О генеральном плане города Байконыр Кызылординской области (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2016 года № 656
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» и в целях обеспечения комплексного развития города Байконыр Кызылординской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект генерального плана города Байконыр Кызылординской области (включая основные положения).
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       Б. САГИНТАЕВ
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 ноября 2016 года № 656
Проект
Генеральный план города Байконыр
Кызылординской области (включая основные положения)
1. Общие положения
Основные положения Генерального плана города Байконыр Кызылординской области (далее – основные положения) являются кратким изложением главных проектных предложений и решений по комплексному планированию развития и застройки города Байконыр на первоочередной (2020 год), расчетный (2035 год) сроки проектирования и долгосрочный прогноз развития города Байконыр (до 2050 года) в рамках Генерального плана города Байконыр Кызылординской области (далее – Генеральный план).
Разработка Генерального плана города Байконыр обусловлена необходимостью принятия новых решений по стратегии развития города в новых условиях, определения параметров развития, предложений по занятости населения, определению объемов строительства жилья, промышленно-коммунальных зон и объектов социального и культурно-бытового назначения.
Генеральный план разработан в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о статусе города Байконур, порядке формирования и статусе его органов исполнительной власти, ратифицированным Республикой Казахстан.
Схема Генерального плана (основной чертеж) выполнена в границах перспективного территориального развития (приложение к настоящим основным положениям).
2. Назначение Генерального плана
Генеральный план является основным градостроительным документом, определяющим стратегию социально-экономического и территориального развития территории города, оптимальную планировочную структуру и функциональное зонирование территории, принципы охраны окружающей среды, развитие системы общественного обслуживания, транспортной и инженерной инфраструктур.
Генеральный план является основой для разработки градостроительной документации последующих стадий, детализирующих и конкретизирующих его проектные решения, а именно проектов детальной планировки, проектов застройки.

Қызылорда облысы Байқоңыр қаласының бас жоспары туралы (негізгі ережелерді қоса алғанда)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 2 қарашадағы № 656 қаулысы
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қызылорда облысының Байқоңыр қаласын кешенді дамытуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қызылорда облысы Байқоңыр қаласының бас жоспарының жобасы (негізгі ережелерді қоса алғанда) бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  Б.Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 2 қарашадағы
№ 656 қаулысымен
бекітілген
Жоба
Қызылорда облысы Байқоңыр қаласының бас жоспары
(негізгі ережелерді қоса алғанда)
1. Жалпы ережелер
Қызылорда облысы Байқоңыр қаласының бас жоспарының (бұдан әрі – Бас жоспар) аясындағы бірінші кезектегі (2020 жыл), есептік (2035 жыл) жобалау мерзімдеріне және Байқоңыр қаласын дамытудың ұзақ мерзімді болжамына (2050 жылға дейін) арналған Байқоңыр қаласын дамыту және құрылыс салуды кешенді жоспарлау бойынша басты жобалау ұсыныстары мен шешімдерінің қысқаша мазмұндамасы Қызылорда облысы Байқоңыр қаласының бас жоспарының негізгі ережелері (бұдан әрі – Негізгі ережелер) болып табылады.
Бас жоспарды әзірлеуге жаңа жағдайда қаланың даму стратегиясы бойынша жаңа шешімдер қабылдау, даму параметрлерін айқындау, халықты жұмыспен қамту жөнінде ұсыныстар беру, тұрғын үй, өнеркәсіптік-коммуналдық аймақтар, әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық мақсаттағы объектілер құрылысының көлемін айқындау қажеттілігі негіз болды.
Бас жоспар Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификацияланған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Байқоңыр қаласының мәртебесі және ондағы атқарушы билік органдарын қалыптастыру тәртібі мен олардың мәртебесі туралы келісімге сәйкес әзірленді.
Бас жоспардың схемасы (негізгі сызба) перспективалық аумақтық даму шегінде (осы Негізгі ережелерге қосымша) орындалған.
2. Бас жоспардың мақсаты
Бас жоспар қала аумағын әлеуметтік-экономикалық және аумақтық дамыту стратегиясын, оңтайлы жоспарлау құрылымын және аумақты функционалдық аймақтарға бөлуді қоршаған ортаны қорғау қағидаттарын, қоғамдық қызмет көрсету жүйесін, көлік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуды айқындайтын негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспар оның жобалық шешімдерін нақтылайтын және айқындайтын келесі кезеңдердегі қала құрылысы құжаттамасын, атап айтқанда егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын, құрылыс салу жобаларын әзірлеу үшін негіз болып табылады.

Генеральный план разработан на основе материалов топографической съемки в масштабе 1:5000 и 1:2000, уточненных при сборе исходных данных и натурном обследовании территории города.
Основными целями разработки Генерального плана являются определение долгосрочных перспектив социально-экономического и территориального развития города, формирование его планировочной структуры, функционального градостроительного зонирования, принципиальных решений инженерной и транспортной инфраструктур.
Для достижения поставленной цели в Генеральном плане решаются следующие задачи:
1) выявление проблем экономического развития города на основе анализа параметров сложившейся среды, имеющихся ресурсов жизнеобеспечения с учетом статуса города и необходимости принятия градостроительных решений;
2) определение основных направлений социально-экономического и пространственного развития города.
3. Природно-климатические и инженерно-геологические аспекты
Город расположен в степной равнинной зоне на правом берегу реки Сырдарья. Климат резко континентальный, засушливый и характеризуется продолжительным жарким летом и холодной зимой, большими годовыми и суточными амплитудами температуры, малой облачностью, скудностью осадков при неравномерном их распределении в году и незначительным снежным покровом.
Для ветрового режима в течение года характерны значительные скорости ветра. Преобладающее направление ветра – в летний период северо-западные и северо-восточные, зимний период северо-восточные и восточные. Город Байконыр, согласно строительным нормам и правилам Республики Казахстан «СНиП РК 2.04-01-2010 «Строительная климатология», расположен в IV-Г строительном климатическом подрайоне.
Территория города геоморфологически расположена на аллювиальной долине поймы реки Сырдарья и аридно-денудационной пластовой равнине. Общий уклон местности довольно слабый и имеет направление с северо-востока на юго-запад.
Город расположен в излучине реки Сырдарья и занимает площадь 54,98 квадратного километра бывшей голой пустыни, превращенной в современный город, зеленый, цветущий оазис. Река Сырдарья в пределах города представляет собой типичную равнинную реку, русло которой извилистое, подвержено деформации.
Грунты неравномерно засоленные, обладают сульфатной агрессивностью. Грунтовые воды на территории города вскрыты на глубине 0,1–5,0 метра.
4. Социально-экономическое развитие
1. Основные направления социально-экономического развития
Город Байконыр первый и крупнейший в мире космодром международного значения, расположен в малонаселенном районе центральной части Кызылординской области, отгорожен от прилегающей территории забором (охраняемый периметр), въезд и выезд осуществляются через специально оборудованные контрольно-пропускные пункты.
Город Байконыр отличается от всех городов Республики Казахстан наличием научно-производственного космического потенциала, уникального высокотехнологичного испытательного полигона космического комплекса «Байконур».

Бас жоспар 1:5000 және 1:2000 масштабындағы топографиялық түсірілімдердің, бастапқы деректерді жинау және қала аумағына нақты тексеру кезінде нақтыланған материалдардың негізінде әзірленді.
Бас жоспарды әзірлеудің негізгі мақсаты қаланы әлеуметтік-экономикалық және аумақтық дамытудың ұзақ мерзімді перспективаларын айқындау, оның жоспарлау құрылымын, қала құрылысын функционалдық аймақтарға бөлуді, инженерлік және көлік инфрақұрылымының қағидатты шешімдерін айқындау болып табылады.
Қойылған мақсатқа қол жеткізу үшін Бас жоспарда мынадай міндеттер шешіледі:
1) қалыптасқан орта параметрлерін, қала мәртебесін және қала құрылысы шешімдерін қабылдау қажеттілігін ескере отырып, тыныс-тіршіліктің қолда бар ресурстарын талдау негізінде қаланың экономикалық дамуындағы проблемаларды анықтау;
2) қаланы әлеуметтік-экономикалық және кеңістікте дамытудың негізгі бағыттарын айқындау.
3. Табиғи-климаттық және инженерлік-геологиялық аспектілер
Қала Сырдария өзенінің оң жағалауындағы далалық жазық аймақта орналасқан. Климаты шұғыл континенталдық, шөлейтті, ұзақ жазғы ыстықпен және қысқы суықпен, температураның жылдық және тәуліктік үлкен амплитудасымен, алабұлттылықпен, жыл көлемінде біркелкі жаумайтын жауын-шашынның шамалы мөлшерімен және өте жұқа қар жамылғысымен сипатталады.
Жыл бойғы желдің режиміне желдің едәуір жылдамдығы тән. Желдің негізгі бағыты – жазғы кезеңде солтүстік-батыс пен солтүстік-шығыстан, ал қысқы кезеңде солтүстік-шығыс пен шығыстан. Байқоңыр қаласы «Құрылыс климатологиясы» ҚР ҚНЖЕ 2.04-01.2010» Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары мен қағидаларына сәйкес IV-Г құрылыстық климаттық кіші ауданында орналасқан.
Қаланың аумағы геоморфологиялық тұрғыда Сырдария өзені алқабындағы аллювиальдық алқапта және аридтік-денудациялық қабат жазығында орналасқан. Жергілікті жердің жалпы еңісі едәуір әлсіз және солтүстік-шығыстан оңтүстік-батысқа қарай бағытталған.
Қала Сырдария өзенінің иреңінде орналасып, гүлденген жасыл алқап пен заманауи қалаға айналған бұрынғы шөлейтті тақыр даланың 54,98 шаршы метр ауданын алып жатыр. Сырдария өзені қала шегінде кәдімгі жазықты өзен болып келеді, арнасы иректелген, деформацияға ұшыраған.
Топырағы біркелі емес сорланған, сульфаттық агрессивтілікке ие. Қала аумағындағы жерасты сулары 0,1-5,0 метр тереңдікте анықталған.
4. Әлеуметтік-экономикалық даму
1. Әлеуметтік-экономикалық дамудың негізгі бағыттары
Байқоңыр қаласы тұңғыш және әлемдегі ең ірі халықаралық маңызы бар ғарыш айлағы болып табылады. Қала Қызылорда облысының орталық бөлігінде халық сирек қоныстанған ауданда орналасқан, маңындағы аумақтан дуалмен қоршалған (күзетілетін периметр), кіру мен шығу арнайы жабдықталған бақылау-өткізу пункті арқылы жүзеге асырылады.
Байқоңыр қаласы Қазақстан Республикасының басқа қалаларынан ғылыми-өндірістік ғарыш әлеуетінің, «Байқоңыр» ғарыш кешеніндегі теңдесі жоқ жоғары технологиялық сынақ полигонының болуымен ерекшеленеді.

