О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рекламы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2016 года № 634
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рекламы».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам рекламы
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 114; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11; № 3, ст. 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 11, ст. 80; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77, 79, 81; 2014 г., № 2, ст. 10; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 64; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 19-І, 19-ІІ, ст. 96; № 21, ст. 118, 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 19-I, ст. 99; 101; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115, 117; № 21-I, ст. 124, 126; № 22-II, ст. 145; 22-VI, ст. 159; № 8-II, cт. 72):
часть первую пункта 2 статьи 109 изложить в следующей редакции:
«2. Земельные участки из земель общего пользования могут предоставляться гражданам и юридическим лицам во временное землепользование под размещение сооружений облегченного типа (торговые палатки (павильоны), киоски, объекты наружной (визуальной) рекламы и другие объекты сервиса) без ущерба для общего пользования. При этом предоставление участков из состава земель общего пользования, в том числе на обочинах дорог (улиц, проездов), для размещения торговых рынков, платных автостоянок (автопарковок), за исключением платных автостоянок (автопарковок), расположенных в полосах отвода улиц города республиканского значения, столицы, в соответствии с законодательными актами об особом статусе города Алматы и статусе столицы Республики Казахстан не допускается.».

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 қазандағы № 634 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама
мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11-құжаттар; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77, 79, 81-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 64-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 19-I, 99, 101-құжаттар; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115, 117-құжаттар; № 21-I, 124, 126-құжаттар; № 22-ІI, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 8-II, 72-құжат):
109-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ортақ пайдаланудағы жерден жер учаскелерi азаматтар мен заңды тұлғаларға ортақ пайдалануға нұқсан келтiрмей, жеңiл үлгiдегi құрылыстарды (сауда жасайтын шатырларды (павильондарды), киоскiлердi, сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін және басқа да сервис объектiлерiн) орналастыруы үшiн уақытша жер пайдалануға берiлуi мүмкiн. Бұл ретте ортақ пайдаланудағы жер құрамынан, оның iшiнде сауда базарларын, ақылы автотұрақтарды (автомобиль қоятын орындарды) орналастыру үшін, Алматы қаласының ерекше мәртебесі және Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы заңнамалық актілерге сәйкес республикалық маңызы бар қала, астана көшелерінің бойынан бөлінген белдеулерде орналасқан ақылы автотұрақтарды (автомобиль қоятын орындарды) қоспағанда, жол (көше, өтпелi жолдар) жиегiнен учаскелер беруге жол берiлмейдi.».

2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-І, ст. 100; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-І, ст. 121, 124; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-І, ст. 140, 143; № 22-II, ст. 144; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-II, ст. 53; № 8-І, ст. 62; № 10, cт. 87):
1) подпункт 24) пункта 1 статьи 49 изложить в следующей редакции:
«24) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского значения, за исключением платы за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского значения, проходящих через территории городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;»;
2) подпункт 5) пункта 1 статьи 50 изложить в следующей редакции:
«5) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного значения, за исключением платы за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного значения, проходящих через территории городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;»;
3) подпункт 23) пункта 1 статьи 51 изложить в следующей редакции:
«23) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городах республиканского значения, столице.»;

2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-І, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-І, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 13-құжаттар; № 22-І, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-І, 62-құжат; № 10, 87-құжат):
1) 49-баптың 1-тармағының 24) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«24) сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер аумағы арқылы өтетін республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде орналастырғаны үшін төлемақыны қоспағанда, сыртқы (көрнекі) жарнаманы республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде орналастырғаны үшiн төлемақы;»;
2) 50-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер аумағы арқылы өтетін облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде орналастырғаны үшін төлемақыны қоспағанда, сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде орналастырғаны үшiн төлемақы;»;
3) 51-баптың 1-тармағының 23) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«23) сыртқы (көрнекі) жарнаманы республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастырғаны үшін төлемақы республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттеріне түсетін салық түсімдері болып табылады.»;

4) подпункт 17) пункта 1 статьи 52 изложить в следующей редакции:
«17) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе областного значения, за исключением платы за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городе районного значения, селе, поселке;».
3. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-І, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 114, 115; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63, 64, 65, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 44, 45; № 11, ст. 52; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-І, ст. 99, 100, 101; № 20-І, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115, 119; № 21-І, ст. 124; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 136, 137; № 22-І, ст. 140, 143; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-І, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53, 55, 57; № 8-І, ст. 62; № 8-II, ст. 66, 72; № 10, cт. 87):

4) 52-баптың 1-тармағының 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«17) сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде, аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастырғаны үшін төлемақыны қоспағанда, сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар қаладағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастырғаны үшін төлемақы;».
3. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат;
№ 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114, 115-құжаттар; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 63, 64, 65, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 11, 52-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-І, 99, 100, 101-құжаттар; № 20-І, 110-құжат;
№ 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115, 119-құжаттар; № 21-І, 124-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 136, 137-құжаттар; № 22-І, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 53, 55, 57-құжаттар; № 8-І, 62-құжат; № 8-II, 66, 72-құжаттар; № 10, 87-құжат):

1) статью 528 изложить в следующей редакции:
«Статья 528. Общие положения
1. Плата за размещение наружной (визуальной) рекламы (далее – плата) взимается за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, на открытом пространстве за пределами помещений в населенных пунктах на территории Республики Казахстан.
2. Для целей настоящего Кодекса наружной (визуальной) рекламой признается реклама, размещаемая:
1) в столице, городах республиканского и областного значения;
2) в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения, за исключением размещаемых в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения в пределах территории городов районного значения, сел, поселков.
3. Размещение наружной (визуальной) рекламы производится:
1) в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения на основании паспорта, выдаваемого Национальным оператором по управлению автомобильными дорогами, а в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения на основании паспорта, выдаваемого местным исполнительным органом области или района на определенный срок в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) в населенных пунктах на основании разрешения, выдаваемого местными исполнительными органами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Запрещается размещение наружной (визуальной) рекламы без соответствующих документов.
4. При отсутствии соответствующего разрешительного документа основанием для взыскания и внесения в бюджет суммы платы является фактическое размещение наружной (визуальной) рекламы.
5. Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами и местные исполнительные органы ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным, представляют налоговым органам по месту размещения наружной (визуальной) рекламы, указанному в разрешительном документе, сведения о плательщиках платы и объектах обложения по форме, установленной уполномоченным органом.»;
2) пункт 1 статьи 529 изложить в следующей редакции:
«1. Плательщиками платы являются физические лица (в том числе индивидуальные предприниматели) и юридические лица, размещающие наружную (визуальную) рекламу.»;
3) часть первую пункта 2 статьи 530 изложить в следующей редакции:
«2. Ежемесячные ставки платы за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения с площадью стороны объекта наружной (визуальной) рекламы (далее – объект рекламы) до трех квадратных метров устанавливаются равными:»;

1) 528-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«528-бап. Жалпы ережелер
1. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін төлемақы (бұдан әрі – төлемақы) Қазақстан Республикасының аумағындағы жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде, елді мекендердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін алынады.
2. Осы Кодекстің мақсаттары үшін сыртқы (көрнекі) жарнама деп:
1) астанада, республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда;
2) аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің аумағы шегіндегі республикалық және облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде орналастырылатындарды қоспағанда, республикалық және облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде орналастырылатын жарнама танылады.
3. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен белгiлi бiр мерзiмге Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор беретiн паспорт негiзiнде халықаралық және республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде, ал облыстың немесе ауданның жергілікті атқарушы органы беретiн паспорт негiзiнде облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде;
2) жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен беретiн рұқсат негізінде елді мекендерде жүргізіледі.
Сыртқы (көрнекі) жарнаманы тиісті құжаттарсыз орналастыруға тыйым салынады.
4. Тиiстi рұқсат беру құжаты болмаған кезде сыртқы (көрнекі) жарнаманы нақты орналастыру төлемақы сомасын өндіріп алуға және бюджетке енгізуге негіз болып табылады.
5. Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор және жергілікті атқарушы органдар ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей рұқсат беру құжатында көрсетілген сыртқы (көрнекі) жарнама орналасқан жердегі салық органдарына уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша төлемақы төлеушілер мен салық салу объектілері туралы мәліметтер ұсынады.»;
2) 529-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыратын жеке тұлғалар (оның iшiнде дара кәсiпкерлер) мен заңды тұлғалар төлемақы төлеушiлер болып табылады.»;
3) 530-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Халықаралық және республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнама объектісінің (бұдан әрі – жарнама объектісі) бір жағының ауданы үш шаршы метрге дейін болатын сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін ай сайынғы төлемақы мөлшерлемелері мыналарға тең болып белгіленеді:»;

4) в статье 531:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Размер взимаемой платы исчисляется исходя из ставок платы и фактического срока размещения наружной (визуальной) рекламы, установленного в разрешительном документе, но не менее размера платы за один календарный месяц.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Сумма платы уплачивается в бюджет по месту размещения наружной (визуальной) рекламы, указанному в разрешительном документе.».
4. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 21, ст. 161; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; № 7, ст. 36; № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 13, ст. 62; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 11, ст. 65; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; № 7, ст. 33; № 10, ст. 50; № 19-II, ст. 102; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 22-I, ст. 143; № 22-V, ст. 156; № 23-II, ст. 170; № 8-II, cт. 67):
подпункт 5) пункта 3 статьи 18 изложить в следующей редакции:
«5) размещение наружной (визуальной) рекламы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;».
5. В Кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года «Об административных правонарушениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, cт. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 10, cт. 87):

4) 531-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Алынатын төлемақы мөлшерi рұқсат беру құжатында белгiленген, бiрақ күнтiзбелiк бiр ай үшiн төлемақы мөлшерiнен кем емес төлемақы мөлшерлемесі және сыртқы (көрнекі) жарнама объектiлерiн орналастырудың нақты мерзiмi негiзге алына отырып есептеледі.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Төлемақы сомасы рұқсат беру құжатында көрсетілген, сыртқы (көрнекі) жарнаманың орналасқан жері бойынша бюджетке төленеді.».
4. 2009 жылғы 18 қыркүйектегі «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 7, 36-құжат; № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 65-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 7, 33-құжат; № 10, 50-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 23-II, 170-құжат; № 8-II, 67-құжат):
18-баптың 3-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сыртқы (көрнекі) жарнамасын орналастыру;».
5. 2014 жылғы 5 шілдедегі «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1,2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9,46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III,
149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар); № 10, 87-құжат):

1) статью 193 дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
«4. Указание цены товара не в национальной валюте при его реализации на территории Республики Казахстан на условиях публичного договора –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере шести, на субъектов среднего предпринимательства – в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.
5. Совершение действий, предусмотренных частью четвертой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере шестидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.»;
2) статью 428 изложить в следующей редакции:
«Статья 428. Нарушение требований к рекламе в области
здравоохранения
1. Распространение и размещение рекламы биологически активных добавок к пище в общественном транспорте, организациях, не имеющих отношения к их назначению, использованию и отпуску, представление в рекламе биологически активных добавок к пище как уникальных, наиболее эффективных и безопасных, а также вызов предположения, что эффективность лечения рекламируемой биологически активной добавкой к пище является гарантированной и применение не сопровождается развитием побочных эффектов, –
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц – в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Распространение рекламодателем рекламы медицинских услуг, методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации, не имеющим лицензии на осуществление соответствующего вида деятельности, а также рекламы биологически активных добавок к пище без их государственной регистрации, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц – в размере двадцати пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.»;
3) статью 455 изложить в следующей редакции:

1) 193-бап мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«4. Қазақстан Республикасының аумағында жария шарт жағдайларында оны сату кезінде тауар бағасын ұлттық валютада көрсетпеу –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – алты, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - алпыс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - бір жүз жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) 428-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«428-бап. Денсаулық сақтау саласындағы жарнамаға қойылатын талаптарды бұзу
1) Тағамға биологиялық активті қоспалардың жарнамасын қоғамдық көлікте, тағайындалуына, пайдаланылуы мен босатылуына қатысы жоқ ұйымдарда тарату және орналастыру, жарнамада тағамға биологиялық активті қоспаларды бірегей, барынша тиімді және қауіпсіз етіп таныстыру, сондай-ақ жарнамаланатын тағамға биологиялық активті қоспалардың емдеуде тиімділігі кепілдендірілген болып табылатынына және қолдануы жағымсыз әсерлер туғызбайтынына болжам туғызу –
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2) Тиісті қызмет түрін жүзеге асыруға лицензиясы жоқ жарнама берушінің медициналық қызметтер көрсету, профилактика, диагностика, емдеу және медициналық оңалту әдістері мен құралдарының жарнамасын, сондай-ақ тағамға биологиялық активті қоспаларды мемлекеттік тіркеусіз олардың жарнамасын таратуы, егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға – жиырма бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
3) 455-бап мынадай редакцияда жазылсын:

«Статья 455. Нарушение законодательства Республики Казахстан
о рекламе
1. Производство, распространение, размещение и использование рекламы товаров (работ и услуг), запрещенных к рекламе законами Республики Казахстан, –
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц – в размере семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Нарушение законодательства Республики Казахстан о рекламе, совершенное в виде:
1) недобросовестной, недостоверной, неэтичной и скрытой рекламы;
2) рекламы в дни национального траура на теле-, радиоканалах;
3) рекламы в форме проведения различных мероприятий, в том числе розыгрышей призов, лотерей, направленных на стимулирование спроса и интереса к алкогольной продукции, табаку и табачным изделиям;
4) прерывания рекламой, в том числе способом бегущей строки, трансляции официальных сообщений, выступлений кандидатов в президенты Республики Казахстан и депутаты представительных органов, образовательных и религиозных телепрограмм, а также демонстрации детских телепрограмм, за исключением рекламы, предназначенной для детей и подростков;
5) прерывания рекламой демонстрации фильма в кино- и видеообслуживании, за исключением перерывов между сериями;
6) размещения наружной (визуальной) рекламы на территории памятников истории и культуры, культовых объектов, а также на особо охраняемых природных территориях;
7) рекламы строящегося, а также впервые введенного в эксплуатацию жилого дома (жилого здания), не соответствующей его проектной документации и классификации жилых зданий, предусмотренной государственными строительными нормами и правилами, –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц – в размере семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение установленных законами Республики Казахстан требований к языкам распространения рекламы –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц – в размере семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.

«455-бап. Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының заңдарында жарнамаға тыйым салынған тауарлардың (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің) жарнамаларын шығару, тарату, орналастыру және пайдалану –
жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамдарға – жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасын:
1) жосықсыз, дәйексiз, әдепсiз, және жасырын жарнамалар;
2) ұлттық аза тұту күндерiнде теле-, радиоарналарында жарнамалар;
3) алкоголь өніміне, темекі және темекі бұйымдарына сұраныс пен қызығушылықты ынталандыруға бағытталған әртүрлі іс-шаралар, соның ішінде ұтыстар, лотереялар ойнату нысанындағы жарнамалар;
4) ресми хабарламаларды, Қазақстан Республикасы Президенттiгіне және өкiлдi органдар депутаттығына кандидаттардың сөздерiн, бiлiм беру және дiни телебағдарламалар трансляциясын, сондай-ақ балалар мен жасөспiрiмдерге арналған жарнамаларды қоспағанда, балалар телебағдарламалары көрсетiлiмдерiн жарнамамен, оның iшiнде жүгiртпе жол тәсілiмен де бөлу;
5) сериялар арасындағы үзiлiстердi қоспағанда, кино және бейне қызмет көрсетуде фильмнің қойылымын жарнамамен бөлiп жiберу;
6) тарих пен мәдениет ескерткiштерi, ғибадат ету объектiлерi аумағында, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда сыртқы (көрнекi) жарнаманы орналастыру;
7) өзінің жобалау құжаттамасына және мемлекеттік құрылыс нормалары мен қағидаларында көзделген тұрғын үй ғимараттарының сыныптамасына сәйкес келмейтін салынып жатқан, сондай-ақ алғаш пайдалануға берілген тұрғын үйдің (тұрғын үй ғимаратын) жарнамалары түрінде жасалған бұзушылық
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасының заңдарында жарнаманы тарату тілдеріне белгіленген талаптарды бұзу –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Действие, указанное в части третьей, совершенное с использованием средств массовой информации, –
влечет штраф на физических лиц в размере семидесяти, на должностных лиц – в размере ста, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
5. Действия, предусмотренные частями первой, второй, третьей и четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере ста пятидесяти, на должностных лиц – в размере ста семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестисот месячных расчетных показателей, с приостановлением выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев.»;
4) часть первую статьи 692-1 изложить в следующей редакции:
«1. Уполномоченный орган в области информации рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 452 (частями первой, второй, пятой, седьмой, восьмой, девятой и десятой), 455 (частью первой, подпунктами 1), 2), 4) и 5) части второй и частью четвертой) настоящего Кодекса.»;
5) абзац первый части второй статьи 700 изложить в следующей редакции:
«2. Государственный орган в сфере оказания медицинских услуг и его территориальные подразделения рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренные статьями 80 (частями первой, второй и третьей), 81 (частью первой), 82 (частью первой), 424 (частями первой, второй и четвертой), 428 (частью второй), 429, 432, 464 (частью первой) настоящего Кодекса, в пределах своей компетенции.»;
6) часть первую статьи 729 изложить в следующей редакции:
«1. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы, района (города республиканского, областного значения и столицы) рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 75 (частями третьей и четвертой), 144 (частями первой (в части теплоиспользующих установок потребителей) и второй), 172 (частями первой, третьей и четвертой) (в части эксплуатации тепломеханического оборудования котельных всех мощностей и тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных), 193 (частями четвертой и пятой), 199 (частями первой, третьей и четвертой), 202, 204, 250, 301 (в части котельных всех мощностей и тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных), 303 (в части котельных всех мощностей), 304, 305 (в части охранных зон тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных, 306 (частями первой и второй), 320 (частями пятой, шестой и седьмой), 401 (частями третьей, четвертой, пятой, седьмой, десятой и одиннадцатой), 402 (частями первой, второй и третьей), 404 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой и восьмой), 405 (частью второй), 408-1, 409 (частями восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой), 454 (частью первой), 455 (частью первой, подпунктами 1), 3), 5), 6) и 7) части второй и частью третьей), 464 (частью первой), 488-1, 491 настоящего Кодекса.».

4. Бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып, үшінші бөлігінде көрсетілген әрекеттерді жасау –
жеке тұлғаларға – жетпіс, лауазымды адамдарға – бір жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
бұқаралық ақпарат құралының шығарылуын (эфирге шығуын) үш айға дейінгі мерзімге тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға – бір жүз елу, лауазымды адамдарға – бір жүз жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
4) 692-1-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ақпарат саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 452 (бірінші, екінші, бесінші, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы бөліктерінде), 455 (бірінші, екінші бөліктің 1), 2), 4) және 5) тармақшаларында және төртінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.»;
5) 700-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттiк орган және оның аумақтық бөлiмшелерi осы Кодекстiң 80 (бiрiншi, екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 81 (бiрiншi бөлiгiнде), 82 (бiрiншi бөлiгiнде), 424 (бiрiншi, екiншi және төртінші бөлiктерiнде), 428 (екінші бөлігінде), 429, 432, 464 (бiрiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi өз құзыреті шегінде қарайды.»;
6) 729-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (республикалық, облыстық маңызы бар қаланың және астананың) жергiлiктi атқарушы органы осы Кодекстiң 75 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 144 (бірінші (тұтынушылардың жылуды пайдаланалатын құрылғылары бөлігінде) және екінші бөліктерінде), 172 (бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде) (барлық қуаттардағы қазандықтардың жылу-механикалық жабдықтарын және жылу желілерін (магистральдық, орамішілік) пайдалану бөлігінде), 193 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 199 (бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 202, 204, 250, 301 (барлық қуаттардағы қазандықтар және жылу желілері (магистральдық, орамішілік) бөлігінде), 303 (барлық қуаттардағы қазандықтар бөлігінде), 304, 305 (жылу желілерінің (магистральдық, орамішілік) күзет аймақтары бөлігінде), 306 (бірінші және екінші бөліктерінде), 320 (бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 401 (үшінші, төртінші, бесінші, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 402 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 404 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 405 (екінші бөлігінде), 408-1, 409 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 454 (бiрiншi бөлiгiнде), 455 (бірінші, екінші бөлігінің 1), 3), 5), 6) және 7) тармақшаларда және үшінші бөліктерінде), 464 (бірінші бөлігінде), 488-1, 491-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.».

6. В Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О средствах массовой информации» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 21, ст. 771; 2001 г., № 10, ст. 122; 2003 г., № 24, ст. 175; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 12, ст. 77; 2007 г., № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 7; № 15-16, ст. 74; 2010 г., № 5, ст. 23; № 22, ст. 130; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 25; № 15, ст. 97; 2013 г., № 1, ст. 2; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 75; 2014 г., № 2, ст. 11; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-V, ст. 156):
1) статью 3 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. Реклама в периодических печатных изданиях распространяется на языке, закрепленном в свидетельстве о постановке на учет средства массовой информации.»;
2) подпункт 13-2) статьи 4-3 изложить в следующей редакции:
«13-2) утверждает правила проведения мониторинга средств массовой информации, распространяемых на территории Республики Казахстан, и методику его расчета;»;
3) статью 14 дополнить пунктом 3-4 следующего содержания:
«3-4. Запрещается размещать информацию о реализации товаров (работ и услуг) с указанием цены (тарифов, расценок, ставок) не в национальной валюте.».
7. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92;
№ 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 2, ст. 10; № 3, ст. 21; № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 67; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 118, 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 9, ст. 46; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 103; № 21-I, ст. 121, 124, 125; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140; № 22-V, ст. 154, 156, 158; 2016 г., № 6, cт. 45; № 7-I, cт. 47; № 7-I, cт. 49; № 8-II, cт. 72;):

6. «Бұқаралық ақпарат құралдары туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 21, 771-құжат; 2001 ж., № 10, 122-құжат; 2003 ж., № 24, 175-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 12, 77-құжат; 2007 ж., № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 7-құжат; № 15-16, 74-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 22, 130-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 25-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 2, 11-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 20-ІV, 113-құжат; № 22-V, 156-құжат):
1) 3-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Мерзімді баспасөз басылымдарындағы жарнама бұқаралық ақпарат құралын есепке алу туралы куәлікте бекітілген тілде таратылады.»;
2) 4-3-баптың 13-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«13-2) Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарының мониторингін жүргізу қағидаларын және оның есеп айырысу әдістемесін бекітеді;»;
3) 14-бап мынадай мазмұндағы 3-4-тармақпен толықтырылсын:
«3-4. Тауарларды (жұмыстарды және қызметтерді) өткізу туралы бағаны (тарифтерді, бағалауды, мөлшермелерді) ұлттық валютада емес көрсететін ақпаратты орналастыруға тыйым салынады.».
7. «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13,
115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 3, 21-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 67-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 118, 122-құжаттар, № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат, № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 21-I, 121, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 154, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-I, 47-құжат; № 7-I, 49-құжат; № 8-II, 72-құжат;):

1) статью 6 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
«6-1. Маслихаты областей, города республиканского значения и столицы утверждают правила размещения наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве в населенных пунктах на основании типовых правил, утверждаемых уполномоченным органом в области рекламы.»;
2) пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктом 33-1) следующего содержания:
«33-1) разрабатывает и представляет на утверждение в маслихат правила размещения наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве в населенных пунктах, разработанные на основании типовых правил, утверждаемых уполномоченным органом в области рекламы;».
8. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года «Об автомобильных дорогах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 246; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 14, ст. 89; № 24, ст. 148; 2007 г., № 16, ст. 129; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 24, ст. 146; 2011 г., № 5, ст. 43; № 15, ст. 125; 2012 г., № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 9, ст. 51; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72, 75; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 8, ст. 44; № 10, ст. 52; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 19-I, cт. 100; № 22-VI, cт. 159):
1) пункт 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«1. Размещение наружной (визуальной) рекламы допускается при наличии паспорта, выдаваемого:
1) Национальным оператором при размещении наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения;
2) местным исполнительным органом области или района при размещении наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования соответственно областного или районного значения.»;
2) подпункты 4-1) и 4-2) статьи 30 изложить в следующей редакции:
«4-1) выдача паспорта на размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования международного, республиканского значений;
4-2) взимание платы за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования международного, республиканского значений и представление органам государственных доходов сведений о плательщиках такой платы и объектах обложения в порядке, сроки и по формам, которые установлены налоговым законодательством Республики Казахстан;».
9. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года «О рекламе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 174; 2006 г., № 15, ст. 92; № 16, ст. 102; 2007 г., № 12, ст. 88; 2009 г., № 17, ст. 79, 82; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 3, ст. 25; № 14, ст. 92; 2013 г., № 8, ст. 50; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 2, ст. 11; № 11, ст. 65; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 44; № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 6, cт. 45, № 7-II, cт. 53; № 8-II, cт. 70):

1) 6-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың мәслихаттары елді мекендердегі ашық кеңістікте сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру қағидаларын жарнама саласындағы уәкілетті орган бекіткен үлгілік қағидалар негізінде бекітеді.»;
2) 27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 33-1) тармақшамен толықтырылсын:
«33-1) жарнама саласындағы уәкілетті орган бекіткен үлгілік қағидалар негізінде әзірленген сыртқы (көрнекі) жарнаманы елді мекендерде орналастыру қағидаларын әзірлеп, оны мәслихаттың бекітуіне ұсынады;».
8. «Автомобиль жолдары туралы» 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 246-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 14, 89-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 15, 125-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-I, 100-құжат, № 22-VІ, 159-құжат):
1) 10-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыруға:
1) жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарына бөлiнген белдеуде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру кезінде – Ұлттық оператор;
2) жалпыға ортақ пайдаланылатын тиісінше облыстық немесе аудандық маңызы бар автомобиль жолдарына бөлiнген белдеуде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру кезінде – облыстың немесе ауданның жергiлiктi атқарушы органы беретiн паспорт болған жағдайда жол берiледi.»;
2) 30-баптың 4-1) және 4-2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«4-1) халықаралық, республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыруға паспорт беру;
4-2) халықаралық, республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін төлемақы алу және мемлекеттік кіріс органдарына Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен, мерзімдерде және нысандарда осындай төлемақы төлеушілер және салық салынатын объекті туралы мәліметтер ұсыну;».
9. «Жарнама туралы» 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 174-құжат; 2006 г., № 15, 92-құжат; № 16, 102-құжат; 2007 ж., № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 79, 82-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 14, 92-құжат; 2013 г., № 8, 50-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 11-құжат; № 11, 65-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 44-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат, № 7-ІІ, 53-құжат, № 8-II, 70-құжат):

1) в статье 3:
подпункты 1-1), 1-2) и 1-3) изложить в следующей редакции:
«1-1) средство индивидуализации — обозначение, служащее для различия товаров (работ, услуг), участников гражданского оборота (фирменное наименование, товарный знак, знак обслуживания и другое);
1-2) реклама – распространяемая и размещаемая в любой форме с помощью любых средств информация, предназначенная для неопределенного круга лиц и призванная формировать или поддерживать интерес к физическому или юридическому лицу, товарам, товарным знакам, работам, услугам и способствовать их реализации;
1-3) объект наружной (визуальной) рекламы – сооружения, различного рода объемные или плоскостные, движимые или недвижимые рекламно-информационные объекты, конструкции и иные средства, предназначенные для нанесения, размещения или отображения на них рекламного изображения и/или рекламной информации, в том числе экраны и электронные, световые конструкции для отображения электронных и видеоизображений;»;
дополнить подпунктами 1-4), 4-1) и 4-2) следующего содержания:
«1-4) наружная (визуальная) реклама – реклама, размещенная на объектах наружной (визуальной) рекламы и доступная визуальному восприятию на открытом пространстве в населенных пунктах и полосе отвода автомобильных дорог общего пользования;»;
«4-1) регулирующие государственные органы в области рекламы – государственные органы, осуществляющие руководство в отдельной отрасли, в которой осуществляется рекламная деятельность;
4-2) уполномоченный орган в области рекламы – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области рекламы;»;
подпункт 7-1) изложить в следующей редакции:
«7-1) вывеска – информация о наименовании и роде деятельности физических и юридических лиц, включая средства их индивидуализации, размещаемая в пределах входа в здание по числу входов в него и (или) на входе ограждения занимаемой территории, а также крышах и фасадах в пределах зданий, пристроек к ним и временных сооружений физических и юридических лиц в местах их фактического нахождения и реализации товаров, выполнения работ и оказания услуг;»;
2) в статье 6:
пункт 2-1 исключить;
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. В рекламе товара (работы, услуги), реализуемого (оказываемой) на территории Республики Казахстан, указание его (ее) стоимости осуществляется в национальной валюте.»;
3) в статье 8:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Реклама на теле-, радиоканалах, не специализирующихся на сообщениях и материалах рекламного характера, не должна превышать двадцать процентов от общего объема вещания в сутки, за исключением бегущей строки, социальной рекламы, информации о собственной продукции теле-, радиоканалов (анонсы), не содержащей рекламы третьих лиц, а также объявления о мероприятиях, подготовленных и проводимых теле-, радиоканалом.»;

1) 3-бапта:
1-1), 1-2) және 1-3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1) дараландыру құралы – азаматтық айналым тауарларын (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді), қатысушыларды (фирмалық атауларын, тауар белгілерін, қызмет көрсету белгілерін және басқаларды) айыруға арналған белгі;
1-2) жарнама – адамдардың беймәлiм тобына арналған және жеке немесе заңды тұлғаларға, тауарларға, тауар белгiлерiне, жұмыстарға, көрсетiлетiн қызметтерге қызығушылықты қалыптастыруға немесе қолдауға арналған және оларды өткiзуге ықпал ететін кез келген нысанда, кез келген құралдардың көмегiмен таратылатын және орналастырылатын ақпарат;
1-3) сыртқы (көрнекі) жарнама объектісі – әртүрлі көлемді немесе тегістікті құрылыстар, жылжымалы немесе жылжымайтын жарнамалық- ақпараттық объектілер, конструкциялар және оларда жарнама бейнесі мен жарнамалық ақпаратты салуға, орналастыруға немесе бейнелеуге арналған өзге де құралдар, оның ішінде электрондық және бейнесуреттерді көрсетуге арналған экрандар мен электрондық таблолар;»;
мынадай мазмұндағы 1-4), 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«1-4) сыртқы (көрнекі) жарнама – сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінде орналастырылған және елді мекендер мен жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеулеріндегі ашық кеңістікте көруге болатын жарнама;»;
«4-1) жарнама саласындағы реттеуші мемлекеттік органдар – жарнама қызметі жүзеге асырылатын жеке салада басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;
4-2) жарнама саласындағы уәкілетті орган – жарнама саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;»;
7-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7-1) маңдайша – ғимаратқа кірер жолдардың саны бойынша оған кірер жолдың шегінде және (немесе) алып жатқан аумақ қоршауына кірер жолда, сондай-ақ тауарларды өткізетін, жұмыстарды орындайтын және қызметтерді көрсететін жерлердегі жеке және заңды тұлғалардың ғимараттарының, оларға жапсарлас құрылыстарының және олар нақты орналасқан уақытша құрылыстарының шегіндегі шатырлар мен қасбеттерде орналастырылатын, жеке және заңды тұлғаларды дараландыру құралдарын қоса алғанда, олардың атауы және қызмет түрі туралы ақпарат;»;
2) 6-бапта:
2-1-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Қазақстан Республикасының аумағында өткізілетін (көрсетілетін) тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) жарнамасы, оның құны көрсетіле отырып, ұлттық валютада жүзеге асырылады.»;
3) 8-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жарнама сипатындағы хабарламалар мен материалдарға мамандандырылмаған теле-, радиоарналардағы жарнама, жүгіртпе жолды, әлеуметтік жарнаманы, үшінші жақтың жарнамасын қамтымайтын теле-, радиоарналардың өз өнімі туралы ақпаратты (анонстарды), сондай-ақ теле-, радиоарна дайындайтын және өткізетін іс-шаралар туралы хабарландыруды қоспағанда, тәулік ішінде берілетін хабарлардың жалпы көлемінің жиырма пайызынан аспауға тиіс.»;

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Социальная реклама, размещаемая на безвозмездной основе на обязательных теле-, радиоканалах, должна составлять не менее одного процента от общего объема вещания теле-, радиоканала в месяц.
Ежедневный объем социальной рекламы, размещаемой на обязательных теле-, радиоканалах, распространяется в интервале времени продолжительностью восемнадцать часов, исчисляемом с шести часов утра местного времени, с обязательными двумя выходами в интервале времени продолжительностью шесть часов, исчисляемом с восемнадцати часов местного времени.
Социальная реклама распространяется на территории Республики Казахстан на казахском и русском языках, а также по усмотрению рекламодателя и на других языках равномерно в течение всего ежедневного ее выхода в эфир.
При трансляции рекламы ее звук не должен быть громче звука транслируемой программы.»;
4) статью 9 изложить в следующей редакции:
«Статья 9. Реклама в периодических печатных изданиях
Реклама, ее тематика периодическими печатными изданиями определяются самостоятельно.
Печатные средства, распространяемые по подписке, обязаны в условиях подписки указывать тематическую направленность издания.
Реклама в периодических печатных изданиях распространяется на языке, закрепленном в свидетельстве о постановке на учет средства массовой информации.»;
4) в статье 11:
пункты 1 и 1-1 изложить в следующей редакции:
«1. Размещение наружной (визуальной) рекламы осуществляется путем нанесения, размещения или отображения рекламных изображений и/или информаций на объектах наружной (визуальной) рекламы в порядке, предусмотренном пунктами 2-7 настоящей статьи.
1-1. К объектам наружной (визуальной) рекламы не относятся следующие объекты, размещаемые физическими лицами (в том числе индивидуальными предпринимателями) и юридическими лицами:
1) вывеска;
2) информация о режиме работы;
3) афиши с репертуаром учреждений культуры, исполнителей и спортивно-зрелищных мероприятий, размещенные в специально отведенных местах;
4) индивидуализация технических средств обслуживания и транспортных средств;
5) информационное табло с указанием видов нефтепродуктов, цен на нефтепродукты, наименования и логотипа продавца, установленное при въезде на автозаправочные станции;
6) информационный стенд, содержащий сведения о курсах покупки и продажи наличной иностранной валюты в тенге;
7) внешнее или внутреннее оформление витрин и окон для внешнего визуального восприятия следующего характера:
образцы товарной продукции;
средства индивидуализации;
декоративное и праздничное оформление.»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Міндетті теле-, радиоарналарда өтеусіз негізде орналыстырылатын әлеуметтік жарнама бір ай ішінде берілетін хабарлардың жалпы көлемінің кемінде бір пайызын құрауға тиіс.
Міндетті теле-, радиоарналарда орналастырылатын әлеуметтік жарнаманың күнделікті көлемі жергілікті уақыт бойынша таңғы сағат алтыдан бастап есептелетін, ұзақтығы он сегіз сағаттық уақыт аралығында жергілікті уақыт бойынша сағат он сегізден бастап есептелетін, міндетті түрде екі рет шығатын ұзақтығы алты сағаттық уақыт аралығында таратылады.
Әлеуметтік жарнама Қазақстан Республикасының аумағында қазақ және орыс тілдерінде, сондай-ақ жарнама берушінің қалауы бойынша басқа да тілдерде, оның күн сайынғы эфирге шығатын барлық уақыты бойы біркелкі таратылады.
Жарнаманы трансляциялау кезiнде оның дыбысы трансляцияланатын бағдарлама дыбысынан жоғары болмауға тиiс.»;
4) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бап. Мерзімді баспасөз басылымдарындағы жарнама
Мерзiмдi баспасөз басылымдары жарнаманы, оның тақырыбын дербес айқындайды.
Жазылым арқылы тарайтын баспасөз құралдары жазылым шарттарында басылымның тақырыптық бағыттамасын көрсетуге мiндеттi.
Мерзімді баспасөз басылымдарындағы жарнама бұқаралық ақпарат құралын есепке қою туралы куәлікте бекітілген тілде таратылады.»;
4) 11-бапта:
1 және 1-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру осы баптың
2–7-тармақтарында көзделген тәртіппен сыртқы (көрнекі) жарнама объектілеріне жарнама бейнелерін және/немесе жарнамалық ақпаратты салу, орналастыру немесе бейнелеу арқылы жүзеге асырылады.
1-1. Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілеріне жеке тұлғалар (оның ішінде дара кәсіпкерлер) және заңды тұлғалар орналастыратын мынадай жарнама объектілері:
1) маңдайша;
2) жұмыс режимі туралы ақпарат;
3) мәдениет мекемелерінің, орындаушылардың және спорттық-ойын сауық іс-шаралардың репертуары бар арнайы бөлінген жерлерде орналастырылған афишалар;
4) қызмет көрсетудің техникалық құралдары мен көлік құралдарын дараландыру;
5) автожанармай құю станцияларына кіреберісте орнатылған мұнай өнімдерінің түрлері, мұнай өнімдерінің бағалары, атауы мен сатушының логотипі көрсетілген ақпараттық табло;
6) қолма-қол шетел валютасын теңгемен сатып алу және сату бағамы туралы мәліметтері бар ақпараттық стенд;
7) жайма сөрелер мен терезелерді сырттан көзбен көру үшін мынадай:
тауарлық өнімнің үлгілері;
дараландыру құралдары;
декоративтік және мерекелік безендіру сипатындағы сыртқы немесе ішкі безендіру жатпайды.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«2. Размещение наружной (визуальной) рекламы допускается при наличии следующих разрешительных документов:
1) паспорта, выдаваемого Национальным оператором по управлению автомобильными дорогами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, – при размещении наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения;
2) паспорта, выдаваемого местным исполнительным органом области в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, – при размещении наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного значения;
3) паспорта, выдаваемого местным исполнительным органом района в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, – при размещении наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения;
4) разрешения, выдаваемого местным исполнительным органом при размещении наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве в населенных пунктах.»;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Разрешительные документы, указанные в пункте 2 настоящей статьи, выдаются сроком на пять лет, являются отчуждаемыми.
Правила размещения наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве в населенных пунктах разрабатываются местными исполнительными органами областей, города республиканского значения и столицы на основании типовых правил размещения наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве в населенных пунктах и представляются на утверждение в маслихаты областей, города республиканского значения и столицы.
Типовые правила размещения наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве в населенных пунктах разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом в сфере рекламы.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. За размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городе республиканского значения, столице, городах областного значения взимается плата в порядке и размерах, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан.
За размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения в пределах территории городов районного значения, сел, поселков, а также в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городах районного значения, селах, поселках исчисляется и уплачивается плата в порядке и по ставкам, определяемым акиматом области, города республиканского значения, столицы.»;

«2. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыруға:
1) халықаралық және республикалық маңызы бар ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарының бөлiнген белдеулерiнде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру кезiнде - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор беретiн паспорт;
2) сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде орналастыру кезiнде – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен облыстың жергiлiктi атқарушы органы беретiн паспорт;
3) сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде орналастыру кезiнде – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ауданның жергiлiктi атқарушы органы беретiн паспорт;
4) елді мекендердің ашық кеңістігінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру кезінде жергілікті атқарушы орган беретін рұқсат болған жағдайда жол беріледі.»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген рұқсат беру құжаттары бес жылғы мерзімге беріледі, иеліктен шығарылатын болып табылады.
Елді мекендердің ашық кеңістігінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру қағидаларын облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары елді мекендердің ашық кеңістігінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырудың үлгілік қағидалары негізінде әзірлейді және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың мәслихаттарына бекітуге береді.
Елді мекендердің ашық кеңістігінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырудың үлгілік қағидаларын жарнама саласындағы уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы республикалық және облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы, облыстық маңызы бар қалалардағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастырғаны үшiн Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртiппен және мөлшерлерде төлемақы алынады.
Сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер аумағы шегінде республикалық және облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде, сондай-ақ аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде, аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастырғаны үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдігі айқындайтын тәртіппен және мөлшерлерде төлемақы есептеледі және төленеді.»;

5) в статье 17:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«Государственное регулирование в области рекламы осуществляется уполномоченным органом в области рекламы, регулирующими государственными органами в области рекламы, а также местными исполнительными органами в пределах их компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан.»;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о рекламе осуществляется в форме проверки и иных форм в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Государственный контроль в иной форме осуществляется посредством наблюдения с фото- или видеофиксацией фактов размещения наружной (визуальной) рекламы с нарушением требований законодательства Республики Казахстан о рекламе.»;
6) статьи 17-1 и 17-2 изложить в следующей редакции:
«Статья 17-1. Компетенция уполномоченного органа в области
рекламы и регулирующих государственных органов в
области рекламы
1. Уполномоченный орган в области рекламы:
1) осуществляет руководство и межотраслевую координацию в области рекламы;
2) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты, регулирующие вопросы рекламной деятельности;
3) вносит предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о рекламе в Правительство Республики Казахстан;
4) рассматривает обращения физических и (или) юридических лиц по вопросам рекламной деятельности, в том числе с привлечением регулирующих государственных органов в области рекламы, а также местных исполнительных органов для дальнейшего принятия ими мер ответственности к нарушителям законодательства Республики Казахстан о рекламе;
5) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Регулирующие государственные органы в области рекламы в пределах своей компетенции:
1) осуществляют руководство в соответствующей отрасли, в которой осуществляется рекламная деятельность;
2) разрабатывают и утверждают нормативные правовые акты, регулирующие вопросы рекламной деятельности;
3) вносят предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о рекламе в уполномоченный орган в области рекламы;
4) рассматривают обращения физических и (или) юридических лиц по вопросам рекламной деятельности;
5) применяют меры ответственности к нарушителям законодательства Республики Казахстан о рекламе в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) осуществляют контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о рекламе;

5) 17-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жарнама саласындағы мемлекеттiк реттеудi жарнама саласындағы уәкілетті орган, жарнама саласындағы реттеуші мемлекеттік органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген өз құзыреттері шегiнде жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.»;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.
Өзге де нысандағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасы талаптарының бұзылуы кезінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру фактілері фото немесе бейнетіркеу жасала отырып, байқау арқылы жүзеге асырылады.»;
6) 17-1 және 17-2-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«17-1-бап. Жарнама саласындағы уәкiлеттi органның және жарнама саласындағы реттеуші мемлекеттік органдардың құзыреті
1. Жарнама саласындағы уәкiлеттi орган:
1) жарнама саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
2) жарнама қызметі мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жарнама қызметі мәселелері бойынша өтініштерін, оның ішінде жарнама саласындағы реттеуші мемлекеттік органдардың, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасын бұзушыларға жауаптылық шараларын қолдануы үшін оларды тарта отырып қарайды;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
2. Жарнама саласындағы реттеуші мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде:
1) жарнама қызметі жүзеге асырылатын тиісті салада басшылық етеді;
2) жарнама қызметі мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
3) жарнама саласындағы уәкілетті органға Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жарнама қызметі мәселелері бойынша өтініштерін қарайды;
5) Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасын бұзушыларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жауаптылық шараларын қолданады;
6) Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасының сақталуын бақылайды;

7) осуществляют иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 17-2. Компетенция местных исполнительных органов
Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения:
1) выдают разрешительные документы на размещение объектов наружной (визуальной) рекламы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) рассматривают обращения физических и (или) юридических лиц и (или) его филиалов и представительств по вопросам рекламной деятельности;
3) осуществляют в пределах своей компетенции контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о рекламе;
4) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Местным исполнительным органам запрещается принимать нормативные правовые акты по вопросам регулирования наружной (визуальной) рекламы, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.».
10. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года «О регулировании торговой деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 6, ст. 44; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 23, ст. 141; 2009 г., № 17, ст. 80; № 18, ст. 84; № 24, ст. 129; 2010 г., № 15, ст. 71; 2011 г., № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; № 15, ст. 81; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 11, ст. 52; № 19-I, ст. 101; № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 8-II, ст. 70; № 10, cт. 87):
пункт 1 статьи 9 дополнить частью второй следующего содержания:
«Цена товара при его реализации на территории Республики Казахстан на условиях публичного договора определяется и устанавливается в национальной валюте.».
11. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О статусе столицы Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 16, ст. 128; 2010 г., № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 21, ст. 122; 2015 г., № 9, ст. 46; № 19-I, cт. 99; № 19-II, cт. 103):
1) часть третью подпункта 3) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«правила размещения наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве в населенных пунктах на основании типовых правил, утверждаемых уполномоченным органом в области рекламы;»;

7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
17-2-бап. Жергілікті атқарушы органдардың құзыреті
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін орналастыруға рұқсат құжаттарды береді;
2) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың және (немесе) олардың филиалдары мен өкілдіктерінің жарнама қызметі мәселелері бойынша өтініштерін қарайды;
3) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасының сақталуын бақылайды;
4) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасында жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Жергілікті атқарушы органдарға, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, сыртқы (көрнекі) жарнаманы реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді қабылдауға тыйым салынады.».
10. «Сауда қызметін реттеу туралы» 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 6, 44-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 23, 141-құжат; 2009 ж., № 17, 80-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; № 15, 81-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19- II,
96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-II, 70-құжат; № 10, 87-құжат):
9-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тауардың бағасы Қазақстан Республикасының аумағында жария шарт талабымен оны өткізу кезінде ұлттық валютада айқындалады және белгіленеді.».
11. «Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 16, 128-құжат; 2010 ж., № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-І, 99-құжат; № 19-ІІ, 103-құжат):
1) 8-баптың 3) тармақшасының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«жарнама саласындағы уәкілетті орган бекітетін үлгілік қағидалардың негізінде елді мекендердегі ашық кеңістікте сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру қағидаларын;»;

2) статью 9 дополнить подпунктом 31-1) следующего содержания:
«31-1) разрабатывает и представляет на утверждение в маслихат правила размещения наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве в населенных пунктах, разработанные на основании типовых правил, утверждаемых уполномоченным органом в области рекламы.».
12. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2010 года «О защите прав потребителей» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 9, ст. 43; 2011 г., № 11, ст. 102; 2014 г., № 1, ст. 4; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128; № 23, ст. 143; 2015 г., № 22-VII, ст. 161; 2016 г., № 7-II, cт. 55; № 8-II, cт. 70):
1) части вторую и третью статьи 24 изложить в следующей редакции:
«Продавец (изготовитель) обязан указывать стоимость товара в национальной валюте, оформленного ярлыком цен, выставленного во внутренних и внешних витринах торгового объекта, а также обеспечить условия хранения товара.
Изготовитель (исполнитель) обязан указывать стоимость работ и услуг в национальной валюте в письменном виде.»;
2) подпункт 9) пункта 1 статьи 25 изложить в следующей редакции:
«9) стоимость в национальной валюте и условия приобретения товара (работы, услуги);».
13. В Закон Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О телерадиовещании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 3, ст. 24; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, cт. 113; № 22-V, cт. 156):
1) статью 1 дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
«12-1) собственная информация теле-, радиоканалов (анонс) – информация о собственной продукции теле-, радиоканалов (анонсы), не содержащая рекламы третьих лиц, а также объявления о мероприятиях подготовленных и проводимых теле-, радиоканалами;»;
2) статью 7 дополнить подпунктом 12-3) следующего содержания:
«12-3) утверждает правила формирования и размещения социальной рекламы на обязательных теле-, радиоканалах;»;
3) подпункт 1) пункта 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«1) разработка рекомендаций и предложений по реализации государственной политики в области телерадиовещания, а также формированию и размещению социальной рекламы на обязательных теле-, радиоканалах;»;
4) пункт 2 статьи 34 дополнить частью второй следующего содержания:
«При ретрансляции иностранных теле-, радиоканалов на территории Республики Казахстан допускается распространение социальной рекламы, информации о собственной продукции теле-, радиоканалов (анонсы), не содержащей рекламы третьих лиц, рекламы, размещаемой в месте события, транслируемого в прямом эфире или его записи повтора.».

2) 9-бап мынадай мазмұндағы 31-1) тармақшамен толықтырылсын:
«31-1) жарнама саласындағы уәкілетті орган бекітетін үлгілік қағидалар негізінде әзірленген сыртқы (көрнекі) жарнаманы елді мекендердегі ашық кеңістікте орналастыру қағидаларын әзірлеп, оны мәслихаттың бекітуіне ұсынады.».
12. «Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы» 2010 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 9, 43-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 70-құжат):
1) 24-баптың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Сатушы (дайындаушы) тауардың құнын сауда объектісінің ішкі және сыртқы сөрелерінде баға қойылған жапсырмасымен ресімделген ұлттық валютада көрсетуге, сондай-ақ тауарды сақтау жағдайларын қамтамасыз етуге міндетті.
Дайындаушы (орындаушы) жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құнын ұлттық валютада жазбаша түрде көрсетуге міндетті.»;
2) 25-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«9) тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) ұлттық валютадағы бағасын және оны сатып алу шартын;».
13. «Телерадио хабарларын тарату туралы» 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 3, 24-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-V, 156-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
«12-1) теле-, радиоарналардың өз ақпараты (анонс) – үшінші тұлғалардың жарнамасын қамтымайтын, теле-, радиоарналардың өз өнімі туралы ақпарат (анонс), сондай-ақ теле-, радиоарналар дайындаған және өткізген іс-шаралар туралы хабарландырулар;»;
2) 7-бап мынадай мазмұндағы 12-3) тармақшамен толықтырылсын:
«12-3) әлеуметтік жарнаманы жасау және міндетті теле-, радиоарналарда орналастыру қағидаларын бекітеді;»;
3) 11-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) телерадио хабарларын тарату саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөнінде, сондай-ақ әлеуметтік жарнаманы жасау және міндетті теле-, радиоарналарда орналастыру жөнінде ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлеу;»;
4) 34-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік теле-, радиоарналарды ретрансляциялаған кезде әлеуметтік жарнаманы, үшінші тұлғалардың жарнамасын қамтымайтын теле-, радиоарналардың өз өнімі туралы ақпаратты, тікелей эфирде немесе оның қайталау жазбасында трансляцияланатын оқиға орнында орналастырылатын жарнаманы тарату рұқсат етіледі.».

14. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года «О разрешениях и уведомлениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, cт. 46; № 11, ст. 57; № 16, ст. 79; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 2, 4; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 50; № 7-II, т. 53; № 8-I, ст. 62; № 8-II, ст. 68; № 10, cт. 87):
в приложении 2:
1) строки, порядковые номера 165 и 166, изложить в следующей редакции:
«
165.
Выдача разрешения на размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения
Паспорт на размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения
Отчуждаемое, срок действия 5 лет
166.
Выдача разрешения на размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве в населенных пунктах
Разрешение на размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве в населенных пунктах
Отчуждаемое, срок действия 5 лет
»;
2) строку, порядковый номер 168, исключить.
Статья 2. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
2. Разрешительные документы на размещение наружной (визуальной) рекламы, предусмотренные пунктом 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года «О рекламе», выданные до введения в действие настоящего Закона, сохраняют свое действие в течение пяти лет со дня их выдачи.
Президент
Республики Казахстан

14. «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-I, 50-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 68-құжат, № 10, 87-құжат):
2-қосымшада:
1) 165 және 166-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
165.
Жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының айыру жолағында сыртқы (көрнекі) жарнама орналастыруға құжат беру
Жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының айыру жолағында сыртқы (көрнекі) жарнама орналастыруға паспорт
Иеліктен шығарылатын, қолданыс мерзімі 5 жыл
166.
Елді мекендердегі ашық кеңістікте сыртқы (көрнекі) жарнама орналастыруға рұқсат беру
Елді мекендердегі ашық кеңістікте сыртқы (көрнекі) жарнама орналастыруға рұқсат
Иеліктен шығарылатын, қолданыс мерзімі 5 жыл
»;
2) 168-жол алып тасталсын.
2-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін «Жарнама туралы» 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 2-тармағында көзделген сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыруға берілген рұқсат құжаттары берілген күнінен бастап бес жыл бойы қолданысын сақтайды.
Қазақстан Республикасының
Президенті