О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года № 1118 "Об утверждении Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011 - 2020 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2014 года № 1297
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года № 1118 «Об утверждении Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011г -2020 годы».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента
Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года № 1118 «Об
утверждении Государственной программы развития образования
Республики Казахстан на 2011 - 2020 годы»
ПОСТАНОВЛЯЮ:

"Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудын 2011 — 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 1297 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
«Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:

1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года № 1118 «Об утверждении Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011 - 2020 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 49) следующие изменения и дополнения:
в Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011 - 2020 годы, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе «1. Паспорт Программы»:
в «Задачах»:
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
«осуществление перехода на 12-летнюю модель обучения с последовательным обновлением содержания образования;»;
в «Целевых индикаторах»:
абзац седьмой изложить в следующей редакции:

1. «Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 5, 49-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында:
«1. Бағдарламаның Паспорты» деген бөлімде:
«Міндеттерінде»:
он төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«12 жылдық оқыту моделіне көшуді білім беру мазмұнын дәйекті жаңартумен қоса жүзеге асыру;»;
«Нысаналы индикаторларда»:
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

16,8%
17,8%
МИО, МОН
»;
строки:
«
количество вновь введенных мест в общежитиях для обучающихся ТиПО
0
1300 мест
1500 мест
МИО
доля учебных заведений ТиПО, оснащенных современным обучающим оборудованием, от их общего количества
36%
75%
90%
МИО, МОН
»
изложить в следующей редакции:
«
количество вновь введенных мест в общежитиях для обучающихся ТиПО
0
2480 мест
2408 мест
МИО
доля учебных заведений ТиПО, оснащенных современным обучающим оборудованием, от их общего количества
36%
42%
55,7%
МИО, МОН
»;
дополнить строкой следующего содержания:
«
доля учебных заведений ТиПО, внедривших основные принципы дуального обучения, от их общего числа
48%
70%
МИО, МОН, МЗСР
»;
строки:
«
с 2015 года стипендиаты программы «Болашак» обучаются в магистратуре, докторантуре, в бакалавриате - от одного семестра до одного академического года, проходят научные стажировки
69%
100%
100%
МОН
доля вузов, имеющих доступ к Республиканской межвузовской электронной библиотеке
26%
55%
100%
МОН
»
изложить в следующей редакции:
«
с 2015 года стипендиаты программы «Болашак» обучаются в магистратуре, докторантуре, резидентуре, проходят стажировки (присуждение не более 900 стипендий в год)
69%
100%
100%
МОН
доля вузов, имеющих доступ к Республиканской межвузовской электронной библиотеке
26%
80%
100%
МОН
»;
строки:
«
доля вузов, создавших структурные подразделения научных и проектно-конструкторских организаций, от их общего количества
*
10%
25%
МОН
доля выпускников вузов, закончивших магистратуру и докторантуру, трудоустроенных в вузы и научные организации в первый год после окончания вуза
*
10%
30%
МОН
»
изложить в следующей редакции:
«
доля вузов, создавших структурные подразделения научных и проектно-конструкторских организаций, от общего количества гражданских вузов
*
10%
25%
МОН, МЗСР
доля выпускников вузов, закончивших магистратуру и докторантуру, трудоустроенных в вузы и научные организации в первый год после окончания вуза, в том числе по специальности
*
15%
30%
МОН
»;
строку:
«
количество модульных учебных программ для краткосрочных курсов переподготовки и повышения квалификации работников технического и обслуживающего труда совместно с работодателями
0
20 ед.
25 ед.
МОН,
работодатели,
МТСЗН
»;
изложить в следующей редакции:
«
количество модульных учебных программ для краткосрочных курсов переподготовки и повышения квалификации работников технического и обслуживающего труда совместно с работодателями
0
20 ед.
25 ед.
МОН,
работодатели,
МЗСР
»;
в разделе «5. Основные направления, пути достижения поставленных целей программы и соответствующие меры»:
в подразделе «Статус педагога»:
в части «Обеспечение системы образования высококвалифицированными кадрами»:
абзац третий изложить в следующей редакции:
«в рамках международной стипендии Президента Республики Казахстан «Болашак» будет обеспечена подготовка англоязычных педагогических кадров для среднего, технического и профессионального, высшего и послевузовского образования;»;
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
«Педагогические кадры системы дошкольного, общего среднего, технического и профессионального образования будут проходить краткосрочные курсы повышения квалификации, в том числе по обновлению содержания, а также по уровневым программам.»;
абзацы одиннадцатый, двенадцатый, тринадцатый, четырнадцатый изложить в следующей редакции:
«Ежегодно будет выделяться государственный заказ на повышение квалификации педагогических кадров системы дошкольного и среднего образования, в том числе специалистов для:
интегрированного обучения детей дошкольного и школьного возраста (инклюзивное образование);
работы с детьми с ограниченными возможностями;
реализации общеобразовательных программ.»;
в части «Усиление государственной поддержки и стимулирование труда педагогических работников»:
абзац шестнадцатый исключить;
в подразделе «Менеджмент образования»:
«Целевые индикаторы» изложить в следующей редакции:
«Целевые индикаторы:

16,8%
17,8%
ЖАО, БҒМ
»;
мына:
«
жатақханалардағы ТжКБ оқушылары үшін жаңадан енгізілген орын саны
0
1300 орын
1500 орын
ЖАО
ТжКБ оқу орындарының жалпы санынан қазіргі заманғы оқу жабдықтарымен жарақтандырылған оқу орындарының үлесі
36%
75%
90%
ЖАО, БҒМ
»
деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
жатақханалардағы ТжКБ оқушылары үшін жаңадан енгізілген орын саны
0
2480 орын
2408 орын
ЖАО
ТжКБ оқу орындарының жалпы санынан қазіргі заманғы оқу жабдықтарымен жарақтандырылып жұмыс істеп тұрған оқу-өндірістік шеберханалар мен зертханалардың үлесі
36%
42%
55,7%
ЖАО, БҒМ
»;
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«
ТжКБ оқу орындарының жалпы санынан дуальді оқытудың негізгі қағидаттарын енгізгендерінің үлесі
48%
70%
ЖАО, БҒМ, ДСӘДМ
»;
мына:
«
2015 жылдан бастап, «Болашақ» бағдарламасының стипендиаттары магистратурада, докторантурада, бакалавриатта - бір семестрден бір академиялық жылға дейін оқиды, ғылыми тағылымдамадан өтеді
69%
100%
100%
БҒМ
Республикалық ЖОО-аралық электрондық кітапханаға қолжетімділігі бар жоғары оқу орындарының үлесі
26%
55%
100%
БҒМ
»
деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
2015 жылдан бастап «Болашақ» бағдарламасының стипендиаттары магистратурада, докторантурада, резидентурада оқиды, тағылымдамадан өтеді (жылына 900-ден аспайтын стипендиялар беру)
69%
100 %
100%
БҒМ
Республикалық ЖОО-аралық электрондық кітапханаға қолжетімділігі бар жоғары оқу орындарының үлесі
26%
80%
100%
БҒМ
»;
мына:
«
жоғары оқу орындарының жалпы санынан ғылыми және жобалау-конструкторлық ұйымдардың құрылымдық бөлімшелерін құрған жоғары оқу орындарының үлесі
*
10%
25%
БҒМ
магистратура мен докторантураны аяқтаған және жоғары оқу орындарын бітірген жылы жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдарға жұмысқа орналасқан жоғары оқу орындары түлектерінің үлесі
*
10%
30%
БҒМ
»
деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
азаматтық жоғары оқу орындарының жалпы санынан ғылыми және жобалау-конструкторлық ұйымдардың құрылымдық бөлімшелерін құрған жоғары оқу орындарының үлесі
*
10%
25%
БҒМ, ДСӘДМ
магистратура мен докторантураны аяқтаған және жоғары оқу орындарын бітірген жылы жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдарға, оның ішінде мамандығы бойынша жұмысқа орналасқан жоғары оқу орындары түлектерінің үлесі
*
15%
30%
БҒМ
»;
мына:
«
жұмыс берушілермен бірлесіп, техникалық және қызмет көрсету еңбегінің қызметкерлерін қайта даярлау және біліктілігін арттырудың қысқа мерзімді курстары үшін модульдік оқу бағдарламаларының саны
0
20 бірлік
25 бірлік
БҒМ, жұмыс берушілер, ЕХӘҚМ
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
жұмыс берушілермен бірлесіп, техникалық және қызмет көрсету еңбегінің қызметкерлерін қайта даярлау және біліктілігін арттырудың қысқа мерзімді курстары үшін модульдік оқу бағдарламаларының саны
0
20 бірлік
25 бірлік
БҒМ, жұмыс берушілер, ДСӘДМ
»;
«5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, алға қойылған мақсаттарға жету жолдары және тиісті шаралар» деген бөлімде:
«Педагог мәртебесі» деген кіші бөлімде:
«Білім беру жүйесін жоғары білікті кадрлармен қамтамасыз ету» деген бөлікте:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашақ» халықаралық стипендиясының шеңберінде орта, техникалық және кәсіптік, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру үшін ағылшын тілді педагог кадрларды даярлау қамтамасыз етіледі;»;
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Мектепке дейінгі, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің педагог кадрлары қысқа мерзімді, оның ішінде мазмұнды жаңарту бойынша, сондай-ақ деңгейлік бағдарламалар бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өтеді.»;
он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«Жыл сайын мектепке дейінгі және орта білім беру жүйесінің педагог кадрларының, оның ішінде:
мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларды біріктірілген түрде оқыту (инклюзивті білім);
даму мүмкіндігі шектеулі балалармен жұмыс;
жалпы білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін мамандардың біліктілігін арттыруға мемлекеттік тапсырыс бөлінеді.»;
«Педагог қызметкерлердің еңбегін мемлекеттік қолдау мен ынталандыруды күшейту» деген бөлікте:
он алтыншы абзац алып тасталсын;
«Білім беру менеджменті» деген кіші бөлімде:
«Нысаналы индикаторлар» мынадай редакцияда жазылсын:
«Нысаналы индикаторлар:

В организациях образования созданы попечительские советы (2015 г. — 47,3%, 2020 г. - 60,7%).
Руководители организаций образования прошли повышение квалификации в области менеджмента и по программе повышения квалификации руководителей общеобразовательных организаций Республики Казахстан, разработанной АОО «НИШ» совместно с Кембриджским университетом (1 раз в 5 лет). (2015 г. - 100%, 2020 г. - 80%).»;
в части «Система управления образованием»:
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:
«Для внедрения современных технологий менеджмента руководители организаций образования 1 раз в 5 лет будут проходить повышение квалификации в области менеджмента и По программе повышения квалификации руководителей общеобразовательных организаций Республики Казахстан, разработанной АОО «НИШ» совместно с Кембриджским университетом.»;
абзац семнадцатый изложить в следующей редакции:
«Для обеспечения прозрачности деятельности организаций образования и уменьшения процента коррупции в вузах будут проводиться социологические исследования и акции.»;
в части «Электронное обучение «e-learning»:
«Цель» изложить в следующей редакции:
«Цель:
Развитие у учеников навыков, необходимых в XXI веке, включающих информационную и медиаграмотность, критическое мышление, исследовательские навыки, способность к решению творческих задач, умение работать в команде, самостоятельность, гражданскую ответственность, путем формирования информационно-коммуникационной образовательной среды.»;
«Задачи» изложить в следующей редакции:
«Задачи:
1. Совершенствовать нормативно-правовое обеспечение в части ЭО.
2. Разработать цифровые образовательные ресурсы на трех языках с приоритетом на государственном языке для сопровождения учебно-воспитательного процесса средней школы.
3. Организовать сетевое взаимодействие и сотрудничество между всеми участниками образовательного процесса.
4. Повышать эффективность управления образованием через развитие структуры информационно-образовательной среды.»;
«Целевой индикатор» изложить в следующей редакции:
«Целевой индикатор:
В организациях образования используется система электронного обучения (2015г. - 14,2%, 2020г. - 90%).»;
главу «Внедрение электронного обучения» изложить в следующей редакции:
«В результате внедрения ЭО будет приведена в соответствие нормативно-правовая база для обеспечения функционирования СЭО. Также будет осуществлена интеграция ЭО в новое содержание образования и создан Национальный каталог ЦОР, включающий в себя широкий спектр качественных ресурсов, с приоритетом на государственном языке, необходимых для реализации учебно-воспитательного процесса средней школы.
Всем участникам образовательного процесса будет обеспечен равный доступ к открытым образовательным ресурсам и технологиям и созданы условия для сетевого взаимодействия участников и автоматизированы процессы управления системой среднего образования в стране и создана техническая инфраструктура средних школ в соответствии с базовым стандартом оснащения.
Каждый участник образовательного процесса получит доступ к ресурсам и инструментарию качественного образования, овладеет соответствующими компетенциями.
В результате обеспечения доступности и открытости образования каждый ученик будет иметь возможность доступа к широкому спектру ЦОР из любого места, где есть выход в Интернет, что способствует расширению изучаемой информации и повышению интенсивности обучения. Будут созданы равные возможности получения образования независимо от места проживания, состояния здоровья, элитарности и материальной обеспеченности ученика. Каждый ученик сможет сам определять темп обучения, не привязываться ко времени занятия и учителю за счет обеспечения персонализации процессов обучения.
В рамках внедрения электронного обучения учебный процесс становится средой «погружения» поисковой деятельности для ученика, где учитель выступает в роли фасилитатора, реализуется педагогическое взаимодействие по схеме «субъект - субъект». Учитель будет освобожден от функций передатчика информации, консультанта и координатора, что освободит время для индивидуальной дополнительной работы с учениками.
Для учителя появится возможность использовать и тиражировать передовой опыт в области обучения за счет применения распределенных обучающих систем и единых стандартов.
За счет расширения доступа к качественному образованию повышается степень удовлетворенности образовательными услугами, а также информированность и участие в образовательном процессе и родителей учеников.
Образовательные услуги будут предоставлены более широкому кругу людей. Будут обеспечены автоматизация процессов управления системой образования и централизованное повышение квалификации кадров без отрыва от производственной деятельности, независимо от удаленности учебного центра.
Будут созданы возможности для консолидации усилий всех сторон, заинтересованных в качественном образовании, повышена социальная ответственность различных сообществ, обеспечена открытость образовательных систем и транспарентность результатов деятельности учеников и педагогов.»;
в подразделе «Дошкольное воспитание и обучение»:
«Цель» изложить в следующей редакции:
«Цель:
Удовлетворение потребности населения в качественных услугах организаций дошкольного воспитания и обучения.»;
«Задачи» изложить в следующей редакции:
«Задачи:

