Об утверждении Правил безопасности на водоемах Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 861. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 457
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.06.2015 № 457 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О гражданской защите» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила безопасности на водоемах Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 июля 2014 года № 861
Правила
безопасности на водоемах Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила безопасности на водоемах Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок обеспечения безопасности граждан при пользовании водоемами Республики Казахстан для отдыха и туризма.
2. В данных Правилах используются следующие понятия:
1) водоемы - реки и приравненные к ним каналы, озера, водохранилища, пруды и другие внутренние водоемы, территориальные воды;
2) спасательный пост – это пост на определенном участке акватории, укомплектованный спасателями, оснащенный спасательным оборудованием, выполняющий функций по обеспечению безопасности людей на водоемах и создаваемый юридическими и физическими лицами;
3) место отдыха на водоеме – оборудованное место для купания (пляжи), прокатные станции катеров, яхт, лодок, гидроциклов и катамаранов;
4) маломерное судно - судно длиной не более 20 метров с допустимым количеством людей на борту не более 12 человек, кроме построенных или оборудованных для рыболовства, перевозки грузов, буксировки, проведения поиска, разведки и добычи полезных ископаемых, строительных, путевых, гидротехнических и других подобных работ, лоцманской и ледокольной проводки, а также осуществления мероприятий по защите водных объектов от загрязнения и засорения;
5) спасательный «Конец–Александрова» – средство для оказания помощи утопающему, которое представляет собой плавучий линь длиной около 30 метров с петлей диаметром 40 сантиметров и двумя поплавками;
6) учебное место – это специально оборудованное место на территории пляжа, максимально приспособленное для проведения коллективных и индивидуальных занятий по плаванию;

Қазақстан Республикасының су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 861 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 457 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.06.2015 № 457 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Азаматтық қорғау туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 14) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының су айдындарындағы қауіпсіздік қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 31 шілдедегі
№ 861 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының су айдындарындағы қауіпсіздік
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының су айдындарындағы қауіпсіздік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының су айдындарын демалу және туризм үшін пайдалану кезінде азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) су айдындары – өзендер және оларға теңестірілген арналар, көлдер, су қоймалары, тоғандар мен басқа да ішкі су айдындары, аумақтық сулар;
2) құтқару бекеті – бұл құтқарушылармен жасақталған, құтқару жабдығымен жарақталған, су айдындарында адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды орындайтын және заңды және жеке тұлғалар құратын акваторияның нақты учаскесіндегі бекет;
3) су айдынындағы демалу орны – шомылуға жабдықталған орындар (жағажайлар), катерлерді, желкенді қайықтарды, қайықтарды, гидроциклдер мен катамарандарды жалға беру станциялары;
4) шағын көлемді кеме – ұзындығы 20 метрден аспайтын, бортындағы рұқсат етілген адам саны 12 адамнан аспайтын, балық аулау үшін салынған немесе жабдықталғаннан басқа жүк тасуға, жетекке алуға, пайдалы қазбаларды іздеу, барлау және өндіру, құрылыс, жол, гидротехникалық және басқа да осындай жұмыстарды жүргізуге, лоцмандық және мұз жару, сондай-ақ су объектілерін ластану мен бітеліп қалудан қорғау іс-шараларын жүзеге асыратын кеме;
5) құтқаратын «Александров жібі» – суға батып бара жатқан адамға көмек көрсететін құрал, ол диаметрі 40 сантиметрлік ілмегі және екі қалқымасы бар ұзындығы шамамен 30 метрлік қалқыма түрінде болады;
6) оқу орны – жүзу бойынша ұжымдық және жеке сабақтарды өткізу үшін барынша ыңғайланған, жағажай аумағында арнайы жабдықталған орын;

7) городской пляж – это место отдыха на водоеме, находящееся в ведении местного исполнительного органа.
3. Места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях устанавливаются местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы) по согласованию с уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения с соблюдением экологических требований и безопасности жизни человека.
4. Местные представительные органы областей (города республиканского значения, столицы) в целях охраны жизни и здоровья граждан, с учетом особенностей региональных условий в правилах общего водопользования определяют места, где запрещены купание, забор воды для питьевых и бытовых нужд, водопой скота, катание на маломерных судах и других плавучих средствах на водных объектах, расположенных на территории соответствующего региона.
5. Обучение и подготовка спасателей спасательных постов организуют территориальные подразделения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты (далее – территориальное подразделение).
6. При производстве работ по выемке грунта, выколке льда, углублению дна водоема владельцами мест отдыха принимаются меры по ограждению участков, на которых ведутся работы, а после окончания работ по выравниванию дна водоема.
7. Продолжительность купального сезона, часы работы мест отдыха на водоемах устанавливаются местными исполнительными органами по согласованию с владельцами мест отдыха на водоемах.
8. Рыбная ловля на водоемах с использованием плавательных средств осуществляется при наличии индивидуальных спасательных средств.
2. Порядок обеспечения безопасности
при пользовании водоемами для отдыха и туризма
9. Для обеспечения безопасности на водоемах Республики Казахстан уполномоченным органом в сфере гражданской защиты и местными исполнительными органами принимаются следующие меры:
1) организация и проведение профилактической работы, направленной на предупреждение чрезвычайных ситуаций на водоемах;
2) организация на городских пляжах пунктов медицинской помощи и постов общественной безопасности;
3) установление на городских пляжах границ заплыва, знаков ограждений, стендов с информацией о соблюдении правил безопасности на водоемах;
4) определение и оборудование безопасных мест для купания;

7) қалалық жағажай – жергілікті атқарушы органның қарамағындағы су айдынындағы демалу орны.
3. Су объектілерінде және су шаруашылығы құрылыстарында жаппай демалуға, туризм және спортқа арналған орындарды облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары экологиялық талаптар мен адам өмірінің қауіпсіздігін сақтай отырып, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау және су тарту саласындағы уәкілетті органмен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, халықтың санитариялық-эпидемологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша белгілейді.
4. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), жергілікті атқарушы органдары азаматтардың өмірі мен денсаулығын қорғау мақсатында, жалпы суды пайдалану қағидаларында өңірлік жағдайлардың ерекшеліктерін ескере отырып, тиісті өңірдің аумағында орналасқан су объектілерінде шомылуға, ішуге және тұрмыстық мұқтаждар үшін су алуға, мал суаруға, шағын көлемді кемелермен және басқа да жүзетін құралдармен жүзуге тыйым салынған орындарды айқындайды.
5. Құтқару бекеттерінің құтқарушыларын оқытуды және даярлауды азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) ұйымдастырады.
6. Демалу орындарын иеленушілер су айдындарындағы демалатын орындарда топырақ алу, мұз тесу, түбін тереңдету жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде жұмыс жүргізіліп жатқан учаскелерді қоршау, ал жұмыс аяқталғаннан кейін су айдынының түбін тегістеу бойынша шаралар қабылдайды.
7. Шомылу маусымының ұзақтығын, су айдындарындағы демалу орнының жұмыс уақытын жергілікті атқарушы органдар су айдындарындағы демалу орындарын иеленушілермен келісім бойынша белгілейді.
8. Су айдындарында жүзу құралдарын қолдана отырып балық аулау жеке құтқару құралдары болған кезде жүзеге асырылады.
