О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов и расходов на содержание автотранспорта"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2014 года № 228.
В целях совершенствования норм расходов горюче-смазочных материалов и расходов на содержание автотранспорта Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов и расходов на содержание автотранспорта" следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта";
в нормах расходов горюче-смазочных материалов и расходов на содержание автотранспорта, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Нормы расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Базовые нормы расходов горюче-смазочных материалов НБ устанавливаются в литрах или в кубических метрах на сто километров пробега (единицу времени, работы).
Для новых моделей и модификаций автотранспортной и специальной техники, не вошедших в настоящий раздел, базовые нормы расходов горюче-смазочных материалов устанавливаются на основе технической документации или информации завода-изготовителя транспортного средства или его представителя, имеющего право выдавать эти документы, на основании проведенных заводом-изготовителем испытаний.";
таблицу 2 – Базовые нормы расходов горюче-смазочных материалов для автобусов дополнить строками:
"
Daewoo ВS 090
DL08,DE 08TIS
(Евро-3)
М5
35Д
Daewoo ВS 106 А.
DE 08 TIS (Евро-4)
М5
40Д
";
таблицу 3 – Базовые нормы расходов горюче-смазочных материалов для грузовых автомобилей дополнить строками:
"
БОРТОВЫЕ АВТОМОБИЛИ
КамАЗ-43505 4х4 всех модификаций
740.11-240(Евро-1)
М5
31,0Д
КамАЗ-53501 6х6 всех модификаций
740.30-260(Евро-2)
М10
28,0Д
КамАЗ-65225
6х6 всех модификаций
740.50-360
М16
37,0Д
УРАЛ-43206 4х4 всех модификаций
ЯМЗ-236М2, 236НЕ2
М5
24 Д
УРАЛ-4320 6х6 всех модификаций
ЯМЗ-238М2,238 НЕ2
М5
34,5Д
ФУРГОНЫ
Камаз-43114 (вахтовый автобус)

"Жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 12 наурыздағы № 228 қаулысы
Жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы»;
көрсетілген қаулымен бекітілген жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормалары»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық нормалары НБ жүрістің жүз километріне (уақыт, жұмыс бірлігіне) литрмен немесе текше метрмен белгіленеді.
Осы бөлімге кірмеген автокөлік және арнайы техниканың жаңа үлгілері мен модификациялары үшін жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық нормалары техникалық құжаттама немесе көлік құралын әзірлеуші зауыттың немесе әзірлеуші зауыт жүргізген сынақтар негізіндегі осы құжаттарды беруге құқығы бар оның өкілінің ақпараты негізінде белгіленеді.»;
2-кесте – Автобустар үшiн жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық нормалары мынадай жолдармен толықтырылсын:
«
Daewoo ВS 090
DL08,DE 08TIS (Еуро-3)
М5
35Д
Daewoo ВS 106 А.
DE 08 TIS (Еуро-4)
М5
40Д
»;
3-кесте – Жүк автомобильдерi үшiн жанар-жағармай материалдары шығыстарының базалық нормалары мынадай жолдармен толықтырылсын:
«
БОРТТЫ АВТОМОБИЛЬДЕР
КамАЗ-43505 4х4 барлық модификациялары
740.11-240(Еуро-1)
М5
31,0Д
КамАЗ-53501 6х6 барлық модификациялары
740.30-260(Еуро-2)
М10
28,0Д
КамАЗ-65225 6х6 барлық модификациялары
740.50-360
М16
37,0Д
УРАЛ-43206 4х4 барлық модификациялары
ЯМЗ-236М2, 236НЕ2
М5
24 Д
УРАЛ-4320 6х6 барлық модификациялары
ЯМЗ-238М2,238 НЕ2
М5
34,5Д
ФУРГОНДАР
Камаз-43114 (вахталық автобус)

АБ-4-Т/230-М1
Агрегат бензиновый мощностью до 4 кВт,
трехфазный, переменный ток напряжением 230 В
2,6
АБ-1,5-О/230
Агрегат бензиновый мощностью до 1,5 кВт,
однофазный, переменный ток напряжением 230 В
1,4
ЭД 12-Т400-РП
Электростанция дизельная мощностью до 12 кВт,
трехфазный, переменный ток напряжением 400 В
5,2Д
"Aksa" AJD 150 kVa
Двигатель John Deere 6068Н,
дизель-генераторная установка мощностью до 150
кВт, трехфазный, переменный ток напряжением
230 В
26,5Д
"Aksa" AJD 70 kVa
Двигатель John Deere 4039Т,
дизель-генераторная установка мощностью до 150
кВт, трехфазный, переменный ток напряжением
230 В
14,8Д
"Aksa" AJD 44 kVa
Двигатель John Deere 4039D,
дизель-генераторная установка мощностью до 44
кВт, трехфазный, переменный ток напряжением
230 В
9,1Д
"Aksa" AJD 33 kVa
Двигатель John Deere 3029D,
дизель-генераторная установка мощностью до 33
кВт, трехфазный, переменный ток напряжением
230 В
6,9Д
"Aksa" ALP 22 kVa
Двигатель LPW3, дизель-генераторная установка
мощностью до 22 кВт, трехфазный, переменный
ток напряжением 230 В
5,9Д
"Aksa" ALP 14 kVa
Двигатель LPW2, дизель-генераторная установка
мощностью до 14 кВт, трехфазный, переменный
ток напряжением 230 В
3,9Д
"Aksa" ALP 10 kVa
Двигатель LPW, дизель-генераторная установка
мощностью до 10 кВт, трехфазный, переменный
ток напряжением 230 В, ДТ
5,3Д
HONDA GX160
Двигатель Elemax SH 3200 EX, агрегат
бензиновый мощностью до 3 кВт, однофазный,
переменный ток напряжением 220 В
1,4
JUMBO 4600 DL5000
Двигатель DE400 DG, агрегат бензиновый
мощностью до 5 кВт, однофазный, переменный ток
напряжением 220 В
3,5
ОВ-65
Отопитель кунга комбинированной радиостанции
Р-142Н
1,2Д
КIPOR КР-6000SE
Двигатель HONDA KG390 GET (OHY),
дизель-генераторная установка мощностью до 6
кВт, однофазный, переменный ток напряжением
220 В
2,7Д
WOLW-6.5
5,5-6,5КвТ (220-240В)
1,8
LIFAN-1.3JF1
1,3 КвТ (220В)
0,91
АБ-10/230
Бензоэлектрический агрегат 1 Квт 230 вольт
1,0
Дизельный агрегат
"ЗИЛ"
Дизельный агрегат, 75 Квт 380 вольт
20,0Д
2.8 GF-3/4 173F
Бензоэлектрический агрегат, 220 вольт
1,9
generator, Sel
KP 6000 SE 6 KW
Дизельный электрогенератор 6 Квт
1,8Д
Aksa ALP 21kBA
Дизель-генераторная установка,
электропитание-231-400V/50Гц, основная
мощность-20,5 (21) kBA (кВ), Модель
двигатель-LPW 3-3000 об/мин
5,9Д
ДГУ Aksa 33 КВТ
модель 3029Д
КВТ модель 3029 Д
6,9Д
ВЕПР АБП 4,3-230ВХ
4,3-230ВХ
1,252
AKSA- АВВ 3м
АВВ-3м
0,8
АД-100-Т/400
Т/400
16,6Д
AKSA ALP 21kBa
LPW-4 3000 об\мин.
5,8Д
Aksа ALP 10 kBa
LPW 2, 3000 о/м
0,5Д
Nizer 950
1,5
WOLF 6500
(переносная)
RT188F05040069, RT188F05040070
2.7
ДГУ
ЯМЗ-238
17Д
Wolf-6500
Бензиновый агрегат на 220 V
2,0
"Ярославский
автомобильный
завод-204-1002015"
(ЯАЗ)
Дизельный агрегат на 380 V

АБ-4-Т/230-М1
Қуаты 4кВт дейінгі бензин агрегаты, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток
2,6
АБ-1,5-О/230
Қуаты 1,5 кВт дейінгі бензин агрегаты, кернеуі 230 В бір фазалық, айнымалы ток
1,4
ЭД 12-Т400-РП
Қуаты 12 кВт дейінгі дизель электростанциясы, кернеуі 400 В үш фазалық айнымалы ток
5,2Д
«Aksa» AJD 150 kVa
John Deere 6068Н қозғалтқышы, қуаты 150 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток
26,5Д
«Aksa» AJD 70 kVa
John Deere 4039Т қозғалтқышы, қуаты 150 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток
14,8Д
«Aksa» AJD 44 kVa
John Deere 4039D қозғалтқышы, қуаты 44 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток
9,1Д
«Aksa» AJD 33 kVa
John Deere 3029D қондырғы, қуаты 33 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток
6,9Д
«Aksa» ALP 22 kVa
LPW3 қозғалтқышы, қуаты 22 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток
5,9Д
«Aksa» ALP 14 kVa
LPW2 қозғалтқышы, қуаты 14 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток
3,9Д
«Aksa» ALP 10 kVa
LPW қозғалтқышы, қуаты 10 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 230 В үш фазалық, айнымалы ток, ДТ
5,3Д
HONDA GX160
Elemax SH 3200 EX қозғалтқышы, қуаты 3кВт дейінгі бензин агрегаты, кернеуі 220 В бір фазалық, айнымалы ток
1,4
JUMBO 4600 DL5000
DE400 DG қозғалтқышы, қуаты 5кВт дейінгі бензин агрегаты, кернеуі 220 В бір фазалық, айнымалы ток
3,5
ОВ-65
Р-142Н комбинирленген радиостанцияның кунга жылытқышы
1,2Д
КIPOR КР-6000SE
HONDA KG390 GET (OHY) қозғалтқышы, қуаты 6 кВт дейінгі дизель-генераторлық қондырғы, кернеуі 220 В бір фазалық, айнымалы ток
2,7Д
WOLW-6.5
5,5-6,5КвТ (220-240В)
1,8
LIFAN-1.3JF1
1,3 КвТ (220В)
0,91
АБ-10/230
1 Квт
230 вольт бензоэлектрлі агрегат
1,0
«ЗИЛ» дизель агрегаты
Дизель агрегаты, 75 Квт 380 вольт
20,0Д
2.8 GF-3/4 173F
Бензоэлектрлі агрегат, 220 вольт
1,9
generator, Sel KP 6000 SE 6 KW
Дизель электргенераторы 6 Квт
1,8Д
Aksa ALP 21kBA
Дизель-генераторлық қондырғы, электр қуат көзі-231-400V/50Гц, негізгі қуат-20,5 (21) kBA (кВ), Қозғалтқыш моделі-LPW 3-3000 айн./мин.
5,9Д
ДГУ Aksa 33 КВТ модель 3029Д
КВТ модель 3029 Д
6,9Д
ВЕПР АБП 4,3-230ВХ
4,3-230ВХ
1,252
AKSA- АВВ 3м
АВВ-3м
0,8
АД-100-Т/400
Т/400
16,6Д
AKSA ALP 21kBa
LPW-4 3000 айн/мин.
5,8Д
Aksа ALP 10 kBa
LPW 2, 3000 айн/м
0,5Д
Nizer 950
1,5
WOLF 6500 (тасымалды)
RT188F05040069, RT188F05040070
2.7
ДГУ
ЯМЗ-238
17Д
Wolf-6500
220 V бензин агрегаты
2,0
«Ярославский автомобильный завод-204-1002015» (ЯАЗ)
380 V дизель агрегаты

до 10,0
2
При движении автотранспортных средств по дорогам со сложным профилем
(более 50 закруглений радиусом менее 40 метров на 10 км пути)
до 10,0
3
При перевозке крупногабаритных, тяжеловесных, взрывоопасных и т.п.
грузов, а также при движении автотранспортных средств в колоннах с
пониженными скоростями (до 40 км/ч)
до 10,0
4
При обкатке новой или вышедшей из капитального ремонта
автотранспортной и специальной техники при пробеге первой тысячи
километров или наработке первых 50 моточасов
до 10,0
5
При почасовой работе грузовых бортовых автомобилей или их постоянной
работе в качестве технологического транспорта, грузовых таксомоторов,
грузопассажирских автомобилей
до 10,0
6
При движении автотранспортной и специальной техники по бездорожью
до 20,0
7
При работе автотранспортной и специальной техники в тяжелых дорожных
условиях в период сезонной распутицы, снежных или песчаных заносов,
наводнениях и других стихийных бедствиях
до 35,0
(не более
месяца в
году)
8
При учебной езде
до 20,0
9
При использовании кондиционера или установки "климат-контроль"
до 5,0
10
При использовании кондиционера на холостом ходу нормативный расход
топлива устанавливается из расчета за один час простоя с работающим
двигателем, то же на холостом ходу при использовании установки
"климат-контроль" (независимо от времени года) за один час простоя с
работающим двигателем
до 10,0
11
Для автомобилей, возраст которых более 5 лет с общим пробегом более
100 тыс. км
до 5,0
12
Для автомобилей, возраст которых более 8 лет с общим пробегом более
150 тыс. км
до 10,0
13
При работе специальных автомобилей (патрульных, киносъемочных,
ремонтных, автовышек, автопогрузчиков и т.д.), не вошедших в таблицу
5 настоящих норм, выполняющих специальные работы
до 20,0
14
В зимнее или холодное (при среднесуточной температуре ниже +5 С)
время года на холостом ходу при необходимости пуска и прогрева
автомобилей и автобусов (если нет независимых отопителей), а также на
холостом ходу в ожидании пассажиров (в том числе для медицинских АТС
и при перевозках детей), устанавливается нормативный расход топлива
из расчета за один час простоя с работающим двигателем
до 10,0
15
При проведении полевых учений, при слаживании частей и соединений,
тренировках к парадам
до 15,0
16
При работе по вывозу снега в период очистки подъездных дорог и
аэродромов
до 15,0
Нормы расходов горюче-смазочных материалов снижаются:
17
При движении автотранспортных средств за пределами населенных пунктов
на дорогах с усовершенствованным покрытием (цементобетон,
асфальтобетон и т.п.), находящихся в хорошем состоянии
до 15,0
18
То же, но на холмистой местности
до 10,0
19
При движении автотранспортных средств за пределами населенных пунктов
на дорогах с битумоминеральным покрытием, из дегтебетона, щебня
(гравия), находящихся в хорошем состоянии
до 5,0
20
При эксплуатации заказных и ведомственных автобусов с числом мест для
сидения более 16, не работающих на постоянных маршрутах
до 10,0
Примечание:

10,0-ге дейін
2
Автокөлiк құралдары пiшiмiн күрделi жолдармен жүрген кезде (10 км жолда 40 метрден кем радиусi бар 50-ден астам айналым)
10,0-ге дейін
3
Iрi габаритті, ауыр салмақты, жарылыс қауiптi және т.с.с. жүктердi тасымалдау кезiнде, сондай-ақ автокөлiк құралдары жылдамдығы төмендетiлген колонналарда (40 км/сағ дейiн) жүрген кезде
10,0-ге дейін
4
Жаңа немесе күрделi жөндеуден шыққан автокөлiктiк және арнайы техниканы сыннан өткiзу кезiнде бiрiншi мың км жүрiп өту кезiнде немесе бiрiншi 50 мотосағатты жүрiп өту кезiнде
10,0-ге дейін
5
Бортты жүк автомобильдерiнiң сағаттық жұмысы кезiнде немесе олардың технологиялық көлiк, жүк таксомоторлары, жүк-жолаушы автомобильдерi ретiндегi тұрақты жұмысы кезiнде
10,0-ге дейін
6
Автокөлiктiк және арнайы техниканың жолсыз жерлермен қозғалысы кезiнде
20,0-ге дейін
7
Автокөлiктiк және арнайы техниканың ауыр жол жағдайларында маусымдық қар еруi, қар немесе құм көшкiндерi, су тасқыны және басқа да дүлей апаттар кезеніндегі жұмысы кезiнде
35,0-ге дейін
(жылына бір айдан артық емес)
8
Оқыту мақсатында жүрген кезде
20,0-ге дейін
9
Ауа баптағышты немесе «климат-бақылау» қондырғысын пайдаланған кезде
5,0-ге дейін
10
Ауа баптағышты бос жүрісте пайдаланған кезде отынның нормативтік шығысы жұмыс істеп тұрған қозғалтқышпен бір сағат тұру есебінен орнатылады, бос жүрісте жұмыс істеп тұрған қозғалтқышпен бір сағат тұру бойынша «климат-бақылау» қондырғысын (жыл мезгіліне қарамай) қолдану кезінде де солай
10,0-ге дейін
11
100 мың км-ден артық жалпы жүрген жолымен шығарылғанына 5 жылдан астам автомобильдер үшін
5,0-ге дейін
12
150 мың км-ден артық жалпы жүрген жолымен шығарылғанына 8 жылдан астам автомобильдер үшін
10,0-ге дейін
13
Осы Нормалардың 5-кестесіне кірмеген арнайы жұмыстарды орындайтын арнайы автомобильдердің (патрульді, кино түсіретін, жөндеуші, автомұнара, автотиегіш және т.б.) жұмысы кезінде
20,0-ге дейін
14
Қыста немесе жылдың суық (+5 С төмен орташа тәуліктік температура кезінде) уақытында бос жүрісте автомобильдер мен автобустарды жүргізу мен жылытудың қажеттілігіне қарай (егер тәуелсіз жылытқыштар болмаса), сондай-ақ бос жүрісте жолаушыларды күту кезінде (оның ішінде медициналық АКҚ үшін және балаларды тасымалдау кезінде) жұмыс істеп тұрған қозғалтқышпен бір сағат тұру (тұрып қалу) есебінен отынның нормативтік шығысы белгіленеді
10,0-ге дейін
15
Дала оқуларын өткізу кезінде, бөлімдерді және құрылымдарды қосылдыру, парадтарға дайындық кезінде
15,0-ге дейін
16
Кірме жолдарды және әуеаймақтарды тазалау кезеңінде қарды шығару бойынша жұмыс кезінде
15,0-ге дейін
Жанар-жағармай материалдары шығыстарының нормалары төмендейдi:
17
Автокөлiк құралдарының елдi мекендердiң шегiнен тысқары жетiлдiрiлген (цементбетон, асфальтбетон және тағы басқа) жамылғысы бар жақсы жай-күйдегi жолдармен қозғалысы кезiнде
15,0-ге дейін
18
Сол сияқты, бірақ төбешікті жерлерде
10,0-ге дейін
19
Автокөлiк құралдарының елдi мекендердiң шегiнен тысқары қарамайбетонды, шағылтасты (қиыршықтасты) битумды минералды жамылғысы бар жақсы жай-күйдегi жолдармен қозғалысы кезiнде
5,0-ге дейін
20
Тұрақты бағыттарда жұмыс iстемейтiн, отыратын орындарының саны 16-дан астам тапсырыстық және ведомстволық автобустарды пайдалану кезiнде
10,0-ге дейін
Ескертпе:

1. Для автомобилей дежурных частей силовых структур, подразделений дорожно-патрульной службы дорожной полиции, групп задержания пультов централизованной охраны, патрульных автомобилей патрульной полиции нормы расходов горюче-смазочных материалов и расходов на содержание автотранспорта увеличиваются на 10 %.
2. Для автомобилей, оборудованных специальным кузовом для перевозки лиц заключенных под стражу, находящихся в состоянии опьянения, транспортировки нарядов полиции, проведения оперативно-розыскных мероприятий, автомашин Внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан, обеспечивающих службу по охране общественного порядка и безопасности, имущественной безопасности охраняемых лиц, а также автомобилей скорой помощи нормы расходов горюче-смазочных материалов и расходов на содержание автотранспорта увеличиваются на 15 %.
3. Для автомобилей с прицепами, выполняющих работу, учитываемую в тонно-километрах, базовая норма расхода горючего увеличивается на каждую тонну собственной массы прицепов: автомобилей с карбюраторными двигателями – на 2 л, а для автомобилей с дизелями – на 1,3 л.
4. Для автомобилей, выполняющих работу, не учитываемую в тонно-километрах, при работе их с прицепами базовая норма расхода горючего увеличивается на каждую тонну общей массы прицепного подвижного состава: автомобилей с карбюраторными двигателями – на 2 л, а для автомобилей с дизелями – на 1,3 л.
5. На подогрев двигателей в зимнее время (при температуре ниже минус 50С) в период выполнения службы по охране общественного порядка и безопасности, имущественной безопасности охраняемых лиц, обслуживания полетов норма расхода на 1 час работы на месте устанавливается:
1) для автомобилей Газ (Газель), УАЗ и их модификаций 4,5 л;
2) для автомобилей Зил, Урал, Камаз, Бронемобиль СПМ-2 и их модификаций – 6 л;
3) для колесных тягачей – 10 л;
4)для гусеничных тягачей – 12 л.
6. Расход горючего для опробования автомобилей длительного хранения на месте (пуском двигателя) устанавливается на 1 час работы двигателя и приравнивается к норме расхода горючего на 25 км. пробега автомобиля.
7. При использовании двигателей машин для привода специального оборудования необходимо пользоваться нормой расхода горючего на один час работы на месте без нагрузки увеличенной на 50 % к базовой норме.
8. В случае отсутствия горючего основных марок разрешается использовать:
1) вместо дизельного топлива З (зимнего) – смесь (в объемных долях): 50-60 % дизельного топлива Л (летнее) и 40-50 % топлива Т-1, ТС-1, РТ;

1. Әлуетті құрылымдардың кезекші бөлімдерінің, жол полициясының жол-патрульдік қызметі бөлімшелерінің, орталықтандырылған күзет пульттерінің ұстау топтарының автомобильдері, патрульдік полицияның патрульдік автомобильдері үшін жанар-жағармай материалдары шығыстары мен автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормалары 10%-ға ұлғайтылады.
2. Тұтқынға алынған, масаң күйдегі адамдарды тасымалдауға арналған, полиция нарядтарын тасымалдауға арналған, жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін, қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті, күзетілетін тұлғалардың мүліктік қауіпсіздігін қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскер автомашиналары, сондай-ақ жедел жәрдем автомобильдері үшін жанар-жағармай материалдары шығыстары мен автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормалары 15%-ға ұлғайтылады.
3. Тіркегіштері бар, тонна-километрмен есептелетін жұмыстарды орындайтын автомобильдер үшін отын шығысының базалық нормасы тіркегіштердің өздерінің әр тонна салмағына ұлғайтылады: карбюраторлық қозғалтқышты автомобильдер – 2 л-ге, ал дизель автомобильдері үшін – 1,3 л-ге.
4. Тонна-километрмен есептелмейтін жұмыстарды орындайтын автомобильдер үшін олардың тіркелгіштермен жұмысы кезінде отын шығысының базалық нормасы тіркелмелі жылжымалы құрамның жалпы салмағына әр тоннасына ұлғайтылады: карбюраторлық қозғалтқыштары бар автомобильдер үшін – 2 л-ге, ал дизель автомобильдері үшін – 1,3 л-ге.
5. Қыс мезгілінде (50С-тан төмен температура кезінде) қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті, күзетілетін тұлғалардың мүліктік қауіпсіздігін қорғау жөніндегі қызметті орындау, ұшуға қызмет көрсету кезеңінде 1 сағат жұмысқа шығыс нормасы сол жерде белгіленеді:
1) Газ (Газель), УАЗ автомобильдері және олардың модификациялары үшін 4,5 л;
2) Зил, Урал, Камаз, СПМ-2 бронемобиль автомобильдері және олардың модификациялары үшін – 6 л;
3) дөңгелекті тартқыштар үшін – 10 л;
4) шынжыр табанды тартқыштар үшін – 12 л.
6. Ұзақ сақтаудағы автомобильдерді сол жерде (қозғалтқышты қосуын) сынап көру үшін отын шығысы қозғалтқыш жұмысының 1 сағатына белгіленеді және автомобильдің 25 км жүрісінің отын шығысы нормасына теңеледі.
7. Арнайы жабдықты жетектеу үшін машиналардың қозғалтқыштарын пайдалану кезінде жұмыстың бір сағатына отын шығысының нормасын сол жерде базалық нормаға 50%-ға ұлғайтылған жүктемесіз пайдалану қажет.
8. Отынның негізгі маркалары болмаған жағдайда:
1) Қ (қысқы) дизель отынының орнына – қоспа (көлем үлестерінде): 50-60% Ж (жазғы) дизель отыны және 40-50% Т-1, ТС-1, РТ отыны;

2) вместо автомобильного бензина Аи-93 (Аи-92) – смесь автомобильных бензинов (в объемных долях): Аи-80 – 75 % и Аи-96 (Аи-95) – 25 %.
9. При простоях автотранспортных средств, оборудованных мобильными пеленгационными комплексами, техническими средствами групповой маскировки при проведении общих и специальных оперативно-розыскных мероприятий устанавливается дополнительный нормируемый расход горюче-смазочных материалов из расчета, один час простоя соответствует 10 км пробега автотранспортного средства.";
раздел 1 дополнить таблицей 16.1 следующего содержания:
"Таблица 16.1 - Нормы расхода тормозных жидкостей, охлаждающих низкозамерзающих жидкостей
Наименование работ
Наименование и марка
жидкости
Количество
заправок на
одну машину
Смена жидкости и прокачка гидросистемы
Тормозные жидкости Нева,
Томь и т.п
1,1
Долив в гидросистемы тормозов и привода
выключения сцепления при эксплуатации в
течении года
Тормозные жидкости Нева,
Томь и т.п
1,0-1,5
Эксплуатация круглогодично или в течении
зимнего периода
Охлаждающие,
низкозамерзающие жидкости
марок Тосол (всех марок),
антифризы (всех марок)
1,0
Долив в систему охлаждения на один месяц
эксплуатации:
Охлаждающие,
низкозамерзающие жидкости
марок Тосол (всех марок),
антифризы (всех марок)
гусеничной или колесной четырехосной
машины
0,12
колесной машины (кроме колесной
четырехосной машины)
0,08
Примечание:
1. Смена тормозной жидкости производится в Алматинской, Атырауской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областях на автомобилях транспортной группы – два раза в год, на остальных один раз в год; в других областях на машинах всех групп эксплуатации – один раз в полтора года.
2. Расход тормозной жидкости при ремонте гидросистемы тормозов и привода включения сцепления автомобилей устанавливается в размере 1,1 заправки.
3. Расход тормозной жидкости при промывке гидросистемы тормозов и привода включения сцепления при ремонте устанавливается на один ремонт:
для двухосных автомобилей, автобусов и прицепов – 0,06 л;
для трехосных автомобилей – 0,09 л;
для четырехосных автомобилей – 0,20 л.";
абзац пятый части второй пункта 23 изложить в следующей редакции:
"на 30 % для автотранспортных средств, оборудованных дополнительным источником потребления энергии (радиостанция, сигнально-говорящее устройство, бортовые компьютеры и т.д.) и 5 % на каждый следующий дополнительный источник потребления энергии;";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Нормы пробега автомобильных шин оперативно-служебных транспортных средств, а также основных и специальных пожарных автомобилей подразделений противопожарных служб, оперативных и аварийно-спасательных автомобилей аварийно-спасательных служб и формирований снижаются на 30 % и дополнительно на 20 % для транспортных средств эскортных подразделений.".

2) Аи-93 (Аи-92) автомобиль бензинінің орнына – автомобиль бензиндерінің қоспасы (көлем үлестерінде): Аи-80 – 75% және Аи-96 (Аи-95) – 25% пайдалануға рұқсат беріледі
9. Мобильдік пеленгациялық кешендермен, жалпы және арнайы жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу кезінде топтық бүркеме техникалық құралдарымен жабдықталған автокөлік құралдары бос тұрған кезде жанар-жағармай материалдарының қосымша нормаланатын шығысы бос тұрған бір сағат автокөлік құралының 10 км жүрісіне сәйкес келеді деген есеппен белгіленеді.»;
1-бөлім мынадай мазмұндағы 16.1-кестемен толықтырылсын:
«16.1-кесте – Тежегіш сұйықтықтары төменгі температурада қататын салқындатушы сұйықтықтар шығысының нормалары
Жұмыстардың атауы
Сұйықтықтардың атауы және маркасы
Бір машинаға құю саны
1
2
3
Сұйықтықты ауыстыру және гидрожүйені айдау
Нева, Томь және т.с.с. тежегіш сұйықтықтары
1,1
Жыл бойы пайдаланған кезде тежегіш гидрожүйелеріне және іліністі сөндіру жетегіне үстеп құю
Нева, Томь және т.с.с. тежегіш сұйықтықтары
1,0-1,5
Жыл бойы немесе қыс мезгілінде пайдалану
Салқындатушы, төменгі температурада қататын Тосол маркалы (барлық маркалары) сұйықтықтар, антифриздер (барлық маркалары)
1,0
Бір ай пайдалануға салқындату жүйесіне үстеп құю:
Салқындатушы, төменгі температурада қататын Тосол маркалы (барлық маркалары) сұйықтықтар, антифриздер (барлық маркалары)
0,12
шынжыр табанды немесе төрт дөңгелекті машина
дөңгелекті машина (төрт осьті дөңгелекті машинадан басқа)
0,08
Ескертпе:
1. Тежегіш сұйықтықты ауыстыру Алматы, Атырау, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарында көліктік топтағы автомобильдерге – жылына екі рет, басқаларына жылына бір рет; басқа облыстарда машиналарды пайдаланудың барлық топтарына – бір жарым жылда бір рет жүргізіледі.
2. Автомобильдердің тежегіштер гидрожүйесін және іліністі қосу жетегін жөндеу кезіндегі тежегіш сұйықтығының шығысы 1,1 құю мөлшерінде белгіленеді.
3. Тежегіштің гидрожүйесі мен іліністі қосу жетегін жуу кезіндегі тежегіш сұйықтығының шығысы жөндеу кезінде бір жөндеуге былайша белгіленеді:
екі осьті автомобильдер, автобустар және тіркегіштер үшін – 0,06 л;
үш осьті автомобильдер үшін – 0,09 л;
төрт осьті автомобильдер үшін – 0,20 л.»;
23-тармақтың екінші бөлігінің бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«энергия тұтынудың қосымша көздерімен жабдықталған автокөлiк құралдары үшiн 30%-ға (радиостанция, сигналды-сөйлеу құрылғысы, борттық компьютерлер және т.с.с.) және энергия тұтынудың әрбір келесі қосымша көзіне 5%-ға;»;
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«27. Жедел-қызметтік көлік құралдарының, сондай-ақ өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің негізгі және арнайы өрт сөндіру автомобильдерінің, авариялық-құтқару қызметтерінің және құралымдардың жедел және авариялық-құтқару автомобильдерінің автомобиль шиналарының жүріс нормалары 30%-ға және эскорттық бөлімшелердің көлік құралдары үшін қосымша 20%-ға төмендейді.».

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан С. Ахметов

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов