О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об образовании Совета по переходу к "зеленой экономике" при Президенте Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2014 года № 195
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об образовании Совета по переходу к «зеленой экономике» при Президенте Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                 С. Ахметов
Об образовании Совета по переходу к «зеленой экономике»
при Президенте Республики Казахстан
В целях координации деятельности государственных органов по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к «зеленой экономике»:
1. Образовать Совет по переходу к «зеленой экономике» при Президенте Республики Казахстан (далее – Совет) согласно приложению к настоящему Указу.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Совете.
3. Правительству Республики Казахстан принять необходимые организационные и иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан                    Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2014 года №
Персональный состав
Совета по переходу к «зеленой экономике»
при Президенте Республики Казахстан
Назарбаев
Нурсултан Абишевич
-
Президент Республики Казахстан, председатель
Ахметов
Серик Ныгметович
-
Премьер-Министр Республики Казахстан, заместитель председателя
Каппаров
Нурлан Джамбулович
-
Министр окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан, секретарь
Сагинтаев
Бакытжан Абдирович
-
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Исекешев
Асет Орентаевич
-
Заместитель Премьер-Министра – Министр индустрии и новых технологий Республики Казахстан
Досаев
Ерболат Аскарбекович
-
Министр экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
Жамишев
Болат Бидахметович
-
Министр регионального развития Республики Казахстан
Жумагалиев
Аскар Куанышевич
-
Министр транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Имашев
Берик Мажитович
-
Министр юстиции Республики Казахстан
Карабалин
Узакбай Сулейменович
-
Министр нефти и газа Республики Казахстан
Мамытбеков
Асылжан Сарыбаевич
-
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Назарбаева
Алия Нурсултановна
-
председатель Совета директоров товарищества с ограниченной ответственностью «MAC ALIANS» (по согласованию)
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2014 года №
Положение
о Совете при Президенте Республики Казахстан
по переходу к «зеленой экономике» 1. Общие положения

"Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан "Жасыл экономикаға" көшу жөніндегі кеңес құру туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 наурыздағы № 195 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан «Жасыл экономикаға» көшу жөніндегі кеңес құру туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С. Ахметов
«Жасыл экономикаға» көшу жөніндегі кеңес құру туралы
Қазақстан Республикасының «жасыл экономикаға» көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру бойынша мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіру мақсатында:
1. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан «Жасыл экономикаға» көшу жөніндегі кеңес (бұдан әрі – Кеңес) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Кеңес туралы ереже бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықтан туындайтын қажетті ұйымдастыру және өзге де шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы « »
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
«Жасыл экономикаға» көшу жөніндегі кеңестің
дербес құрамы
Назарбаев                - Қазақстан Республикасының Президенті,
Нұрсұлтан Әбішұлы          төраға
Ахметов                  - Қазақстан Республикасының
Серік Нығметұлы            Премьер-Министрi, төрағаның орынбасары
Қаппаров                 - Қазақстан Республикасының Қоршаған орта
Нұрлан Жамбылұлы           және су ресурстары министрi, хатшы
Сағынтаев                - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Бақытжан Әбдірұлы          бірінші орынбасары
Исекешев                 - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Әсет Өрентайұлы            орынбасары – Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа технологиялар министрі
Досаев                   - Қазақстан Республикасының Экономика және
Ерболат Асқарбекұлы        бюджеттік жоспарлау министрі
Жәмішев                  - Қазақстан Республикасының Өңірлік даму
Болат Бидахметұлы          министрі
Жұмағалиев               - Қазақстан Республикасының Көлiк және
Асқар Қуанышұлы            коммуникация министрi
Имашев                   - Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Берік Мәжитұлы
Қарабалин                - Қазақстан Республикасының Мұнай және газ
Ұзақбай Сүлейменұлы        министрі
Мамытбеков               - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы
Асылжан Сарыбайұлы         министрi
Назарбаева               - «MAC ALIANS» жауапкершілігі шектеулі
Әлия Нұрсұлтанқызы         серіктестігінің Директорлар кеңесінің
төрайымы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы « »
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы «Жасыл
экономикаға» көшу жөніндегі кеңес туралы ереже 1. Жалпы ережелер

1. Совет при Президенте Республики Казахстан по переходу к «зеленой экономике» (далее – Совет) является консультативно-совещательным органом, образуемым в целях координации и контроля за реализацией Концепции по переходу Республики Казахстан к «зеленой экономике» (далее – Концепция), определению стратегии и тактики, механизмов ее реализации, обеспечивающих модернизацию экономики на принципах «зеленого» и устойчивого развития.
2. В своей деятельности Совет руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан и настоящим Положением о Совете при Президенте Республики Казахстан по переходу к «зеленой экономике» (далее – Положение).
3. Рабочим органом Совета является Министерство окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан (далее – рабочий орган).
2. Основные задачи и функции Совета
4. Основными задачами Совета являются:
1) подготовка предложений по реализации основных положений Концепции, определению стратегии и тактики, методов и механизмов ее реализации;
2) мониторинг результатов наиболее значимых социально-экономических мероприятий Плана мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к «зеленой экономике» на 2013 – 2020 годы, выявление проблем, препятствующих их реализации, а также подготовка предложений по обеспечению выполнения в полном объеме намеченных преобразований в направлении экологизации производства и природопользования;
3) подготовка предложений по повышению эффективности взаимодействия центральных и местных органов исполнительной власти, органов местного самоуправления в решении наиболее значимых проблем по переходу к «зеленой экономике», в том числе предложений по принятию мер, направленных на создание благоприятного климата и условий для «зеленого» развития экономики;
4) внесение предложений по совершенствованию контроля по приведению стратегических планов государственных органов и программ развития, отраслевых программ в соответствие с приоритетами и принципами Концепции;
5) привлечение общественных организаций и средств массовой информации к обсуждению направлений, этапов, методов и механизмов реализации Концепции.
5. Основными функциями Совета являются:
1) координация работы государственных органов по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к «зеленой экономике»;

1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы «Жасыл экономикаға» көшу жөніндегі кеңес (бұдан әрі – Кеңес) Қазақстан Республикасының «жасыл экономикаға» көшуі жөніндегі тұжырымдаманың (бұдан әрі – Тұжырымдама) іске асырылуын үйлестіру және бақылау, экономиканы «жасыл» әрі орнықты даму қағидаттарында жаңғыртуды қамтамасыз ететін стратегия мен тактиканы, оны іске асыру тетіктерін айқындау мақсатында құрылатын консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Өз қызметінде Кеңес Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын және осы Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы «Жасыл экономикаға» көшу жөніндегі кеңес туралы ережені (бұдан әрі – Ереже) басшылыққа алады.
3. Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі Кеңестің жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы) болып табылады.
2. Кеңестің негізгі міндеттері мен функциялары
4. Кеңестің негізгі міндеттері:
1) Тұжырымдаманың негізгі ережелерін іске асыру, оны іске асырудың стратегиясы мен тактикасын, әдістері мен тетіктерін айқындау жөнінде ұсыныстар дайындау;
2) Қазақстан Республикасының «жасыл экономикаға» көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі 2013 – 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарының неғұрлым маңызды әлеуметтік-экономикалық іс-шараларының нәтижелерін мониторингілеу, оларды іске асыруға кедергі болатын проблемаларды анықтау, сондай-ақ өндірісті және табиғат пайдалануды экологияландыру бағытында межеленген өзгерістерді толық көлемде орындауды қамтамасыз ету жөнінде ұсыныстар дайындау;
3) «жасыл экономикаға» көшу бойынша неғұрлым маңызды проблемаларды шешуде атқарушы биліктің орталық және жергілікті органдарының, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының өзара іс-қимыл жасауының тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар, оның ішінде экономиканы «жасыл» дамыту үшін қолайлы ахуал мен жағдайлар жасауға бағытталған шаралар қолдану жөнінде ұсыныстар дайындау;
4) мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен даму бағдарламаларын, салалық бағдарламаларды Тұжырымдаманың басымдықтары мен қағидаттарына сәйкес келтіру бойынша бақылауды жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
5) қоғамдық ұйымдар мен бұқаралық ақпарат құралдарын Тұжырымдаманың бағыттарын, кезеңдерін, іске асырылу әдістері мен тетіктерін талқылауға тарту болып табылады.
5. Кеңестің негізгі функциялары:
1) мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының «Жасыл экономикаға» көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі жұмысын үйлестіру;

2) рассмотрение проектов законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствии с приоритетами и принципами Концепции по переходу к «зеленой экономике»;
3) рассмотрение и оценка содержания стратегических и программных документов по переходу страны к «зеленой экономике»;
4) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Права Совета
6. Совет имеет право в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции:
1) вносить предложения и рекомендации по вопросам, связанным с реализацией Концепции по переходу Республики Казахстан к «зеленой экономике»;
2) проводить консультации, запрашивать и получать информацию от государственных органов и должностных лиц;
3) привлекать для участия в обсуждении проблемных вопросов предпринимателей, специалистов, ученых и независимых экспертов.
4. Организация деятельности Совета
7. Председателем Совета является Президент Республики Казахстан.
8. Заместителями председателя являются Премьер-Министр и Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан.
9. Секретарем Совета является Министр окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан.
10. Заседания Совета ведет председатель Совета либо по его поручению заместитель председателя Совета.
11. Заседания Совета считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Совета.
12.Члены Совета участвуют в его заседаниях без права замены.
13. Заседания Совета проводятся не реже одного раза в квартал. По решению председателя Совета, в случае необходимости могут проводиться внеочередные заседания Совета.
14. Решения Совета принимаются простым большинством голосов от общего числа членов Совета, присутствующих на заседании. В случае равенства голосов по обсуждаемому вопросу, голос председательствующего является решающим.
15. В случае несогласия с принятым решением, член Совета вправе выразить свое особое мнение.
16. По итогам заседаний Совета принимаются решения, оформляемые протоколом.
17. Секретарь Совета:
1) формирует проект повестки дня заседаний Совета;
2) организует подготовку материалов к заседаниям Совета, а также проектов протокольных решений.
5. Рабочий орган Совета
18. Рабочий орган Совета:
1) осуществляет сбор предложений для рассмотрения на Совете, формирует предложения на рассмотрение Совета, вносимые государственными органами и иными организациями;
2) контролирует выполнение решений Совета;

2) Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын «Жасыл экономикаға» көшу жөніндегі тұжырымдаманың басымдықтары мен қағидаттарына сәйкес қарау;
3) елдің «жасыл экономикаға» көшуі жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың мазмұнын қарау және бағалау;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру болып табылады.
3. Кеңестің құқықтары
6. Кеңестің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және өз құзыреті шегінде:
1) Қазақстан Республикасының «жасыл экономикаға» көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыруға байланысты мәселелер жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар енгізуге;
2) консультациялар өткізуге, мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардан ақпарат сұратуға және алуға;
3) проблемалы мәселелерді талқылауға қатысу үшін кәсіпкерлерді, мамандарды, ғалымдар мен тәуелсіз сарапшыларды тартуға құқығы бар.
4. Кеңестің қызметін ұйымдастыру
7. Қазақстан Республикасының Президенті Кеңестің төрағасы болып табылады.
8. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі және Премьер-Министрінің бірінші орынбасары төрағаның орынбасарлары болып табылады.
9. Қазақстан Республикасының Қоршаған орта және су ресурстары министрі Кеңестің хатшысы болып табылады
10. Кеңес отырыстарын Кеңестің төрағасы не оның тапсырмасы бойынша Кеңес төрағасының орынбасары жүргізеді.
11. Кеңес мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, Кеңес отырыстары заңды деп есептеледі.
12. Кеңес мүшелері оның отырысына алмастыру құқығынсыз қатысады.
13. Кеңес отырыстары бір тоқсанда кемінде бір рет өткізіледі. Қажет болған жағдайда, Кеңес төрағасының шешімі бойынша Кеңестің кезектен тыс отырыстары өткізілуі мүмкін.
14. Кеңес шешімдері отырысқа қатысып отырған Кеңес мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Талқыланатын мәселе бойынша дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
15. Кеңес мүшесі қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда, өзінің ерекше пікірін білдіруге құқылы.
16. Кеңес отырыстарының қорытындылары бойынша хаттамамен ресімделетін шешімдер қабылданады.
17. Кеңес хатшысы:
1) Кеңес отырыстарының күн тәртібінің жобасын қалыптастырады;
2) Кеңес отырыстарына материалдарды, сондай-ақ хаттамалық шешімдердің жобаларын дайындауды ұйымдастырады.
5. Кеңестің жұмыс органы
18. Кеңестің жұмыс органы:
1) Кеңесте қарау үшін ұсыныстарды жинауды жүзеге асырады, Кеңестің қарауына мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар енгізетін ұсыныстарды қалыптастырады;
2) Кеңес шешімдерінің орындалуын бақылайды;

3) запрашивает от государственных органов и других организаций информацию, необходимую для выполнения задач Совета;
4) оповещает членов Совета о месте, времени проведения и повестке дня заседаний Совета и своевременно обеспечивает их необходимыми материалами.
6. Рабочие группы Совета
19. Решением Совета в целях реализации поставленных перед ним задач создаются рабочие группы Совета по вопросам:
1) финансовой и инвестиционной политики;
2) управления водными ресурсами;
3) развития сельского хозяйства;
4) энергосбережения и повышения энергоэффективности;
5) развития электроэнергетики, в том числе возобновляемых источников энергий;
6) управления отходами;
7) снижения загрязнения воздуха;
8) управления экосистемами;
9) просвещения и формирования экологической культуры населения.
20. Планы мероприятий и составы рабочих групп Совета утверждаются сопредседателями рабочих групп.
21. В составы рабочих групп Совета могут входить представители членов Совета, являющихся руководителями государственных органов, общественных объединений предпринимателей и хозяйствующих субъектов.
22. Участие в работе рабочих групп Совета осуществляется без права замены.

3) мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдардан Кеңестің міндеттерін орындау үшін қажетті ақпаратты сұратады;
4) Кеңес мүшелерін Кеңестің отырыстарының өткізілетін орны, уақыты мен күн тәртібі туралы хабардар етеді және оларды қажетті материалдармен уақтылы қамтамасыз етеді.
6. Кеңестің жұмыс топтары
19. Кеңестің алдына қойылған міндеттерді іске асыру мақсатында оның шешімімен мынадай мәселелер бойынша Кеңестің жұмыс топтары құрылады:
1) қаржылық және инвестициялық саясат;
2) су ресурстарын басқару;
3) ауыл шаруашылығын дамыту;
4) энергия үнемдеу және энергияның тиімділігін арттыру;
5) электр энергетикасын, оның ішінде жаңартылатын энергия көздерін дамыту;
6) қалдықтарды басқару;
7) ауаның ластануын азайту;
8) экожүйелерді басқару;
9) халықты ағарту және оның экологиялық мәдениетін қалыптастыру.
20. Кеңестің іс-шаралар жоспарлары мен жұмыс топтарының құрамдарын жұмыс топтарының тең төрағалары бекітеді.
21. Кеңестің жұмыс топтарының құрамдарына мемлекеттік органдардың, кәсіпкерлердің қоғамдық бірлестіктерінің және шаруашылық жүргізуші субъектілердің басшылары болып табылатын Кеңес мүшелерінің өкілдері кіруі мүмкін.
22. Кеңестің жұмыс топтарының жұмысына қатысу алмастыру құқығынсыз жүзеге асырылады.