Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2015 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2015 года № 123.
Примечание РЦПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2015 года.
В целях реализации статьи 15 Закона Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года "О республиканском бюджете на 2015–2017 годы" и постановления Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2014 года № 1300 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2015–2017 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2015 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение.
2. Министерству здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить перечисление утвержденных сумм целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы в установленном законодательством порядке.
3. Акимам областей, городов Астаны и Алматы обеспечить:
1) своевременное и целевое использование выделенных сумм целевых текущих трансфертов;
2) представление в Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан отчетов об использовании выделенных сумм целевых текущих трансфертов до 15-го числа месяца, следующего за отчетным.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 марта 2015 года № 123
Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2015 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение
1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2015 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2015–2017 годы" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2014 года № 1300 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2015–2017 годы".

Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2015 жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 наурыздағы № 123 қаулысы
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
«2015 – 2017 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2014 жылғы 28 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабын және «2015 – 2017 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 1300 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2015 жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі заңнамада белгіленген тәртіппен ағымдағы нысаналы трансферттердің бекітілген сомаларын облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне аударуды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) ағымдағы нысаналы трансферттердің бөлінген сомаларын уақтылы және мақсатты пайдалануды;
2) есепті айдан кейінгі айдың 15-күніне дейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігіне ағымдағы нысаналы трансферттердің бөлінген сомаларының пайдаланылуы туралы есептер беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 11 наурыздағы
№ 123 қаулысымен
бекітілген
Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары
бюджеттерінің 2015 жылға арналған республикалық бюджеттен
денсаулық сақтауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді
пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2015 жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «2015 – 2017 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына және «2015 – 2017 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 1300 қаулысына сәйкес әзірленді.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) стимулирующий компонент комплексного подушевого норматива (далее - СКПН) - стимулирующая составляющая комплексного подушевого норматива, направленная на стимулирование работников субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь (далее - ПМСП), на основе достигнутых индикаторов конечного результата в порядке, определенном Правилами поощрения работников организаций здравоохранения, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 429 "Об утверждении Правил поощрения работников организаций здравоохранения, участвующих в оказании комплекса мероприятий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (далее - Правила поощрения работников организаций здравоохранения);
2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.12.2015 № 1064 .
3. Настоящие Правила определяют порядок использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение по следующим республиканским бюджетным программам:
1) 004 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на увеличение размера стипендий обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования на основании государственного образовательного заказа местных исполнительных органов";
2) 010 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на обеспечение и расширение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи";
3) исключен постановлением Правительства РК от 05.06.2015 № 409(вводится в действие с 01.01.2015).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 05.06.2015 № 409 (вводится в действие с 01.01.2015).
2. Использование целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета на увеличение размера стипендий
обучающимся в организациях технического и профессионального,
послесреднего образования на основании государственного
образовательного заказа местных исполнительных органов

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жан басына шаққандағы кешенді нормативтің ынталандырушы компоненті (бұдан әрі – ЖНЫК) – «Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде іс-шаралар кешенін көрсетуге қатысатын денсаулық сақтау ұйымдарының қызметкерлерін көтермелеу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 429 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарының қызметкерлерді көтермелеу қағидаларында (бұдан әрі – Денсаулық сақтау ұйымдарының қызметкерлерін көтермелеу қағидалары) айқындалған тәртіппен түпкілікті нәтиженің қол жеткізілген индикаторларының негізінде медициналық санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің қызметкерлерін ынталандыруға бағытталған құрамдас бөлігі;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.12.2015 № 1064 қаулысымен.
3. Осы Қағидалар облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді мынадай республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша пайдалану тәртібін айқындайды:
1) 004 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушылардың стипендияларының мөлшерін ұлғайтуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»;
2) 010 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз етуге және кеңейтуге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер»;
3) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.06.2015 № 409 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 05.06.2015 № 409 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік білім беру
тапсырысы негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушылардың стипендия
мөлшерін ұлғайтуға республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы
нысаналы трансферттерді пайдалану

4. Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы используются на увеличение размера стипендий на 10 % обучающимся в медицинских колледжах на основании государственного образовательного заказа местных исполнительных органов в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года № 116 "Об утверждении Правил назначения, выплаты и размеров государственных стипендий обучающимся в организациях образования".
3. Порядок использования целевых текущих трансфертов на
обеспечение и расширение гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
5. Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на обеспечение и расширение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) используются на:
1) проведение скрининговых исследований:
выявление рака шейки матки среди женщин;
выявление колоректального рака двухэтапным методом среди взрослого населения;
выявление рака предстательной железы среди мужского населения Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей, гг. Астаны и Алматы;
выявление рака пищевода, рака желудка и печени среди населения Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей, гг. Астаны и Алматы;
проведение второго этапа скрининга рака молочной железы;
2) оказание медицинской помощи онкологическим больным в рамках ГОБМП, в том числе расходы на возмещение лизинговых платежей за оказанные медицинские услуги с использованием медицинской техники, приобретенной на условиях финансового лизинга, в соответствии с Правилами организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию ГОБМП, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729);
3) оказание медицинской помощи (за исключением высокоспециализированной медицинской помощи и услуг гемодиализа, возмещение затрат по которым осуществляется за счет средств республиканского бюджета) населению субъектами здравоохранения районного значения и села и амбулаторно-поликлинической помощи прикрепленному населению в рамках ГОБМП, в том числе расходы на оплату СКПН и возмещение лизинговых платежей за оказанные медицинские услуги с использованием медицинской техники, приобретенной на условиях финансового лизинга, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729;

4. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер «Білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияларды тағайындау, төлеу қағидаларын және мөлшерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 ақпандағы № 116 қаулысына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде медициналық колледждерде білім алушылардың стипендияларының мөлшерін 10 %-ға ұлғайту үшін пайдаланылады.
3. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін
қамтамасыз етуге және кеңейтуге берілетін ағымдағы нысаналы
трансферттерді пайдалану тәртібі
5. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін (бұдан әрі – ТМККК) қамтамасыз етуге және кеңейтуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер:
1) скринингтік зерттеулер жүргізуге:
әйелдер арасында жатыр мойны обырын анықтауға;
ересек тұрғындар арасында колоректалдық обырды екі кезеңдік әдіспен анықтауға;
Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарының, Астана және Алматы қалаларының ер адамдары арасында қуықасты безі обырын анықтауға;
Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарының, Астана және Алматы қалаларының тұрғындары арасында өңеш обырын, асқазан және бауыр обырын анықтауға;
сүт безі обыры бойынша скринингтің екінші кезеңін жүргізуге;
2) ТМККК шеңберінде онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсетуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысымен бекітілген ТМККК көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді ұйымдастыру және өткізу ережесіне сәйкес қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техника үшін лизинг төлемдерін өтеу шығыстарына;
3) ТМККК шеңберінде аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмек (шығындарын өтеу республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жоғары мамандандырылған медициналық көмекті және гемодиализ қызметтерін қоспағанда) және тіркелген тұрғындарға амбулаториялық-емханалық көмек көрсетуіне, оның ішінде ЖНЫК төлеу шығыстарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына сәйкес қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техниканы пайдалана отырып көрсетілген медициналық қызмет үшін лизинг төлемдерін өтеу шығыстарына;

4) открытие и функционирование онкологических, маммологических кабинетов в амбулаторно-поликлинических организациях, а также функционирование кабинетов амбулаторной химиотерапии в онкологических диспансерах (отделениях), проктологического кабинета в консультативно-диагностических поликлиниках (центрах), отделениях многопрофильных больниц;
5) содержание социальных работников и психологов в онкодиспансерах;
6) закуп противодиабетических препаратов, противотуберкулезных препаратов, химиопрепаратов гематологическим больным, факторов свертывания крови больным гемофилией, тромболитических препаратов для больных с острым инфарктом миокарда, лекарственных средств для лечения детей и взрослых, больных вирусными гепатитами "В" и "С", антиретровирусных препаратов для ВИЧ-инфицированных лиц и постконтактной профилактики, препаратов для лечения больных миастенией, препаратов для лечения больных хронической почечной недостаточностью с ренальной анемией, препаратов для лечения больных детей муковисцидозом, мукополисахаридозом, болезнью Гоше, препаратов для больных рассеянным склерозом, лекарственных средств для онкологических больных на амбулаторном уровне (таргетные препараты), лекарственных средств и изделий медицинского назначения для бесплатного обеспечения населения на амбулаторном уровне с определенными заболеваниями: ишемическая болезнь сердца, артериальная гипертензия, хроническая сердечная недостаточность, аритмия, пневмония, хроническая обструктивная болезнь легких, язвенная болезнь желудка и двенадцатиперстной кишки.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 05.06.2015 № 409 (вводится в действие с 01.01.2015).
6. Местные органы государственного управления здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы осуществляют процедуру выбора поставщика медицинских услуг по оказанию ГОБМП в соответствии с Правилами выбора поставщика услуг по оказанию ГОБМП и возмещения его затрат, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 июля 2015 года № 638 "Об утверждении Правил выбора поставщика услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и возмещения его затрат", за исключением расходов на открытие и функционирование онкологических, маммологических кабинетов в амбулаторно-поликлинических организациях, проктологического кабинета в консультативно-диагностических поликлиниках (центрах), отделениях многопрофильных больниц, указанных в подпункте 4) пункта 5 настоящих Правил.

4) амбулаториялық-емханалық ұйымдарда онкологиялық, маммологиялық кабинеттерді, сондай-ақ онкологиялық диспансерлерде (бөлімшелерде) амбулаториялық химиотерапия кабинеттерін, консультациялық-диагностикалық емханаларда (орталықтарда), көп бейінді ауруханалардың бөлімшелерінде проктологиялық кабинет ашуға және олардың жұмыс істеуіне;
5) онкологиялық диспансерлерде әлеуметтік қызметкерлер мен психологтар ұстауға;
6) диабетке қарсы препараттарды, туберкулезге қарсы препараттарды, гематологиялық науқастарға арналған химиялық препараттарды, гемофилиямен ауыратын науқастарға қан ұйыту факторларын, жіті миокард инфаркты бар науқастар үшін тромболитикалық препараттарды, «В» және «С» вирустық гепатиттерімен ауыратын балаларды және ересектерді емдеуге арналған дәрілік заттарды, АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарды емдеуге және байланыста болғаннан кейінгі адамдардың профилактикасына арналған ретровирусқа қарсы препараттарды, миастениямен ауыратын науқастарды емдеуге арналған препараттарды, реналдық анемиясы бар бүйрек функциясының созылмалы жетіспеушілігімен ауыратын науқастарды емдеуге арналған препараттарды, муковисцидозбен, мукополисахаридозбен, Гоше ауруымен ауыратын балаларды емдеуге арналған препараттарды, бытыраңқы берішпен ауыратын науқастарға арналған препараттарды, амбулаториялық деңгейде онкологиялық науқастарға арналған дәрілік заттарды (таргеттік препараттар), белгілі бір аурулары: жүректің ишемиялық ауруы, артериялық гипертензия, жүрек функциясының созылмалы жетіспеушілігі, аритмия, пневмония, өкпенің созылмалы обструктивтік ауруы, асқазан мен ұлтабардың ойық жарасы бар тұрғындарды амбулаториялық деңгейде тегін қамтамасыз ету үшін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алуға пайдаланылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 05.06.2015 № 409 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген амбулаториялық-емханалық ұйымдарда онкологиялық, маммологиялық кабинеттер, консультациялық-диагностикалық емханаларда (орталықтарда), көпбейінді ауруханалардың бөлімшелерінде проктологиялық кабинет ашуға және олардың жұмыс істеуіне арналған шығыстарды қоспағанда, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары «Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету жөніндегі қызметтер берушіні таңдау және оның шығындарын өтеу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 шілдедегі № 638 бұйрығымен бекітілген ТМККК көрсету жөніндегі медициналық қызметтер берушіні таңдау және оның шығындарын өтеу қағидаларына сәйкес ТМККК көрсету жөніндегі медициналық қызметтер берушіні таңдау рәсімін жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 25.12.2015 № 1064 .
7. Порядок поощрения работников субъекта здравоохранения, оказывающего медицинские услуги в рамках ГОБМП, за счет средств республиканского бюджета в виде целевых текущих трансфертов на оплату CKПH осуществляется в соответствии с Правилами поощрения работников организаций здравоохранения.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 25.12.2015 № 1064 .
8. Формирование тарифов и определение СКПН осуществляются в соответствии с методикой формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
9. Оплата за оказанные медицинские услуги онкологическим больным и за оказание медицинской помощи населению субъектами здравоохранения районного значения и села и амбулаторно-поликлинической помощи прикрепленному населению в рамках ГОБМП осуществляется в соответствии с Правилами возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 627 "Об утверждении Правил возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств" (далее - Правила возмещения затрат организациям здравоохранения).
Оплата за оказанные консультативно-диагностические услуги в рамках ГОБМП, включая оплату по договорам субподряда, осуществляется в соответствии с тарификатором, утвержденным уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 25.12.2015 № 1064 .
10. Уполномоченный орган в рамках реализации мероприятий по обеспечению и расширению ГОБМП осуществляет координацию и мониторинг за эффективным использованием целевых текущих трансфертов.
11. Закуп лекарственных средств осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729.
Закуп лекарственных средств, указанных в подпункте 6) пункта 5 настоящих Правил, осуществляет единый дистрибьютор, определяемый Правительством, за исключением случаев приобретения лекарственных средств и изделий медицинского назначения для бесплатного обеспечения населения на амбулаторном уровне с заболеваниями: ишемическая болезнь сердца, артериальная гипертензия, хроническая сердечная недостаточность, аритмия, пневмония, хроническая обструктивная болезнь легких, язвенная болезнь желудка и двенадцатиперстной кишки, антиретровирусных препаратов для ВИЧ-инфицированных детей и постконтактной профилактики, который осуществляется местными органами государственного управления здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.12.2015 № 1064 қаулысымен.
7. ЖНЫК төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер түрінде республикалық бюджет қаражатының есебінен ТМККК шеңберінде медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің қызметкерлерін көтермелеу тәртібі Денсаулық сақтау ұйымдарының қызметкерлерін көтермелеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.12.2015 № 1064 қаулысымен.
8. Тарифтерді қалыптастыру және ЖНЫК-ты айқындау «Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдістемесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығымен бекітілген ТМККК шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді жасау мен шығындарды жоспарлау әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
9. Онкологиялық науқастарға көрсетілген медициналық қызметтерге және аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау субъектілерінің бекітілген халыққа ТМККК шеңберінде медициналық көмек пен амбулаториялық-емханалық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу «Денсаулық сақтау ұйымдарына шығындарды бюджет қаражатының есебінен өтеу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 627 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарына шығындарды бюджет қаражаты есебінен өтеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Қосалқы мердігерлік шарттар бойынша ақы төлеуді қоса алғанда, ТМККК шеңберінде көрсетілген консультациялық-диагностикалық қызметтерге ақы төлеу уәкілетті орган бекіткен тарификаторға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.12.2015 № 1064 қаулысымен.
10. Уәкілетті орган ТМККК қамтамасыз ету және кеңейту жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде ағымдағы нысаналы трансферттерді тиімді пайдалануды үйлестіруді және мониторингтеуді жүзеге асырады.
11. Дәрілік заттарды сатып алу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары жүзеге асыратын жүректің ишемиялық ауруы, артериялық гипертензия, жүрек функциясының созылмалы жетіспеушілігі, аритмия, пневмония, өкпенің созылмалы обструктивтік ауруы, асқазан мен ұлтабардың ойық жарасы ауруларымен ауыратын тұрғындарды, АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарды емдеуге және байланыста болғаннан кейінгі адамдардың профилактикасына арналған ретровирусқа қарсы препараттарды амбулаториялық деңгейде тегін қамтамасыз ету үшін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алу жағдайларын қоспағанда, осы Қағидалардың 5-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген дәрiлiк заттарды сатып алуды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын бірыңғай дистрибьютор жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.07.2015 № 515 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Акимы областей, городов Астаны и Алматы в рамках реализации мероприятий по обеспечению и расширению ГОБМП обеспечивают:
1) проведение мероприятий, указанных в пункте 5 настоящих Правил;
2) корректность и достоверность данных по населению региона на портале "Регистр прикрепленного населения" (далее – портал "РПН"), в том числе для формирования бюджета, и их актуализацию в порядке, определенном приказом и. о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2011 года № 7 "Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь";
3) корректность и достоверность данных по оказанным услугам населению региона, введенных субъектами здравоохранения в информационные системы: "Амбулаторно-поликлиническая помощь"; "Сельское здравоохранение"; "Электронный регистр стационарных больных"; "Дополнительный компонент подушевого норматива"; "Электронный регистр онкологических больных";
4) оплату СКПН за достижение конечных результатов деятельности субъектов здравоохранения, оказывающих ПМСП, в соответствии с Правилами возмещения затрат организациям здравоохранения;
5) оплату лизинговых платежей за оказанные медицинские услуги с использованием медицинской техники, приобретенной на условиях финансового лизинга, в соответствии с Правилами возмещения затрат организациям здравоохранения;
6) согласование с уполномоченным органом показателей прямого и конечного результата по целевым текущим трансфертам на обеспечение и расширение ГОБМП;
7) достижение результатов прямых и конечных показателей по целевым текущим трансфертам на обеспечение и расширение ГОБМП, определенных по согласованию с уполномоченным органом;
8) формирование электронных регистров больных, обеспечиваемых лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения на амбулаторном уровне;
9) проведение мониторинга использования лекарственных средств и изделий медицинского назначения, закупаемых за счет целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета;
10) выделение средств из местного бюджета в размере, равном объему средств, выделяемых за счет целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на приобретение лекарственных средств и изделий медицинского назначения отдельным категориям населения по заболеваниям: ишемическая болезнь сердца, артериальная гипертензия, хроническая сердечная недостаточность, аритмия, пневмония, хроническая обструктивная болезнь легких, язвенная болезнь желудка и двенадцатиперстной кишки.

Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.07.2015 № 515 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері ТМККК-ны қамтамасыз ету және кеңейту жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде:
1) осы Қағидаларға 5-тармақта көрсетілген іс-шаралар өткізуді;
2) «Бекітілген халық тіркелімі» порталында (бұдан әрі – «БХТ» порталы) өңір халқы бойынша, оның ішінде бюджетті қалыптастыру үшін деректердің дұрыстығы мен дәйектілігін және оларды Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 5 қаңтардағы № 7 бұйрығымен айқындалған тәртіппен өзектендіруді;
3) «Амбулаториялық-емханалық көмек»; «Ауылдық денсаулық сақтау»; «Стационарлық науқастардың электрондық тіркелімі»; «Жан басына шаққандағы нормативтің қосымша компоненті»; «Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі» ақпараттық жүйелеріне денсаулық сақтау субъектілері енгізген өңір халқына көрсетілген қызметтер бойынша деректердің дұрыстығы мен дәйектілігін;
4) МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектілері қызметінің түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізгені үшін Денсаулық сақтау ұйымдарына шығындарды өтеу қағидаларына сәйкес ЖНЫК төлеуді;
5) Денсаулық сақтау ұйымдарына шығындарды өтеу қағидаларына сәйкес қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техниканы пайдалана отырып көрсетілген медициналық қызметтер үшін лизинг төлемдерін төлеуді;
6) уәкілетті органмен ТМККК-ні қамтамасыз етуге және кеңейтуге ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша тікелей және түпкілікті нәтижелердің көрсеткіштерін келісуді;
7) уәкілетті органмен келісу бойынша айқындалған ТМККК-ні қамтамасыз етуге және кеңейтуге нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуді;
8) амбулаториялық деңгейде дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдарды қамтамасыз етілетін науқастардың электрондық тіркелімдерін қалыптастыруды;
9) республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің есебінен сатып алынатын дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың пайдаланылуына мониторинг жүргізуді;
10) жүректің ишемиялық ауруы, артериялық гипертензия, жүрек функциясының созылмалы жетіспеушілігі, аритмия, пневмония, өкпенің созылмалы обструктивтік ауруы, асқазанның және ұлтабардың ойық жарасы аурулары бойынша халықтың жекелеген санаттарына дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алуға жергілікті бюджеттен республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттерден бөлінетін қаражатқа тең мөлшерде қаражат бөлуді қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.12.2015 № 1064 .
4. Порядок использования целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета на материально-техническое оснащение
медицинских организаций здравоохранения на местном уровне
Сноска. Глава 4 исключена постановлением Правительства РК от 05.06.2015 № 409 (вводится в действие с 01.01.2015).
5. Использование средств по целевым текущим
трансфертам, отчетность
16. Уполномоченный орган производит перечисление целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам.
17. В случае образования экономии при использовании целевых текущих трансфертов, местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы по согласованию с уполномоченным органом используют сумму экономии на улучшение показателей результатов бюджетных программ.
18. В случае неполного освоения выделенных средств какой-либо областью, городами Астаны и Алматы, уполномоченный орган в установленном законодательством порядке вносит предложение в Правительство Республики Казахстан о перераспределении сумм целевых трансфертов между областями и городами Астаны и Алматы.
19. Уполномоченный орган представляет в Министерство финансов Республики Казахстан отчетность в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.12.2015 № 1064 қаулысымен.
4. Жергілікті деңгейде медициналық денсаулық сақтау ұйымдарын
материалдық-техникалық жарақтандыруға республикалық бюджеттен
берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану тәртібі
Ескерту. 4-тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.06.2015 № 409 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша қаражатты пайдалану, есептілік
16. Уәкілетті орган облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны қаржыландырудың жеке жоспарының негізінде нысаналы ағымдағы трансферттер аударуды жүргізеді.
17. Ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану кезінде үнемдеу пайда болған жағдайда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары уәкілетті органмен келісу бойынша үнемдеу сомасын бюджеттік бағдарламалар нәтижелерінің көрсеткіштерін жақсартуға пайдаланады.
18. Қандай да бір облыс, Астана және Алматы қалалары бөлінген қаражатты толық игермеген жағдайда, уәкілетті орган заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне нысаналы трансферттердің сомаларын облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының арасында қайта бөлу туралы ұсыныс енгізеді.
19. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне есептілік береді.