О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о проектах "Обзор системы здравоохранения Организации экономического сотрудничества и развития для Казахстана" и "Обзор национальных счетов здравоохранения Организации экономического сотрудничества и развития для Казахстана"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года № 350
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о проектах «Обзор системы здравоохранения Организации экономического сотрудничества и развития для Казахстана» и «Обзор национальных счетов здравоохранения Организации экономического сотрудничества и развития для Казахстана».
2. Уполномочить Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Дуйсенову Тамару Босымбековну подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о проектах «Обзор системы здравоохранения Организации экономического сотрудничества и развития для Казахстана» и «Обзор национальных счетов здравоохранения Организации экономического сотрудничества и развития для Казахстана», разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                   К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 апреля 2015 года № 350
Проект
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и
Организацией экономического сотрудничества и развития о
проектах «Обзор системы здравоохранения Организации
экономического сотрудничества и развития для Казахстана» и
«Обзор национальных счетов здравоохранения Организации
экономического сотрудничества и развития для Казахстана»
Правительство Республики Казахстан и Организация экономического сотрудничества и развития, именуемые далее по отдельности «Сторона» или вместе именуемые «Стороны»,
согласились о нижеследующем:
Статья 1. Предмет Соглашения
1. Организация экономического сотрудничества и развития (далее - ОЭСР) будет осуществлять проекты «Обзор системы здравоохранения ОЭСР для Казахстана» и «Обзор национальных счетов здравоохранения ОЭСР для Казахстана» (далее - проект), в качестве части Программы работ и бюджета (далее - ПРБ).
2. Правительство Республики Казахстан соглашается финансировать работу, которую ОЭСР будет проводить по отношению к проекту.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Қазақстан үшін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының денсаулық сақтау жүйесіне шолу" және "Қазақстан үшін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының ұлттық денсаулық сақтау шоттарына шолу" жобалары туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 350 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Қазақстан үшін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының денсаулық сақтау жүйесіне шолу» және «Қазақстан үшін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының ұлттық денсаулық сақтау шоттарына шолу» жобалары туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі Тамара Босымбекқызы Дүйсеноваға Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Қазақстан үшін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының денсаулық сақтау жүйесіне шолу» және «Қазақстан үшін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының ұлттық денсаулық сақтау шоттарына шолу» жобалары туралы келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 27 сәуірдегі
№ 350 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Қазақстан үшін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының денсаулық сақтау жүйесіне шолу» және «Қазақстан үшін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының ұлттық денсаулық сақтау шоттарына шолу» жобалары туралы келісім
Осы жерде және бұдан әрі жеке алғанда «Тарап» немесе бірге «Тараптар» деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
мыналар туралы келісті:
1-бап. Келісімнің нысанасы
1. Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) Жұмыстар және бюджет бағдарламасының (бұдан әрі – ЖББ) бір бөлігі ретінде Қазақстан үшін ЭЫДҰ денсаулық сақтау жүйесіне шолу» және «Қазақстан үшін ЭЫДҰ денсаулық сақтау ұлттық шоттарына шолу» жобаларын (бұдан әрі – жоба) жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі жобаға қатысты ЭЫДҰ орындайтын жұмысты қаржыландыруға келіседі.

3. Длительность проекта составляет 24 месяца с даты подписания настоящего Соглашения.
Статья 2. Бюджетные и финансовые механизмы
1. Правительство Республики Казахстан обязуется предоставить ОЭСР взнос в размере 800 000 (восемьсот тысяч) евро на покрытие расходов, связанных с реализацией проекта.
2. Взнос будет выплачен в два этапа:
1) 80 % от взноса при подписании настоящего Соглашения и получении соответствующего счета на оплату от ОЭСР;
2) 20 % в конце проекта после получения соответствующего счета на оплату от ОЭСР.
3. ОЭСР будет администрировать взнос в соответствии со своим финансовым регламентом и другими применимыми правилами, процедурами и методиками, которые в настоящий момент предусматривают оплату возмещения административных затрат 5,3 % от общего вклада. Расход будет отражен на счетах ОЭСР согласно общепринятым принципам бухгалтерского учета и может проверяться во время аудита в соответствии со стандартными правилами аудита ОЭСР.
Статья 3. Описание работ и отчетности
1. ОЭСР выполняет проект согласно приложению к настоящему Соглашению.
2. В течение четырех месяцев после подписания настоящего Соглашения ОЭСР направит в Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (далее - МЗСР) через Правительство Республики Казахстан вопросник по стационарной, первичной помощи и статистике здравоохранения.
3. В течение пяти-восьми месяцев после подписания настоящего Соглашения ОЭСР проведет в Казахстане «стартовый» семинар и недельную ознакомительную поездку (дата подписи от 5 до 8 месяцев). ОЭСР подготовит краткий документ по вопросам для обсуждения на презентации «стартового» семинара. По этому случаю ОЭСР обеспечит МЗСР обзором основных выводов и уроков политики, которые содержатся в обширных обзорах других стран, в особенности касательно политики больничного сектора. «Стартовый» семинар позволит обсудить дальнейшие направления проекта. Учебная поездка будет проводиться вплотную с семинаром.
4. Касательно проекта национальных счетов здравоохранения проекты докладов будут подготовлены и переданы в органы власти Казахстана (дата подписания + 9 месяцев).
5. Также касательно проекта национальных счетов здравоохранения, в течение двенадцати месяцев после подписания Соглашения проект отчета будет пересмотрен и выработан окончательный сводный доклад. ОЭСР и Правительство Республики Казахстан могут организовать мероприятие в Казахстане по презентации окончательного отчета.
6. В течение пятнадцати месяцев после подписания Соглашения ОЭСР предоставит МЗСР проект отчета, содержащего основные выводы и рекомендации по работе системы здравоохранения Казахстана со стратегическими рекомендациями для следующего этапа реформы, основанной на информации, собранной в ходе ознакомительной поездки.
«Отчетный» семинар по отчету рабочего проекта ОЭСР будет проводиться в Казахстане. Целью данного семинара будет обсуждение основных результатов проекта отчета и политических выводов с ключевыми казахстанскими экспертами из соответствующих министерств и других заинтересованных сторон. Это также будет возможностью для обсуждения достижений по первичной помощи и главам по статистике здравоохранения.

3. Жобаның ұзақтығы осы Келісімге қол қойылған күнінен бастап 24 айды құрайды.
2-бап. Бюджеттік және қаржылық тетіктер
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ-ға жобаны іске асыруға байланысты шығыстарды жабуға 800000 (сегіз жүз мың) евро мөлшерінде жарна ұсынуға міндеттенеді.
2. Жарна екі кезеңмен төленетін болады:
1) осы Келісімге қол қойылған және ЭЫДҰ-дан төлем үшін тиісті шот алынған сәттен бастап жарнаның 80 %-ы;
2) Жоба соңында ЭЫДҰ-дан төлем үшін тиісті шот алынғаннан кейін жарнаның 20 %-ы.
3. ЭЫДҰ өзінің қаржылық регламентіне және басқа да тиісті қағидаларына, рәсімдеріне және әдістеріне сәйкес қазіргі уақытта жарнаның жалпы сомасынан 5,3 % әкімшілік шығындардың орнын толтыру төлемақысын көздейтін жарнаны әкімшілендіреді. Бухгалтерлік есепке алудың жалпыға бірдей қабылданған қағидаттарына сәйкес шығыс ЭЫДҰ шоттарында көрсетіледі және ол ЭЫДҰ аудитінің стандартты қағидаларына сәйкес аудит кезінде тексерілуі мүмкін.
3-бап. Жұмыстар мен есептіліктің сипаттамасы
1. ЭЫДҰ осы Келісімге қосымшаға сәйкес жобаны орындайды.
2. Келісімге қол қойылғаннан кейін төрт айдың ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігіне (бұдан әрі – ДСӘДМ) Қазақстан Республикасының Үкіметі арқылы стационарлық, алғашқы көмек және денсаулық сақтаудың статистикасы жөніндегі сауалнаманы жібереді.
3. Осы Келісімге қол қойылғаннан кейін Қазақстанда бес – сегіз ай ішінде ЭЫДҰ «бастау» семинарын және апталық оқу сапарын өткізеді (қол қою күні 5 айдан 8 айға дейін). ЭЫДҰ «бастау» семинарының презентациясында талқылау үшін мәселелер бойынша қысқаша құжатты дайындайды. Осыған байланысты ЭЫДҰ ДСӘДМ-ді басқа елдердің кеңейтілген шолуларында қамтылған саясаттың негізгі тұжырымдары мен сабақтарының, әсіресе аурухана секторының саясатына қатысты шолумен қамтамасыз етеді. «Бастау» семинары жобаның алдағы бағыттарын талқылауға мүмкіндік береді. Оқу сапары семинармен тығыз байланыста өткізілетін болады.
4. Ұлттық денсаулық сақтау шоттарының жобасына қатысты баяндамалардың жобалары дайындалады және Қазақстанның билік органдарына беріледі (қол қойылған күн + 9 ай).
5. Сондай-ақ ұлттық денсаулық сақтау шоттарының жобасына қатысты Келісімге қол қойылғаннан кейін он екі айдың ішінде есеп жобасы қайта қаралады және соңғы қорытынды баяндама дайындалады. ЭЫДҰ мен Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстанда соңғы есептің презентациясы бойынша іс-шара ұйымдастыра алады.
6. Келісімге қол қойылғаннан кейін он бес ай ішінде ЭЫДҰ ДСӘДМ-ге таныстыру сапарының барысында жиналған ақпаратқа негізделген реформаның келесі кезеңіне арналған стратегиялық ұсыныстары бар Қазақстан денсаулық сақтау жүйесі жөніндегі негізгі қорытындылар мен ұсыныстар енгізілген есеп жобасын береді. ЭЫДҰ-ның жұмыс жобасының есебі жөніндегі «есеп» семинары Қазақстанда өткізіледі. Осы семинардың мақсаты есеп жобасының және саяси қорытындылардың негізгі нәтижелерін тиісті министрліктердегі негізгі қазақстандық сарапшылармен және басқа мүдделі тараптармен талқылау болып табылады. Бұл денсаулық сақтаудың статистикасы жөніндегі басшыларға да алғашқы көмек жөніндегі жетістіктерді талқылау үшін мүмкіндік береді.

7. В течение двадцати четырех месяцев после подписания настоящего Соглашения проект отчета будет доработан и опубликован ОЭСР с учетом итогов обсуждения во время отчетного семинара и консультаций с казахстанскими уполномоченными органами. ОЭСР и Правительство Республики Казахстан могут организовать презентацию заключительного отчета в Республике Казахстан.
8. В течение шести месяцев после завершения проекта ОЭСР представит в Правительство Республики Казахстан заключительный отчет о расходах.
9. Правительство Республики Казахстан соглашается, что требования финансовой отчетности соблюдаются в отчете о затратах в соответствии с форматом отчетности ОЭСР.
Статья 4. Обмен информацией
Стороны предоставляют друг другу взаимную помощь и информацию, необходимую для осуществления проекта.
Любой обмен информацией между Сторонами адресуется:
1) для Правительства Республики Казахстан: Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан - 010000, г. Астана, район «Есиль», ул. Орынбор, 8, подъезды 5-6, тел.: +7(7172) 74-35-25, 74-36-30, email: minzdravsoc@mzsr.gov.kz;
2) для ОЭСР: Директорат ОЭСР по вопросам занятости, труда и социальных вопросов, Франческа Коломбо, ул. Андрэ-Паскаля 2, 75775 Париж, Франция.Cedex 16, электронная почта: Francesca.colombo@oecd.org; тел.: +33 1 45 24 93 60.
Статья 5. Использование результатов проекта
1. Результаты проекта в любой форме должны остаться единственной собственностью ОЭСР.
2. При соблюдении прав третьих сторон, а также правил и политик ОЭСР относительно классификации и исключения из классификации документов, если применимо, ОЭСР передает Правительству Республики Казахстан неисключительное, безотзывное право на использование, копирование и распространение бумажных копий заключительного отчета по проекту для любых государственных некоммерческих целей. Правительство Республики Казахстан также уполномочено размещать на своем веб-сайте и распространять как полностью «ДЛЯ ЧТЕНИЯ» (html 5) заключительный отчет.
3. Правительство Республики Казахстан обязано в случае необходимости всегда надлежащим образом подтверждать авторское право ОЭСР.
4. ОЭСР сохраняет за собой право первой публикации окончательного отчета, независимо от языка и формы такой публикации.
5. Заключительный отчет будет включать признание о вкладе Правительства Республики Казахстан в проект, и государственный символ Правительства Республики Казахстан, который размещается на оборотной стороне обложки публикации или внутри публикации рядом с указанным выше признанием.

7. Осы Келісімге қол қойылғаннан кейін жиырма төрт ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстанның уәкілетті органдарымен есеп семинары және консультация кезіндегі талқылау қорытындыларын ескере отырып, есеп жобасын пысықтайды және жариялайды. ЭЫДҰ және Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасында қорытынды есептің презентациясын ұйымдастыруы тиіс.
8. Жоба аяқталғаннан кейін алты ай ішінде ЭЫДҰ шығыстар туралы қорытынды есепті Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
9. Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ есептілік форматына сәйкес шығындар туралы есепте қаржылық есептілікке қойылатын талаптардың сақталуымен келіседі.
4-бап. Ақпарат алмасу
Тараптар бір-біріне өзара көмек және Жобаны жүзеге асыру үшін қажетті ақпарат беруге тиіс.
Тараптар арасындағы кез келген ақпарат алмасу мына мекенжайға жіберіледі:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін: Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі – 010000, Астана қаласы, «Есіл» ауданы, Орынбор көшесі, № 8, 5-6 кіреберістер, тел.: +7(7172) 74-35-25, 743630, email: minzdravsoc@mzsr.gov.kz;
2) ЭЫДҰ үшін: Жұмыспен қамту, еңбек және әлеуметтік мәселелер жөніндегі ЭЫДҰ Директораты, Франческа Коломбо, Андрэ-Паскаль к-сі 2, 75775 Париж, Франция. Cedex 16, электрондық пошта: Francesca.colombo@oecd.org; тел.: +33 1 45 24 93 60.
5-бап. Жобаның нәтижелерін пайдалану
1. Жобаның кез келген нысандағы нәтижелері ЭДЫҰ меншігі болып қалуға тиіс.
2. ЭЫДҰ үшінші тараптардың құқықтарын, сондай-ақ, егер қолданылатын болса, құжаттарды құпияландыру және құпиясыздандыру туралы ЭЫДҰ-ның қағидалары мен саясатын сақтай отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметіне кез келген мемлекеттік коммерциялық емес мақсатқа арналған жоба бойынша қорытынды есептің қағаз көшірмелерін пайдалануға, көшіруге, таратуға құқық береді. Қазақстан Республикасының Үкіметі қорытынды есепті өзінің веб-сайтында орналастыруға және толық «ОҚУҒА АРНАЛҒАН» ретінде (html 5) таратуға уәкілетті.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі қажет болған жағдайда әрқашан тиісінше ЭЫДҰ-ның авторлық құқығын растауға міндетті.
4. ЭЫДҰ мұндай жарияланымның тіліне және нысанына қарамастан, түпкілікті есепті бірінші болып жариялау құқығын сақтайды.
5. Қорытынды есеп Қазақстан Республикасы Үкіметінің жобаға қосқан үлесін тануды және жарияланым мұқабасының кері жағында немесе жарияланымның ішінде жоғарыда көрсетілген танумен қатар орналастырылатын Қазақстан Республикасы Үкіметінің рәмізін қамтитын болады.

6. Любые данные или информация, которые являются собственностью Правительства Республики Казахстан, предоставленные ОЭСР в ходе проекта, остаются собственностью Правительства Республики Казахстан. ОЭСР имеет право использовать и (или) включать указанные данные и информацию в целях подготовки своего отчета и в более общем плане для реализации проекта.
Статья 6. Разрешение споров
Любой спор, разногласие или претензия, возникающие из или в отношении толкования, применения или выполнения данного Соглашения, включая существование, действие или расторжение, которые не могут быть разрешены мирным путем, разрешаются окончательным и обязательным арбитражем в соответствии с правилами арбитражного суда для международных организаций и государств постоянной палаты третейского суда, действительных на дату заключения данного Соглашения. Количество судей - один. Судья выбирается путем договоренности между Сторонами. Если такая договоренность не достигнута в течение трех месяцев после требования арбитража, судья назначается в соответствии с указанными выше правилами по требованию одной из Сторон. Арбитражный суд проходит в Париже, Франция, все производство и подаваемые объяснения должны быть на английском языке.
Статья 7. Привилегии и иммунитеты
Ничто в настоящем Соглашении не должно толковаться как отказ от иммунитетов и привилегий ОЭСР как международной организации.
Статья 8. Изменения и дополнения
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения, являющиеся его неотъемлемой частью и оформляемые отдельными протоколами.
Статья 9. Вступление в силу
Настоящее Соглашение вступает в силу с момента его подписания обеими Сторонами и получения финансового взноса Комитетом по бюджету ОЭСР от Правительства Республики Казахстан. Оно будет оставаться в полной силе и действии, пока обе стороны не выполнят все обязательства, вытекающие из него.
Совершено в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, русском и английском языках. В случае расхождений между казахским, русским и английским текстами, текст на английском языке является превалирующим.
От Правительства Республики Казахстан
От Организации экономического сотрудничества и развития
Г-жа Тамара Дуйсенова
Министр здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Г-н Стефано Скарпетта
Директор Директората ОЭСР по вопросам занятости, трудовых и социальных вопросов
дата
дата
Г-н Энтони Дж. Роттье Исполнительный директор
дата
Приложение
Проект ОЭСР по системе здравоохранения для Казахстана
Проект системы здравоохранения с Казахстаном включает в себя два обзора: 1) Обзор системы здравоохранения, в котором будут рассмотрены стратегии и выработаны рекомендации по повышению эффективности системы, которая включает стационарный компонент и компонент первичной медико-санитарной помощи; 2) Обзор национальных счетов здравоохранения. Этот документ содержит техническое задание для проекта ОЭСР по системе здравоохранения для Казахстана, разбитый на два проекта, указанных выше.

6. Жоба барысында ЭЫДҰ-ға ұсынылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып табылатын кез келген деректер немесе ақпарат Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып қала береді. ЭЫДҰ көрсетілген деректерді және ақпаратты өз есебін дайындау мақсатында және неғұрлым кең тұрғыда жобаны іске асыру үшін пайдалануға және (немесе) енгізуге құқылы.
6-бап. Дауларды шешу
Осы Келісімнің қолданылуын, шынайылығын немесе бұзылуын қоса алғанда, оны түсіндіруден, қолданудан немесе орындаудан туындайтын, келіссөздер жүргізу жолымен шешілуі мүмкін емес кез келген дау, келіспеушілік немесе талаптар осы Келісім күшіне енген күнге жұмыс істеп тұрған аралық соттың Тұрақты палатасының халықаралық ұйымдар мен мемлекеттері үшін төрелік сотының ережелеріне сәйкес түпкілікті төрелік арқылы реттеуге жатады. Соттардың саны – біреу. Төреші Тараптар арасындағы уағдаластықтар жолымен сайланады немесе, егер төрелік талап еткеннен кейінгі үш айдың ішінде осындай уағдаластыққа қол жеткізілмесе, жоғарыда көрсетілген регламентке сәйкес Тараптардың біреуінің талабы бойынша тағайындалады. Төрелік сот Парижде, Францияда өтеді және барлық іс жүргізу мен берілетін түсініктемелер ағылшын тілінде болуы тиіс.
7-бап. Артықшылықтар мен иммунитеттер
Осы Келісімде ешнәрсе халықаралық ұйым ретінде ЭЫДҰ иммунитеттері мен артықшылықтарынан бас тарту ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
8-бап. Өзгерістер мен толықтырулар
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісуі бойынша осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9-бап. Күшіне енуі
Осы Келісім екі Тарап та қол қойғаннан кейін және ЭЫДҰ-ның Бюджет комитеті Қазақстан Республикасының Үкіметінен қаржылық жарна алғаннан кейін күшіне енеді. Ол екі Тарап та одан туындайтын барлық міндеттемелерді орындағанға дейін күшінде болады және қолданылады.
Әрқайсысы қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде түпнұсқа алты данада жасалды. Қазақ, орыс және ағылшын мәтіндерінің арасында алшақтықтар болған жағдайда, ағылшын тіліндегі нұсқасы басым болып табылады.
Қазақстан Республикасының         Экономикалық ынтымақтастық
Үкіметі атынан                 және даму ұйымы атынан
Тамара Дүйсенова ханым                 Стефано Скарпетта мырза
Қазақстан Республикасының           ЭЫДҰ Жұмыспен қамту, еңбек және
Денсаулық сақтау және әлеуметтік      әлеуметтік мәселелер жөніндегі
даму министрі                    директоратының директоры
күні                              күні
Энтони Дж. Роттье мырза
Атқарушы директор
күні
Қосымша
Қазақстан үшін денсаулық сақтау жүйесі бойынша ЭЫДҰ жобасы
Қазақстанмен денсаулық сақтау жүйесінің жобасы екі шолудан тұрады:
1) Стратегиялар қаралатын және стационарлық компонент пен медициналық-санитариялық алғашқы көмек компоненті кіретін жүйенің тиімділігін жоғарылату жөніндегі ұсынымдар дайындалатын денсаулық сақтау жүйесіне шолу; 2) Ұлттық денсаулық сақтау шоттарына шолу. Бұл құжат жоғарыда көрсетілген екі жобаға бөлінген ЭЫДҰ жобасы үшін Қазақстанға арналған денсаулық сақтау жүйесі бойынша техникалық тапсырмадан тұрады.

1. Обзор системы здравоохранения для Казахстана
Справочная информация
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (далее - МЗСР) выразило заинтересованность в проведении обзора ОЭСР системы здравоохранения Казахстана, акцентируя внимание на реформах стационарной и первичной медико-санитарной помощи. Основной целью этого проекта является оценка эффективности системы здравоохранения Казахстана в отношении потребностей населения в медицинской помощи и выработка рекомендаций по улучшению доступа, эффективности, результативности и устойчивого развития системы здравоохранения.
Проект будет основываться на обширной работе, проделанной ОЭСР за последнее десятилетие в области оценки эффективности системы здравоохранения. Проект будет проводиться ОЭСР, основываясь на работе и опыте Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в этих областях в процессе консультаций.
Проект начнется через три месяца с момента подписания Соглашения и будет завершен в течение 24 месяцев с момента подписания с изданием окончательного отчета. Он будет включать существенный обмен информацией через первоначальный «стартовый» семинар и ознакомительную поездку, запланированные на 5-8 месяц после подписания Соглашения, второй семинар спустя год после представления результатов итогового отчета. Общая сумма расходов этого проекта для ОЭСР оценивается в 600 000 .
Создание эффективной, доступной и высококвалифицированной системы здравоохранения Казахстана является приоритетным направлением политики для Казахстана
С момента обретения независимости Казахстан предпринял ряд амбициозных реформ в секторе здравоохранения, сосредоточенных на расширении доступа к медицинской помощи (в частности, в Северном Казахстане и других сельских районах), повысив уровень финансовой защиты от чрезмерно распространенного способа оплаты медицинских услуг за счет расходов пациента и уменьшив исторически сложившуюся зависимость системы от специализированной медицинской помощи в стационаре. Количество пациентов и дней пребывания в стационаре сократилось на 30 % в период с 2005 по 2012 годы, а средняя продолжительность жизни равна более чем 70 лет, в настоящее время близка к среднему европейскому уровню, благодаря таким реформам, как Государственная программа реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005 — 2010 годы, Кодекс Республики Казахстан о здоровье народа и системе здравоохранения (2009 год) и Концепция Единой национальной системы здравоохранения Республики Казахстан (2009 год), был достигнут значительный прогресс в этих областях. Делегирование ответственности за финансирование и предоставление медицинских услуг областям (регионам) стало особенно важным шагом в создании системы, более чутко реагирующей на потребности людей.

1. Қазақстан үшін денсаулық сақтау жүйесіне шолу
Анықтамалық ақпарат
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі (бұдан әрі – ДСӘДМ) стационарлық және медициналық-санитариялық алғашқы көмек реформаларына назар аудара отырып, Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесіне ЭЫДҰ шолуын жүргізуге қызығушылық танытты. Бұл жобаның негізгі міндеті халықтың медициналық көмекке сұранысымен байланысты денсаулық сақтау жүйесінің қолжетімділігін, тиімділігін, нәтижелілігін жақсарту және тұрақты дамуы жөнінде ұсыныстар дайындау болып табылады.
Жоба соңғы он жылда ЭЫДҰ жүргізген денсаулық сақтау жүйесінің тиімділігін бағалау жөніндегі кең ауқымды жұмысына негізделеді. Жобаны ЭЫДҰ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің консультациялар процесіндегі осы саладағы жұмысын және тәжірибесін негізге ала отырып жүргізеді.
Жоба келісімге қол қойылғаннан кейін үш айдан соң басталады және оған қол қойылғаннан кейін 24 айдың ішінде қорытынды есеп жариялау арқылы аяқталады. Оған Келісімге қол қойылғаннан кейін 5-8 айға жоспарланған алғашқы «бастау» семинары мен танысу сапары арқылы елеулі ақпарат алмасу кіреді, бір жылдан соң түпкілікті есептің қорытындылары берілгеннен кейін екінші семинар өткізіледі. ЭЫДҰ үшін осы жоба шығыстарының жалпы сомасы 600000 бағаланып отыр.
Қазақстанның тиімді, қолжетімді және жоғары білікті денсаулық сақтау жүйесін құру Қазақстан үшін саясаттың басым бағыты болып табылады
Тәуелсіздік алғаннан бері Қазақстан медициналық көмекке қолжетімділікті кеңейтуге (атап айтқанда, Солтүстік Қазақстанда және басқа ауылдық аудандарда) бағытталған денсаулық сақтау саласында амбициялық реформаларды жүргізді, осылайша, пациент шығыстарының есебінен медициналық қызметтерге ақы төлеудің шамадан тыс таралған тәсілінен қаржылық қорғауды күшейтті және стационардағы бұрыннан қалыптасқан мамандандырылған көмекке тәуелділікті азайтты. Пациенттердің саны мен стационарда болу күні 2005 жылдан бастап 2012 жылдар кезеңінде 30 %-ға қысқарды, ал өмір сүрудің орташа ұзақтығы 70 жастан асты, қазіргі уақытта орташа еуропалық деңгейге жақын. Денсаулық сақтау саласын реформалаудың және дамытудың 2005 – 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексі (2009 жыл) және Бірыңғай ұлттық денсаулық сақтау жүйесі жөніндегі тұжырымдама (2009 жыл) сияқты реформалардың арқасында осы салаларда елеулі прогреске қол жеткізілді. Қызметтерді көрсету және қаржыландыру жауапкершілігін облыстар (өңірлер) деңгейіне беру адамдардың қажеттілігіне анағұрлым елгезектікпен ден қоятын жүйені құруда маңызды қадам болды.

Государственная программа развития здравоохранения Республики Казахстан «Саламатты Қазақстан» (2011 — 2015 годы) отражает дальнейшую эволюцию системы здравоохранения, характерными чертами которой являются эффективность, доступность и качество, с особым акцентом на переход из стационарного сектора в первичную медико-санитарную помощь. Тем не менее, серьезные вопросы все еще имеются. Хотя число больничных коек и продолжительность пребывания в стационаре были сокращены за последние годы, плотность больничных коек в Казахстане по-прежнему значительно выше, чем средний показатель ОЭСР и значительно отличается в разрезе областей. Расходы на оплату медицинских услуг за счет пациента все еще остаются высокими (выше 30 % от общего объема национальных расходов на здравоохранение), что говорит о низкой доступности и качестве в финансируемой государством системе здравоохранения и исключении некоторых людей из группы пациентов, использующих услуги здравоохранения. Растущее бремя неинфекционных болезней, относительно низкая продолжительность жизни и показатели выживаемости после постановки диагноза рака и других заболеваний также сигнализируют о необходимости дальнейшего совершенствования качества медицинской помощи.
Что может предложить ОЭСР?
ОЭСР является мировым лидером по международной оценке и сравнению эффективности системы здравоохранения, с большим опытом работы по выработке стратегических рекомендаций по укреплению системы здравоохранения
ОЭСР имеет уникальный опыт в оказании помощи странам в достижении эффективной работы систем здравоохранения путем оценки показателей здоровья и использования ресурсов системы здравоохранения, а также анализа стратегий, которые способствуют повышению доступа, эффективности и качества медицинской помощи. Наши приоритетные направления работы включают в себя оценку показателей эффективности системы здравоохранения и качества медицинской помощи, анализ финансирования системы здравоохранения и достижения эффективности расходования средств, планирование и развитие профессиональных ресурсов здравоохранения, а также выработку рекомендаций по экономической стратегии по финансовой и социальной политике для более эффективного предотвращения хронических заболеваний. Эти области экспертных направлений работы могут быть сплетены и адаптированы для предоставления соответствующих рекомендаций по вопросам политики для Казахстана о том, как улучшить эффективность системы здравоохранения.
Мы регулярно проводим стратегические анализы и оценки обзоров национальных систем здравоохранения, акцентируя внимание на эффективность, результативность, доступность и устойчивость медицинской помощи. Они основываются на нашей давно устоявшейся базе данных международной статистики здравоохранения (которые охватывают потребности в медицинской помощи, системные ресурсы и результаты, достигнутые в отношении показателей здоровья) и наших знаниях о развитии передовых политических стратегий всей системы здравоохранения ОЭСР. Эта способность оценки результатов деятельности и определения соответствующих стратегических подходов будет использована для выработки рекомендаций для Казахстана о том, как должным образом провести следующий этап реформ системы здравоохранения.
Как будет выглядеть обзор системы здравоохранения Казахстана?
Основной целью обзора системы здравоохранения является выработка стратегической оценки функционирования и эффективности системы здравоохранения, с проведением сравнения по мере необходимости с системами здравоохранения стран-членов ОЭСР. Также будут представлены определенные целевые рекомендации для укрепления системы здравоохранения. Кроме того, Секретариат ОЭСР может работать в консультации с МЗСР для определения конкретных приоритетных направлений политики для более детальной оценки, таких как повышение качества и эффективности в стационаре.
Мы предлагаем структурировать обзор системы здравоохранения следующим образом:
Начать Раздел по оценке и рекомендациями кратким изложением, в котором приведены основные рекомендации в области политики, необходимые для укрепления системы здравоохранения Казахстана.
Краткое описание системы здравоохранения Казахстана, в том числе описание основных потребностей в медицинской помощи населения Казахстана; правовой и конституционной основы, являющейся фундаментом программ здравоохранения и общественного здоровья в Казахстане, а также описание ключевых реформ последних лет; основных лиц и организаций, ответственных за управление, предоставление медицинской помощи и регулирование здравоохранения и программ общественного здравоохранения в Казахстане.
Оценка эффективности первичной медико-санитарной помощи в системе здравоохранения Казахстана, включая системы по возмещению затрат поставщикам первичной медико-санитарной помощи и оплате труда работников первичной медико-санитарной помощи; информационных систем, лежащих в основе предоставления, мониторинга и оценки первичной медико-санитарной помощи и программ общественного здравоохранения в Казахстане; доступности (в том числе географических или социальных различий в доступе), качества (эффективность, безопасность и оперативность), эффективности и устойчивости первичной медико-санитарной помощи. Особое внимание будет уделено управлению хроническими заболеваниями в первичном звене.
Оценка функционирования больничного сектора в Казахстане, в том числе систем возмещения затрат поставщикам и оплату труда служащих стационара; информационных систем, лежащих в основе предоставления, мониторинга и оценки стационарной помощи; доступности (в том числе географических или социальных различий в доступе), качества (эффективность, безопасность и оперативность), эффективности и устойчивости больничного сектора.
Основываясь на соответствующих данных, стратегиях и институциональном анализе, эти разделы будут сравнивать функционирование системы здравоохранения Казахстана с другими системами здравоохранения стран ОЭСР, а также будут содержать рекомендации о том, как различные субъекты и организации, ответственные за финансирование, предоставление медицинских услуг и регулирование здравоохранения в Казахстане, могут повысить эффективность системы здравоохранения. Особое внимание будет уделено управлению хроническими заболеваниями в первичном звене и поддержке стационаров для достижения большей операционной и финансовой независимости, поскольку они являются текущими приоритетами политики для системы здравоохранения Казахстана.
Сроки, результаты и стоимость
Определенные стадии по внедрению предложения ОЭСР для обзора системы здравоохранения Казахстана будут приняты по согласованию с MЗCP, и также могут включать в себя:
Подготовительную работу: первоначальные контакты и назначение ответственного лица в уполномоченном органе (МЗСР, март 2015 года).
Анкетирование: Результаты анкетирования по поиску информации о структуре системы здравоохранения Казахстана, основных стратегиях в таких направлениях, как качество медицинской помощи и данные основных результатов системы здравоохранения, будут направлены в МЗСР [дата подписания + 4 месяца].
Начальный семинар и одну недельную учебную поездку: Стартовый семинар и одна недельная поездка обучения будут проведены [дата подписания +5-8 месяцев]. ОЭСР подготовит краткую статью о проблемах для обсуждений для представления на стартовом семинаре. В этой связи ОЭСР подготовит следующее: во-первых, предоставит обзор ключевых результатов и стратегических уроков, которые отражены в обширных обзорах в других странах, во-вторых, предложит некоторые конкретные рекомендации органам по конкретной теме (например, стационары) на основе первоначального изучения материала, результатов анкетирования и доказательств других стран. Учебная поездка будет проводиться в тесном взаимодействии со стартовым семинаром. Все это будет включать в себя ряд встреч со всеми заинтересованными сторонами в стране, включая лиц, принимающих решения, плательщиков, поставщиков медицинских услуг, представителей пациентов, академических экспертов.
Проект доклада: Проект доклада будет представлен к [дата подписания + 15 месяцев]. Основываясь на информации, собранной в ходе ознакомительной поездки, ОЭСР подготовит проект доклада о работе системы здравоохранения Казахстана, со стратегическими рекомендациями для следующего этапа реформы.
Изменения и публикации: Проект отчета будет доработан и опубликован ОЭСР с учетом итогов обсуждения и консультаций с казахстанскими уполномоченными органами [дата подписания +24 месяца].
Заключительное мероприятие: ОЭСР и МЗСР должны организовать презентацию заключительного отчета в Республике Казахстан [дата подписания + 24 месяца].
Общие затраты ОЭСР для проведения этого обзора оцениваются в 600 тыс. евро. Эта сумма будет включать в себя расходы на перевод заключительной публикации с английского на русский язык. Она не будет включать в себя расходы на перевод с русского на английский язык во время визитов ОЭСР в Казахстан.
В случае возникновения интереса, и на основе отдельного соглашения, ОЭСР может привлечь научного сотрудника из МЗСР, который может быть откомандирован для работы в ОЭСР по проведению обзора с командой ОЭСР сроком на 6 месяцев.
План
по обзору системы здравоохранения для Казахстана
ШАГИ
СООТВЕТСТВУЮЩИЙ ВЫХОД
Период
Подготовительная работа
Первоначальные контакты и назначение ответственного лица (МЗСР)
Март 2015 года
Анкетирование
Результаты анкетирования по поиску информации о структуре системы здравоохранения Казахстана, основных стратегиях в таких направлениях, как качество медицинской помощи и данные основных результатов системы здравоохранения, будут направлены в МЗСР.
Подписание + 4 месяца
Начальный семинар и одна недельная учебная поездка
Стартовый семинар и одна недельная поездка обучения будут проведены [дата подписания +5-8 месяцев]. ОЭСР подготовит краткую статью о проблемах для обсуждений для представления на стартовом семинаре. В этой связи ОЭСР подготовит следующее: во-первых, предоставит обзор ключевых результатов и стратегических уроков, которые отражены в обширных обзорах в других странах, во-вторых, предложит некоторые конкретные рекомендации уполномоченному органу по конкретной теме (например, стационары) на основе первоначального изучения материала, результатов анкетирования и доказательств других стран. Учебная поездка будет проводиться в тесном взаимодействии со стартовым семинаром. Все это будет включать в себя ряд встреч со всеми заинтересованными сторонами в стране.
Подписание +5-8 месяцев
Проект доклада
Основываясь на информации, собранной в ходе ознакомительной поездки, ОЭСР подготовит проект доклада о работе системы здравоохранения Казахстана, со стратегическими рекомендациями для следующего этапа реформы.
Подписание +15 месяцев
Изменения и публикации
Проект отчета будет доработан и опубликован ОЭСР с учетом итогов обсуждения и консультаций с казахстанскими уполномоченными органами.
Подписание +24 месяца
Заключительное мероприятие
ОЭСР и МЗСР должны организовать презентацию заключительного отчета в Республике Казахстан.
Подписание +24 месяца

Денсаулық сақтау саласын дамытудың «Саламатты Қазақстан» мемлекеттік бағдарламасы (2011 – 2015 жылдар) стационарлық сектордан медициналық-санитариялық алғашқы көмекке өтуге баса назар аудара отырып, тиімділікпен, қолжетімділікпен және сапамен ерекшеленетін денсаулық сақтау жүйесінің одан әрі эволюциясын көрсетеді. Алайда әлі де маңызды проблемалар бар. Соңғы жылдары аурухана төсектері санының және ауруханаларда орташа болудың қысқарғанына қарамастан, ЭЫДҰ-ның орташа көрсеткішімен салыстырғанда Қазақстанда ауруханалық төсектер тығыздығы бұрынғысынша жоғары және облыстар арасында айтарлықтай орын алып отыр. Пациент есебінен медициналық қызметтерге ақы төлеу шығыстары әлі де жоғары болып қалуда (денсаулық сақтауға арналған ұлттық шығыстардың жалпы көлемінен 30 %-ға жоғары), бұл мемлекет қаржыландыратын денсаулық сақтау жүйесінің қолжетімділігі мен сапасы деңгейінің төмен екенін және денсаулық сақтау қызметтерін пайдаланатын пациенттер тобынан кейбір адамдардың бас тартуын көрсетеді. Инфекциялық емес аурулар ауыртпалығының өсуі, өмір сүру ұзақтығының және онкологиялық және басқа ауруларды диагностикалағаннан кейін өмір сүру қабілеттілігі деңгейінің салыстырмалы төмендеуі де медициналық көмектің сапасын одан әрі жетілдіру қажеттілігін көрсетеді.
ЭЫДҰ не ұсына алады?
ЭЫДҰ денсаулық сақтау жүйесін нығайту бойынша стратегиялық ұсынымдарды дайындау жөнінде мол тәжірибесі бар денсаулық сақтау жүйесінің тиімділігін халықаралық бағалау және салыстыру жөніндегі әлемдік көшбасшы болып табылады
ЭЫДҰ-ның денсаулық көрсеткіштерін бағалау және денсаулық сақтау ресурстарын пайдалану жолымен денсаулық сақтаудың тиімді жұмысына қол жеткізу бойынша елдерге көмек көрсетуде, сондай-ақ медициналық көмектің қолжетімділігін, тиімділігін және сапасын жоғарылатуға ықпал ететін стратегияларды талдауда бірегей тәжірибесі бар. Біздің жұмыстың басым бағыттары денсаулық сақтау жүйесінің тиімділік көрсеткіштерін және медициналық көмектің сапасын бағалауды, денсаулық сақтау жүйесін қаржыландыруды және жұмсалатын қаражаттың тиімділігіне қол жеткізуді, денсаулық сақтаудың кәсіптік ресурстарын жоспарлау мен дамытуды, сондай-ақ созылмалы ауруларды тиімді жою үшін экономикалық стратегия, қаржылық және әлеуметтік саясат бойынша ұсынымдарды дайындауды қамтиды. Сараптамалық бағыттардың осы салаларының жұмысы Қазақстан үшін денсаулық сақтау жүйесінің тиімділігін қалай жақсарту саясаты мәселелері бойынша тиісті ұсынымдар беру үшін біріктірілуі және бейімделуі мүмкін.
Біз медициналық көмектің тиімділігіне, нәтижелілігіне, қолжетімділігіне және тұрақтылығына назар аудара отырып, ұлттық денсаулық сақтау жүйелерінің шолуларына тұрақты стратегиялық талдаулар мен бағалау жүргіземіз. Олар біздің бұрыннан қалыптасқан халықаралық денсаулық сақтау статистикасының дерекқорына (медициналық көмекке қажеттілікті, денсаулық көрсеткіштеріне қатысты қол жеткізілген жүйелік ресурстар мен нәтижелерді қамтиды) және біздің ЭЫДҰ-ның барлық денсаулық сақтау жүйесіндегі алдыңғы қатарлы саяси стратегияларының дамуы туралы білімдерімізге негізделеді. Осы қызметтің нәтижелерін бағалау және тиісті стратегиялық тәсілдерді айқындау қабілеті Қазақстан үшін денсаулық сақтау жүйесін реформалаудың одан арғы кезеңдерін тиісінше жүргізуде ұсынымдарды дайындау үшін қолданылатын болады.
Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесіне шолу қандай болады?
Денсаулық сақтау жүйесіне шолудың негізгі мақсаты қажет болған жағдайда, ЭЫДҰ-ға мүше мемлекеттер денсаулық сақтау жүйелерімен салыстыруды жүргізу арқылы денсаулық сақтау жүйесінің жұмыс істеуіне және тиімділігіне стратегиялық бағалауды дайындау болып табылады. Сонымен қатар денсаулық сақтау жүйесін нығайту үшін анықталған нысаналы ұсыныстар берілетін болады. Бұдан басқа, ЭЫДҰ Хатшылығы стационардағы сапа мен тиімділікті арттыру сияқты барынша егжей-тегжейлі бағалауды жүргізу үшін саясаттың нақты басым бағыттарын анықтау үшін ДСӘДМ-мен консультация арқылы жұмыс істей алады.
Біз денсаулық сақтау жүйесіне шолуды мынадай түрде құрылымдауды ұсынамыз:
Бағалау мен ұсынымдарға арналған Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесін нығайтуға қажетті саясат саласындағы негізгі ұсынымдар келтірілген қысқаша жазылған бағалау және ұсыныстар жөніндегі тарауды бастау.
Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесінің, оның ішінде Қазақстан халқының медициналық көмекке негізгі қажеттілігінің қысқаша сипаттамасы; Қазақстандағы денсаулық сақтау және қоғамдық денсаулық бағдарламаларының іргетасы болып табылатын құқықтық және конституциялық негіздер, сондай-ақ соңғы жылдардағы негізгі реформалардың сипаттамасы.
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек қызметтерін берушілердің шығындарын өтеу жүйесін және медициналық-санитариялық алғашқы көмек қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуді қоса алғанда, Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесіндегі медициналық-санитариялық алғашқы көмек тиімділігін; Қазақстандағы медициналық-санитариялық алғашқы көмек пен қоғамдық денсаулық сақтауды ұсыну, мониторингтеу және бағалау негізіндегі ақпараттық жүйелерді; медициналық-санитариялық алғашқы көмектің қолжетімділігін (оның ішінде қолжетімділіктегі географиялық немесе әлеуметтік айырмашылықтар), сапасын (тиімділік, қауіпсіздік және жеделділік), тиімділігі мен тұрақтылығын бағалау. Бастапқы буындағы созылмалы ауруларды басқаруға ерекше көңіл бөлінеді.
Қазақстандағы аурухана секторын, оның ішінде көрсетілетін қызметті берушілердің шығындарын өтеу және стационар қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуді; стационарлық көмекті ұсыну, мониторингтеу және бағалау негізіндегі ақпараттық жүйелерді, аурухана секторының қолжетімділігін (соның ішінде қолжетімділіктегі географиялық немесе әлеуметтік өзгешеліктер), сапасын (тиімділік, қауіпсіздік және жеделділік), тиімділігі мен тұрақтылығын бағалау.
Тиісті деректерге, стратегияларға және институционалдық талдауға негізделе отырып, осы тараулар Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесінің жұмыс істеуін ЭЫДҰ елдерінің денсаулық сақтау жүйелерімен салыстыратын болады, сондай-ақ Қазақстандағы денсаулық сақтауды қаржыландыруға, медициналық көрсетілетін қызметтерді беруге және реттеуге жауапты әртүрлі субъектілер мен ұйымдар денсаулық сақтау жүйесінің тиімділігін қалай жоғарылата алатыны туралы ұсыныстар береді. Бастапқы буындағы созылмалы ауруларды басқаруға және анағұрлым көп операциялық және қаржылық тәуелсіздікке қол жеткізу үшін стационарларды қолдауға ерекше назар аударылатын болады, өйткені олар Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесі үшін саясаттың ағымдағы басымдықтары болып табылады.
Мерзімдері, нәтижелері және құны
Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесін шолу үшін ЭЫДҰ-ның ұсыныстарын енгізудің белгілі бір кезеңдері ДСӘДМ-мен келісім бойынша қабылданатын болады және мыналарды қамтуы мүмкін:
Дайындық жұмысы: алғашқы байланыс және уәкілетті органда жауапты адамды тағайындау (ДСӘДМ, (2015 жылғы наурыз)
Сауалнама: Қазақстан денсаулық сақтау жүйесінің құрылымы туралы, медициналық көмектің сапасы және денсаулық сақтау жүйесінің негізгі нәтижелерінің деректері сияқты бағыттар бойынша негізгі стратегияларда ақпаратты іздеу сауалнамасының нәтижелері ДСӘДМ-ге жіберілетін болады [қол қойылған күн + 4 ай].
Бастау семинары және бір апталық оқу сапары: Бастау семинары және бір апталық оқу сапары өткізіледі [қол қойылған күн +5-8 ай]. ЭЫДҰ бастау семинарында талқылау үшін мәселелер бойынша қысқаша баяндама дайындайды. Осыған байланысты ЭЫДҰ мынаны дайындайды: біріншіден, ол басқа елдердің үлгісінде көрсетілген шолулар бойынша негізгі нәтижелер мен стратегиялық сабақтарға шолу береді, екіншіден, материалды алғашқы зерделеудің, сауалнама нәтижелерінің және басқа елдердің дәлелдемелерінің негізінде органдарға нақты тақырыптар бойынша (мысалы, стационарлар) бірқатар нақты ұсынымдар береді. Оқу сапары бастау семинарымен тығыз өзара іс-қимылда өткізілетін болады. Осының барлығы шешім қабылдайтын тұлғаларды, төлеушілерді, медициналық көрсетілетін қызметтерді берушілерді, пациенттердің өкілдерін, академиялық сарапшыларды қоса алғанда, елдегі барлық мүдделі тараптармен бірқатар кездесулерді қамтиды.
Баяндама жобасы: Баяндама жобасы [қол қойылған күн +15 ай] дайындалады. ЭЫДҰ таныстыру сапары кезінде алынған ақпараттың негізінде реформаның келесі сатысы бойынша стратегиялық ұсынымдары бар Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесінің жұмысы туралы баяндама жобасын дайындайды.
Өзгерістер және жарияланымдар: Есеп жобасын Қазақстанның уәкілетті органдарымен талқылау және консультациялар қорытындыларын ескере отырып, ЭЫДҰ пысықтайды және баспасөзде жариялайды [қол қойылған күн +24 ай].
Қорытынды іс-шаралар: ЭЫДҰ мен ДСӘДМ Қазақстан Республикасында қорытынды есептің презентациясын ұйымдастыруға тиіс. [қол қойылған күн +24 ай].
ЭЫДҰ-ның осы шолуды өткізуге жалпы шығындары 600 мың евроға бағаланып отыр. Бұл сома қорытынды жарияланымның ағылшын тілінен орыс тіліне аударуға арналған шығыстарды қамтиды. Оған ЭЫДҰ-ның Қазақстанға сапарлары кезінде орыс тілінен ағылшын тіліне аудару шығындары кірмейді.
Қызығушылық туындаған жағдайда және жеке келісім негізінде ЭЫДҰ ДСӘДМ-нен ғылыми қызметкерді тарта алады, ол 6 ай мерзімге ЭЫДҰ-ның командасымен шолуды жүргізу бойынша ЭЫДҰ-да жұмыс істеу үшін іссапарға жіберілуі мүмкін.
Қазақстан үшін денсаулық сақтау жүйесіне шолу жөніндегі жоспар
ҚАДАМДАР
ҚАБЫЛДАНАТЫН ТИІСТІ ШАРАЛАР
КЕЗЕҢ
Дайындық жұмысы
Алғашқы байланыс және жауапты адамды тағайындау (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі)
2015 жылғы наурыз
Сауалнама
Қазақстан денсаулық сақтау жүйесінің құрылымы туралы, медициналық көмектің сапасы және денсаулық сақтау жүйесінің негізгі нәтижелерінің деректері сияқты бағыттардағы негізгі стратегиялардағы ақпаратты іздеу жөніндегі сауалнама нәтижелері ДСӘДМ-ге жіберілетін болады.
Қол қою +4 ай
Бастау семинары және бір апталық оқу сапары
Бастау семинары және бір апталық оқу сапары өткізіледі [қол қойылған күн +5-8 ай]. ЭЫДҰ бастау семинарында талқылау үшін мәселелер бойынша қысқаша баяндама дайындайды. Осыған байланысты ЭЫДҰ мынаны дайындайды: біріншіден, ол басқа елдердің үлгісінде көрсетілген шолулар бойынша негізгі нәтижелер мен стратегиялық сабақтарға шолу береді, екіншіден, материалды алғашқы зерделеудің, сауалнама нәтижелерінің және басқа елдердің дәлелдемелерінің негізінде органдарға нақты тақырыптар бойынша (мысалы, стационарлар) бірқатар нақты ұсынымдар береді. Оқу сапары бастау семинарымен тығыз өзара іс-қимылда өткізілетін болады. Осының барлығы шешім қабылдайтын тұлғаларды, төлеушілерді, медициналық көрсетілетін қызметтерді берушілерді, пациенттердің өкілдерін, академиялық сарапшыларды қоса алғанда, елдегі барлық мүдделі тараптармен бірқатар кездесулерді қамтиды.
Қол қою +5-8 ай
Баяндама жобасы:
Баяндама жобасы [қол қойылған күн +15 ай] дайындалады. ЭЫДҰ таныстыру сапары кезінде алынған ақпараттың негізінде реформаның келесі фазасы бойынша стратегиялық ұсынымдары бар Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесінің жұмысы туралы баяндама жобасын дайындайды.
Қол қою +15 ай
Өзгерістер мен жарияланымдар
ЭЫДҰ Қазақстанның уәкілетті органдарымен есеп семинары және консультация кезіндегі талқылау қорытындыларын есепке ала отырып, есеп жобасын пысықтайды және жариялайды.
Қол қою +24 ай
Қорытынды іс-шаралар
ЭЫДҰ мен ДСӘДМ Қазақстан Республикасында қорытынды есептің презентациясын ұйымдастыруға тиіс. [қол қойылған күн +24 ай].
Қол қою +24 ай

2. Обзор по национальным счетам здравоохранения Казахстана
Краткая справка
МЗСР выразило интерес в проведении ОЭСР обзора системы национальных счетов здравоохранения Казахстана. Основной задачей данного проекта является оценка степени соответствия подходов, используемых при разработке казахстанских национальных счетов здравоохранения, а также степени их соответствия стандартам SHA 2011, рекомендациям с целью обеспечения большего соответствия стандартам SHA 2011.
Проект будет основан на обширной работе, проводимой ОЭСР, которая является международной организацией, признанной лидером в установлении стандартов счетов здравоохранения. Руководство «Система счетов здравоохранения» (далее - ССЗ), опубликованное ОЭСР в 2000 году и переработанное в 2011 году в виде совместной работы ОЭСР, Евростат и ВОЗ, представляет собой глобальный стандарт для исчерпывающих, последовательных и сопоставимых международных счетов, которые соответствуют потребностям населения, аналитиков здравоохранения частного сектора и должностных лиц, разрабатывающих политику.
Проект начнется через три месяца после подписания официального соглашения и будет выполнен в течение 9 месяцев после его подписания с публикацией заключительного отчета. В рамках проекта будет осуществлен большой обмен информацией посредством первой ознакомительной поездки и заключительного визита к концу 9-месячного периода для представления результатов заключительного отчета. Общая стоимость проекта ОЭСР оценивается в 200 000.
Разработка счетов здравоохранения в соответствии с международными стандартами является основой для более полноценного информирования о политике здравоохранения
Разработка национальных счетов здравоохранения (далее - НСЗ) в Республике Казахстан была начата в 2004 году Министерством здравоохранения Республики Казахстан (далее — М3 РК) при поддержке Всемирного Банка. Первый сбор данных состоялся в 2006 году с помощью комплексной программы, разработанной ТОО «Мединформ» по запросу МЗ РК. В свою очередь, Агентство по статистике Республики Казахстан разработало и утвердило специальную форму статистической отчетности (№ 19 «Отчет по расходам на здравоохранение»).
Процесс разработки НСЗ был закреплен в Государственной программе реформирования и развития системы здравоохранения на 2005 — 2010 годы, а затем в Государственной программе развития здравоохранения «Саламатты Қазақстан» на 2011 - 2015 годы.
Предыдущие отчеты по расходам на здравоохранение за 2011-2012 годы были составлены на основе методологии «Руководство по разработке национальных счетов здравоохранения» Всемирной Организации здравоохранения (далее - ВОЗ) 2003 года. В рамках реализации проекта Всемирного Банка «Передача технологий и институциональные реформы здравоохранения» в 2011 - 2012 годы Республиканский центр развития здравоохранения (далее - РЦРЗ) совместно с консультантами компании (Ixford Policy Management подготовили два отчета по НСЗ.
В рамках программы М3 РК за 2012 год была начата работа по разработке НСЗ на основе системы счетов здравоохранения 2011 года (SNA 2011), разработанной экспертами ОЭСР, Евростат и ВОЗ.
По результатам сотрудничества РЦРЗ с международными консультантами было принято решение следовать раннее разработанному подходу по использованию существующих источников информации и сокращению административного и информационного бремени, возложенного на первичных респондентов.
При разработке НСЗ в Казахстане в основном используются данные, публикуемые Министерством финансов, Министерством здравоохранения и социального развития, Агентством по статистике, органом финансового контроля Национального Банка Республики Казахстан, а также информация из базы данных системы кредиторской отчетности Комитета содействия развитию ОЭСР. Как было уже упомянуто выше, методологической базой для разработки НСЗ является SHA 2011.

2. ЭЫДҰ Қазақстанның ұлттық денсаулық сақтау шоттары бойынша шолуы
Қысқаша анықтама
ДСӘДМ ЭЫДҰ-ға Қазақстанның ұлттық денсаулық сақтау шоттарына шолу жүргізуіне қызығушылық танытты. Бұл жобаның негізгі міндеті Қазақстанның ұлттық денсаулық сақтау шоттарын әзірлеу кезінде пайдаланылатын әдістердің сәйкестік дәрежесін, сондай-ақ олардың SHA 2011стандарттарына сәйкестік дәрежесін, сондай-ақ SHA 2011 стандарттарына барынша сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында ұсынымдарын бағалау болып табылады.
Жоба денсаулық сақтау шоттарының стандарттарын бекітудегі көшбасшы ретінде танылған халықаралық ұйым болып табылатын ЭЫДҰ жүргізетін ауқымды жұмысқа негізделеді. ЭЫДҰ 2000 жылы жариялаған және ЕЭДҰ, Евростат және ХДҰ бірлескен жұмысы ретінде 2011 жылы қайта өңделген «Денсаулық сақтау шоттарының жүйесі» (бұдан әрі – ДСШЖ) нұсқаулығы халықтың, денсаулық сақтау жеке секторының талдаушыларының және саясатты әзірлейтін лауазымды тұлғалардың сұраныстарына сай келетін ауқымды, бірізді және салыстырмалы халықаралық шоттар үшін жаһандық стандарт болып табылады.
Жоба ресми келісімге қол қойылғаннан кейін үш айдан кейін басталады және оның соңғы есебінің жариянауымен қатар оған қол қойылғаннан кейін 9 ай ішінде жүзеге асырылады. Қорытынды есеп нәтижелерін беру үшін жоба аясында бірінші танысу сапары мен 9 айлық кезеңнің соңындағы ақпарат арқылы ауқымды ақпарат алмасу жүзеге асырылады. ЭЫДҰ жобасының жалпы құны 200 000 бағаланып отыр.
Халықаралық стандарттарға сәйкес денсаулық сақтау шоттарын әзірлеу денсаулық сақтау саясатын толыққанды ақпараттандырудың негізі болып табылады
Қазақстан Республикасындағы ұлттық денсаулық сақтау шоттарын (ҰДСШ) әзірлеуді Дүниежүзілік Банктің қолдауымен ДСӘДМ 2004 жылы бастады. Мәліметтердің бірінші жинағы 2006 жылы ҚР ДСМ тапсырысы бойынша «Мединформ» ЖШС әзірлеген кешенді бағдарлама көмегімен жүзеге асырылды. Өз кезегінде Агенттік статистикалық есептің арнайы нысанын әзірлеп, бекітті (№ 19 «Денсаулық сақтау шығындары бойынша есеп»).
ҰДСШ әзірлеу процесі Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісiн реформалау мен дамытудың 2005 – 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында, одан кейін Денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған «Саламатты Қазақстан» мемлекеттік бағдарламасында бекітілген.
2011 – 2012 жылдары денсаулық сақтауға жұмсалған шығындар бойынша алдыңғы есептер 2003 жылы Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының (бұдан әрі – ДДСҰ) «Ұлттық денсаулық сақтау шоттарын әзірлеу жөніндегі нұсқаулық» әдістемесі негізінде жасалған болатын. Дүниежүзілік Банктің 2011 – 2012 жылдардағы «Денсаулық сақтау секторындағы технологияларды беру және институционалдық реформаларды жүргізу» жобасын іске асыру шеңберінде Денсаулық сақтауды дамыту республикалық орталығы (бұдан әрі – ДСДРО) Oxford Policy Management компаниясының консультанттарымен бірлесіп ҰДСШ бойынша екі есеп дайындады.
ҚР ДСМ 2012 жылы бағдарлама шеңберінде ЭЫДҰ, Евростат және ДДСҰ сарапшылары әзірлеген (SHA 2011) 2011 жылдың денсаулық сақтаудың шоттарының жүйесінің негізінде ҰДСШ әзірлеу бойынша жұмысты бастады.
ДСДРО-ның халықаралық консультанттарымен ынтымақтастығының нәтижелері бойынша бұрын әзірленген қолданыстағы ақпарат көздерін пайдалану және бастапқы респонденттерге жүктелген әкімшілік және ақпараттық жүктемені азайту әдістерін қолдану шешімі қабылданды.
ҰДСШ әзірлеу кезінде Қазақстанда негізінен Қаржы министрлігі, Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі, Статистика агенттігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің қаржылық бақылау органы жариялайтын деректер, сондай-ақ ЭЫДҰ-ның Дамуға жәрдемдесу комитетінің кредиторлық есептілік жүйесінің дерекқорынан алынатын ақпарат қолданылады. Жоғарыда аталғандай, ДСҰШ әзірлеудің әдістемелік базасы SHA 2011 болып табылады.

Перерасчет таблиц НСЗ за 2010, 2011, 2012 годы и предварительный расчет за 2013 год на основе SHA 2011 были осуществлены так же, как и дезагрегация НСЗ на региональном уровне (14 регионов и 2 города) с помощью методик, разработанных национальным консультантом.
Согласно предварительных данных НСЗ за 2013 год, расходы на здравоохранение в Казахстане составили 2,3 % от ВВП. Внешние источники финансирования покрывали 0,3 % расходов на здравоохранение.
Активное взаимодействие Казахстана с международными организациями и усиление взаимодействия с ОЭСР необходимы для улучшения сопоставимости и качества статистических данных Казахстана.
Что может предложить ОЭСР?
ОЭСР является международной организацией, признанной лидером в установлении стандартов счетов здравоохранения
Руководство «Система счетов здравоохранения» (ССЗ), опубликованное ОЭСР в 2000 году и переработанное в 2011 году в виде совместной работы ОЭСР, Евростат и ВОЗ, представляет собой глобальный стандарт для исчерпывающих, последовательных и сопоставимых международных счетов, которые соответствуют потребностям населения, аналитиков здравоохранения частного сектора и должностных лиц, разрабатывающих политику.
Первый глобальный тренинг по использованию счетов здравоохранения для улучшения системы финансирования здравоохранения и принятия верных решений был проведен в Париже с 1-4 апреля, где приняли участие более 50 участников из стран с низким и средним уровнем доходов и 14 двухсторонних и многосторонних агентств. Курс обучения «Использование счетов здравоохранения и заболеваний для обеспечения информационной базы для здравоохранения: уроки из опыта» подтвердил статус ОЭСР в качестве лидера в определении и применении глобальных стандартов для последовательных и сопоставимых отчетов по финансированию здравоохранения и данным по расходам.
Исследования ОЭСР отвечают важным техническим, регламентным и политическим требованиям, имеющим отношение к финансовым ресурсам сектора здравоохранения в развивающихся экономиках. Отслеживание финансирования и расходов на здравоохранение позволяет государственным органам, отечественным и внешним спонсорам и другим основным заинтересованным сторонам осуществлять мониторинг за инвестициями и распределением средств.
Во многих странах разница между техническими возможностями применения инструментов счетов здравоохранения и способности политиков использовать полученные результаты для информирования политики представляет собой серьезную проблему, которая усугубляется политическим давлением для обеспечения будущей устойчивости финансирования здравоохранения, в частности, в контексте задачи повышения охвата и сокращения финансовых рисков.
Из чего будет состоять обзор национальных счетов здравоохранения Казахстана ОЭСР?
Основной задачей данного проекта является оценка степени соответствия подходов, используемых при разработке казахстанских НСЗ,  а также степени их соответствия стандартам SHA 2011 и рекомендациям с  целью обеспечения большего соответствия стандартам SHA 2011.
Мы предлагаем, чтобы проект охватывал следующие аспекты:
Оценка пригодности источников данных для разработки НСЗ (с  использованием государственных, частных и внешних источников) и разработка рекомендаций к подходу к стандартам SHA 2011;
Оценка методов, используемых в учете товаров и услуг здравоохранения (терапевтические услуги, реабилитация, долгосрочная помощь, лекарства и изделия медицинского назначения, общественное здравоохранение, профилактика, администрирование и финансирование системы здравоохранения) в соответствии со стандартами SHA 2011 и рекомендациями по гармонизированию к стандартам SHA 2011;
Оценка эффективности индикаторов, используемых в анализе НСЗ, и разработка рекомендаций по их улучшению.
Сроки, результаты и стоимость
Специфические этапы внедрения обзора ОЭСР по НСЗ в Республике Казахстан будут решены совместно в МЗСР, но предварительно планируются следующим образом:
Первоначальные контакты и назначение ответственного лица уполномоченного органа (Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан) — март 2015 года.
Недельная учебная поездка: Недельная учебная поездка запланирована на [дата подписания + 5 месяцев]. Поездка будет включать в себя ряд встреч со всеми заинтересованными сторонами, вовлеченными в формирование и использование национальных счетов здравоохранения.
Промежуточные отчеты: Основываясь на информации, собранной в  ходе ознакомительной поездки, ОЭСР подготовит ряд промежуточных отчетов [дата подписания + 9 месяцев] для казахстанских уполномоченных органов Казахстана:
промежуточный отчет по оценке пригодности источников данных для разработки НСЗ с рекомендациями по улучшению источников данных в целях соответствия стандартам SHA 2011;
промежуточный отчет по оценке методов, используемых в учете товаров и услуг здравоохранения, и рекомендаций по их усовершенствованию;
промежуточный отчет по оценке эффективности индикаторов, используемых в анализе НСЗ, и рекомендаций по их улучшению;
Заключительный отчет: После обратной связи с уполномоченными органами Казахстана промежуточные доклады в последующем будут пересмотрены и консолидированы в итоговый доклад ОЭСР.
Заключительный отчет по оценке практики разработки национальных счетов здравоохранения в Республике Казахстан.
- Презентация: ОЭСР и МЗСР могут организовать заключительное мероприятие в Казахстане для презентации и обсуждения заключительного отчета [дата заключения +12 месяцев].

2010, 2011, 2012 жылдардағы ҰДСШ кестелерін қайта есептеу және SHA 2011 негізінде 2013 жылдың алдын ала есебі ҰДСШ дезагрегациясы сияқты ұлттық консультант әзірлеген әдістемелердің көмегімен өңірлік деңгейде (14 өңір және 2 қала) жүзеге асырылатын болады.
2013 жылға ҰДСШ алдын ала деректеріне сәйкес Қазақстандағы денсаулық сақтау шығыстары ЖІӨ-нің 2,3 %-ын құрады. Қаржыландырудың сыртқы көздері денсаулық сақтау шығыстарының 0,3 %-ын өтеді.
Қазақстанның халықаралық ұйымдармен белсенді өзара іс-қимылы және ЭЫДҰ-мен өзара іс-қимылды күшейтуі Қазақстанның статистикалық деректерінің салыстырмалылығы мен сапасын жақсарту үшін қажет.
ЭЫДҰ не ұсына алады?
ЭЫДҰ денсаулық сақтау шоттарының стандарттарын белгілеудегі көшбасшы ретінде танылған халықаралық ұйым болып табылады
ЭЫДҰ 2000 жылы жариялаған және ЭЫДҰ, Евростат және ДДҰ бірлескен жұмысы ретінде 2011 жылы қайта өңделген «Денсаулық сақтау шоттарының жүйесі» (ДСШЖ) нұсқаулығы халықтың, денсаулық сақтау жекеше секторы аналитиктерінің және саясатты әзірлейтін лауазымды тұлғалардың сұраныстарына сай келетін ауқымды, бірізді және салыстырмалы халықаралық шоттар үшін жаһандық стандарт болып табылады.
Денсаулық сақтауды қаржыландыру және дұрыс шешім қабылдау жүйесін жақсарту мақсатындағы денсаулық сақтау шоттарын пайдалану бойынша алғашқы жаһандық тренинг табысы төмен және орташа елдерден келген 50-ден астам қатысушы мен 14 екіжақты және көпжақты агенттіктердің қатысуымен 1-4 сәуір аралығында Парижде өтті. «Денсаулық сақтау үшін ақпараттық базаны қамтамасыз ету мақсатында денсаулық сақтау және аурулардың шоттарын пайдалану: тәжірибеден алынған сабақтар» оқыту курсы ЭЫДҰ-ның денсаулық сақтауды қаржыландыру және шығыстар жөніндегі деректер бойынша бірізді және салыстырмалы есептер үшін жаһандық стандарттарды анықтау мен қолданудағы көшбасшы ретіндегі мәртебесін растады.
ЭЫДҰ зерттеулері дамушы экономикалардағы қаржылық ресурстарға қатысты техникалық, регламенттік және саяси талаптарына сай. Денсаулық сақтауды қаржыландыру мен шығындарын бақылау мемлекеттік органдарға, отандық және шетелдік демеушілерге және басқа да негізгі мүдделі тараптарға қаржының бөлінуі мен инвестицияларына мониторинг жүргізуге мүмкіндік береді.
Көптеген елдерде денсаулық сақтау шоттарының тетіктерін қолданудың техникалық мүмкіндіктері мен саясаткерлердің жиналған мәліметтерді саясатты ақпараттандыру мақсатында қолдану қабілеті арасындағы айырмашылық денсаулық сақтауды қаржыландырудың болашақ тұрақтылығын қамтамасыз ету, атап айтқанда қаржылық тәуекелдің қамту аумағын кеңейту мен қысқартуда өзекті мәселеге айналып отыр.
Қазақстанның денсаулық сақтау жүйесіне ЭЫДҰ шолуы неден тұрады?
Бұл жобаның негізгі міндеті қазақстандық ұлттық денсаулық сақтау шоттарын әзірлеу кезінде пайдаланылатын әдістердің сәйкестік дәрежесін, сондай-ақ олардың SHA 2011 стандарттарына сәйкестік дәрежесін, сондай-ақ SHA 2011 стандарттарына барынша сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында ұсынымдарын бағалау болып табылады.
Біз жоба мынадай аспектілерді қамтығанын ұсынамыз:
ҰДСШ әзірлеуге арналған дереккөздердің жарамдылығын (мемлекеттік, жекеше және сыртқы деректерді пайдалана отырып) бағалау және SHA 2011 стандарттарының тәсіліне ұсынымдар әзірлеу;
SHA 2011 стандарттарына және SHA 2011 стандарттарына үйлестіру жөніндегі ұсыныстарға сәйкес тауарларды және денсаулық сақтаудағы қызметті есепке алуда қолданылатын бағалау әдістерін (терапиялық қызметтер, оңалту, ұзақ мерзімді көмек, дәрі және медициналық мақсаттағы бұйымдар, қоғамдық денсаулық сақтау, профилактика, денсаулық сақтау жүйесін әкімшілендіру және қаржыландыру) бағалау;
ҰДСШ талдауда және оларды жақсарту жөніндегі ұсыныстарды әзірлеуде қолданылатын индикаторлардың тиімділігін бағалау.
Мерзімдері, нәтижелері және құны.
ҚР-да ҰДСШ жөніндегі ЭЫДҰ-ның шолуын енгізудің ерекше кезеңдері ДСӘДМ-де бірлесіп шешілетін болады, бірақ алдын ала мынадай түрде жоспарлануда:
Бастапқы байланыстар мен уәкілетті органның жауапты тұлғасын тағайындау (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі) – 2015 жылғы наурыз.
Апталық оқу сапары: Апталық оқу сапары жоспарланған [қол қойылған күн + 5 ай]. Сапар ұлттық денсаулық сақтау шоттарын қалыптастыру мен пайдалануға тартылған барлық мүдделі тараптармен бірқатар кездесулерді қамтиды.
Аралық есептер: Танысу сапары барысында жинақталған ақпаратты негізге ала отырып ЭЫДҰ Қазақстанның уәкілетті органдары үшін кезекті бірқатар аралық есептер дайындайды [қол қойылған күн + 9 ай ]:
SHA 2011 стандарттарына сәйкес келтіру мақсатында дереккөздерді жақсарту жөніндегі ұсынымдармен ҰДСШ әзірлеу үшін дереккөздердің жарамдылығын бағалау бойынша аралық есеп;
денсаулық сақтау тауарлары мен қызметтерін есепке алудағы қолданылатын әдістерді бағалау бойынша аралық есеп және оларды жетілдіру жөніндегі ұсынымдар;
ҰДСШ-ны талдауда қолданылатын индикаторлардың тиімділігін бағалау бойынша аралық есеп және оларды жақсарту жөніндегі ұсынымдар.
Қорытынды есеп: Қазақстанның уәкілетті органдарымен кері байланыстан кейін аралас баяндамалар кейін қайта қаралады және ЭЫДҰ-ның қорытынды баяндамасына шоғырландырылады.
Қазақстан Республикасында ұлттық денсаулық сақтау шоттарын әзірлеу практикасын бағалау бойынша қорытынды есеп.
Презентация: ЭЫДҰ мен ДСӘДМ презентация және қорытынды есепті талқылау үшін Қазақстанда қорытынды іс-шараны ұйымдастыра алады [қорытынды жасау күні +12 ай].

Общая стоимость услуг ОЭСР по проведению обзора оценивается в 200 000. Эта сумма включает в себя расходы на перевод промежуточных и заключительного отчетов с английского языка на русский. Она не включает в себя расходы на устный перевод с русского на английский язык во время визитов экспертов ОЭСР в Казахстан.
План
по Обзору национальных счетов для Казахстана
ШАГИ
СООТВЕТСТВУЮЩИЙ ВЫХОД
Период
Подготовительная работа
Первоначальные контакты и назначение ответственного лица уполномоченного органа (МЗСР)
Март 2015 года
Предварительное анкетирование
Краткая справочная информация будет представлена до начала учебной поездки по поиску основной информации от соответствующих уполномоченных органов Казахстана о том, каким образом формируются национальные счета здравоохранения. Данная информация будет направлена в МЗСР.
Подписание + 4 месяца
Недельная учебная поездка
Недельная учебная поездка запланирована на [дата подписания+5 месяцев]. Поездка будет включать в себя ряд встреч со всеми заинтересованными сторонами, вовлеченными в формирование и использование НСЗ.
Подписание +5 месяцев
Промежуточные доклады
Основываясь на информации, собранной в ходе ознакомительной поездки, ОЭСР подготовит ряд промежуточных докладов, оценивающих источники данных, методологию и показатели национальных счетов здравоохранения, вместе с предварительными рекомендациями. Эти промежуточные доклады должны быть переданы соответствующим уполномоченным органам Казахстана.
Подписание +9 месяцев
Итоговый доклад
После обратной связи с Подписание уполномоченными органами +12 месяцев Казахстана промежуточные доклады в последующем будут пересмотрены и консолидированы в итоговый доклад ОЭСР.
Подписание +12 месяцев
Заключительная встреча
ОЭСР и МЗСР должны организовать презентацию итогового доклада в Республике Казахстан.
Подписание +12 месяцев

ЭЫДҰ-ның шолу жүргізу жөніндегі қызметтерінің жалпы құны 200 000 бағаланып отыр. Бұл сома аралық және қорытынды есептерді ағылшын тілінен орыс тіліне аудару шығыстарын да қамтиды. Оған ЭЫДҰ-ның Қазақстанға сапарлары кезіндегі орыс тілінен ағылшын тіліне аудару шығыстары қосылмайды.
Қазақстан үшін денсаулық сақтау ұлттық шоттарына шолу жөніндегі жоспар
ҚАДАМДАР
ҚАБЫЛДАНАТЫН ТИІСТІ ШАРАЛАР
КЕЗЕҢ
Дайындық жұмысы
Алғашқы байланыс және уәкілетті органның жауапты адамын тағайындау (ДСӘДМ)
2015 жылғы наурыз
Алдын ала сауалнама
Қысқаша анықтамалық ақпарат Қазақстанның тиісті уәкілетті органдарынан ұлттық денсаулық сақтау шоттары қалай қалыптасатыны туралы негізгі ақпаратты іздеу бойынша оқу сапары басталғанға дейін ұсынылатын болады. Бұл ақпарат ДСӘДМ-ге жіберіледі.
Қол қою +4 ай
Апталық оқу сапары
Апталық оқу сапары жоспарланған [қол қойылған күн + 5 ай]. Сапар ұлттық денсаулық сақтау шоттарын қалыптастыру мен пайдалануға тартылған барлық мүдделі тараптармен бірқатар кездесулерді қамтиды.
Қол қою +5 ай
Аралық баяндамалар
Танысу сапары барысында жинақталған ақпаратты негізге ала отырып ЭЫДҰ Қазақстанның уәкілетті органдары үшін кезекті бірқатар аралық есептер дайындайды.
Бұл аралық баяндамалар Қазақстанның тиісті уәкілетті органдарына берілуге тиіс.
Қол қою +9 ай
Қорытынды баяндама
Қазақстанның уәкілетті органдарымен кері байланыстан кейін аралас баяндамалар кейін қайта қаралады және ЭЫДҰ-ның қорытынды баяндамасына шоғырландырылады.
Қол қою +12 ай
Қорытынды кездесу
ЭЫДҰ мен ДСӘДМ презентация және қорытынды есепті талқылау үшін Қазақстанда қорытынды іс-шараны ұйымдастыра алады.
Қол қою +12 ай