Строительство города началось в 1955 году с жилого поселка испытателей космодрома, носившего в разное время разные названия: «Ташкент-90», «Заря», «Звездоград», город Ленинск и с декабря 1995 года – город Байконыр.
Основными целями развития города являются формирование устойчивой и конкурентоспособной экономики с надежной инженерно-транспортной инфраструктурой, обеспечение стабильного и комплексного развития, поддержание экологического равновесия, совершенствование существующей и создание на вновь застраиваемых землях территориально-планировочной организации города.
На прогнозный период одними из важных приоритетов развития города Байконыр являются создание и развитие собственной космической деятельности Республики Казахстан, развитие космического туризма.
Одними из основных задач в космической сфере, предусмотренных Государственной программой индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015–2019 годы, являются развитие и расширение использования объектов наземной космической инфраструктуры. Для этих целей необходимо предусмотреть строительство ведущего комплекса космической науки Казахстана – космического центра. Для успешной реализации планов развития космической деятельности необходимо обеспечить его специалистами высокой квалификации, создать образовательный комплекс с центрами обучения сопутствующих отраслей.
Промышленные объекты города, в основном связаны с космической и военной отраслями. Все важные предприятия ракетно-космической промышленности получат на перспективу дальнейшее развитие на основе эффективного использования интеллектуальных и производственных ресурсов.
Активно будут развиваться сопутствующие отрасли – машиностроение, производство строительных материалов, пищевая и легкая промышленность.
В отрасли машиностроения предусматривается строительство новых промышленных предприятий. Обеспечение населения города основными продуктами питания намечается за счет строительства средних и малых объектов перерабатывающей промышленности.
2. Демография
Демографическая ситуация города в докризисный период сложилась на основе контингента прибывших в город специалистов из многих союзных республик Советского Союза. В период перестройки города Байконыр пережил затяжной кризис.
В настоящее время отмечается положительная динамика естественного прироста населения (рождаемость превышает смертность), показатель естественного прироста населения в 2015 году составил 16,9 человека на 1 000 жителей. В перспективе среднее значение коэффициента естественного прироста по Генеральному плану принято на 2020 год и расчетный срок – 1,75%.
За проектный период намечается увеличение численности занятых во всех отраслях экономики. За счет создания новых рабочих мест уменьшится доля самостоятельно занятого и безработного населения. По-прежнему высокий процент будет занимать население, занятое в обслуживании космодрома «Байконур».

Қала құрылысы 1955 жылы ғарыш айлағы сынаушыларының тұрғын кентінен басталып, әр уақытта түрлі атаумен аталып келді: «Ташкент-90», «Заря», «Звездоград», Ленинск қаласы және 1995 жылғы желтоқсаннан бастап – Байқоңыр қаласы.
Қаланы дамытудың негізгі мақсаты сенімді инженерлік-көліктік инфрақұрылымы бар орнықты және бәсекеге қабілетті экономиканы қалыптастыру, тұрақты және кешенді дамуды қамтамасыз ету, экологиялық тепе-теңдікті қолдау, қолданыстағыны жетілдіру және қаланың жаңа құрылыс салынатын жерлерінде қаланың аумақтық-жоспарлау тұрғысынан ұйымдастыруды құру болып табылады.
Болжамды кезеңде Байқоңыр қаласын дамытудағы маңызды басымдықтардың бірі Қазақстан Республикасының өз ғарыш қызметін құру және дамыту, ғарыш туризмін дамыту болып табылады.
Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында көзделген ғарыш саласындағы негізгі міндеттердің бірі жер үстіндегі ғарыш инфрақұрылымының объектілерін пайдалануды кеңейту және дамыту болып табылады. Бұл мақсаттар үшін Қазақстанның ғарыш ғылымының жетекші кешенінің құрылысын – ғарыш орталығы құрылысын қарастыру қажет. Ғарыш қызметін дамыту жоспарын ойдағыдай жүзеге асыру мақсатында оны жоғары білікті мамандармен қамтамасыз ету керек, ілеспе салалардың оқыту орталықтары бар білім беру кешенін құру қажет.
Қаланың өнеркәсіптік нысандары негізінен ғарыш және әскери саламен байланысты. Перспективада зымыран-ғарыш өнеркәсібінің барлық маңызды кәсіпорындары зияткерлік және өндірістік ресурстарды тиімді пайдалану негізінде одан әрі дамитын болады.
Ілеспе салалар – машина жасау, құрылыс материалдарының өндірісі, тамақ және жеңіл өнеркәсіп белсенді түрде дамитын болады.
Машина жасау саласында жаңа өнеркәсіптік кәсіпорындар салу көзделуде. Қала халқын негізгі азық-түлік өнімдерімен қамтамасыз ету қайта өңдеу өнеркәсібінің орта және шағын объектілерін салу есебінен көзделеді.
2. Демография
Қаланың дағдарысқа дейінгі кезеңдегі демографиялық ахуалы Кеңес Одағының көптеген одақтас республикаларынан қалаға келген мамандар контингентінің негізінде қалыптасты. Қайта құру кезеңінде Байқоңыр қаласы ұзақ дағдарысты бастан өткізді.
Қазіргі уақытта тұрғындардың табиғи өсімінің оң серпіні байқалуда (туу көрсеткіші өлім көрсеткішінен асады), 2015 жылы тұрғындардың табиғи өсу көрсеткіші 1000 тұрғынға шаққанда 16,9 адамды құрады. Бас жоспар бойынша перспективада табиғи өсу коэффициентінің орташа мәні 2020 жылға және есепті мерзімге – 1,75 % қабылданды.
Жобалау кезеңінде экономиканың барлық салаларында жұмыспен қамтылғандар санының өсуі көзделеді. Жаңа жұмыс орындарын құру есебінен өз бетінше жұмыспен қамтылғандардың және жұмыссыз тұрғындардың үлесі төмендейді. Бұрынғыдай «Байқоңыр» ғарыш айлағына қызмет көрсетумен айналысатын тұрғындар пайызы әлі де жоғары болады.

Расчетная численность населения города Байконыр, определенная демографическим методом, составит – 105,0 тысячи человек.
3. Жилищно-гражданское строительство
Существующий жилищный фонд города составляет 1 103,0 тысячи м2 , при этом средняя обеспеченность составляет 15,0 м2 на человека.
Средняя (результативная) жилищная обеспеченность на расчетный срок принята 22,3 м2 жилой площади на одного человека.
За проектный период предусматривается построить 1225,0 тысячи м2 общей площади, в том числе 129,6 тысячи м2 на первую очередь. Средняя обеспеченность в новом жилом фонде принята 25,0 м2/человек.
В Генеральном плане принято следующее строительное зонирование жилых домов:
первая очередь строительства – 2020 год:
1) 3-этажная застройка – 39,0 тысячи м2 – 30%;
2) среднеэтажная застройка – 90,6 тысячи м2 – 70%;
расчетный срок – 2035 год:
1) индивидуальная жилая застройка с приусадебными участками – 17,0 тысячи м2 – 1,5%;
2) средне-многоэтажная застройка (5–7 этажей) – 1056,4 тысячи м2 – 96,5%;
3) многоэтажная (12 этажей) застройка – 22,0 тысячи м2 – 2,0%.
Жилищное строительство ориентировано на обеспечение жильем всех слоев населения. Потребная площадь под новую жилую застройку составляет 289,5 га.
4. Сфера обслуживания
Расчет потребности в объектах общественного назначения выполнен в соответствии с нормативными требованиями. Объемы строительства учреждений и предприятий обслуживания приняты, исходя из необходимости формирования системы общегородских зон и центров объектами высокого уровня обслуживания.
Объемы строительства учреждений и предприятий обслуживания приняты с учетом территориальных ресурсов города, исходя из необходимости формирования системы общегородских центров объектами высокого уровня обслуживания, а также новых центров в районах сложившейся и новой застройки объектами обслуживания населения: культуры, торговли, быта, образования, здравоохранения и социального обеспечения.
За весь проектный период планируется построить 19 детских дошкольных учреждений общей вместимостью 5 562 места, 11 общеобразовательных школ общей вместимостью 14 460 учащихся, поликлиник на 890 посещений, больничных комплексов на 585 коек.
В том числе в первую очередь планируется построить 2 детских дошкольных учреждения общей вместимостью 420 мест, 2 общеобразовательные школы общей вместимостью 2 160 учащихся, поликлиник на 292 посещения, больничных комплексов на 355 коек.
Особое внимание уделено профессионально-техническому образованию, имеющему цель подготовки высококвалифицированных рабочих и специалистов среднего звена для новых производств.
Деятельность организаций культуры направлена на сохранение и развитие сети культурных учреждений с дальнейшим совершенствованием их работы и внедрением новых форм деятельности. Большое внимание рекомендуется уделять укреплению материально-технической базы существующих объектов культуры и искусства, а также строительству новых.
Генеральным планом предусматриваются сохранение всех памятников культуры и искусства, имеющихся в городе, а также строительство новых.
Для сохранения памятников истории, культуры и архитектуры, обеспечения органической взаимосвязи памятников с новой застройкой необходимо на последующих стадиях проектирования установить охранные зоны памятников и зоны регулирования городской застройки.

Демографиялық әдіспен анықталған Байқоңыр қаласы халқының есептік саны – 105,0 мың адамды құрайды.
3. Азаматтық-тұрғын үй құрылысы
Қаланың қолданыстағы тұрғый үй қоры 1103,0 мың шаршы метрді құрайды, бұл ретте орташа қамтылу бір адамға 15,0 шаршы метрді құрайды.
Есепті мерзімде тұрғын үймен орташа (нәтижелі) қамтылу бір адамға шаққанда 22,3 шаршы метр болады деп қабылданды.
Жобалау кезеңінде жалпы ауданы 1225,0 мың шаршы метр салу көзделуде, оның ішінде бірінші кезекте 129,6 мың шаршы метр. Жаңа тұрғын үй қорындағы орташа қамтылу 25,0 шаршы метр/адам деп қабылданды.
Бас жоспарда тұрғын үйлерді мынадай құрылыстық аймақтарға бөлу көзделген:
құрылыстың бірінші кезегі – 2020 жыл:
1) 3 қабатты құрылыс - 39,0 мың шаршы метр – 30 %;
2) орташа қабатты құрылыс - 90,6 мың шаршы метр - 70 %.
есепті мерзім – 2035 жыл:
1) үй маңы учаскелері бар жеке тұрғын үй құрылысы – 17,0 мың шаршы метр - 1,5 %;
2) орташа көп қабатты құрылыс (5-7 қабат) – 1056,4 мың шаршы метр - 96,5 %;
3) көп қабатты (12 қабат) құрылыс – 22,0 мың шаршы метр - 2,0 %.
Тұрғын үй құрылысы халықтың барлық топтарын тұрғын үймен қамтамасыз етуге бағытталған. Жаңа тұрғын үй құрылысына қажетті аудан 289,5 га құрайды.
4. Қызмет көрсету саласы
Қоғамдық мақсаттағы объектілерге қажеттілік есебі нормативтік талаптарға сәйкес орындалды. Қызмет көрсету мекемелері мен кәсіпорындары құрылысының көлемі жалпықалалық аймақтар мен орталықтар жүйесін жоғары деңгейде қызмет көрсететін объектілерінен қалыптастыру қажеттілігіне негізделіп қабылданды.
Қызмет көрсету мекемелері мен кәсіпорындары құрылысының көлемі қаланың аумақтық ресурстарын ескере отырып, жалпықалалық орталықтар жүйесін жоғары деңгейде қызмет көрсететін объектілермен, сондай-ақ құрылысы қалыптасқан және жаңа аудандардағы жаңа орталықтарды халыққа қызмет көрсететін: мәдениет, сауда, тұрмыстық, білім беру, денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру объектілерімен қалыптастыру қажеттілігі негізінде қабылданды.
Бүкіл жобалау кезеңінде жалпы сыйымдылығы 5562 орынды құрайтын 19 мектепке дейінгі балалар мекемелерін, жалпы сыйымдылығы 14460 оқушыға арналған 11 жалпы білім беру мектептерін, 890 келушіге арналған емханалар, 585 төсектік ауруханалар кешенін салу жоспарлануда.
Сонымен қатар, бірінші кезекте жалпы сыйымдылығы 420 орынды құрайтын 2 мектепке дейінгі балалар мекемесін, жалпы сыйымдылығы 2160 оқушыға арналған 2 жалпы білім беру мектебін, 292 келушіге есептелген емхана, 355 төсектік аурухана кешенін салу жоспарлануда.
Жаңа өндірістер үшін орта буындағы жоғары білікті жұмысшылар мен мамандарды даярлау мақсатын алға қойған кәсіптік-техникалық білім беруге ерекше мән берілді.
Мәдениет ұйымдарының қызметі мәдени мекемелер желісін сақтауға және дамытуға, олардың жұмысын әрі қарай жетілдіруге және қызметтін жаңа түрлерін енгізуге бағытталған. Қолданыстағы мәдениет және өнер объектілерінің материалдық-техникалық базасын нығайтуға, сондай-ақ жаңа объектілер салуға көп көңіл бөлу ұсынылады.
Бас жоспарда қалада орналасқан мәдениет пен өнердің барлық ескерткіштерін қорғау, сондай-ақ жаңа құрылысты салу көзделеді.
Тарих, мәдениет және сәулет ескерткіштерін сақтау, ескерткіштердің жаңа құрылыспен үйлесімді өзара байланысын қамтамасыз ету үшін жобалаудың келесі сатыларында ескерткіштерді қорғау аймақтары мен қалалық құрылысты реттеу аймақтарын белгілеу қажет.

5. Градостроительное развитие
1. Архитектурно-планировочная организация территории
В основу решений перспективного развития города положены планировочные ограничения, комплексная градостроительная оценка территории, существующая планировочная структура и специфика города.
Планировочная структура формируется природным каркасом, охраняемым периметром и транспортными связями. Природный каркас – это река Сырдарья. Транспортный каркас – автомагистрали общегородского и районного значения. Охраняемый периметр – это огороженная территория города.
Перспективное развитие жилищного строительства будет выполнено в малоэтажном (1–2-х-этажная блокированная, 1–2-х-этажная усадебная), среднеэтажном (3–5 этажей) с объектами обслуживания и многоэтажном (7–12 этажей) исполнении в сочетании с объектами обслуживания.
Для размещения требуемых объемов жилищного фонда предлагается строительство нового жилья на свободных территориях с выходом на левый берег реки Сырдарьи. Здесь будут сформированы все необходимые функциональные зоны для комфортной жизнедеятельности населения с объектами социальной сферы, административными, спортивными, торговыми и коммерческими объектами, парками и скверами. Все функциональные зоны обеспечиваются удобными транспортными связями.
В промышленной зоне размещаются предприятия пищевой промышленности, стройиндустрии, логистические и складские объекты с железнодорожными тупиками.
Предусматриваются поэтапная реорганизация прибрежных территорий, развитие набережной и прибрежной рекреационной зон.
2. Градостроительное зонирование
В планировочной структуре города прослеживается четкое функциональное зонирование. Вся территория города делится на промышленную, жилую, общественную и рекреационную зоны вдоль реки Сырдарьи.
Градостроительное зонирование городских территорий направлено на:
1) создание благоприятной и безопасной среды жизнедеятельности;
2) защиту территорий и населения от воздействия чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
3) охрану и использование существующих природных ландшафтов, объектов историко-культурного назначения и водных объектов в границах города.
С учетом планировочных ограничений и современного использования территорий определены функциональные назначения каждой планировочной территориальной единицы.
На территории города выделены следующие функциональные зоны:
1) жилая;
2) общественная (общественно-деловая);
3) рекреационная;
4) инженерной и транспортной инфраструктуры;
5) промышленная (производственная);
6) специального назначения;
7) санитарно-защитная;

5. Қала құрылысын дамыту
1. Аумақты сәулеттік-жоспарлауды ұйымдастыру
Қаланы перспективалық дамыту шешімін жоспарлы шектеулер, аумақты кешенді қала құрылыстық бағалау, қаланың қазіргі жоспарлы құрылымы мен ерекшелігі негіз болды.
Жоспарланған құрылым табиғи қаңқамен, күзетілетін периметрмен және көліктік байланыстармен қалыптасады. Табиғи қаңқа – бұл Сырдария өзені. Көлік қаңқасы – жалпықалалық және аудандық маңызы бар автомагистральдар. Күзетілетін периметр – қаланың қоршалған аумағы.
Тұрғын үй құрылысын перспективада дамыту аз қабатты (1-2 қабатты оқшауланған, 1-2 қабатты үй-жайлық), қызмет көрсету объектілері бар орташа қабатты (3-5 қабатты) және қызмет көрсету объектілерімен бірге көп қабатты (7-12 қабат) тұрғын үйлерді салу арқылы орындалады.
Тұрғын үй қорының талап етілген көлемін орналастыру үшін жаңа тұрғын үйлердің құрылысын Сырдария өзенінің сол жағалауына шығатын бос аумақтарда жүргізу ұсынылады. Мұнда әлеуметтік сала объектілері, әкімшілік, спорттық, сауда және коммерциялық объектілер, саябақтар мен скверлері бар халықтың ыңғайлы өмір сүруі үшін қажетті барлық функционалды аймақтар қалыптасады. Барлық функционалдық аймақтар ыңғайлы көлік байланысымен қамтамасыз етіледі.
Өнеркәсіптік аймақта тамақ өнеркәсібінің кәсіпорындары, құрылыс индустриясының кәсіпорындары, теміржол тұйығы бар логистикалық және қойма объектілері орналасады.
Су жағасындағы аумақтарды кезең-кезеңмен қайта құру, жағалауды және жағалау маңындағы рекреациялық аймақтарды дамыту көзделуде.
2. Қала құрылысын аймақтарға бөлу
Қаланың жоспарлау құрылымында нақты функционалдық аймақтарға бөлу байқалады. Қаланың бүкіл аумағы өнеркәсіптік, тұрғын үй, қоғамдық және Сырдария өзенінің бойындағы рекреациялық аймақтарға бөлінеді.
Қалалық аумақтарды қала құрылысы аймақтарына бөлу:
1) қолайлы және қауіпсіз тыныс-тіршілік ортасын құруға;
2) аумақты және тұрғындарды табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың әсерінен қорғауға;
3) қала шегіндегі қолданыстағы табиғи ландшафттарды, тарихи-мәдени мақсаттағы объектілерді және су объектілерін пайдалануға және қорғауға бағытталған.
Жоспарлы шектеулер мен аумақтарды заманға сай пайдалануды ескере отырып, әр жоспарланған аумақтық бірліктің функционалдық мақсаттары анықталды.
Қаланың аумағында мынадай функционалдық аймақтар бөлінген:
1) тұрғын үй аймағы;
2) қоғамдық (қоғамдық-іскерлік) аймақ;
3) рекреациялық аймақ;
4) инженерлік және көлік инфрақұрылымы аймақтары;
5) өнеркәсіптік (өндірістік) аймақ;
6) арнайы мақсаттағы аймақ;
7) санитариялық-қорғау аймағы;

8) резервная.
Для каждой градостроительной зоны определены регламенты по их использованию и ограничению на использование.
6. Транспортная инфраструктура
Внешние грузовые и пассажирские перевозки города Байконыр обеспечиваются железнодорожным, воздушным и автомобильным транспортом. Генеральным планом предусматривается развитие сети внешнего транспорта (воздушного, железнодорожного, автомобильного).
Общая протяженность улиц и дорог города к концу расчетного периода составит 124,0 километра, в том числе общая протяженность магистральных улиц – 50,6 километра.
Основными мероприятиями для эффективного развития внешней транспортной инфраструктуры являются:
1) завершение реконструкции и технического перевооружения объектов аэродрома «Крайний»;
2) строительство новой железнодорожной ветки, ведущей от проектируемого здания горюче-смазочных материалов аэродрома «Крайний», до железнодорожных путей станции Торетам;
3) реконструкция существующего железнодорожного вокзала на станции Торетам, строительство пешеходного моста над железнодорожными путями.
В части развития внутригородской транспортной системы предусматриваются следующие мероприятия:
1) строительство нового автовокзала пропускной способностью 3 000 пассажиров в сутки на северной площадке перспективного развития поселка Торетам;
2) строительство пассажирского павильона вместимостью 1 000 пассажиров на станции местного железнодорожного сообщения «Городская»;
3) строительство новых и реконструкция существующих магистралей общегородского и районного значения;
4) формирование вокруг города обводной дороги протяженностью 11,4 километра;
5) строительство дороги – набережной в районах перспективной застройки, вдоль правого и левого берега реки Сырдарьи протяженностью 10,5 километра;
6) строительство трех автодорожных мостов через реку Сырдарья, обеспечивающих транспортную и пешеходную связь существующей правобережной части города с перспективной левобережной застройкой;
7) увеличение и обновление парка городских и междугородных автобусов до 211 единиц;
8) расширение и строительство новых пассажирских автотранспортных предприятий, открытие новых автобусных маршрутов;
9) строительство гаражей различного типа и автостоянок для постоянного и временного хранения автомобилей в общей сложности на 14 641 машино-место к концу расчетного срока, а также станций технического обслуживания и автозаправочных станций.
В местах расположения учреждений, ориентированных на обслуживание инвалидов, а также наиболее людных местах предусматривается установка специальных светофоров с синхронными звуковыми и световыми сигналами, дорожных знаков и указателей, пешеходных переходов, обустроенных звуковыми и световыми устройствами.

8) резервтік аймақ.
Әрбір қала құрылысы аймағы үшін оларды пайдалану және пайдалануды шектеу бойынша регламенттер айқындалған.
6. Көлік инфрақұрылымы
Байқоңыр қаласының сыртқы жүк және жолаушылар тасымалы теміржол, әуе және автомобиль көлігімен қамтамасыз етіледі. Бас жоспарда сыртқы көлік желісін (әуе, теміржол, автомобиль) дамыту көзделген.
Есепті кезеңнің соңына қарай қала көшелері мен жолдарының жалпы ұзындығы – 124,0, оның ішінде магистральдық көшелердің жалпы ұзындығы – 50,6 шақырымды құрайды.
Сыртқы көлік инфрақұрылымын тиімді дамытудың негізгі іс-шаралары мыналар:
1) «Крайний» әуе айлағының объектілерін реконструкциялауды және техникалық қайта жарақтандыруды аяқтау;
2) «Крайний» әуе айлағының жобаланып отырған жанар-жағар май материалдарының ғимаратынан бастап, Төретам станциясының теміржолына дейінгі аралықта жаңа теміржол тармағын салу;
3) Төретам станциясындағы қолданыстағы теміржол вокзалын реконструкциялау, теміржолдың үстімен жаяу жүргіншілер көпірін салу.
Ішкі қалалық көлік жүйесін дамыту бөлігінде мынадай іс-шаралар көзделген:
1) Төретам кентінің перспективалық дамуының солтүстік алаңында, өткізу қабілеті тәулігіне 3000 жолаушыны құрайтын жаңа автовокзал салу;
2) «Қалалық» жергілікті теміржол қатынасының станциясында сыйымдылығы 1000 жолаушыны құрайтын жолаушылар павильонын салу;
3) жалпықалалық және аудандық маңызы бар қолданыстағы магистральдарды реконструкциялау және жаңасын салу;
4) қаланың айналасында ұзындығы 11,4 километр болатын айналма жолды қалыптастыру;
5) Сырдария өзенінің оң және сол жағалауы бойында перспективалық құрылыс салу аудандарында ұзындығы 10,5 километр жағалау – жол салу;
6) қаланың оң жағалаудағы бөлігінің сол жағалаудағы перспективалық құрылыс аумағымен көліктік және жаяу жүргіншілер байланысын қамтамасыз ететін Сырдария өзені арқылы үш автожол көпірін салу;
7) қалалық және қалааралық автобустар паркін 211 бірлікке дейін көбейту және жаңарту;
8) жаңа жолаушылар автокөлігі кәсіпорындарын кеңейту және салу, жаңа автобус маршруттарын ашу;
9) есепті мерзімнің соңына қарай жалпы 14641 көлік-орынға, автомобильдерді тұрақты және уақытша сақтауға арналған түрлі типтегі көлікжайлар мен автотұрақтарды, сондай-ақ техникалық қызмет көрсету станциялары мен жанар-жағар май құю станцияларын салу.
Мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған мекемелер орналасқан жерлерде, сондай-ақ адамдар көп шоғырланған орындарда синхронды дыбыстық және жарық сигналдары бар арнайы бағдаршамдарды, жол белгілері мен нұсқағыштарды, дыбыстық және жарықтық құрылғылармен жабдықталған жаяу жүргіншілер өткелдерін орнату көзделген.

7. Инженерная инфраструктура
1. Водоснабжение
Источниками водоснабжения города Байконыр являются подземные воды эксплуатирующего левобережного месторождения.
Вода из скважин левобережного месторождения посредством насосной станции I-го подъема подается в резервуары чистой воды, далее поступает на проектируемую бактерицидную установку обеззараживания ультрафиолетовыми стерилизаторами. Обеззараженная питьевая вода насосной станцией II подъема подается на нужды потребителей.
Развитие систем водоснабжения предусматривает:
на I очередь строительства – 2020 год:
1) реконструкцию систем водоподготовки обеззараживания подземных вод с требуемой производительностью 38 тысяч м3/сутки;
2) проектирование и строительство системы водоподготовки левобережной части города Байконыр производительностью 12 тысяч м3/сутки;
3) реконструкцию квартальных существующих водопроводных сетей протяженностью 23,3 километра;
4) проектирование и строительство квартальных водопроводных сетей протяженностью 3,4 километра;
5) разработку проектов по установлению зон санитарной охраны подземных источников водоснабжения и водопроводных сооружений;
6) организацию мероприятий, установленных проектом зон санитарной охраны подземного источника водоснабжения и водопроводных сооружений;
7) устройство пожарных гидрантов при строительстве и ремонте водопроводов;
8) организацию мониторинга качества питьевой воды, подаваемой населению;
на расчетный срок – 2035 год:
1) организацию мониторинга качества питьевой воды, подаваемой населению;
2) проектирование и строительство квартальных водопроводных сетей протяженностью 43,4 километра;
3) устройство пожарных гидрантов при строительстве и ремонте водопроводов.
2. Водоотведение
Система канализации города Байконыр разработана на базе существующей схемы канализации с учетом расширения границ застройки города. В схеме канализации обосновываются трассы основных коллекторов, канализационные насосные станции (далее – КНС), канализационные очистные сооружения (далее – КОС) и выпуск в накопитель очищенных сточных вод.
Производственные сточные воды, не удовлетворяющие указанным требованиям, будут подвергаться предварительной очистке на локальных очистных сооружениях, находящихся на территории самих предприятий.
Развитие систем водоотведения предусматривает:
на I очередь строительства – 2020 год:
1) реконструкцию существующих канализационных сетей, протяженностью 40,1 километра;
2) проектирование и строительство КНС производительностью 400 м3/час – 5 единиц, 2 000 м3/час – 1 единица, 3 500 м3/час – 1 единица;

7. Инженерлік инфрақұрылым
1. Сумен жабдықтау
Сол жағалауда пайдаланылып жатқан жерасты суларының кен орындары Байқоңыр қаласын сумен жабдықтау көздері болып табылады.
Сол жағалауда орналасқан кен орнындағы ұңғымалардан су І-ші көтергіш сорғы станциясы арқылы таза су резервуарына беріледі, әрі қарай су жобаланып отырылған ультракүлгін стерилизатормен зарарсыздандыратын бактерицидтік қондырғыға түседі. Зарарсыздандырылған ауыз су ІІ-ші көтергіш сорғы станциясымен тұтынушылардың мұқтаждықтарына беріледі.
Сумен жабдықтау жүйесін дамыту мыналарды көздейді:
құрылыстың 1-ші кезегінде – 2020 жыл:
1) талап етілетін өнімділігі тәулігіне 38 мың м3 болатын жерасты суларын зарарсыздандыруды дайындайтын жүйелерді реконструкциялау;
2) Байқоңыр қаласының сол жағалауы бөлігінде өнімділігі тәулігіне 12 мың м3 болатын су дайындау жүйесін жобалау және салу;
3) ұзындығы 23,3 километрді құрайтын қолданыстағы кварталдық су құбыры желілерін реконструкциялау;
4) ұзындығы 3,4 километрді құрайтын кварталдық су құбыры желілерін жобалау және салу;
5) сумен жабдықтаудың жерасты көздерін және су құбыры құрылыстарын санитариялық қорғау аймақтарын белгілеу бойынша жобалар әзірлеу;
6) сумен жабдықтаудың жерасты көздерінің және су құбыры құрылыстарының санитариялық қорғау аймақтары жобаларында белгіленген шараларды ұйымдастыру;
7) су құбырларын салу және жөндеу кезінде өрт сөндіру гидранттарын орнату;
8) тұрғындарға берілетін ауыз су сапасының мониторингін ұйымдастыру.
есепті мерзім – 2035 жыл:
1) тұрғындарға берілетін ауыз су сапасының мониторингін ұйымдастыру;
2) ұзындығы 43,4 километрді құрайтын кварталдық су құбыры желілерін жобалау және салу;
3) су құбырларын салу және жөндеу кезінде өрт сөндіру гидранттарын орнату.
2. Суды бұру
Байқоңыр қаласының кәріз жүйесі қаланың құрылыс салу шекараларын кеңейтуді ескере отырып, қолданыстағы кәріз жүйесінің базасында әзірленді. Кәріз жүйесінің схемасында негізгі коллекторлардың трассалары, кәріз сорғы станциялары (бұдан әрі – КСС), кәріздік тазарту (бұдан әрі – КТҚ) және тазартылған сарқынды су жинақтауышына шығарумен негізделеді.
Аталған талаптарға сай келмейтін өндірістік сарқынды сулар кәсіпорындардың өз аумағында орналасқан оқшау тазарту құрылыстарында алдын ала тазалауға түседі.
Суды бұру жүйесін дамыту мыналарды қарастырады:
құрылыстың 1-ші кезегінде – 2020 жыл:
1) ұзындығы 40,1 километр болатын қолданыстағы кәріз желілерін реконструкциялау;
2) КТҚ жобалау және салу, өнімділігі 400 м3/сағ. - 5 бірлік, 2000 м3/сағ. - 1 бірлік, 3500 м3/сағ. - 1 бірлік;

3) увеличение производительности существующих КНС до 1500 мм3/час – 3 единицы;
4) проектирование и строительство КОС (производительностью до 35 тысяч м3/сутки) с внедрением современных технологий очистки сточных вод и обработки осадка;
5) проектирование и реконструкцию накопителя очищенных сточных вод производительностью 35 тысяч м3/сутки;
6) проведение мониторинга очистки сточных вод;
7) утилизацию осадков, образующихся в процессе очистки сточных вод;
на расчетный срок – 2035 год:
1) проектирование и строительство напорных и самотечных канализационных сетей протяженностью 23,4 километра;
2) проектирование и строительство КНС производительностью 400 м3/час – 1 единица, 800 м3/час – 1 единица, 1 500 м3/час – 1 единица;
3) проведение мониторинга очистки сточных вод;
4) утилизацию осадков, образующихся в процессе очистки сточных вод.
3. Электроснабжение
Источниками электроснабжения города Байконыр являются городская тепловая электрическая станция с установленной электрической мощностью 48 МВт, подстанция ПС 220/110/35 кВ ГПП-1 (главная понизительная подстанция) и две подстанции 35 кВ № 106 и № 17, находящиеся в ведении государственного унитарного предприятия «Производственно-энергетическое объединение «Байконурэнерго» (далее – ГУП «ПЭО «Байконурэнерго»).
С развитием города Байконыр для электроснабжения потребителей на расчетный срок предусматриваются строительство нового центра питания – подстанции ПС 110/35/10 кВ «Новая» с двумя трансформаторами мощностью 2 x 25 МВА и двумя одноцепными воздушными линиями ВЛ 110 кВ ГПП-1 – «Новая», вынос существующих воздушных линий ВЛ 35-110 кВ из зоны застройки.
4. Теплоснабжение
Действующая система теплоснабжения города Байконыр представлена системой централизованного теплоснабжения на базе ГУП «ПЭО «Байконурэнерго» в составе двух структурных подразделений: тепловая электрическая станция (далее – ТЭС) с установленной электрической мощностью – 48 МВт, тепловой – 345 Гкал/час и цех тепловых сетей. В настоящее время на станции имеется резерв установленной тепловой мощности в объеме 190 Гкал/час.
ТЭС расположена в промышленной зоне в северной части города и оказывает полный комплекс услуг по обеспечению бесперебойного энергоснабжения потребителей жилищного сектора, общественно-административных и производственных зданий и сооружений города, а также объектов промышленности, расположенных на комплексе «Байконур».
Основным топливом для энергетических и водогрейных котлов является мазут марки Ml00, III–IV вида. Общая протяженность тепловых сетей составляет 162,5 километра.
Генеральным планом предлагается теплоснабжение новых промышленных потребителей, размещаемых в промышленной зоне по программе индустриально-инновационного развития страны, а также новых районов многоэтажной жилой и общественной застройки правобережной осуществлять от ТЭС. Для обеспечения надежной работы ТЭС потребуются реконструкция станции по переводу на сжигание природного газа и поэтапная замена оборудования по окончании срока службы с использованием современных технологий.
Для теплоснабжения новых районов жилой и общественной застройки левобережной части города Байконыр предлагается строительство новой районной котельной на газе установленной тепловой мощностью 70 Гкал/час. Для передачи тепла от ТЭС и новой районной котельной левобережной части города Байконыр в районы нового строительства потребуются реконструкция существующих тепловых сетей и опережающее строительство новых магистральных, разводящих и внутриквартальных тепловых сетей.
Теплоснабжение малоэтажной жилой застройки предлагается на базе автономных теплоисточников, оборудованных современными высокоэффективными малогабаритными теплогенераторами, работающими на газе, с частичным использованием солнечной энергии и электроэнергии в основном для нужд горячего водоснабжения.

3) қолданыстағы КТҚ өнімділігін 1500 м3/сағ. дейін ұлғайту – 3 бірлік;
4) сарқынды суларды тазалаудың және тұнбаны өңдеудің заманға сай технологияларын енгізу арқылы КТҚ жобалау және салу (өнімділігі 35 мың м3/тәулікке дейін);
5) өнімділігі тәулігіне 35 мың м3 құрайтын, тазаланған сарқынды суларды жинақтауышты жобалау және реконструкциялау,
6) сарқынды суларды тазалау мониторингін жүргізу;
7) сарқынды суларды тазалау процесінде пайда болатын тұнбаларды кәдеге жарату;
есепті мерзімде – 2035 жыл:
1) ұзындығы 23,4 километр болатын, қысымды және өздігінен ағатын кәріз желілерін жобалау және салу;
2) өнімділігі 400 м3/сағ. КТҚ жобалау және салу – 1 бірлік, 800 м3/сағ. – 1 бірлік, 1500 м3/сағ. – 1 бірлік;
3) сарқынды суларды тазалау мониторингін жүргізу;
4) сарқынды суларды тазалау процесінде пайда болған тұнбаларды кәдеге жарату.
3. Электрмен жабдықтау
Белгіленген электр қауаты 48 МВт құрайтын қалалық жылу электр станциясы (ЖЭС), 220/110/35 кВ БТП-1 (бас төмендету қосалқы станциясы) қосалқы станциясы және «Байқоңырэнерго» өндірістік-энергетикалық бірлестігі» мемлекеттік унитарлық кәсіпорны (бұдан әрі – «Байқоңырэнерго» ӨЭБ» МБК) қарамағындағы № 106 және № 17 35 кВ екі қосалқы станциясы Байқоңыр қаласын электрмен жабдықтаудың негізгі көзі болып табылады.
Байқоңыр қаласы дамыған сайын тұтынушыларды электрмен жабдықтау үшін есепті мерзімде жаңа қуат беру орталығы – қуаты 2х25 МВА құрайтын екі трансформаторлық «Новая» 110/35/10 кВ қосалқы станциясы мен екі тізбекті 110 кВБТП-1 - «Новая» әуе желісін салу, қолданыстағы 35-110 кВ әуе желісін құрылыс салу аймағынан шығару көзделген.
4. Жылумен жабдықтау
Байқоңыр қаласының қолданыстағы жылумен жабдықтау жүйесі құрамына екі құрылымдық бөлімшеден: белгіленген электр қуаты – 48 МВт, жылу қуаты сағатына – 345 Гкал құрайтын жылу электр станциясы (бұдан әрі – ЖЭС) және жылу желілері цехынан тұратын «Байқоңырэнерго» ӨЭБ» МБК базасындағы орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі болып табылады. Қазіргі таңда станцияда 190 Гкал/сағат мөлшеріндегі белгіленген жылу қуатының резерві бар.
ЖЭС қаланың солтүстік бөлігіндегі өнеркәсіптік аймақта орналасқан және қаланың тұрғын үй секторының тұтынушыларын, қоғамдық-әкімшілік және өндірістік ғимараттар мен құрылыстарды, сондай-ақ «Байқоңыр» кешенінде орналасқан өнеркәсіптік объектілерін үздіксіз энергиямен жабдықтауды қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің толық кешенін ұсынады.
Энергетикалық және су жылыту қазандарының негізгі отыны III-IV түріндегі, М100 маркалы мазут болып табылады. Жылу желілерінің жалпы ұзындығы 162,5 километрді құрайды.
Бас жоспарда елдің индустриялық-инновациялық даму бағдарламасы бойынша өнеркәсіптік аймақта орналасатын жаңа өнеркәсіптік тұтынушыларды жылумен жабдықтау, сондай-ақ оң жағалаудағы көп қабатты тұрғын үйлер мен қоғамдық құрылыстар орналасатын жаңа аудандарды жылумен жабдықтауды ЖЭС-тен жүзеге асыру ұсынылады. ЖЭС-тің сенімді жұмысын қамтамасыз ету үшін станцияны реконструкциялау, табиғи газ жағуға көшу бойынша және қолдану мерзімі аяқталған құрал-жабдықтарды заманауи технологияларды пайдалану арқылы кезең-кезеңімен ауыстыру талап етіледі.
Байқоңыр қаласының сол жағалауы бөлігіндегі тұрғын үй және қоғамдық құрылыстардың жаңа аудандарын жылумен жабдықтау үшін белгіленген қуаты сағатына 70 Гкал құрайтын газбен жұмыс істейтін жаңа аудандық қазандық салу ұсынылады. ЖЭС-тен және Байқоңыр қаласының сол жағалауы бөлігіндегі жаңа аудандық қазандықтан жаңа аудандарға жылу беру үшін қолданыстағы жылу желілерін реконструкциялау, жаңа магистральдық тарату және ішкі кварталдық жылу желілерін озыңқы салу талап етіледі.
Аз қабатты тұрғын үй құрылысын жылумен жабдықтауды газбен жұмыс істейтін, заманауи тиімділігі жоғары, шағын габаритті жылу генераторларымен жабдықталған, негізінен ыстық сумен жабдықтау үшін ішінара күн энергиясын және электр энергиясын пайдаланатын дербес жылу көздерінің базасында ұсынылады.

5. Газоснабжение
Газоснабжение города осуществляется привозным сжиженным газом. Наличие в области значительных разведанных запасов газа и строительство магистрального газопровода «Бейнеу–Шымкент» обуславливают возможность газификации города природным газом от проектируемой автоматизированной газорегуляторной станции «Байконур» (далее – АГРС).
На выходе из АГРС предусматривается газопровод высокого давления PN 1,2 МПа, который питает головной газорегуляторный пункт, понижающий давление до PN 0,6 МПа.
Система газоснабжения принята трехступенчатая и состоит из сети высокого давления 0,6 МПа, проходящей по границам территорий, для подачи газа головным газорегуляторным пунктам (ГГРП), на выходе которых переходит в газопровод среднего давления, для подачи сетевым шкафным газорегуляторным пунктам (сетевым и индивидуальным) и более крупным сосредоточенным потребителям (котельным и промышленным объектам), а также низкого давления для подачи газа бытовым и мелким коммунально-бытовым потребителям.
Сетевые шкафы газорегуляторного пункта (ШГРП) в городе Байконыр располагаются вблизи существующих газорегуляторных установок (ГРУ) и на выходе подключаются к существующим сетям низкого давления.
Генеральным планом предлагается строительство 11-ти газорегуляторных пунктов (ГРП), 87-ми шкафных регуляторных пунктов (ШРП) на расчетный срок. Наружные подземные газопроводы должны прокладываться из полиэтиленовых труб преимущественно вдоль улиц.
6. Телефонизация
Городская сеть функционирует на базе трех современных цифровых телефонных станций с возможностью предоставления большого спектра дополнительных услуг, принадлежащих Государственному унитарному предприятию «БайконурСвязьИнформ». Телефонная сеть города состоит из 4-х станций общей емкостью 20 200 номеров. Межстанционная транспортная сеть организована по волоконно-оптическим линиям связи с применением технологии SDH (синхронная цифровая иерархия) уровня STM-1 (синхронный транспортный модуль 1 уровня) по топологии «кольцо».
На вновь осваиваемых и реконструируемых территориях предлагается построить современную телекоммуникационную сеть FTTH (Fiber То The Home) «оптика – до абонента» по технологии G-PON (Gigabit Passive Optical Network). На существующих территориях предлагается предусмотреть постепенный переход на технологию G-PON.
Предлагаемая телекоммуникационная сеть FTTH позволит предоставить абонентам высокоскоростные услуги доступа к интернету на уровне мировых лидеров информатизации в неограниченном объеме.
Телекоммуникационную сеть предлагается построить с применением оптико-волоконных кабелей связи, установкой автоматической телефонной станции (АТС), оптических распределительных шкафов (ОРШ) в центре нагрузки (потребителей).
Для удовлетворения и предоставления самых современных телекоммуникационных услуг Генеральным планом предлагается на:

5. Газбен жабдықтау
Қаланы газбен жабдықтау сырттан әкелінетін сұйытылған газ есебінен жүзеге асырылады. Облыста барланған едәуір газ қорының болуы және «Бейнеу-Шымкент» магистральдық газ құбырының құрылысы қаланы жобаланып отырылған «Байқоңыр» автоматтандырылған газ реттеуіш станциясы (бұдан әрі – АГРС) арқылы табиғи газбен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
АГРС-тың шыға берісінде қысымды PN 0,6 МПа дейін төмендетіп, бас газ реттеуіш пунктін қуаттандыратын PN 1,2 МПа жоғары қысымды газ құбыры көзделген.
Газбен жабдықтау жүйесі үш сатылы болып табылады және бас газ реттеуіш пункттеріне (БГРП) газды беру үшін аумақтың шекарасымен өтетін 0,6 МПа-дық жоғары қысымды желіден тұрады, оның шыға берісінде шкафтық газ реттеуіш пункттеріне (желілік және жеке) және шоғырланған ірі тұтынушыларға (қазандықтарға және өндірістік объектілерге) газ беретін орташа қысымды, сондай-ақ тұрмыстық және шағын коммуналдық-тұрмыстық тұтынушыларға газ беретін төмен қысымды газ құбырлары орналасқан.
Байқоңыр қаласындағы газ реттеуіш пунктінің желілік шкафтары (ГРПШ) қолданыстағы газ реттеуіш қондырғыларының (ГРҚ) маңайында орналасады және шыға берісінде қолданыстағы төмен қысымды желілерге қосылады.
Бас жоспарда есепті мерзімде 11 газ реттеуіш пунктін (ГРП), 87 шкафтық реттеуіш пунктінің (ШРП) құрылысын салу ұсынылады. Сыртқы жерасты газ құбырлары негізінен көше бойымен полиэтилен құбырларынан салынуы қажет.
6. Телефон орнату
Қалалық желі қосымша қызметтің кең спектрін ұсыну мүмкіндігі бар, «БайқоңырСвязьИнформ» мемлекеттік унитарлық кәсіпорнына тиесілі үш заманауи цифрлық телефон станциясы базасында жұмыс істейді. Қаланың телефон желісі жалпы сыйымдылығы 20200 нөмірден тұратын 4 станциядан тұрады. Станцияаралық тасымал желісі «шеңбер» топологиясы бойынша STM-1 (1 деңгейлі синхронды тасымал модулі) деңгейлі SDH (синхронды цифрлық иерархиясы) технологиясының қолданылуымен талшықты-оптикалық байланыс арқылы ұйымдастырылған.
Қайта игерілетін және реконструкцияланатын аумақтарда G-PON (Gigabit Passive Optical Network) технологиясы бойынша «оптика – абоненттерге дейін» FTTH (Fiber To The Home) заманауи телекоммуникациялық желісін салу ұсынылады. Қолданыстағы аумақтарда G-PON технологиясына біртіндеп көшу ұсынылады.
Ұсынылған FTTH телекоммуникациялық желісі абоненттерге ақпараттандырудың әлемдік көшбасшылары деңгейіндегі жоғары жылдамдықты, көлемі шектелмеген интернетке қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Телекоммуникация желісін жүктеме ортасында (тұтынушылар) автоматтандырылған телефон станциясын (АТС), оптикалық таратушы шкафтарды (ОТШ) орнатып, талшықтық-оптикалық байланыс кабелін қолдану арқылы салу ұсынылады.
Ең заманауи телекоммуникациялық қызметтерді ұсыну және қанағаттандыру үшін Бас жоспарда:

1) I очередь строительства 2020 год – расширение станционных и линейных сооружений на 12 600 номеров;
2) расчетный срок 2035 год – необходимо завершить строительство телекоммуникационной сети FTTH по технологии G-PON и предусмотреть расширение станционных и линейных сооружений на 14 450 номеров.
8. Инженерная подготовка и инженерная защита территорий
1. Санитарная очистка территорий
Генеральным планом предусмотрено проведение работ по благоустройству, санитарной очистке города и вывозу твердых бытовых отходов. Предусматривается организация централизованной планово-регулярной единой очистки территории для города Байконыр и прилегающих сел Акай и Торетам.
Сбор и удаление твердых бытовых отходов предлагаются с использованием несменяемых контейнеров. Для сбора твердых бытовых отходов предлагается применять металлические контейнеры, оборудованные крышкой и оснащенные колесами.
Существующий полигон твердых бытовых отходов, расположенный в северо-западном направлении от города, будет использоваться для складирования твердых бытовых отходов и сортировки. На первоочередной срок предлагается строительство мини-мусороперерабатывающего завода. На левом берегу реки Сырдарья в юго-западном направлении к расчетному сроку предлагается строительство еще одного мусороперерабатывающего завода производительностью 20 тысяч тонн в час.
2. Инженерная подготовка территорий
Основными мероприятиями для эффективного использования городских земель под застройку являются организация поверхностного стока, понижение уровня грунтовых вод, организация полива зеленых насаждений, защита территории города от затопления паводковым стоком реки Сырдарьи.
Организация поверхностного стока.
Территория существующей застройки города характеризуется исключительной выравненностью рельефа, что способствует затоплению некоторых участков территории ливневыми осадками.
Водоотведение с рассматриваемой территории намечается осуществить при помощи открытой арычной сети и закрытых самотечных коллекторов ливневой канализации с отводом ливневых вод на специальные очистные сооружения.
Понижение уровня грунтовых вод.
Регулирование уровня грунтовых вод на территории города Байконыр намечено осуществить при помощи устройства горизонтального систематического дренажа с очисткой сильноминерализованного дренажного стока на обессоливающих установках.
Организация полива зеленых насаждений.
Незначительное увлажнение осадками при высокой температуре воздуха в летнее время затрудняет нормальное произрастание зеленых насаждений в городе. В настоящее время территория города оборудована хорошо развитой поливочной сетью, выполненной из стальных трубопроводов. Источниками поливочного водоснабжения являются река Сырдарья и хозяйственно-питьевой водопровод.
На перспективу орошение зеленых насаждений рассматриваемой территории существующей правобережной части города предлагается производить по существующей схеме, дополнив участки новой застройки ответвлениями от основных поливочных трубопроводов.
Перспективную левобережную застройку намечено также оборудовать сетью поливочного водоснабжения с забором воды из реки Сырдарья насосными установками.
Защита территории от затопления паводковым стоком реки Сырдарьи.
Гидрографическая сеть рассматриваемого района представлена рекой Сырдарья, русло которой протекает в рыхлых, легко размываемых породах.
В пределах городской черты берега реки местами подвержены подмыву и характеризуются ярко выраженными обрушенными берегами. В период весеннего половодья вода нередко выходит из берегов, затапливая пойму.
Согласно архитектурно-планировочному решению Генерального плана пойменную часть как правого, так и левого берега реки Сырдарьи в пределах городской черты города Байконыр предлагается освоить под жилую застройку и парковые зоны.
Площадки перспективного развития подсыпаются и намываются до незатопляемых отметок с устройством по периметру намыва водозащитной дамбы, совмещенной с дорогой-набережной.
Мероприятиями по стабилизации береговой полосы от размыва и разрушения намечена планировка откосов с креплением их железобетонными плитами и георешетками.

1) құрылыстың 1-ші кезегінде 2020 жылы – станциялық және желілік құрылыстарды 12 600 нөмірге кеңейту;
2) есепті мерзімде – 2035 жыл – G-PON технологиясы бойынша FTTH телекоммуникациялық желісінің құрылысын аяқтап, станциялық және желілік құрылыстарды 14 450 нөмірге кеңейтуді қарастыру ұсынылады.
8. Аумақты инженерлік дайындау және инженерлік қорғау
1. Аумақты санитариялық тазалау
Бас жоспарда қаланы абаттандыру, санитариялық тазалау және тұрмыстық қатты қалдықтарды сыртқа шығару жөнінде жұмыстар жүргізу көзделген. Орталықтандырылған жоспарлы және тұрақты түрде аумақты тазалауды ұйымдастыру Байқоңыр қаласы мен оның жанындағы Ақай ауылы мен Төретам кенті үшін бірыңғай болып көзделген.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және жою жұмыстарын ауыстырылмайтын контейнерлерді пайдалану арқылы жүргізу ұсынылады. Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау үшін қақпақпен жабдықталған және дөңгелектері бар металдан жасалған контейнерлерді қолдану ұсынылады.
Қаланың солтүстік-батыс бөлігінде орналасқан қолданыстағы тұрмыстық қатты қалдықтар полигоны тұрмыстық қатты қалдықтарды қаттау және сорттау үшін пайдаланылады. Бірінші кезектегі мерзімде шағын қоқыс өңдеу зауытын салу ұсынылады. Есепті мерзімде Сырдарья өзенінің сол жағалауында оңтүстік-батыс бағытта өнімділігі сағатына 20 мың тоннаны құрайтын тағы бір қоқыс өңдеу зауытын салу ұсынылады.
2. Аумақты инженерлік дайындау
Қаланың жерлерін құрылыс үшін тиімді пайдаланудың негізгі іс-шаралары жерүсті суларының ағысын ұйымдастыру, жерасты суларының деңгейін төмендету, жасыл екпелерді суаруды ұйымдастыру, Сырдария өзенінің тасқын су басуынан қала аумағын қорғау болып табылады.
Жерүсті ағын суларын ұйымдастыру.
Қаланың қолданыстағы құрылыс салу аумағы айрықша тегіс жер бедерімен сипатталады, бұл аумақтың кейбір учаскелерін нөсерлі жауыннан су басуына себеп болады.
Қарастырылып отырған аумақтан суды бұру ашық арықтар желісінің және жауын суларын арнайы тазалау құрылыстарына бұру арқылы өздігінен ағатын нөсер кәрізінің жабық коллекторларының көмегімен жүзеге асыру көзделеді.
Жерасты суларының деңгейін төмендету.
Байқоңыр қаласы аумағындағы жерасты суларының деңгейлік режимін реттеуді тұзсыздандыру қондырғыларында қатты минералдандырылған дренажды науаларды тазарту арқылы горизонталдық жүйелік дренаж құрылғысының көмегімен жүзеге асыру көзделуде.
Жасыл екпелерді суаруды ұйымдастыру.
Жазғы уақыттағы ауаның жоғарғы температурасында болатын жауын-шашыннан мардымсыз ылғалдану қаладағы жасыл екпелердің қалыпты өсуін қиындатуда. Қазіргі таңда қаланың аумағы болат су құбырларынан жасалып, жақсы дамытылған суару желісімен қамтамасыз етілген. Суаруға қажетті су көзі Сырдария өзені мен шаруашылық-ауыз су құбыры болып табылады.
Перспективада қаланың қазіргі оң жағалау бөлігінде қарастырылып отырған аумақтың жасыл екпелерін қолда бар суару схемасы бойынша, жаңа құрылыстар салынатын учаскелерге негізгі суару құбырларының тармақтарын тарту арқылы суару ұсынылады.
Перспективалық сол жағалаудағы құрылыс аумағын сорғы қондырғылардың көмегімен Сырдария өзенінен су алу арқылы суармалы сумен жабдықтау желісін орнату көзделген.
Аумақты Сырдария өзені тасқын суының басуынан қорғау.
Қарастырылып отырған аумақтың гидрографиялық желісі Сырдария өзені болып табылады, оның арнасы борпылдақ, тез шайылып кететін жыныстарда ағуда.
Қала шегінің аясындағы кейбір жерлерде өзеннің жағасы тез шайылып кетеді және анық байқалатын опырылған жағалармен сипатталады. Көктемгі су тасу кезеңінде су жиі-жиі өзен арнасынан шығып, өзен алқабын басады.
Бас жоспардың сәулеттік-жоспарлау шешіміне сәйкес Байқоңыр қаласының шегіндегі Сырдария өзенінің сол және оң жағалауындағы алқаптық бөлігін тұрғын үй құрылысы мен саябақ аймағы үшін игеру ұсынылады.
Перспективалық даму алаңдары еселеніп, су баспайтын белгіге дейін, шаю периметрі бойынша жол-жағалаумен біріктірілген су қорғау бөгетін құру арқылы көтеріледі.
Өзеннің белдеуін судың жырып кетуі мен опырылудан тұрақтандыру жөніндегі іс-шараларды темір бетонды плиталармен және геоторлармен бекіте отырып, құлама жарларды жоспарлау көзделген.

3. Пожарная безопасность
Противопожарные мероприятия в Генеральном плане выполнены на территорию застройки города. На космодроме «Байконур» имеются специальные мероприятия пожарной безопасности, данные которых являются конфиденциальными.
В настоящее время в городе Байконыр расположена специальная пожарная часть № 1 «Специального управления Федеральной противопожарной службы № 70 Министерства чрезвычайных ситуаций России» на 8 автомобилей.
На перспективу предусматривается строительство 2 пожарных депо: 2 x 6 автомобилей, из них на первоочередной срок 1 x 6 автомобилей. Хранение неприкосновенных противопожарных запасов воды предусматривает резервуары, при этом в каждом должно храниться 50% объема воды на пожаротушение. На сети устанавливаются пожарные гидранты на расстоянии, не превышающем 200 метров.
Строительство пожарных депо необходимо осуществлять с опережением основной застройки жилых массивов. Намечается строительство учебно-тренировочного центра подготовки спасателей чрезвычайных ситуаций.
Противопожарные расстояния между зданиями и сооружениями принимаются в соответствии со строительными нормами Республики Казахстан «СН РК 2.02-01-2014 «Пожарная безопасность зданий и сооружений».
9. Предварительная оценка воздействия хозяйственной
деятельности на окружающую среду (ПредОВОС)
Определяющими источниками техногенного загрязнения атмосферы города Байконыр являются выбросы промышленных предприятий и теплоисточников.
ГУП «ПЭО «Байконурэнерго» города Байконыр образовано в 1995 году для обеспечения надежного функционирования и развития энергетической системы комплекса «Байконур», осуществления централизованного оперативно-технологического управления энергетической системой, проведения единой научно-технической политики и внедрения новых прогрессивных видов техники и технологий. Одной из основных задач ГУП «ПЭО «Байконурэнерго» является энергообеспечение запусков космических аппаратов. Производственный потенциал «Байконурэнерго» обеспечивают около 1 500 человек, в их ведении: городская теплоэлектроцентраль (ТЭЦ), линии электропередачи, в том числе – высоковольтные, теплотрассы.
Объединение «Государственное унитарное предприятие «Производственное объединение «Горводоканал» (далее – ГУП «ПО «Горводоканал») было образовано как одно из основных структурных подразделений администрации города наряду с управлениями эксплуатации водозаборов и магистральных водоводов (УЭВиМВ) и эксплуатации городских сетей водоснабжения и канализации (УЭГСВиК).
Управление эксплуатации водозаборов и магистральных водоводов является структурным подразделением ГУП «ПО «Горводоканал» и включает в себя: административно-управленческий персонал, водоочистные сооружения, аварийно-диспетчерскую службу, понтонно-мостовую переправу, водозаборы, автотранспортный цех, цех централизованного ремонта, район эксплуатации сетей водоснабжения космодрома «Байконур», участок санитарной зоны.
Управление эксплуатации городских сетей водоснабжения и канализации включает в себя следующие подразделения: административно-управленческий персонал, участок по текущему ремонту сетей водоснабжения и канализации, зданий и сооружений, аварийно-диспетчерскую службу, участок по ремонту и эксплуатации энергетического обеспечения, КНС, КОС, службу эксплуатации сетей водоводов, службу эксплуатации сетей канализации, службу эксплуатации КНС, участок механизации, службу КОС, участок по подготовке производства.
Полигон твердых бытовых отходов расположен в северо-западном направлении от города Байконыр.
Государственное унитарное предприятие «Газовое хозяйство», основная деятельность которого – закупка, хранение и реализация сжиженных углеводородных газов. Объекты предприятия расположены на территории города Байконыр и поселка Торетам. Расстояние до селитебной зоны составляет 62 метра.
Асфальтобетонный завод расположен в юго-восточной части территории города, и его основное назначение – обслуживание ремонтно-строительных предприятий, занимающихся реконструкцией и строительством автомобильных дорог. Мощность завода составляет 80 тонн высококачественной асфальтобетонной смеси в час. Объект относится к I классу опасности, санитарно-защитная зона составляет 1 000 метров.
Город Байконыр протянулся на 5 километров вдоль реки Сырдарья, которая относится к Арало-Сырдарьинскому водохозяйственному бассейну.

3. Өрт қауіпсіздігі
Бас жоспардағы өртке қарсы шаралар қаланың құрылыс салу аумағында орындалды. «Байқоңыр» ғарыш айлағында деректері құпия болып табылатын өрт қауіпсіздігінің арнайы шаралары бар.
Қазіргі таңда Байқоңыр қаласында 8 автомобилі бар «Ресей Төтенше жағдайлар министрлігінің Федералды өртке қарсы қызметінің № 70 арнайы басқармасының» №1 арнайы өрт сөндіру бөлімі орналасқан.
Перспективада 2 өрт сөндіру депосын салу жоспарлануда: 2х6 автомобильге, оның ішінде бірінші кезектегі мерзімде 1х6 автомобильге арналған. Жұмсалмайтын өрт сөндіру суының қорын сақтау үшін резервуарлар көзделген, оның әрқайсысында судың 50% көлемі өрт сөндіру үшін сақталуы қажет. Желіде 200 метрден аспайтын қашықтықта өрт сөндіру гидранттары орнатылады.
Өрт сөндіру деполарының құрылысын негізгі тұрғын үй алабының құрылысынан озыңқы етіп салу қажет. Төтенше жағдайлар құтқарушыларын даярлайтын оқу-жаттығу орталығын салу жоспарлануда.
Ғимараттар мен құрылыстардың арасындағы өрт қауіпсіздігінің арақашықтығы «ҚР ҚН 2.02-01-2014 «Ғимараттар мен құрылыстардың өрт қауіпсізігі» Қазақстан Республикасының құрылыс нормаларына сәйкес белгіленді.
9. Шаруашылық қызметтің қоршаған ортаға әсерін алдын ала
бағалау (ҚОӘБ)
Байқоңыр қаласы атмосферасының техногендік ластануының басты көздері өнеркәсіптік кәсіпорындар мен жылу көздерінен шығатын зиянды заттардың шығарындылары болып табылады.
«Байқоңыр» кешенінің энергетикалық жүйесін дамыту және сенімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету, энергетикалық жүйені орталықтандырылған жедел-технологиялық басқаруды жүзеге асыру, бірыңғай ғылыми-техникалық саясатты жүргізу және техника мен технологияның жаңа прогрессивті түрлерін енгізу мақсатында 1995 жылы Байқоңыр қаласының «Байқоңырэнерго» ӨЭБ» МБК-ны құрылды. «Байқоңырэнерго» ӨЭБ» МБК-ның негізгі мақсаттарының бірі ғарыш аппараттарын ұшыруды энергиямен жабдықтау болып табылады. «Байқоңырэнерго» өндірістік әлеуетін шамамен 1500 адам қамтамасыз етеді, олардың қарамағында: қалалық жылуэлектрорталығы (ЖЭО), электр тарату желілері, оның ішінде жоғарғы вольтты, жылу трассалары.
«Қалалық су арнасы» өндірістік бірлестігі» мемлекеттік унитарлық кәсіпорны» бірлестігі (бұдан әрі – «Қалалық су арнасы» ӨБ» МБК) магистральдық су таратқыш және су тоғандарын пайдалану (МСТжСТПБ) және сумен жабдықтау мен кәріз жүйесінің қалалық желілерін пайдалану (СЖжКЖҚЖ) басқармаларымен қатар қала әкімшілігінің негізгі құрылымдық бөлімшелерінің бірі ретінде құрылды.
Магистральдық су таратқыш және су тоғандарын пайдалану басқармасы «Қалалық су арнасы» ӨБ» МБК-ның құрылымдық бөлімшесі болып табылады және: әкімшілік-басқару қызметкерлерін, су тазарту құрылыстарын, авариялық-диспетчерлік қызметті, қалқымалы көпір өткелін, су тоғандарын, автокөлік цехын, орталықтандырылған жөндеу цехын, «Байқоңыр» ғарыш айлағын сумен жабдықтау желісін пайдалану ауданын, санитариялық аймағы учаскесін қамтиды.
Сумен жабдықтау және кәріз жүйесінің қалалық желілерін пайдалану басқармасы мынадай бөлімшелерді қамтиды: әкімшілік-басқару қызметкерлері, сумен жабдықтау және кәріз жүйесін ағымдағы жөндеу жөніндегі учаскелерді, ғимараттар мен құрылыстарды, авариялық-диспетчерлік қызметті, энергиямен қамтамасыз етуді жөндеу және пайдалану учаскесін, КНС, КТҚ, су таратқыш желілерін пайдалану қызметін, кәріз желісін пайдалану қызметін, механикаландыру учаскесін, КТҚ қызметін, өндірісті дайындау жөніндегі учаскені.
Тұрмыстық қатты қалдықтар полигоны Байқоңыр қаласының солтүстік-батыс бөлігінде орналасқан.
«Газ шаруашылығы» мемлекеттік унитарлық кәсіпорнының, негізгі қызметі сұйытылған көмірсутекті газды сатып алу, сақтау және өткізу болып табылады. Кәсіпорынның объектілері Байқоңыр қаласы мен Төретам кентінің аумағында орналасқан. Қоныстану аймағына дейінгі арақашықтық 62 метрді құрайды.
Асфальтбетон зауыты қала аумағының оңтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан және оның негізгі мақсаты – автомобиль жолдарын реконструкциялаумен және салумен айналысатын жөндеу-құрылыс кәсіпорындарына қызмет көрсету. Зауыттың қуаты сағатына 80 тонна жоғары сапалы асфалтьбетон қоспасын құрайды. Объект қауіптіліктің І-ші сыныбына жатқызылған, санитариялық-қорғау аймағы – 1000 метрді құрайды.
Байқоңыр қаласы Сырдария өзенінің бойымен 5 шақырымға созылған. Сырдария өзені Арал-Сырдария су шаруашылығы бассейніне жатады.

Согласно выводам информационного бюллетеня о состоянии окружающей среды Республики Казахстан за 2013 год и за 1–2 кварталы 2014 года, разработанного департаментом экологического мониторинга республиканского государственного предприятия «Казгидромет» Министерства энергетики Республики Казахстан, в реке Сырдарья превышение предельно допустимой концентрации (далее – ПДК) наблюдалось по магнию, меди, сульфатам, железу общему, биологическое потребление кислорода (далее – БПК-5) – в пределах 1,3–4,7 ПДК. Качество воды в реке характеризуется как «умеренно-загрязненная».
К экологическим мероприятиям градостроительного развития города относятся:
1) радикальное оздоровление среды жизнедеятельности в зонах ее устойчивого экологического дискомфорта;
2) защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий, реализация мер по реабилитации и воссозданию, а также формированию зеленых массивов на резервных территориях;
3) повышение комфортности среды жизнедеятельности, в том числе путем озеленения территории и улучшения микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города.
Необходимыми условиями выполнения экологических мероприятий к градостроительному развитию города являются:
1) четкое функциональное зонирование территории города;
2) компактная функционально-планировочная структура города;
3) формирование рекреационной системы в прибрежной части реки Сырдарья;

Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің «Қазгидромет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Экологиялық мониторинг департаменті әзірлеген Қазақстан Республикасының қоршаған ортасының жағдайы туралы 2013 жылға және 2014 жылдың 1-2 тоқсанына арналған ақпараттық бюллетеньнің тұжырымына сәйкес Сырдария өзенінде шектелген зиянсыз концентрация (бұдан әрі – ШЗК) бойынша магнийдің, мыстың, сульфаттың, жалпы темір мөлшерінің артуы байқалды, оттегіні биологиялық тұтыну (бұдан әрі – ОБТ-5) 1,3-4,7 ШЗК шегінде. Өзендегі судың сапасы «қалыпты-ластанған» деп сипатталады.
Қаланың қала құрылыстық дамуының экологиялық шараларына мыналар жатады:
1) тыныс-тіршіліктің тұрақты экологиялық қолайсыздық аймағында өмір сүру ортасын түбегейлі сауықтыру;
2) табиғи кешеннің қолданыстағы аумағын қолайсыз антропогендік әсерден қорғау, шаруашылық қызметтен шығып қалған аумақты қалпына келтіру және оңалту, сондай-ақ резервтік аумақтарда жасыл желектерді қалыптастыру жөніндегі шараларды іске асыру;
3) тыныс-тіршілік ортасының жайлылығын арттыру, соның ішінде аумақты көгалдандыру және қаланың тұрғын және қоғамдық аймақтарындағы микроклиматтық жағдайларды жақсарту.
Қаланың қала құрылыстық дамуының экологиялық іс-шараларын орындаудың қажетті шарттары мыналар болып табылады:
1) қала аумағын нақты функционалдық аймақтарға бөлу;
2) қаланың ықшам функционалдық-жоспарлау құрылымы;
3) Сырдария өзенінің жағалауында рекреациялық жүйені қалыптастыру;

4) благоустройство водоохранной зоны реки Сырдарья, соблюдение жесткого регламента ее использования городом;
5) организация санитарно-защитных зон между промышленными и селитебными территориями;
6) защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий и реализация мер по формированию и созданию непрерывной системы озеленения и улучшения микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города;

4) Сырдария өзенінің су қорғау аймағын абаттандыру, оны қаланың пайдалану регламентін қатаң сақтау;
5) өнеркәсіптік және қоныстанған аумақтардың арасында санитариялық-қорғау аймақтарын ұйымдастыру;
6) табиғи кешеннің қолданыстағы аумақтарын қолайсыз антропогендік әсерден қорғау, қаланың тұрғын және қоғамдық аймақтарындағы микроклиматтық жағдайларды жақсарту әрі үздіксіз көгалдандыру жүйесін құру және қалыптастыру жөніндегі шараларды іске асыру;

7) ликвидация зон шумового дискомфорта посредством совершенствования организации дорожного движения и повышения пропускной способности магистралей, строительства шумозащитных домов и экранов вдоль магистралей, создания зеленых полос с устойчивым породным составом;
8) рекультивация нарушенных территорий (золоотвалов, свалок и другие);
9) внедрение экологически чистых малоотходных и безотходных технологий, сокращение количества неорганизованных источников выбросов, бессточных циклов производств, доведение оснащенности объектов промышленности водоочистным оборудованием до 100%;

7) жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіру және магистральдардың өткізу қабілетін арттыру, магистральдардың бойында шудан қорғалған үйлер мен экрандарды салу, тұрақты тұқымдық құрамы бар жасыл желектерді құру арқылы шулы қолайсыз аймақтарды жою;
8) бұзылған аумақтардың (күл үйінділерін, қоқыс үйінділерін және басқаларды) құнарлығын қалпына келтіру;
9) экологиялық қалдығы аз және қалдықсыз таза технологияларды енгізу, зиянды заттардың ұйымдастырылмаған шығу көздері мен өндірістің ағынсыз циклдерін қысқарту, өнеркәсіптік объектілердің су тазалау құрылғылармен 100 % жабдықталуына қол жеткізу;

10) обеспечение соблюдения стандартов качества питьевой воды и очистки производственных и коммунальных сточных вод и поверхностного стока;
11) обеспечение контроля увеличения интенсивности транспортного движения и распределения грузопотоков;
12) реконструкция и расширение централизованных систем водоснабжения и водоотведения;
13) введение системы экономического стимулирования (включая санкции), ориентированной на рациональное природопользование.
Совершенствование архитектурно-планировочной организации на основе четкого функционального зонирования территории, дальнейшее формирование системы общегородского центра и озеленения, создание лесопарковой и рекреационной зон, развитие инженерной инфраструктуры и транспорта будут способствовать созданию благоприятных условий для проживания населения в городе Байконыр.

10) ауыз су сапасы мен өндірістік және коммуналдық ағын суларды және жер бетіндегі ағын суларды тазалау стандарттарын сақтауды қамтамасыз ету;
11) көлік қозғалысы мен жүк ағынының бөліну қарқындылығының өсуін бақылауды қамтамасыз ету;
12) сумен жабдықтау мен суды бұрудың орталықтандырылған жүйесін реконструкциялау және кеңейту;
13) табиғатты тиімді пайдалануға бағытталған экономикалық ынталандыру (санкцияларды қоса алғанда) жүйесін енгізу.
Аумақты нақты функционалдық аймақтарға бөлу негізінде сәулеттік -жоспарлауды ұйымдастыруды жетілдіру, жалпықалалық орталықтың жүйесі мен көгалдандыруды әрі қарай қалыптастыру, орманды-саябақты және рекреациялық аймақтарды құру, инженерлік инфрақұрылым мен көлікті дамыту жұмыстары Байқоңыр қаласында халықтың өмір сүруіне қолайлы жағдайлар құруға ықпал етеді.

101 236
423 474,6
* «Ориентировочный объем инвестиций по реализации проектных решений предусматривается согласно СН РК 3.01-00-2011 «Инструкция о порядке разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов в Республике Казахстан» (с изменениями от 12.12.2013 года). Прогнозные показатели по инвестициям носят ориентировочный и рекомендательный характер и рассчитаны по аналогам и укрупненным показателям. В дальнейшем, при составлении конкретных программ развития города на проектные этапы количество и вместимость объектов строительства, а также объемы и источники финансирования будут уточняться при формировании бюджетов на соответствующие годы с учетом возможностей республиканского и местного бюджетов».
Приложение
к Генеральному плану города
Байконыра Кызылординской
области (включая основные положения)
Генеральный план (основной чертеж)

101236
423474,6
* «Жобалық шешімдерді жүзеге асыруға қажетті шамамен алынған инвестициялардың көлемі «Қазақстан Республикасындағы қала құрылысы жобаларының құрамы, әзірлену, келісілу және бекітілу тәртібі туралы» ҚР ҚН 3.01-00-2011 құрылыс нормаларына сәйкес көзделген (12.12.2013 жылға өзгерістермен). Инвестициялардың болжамды көрсеткіштері бағдарлы және ұсынымдық сипатта берілген және аналог пен іріленген көрсеткіштер бойынша есептелген. Келешекте қаланы дамыту жөніндегі нақты бағдарламаларды жобалық кезеңдер бойынша құру кезінде құрылыс объектілерінің саны мен олардың сыйымдылығы, сондай-ақ қаржыландыру көздері мен олардың көлемдері тиісті жылдарға арналған бюджеттерді қалыптастыру барысында республикалық және жергілікті бюджеттердің мүмкіндігіне байланысты нақтыланып отырады.
Қызылорда облысы
Байқоңыр қаласының бас жоспарына
(негізгі ережелерді қоса алғанда)
қосымша
Бас жоспар (негізгі сызба)