2. Су айдындарын демалу және туризм үшін пайдалану кезінде
қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібі
9. Қазақстан Республикасының су айдындарында қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган және жергілікті атқарушы органдар мынадай шараларды қабылдайды:
1) су айдындарында төтенше жағдайлардың алдын алуға бағытталған профилактикалық жұмыстарды ұйымдастыру және өткізу;
2) қаладағы медициналық көмек көрсету пункттерін және қоғамдық қауіпсіздік бекеттерін ұйымдастыру;
3) қаладағы жағажайлардағы суға түсу шекарасының қоршауын, қоршау белгілерін, су айдындарында қауіпсіздік қағидаларын сақтау туралы ақпарат бар стенділер орнату;
4) шомылу үшін қауіпсіз орындарды айқындау және жабдықтау;

5) проведение осмотра и обследование дна акваторий пляжа предназначенной для купания;
6) проведение водно-спасательных и водолазно-поисковых работ на водоемах Республики Казахстан.
10. В местах массового отдыха на естественных и искусственных водоемах с целью предупреждения несчастных случаев и оказания помощи терпящим бедствие на воде, организацией за которой закреплен данный водоем или пляж, создается спасательный пост, соответствующий требованиям, предусмотренным в приложении 1 к настоящим Правилам.
11. Перед началом купального сезона по заявке владельца места отдыха на водоеме, водолазами территориального подразделения или водолазами организаций имеющих соответствующее оборудование и снаряжение для производства работ под водой проводится обследование пляжа и по итогам обследования составляется акт выполненных работ, утверждаемый руководителем территориального подразделения или организации осуществлявшего обследование.
12. На опасных и не оборудованных для отдыха и купания участках водоемов территориальными подразделениями и местными исполнительными органами устанавливаются запрещающие и предупреждающие знаки.
13. В местах отдыха на водоемах по радиотрансляционным установкам и с помощью других средств массовой информации территориальными подразделениями проводится массово-разъяснительная работа среди отдыхающих по предупреждению несчастных случаев на воде.
14. На месте отдыха на водоеме размещаются стенды с:
1) табличками с указанием температуры воды и воздуха, направления силы ветра и скорости течения;
2) номерами телефонов и адресов правоохранительных органов, спасательных служб и ближайшей водно-спасательной станции;
3) схематическим изображением территории и акватории с указанием наибольших глубин и опасных мест;
4) расписанием занятий, тренировок, соревнований с указанием лиц, ответственных за безопасность на воде.
15. Для недопущения нарушений отдыхающими правил поведения в общественных местах по решению местных исполнительных органов организуется дежурство дорожно-патрульной полиции органов внутренних дел.
16. Необорудованные места для купания обозначаются знаками, запрещающими купание, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
17. В местах, где не допускается катание на маломерных судах, устанавливаются знаки.
18. При нахождении в местах отдыха на водоеме не допускается:
1) входить в воду и купаться в состоянии алкогольного и наркотического опьянения;
2) прыгать в воду с лодок, катеров, причалов, а также сооружений, не приспособленных для этих целей;
3) нырять в непроверенных и необорудованных местах;

5) шомылуға арналған жағажай акваториясының түбін қарау және тексеру;
6) Қазақстан Республикасының су айдындарында суда құтқару және сүңгуірлік-іздестіру жұмыстарын жүргізу.
10. Жазатайым оқиғалардың алдын алу және суда зардап шеккен адамға көмек көрсету мақсатында көпшілік демалатын орындардағы табиғи және жасанды су айдындарында осы су айдыны немесе жағажай бекітілген ұйым осы Қағидаларға 1-қосымшада көзделген талаптарына сәйкес келетін құтқару бекетін құрады.
11. Суға шомылу маусымы басталар алдында су айдынындағы демалыс орны иесінің тапсырысы бойынша аумақтық бөлімшенің сүңгуірлері немесе су астында жұмыстар жүргізуге тиісті жабдығы мен жарағы бар ұйымдардың сүңгуірлері жағажайды тексереді және тексеріс қорытындылары бойынша орындалған жұмыстар актісі жасалады, оны аумақтық бөлімшенің немесе тексеруді жүзеге асырған ұйымның басшысы бекітеді.
12. Су айдындарының қауіпті және демалу, шомылу үшін жабдықталмаған учаскелерінде аумақтық бөлімшелер мен жергілікті атқарушы органдар тыйым салатын және алдын алу белгілерін орнатады.
13. Су айдындарындағы демалыс орындарында аумақтық бөлімшелер радиотрансляциялық қондырғылардан және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарының көмегімен демалушылар арасында судағы жазатайым оқиғалардың алдын алу бойынша көпшілік-түсіндіру жұмысын жүргізеді.
14. Су айдынында демалу орнында:
1) су мен ауа температурасы, жел бағытының күші және ағын жылдамдығы көрсетілген тақтайша;
2) құқық қорғау органдарының, құтқару қызметтері мен ең жақын орналасқан суда құтқару станциясының телефон нөмірлері мен мекенжайлары;
3) ең үлкен тереңдіктер және қауіпті жерлер көрсетілген аумақтар мен акваториялардың схемалық бейнесі;
4) судағы қауіпсіздікке жауапты адамдар көрсетіле отырып, сабақтар, жаттығулар, жарыстар кестесі бар стенділер орналастырылады.
15. Демалушылардың қоғамдық орындарда жүріп-тұру қағидаларын бұзуына жол бермеу үшін жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша ішкі істер органдарының жол-патрульдік полициясының кезекшілігі ұйымдастырылады.
16. Шомылу үшін жабдықталмаған орындар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес шомылуға тыйым салатын белгілермен белгіленеді.
17. Шағын кемелерде жүзуге рұқсат етілмеген орындарда белгілер орнатылады.
18. Су айдынында демалу орындарында болғанда:
1) мас күйінде немесе есірткіге масайған күйде суға түсуге және шомылуға;
2) қайықтардан, катерлерден, өткелдерден, сондай-ақ осы мақсатқа арналмаған құрылыстардан суға секіруге;
3) тексерілмеген, жабдықталмаған жерлерде суға сүңгуге;

4) заплывать за буйки, обозначающие границы заплыва;
5) плавать на предметах, не предназначенных для плавания;
6) загрязнять и засорять водоемы;
7) оставлять на берегу и в раздевалках мусор, который может нанести травму отдыхающим;
8) подавать крики ложной тревоги;
9) взбираться на технические и предупредительные знаки, буйки.
19. Купание в необорудованных участках водоемов не допускается.
3. Порядок оборудования мест отдыха на водоемах
20. Место отдыха на водоеме оборудуется:
1) спасательный постом, укомплектованным спасателями и оснащенным спасательным оборудованием и снаряжением, в соответствии с требованиями, предусмотренными в приложении 1 к настоящим Правилам;
2) участком для купания детей с глубиной не более 1,2 метров и обозначаются линией поплавков, закрепленных на тросах;
3) громкоговорящими устройствами и телефонной связью;
4) помещением для оказания первой медицинской помощи с дежурным медицинским персоналом и оснащенным необходимым инструментом и медикаментами.
21. При оборудовании мест отдыха на водоемах:
1) места, отведенные для купания, обозначаются знаками с указанием границ акватории вдоль берега;
2) места отдыха на водоемах отводятся на расстоянии не менее чем на 500 метров выше места спуска сточных вод и на 1000 метров ниже портовых сооружений, пирсов судов, нефтеналивных приспособлений;
3) на месте отдыха у водоема, а также на детских пляжах через каждые 50 метров и не более 15 метров от воды выставляются щиты со спасательными кругами и спасательными средствами «Конец Александрова»;
4) до начала купального сезона устанавливаются буи, стенды и знаки.
22. На месте отдыха на водоеме разрешается оборудование участков для прыжков в воду.
23. Участки для прыжков в воду устанавливаются в местах акваторий с приглубленными берегами и в отдаленном от общего места купания, с указанием глубины дна.
24. Места, опасные для прыжков в воду, ограждаются знаками.
