О проекте Закона Республики Казахстан "О саморегулировании"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2014 года № 1432
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О саморегулировании».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
«О саморегулировании»
Настоящий Закон регулирует общественные отношения, связанные с развитием саморегулирования субъектов предпринимательской и профессиональной деятельности в Республике Казахстан, определяет условия создания и функционирования саморегулируемых организаций, членства (участия) в них и их правовое положение.
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Основные понятия, используемые
в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) саморегулирование – комплекс мер, предусмотренных настоящим Законом, направленных на самостоятельное регулирование физическими и юридическими лицами осуществляемой ими предпринимательской или профессиональной деятельности, основанных на добровольности или обязательности;
2) саморегулируемая организация – некоммерческая организация в форме ассоциации (союза) или иной организационно-правовой форме, установленной законами Республики Казахстан, основанная на добровольном либо обязательном членстве (участии) субъектов предпринимательства или субъектов регулируемой профессиональной деятельности по принципу общности деятельности, отрасли, видов экономической деятельности, рынка произведенных товаров (работ, услуг) либо обязательном членстве (участии);
3) субъекты саморегулирования – саморегулируемые организации, члены (участники) саморегулируемых организаций;
4) уполномоченный орган – центральный государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию по вопросам саморегулирования;
5) регулирующие государственные органы – государственные органы, ответственные за регулирование предпринимательской или профессиональной деятельности в конкретной сфере либо отрасли, в которой введено или планируется к введению саморегулирование;
6) профессиональная деятельность – деятельность физического или юридического лица, осуществляющего профессиональную деятельность, регулируемую законами Республики Казахстан;
7) компенсационный фонд – резерв для осуществления гарантийных выплат в случаях неисполнения саморегулируемой организацией, ее членами (участниками) обязательств перед потребителями и иными лицами;
8) конфликт интересов в саморегулировании – случай, при котором личная заинтересованность лиц (членов, участников) влияет или может повлиять на исполнение ими своих профессиональных (членских) обязанностей и (или) влечет за собой возникновение противоречия между такой личной заинтересованностью и законными интересами саморегулируемой организации или угрозу возникновения противоречия, которое способно привести к причинению вреда законным интересам саморегулируемой организации;

"Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 1432 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Өзін-өзі реттеу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Өзін-өзі реттеу туралы
Осы Заң Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік және кәсіби қызмет субъектілерінің өзін-өзі реттеуін дамытумен байланысты қоғамдық қатынастарды реттейді, өзін-өзі реттеуші ұйымдардың құрылу және жұмыс істеу, оған мүше болу (қатысу) шарттарын және олардың құқықтық жағдайларын айқындайды.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) өзін-өзі реттеу – жеке және заңды тұлғалар жүзеге асыратын еріктілікке немесе міндеттілікке негізделген кәсіпкерлік немесе кәсіби қызметті олардың дербес реттеуіне бағытталған осы Заңда көзделген шаралар кешені;
2) өзін-өзі реттеуші ұйым – Қазақстан Республикасы заңдарында белгіленген қауымдастық (одақ) немесе өзге де ұйымдық-құқықтық нысандағы қызметтің, саланың, экономикалық қызмет түрлерінің, өндірілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) нарығының жалпыға ортақ болуы қағидаты бойынша кәсіпкерлік субъектілерінің ерікті не міндетті мүше болуына немесе реттелетін кәсіби қызмет субъектілерінің міндетті мүше болуына (қатысуына) негізделген коммерциялық емес ұйым;
3) өзін-өзі реттеу субъектілері – өзін-өзі реттеуші ұйымдар, өзін-өзі реттеуші ұйымдардың мүшелері (қатысушылары);
4) уәкілетті орган – өзін-өзі реттеу мәселелері бойынша басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
5) реттеуші мемлекеттік органдар – өзін-өзі реттеу енгізілген немесе енгізу жоспарланған нақты саладағы не аядағы кәсіпкерлік немесе кәсіби қызметті реттеуге жауапты мемлекеттік органдар.
6) кәсіби қызмет – Қазақстан Республикасының заңдарымен реттелетін кәсіби қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғаның қызметі;
7) өтемақы қоры – өзін-өзі реттеуші ұйым, оның мүшелері (қатысушылары) тұтынушылар мен өзге де тұлғалар алдындағы міндеттемелерін орындамаған жағдайларда кепілдендірілген төлемдерді жүзеге асыруға арналған резерв;
8) өзін-өзі реттеудегі мүдделер қақтығысы – тұлғалардың (мүшелердің, қатысушылардың) жеке мүдделілігі олардың кәсіби (мүшелілік) міндеттерін орындауға ықпал ететін немесе ықпал етуі мүмкін және (немесе) өзін-өзі реттеуші ұйымның осындай жеке мүдделілігі мен заңды мүдделілігі арасында қайшылықтың туындауына немесе өзін-өзі реттеуші ұйымның заңды мүдделеріне зиян келтіруге алып келетін қайшылықтардың туындауына әкеп соқтыратын жағдай;

9) личная заинтересованность – материальная и (или) иная заинтересованность члена (участника) саморегулируемой организации, лица, входящего в состав органов управления саморегулируемой организации, работника, действующего на основании трудового договора или гражданско-правового договора, которая влияет или может повлиять на обеспечение прав и законных интересов саморегулируемой организации и (или) ее членов (участников).
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о
саморегулировании
1. Законодательство Республики Казахстан о саморегулировании основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из Гражданского, Предпринимательского кодексов, настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Виды и особенности введения саморегулирования
1. Саморегулирование может быть основано на добровольном или обязательном членстве (участии).
2. Саморегулирование, основанное на добровольном членстве (участии), действует наряду с государственным регулированием в сферах предпринимательской или профессиональной деятельности, устанавливая более высокие требования к субъектам саморегулирования.
3. Саморегулирование, основанное на обязательном членстве (участии) в сфере предпринимательской или профессиональной деятельности, вводится на основании законодательных актов Республики Казахстан в порядке, определяемом настоящим Законом, в сферах деятельности, сопряженных с реализацией государственных функций либо необходимостью делегирования определенных функций, выполняемых государственными органами.
4. Для введения саморегулирования, основанного на обязательном членстве, регулирующий государственный орган в конкретной сфере и заинтересованные лица должны предварительно провести процедуру анализа регуляторного воздействия в отношении разрабатываемых ими проектов документов в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Целью анализа регуляторного воздействия является повышение действенности и эффективности государственной политики в части использования обязательного саморегулирования через оценку альтернативных подходов регулирования для достижения определенных целей или решения четко определенных проблем.
Анализ регуляторного воздействия проводится до и после введения обязательного саморегулирования.
По результатам анализа регуляторного воздействия в зависимости от эффективности обязательного саморегулирования оно может быть отменено или иным образом пересмотрено.

9) жеке мүдделілік – өзін-өзі реттеуші ұйымның және (немесе) оның мүшелерінің (қатысушыларының) құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге ықпал ететін немесе ықпал етуі мүмкін, өзін-өзі реттеуші ұйым мүшесінің (қатысушысының), өзін-өзі реттеуші ұйымның басқару органының құрамына кіретін тұлғаның, еңбек шартының немесе азаматтық-құқықтық шарттың негізінде іс-әрекет ететін қызметкердің материалдық және (немесе) өзге де мүдделілігі.
2-бап. Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу туралы
заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және Азаматтық, Кәсіпкерлік кодекстерінен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңдағы қағидалардан өзге қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
3-бап. Өзін-өзі реттеуді енгізудің түрлері мен
ерекшеліктері
1. Өзін-өзі реттеу ерікті немесе міндетті мүше болуға (қатысуға) негізделуі мүмкін.
2. Өзін-өзі реттеу субъектілеріне неғұрлым жоғары талаптар белгілей отырып, кәсіпкерлік немесе кәсіби қызмет салаларындағы мемлекеттік реттеумен қатар ерікті мүше болуға (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу қолданылады.
3. Кәсіпкерлік немесе кәсіби қызмет саласындағы міндетті мүше болуға (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу осы Заңда айқындалған тәртіппен, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері негізінде мемлекеттік функцияларды іске асырумен не мемлекеттік органдар атқаратын белгілі бір функциялардың берілу қажеттігімен байланысты қызмет салаларына енгізіледі.
4. Міндетті мүше болуға (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеуді енгізу үшін Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес нақты саладағы реттеуші мемлекеттік орган мен мүдделі тұлғалар өздері әзірлейтін құжаттардың жобаларына қатысты реттеушілік әсерді талдау рәсімдерін алдын ала жүргізулері тиіс.
Белгілі бір мақсаттарға қол жеткізу немесе нақты айқындалған проблемаларды шешу үшін реттеудің баламалы тәсілдерін бағалау арқылы міндетті өзін-өзі реттеуді пайдалану бөлігінде мемлекеттік саясаттың пәрменділігін және тиімділігін арттыру реттеушілік әсерді талдаудың мақсаты болып табылады.
Міндетті өзін-өзі реттеу енгізілгенге дейін және енгізілгеннен кейін реттеушілік әсерді талдау жүргізіледі.
Реттеушілік әсерді талдау нәтижелері бойынша міндетті өзін-өзі реттеудің тиімділігіне қарай ол алынып тасталуы немесе өзгеше тәсілмен қайта қаралуы мүмкін.

5. Объединение юридических и физических лиц в одной саморегулируемой организации субъектов профессиональной деятельности не допускается, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
6. Саморегулируемые организации не могут создаваться в сфере национальной безопасности, обороны, обеспечения общественного порядка.
Статья 4. Принципы саморегулирования в Республике
Казахстан
1. Общими принципами саморегулирования являются:
1) законность – введение и осуществление саморегулирования в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан при условии соблюдения прав всех заинтересованных лиц;
2) равенство – наличие равных прав и обязанностей субъектов саморегулирования;
3) самофинансирование – финансирование деятельности саморегулируемой организации на основе членских взносов и иных источников, не запрещенных законами Республики Казахстан;
4) ответственность – использование саморегулируемыми организациями в случаях, установленных законами Республики Казахстан, механизмов гарантирования имущественной ответственности перед третьими лицами за ущерб, причиненный действиями членов (участников) этих саморегулируемых организаций;
5) прозрачность деятельности – максимально открытая деятельность саморегулируемых организаций с обеспечением доступности информации для заинтересованных лиц;
6) зависимость от репутации (репутационная зависимость) – зависимость членов (участников) саморегулируемых организаций от их деловой и профессиональной репутации;
7) взаимопомощь и защита интересов – оказание саморегулируемыми организациями помощи своим членам (участникам), а также защита их интересов;
8) независимость – недопустимость вмешательства в деятельность саморегулируемых организаций со стороны государственных органов, иных организаций и должностных лиц, за исключением случаев, прямо предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
2. Основными принципами добровольного саморегулирования являются:
1) свобода объединения – выбор для добровольного объединения лиц в саморегулируемую организацию;
2) общность отрасли – объединение предпринимателей по признаку единства видов деятельности, для которых характерна сходность (аналогичные или смежные характеристики) производимых товаров (работ, услуг), технологии, этапа жизненного цикла объектов производства.
3. Основными принципами обязательного саморегулирования являются:
1) эффективность – введение саморегулирования осуществляется только при условии, что это обеспечит более эффективное достижение целей государственного регулирования;

5. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, заңды және жеке тұлғаларды кәсіби қызмет субъектілерін өзін-өзі реттеуші бір ұйымға біріктіруге жол берілмейді.
6. Өзін-өзі реттеуші ұйымдар ұлттық қауіпсіздік, қорғаныс, қоғамдық тәртiптi қамтамасыз ету саласында құрылуы мүмкін емес.
4-бап. Қазақстан Республикасында өзін-өзі реттеу
қағидаттары
1. Мыналар:
1) заңдылық – барлық мүдделі тұлғалардың құқықтары сақталған жағдайда, осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес өзін-өзі реттеуді енгізу және оны жүзеге асыру;
2) теңдік – өзін-өзі реттеу субъектілерінің тең құқықтары мен міндеттерінің болуы;
3) өзін-өзі қаржыландыру – Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салынбаған мүшелік жарналар мен өзге де көздер негізінде өзін-өзі реттеуші ұйымның қызметін қаржыландыру;
4) жауапкершілік – Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда өзін-өзі реттеуші ұйымдар мүшелерінің (қатысушыларының) іс-әрекеттерімен келтірілген залалдар үшін үшінші тұлғалардың алдында мүліктік жауапкершілікті кепілдендіру тетіктерін пайдалану;
5) қызметтің ашықтығы – мүдделі адамдар үшін ақпараттың қолжетімділігі қамтамасыз етілетін өзін-өзі реттеуші ұйымдардың барынша ашық қызметі;
6) беделге байланысты тәуелділік (беделдік тәуелділік) – өзін-өзі реттеуші ұйымдар мүшелерінің (қатысушыларының) өздерінің іскерлік және кәсіби беделіне тәуелділігі;
7) өзара көмек және мүдделерді қорғау – өзін-өзі реттеуші ұйымдардың өзінің мүшелеріне (қатысушыларына) көмек көрсетуі, сондай-ақ олардың мүдделерін қорғауы;
8) тәуелсіздік – Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік органдар, өзге де ұйымдар мен лауазымды тұлғалар тарапынан өзін-өзі реттеуші ұйымдар қызметіне араласуға жол берілмеу өзін-өзі реттеудің жалпы қағидаттары болып табылады.
2. Мыналар:
1) бірігу еркіндігі – өзін-өзі реттеуші ұйымға ерікті түрде бірігу үшін адамдардың таңдауы;
2) саланың тұтастығы – өндірілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің), технологияның, өндіріс объектілерінің жұмыс істеу циклі кезеңінің ұқсастығы (ұқсас немесе аралас сипаттамалары) тән қызмет түрлерінің бірдейлігі белгісі бойынша кәсіпкерлерді біріктіру ерікті өзін-өзі реттеудің негізгі қағидаттары болып табылады.
3. Мыналар:
1) тиімділік – мемлекеттік реттеу мақсаттарына неғұрлым тиімдірек қол жеткізген жағдайда ғана, өзін-өзі реттеуді енгізу жүзеге асырылады;

2) исключение дублирования – четкое разграничение компетенции государственных органов и саморегулируемых организаций с целью исключения двойного контроля в отношении членов (участников) саморегулируемых организаций.
Глава 2. ФУНКЦИИ ГОСУДАРСТВЕННЫХ ОРГАНОВ И
НАЦИОНАЛЬНОЙ ПАЛАТЫ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН В ОБЛАСТИ САМОРЕГУЛИРОВАНИЯ
Статья 5. Компетенция Правительства Республики Казахстан
1. Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики по развитию саморегулирования;
2) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией, настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 6. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) реализует государственную политику по вопросам саморегулирования;
2) осуществляет методическую помощь и координацию деятельности регулирующих государственных органов по вопросам осуществления анализа регуляторного воздействия;
3) выдает экспертные заключения на результаты анализов регуляторного воздействия, подготавливаемых регулирующими государственными органами, и направляет их в Правительство Республики Казахстан;
4) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 7. Компетенция регулирующих государственных органов
Регулирующие государственные органы:
1) разрабатывают и согласовывают с уполномоченным органом проекты нормативных правовых актов по вопросам саморегулирования;
2) осуществляют анализ регуляторного воздействия;
3) ведут реестр саморегулируемых организаций в соответствующей сфере (отрасли);
4) согласовывают правила и стандарты саморегулируемых организаций, основанных на обязательном членстве;
5) осуществляют иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан.
Статья 8. Взаимодействие саморегулируемых организаций с
Национальной палатой предпринимателей Республики
Казахстан
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан взаимодействует с саморегулируемыми организациями в порядке, предусмотренном настоящим Законом, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, в том числе:
1) представляет, защищает права и законные интересы саморегулируемых организаций и их членов (участников) в государственных органах Республики Казахстан, а также международных организациях и зарубежных государствах в соответствии с нормативными правовыми актами;

2) қайталануды болдырмау – өзін-өзі реттеуші ұйымдардың мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты қосарланған бақылауды болдырмау мақсатында мемлекеттік органдар мен өзін-өзі реттеуші ұйымдар құзыретінің нақты аражігін ажырату міндетті өзін-өзі реттеудің негізгі қағидаттары болып табылады.
2-тарау. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАРЫ МЕН ҰЛТТЫҚ КӘСІПКЕРЛЕР ПАЛАТАСЫНЫҢ ӨЗІН-ӨЗІ РЕТТЕУ САЛАСЫНДАҒЫ ФУНКЦИЯЛАРЫ
5-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) өзін-өзі реттеуді дамыту бойынша мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді;
2) Конституциямен, осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен оған жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
6-бап. Уәкілетті органның құзыреті
1. Уәкілетті орган:
1) өзін-өзі реттеу мәселелері бойынша мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) реттеушілік әсерді талдауды жүзеге асыру мәселелері бойынша әдістемелік көмекті және реттеуші мемлекеттік органдар қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
3) реттеуші мемлекеттік органдар дайындайтын реттеушілік әсерді талдаулар нәтижелеріне сараптамалық қорытындылар береді және оларды Қазақстан Республикасының Үкіметіне жолдайды.
4) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
7-бап. Реттеуші мемлекеттік органдардың құзыреті
Реттеуші мемлекеттік органдар:
1) өзін-өзі реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлейді және уәкілетті органмен келіседі;
2) реттеушілік әсерді талдауды жүзеге асырады;
3) тиісті салада (аяда) өзін-өзі реттеуші ұйымдардың тізілімін жүргізеді;
4) міндетті мүшелігіне негізінделген өзін-өзі реттеуші ұйымдардың қағидалары мен стандарттарын келіседі;
5) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
8-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымдардың Қазақстан
Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен
өзара іс-қимылы
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен өзін-өзі реттеуші ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды, оның шінде:
1) нормативтік құқықтық актілерге сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында, сондай-ақ халықаралық ұйымдарда және шетел мемлекеттерінде өзін-өзі реттеуші ұйымдардың және олардың мүшелерінің (қатысушыларының) құқықтары мен заңды мүдделерін білдіреді, қорғайды;

2) содействует в разработке правил и стандартов деятельности саморегулируемых организаций;
3) направляет для проведения экспертизы в саморегулируемые организации поступающие в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан проекты нормативных правовых актов Республики Казахстан, касающихся деятельности этих саморегулируемых организаций и их членов (участников);
4) предоставляет услуги третейского суда и арбитража для разрешения споров, возникающих между членами (участниками) саморегулируемой организации, а также между ними и потребителями произведенных членами (участниками) саморегулируемой организации товаров (работ, услуг), иными лицами, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о третейских судах и международных арбитражах.
Глава 3. ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ САМОРЕГУЛИРУЕМЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ
Статья 9. Создание и прекращение деятельности
саморегулируемой организации
1. Саморегулируемая организация создается и прекращает деятельность по инициативе юридических или физических лиц, осуществляющих предпринимательскую или профессиональную деятельность, либо в соответствии с законами Республики Казахстан.
Саморегулируемая организация может быть ликвидирована добровольно (по решению общего собрания) и принудительно (по решению суда) на основании и в порядке, предусмотренных Законом Республики Казахстан «О некоммерческих организациях» и другими законами Республики Казахстан.
2. Условия и порядок создания саморегулируемых организаций в области аудиторской деятельности определяются с учетом специфики Закона Республики Казахстан «Об аудиторской деятельности».
3. Условия и порядок приобретения и утраты членства (участия) определяются законами Республики Казахстан и уставом саморегулируемой организации.
При обязательном саморегулировании требования к количеству их членов (участников) устанавливаются законами Республики Казахстан.
4. В случае ликвидации саморегулируемой организации, основанной на обязательном членстве (участии), ее члены (участники) в течение трех месяцев обязаны вступить в другую саморегулируемую организацию, основанную на обязательном членстве (участии) без уплаты вступительного взноса.
В течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, такие члены (участники) вправе осуществлять предпринимательскую или профессиональную деятельность.
5. Основанием для начала, а равно прекращения деятельности саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве, является уведомление об этом, направленное в регулирующий государственный орган в конкретной сфере.
Направление уведомления осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан «О разрешениях и уведомлениях».

2) өзін-өзі реттеуші ұйымдар қызметінің қағидалары мен стандарттарын әзірлеуге жәрдемдеседі;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына келіп түскен осы өзін-өзі реттеуші ұйымдардың қызметіне және олардың мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын өзін-өзі реттеуші ұйымға сараптама жүргізу үшін жолдайды;
4) Қазақстан Республикасының халықаралық төрелiк және төрелік сот туралы заңнамасына сәйкес өзін-өзі реттеуші ұйымдардың мүшелері (қатысушылары) арасында, сондай-ақ олар мен өзін-өзі реттеуші ұйымдар мүшелері (қатысушылары) өндірген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) тұтынушылар, өзге тұлғалар арасында туындайтын дауларды шешу үшін аралық және төрелік сот қызметтерін береді.
3-тарау. ӨЗІН-ӨЗІ РЕТТЕУШІ ҰЙЫМДАРДЫҢ ҚЫЗМЕТІ
9-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымның қызметін құру және оны
тоқтату
1. Өзін-өзі реттеуші ұйым кәсіпкерлік немесе кәсіби қызметті жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлғаның бастамасы бойынша не Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылады және өз қызметін тоқтатады.
Өзін-өзі реттеуші ұйым «Коммерциялық емес ұйымдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген негізде және тәртіппен өз еркімен (жалпы жиналыстың шешімі бойынша) және мәжбүрлі түрде (сот шешімі бойынша) таратылуы мүмкін.
2. Аудиторлық қызметі саласындағы өзін-өзі реттеуші ұйымдарды құрудың шарттары мен тәртіптері «Аудиторлық қызмет туралы» Қазақстан Республикасы Заңының ерекшелігіне сәйкес анықталады.
3. Мүшелікке кірудің және шығудың шарттары мен тәртіптері Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысында айқындалады.
Міндетті өзін-өзі реттеу кезінде олардың мүшелерінің (қатысушыларының) санына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.
4. Міндетті мүшелікке (қатысушылыққа) негізделген өзін-өзі реттеуші ұйым таратылған жағдайда оның мүшелері (қатысушылары) үш айдың ішінде кіру жарнасын төлемей, міндетті мүшелікке (қатысушылыққа) негізделген басқа өзін-өзі реттеуші ұйымға кіруге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде мұндай мүшелер (қатысушылар) кәсіпкерлік немесе кәсіби қызметті жүзеге асыруға құқылы.
5. Ерікті мүшелікке негізделген өзін-өзі реттеуші ұйымның қызметін бастау, сол сияқты тоқтату үшін негіз белгілі саладағы реттеуші мемлекеттік органға жіберілген осы туралы хабарлама болып табылады.
Хабарламаны жіберу «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.

6. Основания для начала, а равно прекращения деятельности саморегулируемой организации, основанной на обязательном членстве, устанавливаются законами Республики Казахстан.
Статья 10. Устав саморегулируемой организации
1. Устав саморегулируемой организации должен предусматривать:
1) наименование, место нахождения, предмет и цели деятельности саморегулируемой организации;
2) условия и порядок вступления в членство (участие), выхода из него, утраты членства (участия);
3) организационную структуру саморегулируемой организации;
4) порядок формирования, компетенцию и сроки полномочий органов саморегулируемой организации;
5) порядок, сроки отчетности органов саморегулируемой организации, членов (участников) и контроля за их деятельностью;
6) права и обязанности саморегулируемой организации и ее членов (участников), в том числе обязательность выполнения принимаемых ими правил и стандартов;
7) источники формирования имущества саморегулируемой организации, ее права по управлению имуществом;
8) порядок уплаты вступительных и членских взносов, их целевого использования и отчетности об этом;
9) порядок информирования своих членов (участников) о поступлении и расходовании денег;
10) порядок внесения изменений и дополнений в устав саморегулируемой организации;
11) порядок принятия решения о реорганизации и ликвидации саморегулируемой организации, судьбе имущества в случае его ликвидации.
2. Устав может предусматривать ограничения членства (участия) в других саморегулируемых организациях, а также иные положения, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Статья 11. Реестр саморегулируемых организаций
1. Реестр саморегулируемых организаций – перечень саморегулируемых организаций, содержащий сведения об их реквизитах, осуществляемых ими видах деятельности, их филиалах, формируемый на основании уведомлений, поданных в соответствии с Законом Республики Казахстан «О разрешениях и уведомлениях».
2. Государственные органы для осуществления своих полномочий обязаны получать в государственных органах, осуществляющих прием уведомлений, информацию о саморегулируемых организациях без дополнительного истребования от них подтверждения указанной информации.
3. Информация о саморегулируемых организациях представляется в форме электронной справки заинтересованным лицам, в том числе государственным органам, для использования в работе.
Статья 12. Органы управления саморегулируемой организации
Органами управления саморегулируемой организации являются:
1) общее собрание членов (участников) саморегулируемой организации;

6. Міндетті мүшелікке (қатысушылыққа) негізделген өзін-өзі реттеуші ұйымның қызметін бастау, сол сияқты тоқтату үшін негіздер Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленеді.
10-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысы
1. Өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысы:
1) өзін-өзі реттеуші ұйымның атауын, орналасқан жерін, қызметінің мәні мен мақсатын;
2) өзін-өзі реттеуші ұйымның ұйымдық құрылымы
3) мүшелікке (қатысуға) кіру, одан шығу, мүшелікті (қатысуды) жою шарттары мен тәртібі;
4) өзін-өзі реттеуші ұйым органдарын қалыптастыру тәртібі, құзыреті мен өкілеттілік мерзімі;
5) өзін-өзі реттеуші ұйым органдарының, мүшелерінің (қатысушыларының) есептілік тәртібі, мерзімі және олардың қызметін бақылау;
6) өзін-өзі реттеуші ұйым мен оның мүшелерінің (қатысушыларының) құқықтары мен міндеттері, оның ішінде олар қабылдайтын қағидаларды және стандарттарды орындаудың міндеттілігі;
7) өзін-өзі реттеуші ұйым мүлкін қалыптастыру көздері, мүлікті басқару бойынша оның құқықтары;
8) кіру және мүшелік жарнаны төлеу тәртібі, оларды нысаналы пайдалану және бұл туралы есептілік;
9) ақшаның түсуі мен жұмсалуы туралы өзінің мүшелерін (қатысушыларын) хабардар ету тәртібі;
10) өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі;
11) өзін-өзі реттеуші ұйымды қайта ұйымдастыру және тарату, оны таратқан кездегі мүлкінің жағдайы туралы шешім қабылдау тәртібін көздеуі тиіс.
2. Жарғыда өзін-өзі реттеуші басқа ұйымға мүшелікті (қатысушылықты) шектеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де ережелер көзделуі мүмкін.
11-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымдардың тізілімі
1. Өзін-өзі реттеуші ұйымдардың тізілімі - өзін-өзі реттеуші ұйымдарды, олардың деректемелері және «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген хабарламалардың негізінде қалыптастырылатын олардың қызмет түрі, олардың филиалдары туралы мәліметті қамтитын өзін-өзі реттеуші ұйымдардың тізбесі.
2. Мемлекеттік органдар өз өкілеттіліктерін жүзеге асыру үшін хабарламалар қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардан аталған ақпараттарды растауды қосымша талап етпей, өзін-өзі реттеуші ұйымдар туралы ақпарат алуға міндетті.
3. Өзін-өзі реттеуші ұйымдар туралы ақпарат мүдделі тұлғаларға, оның ішінде мемлекеттік органдарға жұмыста пайдалану үшін электрондық анықтама нысанында беріледі.
12-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымдардың басқару органдары
Өзін-өзі реттеуші ұйымдардың басқару органдары:
1) өзін-өзі реттеуші ұйымдар мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы;

2) постоянно действующий коллегиальный орган управления саморегулируемой организации;
3) исполнительный орган саморегулируемой организации;
4) орган контроля (ревизионная комиссия).
В саморегулируемой организации функции постоянно действующего коллегиального органа управления могут осуществляться общим собранием членов (участников) саморегулируемой организации.
Статья 13. Общее собрание членов (участников)
саморегулируемой организации
1. Общее собрание членов (участников) саморегулируемой организации является высшим органом управления саморегулируемой организации, полномочным рассматривать отнесенные к его компетенции настоящим Законом, другими законами Республики Казахстан и ее уставом вопросы деятельности саморегулируемой организации.
2. Общее собрание членов (участников) саморегулируемой организации созывается с периодичностью и в порядке, установленных ее уставом, но не реже чем один раз в год.
3. К компетенции общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации относятся следующие вопросы:
1) утверждение устава саморегулируемой организации, внесение в него изменений;
2) избрание членов постоянно действующего коллегиального органа управления саморегулируемой организации, досрочное прекращение полномочий указанного органа или досрочное прекращение полномочий отдельных его членов;
3) назначение на должность лиц, осуществляющих функции исполнительного органа саморегулируемой организации, досрочное освобождение их от должности, а равно образование исполнительного органа и прекращение его деятельности;
4) утверждение мер воздействия, порядка и оснований их применения, порядка рассмотрения дел о нарушении членами (участниками) саморегулируемой организации требований правил и стандартов саморегулируемой организации, условий членства (участия) в саморегулируемой организации;
5) определение приоритетных направлений деятельности саморегулируемой организации, принципов формирования и использования ее имущества;
6) утверждение отчета постоянно действующего коллегиального органа управления саморегулируемой организации и исполнительного органа саморегулируемой организации;
7) утверждение сметы саморегулируемой организации, внесение в нее изменений, утверждение годовой бухгалтерской отчетности саморегулируемой организации;
8) принятие решения о добровольном прекращении деятельности саморегулируемой организации;
9) принятие решения о реорганизации или ликвидации саморегулируемой организации, назначение ликвидатора или ликвидационной комиссии;
10) рассмотрение жалоб лиц на необоснованность исключения из членов (участников) саморегулируемой организации и принятие решения по таким жалобам;

2) өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органы;
3) өзін-өзі реттеуші ұйымның атқарушы органы;
4) бақылау органы (тексеру комиссиясы) болып табылады.
Өзін-өзі реттеуші ұйымда тұрақты жұмыс істейтін алқалы органның функциясын өзін-өзі реттеуші ұйымдар мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы жүзеге асыруы мүмкін.
13-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің
(қатысушыларының) жалпы жиналысы
1. Өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы осы Заңмен, Қазақстан Республикасының басқа заңдарымен және оның жарғысымен өзінің құзыретіне жатқызылған өзін-өзі реттеуші ұйым қызметінің мәселелерін қарауға өкілетті өзін-өзі реттеуші ұйымның жоғарғы басқару органы болып табылады.
2. Өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы жылына кемінде бір рет өзінің жарғысында белгіленген кезеңділікпен және тәртіппен шақырылады.
3. Өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының құзыретіне мынадай мәселелер жатады:
1) өзін-өзі реттеуші ұйым жарғысын бекіту, оған өзгерістер енгізу;
2) өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органының мүшелерін сайлау, аталған органның өкілеттілігін мерзімінен бұрын тоқтату немесе оның жекелеген мүшелерінің өкілеттілігін мерзімінен бұрын тоқтату;
3) өзін-өзі реттеуші ұйымның атқарушы органның қызметін жүзеге асыратын тұлғаларды лауазымға тағайындау, оларды лауазымынан мерзімінен бұрын босату, атқарушы органдар құру және оның қызметін тоқтатумен тең;
4) ықпал ету шараларын, оларды қолданудың тәртібі мен негізін, өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) өзін-өзі реттеуші ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын, өзін-өзі реттеуші ұйымға мүшелік (қатысу) шартын бұзуы туралы істі қарау тәртібін бекіту;
5) өзін-өзі реттеуші ұйым қызметінің басым бағыттарын, қалыптастыру қағидаттарын және оның мүлкін пайдалануды айқындау;
6) өзін-өзі реттеуші ұйымның басқару және өзін-өзі реттеуші ұйымның атқарушы органының тұрақты жұмыс істейтін алқалы органының есебін бекіту;
7) өзін-өзі реттеуші ұйымның сметасын бекіту, оған өзгерістер енгізу, өзін-өзі реттеуші ұйымның жылдық бухгалтерлік есептілігін бекіту;
8) өзін-өзі реттеуші ұйымның қызметін өз еркімен тоқтату туралы шешім қабылдау;
9) өзін-өзі реттеуші ұйымды қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешім қабылдау, таратушыны немесе тарату комиссиясын тағайындау;
10) тұлғаның өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелеріннен (қатысушыларынан) шығарып тастаудың негізсіздігіне шағымын қарау және осындай шағымдар бойынша шешім қабылдау жатады;

11) принятие иных решений в соответствии с законами Республики Казахстан и уставом саморегулируемой организации.
4. В случае осуществления общим собранием членов (участников) саморегулируемой организации функций ее постоянно действующего коллегиального органа управления, общие собрания членов (участников) саморегулируемой организации проводятся не реже чем один раз в три месяца.
Статья 14. Постоянно действующий коллегиальный орган
управления саморегулируемой организации
1. Постоянно действующий коллегиальный орган управления саморегулируемой организации формируется из числа физических лиц - членов (участников) саморегулируемой организации и (или) представителей юридических лиц - членов (участников) саморегулируемой организации.
В постоянно действующий коллегиальный орган управления саморегулируемой организации могут входить независимые члены в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан или уставом саморегулируемой организации.
2. Член постоянно действующего коллегиального органа управления саморегулируемой организации предварительно в письменной форме обязан заявить о конфликте интересов, который влияет или может повлиять на объективное рассмотрение вопросов, включенных в повестку заседания постоянно действующего коллегиального органа управления саморегулируемой организации, и принятие по ним решений и при котором возникает или может возникнуть противоречие между личной заинтересованностью указанного члена и законными интересами саморегулируемой организации, которое может привести к причинению вреда законным интересам субъектов саморегулирования.
3. В случае нарушения членом постоянно действующего коллегиального органа управления саморегулируемой организации обязанности заявить о конфликте интересов и возможности причинения в связи с этим вреда законным интересам субъектам саморегулирования, общее собрание членов (участников) саморегулируемой организации принимает решение о досрочном прекращении полномочий этого члена.
4. Каждый член постоянно действующего коллегиального органа управления саморегулируемой организации при голосовании имеет один голос.
5. Количественный состав постоянно действующего коллегиального органа управления саморегулируемой организации, порядок и условия его формирования, деятельности, принятия решений устанавливаются уставом саморегулируемой организации.
6. К компетенции постоянно действующего коллегиального органа управления саморегулируемой организации относятся следующие вопросы:
1) утверждение правил и стандартов и саморегулируемой организации, внесение в них изменений;

11) Қазақстан Республикасының заңдары мен өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысына сәйкес өзге де шешімдер қабылдау.
4. Өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органының функциясын жүзеге асырған жағдайда өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы үш айда кемінде бір рет өткізіледі.
14-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін
алқалы басқару органы
1. Өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органы жеке тұлға - өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінен (қатысушыларынан) және (немесе) заңды тұлға өкілдері - өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінен (қатысушыларынан) қалыптасады.
Өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органына Қазақстан Республикасының заңдарында және өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысында көзделген жағдайларда, тәуелсіз мүшелер (қатысушылар) кіруі мүмкін.
2. Өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органының мүшесі алдын ала жазбаша нысанда өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органы отырысының күн тәртібіне енгізілген мәселелерді объективті түрде қарауға және олар бойынша шешім қабылдауға ықпал ететін немесе ықпал етуі мүмкін және аталған мүшенің жеке мүдделілігі мен өзін-өзі реттеуші ұйымдардың заңды мүдделері арасында өзін-өзі реттеу субъектілерінің заңды мүдделеріне зиян келтіруі мүмкін қайшылық туындайтын немесе туындауы мүмкін қақтығыс туралы мәлімдеуге міндетті.
3. Өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органының мүшесі мүдделер қақтығысы және осыған байланысты өзін-өзі реттеу субъектілерінің заңды мүдделеріне зиян келтіру мүмкіндігі туралы мәлімдеу міндетін бұзған жағдайда өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы осы мүшенің өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім қабылдайды.
4. Өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органының әрбір мүшесі дауыс беру кезінде бір дауысқа ие.
5. Өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органының сандық құрамы оны қалыптастыру, қызмет ету, шешімдер қабылдау тәртібі мен шарттары өзін өзі реттейтін ұйымның жарғысымен белгіленеді.
6. Өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органының құзыретіне мынадай мәселелер жатады:
1) өзін-өзі реттеуші ұйымның қағидалары мен стандарттарын бекіту, оларға өзгерістер енгізу;

2) создание специализированных органов саморегулируемой организации, утверждение положений о них и правил осуществления ими деятельности;
3) назначение аудиторской организации для проверки ведения бухгалтерского учета и финансовой (бухгалтерской) отчетности саморегулируемой организации, принятие решений о проведении проверок деятельности исполнительного органа саморегулируемой организации;
4) представление общему собранию членов (участников) саморегулируемой организации кандидата либо кандидатов для назначения на должность исполнительного органа саморегулируемой организации;
5) утверждение перечня лиц, кандидатуры которых могут предлагаться в качестве третейских судей, для их выбора участниками споров, рассматриваемых по их заявлениям в третейском суде, образованном саморегулируемой организацией;
6) принятие решения о вступлении в члены саморегулируемой организации или исключении из членов (участников) саморегулируемой организации по основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан или уставом саморегулируемой организации;
7) иные вопросы, предусмотренные уставом саморегулируемой организации.
Статья 15. Исполнительный орган саморегулируемой
организации
К компетенции исполнительного органа саморегулируемой организации относятся любые вопросы хозяйственной и иной деятельности саморегулируемой организации, не относящиеся к компетенции общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации и ее постоянно действующего коллегиального органа управления.
Статья 16. Специализированные органы саморегулируемой
организации
1. Специализированными органами саморегулируемой организации являются:
1) орган контроля (ревизионная комиссия), избираемый общим собранием членов (участников) саморегулируемой организации в порядке, определяемом уставом саморегулируемой организации;
2) орган, осуществляющий контроль за соблюдением членами (участниками) саморегулируемой организации требований правил и стандартов саморегулируемой организации;
3) орган по рассмотрению дел о применении в отношении членов (участников) саморегулируемой организации мер воздействия.
Специализированные органы саморегулируемой организации, предусмотренные подпунктами 2) и 3) настоящего пункта, создаются в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан или уставом саморегулируемой организации.
2. Помимо указанных в пункте 1 настоящей статьи специализированных органов саморегулируемой организации решениями постоянно действующего коллегиального органа управления саморегулируемой организации может быть предусмотрено создание на временной или постоянной основе иных специализированных органов.

2) өзін-өзі реттеуші ұйымның мамандандырылған органдарын құру, олар туралы ережелерді және олардың қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту;
3) өзін-өзі реттеуші ұйымның бухгалтерлік есебі мен қаржылық (бухгалтерлік) есептілігін жүргізуді тексеру үшін аудиторлық ұйымды тағайындау, өзін-өзі реттеуші ұйымның атқарушы органының қызметіне тексеру жүргізу туралы шешімдер қабылдау;
4) өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысына өзін-өзі реттеуші ұйымның атқарушы органының лауазымына тағайындау үшін кандидатты немесе кандидаттарды ұсыну;
5) өзін-өзі реттеуші ұйым құрған аралық соттағы адамдардың өтініштері бойынша қаралатын дауға қатысушылар таңдауы үшін кандидатуралары аралық судья ретінде ұсынылуы мүмкін адамдардың тізбесін бекіту;
6) Қазақстан Республикасы заңдарында немесе өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысында көзделген негіздерде өзін-өзі реттеуші ұйымға мүше болып кіру немесе өзін-өзі реттеуші ұйымның мүшелері (қатысушылары) қатарынан шығару туралы шешім қабылдау;
7) өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысында көзделген өзге де мәселелер.
15-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымның атқарушы органы
Өзін-өзі реттеуші ұйымның атқарушы органының құзыретіне өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының және оның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органының құзыретіне жатпайтын шаруашылық және өзге де кез келген қызмет мәселелері жатады.
16-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымның мамандандырылған
органдары
1. Өзін-өзі реттеуші ұйымның мамандандырылған органдары:
1) өзін-өзі реттеуші ұйымы жарғысында айқындалған тәртіппен өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысында сайланатын бақылау органы (тексеру комиссиясы);
2) өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) өзін-өзі реттеуші ұйым стандарттары мен қағидаларының талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асыратын орган;
3) өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты ықпал ету шараларын қолдану туралы істерді қарау жөніндегі орган болып табылады.
Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген өзін-өзі реттеуші ұйымның мамандандырылған органдары Қазақстан Республикасы заңдарында немесе өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысында көзделген жағдайларда құрылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген өзін-өзі реттеуші ұйымның мамандандырылған органдарынан басқа өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органының шешімдерімен уақытша немесе тұрақты негізде өзге де мамандандырылған органдарды құру көзделуі мүмкін.

3. Каждый созданный постоянно действующим коллегиальным органом управления саморегулируемой организации специализированный орган действует на основании соответствующего положения, утвержденного постоянно действующим коллегиальным органом управления саморегулируемой организации.
4. Специализированные органы саморегулируемой организации осуществляют свои функции самостоятельно.
5. На основании результатов проверок, проведенных органом, осуществляющим контроль за соблюдением членами (участниками) саморегулируемой организации требований правил и стандартов саморегулируемой организации, орган по рассмотрению дел о применении в отношении членов (участников) саморегулируемой организации мер воздействия рассматривает жалобы на действия членов (участников) саморегулируемой организации, а также дела о нарушениях членами (участниками) саморегулируемой организации при осуществлении своей деятельности требований правил и стандартов саморегулируемой организации.
6. Орган по рассмотрению дел о применении в отношении членов (участников) саморегулируемой организации мер воздействия направляет в постоянно действующий коллегиальный орган управления саморегулируемой организации рекомендации о применении меры воздействия.
7. Порядок рассмотрения дел о применении в отношении членов (участников) саморегулируемой организации мер воздействия устанавливается общим собранием членов (участников) саморегулируемой организации.
Статья 17. Права саморегулируемой организации
Саморегулируемая организация имеет следующие основные права:
1) представлять и защищать права и интересы своих членов (участников), а также быть их представителями во взаимоотношениях с государственными органами и иными физическими и юридическими лицами;
2) обращаться в государственные органы об отмене полностью или частично либо изменении принятых ими нормативных правовых актов, ущемляющих права и законные интересы субъектов саморегулирования;
3) обжаловать в суд акты государственных органов и иных физических и юридических лиц, нарушающие права и законные интересы членов (участников) саморегулируемых организаций;
4) участвовать в судебном и досудебном разрешении споров, в том числе в третейском суде и арбитраже;
5) собирать членские взносы и формировать имущество саморегулируемой организации из других, не запрещенных законодательством источников;
6) организовать проведение профессиональной учебы, аттестации работников членов (участников) саморегулируемой организации;
7) участвовать в работе Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан по экспертизе проектов законодательных и иных нормативных правовых актов в порядке, предусмотренном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;

3. Өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органы құрған әрбір мамандандырылған орган өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органы бекіткен тиісті ереженің негізінде әрекет етеді.
4. Өзін-өзі реттеуші ұйымның мамандандырылған органдары өз функцияларын дербес жүзеге асырады.
5. Өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) өзін-өзі реттеуші ұйым қағидалары мен стандарттарының талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асыратын орган жүргізген өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін тексерулердің нәтижелері негізінде өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты ықпал ету шараларын қолдану туралы істерді қарау жөніндегі орган өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелері (қатысушылары) әрекеттеріне шағымдарды, сондай-ақ өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) өз қызметін жүзеге асыру кезінде өзін-өзі реттеуші ұйым қағидалары мен стандарттарының талаптарын бұзғаны туралы істерді қарайды.
6. Өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты ықпал ету шараларын қолдану туралы істерді қарау жөніндегі орган өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органына ықпал ету шараларын қолдану туралы ұсынымдарды жолдайды.
7. Өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты ықпал ету шараларын қолдану туралы істерді қарау тәртібін өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы белгілейді.
17-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымның құқықтары
Өзін-өзі реттеуші ұйымның мынадай негізгі:
1) өз мүшелерінің (қатысушыларының) құқықтары мен мүдделерін білдіруге және қорғауға, сондай-ақ мемлекеттік органдармен және өзге де жеке және заңды тұлғалармен өзара қарым-қатынастарда олардың өкілдері болу;
2) өзін-өзі реттеу субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіретін, олар қабылдаған нормативтік құқықтық актілерді толығымен немесе ішінара жою не өзгерту туралы мемлекеттік органдарға жүгіну;
3) өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) құқықтары мен заңды мүдделерін бұзатын, мемлекеттік органдардың және өзге де жеке және заңды тұлғалардың актілеріне сотқа шағымдану;
4) сотта және сотқа дейінгі, оның ішінде төрелiк төрелік аралық сотта дауларды шешуге қатысу;
5) басқа, заңңамада тыйым салынбаған көздерден мүшелік жарналарды жинауға және өзін-өзі реттеуші ұйымының мүлкін қалыптастыру;
6) өзін-өзі реттеуші ұйымы мүшелерін (қатысушыларын) кәсіптік оқытуды, аттестаттау жүргізуді ұйымдастыру;
7) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген тәртіпте Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобалары сараптау бойынша жұмысына қатысу;

8) утверждать стандарты и правила, обязательные для членов (участников) саморегулируемой организации;
9) контролировать членов (участников) саморегулируемой организации в части соблюдения ими требований стандартов и правил саморегулируемой организации, условий членства (участия) в саморегулируемой организации;
10) применять меры воздействия, предусмотренные законом и правилами саморегулируемой организации, относительно своих членов (участников);
11) в случаях, установленных законами Республики Казахстан, проводить разрешительный контроль в соответствии с Законом Республики Казахстан «О разрешениях и уведомлениях»;
12) в случаях, установленных законами Республики Казахстан, проводить проверки в сферах государственного контроля и надзора за деятельностью своих членов (участников) в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
13) вносить предложения государственным органам по привлечению к ответственности лиц, нарушающих законодательство Республики Казахстан о саморегулировании;
14) заниматься издательской деятельностью, освещать свою работу в печати и других средствах массовой информации, в том числе и организациях;
15) владеть, пользоваться и распоряжаться имуществом, принадлежащим саморегулируемой организации на праве собственности;
16) запрашивать в центральных и местных органах государственной власти и органах местного самоуправления информацию и получать от этих органов информацию, необходимую для выполнения саморегулируемой организацией функций, возложенных на нее законами Республики Казахстан, в порядке, установленном законодательством;
17) законодательством Республики Казахстан и уставом саморегулируемой организации могут устанавливаться иные права саморегулируемой организации.
Статья 18. Обязанности саморегулируемой организации
1. Саморегулируемая организация обязана:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, устав саморегулируемой организации, и принятые ею правила и стандарты;
2) в пределах полномочий принимать меры по недопущению нарушения прав и законных интересов потребителей товаров (работ и услуг);
3) проводить разъяснительную работу среди членов (участников) по повышению их правовой грамотности;
4) информировать членов (участников) о поступлении и расходовании денег на условиях и в порядке, определенных уставом саморегулируемой организации;
5) обеспечивать информационную прозрачность своей деятельности и деятельности своих членов (участников);
6) согласовывать с уполномоченным органом и регулирующим государственным органом в конкретной сфере разрабатываемые стандарты и правила по вопросам обязательного саморегулирования;

8) өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелері (қатысушылары) үшін міндетті стандарттар мен қағидаларды бекіту;
9) өзін-өзі реттеуші ұйым стандарттары мен қағидаларының талаптарын, өзін-өзі реттеуші ұйымға мүшелік (қатысу) шарттарын сақтауы бөлігінде өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерін (қатысушыларын) бақылау;
10) заңда және өзін-өзі реттеуші ұйымның қағидаларында өз мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты көзделген ықпал ету шараларын қолдану;
11) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат беру бақылауын жүргізу;
12) Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес өз мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін мемлекеттік бақылау және қадағалау саласында тексерулер жүргізу;
13) Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу туралы заңнамасын бұзған адамдарды жауапкершілікке тарту бойынша мемлекеттік органдарға ұсыныстар енгізу;
14) баспа қызметімен айналысу, өз жұмысын баспада және бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде ұйымдарда жариялау;
15) өзін-өзі реттеуші ұйымға меншік құқығында тиесілі мүлікті иемденуге, пайдалануға және иелік ету;
16) заңнамада белгіленген тәртіппен орталық және жергілікті мемлекеттік билік органдарынан және жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан ақпарат сұрату және осы органдардан өзін-өзі реттеуші ұйымның өзіне Қазақстан Республикасының заңдарымен жүктелген функцияларды орындауы үшін қажетті ақпаратты алу құқықтары бар.
17) Қазақстан Республикасының заңнамасында және өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысында өзін-өзі реттеуші ұйымның өзге де құқықтары белгіленуі мүмкін.
18-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымның міндеттері
1. Өзін-өзі реттеуші ұйым:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысын және ол қабылдаған стандарттар мен қағидаларды сақтауға;
2) өкілеттіктері шегінде тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына жол бермеу шараларын қабылдауға;
3) мүшелердің (қатысушылардың) арасында олардың құқықтық сауаттылығын арттыру бойынша түсіндіру жұмысын жүргізуге;
4) өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысында айқындалған шарттарда және тәртіппен ақшаның түсуі және жұмсалуы туралы мүшелерді (қатысушыларды) хабардар етуге;
5) өз қызметінің және өз мүшелерінің (қатысушыларының) қызметінің ақпараттық ашықтығын қамтамасыз етуге;
6) уәкілетті органмен және нақты саладағы реттеуші мемлекеттік органмен міндетті өзін-өзі реттеу мәселелері бойынша әзірленетін стандарттар мен қағидаларды келісуге;

7) осуществлять анализ деятельности своих членов (участников) на основании информации, представляемой ими в саморегулируемую организацию в форме отчетов, с последующим предоставлением в регулирующие государственные органы в порядке, установленном законами Республики Казахстан, уставом саморегулируемой организации или иным документом, утвержденным решением общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации;
8) доводить до сведения регулирующего государственного органа в определенной отрасли информацию о нарушениях ее членом (участником) законодательства Республики Казахстан, правил и стандартов саморегулируемой организации, а также мерах воздействия, примененных в отношении членов (участников) саморегулируемой организации;
9) законами Республики Казахстан и уставом могут устанавливаться иные обязанности саморегулируемой организации;
2. Саморегулируемая организация не вправе осуществлять деятельность и совершать действия, влекущие за собой возникновение конфликта интересов саморегулируемой организации и интересов ее членов (участников) или создающие угрозу возникновения такого конфликта.
3. Саморегулируемая организация отвечает по своим обязательствам и обязательствам своих членов (участников) посредством использования одного из способов обеспечения имущественной ответственности, предусмотренных пунктом 1 статьи 27 настоящего Закона, в порядке и случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
Статья 19. Правила и стандарты саморегулируемой
организации
1. Правила саморегулируемой организации - документ, определяющий порядок организации деятельности саморегулируемой организации и членов (участников) саморегулируемой организации.
2. Стандарт саморегулируемой организации - документ, устанавливающий требования всеобщего и многократного использования членами (участниками) саморегулируемой организации единых и обязательных принципов, характеристик к их товарам (работам и услугам) и виду деятельности.
3. Саморегулируемая организация вправе разрабатывать правила и стандарты, обязательные для выполнения всеми ее членами (участниками), направленные на обеспечение следующих целей:
1) организация деятельности общего собрания членов (участников), порядка его созыва и принятия решения;
2) определение конкретных требований, предъявляемых к членам (участникам);
3) повышение качества и безопасности товаров, работ и услуг, предоставляемых ее членами (участниками);
4) предупреждение действий, вводящих в заблуждение потребителей относительно качества товаров, работ и услуг;

7) Қазақстан Республикасының заңдарында, өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының шешімімен бекітілген өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысында немесе өзге құжаттарында белгіленген тәртіппен, кейін реттеуші мемлекеттік органдарға ұсына отырып, есептер нысанында өзін-өзі реттеуші ұйымға ұсынылатын ақпараттың негізінде өз мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін талдауды жүзеге асыруға;
8) белгілі бір саладағы реттеуші мемлекеттік органның назарына оның мүшесінің (қатысушының) Қазақстан Республикасының заңнамасын, өзін-өзі реттеуші ұйымның қағидалары мен стандарттарын бұзғаны туралы, сондай-ақ өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты қолданылған ықпал ету шаралары туралы жеткізуге міндетті.
9) Қазақстан Республикасының заңдарында және жарғыда өзін-өзі реттеуші ұйымның өзге де міндеттері белгіленуі мүмкін.
2. Өзін-өзі реттеуші ұйымның өзін-өзі реттеуші ұйымның мүдделері мен оның мүшелері (қатысушылары) мүдделерінің қақтығысы туындауына немесе осындай қақтығыстың туындау қаупін төндіретін қызметті жүзеге асыруға және әрекеттерді жасауға құқығы жоқ.
3. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіпте, осы Заңның 27-бабының 1-тармағында көзделген мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету тәсілдерінің біреуін пайдалану арқылы өзін-өзі реттеуші ұйым өзінің міндеттемелері және өз мүшелерінің (қатысушыларының) міндеттемелері бойынша жауапты болады.
19-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымның қағидалары мен
стандарттары
1. Өзін-өзі реттеуші ұйымның қағидалары – өзін-өзі реттеуші ұйымның және өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайтын құжат.
2. Өзін-өзі реттеуші ұйымның стандарты – өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) бірыңғай және міндетті қағидаттарды, олардың тауарлары (жұмыстары мен көрсетілетін қызметтері) мен қызмет түрінің сипаттамаларын жалпыға бірдей және бірнеше рет пайдалану талаптарын белгілейтін құжат.
3. Өзін-өзі реттеуші ұйым мынадай:
1) мүшелердің (қатысушылардың) жалпы жиналысының қызметін, оны шақыру тәртібін ұйымдастыру және шешім қабылдау;
2) мүшелерге (қатысушыларға) қойылатын нақты талаптарды айқындау;
3) оның мүшелері (қатысушылары) ұсынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігін арттыру;
4) тұтынушыларды тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің сапасына қатысты жаңылыстыруға әкеп соқтыратын әрекеттердің алдын алу;

5) повышение конкурентоспособности выпускаемой продукции;
6) применение способов обеспечения имущественной ответственности;
7) прозрачность деятельности саморегулируемой организации и доступность информации;
8) защита интересов членов (участников) в отношениях с государственными органами.
4. Правила и стандарты саморегулируемых организаций не должны противоречить законодательству Республики Казахстан.
При этом, принятие правил и стандартов саморегулируемых организаций не исключает возможности принятия государственными органами в пределах их компетенции нормативных правовых актов, регулирующих деятельность субъектов саморегулирования.
5. Правила и стандарты саморегулируемой организации должны соответствовать требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании, правилам деловой этики, устранять или уменьшать конфликт интересов членов (участников) саморегулируемой организации, их работников и членов постоянно действующего коллегиального органа управления саморегулируемой организации.
6. Правила и стандарты саморегулируемой организации должны устанавливать запрет на осуществление членами (участниками) саморегулируемой организации деятельности в ущерб иным субъектам предпринимательской или профессиональной деятельности, а также требования, препятствующие недобросовестной конкуренции, совершению действий, причиняющих моральный вред или ущерб потребителям товаров (работ, услуг) и иным лицам, действий, причиняющих ущерб деловой репутации члена (участника) саморегулируемой организации либо деловой репутации саморегулируемой организации.
Правила саморегулируемой организации должны предусматривать ответственность членов (участников) саморегулируемой организации и порядок привлечения к ней.
7. Правила и стандарты саморегулируемых организаций, основанных на обязательном членстве, подлежат обязательному согласованию с уполномоченным органом и регулирующим государственным органом в конкретной сфере.
8. Правила и стандарты подлежат обязательному размещению на интернет - ресурсе саморегулируемой организации либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан.
Не допускается опубликование правил и стандартов в неполном изложении, за исключением содержащих охраняемую законом тайну.
Статья 20. Членство (участие) в саморегулируемой
организации

5) шығарылатын өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
6) мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану;
7) өзін-өзі реттеуші ұйым қызметінің ашықтығы және ақпаратқа қолжетімділігі;
8) мемлекеттік органдармен қарым-қатынастарда мүшелердің (қатысушылардың) мүдделерін қорғау мақсаттарын қамтамасыз етуге бағытталған, оның барлық мүшелерінің (қатысушылары) орындауы үшін міндетті қағидалар мен стандарттарды әзірлеуге құқылы.
4. Өзін-өзі реттеуші ұйымдардың қағидалары және стандарттары Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмеуі тиіс.
Бұл ретте, өзін-өзі реттеуші ұйымдардың қағидалары және стандарттарын қабылдау мемлекеттік органдардың өзін-өзі реттеуші субъектілерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді олардың құзыреті шегінде қабылдауы мүмкіндігін жоққа шығармайды.
5. Өзін-өзі реттеуші ұйымның қағидалары және стандарттары Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасының, іскерлік этика қағидаларының талаптарына сәйкес келуге, өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының), олардың қызметкерлері мен өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы органы мүшелерінің мүдделер қақтығысын жоюға немесе азайтуға тиіс.
6. Өзін-өзі реттеуші ұйымдардың қағидалары және стандарттары өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) өзге де кәсіпкерлік немесе кәсіби қызмет субъектілеріне залал келтіретін қызметті жүзеге асыруына тыйым салуды белгілеуге тиіс, сондай-ақ жосықсыз бәсекелестікке, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) тұтынушыларға және өзге тұлғаларға моральдық зиян немесе залал келтіретін әрекеттерді, өзін-өзі реттеуші ұйымдар мүшелерінің (қатысушыларының) іскерлік беделіне не өзін-өзі реттеуші ұйымдардың іскерлік беделіне залал келтіретін іс-қимылдарды жасауға кедергі келтіретін талаптарды белгілеуге тиіс.
Өзін-өзі реттеуші ұйымдардың қағидалары өзін-өзі реттеуші ұйымдар мүшелерінің (қатысушыларының) жауапкершілігін және оған тарту тәртібін көздеуге тиіс.
7. Міндетті мүшелікке негізінделген өзін-өзі реттеуші ұйымдардың қағидалары және стандарттары уәкілетті органмен және нақты саладағы реттеуші мемлекеттік органмен міндетті түрде келісуге жатады.
8. Қағидалар және стандарттар өзін-өзі реттеуші ұйымның интернет-ресурсында не Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзiмдi баспасөз басылымдарында міндетті түрде орналастыруға жатады.
Заңмен қорғалатын құпияны қамтитындарын қоспағанда, толық жазылмаған қағидаларды және стандарттарды жариялауға жол берілмейді.
20-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымға мүшелік (қатысу)

1. Членство (участие) в саморегулируемой организации может быть на добровольной основе либо в случаях, установленных законами Республики Казахстан, обязательной, которое является обязательным условием допуска к осуществлению определенного вида профессиональной или предпринимательской деятельности либо рынку произведенных товаров (работ и услуг).
2. Членами (участниками) саморегулируемой организации в сфере предпринимательской деятельности являются индивидуальные предприниматели и юридические лица, зарегистрированные в установленном порядке и осуществляющие предпринимательскую деятельность.
3. Членами (участниками) саморегулируемой организации в сфере профессиональной деятельности являются физические и (или) юридические лица, имеющие право заниматься регулируемой профессиональной деятельностью в соответствии с законами Республики Казахстан.
4. Порядок приема в члены (участники) и прекращения членства (участия) устанавливаются уставом саморегулируемой организации или законами Республики Казахстан.
Решение об отказе в приеме в члены (участники), исключении из членов (участников) саморегулируемой организации может быть обжаловано в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Статья 21. Взносы в саморегулируемую организацию
1. Саморегулируемая организация правомочна устанавливать следующие виды обязательных взносов:
1) вступительные взносы, уплачиваемые при вступлении в членство саморегулируемой организации;
2) членские взносы, уплачиваемые на постоянной периодической основе.
Взносы являются собственностью саморегулируемой организации, размер и порядок их сбора устанавливаются уставом саморегулируемой организации или законами Республики Казахстан.
2. Размер вступительного взноса не должен превышать размер членского взноса.
Для саморегулируемой организации, основанной на обязательном членстве, отсутствие или наличие вступительных и членских взносов, а также предельные размеры в случае их наличия устанавливаются законами Республики Казахстан.
Статья 22. Обеспечение саморегулируемой организацией
доступа к информации и защита саморегулируемой
организацией информации от ее неправомерного
использования
1. Саморегулируемая организация посредством размещения в интернет-ресурсах или опубликования в средствах массовой информации правил и стандартов обязана обеспечить доступ к следующей информации:
1) о составе своих членов (участников);
2) об условиях, способах и порядке обеспечения ответственности членов (участников) саморегулируемой организации перед потребителями произведенных ими товаров (работ, услуг) и иными лицами;

1. Өзін өзі реттеуші ұйымға мүшелік (қатысу) ерікті негізде не кәсіби немесе кәсіпкерлік қызметтің белгілі бір түрін жүзеге асыруға не өндірілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) нарығына енуге рұқсаттың міндетті шарты болып табылатын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда міндетті болуы мүмкін.
2. Кәсіпкерлік қызмет саласындағы өзін-өзі реттеуші ұйымға мүшелер (қатысушылар) жеке кәсіпкерлер және белгіленген тәртіпте тіркелген және кәсіпкерлерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар болып табылады.
3. Кәсіби қызмет саласындағы өзін-өзі реттеуші ұйымның мүшелері (қатысушылары) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес реттелетін кәсіби қызметпен айналысуға құқығы бар жеке және (немесе) заңды тұлғалар болып табылады.
4. Мүшелікке (қатысуға) қабылдау және мүшелікті (қатысуды) тоқтату тәртібі өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысында немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.
Өзін-өзі реттеуші ұйымға мүшелікке қабылдаудан бас тарту, мүшеліктен (қатысудан) шығару туралы шешімге Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте шағым жасалуы мүмкін.
21-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымға жарналар
1. Өзін-өзі реттеуші ұйым міндетті жарналардың мынадай түрлерін:
1) өзін-өзі реттеуші ұйымға мүшелікке кіру кезінде төленетін кіру жарналарын;
2) тұрақты мерзімдік негізде төленетін мүшелік жарналарды белгілеуге құқылы.
Мұндай жарналар өзін-өзі реттеуші ұйымның меншігі болып табылады, олардың мөлшері мен жинау тәртібін өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысында немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.
2. Кіру жарнасының мөлшері мүшелік жарнаның мөлшерінен аспауға тиіс.
Міндетті мүше болуға негізделген өзін-өзі реттеуші ұйым үшін кіру және мүшелік жарналарының болмауы немесе болуы, сондай-ақ олар болған жағдайда шекті мөлшерлері Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.
22-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымның ақпаратқа
қолжетімділікті қамтамасыз етуі және өзін-өзі
реттеуші ұйымның ақпараттың заңсыз
пайдаланылуынан қорғауы
1. Өзін-өзі реттеуші ұйым Интернет-ресурстарда немесе бұқаралық ақпарат құралдарында қағидаларды және стандарттарды орналастыру арқылы мынадай:
1) өз мүшелерінің (қатысушыларының) құрамы туралы;
2) өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) олар өндірген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) тұтынушылар мен өзге адамдар алдындағы жауапкершілігін қамтамасыз ету шарттары туралы, тәсілдері мен тәртібі туралы;

3) о членах (участниках), прекративших свое членство (участие) в саморегулируемой организации, и основаниях прекращения их членства (участия);
4) об условиях членства (участия) в саморегулируемой организации;
5) о содержании правил и стандартов саморегулируемой организации;
6) о структуре и компетенции органов управления и специализированных органов саморегулируемой организации;
7) о решениях, принятых общим собранием членов (участников) саморегулируемой организации и постоянно действующим коллегиальным органом управления саморегулируемой организации;
8) о случаях привлечения членов (участников) саморегулируемой организации к ответственности за нарушение требований законодательства Республики Казахстан в части осуществления предпринимательской деятельности, правил и стандартов саморегулируемой организации (при наличии такой информации);
9) о любых исках и заявлениях, поданных саморегулируемой организацией в суды;
10) о результатах проведенных саморегулируемой организацией проверок деятельности членов (участников) саморегулируемой организации;
11) о годовой бухгалтерской отчетности саморегулируемой организации и результатах ее аудита в случаях, когда законами Республики Казахстан установлена обязательность такого аудита;
12) о иной информации, предусмотренной законами Республики Казахстан и саморегулируемой организацией.
2. Саморегулируемой организацией должны быть предусмотрены способы получения, использования, обработки, хранения и защиты информации, неправомерное использование которой ее работниками может причинить моральный вред и (или) имущественный ущерб членам саморегулируемой организации или создать предпосылки для причинения такого вреда и (или) ущерба.
3. Саморегулируемая организация несет перед своими членами (участниками) ответственность за действия своих работников, связанные с неправомерным использованием информации, ставшей известной им в силу служебного положения.
Статья 23. Конфликт интересов в саморегулировании
1. В целях предотвращения конфликта интересов члены (участники) саморегулируемой организации, лица, входящие в состав органов управления саморегулируемой организации, ее работники обязаны соблюдать интересы саморегулируемой организации прежде всего в отношении целей ее деятельности и не должны использовать возможности, связанные с осуществлением ими своих профессиональных обязанностей, или допускать использованием таких возможностей в целях, противоречащих целям, указанным в учредительных документах саморегулируемой организации.
2. Меры по предотвращению или урегулированию конфликта интересов устанавливаются уставом саморегулируемой организации, правилами и стандартами саморегулируемой организации.

3) өзін-өзі реттеуші ұйымдағы мүшелігін (қатысуын) тоқтатқан мүшелер (қатысушылар) туралы және олардың мүшелігін (қатысуын) тоқтатудың негіздері туралы;
4) өзін-өзі реттеуші ұйымғы мүшелік (қатысу) шарттары туралы;
5) өзін-өзі реттеу ұйымның стандарттары мен қағидаларының мазмұны туралы;
6) өзін-өзі реттеу ұйымның басқару органдарының және мамандандырылған органдарының құрылымы мен құзыреті туралы;
7) өзін-өзі реттеу ұйымның мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы және өзін-өзі реттеуші ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы органы қабылдаған шешімдер туралы;
8) өзін-өзі реттеуші ұйымның мүшелерін (қатысушыларын) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының, өзін-өзі реттеуші ұйымның қағидалары және стандарттары талаптарын бұзғаны үшін жауаптылыққа тарту жағдайлары туралы (мұндай ақпарат болған жағдайда);
9) өзін-өзі реттеуші ұйым соттарға берген кез келген талап қоюлар мен өтініштер туралы;
10) өзін-өзі реттеуші ұйым жүргізген өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін тексеру нәтижелері туралы;
11) өзін-өзі реттеуші ұйымның жылдық бухгалтерлік есептілігі және Қазақстан Республикасының заңдарында осындай аудиттің міндеттілігі белгіленген жағдайларда оның аудитінің нәтижелері туралы;
12) Қазақстан Республикасының заңдарында және өзін-өзі реттеуші ұйымда көзделген өзге де ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз етуге міндетті.
2. Өзін-өзі реттеуші ұйым өз қызметкерлерінің ақпаратты заңсыз пайдалануы өзін-өзі реттеуші ұйымның мүшелеріне моральдық зиян және (немесе) мүліктік залал келтіруі немесе осындай зиян және (немесе) залал келтіруге алғышарттар жасауы мүмкін ақпаратты алу, пайдалану, өңдеу, сақтау және қорғау тәсілдерін көздеуге тиіс.
3. Өзін-өзі реттеуші ұйым өз қызметкерлерінің қызметтік жағдайына байланысты оларға мәлім болған ақпаратты заңсыз пайдалануымен байланысты іс-қимылдары үшін өз мүшелерінің (қатысушыларының) алдында жауапты болады.
23-бап. Өзін-өзі реттеудегі мүдделер қақтығысы
1. Мүдделер қақтығысын болдырмау мақсатында өзін-өзі реттеуші ұйымның мүшелері (қатысушылары), өзін-өзі реттеуші ұйымның басқарушы органының құрамына кіретін тұлғалар, оның қызметкерлері өзін-өзі реттеуші ұйымның, ең алдымен оның қызметіне қатысты мүдделерді сақтауға міндетті және олардың кәсіби міндеттерін жүзеге асыруымен байланысты мүмкіндіктерді пайдаланбауға тиіс немесе мұндай мүмкіндіктерді өзін-өзі реттеуші ұйымның құрылтай құжаттарында көрсетілген мақсаттарға қайшы келетін мақсаттарда пайдалануға жол бермеуге тиіс.
2. Мүдделер қақтығысын болдырмау немесе реттеу жөніндегі шаралар өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысында, өзін-өзі реттеуші ұйымның стандарттарында және қағидаларында белгіленеді.

Статья 24. Контроль саморегулируемой организации за
деятельностью своих членов (участников)
1. Саморегулируемая организация осуществляет контроль за профессиональной или предпринимательской деятельностью своих членов (участников) в части соблюдения ими требований правил и стандартов саморегулируемой организации, условий членства (участия) в саморегулируемой организации путем осуществления проверок.
2. Порядок организации и проведения проверок членов (участников) саморегулируемой организации, основанной на обязательном членстве, устанавливается правилами саморегулируемой организации по согласованию с уполномоченным органом, регулирующим государственным органом в конкретной сфере.
3. Основанием для проведения проверки может являться жалоба о нарушении членом (участником) саморегулируемой организации требований правил и стандартов саморегулируемой организации либо требований нормативных правовых актов.
При этом, в ходе проведения проверки исследованию подлежат только факты, указанные в жалобе.
4. Член (участник) саморегулируемой организации обязан представить для проведения проверки необходимую информацию по запросу саморегулируемой организации в порядке, определяемом саморегулируемой организацией.
5. Саморегулируемая организация, а также ее работники и должностные лица, принимающие участие в проведении проверки, ответственны за неразглашение и нераспространение сведений, полученных в ходе ее проведения.
6. Если в результате проведения проверки будет выявлен факт нарушений проверяемым членом (участником) требований правил, стандартов и условий членства (участия) саморегулируемой организации, а также действующего законодательства, регламентирующего деятельность членов (участников) саморегулируемой организации, руководящие лица организации, работники саморегулируемой организации, осуществляющие проверки, и члены органа по рассмотрению дел о применении в отношении членов (участников) саморегулируемой организации мер воздействия обязаны принять предусмотренные настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан меры по устранению выявленных нарушений, их предупреждению, предотвращению возможного причинения вреда жизни, здоровью людей и окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, а также привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности, установленной настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
В случае, если принятие мер, указанных в части первой настоящего пункта, относится к компетенции государственных органов, руководящие лица саморегулируемой организации, работники саморегулируемой организации, осуществляющие проверки, и члены органа по рассмотрению дел о применении в отношении членов (участников) саморегулируемой организации мер воздействия обязаны незамедлительно информировать соответствующие государственные органы о выявленных нарушениях для принятия мер.

24-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымның өз мүшелерінің
(қатысушыларының) қызметін бақылауы
1. Өзін-өзі реттеуші ұйым тексерулерді жүзеге асыру арқылы өз мүшелерінің (қатысушыларының) өзін-өзі реттеуші ұйымның стандарттары мен қағидаларының талаптарын, өзін-өзі реттеуші ұйымғы мүшелік (қатысу) шарттарын олардың сақтауы бөлігінде кәсіби немесе кәсіпкерлік қызметіне бақылауды жүзеге асырады.
2. Міндетті мүше болуға негізделген өзін-өзі реттеуші ұйымның мүшелерін (қатысушыларын) тексеруді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі уәкілетті органмен, нақты саладағы реттеуші мемлекеттік органмен міндетті түрде келісу бойынша өзін-өзі реттеуші ұйымның қағидаларында белгіленеді.
3. Өзін-өзі реттеуші ұйым мүшесінің (қатысушысының) өзін-өзі реттеуші ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын не нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзуы туралы шағым тексеру жүргізу үшін негіз болуы мүмкін.
Бұл ретте, тексеру жүргізу барысында шағымда көрсетілген фактілер ғана зерттеуге жатады.
4. Өзін-өзі реттеуші ұйымның мүшесі (қатысушысы) тексеру жүргізу үшін өзін-өзі реттеуші ұйым айқындайтын тәртіппен өзін-өзі реттеуші ұйымның сұрауы бойынша қажетті ақпаратты ұсынуға міндетті.
5. Өзін-өзі реттеуші ұйым, сондай-ақ тексеру жүргізуге қатысатын оның қызметкерлері мен лауазымды тұлғалары оны жүргізу барысында алынған мәліметтерді жария етпеуге және таратпауға жауапты болады.
6. Егер тексеру жүргізу нәтижесінде тексеретін мүше өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелігінің (қатысушысының) қағидалары, стандарттары мен шарттары талаптарын, сондай-ақ өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін регламенттейтін қолданыстағы заңнама талаптарын бұзу фактісін анықтаса, ұйымның басқарушы тұлғалары, тексеруді жүзеге асыратын өзін-өзі реттеуші ұйымның қызметкерлері және өзін-өзі реттеуші ұйымның мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты ықпал ету шараларын қолдану туралы істерді қарау жөніндегі орган мүшелері осы заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген анықталған бұзушылықтарды жою, олардың алдын алу, адамның өмірі, денсаулығына және қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне ықтимал зиян келтіруге жол бермеу бойынша шараларды, сондай-ақ бұзушылықтарға жол берген тұлғаларды осы заңда және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершілікке тарту бойынша шараларды қабылдауға міндетті.
Егер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шараларды қабылдау мемлекеттік органдардың құзыретіне жататын болса, өзін-өзі реттеуші ұйымның басқарушы тұлғалары, тексеруді жүзеге асыратын өзін-өзі реттеуші ұйымның қызметкерлері және өзін-өзі реттеуші ұйымның мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты ықпал ету шараларын қолдану туралы істерді қарау жөніндегі органның мүшелері шаралар қабылдау үшін анықталған бұзушылықтар туралы тиісті мемлекеттік органдарды дереу хабардар етуге міндетті.

7. Саморегулируемая организация несет перед своими членами (участниками) в порядке, установленном нормативными правовыми актами Республики Казахстан и уставом саморегулируемой организации, ответственность за неправомерные действия работников саморегулируемой организации при осуществлении ими контроля за деятельностью членов (участников) саморегулируемой организации.
Статья 25. Ответственность членов (участников)
саморегулируемой организации
1. За нарушение требований нормативных правовых актов Республики Казахстан, устава, правил и стандартов саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве, ее член (участник) несет ответственность в соответствии с правилами и стандартами саморегулируемой организации.
2. За нарушение требований нормативных правовых актов Республики Казахстан, устава, правил и стандартов саморегулируемой организации, основанной на обязательном членстве, ее член (участник) несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. Порядок наложения взысканий на членов (участников) саморегулируемой организации, их снятия и обжалования определяется уставом и правилами саморегулируемой организации, если иное не установлено законами Республики Казахстан.
За совершение членом (участником) саморегулируемой организации проступка может быть наложено только одно взыскание.
4. Производство по делам о нарушениях требований правил и стандартов саморегулируемой организации относится к компетенции исполнительного органа управления.
5. В случаях, когда законами Республики Казахстан предусмотрено право внесения регулирующими государственными органами в саморегулируемую организацию представления о возбуждении производства, его рассмотрение осуществляется с участием их представителя. Неявка этого представителя, надлежащим образом извещенного о времени и месте рассмотрения, не препятствует рассмотрению производства.
6. Решение исполнительного органа управления о наложении взыскания может быть обжаловано членом (участником) саморегулируемой организации в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан.
7. Если в течение шести месяцев со дня наложения взыскания член (участник) не будет подвергнут новому взысканию, то он считается не подвергавшимся взысканию.
Статья 26. Источники формирования имущества
саморегулируемых организаций
1. Источниками формирования имущества саморегулируемой организации являются:
1) регулярные и единовременные поступления от членов (участников) саморегулируемой организации (вступительные, членские и целевые взносы);

7. Өзін-өзі реттеуші ұйым Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде және өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысында белгіленген тәртіппен өз мүшелерінің (қатысушыларының) алдында өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) қызметіне бақылауды жүзеге асырған кезде өзін-өзі реттеуші ұйым қызметкерлерінің заңсыз іс-қимылдары үшін жауапты болады.
25-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің
(қатысушыларының) жауапкершілігі
1. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің, ерікті мүше болуына негізделген өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысының, қағидалары мен стандарттарының талаптарын бұзғаны үшін оның мүшесі (қатысушысы) өзін-өзі реттеуші ұйымның қағидалары мен стандарттарына сәйкес жауапты болады.
2. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің, ерікті мүше болуына негізделген өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысының, қағидалары мен стандарттарының талаптарын бұзғаны үшін оның мүшесі (қатысушы) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
3. Өзін-өзі реттеуші ұйымның мүшелеріне (қатысушыларына) жазалар қолдану, оларды алып тастау және шағымдану тәртібі, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгiленбесе, өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысы мен қағидаларында айқындалады.
Өзін-өзі реттеуші ұйым мүшесіне (қатысушысына) теріс қылық жасағаны үшін бір ғана жаза қолданылуы мүмкін.
4. Өзін-өзі реттеуші ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын бұзу туралы істер бойынша iс жүргiзу атқарушы басқару органының құзыретіне жатады.
5. Реттеуші мемлекеттік органдардың істі қозғау туралы ұсынымды өзін-өзі реттеуші ұйымға енгізу құқығы Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген жағдайында оны қарау олардың өкілінің қатысуымен жүзеге асырылады. Қарау уақыты мен орны туралы тиісінше хабардар етілген осы өкілдің келмей қалуы істі қарауға кедергі келтірмейді.
6. Жаза қолдану туралы атқарушы басқару органының шешіміне Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен өзін-өзі реттеуші ұйымның мүшесі (қатысушысы) шағым жасай алады.
7. Егер жаза қолданған күннен бастап алты ай ішінде мүшеге (қатысушыға) жаңа жаза қолданылмаса, оған жаза қолданылмаған болып саналады.
26-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымның мүлкін қалыптастыру
көздері
1. Өзін-өзі реттеуші ұйымның мүлкін қалыптастыру көздері мыналар:
1) өзін-өзі реттеуші ұйымның мүшелерінен (қатысушыларынан) түсетін тұрақты және біржолғы түсімдер (кіру, мүшелік және мақсатты жарналар);

2) добровольные имущественные взносы и пожертвования;
3) средства, полученные от оказания услуг по предоставлению информации, раскрытие которой может осуществляться на платной основе;
4) средства, полученные от оказания образовательных услуг, связанных с предпринимательской деятельностью, коммерческими или профессиональными интересами членов (участников) саморегулируемой организации;
5) средства, полученные от продажи информационных материалов, связанных с предпринимательской деятельностью, коммерческими или профессиональными интересами членов (участников) саморегулируемой организации;
6) доходы, полученные от размещения денежных средств на банковских депозитах;
7) другие, не запрещенные законом источники.
2. Порядок регулярных и единовременных поступлений от членов (участников) саморегулируемой организации определяется уставом и правилами саморегулируемой организации, утвержденными общим собранием членов (участников) саморегулируемой организации, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
3. Ведение бухгалтерского учета и финансовой (бухгалтерской) отчетности саморегулируемой организации подлежит обязательному аудиту в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан или уставом саморегулируемой организации.
Статья 27. Способы обеспечения имущественной
ответственности
1. Саморегулируемая организация, основанная на обязательном членстве, применяет один из следующих способов обеспечения имущественной ответственности, в том числе своей и своих членов (участников) перед потребителями произведенных ими товаров (работ, услуг) и иными лицами путем:
1) создания компенсационного фонда;
2) страхования гражданско-правовой ответственности;
3) ответственности членов (участников) саморегулируемой организации;
4) иных способов гарантирования гражданско-правовой ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан.
2. Обращение взыскания в рамках обеспечения имущественной ответственности производится:
1) при признании саморегулируемой организацией обоснованности требований и необходимости удовлетворения взыскания;
2) на основании решения суда или третейского суда либо арбитража.
3. Порядок использования мер обеспечения имущественной ответственности определяется правилами саморегулируемой организации, утвержденными общим собранием членов (участников) саморегулируемой организации, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан или ее уставом.
4. Саморегулируемая организация, основанная на добровольном членстве, вправе использовать способы обеспечения имущественной ответственности, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи.

2) ерікті мүліктік жарналар мен қайырмалдықтар;
3) ашылуы ақылы негізде жүзеге асырылуы мүмкін ақпаратты ұсыну бойынша қызметтерді көрсетуден алынған қаражат;
4) өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) кәсіпкерлік қызметіне, коммерциялық немесе кәсіптік мүдделеріне байланысты білім беру қызметтерін көрсетуден алынған қаражат;
5) өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) кәсіпкерлік қызметіне, коммерциялық немесе кәсіптік мүдделеріне байланысты ақпараттық материалдарды сатудан алынған қаражат;
6) банктік депозиттерге ақша қаражатын орналастырудан алынған кірістер;
7) заңмен тыйым салынбаған басқа көздер болып табылады.
2. Өзін-өзі реттеуші ұйымның мүшелерінен (қатысушыларынан) түсетін тұрақты және біржолғы түсімдердің тәртібі, егер өзгеше Қазақстан Республикасының заңдарында көзделмесе, өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы отырысы бекіткен өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысымен және қағидаларымен айқындалады.
3. Қазақстан Республикасы заңдарымен немесе өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысымен көзделген жағдайларда өзін-өзі реттеуші ұйымның бухгалтерлік есебі мен қаржылық (бухгалтерлік) есептілігін жүргізу міндетті аудитке жатады.
27-бап. Мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету тәсілдері
1. Міндетті мүше болуға негізделген өзін-өзі реттеуші ұйым:
1) өтемақы қорын құру;
2) азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру;
3) өзін-өзі реттеуші ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жауапкершілігі;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген азаматтық-құқықтық жауапкершілікті кепілдендірудің өзге де тәсілдері арқылы өздері өндірген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) тұтынушылар мен басқа тұлғалар алдында мүліктік, оның ішінде өзінің және өз мүшелерінің (қатысушыларының) жауапкершілігін қамтамасыз етудің жоғарыда көрсетілген тәсілдерінің бірін қолданады.
2. Мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету шеңберінде:
1) өзін-өзі реттеуші ұйым талаптардың негізділігі мен өндіріп алуды қанағаттандыру қажеттігін мойындаған жағдайда;
2) сот немесе аралық сот не төрелік шешімі негізінде өндіріп алу жүргізіледі.
3. Мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету шараларын пайдалану тәртібі, егер Қазақстан Республикасының заңдарында немесе өзін-өзі реттеуші ұйымның жарғысында өзгеше көзделмесе, оның мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысында бекітілген өзін-өзі реттеуші ұйымның қағидаларымен айқындалады.
4. Ерікті мүше болуға негізделген өзін-өзі реттеуші ұйым осы баптың 1-тармағында көзделген мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету тәсілдерін қолдануға құқылы.

Статья 28. Государственный контроль (надзор) за
деятельностью саморегулируемых организаций
Государственный контроль и надзор за деятельностью саморегулируемых организаций осуществляются в порядке, установленном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Глава 4. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 29. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан в области
саморегулирования
Нарушение законодательства Республики Казахстан в области саморегулирования влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 30. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

28-бап. Өзін-өзі реттеуші ұйымның қызметін мемлекеттік
бақылау (қадағалау)
Өзін-өзі реттеуші ұйымдардың қызметін мемлекеттік бақылау және қадағалау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
29-бап. Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу
саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылығы
Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу саласындағы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.
30-бап. Осы Заңның күшіне ену тәртібі
Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті