О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о проекте "Комплексный страновой обзор Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2014 года № 1296
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о проекте «Комплексный страновой обзор Республики Казахстан».
2. Уполномочить Министра национальной экономики Республики Казахстан Досаева Ерболата Аскарбековича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о проекте «Комплексный страновой обзор Республики Казахстан», разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2014 года № 1296
Проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Организацией
экономического сотрудничества и развития о проекте «Комплексный
страновой обзор Республики Казахстан»
Правительство Республики Казахстан и Организация экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР), здесь и далее по отдельности именуемые «Сторона» или вместе именуемые «Стороны»,
согласились о следующем:
Статья 1. Предмет Соглашения
1. Центр развития Организации экономического сотрудничества и развития (далее – Центр развития ОЭСР) осуществляет проект «Комплексный страновой обзор Республики Казахстан» (далее – проект), предусмотренный в приложении I к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
2. Правительство Республики Казахстан соглашается финансировать работу, которую Центр развития ОЭСР будет выполнять в отношении проекта.
3. Длительность проекта 18 месяцев с момента подписания.
Статья 2. Бюджетные и финансовые механизмы
1. Правительство Республики Казахстан обязуется предоставить Центру развития ОЭСР взнос в размере 420 000 (четыреста двадцать тысяч) евро на покрытие расходов, связанных с реализацией проекта, как указано в приложении II к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
2. Взнос выплачивается в полном объеме в течение 30 дней с момента вступления в силу настоящего Соглашения и получения соответствующего счета от Центра развития ОЭСР.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының арасындағы "Қазақстан Республикасына кешенді елдік шолу" жобасы туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 10 желтоқсандағы № 1296 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Қазақстан Республикасына кешенді елдік шолу» жобасы туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі Ерболат Асқарбекұлы Досаевқа Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Қазақстан Республикасына кешенді елдік шолу» жобасы туралы келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 1296 қаулысымен
мақұлданған
жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық
ынтымақтастық және даму ұйымының арасындағы «Қазақстан
Республикасына кешенді елдік шолу» жобасы туралы келісім
Осы жерде және бұдан әрі жеке-жеке «Тарап» немесе бірге «Тараптар» деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ)
мыналар туралы келісті:
1-бап. Келісімнің нысанасы
1. Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Даму орталығы (бұдан әрі – ЭЫДҰ Даму орталығы) осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын І қосымшада көзделген «Қазақстан Республикасына кешенді елдік шолу» жобасын (бұдан әрі – жоба) жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі жобаға қатысты ЭЫДҰ Даму орталығы орындайтын жұмысты қаржыландыруға келіседі.
3. Жобаның ұзақтығы қол қойылған күнінен бастап 18 ай.
2-бап. Бюджеттік және қаржылық тетіктер
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ Даму орталығына Жобаны іске асыруға байланысты шығыстарды жабуға, осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын ІІ қосымшада көрсетілгендей, 420000 (төрт жүз жиырма мың) евро мөлшерінде жарна ұсынуға міндеттенеді.
2. Осы Келісім күшіне еніп, ЭЫДҰ Даму бағдарламасынан тиісті шот алынған кезден бастап 30 күн ішінде жарна толық көлемде төленеді.

3. Центр развития ОЭСР администрирует этот взнос в соответствии с финансовым регламентом и другими соответствующими правилами, политиками и процедурами Центра развития ОЭСР, которые в настоящий момент предусматривают оплату возмещения административных затрат в размере 6,3 % от общей суммы взноса. Расход будет отражен на счетах Центра развития ОЭСР, согласно общепринятым принципам бухгалтерского учета, и может проверяться во время аудита в соответствии со стандартными правилами аудита ОЭСР.
4. Выполнение каких-либо работ Центром развития ОЭСР после
2014 года возможно после включения таких работ Советом ОЭСР в Программу работ и бюджета («ПРБ») на 2015-2016 гг. Центр развития ОЭСР намеревается предложить работы, которые являются предметом настоящего Соглашения, для включения в ПРБ на 2015-2016 гг. В случае, если работы, финансируемые данным взносом, не будут включены в ПРБ ОЭСР на 2015-2016 гг., Центр развития ОЭСР после консультаций с Правительством Республики Казахстан имеет право прекратить работу и может расторгнуть настоящее Соглашение, в таком случае Правительство Республики Казахстан соглашается покрыть понесенные или безвозвратные расходы, по которым взяты обязательства Центром развития ОЭСР на дату расторжения.
Статья 3. Описание работ и отчетности
1. Центр развития ОЭСР осуществляет проект, как описано в прилагаемом приложении I к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
2. В течение шести месяцев после завершения Проекта Центр развития ОЭСР представляет в Правительство Республики Казахстан заключительный финансовый отчет.
3. Правительство Республики Казахстан соглашается, что требования к финансовой отчетности соблюдаются в отчете о затратах в соответствии со стандартным форматом отчетности ОЭСР, как описано в приложении III к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
Статья 4. Обмен информацией
Стороны предоставляют друг другу помощь и информацию, необходимую для осуществления Проекта.
Любой обмен информацией между Сторонами адресуется:
для Правительства Республики Казахстан: Министерство национальной экономики Республики Казахстан – 010000, г. Астана, район «Есиль», улица Орынбор, дом № 8, тел.: +7 (7172) 74-38-24 email: info@minplan.kz;
для Центра развития ОЭСР: ул. Андрэ-Паскаля 2, 75116 Париж, Франция.
Статья 5. Использование результатов проекта
1. Результаты Проекта в любой форме остаются собственностью Центра развития ОЭСР.
2. С учетом прав третьих лиц, а также правил и политики Центра развития ОЭСР относительно классификации и исключения из классификации документов, если таковое применимо, Центр развития ОЭСР предоставляет Правительству Республики Казахстан неисключительную, безотзывную действующую во всех странах мира лицензию на использование путем копирования и распространения заключительного отчета по Проекту в любых некоммерческих целях (в том числе в научно-исследовательских целях) Правительства Республики Казахстан. Правительство Республики Казахстан также уполномочено размещать на своем веб-сайте и распространять как полностью «ДЛЯ ЧТЕНИЯ» (html 5) издание заключительного отчета. Центр развития ОЭСР сохраняет право первой публикации окончательного отчета во всех средствах массовой информации и вне зависимости от языка.

3. Қаржы регламентіне және басқа да тиісті қағидаларға, ЭЫДҰ Даму орталығының саясаттарына және қазіргі уақытта жарнаның жалпы сомасынан 6,3% көлеміндегі әкімшілік шығындардың орнын толтыруды көздеп отырған рәсімдерге сәйкес бұл жарнаны ЭЫДҰ Даму орталығы әкімшілендіреді. Бухгалтерлік есепке алудың жалпыға бірдей қабылданған қағидаттарына сәйкес шығыс ЭЫДҰ Даму орталығының шоттарында көрсетіледі және ол ЭЫДҰ аудитінің стандартты қағидаларына сәйкес аудит кезінде тексерілуі мүмкін.
4. ЭЫДҰ кеңесі мұндай жұмыстарды 2015 – 2016 жылдарға арналған Жұмыстар мен бюджет бағдарламасына (ЖББ) енгізгеннен кейін
2014 жылдан соң ЭЫДҰ Даму орталығының қандай да бір жұмыстарды орындауына болады. ЭЫДҰ Даму орталығы осы Келісімнің нысанасы болып табылатын жұмыстарды 2015 – 2016 жылдарға ЖББ-ге қосу үшін ұсынуға ниетті. Егер осы жарнамен қаржыландырылатын жұмыстар
2015 – 2016 жылдарға арналған ЖББ-ге енгізілмесе, Қазақстан Республикасының Үкіметімен консультациялар жүргізілгеннен кейін ЭЫДҰ Даму орталығы жұмысты тоқтатуға құқылы және осы Келісімді бұза алады, мұндай жағдайда Қазақстан Республикасының Үкіметі шеккен шығыстарды немесе Келісім бұзылған күнге алынған ЭЫДҰ Даму орталығының міндеттемелері бойынша шығыстарды жабуға келіседі.
3-бап. Жұмыстар мен есептіліктің сипаттамасы
1. ЭЫДҰ Даму орталығы қоса беріліп отырған осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын І қосымшада сипатталғандай, жобаны жүзеге асырады.
2. Жоба аяқталғаннан кейін алты ай ішінде ЭЫДҰ Даму орталығы қорытынды қаржылық есепті Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ Даму орталығы есептілігінің стандартты форматына сәйкес шығындар туралы есепте осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын III қосымшада сипатталғандай, қаржылық есептілікке қойылатын талаптар сақталатынымен келіседі.
4-бап. Ақпарат алмасу
Тараптар бір-біріне көмектерін және жобаны жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты ұсынады.
Тараптар арасындағы кез келген ақпарат алмасу мына мекенжайға жіберіледі:
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін: Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі – 010000, Астана қаласы, «Есіл» ауданы, Орынбор көшесі, № 8 үй, тел.: +7 (7172) 74-38-24 email: info@minplan.kz
ЭЫДҰ Даму орталығы үшін: Андрэ-Паскаль көшесі, 2, 75116 Париж, Франция.
5-бап. Жобаның нәтижелерін пайдалану
1. Жобаның нәтижелері, кез келген нысанда ЭЫДҰ Даму орталығының меншігінде қалады.
2. Үшінші тараптардың құқықтарын ескере отырып, сондай-ақ құжаттарды сыныптауға және сыныптаудан шығаруға қатысты ЭЫДҰ Даму орталығының қағидалары мен саясаттарының сақталуын ескере отырып, егер мұндай қолданылатын болса, ЭЫДҰ Даму орталығы Қазақстан Республикасы Үкіметінің коммерциялық емес кез келген мақсаттарында (сондай-ақ ғылыми-зерттеу мақсаттарында) әлемнің бүкіл елдерінде қолданылатын жоба бойынша қорытынды есепті көшіріп алу және тарату арқылы пайдалануға Қазақстан Республикасының Үкіметіне айрықша емес, қайтарып алынбайтын құқық береді. Қазақстан Республикасының Үкіметі де қорытынды есептің басылымын өзінің веб-сайтында орналастыруға және толығынан «ОҚУ ҮШІН» (html 5) таратуға уәкілетті. ЭЫДҰ Даму орталығы жарияланымның тіліне қарамастан, түпкілікті есепті барлық бұқаралық ақпарат құралдарында бірінші болып жариялау құқығын өзіне қалдырады.

3. Правительство Республики Казахстан всегда должным образом признает авторское право ОЭСР, где это необходимо.
4. Заключительный отчет включает в себя признание вклада Правительства Республики Казахстан в проект, и символ Правительства Республики Казахстан размещается на оборотной стороне обложки публикации или внутри публикации рядом с указанным выше признанием.
5. Любые данные или информация, являющиеся собственностью Правительства Республики Казахстан, представленные Центру развития ОЭСР в ходе Проекта, остаются собственностью Правительства Республики Казахстан. Центр развития ОЭСР имеет право использовать и/или включать указанные данные и информацию с целью подготовки своего отчета и более широко для осуществления проекта.
Статья 6. Разрешение споров
Любой спор, разногласие или претензия, возникающие из или в отношении толкования, применения или выполнения настоящего Соглашения, включая существование, действительность или расторжение, которые не могут быть разрешены путем переговоров, разрешаются окончательным арбитражным разбирательством, имеющим обязательную силу, в соответствии с необязательными правилами Постоянного арбитражного суда с привлечением международных организаций и государств, действительных на дату подписания настоящего Соглашения. Количество судей – один. Судья выбирается путем договоренности между Сторонами, если такая договоренность не достигнута в течение трех месяцев после требования арбитража, судья назначается в соответствии с указанными выше правилами по требованию одной из Сторон. Арбитражный суд проходит в Париже, Франция, и все производство и подаваемые объяснения должны быть на английском языке.
Статья 7. Привилегии и иммунитеты
Ничто в настоящем Соглашении не должно толковаться как отказ от иммунитетов и привилегий ОЭСР в качестве международной организации.
Статья 8. Изменения
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения посредством отдельных поправок, являющихся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 9. Вступление в силу
Настоящее Соглашение вступает в силу и действует после его подписания обеими Сторонами, остается действительным и действующим до тех пор, пока обе Стороны не выполнят все обязательства, вытекающие из него либо до расторжения, предусмотренного пунктом 4 статьи 2 настоящего Соглашения.
Настоящее Соглашение подписано в двух оригинальных экземплярах, каждый на казахском, русском и английском языках. Каждая сторона хранит свой экземпляр. В случае расхождений между казахским, русским и английским текстом, вариант на английском языке является единственной подлинной версией.
От Правительства
Республики Казахстан
От Организации Экономического Сотрудничества и Развития
Г-н Ерболат Досаев
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Подпись:……………………………….
Дата:…………………………………
Г-н Энтони Дж. Ротье
Исполнительный Директор
Подпись:……………………………….
Дата:…………………………………
Г-н Марио Пиццини
Директор Центра Развития ОЭСР
Подпись:……………………………….