25. Выход на платформы вышек для прыжков в воду высотой от 3 и более метров допускается с разрешения инструкторов (тренеров) и в их присутствии. Платформы вышек и ступенчатый марш вышки изготавливается с поручнями, ступеньки высотой и шириной не выше установленных размеров строительными нормами, покрытие ступеньки из материалов, предотвращающих скольжение.
26. Места, отведенные для купания животных, обозначаются знаками с указанием границ акватории вдоль берега.
4. Порядок обеспечения безопасности детей на воде

4) жүзу шегін білдіретін қалтқы белгілерден асуға;
5) жүзуге арналмаған заттармен жүзуге;
6) су айдындарын ластауға және қоқсытуға;
7) жағалауда және киім ауыстыратын орындарда демалушыларды жарақаттауы мүмкін қоқыстарды қалдыруға;
8) жалған дабыл беріп айғайлауға;
9) техникалық және алдын алу белгілерінің, қалтқы белгілерінің үстіне шығуға рұқсат етілмейді.
19. Су айдындарының жабдықталмаған учаскелерінде шомылуға рұқсат етілмейді.
3. Су айдындарында демалатын орындарды жабдықтау тәртібі
20. Су айдынындағы демалу орны:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшада көзделген талаптарға сәйкес құтқарушылармен жасақталған, құтқару жабдығымен және жарағымен жарақталған құтқару бекетімен;
2) тереңдігі 1,2 метрден аспайтын балалардың шомылуына арналған учаскемен және арқанға бекітілген қалтқылар жолымен белгіленеді;
3) дауыс зорайтқыш құрылғылармен және телефон байланысымен;
4) алғашқы медициналық жәрдем көрсетуге арналған кезекші медициналық персоналы бар, қажет аспаптармен және дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етілген үй-жаймен жабдықталады.
21. Су айдынындағы демалу орнын жабдықтау кезінде:
1) шомылуға арналған орындар жағалау бойымен акваториялар шекаралары көрсетіле отырып, белгілермен белгіленеді;
2) су айдындарындағы демалу орындары сарқынды су ағызылатын жерден кемінде 500 метр биік және кемежай құрылыстарынан, кеме пирстерінен, мұнай құю құрылғыларынан 1000 метр төмен орналасуы керек;
3) су айдындарындағы демалу орындарында, сондай-ақ балаларға арналған жағажайларда әр 50 метр сайын және судан 15 метрден аспайтын жерлерде құтқару шеңберлері мен «Александров жібі» ілінген қалқандар орнатылады;
4) қалтқы белгілер, стендтер және белгілер суға шомылу маусымы басталғанға дейін орнатылады.
22. Су айдындарындағы демалу орындарында суға секіруге арналған учаскелер жабдықтауға рұқсат етіледі.
23. Суға секіруге арналған учаскелер түбінің тереңдігі көрсетіле отырып, жалпы шомылатын жерлерден алыс жабдықталады.
24. Суға секіруге қауіпті орындар белгілермен қоршалады.
25. Суға секіруге арналған биіктігі 3 метрден бастап және одан да биік мұнара платформасына шығуға нұсқаушылардың (жаттықтырушылардың) рұқсатымен және олардың қатысуымен ғана рұқсат етіледі. Мұнара платформасы және мұнараның сатылы маршы тұтқасымен жасалады, сатылардың биіктігі мен ені құрылыс нормаларында белгіленген өлшемдерден асырылмайды, сатының жабыны тайғанамайтын материалдардан жасалады.
26. Жануарларды жуындыруға арналған жерлер жағалау бойындағы акватория шегі көрсетілген белгімен белгіленеді.
4. Балалардың судағы қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі

27. Для обеспечения безопасности детей в местах отдыха на водоемах создаются детские пляжи, оборудованные участками для купания и обучения плаванию детей.
28. Нахождение детей вблизи водоемов допускается при сопровождении взрослых.
