О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 380 "Об утверждении Правил передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2016 года № 614
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 380 «Об утверждении Правил передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 40, ст. 521) следующие изменения и дополнения:
в Правилах передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«3) передачи детей, состоящих на централизованном учете детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (далее – централизованный учет), в Республиканском банке данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи (далее – Республиканский банк данных), на усыновление гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим за пределами Республики Казахстан, иностранцам.»;
в пункте 3:
подпункты 2) и 4) изложить в следующей редакции:
«2) отказались от ребенка;»;
«4) дали согласие на усыновление ребенка родственникам, лицам, состоящим в браке (супружестве) с матерью или отцом усыновляемого ребенка (детей);»;
дополнить частью пятой следующего содержания:
«Усыновление на территории Республики Казахстан иностранцами, состоящими в браке с гражданами Республики Казахстан, ребенка, являющегося гражданином Республики Казахстан, производится в порядке, установленном Кодексом для иностранцев.»;
в пункте 4:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
«9) лиц, имеющих непогашенную или неснятую судимость за совершение умышленного преступления на момент усыновления, а также лиц, указанных в подпункте 14) настоящего пункта;»;
дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
«14) лиц, имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании подпунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан) за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми.»;

"Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 380 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 24 қазандағы № 614 қаулысы
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 380 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 40, 521-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру қағидаларында:
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкінде (бұдан әрі — Республикалық деректер банкі) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың орталықтандырылған есепте тұрған (бұдан әрі — орталықтандырылған есепке алу) балаларды Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктерге асырап алуға беру тәртібін айқындайды.»;
3-тармақта:
2) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) баладан бас тартқан;»;
«4) туыстарына, асырап алынатын баланың (балалардың) анасымен немесе әкесімен некеде (ерлі-зайыптылықта) тұратын адамдарға баланы асырап алуға келісім берген;»;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының азаматтарымен некеде тұратын шетелдіктердің Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланы Қазақстан Республикасының аумағында асырап алуы осы Кодексте шетелдіктер үшін белгіленген тәртіппен жүргізіледі.»;
4-тармақта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) бала асырап алған кезде қасақана қылмыс жасағаны үшін жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар адамдарды, сондай-ақ осы тармақтың 14) тармақшасында көрсетілген адамдарды;»;
13) тармақшадағы «адамдарды қоспағанда, кәмелетке толған адамдар бала асырап алушылар болуы мүмкін.» деген сөздер «адамдарды;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
«14) адам өлтіру, денсаулыққа қасақана зиян келтіру, халық денсаулығына және имандылыққа, жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтары, экстремистік немесе террористік қылмыстары, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауға ұшырап отырған немесе ұшыраған адамдарды қоспағанда (Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары негізінде өздеріне қатысты қылмыстық қудалау тоқтатылған адамдарды қоспағанда), кәмелетке толған адамдар бала асырап алушылар болуы мүмкін.»;

пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
«5. Разница в возрасте между усыновителем и усыновляемым ребенком должна быть не менее шестнадцати лет. По причинам, признанным судом уважительными, разница в возрасте может быть сокращена.
При усыновлении ребенка отчимом (мачехой) наличия разницы в возрасте, установленной частью первой настоящего пункта, не требуется.
6. Основанием для выдачи органом разрешения на передачу детей, указанных в подпунктах 1)-3)5) и 6) пункта 3 настоящих Правил, на усыновление является заключение комиссии (далее – комиссия), порядок деятельности и состав которой определяются уполномоченным органом в области защиты прав детей Республики Казахстан.
Заключение о соответствии усыновления интересам ребенка не требуется, в случаях усыновления ребенка его отчимом (мачехой) или усыновления ребенка по согласию родителей родственниками.»;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. Родственники, являющиеся гражданами Республики Казахстан и желающие усыновить детей, подают в орган по местонахождению ребенка или через Республиканский банк данных:
1) письменное заявление о желании усыновить ребенка;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) письменное согласие близких родственников на усыновление ребенка;
4) справку о размере совокупного дохода;
5) справку о семейном положении;
6) справку о состоянии здоровья граждан и близких родственников, в том числе психического, отсутствии наркотической (токсической), алкогольной зависимости;
7) справку об отсутствии судимости;
8) копию документа, подтверждающего право собственности на жилище или право пользования жилищем.»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. В случае нахождения ребенка в образовательной, медицинской и другой организации, орган по месту нахождения ребенка выдает родственникам направление на посещение и общение с ребенком, согласно  приложению 1 к настоящим Правилам, сформированное Республиканским банком данных:»;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
«19. Орган управления образования области, города республиканского значения, столицы на основании заключения о возможности быть усыновителями и запроса органа по месту регистрации кандидатов в усыновители для граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, выдает кандидатам в усыновители направление на выбор ребенка, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, сформированное Республиканским банком данных.»;
пункты 27 и 28 изложить в следующей редакции:

5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Бала асырап алушы мен асырап алынатын баланың жас айырмасы кемінде он алты жас болуға тиіс. Сот дәлелді деп таныған себептер бойынша жас айырмасы қысқартылуы мүмкін.
Баланы өгей әкесі (өгей шешесі) асырап алған кезде, осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген жас айырмасының болуы талап етілмейді.
6. Органның осы Қағидалардың 3-тармағының 1)-3), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген балаларды асырап алуға рұқсат беруі үшін қызмет тәртібі мен құрамын Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы айқындайтын комиссияның (бұдан әрі — комиссия) қорытындысы негіз болып табылады.
Баланы өгей әкесі (өгей шешесі) асырап алған немесе баланы ата-аналарының келісімі бойынша туыстары асырап алған жағдайда, асырап алудың баланың мүдделеріне сәйкестігі туралы қорытынды талап етілмейді.»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және балаларды асырап алуға тілек білдірген туыстары бала тұратын жердегі органға немесе Республикалық деректер банкі арқылы:
1) баланы асырап алуға тілек білдіргені туралы жазбаша өтінішті;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
3) жақын туыстарының баланы асырап алуға жазбаша келісімін;
4) жиынтық табыстың мөлшері туралы анықтаманы;
5) отбасы жағдайы туралы анықтаманы;
6) азаматтардың және жақын туыстарының денсаулық жағдайы, оның ішінде психикалық саулығы, есірткіге (уытқұмарлыққа), алкогольге тәуелді еместігі туралы анықтаманы;
7) сотталмағандығы туралы анықтаманы;
8) тұрғын үй-жайға меншік құқығын немесе тұрғын үй-жайды пайдалану құқығын растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Бала білім беру, медициналық және өзге де ұйымда болған жағдайда бала тұратын жердегі орган балаға бару және онымен қарым-қатынас жасау үшін туыстарына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Республикалық деректер банкі қалыптастырған жолдама береді.»;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«19. Бала асырап алушылар болу мүмкіндігі туралы қорытындының және бала асырап алуға үміткерлерді тіркеу жері бойынша органның сұрау салуы негізінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім беруді басқару органы Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары үшін бала асырап алуға үміткерлерге баланы таңдап алуға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Республикалық деректер банкі қалыптастырған жолдама береді.»;
27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

«27. Граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие за пределами Республики Казахстан, иностранцы, претендующие на усыновление ребенка и зарегистрированные в установленном порядке через аккредитованные агентства по усыновлению, подают в уполномоченный орган через Республиканский банк данных:
1) письменное заявление о желании усыновить ребенка;
2) справку о доходах;
3) справку о семейном положении;
4) копии паспортов;
5) справку о состоянии здоровья, в том числе психического, об отсутствии наркотической (токсической), алкогольной зависимости;
6) справку об отсутствии судимости;
7) письменное согласие близких родственников на усыновление ребенка;
8) не менее трех рекомендательных писем друзей или соседей;
9) документ, подтверждающий наличие жилья;
10) справку о личных нравственных качествах потенциальных родителей, выдаваемую специально уполномоченными иностранными государственными органами и организациями по усыновлению;
11) документ, выданный компетентным органом принимающего государства, подтверждающий право на усыновление ребенка;
12) разрешение на въезд усыновленного ребенка из Республики Казахстан в принимающее государство;
13) обязательства о:
регистрации усыновленного ребенка в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан;
сохранении гражданства Республики Казахстан за усыновленным ребенком и его нахождении на учете в загранучреждении Республики Казахстан до 18 лет;
назначении опекунов в случае непредвиденных обстоятельств.
28. Уполномоченный орган через Республиканский банк данных направляет аккредитованному агентству документы ребенка для ознакомления граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранцев.»;
пункт 32 изложить в следующей редакции:
«32. По прибытии в орган по месту нахождения ребенка согласно направлению, выданному уполномоченным органом через Республиканский банк данных, граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие за пределами Республики Казахстан, иностранцы посещают образовательную, медицинскую и другую организацию, в которой находится ребенок, и:
1) имеют с ребенком непосредственный контакт не менее четырех недель (личное знакомство с ребенком, его привычками, вкусами, особенностями характера, прогулки, игры) с соблюдением требований режима согласно положению соответствующей образовательной, медицинской и другой организации в присутствии представителя органа и в случае необходимости – переводчика;
2) подтверждают в письменной форме факт ознакомления с медицинским заключением о состоянии здоровья ребенка согласно приложению 2 к настоящим Правилам;

«27. Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары, бала асырап алуға үміткер және белгіленген тәртіппен бала асырап алу жөніндегі аккредиттелген агенттіктер арқылы тіркелген шетелдіктер уәкілетті органға Республикалық деректер банкі арқылы:
1) баланы асырап алуға тілек білдіргені туралы жазбаша өтінішті;
2) табыстары туралы анықтаманы;
3) отбасы жағдайы туралы анықтаманы;
4) паспорттардың көшірмелерін;
5) денсаулық жағдайы, оның ішінде психикалық саулығы, есірткіге (уытқұмарлыққа), алкогольге тәуелді еместігі туралы анықтаманы;
6) сотталмағандығы туралы анықтаманы;
7) жақын туыстарының бала асырап алуға жазбаша келісімін;
8) достарының немесе көршілерінің кемінде үш ұсыным хатын;
9) тұрғын үйінің бар-жоқтығын растайтын құжатты;
10) бала асырап алу жөніндегі уәкілетті шетелдік мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ықтимал бала асырап алушылардың жеке басының адамгершілік қасиеттері туралы арнайы берген анықтамасын;
11) бала асырап алуға құқығын растайтын қабылдаушы мемлекеттің құзыретті органы берген құжатты;
12) асырап алынған баланың Қазақстан Республикасынан қабылдаушы мемлекетке баруына рұқсатты;
13) мынадай:
асырап алынған баланың Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінде тіркелуі;
18 жасқа толғанға дейін асырап алынған балада Қазақстан Республикасы азаматтығының сақталуы және оның Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерінде есепте болуы;
кездейсоқ жағдаяттар кезінде қамқоршыларды белгілеу туралы міндеттемелерді ұсынады.
28. Уәкілетті орган Республикалық деректер банкі арқылы аккредиттелген агенттікке Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктерге баланың құжаттарын танысу үшін жібереді.»;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«32. Уәкілетті орган республикалық деректер банкі арқылы берген жолдамаға сәйкес бала тұратын жердегі органға келгеннен кейін Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер бала орналасқан білім беру, медициналық және өзге де ұйымға барады және:
1) баланы таңдайды, орган өкілінің және қажет болған жағдайда аудармашының қатысуымен тиісті білім беру, медициналық және өзге де ұйымның ережесіне сәйкес режим талаптарын сақтай отырып, онымен кемінде төрт апта тікелей қатынасады (баламен, оның әдеттерімен, талғамымен, мінезінің ерекшеліктерімен жеке танысу, серуендеу, ойындар);
2) баланың денсаулық жағдайы туралы медициналық қорытындымен танысу фактісін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жазбаша нысанда растайды;

3) при желании обращаются в медицинское учреждение для проведения независимого медицинского освидетельствования усыновляемого ребенка с участием представителя организации образования, медицинской и другой организации, в которой находится ребенок;
4) письменно подтверждают отказ или дальнейшее участие в процедуре усыновления согласно приложению 3 к настоящим Правилам.».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, четвертого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок первого, сорок второго, сорок третьего, сорок четвертого, сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого, сорок восьмого, сорок девятого, пятидесятого, пятьдесят первого, пятьдесят второго, пятьдесят третьего, пятьдесят четвертого, пятьдесят пятого, пятьдесят шестого, пятьдесят седьмого, пятьдесят восьмого, пятьдесят девятого пункта 1, которые вводятся в действие с 1 января 2017 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      Б. САГИНТАЕВ

3) тілек білдірсе, бала орналасқан білім беру, медициналық және өзге де ұйым өкілінің қатысуымен асырап алынатын баланы тәуелсіз медициналық куәландырудан өткізу үшін медициналық мекемеге жүгінеді;
4) бала асырап алу рәсімінен бас тартуды немесе оған одан әрі қатысуды осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жазбаша растайды.».
2. Осы қаулы 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың үшінші, төртінші, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші, елу бірінші, елу екінші, елу үшінші, елу төртінші, елу бесінші, елу алтыншы, елу жетінші, елу сегізінші, елу тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      Б. Сағынтаев