Дата:……………………………………
Приложение I
ОЭСР Комплексный страновой обзор
В этой части описывается ОЭСР Комплексный страновой обзор (КСО), включая подход, методологию и сферу деятельности, а также производство, процесс и необходимые средства.
Справочная информация
На встрече ОЭСР уровня министров (май 2012) министры одобрили Стратегию ОЭСР по развитию, призывая ОЭСР укрепить политический диалог с развивающимися странами на основе эффективного и взаимовыгодного сотрудничества для «осуществления реформ». Признавая, что не существует единого подхода, министры одобрили инновационные подходы, такие как комплексные страновые обзоры как новые инструменты сотрудничества со странами-партнерами.
Значение и основная задача
Комплексный страновой обзор ОЭСР является новым инструментом, адаптированным к реалиям развивающихся экономик. Он показывает, как страна выступает в отношении обеспечения множественных целей роста, устойчивости и равенства, рассматривая не только абсолютные уровни, которых страна достигла, но также и как лежащая в основе динамика процесса развития страны затрагивает эти цели.
Основной задачей обзора являются выявление основных препятствий для развития в стране и предложение стратегии с конкретными политическими рекомендациями и последовательными реформами. Стратегия развития будет разработана для поддержки множественных целей экономического и социального развития, а также благосостояния граждан. Обзоры, представляют рекомендации для мер государственной политики властями страны, также полученные данные будут полезны международным донорам, для информирования их развития сотрудничества со страной.
Подход
В основу КСО заложен концептуальный подход, способствующий концепции целостного развития, поддерживающий политические консультации на основе диагностики, и требующий не линейного, а комплексного подхода к исследованию задачи.
Развитие внеэкономического роста
Если развитие является процессом структурной трансформации экономики, каким образом политика может гарантировать, что данные изменения улучшают благосостояние граждан, выгода от роста распределяется и прогресс не был достигнут за счет потребностей будущих поколений? Экономический рост является лишь одним аспектом развития. Политика должна перераспределять экономические, социальные и экологические задачи для обеспечения стабильного развития страны и улучшения уровня жизни граждан. Для поддержания этой потребности КСО ОЭСР направлены на разработку политик и стратегий, которые не просто способствуют росту, а в большей степени развитию в целом.
Диагностический подход
КСО ОЭСР не делает предложений априори политик, которые необходимы для стимулирования роста в стране. Вместо этого обзоры придают важное значение диагностике: их начальной задачей является диагностика национальных условий с целью выявления основных препятствий для развития. Обзоры также используют «ориентированный на результат», а не «ориентированный на вложение» подход.
Комплексный подход
Вместо применения секторального подхода (к примеру, рассматривающие макроэкономику, образование, рабочую силу, финансы, инвестиционную политику, и. т.д.) обзоры нацелены анализировать вопросы: «структурных препятствий развития», выявленные через диагностику. Эти препятствия обычно не ограничиваются одной областью политики, а, как правило, затрагивают несколько областей. Этот комплексный подход учитывает взаимозависимость и взаимодействие всей политики и при этом помогает выявить синергии и последовательность политики, необходимые для устранения препятствий к развитию, которые может пропустить подход «сектор-за-сектором».
Специальный политический совет
Анализы и политические рекомендации в обзоре приспособлены принимать во внимание особенности стран с развивающейся экономикой, как например - с высокой степенью неформальности, ограниченным институциональным потенциалом, большими различиями между людьми и регионами, ограниченным участием частного сектора в разработке и реализации государственной политики, низким уровнем определенности и прозрачности. Эти особенности могут означать, что обычные политические решения, как правило, применяемые в странах с развитой экономикой, являются неподходящими и малоэффективными. Институциональный потенциал страны в особенности будет принят во внимание для гарантирования выполнимости внедрения рекомендаций.
Сфера
После диагностики обзор будет сосредоточен на двух или трех вопросах, которые определены в качестве основных препятствий к развитию в рассматриваемой стране. Вместе с тем, это не предназначено быть исчерпывающим перечнем всех проблем развития, стоящих перед страной. Вместо этого обзор нацелен точно определить две, три области, которые могут держать под контролем запуск или ускорение развития, при разрешительных мерах государственной политики. Определение приоритетов мер государственной политики в нескольких важных областях, в особенности, в развивающихся странах, где потенциал и государственные ресурсы могут быть ограничены. Обзоры будут фокусироваться на среднесрочном развитии (т.е. в срок от пяти до десяти лет); краткосрочные вопросы будут обсуждаться только в той степени, если они имеют отношение к долгосрочной политике и институционному дизайну.
Методология
КСО ОЭСР состоят из трех отдельных этапов: диагностика; углубленный анализ основных ограничений; формирование стратегии.
Этап I: Диагностика результатов развития и двигателей; выявление основных ограничений к развитию
Первым этапом является диагностика результатов развития и двигателей, которые послужат для определения основных ограничений к развитию. Эта диагностика будет включать в себя изучение показателей страны в нескольких областях экономической, социальной и экологической сфер: как например доход и его распределение, образование, здоровье, охрана и т.д. Диагностика будет изучать основную динамику процесса развития страны: насколько стабильна ставка роста, и как остальные аспекты, такие как неравенство, могут измениться с этим ростом. Особое значение здесь имеет динамика в достижении этих целей, чем просто абсолютный уровень. Диагностика продолжится, сфокусировавшись на задачах, в которых страна отстает, с целью выявления факторов, которые объясняют такой показатель страны.
Анализ будет гибким и определенным для конкретной страны и отобразит механизмы, приводящие к неудовлетворительному результату, по крайней мере, в одной из целей. Гибкая природа структуры позволяет применение в экономиках, которые не установили определенные структуры и учреждения, направленные на достижение потенциала развития. Частично диагноз будет полагаться на сопоставительный анализ по всей стране, но учитывая более детальную информацию, такую как национальные и региональные обзоры, в зависимости от их доступности.
Во время этого этапа, производительность страны будет сравниваться с группой стран, которые можно во многом считать похожими, имеющими характерные особенности. К примеру, выбор стран для сравнения может быть основан на таких факторах, как уровень, размер дохода/капитала, структурные характеристики т.д. Расхождения в показателе рассматриваемой страны по сравнению с похожими странами и ее прошлой тенденцией в конкретных областях позволят предупредить, какие ограничения (проблемы) могут являться препятствием к развитию.
Этап I будет осуществляться многопрофильной командой ОЭСР и региональными организационными партнерами. Команда ОЭСР будет работать в тесном сотрудничестве с местной командой, созданной под руководством национального правительства, которая будет представлять информацию, статистические данные и необходимые контакты. Помимо всего остального команда ОЭСР проведет двухнедельную предварительную миссию в стране, чтобы встретиться с различными партнерами, включая государственные органы, представителей частного сектора, научных кругов и частных научно-исследовательских институтов, и обсудит гипотезы группы, касающиеся потенциальных препятствий к развитию страны.

3. Қазақстан Республикасының Үкіметі қажет болған жерде ЭЫДҰ-ның авторлық құқығын тиісті түрде таниды.
4. Қорытынды есеп Қазақстан Республикасы Үкіметінің жобаға қосқан үлесін тануды қамтиды және жарияланымның сыртқы мұқаба бетінде немесе жарияланымның ішінде жоғарыда көрсетілген танумен қатар Қазақстан Республикасы Үкіметінің символы орналастырылады.
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып табылатын, Жоба барысында ЭЫДҰ Даму орталығына ұсынған кез келген деректер немесе ақпарат Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігінде қалады. ЭЫДҰ Даму орталығы өз есебін дайындау және жобаны жүзеге асыру үшін барынша кеңінен қолдану мақсатында көрсетілген деректер мен ақпаратты пайдалануға және/немесе қосып алуға құқығы бар.
6-бап. Дауларды шешу
Осы Келісімнің жасалуын, шынайылығын немесе бұзылуын қоса алғанда, оны түсіндіруден, қолданудан немесе орындаудан туындайтын, келіссөздер жүргізу жолымен шешілуі мүмкін емес кез келген дау, келіспеушілік немесе талаптар Тұрақты төрелік соттың міндетті емес қағидаларына сәйкес, осы Келісім күшіне енген күнге жұмыс істеп тұрған халықаралық ұйымдар мен мемлекеттерді тарта отырып, міндетті күші бар түпкілікті төрелік талқылаумен шешіледі. Судьялар саны – біреу. Судья Тараптар арасындағы уағдаластықтар жолымен сайланады, егер төрелік талап еткеннен кейінгі үш айдың ішінде осындай уағдаластыққа қол жеткізілмесе, судья жоғарыда көрсетілген қағидаларға сәйкес Тараптардың біреуінің талабы бойынша тағайындалады. Төрелік сот Парижде, Францияда өтеді және барлық іс жүргізу мен берілетін түсініктемелер ағылшын тілінде болуға тиіс.
7-бап. Басымдықтар мен иммунитеттер
Осы Келісімде ешнәрсе халықаралық ұйым ретінде ЭЫДҰ иммунитеттері мен басымдықтарынан бас тарту ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
8-бап. Өзгерістер
Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын жекелеген түзетулер арқылы осы Келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9-бап. Күшіне енуі
Осы Келісім оған екі Тарап та қол қойғаннан кейін күшіне енеді және қолданылады. Ол екі Тарап та одан туындайтын барлық міндеттемелерді орындағанға немесе осы Келісімнің 2-бабының 4-тармағында көзделген Келісімнің бұзылуына дейін күшінде болады және қолданылады.
Осы Келісімге әрқайсысы қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде екі түпнұсқа данада қол қойылды. Әрбір тарап өз данасын сақтайды. Қазақ, орыс және ағылшын тілдеріндегі мәтіндердің арасында айырмашылықтар болған жағдайда, ағылшын тіліндегі нұсқасы жалғыз төлнұсқа болып табылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы атынан
Ерболат Досаев мырза,
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Қолы:………………………………..
Күні:………………………………...
Энтони Дж. Ротье мырза,
Атқарушы Директор
Қолы:…………………………………..
Күні:……………………………………
Марио Пиццини мырза,
ЭЫДҰ Даму орталығының директоры
Қолы:…………………………………….
Күні:…………………………………….
I қосымша
ЭЫДҰ Кешенді елдік шолу
Осы бөлімде қызметтің тәсілін, әдіснамасы мен саласын, сондай-ақ өндірісті, процесс пен қажетті қаражатты қоса алғанда, ЭЫДҰ кешенді елдік шолу (КЕШ) сипатталады.
Анықтамалық ақпарат
Министрлер деңгейіндегі ЭЫДҰ кездесуінде (мамыр, 2012) Министрлер «реформаларды жүзеге асыру» үшін тиімді әрі өзара пайдалы ынтымақтастықтың негізінде ЭЫДҰ-ны дамушы елдермен саяси диалогты нығайтуға шақыра отырып, ЭЫДҰ-ның Даму стратегиясын мақұлдады. Барлығына бірдей сәйкес келетін бірыңғай тәсілдің жоқ екенін мойындай отырып, министрлер Әріптес елдермен ынтымақтастықтың жаңа құралдары ретінде Кешенді елдік шолу сияқты инновациялық тәсілдерді мақұлдады.
Маңызы және негізгі міндеті
ЭЫДҰ-ның Кешенді елдік шолуы дамушы экономикалардың нақты жағдайларына бейімделген жаңа құрал болып табылады. Ол ел қол жеткізген абсолюттік деңгейлерді ғана емес, сонымен қатар елдің даму процесінің негізінде жатқан серпін осы мақсаттарды қалайша қозғайтынын да қарастыра отырып, елдің өсуі, тұрақтылығы мен теңдігінің көптеген мақсаттарын қамтамасыз етуге қатысты елдің іс-әрекетін көрсетеді.
Елдің дамуы үшін негізгі кедергілерді анықтау және нақты саяси ұсынымдары мен дәйекті реформалары бар стратегияны ұсыну Шолудың негізгі міндеті болып табылады. Экономикалық және әлеуметтік дамудың, сондай-ақ азаматтар әл-ауқатының көптеген мақсаттарын қолдау үшін Даму стратегиясы әзірленетін болады. Шолулар ел билігінің мемлекеттік саясат бойынша шаралары үшін ұсынымдар береді, сондай-ақ алынған деректер елмен ынтымақтастықты дамыту жөнінде хабардар ету үшін халықаралық донорларға пайдалы болады.
Тәсіл
Тұтастай даму тұжырымдамасына ықпал ететін, диагностика негізінде саяси консультацияларды қолдайтын және міндетті зерттеудің желілік емес, кешенді тәсілін талап ететін тұжырымдамалық тәсіл КЕШ негізіне алынып отыр.
Сыртқы экономикалық өсуді дамыту
Егер экономиканы құрылымдық трансформациялау процесі даму болып табылса, бұл өзгерістер азаматтардың әл-ауқатын жақсартатынына, өсуден түскен пайданың бөлінетініне және ілгерілеу болашақ ұрпақтың қажеттіліктері есебінен қол жеткізілмегеніне саясат қалайша кепілдік бере алады? Экономикалық өсу даму аспектісінің біреуі ғана болып табылады. Елдің тұрақты дамуын қамтамасыз ету және азаматтардың өмір сүру деңгейін жақсарту үшін саясат экономикалық, әлеуметтік және экологиялық міндеттерді қайтадан бөлуге тиіс. Осы қажеттілікті қолдау үшін, ЭЫДҰ КЕШ-тері өсуге ықпал етіп қана қоймай, көпшілік жағдайда тұтастай дамуға ықпал ететін саясаттар мен стратегияларды әзірлеуге бағытталған.
Диагностикалық тәсіл
ЭЫДҰ КЕШ-тері елдегі өсуге ынталандыру үшін қажетті саясаттардың априори ұсыныстарын жасамайды. Оның орнына, Шолулар диагностикаға ерекше мән береді: даму үшін негізгі кедергілерді анықтау мақсатында ұлттық жағдайды диагностикалау шолулардың бастапқы міндеті болып табылады. Шолулар «салымға бағдарланған» тәсілді емес, «нәтижеге бағдарланған» тәсілді де пайдаланады.
Кешенді тәсіл
Секторалдық (мысалы, макроэкономиканы, білімді, жұмыс күшін, қаржыны, инвестициялық саясатты және т.б. қарастыратын) тәсілді қолданудың орнына Шолулар диагностика арқылы анықталған «дамудың құрылымдық кедергілері» мәселелерін талдауға бағытталған. Бұл кедергілер саясаттың бір саласымен ғана шектеліп қоймайды, әдетте, бірнеше саланы қамтиды. Осы кешенді тәсіл саясаттың барлық өзара тәуелділігі мен өзара іс-қимылын ескереді және бұл ретте «сектордан кейін сектор» тәсілін өткізіп жібере алатын даму кедергілерін жою үшін қажетті саясаттың синергиясы мен дәйектілігін анықтауға көмектеседі.
Арнайы саяси кеңес
Шолудағы талдаулар мен саяси ұсынымдар экономикасы дамушы елдердің ерекшеліктерін, мысалы – жоғары дәрежеде формальды емес, институционалдық әлеуеті шектеулі, адамдар мен өңірлер арасындағы айырмашылығы үлкен, мемлекеттік саясатты жасау мен іске асыруға жеке сектор шектеулі қатысатын, айқындылық пен ашықтық деңгейінің төмендігі сияқты ерекшеліктерді назарға алуға бейімделген. Бұл ерекшеліктер, әдетте, экономикасы дамыған елдерде қолданылатын саяси қарапайым шешімдердің сәйкес келмейтінін және тиімділігі аз болып табылатынын білдіруі мүмкін. Ұсынымдарды енгізудің орындалуына кепілдік беру үшін, әсіресе, елдің институционалдық әлеуеті назарға алынатын болады.
Сала
Диагностикадан кейін, қарастырылып отырған елдің дамуына негізгі кедергілер ретінде айқындалған екі немесе үш мәселеге Шолу баса назар аударады. Сонымен бірге, бұлар елдің алдында тұрған барлық даму проблемаларының толық тізбесі болуға арналмаған. Оның орнына, Шолу мемлекеттік саясаттың рұқсат етілетін шаралары кезіндегі дамуды іске қосуды немесе жеделдетуді бақылауда ұстай алатын екі-үш саланы нақты айқындауға бағытталған. Бірқатар маңызды салаларда, әсіресе, әлеуеті мен мемлекеттік ресурстары шектеулі болуы мүмкін дамушы елдердегі мемлекеттік саясат шараларының басымдықтарын айқындау. Шолулар орта мерзімдік дамуға шоғырландырылады (яғни, мерзімі бестен бастап он жылға дейінгі); қысқа мерзімді мәселелер, егер олар ұзақ мерзімді саясат пен институционалдық дизайнға қатысты болса, сол дәрежеде талқыланатын болады.
Әдіснама
ЭЫДҰ КЕШ-тері жекелеген үш кезеңнен тұрады: диагностика; негізгі шектеулерді терең талдау; және стратегияны қалыптастыру.
I кезең: Даму нәтижелері мен қозғалтқыштар диагностикасы; дамуға қатысты негізгі шектеулерді анықтау
Даму нәтижелері мен қозғалтқыштар диагностикасы бірінші кезең болып табылады, олар дамуға қатысты негізгі шектеулерді айқындауға арналады. Бұл диагностика елдің экономикалық, әлеуметтік және экологиялық салаларының бірнеше бағыттарының көрсеткіштерін зерделеуді қамтиды: мысалы, кіріс және оны бөлу, білім, денсаулық сақтау, қорғау және т.б. Диагностика елдің даму процесінің негізгі серпінін: өсу мөлшерлемесінің қаншалықты тұрақты және теңсіздік сияқты аспектілер осы өсу арқылы қалайша өзгеретінін зерделейтін болады. Бұл жерде, жай абсолюттік деңгейге қарағанда, осы мақсаттарға қол жеткізу серпіні ең маңызды болып табылады. Елдің осындай көрсеткішін түсіндіретін факторларды анықтау мақсатында ел артта қалып отырған міндеттерге назар аудара отырып, диагностика жалғасатын болады.
Нақты ел үшін талдау икемді және айқын болады және мақсаттардың кемінде біреуінде қанағаттанғысыз нәтижеге алып келетін тетіктерді көрсетеді. Даму әлеуетіне қол жеткізуге бағытталған белгілі бір құрылымдар мен мекемелерді анықтамаған экономикаларда қолдануға құрылымның икемділігі мүмкіндік береді. Ішінара диагноз бүкіл ел бойынша салыстырмалы талдауға негізделеді, бірақ қолжетімділігіне қарай, ұлттық және өңірлік шолулар сияқты егжей-тегжейлі ақпаратты ескеретін болады.
Осы кезеңнің ішінде елдің өнімділігі көпшілік жағдайда ұқсас, өзіне тән ерекшеліктері бар деп саналатын елдер тобымен салыстырылатын болады. Мысалы, салыстыру үшін елдерді таңдау кірістің/капиталдың деңгейі, мөлшері, құрылымдық сипаттамалар сияқты және т.б. факторларға негізделуі мүмкін. Қарастырылатын елдің көрсеткішіндегі ұқсас елдермен салыстырғандағы айырмашылықтар және оның нақты салалардағы бұрынғы үрдістері қандай шектеулер (проблемалар) дамуға кедергі жасайтынынан сақтандыруға мүмкіндік береді.
І кезеңді ЭЫДҰ көп бейінді командасы және өңірлік ұйымдастырушы әріптестер жүзеге асыратын болады. ЭЫДҰ командасы ақпараттар, статистикалық деректер мен қажетті байланыстарды беретін ұлттық үкіметтің басшылығы құрған жергілікті командамен тығыз ынтымақтастықта жұмыс істейді. Бұлардан басқа ЭЫДҰ командасы мемлекеттік органдарды, жеке сектордың, ғылыми ортаның және жеке ғылыми зерттеу институттарының өкілдерін қоса алғанда, әртүрлі әріптестермен кездесу үшін елде екі апталық алдын ала миссия жүргізеді және елдің дамуына әлеуетті кедергілерге қатысты топтардың гипотезаларын талқылайды.

В конце диагностического этапа ОЭСР представит доклад I, определяя основные препятствия к развитию. Этот доклад будет обсуждаться с правительством и любыми другими органами, указанными правительством, для установления актуальности и значимости диагностики. Согласованные от 2 до 3 ограничения (проблемы) становятся предметом углубленного анализа в этапе II обзора.
Этап II: Углубленный анализ и политические рекомендации
В этапе II, две или три выявленные проблемы глубоко изучаются, после разрабатывается ряд политических рекомендаций к каждой тематической области. Глубокий анализ будет концентрироваться, в частности, на взаимосвязи, компромиссах и взаимодействии всей политики.
Этот процесс начинается с подробного анкетного опроса, предоставленного министерствам и ведомствам, вовлеченным в обозначенные проблемные области. Анкетный опрос будет служить в качестве повестки для диалога во время политических миссий в страну во главе с многопрофильной командой, состоящей из специалистов в области углубленного анализа. В ходе этих миссий команда будет проводить интенсивный диалог с властями страны, а также представителями частного сектора, научных кругов и гражданского общества. Это также послужит возможностью для команды получать соответствующие данные по вопросам, касающимся проблемных областей.
Определенные используемые аналитические методы и инструменты будут выбраны в зависимости от тестированных проблем (например, ОЭСР имеет ряд аналитических инструментов, которые могут быть использованы). Эти инструменты могут быть специально созданы для рассматриваемой страны.
Проект доклада II готовится, основываясь на выводах политических миссий и дополнительных аналитических работ. Оценка и рекомендации доклада обсуждаются с правительством и другими заинтересованными сторонами; по итогам этих дискуссий доклад изменяется и завершается для публикации.
Этап III: Формирование стратегии и руководство к применению
Заключительный этап включает в себя конкретные рекомендации, разработанные во втором этапе, которые вносятся в последовательную стратегию развития, предлагая необходимую последовательность или одновременное принятие комплекса политик. Во время проведения этого этапа учитываются взаимодополняемость и взаимодействия всей политики. Этот этап особо концентрируется на реализации и будет рассматривать необходимый фон для принятия этих политик, в том числе соответствующего законодательства и институциональных и политэкономических ограничений для развития.
Обзоры будут служить в качестве плана для участия ОЭСР с конкретными странами в краткосрочной и среднесрочной перспективах. После Обзора ОЭСР может продолжить работу со страной для предоставления более глубокой политической поддержки и инструментов, направленных на действие в конкретных областях. Также рекомендуется в течение двух, трех лет проводить мониторинг обзора для оценки прогресса и пересмотра рекомендаций в свете новых событий и информации.
Экспертная оценка
КСО также могут извлекать выгоду от проверенного инструмента ОЭСР, в котором политика страны в конкретных областях, охватываемых в обзоре, может быть рассмотрена другими странами – их партнерами - на равноправной основе. Субъект, рассматривающий страны, может быть выбран на добровольной основе и комитет по рассмотрению может быть специальным, состоит из делегатов, отвечающих за области, которые затрагивают обзоры страны.
Региональные партнеры
ОЭСР будет взаимодействовать с региональными партнерами для сотрудничества в ходе обзора. Обзор получит полезный результат от страны и региональные знания партнеров как членов миссии и участников этапов I - III.
Результат для Казахстана
Результатами завершенного Обзора являются:
Этап I

Диагностикалық кезеңнің соңында ЭЫДҰ дамуға негізгі кедергілерді айқындайтын I Баяндаманы ұсынады. Бұл Баяндама диагностиканың өзектілігі мен маңыздылығын айқындау үшін үкіметпен және үкімет бекіткен басқа да органдармен бірлесе отырып талқыланады. Келісілген 2-ден 3-ке дейінгі шектеулер (проблемалар) Шолудың II кезеңіндегі терең талдаудың нысанасына айналады.
II кезең: Терең талдау және саяси ұсынымдар
II кезеңде анықталған екі және үш проблема терең зерделенеді, содан соң әрбір тақырыптық салада бірқатар саяси ұсынымдар әзірленеді. Терең талдау негізінен барлық саясаттың өзара байланысына, келісушіліктерге және өзара іс-қимылға шоғырландырылатын болады.
Бұл процесс белгіленген проблемалы салаларға тартылған министрліктер мен ведомстволарға ұсынылатын толық түрдегі сауалнамадан басталады. Сауалнама терең талдау саласының мамандарынан тұратын көп бейінді команданың басшылығымен елге келген саяси миссия кезіндегі диалог үшін күн тәртібі ретінде қызмет атқарады. Осы миссиялар барысында команда елдің билік органдарымен, сондай-ақ жеке сектор, ғылыми орта және азаматтық қоғам өкілдерімен қарқынды диалог жүргізетін болады. Бұл, сондай-ақ команда үшін проблемалы салаларға қатысты мәселелер бойынша тиісті деректер алуға мүмкіндік береді.
Белгілі бір қолданылатын талдау әдістері мен құралдары тестіленген проблемаларға байланысты таңдалатын болады (мысалы, ЭЫДҰ-да пайдалануға болатын бірқатар талдау құралдары бар). Осы құралдар қарастырылатын ел үшін арнайы жасалуы мүмкін.
II Баяндаманың жобасы саяси миссиялар мен қосымша талдау жұмыстарының қорытындыларына негізделе отырып дайындалады. Баяндаманы бағалау және оның ұсынымдары үкіметпен және басқа да мүдделі тараптармен талқыланады; осы талқылаулардың қорытындылары бойынша Баяндама өзгертіледі және жариялауға беріледі.
III кезең: Стратегияны қалыптастыру және қолдануға арналған нұсқаулық
Қорытынды кезең екінші кезеңде әзірленген, қажетті дәйектілікті немесе саясаттар кешенін бір мезгілде қабылдауды ұсына отырып, дәйекті даму стратегиясына енгізілетін нақты ұсынымдарды қамтиды. Осы кезеңді жүргізу кезінде бүкіл саясаттың өзара толықтырылуы мен өзара іс-қимылы ескеріледі. Бұл кезең іске асыруға ерекше шоғырланатын болады және осы саясаттарды, оның ішінде даму үшін тиісті заңнама мен институционалдық және саяси экономикалық шектеулерді қабылдау үшін қажетті ортаны қарастыратын болады.
Шолулар қысқа мерзімді және орта мерзімді перспективаларда нақты елдермен бірге ЭЫДҰ қатысу үшін жоспар ретінде қызмет етеді. Шолудан кейін ЭЫДҰ нақты салалардағы іс-әрекеттерге бағытталған барынша терең саяси қолдау мен құралдарды ұсыну үшін елмен жұмысты жалғастыра алады. Сондай-ақ, екі-үш жыл ішінде жаңа оқиғалар мен ақпараттар аясында прогресті бағалау мен ұсынымдарды қайта қарау үшін шолуға мониторинг жүргізу ұсынылады.
Сараптамалық бағалау
КЕШ-тер де ЭЫДҰ-ның тексерілген құралдарынан пайда таба алады, онда Шолуда қамтылған нақты салалардағы елдің саясатын басқа елдер – олардың әріптестері тең құқықты негізде қарастыра алады. Елдерді қарастыратын субъект ерікті негізде таңдалуы мүмкін және қарастыру жөніндегі комитет те арнайы болуы мүмкін, ол елдің шолуына қатысты салалар үшін жауап беретін делегаттардан тұрады.
Өңірлік әріптестер
ЭЫДҰ шолу барысында ынтымақтастық жасау үшін өңірлік әріптестермен өзара іс-қимыл жасайтын болады. Шолу елден пайдалы кеңестер және миссия мүшелері мен I – III кезеңнің қатысушылары ретінде әріптестерден өңірлік сабақ алады.
Қазақстан үшін нәтижелер
Мыналар аяқталған Шолуың нәтижелері болып табылады:
I кезең

(6 месяцев – Декабрь 2014 по Май 2015)
- Доклад I: выявление основных препятствий к развитию.
- Официальный запуск в Казахстане и обсуждение доклада I с правительством и другими органами.
Этап II
(6 месяцев – Июнь 2015 по Ноябрь 2015)
- Доклад II: Оценка и рекомендации, относящиеся к основным ограничениям развития в Казахстане.
- Официальный запуск в Казахстане и обсуждение доклада II с правительством и другими органами.
Этап III
(6 месяцев – Декабрь 2015 по Май 2016)
- Объединенный процесс к развитию стратегии, структуре индикатора и стратегическому применению.
- Обзорный доклад: включает в себя краткое обобщение основных выводов трех этапов и соответствующую последовательность политических реформ, а также окончательный анализ и заключение полного выполнения.
Процесс
Процесс принятия КСО ОЭСР, включая участие Казахстана, подробно описывается ниже.
Показательная хронограмма для КСО Казахстана, которая предоставляет общую идею об организации работы, представлена ниже. Она также может быть доработана в течение реализации всего процесса.
Период (месяц)
Этап
Мероприятия
Участие страны
Декабрь 2014 - Май 2015
Этап I: Диагностика основных препятствий.
Тщательное изучение динамики экономики, включая двухнедельную миссию (миссия 1) в декабре 2014, которая включает в Казахстане официальный запуск.
Представление необходимой информации и данных.
Способствовать оценке динамики развития страны; согласовать области для более глубокого анализа.
Июнь 2015 - Ноябрь 2015
Этап II: Углубленный анализ и политические рекомендации
Выпуск подробного анкетного опросника для правительственных министерств и агентств, вовлеченных в проблемные области.
Заполнить анкету.
Политическая миссия 2: политическая миссия в стране во главе с многопрофильной командой экономистов ОЭСР. Команда встретится с властями страны, а также представителями частного сектора, научных кругов и гражданского общества.
Организация встреч команды ОЭСР с представителями соответствующих министерств и агентств
Команда собирает необходимую информацию со стороны обзорной страны для анализа вопросных областей.
Представление необходимой информации и данных.
Политическая миссия 3: проект доклада представляется во время последующей миссии в стране, ее оценка и рекомендации обсуждаются с правительством и другими заинтересованными органам. В свете обсуждения доклад дорабатывается и завершается для публикации.
Представление комментариев и участие в обсуждении рекомендаций и оценки проекта доклада.
Декабрь 2015-Май 2016
Этап III: Построение стратегии и внедрение
Семинары с участием ключевых сторон по разработке плана для эффективного осуществления политических рекомендаций. Оценка необходимых условий, для выполнения рекомендаций.
Сводный доклад
Обсуждение создания необходимых условий для принятия рекомендованных и согласованных политик.
Необходимые человеческие ресурсы
Стране будет направлен запрос на представление команды контрагента (местная команда), объединяющей соответствующих экспертов для работы с ведущими внешними экспертами ОЭСР, во главе со специальным представителем. Национальный координационный центр может быть расположен в центральных государственных органах (в администрации президента или офисе премьер министра) или соответствующих министерствах и агентствах (например, Министерство или Агентство по планированию, Министерство экономики...). Национальный координационный центр будет участвовать в нахождении соответствующих национальных данных, а также будет способствовать установлению контактов и встреч с представителями правительства в период всех трех этапов. Кроме того, правительство будет оказывать поддержку в организации проверочных семинаров и других крупных встреч в ходе всего обзора. Региональные партнеры также будут играть важную роль в оказании материально-технической поддержки команде во время страновой миссии (офисное помещение и другая материально-техническая поддержка).
Приложение II
Предлагаемый бюджет в евро
Наименование
Евро
Расходы по персоналу

(6 ай – 2014 жылғы желтоқсаннан 2015 жылғы мамырға дейін)
I баяндама: дамудың негізгі кедергілерін анықтау.
Қазақстанда ресми іске қосу және үкіметпен және басқа органдармен І баяндаманы талқылау.
II кезең
(6 ай – 2015 жылғы маусымнан 2015 жылғы қарашаға дейін)
II баяндама: Қазақстандағы дамуға негізгі шектеулерге жататын бағалар мен ұсынымдар.
Қазақстанда ресми іске қосу және үкіметпен және басқа органдармен ІІ баяндаманы талқылау.
III кезең
(6 ай – 2015 жылғы желтоқсаннан 2016 жылғы мамырға дейін)
Стратегияның дамуына, индикатордың құрылымына және стратегиялық қолдануға біріктірілген процесс.
Кеңейтілген баяндама: ол үш кезеңнің негізгі түрлерінің қысқаша жиынтығын және саяси реформалардың тиісті дәйектілігін, сондай-ақ түпкілікті талдау мен толық қорытындыны орындауды қамтиды.
Процесс
ЭЫДҰ КЕШ қабылдау процесі, Қазақстанның қатысуын қоса алғанда, төменде толық сипатталады.
Жұмысты ұйымдастырудың жалпы идеясын ұсынатын Қазақстан КЕШ үшін көрсеткішті хронограмма төменде берілген. Ол да барлық іске асыру процесі кезінде пысықталуы мүмкін.
Мерзім
(ай)
Кезең
Іс-шаралар
Елдің қатысуы
2014 жылғы желтоқсан 2015 жылғы мамыр
2015 жылғы маусым 2015 жылғы қараша
2015 жылғы желтоқсан 2016 жылғы мамыр
I кезең: Негізгі кедергілер диагностикасы.
Қазақстанда ресми іске қосуды қамтитын 2014 жылғы желтоқсандағы екі апталық миссияны (1-миссия) қоса алғанда, экономика серпінін мұқият зерделеу.
Қажетті ақпараттар мен деректерді ұсыну. Елдің даму серпінін бағалауға ықпал ету; барынша терең талданатын салаларды келісу.
II кезең: Тереңдетілген талдау және саяси ұсынымдар
Сала проблемаларына тартылған үкіметтік министрліктер мен агенттіктер үшін толық анкеталық сауалнама шығару.
2 саяси миссия: ЭЫДҰ экономистерінің көп бейінді командасының басшылығымен елдегі саяси миссия. Команда елдің басшылығымен, сондай-ақ жеке сектордың, ғылыми орталар мен азаматтық қоғамның өкілдерімен кездеседі
Команда сұрау салынатын салаларды талдау үшін елге шолу жасау тарапынан қажетті ақпарат жинайды.
3 саяси миссия: баяндаманың жобасы елдегі кезекті миссия кезінде ұсынылады, оның бағасы мен ұсынымдары үкіметтік және басқа да мүдделі органдармен талқыланады. Талқылау аясында баяндама пысықталады және жариялау үшін аяқталады.
Сауалнама толтыру.
ЭЫДҰ командасының министрліктер мен агенттіктердің тиісті өкілдерімен кездесулер ұйымдастыру
Қажетті ақпараттар мен деректерді ұсыну.
Түсініктемелер ұсыну және баяндама жобасының ұсынымдары мен оны бағалауды талқылауға қатысу
III кезең: Стратегияны құру және енгізу
Саяси ұсынымдарды тиімді жүзеге асыру үшін жоспарды әзірлеу жөніндегі шешуші тараптар қатысатын семинарлар.
Ұсынымдарды орындау үшін қажетті жағдайларды бағалау.
Жиынтық баяндама
Ұсынылған және келісілген саясаттарды қабылдау үшін қажетті жағдайлар жасауды талқылау.
Қажетті адами ресурстар
Арнайы өкілдің басшылығымен ЭЫДҰ-ның сыртқы жетекші сарапшыларымен жұмыс жасау үшін елге тиісті сарапшыларды біріктіретін контрагент командасын (жергілікті команданы) ұсынуға сұрау жіберілді. Ұлттық үйлестіру орталығы орталық мемлекеттік органдарда (Президент Әкімшілігінде немесе Премьер-Министрдің Кеңсесінде) немесе тиісті министрліктер мен агенттіктерде (мысалы, Жоспарлау министрлігі немесе агенттігі, Экономика министрлігі …) орналасуы мүмкін. Ұлттық үйлестіру орталығы тиісті ұлттық деректерді табуға қатысатын болады, сондай-ақ бүкіл үш кезеңнің ішінде үкіметтің өкілдерімен байланыс жасап, кездесулер өткізуге ықпал ететін болады. Бұдан басқа, бүкіл шолудың барысында тексеру семинарлары мен басқа да ірі кездесулерді ұйымдастыруда үкімет қолдау көрсететін болады. Елдік миссия кезінде командаға материалдық-техникалық қолдау (офистік орын-жай және басқа да материалдық-техникалық қолдау) көрсету кезінде өңірлік әріптестер де маңызды рөл атқаратын болады.
II қосымша
Евромен ұсынылатын бюджет
Атауы
Евро
Персонал бойынша шығыстар

200,000
Поездки
65,000
Интеллектуальные услуги
50,000
Расходы на публикацию и переводы
42,000
Другие расходы Центра развития, связанные с проектом
26,460
Администрация грантов ОЭСР
36,540
Общая сумма расходов
420,000
Приложение III СТАНДАРТНЫЙ ОТЧЕТ О ЗАТРАТАХ
ОЭСР
Организация экономического
сотрудничества и развития
Ваша ссылка: донор и ссылка: ХХХ
Наша ссылка: xxx
Область: ХХХ
Ссылка: описание области затрат
Сумма взноса ХХХ евро
Период с ДД/ММ/ГГ по ДД/ММ/ГГ
Наименования затрат Евро
Расходы по персоналу
ХХХ
Поездки
ХХХ
Интеллектуальные услуги
ХХХ
Расходы на публикацию и переводы
ХХХ
Другие расходы Центра развития, связанные с проектом
ХХХ
Администрация грантов ОЭСР
ХХХ
Общая сумма затрат
Директор                          Руководитель бухгалтерского отдела
ОЭСР                                                            ОЭСР
Область затрат

200,000
Сапарлар
65,000
Зияткерлік қызметтер
50,000
Жарияланымдар мен аударымдарға арналған шығыстар
42,000
Жобаға байланысты Даму орталығының басқа да шығыстары
26,460
ЭЫДҰ Гранттарының әкімшілігі
36,540
Шығыстардың жалпы сомасы
420,000
III қосымша ШЫҒЫНДАР ТУРАЛЫ СТАНДАРТТЫ ЕСЕП
ЭЫДҰ
Экономикалық ынтымақтастық
және даму ұйымы
Сіздің сілтеме: Донор және сілтеме: ХХХ
Біздің сілтеме: xxx
Аймақ: ХХХ
Сілтеме: Шығындар саласының сипаттамасы
Жарна сомасы ХХХ евро
Кезеңі: КК/АА/ЖЖ бастап КК/АА/ЖЖ дейін
Шығындардың атауы
Еуро
Персонал бойынша шығыстар
ХХХ
Сапарлар
ХХХ
Зияткерлік қызметтер
ХХХ
Жарияланымдар мен аударымдарға арналған шығыстар
ХХХ
Жобаға байланысты Даму орталығының басқа да шығыстары
ХХХ
ЭЫДҰ Гранттарының әкімшілігі
ХХХ
Шығыстардың жалпы сомасы
ЭЫДҰ                                                        ЭЫДҰ
Директор                                   Есеп бөлімінің басшысы
Шығыстар саласы