29. Места, отведенные для купания детей, обозначаются знаками с указанием границ акваторий вдоль берега.
30. Участки для купания детей обносятся линией поплавков, закрепленных на кольцах, вбитых в дно на расстоянии не более 3 метров друг от друга.
31. За купающимися детьми ведется непрерывное наблюдение дежурными инструкторами (тренерами) и медицинскими работниками.
32. Во время купания детей на всей территории пляжа не допускаются катание на лодках и катерах, проведение игр и спортивных мероприятий.
33. В период купального сезона спасателями территориального подразделения на городских пляжах оборудуются безопасные учебные места для проведения занятий по обучению детей плаванию.
34. При катании детей на маломерных судах не допускается:
1) перегружать судно сверх установленной нормы;
2) катание детей в возрасте до 7 лет;
3) совершать прыжки в воду с судна;
4) кататься без индивидуальных спасательных средств;
5) заходить на акваторию, отведенную для купания, а также подходить к знакам судоходной обстановки, швартоваться к ним и останавливаться на судовом ходу.
5. Порядок безопасности на водоемах в зимний период
35. Для перехода замерзшего водоема оборудуются специальные ледовые (пешеходные и автогужевые) переправы.
36. Время открытия и закрытия переправы по льду в начале и конце зимы, а также режим ее работы в течение суток устанавливаются местными исполнительными органами.
37. Места, отведенные для переправы, обозначаются вехами, расположенными на расстоянии 25-30 метров.
38. Ежедневно территориальными подразделениями уполномоченного органа в сфере гражданской защиты производится замер толщины льда, в местах переправ.
39. Переправа оборудуется для автотранспортных средств при толщине льда не менее 25-30 сантиметров и для пешеходов не менее 10 сантиметров.
40. На спусках переправ с обеих сторон выставляются на специальных щитах специальный зимний инвентарь (багры, лестница, спасательные круги, бревна).
41. На подъездах к переправам устанавливаются вывески с названием переправы, времени работы и данные ответственного за ее устройство и содержание.
42. В местах переправ не допускается установление сетей для промыслового лова рыбы, и пробивать лунки для рыбной ловли.
43. При нахождении на льду не допускается:

27. Балалардың су айдындарындағы демалу орындарындағы қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін шомылуға және балаларды жүзуге үйретуге жабдықталған балаларға арналған жағажай құрылады.
28. Балалардың су айдындарының маңында болуына ересектермен бірге болған кезде рұқсат етіледі.
29. Балалардың шомылуына арналған жерлер жағалау бойындағы акватория шегі көрсетілген белгілермен белгіленеді.
30. Балалардың шомылуына арналған учаскелер бір-бірінен 3 метрден аспайтын арақашықтықта түбіне қағылып, сақиналармен бекітілген қалтқылар желісімен белгіленеді.
31. Шомылып жүрген балаларға кезекші нұсқаушылар (жаттықтырушылар) және медициналық қызметкерлер үзіліссіз бақылау жүргізеді.
32. Балалар шомылған кезде жағажайдың бүкіл аумағында қайықпен және катерлермен жүзуге, ойындар мен спорттық іс-шараларды өткізуге жол берілмейді.
33. Суға шомылу маусымы кезеңінде аумақтық бөлімшелердің құтқарушылары балаларды жүзуге үйрету үшін қалалық жағажайларда қауіпсіз оқу орындарын жабдықтайды.
34. Балаларды шағын көлемді кемелерде серуендету кезінде:
1) кемені белгіленген нормадан артық жүктеуге;
2) 7 жасқа дейінгі балалардың серуендеуіне;
3) кемеден суға секіруге;
4) жеке құтқару құралдарынсыз серуендеуге;
5) шомылуға бөлінген акваторияға кіруге, сондай-ақ кеме жүретін ахуал белгілеріне жақындауға, оларға кемені арқандап байлауға және кеме жүретін жолда тоқтауға рұқсат етілмейді.
5. Қысқы кезеңде су айдындарындағы қауіпсіздік тәртібі
35. Мұз қатқан су айдынынан өту үшін арнаулы мұз өткелдерi (жаяу жүргіншілерге және автокөлік жолы) жабдықталады.
36. Қыстың басында және соңында мұздың үстіндегі өткелдің ашылу және жабылу уақытын, сондай-ақ оның тәулік бойғы жұмыс режимін жергілікті атқарушы органдар белгілейді.
37. Өткелге бөлінген орындар 25-30 метр қашықтықта орналасқан белгілермен белгіленеді.
38. Күн сайын азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері өткел орындарында мұздың қалыңдығын өлшеуді жүргізеді.
39. Өткел автокөлік құралдары үшін мұздың қалыңдығы кемінде 25-30 сантиметр болғанда және жаяу жүргіншілер үшін кемінде 10 сантиметр болғанда жабдықталады.
40. Өткелдерден түсетін жерлерде екі жақтан да арнайы қалқандарда арнайы қысқы құрал-жабдықтар (ілгектер, сатылар, құтқару шеңберлері, бөренелер) қойылады.
41. Өткелдерге кіреберістерде өткелдің атауы, жұмыс уақыты және оны құру мен ұстауға жауаптылардың деректері көрсетілген маңдайшалар орнатылады.
42. Өткелдерде балықты кәсіпшілік аулауға арналған ау салуға және балық аулау үшін шұңқыршалар тесуге жол берілмейді.
43. Мұз үстінде болғанда:

1) выходить на тонкие и неокрепшие участки льда;
2) собираться группами на отдельных участках льда;
3) приближаться к промоинам, трещинам, прорубям во льду;
4) выезжать на автомобилях за пределы переправ.
44. Не допускается выходить на лед в темное время суток и при плохой видимости.
45. Подледная ловля рыбы допускается при наличии спасательных средств.
46. При подледной ловле рыбы не допускается:
1) пробивать более двух лунок на ограниченной площади;
2) разводить огонь.
6. Порядок содержания и пользования станциями
проката плавательных средств
47. При содержании и пользовании станций прокатов плавательных средств, соблюдаются следующие требования:
1) лодочный причал снабжается спасательными кругами (один круг на 10 метров линии причала) и другими спасательными оборудованиями и снаряжениями и пожарным инвентарем;
2) водная акватория пункта проката обозначается плавучими знаками;
3) при каждой станции проката постоянно находится дежурная спасательная лодка со спасательным снаряжением, оборудованиями и дружинниками-спасателями, а также громкоговорящими устройствами и прожекторами;
4) маломерные суда, представленные на прокат, проходят ежегодный технический осмотр, находятся в исправном состоянии, имеют комплекты уключин и весел, причальный конец, черпак для воды и спасательное снаряжение (спасательные круги, жилеты, пояса, «конец Александрова»);
5) кассы станции проката и скамьи для отдыхающих размещаются на берегу. Место посадки и высадки из лодок изолируется от мест ожидания лодок. Посадка и высадка производятся под наблюдением дружинника-спасателя станции проката.
48. На каждом причале прокатного пункта вывешиваются на видных местах:
1) схема водной акватории пункта проката, в пределах которой разрешено катание;
2) порядок пользования плавательными средствами;
3) плакаты по предупреждению несчастных случаев с людьми на воде и оказанию первой медицинской помощи;
4) телефоны и адреса ближайших отделений правоохранительных органов, спасательной станции и скорой помощи;
5) наименование организации, содержащей пункт проката и его полный адрес и номера телефонов;
6) вахтенный журнал, книга жалоб и предложений.
49. Плавательные средства не предоставляются на прокат:
1) гражданам с детьми, не достигшими семилетнего возраста;

1) жұқа және бекімеген мұз үстіне шығуға;
2) мұздың жекелеген учаскелерінде топпен жиналуға;
3) мұздағы жырмаларға, жарықтарға, ойықтарға жақындауға;
4) автомобильдермен өткелдерден тыс жерлерге шығуға рұқсат етілмейді.
44. Мұз үстіне түнгі уақытта және дұрыс көрінбейтін кезде шығуға рұқсат етілмейді.
45. Құтқару құралдары (тақтайлар, ілгектер) болғанда мұз астынан балық аулауға рұқсат етіледі.
46. Мұз астынан балық аулау кезінде:
1) шектелген алаңда екеуден артық шұңқырша оюға;
2) от жағуға рұқсат етілмейді.
6. Жүзу құралдарын жалға беретiн станцияларды күтіп ұстау және
пайдалану тәртібі
47. Жүзу құралдарын жалға беру станцияларын күтіп ұстау және пайдалану кезінде мынадай талаптар сақталады:
1) қайық аялдайтын орын құтқару шеңберлерімен (аялдайтын орын сызығының 10 метріне бір шеңбер) және басқа да құтқару жабдықтарымен және жарақтарымен, сондай-ақ өрт сөндіру керек-жарағымен жабдықталады;
2) жалға беру пунктінің су акваториясы қалқымалы белгілермен белгіленеді;
3) әр жалға беру станциясының жанында құтқару жарақтары, жабдықтары және жасақшы-құтқарушылары, сондай-ақ дауыс зорайтқыш құрылғылары және прожекторлары бар кезекші құтқару қайығы үнемі тұрады;
4) жалға берілетін шағын көлемді кемелер жыл сайынғы техникалық тексеруден өткізіледі, жарамды күйде болады, ескек тұтқалары мен ескектердің жиынтықтары, аялдау арқаны, суға арналған ожау және құтқару жарақтары (құтқару шеңберлері, кеудешелері, белдіктер, «Александров жібі») болады;
5) жалға беру станцияларының кассалары және демалушыларға арналған орындықтар жағада орналастырылады. Қайыққа отырғызу және қайықтан түсіру орындары қайықтарды күту орындарынан оқшауланған. Отырғызу және түсіру жалға беру станциясының жасақшы-құтқарушысының бақылауымен жүргізіледі.
48. Жалға беру пунктінің әр аялдау орнында көзге көрінетін жерлерде:
1) жалға беру пунктінің серуендеуге рұқсат етілген шегі көрсетілген су акваториясының схемасы;
2) жүзу құралдарын пайдалану тәртібі;
3) суда адамдардың жазатайым оқиғаларға ұшырау мүмкіндігінің алдын алу және алғашқы медициналық жәрдем көрсету жөніндегі плакаттар;
4) құқық қорғау органдарының жақын маңдағы бөлімшелерінің, құтқару станцияларының және жедел жәрдемнің телефондары мен мекенжайлары;
5) жалға беру пунктін ұстайтын ұйымның атауы және оның толық мекенжайы мен телефон нөмірлері;
6) вахталық журнал, шағымдар мен ұсыныстар кітабы қойылады.
49. Жүзу құралдары:
1) жеті жасқа толмаған балалары бар азаматтарға;

На белом фоне зеленый треугольник в черной окантовке и восклицательный знак посредине, перечеркнуто двумя волнистыми горизонтальными линиями. Надпись сверху «Опасно!» Надпись снизу «Водоворот!» в черной окантовке. Знак плавающий выставляется в районе резкого перепада глубин в 5- 10 метрах от уреза воды.

Қара жиектемедегі жасыл үшбұрыш ақ фонда және ортасында екі ирек көлденең сызықпен сызылған леп белгісі. Үстіңгі жағында «Қауіпті!» деген жазу. Төменгі жағында қара жиектемеде «Иірім!» деген жазу. Белгі қалқымалы, су кемерінен 5-10 метр жерде, тереңдіктер күрт алмасатын ауданға қойылады.