Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг в области образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2014 года № 262. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 312
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 312 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года «О специальных социальных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт оказания специальных социальных услуг в области образования.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 марта 2014 года № 262
Стандарт оказания специальных социальных услуг
в области образования 1. Общие положения
1. Стандарт оказания специальных социальных услуг в области образования (далее — Стандарт) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года «О специальных социальных услугах».
2. Настоящий Стандарт устанавливает объем и условия предоставления специальных социальных услуг в организациях образования (далее – организации):
1) ребенку-сироте (детям-сиротам) — ребенку (детям), у которого умерли оба или единственный родитель;
2) ребенку (детям), оставшимся без попечения родителей (родителя) — ребенку (детям), лишившемуся попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием безвестно отсутствующими, объявлением умершими, признанием недееспособными или ограниченно дееспособными, отбыванием наказания в местах лишения свободы, уклонением от воспитания ребенка или защиты его прав и интересов, в том числе с отказом взять ребенка из воспитательной или медицинской организации, а также в иных случаях отсутствия родительского попечения и нуждающемуся в обеспечении необходимой защиты его прав и интересов, предусмотренных законами Республики Казахстан;
3) безнадзорному ребенку (детям) — ребенку (детям), контроль за поведением которого отсутствует вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанностей по его воспитанию, обучению и (или) содержанию со стороны родителей или их законных представителей, а также педагогов, воспитателей и других работников учебного, воспитательного и иных учреждений, обязанных осуществлять надзор за несовершеннолетними, либо вследствие самовольного ухода его из дома или организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка;

Білім беру саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 26 наурыздағы № 262 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 312 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 312 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы» 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған білім беру саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 26 наурыздағы
№ 262 қаулысымен
бекітілген
Білім беру саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты
Жалпы ережелер
1. Білім беру саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты (бұдан әрі – Стандарт) «Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы» 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Стандарт білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ұйымдар):
1) жетім балаға (жетім балаларға) – ата-анасының екеуі де немесе жалғыз ата-анасы қайтыс болған балаға (балаларға);
2) ата-аналарының (ата-анасының) қамқорлығынсыз қалған балаға (балаларға) – ата-ана құқықтарының шектелуiне немесе олардан айырылуына, хабарсыз кеткен деп танылуына, қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектелген деп танылуына, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуiне, бала тәрбиелеуден немесе оның құқықтары мен мүдделерiн қорғаудан жалтаруына, оның ішінде баланы тәрбиелеу немесе медициналық ұйымнан алудан бас тартуына байланысты, сондай-ақ ата-ана қамқоршылығы болмаған және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өз құқықтары мен мүдделерінің қажетті қорғалуын қамтамасыз етуге мұқтаж болған өзге де жағдайларда жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынан айырылған балаға (балаларға);
3) қадағалаусыз қалған балаға (балаларға) ата-анасының немесе олардың заңды өкiлдерiнiң, сондай-ақ педагогтардың, тәрбиешiлердiң және кәмелетке толмағандарды қадағалауды жүзеге асыруға мiндеттi оқыту, тәрбиелеу және өзге де мекемелері қызметкерлерiнiң тарапынан оны тәрбиелеу, оқыту және (немесе) бағып-күту жөнiндегi мiндеттердi орындамауы немесе тиiсiнше орындамауы салдарынан, не оның үйден немесе бала құқығын қорғау жөнiндегi функцияларды жүзеге асыратын ұйымдардан өз еркімен кетуi салдарынан мінез-құлқына бақылау болмаған кәмелетке толмаған балаға (балаларға);

4) ребенку (детям) со стойкими нарушениями функций организма, обусловленными физическими и (или) умственными возможностями (ребенку (детям) с ограниченными возможностями);
5) ребенку (детям), ставшему жертвой жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации;
6) ребенку (детям), освободившемуся из мест лишения свободы;
7) ребенку (детям), находящемуся на учете службы пробации уголовно-исполнительной инспекции.
Указанные выше категории совместно именуются получателями услуг.
3. К субъектам, предоставляющим специальные социальные услуги, относятся:
1) организации, обеспечивающие государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий граждан с предоставлением места проживания:
интернатные учреждения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
интернатные учреждения для детей с девиантным поведением;
стационары для детей с ограниченными возможностями;
детские оздоровительные центры различного профиля;
2) организации, обеспечивающие государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий граждан c дневным пребыванием:
реабилитационные центры;
кабинеты психолого-педагогической коррекции, психолого-медико-педагогические консультации;
специальные дошкольные и школьные организации; комбинированные дошкольные и школьные организации, совмещающие функции общеразвивающего и коррекционного характера;
инклюзивные дошкольные и школьные организации, предназначенные для совместного воспитания детей с ограниченными возможностями и нормально развивающихся детей;
службы/отделения дневного пребывания (центры дневного обслуживания, центры реабилитации, службы поддержки семьи и ребенка, раннего вмешательства, кризисные центры);
3) приемные семьи: патронатная семья, опекуны и попечители.
Данный перечень субъектов, представляющих специальные социальные услуги, не является исчерпывающим.
4. Затраты, связанные с предоставлением специальных социальных услуг, возмещаются за счет средств бюджета города республиканского значения, столицы, области и района (города областного значения) и иных источников, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.
2. Условия приема, перевода и выпуска из организаций,
предоставляющих специальные социальные услуги
5. Прием получателей услуг в организацию осуществляется в течение всего календарного года.
6. Основанием для определения в организация является решение местных исполнительных органов о направлении в организации, предоставляющие специальные услуги с приложением следующих документов:

4) дене және (немесе) ақыл-ой мүмкіндіктеріне байланысты организм функциялары тұрақты бұзылған балаға (балаларға) (мүмкіндіктері шектеулі балаға (балаларға);
5) әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соқтырған қатыгездік құрбаны болған балаға (балаларға);
6) бас бостандығынан айыру орындарынан босап шыққан балаға (балаларға);
7) қылмыстық-атқару инспекциясының пробация қызметінің есебінде тұрған балаға (балаларға) арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету көлемі мен шарттарын белгілейді.
Жоғарыда аталған санаттар бірлесіп көрсетілетін қызметті алушылар деп аталады.
3. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын субъектілерге:
1) тұратын орнын ұсына отырып, азаматтардың белгілі бір санаттарының білім алуға, тәрбиеленуге құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін білім беру ұйымдары:
жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған интернаттық мекемелер;
девиантты мінез-құлықты балаларға арналған интернаттық мекемелер;
мүмкіндіктері шектеулі балаларға арналған стационарлар;
әртүрлі бейіндегі балалардың сауықтыру орталықтары;
2) азаматтардың белгілі бір санаттарының білім алуға, тәрбиеленуге құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін күндіз болатын ұйымдар:
оңалту орталықтары;
психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттері, психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар;
мектепке дейінгі және мектептік арнаулы ұйымдар; жалпы дамыту және түзету сипатындағы функцияларды қатар атқаратын мектепке дейінгі және мектептік аралас ұйымдар;
мүмкіндігі шектеулі және қалыпты дамып келе жатқан балаларды бірге тәрбиелеуге арналған мектепке дейінгі және мектептік инклюзивтік ұйымдар;
күндіз болатын қызметтер/бөлімдер (күндіз қызмет көрсететін орталықтар, оңалту орталықтары, отбасы мен баланы қолдау, ерте араласу қызметтері, дағдарыс орталықтары).
3) қабылдаушы отбасылар: патронаттық отбасы, қамқоршылар мен қорғаншылар жатады.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынатын субъектілердің аталған тізбесі толық болып табылмайды.
4. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетумен байланысты шығындар республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстың және ауданның, (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік қаражаты есебінен және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де көздер есебінен өтеледі.
2. Арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынатын ұйымдарға
қабылдау, аудару мен одан шығару тәртібі
5. Көрсетілетін қызметті алушыларды ұйымға қабылдау бүкіл күнтізбелік жыл бойы жүзеге асырылады.
6. Жергілікті атқарушы органдардың арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын ұйымдарға жіберу туралы шешімі мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ұйымға белгілеу үшін негіз болып табылады:

1) свидетельство о рождении (удостоверение личности);
2) медицинские документы о состоянии здоровья и прививках;
3) документы об образовании (для детей школьного возраста);
4) акт обследования условий жизни ребенка;
5) документы, содержащие сведения о родителях (копии свидетельств о смерти родителей, решение суда (об ограничении или лишении родительских прав родителей, о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными), справки о болезни, о розыске родителей и другие документы, подтверждающие отсутствие родителей или невозможность воспитания ими своих детей);
6) справка о наличии и местожительстве братьев, сестер и других близких родственников;
7) опись имущества, оставшегося после смерти родителей, сведения о лицах, отвечающих за его сохранность;
8) документы о закреплении жилой площади за несовершеннолетними;
9) копию договора об открытии лицевого счета на имя ребенка, получающего социальное пособие, копия решения суда о взыскании алиментов (при получении их на ребенка родителем или лицом, его заменяющим).
7. При переводе из одной организации в другую или выпуске из организации получателю услуг выдаются следующие документы:
1) свидетельство о рождении (удостоверение личности);
2) справка о пребывании в организации;
3) медицинские документы о состоянии здоровья и прививках;
4) документы об образовании;
5) документы, содержащие сведения о родителях, родственниках;
6) документы, подтверждающие его права на имущество, денежные средства, жилую площадь, ранее занимаемую им или его родителями, договор об открытии лицевого счета, исполнительный лист о взыскании алиментов и другие документы, если таковые имелись в личном деле.
3. Объем и условия предоставления специальных социальных услуг
8. Социально-бытовые услуги, направленные на поддержание жизнедеятельности получателей услуг в быту, включают:
в организациях, обеспечивающих государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий детей с предоставлением места проживания и/или дневным пребыванием:
1) предоставление жилой площади в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 1684 «Об утверждении Санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к объектам воспитания и образования детей и подростков»;

1) туу туралы куәлiк (жеке куәлік);
2) денсаулық жағдайы мен екпелерi туралы медициналық құжаттар;
3) бiлiм туралы құжаттар (мектеп жасындағы балалар үшiн);
4) баланың өмiр сүру жағдайын тексеру актiсi;
5) ата-анасы туралы мәлiметтер (ата-анасының қайтыс болғаны туралы куәлiктердiң көшiрмелерi, соттың шешiмi (ата-аналарды ата-ана құқықтарынан айыру немесе шектеу, ата-аналарды хабар-ошарсыз кеткен деп тану, қайтыс болған деп жариялау немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабiлетi шектелуi) деп тану), ата-анасының ауруы туралы анықтама, ата-аналарды iздестiру туралы анықтама және ата-анасының жоқтығын немесе олардың өз балаларын тәрбиелеуге мүмкiндiгi жоқтығын растайтын басқа да құжаттар) қамтылған құжаттар;
6) аға-iнiлерiнiң, апа-сiңлiлерiнiң (қарындастарының) және басқа да жақын туыстарының бар болуы және олардың тұратын жерi туралы анықтама;
7) ата-анасы қайтыс болғаннан кейiн қалған мүлiктердiң тiзiмдемесi, оның сақталуына жауапты адамдар туралы мәлiметтер;
8) кәмелетке толмағандарға тұрғын үй алаңын бекiту туралы құжаттар;
9) әлеуметтік жәрдемақы алатын баланың атына дербес шоттың ашылуы туралы шарттың көшірмесі, алимент өндiрiп алу туралы сот шешiмiнiң көшiрмесi (балаға оларды ата-анасының бiрi немесе оны алмастыратын адам алатын кезде).
7.іБір ұйымнан екінші ұйымға ауыстырылған немесе ұйымнан шығарылған кезде көрсетілетін қызметті алушыға мына құжаттар беріледі:
1) туу туралы куәлік (жеке куәлік);
2) ұйымда болғандығы туралы анықтама;
3) денсаулық жағдайы мен екпелері туралы медициналық құжаттар;
4) білім туралы құжаттар;
5) ата-анасы, туыстары туралы мәліметтер бар құжаттар;
6) оның өзі немесе ата-анасы бұрын иелік еткен мүлікке, ақшалай қаражатқа, тұрғын үй алаңына құқығын айғақтайтын құжаттар, жеке есеп шотын ашу туралы шарт, алимент өндіру туралы орындау парағы және жеке ісінде болған кезде басқа да құжаттар.
3. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынудың көлемі мен шарттары
8. Көрсетілетін қызметті алушылардың тұрмыстағы тыныс-тіршілігін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер:
тұратын және/немесе күндізгі болу орындарын ұсына отырып, белгілі санаттағы азаматтарға білім алуға, тәрбиеленуге құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін ұйымдарда:
1) «Балалар мен жасөспірімдерді тәрбиелеу мен білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1684 қаулысымен бекітілген санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес тұрғын үй алаңын ұсынуды;

2) предоставление помещений, оснащенных мебелью и (или) специализированным оборудованием, для реабилитационных и лечебных, образовательных, культурных мероприятий, обучения навыкам самообслуживания, основам бытовой ориентации;
3) предоставление мягкого инвентаря (одежды, обуви, нательного белья и постельных принадлежностей);
4) предоставление рационального и диетического питания в соответствии с нормами питания и санитарно-эпидемиологическими требованиями, утвержденными постановлениями Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2012 года № 320 «Об утверждении размеров, источников, видов и Правил предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь» и 30 декабря 2011 года № 1684;
5) обеспечение бытовым обслуживанием (стирка, сушка, глаженье, дезинфекция нательного белья, одежды, постельных принадлежностей);
6) создание условий для профессионального самоопределения и творческого труда с необходимым оборудованием;
7) предоставление транспортных услуг при перевозе получателей услуг для лечения, обучения, участия в культурных, спортивных мероприятиях;
8) создание благоприятных условий, приближенных к семейным, способствующих умственному, эмоциональному, духовному и физическому развитию получателей услуг;
9) оказание социально-бытовых услуг индивидуального обслуживающего и гигиенического характера получателям услуг, неспособным выполнять такие действия, как встать с постели, лечь в постель, одеться, раздеться, принять пищу и обучение этим действиям;
предоставляемые в условиях семьи:
1) предоставление общей площади жилища на одного члена семьи и воспитанника составляет не менее 18 квадратных метров;
2) создание необходимых условий для получения образования, забота о его здоровье, физическом, психическом, духовном и нравственном развитии;
3) предоставление рационального и диетического питания в соответствии с нормами питания и санитарно-эпидемиологическими требованиями, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 1684;
4) предоставление мягкого инвентаря (одежды, обуви, нательного белья и постельных принадлежностей);
5) предоставление транспортных услуг при перевозе получателей услуг для лечения, обучения, участия в культурных, спортивных мероприятиях.
9. Социально-медицинские услуги, направленные на поддержание и улучшение здоровья получателей услуг, с учетом индивидуального состояния, включают:
предоставляемые в организациях, обеспечивающих государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий граждан с предоставлением места проживания и/или дневным пребыванием:

2) оңалту және емдеу, білім беру, мәдени іс-шараларға, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларына, тұрмыстық бағдар негіздеріне оқытуға арналған жиһазбен және (немесе) арнайы жабдықтармен жабдықталған үй-жайларды ұсынуды;
3) жұмсақ мүкәммалды (киім, аяқ киім, ішкі киімдер және төсек-орын жабдықтары) ұсынуды;
4) «Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмектің мөлшерін, көздерін, түрлерін және оны беру қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 наурыздағы № 320 және 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1684 қаулыларымен бекітілген тамақтану нормаларына және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес тиімді және емдәмдік тамақтануды ұсынуды;
5) тұрмыстық қызмет көрсетумен (ішкі киімдерді, киімдерді, төсек-орын жабдықтарын жуу, кептіру, үтіктеу, залалсыздандыру) қамтамасыз етуді;
6) қажетті жабдықтармен кәсіптік тұрғыдан өзін-өзі айқындауды және шығармашылық еңбегі үшін жағдайлар жасауды;
7) емделуге, оқуға, мәдени, спорттық іс-шараларға қатысу үшін көрсетілетін қызметті алушыларды тасымалдау кезінде көлік қызметін ұсынуды;
8) көрсетілетін қызметті алушылардың ақыл-ой, эмоциялық, рухани және дене дамуына ықпал ететін отбасылық ортаға жақын қолайлы жағдай жасауды;
9) төсектен тұру, төсекке жату, киіну, шешіну, тамақтану сияқты іс-қимылдарды орындауға қабілетсіз көрсетілетін қызметті алушыларға жеке қызмет көрсету мен гигиеналық сипаттағы әлеуметтік-тұрмыстық қызметтерді көрсетуді және оларды осы іс-қимылдарға үйретуді;
отбасы жағдайында ұсынылатын:
1) отбасының бір мүшесіне және тәрбиеленушіге кемінде 18 шаршы метрді құрайтын тұрғын-жайдың жалпы алаңын ұсынуды;
2) білім алу үшін қажетті жағдай жасауды, оның денсаулығына, дене, психикалық, рухани және адамгершілік дамуына қамқорлық көрсетуді;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1684 қаулысымен бекітілген тамақтану нормаларына және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес тиімді және емдәмдік тамақтануды ұсынуды;
4) жұмсақ мүкәммалды (киім, аяқ-киім, ішкі киім мен төсек-орын жабдықтарын) ұсынуды;
5) емделуге, оқуға, мәдени, спорттық іс-шараларға қатысу үшін көрсетілетін қызметті алушыларды тасымалдау кезінде көлік қызметтерін ұсынуды қамтиды.
9. Көрсетілетін қызметті алушылардың жеке жағдайын ескере отырып, денсаулығын қолдауға және жақсартуға бағытталған әлеуметтік-медициналық қызметтер:
тұратын және/немесе күндізгі болу орындарын ұсына отырып, белгілі санаттағы азаматтарға білім алуға, тәрбиеленуге құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін ұйымдарда:

1) организацию и проведение медико-социального обследования (при необходимости с привлечением специалистов организаций здравоохранения);
2) проведение первичного медицинского осмотра и первичной санитарной обработки;
3) оказание первичной медико-санитарной помощи;
4) содействие в оказании гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
5) организацию лечебно-оздоровительных мероприятий, в том числе в учреждениях здравоохранения;
6) оперативную госпитализацию и сопровождение в организации здравоохранения;
7) обеспечение ухода получателей услуг с учетом состояния их здоровья;
8) оказание консультативной помощи (при отсутствии квалифицированного специалиста – обязательное привлечение специалиста из организаций здравоохранения);
9) оказание первой медицинской помощи в экстренных случаях;
10) проведение профилактических мероприятий;
11) проведение реабилитационных мероприятий социально-медицинского характера;
предоставляемые в условиях семьи:
1) обеспечение ухода и лечения, систематического осмотра врачей-специалистов в соответствии с медицинскими рекомендациями и состоянием здоровья;
2) обеспечение регулярного медицинского обследования;
3) обеспечение лечебно-оздоровительных мероприятий; в том числе в организациях здравоохранения;
4) проведение реабилитационных мероприятий социально-медицинского характера;
5) обеспечение ухода, в том числе оказание санитарно-гигиенических услуг с учетом состояния здоровья.
10. Социально-психологические услуги, предусматривающие коррекцию психологического состояния получателей услуг, направленные на их социальную адаптацию, социализацию и интеграцию в социальном окружении, включают:
предоставляемые в организациях, обеспечивающих государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий граждан с предоставлением места проживания и/или дневным пребыванием:
1) психологическая диагностика и обследование личности;
2) социально-психологический патронаж (систематическое наблюдение);
3) психопрофилактическая работа с получателями услуг;
4) психологическое консультирование;
5) оказание психологической помощи получателям услуг, в том числе беседы, общение, выслушивание, подбадривание, мотивация к активности;
6) психологические тренинги;
7) психологическая коррекция получателей услуг;
8) проведение занятий в группах взаимоподдержки, клубах общения;
предоставляемые в условиях семьи:
1) психологическое сопровождение;
2) создание условий для успешной адаптации получателей услуг к широкому социальному окружению;
3) создание условий для активного присвоения и использования социально-психологических знаний в процессе обучения, общения, личностного развития;

1) медициналық-әлеуметтік тексеруді ұйымдастыруды және өткізуді (қажет болған жағдайда денсаулық сақтау ұйымдарының мамандарын тарта отырып);
2) алғашқы медициналық байқау және алғашқы санитариялық өңдеу жүргізуді;
3) алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсетуді;
4) тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемін көрсетуге ықпал етуді;
5) емдеу-сауықтыру іс-шараларын, оның ішінде денсаулық сақтау мекемелерінде ұйымдастыруды;
6) жедел ауруханаға жатқызуды және денсаулық сақтау ұйымдарында еріп жүруді;
7) көрсетілетін қызметті алушыларға денсаулығының жағдайын ескере отырып, күтімді қамтамасыз етуді;
8) консультациялық көмек көрсетуді (білікті маман болмаған жағдайда – денсаулық сақтау ұйымдарынан маманды міндетті түрде тарту);
9) шұғыл жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
10) профилактикалық іс-шараларды өткізуді;
11) әлеуметтік-медициналық сипаттағы оңалту іс-шараларын жүргізуді;
отбасы жағдайында ұсынылатын:
1) медициналық ұсынымдарға және денсаулық жағдайына сәйкес күтім жасау мен емдеуді, дәрігер мамандарының жүйелі қарауын қамтамасыз етуді;
2) ұдайы медициналық тексеруді қамтамасыз етуді;
3) емдеу-сауықтыру іс-шараларын, оның ішінде денсаулық сақтау ұйымдарында қамтамасыз етуді;
4) әлеуметтік-медициналық сипаттағы оңалту іс-шараларын жүргізуді;
5) күтім жасауды қамтамасыз етуді, оның ішінде денсаулық жағдайын ескере отырып, санитариялық-гигиеналық қызмет көрсетуді қамтиды.
10. Көрсетілетін қызметті алушылардың әлеуметтік бейімделуі, әлеуметтенуі мен әлеуметтік ортаға ықпалдасуына бағытталған олардың психологиялық жай-күйін түзетуді көздейтін әлеуметтік-психологиялық қызметтер:
тұратын және/немесе күндізгі болу орындарын ұсына отырып, белгілі санаттағы азаматтарға білім алуға, тәрбиеленуге құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін ұйымдарда:
1) тұлғаны психологиялық диагностикалауды және тексеруді;
2) әлеуметтік-психологиялық патронажды (жүйелі қадағалау);
3) көрсетілетін қызметті алушылармен психологиялық профилактикалық жұмыстарды;
4) психологиялық консультациялауды;
5) көрсетілетін қызметті алушыларға психологиялық көмек көрсетуді, оның ішінде әңгімелесу, сөйлесу, тыңдау, көңілін көтеру, белсенділікке ынталандыру;
6) психологиялық тренингтерді;
7) көрсетілетін қызметті алушыларды психологиялық түзетуді;
8) өзара қолдау топтарында, қарым-қатынас клубтарында сабақ өткізуді;
отбасы жағдайында ұсынылатын:
1) психологиялық сүйемелдеуді;
2) көрсетілетін қызметті алушыларды кең әлеуметтік ортаға табысты бейімдеу үшін жағдай жасауды;
3) оқыту, әңгімелесу, жеке дамыту процесінде әлеуметтік-психологиялық білім беру және белсенді пайдалану үшін жағдай жасауды;

4) оказание психологической помощи, в том числе беседы, общение, выслушивание.
11. Социально-педагогические услуги, направленные на педагогическую коррекцию и обучение получателей услуг с учетом их физических возможностей и умственных способностей, включают:
предоставляемые в организациях, обеспечивающих государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий граждан с предоставлением места проживания и/или дневным пребыванием:
1) социально-педагогическое консультирование;
2) коррекционно-педагогическое сопровождение;
3) организацию процесса воспитания и образования получателей услуг, содействие в их социализации, адаптации и интеграции в социальном окружении;
4) содействие в получении образования получателей услуг с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
5) надомное обучение получателей услуг, включая дистанционное и инклюзивное образование;
предоставляемые в условиях семьи:
1) организацию процесса воспитания и образования получателей услуг; содействие в их социализации, адаптации и интеграции в социальном окружении;
2) содействие в получении образования получателей услуг с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
3) обеспечение посещения общеобразовательного учреждения, в случае невозможности посещения общеобразовательного учреждения по состоянию его здоровья обеспечить получение образования согласно Закону Республики Казахстан от 27 июня 2007 года «Об образовании»;
4) содействие в получении профессионального образования.
12. Социально-трудовые услуги, направленные на повышение уровня личностного развития, социальную адаптацию, профессиональное самоопределение и дальнейшее трудоустройство получателей услуг в условиях семьи и в организациях, обеспечивающих государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий граждан с предоставлением места проживания и/или дневным пребыванием, включают:
1) проведение мероприятий по обследованию имеющихся трудовых навыков у получателей услуг;
2) проведение лечебно-трудовой деятельности;
3) содействие в проведении мероприятий по обучению получателей услуг доступным профессиональным навыкам;
4) содействие в получении профессии в соответствии с индивидуальными физическими и умственными способностями.
13. Социально-культурные услуги, направленные на организацию досуга получателей услуг и вовлечение их в досуговые мероприятия и формирование основ здорового образа жизни, предоставляемые в условиях семьи и организациях, обеспечивающих государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий граждан с предоставлением места проживания и/или дневным пребыванием включают:

4) психологиялық көмек көрсетуді, оның ішінде әңгімелесуді, сөйлесуді, тыңдауды қамтиды.
11. Көрсетілетін қызметті алушылардың дене мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, оларды педагогикалық түзету мен оқытуға бағытталған әлеуметтік-педагогикалық қызметтер:
тұратын және/немесе күндізгі болу орындарын ұсына отырып, белгілі санаттағы азаматтарға білім алуға, тәрбиеленуге құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін ұйымдарда:
1) әлеуметтік-педагогикалық кеңес беруді;
2) түзету-педагогикалық сүйемелдеуді;
3) көрсетілетін қызметті алушыларды тәрбиелеу мен оқыту процесін ұйымдастыруды, олардың әлеуметтенуін, бейімделуін және әлеуметтік ортаға ықпалдасуын;
4) көрсетілетін қызметті алушылардың дене мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, олардың білім алуына ықпал етуді;
5) көрсетілетін қызметті алушыларды қашықтықтан және инклюзивті білім беруді қоса алғанда, үй жағдайында оқытуды;
отбасы жағдайында ұсынылатын:
1) көрсетілетін қызметті алушыларды тәрбиелеу мен оқыту процесін ұйымдастыруды, олардың әлеуметтенуін, бейімделуін және әлеуметтік ортаға ықпалдасуын;
2) көрсетілетін қызметті алушылардың дене мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, олардың білім алуына ықпал етуді;
3) білім беру мекемесіне баруын, егер оның денсаулық жағдайына байланысты білім беру мекемесіне бару мүмкіндігі болмаған жағдайда, «Білім туралы» 2007 жылғы 27 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес білім алуын қамтамасыз етуді;
4) кәсіптік білім алуға ықпал етуді қамтиды.
12. Көрсетілетін қызметті алушыларды отбасы және белгілі санаттағы азаматтарға тұратын және/немесе күндізгі болу орындарын ұсына отырып, білім алуға, тәрбиеленуге құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін ұйымдар жағдайында тұлғалық даму деңгейін көтеруге, әлеуметтік бейімдеуге, кәсіптік тұрғыдан өзін-өзі айқындауға және одан әрі жұмысқа орналастыруға бағытталған әлеуметтік-еңбек қызметтері:
1) көрсетілетін қызметті алушыларда бар еңбек дағдыларын зерттеу жөнінде іс-шаралар өткізуді;
2) емдеу-еңбек қызметін жүргізуді;
3) көрсетілетін қызметті алушыларды қолжетімді кәсіптік дағдыларға үйрету жөніндегі іс-шараларды өткізуге ықпал етуді;
4) жеке физикалық мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттеріне сәйкес кәсібін алу үшін ықпал етуді қамтиды.
13. Отбасы және белгілі санаттағы азаматтарға тұратын және/немесе күндізгі болу орындарын ұсына отырып, білім алуға, тәрбиеленуге құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін ұйымдар жағдайында көрсетілетін қызметті алушылардың бос уақытын ұйымдастыруға және оларды бос уақыт іс-шаралары мен салауатты өмір салтының негізін қалыптастыруға тартуға бағытталған әлеуметтік-мәдени қызметтер:

1) организацию праздников и досуговых мероприятий;
2) организацию и проведение клубной и кружковой работы;
3) вовлечение в досуговые мероприятия, к участию в культурных мероприятиях (организация экскурсий, посещение театров, выставок, концертов и других мероприятий).
14. Социально-экономические услуги, направленные на поддержание и улучшение жизненного уровня получателей услуг, предоставляемые в условиях семьи, организаций, обеспечивающих государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий граждан с предоставлением места проживания и/или дневным пребыванием, включают:
1) содействие в получении полагающихся пособий, алиментов и других видов выплат;
2) оказание содействия в улучшении жилищных условий в соответствии с Законом Республики Казахстан «О жилищных отношениях».
15. Социально-правовые услуги, направленные на поддержание или изменение правового статуса, оказания гарантированной государством юридической помощи, защиты законных прав и интересов получателей услуг, предоставляемых в условиях семьи и организациях, обеспечивающих государственные гарантии прав на получение образования, воспитание определенных категорий детей с предоставлением места проживания и/или дневным пребыванием, включают:
1) юридическое консультирование в области предоставления специальных социальных услуг по вопросам, связанным с правами на социальное обеспечение и помощь в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) помощь в оформлении документов, имеющих юридическое значение;
3) оказание помощи в подготовке и подаче обращений на действия или бездействие организаций, предоставляющих специальные социальные услуги и нарушающих или ущемляющих законные права получателей услуг;
4) оказание помощи и содействие в получении установленных законодательством льгот и преимуществ, социальных выплат;
5) содействие в привлечении к ответственности лиц, виновных в физическом и психическом насилии, совершенном над получателями услуг или членами их семьи;
6) содействие органам опеки и попечительства в устройстве детей в семью, в том числе на усыновлениепопечениепатронат, под опеку;
7) содействие в оказании юридической помощи в оформлении документов для трудоустройства, получении документа, удостоверяющего личность, и других документов, имеющих юридическое значение;
8) содействие в получении гарантированной государством юридической помощи в случаях и порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года, Законами Республики Казахстан от 5 декабря 1997 года «Об адвокатской деятельности», от 3 июля 2013 года «О гарантированной государством юридической помощи».

1) мерекелер мен бос уақытты өткізу іс-шараларын ұйымдастыруды;
2) клубтық және үйірмелік жұмысты ұйымдастыру мен жүргізуді;
3) бос уақыт іс-шараларына тартуды, мәдени іс-шараларға қатыстыруды (экскурсиялар ұйымдастыру, театрға, көрмелерге, концерттер мен басқа да іс-шараларға бару) қамтиды.
14. Отбасы және белгілі санаттағы азаматтарға тұратын және/немесе күндізгі болу орындарын ұсына отырып, білім алуға, тәрбиеленуге құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін ұйымдар жағдайында көрсетілетін қызметті алушылардың өмір сүру деңгейін қолдау мен жақсартуға бағытталған әлеуметтік-экономикалық қызметтер:
1) тиесілі жәрдемақыларды, алименттер мен төлемдердің басқа да түрлерін алуға ықпал етуді;
2) «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсартуға жәрдем көрсетуді қамтиды.
15. Отбасы және белгілі санаттағы азаматтарға тұратын және/немесе күндізгі болу орындарын ұсына отырып, білім алуға, тәрбиеленуге құқықтарының мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ететін ұйымдар жағдайында көрсетілетін қызметті алушыларға құқықтық мәртебеге ие болу немесе өзгерту, мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге, заңды құқықтары мен мүдделерін қорғауға бағытталған әлеуметтік-құқықтық қызметтер:
1) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласында әлеуметтік қамтамасыз ету құқығына байланысты мәселелер бойынша заң кеңесін беруді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көмекті;
2) заңды мәні бар құжаттарды ресімдеуге көмек көрсетуді;
3) арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін және көрсетілетін қызметті алушылардың заңды құқықтарын бұзатын немесе шектейтін ұйымдардың әрекетіне немесе әрекетсіздігіне өтініш дайындауға және беруге көмек көрсетуді;
4) заңнамада белгіленген жеңілдіктер мен артықшылықтарды, әлеуметтік төлемдерді алуға көмек көрсетуді және ықпал етуді;
5) көрсетілетін қызметті алушыларға немесе олардың отбасы мүшелеріне жасалған физикалық және психикалық зорлық-зомбылыққа кінәлі адамдарды жауапкершілікке тартуға ықпал етуді;
6) қорғаншылық және қамқоршылық органдарына балаларды отбасына орналастыруға, оның ішінде асырап алуға, қамқорлыққа, патронатқа, қорғаншылыққа беруге ықпал етуді;
7) жұмысқа орналасу үшін, жеке басын куәландыратын құжат және заңды мәні бар басқа да құжаттарды алу үшін құжаттарды ресімдеуге заң көмегін көрсетуге ықпал етуді;
8) 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексі, Қазақстан Республикасының «Адвокаттық қызмет туралы» 1997 жылғы 5 желтоқсандағы, «Мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы» 2013 жылғы 3 шілдедегі Заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен мемлекет кепілдік берген құқықтық көмек алуға ықпал етуді қамтиды.