Білім беру ұйымдарында қамқоршылық кеңестер құрылған (2015 жылы - 47,3%, 2020 жылы - 60,7%).
Білім беру ұйымдарының басшылары менеджмент саласында және «НЗМ» ДБҰ Кембридж университетімен бірлесіп әзірлеген Қазақстан Республикасының жалпы білім беретін ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру бағдарламалары бойынша біліктілігін арттырған (5 жылда 1 рет) (2015 жылы - 100%, 2020 жылы - 80%).»;
«Білім беруді басқару жүйесі» деген бөлімде:
он үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Заманауи менеджмент технологияларын енгізу үшін білім беру ұйымдарының басшылары 5 жылда 1 рет менеджмент саласында және «НЗМ» ДБҰ Кембридж университетімен бірлесіп әзірлеген Қазақстан Республикасының жалпы білім беретін ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру бағдарламалары бойынша біліктілікті арттырудан өтеді.»;
он жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Білім беру ұйымдары қызметінің ашықтығын қамтамасыз ету және ЖОО-лардағы сыбайлас жемқорлық пайызын азайту үшін әлеуметтік зерттеулер мен акциялар өткізіледі.»;
«Е-Lеаrning» электрондық оқыту» деген бөлікте:
«Мақсаты:» мынадай редакцияда жазылсын:
«Мақсаты:
Ақпараттық-коммуникациялық білім беру ортасын қалыптастыру арқылы ақпараттық және медиасауаттылықты, сыни ойлауды, зерттеу дағдыларын, шығармашылық міндеттерді шешуге қабілеттілікті, командада жұмыс істей білуді, дербестікті, азаматтық жауапкершілікті қамтитын оқушылардың XXI ғасырда қажетті дағдыларын дамыту болып табылады.»;
«Міндеті:» мынадай редакцияда жазылсын:
«Міндеттері:
1. Нормативтік құқықтық қамтамасыз етуді ЭО бөлігінде жетілдіру.
2. Орта мектептің оқу-тәрбие процесін сүйемелдеу үшін мемлекеттік тілге басымдық бере отырып, үш тілде цифрлық білім беру ресурстарын әзірлеу.
3. Білім беру процесінің барлық қатысушыларының арасында желілік өзара іс-қимыл жасау мен ынтымақтастықты ұйымдастыру.
4. Ақпараттық білім беру ортасының құрылымын дамыту арқылы білім беруді басқарудың тиімділігін арттыру.»;
«Нысаналы индикатор» мынадай редакцияда жазылсын:
«Нысаналы индикатор:
Білім беру ұйымдарында электрондық оқыту жүйесі қолданылады (2015 жылы - 14,2 %, 2020 жылы - 90 %).»;
«Электрондық оқытуды енгізу» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«ЭО енгізу нәтижесінде ЭОЖ жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін нормативтік құқықтық база сәйкес келтіріледі. Сондай-ақ ЭО-ны білім берудің жаңа мазмұнына кіріктіру жүзеге асырылады және мемлекеттік тілге басымдық бере отырып, орта мектептің оқу-тәрбие процесін іске асыру үшін қажетті сапалы ресурстардың кең спектрін қамтитын Ұлттық ЦБР каталогы құрылады.
Білім беру процесінің барлық қатысушыларына ашық білім беру ресурстары мен технологияларына тең қолжетімділік қамтамасыз етіледі және қатысушылардың желілік өзара іс-қимыл жасауы үшін жағдай жасалып, елде орта білім беру жүйесін басқару процестері автоматтандырылады және базалық жарақтандыру стандартына сәйкес орта мектептердің техникалық инфрақұрылымы жасалады.
Білім беру процесінің әрбір қатысушысы сапалы білім беру ресурстары мен инструментарийіне қол жеткізеді, тиісті құзыреттерге ие болады.
Білім алудың қолжетімдігі мен ашықтығын қамтамасыз ету нәтижесінде әрбір оқушы Интернетке шығуға болатын кез келген жерден ЦОР-дың кең спектріне қол жеткізу мүмкіндігіне ие болады, бұл зерделенетін ақпараттың кеңеюіне және оқыту қарқындылығын арттыруға жәрдемдеседі. Оқушының тұрғылықты жеріне, денсаулық жағдайына, элитарлығы мен материалдық қамтамасыз етілуіне қарамастан, білім алудың тең мүмкіндіктері жасалады. Әрбір оқушы оқу қарқынын өзі белгілеп, оқыту процесін дербестендіруді қамтамасыз ету есебінен сабақтың уақыты мен мұғалімнен тәуелсіз бола алады.
Электрондық оқытуды енгізу шеңберінде оқу процесі оқушы үшін ізденіс қызметінің «бойлау» ортасына айналады, мұнда мұғалім фасилитатор рөлін атқарады, педагогикалық өзара іс-қимыл жасау «субъект - субъект» схемасы бойынша іске асады. Мұғалім ақпарат таратушы, консультант және үйлестіруші функцияларынан арылады, бұл оқушылармен жеке қосымша жұмыс істеуге уақыт бөледі.
Мұғалім үшін бөліп таратылған оқыту жүйелері мен бірыңғай стандарттарды қолдану есебінен оқыту саласындағы озық тәжірибені пайдалану мен тираждау мүмкіндігі пайда болады.
Сапалы білім беруге қолжетімділікті кеңейту есебінен білім берудің көрсетілетін қызметтеріне қанағаттанушылық дәрежесі, сондай-ақ оқушылар ата-аналарының да хабардар болуы мен білім беру процесіне қатысуы артады.
Білім беру қызметтері адамдардың неғұрлым кең ауқымына ұсынылады. Білім беру жүйесін басқару процестерін автоматтандыру және оқу орталығынан шалғай болуына қарамастан, кадрлардың біліктілігін өндірістік қызметтен қол үзбей орталықтандырылған түрде арттыру қамтамасыз етіледі.
Сапалы білімге мүдделі барлық тараптардың күш-жігерін жұмылдыру үшін мүмкіндіктер жасалады, әртүрлі қоғамдастықтардың әлеуметтік жауапкершілігі артады, білім беру жүйесінің ашықтығы және оқушылар мен педагогтердің қызметі нәтижелерінің транспаренттігі қамтамасыз етіледі.»;
«Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту» деген кіші бөлімде:
«Мақсаты» мынадай редакцияда жазылсын:
«Мақсаты:
Халықтың мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының сапалы қызметтеріне қажеттілігін қанағаттандыру.»;
«Міндеттері» мынадай редакцияда жазылсын:
«Міндеттері:

1. Обеспечение до 2015 года полного охвата детей 5-6 летнего возраста предшкольной подготовкой.
2. Обеспечение равного доступа детей к различным программам дошкольного воспитания и обучения для их подготовки к школе.
3. Увеличение вариативной сети дошкольных организаций с учетом демографической ситуации в республике и образовательных потребностей населения.
4. Создание необходимых финансово-экономических условий для решения проблем дефицита дошкольных организаций.
5. Осуществление полного обеспечения дошкольных организаций квалифицированными кадрами и постоянное повышение их квалификации.
6. Развитие инклюзивного образования (оснащение дошкольных организаций пандусами, подъездами, подъемниками, лифтами и другими приспособлениями).
7. Обновление содержания воспитания и обучения за счет внедрения новых методик и технологий обучения.»;
«Целевой индикатор» изложить в следующей редакции:
«Целевой индикатор:
Охват дошкольным воспитанием и обучением детей в возрасте от 3 до 6 лет (2015 г. - 77,7%, 2020 г. - 100%).»;
в части «Увеличение сети дошкольных организаций»:
абзац второй изложить в следующей редакции:
«Будет расширяться сеть кабинетов психолого-педагогической коррекции (КППК) для оказания коррекционно-педагогической поддержки детям с раннего возраста. До 2015 года сеть кабинетов психолого-педагогической коррекции (КППК) возрастет с 8% до 30% от общего количества детских садов.»;
в части «Обновление содержания, обеспечение кадрами»:
абзац девятый изложить в следующей редакции:
«увеличится до 100% охват детей с 3-х до 6 лет дошкольным воспитанием и обучением;»;
в подразделе «Среднее образование»:
в части «Целевые индикаторы:»:
абзацы первый, второй изложить в следующей редакции:
«С 2015 году начат последовательный переход на 12-летнюю модель обучения (2015 г. - 1 классы (апробация), 2020 г. - 1, 2, 3, 4, 5 классы).
Количество Назарбаев Интеллектуальных школ во всех регионах Казахстана (2015 г. - 20 ед., 2020 г. - 20 ед.).»;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
«Результаты учащихся казахстанской общеобразовательной школы в международных сравнительных исследованиях PISA, TIMSS, PIRLS (2015 г.: PISA: не менее 450 баллов, TIMSS: не менее 500 баллов для 4-х и 8-х классов, 2020 г.: PISA-2018: не менее 480 баллов, TIMSS- 2019: не менее 520 баллов для 4-х и 8-х классов, PIRLS-2016: не менее 450 баллов, ICILS-2018: не менее 450 баллов).»;
часть «Переход на 12-летнюю модель образования» изложить в следующей редакции:
«Переход на 12-летнюю модель образования
В целях перехода на 12-летнюю модель среднего образования планируется разработать и внедрить государственные общеобязательные стандарты, на основе которых будет осуществлено обновление структуры и содержания среднего образования.
Базовый принцип нового ГОСО - определение ценностей как основ для обновления содержания среднего образования и организации образовательного процесса в школе.
Ценности среднего образования должны стать жизненными ориентирами личности учащегося, мотивирующими поведение и созидательную деятельность, ведущим фактором в формировании личности человека, умеющего реализовывать себя, улучшать качество своей жизни и окружающей среды.
Среднее образование, основанное на ценностях, ориентировано на создание условий для развития интеллектуально, физически и духовно развитого гражданина Республики Казахстан, удовлетворения его потребности в получении образования, обеспечивающего успех в быстро меняющемся мире, и тем самым формирования конкурентоспособного человеческого капитала для экономического благополучия страны.
Реализация данной миссии среднего образования будет создавать предпосылки для укрепления нравственных ценностей, национально-культурных традиций и обеспечения преемственности поколений, а также становления личности, способной нести ответственность за свою Родину.
В условиях ценностного образования школа должна вносить вклад в реализацию общенациональных идей, консолидирующих народ Казахстана, прививать патриотические чувства и способствовать воспитанию их открытыми, доброжелательными гражданами своей страны.
Выпускники системы среднего образования должны быть не только функционально грамотными, но и способными:

1. 2015 жылға дейін 5-6 жастағы балаларды мектепалды даярлықпен толық қамтуды қамтамасыз ету.
2. Балаларды мектепке даярлау үшін олардың мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың түрлі бағдарламаларына тең қол жеткізуін қамтамасыз ету.
3. Республикадағы демографиялық жағдайды және халықтың білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, мектепке дейінгі ұйымдардың вариативті желісін ұлғайту.
4. Мектепке дейінгі ұйымдардың тапшылығы проблемаларын шешу үшін қажетті қаржылық-экономикалық жағдайлар жасау.
5. Мектепке дейінгі ұйымдарды білікті кадрлармен толық қамтамасыз етуді және олардың біліктілігін ұдайы арттырып отыруды жүзеге асыру.
6. Инклюзивті білім беруді дамыту (мектепке дейінгі ұйымдарды пандустармен, кіреберістермен, көтергіш құралдармен, жеделсатылармен және басқа да құрылғылармен жарақтау).
7. Оқытудың жаңа әдістемелері мен технологияларын енгізу есебінен тәрбие мен оқыту мазмұнын жаңарту.»;
«Нысаналы индикатор» мынадай редакцияда жазылсын:
«Нысаналы индикатор:
3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту (2015 жылы — 77,7%, 2020 жылы — 100%).»;
«Мектепке дейінгі ұйымдардың желісін ұлғайту» деген бөлікте:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Балаларға ерте жастан түзеу-педагогикалық қолдау көрсету үшін психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттерінің (ППТК) желісі кеңейтіледі. 2015 жылға дейін психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттерінің (ППТК) желісі барлық балабақшалар санының 8%-ынан 30%-ына дейін өседі.»;
«Мазмұнды жаңарту, кадрлармен қамтамасыз ету» деген бөлікте:
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту 100 %-ға дейін ұлғайтылады;»;
«Орта білім» деген кіші бөлімде:
«Нысаналы индикаторлар:» деген бөлікте:
бірінші, екінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2015 жылдан бастап 12 жылдық оқыту моделіне дәйекті көшу басталды (2015 ж. - 1-сыныптар (байқаудан өткізу), 2020 ж. - 1, 2, 3, 4, 5-сыныптар).
Қазақстанның барлық өңірлеріндегі Назарбаев Зияткерлік мектептерінің саны (2015 жылы - 20 бірлік, 2020 жылы - 20 бірлік).»;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«РІSА, ТІМSS, РІRLS халықаралық салыстырмалы зерттеулердегі қазақстандық жалпы білім беретін мектептер оқушыларының нәтижелері (2015 ж.: РІSА: кемінде 450 балл, ТІМSS: 4 және 8-сыныптар үшін кемінде 500 балл, 2020 ж.: РІSА-2018: кемінде 480 балл, ТІМSS-2019: 4  және 8-сыныптар үшін кемінде 520 балл, РІRLS-2016: кемінде 450 балл, ICILS-2018: кемінде 450 балл).»;
«Білім берудің 12 жылдық моделіне көшу» деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Білім берудің 12 жылдық моделіне көшу
Орта білім берудің 12 жылдық моделіне көшу мақсатында Мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды әзірлеу мен енгізу жоспарлануда, олардың негізінде орта білім берудің құрылымы мен мазмұнын жаңарту жүзеге асырылады.
Жаңа МЖБС базалық қағидаты - орта білім беру мазмұнын жаңарту мен мектепте білім беру процесін ұйымдастырудың негіздері ретінде құндылықтарды айқындау.
Орта білім берудің құндылықтары тәртіп пен жасампаздық қызметті ынталандыратын оқушы тұлғасының өмірлік бағдарлары, өзін іске асырып, өз өмірі мен қоршаған ортаның сапасын жақсарта білетін адам тұлғасын қалыптастырудағы жетекші фактор болуға тиіс.
Құндылықтарға негізделген орта білім беру Қазақстан Республикасының зияткерлік, физикалық және рухани жағынан дамыған азаматын дамыту, оның жылдам өзгеретін әлемде сәттілікті қамтамасыз ететін білім алуға қажеттілігін қанағаттандыру және сол арқылы елдің экономикалық әл-ауқаты үшін бәсекеге қабілетті адами капитал қалыптастыру үшін жағдай жасауға бағдарланған.
Орта білім берудің аталған миссиясын іске асыру адамгершілік құндылықтарды нығайту, ұлттық-мәдени дәстүрлер мен ұрпақтар сабақтастығын қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ өз Отанына деген жауапкершілікті алып жүруге қабілетті тұлға қалыптастыру үшін алғышарттар жасайды.
Құндылықтық білім беру жағдайында мектеп Қазақстан халқын біріктіретін жалпыұлттық идеяларды іске асыруға үлес қосып, патриоттық сезімдер ұялатуға және оларды өз елінің ашық, тілектес азаматтары етіп тәрбиелеуге жәрдемдесуі тиіс.
Орта білім беру жүйесінің бітірушілері функционалдық жағынан сауатты ғана емес, сол сияқты:

1) проявлять ответственность, активную гражданскую позицию и вносить вклад в развитие своей страны;
2) уважать разнообразие культур и мнений;
3) творчески и критически мыслить;
4) быть коммуникативными и дружелюбными;
5) быть социально-ответственными и заботливыми;
6) эффективно использовать информационно-коммуникационные средства и технологии;
7) быть готовыми к обучению на протяжении всей жизни.
Начиная с 2016 по 2017 годы, будут последовательно внедрены ГОСО и учебные программы начального образования, основного среднего образования и общего среднего образования на основе трансляции опыта Назарбаев интеллектуальных школ с учетом результатов научных исследований, лучшей педагогической практики и эксперимента по переходу на 12-летнее образование.
Будет обеспечена преемственность всех уровней образования на основе интеграции их содержания и его модульного построения, ориентации результатов обучения на достижение навыков широкого спектра и их измерения через критериальную систему оценивания.
Наряду с переходом на 12-летнюю модель среднего образования предполагается частичное обновление содержания 11-летней модели среднего образования. Учащиеся, обучающиеся по действующей 11-летней модели образования, должны обладать навыками, необходимыми для успешной жизнедеятельности в XXI веке.
Будут разработаны учебные программы и планы по предметам: «Казахский язык» (T1, Т2), «Русский язык» (Я1, Я2), «Английский язык», «Информатика», «Проектная деятельность» (6-9 класс), «Глобальные перспективы и проектная деятельность» (10-11 класс). В 2015 году планируется их апробация, а в 2016 году - внедрение в действующую модель 11-летней школы.
ГОСО общего среднего образования будут интегрированы с ГОСО высшего образования (бакалавриат) - отдельные дисциплины цикла общеобразовательных дисциплин высшего образования будут перенесены в программы профильного обучения в 11-12 классах без увеличения учебной нагрузки.
Будет разработана и апробирована программа профильного обучения по направлениям: общественно-гуманитарное и естественно-математическое.
Будет осуществляться разработка учебников и УМК, электронных учебников, перевод и адаптация учебников и УМК для коррекционных организаций образования.
В 2015 году будут разработаны учебники и УМК по программе 12-летней модели обучения, а с 2016 года - их экспертиза.
С 2016 года все учащиеся общеобразовательных организаций образования будут обеспечены бесплатными учебниками за счет местных бюджетов.
В 2015 году начнется последовательный переход на 12-летнюю модель обучения.

1) жауапкершілігін, белсенді азаматтық ұстанымын танытуға және өз елінің дамуына үлес қосуға;
2) мәдениеттер мен пікірлердің сан түрлілігін сыйлауға;
3) шығармашыл және сыни тұрғыдан ойлауға;
4) коммуникативті және дос пейілді болуға;
5) әлеуметтік жағынан жауапты және қамқор болуға;
6) ақпараттық-коммуникативтік құралдар мен технологияларды тиімді пайдалануға;
7) бүкіл өмір бойы білім алуға дайын болуға қабілетті болуы тиіс.
2016 жылдан бастап 2017 жыл аралығында ғылыми зерттеулер, үздік педагогикалық практика мен 12 жылдық білім беруге көшу бойынша эксперимент нәтижелерін ескере отырып, Назарбаев зияткерлік мектептерінің тәжірибесін тарату негізінде МЖБС мен бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің оқу бағдарламалары дәйекті енгізілетін болады.
Барлық білім беру деңгейлерінің сабақтастығы олардың мазмұны мен оның модульдік құрылымын кіріктіру, оқыту нәтижелерін кең спектрдегі дағдыларға қол жеткізу мен оларды критерийлік бағалау жүйесі арқылы өлшеуге бағдарлау негізінде қамтамасыз етіледі.
Орта білім берудің 12 жылдық моделіне көшумен қатар орта білім берудің 11 жылдық моделінің мазмұнын ішінара жаңарту болжанады. Қолданыстағы 11 жылдық оқыту моделі бойынша білім алатын оқушылар XXI ғасырда табысты, тыныс-тіршілік әрекеті үшін қажетті дағдыларды меңгеруі тиіс.
«Қазақ тілі» (Т1, Т2), «Орыс тілі» (Я1, Я2), «Ағылшын тілі», «Информатика», «Жобалау қызметі» (6-9-сынып), «Жаһандық перспективалар мен жобалау қызметі» (10-11-сынып) пәндері бойынша оқу бағдарламалары мен жоспарлар әзірленеді. 2015 жылы оларды сынаудан өткізу, ал 2016 жылы қолданыстағы 11 жылдық мектеп моделіне енгізу жоспарлануда.
Жалпы орта білім берудің МЖБС жоғары білім берудің МЖБС-мен (баклавриат) кіріктіріледі - жоғары білім берудің жалпы білім беретін пәндері циклының жекелеген пәндері оқу жүктемесін ұлғайтусыз 11-12-сыныптардағы бейіндік оқыту бағдарламаларына ауыстырылады.
Қоғамдық-гуманитарлық және жаратылыстану-математикалық бағыттар бойынша бейіндік оқыту бағдарламасы әзірленіп, сынаудан өткізіледі.
Оқулықтар мен ОӘК-ні, электрондық оқулықтарды әзірлеу, түзеу білім беру ұйымдары үшін оқулықтар мен ОӘК-ні аудару және бейімдеу жүзеге асырылады.
2015 жылы 12 жылдық оқыту моделінің бағдарламасы бойынша оқулықтар мен ОӘК, ал 2016 жылы - олардың сараптамасы әзірленеді.
2016 жылдан бастап жалпы білім беру ұйымдарының барлық білім алушылары жергілікті бюджеттер есебінен тегін оқулықтармен қамтамасыз етіледі.
2015 жылы 12 жылдық оқыту моделіне дәйекті көшу басталады.

Общий контингент учащихся на 1 сентября 2015 года по предварительным данным составит около 2,7 млн. детей.
Из них в 1 класс пойдут более 426 тыс. детей, в том числе по 12-летней программе 5337 детей.
В 2016 году - свыше 341 тыс. детей.
С учетом наработанного опыта и международной практики структура системы образования Казахстана с 2015 будет приведена в соответствие со ступенями МСКО. Будет пересмотрен классификатор специальностей технического и профессионального, послесреднего образования. Отдельные образовательные программы среднего технического и профессионального образования будут отнесены к третичному образованию (прикладной бакалавриат), повысится статус колледжей. Для поступления на программы прикладного бакалавриата необходимо завершение полного среднего образования.»;
в части «Развитие системы инклюзивного образования»:
абзацы первый, второй, третий и четвертый изложить в следующей редакции:
«К 2015 году для решения данной задачи будут разработаны:
гибкая система оценивания учебных достижений обучающихся на уровне начального и основного среднего образования;
правила организации дистанционного образования детей-инвалидов.
Будет проработан вопрос регламентации порядка приема детей с ограниченными возможностями в общеобразовательные школьные, дошкольные организации и организации учебно-воспитательного процесса в организациях образования, оказывающих образовательные услуги детям с ограниченными возможностями.»;
абзацы двенадцатый, тринадцатый изложить в следующей редакции:
«К 2015 году сеть организаций дополнительного образования будет увеличена и достигнет 700.
Кроме того, будет активизирована работа кружков и секций в общеобразовательных школах республики, что позволит увеличить охват детей дополнительным образованием до 60%.»;
в подразделе «Техническое и профессиональное образование»:
в «Целевых индикаторах»:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«Доля выпускников ТиПО, прошедших оценку уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации с первого раза, от общего числа принявших участие (2015 г. - 85%, 2020 г. - 95%).»;
в части «Обновление структуры и содержания технического и профессионального образования с учетом запросов индустриально-инновационного развития экономики»:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«На основе Национальной и отраслевых рамок квалификации будет упорядочена структура подготовки кадров.»;
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
«Для развития практических навыков обучающихся в учебных планах доля профессиональной практики будет увеличена до 60 %. Для этого будет расширена база практики за счет партнерства с работодателями путем внедрения основных принципов дуального обучения.»;
дополнить абзацем десятым следующего содержания:
«Будет создана новая инфраструктура технического и профессионального образования на базе учебных заведений НАО «Холдинг «Кәсіпқор» (колледжи мирового уровня, межрегиональные профессиональные центры). Новая инфраструктура будет выстроена на основе передовых мировых практик в области ТиПО с учетом текущих и перспективных потребностей рынка труда и экономики страны.»;
в части «Развитие инфраструктуры подготовки кадров для отраслей экономики»:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
«Будет обеспечено регулирование качества подготовки высококвалифицированных рабочих кадров, в том числе на местах в рамках дуального обучения, с внедрением в отраслях экономики независимой системы сертификации квалификаций специалистов.»;
в подразделе «Высшее послевузовское образование»:
в части «Целевые индикаторы»:
абзацы второй, третий изложить в следующей редакции:

Алдын ала деректер бойынша 2015 жылғы 1 қыркүйекте білім алушылардың жалпы саны шамамен 2,7 млн. баланы құрайды.
Олардың қатарындағы 426 мыңнан астам бала, оның ішінде 12 жылдық бағдарлама бойынша 5337 бала 1-сыныпқа барады.
2016 жылы - 341 мыңнан астам бала.
Жинақталған тәжірибе мен халықаралық практиканы ескере отырып, 2015 жылдан бастап Қазақстанның білім беру жүйесінің құрылымы ХБСК сатыларына сәйкес келтіріледі. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтар жіктеуіші қайта қаралады. Орта техникалық және кәсіптік білімнің жекелеген білім беру бағдарламалары үшінші білім беру жүйесіне (қолданбалы бакалавриат) жатқызылады, колледждердің мәртебесі артады. Қолданбалы бакалавриат бағдарламаларына түсу үшін толық орта білімді аяқтау қажет.»;
«Инклюзивті білім жүйесін дамыту» деген бөлікте:
бірінші, екінші, үшінші және төртінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2015 жылға қарай аталған міндетті шешу үшін: білім алушылардың оқу жетістіктерін бастауыш және негізгі орта білім беру деңгейінде бағалаудың икемді жүйесі;
мүгедек балаларға қашықтықтан білім беруді ұйымдастыру қағидалары әзірленеді.
Мүмкіндігі шектеулі балаларды жалпы білім беретін мектептерге, мектепке дейінгі ұйымдарға қабылдау және мүмкіндігі шектеулі балаларға білім беру қызметтерін көрсететін білім беру ұйымдарында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру тәртібін регламенттеу мәселесі пысықталады.»;
он екінші, он үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2015 жылға қарай қосымша білім беру ұйымдарының желісі ұлғайып, 700-ге жетеді.
Бұдан басқа, республикалық жалпы орта білім беру мектептеріндегі үйірмелер мен секциялардың жұмысы жанданады, бұл балаларды қосымша біліммен қамтуды 60 %-ға дейін ұлғайтуға мүмкіндік береді.»;
«Техникалық және кәсіптік білім» деген кіші бөлікте:
«Нысаналы индикаторларда:»:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қатысушылардың жалпы санына шаққанда кәсіби даярлық деңгейін бағалаудан және біліктілікті беруден алғашқы реттен өткен ТжКБ бітірушілерінің үлесі (2015 ж. - 85%, 2020 ж. - 95%).»;
«Техникалық және кәсіптік білімнің құрылымы мен мазмұнын экономиканың индустриялық-инновациялық дамуының сұраныстарын ескере отырып жаңарту» деген бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Ұлттық және салалық біліктілік шеңберлерінің негізінде кадрлар даярлау құрылымы ретке келтіріледі.»;
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Білім алушылардың практикалық дағдыларын дамыту үшін оқу жоспарларындағы кәсіптік практиканың үлесі 60 %-ға дейін ұлғайтылады. Ол үшін дуальді оқытудың негізгі қағидаттарын енгізу арқылы жұмыс берушілермен әріптестік есебінен практика базасы кеңейтіледі.»;
мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
«Кәсіпқор» холдингі» КЕАҚ оқу орындарының базасында техникалық және кәсіптік білім берудің жаңа инфрақұрылымы (әлемдік деңгейдегі колледждер, өңіраларық кәсіптік орталықтар) құрылады. Жаңа инфрақұрылым еңбек нарығы мен ел экономикасының ағымдағы және перспективалық қажеттіліктерін ескере отырып, ТжКБ саласындағы озық әлемдік практикалардың негізінде жасалады.»;
«Экономика салалары үшін кадрлар даярлаудың инфрақұрылымын дамыту» деген бөлікте:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Жоғары білікті жұмысшы кадрларды даярлау сапасын реттеу, оның ішінде экономика салаларында мамандардың біліктілігін тәуелсіз сертификаттау жүйесін енгізе отырып, дуальді оқыту шеңберінде жергілікті жерлерде қамтамасыз етіледі.»;
«Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім» деген кіші бөлімде:
«Нысаналы индикаторлар:» деген бөлікте:
екінші, үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:

«Доля выпускников высших учебных заведений, обучившихся по госзаказу, трудоустроенных по специальности в первый год после окончания вуза (2015 г. - 80%, 2020 г. - 82%).
Количество вузов Казахстана, отмеченных в рейтинге лучших мировых университетов (2015 г. - QS рейтинг «ТОП-600+»: 2 вуза; 2020 г. - QS рейтинг «ТОП-600+»: 4 вуза);»;
в части «Обеспечение кадрами с высшим и послевузовским образованием, соответствующими потребностям индустриально-инновационного развития страны»:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
«По программе «Болашак» 100% стипендиатов будут обучаться в магистратуре, докторантуре, резидентуре, проходить стажировки. Ежегодно будет присуждаться не более 900 стипендий.»;
абзац десятый изложить в следующей редакции:
«На предприятиях, в том числе реализующих проекты ГПИИР, будут созданы базы производственной практики.»;
дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
«Будет введена производственная практика на предприятиях для студентов, начиная со второго курса.»;
дополнить абзацами двенадцатым, тринадцатым следующего содержания:
«Подготовка кадров будет приведена в соответствие с индустриально-инновационным развитием страны.
Будут осуществляться перепрофилизация и региональная специализация вузов.»;
в части «Обеспечение интеграции в европейскую зону высшего образования путем приведения содержания и структуры высшего образования в соответствие с параметрами Болонского процесса»:
абзац третий изложить в следующей редакции:
«в целях развития академической мобильности, как одного из принципов Болонской декларации, студенты будут обучаться за рубежом не менее одного академического периода за весь период обучения;»;
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
«уполномоченными государственными органами соответствующих сфер деятельности совместно с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан, отраслевыми объединениями работодателей и отраслевыми объединениями работников будут разработаны профессиональные стандарты;»;
в части «Обеспечение высокой эффективности системы оценки качества высшего образования»:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
«С 2015 года государственная аттестация постепенно будет заменена национальной институциональной аккредитацией для вузов и колледжей. Государственный контроль будет осуществляться государственными органами в форме проверок на соответствие законодательства об образовании и квалификационных требований, предъявляемых к лицензированию образовательной деятельности.»;
в части «Обеспечение интеграции образования, науки и производства, создание условий для коммерциализации продуктов интеллектуальной собственности и технологий. Подготовка высококвалифицированных научно-педагогических кадров.»:
абзац третий изложить в следующей редакции:
«Для реализации направлений индустриально-инновационного развития страны будут созданы при вузах инновационные структуры:»;
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
«Отдельные вузы будут переданы в доверительное управление консорциумов иностранных инвесторов и отечественных компаний.»;
в подразделе «Обучение в течение всей жизни»:
в «Целевом индикаторе»:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
«В организациях образования с 2016 года будут созданы условия для профессиональной подготовки людей с ограниченными возможностями, созданы специальные образовательные программы.»;
в подразделе «Воспитательная работа и молодежная политика»:
в части «Реализация молодежной политики»:
абзац третий изложить в следующей редакции:
«с целью оказания адресной помощи молодежи по месту жительства, учебы и работы в регионах получат развитие молодежные ресурсные центры по оказанию психологических, профилактических, консультационных, методологических, правовых услуг;»;
дополнить абзацами следующего содержания:
«Будет совершенствоваться нормативно-правовое обеспечение государственной молодежной политики.
В организациях ТиПО, ВУЗах и предприятиях будут создаваться Комитеты по делам молодежи и иные структуры по работе с молодежью.»;
в части «Реализация механизмов раскрытия потенциала молодежи»:
дополнить абзацем следующего содержания:
«Будет продолжена работа по включению представителей ведущих республиканских молодежных организаций в составы консультативно-совещательных органов по взаимодействию с институтами гражданского общества при центральных и местных исполнительных органах.».

«Жоғары оқу орындарында мемлекеттік тапсырыс бойынша білім алған түлектердің ЖОО бітіргеннен кейін бір жыл ішінде мамандығы бойынша жұмысқа орналасқандардың үлесі (2015 жылы - 80%, 2020 жылы — 82 %).
Әлемнің үздік университеттері рейтингінде көрсетілген Қазақстанның ЖОО-ның саны (2015 жылы - «ТОП-600 + QS рейтингі»: 2 ЖОО; 2020 жылы - «ТОП-600 + QS рейтингі»: 4 ЖОО).»;
«Еліміздің индустриялық-инновациялық дамуының жобаларына сәйкес келетін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлармен қамтамасыз ету» деген бөлікте:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Болашақ» бағдарламасы бойынша стипендиаттардың 100%-ы магистратурада, докторантурада, резидентурада оқиды, тағылымдамалардан өтеді. Жылына 900-ден аспайтын стипендия тағайындалады.»;
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Кәсіпорындарда, оның ішінде ИИДМБ жобаларын іске асыратын кәсіпорындарда өндірістік практика базалары құрылады.»;
мынадай мазмұндағы он бірінші абзацпен толықтырылсын:
«Екінші курстан бастап студенттер үшін кәсіпорындардағы өндірістік практика енгізіледі.»;
мынадай мазмұндағы он екінші, он үшінші абзацтармен толықтырылсын:
«Кадрлар даярлау елдің индустриялық-инновациялық дамуына сәйкес келтіреді.
ЖОО-ларды қайта бейіндеу және өңірлік мамандандыру жүзеге асырылады.»;
«Жоғары білімнің мазмұны мен құрылымын Болон процесінің параметрлеріне сәйкес келтіру арқылы жоғары білімнің еуропалық аймаққа кірігуін қамтамасыз ету» деген бөлікте:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Болон декларациясы қағидаттарының бірі ретінде академиялық ұтқырлықты дамыту мақсатында студенттер оқытудың бүкіл кезеңінің кемінде бір академиялық кезеңінде шетелде оқытылады;»;
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«тиісті қызмет салаларының уәкілетті мемлекеттік органдары Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен, жұмыс берушілердің салалық бірлестіктерімен және қызметкерлердің салалық бірлестіктерімен бірге кәсіптік стандарттар әзірлейді;»;
«Жоғары білім сапасын бағалау жүйесінің жоғары тиімділігін қамтамасыз ету» деген бөлікте:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«2015 жылдан бастап мемлекеттік аттестаттау біртіндеп ЖОО-лар мен колледждерге арналған ұлттық институционалдық аккредиттеумен ауыстырылады. Мемлекеттік органдар мемлекеттік бақылауды білім туралы заңнамаға және білім беру қызметін лицензиялауға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан тексерістер нысанында жүзеге асырады.»;
«Білімнің, ғылымның және өндірістің кірігуін қамтамасыз ету, зияткерлік меншік пен технологиялардың өнімдерін коммерцияландыру үшін жағдай жасау. Жоғары білікті ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды даярлау» деген бөлікте:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Елдің индустриялық-инновациялық даму бағыттарын іске асыру үшін ЖОО жанынан инновациялық құрылымдар құрылады:»;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«Жекелеген ЖОО шетелдік инвесторлар мен отандық компаниялардың консорциумдарына сенімгерлік басқаруға беріледі.»;
«Өмір бойы оқу» деген кіші бөлімде:
«Нысаналы индикаторда:»:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Білім беру ұйымдарында 2016 жылдан бастап мүмкіндіктері шектеулі адамдарды кәсіптік даярлау үшін жағдай жасалады, арнайы білім беру бағдарламалары жасалады.»;
«Тәрбие жұмысы және жастар саясаты» деген кіші бөлімде:
«Жастар саясатын іске асыру» деген бөлікте:/
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«жастарға тұратын жері, оқу және жұмыс орны бойынша атаулы көмек көрсету мақсатында өңірлерде психологиялық, профилактикалық консультациялық, әдіснамалық, құқықтық қызметтер көрсету жөніндегі жастардың ресурстық орталықтары дамытылады;»;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
«Мемлекеттік жастар саясатын нормативтік құқықтық қамтамасыз ету жетілдіріледі.
ТжКБ ұйымдарында, ЖОО мен кәсіпорындарда Жастар істері жөніндегі комитеттер мен жастармен жұмыс бойынша өзге де құрылымдар құрылады.»;
«Жастардың әлеуетін ашу тетіктерін іске асыру» деген бөлікте:
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Жетекші республикалық жастар ұйымдарының өкілдерін орталық және жергілікті атқарушы органдар жанындағы азаматтық қоғам институттарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі консультативтік-кеңесші органдардың құрамдарына енгізу жұмысы жалғастырылады.».

2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев

2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев