О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнения в некоторые указы Президента Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2015 года №
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнения в некоторые указы Президента Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                    К. Масимов
О внесении изменений и дополнения в некоторые указы
Президента Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнение, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.
2. Настоящий Указ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                     Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
Изменения и дополнение, которые вносятся в некоторые указы
Президента Республики Казахстан
1. В Указ Президента Республики Казахстан от 20 ноября 1996 года № 3228 «О воинских символах Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Службы обороны объектов (Республиканской гвардии) Службы государственной охраны Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 47, ст. 451):
заголовок изложить в следующей редакции:
«О воинских символах Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, Службы обороны объектов (Республиканской гвардии) Службы государственной охраны Республики Казахстан»;
преамбулу изложить в следующей редакции:
«В целях введения единой системы государственной идентификации Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, Службы обороны объектов (Республиканской гвардии) Службы государственной охраны Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:»;
пункты 1, 2, 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
«1. Установить, что воинскими символами Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, Службы обороны объектов (Республиканской гвардии) Службы государственной охраны Республики Казахстан (далее - Служба обороны объектов) являются:

"Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 16 шілдедегі № 531 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтыру
1. «Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлігінiң, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлігі Iшкi әскерлерiнiң, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Объектілерді қорғау қызметінің (Республикалық ұлан) әскери нышандары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 20 қарашадағы № 3228 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., № 47, 451-құжат):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Объектілерді қорғау қызметінің (Республикалық ұлан) әскери нышандары туралы»;
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігін, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланын, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Объектілерді қорғау қызметін (Республикалық ұлан) мемлекеттік сәйкестендірудің бірыңғай жүйесін енгізу мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:»;
1, 2, 3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Объектілерді қорғау қызметінің (Республикалық ұлан) (бұдан әрі – Объектілерді қорғау қызметі) әскери нышандары мыналар болып белгiленсiн:

1) флаги Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (в том числе военно-морской флаг, вымпелы кораблей и судов, флаги и брейд-вымпелы должностных лиц Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан), Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан;
2) боевые знамена соединений и частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Службы обороны объектов, региональных командований, соединений и воинских частей, высшего военного учебного заведения Национальной гвардии Республики Казахстан, знамена Министерства внутренних дел Республики Казахстан и подчиненных ему органов;
3) символы Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, Службы обороны объектов.
2. Утвердить:
1) изображение и описание флагов Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан (цветные и графические изображения и тексты описаний прилагаются);
2) описание боевых знамен соединений и частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, региональных командований, соединений и воинских частей, высшего военного учебного заведения Национальной гвардии Республики Казахстан (пункт 3 настоящего Указа);
3) изображение и описание знамени Министерства внутренних дел Республики Казахстан и боевых знамен частей Службы обороны объектов (цветное и графическое изображение и текст описания прилагаются);
4) изображение и описание символов Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан и Службы обороны объектов (цветные изображения и тексты описания прилагаются).
3. Установить, что:
1) боевые знамена соединений и частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан по размерам, стилистике решения и материалам изготовления соответствуют боевым знаменам соединений и частей Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 18 июля 1996 года № 3068 «О воинских символах Вооруженных Сил Республики Казахстан», но на обратной стороне полотнища, в его центре, взамен символа Вооруженных Сил Республики Казахстан вышивается соответствующий символ Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, а по нижнему краю – наименование соединения, части Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан;

1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің туы (оның iшiнде, әскери-теңiз туы, корабльдер мен кемелердiң жалаушалары, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің лауазымды адамдарының тулары мен брейд-жалаушалары), Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының тулары;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің құрамалары мен бөлімдерінің, Объектілерді қорғау қызметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының өңірлік қолбасшылықтарының, құрамалары мен әскери бөлімдерінің, жоғары әскери оқу орнының жауынгерлік жалаулары, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің және оған бағынысты органдардың жалаулары;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, Объектілерді қорғау қызметінің нышандары.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының туларының бейнесi мен сипаттамасы (түрлi-түстi және графикалық бейнелерi мен сипаттамаларының мәтiндерi қоса берiлiп отыр);
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің құрамалары мен бөлімдерінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының өңірлік қолбасшылықтарының, құрамалары мен әскери бөлімдерінің, жоғары әскери оқу орнының жауынгерлік жалауларының сипаттамасы (осы Жарлықтың 3-тармағы);
3) Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi жалауының және Объектілерді қорғау қызметі бөлімдерінің жауынгерлік жалауларының бейнесi мен сипаттамасы (түрлi-түстi және графикалық бейнесi мен сипаттама мәтiнi қоса берiлiп отыр);
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Объектілерді қорғау қызметінің нышандарының бейнесi мен сипаттамасы (түрлi-түстi бейнелерi мен сипаттамаларының мәтiндерi қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
3. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының құрамалары мен бөлiмдерiнiң жауынгерлiк жалаулары – көлемi, пiшiмдiк шешiмi және дайындалған материалдары бойынша «Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң әскери нышандары туралы» Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 18 шiлдедегi № 3068 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнің құрамалары мен бөлiмдерiнiң жауынгерлік жалауларына сәйкес келедi, бiрақ матаның iшкi жағының ортасына Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi нышанының орнына Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының тиiстi нышаны, ал төменгi жиегiне Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы құрамасының, бөлiмiнiң атаулары кестеленiп жазылады;

2) знамена департаментов внутренних дел областей, города республиканского значения и столицы, на транспорте, департаментов уголовно-исполнительной системы областей, города республиканского значения и столицы, а также высших учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан по размерам, стилистике решения и материалам изготовления соответствуют знамени Министерства внутренних дел Республики Казахстан, но по нижнему краю на лицевой стороне полотнища вышивается наименование департамента внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, высшего учебного заведения;
3) Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Национальная гвардия Республики Казахстан и Служба обороны объектов в вопросах порядка хранения, содержания и выноса боевых знамен соединений и частей, а также знамен подчиненных органов руководствуются соответствующими положениями общевоинских уставов Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Установить, что:
1) военнослужащим, независимо от воинской принадлежности, а также гражданам, призванным на военные сборы, необходимо чтить флаги, боевые знамена соединений и частей, символы Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан и Службы обороны объектов, самоотверженно защищать боевые знамена во время военных действий и не допускать их захвата противником;
2) лица, виновные в надругательстве над символами Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан и Службы обороны объектов, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Установить, что:
1) флаги Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан устанавливаются в кабинетах заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан - Директора Пограничной службы, Министра внутренних дел Республики Казахстан, Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан, выносятся (выставляются) на парады войск и в других необходимых случаях, связанных с участием Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан;

2) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, көліктегі ішкі істер департаменттерінің, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі жоғары оқу орындарының жалаулары көлемi, пiшiмдiк шешiмi мен дайындалған материалдары бойынша Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң жалауына сәйкес келедi, бiрақ матаның бет жағының төменгi жиегiне iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесі департаментінің, жоғары оқу орнының атауы кестеленiп жазылады;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Объектілерді қорғау қызметінің құрамалары мен бөлiмдерінiң жауынгерлiк жалауларын, сондай-ақ өздерiне бағынысты органдардың жалауларын сақтау, ұстау және алып шығу тәртібінің мәселелерiнде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жалпы әскери жарғыларының тиiстi ережелерiн басшылыққа алады деп белгіленсін.
4. Мыналар:
1) әскердiң қай түрiне қатысты екенiне қарамастан, әскери қызметшiлер, сондай-ақ әскери жиынға шақырылған азаматтар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Объектілерді қорғау қызметінің құрамалары мен бөлiмдерiнiң туларын, жауынгерлiк жалауларын, нышандарын құрмет тұтуы, ұрыс қимылдары кезiнде жауынгерлiк жалауларды жанқиярлықпен қорғауы және олардың қарсыластың қолына түсiп кетуiне жол бермеуі қажет;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Объектілерді қорғау қызметінің нышандарының қорлануына кiнәлi адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады деп белгіленсін.
5. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының тулары Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының кабинеттерінде орнатылады, әскерлердің шеруіне және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының қатысуымен байланысты басқа да қажетті жағдайларда алып шығарылады (тігіледі);

2) военно-морской флаг кораблей и судов Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, вымпел, флаги и брейд-вымпелы должностных лиц выставляются на кораблях и судах Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в случаях, предусмотренных общевоинскими (корабельным) уставами Вооруженных Сил Республики Казахстан;
3) символы Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, Службы обороны объектов устанавливаются на зданиях центрального аппарата Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Службы обороны объектов, штабов Национальной гвардии Республики Казахстан, а также подведомственных органов, штабов частей и соединений, военных учебных, учебных и иных заведений;
4) приказами или иными актами заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан - Директора Пограничной службы, Министра внутренних дел Республики Казахстан, Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан и Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан могут предусматриваться и другие случаи обязательного воспроизведения изображений символов Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан и Службы обороны объектов.»;
описание символа Внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящим изменениям и дополнению;
описание флага Внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящим изменениям и дополнению.
2. В Указ Президента Республики Казахстан от 10 марта 2000 года № 357 «Об утверждении Положения о порядке прохождения государственной службы» (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 15, ст. 141):
в Положении о порядке прохождения государственной службы, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 1) пункта 36 изложить в следующей редакции:
«1) прохождения воинской службы лицами сержантского и офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, Национальной гвардии, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего СССР, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности бывшего СССР, а также службы в Службе охраны Президента Республики Казахстан, Республиканской гвардии Республики Казахстан и Службе государственной охраны Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;».

2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің корабльдерi мен кемелерiнiң әскери-теңiз туы, лауазымды адамдарының жалаушалары, тулары мен брейд-жалаушалары Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жалпы әскери (корабльдiк) жарғыларында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің корабльдерi мен кемелерiне тiгiледi;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, Объектілерді қорғау қызметінің нышандары Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң, Объектілерді қорғау қызметінің орталық аппаратының, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы штабтарының, сондай-ақ олардың ведомстволық бағынысты органдарының, бөлiмдер мен құрамалар штабтарының, әскери-оқу, оқу және өзге де орындардың ғимараттарында тiгiледi;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы мен Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының бұйрықтарымен немесе өзге де актілерімен Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Объектілерді қорғау қызметінің нышандарының бейнелерін міндетті түрде жаңғыртудың басқа да жағдайлары көзделуі мүмкін деп белгiленсiн.»;
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Ішкi әскерлерi нышанының сипаттамасы осы өзгерістер мен толықтыруға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Ішкi әскерлерi туының сипаттамасы осы өзгерістер мен толықтыруға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. «Мемлекеттік қызмет өткеру тәртібі туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 10 наурыздағы № 357 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 15, 141-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік қызмет өткеру тәртібі туралы ережеде:
36-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) теріс себептермен қызметтен шығарылғандарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСРО-ның Қарулы Күштеріндегі, ішкі, шекара әскерлеріндегі, Ұлттық ұланындағы, басқару органдарындағы және азаматтық қорғаныс бөлімдеріндегі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті мен бұрынғы КСРО Мемлекеттік қауіпсіздік комитеті органдарының жүйесіндегі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметіндегі, Қазақстан Республикасының Республикалық ұланындағы және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметіндегі сержант пен офицерлік құрамдағы адамдардың, прапорщиктердің, мичмандардың, мерзімнен тыс қызмет әскери қызметшілерінің әскери қызмет өткерген;»;

3. В Указ Президента Республики Казахстан от 12 мая 2000 года № 392 «О перечне должностей, замещаемых лицами высшего офицерского и начальствующего состава»:
в приложении 2 к вышеназванному Указу:
строку:
«Заместитель Председателя (за исключением ведающего кадровыми, финансово-хозяйственными вопросами)
- генерал-майор национальной безопасности                   »
изложить в следующей редакции:
«Заместитель Председателя
- генерал-майор национальной безопасности»;
после строки:
«Начальник регионального управления Пограничной службы
- генерал-майор контр-адмирал»
дополнить строкой следующего содержания:
«Начальник Академии Пограничной службы
- генерал-майор
»;
приложение 3 к вышеназванному Указу изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящим изменениям и дополнению;
приложение 8 к вышеназванному Указу исключить.
4. В Указ Президента Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 144 «О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан»:
1) в описании и рисунках образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
абзац одиннадцатый подпункта 1) пункта 86 изложить в следующей редакции:
«В Пограничной службе Комитета национальной безопасности берет светло-зеленого цвета;»;
подпункты 3), 4) и 9) части второй пункта 127 изложить в следующей редакции:
«3) военнослужащих Национальной гвардии – по центру размещены солнце и под ним парящий орел золотисто-желтого цвета, наложенные на полотно флага изумрудно-голубого цвета. В верхней части – надпись «ҚАЗАҚСТАН», в нижней - «ҰЛТТЫҚ ҰЛАН»;
4) военнослужащих органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан – земной шар голубого цвета, в центре – «роза ветров» белого цвета с оранжевым кругом посередине, внутри которого – синий треугольник.
В верхней части – надпись «ҚАЗАҚСТАН», в нижней – буквы «ТЖК», под ними парящий орел золотистого цвета;»;
«9) военнослужащих Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – круг светло-зеленого цвета, в центре – пятиконечная звезда голубого цвета с солнцем, под которым парящий орел. В верхней части – надпись «ҚАЗАҚСТАН», в нижней – надпись «ШЕКАРА ҚЫЗМЕТІ»;»;

3. «Жоғары офицерлік және басшы құрамның адамдары атқаратын лауазымдар тізбесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 мамырдағы № 392 Жарлығына:
жоғарыда аталған Жарлыққа 2-қосымшада:
мына:
«Төрағаның орынбасары (кадр, қаржы-          - ұлттық қауіпсіздік
шаруашылық мәселелеріне жетекшілік                 генерал-майоры
ететінді қоспағанда)                                            »
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Төрағаның орынбасары                        - ұлттық қауіпсіздік
генерал-майоры»;
мына:
«Шекара қызметі өңірлік                          - генерал-майор,
басқармасының бастығы                              контр-адмирал»
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«Шекара қызметі академиясының                    - генерал-майор
бастығы                                                        »;
жоғарыда аталған Жарлыққа 3-қосымша осы өзгерістер мен толықтыруға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлыққа 8-қосымша алып тасталсын.
4. «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 144 Жарлығына:
1) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттерінде:
86-тармақтың 1) тармақшасының он бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде берет – ашық жасыл түсті;»;
127-тармақтың екінші бөлігінің 3), 4) және 9) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Ұлттық ұлан әскери қызметшілерінде ортасында тудың ақшыл көгілдір түсті матасына салынған күн және оның астында сары алтын түсті қалықтаған қыран орналастырылған. Жоғарғы бөлігінде «ҚАЗАҚСТАН», төменгі бөлігінде «ҰЛТТЫҚ ҰЛАН» деген жазу;
4) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдарының әскери қызметшілерінде «көгілдір түсті жер шары», оның ортасында – «ақ түсті жел бағыты» бейнесі, оның ортасында қызғылт сары шеңбер бар, оның ішінде көк түсті үшбұрыш сипатталған. Жоғарғы бөлігінде – «ҚАЗАҚСТАН» деген жазу, төменде – «ТЖК» деген әріптер, олардың астында алтын түстес қалықтаған қыран;»;
«9) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің әскери қызметшілерінде ашық жасыл түсті шеңбер, ортасында – күн бар, көгілдір түсті бесбұрышты жұлдыз, оның астында қалықтаған қыран бейнеленген. Жоғарғы бөлігінде – «ҚАЗАҚСТАН», төменде – «ШЕКАРА ҚЫЗМЕТІ» деген жазу;»;

подпункты 1), 3), 5), 6), 8) и 9) пункта 133 изложить в следующей редакции:
«1) кокарда с эмблемой для парадной и повседневной фуражек (кроме Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Службы обороны объектов, органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел) представляет собой звезду красного цвета, посередине которой солнце, под ним – парящий орел золотистого цвета, в обрамлении, стилизованном лавровыми ветвями, вытянутыми по ширине. Кокарда с эмблемой выполнена вышивкой на основе металлизированной нити золотистого цвета, в тон ткани верха фуражки, звезда и орел - шелковые, лавровые ветви – из позолоченной мишуры (для старшего и младшего офицерского составов, сержантов и солдат, проходящих воинскую службу по контракту, из мишуры золотистого цвета), с обшитым краем нитью в тон ткани верха;»;
«3) кокарда с эмблемой для парадной и повседневной фуражек военнослужащих органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел аналогична кокарде с эмблемой, упомянутой в подпункте 1) настоящего пункта, но в центре кокарды – «роза ветров» белого цвета с оранжевым кругом посередине, внутри которого синий треугольник;»;
«5) кокарда для шапок с козырьком (кроме Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Службы обороны объектов, органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел) полуовальной формы. Выполняется из сплавов цветных металлов в виде пятиконечной звезды, под ней – парящий орел золотистого цвета на голубом фоне. Края кокарды выполнены в виде лучей золотистого цвета;
6) кокарда для фуражек полевых (кроме Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Службы обороны объектов, органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел) аналогична кокарде, упомянутой в подпункте 1) настоящего пункта, только защитного цвета;»;
«8) кокарда для шапок с козырьком военнослужащих органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел аналогична кокарде, упомянутой в подпункте 5) настоящего пункта, но в центре кокарды – «роза ветров» белого цвета с оранжевым кругом посередине, внутри которого синий треугольник;
9) кокарда для фуражек полевых военнослужащих органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел аналогична кокарде, упомянутой в подпункте 1) настоящего пункта, только защитного цвета, в центре кокарды – «роза ветров» с кругом посередине, внутри которого треугольник;»;

133-тармақтың 1), 3), 5), 6), 8) және 9) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) салтанатты және күнделікті фуражкаларға арналған эмблемасы бар кокарда (Әскери-теңіз күштерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, Объектілерді қорғау қызметінен, Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдарынан басқа) қызыл түсті жұлдызды білдіреді, жұлдыздың ортасында ені бойынша жартылай сопақша нысанды лавр бұтақшаларымен айшықталып көмкерілген алтын түстес күн мен оның астында қалықтаған қыран. Эмблемасы бар кокарда негізі фуражка төбесіндегі мата түсіндегі алтын түстес металл қосылған, жұлдыз бен қыран жібек, лавр бұтақшалары алтындатылған зер жіппен, жиегі көмкермемен төбесіндегі мата түсіндегі жіппен кестеленген (аға және кіші офицерлер құрамы, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттар мен сарбаздар үшін – алтын түстес зер жіп);»;
«3) Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдары әскери қызметшілерінің салтанатты және күнделікті фуражкаларына арналған эмблемасы бар кокарда осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген эмблемасы бар кокардаға ұқсас, бірақ кокарда ортасында – ақ түсті «жел бағыты», оның ортасында қызғылт түсті шеңбер, ішінде көк түсті үшбұрыш;»;
«5) күнқағары бар малақайларға арналған кокарда (Әскери-теңіз күштерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, Объектілерді қорғау қызметінен, Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдарынан басқа) –жартылай сопақша нысанды. Көгілдір негізде бесбұрышты жұлдыз түрінде түсті металл қоспасынан жасалады, оның астында алтын түстес қалықтаған қыран. Кокарданың жиектері алтын түстес сәуле түрінде жасалған;
6) далалық фуражкаларға арналған кокарда (Әскери-теңіз күштерінің Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің, Объектілерді қорғау қызметінің әскери қызметшілерінен, Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдарынан басқа) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілгенге ұқсас, тек қорғаныш түсті болады;»;
«8) Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдары әскери қызметшілерінің күнқағары бар малақайларына арналған кокарда осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген кокардаға ұқсас, бірақ кокарда ортасында – ақ түсті «жел бағыты», оның ортасында қызғылт түсті шеңбер, ішінде көк түсті үшбұрыш;
9) Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдары әскери қызметшілерінің далалық фуражкаларына арналған кокарда осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген кокардаға ұқсас, тек бүркеніш түсті, кокарда ортасында – «жел бағыты», оның ортасында шеңбер, ішінде үш бұрыш;»;

подпункты 1) и 7) части второй пункта 135 изложить в следующей редакции:
«1) пятиконечной звезды, в центре звезды – солнце и парящий под ним орел (кроме Аэромобильных войск, Военно-морских сил, частей морской обороны, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Службы обороны объектов, органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел);»;
«7) «розы ветров» с оранжевым кругом посередине, внутри которого синий треугольник (для органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел).»;
подпункты 1) и 4) пункта 139 изложить в следующей редакции:
«1) пятиконечной звезды, в центре звезды – солнце и парящий под ним орел (кроме Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Службы обороны объектов, органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел);»;
«4) «розы ветров» и парящего под этим орла (для органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел).»;
подпункты 1) и 4) части второй пункта 140 изложить в следующей редакции:
«1) военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (кроме Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Службы обороны объектов, Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел) – пятиконечная звезда диаметром 44 мм, в центре звезды – солнце и парящий под ним орел;»;
«4) военнослужащих органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел – «роза ветров» и парящий под этим изображением орел размером 44 мм на 30 мм.»;
подпункты 2) и 5) части второй пункта 141 изложить в следующей редакции:
«2) старшего и младшего офицерского составов, сержантов и солдат по контракту, курсантов средних и высших военных учебных заведений, воспитанников Кадетского корпуса и Республиканской школы «Жас улан» (кроме Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Службы обороны объектов, органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел) – пятиконечная звезда, в центре звезды – солнце и парящий орел под ним;»;

135-тармақтың екінші бөлігінің 1) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бесбұрышты жұлдыз, жұлдыз ортасында күн және оның астында қалықтаған қыран (Аэроұтқыр әскерлерінен, Әскери-теңіз күштерінен, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, Объектілерді қорғау қызметінен, Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдарынан басқа);»;
«7) ортасында қызғылт түсті шеңбер бар «жел бағыты», оның ішінде көк үшбұрыш (Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдары үшін).»;
139-тармақтың 1) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бесбұрышты жұлдыз, жұлдыз ортасында күн және оның астында қалықтаған қыран (Әскери-теңіз күштерінен, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, Объектілерді қорғау қызметінен, Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдарынан басқа);»;
«4) «жел бағыты» және оның астында қалықтаған қыран (Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдары үшін).»;
140-тармақтың екінші бөлігінің 1) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың (Әскери-теңіз күштерінен, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, Объектілерді қорғау қызметінен, Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитетінен басқа) әскери қызметшілерінде - диаметрі 44 мм бесбұрышты жұлдыз, жұлдыз ортасында - күн және оның астында қалықтаған қыран;»;
«4) Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдарының әскери қызметшілерінде – көлемі 44 мм - 30 мм «жел бағыты» және осы бейне астында қалықтаған қыран.»;
141-тармақтың екінші бөлігінің 2) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) аға және кіші офицерлер құрамында, келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздарда, орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттарында, Кадет корпусының және «Жас ұлан» республикалық мектебінің тәрбиеленушілерінде (Әскери-теңіз күштерінен, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, Объектілерді қорғау қызметінен, Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдарынан басқа) бесбұрышты жұлдыз, жұлдыздың ортасында күн және оның үстінде алтын түстес қалықтаған қыран бейнеленген;»;

«5) военнослужащих органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел – «роза ветров».»;
2) в приложении 1 к описанию и рисункам образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в расцветке околышей и кантов на фуражках, кантов на пилотках, полосок на тельняшках, кантов и лампасов на брюках, кантов на мундирах и кителях, цвете беретов военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан:
в разделе «Комитет внутренних войск Министерства внутренних дел Республики*»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Главное командование Национальной гвардии Республики Казахстан*»;
строку:
«
Курсанты средних и высших военно-учебных заведений
-
берет темной полыни
-
-
»
изложить в следующей редакции:
«
Курсанты военных учебных заведений
-
берет
темной полыни
-
-
»;
заголовок раздела «Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Комитет по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан»;
примечание изложить в следующей редакции:
«* Военнослужащим подразделений специального назначения Национальной гвардии Республики Казахстан, прошедшим квалификационные испытания, выдаются берет и тельняшка крапового цвета и предоставляется право их ношения»;
3) в приложении 2 к описанию и рисункам образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в расцветке полосок, окантовок, полей и нашивок на погонах военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан:
в подразделах «Комитет внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан»:
заголовки изложить в следующей редакции:
«Главное командование Национальной гвардии Республики Казахстан»;
строки:
«
Курсанты средних и высших военно-учебных заведений
темной полыни
краповый
золотистый
»
изложить в следующей редакции:
«
Курсанты военных учебных заведений
темной полыни
краповый
золотистый
»;
заголовки подразделов «Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Комитет по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан»;
в рисунке 195 «Нарукавный знак Верховного Главнокомандующего, а также нарукавные знаки, указывающие на принадлежность военнослужащих к Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям Республики Казахстан»:
нарукавный знак «Комитет внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан» изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящим изменениям и дополнению;
нарукавный знак «Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан» изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящим изменениям и дополнению;
нарукавный знак «Комитет национальной безопасности Республики Казахстан» изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящим изменениям и дополнению;
в рисунке 201 «Кокарды с эмблемой на головных уборах военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан»:
наименование кокарды к шапке-ушанке, фуражке, пилотке, берету высшего, старшего и младшего офицерского составов, сержантов и солдат, проходящих воинскую службу по контракту, органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям изложить в следующей редакции:
«Кокарда к шапке-ушанке, фуражке, пилотке, берету высшего, старшего и младшего офицерского составов, сержантов и солдат, проходящих воинскую службу по контракту, органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел»;
наименование кокарды к фуражке полевой высшего, старшего и младшего офицерского составов, сержантов и солдат, проходящих воинскую службу по контракту, органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям изложить в следующей редакции:
«Кокарда к фуражке полевой высшего, старшего и младшего офицерского составов, сержантов и солдат, проходящих воинскую службу по контракту, органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел»;
наименование кокарды с эмблемой к парадной и повседневной фуражкам старшего и младшего офицерского составов, сержантов и солдат, проходящих воинскую службу по контракту, органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям изложить в следующей редакции:
«Кокарда с эмблемой к парадной и повседневной фуражкам старшего и младшего офицерского составов, сержантов и солдат, проходящих воинскую службу по контракту, органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел»;
в рисунке 203 «Нашивка на берет военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан»:
наименование нашивки на берет военнослужащих органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям изложить в следующей редакции:
«органы управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел»;
наименование нашивки на берет военнослужащих Внутренних войск изложить в следующей редакции:
«Национальная гвардия»;
в рисунке 205 «Пряжка к поясу парадному старшего и младшего офицерского составов, сержантов (старшин), солдат (матросов), проходящих воинскую службу по контракту, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан»:
наименование пряжки к поясу парадному военнослужащих органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям изложить в следующей редакции:
«Пряжка к поясу парадному военнослужащих органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел»;
в рисунке 206 «Пряжка к парадному поясу сержантов (старшин), солдат (матросов), проходящих воинскую службу по призыву, курсантов средних и высших военно-учебных заведений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, воспитанников Кадетского корпуса и Республиканской школы «Жас улан»:
наименование пряжки к парадному поясу военнослужащих органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям изложить в следующей редакции:
«Пряжка к парадному поясу военнослужащих органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел»;
в рисунке 207 «Пуговицы на форменное обмундирование военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан»:
наименование пуговиц на форменное обмундирование старшего и младшего офицерского составов, сержантов и солдат (по контракту), курсантов средних и высших военно-учебных заведений органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям изложить в следующей редакции:
«Старшего и младшего офицерского составов, сержантов и солдат (по контракту), курсантов средних и высших военных учебных заведений органов управления гражданской защиты Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел».
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к изменениям и дополнению,
которые вносятся в некоторые указы
Президента Республики Казахстан,
утвержденным Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года№ 3228
Описание
символа Национальной гвардии Республики Казахстан
Символ Национальной гвардии Республики Казахстан представляет собой изображение лучей солнца с охваченными снизу силуэтным изображением парящего орла (элемент Государственного флага Республики Казахстан) голубого цвета, в средней части лучей располагается изображение шанырака (элемент Государственного герба Республики Казахстан), выполненное в золотисто-желтом цвете, по верх которого размещен силуэт всадника, скачущего на коне, в руках держащего древко с флагом, в краповом цвете. Между лучами солнца и силуэтным изображением парящего орла располагается надпись на казахском языке «ҰЛТТЫҚ ҰЛАН». Надпись, изображение лучей и силуэтные очертания орла выполнены в золотисто-желтом цвете.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к изменениям и дополнению,
которые вносятся в некоторые указы
Президента Республики Казахстан,
утвержденным Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 ноября 1996 года № 3228
Описание
флага Национальной гвардии Республики Казахстан
Флаг Национальной гвардии Республики Казахстан представляет собой прямоугольное двухстороннее полотнище голубого цвета, в центре которого расположено изображение символа Национальной гвардии Республики Казахстан.

«5) Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдарының әскери қызметшілерінде «жел бағыты» бейнеленген.»;
2) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттеріне 1-қосымшада:
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің фуражкаларындағы айнала жиектер мен жиектердің, пилоткаларындағы жиектердің, тельняшкаларындағы жолақтардың, шалбарларындағы жиектер мен лампастардың, мундирлері мен кительдеріндегі жиектердің түсінде, береттерінің түсінде:
«Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлер комитеті*» деген бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы*»;
«
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
-
берет
қара жусан түстес
-
-
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Әскери оқу орындарының курсанттары
-
берет
қара жусан түстес
-
-
»;
«Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі» деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті»;
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
«* Ұлттық ұланның біліктілік сынақтарынан өткен арнайы мақсаттағы бөлімшелерінің әскери қызметшілеріне теңбіл түсті берет пен тельняшка беріледі және оларды кию құқығы беріледі.»;
3) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттеріне 2-қосымшада:
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері
мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің погондарындағы
жолақтардың, көмкермелердің, негіздер мен жапсырмалардың түсінде:
«Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлер комитеті» деген кіші бөлімдерде:
тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы»;
«
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
қара жусан түстес
теңбіл
алтын түстес
»
деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
Әскери оқу орындарының курсанттары
қара жусан түстес
теңбіл
алтын түстес
»;
«Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі» деген кіші бөлімдердің тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті»;
«Жоғарғы Бас қолбасшының жеңдегі белгісі, сондай-ақ әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына тиістілігін көрсететін жеңдегі белгілер» деген 195-суретте:
«Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлер комитеті» деген жеңдегі белгі осы өзгерістер мен толықтыруға 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
«Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі» деген жеңдегі белгі осы өзгерістер мен толықтыруға 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
«Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті» деген жеңдегі белгі осы өзгерістер мен толықтыруға 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
«Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің бас киімдеріндегі эмблемасы бар кокардалар» деген 201-суретте:
Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдері жоғары, аға және кіші офицерлер құрамының, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттары мен сарбаздарының құлақшынына, фуражкасына, пилоткасына, беретіне кокарданың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдары жоғары, аға және кіші офицерлер құрамының, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттары мен сарбаздарының құлақшынына, фуражкасына, пилоткасына, беретіне кокарда»;
Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдері жоғары, аға және кіші офицерлер құрамының, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттары мен сарбаздарының далалық фуражкасына кокарданың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдары жоғары, аға және кіші офицерлер құрамының, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттары мен сарбаздарының далалық фуражкасына кокарда»;
Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдері аға және кіші офицерлер құрамының, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттары мен сарбаздарының салтанатты және күнделікті фуражкаларына эмблемасы бар кокарданың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдары аға және кіші офицерлер құрамының, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттары мен сарбаздарының салтанатты және күнделікті фуражкаларына эмблемасы бар кокарда»;
«Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің беретіне жапсырма» деген 203-суретте:
Төтенше жағдайлар министрлігінің азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдері әскери қызметшілерінің беретіне жапсырманың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдары»;
Ішкі әскерлер әскери қызметшілерінің беретіне жапсырманың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Ұлттық ұлан»;
«Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары аға және кіші офицерлер құрамының, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттарының (старшиналарының), сарбаздарының (матростарының) салтанатты белдігіне тоға» деген 205-суретте:
Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдері әскери қызметшілерінің салтанатты белдігіне тоғаның атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдары әскери қызметшілерінің салтанатты белдігіне тоға»;
«Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттарының (старшиналарының), сарбаздарының (матростарының), орта және жоғарғы әскери оқу орындары курсанттарының, Кадет корпусы және «Жас ұлан» республикалық мектебі тәрбиеленушілерінің салтанатты белдігіне тоға» деген 206-суретте:
Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдері әскери қызметшілерінің салтанатты белдігіне тоғаның атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің азаматтық қорғау басқару органдары әскери қызметшілерінің салтанатты белдігіне тоға»;
«Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің нысанды киім-кешегіне түймелер» деген 207-суретте:
Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдерінің аға және кіші офицерлер құрамы, келісімшарт бойынша сержанттары мен сарбаздары, орта және жоғарғы әскери оқу орындарының курсанттарының нысанды киім-кешегіне түймелердің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті азаматтық қорғау басқару органдарының аға және кіші офицерлер құрамы, сержанттары мен сарбаздары (келісімшарт бойынша), орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары».
Қазақстан Республикасы Президентінің
2015 жылғы
№ Жарлығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Президентінің
кейбір жарлықтарына енгізілетін
өзгерістер мен толықтыруға
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1996 жылғы 20 қарашадағы
№ 3228 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы нышанының сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының нышаны төменгi жағынан көк түстi қалықтаған қыранның кескiндi бейнесiмен (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туының элементi) қамтылған күн шұғылалары бейнесі ретінде бейнеленген, сәулелердің ортаңғы бөлігінде алтын-сары түстес шаңырақтың бейнесi (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасының элементi) орналасқан, оның үстінде атпен шауып келе жатқан, қолында теңбіл түсті сабы бар ту ұстаған салт атты адам бейнеленген. Күн сәулелері мен қалықтаған қыранның кескінді бейнесінің арасында қазақ тілінде «ҰЛТТЫҚ ҰЛАН» деген жазу орналасқан. Жазу, сәулелердің бейнесі мен қыранның кескiндi сұлбасы алтын-сары түспен көмкерiлген.
Қазақстан Республикасы Президентінің
2015 жылғы
№ Жарлығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Президентінің
кейбір жарлықтарына енгізілетін
өзгерістер мен толықтыруға
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1996 жылғы 20 қарашадағы
№ 3228 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы туының сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының туы – ортасында Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының нышаны орналасқан көк түстi тiк бұрышты екi жақты мата.

Соотношение общей ширины и длины флага - 1:2. Точное соотношение и размеры отдельных элементов флага даны в прилагаемом графическом изображении.
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к изменениям и дополнению,
которые вносятся в некоторые указы
Президента Республики Казахстан,
утвержденным Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 12 мая 2000 года № 392
Перечень
должностей Министерства внутренних дел Республики Казахстан,
подлежащих замещению лицами высшего офицерского и
начальствующего составов
Министр внутренних дел      - генерал-полковник полиции
Первый заместитель Министра - генерал-лейтенант полиции
Заместитель Министра        - генерал-майор полиции
Главнокомандующий           - генерал-лейтенант
Национальной гвардией
Первый заместитель          - генерал-майор
Главнокомандующего
Национальной гвардией -
начальник Главного штаба
Заместитель                 - генерал-майор
Главнокомандующего
Национальной гвардией
Командующий региональным    - генерал-майор
командованием
Национальной гвардии
Первый заместитель          - генерал-майор
командующегорегиональным
командованием -начальник штаба
Начальник военного          - генерал-майор
института Национальной
гвардии
Председатель Комитета       - генерал-майор юстиции
уголовно-исполнительной
системы
Председатель Комитета       - генерал-майор
по чрезвычайным ситуациям
Полномочный представитель   - генерал-майор полиции
в Антитеррористическом центре
Содружества Независимых
Государств
Полномочный представитель   - генерал-майор полиции
в Бюро по координации
борьбы с организованной
преступностью и иными
опасными видами
преступлений на территории
Содружества Независимых
Государств
Начальники департаментов    - генерал-майор полиции
внутренних дел Алматинской,
Актюбинской, Восточно-
Казахстанской, Карагандинской,
Костанайской, Павлодарской,
Южно-Казахстанской областей,
городов Астаны и Алматы
Начальник Академии          - генерал-майор полиции
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к изменениям и дополнению,
которые вносятся в некоторые указы
Президента Республики Казахстан,
утвержденным Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
Национальная гвардия
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
к изменениям и дополнению,
которые вносятся в некоторые указы
Президента Республики Казахстан,
утвержденным Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
Комитет по чрезвычайным ситуациям
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 6
к изменениям и дополнению,
которые вносятся в некоторые указы
Президента Республики Казахстан,
утвержденным Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан

Тудың жалпы енi мен ұзындығының арақатынасы 1:2. Тудың жекелеген элементтерінің дәлме-дәл арақатынастары мен өлшемдері қоса беріліп отырған графикалық бейнеде берiлген.
Қазақстан Республикасы Президентінің
2015 жылғы
№ Жарлығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Президентінің
кейбір жарлықтарына енгізілетін
өзгерістер мен толықтыруға
3-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2000 жылғы 12 мамырдағы
№ 392 Жарлығына
3-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары офицерлік және басшы құрамының адамдары атқаруға тиіс лауазымдар тізбесі
Ішкі істер министрі                     - полиция генерал-полковнигі
Министрдің бірінші                      - полиция генерал-лейтенанты
орынбасары
Министрдің орынбасары                   - полиция генерал-майоры
Ұлттық ұлан Бас қолбасшысы              - генерал-лейтенант
Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының           - генерал-майор
бірінші орынбасары                      – Бас штаб бастығы
Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының           - генерал-майор
орынбасары
Ұлттық ұлан өңірлік қолбасшылық         - генерал-майор
қолбасшысы
Өңірлік қолбасшылық                     - генерал-майор
қолбасшысының бірінші орынбасары        – штаб бастығы
Ұлттық ұлан Әскери институтының         - генерал-майор
бастығы
Қылмыстық-атқару жүйесі                 - әділет генерал-майоры
комитетінің төрағасы
Төтенше жағдайлар комитетінің           - генерал-майор
төрағасы
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының      - полиция генерал-майоры
Терроризмге қарсы орталығындағы
өкілетті өкіл
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының      - полиция генерал-майоры
аумағындағы Ұйымдасқан қылмысқа
және қылмыстың өзге де қауіпті
түрлеріне қарсы күресті үйлестіру
жөніндегі бюродағы өкілетті өкіл
Алматы, Ақтөбе, Шығыс Қазақстан,        - полиция генерал-майоры
Қарағанды, Қостанай, Павлодар,
Оңтүстік Қазақстан облыстарының,
Астана және Алматы қалаларының
ішкі істер департаменттерінің
бастықтары
Академия бастығы                        - полиция генерал-майоры
Қазақстан Республикасы Президентінің
2015 жылғы
№ Жарлығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Президентінің
кейбір жарлықтарына енгізілетін
өзгерістер мен толықтыруға
4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ұланы
Қазақстан Республикасы Президентінің
2015 жылғы
№ Жарлығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Президентінің
кейбір жарлықтарына енгізілетін
өзгерістер мен толықтыруға
5-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
Төтенше жағдайлар комитеті
Қазақстан Республикасы Президентінің
2015 жылғы
№ Жарлығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Президентінің
кейбір жарлықтарына енгізілетін
өзгерістер мен толықтыруға
6-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті