Об утверждении Правил выдворения за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства в принудительном порядке, а также содержания в специальном учреждении органов внутренних дел выдворяемого лица, в отношении которого вынесено решение суда о превентивном ограничении свободы передвижения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2017 года № 175.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 12.04.2021 № 235 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с частью первой статьи 70 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года, статьей 28 Закона Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О правовом положении иностранцев" и статьей 60 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 12.04.2021 № 235 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выдворения за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства в принудительном порядке, а также содержания в специальном учреждении органов внутренних дел выдворяемого лица, в отношении которого вынесено решение суда о превентивном ограничении свободы передвижения.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 12.04.2021 № 235 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 апреля 2017 года № 175
Правила выдворения за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства в принудительном порядке, а также содержания в специальном учреждении органов внутренних дел выдворяемого лица, в отношении которого вынесено решение суда о превентивном ограничении свободы передвижения
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 12.04.2021 № 235 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдворения за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства в принудительном порядке, а также содержания в специальном учреждении органов внутренних дел выдворяемого лица, в отношении которого вынесено решение суда о превентивном ограничении свободы передвижения, разработаны в соответствии с частью первой статьи 70 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года, статьей 28 Закона Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О правовом положении иностранцев", статьей 60 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" и определяют порядок содержания в специальном учреждении органов внутренних дел выдворяемого лица, в отношении которого вынесено решение суда о превентивном ограничении свободы передвижения, и осуществления выдворения иностранца или лица без гражданства, подлежащих выдворению за пределы Республики Казахстан.

Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тыс мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберу, сондай-ақ жүріп-тұру еркіндігін алдын ала шектеу туралы өзіне қатысты сот шешімі шығарылған шығарып жіберілетін адамды ішкі істер органдарының арнаулы мекемесінде ұстау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 6 сәуірдегі № 175 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.04.2021 № 235 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексі 70-бабының бірінші бөлігіне, "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңының 28-бабына және "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 60-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.04.2021 № 235 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тыс мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберу, сондай-ақ жүріп-тұру еркіндігін алдын ала шектеу туралы өзіне қатысты сот шешімі шығарылған шығарып жіберілетін адамды ішкі істер органдарының арнаулы мекемесінде ұстау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.04.2021 № 235 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 6 сәуірдегі
№ 175 қаулысымен
бекітілген
Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тыс мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберу, сондай-ақ жүріп-тұру еркіндігін алдын ала шектеу туралы өзіне қатысты сот шешімі шығарылған шығарып жіберілетін адамды ішкі істер органдарының арнаулы мекемесінде ұстау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.04.2021 № 235 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тыс мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберу, сондай-ақ жүріп-тұру еркіндігін алдын ала шектеу туралы сот шешімі шығарылған адамды ішкі істер органдарының арнаулы мекемесінде ұстау қағидалары 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексі 70-бабының бірінші бөлігіне, "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңының 28-бабына, "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 60-бабына сәйкес әзірленді және шығарып жіберілетін адамның жүріп-тұру еркіндігін алдын ала шектеу және Қазақстан Республикасының шегінен шығарып жіберуге жататын шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды шығарып жіберуді жүзеге асыру туралы сот шешімі шығарылған адамды ішкі істер органдарының арнаулы мекемесінде ұстау тәртібін айқындайды.

Глава 2. Порядок выдворения за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства в принудительном порядке
2. Наказание о выдворении иностранца или лица без гражданства исполняется органами национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан.
3. Исполнение вступившего в законную силу приговора, решения, постановления суда по выдворению иностранца или лица без гражданства, не покинувших территорию Республики Казахстан в срок, указанный в судебном акте о выдворении, производится в принудительном порядке после исполнения основного вида наказания.
4. Уполномоченные органы и/или лица, ответственные за исполнение основного вида наказания, информируют органы внутренних дел об исполнении в отношении иностранца или лица без гражданства, подлежащего выдворению, основного вида наказания.
5. Органы внутренних дел с момента получения соответствующей информации проводят мероприятия по организации выдворения иностранца или лица без гражданства (определение маршрута, места пересечения Государственной границы и приобретение проездных билетов), а также информируют Пограничную службу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Пограничная служба) о предстоящем выдворении.
6. Выдворение иностранца или лица без гражданства осуществляется путем его препровождения органами внутренних дел до пункта пропуска через Государственную границу на железнодорожном транспорте. При отсутствии железнодорожного сообщения (маршрута) выдворение осуществляется иными видами транспорта (воздушным, автомобильным или водным).
В случае нахождения выдворяемого иностранца или лица без гражданства в одном населенном пункте с пунктом пропуска через Государственную границу, его препровождение осуществляется на автомобильном транспорте или в пешем порядке.
Иностранцы или лица без гражданства, принятые от иностранного государства в соответствии с международным договором о реадмиссии, ратифицированным Республикой Казахстан, но не имеющие законных оснований для въезда и пребывания в Республике Казахстан, подлежат выдворению в случае, если между Республикой Казахстан и государством гражданской принадлежности либо постоянного (преимущественного) проживания такого лица не имеется международного договора о реадмиссии, ратифицированного Республикой Казахстан.
7. Пограничная служба осуществляет пропуск указанной категории иностранцев или лиц без гражданства через Государственную границу в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
8. В пункте пропуска через Государственную границу должностные лица органов внутренних дел и Пограничной службы составляют акт о выдворении за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства, который ими подписывается после пересечения выдворяемым иностранцем или лицом без гражданства Государственной границы.

2-тарау. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды мәжбүрлеу тәртібімен Қазақстан Республикасының шегінен шығарып жіберу тәртібі
2. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды шығарып жіберу туралы жазаны Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдары орындайды.
3. Шығарып жіберу туралы сот актісінде көрсетілген мерзімде Қазақстан Республикасының аумағынан кетпеген шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды шығарып жіберу жөніндегі соттың заңды күшіне енген үкімін, шешімін, қаулысын орындау жазаның негізгі түрі орындалғаннан кейін мәжбүрлеу тәртібімен жүргізіледі.
4. Уәкілетті органдар және/немесе жазаның негізгі түрін орындауға жауапты тұлғалар ішкі істер органдарын шығарып жіберуге жататын шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға қатысты жазаның негізгі түрінің орындалғаны туралы хабардар етеді.
5. Ішкі істер органдары тиісті ақпаратты алған сәттен бастап шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды шығарып жіберуді ұйымдастыру (маршрутты, Мемлекеттік шекараны кесіп өту орнын айқындау және жол жүру билеттерін сатып алу) жөніндегі іс-шараларды жүргізеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін (бұдан әрі – Шекара қызметі) алдағы шығарып жіберу туралы хабардар етеді.
6. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды шығарып жіберу оны теміржол көлігіндегі Мемлекеттік шекара арқылы өткізу пунктіне дейін ішкі істер органдарының шығарып салуы арқылы жүзеге асырылады. Теміржол қатынасы (бағыты) болмаған кезде шығарып жіберу көліктің өзге түрлерімен (әуе, автомобиль немесе су) жүзеге асырылады.
Шығарып жіберілетін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам Мемлекеттік шекара арқылы өткізу пунктімен бір елді мекенде болған жағдайда, оны одан әрі өткізіп жіберу автомобиль көлігімен немесе жаяу тәртіппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шартқа сәйкес шет мемлекеттен қабылданған, бірақ Қазақстан Республикасына келу және онда болу үшін заңды негіздері жоқ шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар, егер Қазақстан Республикасы мен азаматтық тиесілігі не тұрақты (басым) тұратын мемлекет арасында Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарт болмаған жағдайда, шығарып жіберілуге жатады.
7. Шекара қызметі көрсетілген санаттағы шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік шекара арқылы өткізуді жүзеге асырады.
8. Мемлекеттік шекара арқылы өткізу пунктінде ішкі істер органдарының және Шекара қызметінің лауазымды адамдары шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберу туралы акт жасайды, оған шығарып жіберілетін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам Мемлекеттік шекарадан кесіп өткеннен кейін қол қояды.

9. Расходы по выдворению несут выдворяемые, физические или юридические лица, пригласившие иностранца или лицо без гражданства в Республику Казахстан либо использовавшие его труд на момент установления факта незаконного пребывания иностранца или лица без гражданства в Республике Казахстан. В случаях отсутствия либо недостаточности средств у названных лиц для покрытия расходов по выдворению, финансирование соответствующих мероприятий производится за счет бюджетных средств, при этом затраченные на выдворение средства подлежат возмещению в судебном порядке по искам заинтересованных государственных органов к вышеназванным лицам.
10. В смету расходов, связанных с выдворением иностранца или лица без гражданства, включается стоимость:
проездных документов для иностранца или лица без гражданства, а также сопровождающих его сотрудников органов внутренних дел;
оформления документов и совершения иных действий, связанных с выдворением.
Глава 3. Порядок содержания в специальном учреждении органов внутренних дел выдворяемого лица, в отношении которого вынесено решение суда о превентивном ограничении свободы передвижения
11. Содержание иностранца или лица без гражданства в специальных учреждениях осуществляется в целях индивидуальной профилактики в отношении иностранца или лица без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке, на основании вступившего в законную силу приговора, решения, постановления суда, а равно не покинувших территорию Республики Казахстан в срок, указанный в судебном акте о выдворении.
Превентивное ограничение свободы передвижения применяется органами внутренних дел с санкции суда и заключается во временной изоляции иностранца или лица без гражданства в специальном учреждении органов внутренних дел на срок до тридцати суток.
12. При поступлении в специальный приемник иностранца или лица без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке, проверяется наличие:
1) постановления органа внутренних дел о превентивном ограничении свободы передвижения, санкционированного судом;
2) протокола личного досмотра с изъятыми вещами, запрещенными к хранению в специальном приемнике;
3) документов, удостоверяющих личность иностранца или лица без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке.
13. При помещении иностранца или лица без гражданства в специальный приемник государственный орган, осуществивший задержание, немедленно извещает их близких родственников по месту временного пребывания (проживания) в Республике Казахстан, Генеральную прокуратуру, Министерство иностранных дел, Комитет национальной безопасности и Министерство внутренних дел Республики Казахстан.

9. Шығарып жіберу бойынша шығыстарды шығарып жіберілетін адамдар, шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасына шақырған не шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында заңсыз болу фактісі анықталған кезде оның еңбегін пайдаланған жеке немесе заңды тұлғалар көтереді. Аталған адамдардың шығарып жіберу бойынша шығыстарды жабуға қаражаты болмаған не жеткіліксіз болған жағдайда, тиісті іс-шараларды қаржыландыру бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі, бұл ретте шығарып жіберуге жұмсалған қаражат мүдделі мемлекеттік органдардың жоғарыда аталған тұлғаларға талап арыздары бойынша сот тәртібімен өтелуге жатады.
10. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды шығарып жіберуге байланысты шығыстар сметасына:
шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға, сондай-ақ оны алып жүретін ішкі істер органдарының қызметкерлеріне арналған жол жүру құжаттарының;
құжаттарды ресімдеу және шығарып жіберуге байланысты өзге де іс-әрекеттер жасау құны енгізіледі.
3-тарау. Жүріп-тұру еркіндігін алдын ала шектеу туралы сот шешімі шығарылған шығарылып жіберетін адамды ішкі істер органдарының арнаулы мекемесінде ұстау тәртібі
11. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды арнаулы мекемелерде ұстау заңды күшіне енген сот үкімінің, шешімінің, қаулысының негізінде мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын, сол сияқты шығарып жіберу туралы сот актісінде көрсетілген мерзімде Қазақстан Республикасының аумағынан кетпеген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қатысты жеке профилактика мақсатында жүзеге асырылады.
Жүріп-тұру еркіндігін алдын ала шектеуді ішкі істер органдары соттың санкциясымен қолданады және шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды ішкі істер органдарының арнаулы мекемесінде отыз тәулікке дейінгі мерзімге уақытша оқшаулаудан тұрады.
12. Мәжбүрлеп шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар арнайы қабылдау орнына келіп түскен кезде:
1) сот санкциялаған жүріп-тұру еркіндігін алдын ала шектеу туралы ішкі істер органының қаулысы;
2) арнайы қабылдау орнында сақтауға тыйым салынған алып қойылған заттары бар жеке тексеру хаттамасы;
3) мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттардың болуы тексеріледі.
13. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды арнайы қабылдау орнына орналастырған кезде ұстауды жүзеге асырған мемлекеттік орган олардың жақын туыстарына Қазақстан Республикасында уақытша болатын (тұратын) жері бойынша, Бас прокуратураға, Сыртқы істер министрлігіне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне дереу хабарлайды.

14. В специальных приемниках устанавливается режим, обеспечивающий круглосуточное дежурство и исключающий возможность самовольного ухода содержащихся лиц за пределы учреждения.
15. Иностранцы или лица без гражданства, подлежащие выдворению в принудительном порядке, содержащиеся в специальных приемниках, обеспечиваются питанием по нормам, установленным для содержащихся под стражей и находящихся в изоляторе временного содержания. Продукты питания выдаются дежурным ежедневно по ведомости.
16. Мужчины, помещенные в специальные приемники, размещаются отдельно от женщин.
17. Больные заразной формой туберкулеза, венерическими и другими инфекционными заболеваниями изолируются от иностранцев или лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке.
18. Иностранцы или лица без гражданства, подлежащие выдворению в принудительном порядке, освобождаются из специального приемника для исполнения приговора, решения, постановления суда о выдворении либо по истечении срока превентивного ограничения свободы передвижения.

14. Арнайы қабылдау орындарында тәулік бойы кезекшілікті қамтамасыз ететін және ұсталатын адамдардың мекеме шегінен тыс жерлерге өз бетінше кету мүмкіндігін болдырмайтын режим белгіленеді.
15. Арнайы қабылдау орындарында ұсталушы, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар күзетпен ұсталатындар және уақытша ұстау изоляторындағылар үшін белгіленген нормалар бойынша тамақпен қамтамасыз етіледі. Азық-түлік өнімдерін кезекші күн сайын ведомость бойынша береді.
16. Арнайы қабылдау орындарына орналастырылған ерлер әйелдерден бөлек орналастырылады.
17. Туберкулездің жұқпалы түрімен, соз және басқа да жұқпалы аурулармен ауыратын науқастар мәжбүрлеп шығарып жіберуге жататын шетелдіктерден және азаматтығы жоқ адамдардан оқшауланады.
18. Мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар шығарып жіберу туралы сот үкімін, шешімін, қаулысын орындау үшін не жүріп-тұру еркіндігін алдын ала шектеу мерзімі өткеннен кейін арнайы қабылдау орнынан босатылады.