О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 января 2015 года № 5
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики
Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане
развития Республики Казахстан до 2020 года»
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года» (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 10, ст. 115; 2012 г., № 68, ст. 976; 2013 г., № 65, ст. 679) следующие изменения и дополнения:
в Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденном вышеуказанным Указом:
раздел III «Ключевые направления развития Казахстана до 2020 года»:
дополнить частью шестой следующего содержания:
«К 2020 году ВВП на душу населения в Казахстане возрастет до 20 тысяч долларов США.»;
часть третью подраздела «Стабильная база для роста, процветания и безопасности Казахстана: пять ключевых направлений» изложить в следующей редакции:
«Действия в рамках второго ключевого направления будут способствовать ускорению диверсификации экономики Казахстана в результате реализации программы индустриализации страны и развития инфраструктуры. Это позволит изменить экономическую модель и перейти от экстенсивного, сырьевого пути развития к индустриально-инновационному развитию. Планы инфраструктурного развития страны будут сфокусированы на модернизации отраслей энергетики, транспорта и телекоммуникаций, способствующих форсированной диверсификации экономики и привлечению иностранных инвестиций в страну.»;
таблицу «Стратегические цели по улучшению бизнес-среды» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели по улучшению бизнес-среды
К 2020 году
отечественные и иностранные инвестиции в несырьевые секторы экономики (обрабатывающая промышленность, переработка сельскохозяйственной продукции, услуги) увеличатся не менее чем на 30 %;
доля прямых иностранных инвестиций (ПИИ) в ВВП увеличится на 10 процентных пунктов;
доля инвестиций в основной капитал к ВВП составит 19 %;
доля малого и среднего бизнеса составит 30 % к ВВП;
Казахстан войдет в число 30 стран с наилучшими показателями по рейтингу Всемирного банка «Легкость ведения бизнеса» («Doing Business»);
Казахстан займет 100 место в рейтинге «Transparency International» по индексу восприятия коррупции
К 2015 году

"Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 15 қаңтардағы № 5 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
"Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму
жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы
1 ақпандағы № 922 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 10, 115-құжат; 2012 ж., № 68, 976-құжат; 2013 ж., № 65, 679-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарында:
"Қазақстанның 2020 жылға дейінгі дамуының түйінді бағыттары" деген III бөлім:
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлiкпен толықтырылсын:
"2020 жылға қарай Қазақстанда жан басына шаққанда ІЖӨ 20 мың АҚШ долларына дейін ұлғаяды.";
"Қазақстанның өркендеуінің, гүлденуі мен қауіпсіздігінің орнықты тұғыры: түйінді бес бағыт" деген кіші бөлімнің үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші түйінді бағыт шеңберіндегі іс-қимылдар елді индустрияландыру бағдарламасын іске асыру және инфрақұрылымды дамыту нәтижесінде Қазақстан экономикасын әртараптандыруды жеделдетуге ықпал ететін болады. Бұл экономикалық модельді өзгертуге және экстенсивті, шикізаттық даму жолынан индустриялық-инновациялық дамуға көшуге мүмкіндік береді. Елдің инфрақұрылымын дамыту жоспарлары экономиканы үдемелі әртараптандыруға және елге шетел инвестицияларын тартуға ықпал ететін энергетика, көлік және телекоммуникация салаларын жаңғыртуға шоғырланады.";
"Бизнес ахуалды жақсарту жөніндегі стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Бизнес ахуалды жақсарту жөніндегі стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
экономиканың шикізаттық емес секторларына салынатын отандық және шетелдік инвестициялар (өңдеуші өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу, көрсетілетін қызметтер) кемінде 30 %-ға ұлғаяды;
ІЖӨ-дегі тікелей шетелдік инвестициялардың (ТШИ) үлесі 10 пайыздық тармаққа ұлғаяды;
негізгі капиталға инвестициялардың үлесі ІЖӨ-ге қатысты 19 % құрайды;
шағын және орта бизнестің үлесі ІЖӨ-ге қатысты 30 % құрайды;
Қазақстан Дүниежүзілік банктің "Бизнес жүргізудің жеңілдігі" ("Doing Business") рейтингі бойынша ең үздік көрсеткіштері бар 30 елдің қатарына енеді;
Қазақстан "Transparency International" рейтингінде сыбайлас жемқорлықты түйсіну индексі бойынша 100-орынды иеленеді;
2015 жылға қарай

показатели Казахстана по рейтингу Всемирного банка «Легкость ведения бизнеса» («Doing Business») улучшатся на 7 позиций по сравнению с 2011 годом
К 2011 году
будет разработана методика анализа регуляторного воздействия (АРВ) для разработки и принятия новых нормативных правовых актов;
показатели Казахстана по рейтингу Всемирного Банка «Легкость ведения бизнеса» («Doing Business») улучшатся на 7 позиций по сравнению с 2008 годом;
операционные издержки, связанные с регистрацией и ведением бизнеса (получением разрешений, лицензий, сертификатов; аккредитацией; получением консультаций), включая время и затраты, снизятся на 30 %
»;
в подразделе «Укрепление финансового сектора»:
дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Будет расширена институциональная база финансовых организаций и увеличены их инвестиционные возможности.»;
часть девятую изложить в следующей редакции:
«Тем самым отечественный фондовый рынок станет региональным центром исламского банкинга среди стран Содружества Независимых Государств и Центральной Азии.»;
дополнить частью десятой следующего содержания:
«В целом развитие финансового сектора страны будет осуществляться в соответствии с Концепцией развития финансового сектора Республики Казахстан до 2030 года.»;
таблицу «Стратегические цели по развитию финансового сектора» изложить в следующей редакции:
«Стратегическая цель по развитию финансового сектора
К 2020 году
доля внешних обязательств банковского сектора в совокупном размере его обязательств составляет не более 30 %
»;
в подразделе «Судебная система»:
дополнить частью второй следующего содержания:
«Уровень независимости и беспристрастности судебной системы будет признан соответствующим обязательствам Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (в области человеческого измерения).»;
в таблице «Стратегические цели по реформированию судебной системы»:
строку «к 2020 году» изложить в следующей редакции:
«
К 2020 году
Республика Казахстан займет 77 место в рейтинге Глобального индекса конкурентоспособности Всемирного экономического форума по показателю «Независимость судов»
»;
в подразделе «Совершенствование законодательства и нормотворчества»:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) внедрение механизма по повышению качества нормотворческой деятельности на основе более широкого привлечения к разработке нормативных правовых актов независимых экспертов, представителей неправительственного сектора, проведения научных экспертиз с использованием передовых знаний в этой области.»;
таблицу «Стратегические цели по совершенствованию законодательства и нормотворчества» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели по совершенствованию законодательства и нормотворчества
К 2020 году
внедрены эффективные механизмы законотворчества, основанные на международных стандартах оценки качества проектов нормативных правовых актов и процедурах их публичного обсуждения, позволяющие сбалансированно учитывать интересы общества, предпринимательства и власти
К 2015 году
обеспечен доступ всех категорий пользователей эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде
К 2014 году
в рамках инфраструктуры «электронного правительства» и
с учетом соблюдения требований законодательства о
государственных секретах обеспечен всеобщий бесплатный
доступ к систематизированной и исчерпывающей базе
данных нормативных правовых актов;
проведена комплексная гуманизация уголовного законодательства, в том числе в отношении лиц, впервые совершивших преступления небольшой и средней тяжести, и социально уязвимых граждан, а также путем перевода отдельных преступлений небольшой и средней тяжести в разряд уголовных проступков
К 2011 году
внедрен правовой мониторинг законодательных актов, который позволяет исключать устаревшие и дублирующие нормы, а также устранять пробелы в правовом регулировании;
разработана концепция дальнейшего развития институтов независимой оценки рисков контрактации (рейтинговых агентств, кредитных бюро) и институтов упрощенного решения корпоративных споров (третейских судов, коллекторских агентств)
»;
в подразделе «Правовая культура и доступ граждан к квалифицированной юридической помощи»:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«При этом в ближайшее десятилетие государство создаст все необходимые условия для расширения доступа населения к квалифицированной юридической помощи вне зависимости от имущественного положения.»;
таблицу «Стратегические цели по повышению уровня правовой культуры населения и обеспечению реального доступа граждан к квалифицированной юридической помощи» изложить в следующей редакции:
«Стратегическая цель по повышению уровня правовой культуры населения и обеспечению реального доступа граждан к квалифицированной юридической помощи
К 2012 году
разработан комплексный план по повышению правовой культуры граждан Казахстана, в том числе посредством расширения правовой пропаганды и повышения качества юридического образования
»;

Қазақстанның Дүниежүзілік банктің "Бизнес жүргізудің жеңілдігі" ("Doing Business") рейтингі бойынша көрсеткіштері 2011 жылмен салыстырғанда 7 позицияға жақсарады
2011 жылға қарай
жаңа нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау үшін реттеушілік әсер етуді талдау әдістемесі (АРВ) әзірленеді;
Қазақстанның Дүниежүзілік банктің "Бизнес жүргізудегі жеңілдік" ("Doing Business") рейтингі бойынша көрсеткіштері 2008 жылмен салыстырғанда 7 позицияға жақсарады;
уақыт пен шығындарды қоса алғанда, бизнесті тіркеуге және жүргізуге байланысты операциялық шығындар (рұқсаттар, лицензиялар, сертификаттар алу; аккредиттеу; консультация алу) 30 %-ға төмендейді
"Қаржы секторын нығайту" деген кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қаржы ұйымдарының институционалдық базасы кеңейтіледі және олардың инвестициялық мүмкіндіктері артады.";
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осылайша отандық қор нарығы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы және Орталық Азия елдерінің арасында ислам банкингінің өңірлік орталығына айналады.";
мынадай мазмұндағы оныншы бөлікпен толықтырылсын:
"Тұтастай алғанда, елдің қаржы секторын дамыту Қазақстан Республикасының қаржы секторын дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасына сәйкес жүзеге асырылатын болады.";
"Қаржы секторын дамыту жөніндегі стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы секторын дамыту жөніндегі стратегиялық мақсат
2020 жылға қарай
банк секторы міндеттемелерінің жиынтық көлеміндегі оның сыртқы міндеттемелерінің үлесі 30 %-дан аспайды
";
"Сот жүйесі" деген кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сот жүйесінің тәуелсіздік және бейтараптық деңгейі Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымының міндеттемелеріне (адами өлшем саласында) сәйкес деп танылады.";
"Сот жүйесін реформалау жөніндегі стратегиялық мақсаттар" деген кестеде:
"2020 жылға қарай" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2020 жылға қарай
Қазақстан Республикасы "Соттардың тәуелсіздігі" көрсеткіші бойынша Дүниежүзілік экономикалық форумның жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі рейтингінде 77-орынды иеленеді
";
"Заңнаманы және норма түзушілікті жетілдіру" деген кіші бөлімде:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуге тәуелсіз сарапшыларды, үкіметтік емес сектордың өкілдерін неғұрлым кеңірек тарту, осы саладағы озық білімдерді пайдалана отырып, ғылыми сараптамалар жүргізу негізінде норма шығару қызметінің сапасын арттыру жөніндегі тетікті енгізу.";
"Заңнаманы және норма шығаруды жетілдіру жөніндегі стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңнаманы және норма шығаруды жетілдіру жөніндегі стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
нормативтік құқықтық актілер жобаларының сапасын бағалаудың халықаралық стандарттарына және оларды қоғамның, кәсіпкерлік пен биліктің мүдделерін теңдестіріп ескеруге мүмкіндік беретін жария түрде талқылау рәсімдеріне негізделген заң шығарудың тиімді тетіктері енгізілді
2015 жылға қарай
Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкі пайдаланушыларының барлық санаттарына қолжетімділік қамтамасыз етілді
2014 жылға қарай
"электрондық үкімет" инфрақұрылымы шеңберінде және мемлекеттік құпиялар туралы заңнама талаптарының сақталуын ескеріп, нормативтік құқықтық актілердің жүйелендірілген және түпкілікті деректер базасына жалпыға бірдей тегін қол жеткізу қамтамасыз етілді;
қылмыстық заңнаманы, оның ішінде онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстарды алғаш рет жасаған адамдарға және әлеуметтік тұрғыдан осал азаматтарға қатысты, сондай-ақ онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа жекелеген қылмыстарды теріс қылықтар разрядына ауыстыру арқылы қылмыстық заңнаманы кешенді ізгілендіру жүргізілді
2011 жылға қарай
ескірген және қайталайтын нормаларды алып тастауға, сондай-ақ құқықтық реттеудегі олқылықтарды жоюға мүмкіндік беретін заңнамалық актілердің құқықтық мониторингі енгізілді;
контрактация тәуекелдерін тәуелсіз бағалау институттарын (рейтингтік агенттіктерді, кредиттік бюроларды) және корпоративтік дауларды оңайлатылған шешу институттарын (аралық соттарды, коллекторлық агенттіктерді) одан әрі дамыту тұжырымдамасы әзірленді
";
"Құқықтық мәдениет және азаматтардың білікті заң көмегіне қолжетімділігі" деген кіші бөлімде:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте таяудағы онжылдықта мемлекет мүліктік жағдайына байланыссыз халықтың білікті заң көмегіне қол жеткізуін кеңейту үшін барлық қажетті жағдайларды жасайды.";
"Халықтың құқықтық мәдениетінің деңгейін арттыру және азаматтардың білікті заң көмегіне нақты қол жеткізуін қамтамасыз ету жөніндегі стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықтың құқықтық мәдениетінің деңгейін арттыру және азаматтардың білікті заң көмегіне нақты қол жеткізуін қамтамасыз ету жөніндегі стратегиялық мақсат
2012 жылға қарай
Қазақстан азаматтарының құқықтық мәдениетін, оның ішінде құқықтық насихатты кеңейту және заң білімінің сапасын арттыру арқылы көтеру жөніндегі кешенді жоспар әзірленді
";

часть вторую подраздела «Построение национальной инновационной системы» дополнить пунктами 5), 6) и 7) следующего содержания:
«5) стимулирование трансферта технологий и локализации высокотехнологичных производств в приоритетных секторах;
6) стимулирование повышения спроса на инновации;
7) повышение технологических и управленческих компетенций.»;
часть первую подраздела «Приоритеты диверсификации» изложить в следующей редакции:
«На первом этапе (2010–2014 годы) форсированная диверсификация отечественной экономики осуществлялась, в первую очередь, по семи направлениям. Это – агропромышленный комплекс и переработка сельскохозяйственной продукции; строительная индустрия и производство строительных материалов; нефтепереработка и инфраструктура нефтегазового сектора; металлургия и производство готовых металлических продуктов; химическая, фармацевтическая и оборонная промышленность; энергетика; транспорт и телекоммуникации.»;
таблицу «Стратегические цели диверсификации экономики» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели диверсификации экономики
К 2020 году
производительность труда на одного работника в год составит 41,2 тысяч долларов США;
доля обрабатывающей промышленности в структуре ВВП составит не менее 13 %;
доля несырьевого экспорта в общем объеме экспорта составит не менее 45 %;
объем несырьевого экспорта составит не менее 50 % от совокупного производства обрабатывающей промышленности;
доля ненефтяного экспорта составит 28 %;
производительность труда в обрабатывающей промышленности на одного человека составит 33,1 тысяч долларов США;
производительность труда в сельском хозяйстве составит 1440 тыс. тенге на одного человека;
будут сформированы 2 агломерации международного уровня;
доля сферы услуг в ВВП составит 60 %;
энергоемкость ВВП составит 1,32 тонн нефтяного эквивалента на тыс.долл.США в ценах 2000 года;
доля инновационно активных предприятий увеличится до 20 %
К 2015 году
доля обрабатывающей промышленности в структуре ВВП составит не менее 12,5 %;
доля несырьевого экспорта в общем объеме экспорта составит не менее 40 %;
объем несырьевого экспорта составит не менее 43 % от совокупного производства обрабатывающей промышленности;
производительность труда в обрабатывающей промышленности увеличится не менее чем в 1,5 раза;
производительность труда в сельском хозяйстве составит 720 тыс. тенге на одного человека;
энергоемкость ВВП составит 1,5 тонн нефтяного эквивалента на тыс.долл.США в ценах 2000 года;
доля инновационно активных предприятий увеличится до 10 %
»;
таблицу «Стратегические цели в сфере сельского хозяйства» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели в сфере сельского хозяйства
К 2020 году

"Ұлттық инновациялық жүйені құру" деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы 5), 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) технологиялар трансфертін және басым секторларда жоғары технологиялық өндірістерді оқшауландыруды ынталандыру;
6) инновацияларға сұраныстың артуын ынталандыру;
7) технологиялық және басқарушылық құзыреттерді арттыру.";
"Әртараптандырудың басымдықтары" деген кіші бөлімнің бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірінші кезеңде (2010 – 2014 жылдар) отандық экономиканы үдемелі әртараптандыру, бірінші кезекте, жеті бағыт бойынша іске асырылды. Бұл – агроөнеркәсіптік кешен және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу; құрылыс индустриясы және құрылыс материалдарының өндірісі; мұнай өңдеу және мұнай-газ секторының инфрақұрылымы; металлургия және дайын металл өнімдерін өндіру; химия, фармацевтика және қорғаныс өнеркәсібі; энергетика; көлік және телекоммуникация.";
"Экономиканы әртараптандырудың стратегиялық мақсаттары" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Экономиканы әртараптандырудың стратегиялық мақсаттары
2020 жылға қарай
бір қызметкерге есептегенде еңбек өнімділігі жылына 41,2 мың АҚШ долларын құрайды;
ІЖӨ құрылымындағы өңдеу өнеркәсібінің үлесі кемінде 13 %-ды құрайды;
экспорттың жалпы көлеміндегі шикізаттық емес экспорттың үлесі кемінде 45 %-ды құрайды;
шикізаттық емес экспорттың көлемі өңдеу өнеркәсібінің жиынтық өндірісінің кемінде 50 %-ын құрайды;
мұнай емес экспорттың үлесі 28 %-ды құрайды;
өңдеу өнеркәсібіндегі еңбек өнімділігі бір адамға 33,1 мың АҚШ долларын құрайды;
ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігі бір адамға 1440 мың теңгені құрайды;
халықаралық деңгейде 2 агломерация құрылатын болады;
ІЖӨ-дегі көрсетілетін қызметтер саласының үлесі 60 %-ды құрайды;
ІЖӨ энергия сыйымдылығы 2000 жылғы бағалармен бір мың АҚШ долларына мұнай эквивалентінің 1,32 тоннасын құрайды;
инновациялық белсенді кәсіпорындар үлесі 20 %-ға дейін ұлғаяды
2015 жылға қарай
ІЖӨ құрылымындағы өңдеу өнеркәсібінің үлесі кемінде 12,5 %-ды құрайды;
экспорттың жалпы көлеміндегі шикізаттық емес экспорттың үлесі кемінде 40 %-ды құрайды;
шикізаттық емес экспорттың көлемі өңдеу өнеркәсібінің жиынтық өндірісінің кемінде 43 %-ын құрайды;
өңдеу өнеркәсібіндегі еңбек өнімділігі кемінде 1,5 есеге ұлғаяды;
ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігі бір адамға 720 мың теңгені құрайды;
ІЖӨ энергия сыйымдылығы кемінде 2000 жылғы бағалармен бір мың АҚШ долларына мұнай эквивалентінің 1,5 тоннасын құрайды;
инновациялық белсенді кәсіпорындар үлесі 10 %-ға дейін ұлғаяды
";
"Ауыл шаруашылығы саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауыл шаруашылығы саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай

средняя за 5 лет урожайность пшеницы по республике составит 12,5 центнера с 1 гектара;
объем экспортного потенциала АПК составит 2,2 млрд. долларов США
К 2015 году
увеличение доли переработки мяса до 27 % от общего объема произведенного мяса в убойном весе, молока - до 40 % от общего объема надоенного молока, томатов - до 12,5 % от общего объема валового сбора
»;
подраздел «Строительная индустрия и производство строительных материалов» изложить в следующей редакции:
«С ростом экономики повысится спрос на услуги строительства и строительные материалы. Учитывая, что более 25 % строительных материалов импортируется в страну, имеются большие возможности для развития строительной индустрии и производства строительных материалов.»;
таблицу «Стратегические цели в сфере строительства и производства строительных материалов» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели в сфере строительства и производства строительных материалов
К 2020 году
экспорт строительных материалов составит не менее 18 млрд. тенге
К 2015 году
удовлетворение потребности внутреннего рынка строительными материалами более чем на 80 %
»;
таблицу «Стратегические цели в сфере нефтепереработки и инфраструктуры нефтегазового сектора» изложить в следующей редакции:
«Стратегическая цель в сфере нефтепереработки и инфраструктуры нефтегазового сектора
К 2020 году
внутренний рынок будет полностью обеспечен отечественными горюче-смазочными материалами
»;
таблицу «Стратегические цели в сфере металлургии» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели в сфере металлургии
К 2020 году
увеличится объем экспорта черной металлургии в 1,3 раза (130%);
увеличится объем экспорта цветной металлургии в 2 раза (200%)
»;
подраздел «Химическая, фармацевтическая и оборонная промышленность» изложить в следующей редакции:
«Химическая и фармацевтическая промышленность
В целях развития химического производства уже реализуются 18 проектов. Дальнейшее развитие химической промышленности будет связано с производством базовых продуктов органической химии и полимеров, неорганической химии, специальных химикатов и потребительской химии. Получит развитие фармацевтическая промышленность.
Стратегические цели в химической и фармацевтической промышленности
К 2020 году
объем производства химической продукции возрастет в 1,9 раза;
производство хлор-щелочной продукции увеличится до 60 тыс. тонн в год по каустической соде;
производство серной кислоты доведено до объема более 3,5 млн. тонн в год;
обеспечение 45% внутреннего рынка отечественными лекарственными средствами
Оборонная промышленность
В оборонной промышленности будут реализованы программы по модернизации Вооруженных Сил страны.
Стратегическая цель в оборонной промышленности
К 2020 году
государственный оборонный заказ на 80 % обеспечен отечественным производством
»;
в подразделе «Развитие энергетики, включая атомную энергетику и альтернативные источники энергии»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Развитие энергетики, включая атомную энергетику»;
часть четвертую исключить;
таблицу «Стратегические цели в сфере энергетики» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели в сфере энергетики
К 2020 году
производство энергии из собственных источников, удовлетворяющее потребности экономики, составит 100 %;
доля газовых электростанций в выработке электроэнергии составит 20 %;
построена и введена в эксплуатацию Балхашская ТЭС;
начато строительство АЭС;
создана вертикально интегрированная компания в ядерном топливном цикле
К 2012 году
разработана и внедрена долгосрочная тарифная политика формирования цен на электроэнергию и тарифов на передачу и распределение электроэнергии
»;
в подразделе «Железнодорожный транспорт»:
таблицу «Стратегические цели в сфере железнодорожного транспорта» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели в сфере железнодорожного транспорта
К 2020 году
построено около 1400 км новых железнодорожных линий для ускорения доставки грузов и пассажиров внутри республики и за пределы Казахстана;
износ основных активов железнодорожного транспорта снижен до 40 %;

республика бойынша 5 жылдағы бидай шығымдылығы орта есеппен 1 гектардан 12,5 центнерді құрайды;
АӨК экспорттық әлеуетінің көлемі 2,2 млрд. АҚШ долларын құрайды
2015 жылға қарай
ет өңдеу үлесі өндірілген сойылған салмақтағы еттің жалпы көлемінің 27 %-ына дейін, сүт өңдеу – сауылған сүттің жалпы көлемінің 40 %-ына дейін, томат – өңдеу жалпы жиналған көлемнің 12 %-ына дейін ұлғаяды
";
"Құрылыс индустриясы және құрылыс материалдарының өндірісі" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Экономиканың өсуімен құрылыстың көрсетілетін қызметтері мен құрылыс материалдарына деген сұраныс артады. Құрылыс материалдарының 25 %-дан астамы елге импортталатынын ескерсек, құрылыс индустриясын және құрылыс материалдары өндірісін дамытуға үшін мол мүмкіндік бар.";
"Құрылыс саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылыс және құрылыс материалдарының өндірісі саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
құрылыс материалдарының экспорты кеміндегі 18 млрд. теңгені құрайды
2015 жылға қарай
ішкі нарықтағы құрылыс материалдарына қажеттiлiкті 80 %-дан асыра қанағаттандыру
";
"Мұнайды қайта өңдеу және мұнай-газ секторының инфрақұрылымы саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Мұнай өңдеу және мұнай-газ секторының инфрақұрылымы саласындағы стратегиялық мақсат
2020 жылға қарай
ішкі нарық отандық жанар-жағармай материалдарымен толық қамтамасыз етіледі
";
"Металлургия саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Металлургия саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
қара металлургия экспортының көлемі 1,3 есе (130 %) ұлғаяды;
түсті металлургия экспортының көлемі 2 есе (200 %) ұлғаяды
";
"Химия және фармацевтика өнеркәсібі" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Химия және фармацевтика өнеркәсібі
Химия өндірісін дамыту мақсатында қазірдің өзінде 18 жоба іске асырылуда. Химия өнеркәсібін одан әрі дамыту органикалық химия мен полимерлердің, бейорганикалық химияның базалық өнімдері, арнайы химикаттар мен тұтыну химиясы өндірісімен байланысты болады. Фармацевтика өнеркәсібі дамиды.
Химия және фармацевтика өнеркәсібіндегі стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
химия өнімдері өндірісінің көлемі 1,9 есеге өседі;
каустикалық сода бойынша хлор-сілті өнімдерінің өндірісі жылына 60 мың тоннаға дейін ұлғаяды;
күкірт қышқылының өндірісі жылына 3,5 млн. тоннадан астам көлемге дейін жеткізіледі;
ішкі нарықтың 45 %-ы отандық дәрілік құралдармен қамтамасыз етіледі
Қорғаныс өнеркәсібі
Қорғаныс өнеркәсібінде елдің Қарулы Күштерін жаңғырту жөніндегі бағдарламалар іске асырылатын болады.
Қорғаныс өнеркәсібіндегі стратегиялық мақсат
2020 жылға қарай
мемлекеттік қорғаныс тапсырысы 80 %-ға отандық өндіріспен қамтамасыз етілген
";
"Атом энергетикасы мен энергияның баламалы көздерін қоса алғанда, энергетиканы дамыту" деген кіші бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Атом энергетикасын қоса алғанда, энергетиканы дамыту";
төртінші бөлік алып тасталсын;
"Энергетика саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Энергетика саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
меншікті көздерден экономика қажеттіліктерін қанағаттандыратын энергия шығару 100 %-ды құрайды;
электр энергиясын өндіруде газ электр станцияларының үлесі 20 %-ды құрайды;
Балқаш ЖЭС салынды және пайдалануға берілді;
АЭС құрылысы басталды;
ядролық отын циклінде тігінен интеграцияланған компания құрылды
2012 жылға қарай
электр энергиясының бағаларын және электр энергиясын беру мен тарату тарифтерін қалыптастырудың ұзақ мерзімді тарифтік саясаты әзірленді және енгізілді
";
"Теміржол көлігі" деген кіші бөлімде:
"Теміржол көлігі саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Теміржол көлігі саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
республика ішінде және Қазақстан шегінен тыс жүктер мен жолаушыларды жеткізуді жеделдету үшін 1400 км жуық жаңа теміржол желілері салынды;
теміржол көлігінің негізгі активтерінің тозуы 40 %-ға дейін төмендеді

повышение скорости грузовых контейнерных поездов по международным транспортным коридорам на 7 %, а на участках скоростного движения пассажирских поездов на 7 %;
функционируют 5 или более независимых крупных операторов в области грузовых и пассажирских перевозок с долей на рынке не менее 7 % для каждого оператора;
объем транзитных перевозок по территории Казахстана в сфере железнодорожного транспорта составит 28 млн. тонн.
К 2013 году
построена железнодорожная линия Жетыген – Коргас;
внедрена новая система управления железнодорожным транспортом
К 2012 году
построена железнодорожная линия Узень – государственная граница с Туркменистаном
»;
подраздел «Автодорожная отрасль и автомобильный транспорт»:
дополнить частью третьей следующего содержания:
«Интеграция в Европейскую и Азиатскую региональную систему автомобильных дорог будет осуществлена через реконструкцию трансконтинентального автодорожного коридора «Западная Европа — Западный Китай».»;
в таблице «Стратегические цели в сфере автодорожной отрасли и автомобильного транспорта»:
строку «к 2020 году» изложить в следующей редакции:
«
К 2020 году
построены и реконструированы около 11 тыс. км автомобильных дорог республиканского значения;
объем транзитных перевозок автомобильным транспортом по территории Казахстана составит 2 млн. тонн.
»;
подраздел «Авиатранспорт» изложить в следующей редакции:
«Развитие гражданской авиации будет сопровождаться поэтапной либерализацией регулирования воздушных перевозок, осуществлением инвестиций в поддержание инфраструктуры авиаперевозок, повышением требований к безопасности полетов и авиационной безопасности путем внедрения европейских авиационных стандартов. Будет создан конкурентный рынок воздушных перевозок.»;
таблицу «Стратегические цели в сфере авиатранспорта» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели в сфере авиатранспорта
К 2020 году
15 аэропортов имеют категорию ИКАО;
функционируют 4 международных аэропорта – «хаба»;
объем транзитных авиаперелетов составит 200,7 млн.сам/км
К 2015 году
число международных воздушных сообщений увеличено в 2 раза
»;
в подразделе «Водный транспорт»:
таблицу «Стратегические цели в сфере водного транспорта» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели в сфере водного транспорта
К 2020 году
пропускная способность морских портов Казахстана доведена до 25 млн. тонн;
отечественный морской торговый флот обеспечивает 1/3 объема перевозок сухих грузов из портов Республики Казахстан на Каспийском море
»;
подраздел «Телекоммуникации»:
дополнить частью второй следующего содержания:
«Будет сформирована инфраструктура телекоммуникаций, базирующаяся на современных высокоскоростных оптических и беспроводных технологиях, ориентированная на предоставление мультимедийных услуг населению и организациям.»;
таблицу «Стратегические цели в сфере инфокоммуникаций» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели в сфере инфокоммуникаций
К 2020 году
повышен уровень компьютерной грамотности населения до 80 %;

жүк контейнерлік поездардың халықаралық көлік дәліздері арқылы жүру жылдамдығы 7 %-ға, ал жолаушылар поезының жылдамдықпен жүру учаскелеріндегі қозғалысы 7 %-ға артады;
әрбір оператор үшін нарықтағы үлесі кемінде 7 % болатын жүк және жолаушыларды тасымалдау саласында 5 немесе одан көп тәуелсіз ірі оператор жұмыс істейді;
теміржол көлігі саласында Қазақстан аумағы арқылы транзиттік тасымалдың көлемі 28 млн. тоннаны құрайды
2013 жылға қарай
Жетіген-Қорғас теміржол желісі салынды;
теміржол көлігін басқарудың жаңа жүйесі енгізілді
2012 жылға қарай
Өзен-Түрікменстанмен мемлекеттік шекара теміржол желісі салынды
";
"Автожол саласы және автомобиль көлігі" деген кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Автомобиль жолдарын Еуропалық және Азиялық өңірлік жүйеге интеграциялау "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" трансқұрлықтық автожол дәлізін реконструкциялау арқылы жүзеге асырылатын болады.";
"Автожол саласы мен автомобиль көлігі саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кестеде:
"2020 жылға қарай" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2020 жылға қарай
11 мың км жуық республикалық маңызы бар автомобиль жолдары салынады және реконструкцияланады;
Қазақстан аумағы арқылы автомобиль көлігімен транзиттік тасымалдау көлемі 2 млн. тоннаны құрайды
";
"Авиакөлік" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық авиацияны дамыту еуропалық авиациялық стандарттарды енгізу арқылы әуе тасымалын реттеуді кезең-кезеңмен ырықтандырумен, авиатасымалдау инфрақұрылымын қолдауға инвестицияларды жүзеге асырумен, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікке қойылатын талаптарды жоғарылатумен қатар жүреді. Әуе тасымалдарының бәсекелес нарығы құрылатын болады.";
"Авиакөлік саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Авиакөлік саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
15 әуежай ИКАО санатына ие болады;
4 халықаралық әуежай – "хаб" жұмыс істейді;
транзиттік авиаұшу көлемі 200,7 млн.ұшақ/км құрайды
2015 жылға қарай
халықаралық әуе қатынастарының саны 2 есе артады
";
"Су көлігі" деген кіші бөлімде:
"Су көлігі саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Су көлігі саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
Қазақстанның теңіз порттарының өткізу қабілеті 25 млн. тоннаға дейін жеткізілді;
ұлттық теңіз сауда флоты Қазақстан Республикасының Каспий теңізіндегі порттарынан құрғақ жүк тасымалы көлемінің 1/3-ін қамтамасыз етеді
";
"Телекоммуникация" деген кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазіргі заманғы жоғары жылдамдықты оптикалық және сымсыз технологияларға негізделетін, халыққа және ұйымдарға мультимедиалық қызметтер көрсетуге бағдарлаған телекоммуникациялар инфрақұрылымы қалыптастырылады.";
"Ақпараттық коммуникация саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақпараттық коммуникация саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
халықтың компьютерлік сауаттылығының деңгейі 80 %-ға дейін артады;

обеспечение возможности транзита телекоммуникационного трафика по направлениям Европа – Китай, Европа – Средняя Азия 4-6%
К 2018 году
охват эфирным цифровым телерадиовещанием населения Казахстана составит 95 %
К 2016 году
обеспечен перевод не менее 60 % государственных услуг, подлежащих автоматизации, в электронную форму;
достигнут стопроцентный уровень цифровизации местной телефонной связи
К 2015 году
обеспечены услугами мобильной связи все населенные пункты с численностью населения от 1 000 человек и более;
уровень отраслевой стандартизации доведен до международных норм и сформирована правовая основа, способствующая развитию ИКТ в Республике Казахстан;
повышен уровень компьютерной грамотности населения до 63,5
»;
в подразделе «Деятельность в космической сфере»:
таблицу «Стратегические цели космической деятельности» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели космической деятельности
К 2020 году
создан, запущен и введен в эксплуатацию космический аппарат научно-технологического назначения;
степень удовлетворения потребностей страны в услугах высокоточной спутниковой навигации – 80 % покрытия территории Республики Казахстан
К 2015 году
создан, запущен и введен в штатную эксплуатацию космический аппарат связи и вещания «KazSat-3»;
созданы, запущены и введены в штатную эксплуатацию оптические спутники дистанционного зондирования Земли среднего и высокого разрешений;
степень удовлетворения потребностей страны в каналах фиксированной спутниковой связи на 100 %;
степень удовлетворения потребностей страны в услугах высокоточной спутниковой навигации – 55 % покрытия территории Республики Казахстан
»;
подраздел «Охрана окружающей среды и переход к «зеленой экономике»:
дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Доля использования альтернативных источников энергии в общем объеме энергопотребления составляет менее 1 %. Учитывая необходимость решения экологических проблем, одним из приоритетных направлений развития электроэнергетики станет использование возобновляемых энергетических ресурсов (гидроэнергия, ветровая и солнечная энергия), неиспользуемый потенциал которых в Казахстане весьма значителен.»;
таблицу «Стратегические цели в сфере охраны окружающей среды и перехода к «зеленой экономике» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели в сфере охраны окружающей среды и перехода к «зеленой экономике»
К 2020 году
доля возобновляемых источников (солнечных и ветряных) в выработке электроэнергии составит не менее 3 %;
сохранение выброса углекислого газа в электроэнергетике на уровне 1000 г/кВт.ч.;
доля особо охраняемых природных территорий составит не менее 9 % от территорий страны
»;
в подразделе «Управление водными ресурсами»:
в таблице «Стратегические цели в сфере управления водными ресурсами»:
в строке «к 2020 году»:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
«площадь орошаемых земель в результате реконструкции и модернизации ирригационных систем составит 1 800 тыс. га;»;
абзац шестой изложить в следующей редакции:
«доля внедренных водосберегающих технологий составит 10 % от используемых орошаемых земель;».
Подраздел «Образование» изложить в следующей редакции:
«Образование
К 2020 году будет проведена кардинальная модернизация всех уровней образования – от дошкольного до высшего. Будут предоставляться возможности как для получения знаний на каждом уровне образования, так и повышения профессиональной квалификации, приобретения новых знаний и навыков на постоянной основе в течение всей жизни человека.
Государство предоставит возможности для дошкольного воспитания и обучения всем детям, независимо от места проживания и доходов семьи. Будут функционировать и развиваться различные модели дошкольного воспитания и обучения в зависимости от особенностей регионов.

Еуропа – Қытай, Еуропа – Орта Азия бағыттары бойынша телекоммуникациялық трафик транзитінің мүмкіндігін 4-6 %-ға қамтамасыз ету
2018 жылға қарай
Қазақстан халқын цифрлық телерадио хабарларын таратумен қамту 95 %-ды құрайды
2016 жылға қарай
автоматтандырылуға тиіс мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің кемінде 60 %-ын электрондық нысанға ауыстыру қамтамасыз етілді;
жергілікті телефон байланысын цифрландырудың жүз пайыздық деңгейіне қол жеткізілді
2015 жылға қарай
халық саны 1 000 адам және одан да көп елді мекендердің барлығы ұялы байланыс қызметтерімен қамтамасыз етілді;
салалық стандарттау деңгейі халықаралық нормаларға дейін жеткізіледі және Қазақстан Республикасында АКТ-ның дамуына ықпал ететін құқықтық негіз қалыптастырылды;
халықтың компьютерлік сауаттылығының деңгейі 63,5 %-ға дейін артты
";
"Ғарыш саласындағы қызмет" деген кіші бөлімде:
"Ғарыш саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғарыш саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
ғылыми-технологиялық мақсаттағы ғарыш аппараты жасалды, ұшырылды және пайдалануға берілді;
елiмiздiң дәлдiгi жоғары спутниктiк навигация қызметтеріне деген қажеттiлiгiн қанағаттандыру дәрежесі – Қазақстан Республикасы аумағының 80 %-ын жабу
2015 жылға қарай
"KazSat-3" байланыс және хабар тарату ғарыш аппараты жасалды, ұшырылды және штаттық пайдалануға берілді;
Жерді қашықтықтан зондтаудың орта және жоғары шешімді оптикалық спутниктері жасалды, ұшырылды және пайдалануға берілді;
елiмiздiң тiркелген спутниктiк байланыс арналарына қажеттiлігін қанағаттандыру дәрежесі 100 %;
елiмiздiң дәлдiгi жоғары спутниктiк навигация қызметтеріне деген қажеттiлiгiн қанағаттандыру дәрежесі – Қазақстан Республикасы аумағының 55 %-ын жабу
";
"Қоршаған ортаны қорғау және "жасыл" экономикаға көшу" деген кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Энергияның баламалы көздерін пайдалану үлесі энергия пайдаланудың жалпы көлемінің 1 %-ынан аз. Экологиялық проблемаларды шешу қажеттігін ескере отырып, электр энергетикасын дамытудың басым бағыттарының бірі жаңартылатын энергетика ресурстарын (гидроэнергия, жел және күн энергиясы) пайдалану болып табылады, олардың Қазақстандағы пайдаланылмай отырған әлеуеті өте зор.";
"Қоршаған ортаны қорғау және "жасыл" экономикаға көшу саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоршаған ортаны қорғау және "жасыл" экономикаға көшу саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
электр энергиясын өндіруде жаңартылатын энергия (күн және жел) көздерінің үлесі кемінде 3 %-ды құрайды;
электр энергетикасындағы көмірқышқыл газының шығарындысын 1000 г/кВт. сағат деңгейінде сақтау;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың үлесі ел аумағының кемінде 9 %-ын құрайды
";
"Су ресурстарын басқару" деген кіші бөлімде:
"Су ресурстарын басқару саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кестеде:
"2020 жылға қарай" деген жолда:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ирригациялық жүйелерді реконструкциялау және жаңғырту нәтижесінде суармалы жерлердің алаңы 1800 мың гектарды құрайды;";
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"енгізілген су үнемдеуші технологиялардың үлесі пайдаланылатын суармалы жерлердің 10 %-ын құрайды;".
"Білім беру" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Білім беру
2020 жылға қарай білім беру жүйесінің барлық деңгейлері – мектепке дейінгі білімнен жоғары білімге дейін түбегейлі жаңғыртылатын болады. Білім берудің әрбір деңгейінде білім алу, сондай-ақ кәсіптік біліктілікті арттыру, адамның бүкіл өмір бойы тұрақты түрде жаңа білім мен дағды алу мүмкіндіктері ұсынылады.
Мемлекет тұратын жеріне және отбасының табысына қарамастан, барлық балаларға мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқу үшін мүмкіндіктер беретін болады. Өңірлердің ерекшеліктеріне байланысты мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың әртүрлі модельдері жұмыс істейтін және дамитын болады.

В системе среднего образования будет осуществлен последовательный переход на 12-летнюю модель обучения (2015 г. – 1 классы (апробация), 2020 г. – 1, 2, 3, 4, 5 классы). При этом содержание программ обучения будет пересмотрено таким образом, чтобы больше внимания уделять развитию компетенций, необходимых в жизни и профессии.
Одним из ключевых проектов, способствующих модернизации системы среднего образования, станет проект «Назарбаев Интеллектуальные школы». Данные школы станут стартовыми площадками по разработке, апробации и внедрению учебно-воспитательных программ для детского сада и предшколы, а также образовательных программ 12-летнего обучения. Эти программы будут сочетать лучшие традиции казахстанского образования и передовой опыт мировой педагогической практики, предусматривать профилирование по предметам физико-математического и химико-биологического направлений, способствовать расширенному изучению языков.
Тем самым, общеобразовательная школа будет предоставлять академические знания и развивать навыки, способствующие формированию образованного, высоконравственного, критически мыслящего, физически и духовно развитого гражданина, стремящегося к саморазвитию и творчеству.
Подготовка квалифицированных кадров будет увязана с планами по индустриализации страны. В техническом, профессиональном и высшем образовании будет осуществлен переход к системе, соответствующей требованиям современного рынка труда, а образовательные стандарты станут формироваться на профессиональных стандартах через национальную квалификационную систему.
В системах среднего, технического, профессионального и высшего образования будет внедряться электронное обучение (e-learning).
Будет функционировать эффективная система технического и профессионального образования, интегрированная в мировое образовательное пространство.
В системе технического и профессионального образования мастера производственного обучения и студенты будут участвовать в международном турнире WorldSkills Competition.
Работодателями будет признано высокое качество знаний и навыков выпускников организаций технического и профессионального образования.
Качество высшего образования Казахстана будет соответствовать лучшим мировым практикам в области образования.
В высших учебных заведениях будут внедрятся принципы корпоративного менеджмента.
Система высшего образования будут транспарентна на всех уровнях, будут внедрены современные механизмы управления и финансирования, значительно снижен уровень коррупции.
Одним из важных проектов в образовании является создание в городе Астане престижного высшего учебного заведения мирового уровня – «Назарбаев Университета», которое станет национальным брендом Казахстана, обеспечит качественный прорыв в подготовке отечественных инженерно-технических и научных кадров и формировании современной научно-исследовательской инфраструктуры.
Каждая из школ (институтов), входящих в состав университета, будет иметь зарубежного академического партнера из числа ведущих учебных заведений соответствующего профиля, обладать сильной научной и производственной базой, обеспечивающей интеграцию образования, науки и производства.
Будет обеспечена преемственность программы университета с учебными программами дошкольного и среднего образования проекта «Назарбаев Интеллектуальные школы».
Повышение качества образовательных услуг будет сопровождаться улучшением системы финансирования образования, расширением инфраструктуры системы образования за счет введения неправительственных, некоммерческих агентств, внедрением индикаторов определения уровня развития детей дошкольного возраста в соответствии с их возрастными особенностями, созданием независимой национальной системы аккредитации учебных заведений по международным стандартам и независимых рейтингов, внедрением элементов корпоративного управления в учебных заведениях, включая вовлечение в этот процесс граждан, совершенствованием механизмов контроля качества образования. Благодаря значительной государственной поддержке существенно повысится престиж профессии учителя.
Государство продолжит работу по обеспечению доступности образования для детей с нарушениями здоровья, из малообеспеченных семей и детей, входящих в группы риска.
В сфере науки ожидаются повышение уровня привлекательности Казахстана для обмена научными достижениями за счет создания современной и развитой научно-инновационной инфраструктуры, достижение результатов научно-технической деятельности, сопоставимых с мировым уровнем, в рамках приоритетных направлений развития науки, а также стимулирование экономической восприимчивости прикладных исследований и накопления потенциала для инновационного развития по перспективным направлениям мировой науки и технологий.
Государство обеспечит повышение эффективности системы подготовки высококвалифицированных научных кадров.
Будут созданы условия для участия системы высшего образования Казахстана в международном рейтинге U21.
Результаты научных исследований будут внедряться в производство.
Будет создана система материального и творческого стимулирования для научных работников, в том числе привлечения молодежи в науку, популяризации научно-технической деятельности и профессии ученого, инженера.
Стратегические цели в сфере дошкольного воспитания и обучения
К 2020 году
государством обеспечены возможности для полного охвата детей дошкольным воспитанием и обучением
К 2015 году

Орта білім беру жүйесінде 12 жылдық оқыту моделіне біртіндеп көшу басталады (2015 жылы – 1 сыныптар (сынау), 2020 жылы – 1, 2, 3, 4, 5 сыныптар). Бұл ретте оқыту бағдарламаларының мазмұны өмірде және кәсіпте қажетті құзыреттерді дамытуға барынша назар аударылатындай қайта қаралатын болады.
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" жобасы орта білім беру жүйесін жаңғыртуға ықпал ететін түйінді жобалардың біріне айналады. Бұл мектептер балабақшалар мен мектеп алдындағы даярлық үшін оқу-тәрбие бағдарламаларын, сондай-ақ 12 жылдық оқытудың білім беру бағдарламаларын әзірлеу, сынау және енгізу жөніндегі бастапқы алаңдар болып табылады. Бұл бағдарламалар қазақстандық білім берудің озық дәстүрлері мен әлемдік педагогикалық тәжірибенің озық үлгісімен үндеседі, физика-математика және химия-биология бағытындағы пәндер бойынша бағдарлануды көздейді, тілдерді кеңінен үйренуге ықпал ететін болады.
Осылайша, жалпы білім беретін мектеп өзін-өзі дамытуға және шығармашылыққа ұмтылатын білімді, жоғары өнегелі, сындарлы ойлайтын, дені сау және рухани дамыған азаматтың қалыптасуына ықпал ететін академиялық білім береді және машықтарын дамытады.
Білікті кадрларды даярлау елді индустрияландыру жөніндегі жоспарлармен байланыстырылатын болады. Техникалық, кәсіптік және жоғары білім беруде заманауи еңбек нарығының талаптарына сәйкес келетін жүйеге көшу жүзеге асырылады, ал білім беру стандарттары ұлттық біліктілік жүйесі арқылы кәсіптік стандарттармен қалыптасатын болады.
Орта, техникалық, кәсіптік және жоғары білім беруде электронды оқыту жүйесі (e-learning) енгізіледі.
Әлемдік білім беру кеңістігіне интеграцияланған техникалық және кәсіптік білім берудің тиімді жүйесі жұмыс істейтін болады.
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде өндірістік оқыту шеберлері мен студенттер халықаралық WorldSkills Competition турниріне қатысады.
Жұмыс берушілер техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары түлектерінің білімдері мен дағдыларының жоғары сапасын мойындайтын болады.
Қазақстанның жоғары білімінің сапасы білім беру саласындағы әлемдік озық тәжірибелерге сәйкес келеді.
Жоғары оқу орындарына корпоративтік менеджмент қағидаттары енгізіледі.
Жоғары білім беру жүйесі барлық деңгейлерде транспарентті болады, басқарудың және қаржыландырудың заманауи тетіктері енгізіледі, сыбайлас жемқорлық деңгейі айтарлықтай төмендетіледі.
Астана қаласында әлемдік деңгейдегі беделді жоғары оқу орны – "Назарбаев Университетінің" құрылуы білім берудегі маңызды жобалардың бірі болып табылады, бұл университет Қазақстанның ұлттық брендіне айналып, отандық инженерлік-техникалық және ғылыми кадрларды даярлауда және қазіргі заманғы ғылыми-зерттеу инфрақұрылымын қалыптастыруда сапалы серпінді қамтамасыз етеді.
Университеттің құрамына кіретін мектептің (институттың) әрқайсысының тиісті бейіндегі жетекші жоғары оқу орындары арасынан шетелдік академиялық әріптесі, білім беруді, ғылым мен өндірісті интеграциялауды қамтамасыз ететін мықты ғылыми және өндірістік базасы болады.
Университет бағдарламасының "Назарбаев Зияткерлік мектептері" жобасының мектепке дейінгі білім және орта білім берудің оқу бағдарламаларымен сабақтастығы қамтамасыз етілетін болады.
Білім беру қызметінің сапасын арттыру білім беруді қаржыландыру жүйесін жақсартумен, үкіметтік емес, коммерциялық емес агенттіктерді енгізу есебінен білім беру жүйесінің инфрақұрылымын кеңейтумен, мектепке дейінгі жастағы балалардың даму деңгейін олардың жас ерекшеліктеріне сәйкес айқындау индикаторларын енгізумен, халықаралық стандарттар мен тәуелсіз рейтингтер бойынша оқу орындарын аккредиттеудің тәуелсіз ұлттық жүйесін құрумен, оқу орындарында корпоративтік басқару элементтерін енгізумен, оның ішінде бұл үрдіске азаматтарды тартумен, білім беру сапасын бақылау тетіктерін жетілдірумен қатар жүреді. Қомақты мемлекеттік қолдаудың арқасында мұғалім кәсібінің беделі көтеріледі.
Мемлекет денсаулығы бұзылған, аз қамтамасыз етілген отбасылардағы және тәуекел топтарына жататын балалар үшін білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету жұмысын жалғастырады.
Ғылым саласында қазіргі заманғы және дамыған ғылыми-инновациялық инфрақұрылым құру есебінен ғылыми жетістіктермен алмасу үшін Қазақстанның тартымдылық деңгейін арттыру, ғылымды дамытудың басым бағыттары шеңберінде әлемдік деңгеймен салыстыруға келетін ғылыми-техникалық қызмет нәтижелеріне қол жеткізу, сондай-ақ қолданбалы зерттеулердің экономикалық жағынан қабылдануын ынталандыру және әлемдік ғылым мен технологияның перспективалы бағыттары бойынша инновациялық даму үшін әлеуетті жинақтау күтілуде.
Мемлекет біліктілігі жоғары ғылыми кадрлар даярлау жүйесінің тиімділігін арттыруды қамтамасыз етеді.
Қазақстанның жоғары білім беру жүйелерінің U21 халықаралық рейтингіне қатысуына жағдай жасалады.
Ғылыми зерттеулердің нәтижелері өндіріске енгізілетін болады.
Ғылыми қызметкерлер үшін, оның ішінде жастарды ғылымға тарту, ғылыми-техникалық қызметті және ғалым, инженер мамандығын танымал ету үшін материалдық және шығармашылық ынталандыру жүйесі құрылатын болады.
Мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
мемлекет балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеумен және оқытумен толықтай қамту үшін мүмкіндіктерді қамтамасыз етті
2015 жылға қарай

развита сеть государственных и частных детских садов, обеспечивающая 77,7-процентный охват дошкольным воспитанием и обучением
Стратегические цели в сфере среднего образования
К 2020 году
учащиеся казахстанской общеобразовательной школы добиваются высоких результатов в международных сравнительных исследованиях:
рейтинг школьного образования PISA не менее 480 баллов;
рейтинг уровня общего образования TIMSS не менее 520 баллов
К 2015 году
внедрен механизм подушевого финансирования средних школ, функционируют попечительские советы школ;
во всех регионах Казахстана функционируют 20 Назарбаев Интеллектуальных школ
Стратегические цели в сфере технического и профессионального образования
К 2020 году
внедрена Национальная система квалификации, признаваемая внутренним и внешним рынками труда;
в Казахстане будут функционировать 2 колледжа мирового уровня
Стратегические цели в сфере высшего, послевузовского образования и науки
К 2020 году
4 вуза Казахстана будут отмечены в рейтинге лучших мировых университетов (QS рейтинг «ТОП-600+»);
внутренние затраты на научные исследования и разработки составит 1 % к ВВП
К 2017 году
доля научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок в объеме научных исследований будет составлять порядка 35–40 %
К 2015 году
высшая школа Казахстана эффективно и успешно функционирует в соответствии с основными параметрами Болонского процесса;
50 % казахстанских вузов пройдут независимую национальную институциональную аккредитацию по международным стандартам;
разработаны механизмы для успешного трансферта технологий исследовательскими центрами при университетах;
«Назарбаев Университет» выпускает высокопрофессиональных специалистов и молодых ученых
»;
в подразделе «Здравоохранение»:
таблицу «Стратегические цели в сфере здравоохранения» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели в сфере здравоохранения
К 2020 году
ожидаемая продолжительность жизни населения увеличится до 73 лет;
материнская смертность не превысит 10,1 на 100 тысяч родившихся живыми;
младенческая смертность не превысит 9,1 на 1000 родившихся живыми;
общая смертность не превысит 7,69 на 1000 населения;
заболеваемость туберкулезом не превысит 64,7 на 100 тысяч населения
К 2015 году
ожидаемая продолжительность жизни населения увеличится до 71 года;
материнская смертность не превысит 12,4 на 100 тысяч родившихся живыми;
младенческая смертность не превысит 11,2 на 1000 родившихся живыми;
общая смертность не превысит 7,62 на 1000 населения;
заболеваемость туберкулезом не превысит 71,4 на 100 тысяч населения
»;
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Повышение доступности и качества медицинских услуг станет первоочередной задачей системы здравоохранения. Для этого будут пересмотрены подходы к управлению в государственных медицинских организациях и проведению инвестиционной политики в здравоохранении, внедрена система финансирования и оплаты медицинских услуг, ориентированная на результаты, создана эффективная система лекарственного обеспечения.»;
таблицу «Стратегические цели по улучшению системы финансирования и управления в здравоохранении» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели по улучшению системы финансирования и управления в здравоохранении
К 2020 году
внедрены новые механизмы повышения солидарной ответственности граждан за свое здоровье;
доля частных поставщиков медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) составляет не менее 20 %;
К 2018 году
снижен уровень частных неформальных платежей населения
К 2013 году
сформирована единая национальная система здравоохранения Республики Казахстан
»;
таблицу «Стратегические цели по совершенствованию предоставления медицинских услуг» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели по совершенствованию предоставления медицинских услуг
К 2020 году
уровень расходов на ПМСП доведен до 40 % от общего объема средств, выделяемых на ГОБМП;
увеличение удельного веса врачей общей практики от общего числа врачей ПМСП до 50 %
»;
в таблице «Стратегические цели по повышению доступности и качества лекарственных средств»:
строку «к 2020 году» исключить;
таблицу «Стратегические цели в сфере здорового образа жизни» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели в сфере здорового образа жизни
К 2020 году
охват граждан, занимающихся физической культурой и спортом, увеличен до 30 %;
охват детей и подростков, занимающихся физической культурой и спортом, увеличен до 15 %
К 2016 году

мектепке дейінгі тәрбиелеумен және оқытумен 77,7 пайыздық қамтуды қамтамасыз ететін мемлекеттік және жекеменшік балабақшалар желісі дамыған
Орта білім беру саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
қазақстандық жалпы білім беретін мектеп оқушылары халықаралық салыстырмалы зерттеулерде жоғары нәтижелерге қол жеткізеді:
PISA мектепте білім беру рейтингі кемінде 480 балл;
TIMSS жалпы білім беру деңгейінің рейтингі кемінде 520 балл
2015 жылға қарай
орта мектептерді жан басына қаржыландыру тетігі енгізілді, мектептердің қамқоршылық кеңестері жұмыс істейді;
Қазақстанның барлық өңірлерінде 20 Назарбаев Зияткерлік мектептері жұмыс істейді
Техникалық және кәсіптік білім беру саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
ішкі және сыртқы еңбек нарықтарында танылатын Ұлттық біліктілік жүйесі енгізілді;
Қазақстанда әлемдік деңгейдегі 2 колледж жұмыс істейді
Жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және ғылым
саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
Қазақстанның 4 ЖОО әлемдік озық университеттер рейтингінде белгіленетін болады (QS рейтинг "ТОП-600+");
ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерге ішкі шығындар ЖІӨ-нің 1 %-ына жетеді
2017 жылға қарай
ғылыми зерттеулер көлеміндегі ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелердің үлесі шамамен 35-40 %-ды құрайтын болады
2015 жылға қарай
Қазақстанның жоғары мектебі Болон процесінің негізгі параметрлеріне сәйкес тиімді және табысты қызмет жұмыс істейді;
қазақстандық ЖОО-лардың 50 %-ы халықаралық стандарттар бойынша тәуелсіз ұлттық институционалдық аккредиттеуден өтеді;
университеттер жанындағы зерттеу орталықтары технологиялардың сәтті трансферті үшін тетіктер әзірледі;
"Назарбаев Университеті" біліктілігі жоғары мамандар мен жас ғалымдарды оқытып шығарады
";
"Денсаулық сақтау" деген кіші бөлімде:
"Денсаулық сақтау саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Денсаулық сақтау саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
халықтың өмір сүруінің межеленген ұзақтығы 73 жасқа дейін ұлғаяды;
аналар өлімі 100 мың тірі туылғандарға шаққанда 10,1-ден аспайды;
сәбилер өлімі 1000 тірі туылғандарға шаққанда 9,1-ден аспайды;
жалпы өлім 1000 адамға шаққанда 7,69-дан аспайды;
туберкулезбен сырқаттану 100 мың адамға шаққанда 64,7-дан аспайды
2015 жылға қарай
халықтың өмір сүруінің межеленген ұзақтығы 71 жасқа дейін өседі;
аналар өлімі 100 мың тірі туылғандарға шаққанда 12,4-ден аспайды;
сәбилер өлімі 1000 тірі туылғандарға шаққанда 11,2-ден аспайды;
жалпы өлім 1000 адамға шаққанда 7,62-ден аспайды;
туберкулезбен сырқаттану 100 мың адамға шаққанда 71,4-ден аспайды
";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Медициналық қызметтердің қолжетімділігі мен сапасын арттыру денсаулық сақтау жүйесінің бірінші кезектегі міндеті болады. Бұл үшін мемлекеттік медициналық ұйымдарды басқару және денсаулық сақтауда инвестициялық саясат жүргізу тәсілдері қайта қаралады, нәтижелерге бағдарланған медициналық қызметтерге ақы төлеу және қаржыландыру жүйесі енгізіледі, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етудің сапалы жүйесі құрылады.";
"Денсаулық сақтаудағы қаржыландыру және басқару жүйесін жетілдіру жөніндегі стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Денсаулық сақтаудағы қаржыландыру және басқару жүйесін жетілдіру жөніндегі стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
азаматтардың өз денсаулығы үшін ортақ жауапкершілігін арттырудың жаңа тетіктері енгізілді;
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде жеке медициналық қызмет көрсетушілердің үлесі кемінде 20 %-ды құрайды
2018 жылға қарай
халықтың жекеменшік бейресми төлемдерінің деңгейі төмендеді
2013 жылға қарай
Қазақстан Республикасының бірыңғай ұлттық денсаулық сақтау жүйесі қалыптасты
";
"Медициналық қызметтер көрсетуді жетілдіру жөніндегі стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Медициналық қызметтер көрсетуді жетілдіру жөніндегі стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
МСАК-қа жұмсалатын шығыстар деңгейі ТМККК-ге бөлінетін қаражаттың жалпы көлемінің 40 %-ына дейін жеткізілді;
МСАК дәрігерлерінің жалпы санындағы жалпы практика дәрігерлерінің үлес салмағының 50 %-ға дейін ұлғаюы
";
"Дәрілік заттардың қолжетімділігі мен сапасын арттыру жөніндегі стратегиялық мақсаттар" деген кестеде:
"2020 жылға қарай" деген жол алып тасталсын;
"Саламатты өмір салты саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Саламатты өмір салты саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
дене шынықтырумен және спортпен айналысатын азаматтарды қамту 30 %-ға дейін ұлғайды;
дене шынықтырумен және спортпен айналысатын балалар мен жасөспірімдерді қамту 15 %-ға дейін ұлғайды
2016 жылға қарай

табакокурение и злоупотребление алкоголем среди населения будут снижены в совокупности на 10 % по отношению к 2012 году
К 2015 году
охват граждан, занимающихся физической культурой и спортом, увеличен до 25 %;
охват детей и подростков, занимающихся физической культурой и спортом, увеличен до 12 %;
»;
подраздел «Культура и информация» изложить в следующей редакции:
«Культура и информация
Культура – это существенный компонент социальной модернизации, влияющий на формирование и развитие современного человека. Казахстанская культура станет патриотическим ядром для всех граждан страны, будут усилены ее роль и значение в укреплении общенациональных ценностей мира и согласия.
Конкурентоспособная отечественная культурная продукция будет ориентирована на формирование нового казахстанского патриотизма, укрепление национального единства и развитие образа «человека труда».
Казахское и общеказахстанское культурное наследие будет интегрировано в глобальное пространство посредством новейших технологий продвижения информации.
Будут развиты инновационные формы доступа к культурным ценностям и интеллектуальной информации, расширен фонд Казахской национальной электронной библиотеки.
Будет расширен межрегиональный культурный обмен.
Государством будут приняты активные меры по информатизации сферы культуры, созданию условий для художественного творчества и инновационной деятельности, расширению доступа населения к культурным ценностям и интеграции в мировой культурный процесс.
Расширение информационного и культурного пространства выступает необходимым источником развития духовного здоровья казахстанцев, способствуя их успешной самореализации.
С учетом динамичного развития информационно-коммуникационных технологий в мире будут созданы все необходимые условия для ускоренного формирования в Казахстане прогрессивного информационного общества.
Будет создано конкурентоспособное отечественное информационное пространство, проведена масштабная модернизация отечественных СМИ.
Максимальная доступность культурных благ станет одним из показателей повышения качества жизни казахстанцев.
Для проведения государством эффективной политики будет разработана и реализована Концепция государственной культурной политики в Республике Казахстан.
Стратегические цели в сфере культуры и информации
К 2020 году
доля взрослого населения, владеющего государственным языком, составит 95 %;
владение государственным, английским и русским языками составит 17%
К 2017 году
казахстанская культура успешно презентована в рамках проведения международной выставки EXPO 2017
»;
в подразделе «Трудовые ресурсы»:
в таблице «Стратегические цели по увеличению числа трудовых ресурсов»:
абзац второй строки «к 2020 году» изложить в следующей редакции:
«обеспечен рост числа квалифицированных специалистов среди иммигрантов, привлекаемых юридическими лицами в рамках государственной квоты привлечения иностранной рабочей силы, до 90 %;»;
абзац первый строки «к 2015 году» исключить;
в подразделе «Социальная защита населения»:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Ключевое значение для обеспечения самореализации граждан и устойчивости баланса трудовых ресурсов будет иметь система социальной поддержки материнства и детства. Ее основная задача будет состоять не просто в урегулировании рождаемости, воспитании сильных во всех отношениях детей, гарантированном обеспечении им полноценного умственного, физического, нравственного, духовного и социального развития. В этой связи будут совершенствованы системы стимулирования рождаемости и поддержки многодетности путем разработки мероприятий, направленных на создание благоприятной среды для рождения детей.»;
в таблице «Стратегические цели по содействию производительной занятости»:
строку «к 2020 году» дополнить абзацем вторым следующего содержания:

халық арасында темекі шегу және алкогольді шамадан тыс пайдалану жалпы алғанда 2012 жылға қарағанда 10 %-ға азайды
2015 жылға қарай
дене шынықтырумен және спортпен айналысатын азаматтарды қамту 25 %-ға дейін ұлғайды;
дене шынықтырумен және спортпен айналысатын балалар мен жасөспірімдерді қамту 12 %-ға дейін ұлғайды
";
"Мәдениет және ақпарат" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Мәдениет және ақпарат
Мәдениет – әлеуметтік жаңғыртудың қазіргі заманғы адамның қалыптасуы мен дамуына ықпал ететін маңызды құрауышы. Қазақстан мәдениеті елдің барлық азаматтары үшін отансүйгіштіктің өзегіне айналады, бейбітшілік пен келісімнің жалпыұлттық құндылықтарын нығайтуда оның рөлі мен маңызы күшейтілетін болады.
Бәсекеге қабілетті отандық мәдени өнім қазақстандық жаңа отансүйгіштікті қалыптастыруға, ұлттық бірлікті нығайтуға және "еңбек адамы" бейнесін дамытуға бағытталады.
Қазақ және жалпы қазақстандық мәдени мұра ақпаратты ілгерілетудің ең жаңа технологиялары арқылы жаһандық кеңістікке интеграцияланады.
Мәдени құндылықтар мен зияткерлік ақпаратқа қолжетімділіктің инновациялық нысандары дамиды, Қазақ ұлттық электрондық кітапханасының қоры кеңейтіледі.
Өңіраралық мәдени алмасу кеңейтіледі.
Мемлекет мәдениет саласын ақпараттандыру, көркемөнер шығармашылығы мен инновациялық қызмет үшін жағдайлар жасау, халықтың мәдени құндылықтарға қолжетімділігін кеңейту және әлемдік мәдениет процесіне интеграциялану бойынша белсенді шаралар қабылдайды.
Ақпарат және мәдениет кеңістігін кеңейту қазақстандықтардың өздерін ойдағыдай көрсетуіне ықпал ете отырып, олардың рухани саулығының қажетті даму көзі болады.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың серпiндi дамуын ескере отырып, Қазақстанда прогрессивті ақпараттық қоғамды жеделдете қалыптастыру үшін барлық қажетті жағдайлар жасалады.
Бәсекеге қабілетті отандық ақпараттық кеңістік құрылады, отандық БАҚ-қа ауқымды жаңғырту жүргізіледі.
Мәдени игіліктердің барынша қолжетімді болуы қазақстандықтардың өмір сүру сапасын арттыру көрсеткіштерінің біріне айналады.
Мемлекеттің тиімді саясат жүргізуі үшін Қазақстан Республикасында мемлекеттік мәдениет саясатының тұжырымдамасы әзірленеді және іске асырылады.
Мәдениет және ақпарат саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
мемлекеттік тілді меңгерген ересек тұрғындардың үлесі 95 %-ды құрайды;
мемлекеттік, ағылшын және орыс тілдерін меңгеру 17 %-ды құрайды;
2017 жылға қарай
қазақстандық мәдениет EXPO-2017 халықаралық көрмесін өткізу шеңберінде сәтті таныстырылады
";
"Еңбек ресурстары" деген кіші бөлімде:
"Еңбек ресурстарының санын ұлғайту жөніндегі стратегиялық мақсаттар" деген кестеде:
"2020 жылға қарай" деген жолдың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шетелдік жұмыс күшін тартудың мемлекеттік квотасы шеңберінде заңды тұлғалар тартатын көшіп келушілер арасындағы білікті мамандар санын 90 %-ға дейін өсіру қамтамасыз етілді;";
"2015 жылға қарай" деген жолдың бірінші абзацы алып тасталсын;
"Халықты әлеуметтік қорғау" деген кіші бөлімде:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтардың өз мүмкіндіктерін іске асыруын және еңбек ресурстары теңгерімінің тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін ана мен баланы әлеуметтік қолдау жүйесі маңызды орын алады. Оның басты міндеті тек бала туудың деңгейін реттеу ғана емес, барлық жағынан қарағанда мықты балаларды тәрбиелеу, болашақ ұрпаққа лайықты өмір сүру деңгейін қамтамасыз ету, олардың толыққанды ақыл-ой, дене, өнегелі, рухани және әлеуметтік дамуын кепілді түрде қамтамасыз ету болып табылады. Осыған байланысты бала тууға қолайлы орта құруға бағытталған іс-шаралар әзірлеу арқылы бала тууды ынталандыру және көпбалалы болуды қолдау жүйесі жетілдіріледі.";
"Өнімді жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі стратегиялық мақсаттар" деген кестеде:
"2020 жылға қарай" деген жол мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:

«уровень долгосрочной безработицы составит 2,4 % от экономически активного населения;»;
таблицу «Стратегические цели в сфере социального обеспечения» изложить в следующей редакции:
«Стратегические цели в сфере социального обеспечения
К 2020 году
будет достигнут 73,5 % охват занятого населения накопительной пенсионной системой
С 1 июля 2017 года
при стаже 35 и более лет размер базовой пенсионной выплаты будет составлять 100 % прожиточного минимума
К 2015 году
размер базовой пенсионной выплаты доведен до уровня 52 % от величины прожиточного минимума;
размеры государственных социальных пособий увеличены не менее чем в 1,2 раза к уровню 2010 года;
обеспечена положительная реальная доходность пенсионных активов
»;
в таблице «Стратегические цели по совершенствованию системы социальной помощи:
строку «к 2015 году» изложить в следующей редакции:
«
К 2017 году
удельный вес трудоспособного населения в составе получателей адресной социальной помощи снизится до 30 %;
пороговый уровень оказания адресной социальной помощи на принципах «взаимных обязательств» повысится до 60 % от величины прожиточного минимума
»;
в подразделе «Жилищно-коммунальное хозяйство»:
в таблице «Стратегические цели в сфере жилищно-коммунального хозяйства»:
второй абзац строки «к 2020 году» изложить в следующей редакции:
«доступ к централизованному водоснабжению в сельской местности составит 100 % от общего количества сельских населенных пунктов, в малых городах – 100 %;»;
строку «к 2015 году» изложить в следующей редакции:
«
К 2015 году
уровень нормативных потерь при транспортировке потребителю тепловой энергии составит 20 %, воды – 19 % и электроэнергии – 15 %;
доступ к централизованному водоснабжению в сельской местности составит 50 % от общего количества сельских населенных пунктов, в малых городах – 70 %;
не менее 50 % потребителей в каждом регионе страны удовлетворены качеством коммунальных услуг
»;
подраздел «Поддержание внутренней стабильности»:
дополнить частью второй следующего содержания:
«Будет создана эффективная система профилактики и раннего предупреждения межэтнических и межконфессиональных конфликтов.»;
таблицу «Стратегические цели по укреплению межэтнического и межконфессионального согласия» изложить в следующей редакции:
«Стратегическая цель по укреплению межэтнического и межконфессионального согласия
К 2020 году
созданы благоприятные условия для дальнейшей реализации права на свободу вероисповедания, а также свободного развития культуры и традиций всех этносов, проживающих в Казахстане
Завершится модернизация политической системы страны, будут созданы все необходимые условия для ее успешного функционирования. К 2020 году в Казахстане возрастет значение представительной власти, повысятся роль и ответственность политических партий, эффективно заработает система органов местного самоуправления. Демократические институты и структуры гражданского общества станут органичными элементами социально-политической системы суверенного Казахстана.
Будут усовершенствованы формы и методы качественного обеспечения гендерной и семейно-демографической политики.
Будут сформированы современные, эффективные и транспарентные избирательная и партийная системы, усилена роль представительной власти.
Будут налажены механизмы конструктивного диалога государства и гражданского общества, власти и бизнеса, власти и оппозиции.
Будет создана эффективная система формирования политической элиты Республики Казахстан, государственная служба сконцентрирует в своих рядах лучших представителей казахстанского народа.»;
таблицу «Стратегическая цель по дальнейшей модернизации политической системы» изложить в следующей редакции:
«Стратегическая цель по дальнейшей модернизации политической системы
К 2020 году
Казахстан займет 130 место в рейтинге Всемирного Банка «Эффективность государственного управления»;
укреплено гендерное равенство
»;
подраздел «Национальная безопасность» изложить в следующей редакции:
«Национальная безопасность
Система обеспечения национальной безопасности будет ориентирована на активные действия по формированию конструктивной и безопасной внешней и внутренней среды, использование имеющихся и потенциальных возможностей для устойчивого развития страны и комплексного продвижения интересов Казахстана в регионе и мире. В основу национальной безопасности будет положено обеспечение превентивного выявления и устранения возникающих угроз.
Будут обеспечены безопасность личности и общества, неукоснительное соблюдение конституционных прав граждан.
Будет обеспечена экономическая безопасность страны в качественно новых торгово-финансовых условиях в мире.
Будут созданы условия по сохранению и восстановлению экосистем, снижению рисков и минимизации ущерба от техногенных аварий, катастроф и стихийных бедствий.
Будет сформирована целостная и эффективная система обеспечения национальной безопасности, интегрированная с учетом национальных интересов с системой международной безопасности.
Особое внимание будет уделено сотрудничеству в сфере борьбы с международным терроризмом, религиозным экстремизмом, международным наркобизнесом и нелегальной миграцией. Важным приоритетом в сфере обеспечения безопасности на среднесрочную перспективу будет оставаться участие в решении комплекса проблем, связанных с Афганистаном, включая пресечение наркотрафика и нелегальной миграции.
Одним из важнейших направлений трансформации системы обеспечения национальной безопасности Республики Казахстан станет повышение эффективности прогнозно-аналитической работы, которая позволит своевременно выявлять новые угрозы и вызовы, а также вырабатывать адекватные меры реагирования.
Стратегические цели в сфере обеспечения национальной безопасности
К 2020 году
обеспечена надежная обороноспособность государства, способная адекватно противостоять потенциальным угрозам;
сведены к минимуму риски по периметру границ Казахстана, устранены причины для возникновения в регионе территориальных и хозяйственных споров;
обеспечена информационная безопасность Республики Казахстан, создано конкурентоспособное отечественное информационное пространство
»;
подраздел «Международные отношения и внешняя политика» изложить в следующей редакции:
«Международные отношения и внешняя политика

"ұзақ мерзімді жұмыссыздық деңгейі экономикалық тұрғыдан белсенді халықтың 2,4 %-ын құрайды;";
"Әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
жинақтаушы зейнетақы жүйесімен қамтылған жұмыс істейтін халықтың үлесі 73,5 %-ға жетеді
2017 жылғы 1 шілдеден бастап
35 жыл және одан астам жұмыс өтілі болған жағдайда базалық зейнетақы төлемінің мөлшері ең төменгі күнкөріс шамасының 100 %-ын құрайды
2015 жылға қарай
базалық зейнетақы төлемінің мөлшері ең төменгі күнкөріс деңгейі шамасының 52 % деңгейіне дейін жеткізілді;
мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылардың мөлшері 2010 жылғы деңгейге қарағанда кемінде 1,2 есе ұлғайды;
зейнетақы активтерінің нақты оң кірістілігі қамтамасыз етілді
";
"Әлеуметтік көмек жүйесін жетілдіру жөніндегі стратегиялық мақсаттар" деген кестеде:
"2015 жылға қарай" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
2017 жылға қарай
атаулы әлеуметтік көмек алушылардың құрамындағы еңбекке қабілетті халықтың үлес салмағы 30 %-ға дейін төмендейді;
"өзара міндеттемелер" қағидатына негізделген атаулы әлеуметтік көмек көрсетудің шекті деңгейі ең төменгі күнкөріс деңгейінің 60 %-на дейін артады
";
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық" деген кіші бөлімде:
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кестеде:
"2020 жылға қарай" деген жолдың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"орталықтандырылған сумен жабдықтауға қол жеткізу ауылдық жерлерде ауылдық елді мекендердің жалпы санының 100 %-ын, шағын қалаларда – 100 %-ын құрайды;";
"2015 жылға қарай" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2015 жылға қарай
жылу энергиясын тұтынушыға тасымалдау кезінде нормативтік шығындар деңгейі 20 %, суды – 19 % және электр энергиясын – 15 % құрайды;
орталықтандырылған сумен жабдықтауға қол жеткізу ауылдық жерлерде ауылдық елді мекендердің жалпы санының 50 %-ын, шағын қалаларда – 70 %-ын құрайды;
елдің әр өңіріндегі тұтынушылардың кемінде 50 %-ы коммуналдық қызметтер көрсету сапасына қанағаттанады;
";
"Ішкі тұрақтылықты қолдау" деген кіші бөлім:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Этносаралық және конфессияаралық қақтығыстардың профилактикасы мен ерте алдын алудың тиімді жүйесі құрылады.";
"Этносаралық және конфессияаралық келісімді нығайту бойынша стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Этносаралық және конфессияаралық келісімді нығайту бойынша стратегиялық мақсат
2020 жылға қарай
дін таңдау еркіндігіне құқықты одан әрі іске асыру, сондай-ақ Қазақстанда тұратын барлық этностардың мәдениеті мен дәстүрлерін еркін дамыту үшін қалыпты жағдай жасау
Елдің саяси жүйесін жаңғырту аяқталады, оның табысты жұмыс істеуі үшін барлық қажетті жағдайлар жасалады. 2020 жылға қарай Қазақстанда өкілдік билік мәні арта түседі, саяси партиялардың рөлі мен жауапкершілігі артады, жергілікті өзін-өзі басқару органдары жүйесі тиімді жұмыс істейді. Демократиялық институттар мен азаматтық қоғам құрылымдары тәуелсіз Қазақстанның әлеуметтік-саяси жүйесінің үйлесімді элементтеріне айналады.
Гендерлік және отбасылық-демографиялық саясатты сапалы қамтамасыз ету нысандары мен әдістері жетілдіріледі.
Қазіргі заманғы, тиімді және транспарентті сайлау және партиялық жүйелер қалыптастырылады, өкілдік билік рөлі күшейтіледі.
Мемлекет пен азаматтық қоғам, билік пен бизнес, билік пен оппозицияның сындарлы диалог тетіктері ретке келтіріледі.
Қазақстан Республикасының саяси элитасын қалыптастырудың тиімді жүйесі құрылады, мемлекеттік қызмет өз қатарларында Қазақстан халқының ең озық өкілдерін шоғырландырады.";
"Саяси жүйені одан әрі жаңғырту саласындағы стратегиялық мақсаттар" деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"Саяси жүйені одан әрі жаңғырту саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
Қазақстан Дүниежүзілік банктің "Мемлекеттік басқару тиімділігі" рейтингінде 130-орынды иеленеді;
гендерлік теңдік нығайтылды
";
"Ұлттық қауіпсіздік" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық қауіпсіздік
Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесі сындарлы әрі қауіпсіз сыртқы және ішкі ортаны қалыптастыру бойынша белсенді іс-қимылдарға, елдің орнықты дамуы мен Қазақстанның мүдделерін өңірде және әлемде кешенді ілгерілету үшін қолда бар және әлеуетті мүмкіндіктерді пайдалануға бағдарланатын болады. Туындайтын қауіптерді алдын ала айқындау мен жою ұлттық қауіпсіздіктің негізіне алынатын болады.
Адам мен қоғамның қауіпсіздігі, азаматтардың конституциялық құқықтарының мүлтіксіз сақталуы қамтамасыз етіледі.
Әлемдегі сапалық тұрғыдан жаңа сауда-қаржы жағдайларында елдің экономикалық қауіпсіздігі қамтамасыз етіледі.
Экожүйелерді сақтау және қалпына келтіру, тәуекелдерді азайту және техногендік авариялардан, апаттардан және дүлей зілзалалардан болатын залалдарды азайту бойынша жағдайлар жасалады.
Ұлттық мүддені ескере отырып, халықаралық қауіпсіздік жүйесімен интеграцияланған ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің тұтас және тиімді жүйесі қалыптастырылады.
Халықаралық терроризмге, діни экстремизмге, халықаралық есірткі бизнесіне және заңсыз көші-қонға қарсы күрес саласындағы ынтымақтастыққа ерекше назар аударылатын болады. Есірткі трафигі мен заңсыз көші-қонның жолын кесуді қоса алғанда, Ауғанстанға байланысты проблемалар кешенін шешуге қатысу қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында орта мерзімді перспективаға арналған маңызды басымдық болып қала береді.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздігі жүйесін түрлендірудің аса маңызды бағыттарының бірі жаңа қатерлер мен сын-тегеуріндерді уақтылы анықтауға, сондай-ақ ден қоюдың барабар шараларын әзірлеуге мүмкіндік беретін болжамдық-талдау жұмысының тиімділігін арттыру болады.
Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы стратегиялық мақсаттар
2020 жылға қарай
мемлекеттің әлеуетті қатерлерге барабар қарсы тұруға қабілетті сенімді қорғаныс қабілеті қамтамасыз етілді;
Қазақстан шекарасының периметрі бойынша тәуекелдер барынша азайтылды, өңірде аумақтық және шаруашылық даулардың туындау себептері жойылды;
Қазақстан Республикасының ақпараттық қауіпсіздігі қамтамасыз етілді, бәсекеге қабілетті отандық ақпараттық кеңістік құрылды
";
"Халықаралық қатынастар және сыртқы саясат" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықаралық қатынастар және сыртқы саясат

Внешнеполитический курс Казахстана на период до 2020 года будет основываться на Стратегии «Казахстан-2050» и Концепции внешней политики Республики Казахстан на 2014-2020 годы. Внешняя политика будет проводиться на принципах многовекторности, сбалансированности, прагматизма, взаимной выгоды, твердом отстаивании национальных интересов страны.
Долгосрочными приоритетами внешней политики Казахстана являются: формирование и поддержание благоприятной внешней среды для устойчивого развития страны и обеспечения ее конкурентоспособности в современном мире; всемерное обеспечение национальной безопасности и обороноспособности; защита суверенитета и территориальной целостности Республики Казахстан; защита прав, интересов граждан и юридических лиц Казахстана; активное развитие экономической и торговой дипломатии; защита экономических интересов страны на международной арене; активное участие в международных организациях и форумах по обеспечению мира, региональной и глобальной безопасности; продвижение международного гуманитарного и научно-образовательного сотрудничества; формирование позитивного имиджа и восприятия Казахстана в мире как демократического, правового государства с современной рыночной экономикой, стабильной политической системой, открытым и толерантным обществом.
Особое значение приобретает создание условий для участия Казахстана в процессах принятия глобальных решений при формировании новой архитектуры международных отношений и контуров мировой торгово-финансовой системы. С целью реализации приоритетов внешнеэкономической политики Казахстан участвует в региональных и международных процессах для реализации экономико-ресурсного, транзитно-транспортного и экспортного потенциала страны, создания условий для безопасного развития национальной экономики и ее инвестиционной привлекательности. В этом контексте важной задачей являются поэтапный переход страны на «зеленый» путь развития и вхождение в число 30-ти самых развитых государств мира. Существенно возрастет роль страны в обеспечении мировой энергетической и продовольственной безопасности. Казахстан займет достойное место в системе международного разделения труда и станет участником Всемирной торговой организации.
Являясь одним из ответственных участников деятельности ООН, Содружества Независимых Государств, Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии, Организации Договора о коллективной безопасности, Шанхайской организации сотрудничества, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Организации исламского сотрудничества, Совета сотрудничества тюркоязычных государств и других международных организаций и форумов, своими главными задачами в рамках их деятельности Казахстан рассматривает обеспечение учета национальных интересов в процессе выработки и принятия решений регионального и глобального характера в различных областях, а также продвижение казахстанских внешнеполитических инициатив. Казахстан продолжит оправдавший себя курс на предотвращение гонки вооружений, поддержку усилий международного сообщества в сфере ядерного разоружения и укрепления режимов нераспространения.
Политика Казахстана нацелена на укрепление единства многонационального общества, реализацию прав и свобод человека, усиление роли страны как моста между Востоком и Западом, Севером и Югом, исламским и христианским мирами, а также межцивилизационного и межконфессионального диалога.
Казахстан продолжит курс на развитие интеграции в Центральной Азии и евразийском пространстве. При этом важным приоритетом остается и укрепление отношений Казахстана со всеми странами мира, исходя из основных направлений внешней политики.
Стратегическая цель в сфере международных отношений и внешней политики
К 2020 году
достигнут высокий уровень интеграции Казахстана в международное сообщество и мирохозяйственные связи на основе диверсификации и повышения конкурентоспособности национальной экономики
»;
в разделе IV «Основа для реализации Стратегического плана-2020: результативный государственный сектор»:
часть вторую подраздела «Определение четких полномочий и ответственности» изложить в следующей редакции:
«С 2011 года будут проводиться на системной основе функциональные обзоры деятельности государственных органов, целью которых станет оценка эффективности политики в соответствующих отраслях (сферах) государственного управления, диагностика сбалансированности стратегических целей, задач и функции государственных органов. Определение оптимального объема полномочий в каждом конкретном государственном органе позволит установить в целом адекватную роль государства, как в отдельных секторах, так и на разных уровнях государственного управления путем ликвидации излишних функций, исключения дублирующих полномочий, закрепления недостающих функций, расширения использования рыночных механизмов, а также оптимизации штатной численности государственного аппарата.»;
подраздел «Профессионализация государственной службы» дополнить частью следующего содержания:
«Реформирование государственной службы будет сфокусировано на ее профессионализации через совершенствование системы обучения государственных служащих, повышение привлекательности государственной службы, совершенствование управления человеческими ресурсами на государственной службе.»;
подраздел «Государственное управление, ориентированное на результат» дополнить частями следующего содержания:
«Для обеспечения взаимосвязи стратегического и бюджетного планирования к 2016 году будут внедрены новые форматы стратегического плана и бюджетной программы, позволяющие перейти от «управления затратами» к «управлению результатами», а именно к четкому определению соответствия заявляемых расходов стратегическим направлениям, целям, задачам и функциям государственного органа, а также ответственности за их достижение.»;
подраздел «Управление реформами государственного сектора» дополнить частями третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
«В целях формирования эффективной системы государственного управления были проанализированы и рассмотрены следующие направления административной реформы до 2020 года:

Қазақстанның 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған сыртқы саяси бағыты "Қазақстан-2050" стратегиясына және Қазақстан Республикасы сыртқы саясатының 2014 – 2020 жылдарға арналған тұжырымдамасына негізделетін болады. Сыртқы саясат көп бағдарлы, теңгерімділік, прагматизм, өзара тиімділік, елдің ұлттық мүдделерін қатаң қорғау қағидаттарына негізделіп жүргізілетін болады.
Қазақстанның ұзақ мерзімді басымдықтары мыналар болып табылады: елдің орнықты дамуы мен оның қазіргі заманғы әлемдегі бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін қолайлы сыртқы ортаны қалыптастыру және қолдау; ұлттық қауіпсіздік пен қорғаныс қабілетін барынша қамтамасыз ету; Қазақстан Республикасының егемендігі мен аумақтық тұтастығын қорғау; Қазақстанның азаматтары мен заңды тұлғаларының құқықтарын, мүдделерін қорғау; экономикалық және сауда дипломатиясын белсенді дамыту; халықаралық аренада елдің экономикалық мүддесін қорғау; бейбітшілікті, өңірлік және жаһандық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі халықаралық ұйымдар мен форумдарға белсенді қатысу; халықаралық гуманитарлық және ғылыми-білім беру ынтымақтастығын ілгерілету; Қазақстанның әлемде қазіргі заманғы нарықтық экономикасы, орнықты саяси жүйесі, ашық және төзімді қоғамы бар демократиялық құқықтық мемлекет ретінде жағымды бейнесін қалыптастыру.
Халықаралық қатынастардың жаңа сәулетін және әлемдік сауда-қаржы жүйесінің бейнесін қалыптастыру кезінде Қазақстанның жаһандық шешімдерді қабылдау процестеріне қатысуы үшін жағдайлар жасаудың ерекше мәні бар. Қазақстан сыртқы экономикалық саясатының басымдықтарын іске асыру мақсатында елдің экономикалық-ресурстық, транзиттік-көліктік және экспорттық әлеуетін іске асыру, ұлттық экономиканың қауіпсіз дамуы және оның инвестициялық тартымдылығы үшін жағдайлар жасау үшін өңірлік және халықаралық процестерге қатысады. Осы тұрғыда елдің "жасыл" даму жолына біртіндеп көшуі және әлемнің ең дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіруі маңызды міндет болып табылады. Әлемдік энергетикалық және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуде елдің рөлі айтарлықтай арта түседі. Қазақстан халықаралық еңбек бөлінісінде лайықты орын алады және Дүниежүзілік сауда ұйымының қатысушысы болады.
БҰҰ, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы, Азиядағы өзара іс-қимыл және сенім шаралары кеңесі, Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымы, Шанхай ынтымақтастығы ұйымы, Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымы, Ислам ынтымақтастығы ұйымы, Түркітілдес мемлекеттер ынтымақтастығы кеңесі және басқа да халықаралық ұйымдар мен форумдар қызметінің жауапты қатысушыларының бірі бола отырып, Қазақстан осы ұйымдардың қызметі шеңберіндегі өзінің басты міндеттері ретінде түрлі салаларда өңірлік және жаһандық сипаттағы шешімдерді әзірлеу және қабылдау процесінде ұлттық мүдделерді ескеруді қамтамасыз етуді, сондай-ақ Қазақстанның сыртқы саяси бастамаларын ілгерілетуді қарастырады. Қазақстан жаппай қарулануды болдырмау, ядролық қарусыздану және қару таратпау режимін нығайту саласындағы халықаралық қоғамдастықтың күш-жігерін қолдауға арналған өзін-өзі ақтаған бағытын жалғастырады.
Қазақстанның саясаты көп ұлтты қоғамның бірлігін нығайтуға, адамның құқықтары мен бостандығын іске асыруға, сондай-ақ Шығыс пен Батыстың, Солтүстік пен Оңтүстіктің, ислам және христиан әлемдерімен көпір ретіндегі елдің рөлін, өркениетаралық және конфессияаралық диалогты күшейтуге бағытталған.
Қазақстан Орталық Азияда және Еуразия кеңістігіндегі ықпалдастықты дамытуға арналған бағытын жалғастырады. Бұл ретте сыртқы саясаттың негізгі бағыттарына сүйене отырып, Қазақстанның әлемнің барлық елдерімен қатынасын нығайтуы маңызды басымдық болып қала береді.
Халықаралық қатынастар және сыртқы саясат саласындағы стратегиялық мақсат
2020 жылға қарай
ұлттық экономиканы әртараптандыру және бәсекеге қабілеттілігін арттыру негізінде Қазақстанның халықаралық қоғамдастыққа және әлемдік шаруашылық байланыстарға интеграциялануының жоғары деңгейіне қол жеткізілді
".
"Стратегиялық жоспар-2020-ны іске асыру негізі: нәтижелі мемлекеттік сектор" деген IV бөлімде:
"Нақты өкілеттіктер мен жауапкершілікті айқындау" деген кіші бөлімнің екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2011 жылдан бастап жүйелі негізде мемлекеттік органдар қызметінің функционалдық шолулары жүргізіледі, оның мақсаты — мемлекеттік басқарудың тиісті салаларында (аясында) саясаттың тиімділігін бағалау болып табылады. Мемлекеттік органдардың стратегиялық мақсаттарының, міндеттері мен функцияларының теңдестірілгендігін диагностикалау. Әрбір нақты мемлекеттік органда өкілеттіктердің оңтайлы көлемін айқындау, тұтастай алғанда, мемлекеттің жеке секторларда да, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың әртүрлі деңгейлерінде де артық функцияларды жою, қайталайтын өкілеттіктерді алып тастау, жеткіліксіз функцияларды бекіту, нарықтық тетіктерді пайдалануды кеңейту, сондай-ақ мемлекеттік аппараттың штат санын оңтайландыру арқылы мемлекеттің баламалы рөлін белгілеуге мүмкіндік береді.";
"Мемлекеттік қызметті кәсібилендіру" деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік қызметті реформалау мемлекеттік қызметшілерді оқыту жүйесін жетілдіру, мемлекеттік қызметтің тартымдылығын арттыру, мемлекеттік қызметте адами ресурстарды басқаруды жетілдіру арқылы оны кәсібилендіруге шоғырланатын болады.";
"Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік басқару" деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Стратегиялық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысын қамтамасыз ету үшін 2016 жылға қарай "шығындарды басқарудан" "нәтижелерді басқаруға" ауысуға, атап айтқанда, мәлімделген шығыстардың мемлекеттік органның стратегиялық бағыттарына, мақсаттарына, міндеттері мен функцияларына сәйкестігін, сондай-ақ оларға қол жеткізу үшін жауапкершілігін нақты айқындауға мүмкіндік беретін стратегиялық жоспар мен бюджеттік бағдарламаның жаңа форматтары енгізілетін болады.";
"Мемлекеттік сектор реформаларын басқару" деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Мемлекеттік басқарудың тиімді жүйесін қалыптастыру мақсатында 2020 жылға дейін әкімшілік реформаның мынадай бағыттары талданып, қарастырылады:

1) совершенствование структуры государственного управления и разграничение полномочий;
2) реинжиниринг бизнес-процессов;
3) стратегическое планирование и бюджетирование, ориентированные на результат;
4) финансовое управление;
5) подотчетность и прозрачность;
6) управление рисками;
7) совершенствование государственной службы.
В этой связи дальнейшую реализацию предлагаемых направлений по внедрению принципов корпоративного управления в государственном секторе предлагается проводить в рамках реализации Концепции совершенствования системы государственного планирования, Концепции новой бюджетной политики, Концепции внедрения государственного аудита, Концепции развития местного самоуправления.
В целом политика, направленная на развитие системы государственного управления, будет единой, ясной, последовательной, основываться на четких принципах и критериях, и неукоснительно соблюдаться, а выстраиваемая система мониторинга и оценки предоставит государству и гражданам полную картину о ходе и результатах проводимых реформ государственного управления.».
2. Правительству Республики Казахстан принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                         Н.Назарбаев

1) мемлекеттік басқару және өкілеттіктердің аражігін ажырату құрылымын жетілдіру;
2) бизнес-процестердің реинжинирингі;
3) нәтижеге бағдарланған стратегиялық жоспарлау және бюджеттеу;
4) қаржылық басқару;
5) есептілік және ашықтық;
6) тәуекелдерді басқару;
7) мемлекеттік қызметті жетілдіру.
Осыған байланысты мемлекеттік секторда корпоративтік басқару қағидаттарын енгізу бойынша ұсынылатын бағыттарды одан әрі іске асыруды Мемлекеттік жоспарлау жүйесін жетілдіру тұжырымдамасын, Жаңа бюджеттік саясат тұжырымдамасын, Мемлекеттік аудитті енгізу тұжырымдамасын, Жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасын іске асыру шеңберінде жүргізу ұсынылады.
Тұтастай алғанда, мемлекеттік басқару жүйесін дамытуға бағытталған саясат бірыңғай, анық, дәйекті болады, нақты қағидаттар мен критерийлерге негізделеді және мүлтіксіз орындалады, ал мониторинг пен бағалаудың құрылатын жүйесі мемлекет пен азаматтарға мемлекеттік басқарудың жүргізіліп жатқан реформаларының барысы мен нәтижелері туралы толық көрініс береді.".
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Н.Назарбаев