О Генеральном плане города Актобе Актюбинской области (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2016 года № 643.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Актобе Актюбинской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Актобе Актюбинской области (включая основные положения), одобренный Актюбинским областным и Актюбинским городским маслихатами.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 2 мая 2006 года № 350 "О Генеральном плане города Актобе".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2016 года № 643
Генеральный план города Актобе Актюбинской области (включая основные положения)
Сноска. Генеральный план – в редакции постановления Правительства РК от 12.06.2024 № 461 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Генеральный план города Актобе Актюбинской области (далее – Генеральный план) является основным градостроительным документом, разрабатываемым в соответствии с утвержденной генеральной схемой организации территории и комплексной схемой градостроительного планирования области.
Генеральный план разработан в соответствии с требованиями Земельного, Экологического кодексов, законов Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительного проектирования.
Генеральный план (основной чертеж) выполнен в границах перспективного территориального развития согласно приложению к настоящему Генеральному плану.
В Генеральном плане приняты следующие проектные периоды:
исходный год – 1 января 2022 года;
первая очередь – 2030 год;
расчетный срок – 2050 год.
Глава 2. Назначение Генерального плана
Генеральный план определяет принципы устойчивого развития города Актобе и является основным градостроительным документом, основанным на социально-экологических критериях, всесторонне учитывающих потребности человека.

Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда) туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 қазандағы № 643 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабы 5) тармақшасына сәйкес және Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласын кешенді дамытуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ақтөбе облыстық және Ақтөбе қалалық мәслихаттары мақұлдаған Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласының бас жоспарының жобасы (негізгі ережелерді қоса алғанда) бекітілсін.
2. "Ақтөбе қаласының бас жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 2 мамырдағы № 350 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б.Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 31 қазандағы
№ 643 қаулысымен
бекітілген
Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда)
Ескерту. Бас жоспар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.06.2024 № 461 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласының бас жоспары (бұдан әрі – Бас жоспар) аумақты ұйымдастырудың бекітілген бас схемасына және облыстың қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасына сәйкес әзірленетін негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспар Қазақстан Республикасының Жер, Экология кодекстерінің, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңдарының және қала құрылысын жобалау саласына жататын Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілері мен нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес әзірленді.
Бас жоспар (негізгі сызба) осы Бас жоспарға қосымшаға сәйкес аумақтық перспективалық дамыту шекараларында жасалды.
Бас жоспарда мынадай жобалық кезеңдер қабылданды:
бастапқы жыл – 2022 жылғы 1 қаңтар;
бірінші кезек – 2030 жыл;
есептік мерзім – 2050 жыл.
2-тарау. Бас жоспардың мақсаты
Бас жоспарда Ақтөбе қаласының орнықты даму қағидаттары айқындалады және адамның қажеттіліктерін жан-жақты ескеретін әлеуметтік-экологиялық өлшемшарттарға негізделген негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.

Генеральный план города Актобе разработан с учетом изменений в административно-территориальном устройстве города Актобе: изменения границ города, образования двух административных районов: района № 1 – "Астана", района № 2 – "Алматы"; преобразования сел в пределах городской черты в жилые массивы.
Генеральный план определяет:
1) демографический прогноз численности населения по проектным периодам;
2) основные направления развития территории города Актобе, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры, с учетом природно-климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических параметров;
3) функциональное зонирование и ограничения на использование территорий этих зон;
4) соотношение застроенной и незастроенной территорий населенного пункта;
5) зоны преимущественного отчуждения и приобретения земель, резервные территории;
6) меры по защите территории от опасных (вредных) воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки;
7) основные направления по развитию городского и внешнего транспорта, схему и основные параметры развития улично-дорожной сети города, схему организации дорожного движения;
8) иные меры по обеспечению устойчивого развития города Актобе.
Генеральный план является основой для разработки и реализации краткосрочных и долгосрочных программ социально-экономического развития города, отраслевых схем развития систем жизнеобеспечения – инженерной и транспортной инфраструктуры, инженерной подготовки территорий; реконструкции, реновации и развития жилых, производственных и рекреационных зон; дальнейшего развития общественных, деловых, этнокультурных центров, объектов туризма и отдыха, разработки и реализации градостроительных планов, проектов детальной планировки территорий административных районов и других территориальных единиц города Актобе, проектов планировки и застройки градостроительных узлов города.
Основной целью Генерального плана является создание комфортной и безопасной среды жизнедеятельности с взаимоувязанным развитием всех элементов планировочной структуры, рациональным функциональным зонированием и размещением промышленно-коммунальных и рекреационных зон.
Основными задачами, решения по которым представлены в Генеральном плане, являются:
1) взаимоувязка решений утвержденных проектов развития города на пятилетку, генеральных планов населенных пунктов и проектов детальной планировки жилых массивов, входящих в границу города Актобе, с фактически сложившейся застройкой;

Ақтөбе қаласының Бас жоспары Ақтөбе қаласының әкімшілік-аумақтық құрылымындағы өзгерістерді: қала шекараларының өзгеруін, мынадай екі әкімшілік ауданның құрылуын: № 1 аудан – "Астана", № 2 аудан – "Алматы"; қала шегіндегі ауылдардың тұрғын алаптарға айналуын ескере отырып әзірленді.
Бас жоспар мыналарды:
1) жобалық кезеңдер бойынша халық санының демографиялық болжамын;
2) табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжанатын демографиялық және әлеуметтік-экономикалық параметрлерді ескере отырып, әлеуметтік, рекреациялық, өндірістік, көліктік және инженерлік инфрақұрылымды қоса алғанда, Ақтөбе қаласының аумағын дамытудың негізгі бағыттарын;
3) осы аймақтардың аумақтарын функционалдық аймақтарға бөлуді және пайдалануды шектеуді;
4) елді мекеннің құрылыс салынған және салынбаған аумақтарының арақатынасын;
5) басым түрде иеліктен шығарылатын және жер сатып алынатын аймақтарды, резервтік аумақтарды;
6) аумақты табиғи және техногендік құбылыстар мен процестердің қауіпті (зиянды) әсерінен қорғау, экологиялық жағдайды жақсарту жөніндегі шараларды;
7) қалалық және сыртқы көлікті дамытудың негізгі бағыттарын, қаланың көше-жол желісін дамыту схемасы мен негізгі параметрлерін, жол жүрісін ұйымдастыру схемасын;
8) Ақтөбе қаласының орнықты дамуын қамтамасыз ету жөніндегі өзге де шараларды айқындайды.
Бас жоспар қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуының қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді бағдарламаларын, тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерін – инженерлік және көліктік инфрақұрылымды, аумақтарды инженерлік даярлауды дамытудың салалық схемаларын; тұрғын үй, өндірістік және рекреациялық аймақтарды реконструкциялауды, реновациялауды және дамытуды әзірлеу және іске асыру; қоғамдық, іскерлік, этномәдени орталықтарды, туризм және демалыс объектілерін одан әрі дамыту, қала құрылысы жоспарларын, Ақтөбе қаласының әкімшілік аудандары мен басқа да аумақтық бірліктерінің аумақтарын егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын, қаланың қала құрылысы тораптарын жоспарлау және салу жобаларын әзірлеу және іске асыру үшін негіз болып табылады.
Бас жоспардың негізгі мақсаты жоспарлау құрылымының барлық элементтері өзара байланысты дамыған, өнеркәсіптік-коммуналдық және рекреациялық аймақтар ұтымды функционалдық аймақтарға бөлінген және орналастырылған жайлы және қауіпсіз тыныс-тіршілік ортасын құру болып табылады.
Бас жоспарда шешімдері ұсынылған негізгі міндеттер:
1) бесжылдыққа арналған қаланы дамытудың бекітілген жобаларының шешімдерін, елді мекендердің бас жоспарларын және нақты қалыптасқан құрылысымен Ақтөбе қаласының шекарасына кіретін тұрғын үй алаптарын егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын өзара байланыстыру;

2) разработка новых проектных предложений по проекту ТЭО выноса аэропорта за пределы города Актобе на вариантной основе;
3) оптимальная архитектурно-планировочная и пространственная организация проектируемой территории, обеспечивающей благоприятную достойную среду проживания, технические решения инженерной и транспортной инфраструктуры по всем основным направлениям развития;
4) улучшение жизнедеятельности и среды обитания населения города Актобе;
5) рациональное функциональное зонирование с градостроительными регламентами, направленными на осуществление комплексной застройки территории жилыми домами, объектами обслуживания и другими объектами малого бизнеса;
6) продолжение развития городской системы общественных центров с развитием всех видов культурно-бытового обслуживания населения;
7) создание единой системы озеленения: рекреационных зон, парков, бульваров, скверов, санитарно-защитных зеленых зон;
8) создание и развитие современного смарт-сити, совершенствование и модернизация инженерной инфраструктуры города Актобе;
9) проведение мероприятий по охране окружающей среды с созданием базы мониторинга за источниками загрязнения, соблюдением инженерно-технических и организационных мер по улучшению окружающей среды;
10) охрана памятников истории, культуры и архитектуры;
11) рациональное использование природных ресурсов, сохранение растительного и животного мира.
Глава 3. Сведения о городе Актобе
Город Актобе расположен в северной части Актюбинской области на расстоянии 1678 км от города Астаны. Площадь территории города Актобе составляет 2,3 тысячи км2. В черте города протекают река Илек и несколько ее притоков, вблизи находятся Актюбинское и Саздинское водохранилища.
Город расположен на автомобильных и железнодорожных транспортных магистралях республиканского значения, связывающих Центральную Азию и Юго-Восточную часть Казахстана с регионами Западного Казахстана, Уралом, Европейской частью России и европейскими странами.
Через территорию города Актобе и Актюбинской агломерации проходит международный транзитный коридор "Западная Европа – Западный Китай", который обеспечивает возрождение древней трассы Великого Шелкового пути с выходом региона и города к мировым рынкам, комфортный уровень услуг, а также положительно будет влиять на экономическое развитие региона и страны в целом.
Глава 4. Природно-климатические условия
Климат в целом характеризуется жарким сухим летом и холодной малоснежной зимой. Характерными особенностями климата города Актобе являются быстрый переход от зимы к лету с очень коротким весенним периодом, неустойчивость и дефицит атмосферных осадков, большая сухость воздуха, интенсивность процессов испарения и обилие прямого солнечного освещения в течение всего весенне-летнего сезона. В летнее время часты суховеи, зимой – бураны.

2) әуежайды Ақтөбе қаласының шегінен шығарудың ТЭН жобасы бойынша жаңа жобалық ұсыныстарды нұсқалық негізде әзірлеу;
3) қолайлы лайықты өмір сүру ортасын, дамудың барлық негізгі бағыттары бойынша инженерлік және көлік инфрақұрылымның техникалық шешімдерін қамтамасыз ететін жобаланатын аумақты оңтайлы сәулеттік-жоспарлау және кеңістікте ұйымдастыру;
4) Ақтөбе қаласы халқының өмір сүру жағдайын және мекендеу ортасын жақсарту;
5) аумаққа тұрғын үйлерді, қызмет көрсету объектілерін және басқа да шағын бизнес объектілерін кешенді салуды жүзеге асыруға бағытталған қала құрылысы регламенттерімен ұтымды функционалдық аймақтарға бөлу;
6) халыққа мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетудің барлық түрлерін дамыта отырып, қоғамдық орталықтардың қалалық жүйесін дамытуды жалғастыру;
7) көгалдандырудың бірыңғай жүйесін: рекреациялық аймақтар, саябақтар, гүлзарлар, скверлер, санитариялық-қорғаныштық жасыл аймақтар құру;
8) заманауи смарт-сити құру және оны дамыту, Ақтөбе қаласында инженерлік инфрақұрылымды жетілдіру және жаңғырту;
9) ластану көздерін мониторингтеу базасын құрып, қоршаған ортаны жақсарту жөніндегі инженерлік-техникалық және ұйымдастыру шараларын сақтай отырып, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
10) тарих, мәдениет және сәулет ескерткіштерін қорғау;
11) табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану, өсімдіктер мен жануарлар дүниесін сақтау.
3-тарау. Қала туралы мәлімет
Ақтөбе қаласы Ақтөбе облысының солтүстік бөлігінде, Астана қаласынан 1678 км қашықтықта орналасқан. Ақтөбе қаласы аумағының ауданы 2,3 мың км2 құрайды. Қала шегінде Елек өзені мен оның бірнеше саласы ағып жатыр, жақын маңда Ақтөбе және Сазды су қоймалары орналасқан.
Қала Орталық Азия мен Қазақстанның оңтүстік-шығыс бөлігін Батыс Қазақстан өңірлерімен, Оралмен, Ресейдің еуропалық бөлігімен және Еуропа елдерімен байланыстыратын республикалық маңызы бар автомобиль және теміржол көлік магистральдарында орналасқан.
Ақтөбе қаласының және Ақтөбе агломерациясының аумағы арқылы "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық транзиттік дәлізі өтеді, ол өңір мен қаланың әлемдік нарықтарға шығуымен Ұлы Жібек жолының ежелгі жоларнасының жандануын, көрсетілетін қызметтердің қолайлы деңгейін қамтамасыз етеді, сондай-ақ өңірдің және тұтастай алғанда елдің экономикалық дамуына оң әсер ететін болады.
4-тарау. Табиғи-климатттық жағдайлар
Жалпы климаты жазы ыстық, құрғақ және қысы қары аз, суық болып сипатталады. Ақтөбе қаласының климатына тән ерекшеліктер көктемгі кезеңнің қысқа болып, қыстың жазға өте жылдам өтуі, атмосфералық жауын-шашынның тұрақсыздығы мен тапшылығы, ауаның аса құрғақтығы, булану процестерінің қарқындылығы және көктем-жаз маусымында тікелей күн сәулесінің молдығы болып табылады. Жазда – құрғақ жел, қыста – боран жиі болады.

Лето жаркое, длится в среднем 5 месяцев – с начала мая до конца сентября. Наиболее жарким месяцем является июль, средняя температура которого 22,3 ºС. В дневные часы она достигает 29,2 ºС, ночью понижается до 15,3 ºС. В отдельные годы абсолютный максимум температуры может достигать 43 ºС.
Зима довольно продолжительная – около 5 месяцев, с ноября до начала апреля, с устойчивой морозной погодой, небольшим числом солнечных дней, частыми сильными ветрами. Наиболее низкими температурами выделяется январь, со средними месячными значениями – 15,4 ºС. Ночью температура воздуха опускается до – 20,0 ºС, абсолютный минимум достигает – 48 ºС.
Одна из характерных особенностей климата – активный ветровой режим в течение всего года. Средняя годовая скорость ветра колеблется от 3,3 м/сек на северо-востоке и до 5,6 м/сек на остальной территории.
Город Актобе расположен в равнинной части поймы реки Илек и ее притоков. На большей части территории города Актобе преобладает плоский рельеф, наклоненный в сторону пойм русел рек Илек, Сазды, Тамды, Каргалы, Жинишке, что обуславливает наличие таких процессов, как затопление территории в пойменных частях рек во время ливней и интенсивного таяния снега.
Глава 5. Концепция стратегического развития города
Стратегия социально-экономического развития города Актобе на долгосрочный период должна базироваться на развитии тех нескольких стратегических направлений, которые позволят рациональным и инновационным способом использовать его главные ресурсы, способные дать мультипликативное развитие всей экономики города, дать качественное и количественное развитие его текущим и перспективным производительным силам, обеспечить полную и эффективную занятость экономически активного населения, увеличить доходы семей и общее благосостояние жизни населения.
Стратегией установлены цели – видения того, каким город должен стать в будущем, в чем будут его уникальность и привлекательность, какое место он должен занять в конкурентной борьбе с другими городами страны и региона.
Видение 1: город Актобе – высокотехнологичный промышленный центр глубокой переработки природных ресурсов области – углеводородов, металлов, минерального сырья и сельскохозяйственной продукции, с выпуском продукции высокого передела, приоритетом развития "зеленой" экономики, основанной на принципах устойчивого, рационального развития.
Видение 2: город Актобе и Актюбинская область – западные ворота Казахстана на Великом Шелковом пути. Международный и региональный транспортно-логистический мультимодальный хаб в центре Евразийского континента.
Видение 3: город Актобе – ведущий в Западном Казахстане научно-образовательный центр, город студентов.
Видение 4: город Актобе – город с современной и адекватной сферой услуг, основанной на принципах креативной экономики, развития и поощрения всех форм молодежного предпринимательства в сфере стартапов во всех отраслях сферы услуг. Драйверами могут стать: кластер туризма и медицинский кластер с развитием медицинского туризма.

Жазы ыстық, орташа есеппен 5 айға – мамырдың басынан қыркүйектің аяғына дейін созылады. Ең ыстық ай – шілде, шілдеде орташа температура – 22,3 ºС. Күндізгі уақытта ол 29,2 ºС жетеді, түнде 15,3 ºС дейін төмендейді. Кейбір жылдары абсолютті максимум 43ºС жетуі мүмкін.
Қысы едәуір ұзақ – қарашадан сәуірдің басына дейін шамамен 5 ай, ауа райы тұрақты аязды, шуақты күндер саны аз болады, қатты жел жиі соғады. Ең төменгі температура қаңтар айында, орташа айлық мәні – 15,4 ºС. Түнде ауа температурасы – 20,0 ºС дейін төмендейді, абсолютті минимум 48 ºС жетеді.
Климатының сипатты белгілерінің бірі – жыл бойы жел режимінің белсенді болуы. Желдің орташа жылдық жылдамдығы солтүстік-шығыста 3,3 м/секундтан және қалған аумақта 5,6 м/секундқа дейін өзгеріп тұрады.
Ақтөбе қаласы Елек өзені жайылмасының және оның салаларының жазық бөлігінде орналасқан. Ақтөбе қаласы аумағының басым бөлігінде Елек, Сазды, Тамды, Қарғалы, Жіңішке өзендері арналарының жайылмаларына қарай көлбеу болатын жазық рельеф басым, бұл нөсер және қардың қарқынды еруі кезінде өзендердің жайылма бөліктеріндегі аумақты су басу сияқты процестердің орын алуына негіз болады.
5-тарау. Қаланың стратегиялық даму тұжырымдамасы
Ақтөбе қаласының ұзақ мерзімді кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму стратегиясы қаланың барлық экономикасының мультипликативтік дамуына, оның ағымдағы және перспективалы өндірістік күштерінің сапалық және сандық дамуына, экономикалық тұрғыдан белсенді халықты толық және тиімді түрде жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге, отбасылардың кірісін және халықтың жалпы әл-ауқатын ұлғайтуға ықпал ететін оның негізгі ресурстарын ұтымды және инновациялық тәсілмен пайдалануға мүмкіндік беретін бірнеше стратегиялық бағыттарды дамытуға негізделуге тиіс.
Стратегияда Ақтөбе қаласы болашақта қандай қала болуға тиіс, оның бірегейлігі мен тартымдылығы неде болады, ол елдің және өңірдің басқа қалаларымен бәсекелестікте қандай орын алуы тиіс деген мақсат-пайымдар белгіленген.
1-пайым: Ақтөбе қаласы – жоғары деңгейде өнделген өнім шығаратын, "жасыл" экономиканы дамытуға басымдық берілген, орнықты, ұтымды даму қағидаттарына негізделген, облыстың табиғи ресурстарын – көмірсутектерді, металдарды, минералдық шикізатты және ауыл шаруашылығы өнімдерін терең өңдеудің жоғары технологиялық өнеркәсіптік орталығы.
2-пайым: Ақтөбе қаласы және Ақтөбе облысы – Ұлы Жібек жолындағы Қазақстанның батыс қақпасы. Еуразия континентінің орталығындағы халықаралық және өңірлік көлік-логистикалық мультимодальды хаб.
3-пайым: Ақтөбе қаласы – Батыс Қазақстандағы жетекші ғылыми-білім беру орталығы, студенттер қаласы.
4-пайым: Ақтөбе қаласы – креативті экономика, қызмет көрсету саласының барлық салаларында стартаптар аясында жастар кәсіпкерлігінің барлық нысандарын дамыту және көтермелеу қағидаттарына негізделген заманауи және барабар қызмет көрсету саласы бар қала. Туризм кластері және медициналық туризмнің дамуымен медициналық кластер драйверлер бола алады.

Глава 6. Социально-экономическое развитие
Параграф 1. Демография
Демографический прогноз будущего развития города Актобе основывается на анализе многолетних трендов показателей и факторов, влияющих на движение населения: естественный прирост – рождаемость, смертность и факторы, влияющие на них: этнический состав, половозрастная структура, показатели семейности и др.; миграционный прирост – многолетняя динамика, география миграции, факторы, влияющие на принятие миграционных решений населением, социально-экономическая конкурентоспособность города как центра привлечения/оттока трудовых ресурсов и др.
Выявленные тенденции и закономерности, а также стратегические видения социально-экономического развития города Актобе на среднесрочную и долгосрочную перспективу определили план, по которому был рассчитан демографический прогноз на расчетный срок.
Численность населения города Актобе на 1 января 2022 года составила 523,7 тысячи человек, на первую очередь (2030 год) составит 636,9 тысячи человек, на расчетный срок – 950,0 тысячи человек.
Параграф 2. Занятость
По состоянию на 1 января 2022 года население трудоспособного возраста города Актобе составило 361,3 тысячи человек или 69 % от общей численности населения, при этом экономически активное население (рабочая сила) составило 246,6 тысячи человек с уровнем экономической активности 68,2 %. В составе рабочей силы занятое население составило 234,8 тысячи человек, официально зарегистрированное безработное население – 11,8 тысячи человек, уровень безработицы – 4,8 %.
Увеличение численности населения города Актобе к 2030 году до 636,9 тысячи человек и к 2050 году до 950,0 тысячи человек ставит перед городскими властями важнейший вопрос – обеспечение занятости прирастающего населения. На первый план выходят вопросы создания рабочих мест в стратегических отраслях промышленности, сельского хозяйства и агропромышленного комплекса, а также в сфере услуг.
Целевым индикатором в настоящей работе принято снижение к расчетному сроку уровня самозанятых до 6 %, уровня безработицы до 4 %, уровня молодежной безработицы до 3,5 % для возрастной группы 15-24 лет и до 1,5 % для возрастной группы 15-28 лет.
Параграф 3. Жилищно-гражданское строительство
В проекте Генерального плана предусмотрены решения по размещению объектов социальной сферы и жилья с учетом проведенного анализа потребности города Актобе на первую очередь и расчетный срок.
В Генеральном плане проектные инициативы по развитию социальной инфраструктуры ориентированы на новые социально-экономические и градостроительные условия и направлены на удовлетворение разнообразных запросов и потребностей населения.
Основным направлением в социальной сфере является создание оптимальных условий жизни для каждого человека, его здоровья, образования, трудовой деятельности и социальной справедливости для всех слоев населения.
Перспективные направления развития жилищного строительства в городе Актобе основаны на обеспечении комплексного развития территорий и повышении комфортности жизни жителей города. Архитектурный облик города Актобе должен соответствовать его статусу – индустриальному городу.
Проектом предлагается осуществлять жилищное строительство в соответствии с принятым в Генеральном плане строительным зонированием.
Территория города, ограниченная малой кольцевой автомобильной дорогой, имеет среднеэтажную и многоэтажную застройку и частично существующую застройку домами малой этажности. Территория города Актобе, ограниченная Большой Актюбинской кольцевой автомобильной дорогой (далее - БАКАД), предлагается со среднеэтажной и малоэтажной застройкой.
Территория, ограниченная БАКАДом и административной границей города Актобе, планируется малоэтажной усадебной и блокированной застройкой.

6-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму
1-параграф. Демография
Ақтөбе қаласының болашақ дамуының демографиялық болжамы халықтың қозғалысына әсер ететін көрсеткіштер мен факторлардың көпжылдық трендтерін: табиғи өсімді – туу, өлім-жітім және оларға әсер ететін факторларды: этникалық құрамды, жастық-жыныстық құрамды, отбасылық көрсеткіштерді және т.б.; көші-қон өсімін – көпжылдық серпінді, көші-қон географиясын, халықтың көші-қон шешімдерін қабылдауына әсер ететін факторларды, еңбек ресурстарын тарту/тұрақтамау орталығы ретінде қаланың әлеуметтік-экономикалық бәсекеге қабілеттілігін және т.б. талдауға негізделеді.
Анықталған үрдістер мен заңдылықтар, сондай-ақ орта мерзімді және ұзақ мерзімді перспективаға арналған Ақтөбе қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық пайымдары есептік мерзімге демографиялық болжам есептелген жоспарды айқындады.
2022 жылғы 1 қаңтарға Ақтөбе қаласы халқының саны 523,7 мың адамды құрады, бірінші кезекке – 2030 жылы 636,9 мың адамды, есептік мерзімге – 950,0 мың адамды құрайды.
2-параграф. Жұмыспен қамту
2022 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Ақтөбе қаласының еңбекке қабілетті жастағы халқы 361,3 мың адамды немесе халықтың жалпы санының 69 %-ын құрады, бұл ретте экономикалық тұрғыдан белсенді халық (жұмыс күші) 246,6 мың адамды құрады, экономикалық белсенділік деңгейі – 68,2 %. Жұмыс күшінің құрамында жұмыспен қамтылған халық саны 234,8 мың адамды құрады, ресми тіркелген жұмыссыз халық саны – 11,8 мың адам. Жұмыссыздық деңгейі – 4,8 %.
Ақтөбе қаласында халық санының 2030 жылға қарай 636,9 мың адамға дейін және 2050 жылға қарай 950 адамға дейін ұлғаюы қала билігінің алдында саны артып келе жатқан халықты жұмыспен қамтамасыз ету жөніндегі аса маңызды мәселені қойып отыр. Өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы және агроөнеркәсіптік кешеннің стратегиялық салаларында, қызмет көрсету саласында жұмыс орындарын құру мәселелері бірінші кезекке шығады.
Осы жұмыста– өзін-өзі жұмыспен қамтығандар деңгейін есептік мерзімге қарай 6 %-ға дейін, жұмыссыздық деңгейін 4 %-ға дейін, жастар жұмыссыздығы деңгейін 15-24 жас тобы үшін 3,5 %-ға дейін және 15-28 жас тобы үшін 1,5 %-ға дейін төмендету нысаналы индикаторлар болып қабылданды.
3-параграф. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Бас жоспардың жобасында бірінші кезекке және есептік мерзімге Ақтөбе қаласының қажеттілігіне жүргізілген талдауды ескере отырып, әлеуметтік сала объектілері мен тұрғын үйлерді орналастыру бойынша шешімдер көзделген.
Бас жоспарда әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту жөніндегі жобалық бастамалар жаңа әлеуметтік-экономикалық және қала құрылысы жағдайларына бағдарланған және халықтың түрлі сұраныстары мен қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.
Әлеуметтік саладағы негізгі бағыт әрбір адамның өмір сүруі, оның денсаулығы, білімі, еңбек қызметі және халықтың барлық топтарына арналған әлеуметтік әділеттілік үшін оңтайлы жағдайлар жасау болып табылады.
Ақтөбе қаласында тұрғын үй құрылысын дамытудың перспективалық бағыттары аумақтарды кешенді дамытуды қамтамасыз етуге және қала тұрғындарының өмір сүру жайлылығын арттыруға негізделген. Ақтөбе қаласының сәулеттік келбеті оның индустриялық қала ретіндегі мәртебесіне сәйкес келуге тиіс.
Жобада Бас жоспарда қабылданған құрылыс аймақтарына бөлуге сәйкес тұрғын үй құрылысын жүзеге асыру ұсынылады.
Кіші айналма автомобиль жолымен шектелген қала аумағында орташа қабатты және көпқабатты құрылыстар бар және ішінара азқабатты үйлер салынған. Үлкен Ақтөбе айналма автомобиль жолымен (бұдан әрі – ҮАААЖ) шектелген Ақтөбе қаласының аумағында орташа қабатты және азқабатты құрылыстар салу ұсынылады.
ҮАААЖ-мен және Ақтөбе қаласының әкімшілік шекарасымен шектелген аумақта азқабатты меншікжайлы және бөліктелген құрылыс салу жоспарланып отыр.

Общая площадь жилищного фонда города Актобе по состоянию на 1 января 2022 года составила 11592,9 тысячи м2, в том числе: многоквартирные дома – 7251,4 тысячи м2, индивидуальные дома – 4341,5 тысячи м2. Средняя обеспеченность жильем на одного проживающего в городе Актобе на начало 2022 года составила 22,14 м2.
На первую очередь реализации проекта предусматривается новое строительство общей площадью 3176,5 тысячи м². На расчетный срок реализации проекта предусматривается новое строительство общей площадью 9388,8 тысяч м². Убыль существующего жилищного фонда составит 248 тысяч м².
Жилищный фонд города Актобе запланирован в следующих параметрах:
исходный год: 11592,9 тыс. м²;
первая очередь: 14521,5 тыс. м²;
расчетный срок: 23910,3 тыс. м².
Параграф 4. Образование
Количество мест объектов дошкольных и общеобразовательных учреждений в городе Актобе по проектным периодам составит:
для детских дошкольных учреждений: исходный год – 22957 мест, первая очередь – 59497 мест, расчетный срок – 93237 мест;
для общеобразовательных школ: исходный год – 63562 места, первая очередь – 132262 места, расчетный срок – 197062 места.
Количество мест в объектах внешкольного дополнительного образования в городе Актобе составит: исходный год – 4076 мест, первая очередь – 6886 мест, расчетный срок – 13386 мест.
Количество мест в учебно-производственных комбинатах для школьников в городе Актобе составит 14000 мест, в том числе новое строительство: первая очередь – 9000 мест, расчетный срок – 5000 мест.
Параграф 5. Здравоохранение
Количество койко-мест в круглосуточных стационарах составит: исходный год – 3242 койко-места, первая очередь – 3992 койко-места, расчетный срок – 5992 койко-места.
Проектная мощность объектов, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, составит: исходный год – 5655 посещений в смену, первая очередь – 6955 посещений в смену, расчетный срок – 10955 посещений в смену.
Параграф 6. Экономическая деятельность
Город Актобе является традиционно сложившимся ведущим промышленным, финансовым, научно-образовательным медицинским центром Западно-Казахстанского региона, имеет выгодное экономико-географическое положение на карте Казахстана и Евразии на пересечении трансевразийских транспортно-пассажирских коридоров, ставящее его в ряд стратегических мультимодальных транспортно-логистических центров Казахстана первого уровня.
Актюбинская область с центром обрабатывающей промышленности в городе Актобе обеспечена стратегическими запасами минерального сырья – нефти, газа, металлических руд, строительных материалов, а также богатыми сельскохозяйственными угодьями для развития растениеводства и животноводства.
Город в достаточной степени обеспечен потенциальными трудовыми ресурсами, так как его демография характеризуется высокими темпами естественного прироста, характерного для всего Западного Казахстана, а также город традиционно является центром притяжения трудовых ресурсов для этого региона.
Все эти и другие факторы создают стабильные условия для индустриального и постиндустриального развития города Актобе, с видением города в потенциале как главного инновационно-индустриального центра Западного Казахстана, с глубокой переработкой первичного минерального и сельскохозяйственного сырья и производством готовой продукции с максимальной степенью передела и повышением добавленной стоимости.
Приоритетными направлениями должны стать:
импортозамещение в обеспечении комплектующими, запасными частями, расходными материалами, инструментом и оборудованием основных отраслей промышленности города, области и республики, с максимальным вовлечением в промышленное производство малого и среднего предпринимательства за счет развития таких высокорентабельных направлений промышленного производства, как малотоннажные производства в металлургии, химии и нефтехимии, производства строительных материалов, производства продуктов питания, фармацевтика, машиностроение, станкостроение и приборостроение, автомобилестроение и др.;
реализация экспортного потенциала экономики города и области за счет выпуска уникальной продукции высокого передела в промышленности и агропромышленном комплексе, имеющей устойчивый спрос на международных рынках, в том числе, учитывая последствия современных военно-политических конфликтов на территории Евразии, когда крупнейшие экспортеры промышленной продукции и продовольствия нескольких стран в результате военных действий и санкций были вынуждены искать новые локации для своих производств;
максимальная интеграция экономики города и области в международные производственные и технологические цепочки по производству промышленной и бытовой продукции и услуг;
реализация стратегии продовольственной безопасности Республики Казахстан.
Стратегически важным для реализации этого потенциала является дальнейшее инновационное развитие базовых отраслей промышленного производства города и области, базирующихся на переработке минерального и сельскохозяйственного сырья и продукции. Это такие отрасли, как металлургия, химия и нефтехимия, агропромышленное производство, производство строительных материалов, фармацевтика, машиностроение, включая точное машиностроение и приборостроение. Для реализации намеченных направлений индустриального развития города в настоящей работе предлагается создание системы специализированных индустриальных парков, объединенных по кластерно-отраслевому принципу.
С целью обеспечения логистики в снабжении индустриальных парков сырьем, материалами и комплектующими, а также экспорта готовой продукции на внутренние и международные рынки в узловых транспортных точках города, обеспечивающих мультимодальное транспортное сообщение, включая автомобильный, железнодорожный и авиационный транспорт в северной и южной индустриальной зонах, предлагается разместить мультимодальные транспортно-логистические центры.
Учитывая тот факт, что Актюбинская область граничит с Российской Федерацией, а также через ее территорию проходит международный транзитный коридор "Западная Европа – Западный Китай", такая трансформация эффективности производственного потенциала Актюбинской области позволит увеличить экспорт готовой продукции в другие страны.

Ақтөбе қаласының тұрғын үй қорының жалпы ауданы 2022 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 11592,9 мың м2 құрады, оның ішінде: көп пәтерлі үйлер – 7251,4 мың м2, жекеменшік үйлер – 4341,5 мың м2. 2022 жылдың басында тұрғын үймен қамтамасыз ету Ақтөбе қаласында тұратын бір адамға шаққанда орташа есеппен 22,14 м2 құрады.
Жобаны іске асырудың бірінші кезегінде жалпы ауданы 3176,5 мың м2 жаңа құрылыс салу көзделеді. Жобаны іске асырудың есептік мерзіміне жалпы ауданы 9388,8 мың м2 жаңа құрылыс салу көзделеді. Қолданыстағы тұрғын үй қорының кемуі 248 мың м2 құрайды.
Ақтөбе қаласының тұрғын үй қоры мынадай параметрлерде жоспарланған:
бастапқы жыл: 11592,9 мың м²;
бірінші кезек: 14521,5 мың м²;
есептік мерзім: 23910,3 мың м².
4-параграф. Білім беру
Жобалық кезеңдер бойынша Ақтөбе қаласында мектепке дейінгі мекемелер мен жалпы білім беру мекемелері объектілерінде орындардың саны мынаны құрайды:
мектепке дейінгі балалар мекемелері үшін: бастапқы жылы – 22957 орын, бірінші кезекте – 59497 орын, есептік мерзімде – 93237 орын.
жалпы білім беретін мектептер: бастапқы жылы – 63562 орын, бірінші кезекте – 132262 орын, есептік мерзімде – 197062 орын.
Ақтөбе қаласында мектептен тыс қосымша білім беру объектілеріндегі орындар саны: бастапқы жылы – 4076 орын, бірінші кезекте – 6886 орын, есептік мерзімде – 13386 орын.
Ақтөбе қаласында оқушыларға арналған оқу-өндірістік комбинаттардағы орындар саны 14000 орынды, оның ішінде жаңа құрылыс: бірінші кезекте – 9000 орынды, есептік мерзімде – 5000 орынды құрайды.
5-параграф. Денсаулық сақтау
Тәулік бойы жұмыс істейтін стационарлардағы төсек-орын саны: бастапқы жылы – 3242 төсек-орын, бірінші кезекте – 3992 төсек-орын, есептік мерзімде – 5992 төсек-орын.
Ақтөбе қаласында амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін объектілердің жобалық қуаты: бастапқы жылы – бір ауысымда 5655 адамды қабылдауды, бірінші кезекте – бір ауысымда 6955 адамды қабылдауды, есептік мерзімде – бір ауысымда 10955 адамды қабылдауды құрайды.
6-параграф. Экономикалық қызмет
Ақтөбе қаласы Батыс Қазақстан өңірінің дәстүрлі қалыптасқан жетекші өнеркәсіптік, қаржылық, ғылыми-білім беру, медициналық орталығы болып табылады, Қазақстан мен Еуразия картасында трансеуразиялық көлік-жолаушылар дәліздерінің қиылысында экономикалық-географиялық жағынан ұтымды орналасқан, бұл оның Қазақстанның бірінші деңгейдегі стратегиялық мультимодалды көлік-логистикалық орталықтарының қатарына қояды.
Өңдеу өнеркәсібінің орталығы Ақтөбе қаласында орналасқан Ақтөбе облысы минералды шикізатпен – мұнай, газ, металл кендерінің, құрылыс материалдарының стратегиялық қорларымен, сондай-ақ өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығын дамыту үшін бай ауыл шаруашылығы алқаптарымен қамтамасыз етілген.
Қала әлеуетті еңбек ресурстарымен жеткілікті дәрежеде қамтамасыз етілген, өйткені оның демографиясы бүкіл Батыс Қазақстанға тән табиғи өсімнің жоғары қарқынымен сипатталады, сондай-ақ қала дәстүрлі түрде осы өңір үшін еңбек ресурстарын тарту орталығы болып табылады.
Осы және басқа да факторлардың барлығы Ақтөбе қаласының Батыс Қазақстанның бас инновациялық-индустриялық орталығы ретінде бастапқы минералдық және ауыл шаруашылығы шикізатын терең өңдеу мен қайта бөлудің ең жоғары дәрежесінде және қосылған құнын арттыра отырып, дайын өнім өндіретін әлеуетін көздеумен Ақтөбе қаласының индустриялық және постиндустриялық дамуы үшін тұрақты жағдай жасайды.
Басым бағыттар:
металлургияда, химияда және мұнай-химияда аз тонналы өндірісті, құрылыс материалдарын өндіру, тамақ өнімдерін өндіру, фармацевтика, машина жасау, білдек жасау және аспап жасау, автомобиль жасау және т.б. сияқты өнеркәсіптік өндірістің жоғары рентабельді бағыттарын дамыту есебінен шағын және орта кәсіпкерлікті өнеркәсіптік өндіріске барынша тарта отырып, облыстың, қала мен республиканың негізгі өнеркәсіптік салаларын жиынтықтауыштармен, қосалқы бөлшектермен, шығыс материалдарымен, құрал-саймандармен және жабдықтармен қамтамасыз етудегі импортты алмастыру;
соғыс қимылдары мен санкциялар нәтижесінде бірнеше елдің өнеркәсіптік өнімдер мен азық-түліктің ірі экспорттаушылары өз өндірістері үшін жаңа орындарды іздеуге мәжбүр болған Еуразия аумағындағы қазіргі заманғы әскери-саяси қақтығыстардың салдарын ескере отырып, халықаралық нарықтарда орнықты түрде сұранысқа ие өнеркәсіп пен агроөнеркәсіптік кешенде жоғары деңгейде өңделген бірегей өнімді шығару есебінен қала мен облыс экономикасының экспорттық әлеуетін іске асыру;
қала мен облыс экономикасын өнеркәсіптік және тұрмыстық өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді өндіру жөніндегі халықаралық өндірістік және технологиялық тізбектерге барынша интеграциялау;
Қазақстан Республикасының азық-түлік қауіпсіздігі стратегиясын іске асыру болуға тиіс.
Бұл әлеуетті іске асыру үшін минералды және ауыл шаруашылығы шикізаты мен өнімдерін қайта өңдеуге негізделген қала мен облыстың өнеркәсіптік өндірісінің негізгі салаларын одан әрі инновациялық дамытудың стратегиялық маңызы зор болып табылады. Бұл – металлургия, химия және мұнай-химия, агроөнеркәсіптік өндіріс, құрылыс материалдарын өндіру, фармацевтика, машина жасау, оның ішінде дәлдікті машина жасау және аспап жасау сияқты салалар. Қаланы индустриялық дамытудың белгіленген бағыттарын іске асыру үшін осы жұмыста кластерлік-салалық қағидат бойынша біріктірілген мамандандырылған индустриялық парктер жүйесін құру ұсынылады.
Индустриялық парктерді шикізатпен, материалдармен және жиынтықтауыштармен жабдықтауда логистиканы қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ дайын өнімнің ішкі және халықаралық нарықтарға экспортын қамтамасыз ету үшін қаланың автомобиль, теміржол және авиациялық көлікті қоса алғанда, мультимодальды көлік қатынасын қамтамасыз ететін тораптық көлік нүктелерінде мультимодальды көлік-логистикалық орталықтарды орналастыру ұсынылады.
Ақтөбе облысының Ресей Федерациясымен шекаралас екендігін, сондай-ақ оның аумағы арқылы "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық транзиттік дәлізі өтетіндігін ескере отырып, Ақтөбе облысының өндірістік әлеуеті тиімділігінің мұндай трансформациясы дайын өнімнің басқа елдерге экспортын ұлғайтуға мүмкіндік береді.

Глава 7. Функциональная организация и использование территорий
Параграф 1. Основные положения
Перспективное функционально-градостроительное зонирование территории города Актобе выполнено исходя из расчетных параметров развития города, сохранения существующей застройки, реновации неблагоустроенных ветхих малоэтажных кварталов, развития нового жилищного и промышленно-коммунального строительства, культурно-общественных, социальных объектов, объектов бытового обслуживания, перспективной транспортно-планировочной структуры, организации транспортно-пешеходных связей и полного инженерного обеспечения.
Генеральным планом заложен принцип упорядоченности в использовании территорий: каждая функциональная зона может быть использована строго в рамках принятого проектом целевого назначения и в границах функциональной зоны.
Генеральным планом выполнено функциональное зонирование территории и определены следующие функциональные зоны и территории:
зона одно-трехэтажной усадебной жилой застройки;
зона блокированной одно-трехэтажной жилой застройки с участками;
зона блокированной одно-трехэтажной жилой застройки без участка;
зона многоэтажной (4-8 этажный) жилой застройки;
зона многоэтажной высотной (9-16 этажный) жилой застройки;
общественно-деловая зона;
зеленые насаждения общего пользования;
зона инженерно-транспортных коридоров;
производственная и коммунальная зона;
водоохранная зона и полоса;
санитарно-защитные зоны;
рекреационные зоны;
зоны планировочных ограничений и санитарно-защитные зоны.
Границы функциональных зон должны отвечать требованиям принадлежности каждого земельного участка только к одной территориальной зоне. Градостроительные регламенты функциональных зон и регламенты использования территории с особыми условиями включают в себя: функциональное назначение, основания и порядок установления границ регламентируемых территорий, правовой статус территорий, запрещенные и разрешенные виды деятельности.
Объекты, не соответствующие функции зоны, не предусматриваются к размещению, независимо от форм собственности.
Жилая зона предназначена для размещения жилищного фонда, объектов социальной сферы, общественных зданий и сооружений, научно-исследовательских институтов и их комплексов, а также отдельных коммунальных и промышленных объектов, не требующих устройства санитарно-защитных зон, путей внутригородского сообщения, улиц, площадей, парков, садов, бульваров, зеленых насаждений и других мест общего пользования. В ней запрещено строительство промышленных, транспортных и иных предприятий, загрязняющих окружающую среду.
В жилых зонах допускается размещение отдельно стоящих, встроенных или пристроенных объектов социального и коммунально-бытового назначения, объектов здравоохранения, объектов дошкольного, начального и среднего образования, культовых зданий, стоянок автомобильного транспорта, гаражей, объектов, связанных с проживанием граждан и не оказывающих негативного воздействия на окружающую среду.

7-тарау. Аумақтарды функционалдық ұйымдастыру және пайдалану
1-параграф. Негізгі ережелер
Ақтөбе қаласының аумағын перспективалық функционалдық-қала құрылысы аймақтарына бөлу қаланы дамытудың, қолданыстағы құрылыс салуды сақтаудың, жайластырылмаған ескі азқабатты орамдарды реновациялаудың, жаңа тұрғын үй және өнеркәсіптік-коммуналдық құрылысты, мәдени-қоғамдық, әлеуметтік объектілерді, тұрмыстық қызмет көрсету объектілерін, перспективалық көлік-жоспарлау құрылымын дамытудың, көлік-жаяу жүргіншілер байланыстарын ұйымдастырудың және толық инженерлік қамтамасыз етудің есептік параметрлеріне сүйене отырып орындалды.
Бас жоспарда аумақтарды пайдалануда ретке келтіру қағидаты негізгі алынған: әрбір функционалдық аймақ жобада қабылданған нысаналы мақсат шеңберінде және функционалдық аймақ шекараларында қатаң түрде пайдаланылуы мүмкін.
Бас жоспарда аумақты функционалдық аймақтарға бөлу орындалған және мынадай функционалдық аймақтар мен аумақтар белгіленген:
бір-үш қабатты меншікжайлы тұрғын үй құрылысы аймағы;
учаскелері бар бір-үш қабатты оқшауланған тұрғын үй құрылысы аймағы;
учаскелері жоқ бір-үш қабатты оқшауланған тұрғын үй құрылысы аймағы;
көпқабатты (4-8 қабатты) тұрғын үй құрылысы аймағы;
көпқабатты (9-16 қабатты) биік тұрғын үй құрылысы аймағы;
қоғамдық-іскерлік аймақ;
ортақ пайдаланымдағы жасыл желектер;
инженерлік-көлік дәліздерінің аймағы;
өндірістік және коммуналдық аймақ;
су қорғау аймағы мен белдеуі;
санитариялық-қорғаныш аймақтары;
рекреациялық аймақтар;
жоспарлаудағы шектеулер аймақтары және санитариялық-қорғаныш аймақтары.
Функционалдық аймақтардың шекаралары әрбір жер учаскесінің бір аумақтық аймаққа қана тиістілік талаптарына жауап беруге тиіс. Функционалдық аймақтардың қала құрылысы регламенттері және ерекше жағдайлары бар аумақты пайдалану регламенттері: функционалдық мақсатты, регламенттелетін аумақтардың шекараларын белгілеудің негіздері мен тәртібін, аумақтардың құқықтық мәртебесін, тыйым салынған және рұқсат етілген қызмет түрлерін қамтиды.
Аймақтың функциясына сәйкес келмейтін объектілерді меншік нысанына қарамастан орналастыру көзделмейді.
Тұрғын аймақ тұрғын үй қорын, әлеуметтік сала объектілерін, қоғамдық ғимараттар мен құрылыстарды, ғылыми-зерттеу институттары мен олардың кешендерін, сондай-ақ санитариялық-қорғаныш аймақтарын, қалаішілік қатынас жолдарын, көшелерді, алаңдарды, саябақтарды, бақтарды, гүлзарларды, жасыл желектерді және басқа да ортақ пайдаланылатын орындарды жайластыруды талап етпейтін жекелеген коммуналдық және өнеркәсіптік объектілерді орналастыруға арналған. Онда қоршаған ортаны ластайтын өнеркәсіптік, көліктік және басқа кәсіпорындарды салуға тыйым салынған.
Тұрғын аймақтарда жеке тұрған, кіріктірілген немесе жапсарлас әлеуметтік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы объектілерді, денсаулық сақтау объектілерін, мектепке дейінгі, бастауыш және орта білім беру объектілерін, ғибадат үйлерін, автомобиль көлігі тұрақтарын, гараждарды, азаматтардың өмір сүруіне байланысты және қоршаған ортаға теріс әсер етпейтін объектілерді орналастыруға жол беріледі.

Жилая зона города Актобе предназначается для застройки среднеэтажными жилыми домами, многоэтажными жилыми домами, а также для строительства жилых комплексов переменной этажности. В городе сохраняются 1-3-х этажная индивидуальная жилая застройка с приусадебными участками, малоэтажная блокированная жилая застройка городского типа.
Система сложившегося общественного центра города Актобе является важнейшим структурообразующим элементом города, состоящим из объектов общественного назначения, социального и культурно-бытового обслуживания, объединенных между собой в единую систему общегородских и районных центров озелененными бульварами и скверами. Общественные зоны, предлагаемые Генеральным планом, в которых сосредоточены объекты культуры, искусства, управления, торговли, общественного питания, культурно-бытового обслуживания, отдыха и развлечений, культовые объекты, являются не только фокусами социальной активности населения, но и узнаваемыми якорными "узлами" планировочной структуры города.
Данная зона предназначается для обеспечения условий формирования территории города Актобе объектами общественного назначения. В общественно-деловой зоне размещаются общественные здания и сооружения областного и городского значения, зеленые насаждения общего пользования, открытые стоянки транспорта при указанных объектах.
Две промышленные зоны – северная и южная включают существующие промышленные объекты, имеют возможности дальнейшего территориального и экономического развития. Производственная, логистическая и коммунальная зоны предназначены для размещения коммунальных и складских объектов, производственных предприятий и связанных с ними объектов, комплексов научных учреждений с их опытными производствами, коммунально-складских объектов, сооружений инженерной инфраструктуры, обеспечивающих функционирование производственных зон города, сооружений транспортной инфраструктуры и транспортных связей городского и внешнего сообщений.
Производственно-коммунальные зоны увязаны единой системой улично-дорожной сети со всеми функциональными зонами. Сохраняемые производственные предприятия подлежат реконструкции и модернизации, организации санитарно-защитных зон. Предусматриваются дальнейшее развитие промышленных территорий и создание санитарно-защитных зон.
На территории города Актобе предусматриваются создание полноценных современных рекреационных зон вдоль озелененных пойм рек с благоустройством и организацией объектов обслуживания, также формирование градостроительных пространств с объектами физкультурно-оздоровительного назначения и создание системы различных тематических парков.
Архитектурно-планировочная структура с системой застройки, системой зеленых насаждений, сетью прогулочных пешеходных дорог и проездов основывается на принятом функциональном зонировании территории города.
Генеральным планом предусмотрены санитарно-защитные зоны – территории, отделяющие промышленные предприятия, производственные, коммунальные и складские объекты, а также объекты специального назначения (кладбища, очаги особо опасных заболеваний) от близлежащих селитебных территорий, зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения в целях ослабления воздействия на них неблагоприятных факторов.
Это специальные территории с особым режимом использования, которые устанавливаются вокруг объектов коммунального и производственного назначения, являющихся источниками воздействия на среду обитания и здоровье человека. Размер санитарно-защитной зоны обеспечивает уменьшение воздействия загрязнения на атмосферный воздух (химического, биологического, физического) до значений, установленных гигиеническими нормативами.
Санитарно-защитная зона предназначается для обеспечения условий формирования экологически благоприятной среды жизнедеятельности населения. В пределах санитарно-защитной зоны ограничиваются или запрещаются те виды деятельности, которые не совместимы с целями установления зон.
Размер санитарно-защитной зоны обеспечивает взаимную безопасность существования объекта и окружающей среды.

Ақтөбе қаласының тұрғын аймағы орташа қабатты тұрғын үйлерді, көпқабатты тұрғын үйлерді салуға, сондай-ақ өзгермелі қабатты тұрғын үй кешендерін салуға арналған. Қалада үй жанындағы жеке учаскелері бар 1-3 қабатты жеке тұрғын үй құрылысы, қалалық үлгідегі азқабатты бөліктелген тұрғын үй құрылысы сақталады.
Ақтөбе қаласының қоғамдық орталығының қалыптасқан жүйесі қоғамдық мақсаттағы, әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектілерінен, бір-бірімен жалпы қалалық және аудандық орталықтардың бірыңғай жүйесіне біріктірілген көгалдандырылған гүлзарлар мен скверлерден тұратын қаланың аса маңызды құрылымдық құраушы элементі болып табылады. Бас жоспарда ұсынылатын мәдениет, өнер, басқару, сауда, қоғамдық тамақтандыру, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету, демалыс және ойын-сауық объектілері, ғибадат объектілері шоғырланған қоғамдық аймақтар халықтың әлеуметтік белсенділігінің орталықтары ғана емес, сонымен қатар қаланың жоспарлау құрылымының танымал "торабы" болып табылады.
Бұл аймақ Ақтөбе қаласының аумағын қоғамдық мақсаттағы объектілермен қалыптастыру жағдайларын қамтамасыз етуге арналған. Қоғамдық-іскерлік аймақта облыстық және қалалық маңызы бар қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар, ортақ пайдаланымдағы жасыл желектер, көрсетілген объектілер жанындағы ашық көлік тұрақтары орналастырылады.
Екі өнеркәсіптік солтүстік және оңтүстік аймақтары қолданыстағы өндірістік объектілерді қамтиды, олардың одан әрі аумақтық және экономикалық даму мүмкіндіктері бар. Өндірістік, логистикалық және коммуналдық аймақтар коммуналдық және қойма объектілерін, өндірістік кәсіпорындар мен олармен байланысты объектілерді, олардың тәжірибелік өндірістері бар ғылыми мекемелер кешендерін, коммуналдық-қойма объектілерін, қаланың өндірістік аймақтарының жұмыс істеуін қамтамасыз ететін инженерлік инфрақұрылым құрылыстарын, көлік инфрақұрылымы құрылыстары мен қалалық және сыртқы қатынастардың көлік байланыстарын орналастыруға арналған.
Өндірістік-коммуналдық аймақтар барлық функционалдық аймақтармен көше-жол желісінің бірыңғай жүйесімен байланысады. Сақталатын өндірістік кәсіпорындар реконструкциялауға және жаңғыртуға, санитариялық-қорғаныш аймақтарын ұйымдастыруға жатады. Өнеркәсіптік аумақтарды одан әрі дамыту және санитариялық-қорғаныш аймақтарын құру көзделеді.
Ақтөбе қаласының аумағында абаттандырумен және қызмет көрсету объектілерін ұйымдастырумен өзендердің көгалдандырылған жайылмалары бойында толыққанды заманауи рекреациялық аймақтар құру, сондай-ақ дене шынықтыру-сауықтыру мақсатындағы объектілері бар қала құрылысы кеңістігін қалыптастыру және түрлі тақырыптық саябақтар жүйесін құру көзделеді.
Құрылыс салу жүйесі, жасыл желектер жүйесі, жаяу жүргіншілер жолдары мен өткелдер желісі бар сәулеттік-жоспарлау құрылымы қала аумағын қабылданған функционалдық аймақтарға бөлуге негізделеді.
Бас жоспарда санитариялық-қорғаныш аймақтары – өнеркәсіптік кәсіпорындарды, өндірістік, коммуналдық және қойма объектілерін, сондай-ақ оларға қолайсыз факторлардың әсерін төмендету мақсатында жақын маңдағы қоныстану аумақтарынан, тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардан арнайы мақсаттағы объектілерді (зираттар, аса қауіпті аурулардың ошақтары) бөлетін аумақтар көзделген.
Бұл мекендеу ортасы мен адам денсаулығына әсер ету көзі болып табылатын коммуналдық және өндірістік мақсаттағы объектілердің айналасында жайластыратын, ерекше пайдалану режимі бар арнайы аумақтар. Санитариялық-қорғаныш аймағының мөлшері ластанудың атмосфералық ауаға (химиялық, биологиялық, физикалық) әсерін гигиеналық нормативтерде белгіленген мәндерге дейін азайтуды қамтамасыз етеді.
Санитариялық-қорғаныш аймағы халықтың тыныс-тіршілік әрекетінің экологиялық қолайлы ортасын қалыптастыру жағдайларын қамтамасыз етуге арналған. Санитариялық-қорғау аймағы шегінде аймақтарды белгілеу мақсаттарына сәйкес келмейтін қызмет түрлері шектеледі немесе оларға тыйым салынады.
Санитариялық-қорғаныш аймағының көлемі объектінің және қоршаған ортаның өзара қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.

Параграф 2. Развитие пригородных зон
В пределы городской черты были включены землепользования граждан и предприятий, ведущих сельское хозяйство (сельскохозяйственные товаропроизводители, крестьянские и фермерские хозяйства, кооперативы и др.). Предполагается их дальнейшее участие в производстве сельскохозяйственной продукции. Включение земельных участков в черту города Актобе не влечет прекращения права пользования ими прежних землепользователей и землевладельцев. Несмотря на обоснованное включение их в пределы городской черты, до тех пор пока не будут застроены или переведены в разряд земель общего пользования, они подлежат использованию в сельскохозяйственных целях.
Генеральным планом предлагается сохранить внешние границы города, внутреннее деление города на районы, предлагаемое Генеральным планом зонирование территории с выделением селитебной, внеселитебных зон, границ территорий существующих сельских населенных пунктов, различной застройки, целевых зон, общего пользования, озеленения, с перспективой их развития, оставшиеся территории максимально использовать для развития основных отраслей сельского хозяйства как растениеводства, так и животноводства, специализируя их основную деятельность на производстве продуктов питания.
Для этого Генеральным планом предусмотрено разделение территории города Актобе на зоны по пространственно-функциональному признаку:
1. Центральная часть, включающая исторический центр города Актобе и территории, ограниченные малой автомобильной кольцевой дорогой, является зоной с многоэтажной и среднеэтажной застройкой.
2. Вторая зона, ограниченная Большой кольцевой автомобильной дорогой, является зоной среднеэтажной застройки, а также в ней расположены промышленные предприятия, рекреация.
3. Зона сельского расселения и сельскохозяйственного производства (пригородная зона города Актобе, расположенная внутри городской черты), ограниченная административной границей города Актобе. На данной территории предусмотрена усадебная застройка.
В третьей зоне расположена большая часть земель сельскохозяйственного назначения. До недавнего времени на данных территориях располагались сельские округа, которые были упразднены в 2018 году путем включения их территорий в состав города Актобе.
В соответствии с пунктом 3 статьи 107 Земельного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" Генеральным планом предлагается: для земельных участков сельскохозяйственного назначения, вошедших в границы города Актобе, установить иную функциональную зону сельскохозяйственного использования; резервные и иные (пригородные) зоны, не вовлеченные в градостроительную деятельность, предназначенные для территориального развития населенного пункта и развития личного подсобного хозяйства с предоставлением мер социальной поддержки.

2-параграф. Қала маңы аймақтарын дамыту
Қала аумағының шегіне ауыл шаруашылығын жүргізетін азаматтар мен кәсіпорындардың (ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер, шаруа және фермер қожалықтары, кооперативтер және т.б.) жер пайдалануы енгізілді. Олардың ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруге одан әрі қатысуы болжанады. Жер учаскелерін Ақтөбе қаласының шегіне қосу бұрынғы жер пайдаланушылар мен жер иелерінің пайдалану құқығын тоқтатуға әкелмейді. Жер учаскелерін қала шегіне негізді енгізгеніне қарамастан, оларға құрылыс салынбайынша немесе жалпыға ортақ пайдаланылатын жерлер санатына ауыстырылмайынша, олар ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылуға жатады.
Бас жоспарда қаланың сыртқы шекараларын, қаланың аудандарға ішкі бөлінуін, Бас жоспарда ұсынылған аумақты қоныстану, қоныстанудан тыс аймақтарды, қазіргі ауылдық елді мекендер, әртүрлі құрылыс салу, нысаналы аймақтар, жалпыға ортақ пайдаланымдағы, көгалдандыру аумақтарының шекараларын бөле отырып, оларды дамыту перспективасымен аймақтарға бөлуді сақтау, қалған аумақтарды негізгі қызметін тамақ өнімдерінің өндірісіне мамандандыра отырып, ауыл шаруашылығының негізгі салаларын, өсімдік шаруашылығын да, мал шаруашылығын да дамыту үшін барынша пайдалану ұсынылады.
Ол үшін Бас жоспарда Ақтөбе қаласының аумағын кеңістіктік-функционалдық белгілері бойынша мынадай аймақтарға бөлу көзделді:
1. Ақтөбе қаласының тарихи орталығын және шағын автомобиль айналма жолымен шектелген аумақты қамтитын орталық бөлігі көпқабатты және орташа қабатты құрылысы бар аймақ болып табылады.
2. Үлкен айналма автомобиль жолымен шектелген екінші аймақ орташа қабатты құрылыс аймағы болып табылады, сонымен қатар мұнда өнеркәсіптік кәсіпорындар: рекреация объектілері орналасқан.
3. Ақтөбе қаласының әкімшілік шекарасымен шектелген ауылдық қоныстану және ауыл шаруашылығы өндірісі аймағы (қала шегінің ішінде орналасқан Ақтөбе қаласының қала маңындағы аймағы). Бұл аумақта меншікжайлы құрылыс көзделеді.
Үшінші аймақта ауыл шаруашылы мақсатындағы жерлердің басым бөлігі орналасқан. Соңғы кезге дейін бұл аумақтарда ауылдық округтер орналасқан, олардың аумағын 2018 жылы Ақтөбе қаласының құрамына енгізу арқылы ауылдық округтер таратылды.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 107-бабының 3-тармағына, "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес Бас жоспарда: Ақтөбе қаласының шекарасына енген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері үшін ауыл шаруашылығын пайдаланудың өзге де функционалдық аймағын белгілеу; әлеуметтік қолдау шараларын ұсына отырып, елді мекенді аумақтық дамытуға және жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған қала құрылысы қызметіне тартылмаған резервтік және өзге де (қала маңындағы) аймақтар ұсынылады.

Параграф 3. Основные регламенты функциональных зон
Формирование полноценной среды жизнедеятельности напрямую связано с четкой реализацией решений Генерального плана. Для создания гармоничного, эстетичного пространства города Актобе необходимо соблюдение градостроительных регламентов и последовательности разработки градостроительной и проектной документации.
Основные регламенты Генерального плана устанавливают зоны функционального использования территории и градостроительные регламенты, определяющие виды, параметры и ограничения их использования.
Регламенты функциональных зон применяются при оценке землепользования и связанной с ним недвижимости для налогообложения, арендной платы и других платежей, решении вопросов об отводе земельного участка, рассмотрении и согласовании проектов строительства и размещения различного рода сооружений, выдаче разрешений на строительство объектов.
Общие регламенты функциональных зон также применяются при дальнейшей реализации проектных решений Генерального плана.
Главными регламентами, которые необходимо соблюдать при реализации проектных решений Генерального плана, являются:
регламент по соблюдению функционального назначения зоны, в которой размещается объект;
регламент по соблюдению границ функциональных зон;
регламент по соблюдению красных линий улиц и дорог;
регламент по соблюдению объемов жилищно-гражданского строительства в первичных структурных единицах;
регламент по соблюдению охранных зон инженерных сетей и производственных предприятий.
Каждая функционально-градостроительная зона по использованию территорий имеет свое целевое назначение и может быть использована на перспективу строго в рамках данного целевого назначения и в границах данной функциональной зоны.
В зонах могут быть предусмотрены участки сопутствующих основной функции объектов, а также территории под проездами, стоянками, зелеными насаждениями, малыми архитектурными формами, объектами инженерного обеспечения.
Объекты, не соответствующие функции зоны, не предусматриваются к размещению, независимо от форм собственности. В зоне жилой застройки также должна быть соблюдена регламентируемая Генеральным планом этажность зданий.
Глава 8. Пространственная организация территории
Планировочная структура является одной из основных характеристик пространственной организации современного города, отражающих расположение и взаимосвязь жилых, общественных, рекреационных, промышленных, коммунальных, транспортных и других функциональных зон.
Основу перспективной планировочной структуры и функционального зонирования города, транспортного каркаса составляют сохранение исторически сложившейся структуры города, а также учет современных тенденций развития градостроительных систем.
Соотношение застроенной и незастроенной территорий населенного пункта:

3-параграф. Функционалдық аймақтардың негізгі регламенттері
Толыққанды тыныс-тіршілік ортасын қалыптастыру Бас жоспардың шешімдерін нақты іске асырумен тікелей байланысты. Ақтөбе қаласының үйлесімді, эстетикалық кеңістігін құру үшін қала құрылысы регламенттерін және қала құрылысы мен жобалау құжаттамасын әзірлеу кезектілігін сақтау қажет.
Бас жоспардың негізгі регламенттері аумақты функционалдық пайдалану аймақтарын және оларды пайдаланудың түрлерін, параметрлері мен шектеулерін айқындайтын қала құрылысы регламенттерін белгілейді.
Функционалдық аймақтардың регламенттері салық салу, жалдау ақысы және басқа да төлемдер үшін жерді пайдалануды және олармен байланысты жылжымайтын мүлікті бағалау, жер учаскесін бөлу туралы мәселелерді шешу, әртүрлі құрылыстарды салу және орналастыру жобаларын қарау және келісу, объектілерді салуға рұқсат беру кезінде қолданылады.
Функционалдық аймақтардың жалпы регламенттері Бас жоспардың жобалық шешімдерін одан әрі іске асыру кезінде де қолданылады.
Бас жоспардың жобалық шешімдерін іске асыру кезінде сақталуы қажет негізгі регламенттер:
объект орналастырылатын аймақтың функционалдық мақсатын сақтау жөніндегі регламент;
функционалдық аймақтардың шекараларын сақтау жөніндегі регламент;
көшелер мен жолдардың қызыл сызықтарын сақтау жөніндегі регламент;
бастапқы құрылымдық бірліктердегі тұрғын үй-азаматтық құрылыс көлемін сақтау жөніндегі регламент;
инженерлік желілер мен өндірістік кәсіпорындардың қорғау аймақтарын сақтау регламенті болып табылады.
Аумақтарды пайдалану жөніндегі әрбір функционалдық-қала құрылысы аймағының өзінің нысаналы мақсаты бар және келешекте осы нысаналы мақсаттың шеңберінде және осы функционалдық аймақтың шекараларында қатаң түрде пайдаланылуы мүмкін.
Аймақтарда объектілердің негізгі функциясына ілеспе учаскелер, сондай-ақ өтпежолдар астындағы аумақтар, тұрақтарға, жасыл желектерге, шағын сәулет нысандарына, инженерлік қамтамасыз ету объектілеріне арналған аумақтар көзделуі мүмкін.
Аймақтың тиісті функцияларына сәйкес келмейтін объектілерді меншік нысанына қарамастан орналастыру көзделмейді. Сондай-ақ тұрғын үй құрылысы аймағында Бас жоспармен регламенттелетін ғимараттардың қабаттылығы сақталуға тиіс.
8-тарау. Аумақты кеңістікте ұйымдастыру
Жоспарлау құрылымы тұрғын үй, қоғамдық, рекреациялық, өнеркәсіптік, коммуналдық, көлік және басқа да функционалдық аймақтардың орналасуы мен өзара байланысын көрсететін қазіргі заманғы қаланы кеңістікте ұйымдастырудың негізгі сипаттамаларының бірі болып табылады.
Қаланың тарихи тұрғыдан қалыптасқан құрылымын сақтау, сондай-ақ қала құрылысы жүйелерінің қазіргі даму үрдістерін ескеру қаланың перспективалық жоспарлау құрылымы мен функционалдық аймақтарға бөлінуінің, көліктік қаңқасының негізіне алынған.
Елдi мекеннiң құрылыс салынған және салынбаған аумақтарының арақатынасы:

площадь застроенной территории – 15239,6 гектара, на 1-ю очередь строительства – 20204,3 гектара, на расчетный срок – 26612,1 гектара;
площадь незастроенной территории – 218518,4 гектара, на 1-ю очередь строительства – 213553,7 гектара, на расчетный срок – 207145,9 гектара.
Зоны преимущественного отчуждения и приобретения земель, резервные территории – 62059,8 гектара, на 1-ю очередь строительства – 44032,8 гектара, на расчетный срок – 36192,7 гектара, расположенные в границах городской черты на землях, не относящихся к жилой застройке (в настоящее время).
Историческое развитие города Актобе, создание комфортной среды жизнедеятельности горожан с учетом развития систем жизнедеятельности города, природно-климатические особенности, наличие планировочных ограничений предопределили формирование его структуры и функциональных зон. В городе сложилось функциональное деление территории на промышленные и селитебные: две крупные производственные зоны в северной и южной частях города, структура жилых районов в районах "Алматы" и "Астана".
Проектные решения перспективного социально-экономического и территориального развития города Актобе приняты на вариантной основе. Для расчетных показателей сравнения вариантов постоянной величиной приняты численность населения и жилищный фонд, необходимый для расселения населения. При этом были учтены все планировочные ограничения от промышленных территорий, водоохранных зон и полос рек, санитарно-защитных зон от очагов сибирской язвы, кладбищ и зоны влияния аэропорта.
Основной идеей пространственной организации территорий является идея создания компактного городского образования с водно-зелеными пространствами вдоль поймы реки Илек и ее притоков, экологически комфортной средой жизнедеятельности.
Компактное урбанизированное городское ядро включает в себя исторические кварталы, основные узлы системы общественного центра, бульвары, парки, скверы.
Важная роль в формировании экологически благоприятной среды жизнедеятельности населения отводится водно-зеленым пространствам вдоль русел рек с набережными и пляжами, комфортными общественными зонами, дополненными каналами и лесозащитными зелеными зонами вдоль БАКАД и малого транспортного кольца.
Исторические кварталы с высоким уровнем благоустройства, инклюзивной средой предусмотрены в северо-западной части города Актобе с жилым массивом жилгородка, площадью Газизы и Ахмета Жубановых, филармонией и Дворцом культуры, а также историческим кварталом в зоне железнодорожного вокзала и городского рынка. Систему общегородского центра дополняет предлагаемый Генеральным планом этнокультурный центр с певческой ареной, ипподромом и городом мастеров, расположенным на восточной оси города.
В Генеральном плане четко выделяются три зоны:
зона городской многоэтажной жилой застройки (центральное ядро в границах внутреннего малого обводного кольца);
зона среднеэтажной жилой застройки (в границах БАКАД);
зона малоэтажной жилой застройки между БАКАД и границей города Актобе (сельское расселение).
Предлагаемые проектом решения по организации проектируемой территории города Актобе обеспечивают создание полноценного городского образования, состоящего из жилых районов многоэтажной и среднеэтажной застройки, кварталов одноэтажной усадебной застройки, городского общественного центра с предприятиями торговли, культурно-бытового обслуживания и отдыха, общественных центров планировочных районов, рекреационной и промышленно-складской зоной.
Важным элементом планировочной структуры города является сохраняемая историческая часть города, в которой сформировался общегородской историко-культурный и административный центр с площадью, общественными объектами и объектами обслуживания.
Историческое ядро города является основной доминантой, от которой в четырех направлениях проходят основные общегородские магистрали, объединяемые тремя кольцевыми дорогами в единую структуру. Членение межмагистральных территорий представлено прямоугольной квартальной системой улиц.
Основные объемы нового строительства запланированы на территории между новыми транспортными кольцами в западном, юго-восточном и частично северном направлениях. Вдоль въездных магистралей будет создана система градостроительных узлов, связанных между собой, с историческим центром и рекреационными зонами.
В наиболее важных градостроительных узлах будут построены значимые для города объекты, такие как: Димаш-арена, этнокультурный парк с уникальными объектами, привлекающими иностранных туристов, фольклорная деревня, олимпийский стадион по типу "Астана-арена" и т.д. Создание этнокультурного парка и формирование центра национальных видов искусств являются одними из наиболее важных предложений Генерального плана.
Вдоль магистральной улицы, выходящей на обводную дорогу Большого внешнего кольца в западном направлении и являющейся восточными въездными воротами со стороны Хромтау (Хромтауская трасса), предлагается застройка зданиями повышенной этажности (9 этажей и выше) с гостиницей и школьным лагерем.
На пересечении с рекой Песчанка формируется новый градостроительный узел с объектами спортивно-оздоровительного назначения и специализированными учреждениями здравоохранения: физкультурно-оздоровительный комплекс, спортзалы, спортплощадки, крытые и закрытые бассейны, перинатальный центр, психоневрологический диспансер и универсальная клиника.
Кроме этого, здесь предлагается также разместить торгово-развлекательный центр, предприятия торговли и бытового обслуживания. Объекты размещаются дисперсно вдоль магистральной улицы и жилых улиц, между которыми проходит речка с широкой озелененной поймой, создавая благоприятный микроклимат.
Далее в районе жилого массива многоэтажной застройки Рауан-2 формируется крупный, особо привлекательный для города Актобе градостроительный узел – этнокультурный парк, занимающий большую по площади озелененную территорию, с большими по значимости объектами: универсальный спортивный зал, стадион и гостиница, торгово-развлекательный центр, Димаш-арена с концертным залом и филармонией, аквапарк с озелененными пространствами с благоустройством на уровне европейских стандартов.
Этот центр сделает Актобе уникальнейшим городом, позиционирующимся как центр регионально-идентичного туризма Казахстана, который привлечет туристов со всего мира.
В южной части города в районе пересечения первого малого кольца с рекой Елек и Актобинским водохранилищем предлагается формирование рекреационной зоны с системой парков и скверов: тематический парк будет включать Дворец школьников, филармонию, пансионаты и дома отдыха, дендропарк, парк инновационных технологий, спортивный парк.
В юго-западной части в районе Саздинского водохранилища предлагается создать Саздинскую рекреационно-ландшафтную зону с парками: гольф-парк, лесопарк "Сазды". На побережье водохранилища предлагаются организованные пляжи с бульварами, малыми архитектурными формами и беседками для отдыха.
В северной части города территории относятся к неблагоприятным для жилищно-гражданского строительства, в связи с этим здесь предлагается создание лесопарковой зоны "Жасыл Тобе", Каргалинского ландшафтного рекреационного района и северо-восточнее в районе озера Сатыбаноба – рекреационного парка 8 озер. Для формирования единой системы озелененных пространств в разных частях города предлагаются Илекский агропарк, северо-восточный Каргалинский агропарк, Талдинская ландшафтная зона, Илекская ландшафтная зона, Саздинская рекреационно-ландшафтная зона и др.
Развитие системы общегородских центров выполнено с учетом шаговой доступности населения к объектам повседневного и периодического обслуживания. Создание комфортной среды жизнедеятельности населения будет в полной мере обеспечено объектами социально-культурной сферы (здравоохранение, образование, культура). В каждом жилом районе размещены общественные центры районного значения, которые формируются в единую систему общественных центров города.
Проектом также предусматривается преемственное развитие промышленных зон и территорий коммунально-складских и транспортно-логистических центров.
В связи с тем, что город Актобе является одним из ведущих промышленных центров западного региона, настоящим Генеральным планом предлагается на базе имеющихся ресурсов формирование двух крупных индустриальных зон: Северная индустриальная зона и Южная индустриальная зона, каждой из которых даны предложения по размещению специализированных индустриальных парков в разрезе отраслей экономики.
Система главных магистралей обеспечивает данным образованиям связь с системой общегородского центра, система кольцевых магистралей (внутреннего и внешнего) обеспечивает связь этих районов с основными промышленными зонами города.
Для создания комфортного микроклимата на территории города и инженерной защиты территорий от затоплений паводковыми водами даны предложения по созданию вдоль малого кольца и Большой Актюбинской кольцевой автомобильной дороги (БАКАД) защитной зеленой зоны с нагорным каналом с прудами-накопителями талых вод, используемых для полива.
Проектируемый зеленый пояс вокруг города Актобе взаимоувязан с городскими лесопарками, озелененными поймами рек, протекающих по территории города, крупными городскими парками, скверами и бульварами.
В связи с тем, что международный аэропорт Алия Молдагулова расположен в границах города и в его охранную зону попадает значительная часть существующей застройки, а также ведется строительство многоэтажного жилого массива Батыс, проектом предлагается вынос аэропорта на новую площадку в юго-западном направлении на площадку Нурбулак-1.
На территории существующего аэропорта при его выносе необходимо выполнить рекультивацию нарушенных земель, после чего подготовленную площадку зарезервировать для строительства жилых многоэтажных домов, общественной и коммунальной застройки, рекреационных зон.
Резервные территории для перспективного социально-экономического, территориального развития города и архитектурно-пространственной организации территорий предусмотрены преимущественно в южной части существующего города.

құрылыс салынған аумақтың ауданы – 15239,6 гектар, құрылыстың 1-кезегіне – 20204,3 гектар, есептік мерзімге – 26612,1 гектар;
құрылыс салынбаған аумақтың ауданы – 218518,4 гектар, құрылыстың 1-кезегіне – 213553,7 гектар, есептік мерзімге – 207145,9 гектар.
Қала шекарасында, тұрғын үй құрылысына жатпайтын жерлерде орналасқан (қазіргі уақытта) жердi басымдықпен иелiктен шығару және сатып алу аймақтары, резервтiк аумақтар – 62059,8 гектар, құрылыстың 1-кезегіне – 44032,8 гектар, есептік мерзімге – 36192,7 гектар.
Ақтөбе қаласының тарихи дамуы, қаланың тыныс-тіршілігі жүйелерінің дамуын, табиғи-климаттық ерекшеліктерін, жоспарлау шектеулерінің болуын ескере отырып, қала тұрғындарының жайлы өмір сүру ортасын құру оның құрылымы мен функционалдық аймақтарының қалыптасуын алдын ала айқындайды. Қалада аумақты өнеркәсіптік және қоныстану аумақтарына функционалдық бөлу қалыптасты: қаланың солтүстік және оңтүстік бөліктеріндегі екі ірі өндірістік аймақ, "Алматы" және "Астана" аудандарындағы тұрғын аудандардың құрылымы.
Ақтөбе қаласын перспективалық әлеуметтік-экономикалық және аумақтық дамытудың жобалық шешімдері нұсқалық негізде қабылданды. Нұсқаларды салыстырудың есептік көрсеткіштері үшін тұрақты шама ретінде халық саны мен халықты қоныстандыру үшін қажетті тұрғын үй қоры алынды. Бұл ретте өнеркәсіптік аумақтардан, су қорғау аймақтары мен белдеулерінен, сібір жарасы ошақтарынан санитариялық-қорғаныш аймақтарынан, зираттардан және әуежайдың әсер ету аймағынан барлық жоспарлау шектеулері ескерілді.
Аумақты кеңістікте ұйымдастырудың негізгі идеясы Елек өзенінің жайылмасы мен оның салалары бойында сулы-желекті кеңістіктерде экологиялық жағынан жайлы тіршілік ету ортасы бар ықшам қалалық құрылымды құру болып табылады.
Ықшам урбандалған қалалық өзек тарихи орамдарды, қоғамдық орталық жүйесінің негізгі тораптарын, гүлзарларды, саябақтарды, скверлерді қамтиды.
Халықтың тыныс-тіршілігінің экологиялық жағынан қолайлы ортасын қалыптастыруда жағалаулары мен жағажайлары, ҮАААЖ және шағын көліктік айналма жолы бойындағы каналдармен және орман қорғау жасыл аймақтарымен толықтырылған жайлы қоғамдық аймақтары бар өзен арналары бойындағы су-желекті кеңістіктердің орны ерекше.
Абаттандыру деңгейі жоғары, инклюзивті ортасы бар тарихи орамдар Ақтөбе қаласының солтүстік-батыс бөлігінде тұрғындар қалашығы тұрғын үй алабымен, Ғазиза және Ахмет Жұбановтар алаңымен, филармониямен және Мәдениет сарайымен, сондай-ақ теміржол вокзалы мен қалалық базар аймағындағы тарихи ораммен көзделген. Жалпықалалық орталық жүйесін Бас жоспарда ұсынылған ән аренасы бар этномәдени орталық, ипподром және қаланың шығыс осінде орналасқан шеберлер қаласы толықтырады.
Бас жоспарда мынадай үш аймақ:
көпқабатты қалалық тұрғын үй құрылысы аймағы (ішкі кіші айналма жолдың шекарасындағы орталық өзек);
орташа қабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (ҮАААЖ шекарасында);
ҮАААЖ мен Ақтөбе қаласының шекарасы арасындағы азқабатты тұрғын үй құрылысы аймағы (ауылдық қоныстану) нақты белгіленеді.
Ақтөбе қаласының жобаланатын аумағын ұйымдастыру бойынша жобада ұсынылатын шешімдер көпқабатты және орташа қабатты құрылыс тұрғын аудандарынан, бірқабатты меншікжайлы құрылыс орамдарынан, сауда, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету және демалыс кәсіпорындары бар қалалық қоғамдық орталықтан, жоспарлау аудандарының қоғамдық орталықтарынан, рекреациялық және өнеркәсіптік-қойма аймағынан тұратын толыққанды қалалық құрылымды қамтамасыз етеді.
Қаланың жоспарлау құрылымының маңызды элементі алаңы, қоғамдық нысандары мен қызмет көрсету нысандары бар, жалпы қалалық тарихи-мәдени және әкімшілік орталық қалыптасқан қаланың сақталатын тарихи бөлігі болып табылады.
Қаланың тарихи өзегі негізгі доминанта болып табылады, одан төрт бағытта үш айналма жолмен бір құрылымға біріктірілген негізгі жалпы қалалық магистральдар өтеді. Магистраль аралық аумақтардың бөлінісі көшелердің тікбұрышты орамдық жүйесімен ұсынылған.
Жаңа құрылыстың негізгі көлемдері батыс, оңтүстік-шығыс және ішінара солтүстік бағыттардағы жаңа көлік айналмалары арасындағы аумақта жоспарланған. Қалаға кіру магистральдарының бойында тарихи орталықпен және рекреациялық аймақтармен өзара байланысатын қала құрылысы тораптарының жүйесі құрылатын болады.
Ең маңызды қала құрылысы тораптарында қала үшін маңызды объектілер, мысалы: Димаш-арена, шетелдік туристерді тартатын бірегей объектілері бар этномәдени саябақ, фольклорлық ауыл, "Астана-арена" үлгісіндегі олимпиада стадионы және т.б. салынады. Этномәдени саябақты құру және ұлттық өнер түрлерінің орталығын қалыптастыру Бас жоспардың ең маңызды ұсыныстарының бірі болып табылады.
Батыс бағытта Үлкен сыртқы айналма жолға шығатын және Хромтау (Хромтау тасжолы) жағынан шығыстан кіреберіс қақпасы болып табылатын магистральдық көше бойында қонақ үй және мектеп лагері бар жоғары қабатты ғимараттармен құрылыс салу ұсынылады (9 қабатты және одан жоғары).
Песчанка өзенінің қиылысында спорттық-сауықтыру мақсатындағы объектілер және мамандандырылған денсаулық сақтау мекемелері: дене шынықтыру-сауықтыру кешені, спорт залдар, спорт алаңдары, үсті ашық және жабық бассейндер, перинаталдық орталық, психоневрологиялық диспансер және әмбебап клиника орналасатын жаңа қала құрылысы торабы қалыптасады.
Сонымен қатар мұнда сауда ойын-сауық орталығын, сауда және тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарын орналастыру ұсынылады. Нысандар магистральдық көше мен тұрғын көшелер бойында дисперсті түрде орналастырылады, олардың арасында қолайлы микроклимат құра отырып, көгалдандырылған кең жайылмасы бар өзен өтеді.
Әрі қарай Рауан-2 көпқабатты құрылысының тұрғын алабы ауданында Ақтөбе қаласы үшін аса тартымды ірі қала құрылысы торабы – ауданы бойынша үлкен көгалдандырылған аумақты алып жатқан, маңызы жағынан үлкен объектілер: әмбебап спорт залы, стадион мен қонақ үй, сауда ойын-сауық орталығы, концерт залы мен филармониясы бар Димаш-арена және аквапарк орналасатын, еуропалық стандарттар деңгейінде абаттандырылып, көгалдандырылған кеңістіктерді қамтитын этномәдени саябақ қалыптасады.
Бұл орталық Ақтөбені әлемнің түкпір-түкпірінен туристерді тартатын Қазақстанның өңірлік-бірегей туризм орталығы ретінде позицияланатын бірегей қалаға айналдырады.
Қаланың оңтүстік бөлігінде бірінші шағын айналма жолының Елек өзенімен және Ақтөбе су қоймасымен қиылысы ауданында саябақтар мен скверлер жүйесі бар рекреациялық аймақты қалыптастыру ұсынылады: тақырыптық саябақ Оқушылар сарайын, филармонияны, пансионаттар мен демалыс үйлерін, дендросаябақты, инновациялық технологиялар саябағын, спорт саябағын қамтиды.
Оңтүстік-батыс бөлігінде Сазды су қоймасы ауданында гольф саябағы, "Сазды" орман саябағы бар Сазды рекреациялық-ландшафтық аймағын құру ұсынылады. Су қоймасының жағалауында гүлзарлар, шағын сәулеттік нысандар және демалуға арналған күркелері бар ұйымдастырылған жағажайлар ұсынылады.
Қаланың солтүстік бөлігі тұрғын үй-азаматтық құрылыс салуға қолайсыз аумақтар болып саналады, осыған байланысты мұнда "Жасыл Төбе" орман саябағы аймағын, Қарғалы ландшафтты рекреациялық ауданын және солтүстік-шығыстағы Сатыбаноба көлі маңында 8 көлдің рекреациялық саябағын құру ұсынылады. Қаланың әртүрлі бөліктерінде көгалдандырылған кеңістіктердің бірыңғай жүйесін қалыптастыру үшін Елек агросаябағын, солтүстік-шығыс Қарғалы агросаябағын, Талды ландшафтты аймағын, Елек ландшафтты аймағын, Сазды рекреациялық-ландшафтты аймағын және т.б. аймақтарды құру ұсынылады.
Жалпы қалалық орталықтар жүйесін дамыту халықтың күнделікті және мерзімді қызмет көрсету объектілеріне қадамдық қолжетімділігін ескере отырып орындалды. Халықтың тыныс-тіршілігінің қолайлы ортасын құру үшін әлеуметтік-мәдени сала объектілерімен (денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет) толық көлемде қамтамасыз етілетін болады. Әрбір тұрғын ауданда қаланың қоғамдық орталықтарының бірыңғай жүйесін қалыптастыратын аудандық маңызы бар қоғамдық орталықтар орналасқан.
Сондай-ақ өнеркәсіптік аймақтар мен коммуналдық-қойма және көлік-логистикалық орталықтардың аумақтарын сабақтас дамыту көзделеді.
Ақтөбе қаласы батыс өңірдің жетекші өнеркәсіптік орталықтарының бірі болғандықтан, осы Бас жоспарда қолда бар ресурстардың базасында екі ірі индустриялық аймақты: Солтүстік индустриялық аймақ пен Оңтүстік индустриялық аймақты қалыптастыру ұсынылады, олардың әрқайсысы бойынша экономика салалары бөлінісінде мамандандырылған индустриялық парктерді орналастыру бойынша ұсыныстар берілді.
Негізгі магистральдар жүйесі осы құрылымдарға жалпықалалық орталық жүйесімен байланысты, айналма магистральдар жүйесі (ішкі және сыртқы) осы аудандардың қаланың негізгі өнеркәсіптік аймақтарымен байланысын қамтамасыз етеді.
Қала аумағында қолайлы микроклимат құру және аумақтарды тасқын сулардың су басуынан инженерлік қорғау үшін кіші айналма жол мен Үлкен Ақтөбе айналма автожолының (ҮАААЖ) бойында суару үшін пайдаланылатын еріген суды жинауыш тоғандар, беткей арнасы бар қорғаныш жасыл аймағын құру жөнінде ұсыныстар берілді.
Ақтөбе қаласының айналасындағы жобаланатын жасыл белдеу қалалық орман саябақтарымен, қала аумағы арқылы ағып жатқан өзендердің көгалдандырылған жайылмаларымен, ірі қалалық саябақтармен, скверлермен және гүлзарлармен өзара байланысқан.
Әлия Молдағұлова атындағы халықаралық әуежайдың қала шекарасында орналасуына және оның қорғау аймағына қолданыстағы құрылыстың едәуір бөлігінің кіруіне, сондай-ақ Батыс көпқабатты тұрғын алабы құрылысының жүргізіліп жатқанына байланысты жобада әуежайды оңтүстік-батыс бағыттағы жаңа Нұрбұлақ-1 алаңына шығару ұсынылады.
Әуежайды сыртқа шығару кезінде оның қолданыстағы аумағындағы бүлінген жерлерді қалпына келтіру қажет, осыдан кейін дайындалған алаң көпқабатты тұрғын үйлер, қоғамдық және коммуналдық құрылыс, рекреациялық аймақтар салу үшін резервке қойылады.
Қаланың перспективалық әлеуметтік-экономикалық, аумақтық дамуы және аумақтарды сәулеттік-кеңісте ұйымдастыру үшін резервтік аумақтар негізінен қолданыстағы қаланың оңтүстік бөлігінде көзделген.

Глава 9. Организация системы озелененных пространств
Основная концепция организации озелененных пространств рассматриваемой территории – создание зеленого каркаса, структура которого формируется руслами рек, пересекающих город, широких водно-парковых полос, которые связывают внутригородское пространство с природно-экологическим и зеленым поясом.
Предлагаемая Генеральным планом система организации озелененных пространств обусловлена природно-климатическими условиями, архитектурно-планировочными решениями, а также уже сложившимся озеленением. Проектом предусматривается все существующие посадки включить в общую систему озелененных пространств населенного пункта.
На перспективу предлагается создать общую замкнутую систему зеленых насаждений города путем создания новых интересных скверов и парков в старой и новой частях города, объединенную широкими полосами прогулочных пешеходных зон и бульваров вдоль основных магистральных улиц, позволяющих населению попадать из одного парка или сквера в другой именно по зеленым пешеходным пространствам.
Большое внимание уделяется озеленению жилых территорий микрорайонов и жилых массивов. Проектом предлагается озеленение дворовых территорий проектируемой многоэтажной жилой застройки.
Исходя из численности населения города Актобе на 1 января 2022 года 523,7 тысячи человек, площадь зеленых насаждений общего пользования должна составлять согласно нормативу по 16 м² на человека 837,9 га.
В целях достижения нормативной площади зеленых насаждений необходимо создать не менее 486,9 га новых озелененных площадей путем устройства новых пешеходных и парковых зон, скверов и лесопарков практически во всех районах города.
На конец первой очереди к 2030 году ожидаемая численность населения 636,9 тысячи человек, при этом площадь зеленых насаждений общего пользования должна составлять 1019,5 га. На окончание расчетного срока к 2050 году численность населения города Актобе составит 950,0 тысячи человек, соответственно площадь зеленых насаждений общего пользования должна составлять 1520 га.
Глава 10. Транспортная инфраструктура и улично-дорожная сеть
В Актюбинской агломерации сформирован мощный каркас разветвленной транспортной инфраструктуры. Центр агломерации город Актобе позиционируется как город-хаб на территории западного Казахстана.
В связи с тем, что международный аэропорт Алия Молдагулова расположен в границах города и в его охранную зону попадает значительная часть существующей застройки, проектом предлагается вынос аэропорта на новую площадку в юго-западном направлении на площадку Нурбулак-1.
Новый аэропорт станет транзитным связующим звеном для авиационных перевозок между Западной Европой и Юго-Восточной Азией, обеспечит лучшие условия для внутренних и международных пассажирских и грузовых перевозок, став крупным международным и мультимодальным транспортным узлом.
Что касается железнодорожного транспорта, то Генеральным планом на перспективу предлагаются:

9-тарау. Көгалдандырылған кеңістіктер жүйесін ұйымдастыру
Қарастырылып отырған аумақтың көгалдандырылған кеңістігін ұйымдастырудың негізгі тұжырымдамасы – құрылымын қаланы кесіп өтетін өзендер арналары қалыптастыратын жасыл қаңқаны, ішкі қалалық кеңістікті табиғи-экологиялық және жасыл белдеулермен байланыстыратын кең сулы-саябақ белдеулерін құру болып табылады.
Бас жоспарда ұсынылған көгалдандырылған кеңістіктерді ұйымдастыру жүйесі табиғи-климаттық жағдайларға, сәулеттік-жоспарлау шешімдеріне, сондай-ақ қалыптасқан көгалдандыруға негізделеді. Жобада қолда бар барлық екпелерді елді мекеннің көгалдандырылған кеңістіктерінің жалпы жүйесіне қосу көзделеді.
Перспективада жаңа көрікті скверлер мен саябақтар құру арқылы қаланың ескі және жаңа бөліктерінде жаяу жүргіншілерге арналған серуендеу аймақтары мен негізгі магистральдық көшелер бойындағы гүлзарлардың кең жолақтарымен біріктірілген, тұрғындарға бір саябақтан немесе скверден екіншісіне жасыл жаяу жүргіншілер кеңістігі арқылы жүруге мүмкіндік беретін қаланың жалпы тұйық жасыл желектер жүйесін құру ұсынылады.
Шағын аудандар мен тұрғын алаптардың тұрғын аудандарын көгалдандыруға барынша көңіл бөлінеді. Жобада жобаланатын көпқабатты тұрғын үй құрылысының аула аумақтарын көгалдандыру ұсынылады.
2022 жылғы 1 қаңтарда Ақтөбе қаласы халқының саны 523,7 мың адам құрағанын негізге ала отырып, жалпыға ортақ пайдаланылатын жасыл желектердің ауданы бір адамға шаққанда 16 м2 нормативіне сәйкес 837,9 га болуға тиіс.
Жасыл желектердің нормативтік ауданына қол жеткізу мақсатында қаланың барлық аудандарында жаяу жүргіншілер мен саябақ аймақтарын, скверлер мен орман саябақтарын жайластыру арқылы кемінде 486,9 га жаңа көгалдандырылған алаңдарды құру қажет.
Бірінші кезектің соңында 2030 жылға қарай халықтың күтілетін саны 636,9 мың адамды құрайды, бұл ретте жалпыға ортақ пайдаланылатын жасыл желектердің ауданы 1019,5 га құрауға тиіс. Есептік мерзімнің соңында 2050 жылға қарай Ақтөбе қаласы халқының саны 950,0 мың адамды құрайды, тиісінше, жалпыға ортақ пайдаланылатын жасыл желектердің ауданы 1520 га құрауға тиіс.
10-тарау. Көлік инфрақұрылымы және көше-жол желісі
Ақтөбе агломерациясында тармақталған көлік инфрақұрылымының қуатты қаңқасы қалыптасқан. Агломерация орталығы Ақтөбе қаласы Батыс Қазақстан аумағында хаб-қала ретінде танылады.
Әлия Молдағұлова атындағы халықаралық әуежай қала шекарасында орналасқандықтан және оның қорғаныш аймағына қолданыстағы құрылыстың едәуір бөлігі кіретіндіктен, жобада әуежайды оңтүстік-батыс бағыттағы жаңа Нұрбұлақ-1 алаңына шығару ұсынылады.
Жаңа әуежай Батыс Еуропа мен Оңтүстік-Шығыс Азия арасындағы авиациялық тасымалдар үшін транзиттік байланыстырушы түйін болады, ірі халықаралық және мультимодальды көлік торабына айнала отырып, ішкі және халықаралық жолаушылар мен жүк тасымалы үшін жақсы жағдай жасайды.
Теміржол көлігіне келетін болсақ, Бас жоспарда перспективада:

строительство железнодорожного обхода вдоль проектируемой Большой Актюбинской кольцевой автодороги (БАКАД) с западной стороны на расчетный срок (40,0 км);
строительство железнодорожной ветки до города Уральска (Западно-Казахстанская область), которая обеспечит связи в обход территории Российской Федерации. Западный отрезок будущей железнодорожной линии Актобе –Уральск целесообразно проложить параллельно существующей скоростной автомагистрали республиканского значения (М-32). Протяженность железнодорожной ветки в границах проектирования составит 10,0 км.
На месте железной дороги, проходящей по селитебной территории города Актобе, предусмотрено строительство линии пассажирского рельсового транспорта. Вдоль путей следования пассажирского рельсового транспорта предусмотрена организация инфраструктурных объектов для обслуживания линии легкорельсового транспорта (остановок, перехватывающих парковок, трамвайного депо и пр.), зеленого коридора (бульвара), велодорожной инфраструктуры, общественных зон, содержащих коммерческие, офисные объекты, рекреационных зон. В проекте детальной планировки на данную территорию также будут рассмотрены вопросы использования освободившихся территорий под другие функции.
По территории города Актобе протекают несколько рек и их притоков, на территории расположены Актюбинское и Саздинское водохранилища. Наиболее крупные реки и водохранилища используются населением для рекреации и рыбной ловли. Генеральным планом рекомендуется на перспективу организация туристического и экскурсионного судоходства для отдыха населения на судах с малой осадкой, использованием судов: речных трамваев "трамваи-кабриолеты", пассажирских теплоходов-катамаран.
Город Актобе – один из крупнейших транспортных узлов северной части Казахстана связан с другими регионами Казахстана и сопредельными областями России сетью автомобильных дорог межгосударственного и республиканского значений.
Перспектива развития:
строительство Большой Актюбинской кольцевой автодороги (БАКАД) (68,7 км) республиканского значения I технической категории (расчетный срок);
строительство западного обхода республиканского значения I технической категории (за расчетный срок);
строительство Большого транспортного кольца (БТК) республиканского значения I технической категории (за расчетный срок);
строительство восьми разворотных петель на эстакадах, реконструкция автодороги М-32 "Граница Российской Федерации (на Самару) – Шымкент" участок "Актюбинск – Карабутак – Улгайсын" км 763-1025, участок км 763-791";
на пересечениях кольцевых дорог с автодорогами республиканского и областного значения проектом предусмотрено строительство двухуровневых транспортных развязок.
В Генеральном плане сохраняются и получают дальнейшее развитие прямоугольная схема уличной сети, которая дополняется участками новых магистралей и расширением существующих улиц с превращением ее в прямоугольно-радиальную, строительство новых мостов и развязок, расширение проезжей части дорог общегородского и районного значения, повышение категорий дорог. Основными задачами по совершенствованию транспортной системы города являются:
организация транспортных связей;
улучшение связей сложившихся функциональных зон города между собой;
увеличение пропускной способности улиц;
повышение благоустройства улично-дорожной сети.
Протяженность улично-дорожной сети по периодам перспективы составит: первая очередь – 594,97 км, расчетный срок – 978,61 км. Перспективная обеспеченность улично-дорожной сетью составит: первая очередь – 2,2 км/км², расчетный срок – 2,4 км/км².
Генеральным планом предусматривается строительство искусственных сооружений на пересечениях:
на первую очередь строительства:

есептік мерзімге жобаланатын Үлкен Ақтөбе айналма автожолының (ҮАААЖ) бойында батыс жағынан теміржол айналма жолын (40,0 км) салу;
Ресей Федерациясының аумағын айналып өтіп, байланысты қамтамасыз ететін Орал қаласына (Батыс Қазақстан облысы) дейін теміржол тармағын салу ұсынылады. Болашақ Ақтөбе – Орал теміржол желісінің батыс бөлігін қолданыстағы республикалық маңызы бар жүрдек автомагистральға (М-32) параллелді төсеу орынды. Жобалау шекарасындағы теміржол тармағының ұзындығы 10,0 км құрайды.
Ақтөбе қаласының қоныстану аумағы арқылы өтетін темір жолдың орнында рельсті жолаушылар көлік желісінің құрылысы көзделеді. Рельсті жолаушылар көлігінің жүру жолдары бойында жеңіл рельсті көлік желісіне (аялдамалар, тежегіш тұрақтар, трамвай депосы және т.б.), жасыл дәлізге (гүлзарға), веложол инфрақұрылымына, коммерциялық, офистік объектілер бар қоғамдық аймақтарға, рекреациялық аймақтарға қызмет көрсетуге арналған инфрақұрылымдық объектілерді ұйымдастыру көзделеді. Осы аумаққа арналған егжей-тегжейлі жоспарлау жобасында босатылған аумақтарды басқа функцияларға пайдалану мәселелері де қаралатын болады.
Ақтөбе қаласының аумағы арқылы бірнеше өзендер мен олардың салалары ағып өтеді, аумақта Ақтөбе және Сазды су қоймалары орналасқан. Ең үлкен өзендер мен су қоймаларын халық рекреацияға және балық аулау үшін пайдаланады. Бас жоспарда перспективада "трамвай-кабриолеттер" өзен трамвайларын, жолаушылар катамаран-теплоходтарын пайдалана отырып, суға шөгу тереңдігі төмен кемелерде халықтың демалуы үшін туристік және экскурсиялық кеме қатынасын ұйымдастыру ұсынылады.
Ақтөбе қаласы – Қазақстанның солтүстік бөлігіндегі аса ірі көлік тораптарының бірі, Қазақстанның басқа өңірлерімен және Ресейдің іргелес облыстарымен мемлекетаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдары желісімен байланысады.
Даму перспективасы:
І техникалық санаттағы республикалық маңызы бар Үлкен Ақтөбе айналма автожолының (ҮАААЖ) (68,7 км) құрылысы (есептік мерзім);
І техникалық санаттағы республикалық маңызы бар батыс айналма жолының құрылысы (есептік мерзім үшін);
І техникалық санаттағы республикалық маңызы бар Үлкен көліктік айналма жолын (ҮКА) салу (есептік мерзім);
эстакадаларда сегіз бұрылмалы ілмек салу, М-32 "Ресей Федерациясы шекарасы (Самараға) – Шымкент" автожолының "Ақтөбе – Қарабұтақ – Ұлғайсын" учаскесін 763-1025 км, "763-791 км учаскесін" реконструкциялау;
жобада айналма жолдардың республикалық және облыстық маңызы бар автожолдармен қиылыстарында екі деңгейлі көлік жол айрықтарын салу көзделеді.
Бас жоспарда көше желісінің тікбұрышты схемасы сақталады және одан әрі дамиды, ол жаңа магистральдардың учаскелерімен және қолданыстағы көшелерді кеңейтумен, оны тікбұрышты-радиалды көшеге айналдырумен толықтырылады, жаңа көпірлер мен жол айырықтарын салу, жалпықалалық және аудандық маңызы бар жолдардың жүру бөлігін кеңейту, жол санаттарын арттыру көзделген. Қаланың көлік жүйесін жетілдіру бойынша негізгі міндеттер:
көліктік байланыстарды ұйымдастыру;
қаланың қалыптасқан функционалдық аймақтарының өзара байланысын жақсарту;
көшелердің өткізу қабілетін арттыру;
көше-жол желісін абаттандыруды арттыру.
Келешек кезеңдер бойынша көше-жол желісінің ұзындығы: бірінші кезекте – 594,97 км, есептік мерзімде – 978,61 км. Көше-жол желісімен перспективалық қамтамасыз етілу: бірінші кезекте – 2,2 км/км2, есептік мерзімде – 2,4 км/км2 құрайды.
Жобада мына қиылыстарда жасанды құрылыстар салу көзделеді:
құрылыстың бірінші кезегінде:

строительство Малого транспортного кольца (МТК) – на пересечении с М-32 (прокол), А-25 (полный клеверный лист), КД-1 (полный клеверный лист), А-24 (путепровод), М-32 (полный клеверный лист), 2 эстакады;
строительство восьми разворотных петель на эстакадах на М-32;
на расчетный срок:
строительство южной части Большой Актюбинской кольцевой автодороги (БАКАД) на пересечениях с автодорогами М-32 (запад) (полный клеверный лист), М-32 (восток) (полный клеверный лист), А-24 (полный клеверный лист), А-27 (полный клеверный лист), КД-5 (полный клеверный лист), 2 развязки (тип "труба") выходы МТК;
строительство транспортных развязок на пересечениях проспекта Абылкайыр хана с проспектом Алии Молдагуловой (полный клеверный лист) и улицей Газизы Жубановой (полный клеверный лист);
строительство железнодорожного обхода на пересечениях с автодорогами М-32 и КД-5 строительство двух путепроводов;
строительство большого транспортного кольца – на пересечениях с магистральными дорогами строительство транспортных двухуровневых развязок.
Для организации работы внутригородского транспорта на перспективу необходимо разработать сбалансированную систему маршрутной сети, предусмотреть дальнейшее совершенствование внутригородских транспортных связей, строительство карманов для остановки автобусов, строительство остановочных пунктов с современным оборудованием.
Для увеличения скорости движения автобусов и уменьшения затрат времени пассажиров, передвигающихся на общественном транспорте, проектом предлагается обустройство выделенных полос для общественного транспорта.
Для уменьшения затрат времени на передвижение населения по городу Актобе, связи отдаленных районов с центром Генеральным планом предусмотрено строительство линии пассажирского легкорельсового транспорта.
Линия легкорельсового транспорта пройдет по М-32 "Граница Российской Федерации на (Самару) – Шымкент" от жилого массива Курашасай на западе, по проспекту Едиге Батыра, проспекту Алии Молдагуловой, проспекту Кенеса Нокина, улице Д.А. Кунаева, улице Мухаммед-Салыка Бабажанова, проспекту Бауыржана Момышулы, жилому массиву Рауан и далее по М-32 "Граница Российской Федерации на (Самару) – Шымкент" за пересечение Р-50 "Северный обход города Актобе". Система включит в себя 18 станций, расположение которых предусматривается примерно через 1,5-2,0 км.
Протяженность линии легкорельсового транспорта в границах проектирования составит 101 км в обоих направлениях.
Строительство депо предлагается юго-восточнее пересечения трассы М-32 "Граница Российской Федерации на (Самару) – Шымкент" с Р-50 "Северный обход города Актобе" в районе жилого массива Беккул Баба.

Шағын көлік айналмасы (ШКА) құрылысы – М-32 (созу), А-25 (тұтас беде жапырағы), КД-1 (тұтас беде жапырағы), А-24 (жол өтпесі), М-32 (тұтас беде жапырағы) автожолдарымен қиылыста, 2 эстакада;
М-32 экстакадаларында сегіз айналмалы ілгектердің құрылысы.
есептік мерзімге:
Үлкен Ақтөбе айналма автожолының (ҮААЖ) оңтүстік бөлігінің құрылысы – М-32 (батыс) (тұтас беде жапырағы), М-32 (шығыс) (тұтас беде жапырағы), А-24 (тұтас беде жапырағы), А-27 (тұтас беде жапырағы), КД-5 (тұтас беде жапырағы) автожолдарымен қиылыста, ШКА шығатын 2 жол айрығы ("құбыр" типті);
Әбілқайыр хан даңғылының Әлия Молдағұлова даңғылымен (тұтас беде жапырағы) және Ғазиза Жұбанова көшесімен (тұтас беде жапырағы) қиылыстарында көлік жол айырығының құрылысы;
М-32 және КД-5 автожолдарымен қиылыста теміржол айналма жолының құрылысы, екі өтпежол салу;
үлкен көлік айналмасының құрылысы – магистральдық жолдармен қиылыста екі деңгейлі көлік жол айрықтарын салу.
Қалаішілік көліктің жұмысын ұйымдастыру үшін перспективада маршруттық желінің теңгерімді жүйесін әзірлеуді, қалаішілік көлік байланыстарын одан әрі жетілдіруді, автобустардың тоқтауы үшін кіру жолын салуды, заманауи жабдықталған аялдама пункттерін салуды көздеу қажет.
Автобустардың жүру жылдамдығын арттыру және қоғамдық көлікте жүретін жолаушылардың уақыт шығындарын азайту үшін жоспарда қоғамдық көлікке арналған белгіленген жолақтар салу ұсынылады.
Ақтөбе қаласы бойынша халықтың жүріп-тұруына, шалғай аудандардың орталықпен қатынауына кететін уақытты азайту үшін Бас жоспарда жолаушылар жеңіл рельсті көлік желісін салу көзделеді.
Жеңіл рельсті көлік желісі батыстағы Құрашасай тұрғын алабынан М-32 "Ресей Федерациясы шекарасы (Самара) – Шымкент" автожолы бойымен, Едіге батыр даңғылы, Әлия Молдағұлова даңғылы, Кеңес Нокин даңғылы, Д.А. Қонаев көшесі, Мұхаммед-Салық Бабажанов көшесі, Бауыржан Момышұлы даңғылы бойымен, Рауан тұрғын алабымен және одан әрі Р-50 "Ақтөбе қаласының Солтүстік айналма жолы" қиылысынан М-32 "Ресей Федерациясы шекарасы (Самара) – Шымкент" автожолы бойымен өтеді. Жүйе 18 станцияны қамтиды, оларды шамамен әрбір 1,5-2,0 км орналастыру көзделеді.
Жобалау шекарасындағы жеңіл рельсті көліктің ұзындығы екі бағытта 101 км құрайды.
Депоны Р-50 "Ақтөбе қ. Солтүстік айналма жолы" автожолынан М-32 "Ресей Федерациясы шекарасы (Самара) – Шымкент" трассасының қиылысынан оңтүстік-шығысқа қарай Бекқұл баба тұрғын алабы ауданында салу ұсынылады.

Генеральным планом рекомендуются на перспективу создание в городе различных видов велосервиса, строительство велодорожек в новых районах и обеспечение их соответствующими дорожными знаками. На первую очередь планируется строительство 51,5 км велодорожек на существующей улично-дорожной сети, на расчетный срок 115,0 км.
Глава 11. Инженерная инфраструктура
Параграф 1. Водоснабжение
Водоснабжение города Актобе на перспективу предлагается осуществлять из существующего подземного источника Кундактакырского и Илекского месторождений. Общий баланс подземных вод в районе города Актобе с утвержденными запасами составляет 424,3 тыс. м³/сутки, что обеспечивает потребность в воде на 2050 год.
Для бесперебойного водоснабжения и обеспечения качественной водой города Актобе разработан рабочий проект "Реконструкция водовода от Верхне-Каргалинского водозабора до 2-го подъема Нижне-Каргалинского водозабора города Актобе".
Проектом предусматривается строительство двух линий напорных водоводов диаметром 600 мм до Нижне-Каргалинской насосной станции 2-го подъема, соединительных водоводов диаметром 150 мм.
Схема хозяйственно-питьевого водоснабжения сохраняется по существующей схеме с использованием подземных вод Верхне-Каргалинского, Кундактыкырского, Илекских Правобережного и Левобережного, а также Тамдинского водозаборов.
Ориентировочная протяженность проектируемых магистральных водопроводных сетей (диаметром 100-800 мм) на расчетный срок составит 387,8 км, в том числе на 1-ю очередь строительства – 66,1 км.
Суммарный расчетный объем водопотребления на первую очередь составляет 274,23 тыс. м³/сутки или 100544 тыс. м³/год, в том числе:
на хозяйственно-питьевые нужды населения: 228,36 тыс. м³/сутки или 83726 тыс. м³/год;
на производственные нужды: 45,67 тыс. м³/сутки или 16745 тыс. м³/год;
на прочие нужды: 0,2 тыс. м³/сутки или 73 тыс. м³/год.
Суммарный расчетный объем водопотребления на расчетный срок составляет 411 тыс. м³/сутки или 150046 тыс. м³/год, в том числе:
на хозяйственно-питьевые нужды населения: 342,0 тыс. м³/сутки, 124856 тыс. м³/год;
на производственные нужды: 68,4 тыс. м³/сутки, 24971 тыс. м³/год;
на прочие нужды: 0,6 тыс. м³/сутки, 219 тыс. м³/год.
Развитие систем водоснабжения в рамках Генерального плана предусматривает следующее:
на первую очередь:
строительство магистральных водопроводных сетей диаметром 100-800 мм, общей протяженностью 66,1 км;
реконструкцию существующих магистральных водопроводных сетей – 92 км;
строительство резервуаров питьевой воды (V-10000 м³ каждый) – 16 ед.;
организацию мониторинга качества питьевой воды, подаваемой населению;
разработку проектов и предложений по оптимизации водопользования с применением повторного использования воды;
на расчетный срок:

Бас жоспарда перспективада қалада велосервистің әртүрлі түрлерін құру, жаңа аудандарда веложолдар салу және оларды тиісті жол белгілермен қамтамасыз ету ұсынылады. Бірінші кезекке қолданыстағы көше-жол желісінде 51,5 км веложол, есептік мерзімге 115,0 км веложол салу жоспарлануда.
11-тарау. Инженерлік инфрақұрылым
1-параграф. Сумен жабдықтау
Перспективада Ақтөбе қаласын сумен жабдықтауды қолданыстағы Құндақтақыр жерасты көзінен және Елек кен орындарынан жүзеге асыру ұсынылады. Ақтөбе қаласы ауданында бекітілген қорлары бар жер асты суларының жалпы балансы тәулігіне 424,3 мың м³ құрайды, бұл 2050 жылға суға қажеттілікті қамтамасыз етеді.
Ақтөбе қаласын үздіксіз сумен жабдықтау және сапалы сумен қамтамасыз ету үшін "Ақтөбе қаласының Жоғарғы Қарғалы су қабылдағышынан Төменгі Қарғалы су қабылдағышының 2-көтеріліміне дейін су құбырын реконструкциялау" жұмыс жобасы әзірленді.
Жобада диаметрі 600 мм 2-көтерілімнің Төменгі Қарғалы сорғы станциясына дейінгі арынды су құбырларының екі желісін, диаметрі 150 мм қосқыш су құбырларын салу көзделеді.
Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау схемасы Жоғарғы Қарғалы, Құндақтақыр, Електің оң жағалауы және сол жағалауы жер асты суларын, сондай-ақ Тамды су жинағыштарын пайдалана отырып, қолданыстағы схема бойынша сақталады.
Жобаланатын магистральдық су құбыры желілерінің болжамды ұзындығы (диаметрі 100-800 мм) есептік мерзімге шамамен 387,8 км, оның ішінде құрылыстың 1-кезегіне 66,1 км құрайды.
Бірінші кезекке су тұтынудың жиынтық есептік көлемі 274,23 мың м³/тәул. немесе 100544 мың м³/жыл, оның ішінде:
шаруашылық-ауыз су мұқтаждықтарына: 228,36 мың м³/тәул. немесе 83726 мың м³/жыл;
өндірістік қажеттіліктерге: 45,67 мың м³/тәул. немесе 16745 мың м³/жыл;
өзге қажеттіліктерге: 0,2 мың м³/тәул. немесе 73 мың м³/жыл құрайды.
Есептік мерзімге су тұтынудың жиынтық есептік көлемі: 411 мың м³/тәул. немесе 150046 мың м³/жыл құрайды, оның ішінде:
халықтың шаруашылық-ауыз су мұқтаждықтарына: 342,0 мың м³/тәул., 124856 мың м³/жыл;
өндірістік мұқтаждықтарға: 68,4 мың м³/тәул., 24971 мың м³/жыл;
өзге мұқтаждықтарға: 0,6 мың м³/тәул., 219 мың м³/жыл.
Бас жоспар шеңберінде сумен жабдықтау жүйелерін дамытуда мыналар:
бірінші кезекке:
жалпы ұзындығы – 66,1 км, диаметрі 100-800 мм магистральдық су құбыры желілерін салу;
қолданыстағы магистральдық су құбыры желілерін реконструкциялау – 92 км;
ауызсу резервуарларын салу (әрқайсысы V-10000 м³) – 16 бірлік;
халыққа берілетін ауыз су сапасының мониторингін ұйымдастыру;
суды қайта пайдалану арқылы суды пайдалануды оңтайландыру бойынша жобалар мен ұсыныстарды әзірлеу көзделеді.
Есептік мерзімге:

строительство магистральных водопроводных сетей диаметром 100-800 мм, общей протяженностью 321,7 км;
реконструкцию существующих магистральных водопроводных сетей – 70 км;
строительство резервуаров питьевой воды (V-10000 м³ каждый) – 10 ед.;
организацию мониторинга качества питьевой воды, подаваемой населению;
переоценку запасов подземных вод для водоснабжения города Актобе.
Параграф 2. Водоотведение
Генеральным планом для каждого административного района предусмотрено строительство новых комплексов очистных сооружений сточных вод. Для административного района "Алматы" комплекс очистных сооружений будет располагаться в юго-восточной части города Актобе, для административного района "Астана" – в северо-западной части.
Каждый комплекс очистных сооружений представляет собой очистную станцию глубокой очистки сточных вод, обеспечивающую степень очистки с повторным использованием очищенных сточных вод на полив лесонасаждений, что позволит экономить свежую воду. Очищенные сточные воды необходимо отводить в пруд-накопитель.
Кроме того, Генеральным планом предусмотрена реконструкция системы водоотведения, которая заключается в расширении сетей с целью обеспечения канализационной сетью кварталов с застройкой и замены участков трубопровода (износ канализационных сетей составляет 78,2 %). Внутригородские канализационные сети запроектированы диаметром 200-1000 мм. В связи с расширением системы водоотведения изменится состав сточных вод, увеличится их расход, следовательно увеличится диаметр напорных трубопроводов, подающих сточные воды на канализационную насосную станцию.
Ориентировочная протяженность проектируемых магистральных канализационных сетей диаметрами 200-1000 мм на перспективу ориентировочно составит 393,6 км, в том числе на 1-ю очередь строительства протяженность канализационной сети – 90,6 км.
Суммарный расчетный объем водоотведения для города Актобе на первую очередь составит 234,18 тыс. м³/сутки или 85663 тыс. м³/год.
Суммарный расчетный объем водоотведения для города Актобе на расчетный срок составит 350,6 тыс. м³/сутки или 127851 тыс. м³/год.
Развитие систем водоотведения в рамках Генерального плана предусматривает следующие мероприятия:
на первую очередь строительства:
строительство магистральных канализационных сетей диаметром 200-1000 мм, протяженностью 90,6 км;
реконструкцию существующих магистральных канализационных сетей – 60 км;
проектирование и строительство канализационных насосных станций – 2 ед.;
реконструкцию существующих канализационных насосных станций – 19 ед.;
проектирование и строительство комплексов очистных сооружений – 2 ед. с внедрением современных технологий очистки сточных вод и обработки осадка;
проектирование и строительство накопителей очищенных сточных вод;
проведение мониторинга очистки сточных вод;
осуществление доступа к централизованному водоотведению для всего населения;
на расчетный срок:

жалпы ұзындығы – 321,7 км, диаметрі 100-800 мм магистральдық су құбыры желілерін салу;
қолданыстағы магистральдық су құбыры желілерін реконструкциялау – 70 км;
ауызсу резервуарларын салу (әрқайсысы V-10000 м³) – 10 бірлік;
халыққа берілетін ауызсу сапасының мониторингін ұйымдастыру;
Ақтөбе қаласын сумен жабдықтау үшін жер асты су қорларын қайта бағалау көзделеді.
2-параграф. Су бұру
Бас жоспарда әрбір әкімшілік аудан үшін ағынды суларды тазарту құрылыстарының жаңа кешендерін салу көзделген. "Алматы" әкімшілік ауданы үшін тазарту құрылыстары кешені Ақтөбе қаласының оңтүстік-шығыс бөлігінде, "Астана" әкімшілік ауданы үшін – солтүстік-батыс бөлігінде орналасатын болады.
Тазарту құрылыстарының әрбір кешені орман екпелерін суару үшін тазартылған ағынды суларды қайта пайдалана отырып, тазарту дәрежесін қамтамасыз ететін ағынды суларды терең тазарту станциясы болып табылады, бұл таза суды үнемдеуге мүмкіндік береді. Тазартылған ағынды суларды су жинауыш тоғанға ағызу қажет.
Бұдан басқа, Бас жоспарда су бұру жүйесін реконструкциялау көзделген, ол құрылыс салумен және құбыр учаскелерін ауыстырумен орамдарды кәріз желісімен қамтамасыз ету мақсатында желілерді кеңейтуден тұрады (кәріз желілерінің тозуы 78,2 %-ды құрайды). Қалаішілік кәріз желілері диаметрі 200-1000 мм деп жобаланған. Су бұру жүйесінің кеңеюіне байланысты ағынды сулардың құрамы өзгереді, олардың шығыны артады, демек ағынды суларды кәріз сорғы станциясына жеткізетін қысымды құбырлардың диаметрі артады.
Диаметрі 200-1000 мм жобаланатын магистральдық кәріз желілерінің болжамды ұзындығы перспективада шамамен 393,6 км, оның ішінде құрылыстың 1-кезегінде кәріз желілерінің ұзындығы 90,6 км құрайды.
Ақтөбе қаласы үшін құрылыстың бірінші кезегіне арналған су бұрудың жиынтық есептік көлемі 234,18 мың м³/тәул. немесе 85663 мың м³/жыл құрайды.
Ақтөбе қаласы үшін есептік мерзімге су бұрудың жиынтық есептік көлемі 350,6 мың м³/тәул. немесе 127851 мың м³/жыл құрайды.
Бас жоспар шеңберінде су бұру жүйелерін дамытуда мынадай іс-шаралар:
құрылыстың бірінші кезегінде:
диаметрі 200-1000 мм, ұзындығы 90,6 км магистральдық кәріз желілерін салу;
қолданыстағы магистральдық кәріз желілерін реконструкциялау – 60 км;
кәріз сорғы станцияларын жобалау және салу – 2 бірлік.;
қолданыстағы кәріз сорғы станцияларын реконструкциялау – 19 бірлік;
ағынды суларды тазарту мен тұнбаларды өңдеудің заманауи технологияларын енгізе отырып, тазарту құрылыстары кешендерін жобалау және салу – 2 бірлік;
тазартылған ағынды суларды жинақтауыштарды жобалау және салу;
ағынды суларды тазарту мониторингін жүргізу;
бүкіл халық үшін орталықтандырылған су бұруға қол жеткізуді жүзеге асыру көзделеді;
есептік мерзімде:

строительство магистральных канализационных сетей диаметром 200-1000 мм, протяженностью 303,0 км;
реконструкцию существующих магистральных канализационных сетей – 44,5 км;
проектирование и строительство канализационных насосных станций – 20 ед.;
реконструкцию существующих канализационных насосных станций – 14 ед.;
расширение комплексов очистных сооружений – 2 ед. с внедрением современных технологий очистки сточных вод и обработки осадка;
расширение накопителей очищенных сточных вод;
проведение мониторинга очистки сточных вод;
осуществление доступа к централизованному водоотведению для всего населения.
Параграф 3. Санитарная очистка
Генеральным планом предусмотрено строительство в городе Актобе мусороперерабатывающего завода полного цикла. При этом существующий полигон твердых бытовых отходов необходимо будет рекультивировать по истечении срока его эксплуатации. Строительство нового полигона необходимо осуществить к 2032 году, так как к данному сроку заканчивается эксплуатация существующего полигона.
Новый полигон должен учитывать все экологические требования, чтобы фильтрат не попадал в грунт, не загрязнял грунтовые воды, не было вредных выбросов в атмосферу. Современные технологии учитывают преобразование отходов в производство энергии разных видов, к примеру, это биогаз и компост.
Кроме того, в 2024 году необходимо осуществить запуск мусоросортировочного комплекса в городе Актобе.
Расчетный объем образования бытовых отходов на перспективу для города Актобе составит: на первую очередь – 747,916 тыс. т/год, на расчетный срок – 835,556 тыс. т/год.
Развитие санитарной очистки по Генеральному плану предусматривает следующие мероприятия:
на первую очередь:
проектирование полигонов твердых бытовых отходов;
проектирование мусороперерабатывающего завода;
установку мусорных контейнеров (V=1,1 м³) – 4492 шт.;
приобретение автотранспорта (в т.ч. поливомоечные, подметально-уборочные, ассенизационные, мусороуборочные, снегопогрузочные, песко (хлоридно) разбрасывающие автомашины) – не менее 7900 ед.;
на расчетный срок:
строительство двух новых полигонов твердых бытовых отходов;
строительство мусороперерабатывающего завода;
рекультивацию существующего полигона;
установку мусорных контейнеров (V=1,1 м³) – до 5583 шт.;
приобретение автотранспорта (в т.ч. поливомоечные, подметально-уборочные, ассенизационные, мусороуборочные, снегопогрузочные, песко (хлоридно) разбрасывающие автомашины) – не менее 10245 ед.
Параграф 4. Электроснабжение
Согласно прогнозным расчетам ожидается, что рост уровня электропотребления и максимума нагрузки на первую очередь достигнет 4792 млн. кВт.ч. и 850 МВт, на расчетный срок – 5736 млн. кВт.ч. и 1035 МВт, соответственно. Дефицит мощности по городу Актобе на расчетный период составит около 700 МВт (в том числе на первую очередь около 500 МВт).

диаметрі 200-1000 мм, ұзындығы 303,0 км магистральдық кәріз желілерін салу;
қолданыстағы магистральдық кәріз желілерін реконструкциялау – 44,5 км;
кәріз сорғы станцияларын жобалау және салу – 20 бірлік;
қолданыстағы кәріз сорғы станцияларын реконструкциялау – 14 бірлік;
ағынды суларды тазарту мен тұнбаны өңдеудің заманауи технологияларын енгізе отырып, тазарту құрылыстары кешендерін кеңейту – 2 бірлік;
тазартылған ағынды сулардың жинақтауыштарын кеңейту;
ағынды суларды тазарту мониторингін жүргізу;
бүкіл халық үшін орталықтандырылған су бұруға қол жеткізуді жүзеге асыру көзделеді.
null
3-параграф. Санитариялық тазарту
Бас жоспарда Ақтөбе қаласында толық циклді қоқыс өңдеу зауытын салу көзделген. Бұл ретте қолданыстағы қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын пайдалану мерзімі өткеннен кейін рекультивациялау қажет болады. Жаңа полигон құрылысын 2032 жылға қарай жүзеге асыру қажет, өйткені осы мерзімге қарай қолданыстағы полигонды пайдалану мерзімі аяқталады.
Жаңа полигонда барлық экологиялық талаптар: сүзіндінің топыраққа түспеуі, жер асты суларының ластанбауы, атмосфераға зиянды шығарындылардың болмауы ескерілуге тиіс. Заманауи технологияларда қалдықтарды энергияның алуан түрлерін, мысалы, биогаз бен компостты өндіруге түрлендіру ескеріледі.
Сонымен қатар 2024 жылы Ақтөбе қаласында қоқыс сұрыптау кешенінің іске қосылуын жүзеге асыру қажет.
Ақтөбе қаласы үшін перспективада тұрмыстық қалдықтардың түзілуінің есептік көлемі: бірінші кезекке – жылына 747,916 мың тоннаны, есептік мерзімге – жылына 835,556 мың тоннаны құрайды.
Бас жоспар бойынша санитариялық тазартуды дамыту мынадай шараларды көздейді:
бірінші кезекке:
қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын жобалау;
қоқыс өңдеу зауытын жобалау;
қоқыс контейнерлерін орнату (V=1,1 м³) – 4492 дана;
автокөлік сатып алу (оның ішінде суару-жуу, сыпыру-жинау, ассенизациялау, қоқыс жинау, қар тиеу, құм (хлорид) шашатын автомашиналар) – кемінде 7900 бірлік;
есептік мерзімге:
екі жаңа қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын салу;
қоқыс өңдеу зауытын салу;
қолданыстағы полигонды рекультивациялау;
қоқыс контейнерлерін орнату (V=1,1 м³) – 5583 данаға дейін;
автокөлік сатып алу (оның ішінде суару-жуу, сыпыру-жинау, ассенизациялау, қоқыс жинау, қар тиеу, құм (хлорид) шашатын автомашиналар) – кемінде 10245 бірлік.
4-параграф. Электрмен жабдықтау
Болжамды есептеулерге сәйкес электр тұтыну деңгейі мен жүктеменің барынша өсуі бірінші кезекке – 4792 млн кВт сағ және 850 МВт, есептік мерзімге – сәйкесінше 5736 млн кВт сағ және 1035 МВт жетеді деп күтілуде. Ақтөбе қаласы бойынша қуаттылық тапшылығы есептік кезеңге шамамен 700 МВт құрайды (оның ішінде 1 кезекке шамамен 500 МВт).

Основным генерирующим источником в городе Актобе является Актюбинская ТЭЦ. Развитие генерирующих источников на первую очередь принято в соответствии с прогнозным балансом электроэнергии и мощности на период 2022 – 2028 годы, утвержденным Министерством энергетики в 2022 году, в котором предусматривается расширение Актюбинской ТЭЦ с установкой газотурбинной установки (далее – ГТУ) мощностью 57 МВт.
На расчетный срок необходимо предусмотреть развитие собственной генерации в городе Актобе суммарно около 300 МВт, которое можно выполнить с учетом реконструкции и увеличения установленной мощности на Актюбинской ТЭЦ дополнительно в размере около 50 МВт, размещения двух ГТУ мощностью ориентировочно 2×125 МВт в восточной и западной части для нужд промышленных потребителей (при условии покрытия тепловых нагрузок от блочно-модульной котельной. В качестве альтернативы могут рассматриваться парогазовая установка (далее – ПГУ) для покрытия тепловых и электрических нагрузок.
Дефицит мощности и электроэнергии потребителей города Актобе будет покрываться по электрическим сетям 110-220 кВ от возобновляемых источников энергии (далее – ВИЭ), расположенным в Актюбинской области.
В соответствии с принятым Правительством Республики Казахстан направлением на низкоуглеродное развитие ВИЭ на расчетный период рассматривается рост таких источников в Актюбинской области в широком диапазоне 1000-2000 МВт.
Перспективы развития газовой генерации связаны с необходимостью увеличения маневренных мощностей для интеграции ВИЭ в Казахстане и все решения по вводу газовой генерации должны приниматься на основе экономических обоснований с разработкой технико-экономического обоснования в увязке в целом энергетического баланса единой энергетической системы Республики Казахстан.
Основное направление развития системы электроснабжения города Актобе на первую очередь и расчетный срок предусматривает:
усиление внешних сетей 220 кВ с созданием кольца вокруг города с двумя ПС 220 кВ (Новая-4 Южная, Новая-3 Западная), что позволит исключить межгосударственные транзитные перетоки по сетям 220 кВ (ВЛ 220 кВ Орск - Актюбинская);
перевод нагрузок потребителей на новые подстанции 110/10 кВ и обеспечение загрузки опорных подстанций 220 кВ (ПС 220 кВ Актюбинская, ПС 220 кВ Акжар, ПС 220 кВ Новая-3 Западная, ПС 220 кВ Новая-4 Южная);
строительство новых ПС 110/10 кВ по радиальным блочным схемам от опорных ПС 220 (Новая-2 Парасат, Новая-5 Жинишке, Новая-1 Баянаул, Новая-4 Южная с КЛ 110 кВ);
реконструкцию и техническое перевооружение физически и морально устаревших электросетевых объектов, замену трансформаторов на большую мощность (на ПС 110/10 ПОШ, Заречная, 41 Разъезд, Городская, Саздинская, Илекская, Молзавод), постепенную ликвидацию сетей 35 кВ в центральной части города для снижения потерь и исключения двойной трансформации;
перевод воздушных линий 110 кВ в кабельные в селитебной части города;
внедрение концепции "умный город", в основе которой лежит система "умных" счетчиков (Smart Meters), устанавливаемых непосредственно у потребителей, и "умной" сети (Smart Grid);
усиление вопросов энергоэффективности и энергосбережения;
внедрение распределенной генерации (крышных установок в распределительных сетях 10 кВ и т.д.).

Ақтөбе қаласында негізгі генерациялау көзі Ақтөбе ЖЭО болып табылады. Бірінші кезекке өндіруші көздерді дамыту 2022 жылы Энергетика министрлігі бекіткен 2022 – 2028 жылдар кезеңіне арналған электр энергиясы мен қуатының болжамды теңгеріміне сәйкес қабылданды, оған сәйкес қуаты 57 МВт газ-турбиналық қондырғыны (бұдан әрі – ГТҚ) орнатумен Ақтөбе ЖЭО кеңейту көзделеді.
Есептік мерзімге Ақтөбе қаласында жиынтығында 300 МВт жуық жеке өндіру көздерін дамытуды көздеу қажет, оны Ақтөбе ЖЭО реконструкциялауды және белгіленген қуатты қосымша 50 МВт мөлшерінде ұлғайтуды, өнеркәсіптік тұтынушылардың мұқтаждықтары үшін шығыс және батыс бөлігінде қуаты шамамен 2×125 МВт болатын екі ГТҚ орналастыруды (блокты-модульді қазандықтан жылу жүктемелерін жабу шартымен) ескере отырып орындауға болады. Сонымен қатар балама ретінде жылу және электр жүктемелерін жабу үшін бу-газ қондырғысын (бұдан әрі – БҚҚ) орнатуды қарастыруға болады.
Ақтөбе қаласының тұтынушылары үшін қуат пен электр энергиясының тапшылығы Ақтөбе облысында орналасқан жаңартылатын энергия көздерінен (бұдан әрі – ЖЭК) 110-220 кВ электр желілері бойынша жабылатын болады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдаған Ақтөбе облысында ЖЭК-ті төмен көміртекті дамытуға арналған бағытқа сәйкес есептік кезеңде Ақтөбе облысында осындай көздердің 1000-2000 МВт кең диапазонында өсуі көзделеді.
Газ генерациясын дамыту перспективалары Қазақстанда ЖЭК интеграциялау үшін маневрлік қуаттарды ұлғайту қажеттілігімен байланысты және газ генерациясын енгізу жөніндегі барлық шешімдер Қазақстан Республикасының бірыңғай энергетикалық жүйесінің жалпы энергетикалық теңгерімін байланыстыра отырып, техникалық-экономикалық негіздемені әзірлей отырып, экономикалық негіздемелер негізінде қабылдануға тиіс.
Бірінші кезекке және есептік мерзімге Ақтөбе қаласының электрмен жабдықтау жүйесін дамытудың негізгі бағытында мыналар көзделеді:
қала айналасына екі 220 кВ ҚС айналма құрумен 220 кВ сыртқы желілерді күшейту (Жаңа-4 Оңтүстік, Жаңа-3 Батыс), бұл 220 кВ желілері (Орск – Ақтөбе ЖВ) бойынша мемлекетаралық транзиттік қайта ауысымдарды болдырмауға мүмкіндік береді;
тұтынушылардың жүктемелерін 110/10 кВ жаңа қосалқы станцияларға ауыстыру және 220 кВ тіректік қосалқы станциялардың жүктемесін қамтамасыз ету (220 кВ Ақтөбе ҚС, 220 кВ Ақжар ҚС, 220 кВ Жаңа-3 Батыс ҚС, 220 кВ Жаңа-4 Оңтүстік ҚС);
тірек 220 ҚС-нан радиалды блоктық схемалар бойынша 110/10 кВ жаңа ҚС салу (КЛ 110 кВ КЖ-мен Жаңа-2 Парасат, Жаңа-5 Жіңішке, Жаңа-1 Баянауыл, Жаңа-4 Оңтүстік);
физикалық және моральдық жағынан ескірген электр желілік объектілерді реконструкциялау және техникалық қайта жарақтандыру, трансформаторларды жоғары қуатқа ауыстыру (110/10 ПОШ Заречная, 41 Разъезд, Қалалық, Сазды, Елек, Сүт зауыты ҚС), шығындарды азайту және қосарланған трансформацияны болдырмау үшін қаланың орталық бөлігіндегі 35 кВ желілерді біртіндеп жою;
қаланың қоныстану бөлігіндегі 110 кВ әуе желілерін кабельдік желілерге ауыстыру;
тұтынушыларға тікелей орнатылған "ақылды" есептегіштер (Smart Meters) жүйесіне және "ақылды" желіге (Smart Grid) негізделген "ақылды қала" тұжырымдамасын іске асыру;
энергия тиімділігі мен энергия үнемдеу мәселелерін күшейту;
бөліп таратылатын генерацияны енгізу (10 кВ тарату желілеріндегі шатыр қондырғылары және т.б.).

Параграф 5. Теплоснабжение
Прогнозная оценка теплопотребления промышленности на перспективу до 2050 года выполнена исходя из принятого стратегического направления развития предприятий в границах сложившихся промышленных зон с учетом современных экономических отношений, изменения формы собственности, а также активного внедрения на действующих и вновь создаваемых предприятиях прогрессивных энергосберегающих технологий, установки приборов учета и контроля тепловой энергии.
В Генеральном плане разработаны принципиальные направления развития системы теплоснабжения города Актобе. Наиболее рациональная система теплоснабжения (в том числе перевод на закрытую систему горячего водоснабжения с установкой групповых теплообменников в жилых домах) определяется сопоставлением возможных вариантов на основании технико-экономических и экологических расчетов на стадии разработки схемы теплоснабжения и технико-экономического обоснования реконструкции и развития тепловых сетей и теплоисточников.
Следует учитывать, что существующая теплоэлектроцентраль технологически и физически устарела. Однако фактическая подключенная тепловая нагрузка и невозможность ее перераспределения на другие источники теплоснабжения делают невозможным ее закрытие.
На перспективу развития системы центрального теплоснабжения города Актобе теплоэлектроцентраль предусматривается в границах сложившейся существующей зоны теплоснабжения. К тепловым сетям зоны Актюбинской теплоэлектроцентрали предлагается присоединять объекты, размещаемые в границах действующих тепловых сетей, что не потребует больших капитальных затрат.
В районах с большой плотностью застройки следует развивать системы централизованного теплоснабжения. Применение крупных источников тепла, газовые выбросы которых содержат меньше концентрации токсичных веществ по сравнению с мелкими отопительными установками, способствует также задаче охраны окружающей среды.
Теплоснабжение новой многоэтажной застройки, размещаемой на свободных территориях в западной и северо-восточной частях города, рекомендуется в новых групповых котельных тепловой мощностью от 10 Гкал/ч до 100 Гкал/ч.
Строительство новых котельных должно осуществляться с применением современного высокоэффективного основного и вспомогательного оборудования. Степень экономической эффективности строительства крупных групповых котельных зависит от темпов возведения новой застройки: чем эти темпы выше, тем скорее котельные выйдут на условие нормальной эксплуатации.
Учитывая вышеизложенное, система теплоснабжения города Актобе в период до 2050 года должна развиваться следующим образом:
теплоснабжение новых общественных зданий в зоне Актюбинской теплоэлектроцентрали и котельных АО "Aqtobe su-energy group" будет обеспечиваться за счет их реконструкции, модернизации;
теплоснабжение новых многоэтажных жилых и общественных зданий в районе микрорайона "Нур-Актобе" будет обеспечиваться от расширяемой части котельной "Актобе-Сити";
в зонах нового строительства компактно расположенных многоэтажных жилых и общественных зданий, не обеспеченных в настоящее время теплоснабжением, предполагается строительство новых групповых блочно-модульных котельных на природном газе;
теплоснабжение новых отдельно стоящих общественных зданий предполагается осуществлять от новых автономных систем теплоснабжения на базе блочно-модульных котельных небольшой мощности, работающих на природном газе;
теплоснабжение новых малоэтажных индивидуальных и блокированных домов предполагается в автономных системах отопления и поквартирном оборудовании с использованием автоматизированных котлов полной заводской готовности с герметичной камерой сгорания;
теплоснабжение существующих и новых промышленных предприятий осуществляется от собственных котельных, размещаемых на площадках предприятий, для теплоснабжения которых они предназначены.

5-параграф. Жылумен жабдықтау
2050 жылға дейінгі перспективаға өнеркәсіптің жылу тұтынуын болжамды бағалау қазіргі экономикалық қатынастарды, меншік нысанының өзгеруін, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған және жаңадан құрылатын кәсіпорындарда прогрессивті энергия үнемдеу технологияларын белсенді енгізуді, жылу энергиясын есепке алу және бақылау аспаптарын орнатуды ескере отырып, қалыптасқан өнеркәсіптік аймақтар шекараларында кәсіпорындарды дамытудың қабылданған стратегиялық бағытын негізге алумен орындалды.
Бас жоспарда Ақтөбе қаласының жылумен жабдықтау жүйесін дамытудың қағидатты бағыттары әзірленді. Жылумен жабдықтаудың неғұрлым ұтымды жүйесі (оның ішінде тұрғын үйлерде топтық жылу алмастырғыштарды орната отырып, ыстық сумен жабдықтау жүйесі бойынша жабық жүйеге ауыстыру) жылумен жабдықтау схемасын және жылу желілері мен жылу көздерін реконструкциялаудың және дамытудың техникалық-экономикалық негіздеуін әзірлеу сатысындағы техникалық-экономикалық және экологиялық есептеулер негізінде ықтимал нұсқаларды салыстырумен айқындалады.
Қолданыстағы жылу электр орталығы технологиялық және физикалық тұрғыда ескіргенін ескерген жөн. Алайда нақты қосылған жылу жүктемесі және оны басқа жылу көздеріне қайта бөлудің мүмкін еместігі жүктемені жабуға мүмкіндік бермейді.
Ақтөбе қаласының орталық жылумен жабдықтау жүйесін дамыту перспективасында жылу электр орталығы қалыптасқан қолданыстағы жылумен жабдықтау аймағының шекарасында көзделеді. Ақтөбе жылу электр орталығы аймағының жылу желілеріне жұмыс істеп тұрған жылу желілерінің шекараларында орналасқан объектілерді қосу ұсынылады, бұл қомақты шығындарды талап етпейді.
Құрылыс тығыздығы жоғары аудандарда орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесін дамыту қажет. Шағын жылыту қондырғыларымен салыстырғанда газ шығарындыларында уытты заттардың шоғырлануы аз болатын ірі жылу көздерін пайдалану қоршаған ортаны қорғау міндетіне де ықпал етеді.
Қаланың батыс және солтүстік-шығыс бөліктеріндегі бос аумақтарда орналасқан жаңа көпқабатты құрылыстарды жылумен жабдықтауды жылу қуаты 10 Гкал/сағаттан 100 Гкал/сағатқа дейінгі жаңа топтық қазандықтардан жүзеге асыру ұсынылады.
Жаңа қазандықтардың құрылысы қазіргі заманғы тиімділігі жоғары негізгі және қосалқы жабдықтарды пайдалана отырып жүзеге асырылуға тиіс. Ірі топтық қазандықтарды салудың экономикалық тиімділік дәрежесі жаңа құрылысты салу қарқынына байланысты: бұл қарқындар неғұрлым жоғары болса, қазандықтар соғұрлым тезірек қалыпты пайдалану жағдайына шығады.
Жоғарыда айтылғандарды ескере отырып, Ақтөбе қаласының жылумен жабдықтау жүйесі 2050 жылға дейінгі кезеңде былайша дамуға тиіс:
Ақтөбе жылу электр орталығы аймағындағы жаңа қоғамдық ғимараттарды және "Aqtobe su-energy group" АҚ қазандықтарын жылумен жабдықтау оларды реконструкциялау, жаңғырту есебінен қамтамасыз етілетін болады;
"Нұр-Ақтөбе" шағын ауданының ауданындағы жаңа көпқабатты тұрғын және қоғамдық ғимараттарды жылумен жабдықтау "Ақтөбе-Сити" қазандығының кеңейтілетін бөлігінен қамтамасыз етілетін болады;
қазіргі таңда жылумен қамтамасыз етілмеген жинақы орналасқан көпқабатты тұрғын және қоғамдық ғимараттардың жаңа құрылыс аймақтарында табиғи газбен жұмыс істейтін жаңа топтық блокты-модульді қазандықтар салу көзделуде;
жаңа жеке тұрған қоғамдық ғимараттарды жылумен жабдықтауды табиғи газбен жұмыс істейтін қуаты аз блокты-модульді қазандықтар негізінде жаңа автономды жылумен жабдықтау жүйелерінен жүзеге асыру көзделеді;
жаңа азқабатты жеке және бөліктелген үйлерді жылумен жабдықтау жабық жану камерасы бар толық зауыттық дайындықтағы автоматтандырылған қазандықтарды пайдалана отырып, автономды жылыту жүйелерімен және пәтерлік жабдықтармен көзделеді;
қолданыстағы және жаңа өнеркәсіптік кәсіпорындарды жылумен жабдықтау кәсіпорындардың жылумен жабдықтауға арналған алаңдарында орналасқан меншікті қазандықтардан жүзеге асырылады.

Параграф 6. Газоснабжение
По прогнозной оценке спрос на природный газ со стороны промышленно-индустриального сектора и развития новых жилых массивов, расположенных в зоне Актюбинской агломерации, может достичь к перспективному 2050 году порядка 5,2 млрд м³/год.
Реализация строительства 3-ей нитки газопровода-отвода в городе Актобе позволит эксплуатировать автоматизированную газораспределительную станцию № 3 на полную мощность.
Построенная АО "КазТрансГаз" автоматизированная газораспределительная станция № 3 производительностью 300 тысяч кубометров газа в час способна обеспечить бесперебойной подачей газа не только областной центр, но и пригородные и более удаленные населенные пункты. Станция рассчитана на подачу природного газа не только к уже существующим объектам, ее мощности хватит и на перспективу.
Вследствие развития города и активного жилищного строительства существующая автоматизированная газораспределительная станция № 1 оказалась в окружении жилого сектора. Необходимо магистральный отвод на автоматизированной газораспределительной станции № 1 перевести в режим газопровода высокого давления с давлением 1,2 МПа, а вместо автоматизированной газораспределительной станции № 1 построить новые головные газорегулирующие пункты.
По мере увеличения жилых кварталов, строительства новых административных и общественных зданий будут строиться и новые ветки внутригородских газораспределительных сетей высокого, среднего и низкого давления.
Для бесперебойного снабжения газом населения, теплоэнергоцентрали, социально важных объектов необходимо закольцовывать газораспределительные сети всех давлений.
Общее потребление природного газа на первую очередь составит 1852,0 млн м³/год, на расчетный срок – 2759,80 млн м³/год. Общая протяженность газопроводов высокого, среднего и низкого давления по городу на первую очередь составит 1159,5 км, на расчетный срок – 1393,5 км.
Параграф 7. Телекоммуникации и связь
На вновь осваиваемых и реконструируемых территориях предлагается построить современную телекоммуникационную сеть по технологии G-PON (Gigabit Passive Optical Network). На существующих территориях предлагается предусмотреть постепенный переход на технологию G-PON.
Предлагаемая телекоммуникационная сеть FTTH позволит предоставить абонентам высокоскоростные услуги доступа к Интернету на уровне мировых лидеров информатизации в неограниченном объеме и высочайшего качества.
На первую очередь прирост номерной емкости сети составит 29454 номера. Необходимо предусмотреть строительство станционных и линейных сооружений на 29454 номера.

6-параграф. Газбен жабдықтау
Болжамды бағалау бойынша Ақтөбе агломерациясы аймағында орналасқан өнеркәсіптік-индустриялық сектор тарапынан және жаңа тұрғын алаптарының дамуынан табиғи газға сұраныс перспективалы 2050 жылға қарай жылына шамамен 5,2 млрд м³/жыл жетуі мүмкін.
Ақтөбе қаласында газ құбыры-бұрмасы 3-ші желісінің құрылысын іске асыру № 3 автоматтандырылған газ тарату станциясының толық қуатын пайдалануға мүмкіндік береді.
"ҚазТрансГаз" АҚ салған, өнімділігі сағатына 300 мың текше метр газды құрайтын № 3 автоматтандырылған газ тарату станциясы облыс орталығын ғана емес, сонымен қатар қала маңындағы және одан да шалғай елді мекендерді де үздіксіз газбен қамтамасыз етуге қабілетті. Станция табиғи газды қолданыстағы объектілерге беруге ғана емес, сонымен қатар оның қуаты перспективаға да жетеді.
Қаланың дамуы мен белсенді тұрғын үй құрылысының салдарынан қолданыстағы № 1 автоматты газ тарату станциясы тұрғын үй секторының айналасында қалды. № 1 автоматты газ тарату станциясының магистральдық бұрмасын 1,2 МПа қысыммен жоғары қысымды газ құбыры режиміне ауыстыру, ал № 1 автоматты газ тарату станциясының орнына жаңа бас газ реттеу пункттерін салу қажет.
Тұрғын орамдар, жаңа әкімшілік және қоғамдық ғимараттар құрылысы ұлғайған сайын жоғары, орта және төмен қысымды қалаішілік газ тарату желілерінің жаңа тармақтары салынатын болады.
Халықты, жылу электр орталығын, әлеуметтік маңызы бар объектілерді газбен үздіксіз жабдықтау үшін барлық қысымдағы газ тарату желілерін айнала қоршау қажет.
Бірінші кезекке табиғи газды жалпы тұтыну 1852,0 млн м³/жыл, есептік мерзімге – 2759,80 млн м³/жыл құрайды. Қала бойынша жоғары, орта және төмен қысымды газ құбырларының жалпы ұзындығы бірінші кезекке 1159,5 км, есептік мерзімге 1393,5 км құрайды.
7-параграф. Телекоммуникация және байланыс
Жаңадан игерілетін және реконструкцияланатын аумақтарда G-PON (Gigabit Passive Optical Network) технологиясы бойынша заманауи телекоммуникациялық желі салу ұсынылады. Қолданыстағы аумақтардың GPON технологиясына біртіндеп көшуін көздеу ұсынылады.
Ұсынылған FTTH телекоммуникациялық желісі абоненттерге ақпараттандырудың әлемдік көшбасшылары деңгейінде шексіз көлемде және жоғары сапада жоғары жылдамдықты Интернетке қол жеткізу қызметтерін ұсынуға мүмкіндік береді.
Бірінші кезекке желінің нөмірлік сыйымдылығы 29454 нөмірді құрайды. 29454 нөмірге арналған станциялық және желілік құрылысжайлардың құрылысын көздеу қажет.

На расчетный срок предлагается завершить строительство телекоммуникационной сети по технологии G-PON. При ожидаемом приросте численности населения прирост номерной емкости сети составит 78248 номеров. Необходимо предусмотреть расширение станционных и линейных сооружений на 78248 номера. При этом телефонная плотность составит 25 номеров на 100 человек.
Глава 12. Инженерная подготовка и защита территории от опасных геологических и техногенных явлений
Инженерная подготовка Генерального плана города Актобе в зоне возможного воздействия чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера представляет собой комплекс мероприятий и сооружений, необходимых для создания благоприятных условий обеспечения защиты, жизнедеятельности, комфортного проживания населения и устойчивого функционирования в условиях чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Территория расположена в Актюбинском Приуралье на поверхности крайней восточной части Урало-Эмбенского структурно-денудационного плато, обрамляющего с востока Прикаспийскую низменность, сложенного толщей мезо-кайнозойских отложений и представляющего собой полого-увалистую равнину. Территория расположена на пологоволнистой поверхности I надпойменной террасы реки Илек. Поверхность террасы представляет собой слабоволнистую равнину с общим уклоном на северо-запад и к руслу реки Илек. С поверхности равнина сложена аллювиальными песчано-глинистыми современными и позднечетвертичными отложениями мощностью до 10-15 м. Абсолютные отметки поверхности рельефа колеблются в пределах 371,60 – 205,30 м.
Инженерная подготовка территории города Актобе, предусмотренная Генеральным планом, включает следующие мероприятия:
вертикальную планировку территории;
организацию поверхностного стока;
организацию полива зеленых насаждений;
уменьшение расчлененности территорий (борьба с оврагообразованием);
защиту территории от подтопления грунтовыми водами;
благоустройство водных объектов и русел водотоков;
защиту территории от затопления паводковыми водами;
защиту прибрежных территорий рек от затопления.
Наличие на территории города Актобе ряда отрицательных физико-геологических процессов и явлений требует проведения ряда мероприятий по инженерной подготовке территории, первостепенной из которых является вертикальная планировка с упорядочением поверхностного стока.
Вертикальная планировка выполнена путем благоустройства естественных форм рельефа, что обеспечит отвод поверхностных вод с селитебной территории в водоотводящую сеть. Высотное решение как существующей застройки, так и участков проектируемой застройки представлено отметками и уклонами по осям основных магистральных и жилых улиц.
Наличие рельефа местности с уклоном на северо-запад позволяет при минимальных объемах земляных работ практически на естественном рельефе обеспечить продольные уклоны по проезжей части дорог, удобных для отвода поверхностных вод самотеком. Для преобразования и приспособления рельефа к требованиям застройки и прокладки дорог на отдельных участках намечено осуществить вертикальную планировку территории.
Проезжие части дорог и внутриквартальные проезды устраиваются двухскатные, с установкой бордюрного камня по обеим сторонам улиц.
Удаление атмосферных вод с проездов осуществляется по поперечным уклонам в арычную сеть, которая несет функцию по отводу атмосферных вод как водосборная канализация открытого типа. Сброс атмосферных вод осуществляется через разрыв бордюрного камня в арычную сеть. На участках дорог, где отсутствует нормативный уклон, сток ливневых вод производится за счет поперечного уклона.
Согласно проектным предложениям открытый поверхностный способ позволит атмосферным водам внутри территорий кварталов по спланированной поверхности поступать в водоотводящую (арычную) сеть, по которой далее сток самотеком отводится на локальные очистные сооружения и в пруды-накопители ливневых стоков и используется как техническая вода в орошении зеленых насаждений и поливе дорожных покрытий.
Поверхностные стоки с особо загрязненных участков, расположенных на коммунальных территориях (бензозаправочные станции, стоянки автомашин, автобусные станции, автомойки), должны подвергаться дополнительной очистке на локальных очистных сооружениях перед сбросом их в арычную сеть ливневой канализации.
Генеральным планом предусмотрены мероприятия по предотвращению роста, ликвидации и благоустройству оврагов.

Есептік мерзімге GPON технологиясы бойынша телекоммуникациялық желінің құрылысын аяқтау ұсынылады. Халық санының болжамды өсуімен желінің нөмірлік сыйымдылығының өсуі 78248 нөмірді құрайды. Станциялық және желілік құрылысжайларды 78248 нөмірге кеңейтуді көздеу қажет. Бұл ретте телефондық тығыздық 100 адамға шаққанда 25 нөмірді құрайды.
12-тарау. Аумақты инженерлік дайындау мен оны қауіпті геологиялық және техногендік құбылыстардан қорғау
Ақтөбе қаласының Бас жоспарында табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың ықтимал әсер ету аймағында инженерлік дайындық табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде халықтың қорғалуын, тыныс-тіршілігін, жайлы тұруын және орнықты жұмыс істеуін қамтамасыз етуге қолайлы жағдайлар жасау үшін қажетті іс-шаралар мен құрылысжайлар кешенін білдіреді.
Аумақ Ақтөбе өңірінің Орал маңында мезо-кайнозой шөгінділерінен түзілген және жайпақ-еңісті жазық болып табылатын, Орал – Ембі құрылымдық үстіртінің денудациялық шығыс жағынан Каспий маңы ойпатын қоршап тұрған шеткі шығыс бөлігінің бетінде орналасқан. Аумақ Елек өзенінің алқапүстілік І террасасының жайпақ толқынды беткейінде орналасқан. Терасса беткейі жалпы алғанда солтүстік-батыс пен Елек өзенінің арнасына қарай ойысатын әлсіз толқынды жазық болып табылады. Жазықтың беті қуаттылығы 10-15 метр болатын аллювиалды құмды-сазды қазіргі және төрттік кезеңдегі қалыптасқан түзілімдерден тұрады. Жер бедері абсолюттік белгілері 371,60 – 205,30 метр аралығында.
Бас жоспарда көзделген Ақтөбе қаласының аумағын инженерлік дайындау мынадай іс-шараларды қамтиды:
аумақты сатылас жоспарлау;
жерүсті ағынын ұйымдастыру;
жасыл желектерді суаруды ұйымдастыру;
аумақтардың тілімденуін азайту (жыра түзілумен күрес);
аумақты жер асты суының жайылуынан қорғау;
су объектілері мен су ағындары арналарын абаттандыру;
аумақты тасқын судың басуынан қорғау;
өзендердің жағалау аумақтарын су басудан қорғау.
Ақтөбе қаласының аумағында бірқатар теріс физикалық-геологиялық процестер мен құбылыстардың болуы аумақты инженерлік дайындау бойынша бірқатар іс-шараларды жүргізуді талап етеді, олардың ең бастысы жер үсті ағынын реттей отырып, сатылас жоспарлау болып табылады.
Сатылас жоспарлау жер бедерінің табиғи бедерін абаттандыру арқылы орындалған, бұл жер үсті суларын қоныстану аумағынан су бұру желісіне ағызуды қамтамасыз етеді. Қолданыстағы құрылыстың да, жобаланатын құрылыс салу учаскелерінің де биіктету шешімі негізгі магистральдық және тұрғын көшелердің осьтері бойынша белгілермен және еңістермен берілген.
Солтүстік-батысқа қарай еңісті жер бедері жер жұмыстарының ең аз көлемімен, іс жүзінде табиғи рельефте жер үсті суларын өздігінен ағызу үшін ыңғайлы жолдардың жүру бөлігі бойынша бойлық еңістерді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Жер бедерін өзгерту және құрылыс салу мен жол салу талаптарына бейімдеу үшін жекелеген учаскелерде аумақты сатылас жоспарлауды жүзеге асыру көзделген.
Жолдардың жүру бөліктері мен орамішілік өткелдер көшелердің екі жағында жиектастарды орната отырып, қос еңісті болып жайластырылады.
Өткелдерден атмосфералық суларды ағызу ашық типтегі су жинау кәрізі ретінде атмосфералық суларды бұру функциясын атқаратын арық желісіне көлденең еңістер бойынша жүзеге асырылады. Атмосфералық суларды ағызу жиектастардың ажырамалары арқылы жүзеге асырылады. Нормативтік еңіс жоқ жол учаскелерінде жауын-шашын суларының ағыны көлденең еңіс есебінен жүргізіледі.
Жобалық ұсыныстарға сәйкес ашық жер үсті әдісі орамдар аумағындағы атмосфералық сулардың су бұру (арық) желісіне түсуіне мүмкіндік береді, ол арқылы ағын одан әрі өздігінен ағумен жергілікті тазарту құрылыстары мен жауын-шашын ағындарын жинауыш тоғандарға жіберіледі және жасыл желектерді суару мен жол төсемдеріне су себуде техникалық су ретінде пайдаланылады.
Коммуналдық аумақтарда орналасқан аса ластанған учаскелерден (бензин құю станциялары, автомашиналар тұрақтары, автобус станциялары, автожуу орындары) жер үсті ағындары жергілікті тазарту құрылыстарында жауын-шашын кәрізінің арық желісіне ағызбас бұрын қосымша тазартудан өтуге тиіс.
Бас жоспарда жыралардың дамуын болдырмау, оларды жою және абаттандыру жөніндегі іс-шаралар көзделеді.

Ликвидации подлежат мелкие, сухие овраги длиной до 300 метров и глубиной до 10 метров, то есть подлежащие полной засыпке. На оврагах, имеющих мелкие и постоянные грунтовые водотоки, предлагается устраивать закрытые водостоки с необходимостью сброса воды.
Для средних оврагов, характеризующихся длиной до 2000 метров, необходимо обустройство путем уположения или террасирования склонов.
На крупных оврагах необходимо осуществить планировку, засыпку размоин, подсыпку дна с дальнейшим их использованием при строительстве гаражей, складов, устройстве парков, озелененных территорий и водоемов.
Если величина откоса до 8 % (малые и средние уклоны), откос или склон необходимо укреплять посадкой растений и деревьев. Когда величина откоса превышает среднее значение, применяются искусственные конструкции: газонные решетки, биоматы, геосетки.
При более крутых уклонах необходимо использовать габионные конструкции и георешетки. Это позволит увеличить стойкость откоса или склона к различным нагрузкам, а также в случаях, когда они должны иметь декоративно-привлекательный внешний вид. Кроме того, габионы и георешетки могут устанавливаться на каменистых и глинистых откосах или склонах.
Генеральным планом в качестве проектного предложения предлагается применение горизонтального закрытого дренажа. Предотвращение и устранение вредного воздействия грунтовых вод необходимо обеспечить выполнением комплекса следующих мероприятий:
строительство закрытой горизонтальной дренажной системы на территориях с залеганием грунтовых вод от 0,5 до 3,0 м;
для зданий с подвальными помещениями – гидроизоляция подвалов;
выполнение мероприятий по сбору и отводу поверхностных ливневых и талых вод с проектируемой территории;
прочистка существующих и строительство новых водовыпусков через полотна автодорог;
разработка и выполнение предупредительных мероприятий по защите территории от подтопления.
Что касается благоустройства водных объектов и русел водотоков, на реках, протекающих по территории города Актобе, более мелких водотоках необходимо провести ряд мер по устройству берегоукрепительных работ, произвести спрямление и расширение русел рек, укрепление откосов рек путем благоустройства и озеленения прибрежных полос, а также использования конструкций. Предусматриваются реконструкция старых и строительство новых водоперепускных сооружений. В парковых и зеленых зонах необходимо устройство набережных и спусков к воде.
Вдоль русла реки Илек необходимо отремонтировать набережную, спуски к воде и облицовку русла там, где это необходимо.
Берега водохранилищ Актобе и Сазды необходимо очистить от мусора и заносов, произвести берегоукрепительные работы путем очищения берегов, посадки деревьев и кустарников и облицовки берегов бетонными плитами или габионными конструкциями.
В период активного снеготаяния наблюдается значительный подъем уровня воды в реках, протекающих по проектируемой территории. В связи с этим наблюдаются процессы затопления прибрежных территорий.
Генеральным планом вдоль русел рек предусмотрено возведение земляных дамб обвалования для защиты прибрежных территорий от затопления при максимальном уровне заполнения русел рек.

Ұзындығы 300 метрге дейінгі және тереңдігі 10 метрге дейінгі, яғни құммен толтырылуға тиіс ұсақ, құрғақ жыралар жойылуға жатады. Шағын және тұрақты жер асты ағындары бар жыраларға суды жіберу қажеттілігімен жабық суағар орнату ұсынылады.
Ұзындығы 2000 метрге дейін болып сипатталатын орташа жыралар үшін беткейлерді керту немесе сатылау арқылы, оларды абаттандыру қажет.
Ірі жыраларда тегістеу жұмыстарын жүргізу, жыртылған жерлерді толтыру, оларды одан әрі гараждар, қоймалар салу, саябақтар, көгалдандырылған аумақтар мен су қоймаларын орналастыру кезінде пайдалану арқылы түбін толтыру қажет.
Егер тікжақтаудың шамасы 8 %-ға дейін болса (кіші және орта еңістер), онда тікжақтау немесе беткей өсімдіктер мен ағаштарды отырғызу арқылы күшейтіледі. Тікжақтаудың шамасы орташа мәннен асса, жасанды конструкциялар: көгал торлары, биоматтар, геоторлар қолданылады.
Биік құлама еңістерде габионды конструкциялар мен геоторларды қолдану қажет. Бұл тікжақтаудың немесе беткейдің түрлі жүктемелерге төзімділігін арттыруға мүмкіндік береді, сонымен қатар олар декоративті-тартымды сыртқы көрініс үшін қолданылады. Сонымен қатар габиондар мен геоторлар тасты және сазды тікжақтауларға немесе беткейлерге орнатылуы мүмкін.
Бас жоспарда жобалық ұсыныс ретінде деңгейлес жабық дренажды қолдану ұсынылады. Жер асты суларының зиянды әсерінің алдын алуды және жоюды мынадай шаралар кешенін орындау арқылы қамтамасыз ету қажет:
жер асты сулары 0,5 метрден 3,0 метрге дейінгі жататын аумақтарда жабық көлденең дренаж жүйесін салу;
жертөлесі бар ғимараттар үшін – жертөлелерді гидрооқшаулау;
жобаланатын аумақтан жер үсті жауын-шашын және еріген суларды жинау және бұру жөніндегі іс-шараларды орындау;
автожолдардың төсемдері арқылы қолданыстағы су жібергіштерді тазарту және жаңа су жібергіштер салу;
аумақты су басудан қорғаудың алдын алу шараларын әзірлеу және орындау.
Су объектілері мен су ағындарының арналарын абаттандыруға келетін болсақ, Ақтөбе қаласының аумағы арқылы ағатын өзендерде, таяз су ағындарында жағалау маңы белдеулерін абаттандыру және көгалдандыру, сондай-ақ конструкцияларды пайдалану арқылы жағалауды нығайту жұмыстарын ұйымдастыру бойынша бірқатар шараларды іске асыру, өзен арналарын түзету мен кеңейтуді, өзен беткейлерін нығайтуды жүргізу қажет. Ескі су өткізу құрылыстарын реконструкциялау және жаңа су өткізу құрылыстарын салу көзделеді. Саябақ және жасыл аймақтарда жағалаулар мен суға түсетін жерлерді жайластыру қажет.
Елек өзенінің бойында қажет етілетін жерлерде жағалауды, суға түсетін жерлерді арнаның қаптамасын жөндеу қажет.
Ақтөбе және Сазды су қоймаларының жағалауларын қоқыстардан және шөгінділерден тазарту, жағалауларды тазарту, ағаштар мен бұталарды отырғызу және жағалауларды бетон плиталармен немесе габион конструкциялармен қаптау арқылы жағалауды нығайту жұмыстарын жүргізу қажет.
Қардың қатты еруі кезеңінде жобаланатын аумақ арқылы ағып жатқан өзендердегі су деңгейінің айтарлықтай көтерілуі байқалады. Осыған байланысты жағалау аумақтарын су басу процестері байқалады.
Бас жоспарда өзен арналары толуының ең жоғары деңгейінде жағалау аумақтарын су басудан қорғау үшін өзен арналарының бойында жер бөгеттерін салу көзделген.

Глава 13. Охрана окружающей среды
Общая оценка загрязнения атмосферного воздуха по городу Актобе за 1-е полугодие 2022 года оценивается как очень высокая.
На перспективу Генеральным планом предполагается дальнейшее форсированное инновационное развитие промышленности города Актобе. Для снижения вредного воздействия выбросов города Актобе проектом предусматриваются комплекс мероприятий:
строительство новых канализационных очистных сооружений с прудами-накопителями на северо-западной и юго-восточной окраине города, реконструкция старых комплексов очистных сооружений с повторным использованием очищенных сточных вод на полив лесонасаждений;
соблюдение санитарно-защитных зон от промышленных предприятий города;
строгое соблюдение санитарно-защитных зон от сибиреязвенных захоронений, скотомогильников и биотермических ям;
строительство мусороперерабатывающего завода с полигонами компостирования на северо-западной окраине города;
обеспечение жесткого контроля за реализацией мероприятий по сокращению выбросов загрязняющих веществ, предусмотренных предельно допустимых выбросов промышленных предприятиях города;
рекомендации природопользователям установить автоматизированную систему мониторинга эмиссий в окружающую среду на источниках загрязнения в соответствии с порядком ведения автоматизированного мониторинга эмиссий в окружающую среду при проведении производственного экологического контроля;
внедрение современных технологий очистки от выбросов и сбросов в окружающую среду и обеспечение системы автоматизированного мониторинга эмиссий в окружающую среду при проектировании и строительстве новых предприятий;
запрет на разработку Жилянского месторождения калийно-магниевых солей;
укрепление берегов рек габионными конструкциями;
бетонирование русла реки Сазда в черте города;
очистка пойм всех рек в пределах малой обводной дороги, берегоукрепление с пропуском расчетного 3-процентного расхода воды в пределах водоохранной полосы или зоны и благоустройство согласно регламенту;
выполнение систем линейных лесозащитных полос с водоотводящими поливными каналами;
организация лесозащитной полосы со снегозадерживающей конструкцией шириной 250 м с внешней стороны БАКАД (внутри данной полосы необходимо проложить канал, который сможет в период паводка принять талую воду степных массивов с дальнейшим распределением воды на полив зеленых насаждений);
организация лесозащитной полосы со снегозадерживающей конструкцией шириной 150 м с внешней стороны проектируемой малой обводной дороги (внутри этой полосы также предлагается проложить канал, который сможет в период паводка принять талую воду степных массивов с дальнейшим распределением воды на полив зеленых насаждений);
улучшение качества бензина с переходом на стандарт Евро-5;
вынос таких предприятий, как: ТОО "Взрывпром" – склад взрывчатых веществ, расположенный близко к селитебной территории (проектом предлагается к ликвидации), ТОО "Аdm investment" (птицефабрика), ТОО "КТП", мобильный асфальтобетонный завод и др.;

13-тарау. Қоршаған ортаны қорғау
2022 жылғы 1-жартыжылдықта Ақтөбе қаласы бойынша атмосфералық ауаның ластануының жалпы көрсеткіші өте жоғары деп бағаланады.
Перспективада Бас жоспарда Ақтөбе қаласының өнеркәсібін одан әрі үдемелі инновациялық дамыту көзделеді. Ақтөбе қаласын шығарындыларының зиянды әсерін азайту үшін жобада мынадай іс шаралар кешені көзделеді:
қаланың солтүстік-батыс және оңтүстік-шығыс шетінде су жинауыш тоғандары бар жаңа кәріз тазарту құрылыстарын салу, орман екпелерін суаруға тазартылған ағынды суларды қайта пайдалана отырып, тазарту құрылыстарының ескі кешендерін реконструкциялау;
қаланың өнеркәсіптік кәсіпорындарынан санитариялық-қорғаныш аймақтарын сақтау;
сібір жарасы көмулерінен, мал қорымдарынан және биотермиялық шұңқырлардан санитариялық-қорғаныш аймақтарын қатаң сақтау;
қаланың солтүстік-батыс шетінде компосттау полигондары бар қоқыс өңдеу зауытын салу;
қаланың өнеркәсіптік кәсіпорындарының шекті рұқсат етілген шығарындыларында көзделген ластаушы заттар шығарындыларын қысқарту жөніндегі іс-шаралардың іске асырылуына қатаң бақылауды қамтамасыз ету;
табиғатты пайдаланушыларға өндірістік экологиялық бақылауды жүргізу кезінде қоршаған ортаға эмиссиялардың автоматтандырылған мониторингін жүргізу тәртібіне сәйкес ластану көздерінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін орнату ұсынымдары;
қоршаған ортаға шығарындылар мен төгінділерден тазартудың заманауи технологияларын енгізу және жаңа кәсіпорындарды жобалау және салу кезінде қоршаған ортаға эмиссиялардың автоматтандырылған мониторингі жүйесін қамтамасыз ету;
калий-магний тұздарының Жыланды кен орнын игеруге тыйым салу;
өзендердің жағалауларын габионды конструкциялармен нығайту;
қала шегінде Сазды өзенінің арнасын бетондау;
кіші айналма жолы шегінде барлық өзендердің жайылмаларын тазарту, су қорғау белдеуі немесе аймағы шегінде судың есептік 3 пайыздық шығынын өткізу арқылы жағалауды нығайту және регламентке сәйкес абаттандыру;
су ағызатын суару арналары бар сызықты орман қорғау белдеулерінің жүйелерін орындау;
ҮАААЖ-ның сыртқы жағынан ені 250 м қар тоқтатын конструкциясы бар орман қорғау белдеуін ұйымдастыру (осы белдеудің ішіне су тасқыны кезінде дала алқаптарының еріген суын қабылдай алатын, суды одан әрі жасыл желектерді суаруға тарататын арна салу қажет);
жобаланатын кіші айналма жолдың сыртқы жағынан ені 150 м қар тоқтатын конструкциясы бар орман қорғау белдеуін ұйымдастыру (осы белдеудің ішінде су тасқыны кезінде дала алқаптарының еріген суын қабылдай алатын, суды одан әрі жасыл желектерді суаруға тарататын арна салу да ұсынылады);
Еуро-5 стандартына көшу арқылы бензиннің сапасын арттыру;
мына кәсіпорындарды сыртқа шығару: "Взрывпром" ЖШС – қоныстану аумағына жақын орналасқан жарылғыш заттар қоймасы (жобада жою ұсынылады), "Аdm investment" ЖШС (құс фабрикасы), "КТП" ЖШС, мобильді асфальтбетон зауыты және т.б.;

вынос аэропорта в 20 км от жилых массивов города на площадку Нурбулак-1;
поощрение использования для теплоснабжения нетрадиционных видов энергии, прежде всего солнечной, в районах малоэтажной застройки.
Предлагаются максимальное сохранение существующих зеленых насаждений, их реконструкция, а также создание новых насаждений, организация которых обусловлена проектными решениями Генерального плана.
Генеральным планом предусмотрен снос индивидуальных жилых домов на территории, расположенной южнее промышленной зоны (севернее Жилгородка). Данная мера необходима для создания санитарно-защитной зоны от предприятий первого класса опасности (Актюбинский завод хромовых соединений и завод ферросплавов), а также обеспечения безопасности проживания населения в данной зоне. На последующей стадии проектирования необходимо разработать ассортимент защитных растений и конструкции санитарно-защитной зеленой полосы. Данная мера позволит в определенной мере остановить распространение неприятного запаха, идущего от промышленных предприятий.
Также предусматривается снос жилья и прочих строений, незаконно построенных в пределах водоохранных зон и полос поверхностных водных объектов.
В целях комфортного проживания людей и охраны окружающей среды проектом предусмотрены:
защита территорий природного комплекса от загрязнений воздушного бассейна;
защита поверхностных и подземных водных ресурсов от загрязнений и истощения;
защита урбанизированных территорий от воздействия физических факторов (шум, вибрация, электромагнитное излучение);
защита почвенно-растительного покрова от выбросов вредных веществ в атмосферу и образования твердых бытовых отходов;
защита животного и растительного мира;
защита территорий от опасных процессов техногенного и природного характера;
повышение комфортности среды жизнедеятельности путем создания озеленения и улучшения микроклиматических условий.
Для обеспечения нормальных социальных и санитарно-гигиенических условий жизнедеятельности населения производственное и социально-экономическое развитие населенного пункта должно быть связано с осуществлением мероприятий по защите и оздоровлению окружающей среды.
При выполнении предложенных мероприятий по каждому компоненту окружающей среды возможны предотвращение ухудшения экологической обстановки, улучшение условий проживания населения и оздоровление окружающей среды и человека в соответствии с нормативными требованиями.

әуежайды қаланың тұрғын алаптарынан 20 км қашықтықта Нұрбұлақ-1 алаңына шығару;
азқабатты құрылыс аудандарында энергияның дәстүрлі емес түрлерін, ең алдымен күн энергиясын жылумен жабдықтау үшін пайдалануды ынталандыру.
Қазіргі жасыл желектерді барынша сақтау, оларды реконструкциялау, сондай-ақ Бас жоспардың жобалық шешімдеріне негізделген жаңа екпелерді отырғызу ұсынылады.
Бас жоспарда өнеркәсіптік аймақтың оңтүстігіне қарай (тұрғындар қалашығы ауданының солтүстігіне қарай) орналасқан аумақта жеке тұрғын үйлерді бұзу көзделеді. Бұл шара қауіптіліктің бірінші сыныпты кәсіпорындарынан (Ақтөбе хром қосылыстары зауыты және ферроқорытпа зауыты) санитариялық-қорғаныш аймағын құру, сондай-ақ осы аймақта халықтың өмір сүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажет. Жобалаудың келесі кезеңінде қорғаныш өсімдіктерінің ассортиментін және санитариялық-қорғаныш жасыл белдеуінің конструкциясын әзірлеу қажет. Бұл шара белгілі бір дәрежеде өнеркәсіптік кәсіпорындардан келетін жағымсыз иістің таралуын тоқтатуға мүмкіндік береді.
Сондай-ақ су қорғау аймақтары мен жер үсті су объектілерінің белдеулері шегінде заңсыз салынған тұрғын үйлерді және өзге құрылыстарды бұзу көзделеді.
Жобада адамдардың жайлы өмір сүруі және қоршаған ортаны қорғау мақсатында:
табиғи кешен аумақтарын ауа бассейнінің ластануынан қорғау;
жер үсті және жер асты су ресурстарын ластанудан және сарқылудан қорғау;
урбандалған аумақтарды физикалық факторлардың (шуыл, вибрация, электромагниттік сәулелену) әсерінен қорғау;
топырақ-өсімдік жамылғысын атмосфераға зиянды заттардың шығарындыларынан және қатты-тұрмыстық қалдықтардың түзілуінен қорғау;
жануарлар мен өсімдіктер әлемін қорғау;
аумақтарды техногендік және табиғи сипаттағы қауіпті процестерден қорғау;
көгалдандыру және микроклиматтық жағдайларды жақсарту арқылы тыныс-тіршілік ортасының жайлылығын арттыру көзделген.
Халықтың қалыпты әлеуметтік және санитариялық-гигиеналық тыныс-тіршілігі жағдайларын қамтамасыз ету үшін елді мекеннің өндірістік және әлеуметтік-экономикалық дамуы қоршаған ортаны қорғау және сауықтыру шараларын жүзеге асырумен байланысты болуға тиіс.
Қоршаған ортаның әрбір құрамдас бөлігі бойынша ұсынылған іс-шараларды орындау кезінде экологиялық жағдайдың нашарлауының алдын алуға, халықтың өмір сүру жағдайларын жақсартуға және нормативтік талаптарға сәйкес қоршаған орта мен адамдарды сауықтыруға болады.