтық әділет органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитеті шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – орталық);
3) «электрондық үкіметтің» веб-порталы»: www.e.gov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) құжаттардың топтамасын тапсырған кезден бастап:
көрсетілетін қызметті берушіге немесе орталыққа:
сот шешімінің негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу, сот шешімінің негізінде белгіленген тәртіппен хабарсыз кеткен немесе жан күйзелісі сырқаты немесе ақыл-есінің кемдігі салдарынан әрекетке қабілетсіз деп танылған адамдармен, не қылмыс жасағаны үшін үш жылдан астам мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған адамдармен некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу жөніндегі мемлекеттік қызмет сот шешімінің негізінде 2 (екі) жұмыс күні ішінде (құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді) көрсетіледі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында белгіленген құжаттарды қосымша тексеру қажет болған кезде мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күнге дейін ұзартылады, басқа мемлекеттік органдарға сұрау салу қажет болған кезде қызмет көрсету мерзімі көрсетілетін қызметті алушыны қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, күнтiзбелiк 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді);
кәмелетке толмаған балалары жоқ ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу күнтізбелік 30 (отыз) күннің ішінде (құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді) көрсетіледі;
өзгерістерді, толықтырулар мен түзетулерді енгізу туралы өтініш күнтізбелік 15 (он бес) күннің ішінде қаралады, қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған кезде көрсетілетін қызметті алушыны қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарландыра отырып, күнтiзбелiк 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады;

2) на портал – получение уведомления о назначении даты, времени регистрации расторжении брака в течение одного рабочего дня.
3) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем:
услугодателю – 20 (двадцать) минут;
в центр – 15 (пятнадцать) минут;
4) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя:
услугодателем – 20 (двадцать) минут;
в центре – 15 (пятнадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги:
1) у услугодателя:
государственная регистрация расторжения брака (супружества) и выдача свидетельства о государственной регистрации расторжения брака (супружества) на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность;
выдача нового свидетельства с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями, скрепленные подписью услугодателя, выдавшего документ на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность;
2) в центре:
выдача свидетельства о государственной регистрации расторжении брака (супружества) на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность;
выдача нового свидетельства с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями, скрепленные подписью услугодателя, выдавшего документ на бумажном носителе при предъявлении документа, удостоверяющего личность;
3) на портале – уведомления о приеме электронного заявления и назначения даты на регистрацию расторжения брака (супружества) в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается платно.
За регистрацию расторжения брака государственная пошлина взимается в следующих размерах:
1) по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей – 2 месячных расчетных показателя (далее – МРП);
2) на основании решения суда – 1,5 МРП (с одного или обоих супругов);
3) на основании решения суда с лицами, признанными в установленном порядке безвестно отсутствующими или недееспособными вследствие душевной болезни или слабоумия, либо с лицами, осужденными за совершение преступления к лишению свободы на срок свыше трех лет – 0,1 МРП.
За выдачу свидетельства в связи с изменением, дополнением, исправлением и восстановлением записи акта о расторжении брака взимается государственная пошлина в размере – 0,5 МРП.
Сумма государственной пошлины исчисляется по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» и зачисляется по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов услугодателями или должностными лицами.
В центре государственная пошлина оплачивается через банковские учреждения, которыми выдается платежный документ, подтверждающий размер и дату оплаты.
При подаче электронного запроса на оказание государственной услуги через портал оплата осуществляется через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).

2) порталда – өтінішті алғанын растау және бір жұмыс күн ішінде некені бұзуды тіркеу күнін, уақытын белгілеу бөлігінде ақпарат алу.
3) көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың топтамасын тапсыру үшін рұқсат берілетін ең ұзақ күту уақыты:
көрсетілетін қызметті берушіге – 20 (жиырма) минут;
орталыққа – 15 (он бес) минут;
4) көрсетілетін қызметті алушыға рұқсат берілетін ең ұзақ қызмет көрсету уақыты:
көрсетілетін қызметті берушіге – 20 (жиырма) минут;
орталыққа – 15 (он бес) минут;
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде:
жеке басын куәландыратын құжатты ұсыну кезінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті қағаз жеткізгіште беру;
жеке басын куәландыратын құжатты ұсыну кезінде қағаз жеткізгіште құжатты берген көрсетілетін қызметті берушінің қолы қойылған енгізілген өзгерістермен, толықтырулармен және түзетулерімен жаңа куәлік беру;
2) орталықта:
жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті қағаз жеткізгіште беру;
жеке басын куәландыратын құжатты ұсыну кезінде енгізілген өзгерістерімен, толықтырулармен және түзетулерімен қағаз жеткізгіште құжатты берген көрсетілетін қызметті берушінің қолы қойылған жаңа куәлік беру;
3) порталда – көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электронды құжат нысанындағы некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуге электрондық өтінішті қабылдау және оның күнін белгілеу туралы хабарламасы.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы көрсетіледі.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркегені үшін мемлекеттік баж мынадай мөлшерде алынады:
кәмелетке толмаған балалары жоқ ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша – 2 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
сот шешімі негізінде – 1,5 АЕК (ерлі-зайыптылардың бірінен немесе екеуінен де);
сот шешімінің негізінде белгіленген тәртіппен хабарсыз кеткен немесе жан күйзелісі сырқаты немесе ақыл-есінің кемдігі салдарынан әрекетке қабілетсіз деп танылған адамдардан, не қылмыс жасағаны үшін үш жылдан астам мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған адамдардан – 0,1 АЕК.
Некені бұзу туралы акт жазбасын өзгерту, толықтыру, түзету мен қалпына келтіруге байланысты куәлік бергені үшін 0,5 АЕК мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.
Мемлекеттік баж сомасы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша есептеледі және заңдық маңызы бар іс-әрекеттер жасалған және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдар немесе лауазымды адамдар құжаттар берген орны бойынша есепке алынады.
Орталықта мемлекеттік баж мөлшері мен төленген күнін растайтын төлем құжатын беретін банк мекемелері арқылы төленеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге электрондық сұрау салуды портал арқылы берген кезде төлем «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.

8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
2) центра – с понедельника по субботу включительно с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и в соответствии с установленным графиком работы.
Государственная услуга оказывается в порядке «электронной» очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
3) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень необходимых документов для регистрации расторжения брака (супружества) при обращении услугополучателя услугодателю или в центр:
для регистрации расторжения брака (супружества) на основании решения суда:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации);
2) заявление установленной формы согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) копия решения суда о расторжении брака (супружества);
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины;
5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
для регистрации расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации);
2) совместное заявление установленной формы согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) свидетельство о заключении брака (супружества);
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины;
для регистрации расторжения брака (супружества) на основании решения суда с лицами, признанными в установленном порядке безвестно отсутствующими или недееспособными вследствие душевной болезни или слабоумия, либо с лицами, осужденными за совершение преступления к лишению свободы на срок свыше трех лет:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации);
2) заявление установленной формы согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) копия решения суда или приговора суда;
4) свидетельство о заключении брака (супружества);
5) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины;
6) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
для внесения изменений, исправлений и дополнений:

8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, үзіліс 13-00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі.
2) орталықта – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін үзіліссіз.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеделдетіп қызмет көрсетусіз, «электрондық» кезек тәртібімен көрсетіледі, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.
3) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге немесе орталыққа жүгінген кезде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
соттың шешімі негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу үшін:
1) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
3) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы сот шешімінің көшірмесі;
4) бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат;
кәмелетке толмаған балалары жоқ ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу үшін:
1) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы бірлескен өтініш;
3) некені қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлік;
4) бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
сот шешімінің негізінде белгіленген тәртіппен хабарсыз кеткен немесе жан күйзелісі сырқаты немесе ақыл-есінің кемдігі салдарынан әрекетке қабілетсіз деп танылған адамдармен, не қылмыс жасағаны үшін үш жылдан астам мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған адамдармен некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу үшін:
1) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
3) сот шешімінің немесе сот үкімінің көшірмесі;
4) неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлік;
5) бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
6) көрсетілетін қызмет алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат;
өзгерістер, түзетулер және толықтырулар енгізу үшін:

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме и через центры обслуживания населения
13. Прием документов, необходимых для оказания государственной услуги от услугополучателей, которые по состоянию здоровья не могут лично явиться в центр осуществляется работником центра с выездом по месту жительства услугополучателя.
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
услугодателя – www. adilet.qov.kz, раздел «Государственные услуги»;
центра – www.con.gov.kz.
15. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
16. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
17. Контактный телефон справочной службы по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 58 00 58. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Регистрация расторжения брака
(супружества), в том числе
внесение изменений, дополнений
и исправлений в записи актов
гражданского состояния»
В ___________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от __________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу: _____________
_____________________________________
уд. личности № ______________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
о расторжении брака (супружества)
Просим (прошу) зарегистрировать расторжение брака (супружества) на
основании решения суда ______________________________________________
(наименование суда, дата и номер решения суда)
о расторжении брака (супружества)
Сообщаем (ю) следующие сведения о расторгающих брак (супружество):
Необходимые сведения
ОН
ОНА
1.
Имя
2.
Отчество (при его наличии)
3.
Фамилия: до расторжения
после расторжения
4.
Дата рождения
5.
Возраст
Исполнилось___ лет
Исполнилось__лет
6.
Национальность
7.
Гражданство
8.
Юридический адрес
9.
С какого года проживает
10.
Образование
11.
Где и кем работает (если не работает, указать источник существования)
12.
В каком по счету браке состояли
13.
Где заключен расторгаемый брак (супружество) (номер и дата записи акта о заключении брака (супружество)
14.
Сумма государственной пошлины, подлежащая взысканию
15.
Дети до 18 лет (имя, отчество, фамилия)
16.
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, когда и кем выдано)
К заявлению прилагаем (ю): __________________________________________
Подписи расторгнувших брак (супружество):
ОН __________________ ОНА _____________
«____» _____________ 20 ___ г.
Направлено ______________________
ответ ожидается «__» ________ 20__ г.
«_____»_______________20__ года
получен ответ об отсутствии спора,
о наличии спора, ответ не получен
(нужное подчеркнуть)
_____________________________________________________________________
(линия отрыва)
Заявление принято «_____»______________20_____ г. и зарегистрировано
в журнале за № ______________________________________________________
Регистрация расторжения брака (супружества) назначена на «__»_________ 20__ года
Подпись ___________________________________________________________
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Регистрация расторжения брака
(супружества), в том числе
внесение изменений, дополнений
и исправлений в записи актов
гражданского состояния»
В ___________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от __________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу: _____________
_____________________________________
уд. личности № ______________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
о расторжении брака (супружества)
Мы нижеподписавшиеся, по взаимному согласию просим расторгнуть
брак (супружество). Несовершеннолетних детей и споров в связи с
разделом имущества не имеется.
Необходимые сведения
ОН
ОНА
1.
Имя
2.
Отчество (при наличии)
3.
Фамилия
4.
Дата рождения
5.
Возраст
6.
Национальность
7.
Юридический адрес
8.
Где и кем работает (если не работает, то указать источник существования)
9.
Образование
10.
В каком по счету браке состояли
11.
Где заключен расторгаемый брак (супружество), номер и дата акта о заключении брака
12.
Какую фамилию желает носить после расторжения брака (супружества) (добрачную или принятую при регистрации брака)
13.
Причина расторжения брака (супружества)
14.
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, когда и кем выдано)
С условиями и порядком расторжения брака (супружества)
ознакомлены. Мы предупреждены о том, что за нарушением правил записи
актов гражданского состояния в соответствии со статье 376 Кодекса «Об
административных правонарушениях» налагается административное взыскание.
Подписи расторгающих брак (супружество):
ОН ________________________ ОНА _________________________
(имя, отчество, фамилия)     (имя, отчество, фамилия,)
«______» _______________________20___г.
_____________________________________________________________________
(линия отрыва)
Заявление принято «_____»______________20_____ г. и зарегистрировано
в журнале за № ______________________________________________________
Регистрация расторжения брака (супружества) назначена на «__»________20__ года
Подпись _____________________________________________________________
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Регистрация расторжения брака
(супружества), в том числе
внесение изменений, дополнений
и исправлений в записи актов
гражданского состояния»
В ___________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от __________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу: _____________
_____________________________________
уд. личности № ______________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
о регистрации расторжения брака на основании
решения суда с лицами, признанными в установленном
порядке безвестно отсутствующими или недееспособными
вследствие душевной болезни или слабоумия, либо с
лицами, осужденными за совершение преступления
к лишению свободы на срок свыше трех лет
Прошу расторгнуть брак (супружество) с ___________________________
__________________________________________________________________
(имя, отчество, фамилия)
На основании решения/приговора ______________________________ суда
(наименование суда)
о __________________________ от «____»_________20__ года № _______
Сведения о расторгающих брак (супружество):
Необходимые сведения
ОН
ОНА
1.
Имя
2.
Отчество (при его наличии)
3.
Фамилия: до расторжения
после расторжения
4.
Дата рождения
5.
Возраст
Исполнилось ___ лет
Исполнилось ___ лет
6.
Национальность
7.
Гражданство
8.
Юридический адрес
9.
С какого года проживает
10.
Образование
11.
Где и кем работает (если не работает, указать источник существования)
12.
В каком по счету браке (супружестве) состояли
13.
Где заключен расторгаемый брак (супружество) (номер и дата записи акта о заключении брака)
14.
Сумма государственной пошлины, подлежащая взысканию
15.
Дети до 18 лет (имя, отчество, фамилия)
16.
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, когда и кем выдано)
Почтовый адрес ______________________________________________________
(имя, отчество, фамилия осужденного супруга,
_____________________________________________________________________
опекуна недееспособного супруга, опекуна над имуществом безвестно
_____________________________________________________________________
отсутствующего супруга, указать точный адрес)
К заявлению прилагаем (ю): __________________________________________
Подпись заявителя: ОН ______________________ ОНА ____________________
«___» _____________ 20 ___ г.
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«___» ___________ 20___ г. приняты к рассмотрению ________ документов
Ф.И.О. получателей государственной услуги ___________________________
_____________________________________________________________________
За получением свидетельства о регистрации расторжении брака (супружества)
явиться:
«_____» __________20__ г.
Ф.И.О. специалиста, принявшего документы ____________________________
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Регистрация расторжения брака
(супружества), в том числе
внесение изменений, дополнений
и исправлений в записи актов
гражданского состояния»
В ___________________________________
(наименование регистрирующего органа)
от __________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу: _____________
_____________________________________
уд. личности № ______________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
о внесении изменений, дополнений и исправлений
(нужное подчеркнуть)
Прошу внести в запись акта о ______ № __________ от «___» ________ г.
Следующие изменения, исправления, дополнения: ______________________
____________________________________________________________________
О себе сообщаю следующие сведения:

12. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда
және халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін
қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
13. Денсаулық жағдайына байланысты орталыққа жеке өзі келуге мүмкіндігі жоқ көрсетілетін қызметті алушылардан мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттарды қабылдауды орталық қызметкері көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жеріне барып жүзеге асырады.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
көрсетілетін қызметті берушінің – www.adilet.gov.kz, «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» бөлімі;
орталықтың – www.con.gov.kz интернет-ресурстарында орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
16. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтықтан қолжетімділік режимінде алу мүмкіндігі бар.
17. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтің байланыс телефоны: 8 (7172) 58 00 58. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414.
«Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу,
оның ішінде азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен
түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
______________________________________________
______________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
______________________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
______________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
жеке куәлік № ________________________________
(нөмірі, кім және қашан берген)
НЕКЕНІ (ЕРЛІ-ЗАЙЫПТЫЛЫҚТЫ) БҰЗУ ТУРАЛЫ ӨТІНІШ
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды ерлі-зайыптылардың некені бұзу
(ерлі-зайыптылықты) туралы соттың ___________________________________
(соттың атауы, шешімнің күні мен нөмірі)
шешімінің негізінде тіркеуді сұраймыз(-мын)
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзушылар туралы мынадай мәліметтерді
хабарлаймыз(мын):
Қажетті мәліметтер
ЕР
ӘЙЕЛ
1.
Аты
2.
Әкесінің аты (бар болса)
3.
Тегі: некені (ерлі-зайыптылықты) бұзғанға дейінгі
бұзғаннан кейінгі
4.
Туған күні, айы, жылы
5.
Жасы
___ жасқа толды
___ жасқа толды
6.
Ұлты
7.
Азаматтығы
8.
Заңды мекенжайы
9.
Қай жылдан бастап
10.
Білімі
11.
Қайда және кім болып істейді (егер жұмыс істемесе, күнкөріс көзін көрсету керек)
12.
Саны бойынша нешінші некеде тұрған
13.
Бұзған некесі (ерлі-зайыптылығы) қайда жасалған (неке қию туралы акт жазбасының нөмірі мен күні)
14.
Өндіріп алуға жататын мемлекеттік баждың сомасы
15.
18 жасқа дейінгі балалары (тегі, аты, әкесінің аты)
16.
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері (нөмірі, қашан және кім берді)
Өтінішке қоса тіркейміз(-мін): ______________________________________
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзушылардың қолдары:
ЕР _________________                        ӘЙЕЛ ____________________
20__ жылғы «___» __________
Жолданды __________________
20__ ж. «___» ______________ жауап күтіледі
20__ жылы «___» _______________
даудың жоқтығы, болуы туралы
жауап алынды, жауап алынған жоқ
(қажеттісінің асты сызылсын)
_____________________________________________________________________
(қиып алу сызығы)
Өтініш 20__ жылғы «___» ____________ қабылданды және
журналда № ______ тіркелді.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу 20__ жылғы «___» ___________
тағайындалды.
Қолы _____________
«Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу,
оның ішінде азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен
түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
_____________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
_____________________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_____________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
_____________________________________________
жеке куәлік № _______________________________
(нөмірі, кім және қашан берген)
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы
ӨТІНІШ
Біз, төменде қол қоюшылар, өзара келісім бойынша некені
(ерлі-зайыптылықты) бұзуды сұраймыз. Бізде кәмелеттік жасқа толмаған
балалар және мүлікті бөлуге байланысты даулар жоқ.
Қажетті мәліметтер
ЕР
ӘЙЕЛ
1.
Тегі
2.
Аты
3.
Әкесінің аты
4.
Туған, күні, айы, жылы
5.
Жасы
6.
Ұлты
7.
Заңды мекенжайы
8.
Кім болып және қайда жұмыс істейді (егер жұмыс істемесе, күнкөріс көздерін көрсету)
9.
Білімі
10.
Саны бойынша нешінші некеде тұрған
11.
Бұзылатын неке (ерлі-зайыптылық) қай жерде жасалынған, неке қию туралы актінің нөмірі мен күні
12.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзған соң кімнің тегін алғысы келеді (некеге дейінгі немесе некені қиған кезде қабылдаған)
13.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу себебі
14.
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері (нөмірі, қашан және кім берген)
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу шарттарымен және тәртібімен
таныстық. Азаматтық хал актілерінде жазылған қағидаларды бұзатын
болсақ, «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодекстің 376-бабына
сәйкес әкімшілік жаза қолданылатындығы туралы бізге ескертілді.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзушылардың қолдары:
ЕР ____________________________        ӘЙЕЛ _________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)              (аты, әкесінің аты, тегі)
20__ жылғы «___» _______________
_____________________________________________________________________
(қиып алу сызығы)
Өтініш 20__ жылғы «___» ___________ қабылданды және журналда
№ _______________ болып тіркелді.
Некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу 20__ жылғы «___» __________________
тағайындалды.
Қолы _______________________
«Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу,
оның ішінде азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен
түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
______________________________________________
______________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
______________________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
______________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
жеке куәлік № ________________________________
(нөмірі, кім және қашан берген)
Белгіленген тәртіппен хабар-ошарсыз жоғалып кеткен немесе жан
күйзелісі сырқаты немесе ақыл-есі кемдігінің салдарынан
әрекетке қабілетсіз ден танылған, не қылмыс жасағаны үшін үш
жылдан астам мерзімге бостандығынан айрылған сотталған
адамдармен сот шешімінің негізінде некені (ерлі-зайыптылықты)
бұзуды тіркеу туралы
өтініші
_______________________ туралы сотының ______________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
20__ жылғы «___» _________ № __________ шешімінің/ үкімінің негізінде
_____________________-мен некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды сұраймын.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзушылар туралы мәліметтер:
Қажетті мәліметтер
ЕР
ӘЙЕЛ
1.
Аты
2.
Әкесінің аты (бар болса)
3.
Тегі: некені бұзғанға дейінгі некені бұзғаннан кейінгі
4.
Туған күні
5.
Жасы
___ жасқа толды
___ жасқа толды
6.
Ұлты
7.
Азаматтығы
8.
Заңды мекенжайы
9.
Қай жылдан бастап тұрады
10.
Білімі
11.
Кім болып және қай жерде жұмыс істейді (егер жұмыс істемесе, күнкөріс көзін көрсету керек)
12.
Саны бойынша нешінші некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрған
13.
Бұзылатын неке (ерлі-зайыптылық) қай жерде қиылған (некені қию туралы акт жазбасының нөмірі мен күні)
14.
Өндіріп алуға жататын мемлекеттік баждың сомасы
15.
18 жасқа дейінгі балалары (аты, әкесінің аты, тегі)
16.
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері (нөмірі, қашан және кім берген)
Пошталық мекенжайы __________________________________________________
(сотталған жұбайының, әрекетке қабілетсіз жұбайының
_____________________________________________________________________
қорғаншысының, хабар-ошарсыз жоғалып кеткен жұбайының мүлкіне
қорғаншысының
_____________________________________________________________________
тегін, атын, әкесінің атын, нақты мекенжайын көрсету)
Өтінішке қоса береміз(-мін): ________________________________________
Өтініш берушінің қолы: ЕР ___________________ ӘЙЕЛ __________________
20__ жылғы «___» ___________
_____________________________________________________________________
(қиып алу сызығы)
20__ жылғы «___» _______ _______________ құжаттар қарауға қабылданды.
Көрсетілетін қызметті берушінің Т.А.Ә. ______________________________
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу туралы куәлікті алу үшін
20__ жылғы «___» _____________ келеді.
_______________________________ құжаттарын қабылдаған маманның Т.А.Ә.
«Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу,
оның ішінде азаматтық хал актілері
жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен
түзетулер енгізу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
4-қосымша
_____________________________________________
_____________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
_____________________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_____________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
жеке куәлік № _______________________________
(нөмірі, кім және қашан берген)
Өзгерістер,
толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы
(қажеттісінің асты сызылсын) ӨТІНІШ
_______ жылғы «___» _______________ № _______ акт жазбасына
мынадай өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер ______________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________ енгізуді сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:

1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Ф.И.О. (работника ЦОН) (подпись)
Исполнитель: Ф.И.О._____________
Телефон __________
Получил: Ф.И.О. / подпись услугополучателя
«___» _________ 20__ год
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1559
Стандарт государственной услуги
«Апостилирование официальных документов, исходящих
из органов юстиции и иных государственных органов,
а также нотариусов Республики Казахстан»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Апостилирование официальных документов, исходящих из органов юстиции и иных государственных органов, а также нотариусов Республики Казахстан» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан и департаментами юстиции областей, городов Астаны и Алматы (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Центр обслуживания населения» Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – центр);
2) веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4.Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов:
в центр – 2 (два) рабочих дня (день приема не входит в срок оказания государственной услуги);
2) на портале – получение уведомления о назначении даты, времени на апостилирование документов в течение одного рабочего дня.
3) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем в центр – 15 (пятнадцать) минут;

1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
ұсынбауыңызға байланысты мемлекеттік қызметті (мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің атауы көрсетілсін) көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас
тартады.
Осы қолхат 2 данада, әр тарапқа бір-біреуден.
Т.А.Ә. (ХҚО қызметкері)                                  (қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә. _________________________________
Телефоны __________________________________________
Алдым: Т.А.Ә./көрсетілетін қызметті алушының қолы
20__ жылғы «___» __________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1559 қаулысымен
бекітілген
«Қазақстан Республикасының әділет органдарынан және өзге
мемлекеттік органдарынан, сондай-ақ нотариустардан шығатын
ресми құжаттарға апостиль қою» мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Қазақстан Республикасының әділет органдарынан және өзге мемлекеттік органдарынан, сондай-ақ нотариустардан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитеті және облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әділет департаменттері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
1) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитетінің «Халыққа қызмет көрсету орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – орталық);
2) «электрондық үкіметтің» веб-порталы (бұдан әрі – портал): www.e.gov.kz арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
құжаттар топтамасын тапсырған кезден бастап:
1) орталыққа – 2 (екі) жұмыс күні (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді);
2) порталда – өтінішті алғандығын растау және құжаттарға апостиль қою күнін, уақытын белгілеу бөлігінде ақпаратты бір жұмыс күні ішінде алу.
3) көрсетілетін қызметті алушының орталыққа құжаттар топтамасын тапсыруы үшін рұқсат берілетін ең ұзақ күту уақыты – 15 (он бес) минут;

4) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в центре – 15 (пятнадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги:
1) в центре – выдача готовых документов со штампом «апостиль» на бумажном носителе согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги либо мотивированный ответ о результатах рассмотрения оказания государственной услуги при предъявлении документа, удостоверяющего личность;
2) на портале – мотивированный ответ о результатах рассмотрения в оказании государственной услуги услугополучатель получает в письменном виде в центре либо в «личном кабинете» на портале в виде электронного документа.
7. Государственная услуга оказывается платно.
За проставление апостиля на официальных документах, совершенных в Республике Казахстан в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан взимается государственная пошлина в размере 0,5 месячных расчетных показателей за каждый документ.
Сумма государственной пошлины исчисляется по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года
«О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» и зачисляется по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов уполномоченными государственными органами или должностными лицами.
Государственная пошлина оплачивается через банковские учреждения, которыми выдается платежный документ, подтверждающий размер и дату оплаты.
При подаче электронного запроса на оказание государственной услуги через портал, оплата осуществляется через платежный шлюз «электронного правительства» (далее – ПШЭП).
8. График работы:
1) центра – с понедельника по субботу включительно с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и в соответствии с установленным графиком работы.
Государственная услуга оказывается в порядке «электронной» очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень необходимых документов для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя либо его представителя по доверенности в центр:
1) документ удостоверяющий личность (для идентификации);
2) заявление установленной формы согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;

4) көрсетілетін қызметті алушыға орталықта қызмет көрсетудің рұқсат берілетін ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз жүзінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі:
1) орталықта – жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес «апостиль» мөртабаны бар дайын құжаттарды қағаз жеткізгіште беру не мемлекеттік қызмет көрсетуді қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап.
2) порталда – мемлекеттік қызмет көрсетуді қарау нәтижелері туралы дәлелді жауапты көрсетілетін қызметті алушы орталықта жазбаша түрде не порталда «жеке кабинетінде» электрондық құжат түрінде алады.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы түрде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартқа сәйкес Қазақстан Республикасында жасалған ресми құжаттарға апостиль қою үшін әр құжатқа 0,5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.
Мемлекеттік баж сомасы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша есептеледі және заңдық маңызы бар іс-әрекеттер жасалған және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдар немесе лауазымды адамдар құжаттар берілген орны бойынша есепке алынады.
Мемлекеттік баж мөлшері мен төленген күнін растайтын төлем құжатын беретін банк мекемелері арқылы төленеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге электрондық сұрау салуды портал арқылы берген кезде төлем «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
8. Жұмыс кестесі:
1) орталықта – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін үзіліссіз.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеделдетіп қызмет көрсетусіз «электрондық» кезек тәртібімен көрсетіледі, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы не сенімхат бойынша оның өкілі орталыққа жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;

3) документ, подлежащий апостилированию;
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины;
5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
6) образец подписи и оттиска печати выданных документов другими государственными органами.
При приеме необходимых документов для оказания государственной услуги услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества приложенных документов;
4) даты, времени и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества работника центра, принявшего заявление на оформление документов.
Сведения, являющиеся государственными электронными информационными ресурсами, услугодатель или центр получает из соответствующих государственных информационных систем через портал в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП.
Сотрудник центра сверяет подлинность оригиналов документов со сведениями, представленными из государственных информационных систем государственных органов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю.
В случае оказания государственной услуги через центр услугополучатель представляет письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, по форме, представленной центром, если иные не предусмотрены законами Республики Казахстан.
При обращении через портал:
1) запрос в форме электронного документа удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ, подлежащий апостилированию в виде сканированной копии прикрепляется к электронному запросу;
3) сведения об оплате в бюджет государственной пошлины;
4) сведения, удостоверяющие личность услугополучателя.
На портале прием электронного запроса осуществляется в «личном кабинете» услугополучателя.
10. В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги, работник центра отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги.
3. Порядок обжалования решений, действий
(бездействия) центральных государственных
органов, а также услугодателей и (или)
должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) центральных государственных органов, услугодателя и (или) его должностных лиц, центра и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг:

3) апостиль қойылуға тиіс құжат;
4) мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда, нотариатта куәландырылған сенімхат;
6) басқа мемлекеттік органдар берген құжаттардың қолтаңба мен мөр таңбасының үлгісі.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға мыналар:
1) сұрау салудың нөмірі мен қабылданған күні;
2) сұратылып отырған мемлекеттік көрсетілетін қызметтің түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны;
4) құжаттарды беру күні, уақыты және орны;
5) құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған орталық қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген тиісті құжаттарды қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстар болып табылатын мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші немесе орталық портал арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында алады.
Орталық қызметкері құжаттар түпнұсқаларының түпнұсқалығын мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелері ұсынған мәліметтермен салыстырып тексереді, содан кейін түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Мемлекеттік қызмет орталық арқылы көрсетілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға орталық берген нысан бойынша жазбаша келісім береді.
Портал арқылы жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) сканерленген көшірмесі түріндегі апостиль қойылуға жататын құжат электрондық сұрау салуға қоса беріледі;
3) мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін туралы мәлімет;
4) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын мәлімет;
Порталда электрондық сұрау салуды қабылдау көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетінде» жүзеге асырылады.
10. Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын берген жағдайда орталық қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті
берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының
әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Орталық мемлекеттік органдардың, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының, орталықтың және (немесе) оның қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме и через центры обслуживания населения
13. Прием документов, необходимых для оказания государственной услуги от услугополучателей, которые по состоянию здоровья не могут лично явиться в центр осуществляется работником центра с выездом по месту жительства услугополучателя.
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
услугодателя – www.adilet.qov.kz, раздел «Государственные услуги»;
центра – www.con.gov.kz.
15. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
16. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
17. Контактный телефон справочной службы по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 58 00 58. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Апостилирование официальных
документов, исходящих из органов
юстиции и иных государственных
органов, а также нотариусов
Республики Казахстан»
APOSTILLE
(Convention de la Науе du 5 octobre 1961)
1. Ел: Қазақстан Республикасы
Pays, Country
Осы ресми Құжатқа
Le present acte public, This public document
2. ________________________________________________ қол қойды
a ete signe par, has been signed by
3. ________________________________________________ ретiнде
agissant en qualite de, acting in the capacity of
4. ________________________________ мөрiмен/ мөртаңбасымен бекiтiлдi
est revetu du sceau/timbre de, bears the seal/stamp of
Куәландырылды, Atteste, Certified
5. ___________________________ 6. _________________________ күнi
a, at                             le, the
7. кiммен ________________________________________________________
8. sous № ___________________
9. Мөр/мөртаңба 10. Қолы ____________________
Sceau/timbre, Seal/stamp Signature
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Апостилирование официальных
документов, исходящих из органов
юстиции и иных государственных
органов, а также нотариусов
Республики Казахстан»
Начальнику
_____________________________
от __________________________
(Ф.И.О. услугополучателя)
проживающего по адресу ______
_____________________________
(указать адрес проживания)
документ, удостоверяющий
личность ____________________
(№ и наименование документа,
когда и кем выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на проставление апостиля
Прошу апостилировать копию __________________________________________
(наименование и содержание документа)
____________________________________________________________________,
(когда и каким органом выдан)
удостоверенную нотариусом ___________________________________________
(Ф.И.О. нотариуса)
_____________________________________________________________________
Апостилированный документ необходим для предъявления в органы
_____________________________________________________________________
(наименование страны, куда направляется документ)
К заявлению прилагаю:

12. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда
және халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы көрсетілетін
қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
13. Денсаулық жағдайына байланысты орталыққа жеке өз бетімен келуге мүмкіндігі жоқ көрсетілетін қызметті алушылардан мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттарды қабылдауды орталық қызметкері көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жеріне барып жүзеге асырады.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
көрсетілетін қызметті берушінің – www.adilet.gov.kz, «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» бөлімінде;
орталықтың – www.con.gov.kz интернет-ресурстарында орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
16. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың «жеке кабинеті», сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтықтан қолжетімділік режимінде алу мүмкіндігі бар.
17. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтің байланыс телефоны: 8 (7172) 58 00 58. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414.
«Қазақстан Республикасының әділет
органдарынан және өзге мемлекеттік
органдарынан, сондай-ақ нотариустардан
шығатын ресми құжаттарға апостиль қою»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
APOSTILLE
(Convention de la Науе du 5 octobre 1961)
1. Ел: Қазақстан Республикасы
Pays, Country
Осы ресми Құжатқа
Le present acte public, This public document
2. _______________________________________________________ қол қойды
a ete signe par, has been signed by
3. _________________________________________________________ ретiнде
agissant en qualite de, acting in the capacity of
4. ________________________________ мөрiмен/ мөртаңбасымен бекiтiлдi
est revetu du sceau/timbre de,
bears the seal/stamp of
Куәландырылды, Atteste, Certified
5. _______________________________ 6. _________________________ күнi
a, at                               le, the
7. кiммен __________________________________________________________
8. sous № __________________________________________________________
9. Мөр/мөртаңба         10. Қолы ___________________________________
Sceau/timbre, Seal/stamp               Signature
«Қазақстан Республикасының әділет
органдарынан және өзге мемлекеттік
органдарынан, сондай-ақ нотариустардан
шығатын ресми құжаттарға апостиль қою»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
________________________________________ бастығы
________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә.)
мекенжайы бойынша тұратын
________________________________________________
(тұрғылықты мекенжайын көрсету)
жеке басты куәландыратын құжат _________________
________________________________________________
(№ және құжат атауы, кім және қашан берген)
Апостиль қою туралы
Ө Т І Н І Ш
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы мен мазмұны)
_____________________________________________________________________
_________________________________ көшірмесіне апостиль қоюды өтінемін
(қашан, кім берген)
_______________________________________________ нотариус куәландырған
(нотариустың Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
Апостиль қойылған құжат _____________________________________________
(құжат жіберілетін елдің атауы)
органдарына тапсыру үшін қажет
Өтінішке:

1) документ, удостоверяющий личность;
2) копию апостилируемого документа;
3) квитанцию об уплате государственной пошлины;
4) нотариально удостоверенную доверенность (в случае апостилирования документов по доверенности).
__________________________                   «___» _________ 20__ г.
(подпись заявителя)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должностного лица, проставившего штамп апостиля)
№ по журналу _______________________
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«___» _______ 20__ принято на апостилирование _________________
документов ____________________________________________________
дата выдачи документов «___» _________________ 20___ г.
Специалист ______________________________ (фамилия, имя и отчество)
Начальнику
_____________________________
от __________________________
(Ф.И.О. услугополучателя)
проживающего по адресу ______
_____________________________
(указать адрес проживания)
документ, удостоверяющий
личность ____________________
(№ и наименование документа,
когда и кем выдан)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на проставление апостиля
Прошу апостилировать ________________________________________________
(наименование и содержание документа)
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(когда и каким органом выдан)
_____________________________________________________________________
Апостилированный документ необходим для предъявления в органы
_____________________________________________________________________
(наименование страны куда направляется документ)
К заявлению прилагаю:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) апостилируемый документ;
3) квитанцию об уплате государственной пошлины;
4) нотариально удостоверенную доверенность (в случае апостилирования документов по доверенности).
_______________________                  «___» _________ 20__ г.
(подпись заявителя)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должностного лица, проставившего штамп апостиля)
№ по журналу _______________________
---------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
«___» _______ 20__ г. принято на апостилирование _________________
документов ____________________________________________________
дата выдачи документов «___» _________________ 20___ г.
Специалист ______________________________ (фамилия, имя и отчество)
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Апостилирование официальных
документов, исходящих из органов
юстиции и иных государственных
органов, а также нотариусов
Республики Казахстан»
_______________________________
(Ф.И.О. либо наименование
услугополучателя)
_______________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка
об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах», отдел №__ филиала РГП «Центр обслуживания населения» (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги (указать наименование государственной услуги в соответствии со стандартом государственной услуги) ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:

1) жеке басты куәландыратын құжатты;
2) апостиль қоятын құжатты;
3) мемлекеттік баж салығының төленгені туралы түбіртекті;
4) нотариатта куәландырылған сенімхатты (егер құжат сенімхат бойынша
апостильденген жағдайда) қоса беремін.
______________________________
20__ ж. «___» ________________                (өтініш берушінің қолы)
_____________________________________________________________________
(апостиль мөртабанын қойған лауазымды тұлғаның Т.А.Ә.)
____________ журнал бойынша №
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» ____________ апостиль қоюға __________ құжат қабылданды
Құжаттарды беру уақыты 20__ жылғы «___» _____________________________
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________ бастығы
____________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә.)
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________________________
(тұрғылықты мекенжайын көрсету)
жеке басты куәландыратын құжат
____________________________________________
(№ және, құжат атауы, кім және қашан берген)
Апостиль қою туралы
ӨТ І Н І Ш
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы мен мазмұны)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________ апостиль қоюды өтінемін
(қашан, кім берген)
Апостиль қойылған құжат _____________________________________________
(құжат жіберілетін елдің атауы)
органдарына тапсыру үшін қажет
Өтінішке:
1) жеке басты куәландыратын құжатты;
2) апостиль қоятын құжатты;
3) мемлекеттік баж салығының төленгені туралы түбіртекті;
4) нотариатта куәландырылған сенімхатты (егер құжат сенімхат бойынша
апостильденген жағдайда) қоса беремін.
_______________________                        20__ ж. «___» ________
(өтініш берушінің қолы)
_____________________________________________________________________
(апостиль мөртабанын қойған лауазымды тұлғаның Т.А.Ә.)
____________ журнал бойынша №
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы)
20__ ж. «___» ___________ апостиль қоюға __________ құжат қабылданды.
Құжаттарды беру уақыты 20__ жылғы «___» ____________________________.
Маман _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
«Қазақстан Республикасының әділет
органдарынан және өзге мемлекеттік
органдарынан, сондай-ақ нотариустардан
шығатын ресми құжаттарға апостиль қою»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
3-қосымша
________________________________________________
(Т.А.Ә. не көрсетілетін қызметті алушының атауы)
________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы
қолхат
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15
сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын
басшылыққа ала отырып, «Халыққа қызмет көрсету орталығы» РМК
филиалының № __ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың
толық топтамасын, атап айтқанда:
жоқ құжаттардың атаулары: