О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам неработающих кредитов и активов банков второго уровня, оказания финансовых услуг и деятельности финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 391
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам неработающих кредитов и активов банков второго уровня, оказания финансовых услуг и деятельности финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам неработающих кредитов и
активов банков второго уровня, оказания финансовых услуг и
деятельности финансовых организаций и Национального Банка
Республики Казахстан
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10,ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8; ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13, 15; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61, 63; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам правового регулирования сферы интеллектуальной собственности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 10 апреля 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 22 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ограничения участия государства в предпринимательской деятельности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 24 апреля 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің жұмыс істемейтін кредиттері мен активтері, қаржылық қызметтер көрсету және қаржы ұйымдары мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкметінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 391 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің жұмыс істемейтін кредиттері мен активтері, қаржылық қызметтер көрсету және қаржы ұйымдары мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне екінші
деңгейдегі банктердің жұмыс істемейтін кредиттері мен
активтері, қаржылық қызметтер көрсету және қаржы ұйымдары мен
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (Жалпы бөлiм) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., №1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61, 63-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 жылғы 10 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зияткерлік меншік саласын құқықтық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 24 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке қатысуын шектеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) часть шестую пункта 1 статьи 59 изложить в следующей редакции:
«Не допускается внесение вкладов в виде личных неимущественных прав и иных нематериальных благ. Также не допускается внесение вкладов путем зачета требования участников к товариществу, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.»;
2) пункт 2 статьи 132 изложить в следующей редакции:
«2. Права, удостоверенные именной ценной бумагой, выпущенной в документарной форме, передаются в порядке, установленном для уступки требования (цессии). В соответствии со статьей 347 настоящего Кодекса лицо, передающее право по ценной бумаге, несет ответственность за недействительность соответствующего требования, но не за его исполнение.»;
3) пункт 2 статьи 282 изложить в следующей редакции:
«2. Сумма произведенного платежа, недостаточная для исполнения денежного обязательства, при отсутствии иного соглашения сторон погашает прежде всего задолженность по основному долгу и вознаграждению (интерес), основной долг и вознаграждение (интерес) за текущий период, а в оставшейся части – неустойку и издержки кредитора по получению исполнения.»;
4) статью 292 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. Прекращение основного обязательства влечет прекращение обеспечивающего его обязательства, если иное не предусмотрено законодательными актами.».
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61, 69; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам правового регулирования сферы интеллектуальной собственности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 10 апреля 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 22 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ограничения участия государства в предпринимательской деятельности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 24 апреля 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):

1) 59-баптың 1-тармағының алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жеке мүліктік емес құқықтар және өзге де материалдық емес игіліктер түрінде салымдар енгізуге жол берілмейді. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, серіктестікке қатысушылардың талаптарын есепке жатқызу жолымен салымдар енгізуге жол берілмейді.»;
2) 132-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Құжаттық нысанда шығарылған атаулы бағалы қағазбен куәландырылған құқықтар талапты (цессияны) басқаға беру үшiн белгiленген тәртiппен берiледi. Бағалы қағаз бойынша құқық берушi адам осы Кодекстiң 347-бабына сәйкес тиісті талапты орындау үшiн емес, оның жарамсыздығы үшiн жауаптылықта болады.»;
3) 282-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ақшалай мiндеттеменi орындау үшiн жеткiлiксiз төленген төлемнiң сомасы тараптардың өзге келісімi болмаған жағдайда, ең алдымен негізгі борыш және сыйақы (мүдде) бойынша барлық берешекті, ағымдағы кезеңдегі негізгі борышты және сыйақыны (мүддені), ал қалған бөлігінде – кредитордың орындауды алу бойынша тұрақсыздық айыбы мен шығындарын өтейдi.»;
4) 292-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Егер заңнамалық актілерде өзгеше көзделмесе, негізгі міндеттеменің тоқтатылуы оны қамтамасыз ететін міндеттеменің тоқтатылуына әкеп соқтырады.».
2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 жылғы 10 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зияткерлік меншік саласын құқықтық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 24 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке қатысуын шектеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 728 изложить в следующей редакции:
«Статья 728. Особенности договора банковского займа и договора
о предоставлении микрокредита
Договор банковского займа и договор о предоставлении микрокредита имеют следующие особенности:
1) по договору банковского займа в качестве заимодателя выступают банк или иное юридическое лицо, имеющее лицензию уполномоченного государственного органа на предоставление займов в денежной форме;
2) по договору о предоставлении микрокредита в качестве заимодателя выступает микрофинансовая организация;
3) предметом договора банковского займа, договора о предоставлении микрокредита являются деньги, которые могут быть предоставлены в будущем. В последнем случае договор банковского займа, договор о предоставлении микрокредита считаются вступившими в силу с момента их заключения (пункт 1 статьи 393 настоящего Кодекса), если этими договорами не предусмотрено иное;
4) договор банковского займа, договор о предоставлении микрокредита должны быть заключены в письменной форме. Несоблюдение письменной формы влечет недействительность договора банковского займа, договора о предоставлении микрокредита;
5) договор банковского займа, договор о предоставлении микрокредита не могут содержать условие, предусматривающее право банка или иного юридического лица, имеющего лицензию уполномоченного государственного органа на предоставление займов в денежной форме, микрофинансовой организации на одностороннее изменение условий договора, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан;
6) к договору банковского займа не применяются положения пункта 2 статьи 722, настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан;
7) положения пунктов 3 и 4 статьи 722 настоящего Кодекса применяются к договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита при нарушении заемщиком срока, установленного для возврата очередной части предмета займа, микрокредита и (или) выплаты вознаграждения, более чем на сорок календарных дней.
Банкам запрещается выдача займов, обеспеченных акциями, эмитентом которых является данный банк, либо займов на покупку данных акций.
8) положения статей 381 и 388 настоящего Кодекса применяются к договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита с учетом особенностей, предусмотренных банковским законодательством и законодательством Республики Казахстан о микрофинансовых организациях.»;
2) в статье 830:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Должностные лица, работники страховой (перестраховочной) организации, страховых холдингов-резидентов Республики Казахстан, страховых брокеров, страховые агенты и иные лица, которые в силу осуществления своих служебных обязанностей получили доступ к сведениям, составляющим тайну страхования, за их разглашение несут ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.»;

1) 728-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«728-бап. Банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың ерекшелiктерi
Банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың мынадай ерекшелiктерi бар:
1) банк немесе уәкiлеттi мемлекеттік органның ақшалай нысанда қарыз беруге лицензиясы бар өзге де заңды тұлға банктік қарыз шарты бойынша қарыз берушi ретінде әрекет етеді;
2) микрокредитті беру шарты бойынша микроқаржы ұйымы қарыз беруші ретінде әрекет етеді;
3) алдағы уақытта берiлуi мүмкiн ақша банктік қарыз шартының, микрокредит беру туралы шарттың нысанасы болып табылады. Соңғы жағдайда, егер осы шарттарда өзгеше көзделмесе, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт олар жасалған кезiнен бастап (осы Кодекстiң 393-бабының 1-тармағы) күшiне енген болып есептеледi;
4) банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт жазбаша нысанда жасалуға тиіс. Жазбаша нысанды сақтамау банктік қарыз шартының, микрокредит беру туралы шарттың жарамсыздығына әкеп соғады;
5) егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, банктік қарыз шартында, микрокредит беру туралы шартта банктің немесе уәкілетті мемлекеттік органның ақшалай нысанда қарыз беруге лицензиясы бар өзге де заңды тұлғаның, микроқаржы ұйымының шарт талаптарын біржақты өзгерту құқығын көздейтін талап қамтылмайды;
6) Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, банктік қарыз шартына осы Кодекстің 722-бабы 2-тармағының ережелері қолданылмайды;
7) осы Кодекстің 722-бабы 3 және 4-тармақтарының ережелері қарыз алушы қарыз, микрокредит нысанасының кезекті бөлігін қайтару және (немесе) сыйақы төлеу үшін белгіленген мерзімді күнтізбелік қырық күн мерзімнен асырып бұзған кезде банктік қарыз шартына, микрокредит беру туралы шартқа қолданылады.
Банктерге осы банк эмитенті болып табылатын акциялармен қамтамасыз етілген қарыздар не осы акцияларды сатып алуға арналған қарыздар беруге тыйым салынады.
8) осы Кодекстің 381 және 388-баптарының ережелері банк заңнамасында және Қазақстан Республикасының микроқаржы ұйымдары туралы заңнамасында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, банктік қарыз беру шартына, микрокредит беру туралы шартқа қатысты қолданылады.»;
2) 830-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Өздерiнiң қызметтік мiндеттерiн жүзеге асыруына байланысты сақтандыру құпиясы бар мәлiметтердi алған лауазымды адамдар, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының резиденттері-сақтандыру холдингтерінің, сақтандыру брокерлерінің қызметкерлері, сақтандыру агенттері және өзге де адамдар оларды жария еткені үшiн Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жауаптылықта болады.»;

пункт 5 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
«5-1) страховому холдингу-резиденту Республики Казахстан - для целей расчета пруденциальных нормативов страховой группы, а также формирования системы управления рисками и внутреннего контроля страховой группы;».
3. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 114; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11; № 3, ст. 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 11, ст. 80; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77, 79, 81; 2014 г., № 2, ст. 10; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 64; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 19-І, 19-ІІ, ст. 96; № 21, ст. 118, 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; Закон Республики Казахстан от 22 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ограничения участия государства в предпринимательской деятельности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 24 апреля 2015 г.):
1) статью 92 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. Принудительное изъятие земельного участка, принятого в собственность банка второго уровня в результате обращения взыскания на залоговое имущество, не может быть осуществлено у банка второго уровня в течение шести месяцев со дня возникновения у него в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан права собственности на земельный участок.
В случае неосуществления отчуждения земельного участка по истечении срока, предусмотренного частью первой настоящего пункта, принудительное изъятие земельного участка осуществляется в установленном настоящим Кодексом порядке.
В случае отчуждения банком второго уровня земельного участка, срок освоения для нового правообладателя устанавливается как первоначальный срок, определяемый местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимами городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а на территории специальной экономической зоны – местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы или органом управления специальной экономической зоны в соответствии с нормами статьи 92 настоящего Кодекса.».

5-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру холдингіне – сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерін есептеу, сақтандыру тобының тәуекелдерін басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру мақсаттары үшін;».
3. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11-құжаттар; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77, 79, 81-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 64-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 жылғы 24 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке қатысуын шектеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 92-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Кепіл мүлкін өндіріп алу нәтижесінде екінші деңгейдегі банктің меншігіне қабылданған жер учаскесін екінші деңгейдегі банктен мәжбүрлеп алып қоюды Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес онда жер учаскесіне меншік құқығы туындаған күннен бастап алты ай ішінде жүзеге асыруға болмайды.
Жер учаскесін иеліктен шығару осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзім аяқталғаннан кейін жүзеге асырылмаған жағдайда, жер учаскесін мәжбүрлеп алып қою осы Кодексте белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Екінші деңгейдегі банк жер учаскесін иеліктен шығарған жағдайда, жаңа құқық иеленуші үшін игеру мерзімі осы Кодекстің 92-бабының нормаларына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкiмдерi, ал арнайы экономикалық аймақ аумағында – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары немесе арнайы экономикалық аймақтың басқару органы айқындайтын бастапқы мерзім ретінде белгіленеді.».

4. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст.122; № 22, ст.128; № 22, ст.131; № 23, ст.143):
пункт 7 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«7. Доверительное управление Национальным фондом Республики Казахстан осуществляет Национальный Банк Республики Казахстан на основании договора о доверительном управлении, заключаемого между Национальным Банком Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
Составление финансовой отчетности по результатам доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан осуществляет Национальный Банк Республики Казахстан в соответствии с договором о доверительном управлении.».
5. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 23; № 12, ст. 88; № 15-16, ст. 100; № 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 11-12, ст. 262; № 19, ст. 370; 1997 г., № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 10, ст. 123; 2003 г., № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 33; 2009 г., № 8, ст. 44; № 13-14, ст. 63; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 13, ст. 116; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 10, ст. 52; № 11, ст.61; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 23, ст. 143; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):

4. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат):
21-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасында жасалатын сенімгерлікпен басқару туралы шарт негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асырады.
Сенімгерлікпен басқару туралы шартқа сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлікпен басқару нәтижелері бойынша қаржылық есептілік жасауды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асырады.»;
5. «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 23-құжат; № 12, 88-құжат; № 15-16, 100-құжат; № 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 11-12, 262-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 10, 123-құжат; 2003 ж., № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 33-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 116-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 17) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«17) проводит ведомственные статистические наблюдения в соответствии с планом статистических работ, а также в пределах своей компетенции осуществляет контроль в области государственной статистики;»;
2) в статье 10:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 10. Резервный капитал, счета переоценки и провизии
(резервы) Национального Банка Казахстана»;
второе предложение части первой изложить в следующей редакции:
«Счет переоценки золотовалютных резервов и иных активов в иностранной валюте предназначен для учета дохода от их переоценки.»;
часть вторую изложить в следующей редакции:
«За счет расходов Национального Банка Казахстана формируются провизии (резервы) по сомнительным и безнадежным требованиям, включая кредиты, депозиты, ценные бумаги, убытки при расчетах, остатки на счетах и другие активы, включающие объемы незавершенного строительства, прочие требования по немонетарной деятельности Национального Банка Казахстана и выплаты социального характера.»;
3) в статье 15:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Правление Национального Банка Казахстана утверждает:
1) правила о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований;
2) правила установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам согласно перечню, определяемому Правлением Национального Банка Казахстана;
3) правила обмена банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, изымаемых и изъятых из обращения, а также ветхих и поврежденных банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан;
4) правила продажи и выкупа Национальным Банком Казахстана банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан;
5) правила ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Казахстана;
6) правила определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан;
7) правила учета, хранения, перевозки и инкассации банкнот, монет и ценностей;
8) правила замены находящихся в обращении денежных знаков национальной валюты при изменении их дизайна (формы);
9) правила изъятия из денежного обращения наличных денежных знаков;

1) 8-баптың 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«17) статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес ведомстволық статистикалық бақылаулар жүргізеді, сондай-ақ өз құзыреті шегінде мемлекеттік статистика саласында бақылауды жүзеге асырады;»;
1) 10-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«10-бап. Қазақстан Ұлттық Банкінің резервтік капиталы, қайта бағалау шоттары және провизиялары (резервтерi)»;
бірінші бөліктің екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
«Алтын-валюта резервтерiн және шетел валютасындағы өзге де активтерді қайта бағалау шоты оларды қайта бағалаудан түскен кірісті есепке алуға арналған.»;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Кредиттерді, депозиттерді, бағалы қағаздарды, есеп айырысу кезіндегі залалдарды, шоттардағы қалдықтарды және аяқталмаған құрылыс көлемін, Қазақстан Ұлттық Банкінің монетарлық емес қызметі жөніндегі өзге де талаптарды және әлеуметтік сипаттағы төлемдерді қамтитын басқа да активтерді қоса алғанда, Қазақстан Ұлттық Банкінің шығыстары есебінен күмәнді және үмітсіз талаптар бойынша провизиялар (резервтер) қалыптастырылады.»;
3) 15-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы:
1) банктердің ең төменгі резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төменгі резервтік талаптар туралы қағидаларды, ең төменгі резервтік талаптарды есептеу, ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін резервтеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін;
2) Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы айқындайтын тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидаларын;
3) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстан алынатын және алынған банкноттары мен монеталарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының тозған және бүлінген банкноттары мен монеталарын айырбастау қағидаларын;
4) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын сату және сатып алу қағидаларын;
5) Қазақстан Ұлттық Банкiнде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргiзу қағидаларын;
6) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидаларын;
7) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды есепке алу, сақтау, тасымалдау және инкассациялау қағидаларын;
8) ұлттық валютаның айналыстағы ақша белгілерінің дизайны (нысаны) өзгерген кезде оларды ауыстыру қағидаларын;
9) қолма-қол ақша белгілерін ақша айналысынан алу қағидаларын;

10) правила ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
11) по согласованию с соответствующими уполномоченными органами правила организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
12) требования к деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков, осуществляемой организациями, имеющими лицензию Национального Банка Казахстана на проведение операции по инкассации банкнот, монет и ценностей;
13) порядок и условия выдачи лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на инкассацию банкнот, монет и ценностей;
14) инструкцию по организации автомобильных инкассаторских перевозок в Республике Казахстан;
15) правила осуществления в Национальном Банке Казахстана операций с иностранной валютой, обращенной в собственность государства по отдельным основаниям;
16) правила функционирования межбанковской системы переводов денег;
17) правила функционирования системы межбанковского клиринга;
18) правила функционирования платежных систем, оператором которых выступают Национальный Банк Казахстана либо его дочерняя организация;
19) правила функционирования межбанковской системы платежных карточек;
20) требования к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы;
21) правила осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан без открытия банковского счета;
22) инструкцию по оформлению, использованию и исполнению платежных поручений, платежных требований-поручений, инкассовых распоряжений;
23) правила осуществления безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком;
24) правила применения чеков на территории Республики Казахстан;
25) правила проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан;
26) правила учета векселей банками второго уровня Республики Казахстан;
27) правила проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
28) правила выпуска платежных карточек, а также требования к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан;

10) банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүргізу қағидаларын;
11) тиiстi уәкiлеттi органдармен келiсiм бойынша банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларын;
12) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөнiндегi операцияны жүргiзуге арналған Қазақстан Ұлттық Банкiнiң лицензиясы бар ұйымдар жүзеге асыратын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердiң тапсырмасы бойынша олардың клиенттерiне беру жөнiндегi қызметке қойылатын талаптарды;
13) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензиялар берудің тәртібі мен шарттарын;
14) Қазақстан Республикасында автомобильмен инкассаторлық тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты;
15) Қазақстан Ұлттық Банкінде жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған шетел валютасымен операцияларды жүзеге асыру қағидаларын;
16) банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс iстеу қағидаларын;
17) банкаралық клиринг жүйесінің жұмыс iстеу қағидаларын;
18) Қазақстан Ұлттық Банкі не оның еншілес ұйымы оператор ретінде әрекет ететін төлем жүйелерінің жұмыс iстеу қағидаларын;
19) төлем карточкаларының банкаралық жүйесінің жұмыс iстеу қағидаларын;
20) төлем жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарды;
21) Қазақстан Республикасының аумағында банк шотын ашпай қолма-қол емес төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын;
22) төлем тапсырмаларын, төлемдік талап-тапсырмаларды, инкассалық өкімдерді ресімдеу, пайдалану және орындау жөніндегі нұсқаулықты;
23) клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында қолма-қол емес төлемдерді жүзеге асыру қағидаларын;
24) Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидаларын;
25) Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттық аккредитивтерімен операциялар жүргізу қағидаларын;
26) Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерінiң вексельдерді есепке алу қағидаларын;
27) екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдермен операциялар жүргізу қағидаларын;
28) төлем карточкаларын шығару қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды;

29) правила осуществления межбанковских платежей и переводов денег по операциям с использованием платежных карточек в Республике Казахстан;
30) правила осуществления платежей путем прямого дебетования банковского счета;
31) правила осуществления Национальным Банком Казахстана деятельности по доверительному управлению активами клиентов;
32) правила брокерской деятельности Национального Банка Казахстана;
33) правила дилерской деятельности Национального Банка Казахстана;
34) правила проведения Национальным Банком Казахстана операций по конвертации/реконвертации иностранной валюты для клиентов;
35) инструкцию по анализу финансового состояния эмитентов векселей и установлению лимитов приема к переучету векселей первоклассных эмитентов;
36) правила проведения Национальным Банком Казахстана операций с производными финансовыми инструментами;
37) правила проведения Национальным Банком Казахстана операций с наличной иностранной валютой;
38) правила проведения Национальным Банком Казахстана аукционов в рамках реализации денежно-кредитной политики;
39) правила передачи части золотовалютных активов Национального Банка Казахстана во внешнее управление;
40) правила предоставления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг;
41) правила обмена электронными документами при осуществлении платежей и переводов денег в Республике Казахстан;
42) правила выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требования к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан;
43) правила, устанавливающие требования, предъявляемые к степеням защиты вексельной бумаги, производимой на территории или ввозимой на территорию Республики Казахстан, а также технические требования к вексельной бумаге;
44) правила открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан;
45) правила открытия, ведения и закрытия банковских счетов юридических лиц в Национальном Банке Казахстана;
46) правила представления сведений по платежам и переводам денег, осуществленным через электронные терминалы и системы удаленного доступа, а также с использованием электронных денег;
47) правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними;
48) правила предоставления и погашения банковских займов Национальным Банком Казахстана банкам, в том числе в качестве займодателя последней инстанции, а также юридическим лицам, открывшим банковские счета в Национальном Банке Казахстана;

29) Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген операциялар бойынша банкаралық төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын;
30) банк шотын тікелей дебетке алу арқылы төлемдерді жүзеге асыру қағидаларын;
31) Қазақстан Ұлттық Банкінің клиенттердің активтерін сенімгерлікпен басқару бойынша қызметті жүзеге асыру қағидаларын;
32) Қазақстан Ұлттық Банкінің брокерлік қызметінің қағидаларын;
33) Қазақстан Ұлттық Банкінің дилерлік қызметінің қағидаларын;
34) Қазақстан Ұлттық Банкінің клиенттер үшін шетел валютасын айырбастау/қайта айырбастау бойынша операцияларды жүргізу қағидаларын;
35) вексельдер эмитенттерінің қаржылық жай-күйін талдау және бірінші сыныпты эмитенттердің вексельдерін қайта есепке алуға қабылдау лимиттерін белгілеу жөніндегі нұсқаулықты;
36) Қазақстан Ұлттық Банкінің туынды қаржы құралдарымен операциялар жүргізу қағидаларын;
37) Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен операцияларды жүргізу қағидаларын;
38) Қазақстан Ұлттық Банкінің ақша-кредит саясатын iске асыру шеңберінде аукциондар өткізу қағидаларын;
39) Қазақстан Ұлттық Банкінің алтын-валюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру қағидаларын;
40) екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банк қызметін көрсету қағидаларын;
41) Қазақстан Республикасында төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асырған кезде электрондық құжаттар алмасу қағидаларын;
42) Қазақстан Республикасының аумағында электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу қағидаларын, сондай-ақ электрондық ақша эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптарды;
43) Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе аумағына әкелінетін вексель қағазының қорғаныш дәрежелеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ вексель қағазына қойылатын техникалық талаптарды белгілейтін қағидаларды;
44) Қазақстан Республикасының банктерінде клиенттердің банк шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын;
45) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде заңды тұлғалардың банк шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын;
46) электрондық терминалдар мен қашықтан қол жеткізу жүйелері арқылы, сондай-ақ электрондық ақшаны пайдалана отырып жүзеге асырылған төлемдер мен ақша аударымдары бойынша мәліметтерді ұсыну қағидаларын;
47) экономика секторларының кодтарын қолдану мен төлемдер тағайындау және соларға сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер ұсыну қағидаларын;
48) Қазақстан Ұлттық Банкінің банктерге, оның ішінде соңғы сатыдағы қарыз беруші ретінде, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінде банк шоттарын ашқан заңды тұлғаларға банк қарыздарын беру және өтеу қағидаларын;

49) правила установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Казахстана и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
50) правила установления корреспондентских отношений между банками, а также банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
51) размер лимита платежей и переводов денег по корреспондентским счетам банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
52) требования к содержанию выписки о движении денег по банковским счетам клиента;
53) правила, определяющие порядок отнесения финансовых организаций к числу системообразующих;
54) инструкцию о формах, сроках и порядке представления банками второго уровня отчетности по экспортным операциям с аффинированным золотом и серебром в слитках;
55) нормативные правовые акты, регулирующие деятельность финансового рынка и финансовых организаций, а также иных лиц в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан;
56) нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Международного финансового центра «Астана»;
57) правила установления пределов отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты;
58) правила организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан;
59) правила осуществления валютных операций в Республике Казахстан;
60) правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту;
61) правила осуществления мониторинга валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан;
62) правила открытия, ведения и закрытия банками металлических счетов;
63) нормативные правовые акты по вопросам бухгалтерского учета, в том числе типовые планы счетов бухгалтерского учета, инструкции по ведению бухгалтерского учета, правила организации ведения бухгалтерского учета и правила автоматизации ведения бухгалтерского учета, обязательные для исполнения всеми финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, Банком Развития Казахстана;
64) стандарты финансовой отчетности по вопросам, не урегулированным международными стандартами финансовой отчетности, а также методические рекомендации к ним;

49) Қазақстан Ұлттық Банкі мен банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларын;
50) банктер арасындағы, сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларын;
51) банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары лимитінің мөлшерін;
52) клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірменің мазмұнына қойылатын талаптарды;
53) қаржы ұйымдарын жүйе құраушылар қатарына жатқызу тәртібін айқындайтын қағидаларды;
54) екінші деңгейдегі банктердің тазартылған құйма алтынмен және күміспен жүргізілетін экспорттық операциялар жөніндегі есептілікті ұсыну нысандары, мерзімдері және тәртібі туралы нұсқаулықты;
55) осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының, сондай-ақ өзге де тұлғалардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді;
56) Астана халықаралық қаржы орталығының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді;
57) айырбастау пункттерi арқылы жүргiзiлетiн операциялар бойынша теңгеге шетел валютасын сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шегiн белгiлеу қағидаларын;
58) Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын;
59) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын;
60) Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алуы қағидаларын;
61) Қазақстан Республикасының аумағында қызметiн жүзеге асыратын резидент еместердiң валюталық операцияларының мониторингiн жүзеге асыру қағидаларын;
62) банктердің металл шоттарды ашу, жүргізу және жабу қағидаларын;
63) бухгалтерлiк есеп мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлердi, оның ішінде барлық қаржы ұйымдары, арнайы қаржы компаниялары, исламдық арнайы қаржы компаниялары, микроқаржы ұйымдары, Қазақстанның Даму Банкі орындауға мiндеттi бухгалтерлiк есеп шоттарының үлгі жоспарларын, бухгалтерлiк есеп жүргiзу жөніндегі қағидаларды, бухгалтерлiк есеп жүргiзудi ұйымдастыру қағидаларын және бухгалтерлiк есеп жүргiзудi автоматтандыру қағидаларын;
64) халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарымен реттелмеген мәселелер бойынша қаржылық есептiлiк стандарттарын, сондай-ақ оларға әдiстемелiк ұсынымдарды;

65) правила представления финансовой отчетности финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, которыми определяются порядок ее представления, включая формы, перечень, периодичность и сроки ее представления;
66) правила публикации финансовой отчетности акционерными обществами и финансовыми организациями, которыми определяются порядок ее публикации, включая перечень финансовой отчетности, подлежащей публикации, и сроки ее публикации;
67) учетную политику по учету операций по доверительному управлению активами Национального фонда Республики Казахстан;
68) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, форму и содержание контрольного чека компьютерных систем, применяемых банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
69) нормативные правовые акты по сбору административных данных по вопросам валютного регулирования, формирования обзора финансового рынка от финансовых организаций, наличного денежного обращения, платежей и переводов денег, финансовой стабильности, регулирования, контроля и надзора финансовых организаций, в том числе инструкцию по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Казахстана сведений для формирования обзора финансового рынка и инструкцию по осуществлению мониторинга источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке;
70) по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, а также отчет о результатах доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан, представляемый в Правительство Республики Казахстан;
71) правила конвертации и реконвертации активов Национального фонда Республики Казахстан;
72) правила выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан;
73) правила реализации приоритетного права государства на приобретение аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах;
74) правила назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Казахстана и его ведомств;
75) правила приобретения товаров, работ и услуг Национальным Банком Казахстана, его ведомствами и юридическими лицами, в отношении которых он является учредителем (уполномоченным органом), акционером либо доверительным управляющим;

65) нысандарын, тiзбесiн, кезеңділігін және оны ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, ұсыну тәртібі айқындалатын қаржылық есептiлiктi қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының ұсыну қағидаларын;
66) жариялауға жататын қаржылық есептiлiктiң тiзбесiн және оны жариялау мерзімдерін қоса алғанда, жариялау тәртібі айқындалатын қаржылық есептiлiктi акционерлік қоғамдар мен қаржы ұйымдарының жариялау қағидаларын;
67) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлікпен басқару бойынша операцияларды есепке алу жөніндегі есеп саясатын;
68) салықтың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісім бойынша банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолданатын компьютерлік жүйелердің бақылау чегінің нысанын және мазмұнын;
69) валюталық реттеу, қаржы ұйымдарынан қаржы нарығына шолуды қалыптастыру, қолма-қол ақша айналысы, ақша төлемдері мен аударымдары, қаржылық тұрақтылық, қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша әкімшілік деректерді жинау жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Ұлттық Банкіне қаржы нарығына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықты және сұраныс пен ұсыныс көздерінің мониторингін жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты, сондай-ақ ішкі валюта нарығында шетел валютасын пайдалану бағыттарын;
70) бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсынылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiкпен басқару нәтижелері туралы есепті;
71) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн айырбастау және қайта айырбастау қағидаларын;
72) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн сыртқы басқарушыларды таңдау қағидаларын;
73) бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін тазартылған алтын сатып алуға мемлекеттің басым құқығын іске асыру қағидаларын;
74) Қазақстан Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілерін қызметке тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидаларын;
75) Қазақстан Ұлттық Банкінің, оның ведомстволарының және оларға қатысты өзі құрылтайшы (уәкілетті орган) не акционер не сенімгерлікпен басқарушы болып табылатын заңды тұлғалардың тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын;

76) положение о подразделении внутреннего аудита, а также нормативные правовые акты, устанавливающие порядок организации и проведения внутреннего аудита в Национальном Банке Казахстана;
77) инструкцию о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Казахстана банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
78) инвестиционную декларацию единого накопительного пенсионного фонда, а также изменения и дополнения к ней;
79) правила выбора управляющих инвестиционным портфелем, осуществляющих деятельность на основании лицензии Национального Банка Казахстана, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда;
80) правила выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда;
81) перечень (виды) финансовых продуктов, требующих согласия Национального Банка Казахстана, для предложения финансовыми организациями потребителям финансовых услуг;
82) регламент Национального Банка Казахстана;
83) правила выдачи согласия Национального Банка Казахстана для предложения финансовых продуктов финансовыми организациями потребителям финансовых услуг, а также микрокредитов микрофинансовыми организациями их потребителям;
84) перечень и наименования комиссий и тарифов, которые банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, и микрофинансовая организация вправе взимать за оказание услуг, связанных с выдачей и обслуживанием банковского займа и микрокредита, выданных физическому лицу;
85) требования к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
86) иные нормативные правовые акты Национального Банка Казахстана в соответствии с настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.»;
в части третьей:
подпункты 4) и 16) изложить в следующей редакции:
«4) принимает решения об изготовлении, выпуске в обращение, изъятии из обращения банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, в том числе по заказам других стран, замене банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан при изменении их дизайна или формы, а также устанавливает порядок обмена ветхих и поврежденных банкнот и монет национальный валюты Республики Казахстан;»;

76) ішкі аудит бөлімшесі туралы ережені, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінде ішкі аудитті ұйымдастыру және жүргізу тәртібін белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді;
77) Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы және Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты;
78) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясын, сондай-ақ оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды;
79) Қазақстан Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде қызметін жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушыларға қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдар жасау өздеріне тапсырылған кезде, оларды таңдау қағидаларын;
80) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдар жасау өздеріне тапсырылған кезде, оларды таңдау қағидаларын;
81) қаржы ұйымдарының қаржы қызметтерін тұтынушыларға ұсынуы үшін Қазақстан Ұлттық Банкінің келісуі талап етілетін қаржы өнімдерінің тізбесін (түрлерін);
82) Қазақстан Ұлттық Банкінің регламентін;
83) қаржы ұйымдарының қаржы қызметтерін тұтынушыларға қаржы өнімдерін, сондай-ақ микроқаржы ұйымдарының өз тұтынушыларына микрокредиттер ұсынуы үшін Қазақстан Ұлттық Банкінің келісім беру қағидаларын;
84) жеке тұлғаға берілген банктік қарызды және микрокредитті беруге және оларға қызмет көрсетуге байланысты көрсетілген қызметтері үшін банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым және микроқаржы ұйымы алуға құқылы болатын комиссиялар мен тарифтердің тізбесін және атауын;
85) банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің қауіпсіздігіне және үздіксіз жұмысына қойылатын талаптарды;
86) осы Заңға, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес Қазақстан Ұлттық Банкінің өзге де нормативтік құқықтық актілерін бекітеді.»;
үшінші бөлікте:
4) және 16) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«4) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын дайындау, айналысқа шығару, айналыстан алу, оның ішінде басқа елдердің тапсырыстары бойынша дайындау, айналысқа шығару, айналыстан алу, Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының дизайны немесе нысаны өзгерген кезде оларды ауыстыру туралы шешiмдер қабылдайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының тозған және бүлiнген банкноттары мен монеталарын айырбастау тәртiбiн белгiлейді;»;

«16) утверждает условия оплаты труда работников Национального Банка Казахстана, его ведомств и организаций и условия социально-бытового обеспечения работников Национального Банка Казахстана и его ведомств;»;
6) часть шестую статьи 19 изложить в следующей редакции:
«Совет директоров определяет порядок ведения бухгалтерского учета и составления отдельной и консолидированной финансовой отчетности Национального Банка Казахстана, а также порядок ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности Национального фонда Республики Казахстан.»;
7) пункт 4 статьи 20-4 изложить в следующей редакции:
«4. Служащие Национального Банка Казахстана и его ведомств, в случае осуществления в силу своих должностных полномочий проверок деятельности финансовых организаций, их филиалов и аффилиированных лиц, Банка Развития Казахстана, юридических лиц, осуществляющих деятельность на рынке ценных бумаг, эмитентов ценных бумаг, кредитных бюро, банковских холдингов, банковских конгломератов, страховых холдингов, страховых групп, специальных финансовых компаний, исламских специальных финансовых компаний, инвестиционных фондов, пользователей платежных систем, а также лиц, осуществляющих валютные операции, временных администраций (временных администраторов), ликвидационных комиссий банков, страховых (перестраховочных) организаций (далее - проверяемый субъект) обязаны незамедлительно сообщать вышестоящему руководству обо всех обстоятельствах, которые могут препятствовать четкому и беспристрастному выполнению должностных полномочий, в том числе о:
1) близких родственниках (свойственниках), супругах, являющихся руководящими работниками проверяемых субъектов;
2) близких родственниках или супругах, работающих в проверяемых субъектах;
3) полученных в проверяемых субъектах займах и иных имущественных обязательствах перед проверяемыми субъектами.»;
8) подпункт 6) части первой статьи 30 исключить;
9) статью 31 исключить;
10) статью 34 изложить в следующей редакции:
«Статья 34. Официальная ставка рефинансирования и ставки
вознаграждения по операциям денежно-кредитной
политики
Национальный Банк Казахстана устанавливает официальную ставку рефинансирования.
Ставки вознаграждения по операциям денежно-кредитной политики устанавливаются Национальным Банком Казахстана в целях воздействия на рыночные ставки вознаграждения на финансовом рынке в рамках осуществляемой денежно-кредитной политики.»;
11) статью 36-3 исключить;
12) часть третью статьи 42 изложить в следующей редакции:
«Банкноты и монеты национальной валюты Республики Казахстан разрабатываются в соответствии с концепцией дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского тенге. Изображения и описания банкнот и монет публикуются в средствах массовой информации.»;

«16) Қазақстан Ұлттық Банкiнің, оның ведомстволары мен ұйымдарының қызметкерлеріне еңбекақы төлеу талаптарын және Қазақстан Ұлттық Банкi және оның ведомстволары қызметкерлерiнiң әлеуметтiк-тұрмыстық жағынан қамсыздандыру талаптарын бекітеді;»;
6) 19-баптың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Директорлар кеңесi Қазақстан Ұлттық Банкінің бухгалтерлік есебін жүргізу мен жеке және шоғырландырылған қаржылық есептілігін жасау тәртібін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының бухгалтерлік есебін жүргізу және қаржылық есептілігін жасау тәртібін айқындайды.»;
7) 20-4-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қазақстан Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілері өздерінің лауазымдық өкілеттіктеріне орай қаржы ұйымдарының, олардың филиалдары мен үлестес тұлғаларының, Қазақстанның Даму Банкінің, бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, бағалы қағаздар эмитенттерінің, кредиттік бюролардың, банктік холдингтердің, банктік конгломераттардың, сақтандыру холдингтерінің, сақтандыру топтарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, инвестициялық қорлардың, төлем жүйелерін пайдаланушылардың, сондай-ақ валюталық операцияларды жүзеге асыратын тұлғалардың, банктердің уақытша әкімшіліктерінің (уақытша әкімшілерінің), тарату комиссияларының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының (бұдан әрі – тексерілетін субъект) қызметіне тексеру жүргізуді жүзеге асырған жағдайда, лауазымдық өкілеттіктерін нақты және әділ орындауына кедергі келтіруі мүмкін барлық мән-жайлар туралы, оның ішінде:
1) тексерілетін субъектілердің басшы қызметкерлері болып табылатын жақын туыстары (жекжаттары), жұбайлары;
2) тексерілетін субъектілерде жұмыс істейтін жақын туыстары немесе жұбайлары;
3) тексерілетін субъектілерден алған қарыздары және тексерілетін субъектілердің алдындағы өзге де мүліктік міндеттемелері туралы жоғары тұрған басшылыққа дереу хабарлауға міндетті.»;
8) 30-баптың бірінші бөлігінің 6) тармақшасы алып тасталсын;
9) 31-бап алып тасталсын;
10) 34-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«34-бап. Ресми қайта қаржыландыру ставкасы және ақша-кредит саясаты операциялары бойынша сыйақы ставкалары
Қазақстан Ұлттық Банкi ресми қайта қаржыландыру ставкасын белгілейді.
Қазақстан Ұлттық Банкі ақша-кредит саясаты операциялары бойынша сыйақы ставкаларын қаржы нарығындағы нарықтық сыйақы ставкаларына әсер ету мақсатында жүзеге асырылып жатқан ақша-кредит саясатының шеңберінде белгілейді.»;
11) 36-3-бап алып тасталсын;
12) 42-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталары Ұлттық валюта – Қазақстан теңгесі банкноттары мен монеталары дизайнының тұжырымдамасына сәйкес әзірленеді. Банкноттар мен монеталардың бейнесі және сипаты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.»;

13) статью 45 изложить в следующей редакции:
«Статья 45. Выпуск в обращение, замена и изъятие из обращения
банкнот и монет национальной валюты Республики
Казахстан
Решение о выпуске в обращение, порядок замены и изъятия из обращения банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан принимаются Национальным Банком Казахстана и публикуются в средствах массовой информации.»;
14) статью 47 изложить в следующей редакции:
«Статья 47. Ответственность за изготовление, хранение и сбыт
поддельных банкнот и монет
Лица, виновные в изготовлении, хранении поддельных банкнот и монет с целью сбыта, сбыте поддельных банкнот и монет, а также осуществлении несанкционированной эмиссии наличных денег, несут уголовную и имущественную ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.»;
15) в статье 48:
подпункт 2) части первой изложить в следующей редакции:
«2) порядок и условия осуществления безналичных платежей на территории Республики Казахстан.»;
части вторую и четвертую изложить в следующей редакции:
«Национальный Банк Казахстана принимает нормативные правовые акты, направленные на обеспечение эффективности и надежности функционирования платежных систем и осуществления платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан.»;
«В целях осуществления надзора (оверсайта) за платежными системами Национальный Банк Казахстана вправе:
1) осуществлять мониторинг платежных систем;
2) проверять организацию и функционирование платежных систем;
3) получать информацию по вопросам платежей и переводов денег, функционирования платежных систем от участников и операторов платежных систем;
4) осуществлять проверки деятельности участников платежных систем.»;
16) часть четвертую статьи 51-2 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) формирует список системообразующих финансовых организаций;»;
17) подпункт 2) статьи 52-1 исключить;
18) статью 61 изложить в следующей редакции:
«Статья 61. Полномочия Национального Банка Казахстана по
контролю и надзору
1. Национальный Банк Казахстана осуществляет контроль за соблюдением проверяемыми субъектами требований, установленных законодательством Республики Казахстан о банковской деятельности, страховании и страховой деятельности, валютном регулировании и валютном контроле, платежах и переводах денег, пенсионном обеспечении, рынке ценных бумаг, бухгалтерском учете и финансовой отчетности, государственной статистике, кредитных бюро и формировании кредитных историй, почте, Банке Развития Казахстана, микрофинансовых организациях, а также в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан, и, в случае выявления в ходе осуществления своих контрольных функций нарушений указанных требований, возбуждает административное производство либо применяет иные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан.

13) 45-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«45-бап. Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын айналысқа шығару, ауыстыру және айналыстан алу
Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын айналысқа шығару, ауыстыру және айналыстан алу тәртібі туралы шешімді Қазақстан Ұлттық Банкi қабылдайды және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.»;
14) 47-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«47-бап. Жалған банкноттар мен монеталарды дайындағаны, сақтағаны және өткізгені үшiн жауапкершiлiк
Жалған банкноттар мен монеталарды өткізу мақсатында жасап шығаруға, жалған банкноттар мен монеталарды өткізуге, сондай-ақ қолдағы ақшаның санкциясыз эмиссиясын iске асыруға кiнәлi адамдар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес қылмыстық және мүлiктiк жауаптылықта болады.»;
15) 48-бапта:
бірінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол емес төлемдердi жүзеге асыру тәртібі мен шарттарын белгiлейдi.»;
екінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Ұлттық Банкі төлем жүйелерінің жұмыс істеу тиімділігін және сенімділігін қамтамасыз етуге және Қазақстан Республикасының аумағында төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыруға бағытталған нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды.»;
«Қазақстан Ұлттық Банкі төлем жүйелерін қадағалауды (оверсайтты) жүзеге асыру мақсатында:
1) төлем жүйелерінің мониторингін жүзеге асыруға;
2) төлем жүйелерінің ұйымдастырылуын және олардың жұмыс істеуін тексеруге;
3) төлемдер мен ақша аударымдары, төлем жүйелерінің жұмыс істеуі мәселелері бойынша төлем жүйелерінің қатысушыларынан және операторларынан ақпарат алуға;
4) төлем жүйелері қатысушыларының қызметін тексеруді жүзеге асыруға құқылы.»;
16) 51-2-баптың төртінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) жүйе құраушы қаржы ұйымдарының тізімін қалыптастырады;»;
17) 52-1-баптың 2) тармақшаcы алып тасталсын;
18) 61-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«61-бап. Қазақстан Ұлттық Банкінің бақылау және қадағалау жөніндегі өкілеттіктері
1. Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының банк қызметі, сақтандыру және сақтандыру қызметі, валюталық реттеу мен валюталық бақылау, төлемдер мен ақша аударымдары, зейнетақымен қамсыздандыру, бағалы қағаздар нарығы, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік, мемлекеттік статистика, кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру, пошта, Қазақстанның Даму Банкі, микроқаржы ұйымдары туралы заңнамасында белгіленген талаптарды тексерілетін субъектілердің сақтауын бақылауды жүзеге асырады, сондай-ақ осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес және өздерінің бақылау функцияларын жүзеге асыру барысында көрсетілген талаптарды бұзушылықтар анықталған жағдайда әкімшілік іс қозғайды не Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де шараларды қолданады.

2. Национальный Банк Казахстана осуществляет надзор за соблюдением проверяемыми субъектами требований, установленных законодательством Республики Казахстан о банковской деятельности, страховании и страховой деятельности, валютном регулировании и валютном контроле, платежах и переводах денег, пенсионном обеспечении, рынке ценных бумаг, бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кредитных бюро и формировании кредитных историй, почте, Банке Развития Казахстана, микрофинансовых организациях, а также в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан, и, в случае выявления в ходе осуществления своих надзорных функций нарушений прав и законных интересов потребителей финансовых услуг, а также нарушений, представляющих угрозу национальной и экономической безопасности Республики Казахстан, стабильности ее финансовой системы, применяет предусмотренные законами Республики Казахстан меры без возбуждения административного производства.
3. Национальным Банком Казахстана контроль и надзор осуществляются в формах проведения проверки и иных в соответствии с настоящим Законом.»;
19) заголовок статьи 62-2 изложить в следующей редакции:
«Статья 62-2. Общий порядок организации и проведения проверки
на основе оценки степени риска, внеплановой
проверки»;
20) подпункт 3) пункта 2 статьи 62-3 изложить в следующей редакции:
«3) перечень документов, которые проверяемый субъект обязан представить в Национальный Банк Казахстана;».
6. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г, № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):

2. Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының банк қызметі, сақтандыру және сақтандыру қызметі, валюталық реттеу мен валюталық бақылау, төлемдер мен ақша аударымдары, зейнетақымен қамсыздандыру, бағалы қағаздар нарығы, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік, кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру, пошта, Қазақстанның Даму Банкі, микроқаржы ұйымдары туралы заңнамасында белгіленген талаптарды тексерілетін субъектілердің сақтауын қадағалауды жүзеге асырады, сондай-ақ осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес және өздерінің қадағалау функцияларын жүзеге асыру барысында қаржы қызметтерін тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық және экономикалық қауіпсіздігіне, оның қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін бұзушылықтар анықталған жағдайда әкімшілік іс қозғамай, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шараларды қолданады.
3. Қазақстан Ұлттық Банкі бақылау мен қадағалауды осы Заңға сәйкес тексеру жүргізу нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырады.
19) 62-2-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«62-2-бап. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеруді, жоспардан тыс тексеруді ұйымдастыру мен жүргізудің жалпы тәртібі»;
20) 62-3-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) тексерілетін субъект Қазақстан Ұлттық Банкіне ұсынуға міндетті құжаттардың тізбесі;».
6. «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) банковский конгломерат – группа юридических лиц, состоящая из банковского холдинга (при наличии) и банка, а также дочерних организаций банковского холдинга и (или) дочерних организаций банка и (или) организаций, в которых банковский холдинг и (или) его дочерние организации и (или) банк имеют значительное участие в капитале;»;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
3-1) информационная система банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций (далее – информационная система) –система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса, посредством которой представляются банковские и иные услуги;»;
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
«13) безупречная деловая репутация – наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости, в том числе отсутствие вступившего в законную силу решения суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;»;
дополнить подпунктами 13-1) и 15 следующего содержания:
«13-1) реструктуризация займа — изменение по соглашению сторон сроков, финансовых и иных условий исполнения обязательства заемщика по договору (договорам) банковского займа;»;
15) потребительский кредит - кредит, предоставленный заемщику –физическому лицу на приобретение товаров, работ и услуг, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности, за исключением кредитов, обеспеченных ипотекой недвижимого имущества, займов, обеспечением по которым выступает приобретаемый автотранспорт, займов, обеспечением по которым выступают деньги, размещенные в банке в соответствии с договором банковского вклада и полностью покрывающие сумму выдаваемого займа, и займов, выдаваемых в рамках системы образовательного кредитования;»;
2) часть третью пункта 2 статьи 3 изложить в следующей редакции:
«Уполномоченный орган осуществляет регулирование, контроль и надзор по вопросам банковской деятельности в пределах своей компетенции и способствует созданию общих условий для функционирования банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.»;
3) в статье 5-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, создается уполномоченным органом, которому принадлежит сто процентов голосующих акций такой организации.»;
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:

1) 2-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) банк конгломераты – банк холдингінен (бар болса) және банктен, сондай-ақ банк холдингінің еншілес ұйымдарынан және (немесе) банктің еншілес ұйымдарынан және (немесе) капиталына банк холдингі және (немесе) оның еншілес ұйымдары және (немесе) банк қомақты қатысатын ұйымдардан тұратын заңды тұлғалар тобы;»;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – банктік және өзге де қызметтер көрсетілетін аппараттық-бағдарламалық кешенді қолдана отырып, ақпаратты сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған жүйе;»;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«13) мінсіз іскерлік бедел – кәсіпқойлықты, адалдықты, алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауын, оның ішінде қаржы ұйымының, банктік және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымына ие болу және өмір бойы қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы соттың күшіне енген шешімінің болмауын растайтын фактілердің болуы;»;
мынадай мазмұндағы 13-1) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
«13-1) қарызды қайта құрылымдау – қарыз алушының банктік қарыз шарты (шарттары) бойынша міндеттемелерді орындау мерзімдерін, қаржылық және өзге де талаптарын тараптардың келісімі бойынша өзгерту;»:
«15) тұтынушылық кредит – жылжымайтын мүлік ипотекасымен қамтамасыз етілген кредиттерді, сатып алынатын автокөлікпен қамтамасыз етілетін қарыздарды, банктік салым шартына сәйкес банкте орналастырылған және берілетін қарыз сомасын толығымен өтейтін ақшамен қамтамасыз етілетін қарыздарды және білім беруді кредиттеу жүйесі шеңберінде берілетін қарыздарды қоспағанда, қарыз алушыға кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алуға берілген кредит;»;
2) 3-баптың 2-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Уәкілетті орган өз құзыретi шегiнде банк қызметiнiң мәселелерi бойынша реттеудi, бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың жұмыс iстеуi үшiн жалпы жағдайлар жасауға ықпал етеді.»;
3) 5-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымды осындай ұйымның дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тиесілі уәкілетті орган құрады.»;
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

«2. Организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, вправе осуществлять следующие виды деятельности:
1) выпускать акции для формирования уставного капитала, а также облигации для финансирования собственной деятельности;
2) выкупать собственные размещенные акции и облигации;
3) производить оценку качества сомнительных и безнадежных активов, в том числе сомнительных и безнадежных прав требований к юридическим лицам и иных прав требований к ним с целью принятия решения об их приобретении;
4) приобретать у банков сомнительные и безнадежные активы и иные права требования, а также реализовывать их;
5) производить оценку качества акций и (или) облигаций, выпущенных и размещенных банками и (или) иными юридическими лицами, у которых приобретены сомнительные и безнадежные активы, в том числе сомнительные и безнадежные права требований к юридическим лицам и иные права требований к ним;
6) приобретать акции и (или) доли участия в уставном капитале юридических лиц, в том числе юридических лиц, права требования к которым приобретены у банков организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, и реализовывать их;
7) приобретать акции и (или) облигации, выпущенные и размещенные банками, у которых организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, приобретены права требований по сомнительным и безнадежным активам, передавать в доверительное управление и/или реализовывать их;
8) сдавать в аренду имущество, полученное по приобретенным организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, у банков правам требования к юридическим лицам, или использовать иную форму возмездного временного пользования таким имуществом;
9) производить операции по секьюритизации прав требований и других сомнительных и безнадежных активов, приобретенных организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня;
10) самостоятельно, а также совместно с банками создавать (приобретать) организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы;
11) приобретать активы у юридических лиц, ранее являвшихся банком, и организаций по управлению стрессовыми активами, которые приобрели данные активы, ранее являвшихся сомнительными и безнадежными активами, у банков второго уровня и реализовывать их;
12) размещать деньги в ценные бумаги и иные финансовые инструменты, а также в банках второго уровня, уполномоченном органе и организациях, указанных в пункте 8 статьи 61-4 настоящего Закона, на условиях договоров банковского счета и банковского вклада;

«2. Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым қызметтің мынадай түрлерін жүзеге асыруға:
1) жарғылық капиталды құру үшін акциялар шығаруға, сондай-ақ өз қызметін қаржыландыру үшін облигациялар шығаруға;
2) меншікті орналастырылған акциялары мен облигацияларын сатып алуға;
3) күмәнді және үмітсіз активтердің, оның ішінде заңды тұлғаларға қойылатын күмәнді және үмітсіз талап ету құқықтарының сапасына және оларды сатып алу туралы шешім қабылдау мақсатында оларға қойылатын өзге де талап ету құқықтарына бағалау жүргізуге;
4) банктердің күмәнді және үмітсіз активтерін және өзге де талап ету құқықтарын сатып алуға, сондай-ақ оларды өткізуге;
5) күмәнді және үмітсіз активтері сатып алынған банктер және (немесе) өзге де заңды тұлғалар шығарған және орналастырған акциялардың және (немесе) облигациялардың, оның ішінде заңды тұлғаларға қойылатын күмәнді және үмітсіз талап ету құқықтарының және оларға қойылатын өзге де талап ету құқықтарының сапасына бағалау жүргізуге;
6) заңды тұлғалардың, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның банктерден сатып алған талап ету құқығы қойылатын заңды тұлғалардың акцияларына және (немесе) жарғылық капиталына қатысу үлестеріне иелік етуге және оларды сатуға;
7) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның күмәнді және үмітсіз активтер бойынша талап ету құқықтары сатып алынған банктер шығарған және орналастырған акцияларды және (немесе) облигацияларды сатып алуға, оларды сенімгерлікпен басқаруға беруге және/немесе оларды сатуға;
8) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның банктерден заңды тұлғаларға талап ету құқықтары бойынша сатып алған мүлікті жалға тапсыруға немесе осындай мүлікті өтеусіз уақытша пайдаланудың өзге нысанын пайдалануға;
9) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым сатып алған талап ету құқықтарын және басқа да күмәнді және үмітсіз активтерді секьюритилендіру бойынша операцияларды жүргізуге;
10) дербес, сондай-ақ банктермен бірлесіп күмәнді және үмітсіз активтерді иеленетін ұйымды құруға (иеленуге);
11) бұрын күмәнді және үмітсіз активтер болып табылған, осы активтерді сатып алған бұрын банк және стрестік активтерді басқару жөніндегі ұйымдар болып табылған заңды тұлғалардан және екінші деңгейдегі банктерден активтерді сатып алуға және оларды сатуға;
12) ақшаны бағалы қағаздарға және өзге де қаржы құралдарына, сондай-ақ банк шоты мен банк салымы шарттары талаптарының негізінде екінші деңгейдегі банктерге, уәкілетті органға және осы Заңның 61-4-бабының 8-тармағында көрсетілген ұйымдарға орналастыруға;

13) осуществлять финансирование на условиях платности, срочности и возвратности, в том числе банков второго уровня, организаций, приобретающих сомнительные и безнадежные активы банков второго уровня, юридических лиц, права требования к которым приобретены у банков организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня;
14) приобретать услуги организаций по вопросам, связанным с улучшением качества кредитных портфелей банков второго уровня. Порядок приобретаемых услуг организаций определяется уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию;
15) иные виды деятельности, связанные с приобретением сомнительных и безнадежных активов банков второго уровня, а также управлением данными активами любыми не запрещенными законодательством Республики Казахстан способами.»;
4) подпункт 1) пункта 3 статьи 8 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
«организаций-резидентов Республики Казахстан, приобретающих сомнительные и безнадежные активы, созданных (приобретенных) совместно с организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня;»;
5) в статье 11-1:
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
«1) устав (при наличии) и учредительный договор или решение об учреждении дочерней организации - в случае ее создания, устав дочерней организации (при наличии) - в случае ее приобретения;»;
подпункт 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
«3) несоответствие руководящих работников дочерней организации (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) требованиям подпунктов 3), 4) и 5) пункта 3 статьи 20 настоящего Закона;»;
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
«Требование по получению разрешения уполномоченного органа на значительное участие в капитале организации не распространяется на:
1) банковские холдинги, косвенно владеющие (имеющие возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале данной организации через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями банка-резидента Республики Казахстан, прямо владеющего (имеющего возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале указанной организации и имеющего соответствующее разрешение уполномоченного органа;

13) төлемділік, мерзімділік және қайтарылымдылық талаптарымен, оның ішінде екінші деңгейдегі банктерді, екінші деңгейдегі банктердің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын ұйымдарды, заңды тұлғаларды, талап ету құқықтарын банктерден сатып алған екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымды қаржыландыруды жүзеге асыруға;
14) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға байланысты мәселелер бойынша ұйымдардың қызметтерін сатып алуға құқылы. Ұйымдардың сатып алынатын қызметтерін көрсету тәртібін уәкілетті орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша айқындайды;
15) екінші деңгейдегі банктердің күмәнді және үмітсіз активтерді сатып алуға, сондай-ақ осы активтерді Қазақстан Республикасының заңнамасы тыйым салмаған кез келген тәсілдермен басқаруға байланысты өзге де қызметтің түрлерін жүзеге асыруға құқылы.»;
4) 8-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйыммен бірлесіп құрылған (сатып алынған), күмәнді және үмітсіз активтерді сатып алатын Қазақстан Республикасының резиденттері-ұйымдарды;»;
5) 11-1-бапта:
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) еншілес ұйымның жарғысы (бар болса) және құрылтай шарты немесе оны құрған жағдайда құру туралы шешім, оны сатып алған жағдайда еншілес ұйымның жарғысы (бар болса);»;
6-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) еншілес ұйымның басшы қызметкерлерінің (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидаттардың) осы Заңның 20-бабы 3-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларының талаптарына сай келмеуі;»;
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ұйымның капиталына қомақты қатысуға уәкілетті органның рұқсатын алу жөніндегі талап:
1) көрсетілген ұйымның акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін тікелей иеленетін (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) және уәкілетті органның тиісті рұқсаты бар Қазақстан Республикасының резиденті банкінің акцияларын иелену (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі болуы) арқылы осы ұйымның акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін жанама иеленетін (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) банк холдингтеріне;

2) банки, в случае осуществления участия в уставном капитале юридических лиц через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале дочерней организации, созданной (приобретенной) на условиях, определенных статьей 11-2 настоящего Закона.»;
дополнить пунктом 15 следующего содержания:
«15. В случае, если банковский холдинг в рамках данной статьи создает (приобретает) дочернюю финансовую организацию либо приобретает значительное участие в капитале финансовой организации, в отношении которых законодательством Республики Казахстан предусмотрено получение соответствующих разрешительных документов на участие в капитале, разрешение на создание или приобретение дочерней организации и (или) значительное участие в капитале выдается уполномоченным органом банковскому холдингу одновременно с выдачей соответствующего документа, предоставляющего право владеть, пользоваться и (или) распоряжаться акциями финансовой организации в установленных законодательством размерах, без представления соответствующих документов в рамках данной статьи.
Требования части первой настоящего пункта распространяются на лиц, желающих приобрести статус банковского холдинга.»;
6) в статье 11-2:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Банк вправе создать (приобрести) организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы, совместно с организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня.
В случае, если в результате создания или приобретения организации, указанной в части первой настоящего пункта, у банка возникает значительное участие в капитале данной организации, данное участие допускается только при наличии предварительного разрешения уполномоченного органа.
Вкладом в уставный капитал организации, указанной в части первой настоящего пункта, созданной в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью, помимо указанных в гражданском законодательстве, могут быть сомнительные и безнадежные активы банков и (или) права требования по сомнительным и безнадежным активам банка, приобретенные организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня.
Организация, указанная в части первой настоящего пункта, обязана перечислять деньги, полученные от своей деятельности своим участникам (акционерам), в порядке и размерах, предусмотренных планом мероприятий по улучшению качества сомнительных и безнадежных активов, утверждаемом общим собранием участников (акционеров) данной организации, за исключением денег, направленных на оплату расходов, связанных с осуществлением видов деятельности, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:

2) осы Заңның 11-2-бабында айқындалған талаптармен құрылған (сатып алынған) еншілес ұйымның акцияларына немесе жарғылық капиталына қатысу үлесіне иелік ету (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) арқылы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуды жүзеге асырған жағдайда банктерге қолданылмайды.»;
мынадай мазмұндағы 15-тармақпен толықтырылсын:
«15. Егер банк холдингі осы баптың шеңберінде еншілес қаржы ұйымын құрған (сатып алған) не капиталға қатысуға тиісті рұқсат беру құжаттарын алу көзделген Қазақстан Республикасының заңнамасына қатысты қаржы ұйымының капиталына қомақты қатысуға иелік еткен жағдайда банк холдингіне еншілес ұйым құруға немесе сатып алуға және (немесе) капиталға қомақты қатысуға рұқсатты қаржы ұйымының акцияларына заңнамада белгіленген мерзімде иелік ету, пайдалану және (немесе) басқару құқығын беретін тиісті құжатты бір мезгілде бере отырып, осы баптың шеңберінде тиісті құжаттар ұсынбай-ақ уәкілетті орган береді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары банк холдингі мәртебесін иеленуге ниет білдіретін тұлғаларға қолданылады.»;
6) 11-2-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Банк екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйыммен бірлесіп күмәнді және үмітсіз активтерді сатып алатын ұйым құруға (сатып алуға) құқылы.
Егер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ұйымды құру немесе сатып алу нәтижесінде осы ұйымның капиталына қомақты қатысу туындаған жағдайда осы қатысуға уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болған кезде ғана рұқсат беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған ұйымның жарғылық капиталына салымы азаматтық заңнамада көрсетілгеннен басқа, банктердің күмәнді және үмітсіз активтері және (немесе) банктің екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым сатып алған күмәнді және үмітсіз активтер бойынша талап ету құқықтары болуы мүмкін.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ұйым, осы баптың 4-тармағында көзделген қызметтің түрлерін жүзеге асыруға байланысты шығыстарға ақы төлеуге жіберілген ақшаны қоспағанда, өзінің қызметінен алынған ақшаны осы ұйымның қатысушыларының (акционерлерінің) жалпы жиналысында бекітілген күмәнді және үмітсіз активтердің сапасын жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген тәртіппен және мөлшерде өзінің қатысушыларына (акционерлеріне) аударуға міндетті.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«4. Дочерняя организация банка, приобретающая сомнительные и безнадежные активы родительского банка, а также организация, приобретающая сомнительные и безнадежные активы, участниками которой являются банк и организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, вправе:
1) приобретать и реализовывать сомнительные и безнадежные активы банка;
2) приобретать и реализовывать движимое и недвижимое имущество и (или) право собственности на объекты незавершенного строительства, перешедшее в собственность банка в результате обращения взыскания на заложенное имущество по приобретенным сомнительным и безнадежным правам требования;
3) приобретать и реализовывать акции и (или) доли участия в уставном капитале юридических лиц, в случаях принятия их в качестве залога (отступного или обеспечения) по приобретенным сомнительным и безнадежным правам требования либо перехода в собственность родительского банка в результате обращения взыскания на залог;
4) сдавать в аренду имущество, перешедшее в ее собственность в результате обращения взыскания на имущество, выступавшее в качестве залога, иного обеспечения или полученное в виде отступного по приобретенным у банка сомнительным и безнадежным правам требования, а также указанное в подпункте 2) настоящего пункта, или использовать иную форму возмездного временного пользования таким имуществом;
5) осуществлять иные виды деятельности в целях улучшения качества приобретенных сомнительных и безнадежных прав требования или иных активов, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.»;
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
«5-1. К заявлению на получение разрешения на значительное участие в капитале организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы, создаваемой (приобретаемой) совместно с организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, прилагаются документы и сведения, предусмотренные в подпунктах 2), 3), 7), 10) и 11) пункта 4 статьи 11-1 и 1), 2), 3) пункта 5 статьи 11-2 настоящего Закона.
Отказ в выдаче разрешения на значительное участие в капитале организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы, создаваемой (приобретаемой) совместно с организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, производится по основаниям, предусмотренным пунктом 6 настоящей статьи.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Дочерние организации банков, приобретающие сомнительные и безнадежные активы, а также организация, приобретающая сомнительные и безнадежные активы, участниками которой являются банк и организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, по уступленным банками правам требования по договорам банковского займа, признаются кредиторами (заимодателями) по банковской заемной операции и имеют все права и обязанности банка, установленные договором банковского займа, права требования по которым уступлены банком в пользу организации.»;

«4. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын банктің еншілес ұйымы, сондай-ақ күмәнді және үмітсіз активтерді сатып алатын, қатысушылары банк және екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым:
1) банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алуға және сатуға;
2) жылжымалы және жылжымайтын мүлікті және (немесе) сатып алынған күмәнді және үмітсіз талап ету құқықтары бойынша кепілге салынған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде банктің меншігіне өткен аяқталмаған құрылыс объектілеріне меншік құқығын сатып алуға және сатуға;
3) заңды тұлғалардың акцияларын және (немесе) жарғылық капиталға қатысу үлестерін сатып алынған күмәнді және үмітсіз талап ету құқықтары бойынша кепіл (бас тарту төлемі немесе қамтамасыз ету) ретінде қабылдаған не кепілді өндіріп алу нәтижесінде бас банктің меншігіне өткен жағдайларда оларды сатып алуға және сатуға;
4) мүлікті өндіріп алу нәтижесінде оның меншігіне өткен, кепіл, өзге де қамтамасыз ету ретінде болған немесе банктен сатып алынған күмәнді және үмітсіз талап ету құқықтары бойынша бас тарту төлемі түрінде алынған мүлікті, сондай-ақ осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген мүлікті жалға беруге немесе осындай мүлікті өтеусіз уақытша пайдаланудың өзге де нысанын пайдалануға;
5) сатып алынған күмәнді және үмітсіз талап ету құқықтарының немесе өзге де активтердің сапасын жақсарту мақсатында уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыруға құқылы.»;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Күмәнді және үмітсіз активтерді сатып алатын, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйыммен бірлесіп құрылған (сатып алынған) ұйымның капиталына қомақты қатысуға арналған рұқсатты алуға берілетін өтінішке осы Заңның 11-1-бабы 4-тармағының 2), 3), 7), 10) және 11) тармақшаларында және 5-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген құжаттар мен мәліметтер қоса беріледі.
Күмәнді және үмітсіз активтерді сатып алатын, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйыммен бірлесіп құрылған (сатып алынған) ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат беруден бас тарту осы баптың 6-тармағында көзделген негіздемелер бойынша жүргізіледі.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Банктік қарыз шарттары бойынша банк берген талап ету құқықтары бойынша күмәнді және үмітсіз активтерді сатып алатын банктердің еншілес ұйымдары, сондай-ақ қатысушылары банк және екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым болып табылатын күмәнді және үмітсіз активтерді сатып алатын ұйым банктік қарыз операциялары жөніндегі кредиторлар (қарыз алушылар) болып танылады және банк талап ету құқығын ұйымның пайдасына берген банктік қарыз шартында белгіленген барлық құқықтары мен міндеттеріне ие болады.»;

пункты 8 и 9 исключить;
7) абзац третий пункта 3 статьи 14 изложить в следующей редакции:
«сведения о видах и порядке использования фондов банка;»;
8) в статье 17-1:
часть четвертую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«Крупные участники банка - физические лица оплачивают акции банка в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего им на праве собственности. При этом стоимость имущества (за вычетом стоимости ранее приобретенных акций банка) должна быть не меньше совокупной стоимости ранее приобретенных и приобретаемых акций банка.»;
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. В случае, если физическое лицо стало соответствовать признакам крупного участника банка без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа на основании договора дарения, при представлении им заявления о приобретении соответствующего статуса в соответствии с требованием, установленным пунктом 16 настоящей статьи, дополнительно представляются:
1) сведения об условиях и порядке дарения акций банка с приложением копий подтверждающих документов;
2) документы, предусмотренные подпунктами 2), 3), 3-1), 3-2), 3-3), 4) и 5) пункта 4 настоящей статьи;
3) сведения о стоимости акций, являющихся предметом договора дарения, определенной оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан с приложением копий подтверждающих документов.
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка дополнительно физическим лицом, приобретшим акции банка в результате договора дарения, выполняются следующие условия на дату заключения или нотариального удостоверения (если требуется) договора дарения:
1) стоимость имущества (за вычетом стоимости ранее приобретенных акций банка), принадлежащего физическому лицу на праве собственности, должна быть не меньше совокупной стоимости акций, являющихся предметом договора дарения, и ранее приобретенных им акций банка;
2) доходы, полученные от предпринимательской, трудовой или другой оплачиваемой деятельности физического лица, а также его денежные накопления, подтвержденные документально, составляют не менее семидесяти пяти процентов от стоимости подаренных акций банка, определенной оценщиком.»;
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
«Лицо, желающее стать банковским холдингом, помимо документов и сведений, предусмотренных пунктами 5-7 настоящей статьи, представляет:
1) документы, подтверждающие наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации;

8 және 9-тармақтар алып тасталсын;
7) 14-баптың 3-тармағының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«банк қорларын құру түрлерi мен тәртiбi туралы мәлiметтер;»;
8) 17-1-бапта:
1-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Банктің ірі қатысушылары - жеке тұлғалар банктің акцияларын өзіне меншік құқығымен тиесілі мүліктің құнынан аспайтын мөлшерде төлейді. Бұл ретте мүліктің құны (банктің бұрын сатып алған акцияларының құны шегеріле отырып) банктің бұрын сатып алған және сатып алатын акцияларының жиынтық құнынан кем болмауға тиіс.»;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Егер жеке тұлға уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмастан банктің ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келетін жағдайда, сыйға тарту шарты негізінде, осы баптың 16-тармағында белгіленген талапқа сәйкес тиісті мәртебені иелену туралы өтінішті оларға беру кезінде, мыналарды:
1) растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, банктің акцияларын сыйға тарту талаптары мен тәртібі туралы мәліметтерді;
2) осы баптың 4-тармағының 2), 3), 3-1), 3-2), 3-3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттарды;
3) растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалаушы айқындаған сыйға тарту шартының нысанасы болып табылатын акциялардың құны туралы мәліметтерді қосымша ұсынады.
Бұл ретте банктің ірі қатысушы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін сыйға тарту шарты нәтижесінде банктің акцияларына ие болған жеке тұлға сыйға тарту шартын жасау немесе нотариат куәландырған күніне (егер қажет болса) мынадай талаптарды орындайды:
1) жеке тұлғаға тиесілі мүліктің (банк бұрын сатып алған акциялардың құны шегеріле отырып) құны сыйға тарту шартының нысанасы болып табылатын акциялардың және олар бұрын сатып алған банк акцияларының жиынтық құнынан кем болмауға тиіс;
2) жеке тұлғаның кәсіпкерлік, еңбек немесе басқа да ақысы төленетін қызметтен алынған кірістері, сондай-ақ оның құжатпен расталған ақшалай жинақтары бағалаушы айқындаған банктің сыйға берілген акциялары құнының кемінде жетпіс бес пайызын құрайды.»;
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Банк холдингі болғысы келетін тұлға осы баптың 5 – 7-тармақтарында көзделген құжаттар мен мәліметтерден басқа:
1) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйым қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екенін растайтын құжаттарды;

2) предполагаемый расчет пруденциальных нормативов банковского конгломерата в случае, если приобретение заявителем статуса банковского холдинга приведет к формированию банковского конгломерата.»;
пункт 14 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Уполномоченный орган при выдаче согласия лицу на приобретение статуса банковского холдинга одновременно выдает разрешение на значительное участие в капитале банка либо создание (приобретение) дочернего банка.»;
пункт 16 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«В случае отказа в выдаче уполномоченным органом согласия лицу, соответствующему признакам банковского холдинга, крупного участника банка, указанное лицо обязано в течение шести месяцев с момента получения письменного уведомления уменьшить количество принадлежащих ему акций банка до уровня, ниже установленного настоящей статьей.»;
пункт 18 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Крупный участник банка – физическое лицо, в случае увеличения количества принадлежащих ему акций до двадцати пяти или более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, в дополнение к документам и сроки, указанные в настоящем пункте, представляет бизнес-план, требования к которому устанавливаются уполномоченным органом, на ближайшие пять лет.»;
9) статью 20 изложить в следующей редакции:
«Статья 20. Требования, предъявляемые к руководящим работникам
банка и банковского холдинга
1. Руководящими работниками банка признаются руководитель и члены органа управления, руководитель и члены исполнительного органа, иные руководители банка, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений банка и обладающие правом подписи документов, на основании которых проводятся банковские операции.
Не являются руководящими работниками банка первые руководители обособленных подразделений банка и их главных бухгалтеров, главного бухгалтера банка, а также лица, обладающие правом подписи документов, на основании которых проводятся банковские операции, и осуществляющие контроль за деятельностью только одного структурного подразделения.
2. Банк обязан в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года представлять в уполномоченный орган отчетность, включающую сведения о доходах, выплаченных банком всем руководящим работникам банка в течение финансового года, по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования к внутренней политике банка по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников банка определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

2) егер өтініш берушінің банк холдингі мәртебесіне ие болуы банк конгломератын қалыптастыруға әкеп соқтырса, банк конгломератының пруденциялық нормативтерінің болжамды есеп-қисабын табыс етеді.»;
14-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті орган тұлғаның банк холдингі мәртебесін иеленуіне келісім берген кезде бір мезгілде банк капиталына қомақты қатысуына не еншілес банк құруына (иелік етуіне) рұқсат береді.»;
16-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті орган банк холдингі, банктің ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келетін тұлғаға келісім беруден бас тартқан жағдайда, көрсетілген тұлға жазбаша хабарлама алған кезден бастап алты айдың ішінде өзіне тиесілі банк акцияларының санын осы бапта белгіленгеннен төмен деңгейге дейін азайтуға міндетті.»;
18-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Банктің ірі қатысушысы – жеке тұлға өзіне тиесілі акциялар санын банктің орналастырылған акцияларының (артықшылықты және банк сатып алған акциялар шегеріле отырып) жиырма бес немесе одан көп пайызына дейін ұлғайтқан жағдайда, құжаттарға қосымша ретінде және осы тармақта көрсетілген мерзімдерде таяудағы бес жылға арналған бизнес-жоспарды ұсынады, оған қойылатын талаптарды уәкілетті орган белгілейді.»;
9) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«20-бап. Банктің және банк холдингінің басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар
1. Банктің басқару органының басшысы мен мүшелері, атқарушы органның басшысы мен мүшелері, банктің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және банк операцияларын жүргізуге негіз болатын құжаттарға қол қоюға құқығы бар өзге де басшылар, банктің бас бухгалтері банктің басшы қызметкерлері болып танылады.
Банктің бас бухгалтері, сондай-ақ оқшауланған бөлімшелерінің бірінші басшылары және олардың бас бухгалтерлері банк операцияларын жүргізуге негіз болатын құжаттарға қол қоюға құқығы бар және бір ғана құрылымдық бөлімшенің қызметін бақылауды жүзеге асыратын адамдар банктің басшы қызметкерлері болып табылмайды.
2. Банк қаржы жылы аяқталған соң уәкілетті органға күнтізбелік жүз жиырма күн ішінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша банктің қаржы жылы ішінде банктің барлық басшы қызметкерлеріне төлеген кірістері туралы мәліметтерді қамтитын есептілікті ұсынуға міндетті.
Банктің басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақы есептеу, сондай-ақ оларға материалдық көтермелеудің басқа түрлерін төлеу бойынша банктің ішкі саясатына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.

3. Не может быть назначено (избрано) руководящим работником банка лицо:
1) не имеющее высшего образования;
2) не имеющее установленного настоящей статьей трудового стажа в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, и (или) трудового стажа в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций;
3) не имеющее безупречной деловой репутации;
4) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером, крупным участником — физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского холдинга) — юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Требование настоящего подпункта не распространяется на руководящих работников банков, пятьдесят и более процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу, в отношении которых была осуществлена реструктуризация в соответствии с настоящим Законом, за исключением руководящих работников, назначенных (избранных) до приобретения Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом акций указанных банков в соответствии со статьей 17-2 настоящего Закона.
5) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в данной и (или) иной финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
Руководящим работником банка не может быть назначено (избрано) также лицо, совершившее коррупционное преступление либо привлекавшееся в течение трех лет до даты назначения (избрания) к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения.

3. Мыналар:
1) жоғары білімі жоқ;
2) тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарында осы баппен белгіленген еңбек стажы және (немесе) қаржылық қызмет және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу бойынша қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында еңбек стажы жоқ;
3) мінсіз іскерлік беделі жоқ;
4) уәкілетті орган қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға не соттың қаржы ұйымын еріксіз тарату туралы шешімі заңды күшіне енуіне әкеп соғатын оны лицензиясынан айыру туралы, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушысы - жеке тұлғасы, ірі қатысушы (банк холдингі) заңды тұлғасының басшысы, ірі қатысушысы - жеке тұлғасы болып табылған тұлға банктің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды.
Аталған талап уәкілетті орган қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға не соттың қаржы ұйымын еріксіз тарату туралы шешімі заңды күшіне енуіне әкеп соғатын оны лицензиясынан айыру туралы не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл бойы қолданылады.
Осы тармақшаның талаптары көрсетілген банктердің акцияларын осы Заңның 17-2-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг сатып алғанға дейін тағайындалған (сайланған) басшы қызметкерлерді қоспағанда, осы Заңға сәйкес қайта құрылымдау жүзеге асырылған, дауыс беретін акцияларының елу және одан да астам пайызы ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама түрде тиесілі банктердің басшы қызметкерлеріне қолданылмайды;
5) осы және (немесе) өзге де қаржы ұйымында басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған адам банктің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Аталған талап ету уәкілетті органның басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алу туралы шешімі қабылданғаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай ішінде қолданылады.
Сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған не тағайындау (сайлау) күніне дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасауға тәртіптік жауапкершілікке тартылған адам банктің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды;

6) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером, крупным участником (крупным акционером) — физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) — юридического лица – эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на дату выплаты. Указанное требование применяется в течение пяти лет с момента возникновения обстоятельств, предусмотренных настоящим подпунктом.
Требование настоящего подпункта не распространяется на лиц, ранее являвшихся руководящими работниками, курировавшими вопросы, связанные с улучшением финансовых показателей юридического лица-эмитента.
4. Крупный участник банка не может быть назначен (избран) на должность руководителя исполнительного органа банка.
Число членов исполнительного органа должно составлять не менее трех человек.
5. Для соответствия требованию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи, необходимо наличие трудового стажа для кандидатов на должности:
1) руководителя или члена органа управления, являющегося членом исполнительного органа родительского банка, руководителя исполнительного органа, главного бухгалтера банка не менее трех лет;
2) руководителя органа управления, членов исполнительного органа банка не менее двух лет;
3) иных руководителей банка, осуществляющих координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений банка и обладающих правом подписи документов, на основании которых проводятся банковские операции, не менее одного года.
Для кандидатов на должности членов органа управления, а также членов исполнительного органа, курирующих исключительно вопросы безопасности банка, административно-хозяйственные вопросы, наличие трудового стажа, предусмотренного подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи, не требуется.
В трудовой стаж, определенный настоящим пунктом, не включается работа в подразделениях финансовой организации, связанная с осуществлением хозяйственной деятельности.

6) бұрын, қатарынан төрт кезең бойы шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген, не дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген мөлшерін құрайтын, не шығарылған эмиссиялық қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолттың мөлшері Қазақстан Республикасының заңнамасында төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құрайтын эмитент – заңды тұлғаның басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушысы (ірі акционер) - жеке тұлға, ірі қатысушысының (ірі акционерінің) басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болған адам банктің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Көрсетілген талап осы тармақшада көзделген мән-жайлар туындаған кезден бастап бес жыл бойы қолданылады.
Осы тармақшаның талабы эмитент заңды тұлғаның қаржылық көрсеткіштерін жақсартуға байланысты мәселелерге жетекшілік ететін, бұрын басшы қызметкерлер болып табылған адамдарға қолданылмайды.
4. Банктің ірі қатысушысы банктің атқарушы органының басшысы лауазымына тағайындала (сайлана) алмайды.
Атқарушы орган мүшелерінің саны кемінде үш адам болуға тиіс.
5. Осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген талапқа сәйкес келу үшін:
1) бас банктің атқарушы органының мүшесі болып табылатын басқару органының басшысы немесе мүшесі, банктің атқарушы органының басшысы, бас бухгалтері лауазымдарына кандидаттар үшін – кемінде үш жыл;
2) банктің басқару органының басшысы, атқарушы органының мүшелері лауазымына кандидаттар үшін - кемінде екі жыл;
3) банктің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және банк операцияларын жүргізуге негіз болатын құжаттарға қол қоюға құқығы бар банктің өзге де басшылары лауазымына кандидаттар үшін - кемінде бір жыл еңбек өтілі болуы қажет.
Басқару органының мүшелері, сондай-ақ тек қана банк қауіпсіздігі мәселелеріне, әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне жетекшілік ететін атқарушы органының мүшелері лауазымдарына кандидаттар үшін осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген еңбек өтілінің болуы талап етілмейді.
Осы тармақта айқындалған еңбек өтіліне қаржы ұйымы бөлімшелеріндегі шаруашылық қызметті жүзеге асыруға байланысты жұмыс кірмейді.

6. Руководящий работник вправе занимать свою должность без согласования с уполномоченным органом не более шестидесяти календарных дней со дня его назначения (избрания).
По истечении срока, указанного в настоящем пункте, и в случаях непредставления полного пакета документов на согласование в уполномоченный орган либо отказа уполномоченным органом в согласовании, банк обязан расторгнуть трудовой договор с данным лицом либо, в случае отсутствия трудового договора, принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.
Запрещается исполнение обязанностей (замещение временно отсутствующего) руководящего работника банка без согласования с уполномоченным органом свыше срока, установленного настоящим пунктом.
Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные для выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников банка, в течение тридцати рабочих дней с даты представления полного пакета документов в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа.
7. Порядок выдачи согласия уполномоченного органа на назначение (избрание) руководящего работника банка, документы, необходимые для получения согласия, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
8. Уполномоченный орган отказывает в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников банка и банковского холдинга по следующим основаниям:
1) несоответствие руководящих работников требованиям, установленным статьей 20 настоящего Закона, подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан «Об акционерных обществах» и статьей 9 Закона Республики Казахстан «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности»;
2) отрицательный результат тестирования.
Отрицательным результатом тестирования являются:
результат тестирования кандидата составляет менее 70 % правильных ответов;
нарушение кандидатом либо переводчиком (в случае, если данный переводчик был представлен самим кандидатом) порядка тестирования, установленного уполномоченным органом;
неявка на тестирование в назначенное время до истечения срока согласования кандидата уполномоченным органом;
3) неустранение банком, банковским холдингом замечаний уполномоченного органа или представление банком, банковским холдингом доработанных с учетом замечаний уполномоченного органа документов по истечении установленного пунктом 5 статьи 20 настоящего Закона срока рассмотрения документов уполномоченным органом;
4) представление документов по истечении установленного пунктом 5 статьи 20 настоящего Закона срока, в течение которого руководящий работник занимает свою должность без согласования с уполномоченным органом;

6. Басшы қызметкер тағайындалған (сайланған) күннен өз қызметін уәкілетті органның келісімінсіз күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзім ішінде атқаруға құқылы.
Осы тармақта көрсетілген мерзім өткеннен кейін және құжаттардың толық пакеті уәкілетті органға келісуге табыс етілмеген жағдайда не уәкілетті орган келісуден бас тартқан жағдайда, банк осы адаммен жасалған еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттігін тоқтату жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.
Уәкілетті органның келісімінсіз банктің басшы қызметкерінің міндетін осы тармақта белгіленген мерзімнен артық атқаруға (уақытша жоқ болғанда оны ауыстыруға) тыйым салынады.
Уәкілетті орган банктің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру үшін табыс етілген құжаттарды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.
7. Банктің басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісім беру тәртібі, келісім алуға қажетті құжаттар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
8. Уәкілетті орган банктің және банк холдингінің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден мынадай негіздемелер:
1) басшы қызметкерлердің осы Заңның 20-бабында, 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 59-бабының 2-тармағында және «Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында белгіленген талаптарға сәйкес болмауы;
2) тестілеудің теріс нәтижесі.
Тестілеудің теріс нәтижесі мыналар болып табылады:
кандидатты тестілеу нәтижесі дұрыс жауаптардың 70 %-дан кемін құраса;
кандидаттың не аудармашының (егер осы аудармашыны кандидаттың өзі ұсынған жағдайда) уәкілетті орган белгілеген тестілеу тәртібін бұзуы;
кандидаттың келісу мерзімі аяқталғанға дейін уәкілетті орган белгілеген уақытта тестілеуге келмеуі;
3) банктің, банк холдингінің уәкілетті органның ескертулерін жоймауы немесе банктің, банк холдингінің уәкілетті органның ескертулерін ескере пысықталған құжаттарды осы Заңның 20-бабының 5-тармағында белгіленген құжаттарды уәкілетті органның қарау мерзімі аяқталғаннан кейін ұсынуы;
4) басшы қызметкер уәкілетті органның келісімінсіз өз лауазымын атқарған уақыттың ішінде осы Заңның 20-бабының 5-тармағында белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін құжаттарды ұсынуы;

5) наличие санкций и (или) ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом к кандидату.
Данное требование применяется в течение одного года до даты подачи банком, банковским холдингом ходатайства о согласовании кандидата.
6) наличие у уполномоченного органа сведений о фактах принятия решений кандидатом по вопросам, которые входили в его полномочия, повлекших за собой нарушение финансовой организацией, холдингом законодательства Республики Казахстан, в которой кандидат занимает (занимал) должность руководящего работника либо исполняющего обязанности руководящего работника и за которое уполномоченным органом в отношении данной финансовой организации, холдинга применены ограниченная мера воздействия и (или) санкция.
Данное требование применяется в течение одного года со дня выявления уполномоченным органом нарушения.
7) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся стороной сделки, признанной заключенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг и (или) повлекшей причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в случае наличия у уполномоченного органа фактов, подтверждающих, что манипулирование на рынке ценных бумаг и (или) причинение в результате совершения данной сделки ущерба третьему лицу (третьим лицам) вызваны недобросовестными действиями кандидата.
8) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся работником финансовой организации, в отношении которой уполномоченным органом были применены санкции и (или) ограниченные меры воздействия за совершение сделок, признанных заключенными в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) работником финансовой организации, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке.
Данное требование применяется в случае наличия у уполномоченного органа фактов, подтверждающих, что манипулирование на рынке ценных бумаг и (или) причинение в результате совершения данной сделки ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам) вызваны недобросовестными действиями либо бездействием кандидата.».
9. В случаях отказа уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка либо увольнения его с должности руководящего работника банка или его перевода на иную должность, в этом банке данное лицо может быть повторно назначено (избрано) на должность руководящего работника этого банка не ранее чем через девяносто календарных дней после получения отказа в выдаче согласия на его назначение (избрание) либо его увольнения, либо перевода на иную должность, но не более двух раз в течение двенадцати последовательных месяцев.

5) уәкілетті органның кандидатқа қолданған санкцияларының және (немесе) шектеулі ықпал ету шараларының болуы.
Осы талап банк, банк холдингі кандидатты келісу туралы өтінішхат берген күнге дейінгі бір жыл ішінде қолданылады;
6) уәкілетті органда кандидаттың өкілеттігіне кірген мәселелер бойынша шешімдер қабылдау, қаржы ұйымының, холдингтің Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуға әкеп соғатын кандидаттың басшы қызметкердің не басшы қызметкердің міндетін атқарушы лауазымын атқаратын (атқарған) және уәкілетті орган осы қаржы ұйымына, холдингке қатысты шектеулі ықпал ету шараларын және (немесе) санкциялар қолдану фактілері туралы мәліметтердің болуы.
Осы талап уәкілетті органның бұзушылықты анықтаған күнінен бастап бір жылдың ішінде қолданылады;
7) уәкілетті органда кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) зиян келтіруге әкеп соққан мәміле тарапы болып табылғандығы туралы мәліметтердің болуы;
Осы талап уәкілетті органда бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау және (немесе) осы мәмілені жасау нәтижесінде үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) келтірілген зиян кандидаттың адал емес іс-әрекеттерінен болғандығын растайтын фактілер болған жағдайда қолданылады;
8) кандидаттың уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған мәмілелерді жасағаны үшін санкциялар және (немесе) шектеулі ықпал ету шаралары қолданған қаржы ұйымының қызметкері және (немесе) іс-әрекеттері мәмілеге қатысушы қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) зиян келтіруге әкеп соққан қаржы ұйымының қызметкері болып табылатындығы туралы мәліметтердің уәкілетті органда болуы бойынша бас тартады;
Осы талап уәкілетті органда бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау және (немесе) осы мәмілені жасау нәтижесінде үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) келтірілген зиян кандидаттың адал емес іс-әрекеттерінен не әрекетсіздігінен болғандығын растайтын фактілер болған жағдайда қолданылады.
9. Уәкілетті орган банктің басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартқан не ол банктің басшы қызметкері лауазымынан босатылған немесе оны осы банкте өзге лауазымға ауыстырған жағдайда, осы адам оны тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартылғаннан не ол банктің басшы қызметкері лауазымынан босатылғаннан не басқа лауазымға ауыстырылғаннан кейін кемінде күнтізбелік тоқсан күн өткен соң, бірақ қатарынан он екі ай ішінде екі реттен артық емес, осы банктің басшы қызметкері лауазымына қайтадан тағайындала (сайлана) алады.

10. В случае двух последовательных отказов уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка, данное лицо может быть назначено (избрано) руководящим работником банка по истечении двенадцати последовательных месяцев со дня принятия уполномоченным органом решения о втором отказе в выдаче согласия на его назначение (избрание) в этом банке.
11. Уполномоченный орган отзывает выданное согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка по следующим основаниям:
1) выявление недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие;
2) систематическое (три и более раза в течение последних двенадцати последовательных месяцев) применение уполномоченным органом санкций к руководящему работнику;
3) отстранение уполномоченным органом от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) банка не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) отстранение уполномоченным органом от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) банка не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан, в случаях их отстранения банком, банковским холдингом от выполнения служебных обязанностей или увольнения до отстранения от выполнения служебных обязанностей данных лиц уполномоченным органом;
5) наличие не снятой или не погашенной судимости.
Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях.
В случае отзыва уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка, банк обязан расторгнуть трудовой договор с данным лицом либо, в случае отсутствия трудового договора, принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.
12. В случаях принятия уполномоченным органом решения о проведении консервации банка или принудительном выкупе его акций в порядке, установленном настоящим Законом, банк обязан расторгнуть трудовой договор с руководящими работниками, являющимися руководителем органа управления, руководителем исполнительного органа и его заместителями, главным бухгалтером. В случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.

10. Уәкілетті орган банктің басшы қызметкерін лауазымға тағайындауға (сайлауға) келісім беруден қатарынан екі рет бас тартқан жағдайда, осы адам өзін уәкілетті органның осы банктің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беруден екінші рет бас тарту туралы шешім қабылдаған күннен бастап қатарынан он екі ай өткеннен кейін осы банктің басшы қызметкері лауазымына қайтадан тағайындалуы (сайлануы) мүмкін.
11. Уәкілетті орган банктің басшы қызметкерін лауазымға тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді:
1) келісім беруге негіз болған дұрыс емес мәліметтер анықталуы;
2) банктің басшы қызметкеріне уәкілетті органның санкцияларды жүйелі түрде (қатарынан соңғы он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) қолдануы;
3) уәкілетті органның осы бапта аталған адамдарды банктің аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сай келмейді деп тану үшін жеткілікті деректер негізінде қызметтік міндеттерді орындаудан шеттетуі;
4) уәкілетті органның осы бапта аталған адамдарды банктің аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сай келмейді деп тану үшін жеткілікті деректер негізінде оларды банк, банк холдингі қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткен немесе уәкілетті органның осы тұлғаларды қызметтік міндеттерді орындаудан шеттеткенге дейін жұмыстан босатқан жағдайда қызметтік міндеттерді орындаудан шеттетуі;
5) алынбаған немесе жойылмаған соттылығының болу негіздері бойынша кері қайтарып алады.
Банктің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді уәкілетті органның кері қайтарып алуы осы басшы қызметкерге өзге қаржы ұйымдарында бұдан бұрын берілген келісімді (келісімдерді) қайтарып алуға негіз болып табылады.
Уәкілетті орган банктің басшы қызметкерін лауазымға тағайындауға (сайлауға) берілген келісімін кері қайтарып алған жағдайда, банк осы адаммен жасалған еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттігін тоқтату жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.
12. Уәкілетті орган осы Заңда белгіленген тәртіппен банкті консервациялау немесе оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылдаған жағдайда, банк басқарушы органның басшысы, атқарушы органның басшысы және оның орынбасарлары, бас бухгалтері болып табылатын басшы қызметкерлермен жасалған еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттігін тоқтату жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.

13. Руководитель исполнительного органа организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, должен соответствовать требованиям, установленным настоящей статьей для руководителей исполнительного органа банка. В случае соответствия указанным требованиям, руководитель назначается (избирается) на должность без согласия уполномоченного органа. Организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, отстраняет по требованию уполномоченного органа руководителя исполнительного органа в случае его несоответствия требованиям настоящей статьи.
14. Руководящими работниками банковского холдинга признаются руководитель и члены органов управления, исполнительного органа, главный бухгалтер, иные руководители банковского холдинга, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью дочерней (дочерних) организации (организаций) и (или) организации (организаций), в которой (которых) банковский холдинг имеет значительное участие в капитале.
15. Требования настоящей статьи распространяются на руководящих работников банковских холдингов, за исключением руководящих работников банковских холдингов-нерезидентов Республики Казахстан, при выполнении одного из следующих условий:
наличие у банковского холдинга индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения банковского холдинга о том, что он подлежит консолидированному надзору;
наличие соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией, а также минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств. Минимальный рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.»;
10) статью 26 изложить в следующей редакции:
«Статья 26. Лицензирование банковских операций
1. Лицензии на проведение банковских, а также иных установленных настоящим Законом операций выдаются уполномоченным органом в порядке, установленном уполномоченным органом, в соответствии с требованиями настоящего Закона.
Лицензии на проведение банковских и иных операций, предусмотренных статьей 52-5 настоящего Закона, выдаются уполномоченным органом только исламским банкам.
Уполномоченный орган вправе при выдаче лицензии уточнять наименования разрешенных к осуществлению банками операций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
За выдачу лицензии взимается сбор, размеры и порядок уплаты которого определяются законодательством Республики Казахстан.

13. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атқарушы органының басшысы осы бапта банктің атқарушы органының басшылары үшін белгіленген талаптарға сәйкес болуға тиіс және лауазымға уәкілетті органның келісімінсіз тағайындалады (сайланады). Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, атқарушы органның басшысын осы баптың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті органның талабы бойынша оны қызметтен шеттетеді.
14. Басқару органдарының, атқарушы органның басшысы мен мүшелері, бас бухгалтері, еншілес ұйымның (ұйымдардың) және (немесе) банк холдингіне қомақты қатысатын (ұйымның) ұйымдардың қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын банк холдингінің өзге де басшылары банк холдингінің басшы қызметкерлері ретінде танылады.
15. Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының резиденттері емес банк холдингтерінің басшы қызметкерлерін қоспағанда, мынадай талаптардың бірі орындалған кезде:
банк холдингінде тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ банк холдингі шыққан елдің қаржылық қадағалау органының оның шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауы болған;
уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу туралы келісім, сондай-ақ рейтингтік агенттіктердің бірінің ең төменгі талап етілетін рейтингі болған кезде банк холдингтерінің басшы қызметкерлеріне қолданылады. Ең төменгі рейтинг пен рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.»;
10) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«26-бап. Банк операцияларын лицензиялау
1. Уәкiлеттi орган банк операцияларын, сондай-ақ осы Заңда белгiленген өзге де операцияларды жүргiзуге лицензияларды осы Заңның талаптарына сәйкес уәкілетті орган белгiлеген тәртiппен бередi.
Осы Заңның 52-5-бабында көзделген банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуге лицензияларды уәкілетті орган ислам банктеріне ғана береді.
Уәкiлеттi орган лицензия берген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банктердің жүзеге асыруына рұқсат берілген операциялардың атауларын нақтылауға құқылы.
Лицензия берiлгенi үшiн алым алынады, оның мөлшерi мен төлеу тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленедi.

2. Для получения лицензии на проведение банковских и иных операций в течение одного года со дня государственной регистрации заявитель должен выполнить все организационно-технические мероприятия, в том числе подготовить помещение, оборудование и программное обеспечение по автоматизации бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги, соответствующие требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа, нанять соответствующий персонал, после чего представить в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление;
2) нотариально засвидетельствованную копию устава заявителя;
3) документ, подтверждающий уплату в бюджет лицензионного сбора на право занятия отдельными видами деятельности;
4) документы лиц, предлагаемых на должности руководящих работников банка, в соответствии с требованиями статьи 20 настоящего Закона;
5) положение о службе внутреннего аудита, утвержденное советом директоров банка;
6) положение о кредитном комитете, утвержденное советом директоров банка;
7) штатное расписание (с указанием фамилий, имен и при наличии отчеств сотрудников);
8) документы, подтверждающие соответствие программных технических средств банка требованиям уполномоченного органа и законодательства Республики Казахстан о кредитных бюро;
9) копии документов, подтверждающих оплату уставного капитала, минимальный размер которого установлен нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Для получения лицензии на проведение дополнительных банковских и иных операций действующий банк должен:
1) обеспечить выполнение пруденциальных нормативов в течение трех последовательных месяцев, предшествовавших обращению за получением лицензии на проведение дополнительных банковских операций;
2) обеспечить выполнение требований, установленных уполномоченным органом, в части наличия систем управления рисками и внутреннего контроля;
3) представить правила об общих условиях проведения дополнительных видов банковских операций.
4. Одновременно с заявлением о выдаче лицензии на проведение банковских и иных операций лицензиат обязан представить документы, подтверждающие выполнение требований пункта 2 настоящей статьи, в порядке, установленном нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
5. Заявление о выдаче лицензии на проведение банковских и иных операций должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение тридцати рабочих дней со дня представления документов, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан.
6. Лицензия на проведение банковских и иных операций в национальной и (или) иностранной валюте выдается на неограниченный срок.

2. Банк және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алу үшін өтініш беруші мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап бір жыл ішінде барлық ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды орындауға, оның ішінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сай келетін үй-жайды, жабдықты және бухгалтерлік есеп беру мен бас бухгалтерлік кітапты автоматтандыру жөніндегі бағдарламалық қамтамасыз етуді дайындауға, тиісті персонал жалдауға, содан соң уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) өтінішті;
2) өтініш беруші жарғысының нотариат куәландырған көшірмесін;
3) жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжатты;
4) осы Заңның 20-бабының талаптарына сәйкес банктің басшы қызметкерлері лауазымына ұсынылатын адамдардың құжаттарын;
5) банктің директорлар кеңесі бекіткен ішкі аудит қызметі туралы ережені;
6) банктің директорлар кеңесі бекіткен кредит комитеті туралы ережені;
7) штат кестесін (қызметкерлердің тегін, атын және бар болса әкесінің атын көрсете отырып);
8) банктің бағдарламалық техникалық құралдарының уәкілетті органның және Қазақстан Республикасының кредиттік бюро туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келуін растайтын құжаттарды;
9) ең төменгі мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жарғылық капиталдың төленгенін растайтын құжаттардың көшірмелерін беруге тиіс.
3. Жұмыс істеп тұрған банк қосымша банк және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алу үшін:
1) қосымша банк операцияларын жүргізуге лицензия алу үшін өтініш берген айдың алдындағы қатарынан үш ай ішінде пруденциялық нормативтердің орындалуын қамтамасыз етуге;
2) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуы бөлігінде уәкілетті орган белгілеген талаптардың орындалуын қамтамасыз етуге;
3) банк операцияларының қосымша түрлерін жүргізудің жалпы шарттары туралы ережені табыс етуге тиіс.
4. Банк және өзге де операцияларды жүргiзуге лицензия беру туралы өтiнiшпен бiр мезгiлде лицензиат осы баптың 2-тармағындағы талаптардың орындалғанын растайтын құжаттарды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен беруге мiндеттi.
5. Банктік және өзге операцияларды жүргiзуге лицензия беру туралы өтiнiштi уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сай келетін құжаттар берілген күннен бастап отыз жұмыс күні iшiнде қарауға тиiс.
6. Ұлттық және (немесе) шетелдiк валютамен банк және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия шектеусiз мерзiмге берiледi.

7. Лицензия на проведение банковских и иных операций не подлежит передаче третьим лицам.
8. Все виды банковских и иных операций могут осуществляться только при наличии прямого указания в лицензии на право их проведения.
9. Решение о предоставлении лицензии на проведение банковских и иных операций публикуется в официальных печатных изданиях уполномоченного органа.
10. Удостоверенная надлежащим образом копия лицензии на проведение банковских и иных операций подлежит размещению в месте, доступном для обозрения клиентам банка.»;
11) подпункт 1) статьи 27 изложить в следующей редакции:
«1) несоблюдения любого из требований, установленных пунктами 2 и 3 статьи 26 настоящего Закона;»;
12) в статье 29:
часть третью пункта 8 исключить;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
«15. Уполномоченный орган требует закрытия филиала либо дополнительного помещения филиала или представительства банка-резидента и представительства банка-нерезидента Республики Казахстан, в случае невыполнения требований пунктов 6, 7, 11 и 13 настоящей статьи.
Уполномоченный орган применяет к банку одну из ограниченных мер воздействия и (или) санкций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в случае невыполнения требований пунктов 2, 8, 8-1, 9 и 14 настоящей статьи.»;
13) часть вторую пункта 13 статьи 30 изложить в следующей редакции:
«Банки (за исключением банков, более пятидесяти процентов размещенных акций которых прямо или косвенно принадлежат государству и (или) национальному управляющему холдингу), не имеющие родительского банка либо банковского холдинга, имеющих минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, либо крупного участника - физического лица, не вправе проводить банковские операции, предусмотренные подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи.»;
14) подпункт 5) пункта 2 статьи 31 изложить в следующей редакции:
«5) предельные величины ставок и тарифов на проведение банковских операций;»;
15) в статье 34:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, вправе в одностороннем порядке изменять условия договора банковского займа в сторону их улучшения для заемщика.
Под улучшением условий договора банковского займа для заемщика для целей настоящего пункта понимаются:
изменение в сторону уменьшения или полная отмена комиссий и тарифов за оказание услуг, связанных с обслуживанием банковского займа;
изменение в сторону уменьшения или полная отмена неустойки (штрафа, пени).»;

7. Банк және өзге де операцияларды жүргiзуге берiлген лицензия үшiншi адамдарға берiлмеуге тиiс.
8. Банк және өзге де операциялардың барлық түрлерi оны жүргiзу құқығы лицензияда тiкелей көрсетiлген кезде ғана жүзеге асырылуы мүмкiн.
9. Банк және өзге де операцияларды жүргiзуге лицензия беру туралы шешiм уәкiлеттi органның ресми баспа басылымдарында жарияланады.
10. Банк және өзге де операцияларды жүргiзуге берiлген лицензияның тиiстi дәрежеде куәландырылған көшiрмесi банк клиенттерiнің көруiне оңтайлы жерге орналастырылуға тиiс.»;
11) 27-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Заңның 26-бабының 2 және 3-тармақтарында белгіленген талаптардың кез келгені сақталмаған;»;
12) 29-бапта:
8-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Уәкілетті орган, осы баптың 6, 7, 11 және 13-тармақтарының талаптары орындалмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының резидент-банкінің филиалын не филиалдың қосымша үй-жайын немесе өкілдігін және резиденті емес банктің өкілдігін жабуды талап етеді.
Уәкілетті орган осы баптың 2, 8, 8-1, 9 және 14-тармақтарының талаптары орындалмаған жағдайда, банкке Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектеулі ықпал ету шараларын және (немесе) санкцияларды қолданады.»;
13) 30-баптың 13-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бас банкі не тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төменгі рейтингі бар банк холдингі не ірі қатысушысы - жеке тұлғасы жоқ банктер (орналастырылған акцияларының елу пайызынан астамы мемлекетке және (немесе) ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама тиесілі банктерді қоспағанда) осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүргізуге құқылы емес.»;
14) 31-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) банк операцияларын жүргiзуге арналған мөлшерлемелер мен тарифтердің шекті шамасы;»;
15) 34-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым банктік қарыз шартының талаптарын оларды қарыз алушы үшін жақсарту жағына қарай біржақты тәртіппен өзгертуге құқылы.
Қарыз алушы үшін банктік қарыз шарттарын жақсарту осы тармақтың мақсаттары үшін:
банктік қарызға қызмет көрсетуге байланысты қызмет үшін комиссияларды және тарифтерді азайту жағына қарай өзгерту немесе толық күшін жою;
тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) азайту жағына қарай өзгерту немесе толық күшін жою деп түсініледі.»;

дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
«7-1. Сумма произведенного заемщиком платежа по договору банковского займа, заключенному с физическим лицом, в случае, если она недостаточна для исполнения обязательства заемщика по договору банковского займа, погашает задолженность заемщика в следующей очередности:
1) задолженность по основному долгу;
2) задолженность по вознаграждению;
3) сумма основного долга за текущий период платежей;
4) вознаграждение, начисленное за текущий период платежей;
5) неустойка (штраф, пеня) в размере, определенном в соответствии с пунктом 2 статьи 35 настоящего Закона;
6) издержки кредитора по получению исполнения.»;»;
16) пункт 2 статьи 35 изложить в следующей редакции:
«2. Размер неустойки (штрафа, пени) за нарушение обязательства по возврату суммы займа и (или) уплате вознаграждения по договору банковского займа, заключенному с физическим лицом, исчисляется в годовых процентах и не может превышать двух официальных ставок рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан от суммы просроченной задолженности за каждый год действия договора банковского займа.»;
17) статью 36 изложить в следующей редакции:
«Статья 36. Меры, применяемые в отношении неплатежеспособного
заемщика
1. При наступлении просрочки исполнения обязательства по договору банковского займа банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций) обязан уведомить заемщика способом и в сроки, предусмотренные в договоре банковского займа, но не позднее пятнадцати рабочих дней с даты наступления просрочки исполнения обязательства, о необходимости внесения платежей по договору банковского займа и последствиях невыполнения заемщиком своих обязательств.
2. При неудовлетворении требований, вытекающих из уведомления, указанного в пункте 1 настоящей статьи, банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций):
1) вправе обратить взыскание в бесспорном (безакцептном) порядке на деньги, имеющиеся на любых банковских счетах заемщика (в случае, если такое взыскание оговорено в договоре банковского займа), размер которого не должен превышать пятидесяти процентов от сумм, поступающих на банковские счета заемщика-физического лица, за исключением денег, получаемых заемщиком в виде социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и Государственного фонда социального страхования, находящихся на банковских счетах, открытых по требованию заемщика, в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа, а также являющихся залоговым обеспечением по займам, выданным банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в размере непогашенного основного долга указанного займа;

мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
«7-1. Қарыз алушының жеке тұлғамен жасаған банктік қарыз шарты бойынша жүргізген төлем сомасы, егер ол қарыз алушының банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындауы үшін жеткіліксіз болса, қарыз алушының берешегін мынадай кезектілікпен өтейді:
1) негізгі борыш бойынша берешек;
2) сыйақы бойынша берешек;
3) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін негізгі борыштың сомасы;
4) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін есептелген сыйақы;
5) осы Заңның 35-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалған мөлшерде тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл);
6) кредитордың орындауды алу бойынша шығындары.»;
16) 35-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жеке тұлғамен жасалған банктік қарыз шарты бойынша қарыз сомасын қайтару және (немесе) сыйақы төлеу жөніндегі міндеттемені бұзғаны үшін тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) мөлшері жылдық пайызбен есептеледі және банктік қарыз шарты қолданылатын әрбір жыл үшін мерзімі өткен берешек сомасының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің екі ресми қайта қаржыландыру мөлшерлемесінен аспайды.»;
17) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«36-бап. Төлем қабілеті жоқ қарыз алушыға қатысты қолданылатын шаралар
1. Банктік қарыз шарты бойынша міндеттемені орындау мерзімінің өтуі басталған кезде банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) қарыз алушыны банктік қарыз шартында көзделген тәсілмен және мерзімдерде, бірақ міндеттемені орындау мерзімі өткен күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей, банктік қарыз шарты бойынша төлемдерді енгізу қажеттігі туралы және қарыз алушының өз міндеттемелерін орындамау салдары туралы хабардар етуге міндетті.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген хабарламадан туындайтын талаптар қанағаттандырылмаған кезде банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым):
1) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен, қарыз алушының талабы бойынша ашылған банк шоттарындағы, сондай-ақ банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым берген қарыздар бойынша кепілмен қамтамасыз ету болып табылатын қарыз алушы мемлекеттік бюджеттен және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдер түрінде алатын ақшаны қоспағанда, мөлшері қарыз алушы - жеке тұлғаның банк шоттарына келіп түсетін сомалардың елу пайызынан аспауға тиіс, қарыз алушының кез келген банк шоттарындағы ақшаны көрсетілген қарыздың өтелмеген негізгі борыш мөлшерінде даусыз (акцептсіз) тәртіппен өндіріп алуға (егер мұндай өндіріп алу банктік қарыз шартында ескертілген болса) құқылы;

2) рассмотреть вопрос о применении мер в отношении заемщика. Принятие решения о применении мер осуществляется в соответствии с Правилами о внутренней кредитной политике банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
3) применить любые меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и (или) договором банковского займа, в том числе провести реструктуризацию займа, обратиться с иском в суд о взыскании суммы долга по договору банковского займа, а также обратить взыскание на заложенное имущество во внесудебном порядке (за исключением случаев, предусмотренных законодательным актом Республики Казахстан об ипотеке недвижимого имущества) либо судебном порядке;
4) обратиться с иском в суд о признании заемщика - юридического лица банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. В целях предотвращения увеличения задолженности заемщика-физического лица банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций) в отношении займа физического лица, по которому имеется просрочка исполнения обязательства по погашению любого из платежей по суммам основного долга и (или) вознаграждения по займу более 180 последовательных календарных дней, обязан приостановить начисление вознаграждения на остаток основного долга, неустойки (штрафа, пени) в размере, определенном в соответствии с пунктом 2 статьи 35 настоящего Закона, до принятия мер, предусмотренных подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи.
Рассмотрение вопроса реструктуризации займа физического лица осуществляется на основании его письменного заявления.
При реструктуризации займа физического лица капитализация (суммирование) просроченного вознаграждения, неустойки (штрафов, пени) к сумме основного долга не допускается.»;
18) в статье 39:
пункт 1 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
«Нормативным правовым актом уполномоченного органа устанавливаются перечень и наименование комиссий и тарифов, которые банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, вправе взимать за оказание услуг, связанных с выдачей и обслуживанием банковского займа, выданного физическому лицу.
Банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, не вправе устанавливать в договоре банковского займа и взимать комиссии и тарифы, не предусмотренные нормативным правовым актом уполномоченного органа.»;
часть восьмую пункта 2 изложить в следующей редакции:
«Банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, не вправе в одностороннем порядке изменять в сторону увеличения установленные на дату заключения договора банковского займа размеры и порядок расчета комиссий и тарифов по обслуживанию займа.»;

2) қарыз алушыға қатысты шаралар қолдану туралы мәселені қарауға құқылы. Шаралар қолдану туралы шешім қабылдау Банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ішкі кредиттік саясаты туралы қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) банктік қарыз шартында көзделген кез келген шараларды қолдануға, оның ішінде қарызды қайта құрылымдауды жүргізуге, банктік қарыз шарты бойынша борыш сомасын өндіріп алу туралы сотқа талап-арызбен жүгінуге, сондай-ақ кепілге қойылған мүлікті соттан тыс тәртіппен (Қазақстан Республикасының жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы заңнамалық актісінде көзделген жағдайларды қоспағанда) не сот тәртібімен өндіріп алуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз алушы - заңды тұлғаны банкрот деп тану туралы сотқа талап-арызбен жүгінуге құқылы.
3. Қарыз алушы-жеке тұлға берешегінің ұлғаюын болғызбау мақсатында банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) жеке тұлғаның қарыз бойынша негізгі борыш және (немесе) сыйақы сомалары бойынша кез келген төлемдерді өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындаудың қатарынан күнтізбелік 180 күннен астам мерзімі өтіп кеткен қарызына қатысты осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген шараларды қабылдағанға дейін осы Заңның 35-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалған мөлшердегі негізгі борыштың, тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) қалдығына сыйақы есептеуді тоқтата тұруға міндетті.
Жеке тұлғаның қарызын қайта құрылымдау мәселесін қарау оның жазбаша өтінішінің негізінде жүзеге асырылады.
Жеке тұлғаның қарызын қайта құрылымдау кезінде мерзімі өткен сыйақыны, тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) негізгі борыштың сомасына капиталдандыруға жол берілмейді.»;
18) 39-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде жеке тұлғаға банктік қарызды беруге және қызмет көрсетуге байланысты берілген қызмет көрсетулер үшін банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым өндіріп алуға құқығы бар комиссиялар мен тарифтердің тізбесі және атауы белгіленеді.
Банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделмеген комиссиялар мен тарифтерді банктік қарыз шартында белгілеуге және өндіріп алуға құқығы жоқ.»;
2-тармақтың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банктік қарыз шартын жасасу күні белгіленген қарызға қызмет көрсету жөніндегі комиссиялар мен тарифтердің мөлшерін және оларды есептеу тәртібін біржақты тәртіппен ұлғаю жағына қарай өзгертуге құқығы жоқ.»;

пункты 3 и 5 изложить в следующей редакции:
«3. Банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны в договорах банковского займа указывать полный перечень комиссий и их размеры, подлежащие взиманию в связи с выдачей и обслуживанием займа, и не вправе в одностороннем порядке вводить новые виды комиссий и тарифов в рамках заключенного договора.»;
«5. Банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, не вправе взимать комиссии, неустойку, иные виды штрафных санкций, а также начисленное вознаграждение в объеме большем, чем сумма, рассчитанная исходя из фактического количества дней пользования займом и установленной ставки вознаграждения, за досрочное погашение займов.»;
19) пункты 1 и 2 статьи 45 изложить в следующей редакции:
«1. В целях защиты законных интересов депозиторов и кредиторов банков, обеспечения финансовой устойчивости банка, недопущения ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с банковской деятельностью, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности банков для выявления факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка. Факторы, влияющие на ухудшение финансового положения банка, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. В целях обеспечения финансовой устойчивости банковского конгломерата, недопущения ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с деятельностью банковского конгломерата, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности банковского конгломерата для выявления факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банковского конгломерата.
Факторы, влияющие на ухудшение финансового положения банковского конгломерата, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.»;
20) статью 46 изложить в следующей редакции:
«Статья 46. Ограниченные меры воздействия
1. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, нарушений законодательства Республики Казахстан, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, которые могут угрожать их финансовой безопасности и стабильности, а также интересам их депозиторов, клиентов и корреспондентов, а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом, уполномоченный орган вправе применить к банку, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, одну из следующих ограниченных мер воздействия:

3 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар банктік қарыз шарттарында қарыз беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты өндіріп алуға жататын комиссиялардың толық тізбесін және олардың мөлшерін көрсетуге міндетті және жасалған шарт шеңберінде комиссиялар мен тарифтердің жаңа түрлерін біржақты тәртіппен енгізуге құқығы жоқ.»;
«5. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарызды пайдаланудың нақты күн санына және қарызды мерзімінен бұрын өтеу үшін сыйақының белгіленген мөлшерлемесіне қарай есептелген сомадан артық көлемдегі комиссияны, тұрақсыздық айыбын, айыппұл санкцияларының өзге де түрлерін, сондай-ақ есептелген сыйақыны өндіріп алуға құқығы жоқ.»;
19) 45-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Уәкілетті орган банктердің депозиторлары мен кредиторларының заңды мүдделерін қорғау, банктің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, оның қаржылық жай-күйінің нашарлауына және банк қызметіне байланысты тәуекелдердің ұлғаюына жол бермеу мақсатында банктің қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау үшін банктердің қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады. Банктің қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторлар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
2. Уәкілетті орган банк конгломератының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, оның қаржылық жай-күйінің нашарлауына және банк конгломератының қызметіне байланысты тәуекелдердің ұлғаюына жол бермеу мақсатында, банк конгломератының қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау үшін банк конгломератының қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.
Банк конгломератының қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторлар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.»;
20) 46-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«46-бап. Ықпал етудiң шектеулi шаралары
1. Уәкілетті орган банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті басқа да нормалары мен лимиттерінің бұзылуын, Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуын анықтаған, банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның лауазымды адамдары мен қызметкерлерiнiң олардың қаржылық қауiпсiздiгi мен тұрақтылығына, сондай-ақ олардың депозиторларының, клиенттерi мен корреспонденттерiнiң мүдделерiне қауiп төндiруі мүмкін заңсыз іс-әрекеттерiн немесе әрекетсiздiгiн анықтаған, сондай-ақ уәкілетті органның осы Заңда көзделген өзге де талаптарын орындамаған жағдайларда, банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға мынадай ықпал етудiң шектеулi шараларының бірiн қолдануға:

1) дать обязательное для исполнения предписание;
2) вынести письменное предупреждение;
3) составить соглашение.
2. Предписание - указание банку, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций на принятие обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений и (или) причин и условий, способствовавших их совершению в установленный срок, и (или) на необходимость представления в установленный срок плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин и условий, способствовавших их совершению (далее – план мероприятий).
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный предписанием, указываются описания нарушений, причины, приведшие к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица.
Обжалование предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.
3. Письменное предупреждение является уведомлением уполномоченного органа о возможности применения к банку, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, либо руководящему (руководящим) работнику (работникам) банка санкций, предусмотренных статьей 47 настоящего Закона, в случае выявления уполномоченным органом в течение одного года после вынесения данного предупреждения повторного нарушения норм законодательства Республики Казахстан, аналогичного нарушению, за которое вынесено письменное предупреждение.
4. Соглашение - заключенное между уполномоченным органом и банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций соглашение, о необходимости устранения выявленных нарушений и утверждении перечня мер по устранению этих нарушений c указанием сроков их устранения.
Соглашение подлежит обязательному подписанию со стороны банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
5. Банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, обязаны уведомить уполномоченный орган об исполнении мер, указанных в предписании и соглашении, в сроки, предусмотренные данными документами.
6. Порядок применения ограниченных мер воздействия устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
7. Уполномоченный орган вправе применить к банку, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, любую меру из ограниченных мер воздействия, определенных настоящей статьей, вне зависимости от примененных ранее к нему мер воздействия.
8. Меры, приведенные в настоящей статье, могут применяться в отношении банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в случаях нарушения ими требований законодательства Республики Казахстан, в том числе возникновения после приобретения статуса банковского холдинга, крупного участника банка признаков неустойчивого финансового положения, а также, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерные действия или бездействие данных лиц, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние банка или банковского конгломерата, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.

1) орындау үшін мiндеттi нұсқама беруге;
2) жазбаша ескерту жасауға;
3) келісім жасауға құқылы.
2. Нұсқама - банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды белгіленген мерзімде жоюға бағытталған орындалуы міндетті түзету шараларын қолдануға және (немесе) анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) белгіленген мерзімде ұсыну қажеттілігіне қатысты берілетін нұсқау.
Нұсқамада белгіленген мерзімде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың сипаттамасы, олардың туындауына әкеп соққан себептер, жоспарланған іс-шаралардың тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкілетті органның нұсқамасына сотқа шағымдану оның орындалуын тоқтата тұрмайды.
3. Уәкілетті орган жазбаша ескерту шығарғаннан кейін бір жыл ішінде осы ескерту шығарылған бұзушылыққа ұқсас Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары қайтадан бұзылғаны анықталған жағдайда, уәкілетті органның банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға не банктің басшы қызметкеріне (қызметкерлеріне) осы Заңның 47-бабында көзделген санкцияларды қолдану мүмкіндігі туралы хабарламасы жазбаша ескерту болып табылады.
4. Келісім - бұл уәкілетті орган және банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым арасындағы анықталған бұзушылықтарды жою қажеттілігі туралы және оларды жою мерзімдерін көрсете отырып, осы бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар тізбесін бекіту туралы келісім.
Келісімге банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым міндетті түрде қол қоюға тиіс.
5. Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым уәкілетті органды нұсқамада және келісімде көрсетілген шараларды осы құжаттарда көзделген мерзімдерде орындау туралы хабардар етуге міндетті.
6. Ықпал етудің шектеулі шараларын қолдану тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
7. Уәкілетті орган банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға бұрын оған қолданылған ықпал ету шараларына қарамастан, осы бапта айқындалған ықпал етудің шектеулі шараларының кез келген шарасын қолдануға құқылы.
8. Осы бапта келтірілген шаралар банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қатысты, олар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзған, оның ішінде банк холдингі, банктің ірі қатысушысы мәртебесін алғаннан кейін тұрақсыз қаржылық жай-күйінің белгілері туындаған, сондай-ақ егер уәкілетті орган осы тұлғалардың, олардың лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңсыз іс-әрекеттері немесе әрекетсіздігі банктің немесе банк конгломератының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жай-күйін нашарлатқанын анықтаған жағдайларда қолданылуы мүмкін.

9. В случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в плане мероприятий, соглашении либо предписании, по независящим от банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, причинам, срок по исполнению плана мероприятий, соглашения либо предписания может быть продлен с согласия уполномоченного органа на основании документов, подтверждающих причины неисполнения в срок. В случаях продления указанного срока, действие ограниченной меры воздействия продлевается на тот же срок.»;
21) в статье 47:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Уполномоченный орган вправе применить санкции к банку, банковскому холдингу, организациям, входящим в состав банковского конгломерата, крупным участникам банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, вне зависимости от примененных ранее к ним мер воздействия.»;
подпункт е) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«е) отстранение от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в статье 20 настоящего Закона, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) не соответствующими требованиям действующего законодательства с одновременным отзывом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника. В случае отстранения банком или банковским холдингом от выполнения служебных обязанностей или увольнения лиц, указанных в статье 20 настоящего Закона, до отстранения от выполнения служебных обязанностей данных лиц уполномоченным органом, уполномоченным органом производится отзыв согласия на назначение (избрание) данного лица на соответствующую должность руководящего работника банка или банковского холдинга.»;
22) в пункте 1 статьи 48:
дополнить подпунктом а-2) следующего содержания:
«a-2) отсутствие у банка (за исключением банков, более пятидесяти процентов размещенных акций которых прямо или косвенно принадлежит государству и (или) национальному управляющему холдингу), имеющего лицензию на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц, родительского банка либо банковского холдинга, имеющих минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, либо крупного участника - физического лица;»;
подпункт м-1) изложить в следующей редакции:
«м-1) невыполнение банковским холдингом, крупным участником банка требований уполномоченного органа по увеличению собственного капитала банка, а также требований, предъявляемых в соответствии с пунктом 2 статьи 47-1 настоящего Закона;»;

9. Банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға байланысты емес себептер бойынша іс-шаралар жоспарында, келісімде не нұсқамада белгіленген мерзімдерде бұзушылықтарды жою мүмкіндігі болмаған жағдайда, іс-шаралар жоспарын, келісімді не нұсқаманы орындау бойынша мерзім, мерзімінде орындалмау себептерін растайтын құжаттар негізінде уәкілетті органның келісімімен ұзартылуы мүмкін. Көрсетілген мерзім ұзартылған жағдайда ықпал етудің шектеулі шарасының қолданысы сол мерзімге ұзартылады.»;
21) 47-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Уәкiлеттi орган банкке, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға, оларға бұрын қолданылған ықпал ету шараларына қарамастан санкциялар қолдануға құқылы.»;
2-тармақтың е) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«е) басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін бір мезгілде кері қайтарып ала отырып, осы Заңның 20-бабында көрсетiлген адамдарды аталған басшы қызметкердің (қызметкерлердің) iс-әрекетiнiң қолданылып жүрген заң талаптарына сай келмейтiнiн тануға жеткiлiктi мәлiметтер негiзiнде лауазымдық мiндеттерiн атқарудан шеттету. Банк немесе банк холдингі осы Заңның 20-бабында көрсетілген адамдарды, уәкілетті орган осы адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткенге дейін қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткен немесе жұмыстан босатқан жағдайда, уәкілетті орган осы адамды банктің немесе банк холдингінің басшы қызметкері тиісті лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алуды жүргізеді.»;
22) 48-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы а-2) тармақшамен толықтырылсын:
«a-2) депозиттерді қабылдауға, жеке тұлғалардың банк шоттарын ашуға және жүргізуге лицензиясы бар банкте (орналастырылған акцияларының елу пайыздан астамы тікелей немесе жанама мемлекетке және (немесе) ұлттық басқарушы холдинке тиесілі банктерді қоспағанда) тізбесі уәкілетті органның не жеке тұлға - ірі қатысушының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленетін рейтингтік агенттіктердің бірінің ең төменгі талап етілетін рейтингі бар бас банкінің не банк холдингінің болмауы;»;
м-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«м-1) банк холдингінің, банктің ірі қатысушысының банктің меншікті капиталын ұлғайту бойынша талаптарын уәкілетті органның, сондай-ақ осы Заңның 47-1-бабының 2-тармағына сәйкес қойылатын талаптарды орындамауы;»;

23) пункты 2 и 3 статьи 48-1 изложить в следующей редакции:
«2. Порядок работы банка, назначения его временной администрации (временного администратора), полномочия временной администрации (временного администратора), а также порядок, формы и сроки представления временной администрацией (временным администратором) отчетности и иной информации в уполномоченный орган определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
3. Временная администрация (временный администратор) банка осуществляет свою деятельность в период до назначения уполномоченным органом ликвидационной комиссии банка.
Контроль за деятельностью временной администрации (временного администратора) банка до назначения ликвидационной комиссии банка осуществляет уполномоченный орган.
В целях осуществления контроля за деятельностью временной администрации (временного администратора) уполномоченный орган вправе при выявлении в деятельности временной администрации (временного администратора) нарушений требований законодательства Республики Казахстан, прав и законных интересов кредиторов выносить обязательные для исполнения временными администрациями (временными администраторами) предписания об устранении выявленных нарушений и (или) причин и условий, способствовавших их совершению, в установленный срок и (или) предоставлении в установленный срок плана мероприятий.
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный предписанием, указываются описания нарушений, причины, приведшие к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроков их осуществления, а также ответственные должностные лица.
Обжалование предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.»;
24) в статье 50:
в пункте 4:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) представление сведений об остатках денег на банковских счетах физических лиц и начисленному по ним вознаграждению банком и (или) временной администрацией, введенной в связи с лишением лицензии на проведение всех банковских операций, банкам-агентам для осуществления мероприятий, связанных с возвратом денег вкладчикам; аудиторской организации на основании письменного согласия владельца счета;»;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) предоставление банком, временной администрацией по управлению банком (временным управляющим банка) на стадии консервации, временной администрацией (временным администратором), введенной в связи с лишением банка лицензии на проведение всех банковских операций, ликвидационной комиссией принудительно ликвидируемого банка, организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, сведений в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан;»;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) представление сведений банками второго уровня организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, а также юридическому лицу, осуществляющему независимую оценку активов, технический и (или) финансовый и (или) юридический аудит, а также прочие услуги, необходимые для осуществления организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня своей уставной деятельности.»;

23) 48-1-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Банктiң жұмыс тәртібі, оның уақытша әкiмшiлiгін (уақытша әкiмшісін) тағайындау, уақытша әкiмшiлiктің (уақытша әкiмшінің) өкілеттігі, сондай-ақ уақытша әкiмшiлiктiң (уақытша әкiмшінiң) есептілікті және өзге де ақпаратты уәкілетті органға беру тәртібі, нысандары мен мерзімдері уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актілерінде айқындалады.
3. Банктiң уақытша әкiмшiлiгi (уақытша әкiмшісі) өз қызметiн уәкiлеттi орган банктiң тарату комиссиясын тағайындағанға дейiнгi кезеңде жүзеге асырады.
Банктiң тарату комиссиясы тағайындалғанға дейiн банктiң уақытша әкiмшiлiгiнiң (уақытша әкiмшісінiң) қызметiн бақылауды уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
Уәкiлеттi орган уақытша әкiмшiлiктің (уақытша әкiмшінің) қызметiне бақылауды жүзеге асыру мақсатында уақытша әкiмшiлiктің (уақытша әкiмшінің) қызметiнде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын, кредиторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтарды анықтаған кезде уақытша әкiмшiлiктердің (уақытша әкiмшілердің) анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды белгіленген мерзімде жою туралы және (немесе) белгіленген мерзімде іс-шаралар жоспарын беру туралы орындалуы міндетті нұсқамалар шығаруға құқылы.
Нұсқамада белгіленген мерзімде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына әкеп соққан себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралардың тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкілетті органның нұсқамасына сотқа шағым жасау оның орындалуын тоқтата тұрмайды.»;
24) 50-бапта:
4-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) жеке тұлғалардың банк шоттарындағы ақша қалдықтары және барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиядан айыруға байланысты енгізілген, банк және (немесе) уақытша әкімшілік солар бойынша есептеген сыйақы туралы мәліметтерді, салымшыларға ақшасын қайтарумен байланысты іс-шараларды жүзеге асыру үшін агент банктерге; шот иесінің жазбаша келісімі негізінде аудиторлық ұйымға ұсыну;»;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) консервациялау сатысында банктің, банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің (банкті уақытша басқарушының), банкті барлық банк операцияларын жүргізуге лицензиясынан айыруға байланысты енгізілген уақытша әкiмшiлiктің (уақытша әкiмшінің), мәжбүрлеп таратылатын банктің тарату комиссиясының депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға «Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы» Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес мәліметтер ұсыну;»
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымға, сондай-ақ активтерді тәуелсіз бағалауды, техникалық және (немесе) қаржылық және (немесе) заң аудитін, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым өзінің жарғылық қызметін жүзеге асыру үшін қажетті басқа да қызметтерді жүзеге асыратын заңды тұлғаға мәліметтер беру;»;

дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
«5-1) представление справки о наличии и номерах банковских счетов, остатках и движении денег на этих счетах, операциях банка (за исключением общих условий проведения банковских операций), а также сведений о наличии, характере и стоимости имущества, находящегося на хранении в сейфовых ящиках, шкафах и помещениях банка, представляемых организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, в отношении лица, являющегося заемщиком, гарантом, поручителем, лизингополучателем или залогодателем организации, на основании письменного запроса организации, подписанного председателем правления или его заместителями, при условии представления копий документов, подтверждающих приобретение организацией прав требования по данному кредиту с отметкой организации «Копия верна».
Надпись «Копия верна» указывается без кавычек, заверяется подписью уполномоченного лица организации, наделенного соответствующими полномочиями по заверению копий документов, с указанием его должности, фамилии и инициалов, даты заверения и скрепляется оттиском печати организации (при наличии).»;
25) пункт 1 статьи 60 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
«Разрешение уполномоченного органа на проведение добровольной реорганизации банка (банковского холдинга) действует в течение девяти месяцев с даты его выдачи.
Порядок выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче указанного разрешения определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.»;
26) дополнить статьей 61-5 следующего содержания:
«Статья 61-5. Обеспечение беспрерывности представления
банковских услуг
1. Банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, обеспечивают работу резервного центра информационной системы банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, резервных каналов связи для восстановления деятельности информационной системы.
2. Банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, уведомляют клиентов о планируемом введении в действие изменений (обновлений), вносимых в технические, программные и другие средства, обеспечивающие работу информационной системы, и влияющих на доступность клиенту банковских услуг, в порядке и сроки, установленные внутренними правилами банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или договором.
3. Банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, обеспечивают гарантированный уровень беспрерывности предоставления услуг клиентам, который устанавливается внутренними правилами банка/ организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и подлежит обязательному опубликованию на интернет-ресурсе банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.

мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымға банк шоттарының бар-жоғы және нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақшаның қалдығы және қозғалысы туралы, банк операциялары (банк операцияларын жүргізудің жалпы талаптарын қоспағанда) туралы, анықтамаларды, сондай-ақ банктің сейф жәшiктерiнде, шкафтары мен үй-жайларында орналасқан мүліктің бар-жоғы, сипаты мен құны туралы мәлiметтерді ұйымның жазбаша сұрау салуы негізінде ұйымның қарыз алушысы, кепілгер, кепілдік беруші, лизинг алушысы немесе кепіл берушісі болып табылатын адамға қатысты басқарма төрағасы немесе оның орынбасарлары қол қойған, ұйымның «Көшірмесі дұрыс» деген белгісі бар ұйымның осы кредит бойынша талап ету құқығын иеленуін растайтын құжаттардың көшірмесін ұсынған жағдайларда беру.
«Көшірмесі дұрыс» деген жазу тырнақшасыз көрсетіледі, құжаттардың көшірмелерін куәландыру жөнінде тиісті өкілеттіктер берілген ұйымның уәкілетті адамының қолымен, оның лауазымы, тегі, аты-жөні және куәландыру күні көрсетіле отырып, куәландырылады және ұйымның мөртаңбасымен (болған кезде) бекітіледі.»;
25) 60-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Уәкілетті органның банкті (банк холдингін) ерiктi түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге арналған рұқсаты оны берген күннен бастап тоғыз ай бойы қолданылады.
Банкті (банк холдингін) ерiктi түрде қайта ұйымдастыруға рұқсатты не көрсетілген рұқсатты беруден бас тартуды беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.»;
26) мынадай мазмұндағы 61-5-баппен толықтырылсын:
«61-5-бап. Банк қызметтерін берудің үздіксіздігін қамтамасыз ету
1. Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесінің резервтік орталығының, ақпараттық жүйенің қызметін қалпына келтіру үшін резервтік байланыс арналарының жұмысын қамтамасыз етеді.
2. Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, ақпараттық жүйенің жұмысын қамтамасыз ететін техникалық, бағдарламалық және басқа да құралдарға енгізілетін және банк қызметтерінің клиентке қолжетімділігіне әсер ететін қолданысқа енгізілуі жоспарланып отырған өзгерістер (жаңартулар) туралы банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ішкі қағидаларында немесе шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде клиенттерді хабардар етеді.
3. Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым клиенттерге қызметтер ұсынудың кепілді үздіксіз деңгейін қамтамасыз етеді, ол банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ішкі қағидаларында белгіленеді және банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның интернет-ресурсында міндетті түрде жариялануға тиіс.

4. Требования к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан.»;
27) подпункты 4) и 5) пункта 1 статьи 74-4 изложить в следующей редакции:
«4) при выявлении в деятельности ликвидационных комиссий нарушений требований законодательства Республики Казахстан, прав и законных интересов кредиторов выносить обязательные для исполнения ликвидационными комиссиями предписания об устранении выявленных нарушений и (или) причин и условий, способствовавших их совершению в установленный срок, и (или) представлении в установленный срок плана мероприятий.
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный предписанием, указываются описания нарушений, причины, приведшие к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица.
Обжалование предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.
5) в случае неисполнения ликвидационной комиссией в установленный срок предписания применять меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, а также обращаться в суд либо органы прокуратуры за защитой прав и охраняемых законом интересов кредиторов;».
7. В Закон Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года «Об ипотеке недвижимого имущества» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 165; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 205; 2000 г., № 18, ст. 336; 2003 г., № 11, ст. 67; 2005 г., № 23, ст. 104; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 18, ст. 143; 2011 г., № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; 2012 г., № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 11, ст. 61;Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):
1) пункт 3 статьи 5-3 изложить в следующей редакции:
«3. При неисполнении ипотечной организацией требований уполномоченного органа, указанных в предписании, по корректировке данных в финансовой и (или) иной отчетности расчет пруденциальных нормативов осуществляется уполномоченным органом на основании откорректированной им отчетности.»;
2) в статье 5-4:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:

4. Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелері жұмысының қауіпсіздігі мен үздіксіздігіне қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейді.»;
27) 74-4-баптың 1-тармағының 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«4) тарату комиссияларының қызметiнде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын, кредиторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтар анықталған кезде тарату комиссияларының анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды белгіленген мерзімде жою туралы және (немесе) белгіленген мерзімде іс-шаралар жоспарын ұсыну туралы орындалуы міндетті нұсқамалар шығарады.
Нұсқамада белгіленген мерзімде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтарды, олардың туындауына әкеп соққан себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралардың тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкілетті органның нұсқамасына сотқа шағым жасау оның орындалуын тоқтата тұрмайды;
5) тарату комиссиясы нұсқаманы белгiленген мерзiмде орындамаған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шараларды қолдануға, сондай-ақ кредиторлардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерiн қорғау үшiн сотқа не прокуратура органдарына жүгінуге;».
7. «Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы» 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 24, 165-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 18, 143-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 11, 61-құжат; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 5-3-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Ипотекалық ұйым уәкілетті органның қаржылық және (немесе) өзге де есептілігіндегі деректерді түзету бойынша нұсқамасында көрсетілген талаптарын орындамаған кезде уәкілетті орган пруденциялық нормативтерді есептеуді өзі түзеткен есептілік негізінде жүзеге асырады.»;
2) 5-4-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

«1. При нарушении ипотечной организацией требований законодательства Республики Казахстан к ней могут быть применены меры воздействия, установленные настоящей статьей. Под мерами воздействия понимаются ограниченные меры воздействия и санкции.
2. В качестве ограниченных мер воздействия уполномоченный орган вправе применить к ипотечной организации следующие ограниченные меры:
1) дать обязательное для исполнения предписание;
2) вынести письменное предупреждение;
3) составить соглашение.
Предписание – указание ипотечной организации на принятие обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений (или) причин и условий, способствовавших их совершению, в установленный срок, и (или) необходимость представления в установленный срок плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин и условий, способствовавших их совершению (далее – план мероприятий).
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный предписанием, указываются описания нарушений, причины, приведшие к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица.
Обжалование предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.
Письменное предупреждение является уведомлением уполномоченного органа о возможности применения к ипотечной организации санкций, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, в случае выявления уполномоченным органом в течение одного года после вынесения данного предупреждения повторного нарушения норм законодательства Республики Казахстан, аналогичного нарушению, за которое вынесено письменное предупреждение.
Соглашение – заключенное между уполномоченным органом и ипотечной организацией соглашение о необходимости устранения выявленных нарушений и утверждении перечня мер по устранению этих нарушений c указанием сроков их устранения.
Соглашение подлежит обязательному подписанию со стороны ипотечной организации.
Ипотечная организация обязана уведомить уполномоченный орган об исполнении мер, указанных в предписании и соглашении, в сроки, предусмотренные данными документами.»;
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
«7. В случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в плане мероприятий, соглашении либо предписании, по независящим от ипотечной организации причинам, срок по исполнению плана мероприятий, соглашения либо предписания может быть продлен с согласия уполномоченного органа на основании документов, подтверждающих причины неисполнения в срок. В случае продления указанного срока, действие ограниченной меры воздействия продлевается на тот же срок.»;

«1. Ипотекалық ұйым Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзған кезде оған осы бапта белгіленген ықпал ету шаралары қолданылуы мүмкін. Ықпал ету шаралары деп ықпал етудің шектеулі шаралары мен санкциялар түсініледі.
2. Уәкілетті орган ықпал етудің шектеулі шаралары ретінде, ипотекалық ұйымға:
1) орындалуы міндетті нұсқама беру;
3) жазбаша ескерту жасау;
4) келісім жасау шектеулі шараларын қолдануға құқылы.
2. Нұсқама – ипотекалық ұйымға анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды белгіленген мерзімде жоюға бағытталған орындалуы міндетті түзету шараларын қабылдауға және (немесе) анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) белгіленген мерзімде ұсыну қажеттілігіне арналған нұсқау.
Нұсқамада белгіленген мерзімде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына әкеп соққан себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралардың тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкілетті органның нұсқамасына сотқа шағым жасау оның орындалуын тоқтата тұрмайды.
Уәкілетті орган осындай ескерту шығарылғаннан кейін бір жыл ішінде Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын қайта бұзушылықты, жазбаша ескерту шығарылған ұқсас бұзушылықты анықтаған жағдайда, уәкілетті органның ипотекалық ұйымға, осы баптың 4-тармақшасында көзделген санкцияларды қолдану мүмкіндігі туралы хабарламасы жазбаша ескерту болып табылады.
Келісім – бұл уәкілетті орган мен ипотекалық ұйым арасындағы анықталған бұзушылықтарды жою қажеттігі туралы және оларды жою мерзімін көрсете отырып, осы бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар тізбесін бекіту туралы келісім.
Келісімге ипотекалық ұйымның тарапынан міндетті түрде қол қойылуға тиіс.
Ипотекалық ұйым уәкілетті органды нұсқамада және келісімде көрсетілген шараларды осы құжаттарда көзделген мерзімдерде орындау туралы хабардар етуге міндетті.»;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Ипотекалық ұйымға байланысты емес себептер бойынша іс-шаралар жоспарында, келісімде не нұсқамада белгіленген мерзімде бұзушылықтарды жою мүмкіндігі болмаған жағдайда, іс-шаралар жоспарын, келісімді не нұсқаманы орындау бойынша мерзім, мерзімінде орындалмау себептерін растайтын құжаттар негізінде уәкілетті органның келісімімен ұзартылуы мүмкін. Көрсетілген мерзім ұзартылған жағдайда, ықпал етудің шектеулі шараларының қолданысы сол мерзімге ұзартылады.»;

3) пункт 2 статьи 37 изложить в следующей редакции:
«2. При продаже заложенного имущества, полностью обеспечивавшего основное обязательство на момент заключения ипотечного договора, с торгов в судебном и внесудебном порядке по цене ниже суммы основного обязательства, а также переходе такого имущества в собственность залогодержателя одновременно с прекращением ипотеки прекращается основное обязательство.».
8. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст. 406; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 85; № 15, ст. 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; 2005 г., № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; № 8, ст. 52; № 18, ст. 145; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст.94; № 21, ст.122; № 22, ст.№ 131; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):
1) подпункты 12) и 23-2) статьи 3 изложить в следующей редакции:
«12) безупречная деловая репутация - наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости, в том числе отсутствие вступившего в законную силу решения суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;»;
«23-2) страховая группа – группа юридических лиц, не являющихся банковским конгломератом, состоящая из страхового холдинга (при наличии) и страховой (перестраховочной) организации, а также дочерних организаций страхового холдинга и (или) дочерних организаций страховой (перестраховочной) организации и (или) организаций, в которых страховой холдинг и (или) его дочерние организации и (или) страховая (перестраховочная) организация имеют значительное участие в капитале.
В состав страховой группы не входят национальный управляющий холдинг, страховой холдинг-нерезидент Республики Казахстан, а также дочерние организации и организации, в которых страховой холдинг-нерезидент Республики Казахстан имеет значительное участие в капитале, являющиеся нерезидентами Республики Казахстан;»;

3) 37-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ипотекалық шартты жасасу кезiне қарай негiзгi мiндеттеменi толық қамтамасыз ететiн кепiлге берiлген мүлiк негiзгi мiндеттеменiң сомаларынан төмен бағамен сотта және соттан тыс тәртiппен сатылған кезде, сондай-ақ осындай мүлiк кепiл ұстаушының меншiгiне көшкен кезде ипотеканың тоқтатылуымен бiр мезгiлде негiзгi мiндеттеме де тоқтатылады.».
8. «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 94-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 3-баптың 12) және 23-2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«12) мiнсiз iскерлiк бедел – кәсiпқойлықты, адалдықты, алынбаған немесе өтелмеген соттылығы жоқ екенiн, оның ішінде қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және өмір бойы қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылу құқығынан айыру түріндегі қылмыстық жаза қолдану туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің болмауын растайтын фактiлердiң болуы;»;
«23-2) сақтандыру тобы – банк конгломераты болып табылмайтын, сақтандыру холдингінен (болған кезде) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан, сондай-ақ сақтандыру холдингінің еншілес ұйымдарынан және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымдарынан және (немесе) сақтандыру холдингі және (немесе) оның еншілес ұйымы және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы капиталына қомақты қатысатын ұйымдардан тұратын заңды тұлғалар тобы.
Сақтандыру тобының құрамына ұлттық басқарушы холдинг, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру холдингі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру холдингі капиталына қомақты қатысатын, Қазақстан Республикасының резидент еместері болып табылатын еншілес ұйымдар мен ұйымдар кіреді;»;

2) в пункте 5 статьи 18-1:
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) прекращение договора поручения по соглашению сторон.»;
часть вторую изложить в следующей редакции:
«В случае исключения страхового агента из реестра страховых агентов по основаниям, предусмотренным в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, данному лицу запрещается осуществление деятельности страхового агента в течение пяти лет с момента его исключения.»;
дополнить частью третьей следующего содержания:
«В случае прекращения договора поручения, заключенного между страховой организацией и страховым агентом, по основаниям, не связанным с обстоятельствами, предусмотренными в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, информация о страховом агенте подлежит удалению из реестра страховых агентов по истечении одного года со дня прекращения договора поручения.»;
3) в статье 26:
часть первую пункта 3 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Крупные участники страховой (перестраховочной) организации - физические лица оплачивают акции страховой (перестраховочной) организации в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего им на праве собственности. При этом стоимость имущества (за вычетом ранее приобретенных акций страховой (перестраховочной) организации) должна быть не меньше совокупной стоимости ранее приобретенных и приобретаемых акций страховой (перестраховочной) организации.»;
дополнить пунктами 6-1 и 9-1 следующего содержания:
«6-1. В случае, если физическое лицо стало соответствовать признакам крупного участника страховой (перестраховочной) организации без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа, на основании договора дарения, при представлении им заявления о приобретении соответствующего статуса в соответствии с требованием, установленным пунктом 14 настоящей статьи, дополнительно представляются:
1) сведения об условиях и порядке дарения акций страховой (перестраховочной) организации с приложением копий подтверждающих документов;
2) документы, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 6 настоящей статьи;
3) сведения о стоимости акций, являющихся предметом договора дарения, определенной оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации дополнительно физическим лицом, приобретшим акции страховой (перестраховочной) организации в результате договора дарения, выполняются следующие условия на дату заключения или нотариального удостоверения (если требуется) договора дарения:

2) 18-1-баптың 5-тармағында:
3) тармақшадағы «анықтауы негіз болып табылады.» деген сөздер «анықтауы;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) тараптардың келісімі бойынша тапсырыс шартын бұзу негіз болып табылады.»;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Сақтандыру агенті осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша сақтандыру агенттерінің тізілімінен шығарылған жағдайда, аталған адамға ол шығарылған кезден бастап бес жыл бойы сақтандыру агентінің қызметін жүзеге асыруға тыйым салынады.»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларға байланысты емес негіздер бойынша сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалған тапсырыс шарты тоқтатылған жағдайда, сақтандыру агенті туралы ақпарат тапсырма шарты тоқтатылған күнінен бастап бір жыл өткен соң сақтандыру агенттерінің тізілімінен алып тасталуға тиіс.»;
3) 26-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігі алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушылар – жеке тұлғалар өздеріне меншік құқығында тиесілі мүліктің құнынан аспайтын мөлшерде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларына ақы төлейді. Бұл ретте мүліктің құны (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бұрын сатып алынған акцияларын шегере отырып) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бұрын сатып алынған және сатып алатын акцияларының жиынтық құнынан кем болмауға тиіс.»;
мынадай мазмұндағы 6-1 және 9-1-тармақтармен толықтырылсын:
«6-1. Егер жеке тұлға уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмастан сыйға беру шарты негізінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келе бастаған жағдайда, ол осы баптың 14-тармағында белгіленген талапқа сәйкес тиісті мәртебені иелену туралы өтінішті ұсыну кезінде мынадай:
1) растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акцияларының сыйға берілу талаптары мен тәртібі туралы мәліметтерді;
2) осы баптың 6-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген құжаттарды;
3) сыйға беру шартының мәні болып табылатын акциялардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалаушы айқындаған құны туралы мәліметтерді қосымша ұсынады.
Бұл ретте сыйға беру шарты нәтижесінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын иеленген жеке тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін сыйға беру шарты жасалған немесе нотариалды куәландырылған (егер талап етілетін болса) күнге мынадай талаптарды қосымша орындайды:

1) стоимость имущества (за вычетом стоимости ранее приобретенных акций страховой (перестраховочной) организации), принадлежащего физическому лицу, должна быть не меньше совокупной стоимости акций, являющихся предметом договора дарения, и ранее приобретенных им акций страховой (перестраховочной) организации;
2) доходы, полученные от предпринимательской, трудовой или другой оплачиваемой деятельности физического лица, а также его денежные накопления, подтвержденные документально, составляют не менее семидесяти пяти процентов от стоимости подаренных акций страховой (перестраховочной) организации, определенной оценщиком.»;
«9-1. Лицо, желающее стать страховым холдингом, помимо документов и сведений, предусмотренных пунктами 7-10 настоящей статьи, представляет:
1) документы, подтверждающие наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации;
2) предполагаемый расчет пруденциальных нормативов страховой группы, в случае, если приобретение заявителем статуса страхового холдинга приведет к формированию страховой группы.»;
пункт 12 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Уполномоченный орган при выдаче согласия лицу, не являющемуся банковским холдингом или банком, на приобретение статуса страхового холдинга одновременно выдает разрешение на значительное участие в капитале страховой (перестраховочной) организации либо создание (приобретение) дочерней страховой (перестраховочной) организации.»;
пункт 14 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«В случае отказа в выдаче уполномоченным органом согласия лицу, соответствующему признакам страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, указанное лицо обязано в течение шести месяцев с момента получения письменного уведомления уменьшить количество принадлежащих ему акций страховой (перестраховочной) организации до уровня, ниже установленного настоящей статьей.»;
пункт 18 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Крупный участник страховой (перестраховочной) организации – физическое лицо, в случае увеличения количества принадлежащих ему акций до двадцати пяти или более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций страховой (перестраховочной) организации, в дополнение к документам и в сроки, указанные в настоящем пункте, представляет бизнес – план, требования к которому устанавливаются уполномоченным органом, на ближайшие пять лет.»;

1) жеке тұлғаға тиесілі мүліктің құны (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бұрын сатып алған акцияларының құнын шегере отырып) сыйға беру шартының мәні болып табылатын акциялардың және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзі бұрын сатып алған акцияларының жиынтық құнынан кем болмауға тиіс;
2) жеке тұлғаның кәсіпкерлік, еңбек немесе басқа да ақы төленетін қызметінен алынған кірістер, сондай-ақ оның құжатпен расталған ақшалай жинақтары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сыйға берілген акцияларының бағалаушы айқындаған құнының кем дегенде жетпіс бес пайызын құрайды.»;
«9-1. Сақтандыру холдингі болуға ниетті тұлға осы баптың 7-10-тармақтарында көзделген құжаттар мен мәліметтерден басқа мыналарды:
1) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйым қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екенін растайтын құжаттарды;
2) егер өтініш берушінің сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуі сақтандыру тобын құруға әкеп соққан жағдайда, сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің болжамды есептеуін ұсынады.»;
12-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті орган банк холдингі немесе банк болып табылмайтын тұлғаға сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының капиталында қомақты қатысуға не еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға (иеленуге) рұқсатты бір мезгілде береді.»;
14-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті орган сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келетін тұлғаға келісім беруден бас тартқан жағдайда, аталған тұлға жазбаша хабарлама алған кезден бастап алты ай ішінде өзіне тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акцияларының санын осы бапта белгіленгеннен төмен деңгейге дейін азайтуға міндетті.»;
18-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы – жеке тұлға өзіне тиесілі акциялар саны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) жиырма бес немесе одан көп пайызға дейін ұлғайған жағдайда, құжаттарға қосымша және осы тармақта көрсетілген мерзімде талаптарын уәкілетті орган белгілейтін таяудағы бес жылға арналған бизнес-жоспарды ұсынады.»;

4) в статье 32:
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
«1) устав (при наличии) и учредительный договор или решение об учреждении дочерней организации - в случае ее создания, устав дочерней организации (при наличии) - в случае ее приобретения;»;
подпункт 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
«2) страховые холдинги, являющиеся банковскими холдингами или банками и имеющие соответствующее разрешение уполномоченного органа, выданное в соответствии с Законом Республики Казахстан «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан.»;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
«15. В случае, если страховой холдинг, не являющийся банковским холдингом или банком, в рамках данной статьи создает (приобретает) дочернюю финансовую организацию либо приобретает значительное участие в капитале финансовой организации, в отношении которых законодательством Республики Казахстан предусмотрено получение соответствующих разрешительных документов на участие в капитале, разрешение на создание или приобретение дочерней организации и (или) значительное участие в капитале выдается уполномоченным органом страховому холдингу одновременно с выдачей соответствующего документа, предоставляющего право владеть, пользоваться и (или) распоряжаться акциями финансовой организации в установленных законодательством размерах, без представления соответствующих документов в рамках данной статьи.
Требования части первой настоящего пункта распространяются на лиц, желающих приобрести статус страхового холдинга.»;
5) пункт 14 статьи 33 изложить в следующей редакции:
«14. Уполномоченный орган требует закрытия филиала либо дополнительного помещения филиала или представительства страховой (перестраховочной) организации-резидента и представительства страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, в случае невыполнения требований пунктов 5, 6, 10 и 12 настоящей статьи.
Уполномоченный орган применяет к страховой (перестраховочной) организации одну из ограниченных мер воздействия и (или) санкций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в случае невыполнения требований пунктов 2, 7, 8 и 13 настоящей статьи.»;
6) статью 34 изложить в следующей редакции:
«Статья 34. Требования, предъявляемые к руководящим работникам
страховой (перестраховочной) организации,
страхового холдинга и страхового брокера
1. Руководящими работниками страховой (перестраховочной) организации признаются руководитель и члены органа управления, руководитель и члены исполнительного органа, главный бухгалтер и иные руководители страховой (перестраховочной) организации, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений страховой (перестраховочной) организации и обладающие правом подписи документов, на основании которых проводится страховая и (или) инвестиционная деятельность, за исключением руководителей филиалов и представительств страховой (перестраховочной) организации и их главных бухгалтеров.
Руководящими работниками страхового брокера признаются руководитель и его заместители, главный бухгалтер.

4) 32-бапта:
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) оны құрған жағдайда – жарғыны (бар болса) және құрылтай шартын немесе еншілес ұйымды құру туралы шешімді, оны иеленген жағдайда – еншілес ұйымның жарғысын (бар болса);»;
14-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) банк холдингтері немесе банктер болып табылатын және уәкілетті органның «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген тиісті рұқсаты бар сақтандыру холдингтеріне қолданылмайды.»;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Егер банк холдингі немесе банк болып табылмайтын сақтандыру холдингі осы баптың шеңберінде Қазақстан Республикасының заңнамасында капиталға қатысуға тиісті рұқсат беру құжаттарын алу көзделген еншілес қаржы ұйымын құратын (иеленетін) не қаржы ұйымының капиталында қомақты қатысуды иеленетін жағдайда, уәкілетті орган осы баптың шеңберінде тиісті құжаттарды ұсынбай-ақ сақтандыру холдингіне қаржы ұйымының акцияларын заңнамада белгіленген мөлшерде иеленуге, пайдалануға және (немесе) иелік етуге құқық беретін тиісті құжатты бере отырып, бір мезгілде еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге және (немесе) капиталға қомақты қатысуға рұқсат береді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге ниетті тұлғаларға қолданылады.»;
5) 33-баптың 14-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Осы баптың 5, 6, 10 және 12-тармақтарының талаптары орындалмаған жағдайда уәкілетті орган Қазақстан Республикасының резиденті - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын не филиалының немесе өкілдігінің қосымша үй-жайын және Қазақстан Республикасының резиденті емес - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өкілдігін жабуды талап етеді.
Осы баптың 2, 7, 8 және 13-тармақтарының талаптары орындалмаған жағдайда, уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектеулі ықпал ету шараларының және (немесе) санкциялардың бірін қолданады.»;
6) 34-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«34-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің және сақтандыру брокерінің басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдары мен өкілдіктерінің басшыларын және олардың бас бухгалтерлерін қоспағанда, басқару органының басшысы мен мүшелері, атқарушы органның басшысы мен мүшелері, бас бухгалтері және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және сақтандыру қызметін және (немесе) инвестициялық қызметті жүргізуге негіз болатын құжаттарға қол қою құқығы бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзге басшылары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлері болып танылады.
Басшы және оның орынбасарлары, бас бухгалтер сақтандыру брокерінің басшы қызметкерлері болып танылады.

2. Страховая (перестраховочная) организация обязана в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года представлять в уполномоченный орган отчетность, включающую сведения о доходах, выплаченных страховой (перестраховочной) организацией всем руководящим работникам страховой (перестраховочной) организации в течение финансового года, по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования к внутренней политике страховой (перестраховочной) организации по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников страховой (перестраховочной) организации определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Не может быть назначено (избрано) руководящим работником страховой (перестраховочной) организации и страхового брокера лицо:
1) не имеющее высшего образования;
2) не имеющее установленного настоящей статьей трудового стажа в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, и (или) трудового стажа в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций;
3) не имеющее безупречной деловой репутации;
4) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером, крупным участником — физическим лицом, руководителем крупного участника (страхового холдинга) — юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в данной и (или) в иной финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
Руководящим работником страховой (перестраховочной) организации не может быть назначено (избрано) также лицо, совершившее коррупционное преступление либо привлекавшееся в течение трех лет до даты назначения (избрания) к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения.

2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық басшы қызметкерлеріне қаржы жылы ішінде төленген кірістер туралы мәліметтерді қамтитын есептілікті беруге міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақы, сондай-ақ материалдық көтермелеудің басқа да түрлерін есептеу бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ішкі саясатына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
3. Мыналар:
1) жоғары білімі жоқ;
2) тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарында осы бапта белгіленген еңбек өтілі және (немесе) қаржылық қызметтер көрсету және (немесе) реттеу және (немесе) қаржылық ұйымдардың аудитін жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер саласында еңбек өтілі жоқ;
3) мінсіз іскерлік беделі жоқ;
4) уәкілетті орган қаржы ұйымын таратуға және (немесе) оның қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруын тоқтатуға әкеп соққан қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, оны лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымының мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымы басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушысы - жеке тұлғасы, ірі қатысушысы - заңды тұлғасының - (сақтандыру холдингінің) басшысы болған адам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды.
Аталған талап уәкілетті орган қаржы ұйымын таратуға және (немесе) оның қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруын тоқтатуға әкеп соққан қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, оны лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағаннан кейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл бойы қолданылады;
5) осы және (немесе) өзге қаржы ұйымында басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған адам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Аталған талап уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алу туралы шешімді қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай бойы қолданылады;
Сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған не тағайындалу (сайлану) күніне дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылған адам да сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды;

6) ранее являвшееся руководителем, членом совета директоров, руководителем, членом правления, главным бухгалтером, крупным участником (крупным акционером) — физическим лицом, руководителем, членом совета директоров, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) — юридического лица – эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на дату выплаты. Указанное требование применяется в течение пяти лет с момента возникновения обстоятельств, предусмотренных настоящим подпунктом.
Требование настоящего подпункта не распространяется на лиц, ранее являвшихся руководящими работниками, курировавшими вопросы, связанные с улучшением финансовых показателей юридического лица-эмитента.
4. Крупный участник страховой (перестраховочной) организации не может быть назначен (избран) на должность руководителя исполнительного органа страховой (перестраховочной) организации.
Число членов исполнительного органа должно составлять не менее трех человек.
5. Для соответствия требованию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи, необходимо наличие трудового стажа:
1) для кандидатов на должности руководителя или члена органа управления, являющегося членом исполнительного органа родительской финансовой организации, руководителя исполнительного органа, главного бухгалтера страховой (перестраховочной) организации и руководителя страхового брокера не менее трех лет;
2) для кандидатов на должности руководителя органа управления, членов исполнительного органа страховой (перестраховочной) организации, главного бухгалтера и заместителя руководителя страхового брокера не менее двух лет;
3) для кандидатов на должности иных руководителей страховой (перестраховочной) организации, осуществляющих координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений страховой (перестраховочной) организации и обладающих правом подписи документов, на основании которых проводится страховая и (или) инвестиционная деятельность, не менее одного года.

6) бұрын директорлар кеңесінің басшысы, мүшесі, басқарманың басшысы, мүшесі, директорлар кеңесінің бас бухгалтері, ірі қатысушысы - жеке тұлғасы (ірі акционері), директорлар кеңесінің басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, қатарынан төрт кезең ішінде шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу жөніндегі дефолтқа жол берген не дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу жөніндегі берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу жөніндегі дефолт мөлшері төлем күніне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын соманы құрайтын эмитент - ірі қатысушының - заңды тұлғаның (ірі акционердің) бас бухгалтері болған адам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Аталған талап осы тармақшада көзделген міндеттемелер туындаған кезден бастап бес жыл бойы қолданылады.
Осы тармақшаның талабы бұрын эмитент-заңды тұлғаның қаржылық көрсеткіштерін жақсартуға байланысты мәселелерге жетекшілік ететін басшы қызметкерлері болып табылатын адамдарға қолданылмайды.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атқарушы органының басшысы лауазымына тағайындала (сайлана) алмайды.
Атқарушы орган мүшелерінің саны кемінде үш адам болуға тиіс.
5. Осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген талапқа сәйкес келуі үшін:
1) бас қаржы ұйымының атқарушы органының мүшесі болып табылатын басқару органының басшысы немесе мүшесі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы атқарушы органының басшысы, бас бухгалтері және сақтандыру брокерінің басшысы лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде үш жыл;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басқару органының басшысы, атқарушы органының мүшелері, сақтандыру брокерінің бас бухгалтері және басшысының орынбасары лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде екі жыл;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және сақтандыру және (немесе) инвестициялық қызметті жүргізуге негіз болатын құжаттарға қол қою құқығы бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзге басшылары лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде бір жыл еңбек өтілі болуы қажет.

Для кандидатов на должности членов органа управления, а также членов исполнительного органа, курирующих исключительно вопросы безопасности страховой (перестраховочной) организации, административно-хозяйственные вопросы, наличие трудового стажа, предусмотренного подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи, не требуется.
В трудовой стаж, определенный настоящим пунктом, не включается работа в подразделениях финансовой организации, связанная с осуществлением хозяйственной деятельности.
6. Руководящий работник вправе занимать свою должность без согласования с уполномоченным органом не более шестидесяти календарных дней со дня его назначения (избрания).
По истечении срока, указанного в настоящем пункте, и в случаях непредставления полного пакета документов на согласование в уполномоченный орган либо отказа уполномоченным органом в согласовании, страховая (перестраховочная) организация и страховой брокер обязаны расторгнуть трудовой договор с данным лицом, либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.
Запрещается исполнение обязанностей (замещение временно отсутствующего) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации и страхового брокера без согласования с уполномоченным органом свыше срока, установленного настоящим пунктом.
Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные для выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, в течение тридцати рабочих дней с даты представления полного пакета документов в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа.
7. Порядок выдачи согласия уполномоченного органа на назначение (избрание) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации и страхового брокера, документы, необходимые для получения согласия, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
8. Уполномоченный орган отказывает в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга и страхового брокера по следующим основаниям:
1) несоответствие руководящих работников требованиям, установленным статьями 16-3, 34 настоящего Закона, подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан «Об акционерных обществах» и статьей 9 Закона Республики Казахстан «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности»;
2) отрицательный результат тестирования.
Отрицательным результатом тестирования являются:
результат тестирования кандидата составляет менее 70 % правильных ответов;
нарушение кандидатом либо переводчиком (в случае, если данный переводчик был представлен самим кандидатом) порядка тестирования, установленного уполномоченным органом;
неявка на тестирование в назначенное время до истечения срока согласования кандидата уполномоченным органом;

Басқару органының мүшелері, сондай-ақ тек қана сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қауіпсіздігі мәселелеріне, әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне жетекшілік ететін атқарушы орган мүшелері лауазымдарына кандидаттар үшін осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген еңбек өтілінің болуы талап етілмейді.
Осы тармақта айқындалған еңбек өтіліне қаржы ұйымының бөлімшелеріндегі шаруашылық қызметті жүзеге асыруға байланысты жұмыс кірмейді.
6. Басшы қызметкер тағайындалған (сайланған) күннен бастап өз қызметін уәкілетті органмен келіспей күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде атқаруға құқылы.
Осы тармақта көрсетілген мерзім өткеннен кейін және құжаттардың толық топтамасы уәкілетті органға келісуге табыс етілмеген жағдайда не уәкілетті орган келісуден бас тартқан жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру брокері осы адаммен еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің басшы қызметкерінің міндеттерін уәкілетті органның келісімінсіз осы тармақта белгіленген мерзімнен асыра атқаруға (уақытша болмаған адамды ауыстыруға) тыйым салынады.
Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру үшін ұсынылған құжаттарды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.
7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісім беру тәртібі, келісім алуға қажетті құжаттар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
8. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің және сақтандыру брокерінің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден мынадай:
1) басшы қызметкерлердің осы Заңның 16-3, 34-баптарында, «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында және «Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) тестілеудің теріс нәтижесі негіздері бойынша бас тартады.
Мыналар тестілеудің теріс нәтижесі болып табылады:
кандидаттың тестілеу нәтижесі дұрыс жауаптың кемінде 70 %-ын құраса;
кандидаттың не аудармашының (егер осы аудармашыны кандидаттың өзі ұсынған жағдайда) уәкілетті орган белгілеген тестілеу тәртібін бұзуы;
кандидаттың уәкілетті органмен келісу мерзімі өткенге дейін тағайындалған уақытта тестілеуге келмеуі;

3) неустранение страховой (перестраховочной) организацией, страховым холдингом, страховым брокером замечаний уполномоченного органа или представление страховой (перестраховочной) организацией, страховым холдингом, страховым брокером доработанных с учетом замечаний уполномоченного органа документов по истечении установленного пунктом 5 статьи 34 настоящего Закона срока рассмотрения документов уполномоченным органом;
4) представление документов по истечении установленного пунктом 5 статьи 34 настоящего Закона срока, в течение которого руководящий работник занимает свою должность без согласования с уполномоченным органом;
5) наличие санкций и (или) ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом к кандидату.
Данное требование применяется в течение одного года до даты подачи страховой (перестраховочной) организацией, страховым холдингом, страховым брокером ходатайства о согласовании кандидата.
6) наличие у уполномоченного органа сведений о фактах принятия решений кандидатом по вопросам, которые входили в его полномочия, повлекших за собой нарушение финансовой организацией, холдингом законодательства Республики Казахстан, в которой кандидат занимает (занимал) должность руководящего работника либо исполняющего обязанности руководящего работника, и за которое уполномоченным органом в отношении данной финансовой организации, холдинга применены ограниченная мера воздействия и (или) санкция.
Данное требование применяется в течение одного года со дня выявления уполномоченным органом нарушения.
7) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся стороной сделки, признанной заключенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг и (или) повлекшей причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в случае наличия у уполномоченного органа фактов, подтверждающих, что манипулирование на рынке ценных бумаг и (или) причинение в результате совершения данной сделки ущерба третьему лицу (третьим лицам) вызваны недобросовестными действиями кандидата.
8) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся работником финансовой организации, в отношении которой уполномоченным органом были применены санкции и (или) ограниченные меры воздействия за совершение сделок, признанных заключенными в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) работником финансовой организации, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке.
Данное требование применяется в случае наличия у уполномоченного органа фактов, подтверждающих, что манипулирование на рынке ценных бумаг и (или) причинение в результате совершения данной сделки ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам) вызваны недобросовестными действиями либо бездействием кандидата.

3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің уәкілетті органның ескертулерін жоймауы немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің осы Заңның 34-бабы 5-тармағында белгіленген уәкілетті органның құжаттарды қарау мерзімі өткен соң уәкілетті органның ескертулері ескеріле отырып пысықталған құжаттарды ұсынуы;
4) осы Заңның 34-бабы 5-тармағында белгіленген басшы қызметкер өз лауазымын уәкілетті органның келісімінсіз атқарып отырған мерзім өткен соң құжаттарды ұсынуы;
5) кандидатқа уәкілетті орган қолданған санкциялардың және (немесе) шектеулі ықпал ету шараларының болуы.
Осы талап сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің кандидатты келісу туралы өтінішхатты беру күніне дейін бір жыл ішінде қолданылады;
6) уәкілетті органда кандидаттың өз өкілеттігіне кірген мәселелер бойынша кандидат басшы қызметкер не басшы қызметкердің міндеттерін атқарушы лауазымын атқарып отырған (атқарған) қаржы ұйымының, холдингтің Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылыққа әкеп соққан және сол үшін уәкілетті орган осы қаржы ұйымына, холдингке қатысты шектеулі ықпал ету шарасын және (немесе) санкция қолданған шешімдерді қабылдау фактілері туралы мәліметтердің болуы.
Осы талап уәкілетті орган бұзушылықты анықтаған күннен бастап бір жыл ішінде қолданылады;
7) уәкілетті органда кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтіруге әкеп соққан мәміленің тарапы болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы.
Осы талап уәкілетті органда бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау және (немесе) осы мәмілені жасау нәтижесінде үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтіру кандидаттың жосықсыз әрекеттерінен туындағанын растайтын фактілер болған жағдайда қолданылады;
8) уәкілетті органда кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған мәмілелерді жасағаны үшін уәкілетті орган санкциялар және (немесе) шектеулі ықпал ету шараларын қолданған қаржы ұйымының қызметкері және (немесе) іс-әрекеттері қаржы ұйымына және (немесе) мәмілеге қатысатын үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтіруге әкеп соққан қаржы ұйымының қызметкері болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы.
Осы талап уәкілетті органда бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау және (немесе) осы мәмілені жасау нәтижесінде қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтіру кандидаттың жосықсыз әрекеттерінен не әрекетсіздігінен туындағанын растайтын фактілер болған жағдайда қолданылады.

9. В случаях отказа уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера либо увольнения его с должности руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера или его перевода на иную должность в этой страховой (перестраховочной) организации, в этом страховом брокере, данное лицо может быть повторно назначено (избрано) на должность руководящего работника этой страховой (перестраховочной) организации, этого страхового брокера не ранее чем через девяносто календарных дней после получения отказа в выдаче согласия на его назначение (избрание) либо его увольнения, либо перевода на иную должность, но не более двух раз в течение двенадцати последовательных месяцев.
10. В случае двух последовательных отказов уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, данное лицо может быть назначено (избрано) руководящим работником страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера по истечении двенадцати последовательных месяцев со дня принятия уполномоченным органом решения о втором отказе в выдаче согласия на его назначение (избрание) в данной страховой (перестраховочной) организации, страховом брокере.
11. Уполномоченный орган вправе отозвать выданное согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера по следующим основаниям:
1) выявление недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие;
2) систематическое (три и более раза в течение последних двенадцати последовательных месяцев) применение уполномоченным органом санкций к руководящему работнику;
3) отстранение от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) наличие достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан, в случаях их отстранения страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером от выполнения служебных обязанностей или увольнения до отстранения от выполнения служебных обязанностей данных лиц уполномоченным органом;

9. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартқан не ол сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің басшы қызметкері лауазымынан босатылған немесе осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымындағы, осы сақтандыру брокеріндегі өзге лауазымға ауыстырылған жағдайда, осы адам өзін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартылғаннан кейін не өзі жұмыстан босатылғаннан кейін не өзге лауазымға ауыстырылғаннан кейін кемінде күнтізбелік тоқсан күн, бірақ қатарынан он екі ай ішінде екі реттен артық емес осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, осы сақтандыру брокерінің басшы қызметкері лауазымына қайта тағайындалуы (сайлануы) мүмкін.
10. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беруден қатарынан екі рет бас тартқан жағдайда, бұл адам өзін уәкілетті орган осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, сақтандыру брокерінде тағайындауға (сайлауға) келісім беруден екінші рет бас тарту туралы шешім қабылдаған күннен бастап кейінгі он екі ай өткеннен кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің басшы қызметкері болып тағайындалуы (сайлануы) мүмкін.
11. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісімін:
1) келісім берілуі негіз болған дәйексіз мәліметтерді анықтау;
2) уәкілетті органның басшы қызметкерге санкцияларды жүйелі түрде (қатарынан соңғы он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) қолдануы;
3) осы бапта көрсетілген тұлғаларды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сай келмейді деп тану үшін жеткілікті деректер негізінде қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің көрсетілген қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткен немесе уәкілетті орган осы тұлғаларды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетуіне дейін жұмыстан шығарған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сай келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің болуы;

5) наличие неснятой или непогашенной судимости.
Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника в страховой (перестраховочной) организации, страховом брокере является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях.
В случае отзыва уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер обязаны расторгнуть трудовой договор с данным лицом либо, в случае отсутствия трудового договора, принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.
12. В случае принятия уполномоченным органом решения о принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации в порядке, установленном настоящим Законом, страховая (перестраховочная) организация обязана расторгнуть трудовой договор с руководящими работниками, являющимися руководителем органа управления, руководителем исполнительного органа и его заместителями и главным бухгалтером либо, в случае отсутствия трудового договора, принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.
13. Требования подпункта 4) пункта 3 и пункта 12 настоящей статьи не распространяются на страховые (перестраховочные) организации, более пятидесяти процентов размещенных акций которых принадлежат государству и (или) национальному управляющему холдингу.
14. Руководящими работниками страхового холдинга признаются руководитель и члены органов управления, исполнительного органа, главный бухгалтер, иные руководители страхового холдинга, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью дочерней (дочерних) организации (организаций) и (или) организации (организаций), в которой (которых) страховой холдинг имеет значительное участие в капитале.
15. Требования настоящей статьи распространяются на руководящих работников страховых холдингов, за исключением:
1) руководящих работников страховых холдингов-нерезидентов Республики Казахстан, при выполнении одного из следующих условий:
наличие у страхового холдинга индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения страхового холдинга о том, что он подлежит консолидированному надзору;
наличие соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией, а также минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств. Минимальный рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

5) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы негіздері бойынша қайтарып алуға құқылы.
Уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, сақтандыру брокерінде басшы қызметкерді тағайындауға (сайлауға) берген келісімін қайтарып алуы өзге қаржы ұйымдарындағы осы басшы қызметкерге бұдан бұрын берілген келісімін (келісімдерді) кері қайтарып алуға негіз болып табылады.
Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері осы адаммен еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.
12. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын осы Заңда белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылдаған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқару органының басшысы, атқарушы органның басшысы және оның орынбасарлары мен бас бухгалтер болып табылатын басшы қызметкерлермен еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату жөнінде шараларды қолдануға міндетті.
13. Осы баптың 3-тармағы 4) тармақшасының және 12-тармағының талаптары орналастырылған акцияларының елу пайыздан астамы мемлекетке және (немесе) ұлттық басқарушы холдингке тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қолданылмайды.
14. Бірінші басшы және басқару органдарының атқарушы органның мүшелері, бас бухгалтер, еншілес ұйымның (ұйымдардың) және (немесе) сақтандыру холдингінің капиталға қатысуы бар ұйымдардың қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын сақтандыру холдингінің өзге де басшылары сақтандыру холдингінің басшы қызметкерлері болып табылады.
15. Осы баптың талаптары:
1) Қазақстан Республикасының резиденттері емес сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлерін қоспағанда, мынадай талаптардың бірі орындалған кезде:
сақтандыру холдингінде тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингілік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ сақтандыру холдингі шыққан елдің қаржылық қадағалау органының оның шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауы бар болғанда;
уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу туралы келісім, сондай-ақ рейтингілік агенттіктердің бірінің ең төменгі талап етілетін рейтингі бар болғанда сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлеріне қолданылады. Ең төменгі рейтинг пен рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.

2) руководящих работников, получивших согласие уполномоченного органа на назначение (избрание) руководящего работника в соответствии с Законом Республики Казахстан «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан», страховых холдингов, являющихся банковскими холдингами, входящими в состав банковских конгломератов.»;
7) статью 40 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. Основанием отказа в приеме квалификационного экзамена актуариев является приостановление действия лицензии актуария на момент проведения квалифицированного экзамена, за исключением случая, когда действие лицензии актуария приостановлено в результате несдачи им предыдущего квалифицированного экзамена.»;
8) подпункт 3-2) статьи 43 исключить;
9) статью 53-2 изложить в следующей редакции:
«Статья 53-2. Ограниченные меры воздействия
1. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов страховой (перестраховочной) организацией или страховой группой, нарушений законодательства Республики Казахстан, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников страховой (перестраховочной) организации и страхового брокера, а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом, уполномоченный орган вправе применить к страховой (перестраховочной) организации и страховому брокеру одну из следующих ограниченных мер воздействия:
1) дать обязательное для исполнения предписание;
2) вынести письменное предупреждение;
3) составить соглашение.
В случае обнаружения уполномоченным органом нарушений законодательства о страховании и страховой деятельности актуарием, уполномоченный орган вправе применить ограниченные меры воздействия, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
2. Предписание - указание страховой (перестраховочной) организации или страховому брокеру на принятие обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений и (или) причин и условий, способствовавших их совершению в установленный срок, и (или) на необходимость предоставления в установленный срок плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин и условий, способствовавших их совершению (далее – план мероприятий).
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный предписанием, указываются описания нарушений, причины, приведшие к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица.
Обжалование предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.

2) «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банк конгломераттарының құрамына кіретін банк холдингтері болып табылатын сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімін алған басшы қызметкерлерді қоспағанда, сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлеріне қолданылады.»;
7) 40-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Актуарий лицензиясының қолданысы оның алдыңғы біліктілік емтиханын тапсырмауы нәтижесінде тоқтатылған жағдайды қоспағанда, біліктілік емтиханын өткізу кезінде актуарий лицензиясының қолданысын тоқтата тұру актуарийлердің біліктілік емтиханын қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылады.»;
8) 43-баптың 3-2) тармақшасы алып тасталсын;
9) 53-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«53-2-бап. Шектеулі ықпал ету шаралары
1. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерді және сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді бұзуын, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуды анықтаған, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің және сақтандыру брокерінің заңсыз іс-әрекеттерін немесе әрекетсіздіктерін анықтаған, сондай-ақ уәкілетті органның осы Заңда көзделген өзге де талаптарын орындамаған жағдайларда уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және сақтандыру брокеріне мынадай шектеулі ықпал ету шараларының бірін:
1) орындалуға міндетті нұсқама беруді;
2) жазбаша ескерту шығаруды;
3) келісім жасауды қолдануға құқылы.
Уәкілетті орган актуарийдің сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнаманы бұзуын анықтаған жағдайда уәкілетті орган осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында аталған шектеулі ықпал ету шараларын қолдануға құқылы.
2. Нұсқама – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру брокерінің анықталған бұзушылықтарды және (немесе) олардың жасалуына септігін тигізген себептерді және жағдайларды белгiленген мерзiмде жоюға және (немесе) анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға септігін тигізген себептерді және жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) белгiленген мерзiмде беру қажеттігіне бағытталған орындауға міндетті түзету шараларын қолдануға нұсқауы.
Нұсқамада белгiленген мерзiмде табыс етілген іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралар тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкілетті органның нұсқамасына сотқа шағымдану оны орындауды тоқтата тұрмайды.

3. Письменное предупреждение является уведомлением уполномоченного органа о возможности применения к страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру либо к его (их) руководящему (руководящим) работнику (работникам) санкций, предусмотренных статьей 53-3 настоящего Закона, в случае выявления уполномоченным органом в течение одного года после вынесения данного предупреждения повторного нарушения норм законодательства Республики Казахстан, аналогичного нарушению, за которое вынесено письменное предупреждение.
4. Соглашение – это соглашение между уполномоченным органом и страховой (перестраховочной) организацией или страховым брокером о необходимости устранения выявленных нарушений и утверждении перечня мер по устранению этих нарушений c указанием сроков их устранения.
Соглашение подлежит обязательному подписанию со стороны страховой (перестраховочной) организации или страхового брокера.
5. Уполномоченный орган вправе применить к страховой (перестраховочной) организации или страховому брокеру любую меру из ограниченных мер воздействия, определенных настоящей статьей, вне зависимости от примененных ранее к нему мер воздействия.
6. Меры, приведенные в настоящей статье, могут также применяться в отношении страхового холдинга, организаций, входящих в состав страховой группы, крупных участников страховой (перестраховочной) организации в случаях нарушения ими требований законодательства Республики Казахстан, в том числе возникновения после приобретения статуса страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации признаков неустойчивого финансового положения, а также если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерные действия или бездействие данных лиц, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние страховой (перестраховочной) организации или страховой группы.
7. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений законодательства Республики Казахстан, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников организации по формированию и ведению базы данных, а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом, уполномоченный орган применяет к организации по формированию и ведению базы данных ограниченные меры воздействия, указанные в подпунктах 1) и 3) пункта 1 настоящей статьи.
8. Страховая (перестраховочная) организация или страховой брокер обязаны уведомить уполномоченный орган об исполнении мер, указанных в предписании и соглашении, в сроки, предусмотренные данными документами.

3. Уәкілетті орган жазбаша ескерту шығарғаннан кейін бір жыл ішінде аталған ескерту шығарылған бұзушылыққа ұқсас Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын қайтадан бұзылғандығын анықтаған жағдайда, уәкiлеттi органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне не оның (олардың) басшы қызметкеріне (қызметкерлеріне) осы Заңның 53-3-бабында көзделген санкцияларды қолдану мүмкiндiгi туралы хабарлауы жазбаша ескерту болып табылады.
4. Келісім – бұл уәкілетті орган мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру брокері арасындағы анықталған бұзушылықтарды жою қажеттігі туралы және осы бұзушылықтарды оларды жою мерзімдерін көрсете отырып, жою жөніндегі шаралар тізбесін бекіту туралы келісім.
Келісімге сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру брокері тарапынан міндетті түрде қол қойылуға тиіс.
5. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе сақтандыру брокеріне бұрын қолданылған ықпал ету шараларына қарамастан осы бапта айқындалған кез келген шектеулі ықпал ету шараларын қолдануға құқылы.
6. Осы бапта келтірілген шаралар сақтандыру холдингіне, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына қатысты олар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзған, оның ішінде сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленгеннен кейін тұрақсыз қаржылық жағдайының белгілері пайда болған жағдайларда, сондай-ақ уәкілетті орган осы тұлғалардың, олардың лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңсыз іс-әрекеттері немесе әрекетсіздігі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық жай-күйін нашарлатқанын анықтаған жағдайда қолданылуы мүмкін.
7. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуын анықтаған, деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің заңсыз іс-әрекеттерін немесе әрекетсіздігін анықтаған, сондай-ақ уәкілетті органның осы Заңда көзделген өзге де талаптарын орындамаған жағдайларда уәкілетті орган деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға осы баптың 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларында аталған шектеулі ықпал ету шараларын қолданады.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру брокері нұсқамада және келісімде көрсетілген шараларды осы құжаттарда көзделген мерзімдерде орындағаны туралы уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.

9. В случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в плане мероприятий, соглашении либо предписании, по независящим от страховой (перестраховочной) организации или страхового брокера причинам, срок исполнения плана мероприятий, соглашения либо предписания может быть продлен с согласия уполномоченного органа на основании документов, подтверждающих причины неисполнения в срок. В случае продления указанного срока действие ограниченной меры воздействия продлевается на тот же срок.
10. Порядок применения ограниченных мер воздействия устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.»;
10) подпункт 5) пункта 2 статьи 53-3 изложить в следующей редакции:
«5) отстранение от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в статье 34 настоящего Закона, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера не соответствующими требованиям действующего законодательства с одновременным отзывом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника. В случаях отстранения страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером от выполнения служебных обязанностей или увольнения лиц, указанных в статье 34 настоящего Закона, до отстранения от выполнения служебных обязанностей данных лиц уполномоченным органом, уполномоченным органом производится отзыв согласия на назначение (избрание) данного лица на соответствующую должность руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера.»;
11) в пункте 1 статьи 54:
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
«13-1) отсутствие у страховой (перестраховочной) организации крупного участника - физического лица либо страхового холдинга при осуществлении обязательных видов страхования, за исключением случаев, предусмотренных частью второй пункта 3-1 статьи 11 настоящего Закона.»;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
«15) невыполнение страховым холдингом, крупным участником страховой (перестраховочной) организации требований уполномоченного органа по увеличению собственного капитала страховой (перестраховочной) организации, а также требований, предъявляемых в соответствии с пунктом 2 статьи 53-1 настоящего Закона.»;
12) пункт 1 статьи 55-2 изложить в следующей редакции:
«1. Временная администрация назначается уполномоченным органом из числа его работников либо иных лиц, соответствующих требованиям, установленным пунктом 3 статьи 34 настоящего Закона.»;

9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе сақтандыру брокеріне байланысты емес себептер бойынша бұзушылықты іс-шаралар жоспарында, келісімде не нұсқамада белгіленген мерзімде жою мүмкіндігі болмаған жағдайда, іс-шаралар жоспарын, келісімді не нұсқаманы орындау мерзімі уәкілетті органның келісімімен мерзімінде орындалмау себептерін растайтын құжаттар негізінде ұзартылуы мүмкін. Көрсетілген мерзім ұзартылған жағдайда шектеулі ықпал ету шарасының қолданысы сол мерзімге ұзартылады.
10. Шектеулі ықпал ету шараларының қолданылу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.»;
10) 53-3-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) осы Заңның 34-бабында аталған тұлғаларды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін қолданыстағы заңнаманың талаптарына сай келмейді деп тану үшін жеткілікті деректер негізінде бір мезгілде басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып ала отырып, қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетуді қолдануға құқылы. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері осы Заңның 34-бабында аталған тұлғаларды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткен немесе уәкілетті орган осы тұлғаларды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткенге дейін жұмыстан шығарған жағдайда, уәкілетті орган осы тұлғаны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің басшы қызметкерінің тиісті лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алуды жүргізеді.»;
11) 54-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
«13-1) осы Заңның 11-бабы 3-1-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандырудың міндетті түрлерін жүзеге асыру кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында жеке тұлға - ірі қатысушысы не сақтандыру холдингі болмаған;»;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті капиталын ұлғайту жөніндегі талаптарын, сондай-ақ осы Заңның 53-1-бабының 2-тармағына сәйкес қойылатын талаптарды орындамағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокері лицензиясының қолданылуы алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады.»;
12) 55-2-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Уақытша әкімшілікті уәкілетті орган оның қызметкерлері қатарынан не осы Заңның 34-бабының 3-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін өзге де адамдардан тағайындайды.»;

13) в статье 56:
пункт 4 дополнить частями третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
«В целях осуществления контроля за деятельностью временной администрации уполномоченный орган вправе при выявлении в деятельности временной администрации нарушений требований законодательства Республики Казахстан, прав и законных интересов кредиторов выносить обязательные для исполнения временными администрациями предписания об устранении выявленных нарушений и (или) причин и условий, способствовавших их совершению, в установленный срок и (или) представлении в установленный срок плана мероприятий.
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный предписанием, указываются описания нарушений, причины, приведшие к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица.
Обжалование предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Порядок работы страховой (перестраховочной) организации, назначения ее временной администрации (временного администратора), полномочия временной администрации (временного администратора), а также порядок, формы и сроки представления временной администрацией (временным администратором) отчетности и иной информации в уполномоченный орган определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.»;
14) часть вторую пункта 2 статьи 62 изложить в следующей редакции:
«Разрешение уполномоченного органа на проведение добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) действует в течение девяти месяцев с даты его выдачи.»;
15) подпункты 4) и 5) пункта 1 статьи 73 изложить в следующей редакции:
«4) при выявлении в деятельности ликвидационных комиссий нарушений законодательства Республики Казахстан, прав и законных интересов кредиторов выносить обязательные для исполнения ликвидационными комиссиями предписания об устранении выявленных нарушений и (или) причин и условий, способствовавших их совершению, в установленный срок и (или) представлении в установленный срок плана мероприятий.
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный предписанием, указываются описания нарушений, причины, приведшие к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица.
Обжалование предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.
5) в случае неисполнения ликвидационной комиссией в установленный срок предписания применять меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, а также обращаться в суд либо органы прокуратуры за защитой прав и охраняемых законом интересов кредиторов;».

13) 56-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«Уәкілетті орган уақытша әкiмшiлiктің қызметіне бақылау жасауды жүзеге асыру мақсатында уақытша әкiмшiлiктің қызметінен Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын, кредиторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзуын анықтаған кезде уақытша әкiмшiлiктер орындауға міндетті анықталған бұзушылықтарды және (немесе) олардың жасалуына септігін тигізген себептерді және жағдайларды белгiленген мерзiмде жою туралы және (немесе) белгiленген мерзiмде іс-шаралар жоспарын табыстау туралы нұсқамалар шығаруға құқылы.
Нұсқамада белгiленген мерзiмде табысталған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралар тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкілетті органның нұсқамасына сотқа шағымдану оны орындауды тоқтата тұрмайды.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жұмыс істеу, оның уақытша әкiмшiлiгін (уақытша әкімшісі) тағайындау тәртiбi, уақытша әкiмшiлiктің (уақытша әкімшісінің) өкiлеттiктерi, сондай-ақ уақытша әкiмшiлiктiң (уақытша әкімшісінің) уәкілетті органға есептілікті және өзге де ақпаратты ұсыну тәртібі, нысандары мен мерзімдері уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде айқындалады.»;
14) 62-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) ерiктi түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсаты ол берілген күннен бастап тоғыз ай ішінде қолданылады.»;
15) 73-баптың 1-тармағының 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«4) тарату комиссияларының қызметiнде Қазақстан Республикасының заңнамасын, кредиторлардың құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзу анықталған кезде анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға септігін тигізген себептерді және жағдайларды белгіленген мерзімде жою және (немесе) белгіленген мерзімде іс-шаралар жоспарын табыстау туралы тарату комиссиялары орындауға мiндеттi нұсқамалар шығаруға құқылы.
Ұйғарымда белгіленген мерзімде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралар тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкілетті органның ұйғарымына сотқа шағымдану оны орындауды тоқтата тұрмайды;
5) тарату комиссиясы белгiленген мерзiмде нұсқаманы орындамаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шараларды қолдануға, сондай-ақ кредиторлардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерiн қорғау үшiн сотқа не прокуратура органдарына жүгiнуге;».

9. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 10, ст. 55; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 23, ст. 140; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 10, ст. 52; № 16, ст. 99; 2007 г., № 4, ст. 28, 33; № 9, ст. 67; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 24, ст. 133; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 2, ст. 21; № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 4, ст. 30; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 81; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст.52; № 11, ст.63; № 16, ст.90; № 23, ст.143; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):
1) статью 4-1 дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
«5. Отказ в признании общества публичной компанией производится уполномоченным органом по любому из следующих оснований:
1) несоответствие общества требованиям, установленным пунктом 1 настоящей статьи;
2) представление неполного пакета документов, установленных законодательством Республики Казахстан;
3) несоответствие представленных документов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
6. Документы о признании общества публичной компанией рассматриваются уполномоченным органом в течение пятнадцати календарных дней со дня их представления в уполномоченный орган.»;
2) подпункт 3) пункта 4 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«3) дивиденд по привилегированной акции не выплачен в полном размере в течение трех месяцев со дня истечения срока, установленного для его выплаты, за исключением случаев, когда дивиденд не начислен по основаниям пункта 5 статьи 22 настоящего Закона.»;
3) пункт 5 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«5. Порядок реализации права акционеров общества на преимущественную покупку ценных бумаг и отказ от него устанавливается уполномоченным органом.»;
4) частью третью пункта 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«Оплата размещаемых акций общества ценными бумагами, обращающимися на фондовой бирже, осуществляется по рыночной цене, определяемой фондовой биржей в соответствии с методикой оценки ценных бумаг фондовой биржи. В случае отсутствия рыночной цены таких ценных бумаг, рассчитанной фондовой биржей по указанной методике в отношении вида ценных бумаг, вносимых в оплату акций, оценка их стоимости производится оценщиком, действующим на основании лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.»;

9. «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 10, 55-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 4, 28, 33-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 4, 30-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22,
124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 63-құжат; № 16, 90-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 4-1-бап мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
«5. Уәкілетті орган қоғамды жария компания деп танудан бас тартуды мынадай:
1) қоғам осы баптың 1-тармағында белгіленген талаптарға сай келмеу;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттардың толық топтамасын ұсынбау;
3) ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі негіздемелерінің кез келгені бойынша жүргізеді.
6. Уәкілетті орган қоғамды жария компания деп тану туралы құжаттарды уәкілетті органға ұсынған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде қарайды.»;
2) 13-баптың 4-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) осы Заңның 22-бабы 5-тармағының негіздемелері бойынша дивиденд есептелмеген жағдайларды қоспағанда, артықшылықты акция бойынша дивиденд оны төлеу үшін белгіленген мерзім өткен күннен бастап үш ай ішінде толық мөлшерінде төленбесе, артықшылықты акция акционерге қоғамды басқаруға қатысу құқығын береді.»;
3) 16-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Қоғам акционерлерінің бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқығын іске асыру тәртібін және одан бас тартуды уәкілетті орган белгілейді.»;
4) 21-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қоғамның орналастырылатын акцияларын қор биржасындағы айналыста болатын бағалы қағаздармен төлем жасау қор биржасының бағалы қағаздарды бағалау әдістемесіне сәйкес қор биржасы айқындайтын нарықтық баға бойынша жүзеге асырылады. Акцияларға төлем жасауға салынатын бағалы қағаздардың түріне қатысты көрсетілген әдістеме бойынша қор биржасы есептеген мұндай бағалы қағаздардың нарықтық бағасы болмаған жағдайда олардың құнын бағалауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген лицензия негізінде әрекет ететін бағалаушы жүргізеді.»;

5) часть первую пункта 6 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«6. Акционер вправе требовать выплаты неполученных дивидендов независимо от срока образования задолженности общества, за исключением случаев, когда дивиденд не начислен по основаниям пункта 5 настоящей статьи.»;
6) пункт 3 статьи 55 изложить в следующей редакции:
«3. Общее собрание акционеров вправе досрочно прекратить полномочия всех или отдельных членов совета директоров.
Полномочия такого члена совета директоров прекращаются с даты принятия общим собранием акционеров решения о досрочном прекращении его полномочий.»;
7) пункт 3 статьи 73 изложить в следующей редакции:
«Решение о заключении обществом сделки, в совершении которой имеется заинтересованность, принимается общим собранием акционеров простым большинством голосов от общего числа голосующих акций общества в случаях, если все члены совета директоров общества и все акционеры, владеющие простыми акциями, являются заинтересованными лицами, и (или) невозможности принятия советом директоров решения о заключении такой сделки ввиду отсутствия количества голосов, необходимого для принятия решения.
При этом общему собранию акционеров представляется информация (с приложением документов), необходимая для принятия обоснованного решения.
Решение о заключении обществом сделки, в совершении которой имеется заинтересованность, принимается единственным акционером или лицом, владеющим всеми голосующими акциями общества, в случаях, если все члены совета директоров общества являются заинтересованными лицами, и (или) невозможности принятия советом директоров решения о заключении такой сделки ввиду отсутствия количества голосов, необходимого для принятия решения.»;
8) в статье 79:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) решения, принятые общим собранием акционеров;»;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) решения, принятые советом директоров по перечню вопросов, информация о которых в соответствии с внутренними документами общества должна быть доведена до сведения акционеров и инвесторов;»;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. Общество обязано разработать и утвердить органом управления общества внутренний документ, устанавливающий перечень вопросов по решениям, принятым советом директоров, информация о которых должна быть доведена до сведения акционеров и инвесторов.».
10. В Закон Республики Казахстан от 3 июня 2003 года «О Фонде гарантирования страховых выплат» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 11, ст. 63; 2005 г., № 14, ст. 55; 2006 г., № 4, ст. 25; 2007 г., № 2, ст. 18; № 8, ст. 52; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2012 г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; № 14, ст. 84; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):

5) 22-баптың 6-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Акционер осы баптың 5-тармағының негіздемелері бойынша дивиденд есептелмеген жағдайларды қоспағанда, қоғам берешегінің жиналып қалу мерзіміне қарамастан алынбаған дивидендтерді төлеуді талап етуге құқылы.»;
6) 55-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Акционерлердің жалпы жиналысы директорлар кеңесінің барлық немесе жекелеген мүшелерінің өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы.
Директорлар кеңесінің мұндай мүшесінің өкілеттігі акционерлердің жалпы жиналысы оның өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім қабылдаған күннен бастап тоқтатылады.
7) 73-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мүдделiлiк болуына орай қоғамның мәмiленi жасасуы туралы шешiмді, егер қоғамның директорлар кеңесiнiң барлық мүшелерi және жай акцияларды иеленетін барлық акционерлер мүдделi адамдар болып табылса және (немесе) директорлар кеңесі шешім қабылдауға қажетті дауыс санының болмауына қарай мұндай мәмілені жасасу туралы шешім қабылдай алмаса, акционерлердің жалпы жиналысы қоғамның дауыс беретін акцияларының жалпы санының жай көпшілік дауысымен қабылдайды.
Бұл ретте акционерлердің жалпы жиналысына негізделген шешімді қабылдауға қажетті ақпарат (құжаттармен қоса) беріледі.
Мүдделiлiк болуына орай қоғамның мәмiленi жасасуы туралы шешiмді, егер қоғамның директорлар кеңесiнiң барлық мүшелерi мүдделi адамдар болып табылса және (немесе) директорлар кеңесі шешім қабылдауға қажетті дауыс санының болмауына қарай мұндай мәмілені жасасу туралы шешім қабылдай алмаса, жалғыз акционер немесе қоғамның барлық дауыс беретін акцияларын иеленетін адам қабылдайды.»;
8) 79-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) акционерлердің жалпы жиналысы қабылдаған шешімдер;»;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) бұл мәселелер туралы ақпаратты қоғамның ішкі құжаттарына сәйкес акционерлердің және инвесторлардың назарына жеткізуге тиіс, директорлар кеңесі олардың тізбесі бойынша қабылдаған шешімдер;»;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Қоғам директорлар кеңесі қабылдаған шешімдер бойынша мәселелер тізбесін белгілейтін құжатты әзірлеуге және қоғамның басқару органы оны бекітуге міндетті, ол туралы ақпарат акционерлер мен инвесторлар назарына жетуге тиіс.».
10. «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы» 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 11, 63-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; 2006 ж., № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 14, 84-құжат; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 8) пункта 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
«8) выдает согласие на избрание (назначение) руководящих работников Фонда, а также устанавливает порядок выдачи согласия и перечень документов, необходимых для получения согласия;»;
2) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
«4-1. Статья 4-1. Требования, предъявляемые к руководящим
работникам Фонда.
1. Руководящими работниками Фонда являются:
1) руководитель и члены органа управления Фонда;
2) руководитель и члены исполнительного органа Фонда;
3) главный бухгалтер Фонда.
2. Не может быть назначено (избрано) руководящим работником Фонда лицо:
1) не имеющее высшего образования;
2) не имеющее трудового стажа не менее двух лет в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, и (или) трудового стажа в сфере предоставления и (или) регулирования и (или) контроля и надзора финансовых услуг, и (или) в организациях, осуществляющих аудит финансовых организаций, и (или) акционерном обществе «Банк Развития Казахстана»;
3) не имеющее безупречной деловой репутации;
Безупречная деловая репутация - наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости.
4) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером, крупным участником — физическим лицом, руководителем крупного участника — юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, а также принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, а также принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом.
5) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника Фонда и (или) финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
3. Руководящий работник Фонда вправе занимать свою должность без согласования с уполномоченным органом не более шестидесяти календарных дней со дня его назначения (избрания).
По истечении срока, указанного в части первой настоящего пункта, и в случаях непредставления полного пакета документов на согласование в уполномоченный орган либо отказа уполномоченным органом в согласовании, Фонд обязан расторгнуть трудовой договор с данным лицом, либо, в случае отсутствия трудового договора, принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.
Запрещается исполнение обязанностей (замещение временно отсутствующего) руководящего работника Фонда без согласования с уполномоченным органом свыше срока, установленного в части первой настоящего пункта.
Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные для выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников Фонда, в течение тридцати рабочих дней с даты представления полного пакета документов в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа.
В случае представления фондом неполного пакета документов, уполномоченный орган возвращает их фонду без рассмотрения.

1) 4-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) Қордың басшы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім береді, сондай-ақ келісімді беру тәртібін және келісімді алуға қажетті құжаттардың тізбесін белгілейді;»;
2) мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
«4-1-бап. Қордың басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар
1. Қордың басшы қызметкерлері мыналар:
1) Қордың басқару органының басшысы мен мүшелері;
2) Қордың атқарушы органының басшысы мен мүшелері;
3) Қордың бас бухгалтері болып табылады.
2. Қордың басшы қызметкері болып:
1) жоғары білімі жоқ;
2) тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарында кемінде екі жыл жұмыс өтілі және (немесе) қаржылық қызметтерді көрсету және (немесе) реттеу және (немесе) бақылау мен қадағалау саласында, және (немесе) қаржы ұйымдарына аудитті жүзеге асыратын ұйымдарда және (немесе) «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамында жұмыс өтілі жоқ;
3) мінсіз іскерлік беделі жоқ;
Мінсіз іскерлік бедел – кәсіпқойлықты, адалдықты, алынбаған немесе өтелмеген сотталғандығы жоқ екенін растайтын фактілердің болуы;
4) бұрын уәкілетті орган қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушысы – жеке тұлға, ірі қатысушысы-заңды тұлғаның басшысы болып табылған адам тағайындала (сайлана) алмайды. Аталған талап уәкілетті орган қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл бойы қолданылады;
5) Қордың және (немесе) қаржы ұйымының басшы қызметкерінің лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған адам тағайындала (сайлана) алмайды. Аталған талап уәкілетті органның басшы қызметкерді лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді кері қайтарып алу туралы шешімі қабылданғаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай ішінде қолданылады.
3. Қордың басшы қызметкері оны тағайындаған (сайлаған) күннен бастап өз қызметін уәкілетті органның келісімінсіз күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзім ішінде атқаруға құқылы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін және құжаттардың толық топтамасы уәкілетті органға келісуге табыс етілмеген жағдайда не уәкілетті орган келісуден бас тартқан жағдайда Қор осы тұлғамен жасалған еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату шараларын қолдануға міндетті.
Уәкілетті органмен келісусіз Қордың басшы қызметкерінің міндеттерін осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімнен артық атқаруға (уақытша жоқ болғанның орнын ауыстыруға) тыйым салынады.
Уәкілетті орган Қордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру үшін табыс етілген құжаттарды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес құжаттардың толық топтамасы табыс етілген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.
Қор құжаттардың толық топтамасын табыс етпеген жағдайда уәкілетті орган оларды қарамастан Қорға қайтарып береді.

4. Уполномоченный орган отказывает в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников Фонда по следующим основаниям:
1) несоответствие руководящих работников требованиям, установленным настоящей статьей, а также подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан «Об акционерных обществах», статьей 9 Закона Республики Казахстан «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности»;
2) отрицательный результат тестирования.
Отрицательным результатом тестирования являются:
результат тестирования кандидата составляет менее 70 % правильных ответов;
нарушение кандидатом либо переводчиком (в случае, если данный переводчик был представлен самим кандидатом) порядка тестирования, установленного уполномоченным органом;
неявка на тестирование в назначенное время до истечения срока согласования кандидата уполномоченным органом;
3) неустранение Фондом замечаний уполномоченного органа или представление Фондом доработанных с учетом замечаний уполномоченного органа документов по истечении установленного пунктом 3 настоящей статьи срока рассмотрения документов уполномоченным органом;
4) представление документов по истечении установленного пунктом 3 настоящей статьи срока, в течение которого руководящий работник занимает свою должность без согласования с уполномоченным органом;
5) наличие ограниченных мер воздействия и (или) санкций, примененных уполномоченным органом.
Данное требование применяется в течение одного года до даты подачи Фондом ходатайства о согласовании кандидата.
6) наличие у уполномоченного органа сведений о фактах принятия решений кандидатом по вопросам, которые входили в его полномочия, повлекших за собой нарушения финансовой организацией, Фондом, банковским, страховым холдингом законодательства Республики Казахстан, в которой кандидат занимает (занимал) должность руководящего работника либо исполняющего обязанности руководящего работника и за которое уполномоченным органом в отношении данной финансовой организации, Фонда, банковского, страхового холдинга применены ограниченная мера воздействия и (или) санкция.
Данное требование применяется в течение одного года со дня выявления уполномоченным органом нарушения.
7) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся стороной сделки, признанной заключенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг и (или) повлекшей причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в случае наличия у уполномоченного органа фактов, подтверждающих, что манипулирование на рынке ценных бумаг и (или) причинение в результате совершения данной сделки ущерба третьему лицу (третьим лицам) вызваны недобросовестными действиями кандидата.

4. Уәкілетті орган:
1) басшы қызметкерлерінің осы бапта, сондай-ақ «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабы 20) тармақшасында, 54-бабы 4-тармағында, 59-бабы 2-тармағында, «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында белгіленген талаптарға сай келмеуі;
2) тестілеудің теріс нәтижесі негіздемелері бойынша Қордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартады.
Мыналар:
кандидатты тестілеу нәтижесі кемінде 70 % дұрыс жауапты құрауы;
кандидаттың не аудармашының (егер бұл аудармашыны кандидат өзі ұсынған болса) уәкілетті орган белгілеген тестілеу тәртібін бұзуы;
уәкілетті органның кандидатты келісуі мерзімі өткенге дейін белгіленген уақытта кандидаттың тестілеуден өтуге келмей қалуы тестілеудің теріс нәтижесі болып табылады.
3) Қордың уәкілетті органның ескертулерін жоймауы немесе Қордың осы баптың 3-тармағында белгіленген уәкілетті органның құжаттарды қарау мерзімі өткеннен кейін уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықтаған құжаттарды беруі;
4) осы баптың 3-тармағында белгіленген, басшы қызметкер өз лауазымын уәкілетті органның келісімінсіз атқаратын мерзім аяқталғаннан кейін құжаттарды табыстау;
5) уәкілетті орган қолданған шектеулі ықпал ету шараларының және (немесе) санкцияларының бар болуы негіздемелері бойынша Қордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартады.
Осы талап Қор кандидатты келісу туралы өтінішті берген күнге дейін бір жыл ішінде қолданылады;
6) уәкілетті органда кандидат басшы қызметкер не басшы қызметкердің міндеттерін атқарушы лауазымын атқаратын (атқарған) қаржы ұйымының, Қордың, банк, сақтандыру холдингінің Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуына әкеп соққан, кандидаттың өкілеттігіне кірген мәселелер бойынша шешімдер қабылдауы және ол үшін уәкілетті органның осы қаржы ұйымына, Қорға, банк, сақтандыру холдингіне қатысты шектеулі ықпал ету шарасын және (немесе) санкция қолдануы фактілері туралы мәліметтердің болуы негіздемелері бойынша Қордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартады.
Осы талап уәкілетті орган бұзушылықты анықтаған күннен бастап бір жыл ішінде қолданылады;
7) уәкілетті органда кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) шығын келтіруге әкеп соққан деп танылған мәміленің тарапы болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы негіздемелері бойынша Қордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартады.
Осы талап уәкілетті органда бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасалғаны және (немесе) осы мәмілені жасау нәтижесінде үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) зиян келтірілуі кандидаттың адал емес әрекеттерінен болғанын растайтын фактілердің болу жағдайында қолданылады;

8) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся работником финансовой организации, в отношении которой уполномоченным органом были применены санкции и (или) ограниченные меры воздействия за совершение сделок, признанных заключенными в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) работником финансовой организации, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке.
Данное требование применяется в случае наличия у уполномоченного органа фактов, подтверждающих, что манипулирование на рынке ценных бумаг и (или) причинение в результате совершения данной сделки ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам) вызваны недобросовестными действиями либо бездействием кандидата.
5. В случаях отказа уполномоченного органа в выдаче согласия на избрание (назначение) руководящего работника Фонда либо увольнения его с должности руководящего работника Фонда или его перевода на иную должность, данное лицо повторно назначается (избирается) на должность руководящего работника этого Фонда не ранее чем через девяносто календарных дней после получения отказа в выдаче согласия на его избрание (назначение) либо его увольнения, либо перевода на иную должность, но не более двух раз в течение двенадцати последовательных месяцев.
6. В случае двух последовательных отказов уполномоченного органа в выдаче согласия на избрание (назначение) на должность руководящего работника Фонда, данное лицо назначается (избирается) руководящим работником Фонда по истечении двенадцати последовательных месяцев со дня принятия уполномоченным органом решения о втором отказе в выдаче согласия на его избрание (назначение) в этом Фонде.
7. Уполномоченный орган вправе отозвать выданное согласие на избрание (назначение) на должность руководящего работника Фонда по следующим основаниям:
1) выявление недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие;
2) применение санкций в виде отстранения от выполнения служебных обязанностей к руководящему работнику;
3) наличие неснятой или непогашенной судимости;
4) наличие достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) Фонда не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан, в случаях их отстранения Фондом от выполнения служебных обязанностей или увольнения до отстранения от выполнения служебных обязанностей данных лиц уполномоченным органом.
Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника Фонда является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях.
В случае отзыва уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника Фонда, Фонд обязан расторгнуть трудовой договор с данным лицом либо, в случае отсутствия трудового договора, принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.».

8) уәкілетті органда кандидаттың уәкілетті орган оған қатысты бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған мәмілелерді жасағаны үшін санкциялар және (немесе) шектеулі ықпал ету шаралары қолданған қаржы ұйымының қызметкері, және (немесе) іс-әрекеті мәмілеге қатысушы қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) шығын келтіруге әкеп соққан қаржы ұйымының қызметкері болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы негіздемелері бойынша Қордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартады.
Осы талап уәкілетті органда бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасалғанын және (немесе) осы мәмілені жасау нәтижесінде қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) зиян келтірілуі кандидаттың адал емес іс-әрекеттерінен не әрекетсіздігінен болғанын растайтын фактілердің болуы жағдайында қолданылады.
5. Уәкілетті орган Қордың басшы қызметкерін сайлауға (тағайындауға) келісім беруден бас тартқан не ол Қордың басшы қызметкері лауазымынан босатылған немесе оны өзге лауазымға ауыстырған жағдайда, осы адам оны сайлауға (тағайындауға) келісім беруден бас тартылғаннан не ол лауазымынан босатылғаннан не басқа лауазымға ауыстырылғаннан кейін кемінде күнтізбелік тоқсан күн өткен соң, бірақ қатарынан он екі ай ішінде екі реттен артық емес осы Қордың басшы қызметкері лауазымына қайтадан тағайындала (сайлана) алады.
6. Уәкілетті орган Қордың басшы қызметкері лауазымына сайлауға (тағайындауға) келісім беруден қатарынан екі рет бас тартқан жағдайда, осы адам уәкілетті орган оны осы Қорда басшы қызметкер лауазымына сайлауға (тағайындауға) келісім беруден екінші рет бас тарту туралы шешім қабылдаған күнінен бастап қатарынан он екі ай өткеннен кейін Қордың басшы қызметкері лауазымына сайлауға (тағайындауға).
7. Уәкілетті орган Қордың басшы қызметкері лауазымына сайлауға (тағайындауға) берілген келісімді:
1) келісім беруге негіз болған дәйексіз мәліметтерді анықтау;
2) басшы қызметкерге оны қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету түріндегі санкцияларды қолдану;
3) алынбаған немесе жойылмаған соттылығының болуы;
4) Қордың аталған басшы қызметкерін (қызметкерлерін) Қор қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткен немесе осы адамдарды уәкілетті орган қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткенге дейін жұмыстан босатқан жағдайда, осы адамдардың іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сай келмейді деп тануға жеткілікті деректердің болу негіздері бойынша кері қайтарып алады.
Қордың басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді уәкілетті органның қайтарып алуы осы басшы қызметкерге өзге қаржы ұйымдарында бұдан бұрын берілген келісімді (келісімдерді) кері қайтарып алуға негіз болады.
Уәкілетті орган Қордың басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) берген келісімін кері қайтарып алған жағдайда, Қор осы адаммен жасалған еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттігін тоқтату жөнінде шаралар қолдануға міндетті.».

11. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 25; 2012 г., № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 8, ст. 44; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; №21, ст.122; № 29, ст.143; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):
1) в статье 1:
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
«14) страховая выплата - сумма денег, выплачиваемая страховщиком выгодоприобретателю в пределах страховой суммы при наступлении страхового случая;»;
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
«19) прямое урегулирование - механизм урегулирования страхового случая, при котором возмещение вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу потерпевшего в транспортном происшествии, осуществляет страховщик, с которым у потерпевшего заключен договор обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств в пределах объема ответственности, предусмотренного настоящим Законом.»;
2) подпункт 4) пункта 4 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«4) в случае временного въезда транспортного средства на территорию Республики Казахстан на весь период временного въезда, но не менее чем на пятнадцать календарных дней.»;
3) подпункт 7) пункта 1 статьи 16 исключить;
4) в статье 17:
подпункт 6) части первой пункта 1 изложить в следующей редакции:
«6) отказать в осуществлении страховой выплаты, а также возмещении причиненного вреда в порядке, предусмотренном статьей 26-1 Закона, полностью или частично по основаниям, предусмотренным статьей 29 настоящего Закона.»;
часть первую пункта 2 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
«7-1) при обращении с письменным требованием о возмещении причиненного вреда в порядке, предусмотренном статьей 26-1 Закона, произвести возмещение причинного вреда в размере, порядке и сроки, установленные настоящим Законом;»;
5) подпункт 5) пункта 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
«5) получить страховую выплату, а также возмещение причиненного вреда в размере, порядке и сроки, которые установлены настоящим Законом;»;

11. «Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 14, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 25-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 29, 143-құжат; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«14) сақтандыру төлемi – сақтандырушы сақтандыру жағдайы басталған кезде пайда алушыға сақтандыру сомасы шегiнде төлейтiн ақша сомасы»;
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«19) тiкелей реттеу – көлiк оқиғасында жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне келтiрiлген зиянды жәбiрленушiмен көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан сақтандырушы осы Заңда көзделген жауапкершілік көлемі шегінде өтеуді жүзеге асыратын сақтандыру жағдайын реттеу тетiгi.»;
2) 13-баптың 4-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) көлiк құралы Қазақстан Республикасының аумағына уақытша кiрген жағдайда уақытша кiрген бүкiл кезеңге, бiрақ кемiнде күнтiзбелiк он бес күнге жасасуға жол берiледi.»;
3) 16-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы алып тасталсын;
4) 17-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) осы Заңның 29-бабында көзделген негiздер бойынша сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан, сондай-ақ келтірілген зиянды өтеуден Заңның
26-1-бабында көзделген тәртіппен толық немесе iшiнара бас тартуға құқылы.»;
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) Заңның 26-1-бабында көзделген тәртіппен келтірілген зиянды өтеу туралы жазбаша талаппен жүгінген кезде осы Заңда белгіленген мөлшерде, тәртіппен және мерзімдерде келтірілген зиянды өтеуге;»;
5) 18-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) осы Заңда белгiленген мөлшерде, тәртiппен және мерзiмдерде сақтандыру төлемiн алуға, сондай-ақ келтірілген зиянды өтеттіруге;»;

6) статью 18-1 исключить;
7) в статье 19:
частью первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
«5. В случае временного въезда транспортного средства на территорию Республики Казахстан, применяется коэффициент по территории регистрации в размере 4,4.»;
в пункте 14:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«14. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств на срок менее двенадцати месяцев, за исключением случаев временного въезда на территорию Республики Казахстан, размеры страховых премий на единицу транспортного средства рассчитываются по следующей формуле:»;
дополнить частью второй следующего содержания:
«В случае временного въезда на территорию Республики Казахстан, размер страховой премии на единицу транспортного средства рассчитывается по следующей формуле:
СП = ГСП * K, где:
СП - размер страховой премии по договору обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, заключаемому на срок менее двенадцати месяцев (в тенге), в случае временного въезда на территорию Республики Казахстан;
К - поправочный коэффициент в зависимости от срока пребывания на территории Республики Казахстан, указанный в пункте 14-1 настоящей статьи Закона.»;
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:

6) 18-1-бап алып тасталсын;
7) 19-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Көлiк құралы Қазақстан Республикасының аумағына уақытша кiрген жағдайларға тiркеу аумағы бойынша 4,4 мөлшеріндегі коэффициент қолданылады.
Осы Заңның 5-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларға көлiк құралын тiркеу аумағы бойынша коэффициенттер қолданылмайды.»;
14-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Қазақстан Республикасының аумағына уақытша кiрген жағдайларды қоспағанда, көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты он екi айдан аз мерзiмге жасалған кезде көлiк құралының бiрлiгiне сақтандыру сыйлықақысының мөлшерi мына формула бойынша есептеледi:»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының аумағына уақытша кiрген жағдайларда көлiк құралының бiрлiгiне сақтандыру сыйлықақысының мөлшерi мына формула бойынша есептеледi:
СС = ЖСС * K, мұнда:
СС - Қазақстан Республикасының аумағына уақытша кiрген жағдайда он екi айдан аз мерзiмге жасалған көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшерi (теңгемен);
К – Заңның осы бабының 14-1-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының аумағында болу мерзіміне байланысты түзету коэффициенті.»;
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:

0,95
11
10 месяцев и более
1
8) абзац девятый подпункта 1) пункта 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«увечье, травму или иное повреждение здоровья без установления инвалидности - в размере фактических расходов на амбулаторное и (или) стационарное лечение, но не более 300;»;
9) статью 26-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 26-1. Прямое урегулирование
1. При наступлении страхового случая потерпевший или лицо, имеющее, согласно законам Республики Казахстан, право на возмещение вреда в связи со смертью потерпевшего, для получения возмещения причиненного вреда вправе обратиться к страховщику, с которым у потерпевшего заключен договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, при условии наличия у лица, по вине которого произошел страховой случай, страхового полиса.
Потерпевший, не являющийся собственником имущества, которому причинен вред, обращается к страховщику лица, по вине которого произошел страховой случай, в порядке, предусмотренном настоящим Законом.

0,95
11
10 ай және одан да көп
1
8) 24-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«мертiгуге, жарақаттануға немесе денсаулықтың мүгедектiк белгіленбеген өзге де бұзылуына - амбулаториялық және (немесе) стационарлық емделуге жұмсалған нақты шығыстар мөлшерiнде, бiрақ 300-ден көп емес.»;
9) 26-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«26-1-бап. Тікелей реттеу
1. Сақтандыру жағдайы басталған кезде жәбірленуші немесе жәбірленушінің қайтыс болуына байланысты Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес зиянды өтетуге құқылы тұлға, сақтандыру жағдайы өз кінәсінен туындаған тұлғада сақтандыру полисі болған жағдайда жәбірленуші көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасқан сақтандырушыға келтірілген зиянның өтемін алу үшін өтiнiш жасауға құқылы.
Зиян келтiрiлген мүлiктiң меншiк иесi болып табылмайтын жәбiрленушi осы Заңда көзделген тәртiппен өз кiнәсiнен сақтандыру жағдайы туындаған адамның сақтандырушысына жүгiнедi.

2. Возмещение причиненного вреда производится страховщиком в течение семи рабочих дней со дня получения документов, предусмотренных подпунктами 1)-6) пункта 2 статьи 25 настоящего Закона.
Возмещение вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу потерпевшего, осуществляемое страховщиком в рамках прямого урегулирования, не является для него исполнением обязательств по заключенному с потерпевшим договору обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств и страховой выплатой.
3. Страховая компания лица, по вине которого произошел страховой случай, возмещает фактически выплаченную сумму страховщику, урегулировавшему страховой случай.»;
10) пункт 3 статьи 29 дополнить частью второй следующего содержания:
«При направлении мотивированного письменного отказа в осуществлении страховой выплаты страховщик обязан указать право на возможность обжалования отказа через обращение к страховому омбудсману с указанием адреса, телефонов и веб сайта страхового омбудсмана.».
12. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 119; 2004 г., № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 15, ст. 125; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14, 15; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) метод открытых торгов – метод торгов, при котором именно участник торгов ее подал, и предположительно присутствует конкуренция между потенциально неограниченным количеством участников торгов;»;
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
«22) депозитарная деятельность - деятельность по оказанию услуг номинального держания ценных бумаг для других номинальных держателей, организаций, являющихся клиентами центрального депозитария, и осуществлению расчетов по сделкам с финансовыми инструментами, заключенным на организованном рынке ценных бумаг;»;

2. Сақтандырушы осы Заңның 25-бабы 2-тармағының 1) - 6) тармақшаларында көзделген құжаттарды алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде келтірілген зиянды өтейді.
Тікелей реттеу шеңберінде сақтандырушы жүзеге асыратын жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне келтiрiлген зиянды өтеу ол үшін жәбірленушімен жасасқан көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты және сақтандыру төлемі бойынша міндеттемелердің орындалуы болып табылмайды.
3. Өз кінәсінен сақтандыру жағдайы туындаған адамның сақтандыру компаниясы сақтандыру жағдайын ретке келтірген сақтандырушыға нақты төлеген сомасын өтеп береді.»;
10) 29-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асырудан жазбаша дәлелді бас тартуды жіберген кезде сақтандыру омбудсманының мекенжайын, телефондары мен веб-сайтын көрсете отырып, сақтандыру омбудсманына өтініш жасау арқылы бас тартуға шағымдану мүмкіндігіне берілетін құқықты көрсетуге міндетті.».
12. «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 119-құжат; 2004 ж., № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 125-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14, 15-құжаттар; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) ашық сауда-саттық әдісі – өтінімнің қанағаттандырылуы немесе қанағаттандырылмауы өзге тең жағдайлар кезінде сауда-саттыққа қатысушының нақты қайсысы оны бергеніне байланысты емес және сауда-саттыққа әлеуетті шектеусіз қатысушылар саны арасында болжалды бәсеке болатын сауда-саттық әдісі;»;
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«22) депозитарийлiк қызмет – басқа номиналды ұстаушылар, орталық депозитарийдің клиенттері болып табылатын ұйымдар үшiн бағалы қағаздарды номиналды ұстау қызметтерiн көрсету және ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында қаржы құралдарымен жасалған мәмiлелер бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру жөнiндегi қызмет;»;

дополнить подпунктом 47-1) следующего содержания:
«47-1) резервный фонд клиринговой организации (центрального контрагента) - средства, сформированные за счет собственных активов клиринговой организации (центрального контрагента) и предназначенные для снижения рисков деятельности клиринговой организации (центрального контрагента);»;
подпункт 50) изложить в следующей редакции:
«50) клиринговая деятельность по сделкам с финансовыми инструментами - процесс определения, проверки и передачи информации о требованиях и (или) обязательствах участников сделки с финансовыми инструментами;»;
подпункт 63) изложить в следующей редакции:
«63) безупречная деловая репутация - наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости, в том числе отсутствие вступившего в законную силу решения суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;»;
2) пункт 2 статьи 3 дополнить подпунктом 22-2) следующего содержания:
«22-2) определяет порядок и условия предоставления номинальными держателями электронных услуг;»;
3) статью 3-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 3-1. Ограниченные меры воздействия и санкции,
применяемые уполномоченным органом
1. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов субъектом рынка ценных бумаг, нарушений законодательства Республики Казахстан, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников субъектов рынка ценных бумаг, а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом, уполномоченный орган вправе применить к субъектам рынка ценных бумаг одну из следующих ограниченных мер воздействия:
1) дать обязательное для исполнения предписание;
2) вынести письменное предупреждение;
3) составить соглашение;
4) отстранять членов инвестиционного комитета от исполнения обязанностей в составе инвестиционного комитета.
2. Меры, приведенные в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, могут также применяться в отношении лиц, обладающих признаками крупного участника, а также крупных участников управляющего инвестиционным портфелем, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерное действие или бездействие лиц, обладающих признаками крупного участника, а также крупных участников управляющих инвестиционным портфелем, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние управляющего инвестиционным портфелем.

мынадай мазмұндағы 47-1) тармақшамен толықтырылсын:
«47-1) клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) резервтік қоры – клирингтік ұйымның орталық контрагенттің өз активтері есебінен қалыптастырылған және клирингтік ұйым (орталық контрагент) қызметінің тәуекелдерін төмендетуге арналған қаражат.»;
50) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«50) қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелер бойынша клиринг қызметі – қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелерге қатысушылардың талаптары және (немесе) міндеттемелері туралы ақпаратты айқындау, тексеру және беру процесі;»;
63) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«63) мiнсiз iскерлiк бедел – кәсiпқойлықты, адалдықты, алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың, оның ішінде өмір бойы қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан айыру түріндегі қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің жоқ екенiн растайтын фактiлердiң болуы;»;
2) 3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 22-2) тармақшамен толықтырылсын:
«22-2) номиналды ұстаушылардың электрондық қызметтерді ұсыну тәртібі мен талаптарын айқындайды;»;
3) 3-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«3-1-бап. Уәкілетті орган қолданатын ықпал етудің шектеулі шаралары және санкциялар
1. Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектісі пруденциалдық нормативтердің және (немесе) сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттердің бұзылғандығын, Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылғандығын тапқан, бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің заңсыз әрекеттерін немесе әрекетсіздіктерін анықтаған, сондай-ақ уәкілетті органның осы Заңда көзделген өзге талаптарын орындамаған жағдайларда уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектілеріне ықпал етудің мынадай шектеулі шараларының бірін қолдануға:
1) орындалуы міндетті ұйғарым беруге;
2) жазбаша ескерту шығаруға;
3) келісім жасауға;
4) инвестициялық комитеттің мүшелерін инвестициялық комитет құрамындағы міндеттерін орындаудан шеттетуге құқылы.
2. Егер уәкілетті орган инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлғалардың, сондай-ақ ірі қатысушыларының, олардың лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңға сыйымсыз әрекеті немесе әрекетсіздігі инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық жай-күйін нашарлатқанын анықтаса, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаларға, сондай-ақ ірі қатысушыларына осы баптың 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында келтірілген шараларды қолдануы мүмкін.

3. Предписание - указание субъекту рынка ценных бумаг на принятие обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений и (или) причин, условий, способствовавших их совершению в установленный срок, и (или) необходимость представления в установленный срок плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, условий, способствовавших их совершению (далее – план мероприятий).
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный предписанием, указываются описания нарушений, причины, приведшие к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица.
Обжалование предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.
4. Письменное предупреждение является уведомлением уполномоченного органа о возможности применения к субъекту рынка ценных бумаг либо его руководящему (руководящим) работнику (работникам) санкций, предусмотренных пунктом 10 настоящей статьи, в случае выявления уполномоченным органом в течение одного года после вынесения данного предупреждения повторного нарушения норм законодательства Республики Казахстан, аналогичного нарушению, за которое вынесено письменное предупреждение.
5. Соглашение – заключенное между уполномоченным органом и субъектом рынка ценных бумаг соглашение о необходимости устранения выявленных нарушений и утверждении перечня мер по устранению этих нарушений c указанием сроков их устранения.
Соглашение подлежит обязательному подписанию со стороны субъекта рынка ценных бумаг.
6. Субъект рынка ценных бумаг обязан уведомить уполномоченный орган об исполнении мер, указанных в предписании и соглашении, в сроки, предусмотренные данными документами.
7. Порядок применения ограниченных мер воздействия устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
8. Уполномоченный орган вправе применить санкции к субъекту рынка ценных бумаг вне зависимости от примененных ранее к нему мер воздействия.
9. В случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в плане мероприятий, соглашении либо предписании, по независящим от субъекта рынка ценных бумаг причинам, срок исполнения плана мероприятий, соглашения либо предписания может быть продлен с согласия уполномоченного органа на основании документов, подтверждающих причины неисполнения в срок. В случае продления указанного срока, действие ограниченной меры воздействия продлевается на тот же срок.
10. В качестве санкций уполномоченный орган вправе применить следующие меры:

3. Ұйғарым – бағалы қағаздар нарығының субъектісіне анықталған бұзушылықтарды және (немесе) олардың жасалуына ықпал еткен себептер мен жағдайларды белгіленген мерзімде жоюға бағытталған орындалуы міндетті түзету шараларын қабылдауға және (немесе) белгіленген мерзімде анықталған бұзушылықтарды және (немесе) олардың жасалуына ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) беру қажеттілігіне нұсқау.
Ұйғарымда белгіленген мерзімде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралардың тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкілетті органның ұйғарымына сотта шағымдану оның орындалуын тоқтата тұрмайды.
4. Уәкілетті орган жазбаша ескерту шығарғаннан кейін бір жыл ішінде аталған ескерту шығарған бұзушылыққа ұқсас Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары қайтадан бұзылғаны анықталған жағдайда, уәкілетті органның бағалы қағаздар рыногының субъектісіне не оның басшы қызметкеріне (қызметкерлеріне) осы баптың 10-тармағында көзделген санкцияларды қолдану мүмкіндігі туралы хабарлауы жазбаша ескерту болып табылады.
5. Келісім – бұл анықталған бұзушылықтарды жою қажеттілігі туралы және осы бұзушылықтарды жою мерзімдерін көрсете отырып, оларды жою жөніндегі шаралар тізбесін бекіту туралы уәкілетті орган мен бағалы қағаздар нарығының субъектісі арасындағы келісім.
Келісімге бағалы қағаздар нарығының субъектісі тарапынан міндетті түрде қол қойылуға жатады.
6. Бағалы қағаздар нарығының субъектісі уәкілетті органды осы құжаттарда көзделген мерзімдерде ұйғарым мен келісімде көрсетілген шаралардың орындалғаны туралы хабардар етуге міндетті.
7. Ықпал етудің шектеулі шараларын қолдану тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
8. Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектісіне бұрын қолданылған ықпал ету шараларына қарамастан, санкция қолдануға құқылы.
9. Іс-шаралар жоспарында, келісімде не ұйғарымда белгіленген мерзімдерде бағалы қағаздар нарығының субъектісіне байланысты емес себептер бойынша бұзушылықтарды жою мүмкіндігі болмаған жағдайда, іс-шаралар жоспарын, келісімді не ұйғарымды орындау мерзімі мерзімінде орындамау себептерін растайтын құжаттардың негізінде уәкілетті органның келісуімен ұзартылуы мүмкін. Аталған мерзім ұзартылған жағдайда ықпал етудің шектеулі шаралары сол мерзімге ұзартылады.
10. Уәкілетті орган санкция ретінде мынадай шаралар қолдануға:

1) налагать и взыскивать штрафы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) приостанавливать действие лицензии;
3) лишать лицензии;
4) отзывать согласие уполномоченного органа на назначение руководящих работников центрального депозитария, регистратора и лицензиатов.»;
4) пункт 3 статьи 6 изложить в следующей редакции:
«3. Сведения о зарегистрированных эмиссионных ценных бумагах и их эмитентах вносятся уполномоченным органом в Государственный реестр эмиссионных ценных бумаг в порядке, установленном внутренними документами уполномоченного органа.»;
5) статью 9 изложить в следующей редакции:
«Статья 9. Проспект выпуска эмиссионных ценных бумаг
1. Проспект выпуска эмиссионных ценных бумаг должен содержать следующие сведения:
1) о наименовании эмитента, его месте нахождения и видах деятельности;
2) о крупных акционерах и (или) участниках, владеющих десятью и более процентами долей в уставном капитале эмитента;
3) об органах эмитента с указанием сведений о должностных лицах, их должностей за последние три года, а также сведений о принадлежащем им количестве размещенных акций (размере долей в уставном капитале) эмитента;
4) о потребителях и поставщиках товаров (работ, услуг) эмитента в объеме, составляющем пять и более процентов от общей стоимости производимых или потребляемых им товаров (работ, услуг);
5) описание и объем активов эмитента, составляющих не менее десяти процентов от общего объема активов, в том числе:
об активах эмитента, которые переданы в доверительное управление, а также являются обеспечением обязательств эмитента, с указанием суммы оценки актива, наименования оценщика, даты оценки каждого актива и даты завершения действия соответствующих договоров;
о дебиторской задолженности, составляющей пять и более процентов от балансовой стоимости активов эмитента, сроках их погашения с указанием перечня дебиторов;
6) об обеспечении облигаций данного выпуска (в случае выпуска обеспеченных облигаций), в том числе гаранте и гарантии банка, в случае выпуска облигаций, обеспеченных гарантией банка;
7) об оценке имущества эмитента (при выпуске обеспеченных облигаций);
8) о кредиторской задолженности, составляющей пять и более процентов от балансовой стоимости обязательств эмитента, сроках их погашения с указанием перечня кредиторов, в том числе суммы задолженности по выплате дохода по выпущенным эмитентом ценным бумагам;

1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айыппұл салуға және оны өндіріп алуға;
2) лицензияның қолданылуын тоқтата тұруға;
3) лицензиядан айыруға;
4) орталық депозитарийдің, тіркеуші мен лицензиаттардың басшы қызметкерлерін тағайындауға берілген уәкілетті органның келісімін кері қайтарып алуға құқылы.»;
4) 6-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Тiркелген эмиссиялық бағалы қағаздар мен олардың эмитенттерi туралы мәлiметтердi уәкiлеттi орган Эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тiзiлiмiне уәкiлеттi органның ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен енгiзедi.»;
5) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бап. Эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектiсi
1. Эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектiсiнде:
1) эмитенттің атауы, оның орналасқан жері және қызмет түрлерi туралы;
2) эмитенттің жарғылық капиталындағы үлестің он және одан да көп пайызына иелік ететін ірі акционерлері және (немесе) қатысушылары туралы;
3) лауазымды адамдар, олардың соңғы үш жылдағы лауазымдары туралы мәлiметтер, сондай-ақ эмитенттiң орналастырылған акцияларының оларға тиесiлi саны (жарғылық капиталындағы үлестерiнiң мөлшерi) туралы мәлiметтер көрсетiле отырып, эмитенттің органдары туралы;
4) эмитенттiң өзi өндiретiн немесе тұтынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) жалпы құнының бес және одан да көп пайызын құрайтын көлемдегi тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) тұтынушылар және өнім берушiлер туралы;
5) активтердің жалпы көлемінің кемінде он пайызын құрайтын эмитент активтерінің сипаттамасы және олардың көлемі, оның ішінде:
эмитенттің сенімгерлікпен басқаруға берілген, сондай-ақ актив бағалауының сомасын, бағалаушының атауын, әрбір активті бағалау күнін және тиісті шарттардың қолданылуы аяқталған күндер көрсетіле отырып, эмитенттің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын активтері туралы;
эмитент активтерінің баланстық құнының бес және одан да көп пайызын құрайтын дебиторлық берешек, дебиторлардың тізбесі көрсетіле отырып, оларды өтеу мерзімдері туралы;
6) осы шығарылымның облигацияларын қамтамасыз ету туралы (қамтамасыз етілген облигациялар шығарылған жағдайда), оның ішінде банктің кепілдігімен қамтамасыз етілген облигациялар шығарылған жағдайда, кепілгер және банктің кепілдігі туралы;
7) эмитенттiң мүлкiн бағалау туралы (қамтамасыз етiлген облигациялар шығарылған кезде);
8) эмитент міндеттемелерінің баланстық құнының бес және одан да көп пайызын құрайтын кредиторлық берешек, кредиторлардың тiзбесi көрсетiле отырып, оның ішінде эмитент шығарған бағалы қағаздар бойынша кірісті төлеу бойынша берешек сомасы көрсетіле отырып, оларды өтеу мерзiмдерi туралы;

9) об аффилиированных лицах эмитента, за исключением лиц, указанных в подпункте 2) и 3) настоящего пункта;
10) о количестве объявленных эмиссионных ценных бумаг, их виде, способах оплаты, получении дохода по ценным бумагам, в том числе номинальной стоимости облигаций, сроке их обращения и порядке погашения;
11) о порядке конвертирования ценных бумаг (при выпуске конвертируемых ценных бумаг);
12) о представителе держателей облигаций;
13) о целевом назначении облигационного займа;
14) о платежном агенте;
15) об организации, оказывающей консультационные услуги по вопросам включения и нахождения эмиссионных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи (в случае, если обязанность заключения договора с такой организацией предусмотрена требованиями настоящего Закона).
2. Дополнительные требования к проспекту выпуска облигаций, выпускаемых специальной финансовой компанией в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, устанавливаются законодательством Республики Казахстан о секьюритизации.
3. Требования к проспекту выпуска исламских ценных бумаг устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Проспект выпуска исламских ценных бумаг подлежит согласованию с советом по принципам исламского финансирования.
Эмитент не вправе изменять условия выпуска, размещения, обращения и погашения исламских ценных бумаг, установленные проспектом выпуска, в случаях, ущемляющих права и интересы держателей исламских ценных бумаг.
4. Неотъемлемой частью проспекта выпуска эмиссионных ценных бумаг являются:
1) копии годовой финансовой отчетности эмитента за два последних финансовых года, подтвержденной аудиторскими отчетами, а также копии аудиторских отчетов и учетной политики эмитента (за исключением вновь созданных эмитентов);
2) копии финансовой отчетности эмитента по состоянию на конец последнего квартала перед подачей документов на государственную регистрацию выпуска эмиссионных ценных бумаг либо конец предпоследнего квартала в случае представления документов на государственную регистрацию выпуска эмиссионных ценных бумаг до 25 числа месяца, следующего за последним кварталом перед подачей.
В случае отсутствия аудиторского отчета финансовой отчетности за завершенный финансовый год в период с 1 января по 1 июня текущего года, эмитент представляет в уполномоченный орган финансовую отчетность за два года, предшествующих последнему завершенному году, и аудиторский отчет финансовой отчетности за указанный период. Аудиторский отчет и финансовая отчетность за завершенный финансовый год представляются эмитентом в течение месяца с даты утверждения годовой финансовой отчетности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

9) осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген адамдарды қоспағанда, эмитенттiң үлестес тұлғалары туралы;
10) жарияланған эмиссиялық бағалы қағаздардың саны, олардың түрi, төлем тәсiлдерi, бағалы қағаздар бойынша кiрiс алу, оның iшiнде облигациялардың нақтылы құны, олардың айналым мерзiмi және өтелу тәртібі туралы;
11) бағалы қағаздарды (айырбасталатын бағалы қағаздар шығарылған кезде) айырбастау тәртібі туралы;
12) облигацияларды ұстаушылардың өкiлi туралы;
13) облигациялық қарыздың нысаналы мақсаты туралы;
14) төлем агентi туралы;
15) эмиссиялық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне енгізу және олардың тізімде болуы мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсететін ұйым (мұндай ұйыммен шарт жасасу міндеті осы Заңның талаптарында көзделген жағдайда) туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
2. Арнайы қаржы компаниясы Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы заңнамасына сәйкес шығаратын облигациялар шығару проспектісіне қойылатын қосымша талаптар Қазақстан Республикасының секьюритилендiру туралы заңнамасында белгіленеді.
3. Ислам бағалы қағаздарын шығару проспектісіне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Ислам бағалы қағаздарын шығару проспектісі исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңеспен келісілуге жатады.
Эмитенттің ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың құқықтары мен мүдделеріне нұқсан келтіретін жағдайларда шығару проспектісінде белгіленген ислам бағалы қағаздарын шығарудың, орналастырудың, айналымға енгізудің және өтеудің талаптарын өзгертуге құқығы жоқ.
4. Мыналар:
1) аудиторлық есептермен расталған эмитенттің соңғы екi қаржы жылындағы жылдық қаржылық есептiлiгінің көшірмелері, сондай-ақ эмитенттің (жаңадан құрылған эмитенттердi қоспағанда) аудиторлық есептерінің және есепке алу саясатының көшірмелері;
2) эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттiк тiркеуге құжаттарды берер алдындағы соңғы тоқсаннан кейінгі айдың 25-не дейін берген жағдайда эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеуге құжаттарды беру алдындағы соңғы тоқсанның аяғындағы не соңғының алдындағы тоқсанның соңындағы жағдай бойынша эмитенттің қаржылық есептiлiгінің көшірмелері эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектiсiнiң ажырамас бөлiгi болып табылады.
Аяқталған қаржы жылының қаржылық есептiлiгiнiң аудиторлық есебi болмаған жағдайда эмитент ағымдағы жылғы 1 қаңтардан бастап 1 маусым аралығы кезеңінде уәкiлеттi органға аяқталған соңғы жылдың алдындағы екi жылдың қаржылық есептiлiгiн және көрсетілген кезеңдегi қаржылық есептiлiктiң аудиторлық есебiн ұсынады. Эмитент аяқталған қаржы жылының аудиторлық есебі мен қаржылық есептілікті жылдық қаржылық есептілік бекітілген күннен бастап бір ай ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ұсынады.

5. Помимо документов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 4 настоящей статьи, неотъемлемой частью:
1) проспекта выпуска акций являются методика определения стоимости акций при их выкупе обществом на неорганизованном рынке и порядок распределения чистого дохода общества;
2) проспекта выпуска облигаций являются:
копии договоров, заключенных с представителем держателей облигаций;
копии договоров, заключенных с организациями, оказывающими консультационные услуги по вопросам включения и нахождения эмиссионных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи, для эмитентов, планирующих размещение облигаций на организованном рынке (в случае, если обязанность заключения договора с такими организациями предусмотрена требованиями настоящего Закона);
порядок распределения дохода эмитента между его участниками для эмитентов, созданных в организационной правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью.
6. Структура проспекта выпуска эмиссионных ценных бумаг и порядок его составления и оформления устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
7. Эмитент обязан представлять в уполномоченный орган изменения и дополнения в проспект выпуска эмиссионных ценных бумаг в случае изменения сведений, указанных в подпунктах 1), 10) пункта 1 настоящей статьи, в течение тридцати календарных дней с даты их возникновения (принятия решения соответствующими органами эмитента) для их регистрации в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа. При увеличении количества объявленных акций и (или) изменении вида объявленных акций либо уменьшении количества облигаций уполномоченный орган производит замену свидетельства государственной регистрации выпуска объявленных акций (облигаций). Регистрация изменений и дополнений в проспект выпуска объявленных акций (облигаций) либо замена свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций (облигаций) осуществляются уполномоченным органом в течение пятнадцати календарных дней.
Эмитент обязан представлять в уполномоченный орган информацию об изменении сведений, указанных в подпунктах 4), 5), 15) пункта 1 настоящей статьи, в срок, установленный частью первой настоящего пункта, с даты их возникновения (принятия решения соответствующими органами общества) в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Информацию об изменении сведений, указанных в подпункте 14) пункта 1 настоящей статьи, эмитент обязан представлять в уполномоченный орган в срок, установленный пунктом 7 статьи 31 Закона.

5. Осы баптың 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардан басқа:
1) қоғамның ұйымдастырылмаған нарықта акцияларды сатып алу кезiнде олардың құнын айқындау әдiстемесi және қоғамның таза кірісін бөлу тәртібі акциялар шығару проспектісінің ажырамас бөлігі болып табылады;
2) мыналар:
облигацияларды ұстаушылардың өкілімен жасалған шарттар көшірмелері;
эмитенттер үшін эмиссиялық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне енгізу және олардың тізімде болуы мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсететін, облигацияларды ұйымдастырылған нарықта орналастыруды жоспарлайтын ұйымдармен (мұндай ұйымдармен шарт жасасу міндеті осы Заң талаптарында көзделген жағдайда) жасалған шарттардың көшірмелері;
жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдастырушылық-құқықтық нысанында құрылған эмитенттер үшін эмитенттің кірісін оған қатысушылар арасында бөлу тәртібі облигациялар шығару проспектісінің ажырамас бөлігі болып табылады.
6. Эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектiсiнiң құрылымы және оны жасау мен ресiмдеу тәртібі уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актілерінде белгiленедi.
7. Осы баптың 1-тармағының 1), 10) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда, эмитент эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектісіне өзгерістер мен толықтыруларды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен тіркеу үшін олар туындаған (эмитенттің тиісті органдары шешім қабылдаған) күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органға беруге міндетті. Жарияланған акциялардың саны ұлғайған және (немесе) жарияланған акциялардың түрі өзгерген не облигациялардың саны кеміген кезде уәкілетті орган жарияланған акциялар (облигациялар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу куәлігін ауыстырады. Уәкілетті орган жарияланған акцияларды (облигацияларды) шығару проспектісіне өзгерістер мен толықтыруларды тіркеуді не жарияланған акциялар (облигациялар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті ауыстыруды күнтізбелік он бес күн ішінде жүзеге асырады.
Эмитент уәкілетті органға осы баптың 1-тармағының 4), 5), 15) тармақшаларында көрсетілген мәліметтердің өзгергені туралы ақпаратты осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімде олар туындаған (қоғамның тиісті органдары шешім қабылдаған) күннен бастап уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен беруге міндетті.
Эмитент осы баптың 1-тармағының 14) тармақшасында көрсетілген мәліметтердің өзгергені туралы ақпаратты Заңның 31-бабының 7-тармақшасында белгіленген мерзімде уәкілетті органға ұсынуға міндетті.

8. Изменение сведений в проспекте выпуска облигаций, указанных в подпунктах 6), 10), 11) пункта 1 настоящей статьи, осуществляется эмитентом на основании решения общего собрания держателей облигаций при соблюдении следующих условий:
1) за данное решение проголосовали держатели, владеющие не менее восьмидесятью пятью процентами облигаций от общего количества размещенных облигаций, за исключением облигаций, выкупленных эмитентом;
2) в случае наличия в составе держателей облигаций двух и более лиц, владеющих более десятью процентами облигаций данного выпуска, за исключением облигаций, выкупленных эмитентом, - за изменение условий выпуска проголосовало семьдесят пять и более процентов от общего количества таких держателей облигаций.
Требование настоящего пункта не распространяется на финансовые организации или организации, входящие в банковский конгломерат в качестве родительской организации и не являющиеся финансовыми организациями, при проведении ими реструктуризации в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
9. Требования к проспектам выпуска эмиссионных ценных бумаг, установленные пунктами 1, 4 и 5 настоящей статьи, не применяются к проспектам выпуска облигаций со сроком обращения не более двенадцати месяцев и к проспектам выпуска исламских ценных бумаг.
Особенности содержания проспектов выпуска агентских облигаций, облигационной программы, а также облигаций, выпускаемых в пределах облигационной программы, предусмотрены нормативным правовым актом.
10. Проспект выпуска эмиссионных ценных бумаг представляется в уполномоченный орган на государственном и русском языках.»;
6) пункт 7 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«7. Акционерное общество вправе принять решение об увеличении количества объявленных акций после осуществления оплаты учредителями общества размещаемых акций и регистрации сделки в системе реестра держателей ценных бумаг, подтверждающих выполнение учредителями общества обязательств по оплате акций.»;
7) в статье 12:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 12. Государственная регистрация выпуска
негосударственных облигаций (облигационной
программы)»
абзац первый изложить в следующей редакции:
«1. Для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы) эмитент обязан представить в уполномоченный орган следующие документы:»;
8) в статье 13:
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
«Государственная регистрация первого выпуска облигаций в пределах облигационной программы по желанию эмитента может быть осуществлена одновременно с государственной регистрацией данной облигационной программы, при этом данные документы подлежат рассмотрению уполномоченным органом в течение четырнадцати календарных дней с даты их представления.»;
в пункте 5:
абзац первый изложить в следующей редакции:

8. Осы баптың 1-тармағының 6), 10), 11) тармақшаларында көрсетілген облигациялар шығару проспектісіндегі мәліметтерді өзгертуді мынадай шарттар сақталған кезде:
1) эмитент сатып алған облигацияларды қоспағанда, орналастырылған облигациялардың жалпы санының кемінде сексен бес пайызын иеленген ұстаушылар осы шешім үшін дауыс берген;
2) эмитент сатып алған облигацияларды қоспағанда, облигацияларды ұстаушылардың құрамында осы шығарылым облигацияларының он пайызынан астамын иеленген екі және одан да көп адам болған жағдайда, шығарылым шарттарын өзгерту үшін осындай облигацияларды ұстаушылардың жалпы санының жетпіс бес және одан да көп пайызы дауыс берген жағдайда, облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысы шешімінің негізінде эмитент жүзеге асырады.
Осы тармақтың талабы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда, қаржы ұйымдарына немесе банк конгломератына бас ұйым ретінде кіретін және қаржы ұйымдары болып табылмайтын ұйымдарға олар қайта құрылымдауды жүргізген кезде қолданылмайды.
9. Осы баптың 1, 4 және 5-тармақтарында белгiленген эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектiсiне қойылатын талаптар айналым мерзiмi он екі айдан аспайтын облигациялар шығару проспектiлерiне және ислам бағалы қағаздар шығару проспектілеріне қолданылмайды.
Агенттiк облигациялар, облигациялық бағдарламалар, сондай-ақ облигациялық бағдарламалар шегiнде шығарылатын облигациялар шығару проспектiлерi мазмұнының ерекшеліктері нормативтік құқықтық актіде көзделген.
10. Эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектiсi уәкiлеттi органға мемлекеттік және орыс тілдерінде табыс етiледi.»;
6) 11-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Қоғам құрылтайшыларының орналастыратын акцияларды төлеуді және қоғам құрылтайшыларының акцияларды төлеу жөніндегі міндеттемелерінің орындалғанын растайтын, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімі жүйесінде мәмілені тіркеуді жүзеге асырғаннан кейін акционерлік қоғам жарияланған акциялардың санын ұлғайту туралы шешім қабылдауға құқылы.»;
7) 12-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«12-бап. Мемлекеттік емес облигациялар (облигациялық бағдарлама) шығарылымын мемлекеттік тiркеу»;
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттік емес облигациялар (облигациялық бағдарлама) шығарылымын мемлекеттік тiркеу үшiн эмитент уәкiлеттi органға мынадай құжаттарды:»;
8) 13-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Облигациялық бағдарлама шегiнде облигациялардың алғашқы шығарылуын мемлекеттік тiркеу эмитенттiң тiлегi бойынша осы облигациялық бағдарламаны мемлекеттік тiркеумен бiр мезгiлде жүзеге асырылуы мүмкiн, бұл ретте уәкілетті орган осы құжаттарды табыс етілген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде қарауға тиіс.»;
5-тармақта бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

«5. Уполномоченный орган вправе отказать эмитенту в государственной регистрации выпуска облигационной программы и (или) облигаций в пределах облигационной программы в случае, если:»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) на дату представления документов для государственной регистрации выпуска облигаций в пределах облигационной программы эмитент не имеет выпущенных им долговых ценных бумаг, находящихся в списке организатора торгов, и не соответствует требованиям, установленным пунктом 1 статьи 15 настоящего Закона.»;
9) в пункте 1 статьи 15:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
«1. Эмитент вправе осуществлять выпуск облигаций, только если на дату представления в уполномоченный орган документов для государственной регистрации выпуска облигаций у него отсутствуют случаи несвоевременного исполнения или неисполнения условий выпуска ценных бумаг (за исключением акций), находящихся в обращении (в том числе обязательств по выплате вознаграждения или погашению ценных бумаг), а также делистинга ценных бумаг (за исключением акций и добровольного делистинга облигаций в случае согласия держателей облигаций), находящихся в обращении, и при условии соблюдения эмитентом, за исключением эмитента инфраструктурных облигаций, одного из следующих требований:»;
часть вторую изложить в следующей редакции:
«В случае осуществления эмитентом выпуска облигаций при условии соблюдения требования, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта, требования к величине левереджа данного эмитента действуют в течение всего срока обращения облигаций.»;
10) в статье 18-2:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
«1. В целях принятия решения об изменении условий выпуска облигаций, предусмотренных подпунктами 6), 10), 11) пункта 1 статьи 9 настоящего Закона, проводится общее собрание держателей облигаций.
2. Список держателей облигаций, имеющих право принимать участие в общем собрании держателей облигаций и голосовать, составляется регистратором на основании системы реестров держателей ценных бумаг за три рабочих дня до проведения общего собрания держателей облигаций.
В случае, если после составления списка держателей облигаций, имеющих право принимать участие в общем собрании держателей облигаций и голосовать на нем, включенное в этот список лицо произвело отчуждение принадлежащих ему облигаций, право участия в общем собрании держателей облигаций переходит к новому держателю облигаций. При этом для участия в общем собрании держателей облигаций указанное лицо представляет эмитенту документы, подтверждающие право собственности на облигации.»;
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:

«5. Уәкілетті орган мынадай жағдайларда, егер:»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) облигациялық бағдарлама шегiнде облигациялар шығаруды мемлекеттік тiркеу үшiн құжаттар табыс етiлген күнi эмитентте өзі шығарған сауда-саттықты ұйымдастырушының тізіміндегі борыштық бағалы қағаздар болмаса және осы Заңның 15-бабының 1-тармағында белгiленген талаптарға сай келмесе, эмитентке облигациялық бағадарлама шығаруды және (немесе) облигациялық бағдарлама шегiнде облигациялар шығаруды мемлекеттік тiркеуден бас тартуға құқылы.»;
9) 15-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер облигациялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу үшiн құжаттарды уәкiлеттi органға табыс ету күнi эмитентте айналымдағы бағалы қағаздар (акцияларды қоспағанда) шығару шарттарын (оның ішінде сыйақы төлеу немесе бағалы қағаздарды өтеу жөнiндегi мiндеттемелерiн) уақтылы орындамаған немесе орындамаған, сондай-ақ айналымдағы бағалы қағаздардың (акцияларды және облигацияларды ұстаушылар келіскен жағдайда облигациялардың ерікті делистингін қоспағанда) делистинг жағдайлары болмаса ғана және инфрақұрылымдық облигациялар эмитентiн қоспағанда, эмитент мынадай талаптардың бiрiн сақтаған жағдайда:»;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Эмитент осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген талапты сақтай отырып облигациялар шығарылымын жүзеге асырған жағдайда, осы эмитенттің левередж шамасына қойылатын талаптар облигациялар айналымының бүкіл мерзімі ішінде қолданылады.»;
10) 18-2-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Заңның 9-бабы 1-тармағының 6), 10), 11) тармақшаларында көзделген облигацияларды шығару шарттарын өзгерту туралы шешім қабылдау мақсатында облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысы өткізіледі.
2. Облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысына қатысуға және дауыс беруге құқығы бар облигацияларды ұстаушылардың тізімін тіркеуші облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысы өткізілетін күннен үш жұмыс күні бұрын бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінің негізінде жасайды.
Облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысына қатысуға және дауыс беруге құқығы бар облигацияларды ұстаушылардың тізімі жасалғаннан кейін осы тізімге енгізілген тұлға өзіне тиесілі облигацияларды иеліктен шығарған жағдайда, облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысына қатысу құқығы жаңа облигациялар ұстаушыға ауысады. Бұл ретте облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысына қатысу үшін көрсетілген тұлға эмитентке облигацияларға меншік құқығын растайтын құжаттарды табыс етеді.»;
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

«Принятие решения общим собранием держателей облигаций осуществляется с учетом требований, установленных пунктом 8 статьи 9 настоящего Закона.»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. В период с даты проведения общего собрания держателей облигаций по вопросам изменения сведений в проспекте выпуска облигаций, указанных в подпунктах 6), 10), 11) пункта 1 статьи 9 настоящего Закона, до даты, следующей за днем опубликования решения, принятого общим собранием держателей облигаций, в средствах массовой информации, размещение и обращение облигаций приостанавливаются.
В случае принятия держателями облигаций решения об изменении условий выпуска облигаций, предусмотренных подпунктами 6), 10), 11) пункта 1 статьи 9 настоящего Закона, срок приостановления размещения и обращения облигаций продлевается до дня, следующего за датой государственной регистрации изменений в проспект выпуска облигаций.»;
11) пункт 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
«2. Порядок исполнения представителем своих функций и обязанностей, требования к содержанию договора о представлении интересов держателей облигаций, заключаемого между эмитентом и представителем, порядок и случаи досрочного прекращения полномочий представителя, а также сроки представления информации в уполномоченный орган в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 20 настоящего Закона устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.»;
12) пункт 3 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«3. Порядок и сроки исполнения представителем функций и обязанностей, определенных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.»;
13) в статье 22-1:
в пункте 1:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
«1) эмиссионные ценные бумаги одного и (или) более выпусков эмиссионных ценных бумаг, ранее выпущенных данной организацией-резидентом Республики Казахстан и находящихся в обращении, за исключением ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан, указанной в части второй настоящего подпункта, включены в список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан.
В случаях выпуска и (или) размещения на территории иностранного государства ценных бумаг, выпущенных юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством иностранного государства, место эффективного управления (фактические органы управления) которого находится в Республике Казахстан, в список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, должны быть включены эмиссионные ценные бумаги одного и (или) более выпусков эмиссионных ценных бумаг, ранее выпущенных организацией Республики Казахстан и находящихся в обращении, в собственности которой находится пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) данного юридического лица.

«Облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысының шешім қабылдауы осы Заңның 9-бабы 8-тармағында белгіленген талаптар ескеріле отырып жүзеге асырылады.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Осы Заңның 9-бабы 1-тармағының 6), 10), 11) тармақшаларында көрсетілген облигацияларды шығару проспектісіндегі мәліметтерді өзгерту мәселелері бойынша облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысы өткізілген күннен бастап, бұқаралық ақпарат құралдарында облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысында қабылданған шешім жарияланғаннан кейінгі күнге дейінгі кезеңде облигацияларды орналастыру және олардың айналымы тоқтатыла тұрады.
Облигацияларды ұстаушылар осы Заңның 9-бабы 1-тармағының 6), 10), 11) тармақшаларында көзделген облигацияларды шығару шарттарын өзгерту туралы шешім қабылдаған жағдайда, облигацияларды орналастыру және олардың айналымын тоқтата тұру мерзімі облигацияларды шығару проспектісіне өзгерістер мемлекеттік тіркелгеннен кейінгі күнге дейін ұзартылады.»;
11) 19-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Өкілдің өз функциялары мен міндеттерін орындау тәртібі, эмитент пен өкілдің арасында жасалатын облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарттың мазмұнына қойылатын талаптар, өкілдің өкілеттіктерін мерзімнен бұрын тоқтату тәртібі мен жағдайлары, сондай-ақ осы Заңның 20-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес уәкілетті органға ақпарат беру мерзімдері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.»;
12) 20-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Өкiлдiң осы баптың 1 және 2-тармақтарында айқындалған функциялар мен мiндеттердi орындау тәртібі мен мерзімдері уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленедi.»;
13) 22-1-бапта:
1-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы тармақшаның екінші бөлігінде көрсетілген Қазақстан Республикасы резидент ұйымының бағалы қағаздарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының аталған резидент ұйымы бұрын шығарған және айналыстағы эмиссиялық бағалы қағаздардың бір және (немесе) одан да көп шығарылымдарының эмиссиялық бағалы қағаздары Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының тізіміне енгізілген болса.
Шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған, тиімді басқару орны (нақты басқару органдары) Қазақстан Республикасында орналасқан заңды тұлға шығарған бағалы қағаздар шет мемлекеттің аумағында шығарылған және (немесе) орналастырылған жағдайда, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының тізіміне меншігінде аталған заңды тұлға акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы бар Қазақстан Республикасының ұйымы бұрын шығарған және айналыстағы эмиссиялық бағалы қағаздарының бір және (немесе) одан да көп шығарылымдарының эмиссиялық бағалы қағаздары енгізілуге тиіс;

2) одновременно с началом размещения облигаций, выпущенных организацией-резидентом Республики Казахстан, на территории иностранного государства, они должны быть предложены к приобретению через организованный рынок ценных бумаг Республики Казахстан на тех же условиях размещения данных облигаций, что и при их размещении на территории иностранного государства. Регистрация заявок инвесторов на приобретение данных облигаций через организованный рынок Республики Казахстан (далее - заявки инвесторов) осуществляется фондовой биржей, функционирующей на территории Республики Казахстан, в порядке, установленном внутренними документами фондовой биржи.
Заявки инвесторов удовлетворяются по сложившейся по результатам приема всех заявок в рамках данного размещения облигаций ставке доходности к погашению, определенной эмитентом, в объеме не менее двадцати процентов от общего объема планируемого к размещению выпуска облигаций. В случае, если совокупный номинальный объем заявок инвесторов составляет менее двадцати процентов от общего объема планируемого к размещению выпуска облигаций, то заявки инвесторов удовлетворяются в полном объеме;»;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) при первичном размещении акций организации-резидента Республики Казахстан, а также производных ценных бумаг, базовым активом которых являются акции данной организации-резидента Республики Казахстан:
при размещении акций организации-резидента Республики Казахстан либо депозитарных расписок, базовым активом которых являются акции данной организации-резидента Республики Казахстан, выпуск которых зарегистрирован уполномоченным органом, данные акции или депозитарные расписки должны быть включены в категории списка фондовой биржи, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа;
при размещении акций организации-резидента Республики Казахстан либо депозитарных расписок, базовым активом которых являются акции данной организации-резидента Республики Казахстан, выпуск которых зарегистрирован в соответствии с законодательством иностранного государства, по данным акциям или депозитарным распискам должно быть получено согласие фондовой биржи на их включение в категории списка фондовой биржи, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа;
решение уполномоченного органа эмитента акций, являющегося организацией-резидентом Республики Казахстан, либо соответствующего продающего акционера такого эмитента, осуществляющего первичное размещение производных ценных бумаг, базовым активом которых являются акции данной организации-резидента Республики Казахстан, о размещении акций или производных ценных бумаг, базовым активом которых являются акции данной организации-резидента Республики Казахстан, должно содержать условие о том, что не менее двадцати процентов от общего количества данных акций должно быть предложено к приобретению через организованный рынок ценных бумаг Республики Казахстан. Количество акций или производных ценных бумаг, базовым активом которых являются данные акции, которые должны быть предложены к приобретению через организованный рынок ценных бумаг Республики Казахстан, может составлять менее двадцати процентов от общего количества размещаемых акций, если такое количество является результатом реализации права преимущественной покупки данных акций.»;

2) Қазақстан Республикасының резидент ұйымы шығарған облигацияларды шет мемлекет аумағында орналастырудың басталуымен бір мезгілде олар Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығы арқылы, осы облигацияларды шет мемлекеттің аумағында орналастыру кезіндегі осы облигацияларды орналастыру шарттарымен сатып алуға ұсынылуға тиіс. Осы облигацияларды Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған нарығы арқылы сатып алуға инвесторлардың өтінімдерін (бұдан әрі – инвесторлардың өтінімдері) тіркеуді Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасы қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Инвесторлардың өтінімдері облигацияларды осылай орналастыру шеңберіндегі барлық өтінімдерді қабылдау нәтижелері бойынша эмитент айқындаған, облигациялар шығарылымын орналастыруға жоспарланатын жалпы көлемінің кемінде жиырма пайызы көлемінде өтеуге табыс ставкасы бойынша қанағаттандырылады. Егер инвесторлардың өтінімдерінің жиынтық номиналды көлемі облигациялар шығарылымын орналастыруға жоспарланатын жалпы көлемінің жиырма пайызынан кем болса, онда инвесторлардың өтінімдері толық көлемде қанағаттандырылады.»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) Қазақстан Республикасының резидент ұйымы акцияларын, сондай-ақ базалық активі осы Қазақстан Республикасының резидент ұйымының акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарын бастапқы орналастырған кезде:
Қазақстан Республикасы резидент ұйымының акцияларын не шығарылымын уәкілетті орган тіркеген осы Қазақстан Республикасының резидент ұйымының акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттарды орналастырған кезде, осы акциялар немесе депозитарлық қолхаттар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген қор биржасы тізімінің санаттарына енгізілуге тиіс;
Қазақстан Республикасының резидент ұйымының акцияларын не шығарылымы шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген осы Қазақстан Республикасының резидент ұйымының акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттарды орналастырған кезде, осы акциялар немесе депозитарлық қолхаттар бойынша оларды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген қор биржасы тізімінің санаттарына енгізуге қор биржасының келісімі алынуға тиіс;
Қазақстан Республикасының резидент ұйымы болып табылатын акциялар эмитенті уәкілетті органының не осы Қазақстан Республикасының резидент ұйымының акциялары базалық активі болып табылатын туынды бағалы қағаздарды бастапқы орналастыруды жүзеге асыратын осындай эмитенттің тиісті сатушы акционерінің акцияларды немесе осы Қазақстан Республикасының резидент ұйымының акциялары базалық активі болып табылатын туынды бағалы қағаздарды орналастыру туралы шешімінде осы акциялардың жалпы санының кемінде жиырма пайызы Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығы арқылы сатып алуға ұсынылуға тиіс деген шарт қамтылуға тиіс. Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығы арқылы сатып алуға ұсынылуға тиіс акциялардың немесе осы акциялар базалық активі болып табылатын туынды бағалы қағаздарының саны, егер осындай сан осы акцияларды басымдықпен сатып алу құқығын іске асырудың нәтижесі болып табылса, орналастырылатын акциялардың жалпы санының жиырма пайызынан кем болуы мүмкін.»;

подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«1) по данным эмиссионным ценным бумагам получено согласие фондовой биржи на их включение в соответствующих категориях официального списка фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;»;
абзац первый пункта 5 изложить в следующей редакции:
«5. Требования пунктов 1 и 2 настоящей статьи не распространяются на:»;
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
«7. Отказ организации-резиденту Республики Казахстан в выдаче разрешения на выпуск и (или) размещение эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства производится уполномоченным органом по любому из следующих оснований:
1) невыполнение условий, предусмотренных пунктом 4 статьи 22-1 Закона;
2) представление неполного пакета документов, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) несоответствие представленных документов требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.»;
14) пункт 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«2. Эмитент обязан представлять уполномоченному органу отчеты об итогах размещения эмиссионных ценных бумаг в течение одного месяца по окончании отчетного периода размещения, а также в течение одного месяца с даты их полного размещения.
Если по истечении шести месяцев с даты начала размещения либо представления последнего отчета об итогах размещения акций общество не разместило ни одной акции, оно представляет в уполномоченный орган:
1) письменное уведомление о том, что в данном периоде размещение акций не осуществлялось;
2) копию справки, выданной регистратором, об акционерах, владеющих десятью и более процентами от общего количества размещенных акций (за вычетом акций, выкупленных обществом) на дату, следующую за датой истечения шестимесячного срока размещения.
Эмитент в течение тридцати календарных дней с даты получения свидетельства о государственной регистрации ценных бумаг представляет документ от регистратора, подтверждающий размещение объявленных акций учредителям акционерного общества.»;
15) пункт 3 статьи 30 изложить в следующей редакции:
«3. Условия и порядок аннулирования выпуска объявленных акций устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Уполномоченный орган вправе отказать в аннулировании выпуска объявленных акций, если в процессе рассмотрения документов будут выявлены факты их несоответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.»;
16) пункт 2 статьи 30-1 изложить в следующей редакции:
«2. Условия и порядок аннулирования выпуска облигаций устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Уполномоченный орган вправе отказать в аннулировании выпуска облигаций, если в процессе рассмотрения документов будут выявлены факты их несоответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.»;

2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша қор биржасының оларды Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізімінің тиісті санаттарына енгізуге келісімі алынған;»;
5-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Осы баптың 1 және 2-тармақтарының талаптары:»;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Қазақстан Республикасының резидент ұйымына шет мемлекеттің аумағында эмиссиялық бағалы қағаздарды шығаруға және (немесе) орналастыруға рұқсат беруден бас тартуды уәкілетті орган мынадай кез келген негіздемелер:
1) Заңның 22-1-бабының 4-тармағында көзделген талаптарды орындамау;
2) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген құжаттар топтамасын толық табыс етпеу;
3) ұсынылған құжаттардың уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі бойынша жүргізеді.»;
14) 24-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Эмитент уәкілетті органға эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру қорытындылары туралы есептерді орналастырудың есепті кезеңі аяқталғаннан кейін бір ай ішінде, сондай-ақ олар толық орналастырылған күннен бастап бір ай ішінде табыс етуге міндетті.
Егер орналастыру басталған не акцияларды орналастыру қорытындысы туралы соңғы есеп ұсынылған күннен бастап алты ай өткен соң қоғам бір де бір акцияны орналастырмаса, уәкілетті органға:
1) осы кезеңде акцияларды орналастыру жүзеге асырылмағаны туралы жазбаша хабарламаны;
2) орналастырудың алты айлық мерзімі аяқталған күннен кейінгі күнге тіркеуші берген орналастырылған акциялардың жалпы санының он және одан да көп пайызын (қоғам сатып алған акцияларды шегергенде) иеленген акционерлер туралы анықтаманың көшірмесін табыс етеді.
Эмитент бағалы қағаздарды мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде тіркеушіден алған жарияланған акцияларды орналастыруды растайтын құжатты акционерлік қоғамның құрылтайшыларына табыс етеді.»;
15) 30-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жарияланған акциялардың шығарылымын жоюдың талаптары мен тәртібі уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актісінде белгiленедi.
Уәкілетті орган жарияланған акциялардың шығарылымын, егер құжаттарды қарау барысында олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеу фактілері анықталса, жоюдан бас тартуға құқылы.»;
16) 30-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Облигациялар шығарылымын жою талаптары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Уәкілетті орган облигациялар шығарылымын, егер құжаттарды қарау барысында олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеу фактілері анықталса, жоюдан бас тартуға құқылы.»;

17) подпункт 5) пункта 2 статьи 32 изложить в следующей редакции:
«5) уведомление платежного агента или эмитента (в случае отсутствия договора с платежным агентом), подтверждающее исполнение эмитентом своих обязательств по погашению облигаций, с указанием даты выплаты вознаграждения и номинальной стоимости.»;
18) пункт 2 статьи 41 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
«5) об эмиссионных ценных бумагах и(или) их держателях, подлежащая предоставлению организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, в целях осуществления последней своей уставной деятельности.»;
19) статью 43 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Сведения, составляющие коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, могут быть представлены родительской организации лицензиата для целей расчета пруденциальных нормативов, а также формирования систем управления рисками и внутреннего контроля в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;»;
20) пункт 5 статьи 45 изложить в следующей редакции:
«5. Финансовые инструменты клиентов (клиринговых участников, депонентов центрального депозитария, членов фондовой биржи) учитываются лицензиатом, единым регистратором, центральным депозитарием отдельно от собственных активов и не включаются в имущественную массу, в случае банкротства лицензиата, единого регистратора, центрального депозитария, и (или) состав имущества ликвидируемого лицензиата, единого регистратора, центрального депозитария.»;
21) статью 54 изложить в следующей редакции:
«Статья 54. Требования, предъявляемые к руководящим работникам
заявителя (лицензиата)
1. Руководящими работниками заявителя (лицензиата) признаются:
1) руководитель и члены органа управления заявителя (лицензиата);
2) руководитель (лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа трансфер-агента) и члены исполнительного органа заявителя (лицензиата);
3) главный бухгалтер, за исключением главного бухгалтера трансфер-агента;
4) иные руководители заявителя (лицензиата), за исключением руководителей его обособленных подразделений и их главных бухгалтеров, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью одного или нескольких структурных подразделений заявителя (лицензиата), осуществляющих профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг, и обладающие правом подписи любых договоров, заключаемых с клиентами, информации, представляемой клиентам и (или) в уполномоченный орган, включая различные формы отчетности, предусмотренные договорами, заключенными с клиентами, и нормативными правовыми актами уполномоченного органа, а также документов, подтверждающих проведение сверки движения и остатка активов, находящихся на счетах клиентов профессионального участника рынка ценных бумаг.

17) 32-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) эмитенттiң облигацияларды өтеу жөніндегі өз мiндеттемелерiн орындағанын растайтын төлем агентiнiң немесе эмитенттiң (төлем агентiмен шарт болмаған жағдайда) хабарламасын, сыйақы мен номиналдық құнын төлеу күнін көрсете отырып табыс етедi.»;
18) 41-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы «бағалы қағаздар рыногындағы коммерциялық құпияны құрамайды» деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым өзінің соңғы жарғылық қызметін жүзеге асыру мақсатында, оған берілуге тиіс эмиссиялық бағалы қағаздар және (немесе) олардың ұстаушылары туралы ақпарат бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық құпияны құрамайды.»;
19) 43-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Бағалы қағаздар нарығында коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда лицензиаттың бас ұйымына пруденциялық нормативтерді есептеу, сондай-ақ тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерін қалыптастыру мақсаттары үшін берілуі мүмкін;»;
20) 45-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Клиенттердің (клирингтік қатысушылардың, орталық депозитарий депоненттерінің, қор биржасы мүшелерінің) қаржы құралдарын лицензиат, бірыңғай тіркеуші, орталық депозитарий өз активтерінен бөлек есепке алады және лицензиат, бірыңғай тіркеуші, орталық депозитарий банкрот болған жағдайда мүліктік массаға және (немесе) таратылатын лицензиаттың, бірыңғай тіркеушінің, орталық депозитарий мүлкінің құрамына енгізілмейді.»;
21) 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«54-бап. Өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар
1. Мыналар:
1) өтініш берушінің (лицензиаттың) басқару органының басшысы мен мүшелері;
2) өтініш берушінің (лицензиаттың) атқарушы органының басшысы (трансфер-агенттің атқарушы органының функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға) мен мүшелері;
3) трансфер-агенттің бас бухгалтерін қоспағанда, бас бухгалтер;
4) өтініш берушінің (лицензиаттың) оқшауланған бөлімшелерінің басшыларын және олардың бас бухгалтерлерін қоспағанда, өтiнiш берушiнiң (лицензиаттың) бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыратын бір немесе бірнеше құрылымдық бөлiмшенiң қызметiн үйлестiрудi және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және клиенттермен жасалған шарттарда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген әртүрлі есептілік нысандарын қоса алғанда, клиенттермен жасалатын кез келген шарттарға, клиенттерге және (немесе) уәкілетті органға берілетін ақпаратқа, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы клиенттердің шоттарындағы активтердің қозғалысы мен қалдығының салыстырып тексерілгенін растайтын құжаттарға қол қою құқығы бар өзге де басшылары өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкерлері болып танылады.

2. Не может быть назначено (избрано) руководящим работником заявителя (лицензиата) лицо:
1) не имеющее высшего образования;
2) не имеющее установленного настоящей статьей трудового стажа в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, и (или) трудового стажа в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций;
3) не имеющее безупречной деловой репутации;
4) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа регистратора трансфер-агента и его заместителем), главным бухгалтером, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника - юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника лицензиата либо иной финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
Руководящим работником заявителя (лицензиата) не может быть назначено (избрано) также лицо, совершившее коррупционное преступление либо привлекавшееся в течение трех лет до даты назначения (избрания) к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения.
6) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером, крупным участником (крупным акционером) — физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) — юридического лица – эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на дату выплаты. Указанное требование применяется в течение пяти лет с момента возникновения обстоятельств, предусмотренных настоящим подпунктом.
Требование настоящего подпункта не распространяется на лиц, ранее являвшихся руководящими работниками, курировавшими вопросы, связанные с улучшением финансовых показателей юридического лица-эмитента.

2. Мыналар:
1) жоғары білімі жоқ;
2) тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарында осы бапта белгіленген еңбек өтілі және (немесе) қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу бойынша қызмет көрсету саласындағы еңбек өтілі жоқ;
3) мінсіз іскерлік беделі жоқ;
4) уәкілетті органның қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға әкеп соққан қаржы ұйымын консервациялау туралы не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы шешімі қабылданғанға дейін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңдық күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі (трансфер-агент тіркеушісінің атқарушы органының функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға және оның орынбасары), бас бухгалтері, жеке тұлғасы ірі қатысушының, ірі қатысушысының заңды тұлғасының басшысы болған адамдар өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды.
Аталған талап уәкілетті органның қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға әкеп соққан қаржы ұйымын консервациялау туралы не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы шешімі қабылданғаннан кейін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңдық күшіне енгеннен кейін бес жыл ішінде қолданылады;
5) лицензиаттың не өзге де қаржы ұйымының басшы қызметкері лауазымына тағайындалуға (сайлануға) келісімі кері қайтарып алынған адам өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Аталған талап уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алу туралы шешімді қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай ішінде қолданылады;
Сыбайлас жемқорлық қылмысты жасаған не тағайындалу (сайлану) күніне дейінгі үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылған адам да өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері болып тағайындалмайды (сайланбайды);
6) бұрын қатарынан төрт кезең ішінде шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолт мөлшері Қазақстан Республикасының заңнамасында төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құрайтын эмитенттің – заңды тұлғаның ірі қатысушының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, жеке тұлғасы, ірі қатысушысы (ірі акционері) басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болған адам өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері болып тағайындалмайды (сайланбайды). Көрсетілген талап осы тармақшада көзделген мән-жайлар туындаған кезден бастап бес жыл ішінде қолданылады.
Осы тармақшаның талабы бұрын эмитент заңды тұлғаның қаржылық көрсеткіштерін жақсартуға байланысты мәселелерге жетекшілік еткен бұрын басшы қызметкер болып табылған адамдарға қолданылмайды.

3. Число членов исполнительного органа заявителя (лицензиата), созданного и осуществляющего деятельность в организационно-правовой форме акционерного общества, должно составлять не менее трех человек.
4. Для соответствия требованию, предусмотренному подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи, необходимо наличие трудового стажа:
1) для кандидатов на должности руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа регистратора, трансфер-агента), главного бухгалтера заявителя (лицензиата) не менее трех лет;
2) для кандидатов на должности первого руководителя органа управления, членов исполнительного органа заявителя (лицензиата) не менее двух лет;
3) для кандидатов на должности иных руководящих работников не менее одного года.
Для кандидатов на должности членов органа управления, а также членов исполнительного органа, курирующих исключительно вопросы безопасности заявителя (лицензиата), административно-хозяйственные вопросы, наличие трудового стажа, предусмотренного подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи, не требуется.
В трудовой стаж, определенный настоящим пунктом, не включается работа в подразделениях финансовой организации, связанная с осуществлением хозяйственной деятельности.
5. Руководящий работник вправе занимать свою должность без согласования с уполномоченным органом не более шестидесяти календарных дней со дня его назначения (избрания).
По истечении срока, указанного в настоящем пункте, и в случаях непредставления полного пакета документов на согласование в уполномоченный орган либо отказа уполномоченным органом в согласовании, заявитель (лицензиат) обязан расторгнуть трудовой договор с данным лицом, либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.
Запрещается исполнение обязанностей (замещение временно отсутствующего) руководящего работника заявителя (лицензиата) без согласования с уполномоченным органом свыше срока, установленного настоящим пунктом.
Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные для выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников заявителя (лицензиата), в течение тридцати рабочих дней с даты представления полного пакета документов в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа.
6. Порядок выдачи согласия уполномоченного органа на назначение (избрание) руководящего работника заявителя (лицензиата) документы, необходимые для получения согласия, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.

3. Акционерлік қоғамның ұйымдастырушылық-құқықтық нысанында құрылған және қызметін жүзеге асыратын өтініш берушінің (лицензиаттың) атқарушы органы мүшелерінің саны кемінде үш адам болуға тиіс.
4. Осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген талапқа сәйкес келу үшін:
1) өтініш берушінің (лицензиаттың) атқарушы органының басшысы (тіркеушінің атқарушы органының, трансфер-агенттің функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлғалар), бас бухгалтері лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде үш жыл;
2) өтініш берушінің (лицензиаттың) басқару органының бірінші басшысы, атқарушы органының мүшелері лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде екі жыл;
3) өзге де басшы қызметкерлер лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде бір жыл еңбек өтілі болуы қажет.
Басқару органы мүшелерінің, сондай-ақ тек қана өтініш берушінің (лицензиаттың) қауіпсіздік мәселелеріне, әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне жетекшілік ететін атқарушы орган мүшелерінің лауазымдарына кандидаттар үшін осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген еңбек өтілінің болуы талап етілмейді.
Осы тармақта айқындалған еңбек өтіліне қаржы ұйымы бөлімшелеріндегі шаруашылық қызметті жүзеге асыруға байланысты жұмыс кірмейді.
5. Басшы қызметкер тағайындалған (сайланған) күннен бастап өз қызметін уәкілетті органның келісімінсіз күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзім атқаруға құқылы.
Осы тармақта көрсетілген мерзім өткеннен кейін және құжаттардың толық топтамасы уәкілетті органға келісуге ұсынылмаған жағдайда не уәкілетті орган келісуден бас тартқан жағдайда өтініш беруші (лицензиат) осы адаммен еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттігін тоқтату жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.
Уәкілетті органның келісімінсіз өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкерінің міндеттерін осы тармақта белгіленген мерзімнен артық атқаруға (уақытша болмаған адамды ауыстыруға) тыйым салынады.
Уәкілетті орган өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру үшін ұсынылған құжаттарды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілері талаптарына сәйкес толық құжаттар топтамасы ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.
6. Өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісім беру тәртібі, келісім алуға қажетті құжаттар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді

7. Уполномоченный орган отказывает в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников заявителя (лицензиата) по следующим основаниям:
1) несоответствие руководящих работников требованиям, установленным статьей 54, пунктом 5 статьи 63 настоящего Закона, подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан «Об акционерных обществах» и статьей 9 Закона Республики Казахстан «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности»;
2) отрицательный результат тестирования.
Отрицательным результатом тестирования являются:
- результат тестирования кандидата составляет менее 70% правильных ответов;
- нарушение кандидатом либо переводчиком (в случае, если данный переводчик был представлен самим кандидатом) порядка тестирования, установленного уполномоченным органом;
- неявка на тестирование в назначенное время до истечения срока согласования кандидата уполномоченным органом;
3) неустранение заявителем (лицензиатом) замечаний уполномоченного органа или представление заявителем (лицензиатом) доработанных с учетом замечаний уполномоченного органа документов по истечении установленного пунктом 5 статьи 54 настоящего Закона срока рассмотрения документов уполномоченным органом;
4) представление документов по истечении установленного пунктом 5 статьи 54 настоящего Закона срока, в течение которого руководящий работник занимает свою должность без согласования с уполномоченным органом;
5) наличие санкций и (или) ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом к кандидату.
Данное требование применяется в течение одного года до даты подачи заявителем (лицензиатом) ходатайства о согласовании кандидата.
6) наличие у уполномоченного органа сведений о фактах принятия решений кандидатом по вопросам, которые входили в его полномочия, повлекших за собой нарушение финансовой организацией, холдингом законодательства Республики Казахстан, в которой кандидат занимает (занимал) должность руководящего работника либо исполняющего обязанности руководящего работника и за которое уполномоченным органом в отношении данной финансовой организации, холдинга применены ограниченная мера воздействия и (или) санкция.
Данное требование применяется в течение одного года со дня выявления уполномоченным органом нарушения.
7) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся стороной сделки, признанной заключенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг и (или) повлекшей причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в случае наличия у уполномоченного органа фактов, подтверждающих, что манипулирование на рынке ценных бумаг и (или) причинение в результате совершения данной сделки ущерба третьему лицу (третьим лицам) вызваны недобросовестными действиями кандидата.

7. Уәкілетті орган өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден мынадай:
1) басшы қызметкерлердің осы Заңның 54-бабында, 63-бабының 5-тармағында, «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында және «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) тестілеудің теріс нәтижесі негіздері бойынша бас тартады.
Мыналар тестілеудің теріс нәтижесі болып табылады:
- кандидатты тестілеу нәтижесі дұрыс жауаптардың 70%-нан аз болады;
- кандидаттың не аудармашының (егер осы аудармашыны кандидаттың өзі ұсынса) уәкілетті орган белгілеген тестілеу тәртібін бұзуы;
- белгіленген уақытта, уәкілетті орган кандидатты келісу мерзімі аяқталғанға дейін тестілеуге келмеу;
3) өтініш берушінің (лицензиаттың) уәкілетті органның ескертулерін жоймауы немесе өтініш берушінің (лицензиаттың) уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықталған құжаттарды осы Заңның 54-бабының 5-тармағында белгіленген уәкілетті органның құжаттарды қарау мерзімі аяқталғаннан кейін ұсынуы;
4) құжаттарды осы Заңның 54-бабының 5-тармағында белгіленген, басшы қызметкер уәкілетті органның келісімінсіз өзінің қызметін атқара алатын мерзім аяқталғаннан кейін ұсынуы;
5) уәкілетті орган және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк кандидатқа қолданған санкциялардың және (немесе) шектеулі ықпал ету шараларының болуы негіздер бойынша бас тартады.
Осы талап өтініш берушінің (лицензиаттың) кандидатты келісу туралы қолдаухатты беру күніне дейінгі бір жыл бойы қолданылады;
6) уәкілетті органда кандидаттың оның өкілеттіктеріне кіретін мәселелер бойынша, кандидат басшы қызметкер лауазымын не басшы қызметкердің міндетін атқаратын (атқарған) қаржы ұйымының, холдингтің Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуына әкеп соққан және сол үшін уәкілетті орган осы қаржы ұйымына, холдингке қатысты шектеулі ықпал ету шарасын және (немесе) санкцияны қолданған шешімдер қабылдауы фактілері туралы мәліметтердің болуы негіздері бойынша бас тартады.
Осы талап уәкілетті орган бұзушылықты анықтаған күннен бастап бір жыл бойы қолданылады;
7) уәкілетті органда кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтіруге әкеп соққан мәміленің тарапы болғаны туралы мәліметтердің болуы негіздері бойынша бас тартады.
Осы талап уәкілетті органда бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау және (немесе) осы мәмілені жасау нәтижесінде үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтіру кандидаттың жосықсыз әрекеттерінен туындағанын растайтын фактілер болған жағдайда қолданылады;

8) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся работником финансовой организации, в отношении которой уполномоченным органом были применены санкции и (или) ограниченные меры воздействия за совершение сделок, признанных заключенными в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) работником финансовой организации, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке.
Данное требование применяется в случае наличия у уполномоченного органа фактов, подтверждающих, что манипулирование на рынке ценных бумаг и (или) причинение в результате совершения данной сделки ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам) вызваны недобросовестными действиями либо бездействием кандидата.
8. В случаях отказа уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящего работника заявителя (лицензиата) либо увольнения его с должности руководящего работника заявителя (лицензиата) или его перевода на иную должность в этом заявителе (лицензиате), данное лицо может быть повторно назначено (избрано) на должность руководящего работника этого заявителя (лицензиата) не ранее чем через девяносто календарных дней после получения отказа в выдаче согласия на его назначение (избрание) либо увольнения, либо перевода на иную должность, но не более двух раз в течение двенадцати последовательных месяцев.
9. В случае двух последовательных отказов уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника заявителя (лицензиата), данное лицо может быть назначено (избрано) руководящим работником заявителя (лицензиата) по истечении двенадцати последовательных месяцев со дня принятия уполномоченным органом решения о втором отказе в выдаче согласия на его назначение (избрание) на должность руководящего работника заявителя (лицензиата).
10. Уполномоченный орган вправе отстранить от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) заявителя (лицензиата) не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан.
11. Уполномоченный орган вправе отозвать выданное согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника заявителя (лицензиата) по следующим основаниям:
1) выявление недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие;
2) систематическое (три и более раза в течение последних двенадцати календарных месяцев) применение уполномоченным органом санкций к руководящему работнику и (или) лицензиату, в котором данный руководящий работник занимает (занимал в течение последних двенадцати календарных месяцев) соответствующую должность;

8) уәкілетті органда кандидаттың уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп танылған мәмілелерді жасағаны үшін санкциялар және (немесе) шектеулі ықпал ету шараларын қолданған қаржы ұйымының қызметкері және (немесе) әрекеттері мәмілеге қатысқан қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтірген қаржы ұйымының қызметкері болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы негіздері бойынша бас тартады.
Осы талап уәкілетті органда бағалы қағаздар нарығындағы айла-шарғыны жасау және (немесе) осы мәмілені жасау нәтижесінде қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтіру кандидаттың жосықсыз әрекеттері не әрекетсіздігінен туындағандығын растайтын фактілер болған жағдайда қолданылады.
8. Уәкілетті орган өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартқан не ол өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері лауазымынан босатылған немесе оны осы өтініш берушідегі (лицензиаттағы) өзге лауазымға ауыстырған жағдайда, бұл адам оны тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартылғаннан не ол лауазымнан босатылғаннан не өзге лауазымға ауыстырылғаннан кейін кемінде күнтізбелік тоқсан күн өткен соң, бірақ қатарынан он екі ай ішінде екі реттен артық емес, осы өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері лауазымына қайтадан тағайындалуы (сайлануы) мүмкін.
9. Уәкілетті орган өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беруден қатарынан екі рет бас тартқан жағдайда, осы адам уәкілетті органның оны өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беруден екінші рет бас тарту туралы шешімі қабылданған күннен бастап қатарынан он екі ай өткеннен кейін өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері лауазымына тағайындала (сайлана) алады.
10. Уәкілетті орган осы бапта көрсетілген тұлғаларды өтініш берушінің (лицензиаттың) көрсетілген басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетуге құқылы.
11. Уәкілетті орган өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) берген келісімін:
1) келісім беруге негіз болған дұрыс емес мәліметтер анықталған;
2) уәкілетті органның басшы қызметкерге және (немесе) осы басшы қызметкер тиісті қызметті атқаратын (соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде атқарған) лицензиатқа санкцияларды жүйелі түрде (соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) қолдануы;

3) отстранение уполномоченным органом от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) заявителя (лицензиата) не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) отстранение уполномоченным органом от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) заявителя (лицензиата) не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан, в случаях их отстранения заявителем (лицензиатом) от выполнения служебных обязанностей или увольнения до отстранения от выполнения служебных обязанностей данных лиц уполномоченным органом;
5) наличие неснятой или непогашенной судимости.
Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника лицензиата является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях.
В случае отзыва уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника заявителя (лицензиата), заявитель (лицензиат) обязан расторгнуть трудовой договор с данным лицом, либо, в случае отсутствия трудового договора, принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.»;
22) подпункты 1) и 3) пункта 5 статьи 56 изложить в следующей редакции:
«1) сделки купли-продажи ценных бумаг, исполнение которых не привело к существенному изменению количества таких ценных бумаг и(или) денег, находящихся у сторон этих сделок на условиях и в порядке, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа;»;
«3) сделка, заключенная на организованном рынке ценных бумаг, по цене существенно отличающейся от цен на данные ценные бумаги, которые сложились на рынке ценных бумаг до заключения такой сделки;»;
23) подпункт 6) пункта 3 статьи 56-1 изложить в следующей редакции:
«6) работники Национального Банка Республики Казахстан и государственные служащие, обладающие доступом к инсайдерской информации в силу предоставленных им функций и полномочий;»;
24) статью 61 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Клиент брокера, являющегося номинальным держателем, вправе обратиться к кастодиану и получить выписку о принадлежащих ему ценных бумагах и иных финансовых инструментах, переданных на кастодиальное обслуживание.
Условия и порядок представления выписки устанавливаются настоящим Законом, нормативными правовыми актами уполномоченного органа, внутренними документами кастодиана.»;

3) уәкілетті орган осы бапта көрсетілген тұлғаларды өтініш берушінің (лицензиаттың) көрсетілген басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету;
4) уәкілетті органның осы бапта көрсетілген тұлғаларды өтініш беруші (лицензиат) қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетілген немесе уәкілетті орган осы адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткенге дейін қызметтен босатқан жағдайда өтініш берушінің (лицензиаттың) көрсетілген басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) әрекеттерін Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде оларды қызметтік міндеттерді орындаудан шеттетуі;
5) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы негіздері бойынша кері қайтарып алуға құқылы.
Уәкілетті органның лицензиаттың басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісімін қайтарып алуы осы басшы қызметкерге өзге де қаржы ұйымдарында бұрын берілген келісімді (келісімдерді) қайтарып алуға негіз болып табылады.
Уәкілетті орган өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алған жағдайда, өтініш беруші (лицензиат) ол адаммен еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.»;
22) 56-баптың 5-тармағының 1) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) орындалуы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілелері тараптарындағы осындай бағалы қағаздардың және (немесе) ақшалардың санының айрықша өзгеруіне алып келмеген бағалы қағаздарды сатып алу сату мәмілелері, олардың орындалуы осы мәмілелер тарапындағы осындай бағалы қағаздар санының елеулі өзгеруіне алып келмеген мәмілелер;»;
«3) ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында, бағалы қағаздар нарығында осындай мәміле жасалғанға дейін қалыптасқан осы бағалы қағаздардың бағаларынан елеулі айырмашылығы бар баға бойынша жасалған мәміле;»;
23) 56-1-баптың 3-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) өздеріне берілген функциялар мен өкілеттіктерге қарай инсайдерлік ақпаратқа қолжетімділігі бар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметкерлері және мемлекеттік қызметшілер;»;
24) 61-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Номиналды ұстаушы болып табылатын брокердің клиенті кастодианға жүгінуге және кастодиандық қызмет көрсетуге табыс етілген өзіне тиесілі бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдары туралы үзінді көшірмені алуға құқылы.
Үзінді көшірмені берудің шарттары мен тәртібі осы Заңда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде, кастодианның ішкі құжаттарында белгіленеді.»;

25) статью 63 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Брокер и (или) дилер, являющийся номинальным держателем вправе предоставлять своим клиентам электронные услуги в порядке и на условиях, установленных уполномоченным органом.»;
26) пункт 2 статьи 64-2 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Уполномоченный орган рассматривает свод правил единого регистратора, а также изменения и дополнения в него в течение тридцати календарных дней с даты их представления.»;
27) дополнить статьей 64-3 следующего содержания:
«Статья 64-3. Отказ в согласовании свода правил единого
регистратора
Отказ в согласовании свода правил единого регистратора уполномоченным органом производится по любому из следующих оснований:
непредставление заявления, составленного в произвольной форме;
непредставление правил, входящих в свод правил регистратора, утвержденных советом директоров регистратора;
несоответствие представленных правил требованиям, установленным статьей 64-2 настоящего Закона.»;
28) статью 66 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
«9-1) создание и поддержание информационной системы внебиржевого рынка ценных бумаг, обеспечивающей доступ инвесторам в режиме реального времени к информации о заявках других инвесторов на совершение сделок с ценными бумагами, а также о сделках с ценными бумагами эмитентов, заключенных на внебиржевом рынке;»;
29) пункт 1 статьи 69 изложить в следующей редакции:
«1. Условия и порядок осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем устанавливаются законодательными актами Республики Казахстан и (или) нормативными правовыми актами уполномоченного органа.»;
30) в статье 72-1:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Требования по получению статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем не распространяются на государство, а также лицо, признаваемое косвенно владеющим (имеющим возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями управляющего инвестиционным портфелем через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями:
другой финансовой организации, имеющей статус крупного участника указанного управляющего инвестиционным портфелем;
другого юридического лица, которому в соответствии с пунктом 5-1 статьи 2 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения» не требуется получения согласия уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:

25) 63-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Номиналды ұстаушы болып табылатын брокер және (немесе) дилер уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және шарттар бойынша өзінің клиенттеріне электрондық қызметтер көрсетуге құқылы.»;
26) 64-2-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті орган бірыңғай тіркеуші қағидаларының жинағын, сондай-ақ оған өзгерістер мен толықтыруларды олар ұсынылған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.»;
27) мынадай мазмұндағы 64-3-баппен толықтырылсын:
«64-3-бап. Бірыңғай тіркеушінің қағидалары жинағын келісуден бас тарту
Уәкілетті орган кез келген мынадай:
еркін нысанда жасалған өтінішті ұсынбау;
тіркеушінің директорлар кеңесі бекіткен тіркеушінің қағидалары жинағына кіретін қағидаларды ұсынбау;
ұсынылған қағидалардың осы Заңның 64-2-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі негіздері бойынша бірыңғай тіркеушінің қағидалары жинағын келісуден бас тартылады.»;
28) 66-бап мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
«9-1) инвесторларға нақты уақыт режимінде басқа инвесторлардың бағалы қағаздармен мәмілелер жасасуға өтінімдері туралы, сондай-ақ биржадан тыс нарықта эмитенттердің бағалы қағаздарымен жасалған мәмілелер туралы ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ететін биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының ақпараттық жүйесін құру және ұстап тұру;»;
29) 69-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Инвестициялық портфельдi басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру шарттары мен тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде және (немесе) уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленедi.»;
30) 72-1-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін алу бойынша талаптар мемлекетке, сондай-ақ мыналардың:
көрсетілген инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесі бар басқа қаржы ұйымының;
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабының 5-1-тармағына сәйкес ірі қатысушы мәртебесін иемденуге уәкілетті органнан келісім алу талап етілмейтін басқа заңды тұлғаның акцияларды иелену (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын жанама иеленуші (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) деп танылатын тұлғаға қолданылмайды.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«5. Крупные участники управляющего инвестиционным портфелем - физические лица оплачивают акции управляющего инвестиционным портфелем в размере, не превышаюшем стоимости имущества, принадлежащего им на праве собственности. При этом стоимость имущества (за вычетом стоимости ранее приобретенных акций управляющего инвестиционным портфелем) должна быть не меньше совокупной стоимости ранее приобретенных и приобретаемых акций управляющего инвестиционным портфелем.»;
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
6-1. В случае, если физическое лицо стало соответствовать признакам крупного участника управляющего инвестиционным портфелем без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа, на основании договора дарения, при представлении им заявления о приобретении соответствующего статуса в соответствии с требованием, установленным пунктом 14 настоящей статьи, дополнительно представляются:
1) сведения об условиях и порядке дарения акций управляющего инвестиционным портфелем с приложением копий подтверждающих документов;
2) документы, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 6 настоящей статьи;
3) сведения о стоимости акций, являющихся предметом договора дарения, определенной оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При этом для получения согласия на приобретение статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, дополнительно физическим лицом, приобретшим акции управляющего инвестиционным портфелем в результате договора дарения, выполняются следующие условия на дату заключения или нотариального удостоверения (если требуется) договора дарения:
1) стоимость имущества (за вычетом стоимости ранее приобретенных акций управляющего инвестиционным портфелем), принадлежащего физическому лицу, должна быть не меньше совокупной стоимости акций, являющихся предметом договора дарения и ранее приобретенных им акций управляющего инвестиционным портфелем;
2) доходы, полученные от предпринимательской, трудовой или другой оплачиваемой деятельности физического лица, а также его денежные накопления, подтвержденные документально, составляют не менее семидесяти пяти процентов от стоимости подаренных акций управляющего инвестиционным портфелем, определенной оценщиком.»;
подпункт 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
«1) сведения и документы, указанные в подпунктах 1) - 4) части первой пункта 6 и подпунктах 1), 5), 6), 7) и 8) пункта 7 настоящей статьи.
Требования подпункта 3) пункта 6 и подпунктов 5) и 7) пункта 7 в части представления заявителем нотариально засвидетельствованных копий учредительных документов и финансовой отчетности за последний завершенный квартал не распространяются на юридическое лицо-нерезидента при наличии кредитного рейтинга не ниже «А», присвоенного одним из международных рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;»;
пункт 12 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
«Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней с момента получения документов проверяет полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления и возвращает пакет документов заявителю без рассмотрения.
Уполномоченный орган вправе приостановить срок рассмотрения заявления и документов, представленных для получения статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, если в процессе их рассмотрения будет выявлено, что данные документы содержат недостоверные сведения о заявителе или его деятельности, несоответствие содержания представленных документов требованиям законодательства, а также при необходимости проверки достоверности представленных в уполномоченный орган сведений. После устранения заявителем замечаний и представления документов срок их рассмотрения возобновляется. Последующее рассмотрение документов уполномоченным органом осуществляется в сроки, установленные в части первой настоящего пункта.»;
пункт 14 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«В случае отказа в выдаче уполномоченным органом согласия лицу, соответствующему признакам крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, указанное лицо обязано в течение шести месяцев с момента получения письменного уведомления уменьшить количество принадлежащих ему акций управляющего инвестиционным портфелем до уровня ниже установленного настоящей статьей.»;
пункт 16 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Крупный участник управляющего инвестиционным портфелем, в случае увеличения количества принадлежащих ему акций до двадцати пяти или более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных управляющим инвестиционным портфелем) акций управляющего инвестиционным портфелем, в дополнение к документам и сроки, указанные в настоящем пункте, представляет бизнес-план на ближайшие пять лет, требования к которому устанавливаются уполномоченным органом.»;

«5. Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары - жеке тұлғалар инвестициялық портфельді басқарушының акцияларына оларға меншік құқығында тиесілі мүліктің құнынан аспайтын мөлшерде ақы төлейді. Бұл ретте мүліктің құны (инвестициялық портфельді басқарушының бұрын иемденген акцияларының құнын шегергенде) инвестициялық портфельді басқарушының бұрын иемденген және иемденетін акцияларының жиынтық құнынан кем болмауға тиіс.»;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Егер жеке тұлға уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмастан инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес бола бастаған жағдайда, сыйға тарту шарты негізінде, ол осы баптың 14-тармағында белгіленген талапқа сәйкес тиісті мәртебені иемдену туралы өтініш берген кезде мыналарды:
1) растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сыйға тарту шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді;
2) осы баптың 6-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген құжаттарды;
3) бағалаушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындаған сыйға тарту шартының мәні болып табылатын акциялардың құны туралы мәліметтерді қосымша ұсынады.
Бұл ретте инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімді алу үшін сыйға тарту шарты нәтижесінде инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын иеленген жеке тұлға сыйға тарту шартын жасаған немесе нотариат куәландырған (егер талап етілсе) күніне қосымша мына талаптарды орындайды:
1) жеке тұлғаға тиесілі мүліктің құны (инвестициялық портфельді басқарушының бұрын сатып алынған акцияларының құнын шегергенде) сыйға тарту шартының мәні болып табылатын акциялардың және ол инвестициялық портфельді басқарушының бұрын сатып алған акцияларының жиынтық құнынан кем болмауға тиіс;
2) жеке тұлғаның кәсіпкерлік, еңбек немесе басқа да ақылы қызметінен алынған кірістер, сондай-ақ оның құжаттамамен расталған жинақталған ақша жинақтары инвестициялық портфельді басқарушының сыйға тартылған акцияларының бағалаушы белгілеген құнының кемінде жетпіс бес пайызын құрайды.»;
8-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы баптың 6-тармағы бірінші бөлігінің 1) - 4) тармақшаларында және 7-тармағының 1), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды табыс етеді.»;
6-тармақтың 3) тармақшасының және 7-тармақтың 5) және 7) тармақшаларының өтініш берушінің құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін және соңғы аяқталған тоқсанға қаржылық есептілікті ұсыну бөлігіндегі талаптары тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық рейтингтік агенттіктердің біреуі тағайындаған «А»-дан төмен емес кредиттік рейтингі болған кезде резидент емес заңды тұлғаға қолданылмайды;»;
12-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Уәкілетті орган құжаттарды алған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда уәкілетті орган көрсетілген мерзімдерде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды береді және құжаттар топтамасын қарамастан өтініш берушіге қайтарады.
Уәкілетті орган инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін алу үшін ұсынылған өтінішті және құжаттарды қарау мерзімін, егер оларды қарау барысында осы құжаттарда өтініш беруші немесе оның қызметі туралы дұрыс емес мәліметтер қамтылғаны, ұсынылған құжаттар мазмұнының заңнама талаптарына сәйкес келмеуі анықталса, сондай-ақ уәкілетті органға ұсынылған мәліметтердің дұрыстығын тексеру қажет болған кезде, тоқтата тұруға құқылы. Өтініші беруші ескертулерді жойғаннан және құжаттарды ұсынғаннан кейін оларды қарау мерзімі қайта басталады. Уәкілетті органның құжаттарды кейіннен қарауы осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімдерде жүзеге асырылады.»;
14-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті орган инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келетін адамға келісім беруден бас тартқан жағдайда, көрсетілген адам жазбаша хабарламаны алған кезден бастап алты ай ішінде инвестициялық портфельді басқарушының өзіне тиесілі акцияларының санын осы бапта белгіленген деңгейден төмен деңгейге дейін азайтуға міндетті.»;
16-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы өзіне тиесілі акциялардың саны инвестициялық портфельді басқарушының орналастырылған (артықшылық берілген және инвестициялық портфельді басқарушы сатып алғандарды шегергендегі) акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызына дейін ұлғайған жағдайда, осы тармақта көрсетілген құжаттарға қосымша және мерзімдерде алдағы бес жылға арналған, талаптарын уәкілетті орган белгілейтін бизнес-жоспарды ұсынады.»;

31) в пункте 1 статьи 72-2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) несоблюдение требований подпунктов 3) - 6) пункта 2 статьи 54 настоящего Закона (в отношении физического лица или руководящих работников заявителя - юридического лица);»;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) нарушение заявителем порядка и (или) условий получения статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем;»;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) непредставление документов, указанных в статье 72-1 настоящего Закона, либо несоответствие представленных документов требованиям, указанным в статье 72-1 настоящего Закона, или неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам;»;
32) дополнить статьями 72-4, 72-5 следующего содержания:
«Статья 72-4. Отчетность крупного участника управляющего
инвестиционным портфелем
1. Крупный участник управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, должен ежегодно представлять в уполномоченный орган финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года.
2. Крупный участник управляющего инвестиционным портфелем, являющийся физическим лицом, должен в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года представлять в уполномоченный орган отчетность, включающую сведения о доходах и имуществе, а также информацию:
1) об осуществлении им совместного с другими лицами влияния на принимаемые управляющим инвестиционным портфелем решения в силу договора либо иным образом, в том числе содержащую описание делегирования полномочий, определяющего возможность такого влияния;
2) о занимаемых им должностях в организациях с указанием принадлежащих ему долей участия в уставных капиталах (акций);
3) о принадлежащих ему долях участия в уставных капиталах (акциях) организаций, а также источниках их приобретения;
4) о близких родственниках, супруге и близких родственниках супруга (супруги), а также организациях, контролируемых данными лицами;
5) сведения о доходах и имуществе, копию декларации по индивидуальному подоходному налогу, представляемую в налоговые органы крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, при ее наличии.
3. Порядок представления и формы отчетности устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
4. Крупный участник, являющийся юридическим лицом, владеющий (имеющий возможность голосовать) двадцатью пятью или более процентами голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем, должен представлять в уполномоченный орган:

31) 72-2-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Заңның 54-бабының 2-тармағы 3) - 6) тармақшаларының талаптарын сақтамау (жеке тұлғаға немесе өтініш беруші - заңды тұлғаның басшы қызметкерлеріне қатысты);»;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) өтініш берушінің инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін алудың тәртібін және (немесе) шарттарын бұзуы;»;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) осы Заңның 72-1-бабында көрсетілген құжаттардың табыс етілмеуі не ұсынылған құжаттардың осы Заңның 72-1-бабында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі немесе ұсынылған құжаттар бойынша уәкілетті органның ескертулерін жоймау;»;
32) мынадай мазмұндағы 72-4 және 72-5-баптармен толықтырылсын:
«72-4-бап. Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының есептілігі
1. Инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы жыл сайын уәкілетті органға қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны ұсынуға тиіс.
2. Инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы уәкілетті органға қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде кірістері мен мүлкі туралы мәліметтерді қамтитын есептілікті, сондай-ақ:
1) басқа тұлғалармен бірлесіп инвестициялық портфельді басқарушы қабылдайтын шешімдерге шарттың негізінде не өзгеше түрде ықпал етуді жүзеге асыру туралы, оның ішінде осындай ықпал ету мүмкіндігін айқындайтын өкілеттіктерді табыстаудың сипаттамасы қамтылатын;
2) жарғылық капиталдардағы өзіне тиесілі қатысу үлестерін (акцияларды) көрсете отырып, ұйымдардағы өзінің атқаратын лауазымдары туралы;
3) ұйымдардың жарғылық капиталдарындағы өзіне тиесілі қатысу үлестері (акциялар), сондай-ақ оларды сатып алу көздері туралы;
4) жақын туыстары, жұбайы және жұбайының (зайыбының) жақын туыстары туралы, сондай-ақ осы тұлғалардың бақылауындағы ұйымдар туралы ақпаратты;
5) кірістері мен мүлкі туралы мәліметтерді, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы салық органдарына ұсынатын жеке табыс салығы жөніндегі декларациясы болған кезде, оның көшірмесін беруге тиіс.
3. Есептілікті ұсыну тәртібі мен нысандары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
4. Инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызына ие (дауыс беру мүмкіндігі бар), заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы уәкілетті органға:

1) ежеквартальную консолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение девяноста календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
2) консолидированную и неконсолидированную годовую финансовую отчетность и пояснительную записку к ней, не заверенную аудиторской организацией, в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года;
3) ежеквартальный отчет о сделках с аффилиированными лицами.
5. В пояснительной записке к годовой финансовой отчетности крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, а также в пояснительных записках к ежеквартальной и годовой финансовой отчетности крупного участника, владеющего (имеющего возможность голосовать) двадцатью пятью или более процентами голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем, должна быть отражена следующая информация:
1) описание видов деятельности крупного участника;
2) наименование каждой организации, в которой крупный участник является участником (акционером), размер доли участия в ее уставном капитале (количество принадлежащих акций), описание вида или видов деятельности, финансовая отчетность организаций, в которых крупный участник является крупным участником (крупным акционером);
3) наименование каждой организации, являющейся крупным участником (крупным акционером) крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, размер доли ее участия в уставном капитале (количество принадлежащих ей акций), описание вида или видов деятельности и финансовая отчетность данной организации, а также сведения об аффилиированных лицах, лицах, осуществляющих контроль над крупным участником, дочерних и зависимых организациях лица, контролирующего крупного участника управляющего инвестиционным портфелем.
В случае отсутствия у управляющего инвестиционным портфелем, крупного участника, владеющего (имеющего возможность голосовать) двадцатью пятью или более процентами голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем, крупный участник управляющего инвестиционным портфелем должен представлять финансовую отчетность и информацию, указанную в настоящем пункте, ежеквартально не позднее сорока пяти календарных дней, следующих за отчетным кварталом.
В случае изменения состава руководящих работников крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, юридического лица, крупный участник управляющего инвестиционным портфелем, - юридическое лицо представляет в уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней с момента указанных изменений сведения о безупречной деловой репутации руководящих работников с приложением подтверждающих документов.

1) есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік тоқсан күн ішінде тоқсан сайынғы шоғырландырылған қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны;
2) қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде аудиторлық ұйым растамаған, шоғырландырылған және шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны;
3) үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы тоқсан сайынғы есепті табыс етуге тиіс.
5. Инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының жылдық қаржылық есептілігіне түсіндірме жазбада, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызына ие (дауыс беру мүмкіндігі бар) ірі қатысушысының тоқсан сайынғы және жылдық қаржылық есептілігіне түсіндірме жазбаларда мынадай ақпарат көрсетілуге тиіс:
1) ірі қатысушының қызметі түрлерінің сипаттамасы;
2) ірі қатысушы оның қатысушысы (акционері) болып табылатын әрбір ұйымның атауы, оның жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің мөлшері (тиесілі акциялар саны), қызмет түрінің немесе түрлерінің сипаттамасы, ірі қатысушы оның ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылатын ұйымдардың қаржылық есептілігі;
3) инвестициялық портфельді басқарушыға ірі қатысушының ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылатын әрбір ұйымның атауы, оның жарғылық капиталға қатысу үлесінің мөлшері (өзіне тиесілі акциялар саны), осы ұйымның қызмет түрінің немесе түрлерінің сипаттамасы және қаржылық есептілігі, сондай-ақ үлестес тұлғалар туралы, ірі қатысушыны бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысын бақылайтын тұлғаның еншілес және тәуелді ұйымдары туралы мәліметтер.
Инвестициялық портфельді басқарушыда инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын иеленетін (дауыс беру мүмкіндігі бар) ірі қатысушысы болмаған жағдайда инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы қаржылық есептілікті және осы тармақта көрсетілген ақпаратты тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік қырық бес күннен кешіктірмей беруге тиіс.
Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, заңды тұлғаның басшы қызметкерлерінің құрамы өзгерген жағдайда инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы заңды тұлға растайтын құжаттарды қоса бере отырып, көрсетілген өзгерістер болған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органға басшы қызметкерлердің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді ұсынады.

6. Крупный участник управляющего инвестиционным портфелем - нерезидент Республики Казахстан, являющийся юридическим лицом, в течение ста восьмидесяти календарных дней по окончании финансового года должен представлять в уполномоченный орган годовую финансовую отчетность согласно требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа.
На крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющегося физическим лицом-нерезидентом Республики Казахстан, распространяются требования пункта 2 настоящей статьи.
7. В случае, если крупным участником управляющего инвестиционным портфелем является финансовая организация-резидент Республики Казахстан, крупный участник управляющего инвестиционным портфелем представляет информацию, предусмотренную подпунктами 1), 2) и 3) части первой пункта 5 настоящей статьи. При этом финансовая отчетность и пояснительная записка к ней не представляются в том случае, если крупный участник управляющего инвестиционным портфелем представлял в уполномоченный орган данную финансовую отчетность за требуемый период.
«Статья 72-5. Аудит крупного участника управляющего
инвестиционным портфелем
1. Проведение аудита по итогам финансового года обязательно для крупных участников управляющего инвестиционным портфелем.
Копия аудиторского отчета должна быть представлена в уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней со дня получения указанного документа.
2. Консолидированная годовая финансовая отчетность крупного участника-нерезидента Республики Казахстан, являющегося юридическим лицом, владеющего (имеющего возможность голосовать) прямо или косвенно двадцатью пятью процентами голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем, которые подлежат консолидированному надзору в стране своего места нахождения, должна быть заверена аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита финансовых организаций в стране места нахождения этого крупного участника-нерезидента Республики Казахстан.
3. Крупный участник управляющего инвестиционным портфелем, являющийся нерезидентом Республики Казахстан, представляет в уполномоченный орган копию аудиторского отчета и рекомендации аудиторской организации на казахском или русском языках.
4. В случае неустранения управляющим инвестиционным портфелем, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем нарушений, которые влияют на финансовое состояние управляющего инвестиционным портфелем, указанных в аудиторском отчете, в течение трех месяцев со дня получения указанными лицами аудиторского отчета уполномоченный орган до устранения нарушений вправе:

6. Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы - заңды тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлға қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз сексен күн ішінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес жылдық қаржылық есептілікті уәкілетті органға ұсынуға тиіс.
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына осы баптың 2-тармағының талаптары қолданылады.
7. Егер Қазақстан Республикасының резиденті - қаржы ұйымы инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы болып табылатын болса, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы осы баптың 5-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген ақпаратты ұсынады. Бұл ретте, егер инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы уәкілетті органға осы қаржылық есептілікті талап етілген кезеңге ұсынған болса, қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба ұсынылмайды.»;
«72-5-бап. Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының аудиті
1. Қаржы жылының қорытындылары бойынша аудит жүргізу инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары үшін міндетті.
Аудиторлық есептің көшірмесі уәкілетті органға көрсетілген құжатты алған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде ұсынылуға тиіс.
2. Инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының жиырма бес пайызына тікелей немесе жанама ие (дауыс беру мүмкіндігі бар) заңды тұлға болып табылатын, орналасқан елде шоғырландырылған қадағалауға жататын Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушысының шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілігін Қазақстан Республикасының осы резиденті емес ірі қатысушы орналасқан елде қаржы ұйымдарының аудитін жүргізуге құқығы бар аудиторлық ұйым растауға тиіс.
3. Инвестициялық портфелді басқарушының Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын ірі қатысушысы уәкілетті органға қазақ немесе орыс тілдерінде аудиторлық есептің көшірмесін және аудиторлық ұйымның ұсынымдарын ұсынады.
4. Инвестициялық портфельді басқарушы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы аудиторлық есепте көрсетілген, инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық ахуалына әсер ететін бұзушылықтарды жоймаған жағдайда, аталған тұлғалар аудиторлық есепті алған күннен бастап үш ай ішінде бұзушылықтарды жойғанға дейін:

1) в отношении управляющего инвестиционным портфелем приостановить действие соответствующей лицензии;
2) в отношении крупного участника управляющего инвестиционным портфелем применить меры, предусмотренные пунктом 2 статьи 72-3 настоящего Закона.
5. В случае неустранения нарушений в течение года со дня получения данного отчета уполномоченный орган вправе:
1) лишить лицензии управляющего инвестиционным портфелем;
2) в отношении крупного участника управляющего инвестиционным портфелем применить меры, предусмотренные пунктом 3 статьи 72-3 настоящего Закона.»;
34) пункт 2 статьи 74 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) представлять держателю ценных бумаг и иных финансовых инструментов, переданных на кастодиальное обслуживание, отчетность о состоянии его счетов по его требованию;»;
33) статьи 77-1 и 77-2 изложить в следующей редакции:
«Статья 77-1. Условия и порядок осуществления клиринговой
деятельности по сделкам с финансовыми
инструментами
1. Клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами вправе осуществлять организации, обладающие лицензиями на клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами, центральный депозитарий (далее в настоящей главе – клиринговые организации).
2. Расчетной организацией могут являться центральный депозитарий и (или) иная организация, осуществляющая организацию расчетов по сделкам с финансовыми инструментами и обладающая лицензией на переводные операции.
3. Расчетная организация осуществляет расчеты по сделкам с финансовыми инструментами на основе приказов клиринговой организации.
4. Совет директоров клиринговой организации для снижения рисков неисполнения сделок с финансовыми инструментами обязан обеспечить создание и функционирование системы управления рисками клиринговой организации, а также изменения и дополнения к ним.
Система управления рисками клиринговой организации, осуществляющей функции центрального контрагента или предоставляющей какие-либо гарантии исполнения обязательств по сделкам, включает формирование специальных (гарантийных или резервных) фондов.
Заявление и необходимые документы представляются клиринговой организацией на бумажном носителе либо в электронном виде через веб-портал «электронного правительства».
Подача документов через веб-портал «электронного правительства» осуществляется в соответствии со стандартом государственной услуги уполномоченного государственного органа.
Уполномоченный орган рассматривает правила клиринговой организации, а также изменения и дополнения в них в течение тридцати календарных дней с даты их получения на согласование.

1) инвестициялық портфельді басқарушыға қатысты тиісті лицензияның қолданысын тоқтата тұруға;
2) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына қатысты осы Заңның 72-3-бабының 2-тармағында көзделген шараларды қолдануға құқылы.
5. Осы есепті алған күнінен бастап бір жыл бойы бұзушылықтарды жоймаған жағдайда уәкілетті орган:
1) инвестициялық портфельді басқарушыны лицензиядан айыруға;
2) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына қатысты осы Заңның 72-3-бабының 3-тармағында көзделген шараларды қолдануға құқылы.»;
33) 74-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) бағалы қағаздардың және кастодиандық қызмет көрсетуге берілген өзге де қаржы құралдарының ұстаушысына талап етуі бойынша оның шоттарының жай-күйі туралы есептілікті ұсыну;»;
34) 77-1 және 77-2-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«77-1-бап. Қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметін жүзеге асыру талаптары мен тәртібі
1. Қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметіне лицензиясы бар ұйымдар, орталық депозитарий (бұдан әрі осы тарауда – клирингтік ұйымдары) жүзеге асыруға құқылы.
2. Орталық депозитарий және (немесе) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша есеп айырысуды ұйымдастыруды жүзеге асыратын және аударым операцияларына лицензиясы бар өзге де ұйым есеп айырысу ұйымы болып табылуы мүмкін.
3. Есеп айырысу ұйымы клирингтік ұйымының бұйрықтары негізінде қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асырады.
4. Клирингтік ұйымының директорлар кеңесі қаржы құралдарымен мәмілелерді орындамау тәуекелдерін төмендету үшін клирингтік ұйымының тәуекелдерді басқару жүйесін құруды және жұмыс істеуін, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтыруларды қамтамасыз етуге міндетті.
Клирингтік ұйымының орталық қарсы агенттің функцияларын жүзеге асыратын немесе мәмілелер бойынша міндеттемелерді орындаудың қандай да бір кепілдерін ұсынатын тәуекелдерді басқару жүйесін арнайы қорларды (кепілді және резервтік) қалыптастыруды қамтиды.
Клирингтік ұйымы өтініш пен қажетті құжаттарды қағаз түрінде не «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы электрондық түрде ұсынады.
Құжаттарды «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы беру уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес жүзеге асырылады.
Уәкілетті орган клиринг ұйымының қағидаларын, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтыруларды оларды келісуге алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.

5. Требования к системе управления рисками клиринговой организации, условиям и порядку мониторинга, контроля и управления рисками в клиринговой организации устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа и внутренними документами клиринговой организации.
6. Советом директоров клиринговой организации должны быть утверждены внутренние правила осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами, определяющие взаимоотношения клиринговой организации с субъектами, пользующимися услугами клиринговой организации. После утверждения внутренних правил осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами или изменений и дополнений к ним советом директоров клиринговой организации они подлежат согласованию с уполномоченным органом.
7. Клиринговая организация подает приказы расчетной организации на перевод (списание, зачисление), обременение финансовых инструментов по счетам клиринговых участников, открытых в расчетной организации, на условиях и в порядке, установленных соответствующими договорами присоединения между расчетной организацией и клиринговыми участниками.
8. Условия и порядок осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
9. В случае ликвидации клиента (клирингового участника) клиринговой организации, его обязательства, являющиеся предметом клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами, прекращаются при условии исполнения заключенных им сделок, в том числе за счет полного использования клиринговой организацией его финансовых инструментов, являющихся полным или частичным обеспечением обязательств по сделкам, маржевыми взносами, взносами в клиринговые (гарантийные или резервные) фонды, и в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа и внутренними документами данной клиринговой организации.
Статья 77-2. Функции клиринговой организации
1. Функциями клиринговой организации являются:
1) прием и обработка информации по заключенным сделкам, ее сверка и корректировка в соответствии с внутренними документами клиринговой организации;
2) учет параметров заключенных сделок, информации об их подтверждении, полном или частичном исполнении или неисполнении;
3) определение требований и (или) обязательств участников сделки с финансовыми инструментами, субъектов, участвующих в расчетах (сторон сделок, осуществляющих платежи или переводы финансовых инструментов), в результате заключения сделок с финансовыми инструментами;

5. Клиринг ұйымының тәуекелдерді басқару жүйесіне, клиринг ұйымындағы тәуекелдер мониторингінің, оларды бақылау мен басқарудың талаптарына және тәртібіне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және клиринг ұйымының ішкі құжаттарында белгіленеді.
6. Клиринг ұйымының директорлар кеңесі клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілермен клиринг ұйымының өзара қарым-қатынастарын айқындайтын қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидаларын бекітуге тиіс. Клиринг ұйымының директорлар кеңесі қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидаларын немесе оларға өзгерістер мен толықтыруларды бекіткеннен кейін оларды уәкілетті органмен келісіледі.
7. Клиринг ұйымы клиринг қатысушыларының есеп айырысу ұйымында ашылған шоттары бойынша қаржы құралдарын аударуға (есептен шығаруға, есепке жазуға), ауыртпалық салуға есеп айырысу ұйымының бұйрықтарын есеп айырысу ұйымы мен клиринг қатысушылары арасындағы қосылудың тиісті шарттарында белгіленген талаптармен және тәртіппен береді.
8. Қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыру талаптары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
9. Клиринг ұйымының клиентін (клиринг қатысушысын) таратқан жағдайда қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметінің нысанасы болып табылатын оның міндеттемелері ол жасасқан мәмілелерді орындаған кезде, оның ішінде клиринг ұйымы оның мәмілелер бойынша міндеттемелерінің толық немесе ішінара қамтамасыз етуі, маржалық жарналары, клиринг ұйымдарына жарналары (кепілді және резервтік) болып табылатын қаржы құралдарын толық пайдалану есебінен және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және осы клиринг ұйымының ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен тоқтатылады.
77-2-бап. Клиринг ұйымының функциялары
1. Мыналар:
1) жасалған мәмілелер бойынша ақпаратты клиринг ұйымының ішкі құжаттарына сәйкес қабылдау және өңдеу, оны салыстырып тексеру және түзету;
2) жасалған мәмілелердің өлшемдерін, оларды растау, толық немесе ішінара орындалуы немесе орындалмауы жөніндегі ақпаратты есепке алу;
3) қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу нәтижесінде қаржы құралдарымен мәмілелер қатысушыларының, есеп айырысуларға қатысатын субъектілердің (төлемдер мен қаржы құралдарын аударуды жүзеге асыратын мәміле тараптарының) талаптарын және (немесе) міндеттемелерін айқындау;

4) подготовка и передача приказов по результатам клиринговой деятельности расчетной организации;
5) иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и внутренними документами клиринговой организации.
2. Отношения между клиринговой организацией и ее клиентами возникают на основании договора об осуществлении клирингового обслуживания, к которому применяются нормы договора присоединения, установленные Гражданским кодексом Республики Казахстан.»;
34) дополнить статьями 77-3 и 77-4 следующего содержания:
«Статья 77-3. Правила осуществления клиринговой деятельности
по сделкам с финансовыми инструментами
1. Правила клиринговой организации разрабатываются ее исполнительным органом, утверждаются советом директоров клиринговой организации и согласовываются с уполномоченным органом.
2. Правила клиринговой организации вступают в силу после их согласования с уполномоченным органом.
3. Правила клиринговой организации определяют взаимоотношения клиринговой организации с субъектами, пользующимися услугами клиринговой организации, а также условия и порядок осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами и включают положения, определяющие:
1) требования к клиринговым участникам торгов с указанием их прав и обязанностей, в том числе обязанности по поддержанию финансовой устойчивости клирингового участника торгов;
2) порядок и условия присвоения (приостановления действия, лишения) статуса клирингового участника торгов;
3) перечень информации о деятельности клиринговых участников торгов, предоставляемой ими клиринговой организации для осуществления мониторинга финансового состояния клиринговых участников торгов, соответствия клиринговых участников торгов требованиям правил клиринговой организации, а также порядок и сроки представления данной информации;
4) порядок распоряжения информацией, полученной клиринговой организацией от клиринговых участников торгов и уполномоченного органа;
5) порядок мониторинга финансового состояния клиринговых участников торгов, а также соответствия клиринговых участников торгов требованиям правил клиринговой организации;
6) порядок и условия формирования специальных клиринговых (гарантийных) фондов, а также порядок и условия уплаты взносов и сборов клиринговой организации;
7) порядок и условия формирования клиринговой организацией резервных фондов;
8) порядок сбора, обработки и хранения информации по заключенным сделкам, ее сверки и корректировки при наличии расхождений;
9) порядок учета и подтверждения клиринговой организацией параметров заключенных сделок с финансовыми инструментами;

4) есеп айырысу ұйымының клиринг қызметінің нәтижелері бойынша бұйрықтарды дайындау және беру;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында және клиринг ұйымының ішкі құжаттарында көзделген өзге де функциялар клиринг ұйымының функциялары болып табылады.
2. Клиринг ұйымы мен оның клиенттері арасындағы қатынастар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде белгiленген қосылу шартының нормалары қолданылатын клиринг қызметін көрсетуді жүзеге асыру туралы шарт негізінде туындайды»;
35) мынадай мазмұндағы 77-3 және 77-4-баптармен толықтырылсын:
«77-3-бап. Қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыру қағидалары
1. Клиринг ұйымының қағидаларын оның атқарушы органы әзірлейді, оны клиринг ұйымының директорлар кеңесі бекітеді және ол уәкілетті органмен келісіледі.
2. Клиринг ұйымының қағидалары уәкілетті органмен келісілгеннен кейін күшіне енеді.
3. Клиринг ұйымының қағидалары клиринг ұйымы көрсететін қызметтерді пайдаланатын субъектілермен клиринг ұйымының өзара қарым-қатынастарын, сондай-ақ қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыру талаптары мен тәртібін айқындайды және мыналарды:
1) сауда-саттықтың клирингтік қатысушыларының құқықтары мен міндеттерін, оның ішінде сауда-саттықтың клирингтік қатысушысының қаржылық тұрақтылығын қолдау бойынша міндетті көрсете отырып, оларға қойылатын талаптарды;
2) сауда-саттықтың клирингтік қатысушылары мәртебесін беру (қолданысын тоқтата тұру, айыру) тәртібі мен талаптарын;
3) сауда-саттыққа клирингтік қатысушылардың клиринг ұйымына сауда-саттықтың клирингтік қатысушыларының қаржылық жай-күйінің мониторингін жүзеге асыру, сауда-саттықтың клирингтік қатысушылары клиринг ұйымы қағидаларының талаптарына сәйкес келуі үшін беретін олардың қызметі туралы ақпарат тізбесін, сондай-ақ осы ақпаратты ұсыну тәртібі мен мерзімдерін;
4) клиринг ұйымы сауда-саттықтың клирингтік қатысушыларынан және уәкілетті органнан алған ақпаратқа иелік ету тәртібін;
5) сауда-саттықтың клирингтік қатысушыларының қаржылық жай-күйінің мониторингі, сондай-ақ сауда-саттықтың клирингтік қатысушыларының клиринг ұйымы қағидаларының талаптарына сәйкес келу тәртібін;
6) арнайы клиринг (кепілді) қорларын қалыптастыру тәртібі мен талаптарын, сондай-ақ клиринг ұйымының жарналары мен алымдарын төлеу тәртібі мен талаптарын;
7) клиринг ұйымының резервтік қорын құру тәртібі мен талаптарын;
8) жасалған мәмілелер бойынша ақпарат жинау, өңдеу және сақтау, алшақтықтар болған кезде оны салыстырып тексеру мен түзету тәртібін;
9) клиринг ұйымының қаржы құралдарымен жасалған мәмілелердің өлшемдерін есепке алу мен растау тәртібін;

10) порядок определения требований и (или) обязательств клиринговых участников торгов;
11) порядок, условия и способы исполнения обязательств по результатам клиринговой деятельности;
12) порядок представления клиринговой организацией отчетов клиринговым участникам торгов по результатам клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;
13) порядок подготовки и передачи информации по результатам клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами расчетной организации, организатору торгов и (или) товарной бирже;
14) типовые формы договоров об осуществлении клирингового обслуживания, определяющего отношения между клиринговой организацией и клиринговыми участниками торгов;
15) требования к содержанию договора, заключаемого клиринговой организацией с расчетной организацией, организатором торгов и (или) товарной биржей;
16) порядок и условия исполнения клиринговой организацией функций центрального контрагента;
17) положения, определение которых необходимо для реализации функций клиринговой организации, установленных статьей 77-2 настоящего Закона.
4. Документы, перечисленные в пункте 3 настоящей статьи, составляют правила клиринговой организации и оформляются в качестве отдельных документов клиринговой организации либо включаются в состав единых правил клиринговой организации.
Статья 77-4. Отказ в согласовании правил осуществления
клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми
инструментами
Отказ в согласовании правил осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами уполномоченным органом производится по любому из следующих оснований:
1) непредставление заявления, составленного в произвольной форме;
2) непредставление правил, входящих в состав правил клиринговой организации, утвержденных советом директоров клиринговой организации;
3) несоответствие представленных правил требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.»;
35) пункт 3 статьи 78 изложить в следующей редакции:
«3. Клиентами центрального депозитария являются:
1) организации, осуществляющие брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов номинального держания на основании лицензии уполномоченного органа или в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) организации, осуществляющие брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг без права ведения счетов номинального держания на основании лицензии уполномоченного органа или в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) организации, осуществляющие дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг на основании лицензии уполномоченного органа или в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

10) сауда-саттықтың клирингтік қатысушыларының талаптарын және (немесе) міндеттемелерін айқындау тәртібін;
11) клиринг қызметінің нәтижелері бойынша міндеттемелерді орындаудың тәртібін, талаптарын және тәсілдерін;
12) клиринг ұйымының сауда-саттықтың клирингтік қатысушыларының қаржы құралдарымен мәмілелері бойынша клиринг қызметінің нәтижелері бойынша есептерді беру тәртібін;
13) есеп айырысу ұйымына, сауда-саттықты ұйымдастырушыға және (немесе) тауар биржасына қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметінің нәтижелері бойынша ақпаратты дайындау және беру тәртібін;
14) клиринг ұйымы мен сауда-саттықтың клирингтік қатысушылары арасындағы қатынастарды айқындайтын клирингтік қызмет көрсетуді жүзеге асыру туралы шарттардың үлгі нысандарын;
15) клиринг ұйымы есеп айырысу ұйымымен, сауда-саттықты ұйымдастырушымен және (немесе) тауар биржасымен жасайтын шарттың мазмұнына қойылатын талаптарды;
16) клиринг ұйымының орталық қарсы агенттің функцияларын орындау тәртібі мен талаптарын;
17) осы Заңның 77-2-бабында белгіленген клиринг ұйымының функцияларын іске асыру үшін айқындалуы қажетті ережелерді айқындайтын ережелер қамтиды.
4. Осы баптың 3-тармағында тізбеленген құжаттар клиринг ұйымының қағидаларын құрайды және клиринг ұйымының жекелеген құжаттары ретінде ресімделеді не клиринг ұйымының бірыңғай қағидаларының құрамына енгізіледі.
77-4-бап. Қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларын келісуден бас тарту
Уәкілетті орган қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларын келісуден мынадай негіздердің кез келгені:
1) еркін нысанда жасалған өтінішті ұсынбау;
2) клирингтік ұйымның директорлар кеңесі бекіткен, клирингтік ұйым қағидаларының құрамына кіретін қағидаларды ұсынбау;
3) ұсынылған қағидалардың Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі бойынша бас тартады.»;
36) 78-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мыналар:
1) уәкілетті органның лицензиясы негізінде немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес номиналды ұстау шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
2) уәкілетті органның лицензиясы негізінде немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес номиналды ұстау шоттарын жүргізу құқығынсыз бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
3) уәкілетті органның лицензиясы негізінде немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;

4) депоненты, являющиеся иностранными депозитариями, кастодианами и (или) номинальными держателями финансовых инструментов;
5) организации, осуществляющие клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами и (или) деятельность центрального контрагента;
6) иностранные дилеры и (или) иные юридические лица, являющиеся членами фондовой биржи и (или) клиринговыми участниками клиринговой организации;
7) клиенты депонентов.»;
36) в статье 80:
в пункте 1:
подпункты 1), 2) изложить в следующей редакции:
«1) оказывает клиентам услуги номинального держания финансовых инструментов;
2) осуществляет расчеты в финансовых инструментах по сделкам, заключенным на организованном рынке ценных бумаг и по сделкам, заключенным на неорганизованном рынке ценных бумаг с участием его депонентов (между самими депонентами; между депонентом, с одной стороны, и клиентом другого депонента, с другой стороны; между клиентами двух различных депонентов), а также иных клиентов;»;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) осуществляет клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами или оказывает услуги клиринговым организациям и (или) центральным контрагентам организованного рынка ценных бумаг на условиях и в порядке, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа и сводом правил центрального депозитария.»;
в пункте 2:
подпункты 1) и 3) изложить в следующей редакции:
«1) функции централизованной организации, осуществляющей расчеты между клиентами центрального депозитария;»;
«3) открытие банковских счетов клиенту, предназначенных для осуществления переводов денег по сделкам с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, а также получения денег при выплате дохода и погашении финансовых инструментов;»;
37) в пункте 2 статьи 81:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) порядок представления отчетности депонентам и клиентам депонентов;»;
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
«8-1) правила взаимодействия с клиринговой организацией и (или) центральным контрагентом при осуществлении расчетов с применением услуг клиринговой организации и(или) центрального контрагента;»;
38) пункт 5 статьи 85 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
«9-1) способ обеспечения исполнения обязательств по сделкам с финансовыми инструментами, совершаемым в торговой системе фондовой биржи;»;

4) шетелдiк депозитарийлер, қаржы құралдарының кастодиандары және (немесе) номиналды ұстаушылары болып табылатын депоненттер;
5) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті және (немесе) орталық контрагенттің қызметін жүзеге асыратын ұйымдар;
6) шетелдік дилерлер және (немесе) қор биржасының мүшелері және (немесе) клирингтік ұйымның клирингтік қатысушылары болып табылатын өзге де заңды тұлғалар;
7) депоненттердің клиенттері орталық депозитарийдің клиенттері болып табылады.»;
37) 80-бапта:
1-тармақта:
1), 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) клиенттерге қаржы құралдарын номиналды ұстау қызметтерiн көрсетедi;
2) бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында жасалған мәмiлелер бойынша және оның депоненттерінің (депоненттердiң өздерiнiң арасында; бiр жағынан депонент және екiншi жағынан басқа депоненттiң клиентi арасында; екi әртүрлi депоненттің клиенттерi арасында), сондай-ақ өзге де клиенттердің қатысуымен бағалы қағаздардың ұйымдастырылмаған нарығында жасалған мәмілелер бойынша қаржы құралдарында есеп айырысуларды жүзеге асырады;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асырады немесе клирингтік ұйымдарға және (немесе) бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығының орталық контрагенттеріне уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген талаптар мен тәртіппен қызметтер көрсетеді.»;
2-тармақта:
1) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) орталық депозитарийдің клиенттері арасында есеп айырысуды жүзеге асыратын орталықтандырылған ұйымның функцияларын;»;
«3) клиентке эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмiлелер бойынша ақша аударымдарын жүзеге асыруға, сондай-ақ кiрiстi төлеу және қаржы құралдарын өтеу кезiнде ақша алуға арналған банк шоттарын ашуды жүзеге асырады.»;
38) 81-баптың 2-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) депоненттерге және депоненттердің клиенттеріне есептілікті ұсыну тәртібі;»;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) есеп айырысуды клирингтік ұйымның және (немесе) орталық контрагенттің көрсететін қызметтерін қолдана отырып жүзеге асыру кезінде клирингтік ұйыммен және (немесе) орталық контрагентпен өзара іс-қимыл жасау қағидалары;»;
39) 85-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
«9-1) қор биржасының сауда жүйесінде жасалатын қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету тәсілін;»;

39) в статье 88:
пункт 2 дополнить подпунктами 20) и 21) следующего содержания:
«20) участие в торгах по ценным бумагам и иным финансовым инструментам, допущенным к обращению на фондовой бирже, при урегулировании дефолта и выполнении функций центрального контрагента;
21) иные функции, предусмотренные внутренними документами фондовой биржи.»;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3. Фондовая биржа участвует в торгах финансовыми инструментами в своей торговой системе при урегулировании дефолта, выполнении функций центрального контрагента.»;
40) дополнить статьями 90-1 и 90-2 следующего содержания:
«Статья 90-1. Условия и порядок осуществления деятельности
центрального контрагента
1. Центральным контрагентом вправе быть клиринговая организация, центральный депозитарий или фондовая биржа на условиях и в порядке, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Центральный контрагент для снижения рисков его деятельности обязан:
1) обеспечить создание и функционирование системы управления рисками;
2) поддерживать на минимальном уровне резервный фонд центрального контрагента, сформированный за счет собственных активов, и гарантийный фонд, сформированный за счет активов брокеров и (или) дилеров, являющихся членами обслуживаемого им организатора торгов;
3) осуществлять иные функции, определенные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Требования к системе управления рисками центрального контрагента, условиям и порядку мониторинга, контроля и управления рисками центрального контрагента устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 90-2. Ограниченная ответственность и права центрального
контрагента
1. Ответственность центрального контрагента по исполнению сделок с финансовыми инструментами, по которым он принял статус стороны сделки посредством новации или иного способа, ограничивается активами, составляющими его специальный резервный фонд для определенного вида (типа, наименования) финансовых инструментов (или для определенного рынка, сектора организованного рынка ценных бумаг), в размере, установленном внутренними документами центрального контрагента.
2. На условиях и в порядке, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа и (или) внутренними документами центрального контрагента, могут быть установлены права центрального контрагента по:
1) установлению неплатежеспособности участника торгов (клиента) или его неспособности исполнить обязательства по заключенным сделкам с финансовыми инструментами;
2) исполнению сделок (принудительному закрытию позиций, платежам, переводам финансовых инструментов) участника торгов (клиента) или управлению его активами (заключению и исполнению любых сделок, договоров), применению (использованию) его частичного обеспечения или других активов для урегулирования допущенного им дефолта;

39) 88-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 20) және 21) тармақшалармен толықтырылсын:
«20) дефолтты реттеу және орталық контрагенттің функцияларын орындау кезінде бағалы қағаздар және қор биржасында айналысқа жіберілген өзге де қаржы құралдары бойынша сауда-саттыққа қатысу;
21) қор биржасының ішкі құжаттарында көзделген өзге де функциялар.»;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Қор биржасы дефолтты реттеу, орталық контрагенттің функцияларын орындаған кезде өзінің сауда жүйесінде қаржы құралдарымен сауда-сатыққа қатысады.»;
40) мынадай мазмұндағы 90-1 және 90-2-баптармен толықтырылсын:
«90-1-бап. Орталық контрагенттің қызметін жүзеге асыру талаптары мен тәртібі
1. Клирингтік ұйым, орталық депозитарий немесе қор биржасы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптармен және тәртіппен орталық контрагент болуға құқылы.
2. Орталық контрагент өз қызметінің тәуекелдерін төмендету үшін:
1) тәуекелдерді басқару жүйесін құруды және оның жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
2) орталық контрагенттің өзінің активтері есебінен қалыптастырылған резервтік қорын және өзі қызмет көрсететін сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшелері болып табылатын брокерлердің және (немесе) дилерлердің активтері есебінен қалыптастырылған кепілдік берілген қорды ең төменгі деңгейде ұстап тұруға;
3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыруға міндетті.
3. Орталық контрагенттің тәуекелдерді басқару жүйесіне, орталық контрагенттің тәуекелдері мониторингінің, оларды бақылаудың және басқарудың шарттары мен тәртібіне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
90-2-бап. Орталық контрагенттің шектелген жауапкершілігі және құқықтары
1. Орталық контрагенттің новация немесе басқа тәсіл арқылы ол мәміленің тарапы мәртебесін қабылдаған қаржы құралдарымен мәмілелерді орындау бойынша жауапкершілігі қаржы құралдарының белгілі бір түрі (типі, атауы) үшін (немесе белгілі бір нарық, бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығының секторы үшін) оның арнайы резервтік қорын құрайтын орталық контрагенттің ішкі құжаттарында белгіленген мөлшердегі активтерімен шектеледі.
2. Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және (немесе) орталық контрагенттің ішкі құжаттарында белгіленген шарттармен және тәртіппен орталық контрагенттің:
1) сауда-саттыққа қатысушының (клиенттің) төлем қабілетсіздігін немесе оның қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігі болмауын анықтау;
2) сауда-саттыққа қатысушының (клиенттің) мәмілелерін (позицияларды мәжбүрлеп жабу, қаржы құралдарының төлемдері, аударымдары бойынша) орындау немесе оның активтерін басқару (кез келген мәмілелерді, шарттарды жасау және орындау), ол жіберген дефолтты реттеу үшін оны ішінара қамтамасыз етуді немесе басқа активтерін қолдану (пайдалану);

3) использованию финансовых активов, имеющихся в его распоряжении, для покрытия убытков дефолта, включая маржевые взносы, активы специальных гарантийных и (или) резервных фондов;
4) использованию собственных активов брокера (находящихся на счетах центрального депозитария и (или) обслуживающей клиринговую организацию расчетной организации) на условиях и в порядке, установленных соответствующим договором присоединения между центральным контрагентом и данным брокером, для урегулирования дефолта по сделке, заключенной данным брокером в интересах его клиента, с использованием услуг центрального контрагента.
3. Внутренние документы центрального контрагента, касающиеся условий и порядка реализации прав и проведения процедур, указанных в пункте 3 настоящей статьи, должны быть доступны для ознакомления всем клиентам центрального контрагента.
4. Действия, предпринимаемые центральным контрагентом для урегулирования дефолта с целью исполнения законных требований добросовестных участников торгов и осуществленные в соответствии с его внутренними документами, могут быть признаны недействительными только по решению суда.
При этом обжалование данных действий в суде не приостанавливает их исполнения.»;
41) в пункте 2 статьи 102:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) решения, принятые общим собранием акционеров (участников) эмитента;»;
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) решения, принятые советом директоров по перечню вопросов, информация о которых в соответствии с внутренними документами общества должна быть доведена до сведения акционеров и инвесторов;».
13. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 87; 2005 г., № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 18, ст. 143; № 19, ст. 149; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 10, ст. 52; № 23, ст.143; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):
1) пункт 4 статьи 8-1 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Основанием отказа в выдаче акта ввода системы управления базы данных кредитных историй в эксплуатацию является невыполнение кредитным бюро требований настоящего пункта, а также организационных, технических мер и технологических требований по защите программного обеспечения, применяемых при формировании и эксплуатации информационных систем, используемых для создания базы данных кредитных историй и средств защиты указанных информационных систем.»;
1) статью 25 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:

3) дефолттың шығындарын жабу үшін маржа жарналарын, арнайы кепілдік берілген және (немесе) резервтік қорлардың активтерін қоса алғанда, оның иелігіндегі қаржы активтерін пайдалану;
4) брокер өз клиентінің мүддесі үшін орталық контрагенттің қызметтерін пайдалана отырып жасасқан мәміле бойынша дефолтты реттеу үшін орталық контрагентпен және осы брокер арасындағы тиісті қосылу шартында белгіленген шарттармен және тәртіппен брокердің (орталық депозитарийдің шоттарындағы және (немесе) есеп айырысу ұйымының клирингтік ұйымына қызмет көрсететін) өзінің активтерін пайдалану бойынша құқықтары белгіленуі мүмкін.
3. Орталық контрагенттің құқықтарды іске асырудың және осы баптың 3-тармағында көрсетілген рәсімдерді жүргізудің шарттары мен тәртібіне қатысты ішкі құжаттары орталық контрагенттің барлық клиенттеріне танысу үшін қолжетімді болуға тиіс.
4. Орталық контрагент сауда-саттыққа адал қатысушылардың заңды талаптарын орындау мақсатында дефолтты реттеу үшін қолданып отырған және оның ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылған әрекеттер соттың шешімі бойынша ғана жарамсыз деп танылуы мүмкін.
Бұл ретте осы әрекеттерге сотқа шағым беру олардың орындалуын тоқтата тұрмайды.»;
41) 102-баптың 2-тармағында:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) эмитент акционерлерiнiң (қатысушыларының) жалпы жиналысында қабылданған шешiмдер;»;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) директорлар кеңесі мәселелердің тізбесі бойынша қабылдаған шешімдер, олар туралы ақпарат қоғамның ішкі құжаттарына сәйкес акционерлердің және инвесторлардың назарларына жеткізілуге тиіс;».
13. «Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 87-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 18, 143-құжат; № 19, 149-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 8-1-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақтың талаптарын, сондай-ақ кредиттік тарихтардың дерекқорын және ақпараттық жүйелерді қорғау құралдарын құру үшін пайдаланылатын аталған ақпараттық жүйелерді қалыптастыру және пайдалану кезінде қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді қорғау жөніндегі ұйымдастырушылық, техникалық шараларды және технологиялық талаптарды кредиттік бюроның орындамауы кредиттік тарихтардың дерекқорын басқару жүйесін пайдалануға енгізу актісін беруден бас тартудың негізі болып табылады.»;
2) 25-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:

«1-1. Согласие субъекта кредитной истории на представление информации о нем в кредитное бюро и (или) выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета из кредитного бюро (за исключением кредитного бюро с государственным участием) оформляется при каждом обращении физического или юридического лица к поставщику информации за получением кредита либо иных обязательств.».
14. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года «Об инвестиционных фондах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 90; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; 2011 г., № 24, ст. 196; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 4-5, ст. 24; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):
1) в пункте 5 статьи 5:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«В случае, если в течение двух месяцев со дня прекращения, расторжения или истечения срока действия договора доверительного управления, заключенного между акционерным инвестиционным фондом и его управляющей компанией, акционерным инвестиционным фондом не будет заключен договор доверительного управления с новой управляющей компанией, акционерный инвестиционный фонд подлежит перерегистрации в органах юстиции в связи с изменением наименования.»;
дополнить частью третьей следующего содержания:
«Неосуществление акционерным инвестиционным фондом перерегистрации в органах юстиции в установленный настоящим законом срок является основанием для его принудительной ликвидации в порядке, установленном статьей 15 настоящего Закона, по иску любой из заинтересованных сторон.»;
2) статью 20 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Заявление и необходимые документы представляются управляющей компанией в бумажном либо электронном виде через веб-портал «электронного правительства».
При подаче документов в электронном виде через веб-портал «электронного правительства» документы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, прикрепляются к электронной форме заявления в виде электронных копий документов и электронного документа.»;
3) в статье 28:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
«3. Изменения и дополнения в правила паевого инвестиционного фонда подлежат согласованию с уполномоченным органом, за исключением изменений и (или) дополнений:

«1-1. Кредиттік тарих субъектісінің өзі туралы ақпаратты кредиттік бюроға ұсынуға және (немесе) кредиттік бюродан кредиттік есепті алушыға кредиттік есепті беруге (мемлекеттің қатысуы бар кредиттік бюроны қоспағанда) келісімі жеке немесе заңды тұлға ақпаратты жеткізушіге кредитті не өзге де міндеттемелерді алу үшін әрбір жүгінген кезде ресімделеді.».
14. «Инвестициялық қорлар туралы» 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 16, 90-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 33-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; 2011 ж., № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 5-баптың 5-тармағында:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер акционерлік инвестициялық қор мен оның басқарушы компаниясы арасында жасалған сенімгерлікпен басқару шарты тоқтатылған, бұзылған немесе оның қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап екі ай ішінде акционерлік инвестициялық қор жаңа басқарушы компаниямен сенімгерлікпен басқару шартын жасаспаған жағдайда, акционерлік инвестициялық қор атауының өзгеруіне байланысты әділет органдарында қайта тіркелуге тиіс.»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Акционерлік инвестициялық қордың осы Заңда белгіленген мерзімде әділет органдарында қайта тіркеуді жүзеге асырмауы мүдделі тараптардың кез келгенінің талап қоюы бойынша, осы Заңның 15-бабында белгіленген тәртіппен оны мәжбүрлеп таратудың негізі болып табылады.»;
2) 20-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Басқарушы компания өтініш пен қажетті құжаттарды қағаз түрінде не «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы электрондық түрде ұсынады.
Құжаттарды «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы электрондық түрде ұсынған кезде осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттар өтініштің электрондық нысанына құжаттардың электрондық көшірмелері және электрондық құжат түрінде қоса тіркеліп беріледі.»;
3) 28-бапта:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мына:

1) наименования и(или) местонахождения управляющей компании;
2) наименования и(или) местонахождения кастодиана;
3) аудиторских организаций управляющей компании и(или) кастодиана, а также изменения их наименования и (или) местонахождения;
4) перечня посредников по размещению и выкупу паев паевого инвестиционного фонда.
Изменения, перечисленные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта, вступают в силу в порядке, установленном правилами паевого инвестиционного фонда.
4. В период первоначального размещения паев паевого инвестиционного фонда в правила фонда могут быть внесены только изменения и дополнения, указанные в подпунктах 1) -4) пункта 3 настоящей статьи.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Изменения и дополнения в правила паевого инвестиционного фонда вступают в силу по истечении тридцати календарных дней после опубликования в печатном издании или получения всеми держателями паев в порядке, установленном правилами фонда, текста этих изменений и дополнений с указанием об их согласовании с уполномоченным органом в случаях, предусмотренных настоящей статьей.
В случае, если на дату представления изменений и дополнений в правила паевого инвестиционного фонда ни один пай данного фонда не размещен, изменения и дополнения вступают в силу с даты согласования указанных изменений с уполномоченным органом с даты принятия решения о внесении изменений и/или дополнений, указанных в части второй пункта 3 настоящей статьи.»;
4) статью 36 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
«7. Решения уполномоченного органа об отказе в принятии к сведению информации о прекращении существования паевого инвестиционного фонда принимаются в случаях несоответствия представленных документов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
В случае отказа в принятии к сведению информации о прекращении существования паевого инвестиционного фонда, управляющая компания или кастодиан паевого инвестиционного фонда устраняют замечания уполномоченного органа и повторно представляют доработанные документы в уполномоченный орган в течение тридцати дней со дня получения отказа.»;
5) в статье 37:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Перечень финансовых инструментов, которые могут входить в состав активов акционерных и паевых инвестиционных фондов, а также порядок инвестирования финансовых инструментов и иного имущества, входящего в состав активов инвестиционного фонда, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа и инвестиционной декларацией акционерного инвестиционного фонда или правилами паевого инвестиционного фонда.»;

1) басқарушы компанияның атауын және (немесе) орналасқан жерін;
2) кастодианның атауын және (немесе) орналасқан жерін;
3) басқарушы компанияның және (немесе) кастодианның аудиторлық ұйымдарын, сондай-ақ олардың атауын және (немесе) орналасқан жерін өзгертуді;
4) инвестициялық пай қорының пайларын орналастыру және сатып алу жөніндегі делдалдардың тізбесін өзгертуді және (немесе) толықтыруды қоспағанда, инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар уәкiлеттi органмен келісілуге тиiс.
Осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында аталған өзгерістер инвестициялық пай қорының қағидаларында белгіленген тәртіппен күшіне енеді.
4. Инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастыру кезеңiнде қордың қағидаларына осы баптың 3-тармағы 1)-4) тармақшаларында көрсетілген өзгерістер мен толықтырулар ғана енгізілуі мүмкін»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар осы бапта көзделген жағдайларда уәкiлеттi органмен келісілгенi жөнінде көрсетіле отырып, осы өзгерістер мен толықтырулардың мәтiнi баспа басылымында жарияланғаннан немесе пайлардың барлық ұстаушылары қордың қағидаларында белгіленген тәртіппен оны алғаннан кейін күнтізбелік отыз күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен толықтыруларды ұсыну күніне бұл қордың бірде-бір пайы орналастырылмаған жағдайда, өзгерістер мен толықтырулар осы баптың 3-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген өзгерістерді және/немесе толықтыруларды енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап көрсетілген өзгерістер уәкілетті органмен келісілген күннен бастап күшіне енеді.»;
4) 36-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Уәкілетті органның инвестициялық пай қорының жұмыс істеуін тоқтату туралы ақпаратты мәлімет үшін алудан бас тарту шешімдері ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда қабылданады.
Инвестициялық пай қорының жұмыс істеуін тоқтату туралы ақпаратты мәлімет үшін алудан бас тартылған жағдайда, басқарушы компания немесе инвестициялық пай қорының кастодианы уәкілетті органның ескертулерін жояды және бас тарту алынған күннен бастап отыз күн ішінде жетілдірілген құжаттарды қайтадан уәкілетті органға ұсынады.»;
5) 37-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Акционерлік және инвестициялық пай қорлары активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарының тізбесі, сондай-ақ қаржы құралдарын және инвестициялық қор активтерінің құрамына кіретін өзге де мүлікті инвестициялау тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және акционерлiк инвестициялық қордың инвестициялық декларациясында немесе инвестициялық пай қорының қағидаларында айқындалады.»;

подпункт 4) пункта 6 изложить в следующей редакции:
«4) финансовых инструментов одного вида (выпуска) одного юридического лица в размере, превышающем пятнадцать процентов от общего количества размещенных финансовых инструментов данного вида (выпуска), за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций финансовых агентств Республики Казахстан;»;
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
«В случае, если в результате осуществления каких-либо сделок с активами фонда недвижимости либо иных случаях требования и (или) ограничения к составу активов фонда недвижимости будут нарушены, фонд недвижимости обязан в течение одного дня, следующего за таким событием, уведомить уполномоченный орган и привести состав активов в соответствие с требованиями настоящей статьи в течение шести месяцев с даты таких изменений в составе активов фонда недвижимости.»;
в пункте 9:
подпункт 3) исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
«Ограничения, установленные настоящим пунктом, не распространяются в отношении государственных ценных бумаг Республики Казахстан.»;
6) пункт 4 статьи 38 изложить в следующей редакции:
«4. Порядок осуществления бухгалтерского учета активов инвестиционного фонда и составления финансовой отчетности по ним устанавливается нормативными правовыми актами центрального государственного органа, осуществляющего регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности.»;
7) в статье 41
в пункте 1:
подпункт 11) части первой изложить в следующей редакции:
«11) совершать сделки без обеспечения ("короткие продажи") или принимать обязательства по передаче активов, которые на момент принятия таких обязательств не входят в состав активов инвестиционного фонда либо не зачислены на счет инвестиционного фонда в кастодиане, в случае, если активом являются ценные бумаги;»;
дополнить частью третьей следующего содержания:
«Требования подпунктов 5) и 11) настоящего пункта не распространяются при заключении сделок с финансовыми инструментами в торговой системе организатора торгов методом открытых торгов, в случае использования услуг центрального контрагента.».
15. В Закон Республики Казахстан от 5 июня 2006 года «О региональном финансовом центре города Алматы» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 10, ст. 51; 2007 г., № 17, ст. 141; 2009 г., № 17, ст. 81; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014г., № 22, ст. 128; № 23, ст. 143; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):

6-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) мемлекеттiк бағалы қағаздарды және Қазақстан Республикасы қаржы агенттiктерiнің агенттiк облигацияларын қоспағанда, осы түрдегі (шығарылымдағы) орналастырылған қаржы құралдарының жалпы санының он бес пайызынан асатын мөлшерде бір заңды тұлғаның бір түрдегі (шығарылымдағы) қаржы құралдары болмауға тиіс.»;
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер жылжымайтын мүлiк қорының активтерiмен қандай да бiр мәмiлелердi жүзеге асыру нәтижесiнде не өзге де жағдайларда жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамына қойылатын талаптар және (немесе) шектеулер бұзылатын жағдайда, жылжымайтын мүлiк қоры осындай оқиға болғаннан кейiнгi бiр күн iшiнде уәкiлеттi органды хабардар етуге және жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамында осындай өзгерiстер болған күннен бастап алты ай iшiнде активтердiң құрамын осы баптың талаптарына сәйкес келтiруге мiндеттi.»;
9-тармақта:
3) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақта белгіленген шектеулер Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына қатысты қолданылмайды.»;
6) 38-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Инвестициялық қор активтерiнің бухгалтерлік есебін жүзеге асыру және олар бойынша қаржылық есептілікті жасау тәртібі бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.»;
7) 41-бапта:
1-тармақта:
11) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«11) актив бағалы қағаздар болып табылған жағдайда, қамтамасыз етiлмеген мәмiлелер жасасуға («қысқа сату») немесе мұндай мiндеттемелердi қабылдау кезiнде инвестициялық қор активтерiнiң құрамына кiрмейтiн не инвестициялық қордың кастодиандағы шотына есепке жатқызылмаған активтерді беру жөнiндегі мiндеттемелерді қабылдауға;»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақтың 5) және 11) тармақшаларының талаптары орталық контрагенттің көрсететін қызметтерін пайдаланған жағдайда ашық сауда-саттық әдісімен сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде қаржы құралдарымен мәмілелерді жасасу кезінде қолданылмайды.».
15. «Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы туралы» 2006 жылғы 5 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына(Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 10, 51-құжат; 2007 ж., № 17, 141-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 22, 128-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 3 изложить в следующей редакции:
«Статья 3. Цели создания и принципы функционирования
финансового центра
Целями создания финансового центра являются развитие финансового рынка, обеспечение его интеграции с международными рынками капитала, привлечение инвестиций в экономику и содействие экономическому развитию Республики Казахстан.
Финансовый центр функционирует на следующих принципах:
1) равенство всех участников;
2) движение капитала в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан;
3) прозрачность;
4) открытость.»;
2) подпункт 11) пункта 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:
«11) содействие улучшению инфраструктуры финансового рынка;»;
3) подпункты 6) и 7) статьи 6 исключить;
4) в статье 8:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
«2. Основными задачами Совета являются содействие в вопросах, касающихся деятельности финансового центра, достижения уполномоченным органом поставленных целей и задач по развитию финансового центра, а также определение направлений его развития.
3. Функции Совета:
1) выработка рекомендаций по созданию благоприятных экономических и правовых условий для развития финансового центра и финансового рынка;
2) определение стратегии и политики развития финансового центра, включая разработку основных направлений его развития, методов и механизмов реализации;
3) подготовка предложений по вопросам организации деятельности и функционирования финансового центра, а также повышения эффективности взаимодействия центральных исполнительных органов и местного исполнительного органа города Алматы в решении проблем финансового центра.»;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
«5. При Совете могут создаваться рабочие группы.»;
5) пункт 2 статьи 13 дополнить частью второй следующего содержания:
«В случае непредставления документов, подтверждающих сведения, необходимые для оформления визы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уполномоченный орган отказывает в ходатайстве.»;
6) часть вторую статьи 15 исключить.
16. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 14, ст. 90; 2007 г., № 2, ст. 18; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 2-3, ст. 16; 2011 г., № 24, ст. 196; 2012 г., № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124, 2013 г., № 21-22, ст. 115; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):

1) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«3-бап. Қаржы орталығын құру мақсаттары және оның жұмыс істеу қағидаттары
Қаржы нарығын дамыту, оның капиталдың халықаралық нарықтарымен ықпалдасуын қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының экономикасына инвестициялар тарту және экономикалық дамуына жәрдемдесу қаржы орталығын құрудың мақсаттары болып табылады.
Қаржы орталығы:
1) барлық қатысушылардың теңдігі;
2) капиталдың Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес қозғалысы;
3) айқындылық;
4) ашықтық қағидаттары негізінде жұмыс істейді.»;
2) 5-баптың 2-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«11) қаржы нарығы инфрақұрылымын жақсартуға жәрдемдесу;»;
3) 6-баптың 6) және 7) тармақшалары алып тасталсын;
4) 8-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қаржы орталығының қызметіне қатысты мәселелерде жәрдемдесу, уәкілетті органның қаржы орталығын дамыту бойынша қойылған мақсаттар мен міндеттерге жетуі, сондай-ақ оның даму бағыттарын айқындау кеңестің негізгі міндеттері болып табылады.
3. Кеңестің функциялары:
1) қаржы орталығын және қаржы нарығын дамыту үшін қолайлы экономикалық және құқықтық жағдайлар жасау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу;
2) қаржы орталығын дамытудың негізгі бағыттарын, іске асырудың әдістері мен тетіктерін әзірлеуді қоса алғанда, қаржы орталығының даму стратегиясы мен саясатын айқындау;
3) қаржы орталығының қызметін ұйымдастыру және жұмыс істеуі мәселелері бойынша, сондай-ақ қаржы орталығының проблемаларын шешуде орталық атқарушы органдардың және Алматы қаласының жергілікті атқарушы органының өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру мәселелері бойынша ұсыныстарды дайындау.»;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Кеңес жанынан жұмыс топтары құрылуы мүмкін.»;
5) 13-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес визаны ресімдеу үшін қажетті мәліметтерді растайтын құжаттар ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті орган өтінішхаттан бас тартады.»;
6) 15-баптың екінші бөлігі алып тасталсын.
16. «Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегі банктерiнде орналастырылған депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру туралы» 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 14, 90-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; 2011 ж., № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат;2013 ж., № 21-22, 115-құжат; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 7:
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«4) использовать исключительно в служебных целях всю ставшую известной в процессе осуществления своих функций информацию о банках-участниках и их клиентах;»;
2) пункт 7 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«7. Реестр банков-участников системы обязательного гарантирования депозитов публикуется на интернет-ресурсе организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов.»;
3) пункт 2 статьи 13:
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) соблюдать условия договора присоединения.»;
4) пункт 2 статьи 21 дополнить частью второй следующего содержания:
«При обращении за выплатой гарантийного возмещения представителя депозитора банку-агенту представляются оригиналы документов, подтверждающих право представителя на совершение юридических действий в интересах депозитора, а также документ, удостоверяющий личность представителя депозитора.»;
5) заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
«Глава 6. Специальный резерв организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов».
17. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 4, ст. 32; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; №23, ст.143; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):
1) статью 1 дополнить подпунктами 6-1) и 13-1) следующего содержания:
«6-1) дочерняя организация – организация, которая в соответствии с международными стандартами признается как подконтрольная основной организации и представляет финансовую отчетность основной организации для составления консолидированной финансовой отчетности по международным стандартам»;
«13-1) основная организация – организация, которая в соответствии с международными стандартами признается как контролирующая одну и более дочерние организации и представляет консолидированную финансовую отчетность по международным стандартам;»;

1) 7-бапта:
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) өзінің функцияларын жүзеге асыру процесінде мәлім болған қатысушы банктер және олардың клиенттері туралы барлық ақпаратты тек қызметтік мақсаттарда ғана пайдалануға;»;
2) 10-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы банктердің тізілімі депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның интернет-ресурсында жария етіледі.»;
3) 13-баптың 2-тармағында:
5) тармақшадағы «ұсынуға міндетті.» деген сөздер «ұсынуға;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) қосылу шартының талаптарын сақтауға міндетті.»;
4) 21-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Депозитор өкілінің кепілдік берілген өтемін төлеуге өтініш берілген кезде агент-банкке депозитор мүддесінде заңдық әрекеттерді жасауға өкілдің құқығын растайтын құжаттардың түпнұсқалары, сондай-ақ депозитор өкілінің жеке басын куәландыратын құжат ұсынылады.»;
5) 6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«6-тарау. Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның арнайы резервi»;
17. «Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы» 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 4, 32-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат, № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 6-1) және 13-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-1) еншілес ұйым – халықаралық стандарттарға сәйкес негізгі ұйымның бақылауында деп танылатын және халықаралық стандарттар бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау үшін негізгі ұйымның қаржылық есептілігін ұсынатын ұйым;
13-1) негізгі ұйым – халықаралық стандарттарға сәйкес бір және одан артық еншілес ұйымды бақылайды деп танылатын және халықаралық стандарттар бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті ұсынатын ұйым;»;

2) пункт 4 статьи 2 дополнить частью второй следующего содержания:
«Финансовые организации, специальные финансовые компании, исламские специальные финансовые компании осуществляют ведение бухгалтерского учета в соответствии с международными стандартами и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности.»;
3) пункт 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
«1. Отчетным периодом является период, за который организацией представляется финансовая отчетность.
Отчетным периодом для годовой финансовой отчетности является календарный год, начиная с 1 января по 31 декабря.»;
4) в статье 19:
пункт 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) своей основной организации, по отношению к которой они являются дочерними, в порядке, определяемом основной организацией, включая перечень, формы и сроки.»;
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. Для обеспечения прозрачности и достоверности данных, включаемых в консолидированную финансовую отчетность, основная организация вправе определять порядок применения дочерними организациями единой учетной политики, инвентаризации имущества дочерних организаций, обесценения активов дочерних организаций и другие вопросы, связанные с прозрачностью и достоверностью данных финансовой отчетности дочерних организаций.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Представление консолидированной финансовой отчетности производится в соответствии с пунктами 1, 2, 3, 3-1 и 4-1 настоящей статьи.»;
пункт 6 исключить»;
5) в статье 20:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Государственное регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в финансовых организациях, микрофинансовых организациях, специальных финансовых компаниях, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, исламских специальных финансовых компаниях, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, Банке развития Казахстана, осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан посредством принятия нормативных правовых актов и методических рекомендаций к ним.»;
в пункте 6:
абзац второй подпункта 1) изложить в следующей редакции:
«разрабатывает и утверждает стандарты финансовой отчетности по вопросам, не урегулированным международными стандартами, а также методические рекомендации к ним;»;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) для дочерних организаций Национального Банка Республики Казахстан разрабатывает и утверждает в соответствии с требованиями настоящего Закона нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также типовые планы счетов бухгалтерского учета;»;
подпункт 3-2) изложить в следующей редакции:
«3-2) для Банка Развития Казахстана разрабатывает и утверждает в соответствии с требованиями настоящего Закона нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также типовые планы счетов бухгалтерского учета;»;

2) 2-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қаржы ұйымдары, арнайы қаржы компаниялары, исламдық арнайы қаржы компаниялары бухгалтерлік есепті халықаралық стандарттарға және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүргізуді жүзеге асырады.»;
3) 18-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ұйым қаржылық есептілікті ұсынатын кезең ол есепті кезең болып табылады.
Жылдық қаржылық есептілік үшін 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсан аралығындағы күнтізбелік жыл есепті кезең болып табылады.»;
4) 19-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасындағы «құзыреттеріне сәйкес қаржылық есептілікті ұсынады.» деген сөздер «құзыреттеріне сәйкес;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) тізбені, нысандарды және мерзімдерді қоса алғанда, негізгі ұйым айқындайтын тәртіппен өздері еншілес болып табылатын өзінің негізгі ұйымына қаржылық есептілікті ұсынады.»;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Шоғырландырылған қаржылық есептілікке кіретін деректердің айқындылығы мен дұрыстығын қамтамасыз ету үшін негізгі ұйым еншілес ұйымдардың бірыңғай есеп саясатын қолдану, еншілес ұйымдардың мүлкін түгендеу, еншілес ұйымдардың активтерінің құнсыздануы тәртібін және еншілес ұйымдардың қаржылық есептілігі деректерінің айқындылығы мен дұрыстығымен байланысты басқа да мәселелерді айқындауға құқылы.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Шоғырландырылған қаржылық есептілік осы баптың 1, 2, 3, 3-1 және 4-1-тармақтарына сәйкес ұсынылады.»;
6-тармақ алып тасталсын;
5) 20-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қаржы ұйымдарында, микроқаржы ұйымдарында, Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компанияларында, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес құрылған исламдық арнайы қаржы компанияларында, Қазақстанның Даму Банкінде бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін мемлекеттік реттеуді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі нормативтік құқықтық актілер мен оларға әдістемелік ұсынымдар қабылдау арқылы жүзеге асырады.»;
6-тармақта:
1) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«халықаралық стандарттарда реттелмеген мәселелер бойынша қаржылық есептілік стандарттарын, сондай-ақ оларға әдістемелік ұсынымдарды әзірлейді және бекітеді;»;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің еншілес ұйымдары үшін осы Заңның талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ бухгалтерлік есеп шоттарының типтік жоспарларын әзірлейді және бекітеді;»;
3-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3-2) Қазақстанның Даму Банкі үшін осы Заңның талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ бухгалтерлік есеп шоттарының типтік жоспарларын әзірлейді және бекітеді;»;

дополнить подпунктом 3-3) следующего содержания:
«3-3) для исламских специальных финансовых компаний, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, разрабатывает и утверждает в соответствии с требованиями настоящего Закона нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также типовые планы счетов бухгалтерского учета;»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) осуществляет контроль за соблюдением финансовыми организациями, микрофинансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и международных стандартов;».
18. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 15, ст. 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 9; № 2, ст.10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 12, ст. 82; № 19-II, ст. 94, 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; Закон Республики Казахстан от 22 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ограничения участия государства в предпринимательской деятельности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 24 апреля 2015 г.):
1) в статье 12:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) определяет порядок разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью, акционером (участником, доверительным управляющим) которых является Национальный Банк Республики Казахстан, и созданных им государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также отчетов по их исполнению;»;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) осуществляет отчуждение, передает в пользование имущество, закрепленное за Национальным Банком Республики Казахстан;»;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) дает согласие созданному им государственному предприятию на отчуждение или распоряжение иным способом, в том числе передачу в пользование закрепленным за ним имуществом (за исключением продажи произведенной им продукции), создание филиалов и представительств, а также передачу и списание дебиторской задолженности;»;

мынадай мазмұндағы 3-3) тармақшамен толықтырылсын:
«3-3) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес құрылған исламдық арнайы қаржы компаниялары үшін осы Заңның талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ бухгалтерлік есеп шоттарының типтік жоспарларын әзірлейді және бекітеді;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) қаржы ұйымдарының, микроқаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының және халықаралық стандарттардың талаптарын сақтауына бақылауды жүзеге асырады;».
18. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-II, 94, 96-құжаттар; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат;2015 жылғы 24 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке қатысуын шектеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 12-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) акционері (қатысушысы, сенімгерлікпен басқарушысы) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болып табылатын, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің және ол құрған мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, оларды әске асыруды мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ оларды орындау жөніндегі есептер тәртібін айқындайды;»;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне бекітіліп берілген мүлікті иеліктен шығаруды жүзеге асырады, пайдалануға береді;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) өзі құрған мемлекеттік кәсіпорынға бекітіліп берілген мүлікті (ол өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге, оның ішінде пайдалануға беруге, филиалдар мен өкілдіктер құруға, сондай-ақ дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;»;

дополнить подпунктами 8-1) и 11-1) следующего содержания:
«8-1) осуществляет доверительное управление государственным имуществом, переданным ему в доверительное управление Правительством Республики Казахстан, в порядке и на условиях, предусмотренных договором;»;
«11-1) определяет порядок распределения чистого дохода созданных им государственных предприятий;»;
2) в статье 13:
подпункты 4-1) и 4-2) изложить в следующей редакции:
«4-1) определяет порядок разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, а также мониторинга и оценки их реализации, за исключением акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью, акционером (участником, доверительным управляющим) которых является Национальный Банк Республики Казахстан, и созданных им государственных предприятий;
4-2) определяет порядок разработки и представления отчетов по исполнению планов развития контролируемых государством акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью и государственных предприятий, за исключением акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью, акционером (участником, доверительным управляющим) которых является Национальный Банк Республики Казахстан, и созданных им государственных предприятий;»;
3) в статье 140:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Деятельность государственного предприятия, созданного Национальным Банком Республики Казахстан, финансируется за счет его собственного дохода.
Порядок разработки, утверждения планов развития государственных предприятий, созданных Национальным Банком Республики Казахстан, мониторинга и оценки их реализации, а также отчетов по их исполнению определяется Национальным Банком Республики Казахстан.»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Норматив отчисления части чистого дохода республиканских государственных предприятий, за исключением республиканских государственных предприятий, созданных Национальным Банком Республики Казахстан, устанавливается уполномоченным органом по государственному планированию.»;
4) пункт 6 статьи 185 изложить в следующей редакции:
«6. Порядок разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью, акционером (участником, доверительным управляющим) которых является Национальный Банк Республики Казахстан, мониторинга и оценки их реализации, а также отчетов по их исполнению определяется Национальным Банком Республики Казахстан.»;

мынадай мазмұндағы 8-1) және 11-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«8-1) Қазақстан Республикасының Үкіметі оған сенімгерлікпен басқаруға берген мемлекеттік мүлікті шартта көзделген тәртіппен және талаптармен сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асырады;»;
«11-1) өзі құрған мемлекеттік кәсіпорындардың таза табысын бөлу тәртібін айқындайды;»;
2) 13-бапта:
4-1) және 4-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«4-1) акционері (қатысушысы, сенімгерлікпен басқарушысы) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болып табылатын акционерлік қоғамдарды, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерді және ол құрған мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ мониторинг жүргізу және олардың іске асырылуын бағалау тәртібін айқындайды;
4-2) акционері (қатысушысы, сенімгерлікпен басқарушысы) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болып табылатын акционерлік қоғамдарды, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерді және ол құрған мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің және мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну тәртібін айқындайды;»;
3) 140-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құрған мемлекеттік кәсіпорынның қызметі өзінің меншікті табысы есебінен қаржыландырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құрған мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, оларды іске асыруды мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ оларды орындау жөніндегі есептер тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құрған республикалық мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда, республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың таза табысының бір бөлігін аудару нормативін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган белгілейді.»;
4) 185-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Акционері (қатысушысы, сенімгерлікпен басқарушысы) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болып табылатын, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестердің даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, оларды іске асыруды мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ оларды орындау жөніндегі есептер тәртібін айқындайды.».

19. В Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года «О микрофинансовых организациях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 20, ст. 120; 2014 г., № 4-5, ст. 24;№ 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 22, ст. 131, № 23, ст. 143):
1) в статье 3:
пункт 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Комиссия, вознаграждение и иные платежи, связанные с предоставлением микрокредита, взимаются микрофинансовой организацией после или в момент предоставления микрокредита.
Перечень и наименование комиссий, которые микрофинансовая организация вправе взимать за оказание услуг, связанных с выдачей и обслуживанием микрокредита, выданного физическому лицу, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Микрофинансовая организация не вправе устанавливать в договоре о предоставлении микрокредита и взимать комиссии, не предусмотренные нормативным правовым актом уполномоченного органа.»;
2) статью 6 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. В случае, если сумма произведенного заемщиком платежа по договору о предоставлении микрокредита, заключенному с физическим лицом, недостаточна для исполнения обязательства заемщика по договору банковского займа, она погашает задолженность заемщика в следующей очередности:
1) задолженность по основному долгу;
2) задолженность по вознаграждению;
3) сумма основного долга за текущий период платежей;
4) вознаграждение, начисленное за текущий период платежей;
5) неустойка (штраф, пеня) при наличии;
6) издержки микрофинансовой организации по получению исполнения при наличии.»;
3) подпункт 11) пункта 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«11) письменно уведомлять в течение пятнадцати рабочих дней уполномоченный орган об изменениях, внесенных в документы, предусмотренные подпунктом 6) пункта 1 статьи 14 настоящего Закона;»;
4) в статье 28:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. В качестве ограниченных мер воздействия уполномоченный орган имеет право применить к микрофинансовой организации следующие ограниченные меры:
1) дать обязательное для исполнения предписание;
2) вынести письменное предупреждение;
3) составить соглашение;
Предписание - указание микрофинансовой организации на принятие обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений и (или) причин и условий, способствовавших их совершению, в установленный срок и (или) на необходимость предоставления в установленный срок плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин и условий, способствовавших их совершению (далее – план мероприятий).
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный предписанием, указываются описания нарушений, причины, приведшие к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица.
Обжалование предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.
Письменное предупреждение является уведомлением уполномоченного органа о возможности применения к микрофинансовой организации санкций, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, в случае выявления уполномоченным органом в течение одного года после вынесения данного предупреждения повторного нарушения норм законодательства Республики Казахстан, аналогичного нарушению, за которое вынесено письменное предупреждение.
Соглашение заключается между уполномоченным органом и микрофинансовой организацией о необходимости незамедлительного устранения выявленных нарушений и утверждении перечня мер по устранению этих нарушений c указанием сроков их устранения.
Заключение соглашения необходимо в случаях, когда в деятельности микрофинансовой организации намечено финансовое ухудшение, требующее принятия эффективных скоординированных мер по его улучшению. В соглашении указываются действия и сроки их исполнения, которые предстоит предпринять органу управления и (или) исполнительному органу микрофинансовой организации по устранению недостатков, улучшению финансового состояния. Подписав соглашение, микрофинансовая организация принимает на себя обязательства по выполнению его условий.
Соглашение подлежит обязательному подписанию со стороны микрофинансовой организации.»;
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:

19. «Микроқаржы ұйымдары туралы» 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 20, 120-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат):
1) 3-бапта:
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Микрокредит берумен байланысты комиссияны, сыйақыны және өзге де төлемдерді микроқаржы ұйымы микрокредит берілгеннен кейін немесе оны беру кезінде алады.
Жеке тұлғаға берілген микрокредитті берумен және оған қызмет көрсетумен байланысты қызметтер көрсету үшін микроқаржы ұйымы алуға құқылы комиссиялардың тізбесі мен атауы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Микроқаржы ұйымы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделмеген комиссияны микрокредит беру туралы шартта белгілеуге және алуға құқылы емес.»;
2) 6-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Егер қарыз алушы жеке тұлғамен жасалған микрокредит беру туралы шарт бойынша жүргізген төлем сомасы қарыз алушының банктік қарыз шарты бойынша міндеттемелерін орындау үшін жеткіліксіз болса, ол мынадай кезектілікпен қарыз алушының берешегін өтейді:
1) негізгі борыш бойынша берешек;
2) сыйақы бойынша берешек;
3) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін негізгі борыштың сомасы;
4) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін есептелген сыйақы;
5) болған кезде тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл);
6) болған кезде микроқаржы ұйымының орындауды алу бойынша шығыстары;»;
3) 7-баптың 2-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«11) он бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органды осы Заңның 14-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көзделген құжаттарға енгізілген өзгерістер туралы жазбаша хабардар етуге;»;
4) 28-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Уәкілетті органның шектеулі ықпал ету шаралары ретінде микроқаржы ұйымына мынадай шектеулі шараларды қолдануға:
1) орындалуы мiндеттi нұсқама беруге;
2) жазбаша ескерту шығаруға;
3) келісім жасауға құқығы бар;
Нұсқама – анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды белгiленген мерзiмде жоюға бағытталған орындалуы міндетті түзеу шараларын қабылдау және (немесе) анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) белгiленген мерзiмде ұсыну қажеттілігі туралы микроқаржы ұйымына берілген нұсқау.
Нұсқамада белгіленген мерзімде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың сипаты, олардың туындауына әкелген себептер, жоспарланған іс-шаралардың тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкiлеттi органның нұсқамасына сотқа шағындану оның орындалуын тоқтата тұрмайды.
Уәкілетті орган ескерту жарияланғаннан кейін бір жыл ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасы нормаларын жазбаша ескерту жарияланған бұзушылыққа ұқсас қайта бұзғанын анықтаған жағдайда, уәкiлеттi органның осы баптың 4-тармағында көзделген санкцияларды микроқаржы ұйымына қолдану мүмкiндiгi туралы хабарламасы жазбаша ескерту болып табылады.
Келісім уәкілетті орган мен микроқаржы ұйымының арасындағы анықталған бұзушылықтарды дереу жою қажеттілігі және оларды жою мерзімдерін көрсете отырып, осы бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар тізбесін бекіту туралы жасалады.
Келісім микроқаржы ұйымының қызметінде қаржылық жағдайды жақсарту жөніндегі тиімді үйлестірілген шаралар қолдануды талап ететін қаржылық нашарлау байқалған жағдайларда жасалуы қажет. Келісімде микроқаржы ұйымының басқару органы және (немесе) атқарушы органы алдағы уақытта кемшіліктерді жою, қаржылық жағдайды жақсарту жөнінде қолданатын іс-қимылдар мен олардың орындалу мерзімдері көрсетіледі. Келісімге қол қоя отырып, микроқаржы ұйымы оның талаптарын орындау жөнінде өзіне міндеттемелер қабылдайды.
Келісімге микроқаржы ұйымының тарапынан міндетті қол қойылуға тиіс.»;
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

«3. Микрофинансовая организация обязана уведомить уполномоченный орган об исполнении мер, указанных в предписании и соглашении, в сроки, предусмотренные данными документами.»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. В случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в плане мероприятий, соглашении либо предписании, по независящим от микрофинансовой организации причинам, срок исполнения плана мероприятий, соглашения либо предписания может быть продлен с согласия уполномоченного органа на основании документов, подтверждающих причины неисполнения в срок. В случае продления указанного срока действие ограниченной меры воздействия продлевается на тот же срок.».
20. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 10-11, ст. № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131, № 23, ст. 143, № 6, ст. 27; Закон Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и исламского финансирования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» от 29 апреля 2015 г.):
1) дополнить статьей 48-1 следующего содержания:
«Статья 48-1. Отказ в выдаче разрешения на добровольную
ликвидацию добровольного накопительного
пенсионного фонда
Отказ в выдаче разрешения уполномоченного органа на добровольную ликвидацию добровольного накопительного пенсионного фонда производится по любому из следующих оснований:
1) непредставление документов, указанных в пункте 1 статьи 48 настоящего Закона;
2) наличие обязательств и действующих договоров по лицензируемым видам деятельности;
3) недостаточность средств для удовлетворения требований всех кредиторов добровольного накопительного пенсионного фонда.»;
2) статью 55 изложить в следующей редакции:
«Статья 55. Требования, предъявляемые к руководящим работникам
единого накопительного пенсионного фонда,
добровольного накопительного пенсионного фонда
1. Единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд в обязательном порядке создают службу внутреннего аудита и формируют следующие коллегиальные органы:
1) совет директоров - орган управления;
2) правление - исполнительный орган.
Руководящими работниками единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда признаются руководитель и члены органа управления, руководитель и члены исполнительного органа, главный бухгалтер, за исключением первого руководителя и главного бухгалтера обособленного подразделения единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда, иные руководители единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью одного или нескольких структурных подразделений единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда и обладающие правом подписи документов, представляемых в уполномоченный орган, предусмотренных нормативными правовыми актами уполномоченного органа.

«3. Микроқаржы ұйымы уәкілетті органды нұсқамада және келісімде көрсетілген шараларды осы құжаттарда көзделген мерзімдерде орындағаны туралы хабардар етуге міндетті.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Бұзушылықты іс-шаралар жоспарында, келісімде не нұсқамада белгіленген мерзімдерде микроқаржы ұйымына байланысты емес себептер бойынша жою мүмкіндігі болмаған жағдайда, іс-шаралар жоспарын, келісімді не нұсқаманы орындау мерзімі уәкілетті органның келісімімен мерзімінде орындамау себептерін растайтын құжаттардың негізінде ұзартылуы мүмкін. Көрсетілген мерзім ұзартылған жағдайда шектеулі ықпал ету шарасының қолданылуы сол мерзімге ұзартылады.».
20. «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 10-11, 11-құжат; 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; № 6, 27-құжат; 2015 жылғы 29 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және исламдық қаржыландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мынадай мазмұндағы 48-1-баппен толықтырылсын:
«48-1-бап. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын ерікті жоюға рұқсат беруден бас тарту
Уәкілетті органның ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын ерікті жоюға рұқсат беруден бас тартуы мынадай негіздердің кез келгені бойынша жүргізіледі:
1) осы Заңның 48-бабының 1-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбау;
2) лицензияланатын қызмет түрлері бойынша міндеттемелердің және қолданыстағы шарттардың болуы;
3) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының барлық кредиторларының талаптарын қанағаттандыру үшін қаражатының жеткіліксіздігі.»;
2) 55-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«55-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры міндетті түрде ішкі аудит қызметін құрады және мынадай алқалы органдарды:
1) басқарушы орган – директорлар кеңесін;
2) атқарушы орган – басқарманы қалыптастырады.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының оқшауланған бөлімшесінің бірінші басшысы мен бас бухгалтерін қоспағанда, басқарушы органның басшысы мен мүшелері, атқарушы органның басшысы мен мүшелері, бас бухгалтер, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының бір немесе бірнеше құрылымдық бөлімшесінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген, уәкілетті органға ұсынылатын құжаттарға қол қою құқығы бар бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының өзге де басшылары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлері болып танылады.

2. Не может быть назначено (избрано) руководящим работником единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда лицо:
1) не имеющее высшего образования;
2) не имеющее установленного настоящей статьей трудового стажа в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, и (или) трудового стажа в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций, и (или) государственных органах, осуществляющих регулирование и контроль в области экономики и финансов;
3) не имеющее безупречную деловую репутацию (наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости);
4) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника - юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии
финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в данной и (или) иной финансовой организации. Указанное требование применяется в течение двенадцати последовательных календарных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
Руководящим работником единого накопительного пенсионного фонда не может быть назначено (избрано) также лицо, совершившее коррупционное преступление либо привлекавшееся в течение трех лет до даты назначения (избрания) к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения;

2. Мынадай:
1) жоғары білімі жоқ;
2) тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарында осы бапта белгіленген еңбек өтілі және (немесе) қаржылық қызметтер және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу бойынша қызметтер ұсыну және (немесе) оларды реттеу саласында және (немесе) экономика және қаржы саласында реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарда еңбек өтілі жоқ;
3) мінсіз іскерлік беделі жоқ (кәсіпқойлықты, адалдықты, алынбаған немесе өтелмеген соттылығы жоқ екенін растайтын фактілердің болуы);
4) уәкілетті орган қаржы ұйымының таратылуына және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуына әкеп соққан қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағанға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының басқарушы органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы-жеке тұлға, ірі қатысушы-заңды тұлғаның басшысы болып табылған адам бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды.
Көрсетілген талап уәкілетті орган қаржы ұйымының таратылуына және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуына әкеп соққан қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағаннан не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл бойы қолданылады;
5) осы және (немесе) өзге қаржы ұйымында басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған адам бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Көрсетілген талап уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алу туралы шешім қабылдағаннан кейін қатарынан күнтізбелік он екі ай бойы қолданылады.
Сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған не тағайындау (сайлау) күніне дейінгі үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тартылған адам да бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері болып тағайындалмайды (сайланбайды);

6) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером, крупным участником (крупным акционером) — физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера — юридического лица – эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на дату выплаты. Указанное требование применяется в течение пяти лет с момента возникновения обстоятельств, предусмотренных настоящим подпунктом.
Требование настоящего подпункта не распространяется на лиц, ранее являвшихся руководящими работниками, курировавшими вопросы, связанные с улучшением финансовых показателей юридического лица-эмитента.
3. Для соответствия требованию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, необходимо наличие трудового стажа:
1) для кандидатов на должность руководителя исполнительного органа единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда - не менее трех лет;
2) для кандидатов на должность главного бухгалтера единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда - не менее пяти лет;
3) для кандидатов на должности руководителя органа управления, членов исполнительного органа единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда - не менее двух лет.
Для кандидатов на должности членов органа управления, а также членов исполнительного органа, курирующих исключительно вопросы безопасности единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда, административно-хозяйственные вопросы, наличие трудового стажа, предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, не требуется.
В трудовой стаж, определенный настоящим пунктом, не включается работа в подразделениях финансовой организации, связанная с осуществлением хозяйственной деятельности.
4. Руководящий работник вправе занимать свою должность без согласования с уполномоченным органом не более шестидесяти календарных дней со дня его назначения (избрания).
По истечении срока, указанного в настоящем пункте, и в случаях непредставления полного пакета документов на согласование в уполномоченный орган либо отказа уполномоченным органом в согласовании, единый накопительный пенсионный фонд или добровольный накопительный пенсионный фонд обязаны расторгнуть трудовой договор с данным лицом либо, в случае отсутствия трудового договора, принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.
Запрещается исполнение обязанностей (замещение временно отсутствующего) руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда без согласования с уполномоченным органом свыше срока, установленного настоящим пунктом.
Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные для выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, в течение тридцати рабочих дней с даты представления полного пакета документов в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа.

6) бұрын басқарушы органның басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, бас бухгалтер, ірі қатысушы (ірі акционер) - жеке тұлға, ірі қатысушының (қатарынан төрт кезең ішінде шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлеу бойынша дефолтқа жол берген не дефолт жіберілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлеу бойынша берешек сомасы купондық сыйақының төрт еселенген мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолт мөлшері төлеу күні Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын соманы құрайтын заңды тұлға ірі акционердің – эмитенттің) басқарушы органның басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі бас бухгалтері бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Көрсетілген талап осы тармақшада көзделген мән-жағдайлар туындаған сәттен бастап бес жыл ішінде қолданылады.
Осы тармақшаның талабы бұрын заңды тұлға-эмитенттің қаржылық көрсеткіштерін жақсартуға байланысты мәселелерге жетекшілік еткен басшы қызметкерлер болған адамдарға қолданылмайды.
3. Осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген талапқа сәйкес келу үшін:
1) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының атқарушы органының басшысы лауазымына кандидаттар үшін – кемінде үш жыл;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының бас бухгалтері лауазымына кандидаттар үшін – кемінде бес жыл;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басқарушы органының басшысы, атқарушы органының мүшелері лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде екі жыл еңбек өтілі болуы қажет.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының қауіпсіздігі мәселелеріне, әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне ғана жетекшілік ететін басқарушы органның мүшелері, сондай-ақ атқарушы органның мүшелері лауазымдарына кандидаттар үшін осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген еңбек өтілінің болуы талап етілмейді.
Осы тармақта айқындалған еңбек өтіліне қаржы ұйымы бөлімшелеріндегі шаруашылық қызметті жүзеге асыруға байланысты жұмыс кірмейді.
4. Басшы қызметкер тағайындалған (сайланған) күнінен бастап өзінің лауазымын уәкілетті органның келісуінсіз күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзім ішінде атқаруға құқылы.
Осы тармақта көрсетілген мерзім өткеннен кейін және
құжаттардың толық топтамасы уәкілетті органға келісуге ұсынылмаған не уәкілетті орган келісуден бас тартқан жағдайларда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры осы адаммен еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда, осы басшы қызметкердің өкілеттігін тоқтату жөнінде шаралар қолдануға міндетті.
Уәкілетті органның келісуінсіз бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерінің міндеттерін осы тармақта белгіленген мерзімнен артық атқаруға (уақытша жоқ болған адамды ауыстыруға) тыйым салынады.
Уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру үшін ұсынылған құжаттарды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.

5. Порядок выдачи согласия уполномоченного органа на назначение (избрание) руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда, документы, необходимые для получения согласия, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
6. Уполномоченный орган отказывает в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда по следующим основаниям:
1) несоответствие руководящих работников требованиям, установленным статьей 55 настоящего Закона, подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан «Об акционерных обществах» и статьей 9 Закона Республики Казахстан «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности»;
2) отрицательный результат тестирования.
Отрицательным результатом тестирования являются:
результат тестирования кандидата составляет менее 70 % правильных ответов;
нарушение кандидатом либо переводчиком (в случае, если данный переводчик был представлен самим кандидатом) порядка тестирования, установленного уполномоченным органом;
неявка на тестирование в назначенное время до истечения срока согласования кандидата уполномоченным органом;
3) неустранение единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом замечаний уполномоченного органа или представление единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом доработанных с учетом замечаний уполномоченного органа документов по истечении установленного пунктом 4 статьи 55 настоящего Закона срока рассмотрения документов уполномоченным органом;
4) представление документов по истечении установленного пунктом 4 статьи 55 настоящего Закона срока, в течение которого руководящий работник занимает свою должность без согласования с уполномоченным органом;
5) наличие санкций и (или) ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом к кандидату.
Данное требование применяется в течение одного года до даты подачи единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом ходатайства о согласовании кандидата.
6) наличие у уполномоченного органа сведений о фактах принятия решений кандидатом по вопросам, которые входили в его полномочия, повлекших за собой нарушение финансовой организацией, холдингом законодательства Республики Казахстан, в которых кандидат занимает (занимал) должность руководящего работника либо исполняющего обязанности руководящего работника, и за которое уполномоченным органом в отношении данной финансовой организации, холдинга применены ограниченная мера воздействия и (или) санкция.
Данное требование применяется в течение одного года со дня выявления уполномоченным органом нарушения.

5. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісім беру тәртібі, келісім алуға қажетті құжаттар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
6. Уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден:
1) басшы қызметкерлердің осы Заңның 55-бабында, «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында және «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) тестілеудің теріс нәтижесі негіздері бойынша бас тартады.
Мыналар:
кандидаттың тестілеу нәтижесінде дұрыс жауаптың 70%-дан аз болуы;
кандидаттың не аудармашының (егер осы аудармашыны кандидаттың өзі ұсынған жағдайда) уәкілетті орган белгілеген тестілеу тәртібін бұзуы;
уәкілетті орган кандидатты келісу мерзімі өткенге дейін тестілеуге белгіленген уақытта келмеуі тестілеудің теріс нәтижесі болып табылады.
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының уәкілетті органның ескертулерін жоймауы немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып, пысықталған құжаттарды осы Заңның 55-бабының 4-тармағында белгіленген уәкілетті органның құжаттарды қарау мерзімі өткеннен кейін ұсынуың;
4) құжаттардың осы Заңның 55-бабының 4-тармағында белгіленген, басшы қызметкер уәкілетті органның келісуінсіз өз лауазымын атқаратын мерзім өткеннен кейін ұсынылуы;
5) уәкілетті орган кандидатқа қолданған санкциялардың және (немесе) шектеулі ықпал ету шараларының болуы негіздері бойынша бас тартады.
Осы талап бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры кандидатты келісу туралы өтініш беретін күнге дейін бір жыл бойы қолданылады;
6) уәкілетті органда кандидат басшы қызметкер не басшы қызметкердің міндеттерін атқарушы лауазымын атқаратын (атқарған) қаржы ұйымының, холдингтің Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуына әкеп соққан және сол үшін уәкілетті орган осы қаржы ұйымына, холдингке қатысты шектеулі ықпал ету шарасын және (немесе) санкция қолданған кандидаттың өз өкілеттігіне жататын мәселелер бойынша шешімдер қабылдау фактілері туралы мәліметтердің болуы негіздері бойынша бас тартады.
Осы талап уәкілетті орган бұзушылықты анықтаған күннен бастап бір жылдың ішінде қолданылады;

7) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся стороной сделки, признанной заключенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг и (или) повлекшей причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в случае наличия у уполномоченного органа фактов, подтверждающих, что манипулирование на рынке ценных бумаг и (или) причинение в результате совершения данной сделки ущерба третьему лицу (третьим лицам) вызваны недобросовестными действиями кандидата.
8) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся работником финансовой организации, в отношении которой уполномоченным органом были применены санкции и (или) ограниченные меры воздействия за совершение сделок, признанных заключенными в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) работником финансовой организации, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке.
Данное требование применяется в случае наличия у уполномоченного органа фактов, подтверждающих, что манипулирование на рынке ценных бумаг и (или) причинение в результате совершения данной сделки ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам) вызваны недобросовестными действиями либо бездействием кандидата.
7. В случаях отказа уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда либо увольнения его с должности руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда или его перевода на иную должность в едином накопительном пенсионном фонде или добровольном накопительном пенсионном фонде, данное лицо может быть повторно назначено (избрано) на должность руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда не ранее чем через девяносто календарных дней после получения отказа в выдаче согласия на его назначение (избрание) либо его увольнения, либо перевода на иную должность, но не более двух раз в течение двенадцати последовательных календарных месяцев.
8. В случае двух последовательных отказов уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда, данное лицо может быть назначено (избрано) руководящим работником единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда по истечении двенадцати последовательных календарных месяцев со дня принятия уполномоченным органом решения о втором отказе в выдаче согласия на его назначение (избрание) в едином накопительном пенсионном фонде или добровольном накопительном пенсионном фонде.

7) уәкілетті органда кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп танылған және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтіруге әкеп соққан мәміле тарапы болғаны туралы мәліметтердің болуы негіздері бойынша бас тартады.
Осы талап уәкілетті органда бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау және (немесе) осы мәмілені жасау нәтижесінде үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтірудің кандидаттың жосықсыз іс-әрекетінен болғанын растайтын фактілер болған жағдайда қолданылады;
8) уәкілетті органда кандидаттың уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында мәмілелер
жасағаны үшін санкциялар және (немесе) шектеулі ықпал ету шараларын қолданған қаржы ұйымының қызметкері және (немесе) іс-әрекеттері мәмілеге қатысқан қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтіруге әкеп соққан қаржы ұйымының қызметкері болғандығы туралы мәліметтердің болуы бойынша бас тартады.
Осы талап уәкілетті органда бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау және (немесе) осы мәмілені жасау нәтижесінде қаржы
ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтіру кандидаттың жосықсыз іс-әрекеттерінен не әрекетсіздігінен болғаны жөнінде растайтын фактілер болған жағдайда қолданылады.
7. Уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартқан не ол бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымынан босатылған немесе оны бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорындағы өзге лауазымға ауыстырған жағдайларда, осы адам оны тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тарту алынғаннан не ол лауазымнан босатылғаннан не өзге лауазымға ауыстырылғаннан кейін кемінде күнтізбелік тоқсан күн өткен соң, бірақ қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі реттен көп емес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымына қайтадан тағайындалуы (сайлануы) мүмкін.
8. Уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беруден қатарынан екі рет бас тартқан жағдайда, осы адам уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорында оны
тағайындауға (сайлауға) келісім беруден екінші рет бас тарту туралы шешім қабылдаған күннен бастап қатарынан күнтізбелік он екі ай өткеннен кейін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымына тағайындала (сайлана) алады.

9. Уполномоченный орган вправе отозвать выданное согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда по следующим основаниям:
1) выявление недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие;
2) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) применение уполномоченным органом санкций к руководящему работнику и (или) единому накопительному пенсионному фонду, добровольному накопительному пенсионному фонду;
3) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
4) отстранение уполномоченным органом от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан;
5) отстранение уполномоченным органом от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан, в случае их отстранения единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом от выполнения служебных обязанностей или увольнения до отстранения от выполнения служебных обязанностей данных лиц уполномоченным органом;
6) наличие неснятой или непогашенной судимости.
Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях.
В случае отзыва уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда, единый накопительный пенсионный фонд или добровольный накопительный пенсионный фонд обязаны расторгнуть трудовой договор с данным лицом либо, в случае отсутствия трудового договора, принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.»;

9. Уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) берген келісімін мынадай негіздер:
1) келісім беруге негіз болған, дәйексіз мәліметтердің анықталуы;
2) уәкілетті органның басшы қызметкерге және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына санкцияларды жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) қолдануы;
3) Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптарды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) бұзуы;
4) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының көрсетілген басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректер негізінде уәкілетті органның осы бапта көрсетілген адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетуі;
5) уәкілетті органның осы бапта көрсетілген адамдарды, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының көрсетілген басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректер негізінде, оларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры шеттеткен немесе уәкілетті орган осы адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткенге дейін жұмыстан босатқан жағдайда қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетуі;
6) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы бойынша кері қайтарып алуға құқылы.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді уәкілетті органның кері қайтарып алуы өзге қаржы ұйымдарында осы басшы қызметкерге бұрын берілген келісімді (келісімдерді) кері қайтарып алу үшін негіз болып табылады.
Уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді кері қайтарып алған жағдайда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры осы адаммен еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату жөнінде шаралар қолдануға міндетті.»;

3) статью 58 изложить в следующей редакции:
«Статья 58. Ограниченные меры воздействия и санкции,
применяемые уполномоченным органом
1. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений законодательства Республики Казахстан, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом, уполномоченный орган вправе применить к единому накопительному пенсионному фонду, добровольному накопительному пенсионному фонду одну из следующих ограниченных мер воздействия:
1) дать обязательное для исполнения предписание;
2) вынести письменное предупреждение;
3) составить соглашение.
2. Предписание - указание единому накопительному пенсионному фонду, добровольному накопительному пенсионному фонду на принятие обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений в установленный срок и (или) причин и условий, способствовавших их совершению, и (или) на необходимость предоставления в установленный срок плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин и условий, способствовавших их совершению (далее – план мероприятий).
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный предписанием, указываются описания нарушений, причины, приведшие к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица.
Обжалование предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.
3. Письменное предупреждение является уведомлением уполномоченного органа о возможности применения к единому накопительному пенсионному фонду, добровольному накопительному пенсионному фонду либо к (их) руководящему (руководящим) работнику (работникам) санкций, предусмотренных пунктом 7 настоящей статьи, в случае выявления уполномоченным органом в течение одного года после вынесения данного предупреждения повторного нарушения норм законодательства Республики Казахстан, аналогичного нарушению, за которое вынесено письменное предупреждение.
4. Соглашение – заключенное между уполномоченным органом и единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом соглашение о необходимости устранения выявленных нарушений и утверждении перечня мер по устранению этих нарушений c указанием сроков их устранения.
Соглашение подлежит обязательному подписанию со стороны единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда.

3) 58-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«58-бап. Уәкілетті орган қолданатын шектеулі ықпал ету шаралары және санкциялар
1. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылғандығын айқындаған, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің заңсыз іс-әрекеттерін немесе әрекетсіздіктерін анықтаған, сондай-ақ уәкілетті органның осы Заңда көзделген өзге де талаптар орындалмаған жағдайларда, уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына мынадай шектеулі ықпал ету шараларының бірін қолдануға:
1) орындалуы міндетті нұсқама беруге;
2) жазбаша нұсқаманы шығаруға;
3) келісім жасауға құқылы.
2. Нұсқама – анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды белгіленген мерзімде жоюға бағытталған орындалуы міндетті түзеу шараларын қабылдау және (немесе) анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) белгіленген мерзімде ұсыну қажеттілігі туралы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына берілген нұсқау.
Нұсқамада белгіленген мерзімде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың сипаты, олардың туындауына әкеп соққан себептер, жоспарланған іс-шаралардың тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкілетті органның нұсқамасына сотқа шағымдану оның орындалуын тоқтата тұрмайды.
3. Уәкілетті орган осы ескертуді шығарғаннан кейін бір жыл ішінде жазбаша ескерту шығарылған бұзушылыққа ұқсас Қазақстан Республикасының заңнамасы нормаларының қайта бұзылғандығын анықтаған жағдайда, уәкілетті органның бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына не оның (олардың) басшы қызметкеріне (қызметкерлеріне) осы баптың 7-тармағында көзделген санкцияларды қолдану мүмкіндігі туралы хабарламасы жазбаша ескерту болып табылады.
4. Келісім – уәкілетті орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры арасындағы анықталған бұзушылықтарды жою қажеттілігі және осы бұзушылықтарды жою мерзімдерін көрсете отырып, оларды жою жөніндегі шаралар тізбесін бекіту туралы келісім.
Келісімге бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры тарапынан міндетті түрде қол қойылуға тиіс.

5. Единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд обязаны уведомить уполномоченный орган об исполнении мер, указанных в предписании и соглашении, в сроки, предусмотренные данными документами.
6. Порядок применения ограниченных мер воздействия устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
7. Уполномоченный орган вправе применить санкции к единому накопительному пенсионному фонду, добровольному накопительному пенсионному фонду вне зависимости от примененных ранее к ним мер воздействия.
8. В качестве санкций уполномоченный орган вправе применить следующие меры:
1) налагать и взыскивать штрафы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) приостанавливать действие либо лишать лицензии добровольных накопительных пенсионных фондов;
3) отстранять от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в статье 55 настоящего Закона, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан с одновременным отзывом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника (работников) единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда. В случае отстранения единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом от выполнения служебных обязанностей или увольнения лиц, указанных в статье 55 настоящего Закона, до отстранения от выполнения служебных обязанностей данных лиц уполномоченным органом, уполномоченным органом производится отзыв согласия на назначение (избрание) данного лица на соответствующую должность руководящего работника в едином накопительном пенсионном фонде, данном добровольном накопительном пенсионном фонде.».
9. Уполномоченный орган вправе приостановить действие лицензии на управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов на срок до шести месяцев по любому из следующих оснований:
1) недостоверность информации, на основании которой была выдана лицензия;
2) задержка начала деятельности добровольного накопительного пенсионного фонда более года с момента выдачи лицензии;
3) систематическое (три и более случая в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнение или ненадлежащее выполнение добровольным накопительным пенсионным фондом обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;

5. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілетті органға нұсқамада және келісімде көрсетілген шараларды осы құжаттарда көзделген мерзімдерде орындағандығы туралы хабарлауға міндетті.
6. Шектеулі ықпал ету шараларын қолдану тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
7. Уәкілетті орган бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына бұрын қолданған ықпал ету шараларына қарамастан, оларға санкциялар қолдануға құқылы.
8. Уәкілетті орган санкциялар ретінде мынадай шаралар қолдануға:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айыппұлдар салуға және оларды өндіріп алуға;
2) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары лицензияларының қолданысын тоқтата тұруға не одан айыруға;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының көрсетілген басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректер негізінде, онымен бір уақтылы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері (қызметкерлері) лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып ала отырып, осы Заңның 55-бабында көрсетілген адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетуге құқылы. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры осы Заңның 55-бабында көрсетілген адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткен немесе жұмыстан шығарған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткенге дейін уәкілетті орган осы адамды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында, осы ерікті жинақтаушы зейнетақы қорында тиісті басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берген келісімін қайтарып алады.
9. Уәкілетті орган ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға арналған лицензияның қолданысын алты айға дейінгі мерзімге мынадай негіздердің кез келгені бойынша тоқтата тұруға құқылы:
1) лицензия беруге негіз болған ақпараттың дәйексіз болуы;
2) ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры қызметінің басталуын лицензия берілген кезден бастап бір жылдан астам уақытқа кідіртуі;
3) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша міндеттемелерін жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан да көп жағдай) орындамауы немесе тиісінше орындамауы;

4) систематическое (три и более случая в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение установленных уполномоченным органом нормативов и других обязательных к исполнению добровольным накопительным пенсионным фондом норм и лимитов;
5) систематическое (три и более случая в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение нормативных правовых актов Республики Казахстан, положений, предусмотренных пенсионными правилами и (или) инвестиционной декларацией добровольного накопительного пенсионного фонда;
6) невыполнение требования ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом;
7) отказ от подписания соглашения с уполномоченным органом;
8) неустранение добровольным накопительным пенсионным фондом нарушений, указанных в отчете аудиторской организации о проведенном аудите, в течение трех месяцев со дня получения добровольным накопительным пенсионным фондом аудиторского отчета;
9) непредставление или представление заведомо недостоверных отчетности и сведений;
10) систематическое (три и более случая в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение добровольным накопительным пенсионным фондом требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма.
10. Приостановление действия лицензии влечет запрет на привлечение новых вкладчиков (получателей).
11. Принятое уполномоченным органом решение о приостановлении действия лицензии добровольного накопительного пенсионного фонда доводится добровольным накопительным пенсионным фондом до
сведения вкладчиков (получателей) путем публикации объявления в двух печатных изданиях на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней.
12. Неустранение в установленный срок добровольным накопительным пенсионным фондом причин, по которым приостановлено действие лицензии, является основанием для лишения лицензии уполномоченным органом.
13. Добровольный накопительный пенсионный фонд либо лицо, по отношению к которому уполномоченный орган принял ограниченные меры воздействия или санкции, вправе обжаловать его решения в судебном порядке. Обжалование указанных решений уполномоченного органа не приостанавливает их исполнения.
14. В случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в плане мероприятий, соглашении либо предписании, по независящим от единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда причинам, срок исполнения плана мероприятий, соглашения либо предписания может быть продлен с согласия уполномоченного органа на основании документов, подтверждающих причины неисполнения в срок. В случае продления указанного срока, действие ограниченной меры воздействия продлевается на тот же срок.».

4) уәкілетті орган белгілеген нормативтерді және ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры орындауға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан да көп жағдай) бұзуы;
5) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы қағидаларында және (немесе) инвестициялық декларациясында көзделген ережелерді жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан да көп жағдай) бұзуы;
6) уәкілетті орган қолданған шектеулі ықпал ету шараларының талаптарын орындамауы;
7) уәкілетті органмен жасалған келісімге қол қоюдан бас тартуы;
8) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының жүргізілген аудит туралы аудиторлық ұйым есебінде көрсетілген бұзушылықтарды ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының аудиторлық есепті алған күнінен бастап үш ай ішінде жоймауы;
9) есептілік пен мәліметтерді ұсынбау немесе көрінеу анық емес есептілік пен мәліметтерді ұсыну;
10) Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптарды ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан да көп жағдай) бұзуы.
10. Лицензияның қолданысын тоқтата тұру жаңа салымшыларды (алушыларды) тартуға тыйым салуға әкеп соғады.
11. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры лицензиясының қолданысын тоқтата тұру туралы уәкілетті орган қабылдаған шешімді ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры екі баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде хабарландыру жариялау арқылы күнтізбелік он күн ішінде салымшылардың (алушылардың) назарына жеткізеді.
12. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының лицензияның қолданысын тоқтата тұрудың себептерін белгіленген мерзімде жоймауы уәкілетті органның лицензиядан айыруына негіз болып табылады.
13. Өзіне қатысты уәкілетті орган шектеулі ықпал ету шараларын немесе санкциялар қолданған ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры не тұлға оның шешімдеріне сот тәртібімен шағымдануға құқылы. Уәкілетті органның көрсетілген шешімдеріне шағымдану олардың орындалуын тоқтата тұрмайды.
14. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына байланысты емес себептер бойынша іс-шаралар жоспарында, келісімде не нұсқамада белгіленген мерзімдерде бұзушылықтарды жою мүмкіндігі болмаған жағдайда, іс-шаралар жоспарын, келісімді не ұйғарымды орындау мерзімі уәкілетті органның келісімімен мерзімінде орындалмау себептерін растайтын құжаттардың негізінде ұзартылуы мүмкін. Көрсетілген мерзім ұзартылған жағдайда шектеулі ықпал ету шарасының қолданылуы сол мерзімге ұзартылады.».

21. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года «О разрешениях и уведомлениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; Закон Республики Казахстан от 13 января 2015 года № 276-V «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам прохождения аудита Международной морской организации», опубликованный в газете «Казахстанская правда» 15 января 2015 г.):
1) пункт 3 статьи 51 изложить в следующей редакции:
«3. Проверка соблюдения лицензиатами и владельцами разрешений второй категории законодательства Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях после выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению (в процессе осуществления деятельности) осуществляется в соответствии с законами Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» и «О Национальном Банке Республики Казахстан».»;
2) в приложении 1 к указанному Закону:
строку порядковый номер 67, исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением:
абзаца второго подпункта 3) пункта 11 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 29 марта 2014 года;
абзаца второго подпункта 5) пункта 22 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2016 года.
Президент
Республики Казахстан

21. «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 жылғы 15 қаңтарда «Казахстанская правда» газетінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Халықаралық теңіз ұйымының аудитінен өту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 51-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Лицензиаттардың және екінші санаттағы рұқсаттарды иеленушілердің рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша берілгеннен кейін (қызметті жүзеге асыру процесінде) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасын сақтауын тексеру «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» және «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.»;
2) көрсетілген Заңға 1-қосымшада:
реттік нөмірі 67-жол алып тасталсын.
2-бап.
Осы Заң:
осы Заңның 2014 жылғы 29 наурыздан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 11-тармағы 3) тармақшасының екінші абзацын;
осы Заңның 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 22-тармағы 5) тармақшасының екінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті