Об утверждении условий, на которых иностранцы и лица без гражданства могут входить в состав экипажа судна, плавающего под Государственным флагом Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2014 года № 469.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п. 2.
В соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и пунктом 3 статьи 34 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые условия, на которых иностранцы и лица без гражданства могут входить в состав экипажа судна, плавающего под Государственным флагом Республики Казахстан (далее – условия).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 2) пункта 1 условий, который вводится в действие с 1 января 2015 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 мая 2014 года № 469
Условия,
на которых иностранцы и лица без гражданства
могут входить в состав экипажа судна, плавающего под
Государственным флагом Республики Казахстан
1. Прием на работу на судно, плавающее под Государственным флагом Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере привлечения иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности в Республике Казахстан, при соблюдении следующих условий:
1) иностранцы и лица без гражданства не могут быть назначены на должности капитана судна, старшего помощника капитана судна, старшего механика и радиоспециалистов судна внутреннего водного плавания;
2) иностранцы и лица без гражданства не могут быть назначены на должности капитана, старшего помощника капитана и старшего механика морского судна;
3) прием на работу на судно иностранцев и лиц без гражданства осуществляется при наличии свободных рабочих мест на судне и отсутствии возможности удовлетворить спрос на работников по отдельным профессиям и квалификациям на внутреннем рынке труда;
4) уровень образования (профессиональная подготовка) и трудовой стаж иностранцев и лиц без гражданства, привлекаемых для осуществления трудовой деятельности в составе экипажа судна, плавающего под Государственным флагом Республики Казахстан, должны отвечать требованиям, предъявляемым к должностям специалистов в области торгового мореплавания и внутреннего водного транспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзетін кеме экипажының құрамына шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың кiру мүмкiндiгiнің шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 11 мамырдағы № 469 қаулысы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз.
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына және "Iшкi су көлiгi туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 34-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзетін кеме экипажының құрамына шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың кiру мүмкiндiгiнің шарттары (бұдан әрі – шарттар) бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы шарттардың 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының 2) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 11 мамырдағы
№ 469 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзетін кеме
экипажының құрамына шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың
кiру мүмкiндiгiнің шарттары
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзетін кемеге шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмысқа қабылдау мынадай шарттарды сақтай отырып, Қазақстан Республикасының шетелдiк жұмыс күшiн тарту саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады:
1) шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды iшкi суларда жүзетiн кеменің капитаны, кеме капитанының аға көмекшiсi, аға механик және радио мамандары лауазымдарына тағайындауға болмайды;
2) шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды теңіз кемесінің капитаны, капитанның аға көмекшiсi және аға механик лауазымына тағайындауға болмайды;
3) кемеге шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды жұмысқа қабылдау кемеде бос жұмыс орындары бар болғанда және iшкi еңбек нарығында жекелеген кәсіптер мен біліктіліктер бойынша қызметкерлерге сұранысты қанағаттандыру мүмкiндiгі болмаған кезде жүзеге асырылады;
4) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзетін кеме экипажының құрамына еңбек қызметін жүзеге асыру үшiн тартылатын шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың бiлiм деңгейi (кәсiптік даярлығы) және еңбек өтiлi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сауда мақсатында теңiзде жүзу мен iшкi су көлiгi саласы мамандарының лауазымдарына қойылатын талаптарға сай болуға тиiс;

5) уровень профессиональной подготовки и компетентности иностранных граждан и лиц без гражданства, принимаемых на работу на судно, подтверждается:
документом об образовании, признаваемым Республикой Казахстан в соответствии с действующими международными договорами Республики Казахстан и в случае необходимости нотариально заверенным переводом документа об образовании на государственный или русский языки;
документами, подтверждающими трудовую деятельность работника, заверенными работодателем;
6) иностранцы и лица без гражданства, принимаемые на работу на судно, плавающее под Государственным флагом Республики Казахстан, должны иметь:
заключение медицинской комиссии, подтверждающее их пригодность к такой работе по состоянию здоровья;
для иностранцев – действительный заграничный паспорт, при этом для иностранцев, с государствами которых Республикой Казахстан не заключены соглашения о безвизовом порядке въезда и прибывания дополнительно необходимо иметь соответствующую визу согласно действующему законодательству Республики Казахстан;
для лиц без гражданства – удостоверение лица без гражданства или заграничный паспорт, выданный иностранным государством, подтверждающий правовой статус лица без гражданства.

5) кемеге жұмысқа қабылданатын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдардың кәсiптік даярлығының және құзыреттiлiгiнiң деңгейi:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасы танитын бiлiм беру туралы құжатпен және қажет болған жағдайда бiлiмі туралы құжаттың нотариалды расталған мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі аудармасымен;
жұмыс берушi куәландырған қызметкердiң еңбек қызметiн растайтын құжаттармен расталады;
6) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтерiп жүзетін кемеге жұмысқа қабылданатын шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың:
денсаулық жағдайы бойынша мұндай жұмысқа жарамдылығын растайтын медициналық комиссияның қорытындысы;
шетелдiктер үшiн – жарамды шетелдiк паспорт, бұл ретте Қазақстан Республикасы олардың мемлекеттерімен келудің және болудың визасыз тәртiбi туралы келiсiм жасамаған шетелдiктер үшiн – Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тиісті визасы;
азаматтығы жоқ адамдар үшiн – азаматтығы жоқ адамның куәлiгi немесе азаматтығы жоқ адамның құқықтық мәртебесiн растайтын, шет мемлекет берген шетелдiк паспорт болуға тиiс.